О внесении изменений и дополнений в нормативное постановление Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 15 декабря 2015 года № 22-НҚ "Об утверждении Правил сертификации лиц, претендующих на присвоение квалификации государственного аудитора"
Нормативное постановление Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан от 24 ноября 2023 года № 21-НҚ. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 ноября 2023 года № 33695
ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в нормативное постановление Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 15 декабря 2015 года № 22-НҚ "Об утверждении Правил сертификации лиц, претендующих на присвоение квалификации государственного аудитора" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12720) следующие изменения и дополнения:
в Правилах сертификации лиц, претендующих на присвоение квалификации государственного аудитора:
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Подтверждение знаний проводится организацией (далее – организация по подтверждению знаний), определенной в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных закупках".
В случае не определения организации по подтверждению знаний в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных закупках", подтверждение знаний организуется согласно подпункту 8) пункта 4 статьи 12 и подпункта 5) статьи 14 Закона:
для кандидатов, которые будут осуществлять внешний государственный аудит – Высшей аудиторской палатой;
для кандидатов, которые будут осуществлять внутренний государственный аудит – уполномоченным органом по внутреннему государственному аудиту (далее – уполномоченный орган).
Подтверждение знаний проводится путем сдачи квалификационных экзаменов с использованием компьютерной техники на базе Акционерного общества "Национальный центр по управлению персоналом государственной службы" (далее - Центр), за счет средств организаций по подтверждению знаний.";
дополнить пунктом 5-1 в следующей редакции:
"5-1. Центр проводит квалификационный экзамен по мере обращения организаций по подтверждению знаний.";
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. Помещение для проведения квалификационного экзамена оснащается средствами аудио, видеозаписи, обеспечивающими фиксирование хода экзаменационного процесса. Срок хранения данных аудио, видеозаписей составляет не менее 6 (шести) месяцев со дня проведения квалификационного экзамена.";
абзац первый пункта 18 изложить в следующей редакции:
"При прохождении квалификационного экзамена кандидату не допускается разговаривать с другими лицами, обмениваться материалами, использовать принимающие - передающие электронные устройства (в том числе карманные персональные компьютеры и иное электронное оборудование), выносить из помещения информацию на бумажных и электронных носителях, покидать помещение без сопровождения представителя организации по подтверждению знаний.";

"Мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге үміткер адамдарды сертификаттау қағидаларын бекіту туралы" Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2015 жылғы 15 желтоқсандағы № 22-НҚ нормативтік қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының 2023 жылғы 24 қарашадағы № 21-НҚ нормативтік қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 28 қарашада № 33695 болып тіркелді
ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге үміткер адамдарды сертификаттау қағидаларын бекіту туралы" Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2015 жылғы 15 желтоқсандағы № 22-НҚ нормативтік қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12720 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
Мемлекеттік аудитор біліктілігін иеленуге үміткер адамдарды сертификаттау қағидаларында:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Білімді растауды "Мемлекеттiк сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес айқындалған ұйым (бұдан әрі – білімді растау жөніндегі ұйым) өткізеді.
"Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес білімді растау жөніндегі ұйым айқындалмаған жағдайда, білімді растауды Заңның 12-бабы 4-тармағының 8) тармақшасына және 14-бабының 5) тармақшасына сәйкес:
сыртқы мемлекеттік аудитті жүзеге асыратын кандидаттар үшін – Жоғары аудиторлық палата;
ішкі мемлекеттік аудитті жүзеге асыратын кандидаттар үшін – ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) ұйымдастырады.
Білімді растау білімді растау жөніндегі ұйымдардың қаражаты есебінен "Мемлекеттік қызметтің персоналын басқару ұлттық орталығы" акционерлік қоғамының (бұдан әрі – Орталық) базасында компьютерлік техниканы қолдану арқылы біліктілік емтихандарын тапсыру жолымен өткізіледі.
Біліктілік емтихандары Орталықтың Бас директорының 2020 жылғы 28 ақпандағы №13-П бұйрығымен бекітілген "Мемлекеттік мекемелермен өзара іс-қимыл жасайтын тұлғаларды компьютерлік тестілеу қағидаларына" сәйкес жүргізіледі.";
мынадай редакциядағы 5-1-тармақпен толықтырылсын:
"5-1. Орталық білімді растау жөніндегі ұйымдардың өтінішіне қарай біліктілік емтиханын өткізеді.";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Біліктілік емтиханын өткізуге арналған үй-жай емтихан процесінің барысын тіркеуді қамтамасыз ететін аудио, бейнежазба құралдарымен жабдықталады. Аудио, бейнежазба деректерін сақтау мерзімі біліктілік емтиханын өткізген күннен бастап кемінде 6 (алты) айды құрайды.";
18-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Біліктілік емтиханынан өту кезінде кандидатқа басқа адамдармен сөйлесуіне, материалдармен алмасуына, қабылдайтын-беретін электрондық құрылғыларды (соның ішінде дербес қалта компьютерлері мен өзге де электрондық жабдықтарды) пайдалануына, үй-жайдан қағаз және электрондық жеткізгіштердегі ақпаратты шығаруына, білімді растау жөніндегі ұйым өкілінің ілесіп жүруінсіз үй-жайдан шығуына жол берілмейді.";

пункты 21, 23 исключить;
пункт 25 изложить в следующей редакции:
"25. Результаты тестирования и итоги решений комплексных ситуационных задач в течение одного рабочего дня Центром предоставляются в организацию по подтверждению знаний.
Результаты тестирования и решение комплексных ситуационных задач оформляются ведомостью и подписываются в течение двух рабочих дней представителями организации по подтверждению знаний, ответственными за организацию проведения квалификационного экзамена и кандидатом.".
2. Департаменту сертификации и организационной работы Высшей аудиторской палаты в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего нормативного постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего нормативного постановления на интернет-ресурсе Высшей аудиторской палаты.
3. Контроль за исполнением настоящего нормативного постановления возложить на исполняющего обязанности руководителя аппарата Высшей аудиторской палаты.
4. Настоящее нормативное постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Высшей
аудиторской палаты
Республики Казахстан
Н. Годунова
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан

21, 23-тармақтар алып тасталсын;
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"25. Орталық тестілеу нәтижелерін және кешенді ахуалдық тапсырмалар шешімінің қорытындыларын бір жұмыс күні ішінде білімді растау жөніндегі ұйымға ұсынады.
Тестілеу нәтижелері және кешенді ахуалдық тапсырмалардың шешімі ведомоспен ресімделеді және оған екі жұмыс күні ішінде біліктілік емтиханын өткізуді ұйымдастыруға жауапты білімді растау жөніндегі ұйымның өкілдері мен кандидат қол қояды.".
2. Жоғары аудитолық палатаның Сертификаттау және ұйымдастыру жұмысы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы нормативтік қаулының Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы нормативтік қаулының Жоғары аудиторлық палатаның интернет-ресурсына орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы нормативтік қаулының орындалуын бақылау Жоғары аудиторлық палата аппараты басшысының міндетін атқарушысына жүктелсін.
4. Осы нормативтік қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Жоғары аудиторлық палатасының Төрағасы
Н. Годунова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі