О внесении изменений в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 152 "Об утверждении Правил организации и функционирования рынка электрической мощности"
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 17 ноября 2023 года № 405. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 ноября 2023 года № 33650
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 152 "Об утверждении Правил организации и функционирования рынка электрической мощности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10612), следующие изменения:
в Правилах организации и функционирования рынка электрической мощности, утвержденных указанным приказом:
подпункт 20) пункта 2 изложить в новой редакции:
"20) промышленный комплекс – оптовые потребители, обеспечивающиеся электрической энергией от имеющихся в их составе на праве собственности, аренды или ином вещном праве генерирующих источников;";
пункт 7 изложить в новой редакции:
"7. Прогнозный спрос на электрическую мощность на предстоящий и последующий календарные годы разрабатывается Системным оператором в разбивке по зонам единой электроэнергетической системы Республики Казахстан (далее – ЕЭС РК) в следующем порядке:
1) отдельно для каждого месяца предстоящего календарного года рассчитывается сумма соответствующих данному месяцу мощностей потребления, указанных в прогнозных заявках на потребление, направленных Системному оператору потребителями рынка мощности в текущем календарном году согласно пункту 48 настоящих Правил, для областей, входящих в Северную и Южную зоны ЕЭС РК;
2) отдельно для каждого месяца предстоящего календарного года рассчитывается сумма соответствующих данному месяцу мощностей потребления, указанных в прогнозных заявках на потребление, направленных Системному оператору потребителями рынка мощности в текущем календарном году согласно пункту 48 настоящих Правил, для областей, входящих в Западную зону ЕЭС РК;
3) определяется наибольшая из сумм, рассчитанных в соответствии с подпунктом 1) настоящего пункта (далее – совмещенный максимум Северной и Южной зон ЕЭС РК), а также месяц, соответствующий совмещенному максимуму Северной и Южной зон ЕЭС РК (далее – месяц максимума Северной и Южной зон ЕЭС РК);
4) определяется наибольшая из сумм, рассчитанных в соответствии с подпунктом 2) настоящего пункта (далее – совмещенный максимум Западной зоны ЕЭС РК), а также месяц, соответствующий совмещенному максимуму Западной зоны ЕЭС РК (далее – месяц максимума Западной зоны ЕЭС РК);

"Электр қуатының нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 152 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2023 жылғы 17 қарашадағы № 405 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 17 қарашада № 33650 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Электр қуатының нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 152 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10612 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Электр қуатының нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеу қағидаларында:
2-тармақтың 20) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"20) өнеркәсіптік кешен – өздерінің құрамында меншік, жалдау құқығымен немесе өзге де заттай құқықпен бар генерациялайтын көздерден электр энергиясымен қамтамасыз етілетін көтерме тұтынушылар;";
7-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"7. Алдағы және келесі күнтізбелік жылдарға электр қуатына деген болжамды сұранысты Жүйелік оператор Қазақстан Республикасының біртұтас электр энергетикалық жүйесінің (бұдан әрі - ҚР БЭЖ) аймақтары бойынша бөле отырып, мынадай тәртіпте әзірлейді:
1) осы Қағидалардың 48-тармағына сәйкес ағымдағы күнтізбелік жылы қуат нарығының тұтынушылары Жүйелік операторға жіберген тұтыну бойынша болжамды өтінімдерінде көрсетілген тұтыну қуатының аталған айға сәйкес келетін қосындысы ҚР БЭЖ-нің Солтүстік және Оңтүстік аймақтарына кіретін облыстар үшін алдағы күнтізбелік жылдың әрбір айы үшін жеке есептеледі;
2) осы Қағидалардың 48-тармағына сәйкес ағымдағы күнтізбелік жылы қуат нарығының тұтынушылары Жүйелік операторға жіберген тұтыну бойынша болжамды өтінімдерінде көрсетілген тұтыну қуатының аталған айға сәйкес келетін қосындысы ҚР БЭЖ-нің Батыс аймағына кіретін облыстар үшін алдағы күнтізбелік жылдың әрбір айы үшін жеке есептеледі;
3) осы тармақтың 1) тармақшасына сәйкес есептелген қосындының көп бөлігі (бұдан әрі - ҚР БЭЖ-нің Солтүстік және Оңтүстік аймақтарының біріктірілген максимумы), сондай-ақ ҚР БЭЖ-нің Солтүстік және Оңтүстік аймақтарының біріктірілген максимумына сәйкес келетін ай (бұдан әрі - ҚР БЭЖ-нің Солтүстік және Оңтүстік аймақтары максимумының айы) анықталады;
4) осы тармақтың 2) тармақшасына сәйкес есептелген қосындының көп бөлігі (бұдан әрі - ҚР БЭЖ-нің Батыс аймағының біріктірілген максимумы), сондай-ақ ҚР БЭЖ-нің Батыс аймағының біріктірілген максимумына сәйкес келетін ай (бұдан әрі - ҚР БЭЖ-нің Батыс аймағы максимумының айы) анықталады;

5) для месяца максимума Северной и Южной зон ЕЭС РК определяется совмещенный максимум Северной зоны ЕЭС РК как сумма соответствующих данному месяцу и данной зоне ЕЭС РК мощностей потребления, указанных в прогнозных заявках на потребление, направленных Системному оператору потребителями рынка мощности в текущем календарном году согласно пункту 48 настоящих Правил;
6) определяется значение прогнозного спроса на электрическую мощность на предстоящий календарный год по Северной зоне ЕЭС РК как значение совмещенного максимума Северной зоны ЕЭС РК, увеличенное на семнадцать процентов;
7) для месяца максимума Северной и Южной зон ЕЭС РК определяется совмещенный максимум Южной зоны ЕЭС РК как сумма соответствующих данному месяцу и данной зоне ЕЭС РК мощностей потребления, указанных в прогнозных заявках на потребление, направленных Системному оператору потребителями рынка мощности в текущем календарном году согласно пункту 48 настоящих Правил;
8) определяется значение прогнозного спроса на электрическую мощность на предстоящий календарный год по Южной зоне ЕЭС РК как значение совмещенного максимума Южной зоны ЕЭС РК, увеличенное на семнадцать процентов;
9) для месяца максимума Западной зоны ЕЭС РК определяется совмещенный максимум Западно-Казахстанской и Атырауской областей Западной зоны ЕЭС РК как сумма соответствующих данному месяцу и данным областям Западной зоны ЕЭС РК мощностей потребления, указанных в прогнозных заявках на потребление, направленных Системному оператору потребителями рынка мощности в текущем календарном году согласно пункту 48 настоящих Правил;
10) для месяца максимума Западной зоны ЕЭС РК определяется совмещенный максимум Мангистауской области Западной зоны ЕЭС РК как сумма соответствующих данному месяцу и данной области Западной зоны ЕЭС РК мощностей потребления, указанных в прогнозных заявках на потребление, направленных Системному оператору потребителями рынка мощности в текущем календарном году согласно пункту 48 настоящих Правил;
11) определяется значение прогнозного спроса на электрическую мощность на предстоящий календарный год в совокупности по Западно-Казахстанской и Атырауской областям Западной зоны ЕЭС РК как значение совмещенного максимума Западно-Казахстанской и Атырауской областей Западной зоны ЕЭС РК, увеличенное на семнадцать процентов;
12) определяется значение прогнозного спроса на электрическую мощность на предстоящий календарный год по Мангистауской области Западной зоны ЕЭС РК как значение совмещенного максимума Мангистауской области Западной зоны ЕЭС РК, увеличенное на семнадцать процентов;

5) ҚР БЭЖ-нің Солтүстік және Оңтүстік аймақтары максимумының айы үшін осы Қағидалардың 48-тармағына сәйкес ағымдағы күнтізбелік жылы қуат нарығының тұтынушылары Жүйелік операторға жіберген тұтыну бойынша болжамды өтінімдерінде көрсетілген тұтыну қуатының аталған айға және ҚР БЭЖ-нің аталған аймағына сәйкес келетін қосындысы ретінде ҚР БЭЖ Солтүстік аймағының біріктірілген максимумы анықталады;
6) ҚР БЭЖ-нің Солтүстік аймағының біріктірілген максимумының он жеті пайызға ұлғайтылған мәні ретінде ҚР БЭЖ-нің Солтүстік аймағы бойынша алдағы күнтізбелік жылға электр қуатына болжамды сұраныс мәні анықталады;
7) ҚР БЭЖ-нің Солтүстік және Оңтүстік аймақтары максимумының айы үшін осы Қағидалардың 48-тармағына сәйкес ағымдағы күнтізбелік жылы қуат нарығының тұтынушылары Жүйелік операторға жіберген тұтыну бойынша болжамды өтінімдерінде көрсетілген тұтыну қуатының аталған айға және ҚР БЭЖ-нің аталған аймағына сәйкес келетін қосындысы ретінде ҚР БЭЖ Оңтүстік аймағының біріктірілген максимумы анықталады;
8) ҚР БЭЖ-нің Оңтүстік аймағының біріктірілген максимумының он жеті пайызға ұлғайтылған мәні ретінде ҚР БЭЖ-нің Оңтүстік аймағы бойынша алдағы күнтізбелік жылға электр қуатына болжамды сұраныс мәні анықталады;
9) ҚР БЭЖ-нің Батыс аймағының максимум айы үшін осы Қағидалардың 48-тармағына сәйкес ағымдағы күнтізбелік жылы қуат нарығының тұтынушылары Жүйелік операторға жіберген тұтыну бойынша болжамды өтінімдерінде көрсетілген тұтыну қуатының аталған айға және ҚР БЭЖ-нің Батыс аймағының аталған облыстарына сәйкес келетін қосындысы ретінде ҚР БЭЖ-нің Батыс аймағының Батыс Қазақстан және Атырау облыстарының біріктірілген максимумы анықталады;
10) ҚР БЭЖ Батыс аймағының максимум айы үшін осы Қағидалардың 48-тармағына сәйкес ағымдағы күнтізбелік жылы қуат нарығының тұтынушылары Жүйелік операторға жіберген тұтыну бойынша болжамды өтінімдерінде көрсетілген тұтыну қуатының аталған айға және ҚР БЭЖ-нің Батыс аймағының аталған облысына сәйкес келетін қосындысы ретінде ҚР БЭЖ-нің Батыс аймағының Маңғыстау облысының біріктірілген максимумы анықталады;
11) ҚР БЭЖ Батыс аймағының Батыс Қазақстан және Атырау облыстарының біріктірілген максимумының он жеті пайызға ұлғайтылған мәні ретінде ҚР БЭЖ-нің Батыс аймағының Батыс Қазақстан және Атырау облыстары бойынша жиынтығында алдағы күнтізбелік жылға электр қуатына болжамды сұраныс мәні анықталады;
12) ҚР БЭЖ-нің Батыс аймағының Маңғыстау облысының біріктірілген максимумының он жеті пайызға ұлғайтылған мәні ретінде ҚР БЭЖ-нің Батыс аймағының Маңғыстау облысы бойынша алдағы күнтізбелік жылға электр қуатына болжамды сұраныс мәні анықталады;

13) прогнозный спрос на электрическую мощность разрабатывается на предстоящий и последующий календарные годы с указанием в нем определенных в соответствии с настоящим пунктом значений прогнозных спросов на электрическую мощность на предстоящий календарный год по Северной зоне ЕЭС РК, по Южной зоне ЕЭС РК, в совокупности по Западно-Казахстанской и Атырауской областям Западной зоны ЕЭС РК, по Мангистауской области Западной зоны ЕЭС РК и по всей ЕЭС РК; значений совмещенных максимумов ЕЭС РК, Северной зоны ЕЭС РК, Южной зоны ЕЭС РК, Западно-Казахстанской и Атырауской областей Западной зоны ЕЭС РК, Мангистауской области Западной зоны ЕЭС РК.
Определенные значения прогнозных спросов на электрическую мощность на предстоящий календарный год и значения совмещенных максимумов указываются в прогнозном спросе на электрическую мощность на предстоящий и последующий календарные годы с точностью до целых.";
пункт 42 изложить в новой редакции:
"42. Активизированная системным оператором Заявка на повышение энергопроизводящей организации считается не выполненной, при величине положительной разницы объема балансирования, указанного в заявке на момент активации заявки на повышение, и отрицательного дисбаланса, совершенного энергопроизводящей организацией в процессе исполнения данной заявки, более 10 % от объема балансирования, указанного в заявке.
Активизированная системным оператором Заявка на понижение энергопроизводящей организации считается не выполненной, при величине положительной разницы объема балансирования, указанного в заявке на момент активации заявки на понижение, и положительного дисбаланса, совершенного энергопроизводящей организацией в процессе исполнения данной заявки, более 10 % от объема балансирования, указанного в заявке.
Не исполнение энергопроизводящими организациями активизированных системным оператором заявок на повышение и заявок на понижение фиксируется в оперативных журналах дежурного персонала системного оператора и соответствующих энергопроизводящих организаций.".
2. Департаменту развития электроэнергетики Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.

13) электр қуатына болжамды сұраныс алдағы және келесі күнтізбелік жылдарға осы тармаққа сәйкес айқындалған ҚР БЭЖ Солтүстік аймағы бойынша, ҚР БЭЖ Оңтүстік аймағы бойынша, жиынтығында ҚР БЭЖ Батыс аймағының Батыс Қазақстан және Атырау облыстары бойынша, ҚР БЭЖ Батыс аймағының Маңғыстау облысы бойынша және барлық ҚР БЭЖ бойынша алдағы күнтізбелік жылға электр қуатына болжамды сұраныстардың мәндерін; ҚР БЭЖ, ҚР БЭЖ Солтүстік аймағы, ҚР БЭЖ Оңтүстік аймағы, ҚР БЭЖ Батыс аймағы Батыс Қазақстан және Атырау облыстары, ҚР БЭЖ Батыс аймағы Маңғыстау облыстарының бірлескен максимумдарының мәнін көрсете отырып әзірленеді.
Алдағы күнтізбелік жылға арналған электр қуатына болжамды сұраныстардың белгілі мәндері және біріктірілген максимумдардың мәндері алдағы және кейінгі күнтізбелік жылдарға арналған электр қуатына болжамды сұраныста ондыққа дейінгі дәлдікпен көрсетіледі.";
42-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"42. Жоғарылатуға арналған өтінім іске қосылу сәтіне өтінімде көрсетілген теңгерімдеу көлемінің және осы өтінімді орындау процесінде энергия өндіруші ұйым жасаған теріс теңгерімсіздіктің оң айырмасы өтінімде көрсетілген теңгерімдеу көлемінен 10 %-дан асқан кезде жүйелік оператор іске қосқан энергия өндіруші ұйымның жоғарылатуға арналған өтінімі орындалмаған деп есептеледі.
Төмендетуге арналған өтінім іске қосылу сәтіне өтінімде көрсетілген теңгерімдеу көлемінің және осы өтінімді орындау процесінде энергия өндіруші ұйым жасаған оң теңгерімсіздіктің оң айырмасы өтінімде көрсетілген теңгерімдеу көлемінен 10 % - дан асқан кезде жүйелік оператор іске қосқан энергия өндіруші ұйымның төмендетуге арналған өтінімі орындалмаған деп есептеледі.
Энергия өндіруші ұйымдардың жүйелік оператор іске қосқан жоғарылатуға арналған өтінімдерді және төмендетуге арналған өтінімдерді орындамауы жүйелік оператордың және тиісті энергия өндіруші ұйымдардың кезекші персоналының жедел журналдарында тіркеледі.".
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Электр энергетикасын дамыту департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалғаны туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан
А. Саткалиев
"СОГЛАСОВАН"
Агентство по защите
и развитию конкуренции
Республики Казахстан

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
А. Саткалиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бәсекелестікті қорғау және
дамыту агенттігі