О внесении изменений в решение маслихата города Шымкент от 16 июля 2019 года № 52/442-6с "Об определении порядка и размера возмещения затрат на обучение на дому детей города Шымкент с ограниченными возможностями из числа детей с инвалидностью по индивидуальному учебному плану"
Решение маслихата города Шымкент от 14 июня 2023 года № 4/38-VIII. Зарегистрировано в Департаменте юстиции города Шымкент 23 июня 2023 года № 184-17
Маслихат города Шымкент РЕШИЛ:
1. Внести в решение маслихата города Шымкент "Об определении порядка и размера возмещения затрат на обучение на дому детей города Шымкент с ограниченными возможностями из числа детей с инвалидностью по индивидуальному учебному плану" от 16 июля 2019 года № 52/442-6с (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 55) следующие изменение:
заголовок указанного решения на государственном языке изложить в новой редакции, текст на русском языке не изменяется:
"Об определении порядка и размера возмещения затрат на обучение на дому детей города Шымкент с ограниченными возможностями из числа детей с инвалидностью по индивидуальному учебному плану";
приложение к указанному решению изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему решению.
2. Государственному учреждению "Аппарат маслихата города Шымкент" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего решения в Департаменте юстиции города Шымкент;
2) размещение настоящего решения на интернет-ресурсе маслихата города Шымкент после его официального опубликования.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель маслихата
города Шымкент Б. Нарымбетов
Приложение к решению
маслихата города Шымкент
от 14 июня 2023 года
№ 4/38-VIII
Утвержден решением
маслихата города Шымкент
от 16 июля 2019 года
№ 52/442-6с
Порядок и размер возмещения затрат на обучение на дому детей города Шымкент с ограниченными возможностями из числа детей с инвалидностью по индивидуальному учебному плану
1. Настоящий порядок и размер возмещения затрат на обучение на дому детей города Шымкент с ограниченными возможностями из числа детей с инвалидностью по индивидуальному учебному плану разработан в соответствии с Правилами оказания государственной услуги "Возмещение затрат на обучение на дому детей с инвалидностью" (далее – Правила), утвержденными приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 25 марта 2021 года № 84 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22394).

"Шымкент қаласының мүгедектігі бар балалар қатарындағы кемтар балаларды жеке оқыту жоспары бойынша үйде оқытуға жұмсаған шығындарды өндіріп алу тәртiбі мен мөлшерін айқындау туралы" 2019 жылғы 16 шілдедегі № 52/442-6с Шымкент қаласы мәслихатының шешiмiне өзгерістер енгізу туралы
Шымкент қаласы мәслихатының 2023 жылғы 14 маусымдағы № 4/38-VIII шешiмi. Шымкент қаласының Әділет департаментінде 2023 жылғы 23 маусымда № 184-17 болып тіркелді
Шымкент қаласының мәслихаты ШЕШТІ:
1. Шымкент қаласы мәслихатының."Шымкент қаласының мүгедектігі бар балалар қатарындағы кемтар балаларды жеке оқыту жоспары бойынша үйде оқытуға жұмсаған шығындарды өндіріп алу тәртiбі мен мөлшерін айқындау туралы" 2019 жылғы 16 шілдедегі № 52/442-6с шешiмiне (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 55 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген шешімнің тақырыбы мемлекеттік тілде жаңа редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді:
"Шымкент қаласының мүгедектігі бар балалар қатарындағы кемтар балаларды жеке оқыту жоспары бойынша үйде оқытуға жұмсаған шығындарын өндіріп алу тәртiбі және мөлшерін айқындау туралы";
1-тармақ мемлекеттік тілде жаңа редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді:
"Шымкент қаласының мүгедектігі бар балалар қатарындағы кемтар балаларды жеке оқыту жоспары бойынша үйде оқытуға жұмсаған шығындарын өндіріп алу тәртiбі және мөлшері осы шешімнің қосымшасына сәйкес айқындалсын.";
көрсетілген шешімнің қосымшасы осы шешімнің қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. "Шымкент қаласы мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы шешімді Шымкент қаласының Әділет департаментінде мемлекеттік тіркеуді;
2) ресми жарияланғаннан кейін осы шешімді Шымкент қаласы мәслихатының интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Шымкент қаласы
мәслихатының төрағасы Б. Нарымбетов
Шымкент қаласы мәслихатының
2023 жылғы 14 маусымдағы
№ 4/38-VIII шешіміне қосымша
Шымкент қаласы мәслихатының
2019 жылғы 16 шілдедегі
№ 52/442-6с шешімімен бекітілген
Шымкент қаласының мүгедектігі бар балалар қатарындағы кемтар балаларды жеке оқыту жоспары бойынша үйде оқытуға жұмсаған шығындарын өндіріп алу тәртiбі және мөлшері
1. Осы Шымкент қаласының мүгедектігі бар балалар қатарындағы кемтар балаларды жеке оқыту жоспары бойынша үйде оқытуға жұмсаған шығындарын өндіріп алу тәртiбі және мөлшері Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 25 наурыздағы № 84 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22394 болып тіркелген) бекітілген "Мүгедектігі бар балаларды үйде оқытуға жұмсалған шығындарды өтеу" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларына (бұдан әрі – Қағидалар) сәйкес әзірленді.

2. Возмещение затрат на обучение на дому детей города Шымкент с ограниченными возможностями из числа детей с инвалидностью (далее – дети с инвалидностью) по индивидуальному учебному плану производится государственным учреждением "Управление занятости и социальной защиты города Шымкент" (далее – уполномоченный орган) на основании справки из учебного заведения, подтверждающей факт обучения ребенка с инвалидностью на дому.
3. Возмещение затрат на обучение на дому (кроме детей с инвалидностью, находящихся на полном государственном обеспечении и детей с инвалидностью, в отношении которых родители лишены родительских прав) предоставляется одному из родителей или иным законным представителям детей с инвалидностью, независимо от дохода семьи.
4. Возмещение затрат производится с месяца обращения по месяц окончания срока, указанного в справке из учебного заведения, подтверждающей факт обучения ребенка с инвалидностью на дому.
5. При наступлении обстоятельств, влекущих прекращение возмещения затрат на обучение (достижение ребенком с инвалидностью восемнадцати лет, смерть ребенка с инвалидностью, выезд ребенка с инвалидностью на постоянное местожительство за пределы города Шымкент, обучение ребенка с инвалидностью в государственных учреждениях), выплата прекращается с месяца, следующего за месяцем, в котором наступили соответствующие обстоятельства.
6. Для возмещения затрат на обучение на дому заявитель обращается в уполномоченный орган через некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" или на веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz с заявлением по форме согласно приложению 1 или 2 к Правилам с приложением документов, указанных в перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Возмещение затрат на обучение на дому детей с инвалидностью" (далее – перечень) согласно приложению 3 к Правилам.
7. Общий срок рассмотрения документов и выдачи результатов оказания государственной услуги со дня приема и регистрации пакета документов услугодателем составляет восемь рабочих дней.
8. Размер возмещения затрат на обучение составляет три месячных расчетных показателя на одного ребенка с инвалидностью ежемесячно.
9. Основания для отказа в возмещении затрат на обучение предусмотрены строкой девять приложения 3 к Правилам.
10. Услугополучатель вправе обжаловать решение, действие (бездействие) услугодателя, должностного лица в соответствии с пунктом 1 статьи 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.

2. Жеке жоспар бойынша Шымкент қаласының мүгедектігі бар балалар қатарындағы кемтар балаларды (бұдан әрі – мүгедектігі бар балалар) жеке оқыту жоспары бойынша үйде оқытуға жұмсаған шығындарын өтеуді "Шымкент қаласының жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау басқармасы" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – уәкілетті орган) мүгедектігі бар баланың үйде оқу фактісін растайтын оқу орнының анықтамасы негізінде жүргізеді.
3. Үйде оқытуға жұмсалған шығындарды өтеу (толық мемлекеттің қамсыздандыруындағы мүгедектігі бар балалардан және оларға қатысты ата-аналары ата-ана құқығынан айырылған мүгедектігі бар балалардан басқа) отбасының табысына қарамастан мүгедектігі бар балалардың ата-анасының біреуіне немесе өзге де заңды өкілдеріне беріледі.
4. Шығындарды өтеу өтініш берілген айдан бастап мүгедектігі бар баланы үйде оқыту фактісін растайтын оқу орнынан анықтамада көрсетілген мерзім аяқталған айға дейін жүргізіледі.
5. Оқытуға жұмсалған шығындарды өтеуді тоқтатуға әкеп соғатын жағдайлар орын алғанда (мүгедектігі бар баланың он сегіз жасқа толуы, мүгедектігі бар баланың қайтыс болуы, мүгедектігі бар баланың Шымкент қаласынан тысқары жерге тұрақты тұруға кетуі, мүгедектігі бар баланың мемлекеттік мекемелерде оқуы) төлем тиісті жағдайлар туындаған айдан кейінгі айдан бастап тоқтатылады.
6. Үйде оқытуға жұмсалған шығындарды өтеу үшін өтініш беруші "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес ақционерлік қоғамы арқылы уәкілетті органға немесе www.egov.kz "электрондық үкімет" веб-порталына Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес "Мүгедектігі бар балаларды үйде оқытуға жұмсалған шығындарды өтеу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінде (бұдан әрі – тізбе) көрсетілген құжаттарды қоса осы Қағидаларға 1 немесе 2-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша өтінішпен жүгінеді.
7. Құжаттарды қараудың және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін берудің жалпы мерзімі көрсетілетін қызметті беруші құжаттар топтамасын қабылдаған және тіркеген күннен бастап сегіз жұмыс күнін құрайды.
8. Оқытуға жұмсалған шығындарды өтеу мөлшері ай сайын мүгедектігі бар бір балаға үш айлық есептік көрсеткіш мөлшерін құрайды.
9. Оқытуға жұмсалған шығындарды өтеуден бас тарту үшін негіздер Қағидалардың 3-қосымшасының тоғызыншы жолында көзделген.
10. Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 91-бабының 1-тармағына сәйкес көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушінің шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасауға құқылы.