О внесении изменений и дополнений в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 июня 2022 года № ҚР ДСМ-61 "Об утверждении Правил оказания медицинской помощи лицам, содержащимся в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы"
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 5 февраля 2024 года № 5. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 февраля 2024 года № 33971
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 июня 2022 года № ҚР ДСМ-61 "Об утверждении Правил оказания медицинской помощи лицам, содержащимся в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 28669) следующие изменения и дополнения:
в Правилах оказания медицинской помощи лицам, содержащимся в следственных изоляторах и учреждениях уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы, утвержденных указанным приказом (далее – Правила):
в пункте 2:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) доврачебная медицинская помощь – медицинская помощь, оказываемая средними медицинскими работниками самостоятельно или в составе мультидисциплинарной команды, включающая в себя пропаганду здоровья, оценку состояния пациента, постановку доврачебного диагноза, назначение плана доврачебных вмешательств, исполнение доврачебных манипуляций, процедур и уход за больными, в том числе признанными лицами с инвалидностью и умирающими людьми;";
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) обязательное социальное медицинское страхование (далее – ОСМС) – комплекс правовых, экономических и организационных мер по оказанию медицинской помощи потребителям медицинских услуг за счет активов Фонда;";
пункт 2 дополнить подпунктом 9) следующего содержания:
"9) медицинское освидетельствование – обследование физического лица с целью установления или подтверждения факта наличия или отсутствия у него заболевания, определения состояния здоровья;";
пункты 3, 4 и 5 изложить в следующей редакции:
"3. В следственных изоляторах и учреждениях УИС для оказания медицинской помощи в амбулаторных, стационарозамещающих условиях создаются структурные подразделения медицинских организаций, оказывающих медицинскую помощь в амбулаторных условиях.
В учреждениях УИС для оказания медицинской помощи в стационарных условиях создаются структурные подразделения медицинских организаций оказывающих медицинскую помощь в стационарных условиях (соматические, психиатрические, противотуберкулезные больницы (отделения).

"Қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға медициналық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 30 маусымдағы № ҚР ДСМ-61 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2024 жылғы 5 ақпандағы № 5 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 6 ақпанда № 33971 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға медициналық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 30 маусымдағы № ҚР ДСМ-61 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28669 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға медициналық көмек көрсету қағидаларында (бұдан әрі – Қағидалар):
2-тармақта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) дәрігерге дейінгі медициналық көмек - орта медицина қызметкерлері өз бетінше немесе денсаулықты насихаттауды, пациенттің жай-күйін бағалауды, дәрігерге дейін диагнозды қоюды, дәрігерге дейінгі араласу жоспарын тағайындауды, дәрігерге дейінгі манипуляциялар мен емшараларды орындауды және науқастарға, сонымен қатар мүгедектігі бар деп танылған адамдарға және хал үсіндегі адамдарға күтім жасауды қамтитын мультипәндік команда құрамында көрсететін медициналық көмек.";
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру (бұдан әрі – МӘМС) - Қордың активтері есебінен медициналық қызметтерді тұтынушыларға медициналық көмек көрсету жөніндегі құқықтық, экономикалық және ұйымдастырушылық шаралар кешені.";
2-тармақ мынадай мазмұндағы 9) тармақшамен толықтырылсын:
"9) медициналық куәландыру – жеке тұлғаны оның ауруы болу немесе болмау фактісін анықтау немесе растау, денсаулық жағдайын айқындау мақсатында зерттеп-қарау.";
3, 4 және 5-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. ҚАЖ тергеу изоляторлары мен мекемелерінде амбулаториялық, стационарды алмастыратын, стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсету үшін амбулаториялық жағдайларда медициналық көмек көрсететін медициналық ұйымдардың құрылымдық бөлімшелері құрылады.
ҚАЖ мекемелерінде стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсету үшін стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсететін медициналық ұйымдардың құрылымдық бөлімшелері (соматикалық, психиатриялық және туберкулезге қарсы ауруханалар (бөлімшелер) құрылады.

4. Доврачебная медицинская помощь оказывается в медицинских пунктах, расположенных в учреждениях минимальной безопасности (колония-поселения) в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-223/2020 "Об утверждении правил оказания доврачебной медицинской помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21721).
ПМСП, специализированная медицинская помощь в амбулаторных условиях и станционарозамещающая помощь оказываются в врачебных амбулаториях – структурных подразделениях организаций здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь лицам, содержащимся в следственных изоляторах и учреждениях УИС, создаваемых в учреждениях средней безопасности, средней безопасности для содержания несовершеннолетних, максимальной безопасности, чрезвычайной безопасности, полной безопасности и смешанной безопасности (далее – врачебная амбулатория).
Специализированная, в том числе высокотехнологичная медицинская помощь в виде стационарозамещающей и стационарной помощи оказывается в специализированных подразделениях организации, оказывающих стационарную помощь, предназначенных для осужденных (соматические, психиатрические и противотуберкулезные больницы (отделения)) либо организациях, оказывающих стационарную помощь по профилям заболеваний.
5. При оказании медицинской помощи лицам, содержащимся в следственных изоляторах и УИС врачебные амбулатории ведут первичную медицинскую документацию и представляют отчеты по формам в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 10 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-244/2020 "Об утверждении правил ведения первичной медицинской документации и представление отчетов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21761) (далее – приказ № КР ДСМ-244/2020) и приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21579) (далее – приказ № ҚР ДСМ-175/2020).";
подпункты 1), 2) и 3) пункта 6 изложить в следующей редакции:
"1) медицинское обследование лиц, содержащихся в следственных изоляторах и учреждениях УИС по прибытию и убытию из следственного изолятора и учреждение УИС, также с целью оценки состояния здоровья, своевременного выявления заболевания и предотвращения инфекционных и паразитарных заболеваний в период нахождения (ежегодно) в учреждении;

4. Дәрігерге дейінгі медициналық көмек "Дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 30 қарашадағы № ҚР ДСМ-223/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21721 болып тіркелген) сәйкес қауіпсіздігі барынша төмен мекемелерде (қоныс-колониясы) орналасқан медициналық пункттерде көрсетіледі.
МСАК, амбулаториялық жағдайлардағы мамандандырылған медициналық көмек және станционарды алмастыратын көмек дәрігерлік амбулаторияларда (бұдан әрі – дәрігерлік амбулатория) – кәмелетке толмағандарды ұстауға арналған қауіпсіздігі орташа, қауіпсіздігі барынша жоғары, төтенше қауіпсіз, толық қауіпсіз және аралас қауіпсіз мекемелерде құрылатын ҚАЖ тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының құрылымдық бөлімшелерінде көрсетіледі.
Стационарды алмастыратын және стационарлық көмек түріндегі мамандандырылған, оның ішінде жоғары технологиялық медициналық көмек сотталғандарға арналған стационарлық көмек көрсететін ұйымдардың мамандандырылған бөлімшелерінде (соматикалық, психиатриялық және туберкулезге қарсы ауруханалар (бөлімшелер)) не аурулар бейіні бойынша стационарлық көмек көрсететін ұйымдарда көрсетіледі.
5. ҚАЖ тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға медициналық көмек көрсету кезінде дәрігерлік амбулаториялар бастапқы медициналық құжаттаманы жүргізеді және "Бастапқы медициналық құжаттаманы жүргізу және есптерді ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 10 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-244/2020 бұйрығына (бұдан әрі –№ ҚР ДСМ-244/2020 бұйрық) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21761 болып тіркелген) және "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығына (бұдан әрі –№ ҚР ДСМ-175/2020 бұйрық) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) сәйкес нысандар бойынша есептер ұсынады.";
6-тармақтың 1), 2) және 3) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"1) денсаулық жағдайын бағалау, ауруларды уақтылы анықтау, сондай-ақ инфекциялық және паразиттік аурулардың алдын алу мақсатында ҚАЖ тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарды ҚАЖ тергеу изоляторына және мекемесіне келгенде және кеткен кезде, болған кезеңде (жыл сайын) медициналық зерттеп-қарауды;

2) медицинский осмотр лиц, содержащихся в следственных изоляторах и учреждениях УИС, направляемых в карантин, дисциплинарный изолятор, одиночную камеру, помещение временной изоляции и при выходе из них в целях определения состояния здоровья для нахождения в указанных помещениях по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
3) оказание ПМСП в рамках ГОБМП, в том числе:
диагностику, лечение и управление наиболее распространенными заболеваниями;
раннее выявление и мониторинг поведенческих факторов риска заболеваний и обучение навыкам снижения выявленных факторов риска;
иммунизация;
санитарно-противоэпидемические и санитарно-профилактические мероприятия в очагах инфекционных заболеваний;";
пункт 6 дополнить подпунктам 10) следующего содержания:
"10) динамическое наблюдение пациентов с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями (далее – ППР) согласно приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 25 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-203/2020 "О некоторых вопросах оказания медико-социальной помощи в области психического здоровья" (далее – № ҚР ДСМ 203/2020) (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21680);";
пункты 7 и 8 изложить в следующей редакции:
"7. Лица, содержащиеся в следственных изоляторах и учреждениях УИС, прикрепляются к организациям здравоохранения, оказывающим ПМСП, в зоне территориального обслуживания которых расположены следственные изоляторы и учреждения УИС и имеющие договор закупа медицинских услуг с Фондом на оказание медицинской помощи в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС.
Лица с ППР, содержащиеся в следственных изоляторах и учреждениях УИС, прикрепляются к организациям, оказывающих медицинскую помощь в области психического здоровья (далее – ООМППЗ), в зоне территориального обслуживания которых расположены следственные изоляторы и учреждения УИС и имеющие договор закупа медицинских услуг с Фондом на оказание медицинской помощи в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС, с внесением данных в медицинскую информационную систему (далее – МИС) – "Регистр наркологических больных" (далее – РНБ) медицинской организацией "Областной центр психического здоровья" (психиатрическое отделение при учреждении № 14 поселок Заречный) (далее – ОЦПЗ УИС).
Прикрепление осуществляется на основании поданных списков, утвержденных руководителем (либо лицом его заменяющим) следственного изолятора и учреждения УИС с приложением документов, удостоверяющих личность.
Для своевременного оказания медицинской помощи лицам, содержащимся в следственных изоляторах и учреждениях УИС, о каждом случае прибытия и убытия лиц, содержащихся в следственных изоляторах и учреждениях УИС, организации здравоохранения, оказывающей ПМСП направляется информация о нем.

2) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілген үй-жайларда болу үшін денсаулық жағдайын айқындау мақсатында карантинге, тәртіптік изоляторға, жалғыз адамдық камераға, уақытша оқшаулау үй-жайына жіберілетін және олардан шыққан кезде ҚАЖ тергеу изоляторларында және мекемелерінде ұсталатын адамдарды медициналық қарап-тексеруді;
3) ТМККК шеңберінде МСАК көрсетуді, оның ішінде;
ең көп таралған ауруларды диагностикалау, емдеу және басқаруды;
аурулардың мінез-құлықтық қауіп факторларын ерте анықтау және мониторингтеу және анықталған қауіп факторларын төмендету дағдыларына оқыту;
иммундауды;
инфекциялық аурулар ошақтарындағы санитариялық-эпидемияға қарсы және санитариялық-профилактикалық іс-шараларды;";
6-тармақ мынадай мазмұндағы 10) тармақшамен толықтырылсын:
10) "Психикалық денсаулық саласында медициналық-әлеуметтік көмек көрсетудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 25 қарашадағы № ҚР ДСМ-203/2020 бұйрығына (бұдан әрі - № ҚР ДСМ – 203/2020 бұйрық) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімде № 21680 болып тіркелген) сәйкес психикалық, мінез-құлық бұзылулары (бұдан әрі – ПМБ аурулары) бар пациенттерді динамикалық байқау;";
7 және 8-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"7. ҚАЖ тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдар аумақтық қызмет көрсету аймағында ҚАЖ тергеу изоляторлары мен мекемелері орналасқан және ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде медициналық көмек көрсетуге арналған Қормен медициналық қызметтерді сатып алу шарты бар МСАК көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарына бекітіледі.
ҚАЖ тергеу изоляторларында және мекемелерінде ұсталатын ПМБ бар адамдар да аумақтық қызмет көрсету аймағында ҚАЖ тергеу изоляторлары мен мекемелері орналасқан және ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде медициналық көмек көрсетуге арналған Қормен медициналық қызметтерді сатып алу шарты бар психикалық денсаулық саласында медициналық көмек көрсететін ұйымдарға (бұдан әрі- ПДСМКҰ) деректерді "Облыстық психикалық денсаулық орталығы" (Заречный кенті №14 мекемесі жанындағы психиатриялық бөлімше) (бұдан әрі – ҚАЖ ОПДО) медициналық ұйымының медициналық ақпараттық жүйесіне (бұдан әрі – МАЖ) "Наркологиялық науқастар тіркеліміне" (бұдан әрі – ННТ) енгізе отырып, бекітіледі.
Бекіту ҚАЖ тіркеу тергеу изоляторының және мекемесінің басшысы (не оны алмастыратын адам) бекіткен, жеке басын куәландыратын құжаттарды қоса бере отырып, берілген тізімдердің негізінде жүзеге асырылады.
ҚАЖ тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға уақтылы медициналық көмек көрсету үшін ҚАЖ тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдардың, МСАК көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарына келген және кеткен әрбір жағдайы туралы ақпарат жіберіледі.

8. Платные медицинские услуги лицам, содержащимся в следственных изоляторах и учреждениях УИС, оказываются в условиях медицинских организаций, оказывающих медицинскую помощь лицам, содержащимся в следственных изоляторах и учреждениях УИС с привлечением специалистов других медицинских организаций по их инициативе, в том числе без направления специалистов первичного и вторичного уровней в соответствии приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 29 октября 2020 года № ҚР ДСМ-170/2020 "Об утверждении правил оказания платных услуг субъектами здравоохранения и типовой формы договора по предоставлению платных медицинских услуг (помощи) (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21559).";
подпункт 4) пункта 10 изложить в следующей редакции:
"4) флюорографическое (рентгенологическое) исследование органов грудной клетки (через каждые 6 месяцев).";
пункт 10 дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) иммуноферментный анализ (далее – ИФА) крови на выявление ВИЧ (при поступлении в следственные изоляторы и учреждения уголовно-исполнительной системы, через 6 месяцев после поступления, перед освобождением, по желанию в период содержания в следственном изоляторе или учреждении уголовно-исполнительной системы, при наличии полового или парентерального контакта с ВИЧ-инфицированным.).";
дополнить пунктом 10-1 следующего содержания:
"10-1. Лица с подозрением на наличие инфекционного заболевания изолируются и содержатся отдельно до установления диагноза.
На каждый случай инфекционного заболевания (подозрения), паразитарного заболевания, пищевого отравления, необычную реакцию на профилактическую прививку медицинским работником направляется экстренное извещение в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 октября 2020 года № ҚР ДСМ-153/2020 "Об утверждении правил предоставления в государственный орган в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения информации (экстренного извещения) о случаях инфекционных заболеваний, отравлений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21532).";
пункты 13, 14 и 15 изложить в следующей редакции:
"13. В журнале предварительной записи на амбулаторный прием врач или фельдшер записывает диагноз, заключение об освобождении от работы или нарядов, дату повторной явки к врачу.
Списки амбулаторно освобожденных лиц врачебная амбулатория (медицинский пункт) ежедневно передает дежурному помощнику начальника учреждения.

8. ҚАЖ тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға ақылы медициналық қызметтер "Денсаулық сақтау субъектілерінің ақылы қызметтер көрсету қағидаларын және ақылы медициналық көрсетілетін қызметтер (көмек) ұсыну жөніндегі шарттың үлгілік нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 29 қазандағы № ҚР ДСМ-170/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21559 болып тіркелген) сәйкес ҚАЖ тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға медициналық көмек көрсететін медициналық ұйымдарда өздерінің бастамасы бойынша, оның ішінде бірінші және екінші деңгейлердегі мамандардың жолдамасынсыз басқа медициналық ұйымдардың мамандарын тарта отырып медициналық көмек көрсетіледі.";
10-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) кеуде қуысы ағзаларын флюорографиялық (рентгенологиялық) зерттеуден (әрбір 6 айда) өтеді.";
10-тармақ мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) АИТВ-ны анықтауға арналған қанның иммуноферменттік талдауы (бұдан әрі - ИФТ) (тергеу изоляторлары мен қылмыстық-атқару жүйесі мекемелеріне келіп түскен кезде қамауға алынған және сотталған адамдарға 6 айдан соң, босатылар алдында, қалауы бойынша тергеу изоляторында немесе қылмыстық-атқару жүйесі мекемесінде ұстау кезеңінде, АИТВ жұқтырған адаммен жыныстық немесе парентералдық қатынаста болған кезде).";
мынадай мазмұндағы 10-1-тармақпен толықтырылсын:
"10-1. Инфекциялық аурудың болуына күдікті адамдар диагноз қойылғанға дейін оқшауланады және бөлек ұсталады.
Инфекциялық аурудың (күдіктің), паразиттік аурудың, тамақтан уланудың, профилактикалық екпеге әдеттен тыс реакцияның әрбір жағдайына медицина қызметкері "Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органға инфекциялық аурулар, улану оқиғалары туралы ақпарат (шұғыл хабархат) беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 26 қазандағы № ҚР ДСМ-153/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21532 болып тіркелген) сәйкес шұғыл хабарлама жібереді.";
13, 14 және 15-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Амбулаториялық қабылдауға алдын ала жазылу журналында дәрігер немесе фельдшер диагнозды, жұмыстан немесе нарядтардан босату туралы қорытындыны, дәрігерге қайта келу күнін жазады.
Амбулаториялық босатылған тұлғалардың тізімін дәрігерлік амбулатория (медициналық бекеттер) күн сайын мекеме бастығының кезекші көмекшісіне береді.

Заключение на освобождение от нарядов и работы выдается врачом, а при отсутствия врача – фельдшером в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-198/2020 "Об утверждении правил проведения экспертизы временной нетрудоспособности, а также выдачи листа или справки о временной нетрудоспособности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21660).
14. Медицинский работник до начала амбулаторного приема подбирает медицинские карты амбулаторного пациента из числа записанных в журнале предварительной записи на прием к врачу. Кратко опрашивает пациентов для выяснения их жалоб, производит сбор анамнестических данных, антропометрические измерения (рост, масса тела), измерение артериального давления и определяет очередность их направления к врачу с внесением данных в МИС.
15. В сложных случаях установления и дифференциации диагноза заболевания и выработки тактики лечения пациента осматривают комиссионно или направляют на консультацию к профильным специалистам субъектов здравоохранения по профилям заболеваний, в том числе с применением дистанционных медицинских услуг. При необходимости осмотра (обследования) на специальном медицинском оборудовании, которое отсутствует в учреждении УИС, пациент направляется на обследование в соответствующий субъект здравоохранения.";
пункт 23 изложить в следующей редакции:
"23. Показаниями для госпитализации, в том числе экстренной, являются состояния, требующие круглосуточного наблюдения и лечения специализированной медицинской помощи в стационарных условиях.
Госпитализация лиц, содержащихся в следственных изоляторах и учреждениях УИС, осуществляется в территориальных медицинских организациях, где выделены изолированные палаты, оборудованные средствами охраны в соответствии приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 24 марта 2022 года № ҚР- ДСМ-27 "Об утверждении Стандарта оказания медицинской помощи в стационарных условиях в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 27218).
При экстренном вывозе пациента из учреждения УИС, медицинский работник принявший решение о необходимости вывоза производит запись в постовой ведомости караула с указанием предварительного диагноза и своих данных (наименование организации, должность, фамилия).";
пункт 27 изложить в следующей редакции:
"27. Руководитель медицинской организации, оказывающей медицинское обеспечение лиц, содержащихся в следственных изоляторах и учреждениях УИС, осуществляет развертывание положенных коек и их эффективное использование.";

Нарядтардан және жұмыстан босатуға арналған қорытындыны дәрігер, ал дәрігер болмаған жағдайда "Еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама жүргізу, сондай-ақ еңбекке уақытша жарамсыздық парағын немесе анықтамасын беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 18 қарашадағы № ҚР ДСМ- 198/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21660 болып тіркелген) сәйкес фельдшер береді.
14. Медицина қызметкері амбулаториялық қабылдау басталғанға дейін дәрігердің қабылдауына алдын ала жазылу журналында жазылғандардан амбулаториялық пациенттің медициналық карталарын іріктейді. Пациенттерден шағымдарын анықтау үшін қысқаша сұрау жүргізеді, анамнестикалық деректерді жинауды, антропометриялық өлшеулерді (бойы, дене салмағы), артериялық қысымды өлшеуді жүргізеді және МАЖ-ға деректерді енгізе отырып, оларды дәрігерге жіберу кезектілігін анықтайды.
15. Пациенттің диагнозын белгілеу және саралау және пациентті емдеу тактикасын әзірлеу қиын жағдайларда комиссия қарайды немесе аурулардың (қызметтер) бейіндері бойынша, оның ішінде қашықтықтан медициналық қызметтерді қолдана отырып, денсаулық сақтау субъектілерінің бейінді мамандарына консультацияға жіберіледі. ҚАЖ мекемесінде жоқ арнайы медициналық жабдықта қарап-тексеру (зерттеп-қарау) қажет болған кезде пациент тиісті денсаулық сақтау субъектісіне зерттеп-қарауға жіберіледі.";
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Стационарлық жағдайларда мамандандырылған медициналық көмекті тәулік бойы байқауды және емдеуді талап ететін жай-күйлер емдеуге жатқызу, оның ішінде шұғыл емдеуге жатқызу үшін көрсетілімдер болып табылады.
ҚАЖ тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарды емдеуге жатқызу "Қазақстан Республикасында стационарлық жағдайларда медициналық көмек көрсету стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 24 наурыздағы № ҚР-ДСМ-27 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 27218 болып тіркелген) сәйкес күзет құралдарымен жабдықталған оқшауланған палаталар бөлінген аумақтық медициналық ұйымдарда жүзеге асырылады.
Пациентті ҚАЖ мекемесінен шұғыл әкету кезінде әкету қажеттілігі туралы шешім қабылдаған медицина қызметкері алдын ала диагнозды және өзінің деректерін (ұйымның атауы, лауазымы, тегі) көрсете отырып, қарауылдың посттық ведомосына жазба жүргізеді.";
27-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"27. ҚАЖ тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға медициналық қамтамасыз ету көрсететін медициналық ұйымның басшысы тиісті төсектердің және олардың тиімді пайдаланылуын жүзеге асырады.";

пункты 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37 и 38 изложить в следующей редакции:
"31. Для консультации пациента, привлекаются врачи медицинских организаций, в том числе с применением дистанционных медицинских услуг. Плановые консультации профильных специалистов осуществляются по графику.
32. Хирургическое вмешательство, переливание крови, ее компонентов, и применение инвазивных методов диагностики применяются с письменного согласия пациента.
Пациентам, страдающим ППР, признанным судом недееспособными, хирургическое вмешательство, переливание крови, инвазивные методы диагностики проводятся с письменного согласия их законных представителей.
В случаях, когда промедление выполнения хирургического вмешательства, переливания крови и ее компонентов, инвазивных методов диагностики угрожает жизни пациента, а получить согласие пациента или его законных представителей не представляется возможным, решение принимает врач или консилиум с последующим информированием пациента или его законных представителей о принятых мерах.
33. Специализированная медицинская помощь в стационарных условиях оказывается многопрофильными больницами по направлению специалистов врачебной амбулатории или медицинского пункта при учреждении УИС.
При необходимости специализированного стационарного лечения больных с ППР направляются на стационарное лечение в региональные ООМППЗ и в ОЦПЗ УИС по показаниям.
При направлении пациентов, страдающих ППР, на лечение в условиях ОЦПЗ УИС руководитель медицинской организаций, оказывающий медицинскую помощь лицам, содержащимся в следственных изоляторах и учреждениях УИС в течение 2 (двух) рабочих дней после рассмотрения ВКК (с участием ОМППЗ и ОЦПЗ УИС посредствам телемедицины) направляет заявку на стационарное лечение на имя начальника учреждения согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
34. Одновременно с заявкой высылается подробный выписной эпикриз из медицинской документации пациента с указанием всех сопутствующих заболеваний и заключением руководителя либо лица его заменяющего медицинской организации, оказывающей медицинскую помощь лицам, содержащимся в следственных изоляторах и учреждениях УИС, о необходимости лечения в стационарных условиях по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам. В заключении указываются анамнез и клинические данные, свидетельствующие о наличии заболевания.
При направлении пациентов с ППР дополнительно высылается заключение врача-психиатра ООМППЗ о необходимости лечения в стационарных условиях, сведения о том, наблюдался ли пациент ранее в ООМППЗ, проходил ли ранее амбулаторную или стационарную судебно-психиатрическую экспертизу.

31, 32, 33, 34, 35, 36, 37 және 38-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"31. Пациентке консультациялар өткізу үшін медициналық ұйымдардың дәрігерлері тартылады, сонымен қатар қашықтықтан медициналық қызметтерді қолдана отырып жүргізіледі. Бейінді мамандардың жоспарлы консультациялары график бойынша жүзеге асырылады.
32. Хирургиялық араласу, қанды, оның компоненттерін құю және диагностиканың инвазиялық әдістерін қолдану пациенттің жазбаша келісімімен қолданылады.
Сот әрекетке қабілетсіз деп таныған, психикасының, ПМБ зардап шегетін пациенттерге хирургиялық араласу, қан құю, диагностиканың инвазиялық әдістері олардың заңды өкілдерінің жазбаша келісімімен жүргізіледі.
Хирургиялық араласуды, қан мен оның компоненттерін құюды, диагностиканың инвазиялық әдістерін орындауды кешіктіру пациенттің өміріне қауіп төндіретін, ал пациенттің немесе оның заңды өкілдерінің келісімін алу мүмкін болмаған жағдайларда, шешімді дәрігер немесе консилиум қабылдап, пациентті немесе оның заңды өкілдерін қабылданған шаралар туралы кейіннен хабардар етеді.
33. Стационарлық жағдайда мамандандырылған медициналық көмекті көп бейінді ауруханалар дәрігерлік амбулатория немесе ҚАЖ мекемелерінің жанындағы медициналық пункт мамандарының жолдамасы бойынша көрсетеді.
Қажет болған жағдайда ПМБ бар науқастарды мамандандырылған стационарлық емдеу көрсетілімдер бойынша өңірлік ПДСМКҰ-ға және ҚАЖ ОПДО-ға стационарлық емдеуге жіберіледі.
Психикалық, мінез-құлықтық бұзылуларынан зардап шегетін пациенттерді ҚАЖ ОПДО жағдайларда емдеуге жіберген кезде ҚАЖ тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға медициналық көмек көрсететін медициналық ұйымның басшысы ДКК (телемедицина арқылы ПДСМКҰ мен ҚАЖ ОПДО-ның қатысуымен) қарағаннан кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес мекеме басшысының атына стационарлық емдеуге өтінім жібереді.
34. Өтініммен бір мезгілде осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша пациенттің медициналық құжаттамасынан барлық қосарласқан ауруларды көрсете отырып және ҚАЖ тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға стационарлық жағдайларда емдеу қажеттілігі туралы медициналық көмек көрсететін медициналық ұйым басшысының не оның орнындағы адамның қорытындысымен толық үзінді эпикриз жіберіледі. Қорытындыда аурудың бар екендігін куәландыратын анамнез және клиникалық деректер көрсетіледі.
ПМБ бар пациенттерді жіберген кезде ПДСМКҰ психиатр дәрігерінің стационарлық жағдайларда емделу қажеттігі туралы қорытындысы, ПДСМКҰ бұрын пациенттің қарап-тексерілгені, бұрын амбулаториялық немесе стационариялық сот психиатриялық сараптауынан өткендігі туралы мәліметтер қосымша жіберіледі.

Необходимо согласие (расписка) пациента на госпитализацию (кроме случаев, определенных статьей 137 Кодекса), по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
При отказе от госпитализации у пациента берется заявление на имя руководителя либо лица его заменяющего медицинской организации, оказывающей медицинскую помощь лицам, содержащихся в следственных изоляторах и учреждениях УИС об отказе, которое хранится в истории болезни или медицинской карте амбулаторного пациента. Если пациент, в силу своего состояния не способен адекватно оценить свое состояние, госпитализация осуществляется по медицинским показаниям.
35. При направлении пациента с ППР, больных активной формой туберкулеза на лечение в стационарных условиях, одновременно с ними направляются личные дела с обязательным наличием медицинской карты амбулаторного пациента.
Пациенты с ППР, нуждающиеся в специализированной медицинской помощи в стационарных условиях, у которых выявлен активный туберкулез, проходят лечение в инфекционном изоляторе психиатрической больницы, где им одновременно проводится противотуберкулезное лечение. После снятия симптомов психических расстройств, пациент переводится в центр фтизиопульмонологии для продолжения лечения.
36. Перевозка пациентов на лечение в медицинские организации для осужденных осуществляется при его транспортабельности.
Необходимость сопровождения медицинского работника определяется медицинской организацией, оказывающей медицинскую помощь лицам, содержащимся в следственных изоляторах и учреждениях УИС в лице руководителя или его заместителя.
Лица с ППР, женщины со сроком беременности свыше шести месяцев сопровождаются медицинским работником медицинской организации, оказывающей медицинскую помощь лицам, содержащимся в следственных изоляторах и учреждениях УИС.
37. Пациенты помещаются на лечение в стационарных условиях при наличии:
1) решения руководителя либо лица его заменяющего медицинской организации, оказывающей медицинскую помощь лицам, содержащимся в следственных изоляторах и учреждениях УИС о необходимости лечения в стационарных условиях;
2) рекомендации врача-психиатра (профильного специалиста) о необходимости проведения обследования и лечения в ООМППЗ;
3) разрешения начальника учреждения УИС.
38. Вывоз пациентов, госпитализированных в медицинские организации, осуществляется в соответствии с Правилами конвоирования подозреваемых, обвиняемых и осужденных, утвержденный приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 2 декабря 2016 года № 1122 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 14619).";

Осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша (Кодекстің 137-бабында айқындалған жағдайлардан басқа) емдеуге жатқызуға пациенттің келісімі (қолхаты) қажет.
Емдеуге жатқызудан бас тартқан жағдайда пациенттен ауру тарихында немесе амбулаториялық пациенттің медициналық картасында сақталатын ҚАЖ тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға медициналық көмек көрсететін медициналық ұйым басшысының не оны алмастыратын адамның атына бас тарту туралы өтініш алынады. Егер пациент өзінің жай-күйіне байланысты өзінің жай-күйін дұрыс бағалай алмаса, емдеуге жатқызу медициналық көрсетілімдер бойынша жүзеге асырылады.
35. ПМБ бар пациентті, туберкулездің белсенді түрімен ауыратын науқастарды стационарлық жағдайларда емдеуге жіберген кезде олармен бір мезгілде амбулаториялық пациенттің міндетті медициналық картасы бар жеке істер жіберіледі.
ПМБ бар, стационарлық жағдайларда мамандандырылған медициналық көмекке мұқтаж, белсенді туберкулез анықталған пациенттер психиатриялық аурухананың инфекциялық изоляторында емделу курсынан өтеді, онда олар бір мезгілде туберкулезге қарсы ем жүргізеді. Психикалық бұзылулардың симптомдары жойылғаннан кейін пациент емдеуді жалғастыру үшін фтизиопульмонология орталығына ауыстырылады.
36. Пациенттерді сотталғандарға арналған медициналық ұйымдарға емдеуге тасымалдау оны тасымалдау мүмкіндігі болған кезде жүзеге асырылады.
Медицина қызметкерінің алып жүру қажеттілігін ҚАЖ тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға медициналық көмек көрсететін медициналық ұйымның басшысы не оны алмастыратын адам айқындайды.
ПМБ бар адамдарды, алты айдан астам жүктілігі бар әйелдерді ҚАЖ тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға медициналық көмек көрсететін медициналық ұйымның медицина қызметкері алып жүреді.";
37. Пациенттер мынадай:
1) ҚАЖ тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға медициналық көмек көрсететін медициналық ұйым басшысының не оны алмастыратын адамның стационарлық жағдайларда емдеу қажеттілігі туралы шешімдері;
2) психиатр дәрігердің (бейінді маманның) ПДСМКҰ-да зерттеп-қарау және емдеу жүргізу қажеттігі туралы ұсынымдары;
3) ҚАЖ мекемесі бастығының рұқсаты бар болған кезде стационарлық жағдайда емдеуге орналастырылады.
38. Медициналық ұйымдарға емдеуге жатқызылған пациенттерді шығару Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 2 желтоқсандағы № 1122 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14619 болып тіркелген) бекітілген күдіктілерді, айыпталушыларды және сотталғандарды айдауылдау қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.";

пункты 43 и 44 изложить в следующей редакции:
"43. Лица, поступающие в следственный изолятор и учреждение УИС, осматриваются в течение 24 часов с момента прибытия, на наличие телесных повреждений, в том числе умышленного причинение себе какого-либо телесного повреждения (членовредительство).
44. О каждом факте медицинского освидетельствования на наличие телесных повреждений при прибытии в карантин учреждений и при выходе из него, а также при водворении в дисциплинарные помещения и освобождении из них (в результате производственных травм, несчастных случаев, нанесения побоев, пыток, порезов) медицинский работник информирует руководителя (начальника) следственного изолятора и учреждения УИС либо лицо его заменяющего, в случае их отсутствия на службе, дежурного помощника начальника следственного изолятора (учреждения), с одновременным информированием дежурного прокурора по форме № 034/у "Извещение" утвержденной приказом № ҚР ДСМ-175/2020.";
подпункты 1) и 2) пункта 45 изложить в следующей редакции:
"1) все цеха, самостоятельные участки, мастерские и объекты оснащаются аптечками первой помощи работодателем под контролем руководителя УИС;
2) для оказания первой помощи выделяется один из лиц, содержащихся в следственных изоляторах и учреждениях УИС, прошедших соответствующую подготовку, обученных навыкам оказания первой помощи согласно приказу Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-269/2020 "Об утверждении Правил оказания первой помощи лицами без медицинского образования, в том числе прошедшими соответствующую подготовку и Стандарта оказания первой помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21814);";
подпункт 3) пункта 45 исключить;
пункты 46 и 47 изложить в следующей редакции:
"46. Для оказания скорой медицинской помощи лицо, нуждающееся в ней, выводится в врачебную амбулаторию. С учетом медицинских показаний, медицинский работник проводит соответствующие назначения.
Скорая медицинская помощь оказывается в экстренной и неотложной форме при острых заболеваниях и состояниях, угрожающих жизни.
Для оказания экстренной и неотложной медицинской помощи в любое время суток процедурная и перевязочная (операционной) врачебной амбулатории обеспечивается лекарственными препаратами, для оказания экстренной и неотложной медицинской помощи при острых состояниях, стерильными хирургическими инструментами, одноразовыми шприцами, стерильным перевязочным материалом.
В экстренных случаях, при наличии угрозы для жизни пациента, при длительном отсутствии или невозможности прибытия бригады скорой медицинской помощи, дежурный принимает меры к срочной доставке пациента в ближайшую медицинскую организацию. Все вывозы в обязательном порядке регистрируются в журнале вывозов медицинской организации находящейся в следственном изоляторе (или) учреждении УИС по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам.

43 және 44 -тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"43. ҚАЖ тергеу изоляторына және мекемесіне түскен адамдар дене жарақаттарының бар-жоғына қарап-тексеріледі. ҚАЖ тергеу изоляторына және мекемесіне түсетін адамдар келген сәттен бастап 24 сағаттың ішінде дене жарақаттарының, оның ішінде өзіне қандай да бір дене жарақатын қасақана келтірудің (дене мүшесiн зақымдау) бар-жоғына қарап - тексеріледі
"44. Мекемелер карантинге келген кезде және одан шыққан кезде, сондай-ақ тәртіптік үй-жайларға қамалған және олардан босатылған кезде дене жарақаттарының (өндірістік жарақаттар, жазатайым оқиғалар, ұрып-соғу, азаптау, кесу салдарынан) бар-жоғын медициналық куәландырудың әрбір фактісі туралы медицина қызметкері ҚАЖ тергеу изоляторының және мекемесінің басшысына (бастығына) не оны алмастыратын адамға, олар қызметте болмаған жағдайда, тергеу изоляторы (мекемесі) бастығының кезекші көмекшісіне, №ҚР ДСМ-175/2020 бұйрықпен бекітілген № 034/е "Хабарлама" нысаны бойынша кезекші прокурорды бір мезгілде хабардар ете отырып, хабарлайды.";
45-тармақтың 1) және 2) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"1) барлық цехтарды, дербес учаскелерді, шеберханалар мен объектілерді ҚАЖ басшысының бақылауымен жұмыс беруші алғашқы көмек қобдишаларымен жабдықтайды;
2) алғашқы көмек көрсету үшін "Алғашқы көмекті медициналық білімі жоқ, оның ішінде тиісті даярлықтан өткен адамдардың көрсету қағидаларын және Алғашқы көмекті көрсету стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 15 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-269/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21814 болып тіркелген) тиісті даярлықтан өткен, алғашқы көмек көрсету дағдыларына оқытылған ҚАЖ тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдардың бірі бөлінеді;";
45-тармақтың 3) тармақшасы алып тасталсын;
46 және 47 - тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"46. Жедел медициналық жәрдем көрсету үшін оған мұқтаж адам дәрігерлік амбулаторияға шығарылады. Медициналық көрсетілімдерді ескере отырып, медицина қызметкері тиісті тағайындауларды жүргізеді.
Жедел медициналық жәрдем жіті аурулар және өмірге қауіп төндіретін жағдайлар кезінде шұғыл және кезек күттірмейтін нысанда көрсетіледі.
Шұғыл және кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету үшін тәуліктің кез келген уақытында дәрігерлік амбулаторияның емшара және таңу (операциялық) бөлмелері жіті жағдайларда жедел және шұғыл медициналық көмек көрсету үшін дәрілік препараттармен, стерильді хирургиялық құрал-саймандармен, бір рет қолданылатын шприцтермен, стерильді таңу материалдарымен қамтамасыз етіледі.
Шұғыл жағдайларда, пациенттің өміріне қауіп төнген кезде, жедел медициналық жәрдем бригадасы ұзақ уақыт болмаған немесе келу мүмкін болмаған кезде кезекші пациентті жақын маңдағы медициналық ұйымға жедел жеткізуге шаралар қабылдайды. Барлық шақырулар міндетті түрде осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ҚАЖ тергеу изоляторлары мен мекемелеріндегі медициналық ұйымдарға шақыру журналында тіркеледі.";

47. При выявлении в учреждении УИС пациентов с подозрением на наличие опасного инфекционного заболевания, а также лиц, содержащихся в следственных изоляторах и учреждениях УИС, нуждающихся в скорой медицинской помощи, медицинский работник (при его отсутствии дежурный) немедленно вызывает бригаду скорой медицинской помощи. медицинской помощи. Медицинский работник направляет экстренное извещение в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 12 ноября 2021 года № ҚР ДСМ-114 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к организации и проведению санитарно-противоэпидемических, санитарно-профилактических мероприятий по предупреждению особо опасных инфекционных заболеваний" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 25151).";
пункт 49 изложить в следующей редакции:
"49. Перед проведением медицинского обследования лиц, содержащихся в следственном изоляторе и учреждении УИС врач знакомится с материалами личного дела и медицинской документацией на предмет выявления лиц, состоящих до ареста на динамическом наблюдении в ООМППЗ, направляемых на судебно-психиатрическую экспертизу или ее проходивших.
Из ООМППЗ (по предыдущему месту жительства) запрашиваются выписки из медицинских карт амбулаторного и/или стационарного пациента и копии актов судебно-психиатрических экспертиз из учреждений, где данная экспертиза проводилась.
Определение наличия или отсутствия ППР у обследуемого лица является исключительной компетенцией врача-психиатра.
Диагноз ППР устанавливаются только врачом-психиатром. Постановка на динамическое наблюдение и снятие с динамического наблюдения осуществляется только комиссионным решением ВКК ООМППЗ.
Порядок динамического наблюдения, прекращения динамического наблюдения за лицами с ППР осуществляются в соответствии с приказом № ҚР ДСМ-203/2020.";
пункт 50 исключить;
пункты 52 и 53 изложить в следующей редакции:
"52. На каждого пациента, взятого на динамическое наблюдение, а также на лиц, которым судом определено принудительное амбулаторное наблюдение и лечение по поводу ППР, в том числе вследствие употребления психоактивных веществ (далее - ПАВ), не исключающих вменяемости, заполняется медицинская карта амбулаторного пациента по форме № 052/у "Медицинская карта амбулаторного пациента", утвержденной приказом № ҚР ДСМ-175/2020 (далее – медкарта амбулаторного пациента № 052у).
При переводе лица, содержащегося в следственных изоляторах и учреждениях УИС в другое учреждение УИС, медкарта амбулаторного пациента № 052/у приобщается к материалам личного дела.

47. ҚАЖ мекемесінде қауіпті инфекциялық аурудың болуына күдікті пациенттер, сондай-ақ ҚАЖ тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын, жедел медициналық көмекке мұқтаж адамдар анықталған кезде медицина қызметкері (ол болмаған кезде кезекші) жедел медициналық жәрдем бригадасын дереу шақырады. Медицина қызметкері "Аса қауіпті инфекциялық аурулардың алдын алу бойынша санитариялық-эпидемияға қарсы, санитариялық-профилактикалық іс-шараларды ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 12 қарашадағы № ҚР ДСМ-114 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 25151 болып тіркелген) сәйкес шұғыл хабарлама жібереді.";
49-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"49. ҚАЖ тергеу изоляторы мен мекемесінде ұсталатын адамдарға медициналық зерттеп-қарау жүргізу алдында дәрігер қамауға алынғанға дейін - сот психиатриялық сараптамаға жіберілген немесе одан өткен ПДСМКҰ-да динамикалық байқауда тұрған адамдарды анықтау мәніне жеке іс материалдарымен және медициналық құжаттамамен танысады.
ПДСМКҰ-дан (бұрынғы тұрғылықты жері бойынша) амбулаториялық және/немесе стационарлық пациенттің медициналық карталарынан үзінділер және осы сараптама жүргізілген мекемелерден сот-психиатриялық сараптамалар актілерінің көшірмелері сұратылады.
Зерттеп-қаралатын адамда ПМБ болуын немесе болмауын анықтау психиатр дәрігердің ерекше құзыреті болып табылады.
ПМБ диагнозын тек психиатр дәрігер белгілейді. Динамикалық байқауға қою және диспансерлік байқаудан шығару ПДСМКҰ ДКК-нің комиссиялық шешімімен ғана жүзеге асырылады.
ПМБ бар адамдарды динамикалық байқау, динамикалық байқауды тоқтату тәртібі № ҚР ДСМ-203/2020 бұйрығына сәйкес жүзеге асырылады.";
50-тармақ алып тасталсын;
52 және 53 - тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"52. Динамикалық байқауға алынған әрбір пациентке, сондай-ақ сот ПМБ бойынша, оның ішінде ақыл-есінің дұрыстығы жоққа шығарылмайтын психикаға белсенді әсер ететін заттарды (бұдан әрі – ПБЗ) пайдалану салдарынан мәжбүрлеп амбулаториялық байқау мен емдеуді айқындаған адамдарға № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген № 052/е "Амбулаториялық пациенттің медициналық картасы" нысаны бойынша амбулаториялық пациенттің медициналық картасы (бұдан әрі – № 052е амбулаториялық пациенттің медициналық картасы) толтырылады.
ҚАЖ тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамды ҚАЖ басқа мекемесіне ауыстыру кезінде амбулаториялық пациенттің медициналық картасы жеке іс материалдарына қоса тіркеледі.

53. Лечение пациента с ППР осуществляется в амбулаторных или в стационарных условиях медицинской организации, оказывающей медицинскую помощь лицам, содержащимся в следственных изоляторах и учреждениях УИС и ООМППЗ.
Лицам, которым назначена судебно-психиатрическая экспертиза, лечебные мероприятия по поводу психического расстройства осуществляются только при остром психотическом состоянии, наличии судорожных припадков и тяжелых декомпенсаций.
Лицам, находящимся в выраженном психотическом состоянии, лечебные мероприятия осуществляются в стационаре медицинской организации, оказывающей медицинскую помощь лицам, содержащимся в следственных изоляторах и учреждениях УИС с обязательной их изоляцией и осматриваются врачом-психиатром учреждения УИС ежедневно.
При отсутствии врача-психиатра лечебные мероприятия осуществляются руководителем либо лицом его заменяющим медицинской организации, оказывающей медицинскую помощь лицам, содержащимся в следственных изоляторах и учреждениях УИС или врачом-терапевтом по рекомендациям врача-психиатра ООМППЗ. Результаты осмотра вносятся в медицинскую карту стационарного пациента.
При выписке пациента из стационара составляется подробный эпикриз, который переносится в карту наблюдения за психическим (наркологическим пациентом).";
дополнить пунктом 53-1 следующего содержания:
"53-1. Специализированная амбулаторная медицинская помощь больным, страдающим ППР осуществляются в медицинских организациях по месту содержания больного врачами-психиатрами ООМППЗ.
При необходимости специализированного стационарного лечения больные с ППР направляются на стационарное лечение в региональные ООМППЗ и /или в ОЦПЗ УИС.
Порядок направления пациентов, страдающих ППР на лечение в условиях ОЦПЗ УИС проводится в соответствии с пунктами 33, 34, 35 настоящих Правил.";
пункты 54 и 55 изложить в следующей редакции:
"54. Специализированная медицинская помощь в стационарных условиях лицам с острыми психотическими состояниями и частыми декомпенсациями заболевания, длительно не купирующийся, оказывается в ООМППЗ, либо в ОЦПЗ УИС.
До выхода больного из острого состояния записи на него ведутся ежедневно, в дальнейшем – не реже 1 (одного) раза в 3 (три) дня. При длительном нахождении пациента в стационаре каждые 3 (три) месяца составляется этапный эпикриз. При выписке пациента из медицинской организации (отделения) составляется подробный заключительный эпикриз с обязательными медицинскими рекомендациями по вопросам его амбулаторного наблюдения и лечения.
55. Обследование пациентов в стационаре является обязательным при решении вопроса об освобождении осужденного от отбывания наказания в связи с болезнью. Психиатрическое освидетельствование проводится врачебной комиссией в соответствии с приказом № ҚР ДСМ-203/2020, состоящей из врачей ООМППЗ и/или ОЦПЗ УИС. В состав комиссии включается не менее двух врачей-психиатров.
Данная категория пациентов после окончания стационарного лечения возвращается по месту содержания и находится на динамическом наблюдении у медицинских работников медицинской организации, оказывающей медицинскую помощь лицам, содержащимся в следственных изоляторах и учреждениях УИС и ООМППЗ за исключением больных, получающих лечение ОЦПЗ УИС, которые не возвращаются по месту прежнего содержания и находятся в ОЦПЗ УИС до окончательного решения судебных органов.
При освобождении лица, содержащегося в следственных изоляторах и учреждениях УИС и применения к нему по решению суда принудительных мер медицинского характера в больнице со строгим или усиленным наблюдением, лицо направляется на лечение в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан в области здравоохранения.";

53. ПМБ бар пациентті емдеу ҚАЖ тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға медициналық көмек көрсететін медициналық ұйымның амбулаториялық немесе стационарлық жағдайларында және ПДСМКҰ жүзеге асырылады.
Сот-психиатриялық сараптама тағайындалған адамдарға психикасының бұзылуына байланысты емдеу іс-шаралары тек жіті психотикалық жай-күйі, құрысу ұстамалары және ауыр декомпенсациялар болған жағдайда ғана жүзеге асырылады.
Айқын психикалық жай-күйдегі адамдарға емдеу іс-шаралары ҚАЖ тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға медициналық көмек көрсететін медициналық ұйымның стационарында оларды міндетті түрде оқшаулай отырып жүзеге асырылады және ҚАЖ мекемесінің психиатр дәрігері күн сайын қарап-тексереді.
Психиатр дәрігер болмаған жағдайда емдеу іс-шараларын ҚАЖ тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға медициналық көмек көрсететін медициналық ұйымның басшысы не оны алмастыратын адам немесе ПДСМКҰ психиатр дәрігерінің ұсынымдары бойынша терапевт дәрігер жүзеге асырады. Қарап-тексеру нәтижелері стационарлық пациенттің медициналық картасына енгізіледі.
Пациентті стационардан шығару кезінде егжей-тегжейлі эпикриз жасалады, ол психикалық (наркологиялық) пациентті байқау картасына көшіріледі.";
мынадай мазмұндағы 53-1-тармақпен толықтырылсын:
"53-1. ПМБ-дан зардап шегетін науқастарға мамандандырылған амбулаториялық медициналық көмекті пациентті ұстау орны бойынша медициналық ұйымдарда ПДСМКҰ психиатр дәрігерлері жүзеге асырады.
Мамандандырылған стационарлық емдеу қажет болған кезде ПМБ бар науқастар стационарлық емделуге өңірлік ПДСМКҰ-ға және/немесе ҚАЖ ОПДО-ға жіберіледі.
ПМБ-дан зардап шешегтін науқастарды ҚАЖ ОПДО жағдайында емдеуге жіберу тәртібі осы Қағидалардың 33, 34, 35-тармақтарына сәйкес жүргізіледі.";
54 және 55- тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"54. Ұзақ уақыт тоқтамайтын, жіті психотикалық жай-күйі және аурудың жиі декомпенсациясы бар адамдарға стационарлық жағдайларда мамандандырылған медициналық көмек ҚАЖ ОПДО-да немесе ПДСМКҰ-да көрсетіледі.
Науқас жіті күйден шыққанға дейін оған жазбалар күн сайын, одан әрі – 3 (үш) күнде кемінде 1 (бір) рет жүргізіледі. Пациент стационарда ұзақ болған кезде әрбір 3 (үш) айда кезеңдік эпикриз жасалады. Пациентті медициналық ұйымнан (бөлімшеден) шығару кезінде оны амбулаториялық бақылау және емдеу мәселелері бойынша міндетті медициналық ұсынымдармен толық қорытынды эпикриз жасалады.
55. Сотталған адамды ауруына байланысты жазасын өтеуден босату туралы мәселені шешу кезінде пациенттерді стационарда тереңдетілген және жан-жақты зерттеп-қарау міндетті болып табылады. Психиатриялық куәландыруды №ҚР ДСМ-203/2020 бұйрыққа сәйкес ПДСМКҰ және ҚАЖ ОПДО-ның дәрігерлерінен тұратын дәрігерлік комиссия жүргізеді. Комиссияның құрамына кемінде екі психиатр дәрігер енгізіледі.
Пациенттердің осы санаты стационарлық ем аяқталғаннан кейін ұстау орнына қайтады және бұрынғы ұстау орны бойынша қайтарылмайтын, бірақ сот органдарының түпкілікті шешіміне дейін ҚАЖ ОПДО болатын ҚАЖ ОПДО-да ем алатын науқастарды қоспағанда ҚАЖ тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға медициналық көмек көрсететін медициналық ұйымдарда және ПДСМКҰ-да медициналық байқауда болады.
ҚАЖ тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адам босатылған және оған соттың шешімі бойынша медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шараларын қатаң немесе күшейтілген бақылаумен ауруханада қолданған кезде, ол Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласындағы заңнамасында көзделген емдеуге жіберіледі.";

дополнить пунктом 55-1 следующего содержания:
"55-1. Лечение пациента с ППР в следствие употребления ПАВ, осуществляется в амбулаторных или в стационарных условиях специалистами ООМППЗ. Лицам, которым назначена судебно-психиатрическая экспертиза, лечебные мероприятия по поводу психического расстройства осуществляются при остром психотическом состоянии, наличии судорожных припадков и тяжелых декомпенсаций.
Лицам, признанным невменяемыми, лечебные мероприятия осуществляются в стационаре ООМППЗ.
Результаты осмотра вносятся в медицинскую документацию в соответствии с приказом № ҚР ДСМ-175/2020 стационарного пациента и МИС. При выписке пациента из стационара составляется подробный эпикриз, который переносится в медицинскую карту амбулаторного пациента.";
пункты 56 и 57 изложить в следующей редакции:
"56. Принудительное лечение лиц с ППР вследствие употребления ПАВ проводится на основании решения суда, в амбулаторных условиях медицинской организации, оказывающей медицинскую помощь лицам, содержащимся в следственных изоляторах и учреждениях УИС врачом психиатром-наркологом ООМППЗ. В стационарных условиях лечение проводится в ООМППЗ по медицинским показаниям в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-224/2020 "Об утверждении стандарта организации оказания медико-социальной помощи в области психического здоровья населению Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 21712) (далее – приказ № ҚР ДСМ-224/2020).
57. При поступлении в учреждение УИС лица, которым определено принудительное лечение вследствие употребления ППР, осматриваются врачом психиатром-наркологом, который при первой беседе знакомит пациента с основными положениями организации и проведения принудительного лечения в амбулаторных условиях.
Данные осужденные ставятся на динамическое наблюдение. На каждого осужденного оформляется медкарта амбулаторного пациента № 052/у.
Лечение проводится согласно клиническим протоколам диагностики и лечения и приказа № ҚР ДСМ-224/2020.
После завершения курса активного лечения лицам с ППР, вследствие употребления ПАВ назначается поддерживающее лечение.";
пункты 61, 62, 63 и 64 изложить в следующей редакции:
"61. При выявлении наркотических средств в организме лица, содержащегося в следственных изоляторах и учреждениях УИС, не подлежащего принудительному лечению ППР, вследствие употребления ПАВ, ему предлагается пройти курс терапии в добровольном порядке.
При отказе от добровольного лечения медицинской комиссией, состоящей из руководителя либо лица его заменяющего медицинской организации, оказывающей медицинскую помощь лицам, содержащимся в следственных изоляторах и учреждениях УИС, врача-психиатра (нарколога) и врача-терапевта, выносится заключение, на основании которого администрация учреждения УИС ходатайствует перед судом о применении принудительных мер медицинского характера.

мынадай мазмұндағы 55-1-тармақпен толықтырылсын:
"55-1. ПБЗ қолданудың салдарынан ПМБ бар пациентті емдеуді амбулаториялық немесе стационарлық жағдайларда ПДСМКҰ мамандары жүзеге асырады. Сот-психиатриялық сараптама тағайындалған адамдарға психикалық бұзылуларға байланысты емдеу шаралары жедел психотикалық жай-күйі, ұстамалар мен ауыр декомпенсациялар болған кезде ғана жүзеге асырылады.
Есі дұрыс емес деп танылған адамдарға емдеу іс-шаралары ПДСМКҰ стационарында жүзеге асырылады.
Қарап-тексеру нәтижелері № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрыққа сәйкес стационарлық пациенттің медициналық құжаттамасына және МАЖ-ға енгізіледі. Пациент ауруханадан шыққан кезде егжей-тегжейлі эпикриз жасалады, ол амбулаториялық науқастың медициналық картасына көшіріледі.";
56 және 57-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"56. ПБЗ қолданудың салдарынан ПМБ бар адамдарды мәжбүрлеп емдеуді сот шешімінің негізінде ҚАЖ тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға медициналық көмек көрсететін медициналық ұйымның амбулаториялық жағдайларында ПДСМКҰ психиатр нарколог дәрігері жүргізеді. "Қазақстан Республикасының халқына психикалық денсаулық саласында медициналық-әлеуметтік көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 30 қарашадағы № ҚР ДСМ-224/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21712 болып тіркелген) сәйкес медициналық көрсетілімдер бойынша ПДСМКҰ-да ҚАЖ тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға көрсетілетін медициналық ұйымда стационарлық жағдайда емдеу жүргізіледі.
57. ҚАЖ мекемесіне түскен кезде ПБЗ қолданудың салдарынан мәжбүрлеп емдеу айқындалған адамдарды психиатр нарколог дәрігер қарап-тексереді, ол алғашқы әңгімелесу кезінде пациентті амбулаториялық жағдайларда мәжбүрлеп емдеуді ұйымдастыру мен жүргізудің негізгі ережелерімен таныстырады.
Бұл сотталғандар динамикалық байқауға қойылады. Әрбір сотталған адамға № 052/е нысан бойынша амбулаториялық пациенттің медициналық картасы ресімделеді.
Емдеу диагностикалау мен емдеудің клиникалық хаттамаларына және №ҚР ДСМ-224/2020 бұйрыққа сәйкес жүргізіледі.
ПБЗ қолданудың салдарынан ПМБ бар адамдарды белсенді емдеу курсы аяқталғаннан кейін қолдаушы ем тағайындалады.";
61, 62, 63 және 64-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"61. ҚАЖ тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын, адамның ағзасында ПБЗ-ны қолданудың салдарынан ПМБ мәжбүрлеп емдеуге жатпайтын есірткі заттары анықталған жағдайда, оған ерікті түрде терапия курсынан өту ұсынылады.
ҚАЖ тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға медициналық көмек көрсететін медициналық ұйымның басшысынан не оны алмастыратын адамнан, психиатр дәрігерден (наркологтан) және терапевт дәрігерден тұратын медициналық комиссия ерікті емделуден бас тартқан кезде қорытынды шығарады, соның негізінде ҚАЖ мекемесінің әкімшілігі сотқа медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шараларын қолдану туралы өтініш жасайды.

62. Прекращение принудительного лечения производится судом по представлению администрации учреждения УИС. Длительность принудительного лечения лиц с ППР, вследствие употребления ПАВ, определяется в соответствии со статьей 26 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан и статьей 96 Уголовного кодекса Республики Казахстан.
При отсутствии рецидивов заболевания и нарушения курса лечения медицинской комиссией готовятся материалы в суд для решения вопроса о прекращении принудительного лечения.
Основанием для решения вопроса о прекращении принудительного лечения является заключение медицинской комиссии.
После снятия судом принудительного лечения лица с ППР, вследствие употребления ПАВ, находятся на динамическом наблюдении, в соответствии с правилами динамического наблюдения, а также прекращения динамического наблюдения за лицами с психическими, поведенческими расстройствами (заболеваниями), утвержденными приказом № ҚР ДСМ - 203/2020.
63. Во всех случаях освобождения от отбывания наказания осужденных, которые проходили принудительное лечение от ППР, вследствие употребления ПАВ, медицинской организации, оказывающей медицинскую помощь лицам, содержащимся в следственных изоляторах и учреждениях УИС и за один месяц до освобождения по концу срока и в течение трех рабочих дней после освобождения по иным основаниям (условно-досрочное освобождение, замена неотбытой части наказания более мягким видом, акт амнистии, помилование) направляет в медицинские организации местного органа государственного управления здравоохранением по месту жительства освобождаемого выписку из амбулаторной карты лица с ППР, вследствие употребления ПАВ о результатах проведенного лечения.
64. При подозрении на наличие у лица, содержащегося в учреждении, признаков какого-либо опьянения, производится медицинское освидетельствование для установления факта употребления ПАВ и состояния опьянении в соответствии с приказом № ҚР ДСМ – 203/2020.";
пункты 68 и 69 исключить;
пункт 72 исключить;
пункт 76 изложить в следующей редакции:
"76. Все осужденные несовершеннолетние подлежат консультации врачом-психиатром (нарколог) во время пребывания в карантине.
Работа с осужденными несовершеннолетними проводится врачом-психиатром (нарколог) в тесном взаимодействии с психологом. Ими организуются комплексные мероприятия по пропаганде среди несовершеннолетнего трезвого образа жизни, вредных последствий употребления ПАВ и путей ее профилактики.";
пункт 90 изложить в следующей редакции:
"90. Лицо, содержащееся в следственном изоляторе и учреждении УИС отказавшееся от приема пищи, содержится по возможности отдельно от других (при угрозе состояния здоровья в стационаре медицинской организации, оказывающей медицинскую помощь лицам, содержащимся в следственных изоляторах и учреждениях УИС) и находится под наблюдением медицинского работника, который ежедневно делает запись о состоянии здоровья в медицинской документации.
Меры, в том числе и принудительного характера, направленные на поддержание здоровья лица, отказывающего от приема пищи, если его жизни угрожает опасность, осуществляются на основании письменного заключения врача и в присутствии медицинского работника (за исключением принудительного кормления).";

62. Мәжбүрлеп емдеуді тоқтатуды ҚАЖ мекемесі әкімшілігінің ұсынуы бойынша сот жүргізеді. ПБЗ-ны қолданудың салдарынан ПМБ бар адамдарды мәжбүрлеп емдеу ұзақтығы Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару кодексінің 26-бабына және Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 96-бабына сәйкес айқындалады.
Рецедивтік ауруы болмаған және емдеу курсы бұзылған кезде медициналық комиссия мәселені шешу үшін мәжбүрлеп емдеуді тоқтату туралы сотқа материалдар дайындайды.
Мәжбүрлеп емдеуді тоқтату туралы мәселені шешу үшін медициналық комиссияның қорытындысы негіз болып табылады.
Сот мәжбүрлеп емдеуді алып тастағаннан кейін ПБЗ-ны қолданудың салдарынан ПМБ бар адамдар динамикалық байқау, сондай-ақ № ҚР ДСМ-203/2020 бұйрықпен бекітілген Психикасының, мінез-құлықтық бұзылулары (аурулары) бар адамдарды динамикалық байқауды тоқтату қағидаларына сәйкес динамикалық байқауда болады.
63. ПБЗ-ны қолданудың салдарынан ПМБ мәжбүрлеп емдеуден өткен сотталғандарды жазасын өтеуден босатудың барлық жағдайларында ҚАЖ тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға медициналық көмек көрсететін медициналық ұйым босатылғанға дейін бір ай бұрын мерзімінің аяқталуы бойынша және босатылғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде өзге де негіздер бойынша (шартты түрде мерзімінен бұрын босату, жазаның өтелмеген бөлігін неғұрлым жеңіл түрімен ауыстыру, рақымшылық жасау актісі, босатылған адамның тұрғылықты жері бойынша денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органының медициналық ұйымдарына ПБЗ қолданудың салдарынан ПМБ адамның амбулаториялық картасынан жүргізілген емнің нәтижесі туралы үзінді көшірме жібереді.
64. Мекемеде ұсталатын адамның қандай да бір масаңдық белгілерінің болуына күдік туған кезде ПБЗ-ны қолдану фактісін және масаңдық жағдайын анықтау үшін № ҚР ДСМ-203/2020 бұйрыққа сәйкес медициналық куәландыру жүргізіледі.";
68 және 69-тармақтар алып тасталсын;
72-тармақ алып тасталсын;
76-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"76. Барлық кәмелетке толмаған сотталғандар карантинде болған уақытта дәрігер психиатрдың (наркологтың) консультациясына жатады.
Сотталған кәмелетке толмағандармен жұмыс психиатр дәрігер (нарколог) психологпен тығыз қарым-қатынаста жүргізіледі. Олар кәмелетке толмағандар арасында салауатты өмір салтын, ПБЗ-ны қолданудың зиянды салдарын және оның профилактикалық жолдарын насихаттау бойынша кешенді іс-шаралар ұйымдастырады.";
90-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"90. ҚАЖ тергеу изоляторы мен мекемесінде тамақтан бас тартқан адам мүмкіндігінше басқалардан бөлек ұсталады (ҚАЖ тергеу изоляторлары мен мекемелерінде ұсталатын адамдарға медициналық көмек көрсететін медициналық ұйымның стационарында денсаулық жағдайына қауіп төнген кезде) және күнделікті медициналық құжаттамада денсаулық жағдайы туралы жазба жасайтын медицина қызметкерінің бақылауында болады. Егер тамақ ішуден бас тартқан адамның денсаулығына, егер оның өміріне қауіп төнсе, оның денсаулығын сақтауға бағытталған шаралар дәрігердің жазбаша қорытындысы негізінде және медицина қызметкерінің қатысуымен (мәжбүрлеп тамақтандыруды қоспағанда) жүзеге асырылады.
Тамақ ішуден бас тартқан адамның өміріне қауіп төнсе, оның денсаулығын сақтауға бағытталған шаралар, оның ішінде мәжбүрлеу сипатындағы шаралар дәрігердің жазбаша қорытындысы негізінде және медицина қызметкерінің қатысуымен (мәжбүрлеп тамақтандыруды қоспағанда) жүзеге асырылады.";

приложения 2 и 3 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложениям 1 и 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
А. Ғиният
"СОГЛАСОВАН"
Генеральная Прокуратура
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
исполняющий обязанности
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 5 февраля 2024 года № 5
Приложение 2
к Правилам оказания
медицинской помощи лицам,
содержащимся в следственных
изоляторах и учреждениях
уголовно-исполнительной
(пенитенциарной) системы
Начальнику учреждения №_ Комитета УИС
Звание _____________________ фамилия, имя, отчество (при его наличии)
________________________________________________________________
Заявка на разрешение (наряд) Прошу Вас направить (дата и время направления)
на лечение в стационарных условиях (медицинское обследование и т.д.)
в медицинскую организацию, оказывающую медицинскую помощь лицам,
содержащимся в следственных изоляторах и учреждениях УИС _________
осужденного, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_________________________________________ год рождения, статья, срок.
Приложение: на ____ листах. руководитель медицинской организации/
врач-психиатр ____________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Подпись _________________________________________________________
Исполнитель, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Телефон
Приложение 2 к приказу
исполняющий обязанности
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 5 февраля 2024 года № 5
Приложение 3
к Правилам оказания
медицинской помощи лицам,
содержащимся в следственных
изоляторах и учреждениях
уголовно-исполнительной
(пенитенциарной) системы
Справка о состоянии здоровья
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_____________________________________________________________
год рождения _________________________________________________
Отряд _______________________________________________________
Диагноз: _____________________________________________________
Заключение о трудоспособности _________________________________
(трудоспособен, нетрудоспособен)
Направление в учреждение минимальной безопасности/ в помещение
дисциплинарный изолятор/одиночная камера(нужное подчеркнуть)
_____________________________________________________________
(может, не может)
"____" ___________ 20 ___ года
____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) медицинского работника,
выдавшего справку)

көрсетілген бұйрыққа 2 және 3-қосымшалар осы бұйрыққа 1 және 2-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық оны алғашқы ресми жариялаған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушы
А. Ғиният
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Бас прокуратурасы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушы
2024 жылғы 5 ақпандағы
№ 5 бұйрығына
1-қосымша
Қылмыстық-атқару
(пенитенциарлық)
жүйесінің тергеу изоляторлары
мен мекемелерінде ұсталатын
адамдарға медициналық көмек
көрсету қағидаларына
2-қосымша
ҚАЖ комитетінің № мекеме бастығына
Атағы ______________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) _____________________________
Рұқсатқа өтінім (наряд)
Сізден _________сотталған тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) ____________
туған жылы, бабы, мерзімі Сізден ҚАЖ-дың тергеу изоляторлары мен мекемелерінде
ұсталатын адамдарға медициналық көмек көрсететін медициналық ұйымға
стационарлық жағдайда емделуге жіберуіңізді сұраймын.
Қосымша: __________парақта.
Медициналық ұйымның басшысы/психиатр дәрігері
______________________________________________________________
атағы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Қолы
Орындаушы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Телефон
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушы
2024 жылғы 5 ақпандағы
№ 5 бұйрығына
2-қосымша
Қылмыстық-атқару
(пенитенциарлық)
жүйесінің тергеу изоляторлары
мен мекемелерінде ұсталатын
адамдарға медициналық көмек
көрсету қағидаларына
3-қосымша
Денсаулық жағдайы туралы анықтама
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
__________________________________________________________________________
туған жылы ______________________________________________________________
Жасақ ___________________________________________________________________
Диагноз: __________________________________________________________________
Еңбекке қабілеттілік туралы қорытынды
__________________________________________________________________________
(еңбекке жарамды, еңбекке жарамсыз)
қауіпсіздігі барынша төмен мекемелеріне, тәртіптік изоляторға, жалғыз адамдық
камераға жіберіледі (қажеттісінің астын сызу керек)
_________________________________________________________________________
(болады, болмайды)
20 ___ жылғы "____" _______________________________________________________
__________________________________________________________________________
(анықтама берген медицина қызметкерінің тегі, аты, әкесінің аты) (бар болған жағдайда)