Об утверждении Инструкции о порядке применения Положения о паспортной системе в Республике Казахстан
Приказ МВД Республики Казахстан 27 октября 1994 г. N 283. Отменен приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 18 ноября 2000г. N 612
Извлечение из приказа Министра
внутренних дел Республики Казахстан
от 18.11.2000г. N 612
"В целях приведения ведомственных нормативных правовых актов в
соответствие с действующим законодательством Республики Казахстан
приказываю:
1. Отменить:
Приказ МВД Республики Казахстан "О введении в действие Инструкции о
порядке применения Положения о паспортной системе в Республике Казахстан"
№ 283 от 27 октября 1994 года...
Министр"
---------------------------------------------------------------------------
О введении в действие Инструкции
о порядке применения Положения
о паспортной системе в Республике
Казахстан
1. Утвердить и ввести в действие Инструкцию о порядке применения Положения о паспортной системе в Республике Казахстан с 1 декабря 1994 года.
2. Начальникам Управлений внутренних дел областей, ГУВД города Алматы, УВД города Ленинска:
- организовать изучение Инструкции о порядке применения Положения о паспортной системе в Республике Казахстан всем личным составом органов внутренних дел, а также лицами 2, 0 ответственными за соблюдение правил паспортной системы, или лицами, уполномоченными на ведение паспортной работы, в части касающейся регистрации и снятии с регистрации, и установить контроль за ее выполнением;
- обеспечить своевременное изготовление штампов, а также форм бланков и книг учета в соответствии с приложениями к Инструкции о порядке применения Положения о паспортной системе в Республике Казахстан.
3. Контроль за исполнением возложить на Управление паспортной и визовой работы МВД Республики Казахстан.
Министр
Приложение
к Приказу МВД Республики Казахстан от 27 октября 1994 г. N 283
ИНСТРУКЦИЯ
о порядке применения Положения о
паспортной системе в Республике Казахстан
Раздел I
Общие положения
1. Положение о паспортной системе в Республике Казахстан призвано содействовать реализации Закона Z914800_ "О гражданстве Республики Казахстан", осуществлению учета миграции населения в интересах экономического развития республики, регулирования социально-экономических и демографических процессов, укрепления законности и порядка. Оно регламентирует порядок выдачи паспортов и удостоверений личности, регистрации по месту жительства и временного пребывания и снятия с регистрации граждан.
Паспорт гражданина Республики Казахстан является документом, удостоверяющим личность, подтверждающим гражданство Республики Казахстан, выдается гражданам по достижении 16-летнего возраста и действителен на территории республики и при выезде за границу.
Паспорт является собственностью Республики Казахстан и находится под защитой Республики Казахстан как на ее территории, так и за ее пределами.
На территории Республики Казахстан наравне с паспортом действует удостоверение личности, которое выдается по достижении 16-летнего возраста.
Замена паспортов и удостоверений производится при:

Қазақстан Республикасындағы паспорт жүйесі туралы Ережені қолдану тәртібі туралы нұсқаулық
Бұйрық Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі 1994 жылғы 10 қазан N 283 Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1994 жылғы 13 желтоқсанда тіркелді. Тіркеу N 136. Күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2000 жылғы 18 қарашадағы N 612 бұйрығымен.
1. Қазақстан Республикасындағы паспорт жүйесі туралы Ережені қолдану тәртібі туралы Нұсқау бекітілсін және 1994 жылғы желтоқсанның 1-інен бастап күшіне енгізілсін.
2. Облыстық ішкі істер басқармаларының, Алматы қалалық ІІББ, Ленинск қалалық ІІБ бастықтары:
- ішкі істер органдарының бүкіл жеке құрамының, сондай-ақ паспорт жүйесі ережелерін сақтау үшін жауапты адамдардың, немесе паспорт жұмысын жүргізуге өкілетті адамдардың, тіркеуге және тіркеуден шығаруға қатысты бөлігін, Қазақстан Республикасындағы паспорт жүйесі туралы ережені қолдану тәртібі Нұсқауды оқып білуін ұйымдастырсын және оның орындалуына бақылау
орнатсын;
- Қазақстан Республикасындағы паспорт жүйесі туралы Ережені қолдану
тәртібі туралы Нұсқауға қосымшаларға сәйкес бұрыштама мөрлердің, сондай-ақ
бланкілердің нысандары мен есеп кітаптарының дер кезінде жасалуын
қамтамасыз етсін.
3. Бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы ІІМ паспорт
және виза жұмысы басқармасына жүктелсін.
Министр
І бөлім
Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасындағы паспорт жүйесі туралы Ереже "Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы" Заңды іске асыруға, республиканың экономикалық дамуы, әлеуметтік-экономикалық және демографиялық процестерді реттеу, заңдылық пен тәртіпті нығайту мүддесінде халықтың көші-қонына есеп жүргізуді жүзеге асыруға жәрдемдесуге қызмет етеді. Ол азаматтарға паспорттар мен жеке бас куәліктерін беру, тұратын жері бойынша тіркеу, уақытша болуы мен тіркеуден шығару тәртібін реттейді.
Қазақстан Республикасы азаматының паспорты жеке адамды куәландыратын Қазақстан Республикасы азаматтығын қуаттайтын құжат болып табылады, азаматтарға 16 жасқа толған бойда беріледі және республика аумағында әрі шетелге шыққанда жарамды болып табылады.
Паспорт Қазақстан Республикасының меншігі және оның аумағында, сондай-ақ одан тыс жерде Қазақстан Республикасының қорғауында болады.
Қазақстан Республикасы аумағында паспортпен бірге жеке бас куәлігі күшінде болады, ол 16 жастан бастап беріледі.
паспорттар мен куәліктер мына жағдайларда алмастырылады:

- достижении 25-летнего и 45-летнего возраста;
- изменении фамилии, имени, отчества;
- установлении неточностей в записи;
- изменении записи о национальности;
- негодности для использования.
Кроме того, удостоверение меняется при изменении гражданином места жительства с выездом из одной области (г. Алматы) в другую область Республики Казахстан.
Действие настоящей Инструкции одновременно распространяется на вводимые паспорта, удостоверения личности гражданина Республики Казахстан и паспорта гражданина СССР образца 1974 года на период обмена до полной их замены.
Регистрация и снятие с регистрации обеспечивают получение необходимых данных для учета передвижения населения, ведения адресно-справочной работы, а также способствует установлению преступников и других разыскиваемых лиц, взятию на воинский учет и снятию с него военнообязанных и призывников.
2. Основными обязанностями органов внутренних дел по осуществлению паспортной системы являются:
а) выдача и обмен паспортов и удостоверений личности гражданам;
б) регистрация по месту жительства и по месту временного пребывания и снятие с регистрации граждан;
в) учет при регистрации лиц, имеющих судимость;
г) ведение адресно-справочной работы;
д) осуществление контроля за соблюдением гражданами, должностными лицами предприятий, учреждений и организаций, независимо от форм собственности, правил паспортной системы.
е) разъяснение населению правил паспортной системы.
3. Организация и руководство паспортной и визовой службой в республике осуществляется Министерством внутренних дел Республики Казахстан через Управление паспортной и визовой работы, в областях соответственно Управлениями внутренних дел областей (городов) через отделы паспортной и визовой работы. В городах и районах паспортная работа осуществляется отделами (отделениями) внутренних дел городов, районов через паспортные аппараты.
4. Адресно-справочная работа осуществляется в соответствии с инструкцией по адресно-справочной работе органов внутренних дел.
5. Паспортные аппараты размещаются в удобных для работы и обслуживания населения помещениях органов внутренних дел с отдельным входом для граждан. Помещения паспортных аппаратов оборудуются средствами охранно-пожарной сигнализации.
Паспортные аппараты должны иметь комнату для начальника паспортного аппарата и в зависимости от штатной численности отдельные комнаты для работников, осуществляющих функциональные обязанности, связанные с оформлением материалов на получение паспортов и удостоверений личности, регистрации, снятии с регистрации, обеспечения выполнения паспортных правил, розыском, работой по линии ВИР, а также помещения для хранения действующего и архивного материала.
Кроме того, должна быть комната для граждан, ожидающих приема, которая оборудуется необходимой мебелью, образцами заполнения бланков по паспортной работе, а также другими наглядными пособиями и справочными материалами. Паспортные аппараты обеспечиваются внутренней и городской (районной) телефонной связью.
5. Работа паспортных аппаратов отделов (отделений) внутренних дел (милиции) районов, городов организуется таким образом, чтобы граждане имели возможность решать вопросы в свободное от работы время. В этих целях прием граждан должен производиться не только в дневное, но и в вечернее время, а также в один из общеустановленных выходных дней.
Прием граждан производится в рабочих комнатах в условиях, обеспечивающих возможность свободной беседы.

- 25 жасқа және 45 жасқа толғанда,
- фамилиясын, атын, әкесінің атын өзгерткенде,
- жазуынан қателіктер табылғанда,
- ұлты туралы жазуды өзгерткенде,
- пайдалануға жарамай қалғанда.
Сонымен бірге, куәлік азаматтар Қазақстан Республикасының бір облысынан (Алматы қаласынан) екінші облысына көше отырып, тұрақты мекенін өзгерткен жағдайда ауыстырылады.
Осы Нұсқаудың күші енгізілетін Қазақстан Республикасы азаматының паспорттарына, жеке бас куәліктеріне және 1994 жылғы үлгідегі КСРО азаматының паспорттарына ауыстыру кезеңінде оларды толық ауыстырғанша бірдей таралады.
тіркеу және тіркеуден шығару халықтың жүріп-тұруына есеп жүргізу үшін қажетті мәліметтер алуды, мекенжай-анықтама жұмыстарын жүргізуді қамтамасыз етеді, сондай-ақ қылмыскерлерді және басқа іздеу салынған адамдарды анықтауға, әскери міндеттілер мен шақырылушыларды әскери есепке алуға және одан шығаруға мүмкіндік туғызады.
2. Ішкі істер органдарының паспорт жүйесін жүзеге асыру жөніндегі негізгі міндеттері мыналар болып табылады:
а) азаматтарға паспорттар мен жеке бас куәліктерін беру және ауыстыру,
ә) азаматтарды тұратын мекені бойынша және уақытша болған мекені бойынша тіркеу және тіркеуден шығару,
б) сотталған адамдарды тіркеу кезінде есеп жүргізу,
в) мекенжай-анықтама жұмысын жүргізу,
г) азаматтардың, меншік нысанына қарамастан кәсіпорындардың, мекемелер мен ұйымдардың лауазымды адамдардың паспорт жүйесі ережелерін сақтауына бақылау жасау,
ғ) халыққа паспорт жүйесі ережелерін түсіндіру.
3. Республикада паспорт және виза қызметін ұйымдастыруды және басшылық жасауды паспорт және виза жұмысы басқармасы арқылы Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі, облыстарда тиісінше паспорт және виза жұмысы бөлімдері арқылы облыстық (қалалық) ішкі істер басқармалары жүзеге асырады. Қалалар мен аудандарда паспорт жұмысын паспорт аппараттарды арқылы қалалық, аудандық ішкі істер бөлімдері (бөлімшелері) жүзеге асырады.
4. Мекенжай-анықтама жұмысы ішкі істер органдарының мекенжай-анықтама жұмысы жөніндегі нұсқауына сәйкес жүзеге асырылады.
5. паспорт аппараттары ішкі істер органдарының азаматтар кіріп-шығатын жеке есікті жұмыс істеуге және халыққа қызмет көрсетуге қолайлы жайларына орналастырылады. Паспорт аппараттарының жайлары күзет-өрттен қорғау дабылы құралдарымен жабдықталады.
Паспорт аппараттарында оның бастығына арналған және штаттық санына қарай паспорттар мен жеке бас куәліктерін алуға, тіркеуге, тіркеуден шығаруға, паспорт ережелерін орындауды қамтамасыз етуге арналған материалдарды ресімдеумен, іздестірумен, виза және тіркеу жүйесі бойынша жұмыстармен байланысты функциялық міндеттерді орындаушы қызметкерлерге арналған жеке бөлмелер, сондай-ақ қолданылып жүрген жеке архив материалдарын сақтауға арналған жайлар болуы керек.
Сонымен бірге, қабылдауды күтуші азаматтарға арналған бөлме болуы тиіс, ол қажетті жиһазбен, паспорт жұмысы жөніндегі бланкілерді толтыру үлгілерімен, сондай-ақ көрнекі құралдармен және анықтама материалдарымен жабдықталады. Паспорт аппараттары ішкі және қалалық (аудандық) телефон байланысымен қамтамасыз етіледі.
6. Аудандық, қалалық ішкі істер (милиция) бөлімдерінің (бөлімшелерінің) паспорт аппараттарының жұмысы азаматтар мәселесін жұмыстан бос уақытта шеше алатындай етіп ұйымдастырылады. Осы мақсатта азаматтарды қабылдау күндіз ғана емес, сондай-ақ кешкілік уақытта, сонымен бірге жалпы белгіленген демалыс күндерінің бірінде жүргізілуі керек.
Азаматтарды қабылдау еркін сөйлесу мүмкіндігін қамтамасыз ететін
жағдайда, жұмыс бөлмесінде жүргізіледі.

7. Начальники паспортно-визовых аппаратов организуют службу, разрабатывают предложения о функциональных обязанностях сотрудников, которые утверждаются руководителями органов внутренних дел, принимают меры к совершенствованию форм, методов работы, осуществляют взаимодействие с другими службами и ведомствами, несут ответственность за обучение подчиненного личного состава.
Раздел II
Выдача, обмен
паспортов и удостоверений личности
8. Выдача гражданам паспортов и удостоверений личности или только удостоверений личности (в дальнейшем паспорта, удостоверения) впервые производится на основании свидетельства о рождении. В случаях отсутствия у граждан свидетельства о рождении им рекомендуется обратиться в органы ЗАГСа по месту регистрации рождения для получения повторных свидетельств о рождении.
При отсутствии в органах ЗАГСа записи о рождении, паспорта, удостоверения гражданам старше 16-летнего возраста могут быть выданы на основании одного из следующих документов, подтверждающих место и время рождения:
- удостоверений личности для офицеров, сверхсрочнослужащих, уволенных из рядов Вооруженных сил Республики Казахстан;
- паспортов для граждан Республики Казахстан, проживающих за границей, при возвращении их в республику на постоянное место жительства;
- документа, выданного гражданину, прибывшему в Республику Казахстан по соглашению с другими государствами в порядке репатриации (реэмиграции) и переселения, или о признании гражданином Республики Казахстан;
- справки о принятии в гражданство Республики Казахстан, или о признании гражданином Республики Казахстан;
- справки об освобождении для лиц, освобожденных из мест лишения свободы, если они до осуждения не имели паспортов, удостоверений или последние у них утрачены;
- справки формы 9, выданной органами внутренних дел;
- копии постановления об освобождении из приемника-распределителя.
Если граждане не могут представить перечисленные документы, им рекомендуется обратиться в органы ЗАГСа по месту жительства для восстановления записи о рождении и получении свидетельств о рождении.
9. При обмене паспортов, удостоверений гражданами представляются паспорта, удостоверения, подлежащие обмену, а при обмене паспортов, удостоверений в случаях перемены фамилии, имени, отчества либо установлении неточностей в записях (несоответствие внесенных в паспорта, удостоверения сведений и отметок) представляются также свидетельства органов ЗАГСа или другие документы, подтверждающие эти обстоятельства.
Если обмен производится в связи с установлением неточностей в записях или негодности паспортов, удостоверений для пользования (порча по различным причинам, ветхость), органами внутренних дел производится необходимая проверка личности заявителей и факта выдачи им предъявленных паспортов, удостоверений.

7. Паспорт-виза аппараттарының бастықтары қызмет барысын
ұйымдастырады, қызметкерлердің функциялық міндеттері туралы ұсыныс
дайындайды, оны ішкі істер органдарының бастықтары бекітеді, жұмыс
формаларын, әдістерін жетілдіруге шаралар қолданады, басқа қызметтермен
және ведомстволармен өзара іс-қимыл жасайды, қарамағындағы жеке құрамның
оқуына жауап береді.
ІІ бөлім
Паспорттар мен жеке бас
куәліктерін беру, ауыстыру
8. Азаматтарға паспорттармен жеке бас куәліктері немесе тек жеке бас куәліктері (мұнан әрі паспорт, куәлік) алғаш рет тууы туралы куәлік негізінде беріледі. Азаматтарда тууы туралы куәлігі болмаған жағдайда оларға қайтадан тууы туралы куәлік алу үшін тууын тіркеген жердегі АХАТ органдарына өтініш жасау ұсынылады.
АХАТ органдарында тууы туралы жазу болмаған жағдайда 16 жастан асқан азаматтарға паспорт, куәлік туған жері мен уақытын қуаттайтын мына құжаттардың бірінің негізінде берілуі мүмкін:
- Қазақстан Республикасы Қарулы күштерінің қатарынан босаған офицерлердің, мерзімнен тыс қызметтегі әскери қызметшілердің жеке бас куәлігі,
- шетелде тұратын Қазақстан Республикасының азаматы тұрақты тұруға республикаға қайтып оралған жағдайда олардың паспорттары,
- басқа мемлекеттермен келісім бойынша қайта оралған және қоныс аударып Қазақстан Республикасына келген, немесе Қазақстан Республикасының азаматы болып танылған азаматқа берілген құжат,
- Қазақстан Республикасы азаматтығына қабылдау туралы немесе Қазақстан Республикасының азаматы болып танылуы туралы анықтама,
- бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарының босатылуы туралы анықтамасы, егер оларда сотталғанға дейін паспорты, куәлігі болмаса немесе жоғалтып алса,
- ішкі істер органдары берген 9 формалы анықтама,
- қабылдау-бөлу орнынан босағаны туралы қаулының көшірмесі.
Егер азаматтар аталған құжаттарды тапсыра алмаса, оларға тууы туралы жазуды қалпына келтіру және тууы туралы куәлік алу үшін тұратын жеріндегі АХАТ органына өтініш жасау ұсынылады.
9. Паспорттарын, куәліктерін ауыстырған жағдайда азаматтар ауыстырылатын паспортын, куәлігін тапсырады, ал фамилиясының, атының, әкесінің атының өзгеруіне байланысты немесе жазуынан қателік тапқан жағдайда (паспортына, куәлігіне жазылған деректер мен белгілер сай келмесе) паспортын, куәлігін ауыстырған жағдайда сонымен бірге АХАТ органының куәлігін немесе осы жайттарды қуаттайтын басқа құжаттарды да тапсырады.
Егер ауыстыру жазуынан қате табылуына немесе паспорттың, куәліктің пайдалануға жарамай қалуына байланысты (әртүрлі себептерге байланысты бүлінуі, тозуы) жасалып отырса, ішкі істер органдары өтініш берушінің жеке басына және оларға тапсырған паспорттары куәліктерді беру фактісіне қажетті тексеру жүргізеді.

10. Гражданами для получения и обмена паспортов, удостоверений, кроме документов предусмотренных пунктами 8-9 настоящей Инструкции, представляются также заявления Ф-1 и фотографические карточки (цветные или черно-белые).
11. Заявление Ф-1 является типографским бланком с номером и штриховым кодом. Ф-1 является носителем информации, которая вносится в единую информационную базу данных МВД и в дальнейшем используется в целях идентификации личности и выдаваемых документов, адресно-справочной и поисковой работы. В связи с этим к заполнению Ф-1 предъявляются высокие требования. Заявление имеет 22 информационных поля, которые заполняются без сокращений и исправлений, печатным шрифтом от руки (черными, синими, фиолетовыми чернилами или пастой) каждая буква слова располагается в отдельной клетке.
12. При заполнении заявления Ф-1 необходимо руководствоваться установленными правилами.
Поле без номера "Заявление на выдачу паспорта, удостоверения личности", в котором указываются типы паспортов и удостоверений заполняется в соответствии с приложением N 2, путем проставления заглавной латинской буквы. Для паспорта: N, S, D, М, А; для удостоверения - N, J. В случае, если заявитель получает только один документ, второе поле остается чистым.
Поле 1 "Паспорт, удостоверение выдается" - заполняется сотрудником паспортного аппарата, принимающим заявление от гражданина. В нем указывается одна из причин выдачи паспорта (удостоверения личности), названная в приложении N 2. ПОЛЕ 2 "ПРИСВАИВАЕМЫЙ ГРАЖДАНСКИЙ КОД" заполняется в Республиканском центре документирования населения.
Поля с 3 по 17 заполняются лицом, подающим заявление на получение документов. Правильность заполнения заявления удостоверяется личной подписью лица, подающего заявление в рамке, расположенной в центре бланка заявления, которая одновременно служит образцом подписи заявителя и выполняется черными чернилами или 2 0пастой, и заверяется сотрудником паспортного подразделения.
В поле 6 записывается фамилия заявителя, которую он носил прежде (девичья фамилия или др.), если он ранее изменил фамилию.
При выдаче паспорта (удостоверения) в связи с переменой фамилии, имени, отчества прежняя фамилия, имя, отчество также вписываются в поле 6. Если заявитель изменял фамилию два или более раз, то сведения об этом заносятся на листок бумаги, с указанием "дополнения к полю 6", который прикладывается к Ф-1.
В поле 8 "ПОЛ" мужчинам проставляется цифра 1, женщинам - 2.
В поле 9 "НАЦИОНАЛЬНОСТЬ" последние три клетки кодируются работником паспортного аппарата согласно кодов национальностей (Приложение N 2).

10. Азаматтар паспорт, куәлік алу және ауыстыру үшін осы Нұсқаудың 8-9 тармақтарымен көзделген құжаттардан басқа Ф-1 өтінішін және фотографиялық суретін (түрлі-түсті немесе ақ-қара түсті) тапсырады.
11. Ф-1 өтініші нөмірленген және штрихты коды бар баспахана бланкі болып табылады. Ф-1 өтінішінде ақпараттар сақталады, ол ІІМ бірыңғай ақпараттық деректер базасына енгізіледі және одан әрі жеке адамды ұқсастыру және берілетін құжаттарды салыстыру, мекенжай-анықтама және іздестіру жұмысын жүргізу үшін пайдаланылады.
Осыған байланысты Ф-1 өтінішін толтыруға жоғары талап қойылады. Өтініш 22 ақпарат жолынан тұрады, олар қысқартылмай және түзетілмей, қолмен баспа әрпімен (қара, көк сиямен немесе пастамен) толтырылады, сөзіндегі әрбір әріп жеке торға жазылады.
12. <*> Ф-1 өтінішін толтыру кезінде белгіленген ережелерді басшылыққа алу қажет.
"Паспорт, жеке бас куәлігін беруге арналған өтініш" деген нөмірсіз жолы, ал онда паспорт пен куәліктің түрі көрсетіледі, N 4 қосымшаға сәйкес, латынның бас әрпін қою арқылы толтырылады. Паспорт үшін: N, S, Д, М, А; ал куәлік үшін - N, І. Егер өтініш беруші тек бір ғана құжатты алатын болса, екінші жол таза күйінде қалады.
"Паспорт, куәлік беріледі" деген 1 жолын азаматтың өтінішін қабылдайтын паспорт аппаратының қызметкері толтырады. Онда N 2 қосымша да аталған паспорты (жеке бас куәлігін) беру себептерінің бірі көрсетіледі. "Берілетін азаматтық коды" деген 2 жол республикалық халыққа құжат беру орталығында толтырылады.
3 жолдан бастап 17 жолға дейін құжат алуға өтініш берген адам толтырады. Өтініштің дұрыс толтырылуын өтініш берген адам бланкінің ортасында орналасқан жолға өзінің қолын қойып куәландырады, ол сонымен бірге өтініш беруші адамның қолының үлгісі болып табылады және қара сиямен немесе пастамен қойылады әрі паспорт бөлімшесі қызметкерінің қолымен расталады.
6 жолға өтініш иесінің бұрынғы (күйеуге шыққанға дейінгі фамилиясы немесе басқа) фамилиясы жазылады, егер ол бұрын фамилиясын өзгерткен болса.
Паспорт (куәлік) фамилиясын, атын, әкесінің атын ауыстыруына байланысты берілген жағдайда бұрынғыша фамилиясы, аты, әкесінің аты да 6 жолға жазылады. Егер өтініш иесі фамилиясын екі немесе одан көп есе өзгертсе, онда бұл туралы деректер "6 жолға қосымша" екені көрсетіліп жеке қағазға жазылады, ол Ф-1 өтінішіне тіркеледі.
"Жынысы" деген 8 жолға еркектер 1 санын, әйелдер 2 санын жазады.
"Ұлты" деген 9 жолдың соңғы үш тор көзін ұлттар кодына (N 2 қосымша) сәйкес паспорт аппаратының қызметкері кодтайды.

В поле 10 "МЕСТО РОЖДЕНИЯ" для родившихся в Казахстане работником паспортного аппарата проставляется код области и района согласно кодов административно-территориального деления Республики Казахстан (Приложение N 2), где первые четыре цифры - код области, последующие три - код района. Родившимся за границей (в том числе в странах СНГ) коды области и района не проставляются, название страны кодируется работником паспортного аппарата по трехзначному цифровому коду стран (Приложение N 2).
Родившемуся в столицах, краевых и областных центрах стран СНГ (Минск, Свердловск и т.д.) в строке автономная республика, край, область проставляется прочерк.
В поле - 11 "МЕСТО ЖИТЕЛЬСТВА" область кодируется четырьмя, а район тремя цифрами согласно кодов административно-территориального деления Республики Казахстан (Приложение N 2).
В поле 12 "ПРЕЖНЕЕ МЕСТО ЖИТЕЛЬСТВА" заполнение производится в порядке аналогичном полю 10. Поле заполняется в случае получения документов в связи с переменой места жительства. Если заявитель ранее был зарегистрирован (прописан) по месту получения документов поле 12 не заполняется.
Поле - 13 заполняется только в отношении граждан Республики Казахстан, состоявших ранее в гражданстве другого государства (в том числе стран СНГ) и бывших лиц без гражданства. Принадлежность к гражданству СССР не указывается. Сотрудником паспортного аппарата кодируется страна бывшего гражданства по трехзначному цифровому коду стран (Приложение N 2).
Дата принятия гражданства лицам, документируемым на основании справки о принятии в гражданство проставляется в соответствии с указанной справкой. В заявлениях Ф-1 на паспорта и удостоверения, выдаваемые в порядке обмена сведения о принятии в гражданство Республики Казахстан могут указываться со слов заявителя.
Поле 14 заполняется заявителем путем проставления цифр 1, 2, 3, 4 в соответствии с его семейным положением.
В поле 15 - "ДЕТИ ДО 16 ЛЕТ", если количество предусмотренных строк будет недостаточно, то к Ф-1 необходимо приобщить список остальных детей на отдельном листе и направить вместе с Ф-1 в Республиканский центр документирования населения.
Поля 16 и 17 не заполняются в случае отсутствия сведений о родителях. При наличии отдельных сведений вносятся имеющиеся.
Даты в полях 7, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 19 проставляются цифрами в следующей последовательности: год, месяц, число. Например: 1992.10.29.
В поле 18 "ПАСПОРТ, УДОСТОВЕРЕНИЕ ВЫДАТЬ НА ОСНОВАНИИ" сотрудником паспортного аппарата указывается код документа, согласно Приложению N 2, его серию и номер.
В поле 19 записывается дата выдачи документа, послужившего основанием выдачи паспорта, удостоверения.
В поле 20 указывается орган, выдавший документ, послуживший основанием выдачи паспорта, удостоверения.
Поле 21 заполняется оператором Центра документирования населения.
Фотография заявителя наклеивается строго в размерах рамки в левом нижнем углу Ф-1. Точность размещения фотографической карточки необходима для переноса изображения с помощью лазерного устройства на удостоверение личности.
Заявителю, после уплаты им стоимости паспорта, удостоверения, выдается квитанция на получение паспорта, удостоверения.
Корешок квитанции остается в паспортно-визовом аппарате до поступления из Центра по документированию населения готовых паспортов, удостоверений. После получения заявителем удостоверения, в корешок квитанции Ф-1 ниже записи фамилии, имени, отчества вносится адрес его владельца и он передается лицу, ответственному за соблюдение правил паспортной системы или лицу, уполномоченному на ведение паспортной работы, (далее в тексте "лица, ответственные за регистрацию") которые производит по нему регистрацию владельца удостоверения в домовой книге или поквартирной карточке.
Форма-1 хранится в действующей картотеке до получения нового паспорта, удостоверения, затем перекладывается в архивную картотеку.
Фотографические карточки для паспортов, удостоверений должны быть одинаковыми (отпечатаны с одного негатива) с изображением лица строго в анфас без головного убора.
Для граждан, постоянно носящих очки, обязательно фотографирование в очках.
При приеме фотографических карточек для паспорта на их оборотной стороне карандашом указывается фамилия и инициалы владельца.

"Туған жері" деген 10 жолға Қазақстанда туғандар үшін паспорт аппаратының қызметкері Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық бөліну кодтарына (N 2 қосымша) сәйкес облыстың және ауданның кодын қояды, он алғашқы төрт саны-облыстың коды, қалған үш саны-ауданның коды. Шетелде туғандарға (соның ішінде ТМД елдерінде) облыстың және ауданның, коды қойылмайды, елдің атауын паспорт аппаратының қызметкері елдердің үш мәнді сандар коды (N 2 қосымша) бойынша кодтайды.
ТМД елдерінің астанасында, өлке және облыс орталықтарында (Минск, Свердловск және т.б.) туғандарға автономиялы республика, өлке, облыс жолына сызық қойылады.
"Тұратын мекені" деген 11 жолда Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық бөліну кодтарына (N 2 қосымша) сәйкес облыс төрт санмен, ал аудан үш санмен кодталады.
"Бұрынғы тұрған мекені" деген 12 жол 10-шы жолға ұқсас тәртіпте толтырылады. Бұл жол тұратын мекенін ауыстыруына байланысты құжат алған жағдайда толтырылады. Егер өтініш иесі бұрын құжат алған жері бойынша тіркелген болса 12 жол толтырылмайды.
13 жол тек бұрын басқа мемлекеттің (соның ішінде ТМД елдерінің) азаматтығында тұрған Қазақстан Республикасының азаматтары мен бұрынғы азаматтығы жоқ адамдарға қатысты толтырылады. КСРО азаматтығына қарайтыны көрсетілмейді. Паспорт аппаратының қызметкері бұрынғы азаматтығында тұрған елді елдердің үш мәнді сандар коды (N 2 қосымша) бойынша кодтайды.
Азаматтыққа қабылдау туралы анықтама негізінде құжат алатын адамдардың азаматтықты қабылдаған күні аталған анықтамаға сәйкес қойылады. Ауыстыру жолымен берілетін паспорттар мен куәліктерге арналған Ф-1 өтінішінде Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау туралы мәліметтер өтініш иесінің айтуы бойынша көрсетілуі мүмкін.
14 жолды өтініш иесі өзінің отбасы жағдайына сәйкес 1, 2, 3, 4 сандарын қою арқылы толтырады.
"16 жасқа дейінгі балалар" деген жолына, егер көзделген жолдардың саны жеткіліксіз болса, онда Ф-1 өтінішіне қалған балалардың тізімін жеке қағазға жазып тіркейді және Ф-1 өтінішімен бірге Республикалық халыққа құжат беру орталығына жіберіледі.
16 және 17 жолдар ата-апасы туралы мәліметтер болмаған жағдайда толтырылмайды.
7, 12, 13 14, 15, 16, 17, 19 жолдарда күнтізбелік күндер мынадай ретпен қойылады: жылы, айы, күні. Мысалы: 1992.10.29.
"Паспорт, куәлік мына негізде берілсін" деген 18 жолда паспорт аппаратының қызметкері N 2 қосымшаға сәйкес құжаттың кодын, оның сериясы мен нөмірін көрсетеді.
19 жолға паспорт, куәлік беру үшін негіз болған құжаттың берілген күні жазылады.
20 жолда паспорт, куәлік беру үшін негіз болған құжатты берген орган көрсетіледі.
21 жолды халыққа құжат беру орталығының операторы толтырады.
Өтініш иесінің фотосуреті Ф-1 өтінішінің сол жақ төменгі бұрышындағы рамаға дәлме-дел жапсырылады. Фотосуреттің дәлме-дел орналасуы оны лазерлік қондырғының көмегімен жеке бас куәлігіне көшіріп басу үшін қажет.
Өтініш иесіне, паспорттың, куәліктің құнын төлегеннен кейін, паспорт, куәлік алуға квитанция беріледі.
Квитанцияның түбіршегі халыққа құжат беру орталығынан дайын паспорт, куәлік келіп түскенше паспорт-виза аппаратында қалады. Өтініш иесі куәлікті алғаннан кейін Ф-1 квитанциясының түбіршегіне фамилиясы, аты, әкесінің аты жазылған жазудың астына оның иесінің мекен-жайы жазылған жазудың астына оның иесінің мекен-жайы жазылады және ол паспорт жүйесі ережелерін сақтау үшін жауапты адамға немесе паспорт жұмысын жүргізу үшін өкілетті адамға (бұдан әрі тіркеу үшін жауапты адамдар) тапсырылады, олар онымен куәлік иесін үй кітапшасына немесе пәтер карточкасына тіркеуде жүргізеді.
Ф-1 өтініші қолданылып жүрген картотекада жаңа паспорт, куәлік алғанша сақталады, содан кейін архивтегі картотекаға ауыстырып салынады.
Паспортқа, куәлікке арналған фотосурет бірдей болады (бір негативтен шығарылады) және оған бас киімсіз қарсы қарап тұрып түсу керек.
Тұрақты көзілдірік киетін азаматтар міндетті түрде көзілдірікпен түседі.
Паспортқа арналған фотосуретті қабылдау кезінде оның сыртқы жағына қарындашпен өтініш иесінің фамилиясы мен аты-жөні көрсетіледі.

Обрезка фотографических карточек на паспорте, вкладываемых в карман для фото, до размера 35х45 мм производится в Республиканском Центре по документированию населения. Если заявитель получает только удостоверение дополнительная фотография не направляется.
Заявление Ф-1 с фотографическими карточками из РОВД направляется в отделы паспортной и визовой работы УВД областей, ГУВД города Алматы, где после проверки они высылаются в Республиканский Центр Документирования Населения.
Паспорта, удостоверения гражданам выдаются не позднее двухмесячного срока со дня сдачи заявления на их получение.
В случае обнаружения в Центре Документирования населения допущенных при заполнении паспортов, удостоверений личности ошибок, неточностей, помарок, такие бланки паспортов и удостоверений подлежат уничтожению по акту в порядке, предусмотренном приказом МВД Республики Казахстан N 219 от 01.08.94 г. <*>
Сноска. Пункт 12 - с изменениями, внесенными приказом Министерства внутренних дел Республики Казахстан от 28 сентября 1993 года N 352.
13. Все записи, производимые в паспортах, удостоверениях, осуществляются в центре по их заполнению на специальном оборудовании.
Отделы паспортной и визовой работы УВД областей, ГУВД г. Алматы, при необходимости, производят записи в паспортах о детях, выезжающих за границу совместно с родителями и вклеивают их фотографии, а также оформляют разрешительную запись о выезде за рубеж.
Заполнение паспортов, удостоверений производится в следующем порядке.
Сведения о гражданах вносятся согласно представленным документам, при этом:
- в случаях если лицо, получающее или обменивающее паспорт, удостоверение, настаивает о записи фамилии в соответствии с национально-историческими традициями по имени отца или деда, оно должно представить свидетельство о рождении с исправленной органами ЗАГСа записью о фамилии; сведения об изменении фамилии вносятся в АБД ИВЦ МВД Республики Казахстан, прежняя фамилия вносится в поле 6 заявления Ф-1;
- в строке "Число, месяц, год рождения" наименование месяца указывается соответствующей цифрой;
- в строках "Место рождения и место жительства" записи производятся в соответствии с существующим на момент заполнения административно-территориальным делением.
При этом указывается в отношении родившихся: в областных центрах - только наименование города; в других населенных пунктах - наименование населенного пункта и области, в состав которой они входят; в странах СНГ - наименование государства, населенного пункта, области; в других странах - наименование населенного пункта и страны.

Суретке арналған қалташыққа салынатын 35х45 мм көлемдегі паспортқа арналған фотосуреттер халыққа құжат беретін Республикалық орталықта қиылады. Егер өтініш иесі тек куәлік қана алса, қосымша фотосурет жіберілмейді.
Ф-1 өтініші фотосуретпен бірге аудандық ІІБ облыстық ІІБ-ның, Алматы қалалық ІІББ-ның паспорт және виза жұмысы бөлімдеріне жіберіледі, онда тексеруден кейін олар халыққа құжат беретін Республикалық орталыққа жіберіледі.
Азаматтардың паспорты, куәлігі алуға өтініш тапсырған күннен бастап екі айлық мерзімнен кешіктірілмей беріледі.
Халыққа құжат беру орталығында паспорттарды, жеке бас куәліктерін толтыру кезінде жіберілген қателіктер, дәлсіздіктер, түзетулер табылған жағдайда паспорттар мен куәліктердің мұндай бланкілер Қазақстан Республикасы ІІМ 01.08.94 жылғы N 219 бұйрығымен көзделген тәртіпте акті бойынша жойылады.
Ескерту: 12-тармақтың 18, 19, 20 жолдары өзгертілді - ҚР Ішкі істер министрлігінің N 352 бұйрығымен.
13. Паспорттарға, куәліктерге жазылатын барлық жазулар оларды толтыру жөніндегі орталықта арнаулы жабдықтарда жүзеге асырылады.
Облыстық ІІБ-ның, Алматы қалалық ІІББ-ның паспорт және виза жұмысы бөлімдері қажет болған жағдайда ата-аналарымен бірге шетелге шығатын балалар туралы паспортқа жазады және олардың фотосуретін жапсырады, сондай-ақ шетелге шығу туралы рұқсат ету жазуын ресімдейді.
Паспорттарды куәліктерді толтыру мынадай тәртіпте жүргізіледі.
Азаматтар туралы мәліметтер тапсырылған құжаттарға сәйкес енгізіледі, бұл ретте:
- егер паспорт, куәлік алатын немесе ауыстыратын адам фамилиясын ұлттық-тарихи дәстүрлерге сәйкес әкесінің немесе атасының аты бойынша жазуды талап етсе, ол АХАТ органдары фамилиясы туралы жазуды өзгерткен тууы туралы куәлік тапсыруы керек, фамилиясын өзгерту туралы мәліметтер Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі АЕО автоматты деректер банкіне (АДБ) енгізіледі, бұрынғы фамилиясы Ф-1 өтінішінің 6 жолына жазылады.
- "Туған күні, айы, жылы" деген жолға айының, атауы тиісті санмен көрсетіледі.
- "Туған жері және тұратын мекені" деген жолдарға жазу толтырған кездегі әкімшілік-аумақтық бөліну атауына сәйкес жүргізіледі.
Бұл ретте облыс орталықтарында туғандарда - тек қаланың атауы; басқа елді мекендерде туғандарда - елді мекеннің және ол құрамына кіретін облыстың атауы; ТМД елдерінде - мемлекеттің, елді мекеннің, облыстың атауы; басқа елдерде - елде мекеннің және елдің атауы көрсетіледі;

14. Записи о национальности в паспортах, удостоверениях личности производится в соответствии с п.8 Положения о паспортной системе в Республике Казахстан.
В случаях установления отцовства, усыновления (удочерения) и представления в связи с этим новых свидетельств о рождении, по ходатайствам граждан паспорта, удостоверения им могут быть обменены на новые с измененной записью в них национальности по национальности другого родителя или усыновителей.
В строках "кем выдан паспорт, удостоверение" указывается: в паспорте - МВД; в удостоверении - Горрайорган Республики Казахстан, их выдавший.
15. Сведения о владельце паспорта на английском языке вносятся на 32 странице паспорта. На этой же странице вклеивается фотографическая карточка и весь паспорт подвергается дополнительной защите от подделок, путем тиснения, перфорации фотокарточки и нанесения слоистого пластика на указанную страницу.
16. В удостоверениях личности изображение его владельца с фотокарточки лазерным устройством переносится на лицевую сторону.
17. После заполнения паспортов, удостоверений и проверки правильности заполнения оператор Центра по документированию населения записывает в информационные поля 21 и 22 формы 1 номер паспорта и удостоверения.
Паспорта, удостоверения сверяются со списком рассылки номеров паспортов, удостоверений затем комплектуются в посылки по областям и направляются по принадлежности.
18. Вручение паспортов, удостоверений гражданам производится начальниками паспортных аппаратов МВД, УВД, горрайорганов, принявших заявление, которые должны:
а) удостовериться, что получатель является тем лицом, на чье имя выписан паспорт, удостоверение, для чего спросить его фамилию, имя, отчество и другие данные, сверив их с записями в паспорте, удостоверении, а также сличить изображения лица на фотографической карточке с внешностью получателя паспорта, удостоверения;
б) предложить получателю проверить правильность внесения в паспорт, удостоверение сведений.
При обнаружении в паспорте, удостоверении неправильных записей, допущенных искажений или ошибок должны быть направлены материалы на подготовку другого паспорта, удостоверения;
в) предложить получателю шариковой ручкой (черной, синей, фиолетовой пастой) поставить свою подпись в паспорте и в заявлении Ф-1. В тех случаях, когда получатель не может поставить в паспорте и в заявлении Ф-1 свою подпись, в заявлении Ф-1 указывается соответствующая причина, в паспорте делается прочерк.
г) вручить паспорт, удостоверение владельцу;
д) разъяснить владельцу паспорта, что для выезда за границу ему необходимо оформить разрешение в отделе паспортной и визовой работы УВД области (г. Алматы).

14. Паспорттарда, жеке бас куәліктерінде ұлты туралы жазу Қазақстан Республикасындағы паспорт жүйесі туралы ереженің 8 тармағына сәйкес жазылады.
Әкелігін анықтаған, ұл бала (қыз бала) асырап алған жағдайларда және осыған байланысты жаңа тууы туралы куәлік беру қажет болғанда азаматтардың өтініші бойынша оларға паспорт, куәлік ұлты туралы жазуды басқа ата-анасының немесе асыраушысының ұлтына өзгерту арқылы жаңасына ауыстырылуы мүмкін.
"Паспортты, куәлікті берген" деген жолдарында мыналар көрсетіледі: паспортта - оларды берген Қазақстан Республикасының ІІМ, ал куәлікте - қалалық аудандық орган.
15. Паспорттың иесі туралы ағылшын тіліндегі мәліметтер паспорттың 32 бетінде жазылады. Осы бетте сонымен бірге фотосуреті де жапсырылады және бүкіл паспорт фотосуретті қысып өрнектеу, тесу арқылы және осы бетке қабат-қабат пластика салу жолымен қолдан жасаудан қосымша қорғалады.
16. Жеке бас куәліктерінде оның иесінің бейнесі фотосуреттен лазерлік қондырғының күшімен беткі жағына көшіріліп басылады.
17. Паспорттар, куәліктер толтырылғаннан кейін және оның дұрыс толық толтырылуы тексерілген соң халыққа құжат беру орталығының операторы Ф-1 өтінішінің 21 және 22 ақпараттық жолдарына паспорттың және куәліктің нөмірін жазады.
Паспорттар, куәліктер олардың нөмірлерін салып жіберу тізімімен салыстырылады, содан кейін облыстар бойынша посылкаға жинақталады және тиісті жеріне жіберіледі.
18. Азаматтардың паспортын, куәлігін өтінішті қабылдаған ІІМ, ІІБ, қалалық органдардың паспорт аппараттарының бастықтары тапсырады және олар мыналарды орындауы қажет:
а) алушы адамның паспортта, куәлікте жазылған адам екеніне көз жеткізу керек, бұл үшін оның фамилиясын, атын, әкесінің атын және басқа деректерді сұрау қажет, олар паспорттағы, куәліктегі жазулары салыстырылады, сондай-ақ фотосуреттегі бет-пішіні паспортты, куәлікті алушының бет-пішінімен салыстырып байқалады;
ә) алушы адамға паспорттағы, куәліктегі мәліметтердің дұрыс жазылуын тексеруді ұсынады;
Паспорттан, куәліктен қателіктер, бұрмалаулар табылған жағдайда басқа паспорт, куәлік даярлауға материалдар жіберілуі керек.
б) алушы адамға шарикті қаламмен (қара, көк, күлгін сиялы пастамен) паспортқа және Ф-1 өтінішіне өз қолын қоюды ұсынады. Алушы адам паспортқа және Ф-1 өтінішіне өз қолын қоя алмайтын жағдайларда Ф-1 өтінішінде тиісті себебі көрсетіледі, паспортқа сызық қойылады.
в) паспортты, куәлікті иесіне тапсырады;
г) паспорт иесіне шетелге шығу үшін рұқсатты облыстық (Алматы қалалық) ІІБ-ның паспорт және виза жұмысы бөлімдерінде ресімдеу қажет екендігі түсіндіріледі.

19. Если граждане по истечении 15-дневного срока со дня, когда они должны прибыть за получением паспортов, удостоверений, не явились, им направляются письменные сообщения или иным способом напоминается о необходимости явки за получением паспортов.
20. Заявление Ф-1 на выданные паспорта, удостоверения хранятся в паспортных аппаратах органов внутренних дел в специальных картотеках в алфавитном порядке по фамилиям, именам и отчествам.
Временное изъятие из картотек заявлений разрешается для исполнения запросов, снятия копий и в других необходимых случаях, однако вкладывать в дела по утрате, передавать их работникам другим служб и органам или пересылать по запросам запрещается.
Раздел III
Порядок выдачи и обмена паспортов,
удостоверений некоторым категориям граждан
21. Бывшим иностранцам и лицам без гражданства, принятым в гражданство Республики Казахстан, паспорта, удостоверения выдаются по справкам отделов паспортно-визовой работы УВД на основании Указа Президента Республики Казахстан о принятии в гражданство республики.
22. Лицам, освобожденным из мест лишения свободы, когда они до осуждения не имели паспортов, паспорта и удостоверения личности выдаются по прибытии к месту жительства, указанному в справках об освобождении.
Если освобожденные по каким-либо причинам прибыли на жительство не по месту, указанному в справках об освобождении, паспорта, удостоверения личности могут выдаваться по месту фактического прибытия.
Лицам, изъявившим желание при освобождении выехать на работу в порядке организованного набора рабочей силы, когда они до осуждения не имели паспортов, паспорта, удостоверения выдаются по месту нахождения уполномоченного (отдела, управления) по использованию трудовых ресурсов.
В случаях, когда прибывшие к месту жительства освобожденные заявят об утрате справок об освобождении, органами внутренних дел истребуются из исправительно-трудовых учреждений дубликаты справок об освобождении. К запросам прилагаются 2 фотографические карточки заявителя.
Если дубликаты справок об освобождении ранее высылались в другие органы внутренних дел, то об этом администрацией исправи 2те 0льно-трудовых учреждений сообщается инициаторам запросов для последующего истребования дубликатов из этих органов внутренних дел.
Когда из поступивших дубликатов справок об освобождении будет видно, что заявители прибыли не по месту, указанному в справках об освобождении, в центр документирования населения при направлении материалов на получение паспортов, удостоверений делается запрос не выдавались ли им паспорта, удостоверения после освобождения, направляются запросы в органы внутренних дел по месту, куда они должны были прибыть на жительство, с целью проверки, не выдавались ли им паспорта, удостоверения после освобождения. На период до получения дубликатов справок об освобождении заявителям выдаются справки Ф-9, предусмотренные пунктом 8 настоящей Инструкции.

19. Егер азаматтар паспорт, куәлік алу үшін келуге тиісті күннен бастап 15 күндік мерзім өткен соң келмесе, оларға паспорт алу үшін келу қажеттігі туралы жазбаша хабарлама жіберіледі немесе басқадай тәсілмен ескертіледі.
20. Берілген паспорттардың, куәліктердің Ф-1 өтініші ішкі істер органдарының паспорт аппараттарында фамилиясы, аты және әкесінің аты бойынша алфавиттік тәртіпте арнаулы картотекаларда сақталады.
Сұрау салуды орындау, көшірмесін алу үшін және басқа қажетті жағдайларда өтініштерді картотекадан уақытша алуға рұқсат етіледі, алайда жоғалту, жөніндегі іске салуға, оларды басқа қызметтер мен органдардың қызметкерлеріне беруге немесе сұрау салу бойынша салып жіберуге рұқсат етілмейді.
ІІІ бөлім
Азаматтардың кейбір санаттарына паспорт,
куәлік беру және ауыстыру тәртібі
21.Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылданған бұрынғы шетелдіктерге және азаматтығы жоқ адамдарға паспорт, куәлік Қазақстан Республикасы Президентінің республика азаматтығына қабылдау туралы Жарлығы негізінде ІІБ-ның паспорт-виза жұмысы бөлімдерінің анықтамасы бойынша беріледі.
22. Бас бостандығынан айыру орындарынан босаған адамдарға, егер оларда сотталғанға дейін паспорт болмаса, паспорт және жеке бас куәлігі босату туралы анықтамада көрсетілген тұрақты мекенге келген бойда беріледі.
Егер босаған адамдар белгілі бір себептерге байланысты босату туралы анықтамада көрсетілген жерден басқа мекенге тұруға келсе паспорт, жеке бас куәлігі нақты келген жері бойынша берілуі мүмкін.
Босату кезінде жұмысшы күшін ұйымшылдықпен іріктеу тәртібімен жұмысқа баруға ниет білдірген адамдарға, егер оларда сотталғанға дейін паспорт болса, паспорт, куәлік жұмысшы ресурсын пайдалану жөніндегі өкілетті (бөлім, басқарма) орналасқан жерде беріледі.
Тұратын мекеніне келген босаған адамдар босату туралы анықтамасын жоғалтқаны туралы мәлімдеген жағдайларда, ішкі істер органдары еңбекпен түзеу мекемесінен босату туралы анықтаманың көшірмесін сұратады. Сұрауға өтініш иесінің 2 фотосуреті тіркеліп жіберіледі.
Егер босату туралы анықтаманың бұрын басқа ішкі істер органдарына жіберілген болса, онда еңбекпен түзеу мекемесінің әкімшілігі сол ішкі істер органдарынан көшірмесін талап ету үшін бұл туралы сұрау салған жерге хабарлайды.
Келіп түскен босату туралы анықтаманың көшірмесінен өтініш иесінің анықтамада көрсетілген жерден басқа мекенге келгені көрініп тұрса, халыққа құжат беру орталығына паспорт, куәлік алуға арналған материалдарды жіберу кезінде оларға босағаннан кейін паспорт, куәлік берілген-берілмегені жөнінде сұрау салынады, олар тұру үшін баруға тиісті мекендегі ішкі істер органына олар босағаннан кейін паспорт, куәлік берілген жоқ па екенін тексеру мақсатымен сұрау салу жіберіледі. Босату туралы анықтаманың көшірмесі келіп түскенге дейінгі кезеңге өтініш иесіне осы Нұсқаудың 8 тармағымен көзделген Ф-9 анықтама беріледі.

23. Лицам (гражданам Республики Казахстан), освобожденным из приемников-распределителей, удостоверения личности выдаются органами внутренних дел, на основании справки Ф-9, выданной паспортным подразделением, на территории обслуживания которого находятся приемники-распределители. Справка Ф 2-09 выдается на основании копии постановления об освобождении.
Удостоверение личности может быть выдано на основании копии постановления об освобождении паспортным подразделением по месту регистрации лица, освобожденного из приемника-распределителя.
Раздел IV
Выдача паспортов,
удостоверений взамен утраченных
24. Граждане, утратившие паспорта, удостоверения подают в паспортные аппараты органов внутренних дел по месту жительства письменные заявления с указанием в них, где, когда и при каких обстоятельствах утрачены паспорта, удостоверения, а также представляют заявления формы N 1 и фотографические карточки.
Заявления об утрате паспортов, удостоверений регистрируются в общем порядке по органу внутренних дел.
На основании заявлений составляются справки - заключения формы N 3 и заводятся дела об утрате паспортов, удостоверений, в которых в дальнейшем сосредотачиваются все материалы по этому вопросу. Делам присваиваются номера: числители - регистрационные номера заявлений, знаменатели - порядковые номера дел в текущем году.
Производство по делам об утрате паспортов, удостоверений должно быть закончено в течение одного месяца, а в случаях, когда необходимо проведение специальной проверки, истребование дополнительных материалов и принятие других мер, этот срок начальниками органов внутренних дел или их заместителями может быть продлен, но не свыше, чем на один месяц.
25. Граждане, заявившие об утрате паспортов, удостоверений проверяются соответственно по областному адресному бюро, а в необходимых случаях по информационно-вычислительному центру МВД. Когда утраченные паспорта, удостоверения были получены в органах внутренних дел не по месту жительства заявителей (имеются в виду лица, утратившие паспорта образца 1974 года, а также граждане, прибывшие на жительство из других местностей и утратившие удостоверения до оформления регистрации по новому месту жительства), то одновременно с проверкой по адресному бюро, по месту выдачи направляются запросы по форме N 4 с приложением фотографических карточек заявителей для подтверждения выдачи паспортов, удостоверений данным лицам и получения сведений о их личности. С окончанием обмена паспортов вся информация о владельцах паспортов, удостоверений будет сосредоточена в ИВЦ МВД.
Сведения, указанные в запросах, и приложенные к ним фотографические карточки сличаются с данными и фотографическими карточками и заявлений формы N 1, а также производится проверка таких лиц по оперативным учетам органов внутренних дел. О результатах проверки инициаторам запросов направляются ответы по форме N 4 с приложением копий заявлений формы N 1, заверенные печатью паспортного подразделения.
Одновременно в подлинных заявлениях указывается, когда утрачены паспорта, удостоверения и какими органами внутренних дел оформляется выдача паспортов, удостоверений взамен утраченных, после чего такие заявления помещаются в архивную картотеку.
Если проверяемые лица находятся в розыске, результаты проверки немедленно сообщаются инициатору розыска по телеграфу с высылкой материалов почтой.
В случаях, когда при сличении фотографических карточек не будет установлена тождественность изображенных на них лиц или обнаружено несоответствие сведений о владельцах паспортов, удостоверений, указанных в запросах с данными заявлений формы N 1, об этом сообщается инициаторам запросов для принятия дополнительных мер к установлению личности заявителей и причин имеющихся расхождений.
Запросы, связанные с утратой паспортов, удостоверений направляются не позднее следующего дня после поступления заявлений, а ответы высылаются не позднее 48 часов после поступления запроса.

23. Қабылдау-бөлу орындарынан босаған адамдарға (Қазақстан Республикасы азаматтарына) жеке бас куәлігін қабылдау-бөлу орны орналасқан аумаққа қызмет көрсететін паспорт бөлімшесі берген Ф-9 анықтамасы негізінде ішкі істер органдары береді. Ф-9 анықтамасы босату туралы қаулының көшірмесі негізінде беріледі.
Жеке бас куәлігін босату туралы қаулының көшірмесі негізінде қабылдау-бөлу орнынан босаған адам тіркелген жердегі паспорт бөлімшесі беруі мүмкін.
ІV бөлім
Жоғалтқан паспорттардың, куәліктердің
орнына паспорттар, куәліктер беру
24. Паспортын, куәлігін жоғалтқан азаматтар тұрақты мекеніндегі ішкі істер органының паспорт аппаратына жазбаша өтініш тапсырады. Онда паспортын, куәлігін қайда, қашан және қандай жағдайда жоғалтқанын көрсетеді, сондай-ақ N 1 формалы өтініш пен фотосуретін тапсырады.
Паспорттарын, куәліктерін жоғалту туралы өтініш ішкі істер органы бойынша жалпы тәртіпте тіркеледі.
Өтініш негізінде N 3 формалы анықтама-қорытынды толтырылады және паспортын, куәлігін жоғалту туралы іс жүргізіледі, онда бұдан әрі осы мәселе жөніндегі барлық материалдар жиналып отырады. Іске нөмірлер беріледі: алымы (числители) - өтініштің ағымдағы жылғы тіркеу нөмірі, бөлімі (знаменатель) - істің ағымдағы жылғы реттік нөмірі.
Паспорттарын, куәліктерін жоғалту туралы істер бойынша іс жүргізу бір айдың ішінде аяқталуы керек, ал арнаулы тексеру жүргізу, қосымша материалдар талап ету және басқа шаралар қолдану қажет болған жағдайларда ішкі істер органдарының бастықтары немесе олардың орынбасарлары бұл мерзімді бір айдан аспайтын мерзімге ұзартуы мүмкін.
25. Паспорттарын, куәліктерін жоғалтқаны туралы мәлімдеген азаматтар тиісінше облыстық мекенжай бюросы бойынша, ал қажетті жағдайларда ІІМ ақпарат-есептеу орталығы бойынша тексеріледі. Жоғалған паспорт, куәлік өтініш иесі тұрмайтын жердегі ішкі істер органында алынған жағдайда (1974 жылғы үлгідегі паспортын жоғалтқан адамдар, сондай-ақ басқа мекеннен тұруға келген және куәлігін жаңа тұрақты мекені бойынша тіркеуді ресімдегенге дейін жоғалтқан азаматтар айтылып отыр), онда мекенжай бюросы бойынша тексерумен қатар берген жеріне аталған адамдарға паспорт, куәлік берілгенін қуаттау және олардың жеке басына қатысты деректер алу үшін өтініш иесінің фотосуреті қоса тіркеліп N 4 формалы сұрау жіберіледі. Паспорт ауыстыру аяқталысымен паспорттардың, куәліктердің иелері туралы бүкіл ақпарат Ішкі істер министрлігінің ақпарат-есептеу орталығында шоғырландырылады.
Сұрау салуда көрсетілген мәліметтер мен оларға қоса тіркелген фотосуреттер N 1 формалы өтініштегі деректермен және фотосуреттермен салыстырылады, сондай-ақ мұндай адамдар ішкі істер органдарының оперативтік есебі бойынша тексеріледі.
Тексеру нәтижесі бойынша сұрау салушыға паспорт бөлімшесінің мөрімен куәландырылған N 1 формалы өтініштің көшірмесі қоса тіркеліп N 4 формалы жауап жіберіледі.
Сонымен бірге өтініштің түпнұсқасында паспорттың, куәліктің қашан жоғалғаны және жоғалғандарының орнына паспорт, куәлік беруді қандай ішкі істер органы ресімдейтіні көрсетіледі, содан кейін өтініш архивтің картотекасына салынады.
Егер тексерілген адамдарға іздеу салына, тексеру нәтижесі дереу телеграфпен іздеу салушыларға хабарланып, материалдар почтамен жіберіледі.
Фотосуреттерді салыстыру кезінде онда бейнеленген адамдардың ұқсамайтыны анықталған немесе сұрау салуда көрсетілген паспорт, куәлік иелері туралы мәліметтердің N 1 формалы өтініштің деректерімен сай келмейтіні табылған жағдайларда, өтініш иесінің жеке басын және айырмашылықтық себебін анықтауға қосымша шаралар қолдану үшін бұл туралы сұрау салушыларға хабарланады.
Паспорт, куәлік жоғалтумен байланысты сұрау салулар өтініш түскен кейінгі күннен кешіктірілмей жіберіледі, ал жауабы сұрау салу түскеннен кейін 48 сағаттан кешіктірілмей салынады.

Заявителям по их просьбам выдаются справки формы N 9 на срок не более 3 месяцев, по которым они могут быть временно зарегистрированы и трудоустроены.
26. При подтверждении выдачи утраченных паспортов, удостоверений заявителям и установлении их личности выносится заключение о выдаче паспортов, удостоверений взамен утраченных, которые утверждаются начальниками органов внутренних дел или их заместителями.
В этих случаях в заявлениях формы N 1 в строке "ПАСПОРТ, УДОСТОВЕРЕНИЕ ВЫДАТЬ НА ОСНОВАНИИ" указывается "вз. утр." и вносятся серия и номер утраченного паспорта, удостоверения.
27. Если утраченные документы обнаружены до направления материалов в Центр Документирования населения, производство по делам об утрате прекращается и найденные документы вручаются владельцу. В случае когда материалы на новые документы уже отправлены в Центр Документирования населения, найденные паспорта изымаются и уничтожаются по акту в порядке, предусмотренном пунктом 35 настоящей Инструкции.
Все найденные паспорта, удостоверения граждане обязаны немедленно сдать в органы внутренних дел.
Подлежат сдаче в органы внутренних дел также документы лиц без вести пропавших и без вести отсутствующих. Они хранятся в паспортных подразделениях в течении года с момента сдачи, а затем уничтожаются по акту, если не установлено место нахождения владельца.
Утраченные паспорта, удостоверения, поступившие в паспортные аппараты или в столы находок органов внутренних дел и не истребованные их владельцами в течении 15-дневного срока со 2 дня поступления, направляются спецсвязью в органы внутренних дел по месту регистрации для вручения владельцам. Если этим гражданам были выданы паспорта, удостоверения взамен утраченных, поступившие паспорта, удостоверения уничтожаются в порядке, предусмотренном пунктом 35 настоящей Инструкции.
28. В случаях хищения паспортов, удостоверений заявления об этом принимаются работниками дежурных частей органов внутренних дел (милиции) по месту совершения преступления или по месту жительства граждан.
О принятии таких заявлений гражданам выдаются справки, которые служат основаниями для заведения дела о выдаче паспортов, удостоверений взамен похищенных.
Раздел V
Изъятие, хранение и уничтожение
паспортов и удостоверений личности
29. Граждане, призванные на срочную службу, а также военнообязанные, призванные на учебные сборы, могут сдавать свои удостоверения личности и паспорта на хранение командованию войсковых частей по месту прибытия.
По окончании службы (сборов) паспорта, удостоверения им возвращаются.
Гражданами, зачисленными в военно-учебные заведения по решению командования этих учебных заведений, паспорта, удостоверения могут сдаваться для хранения в кадровые аппараты до окончания учебы <*> .
Сноска. Пункт 29 - с изменениями, внесенными приказом Министерства внутренних дел Республики Казахстан от 28 сентября 1993 года N 352.

Өтініш иелеріне өздерінің сұрауы бойынша 3 айдан аспайтын мерзімге N 9 формалы анықтама беріледі, олар онымен уақытша тіркеліп, жұмысқа тұра алады.
26. Өтініш иелеріне жоғалтқан паспорттарының, куәліктерінің берілгені қуатталса және олардың жеке басы анықталған жағдайда, жоғалтқандарының орнына паспорт, куәлік беру туралы қорытынды шығарылады, оны ішкі істер органдарының басшылары немесе олардың орынбасарлары бекітеді. Бұл жағдайларда N 1 формалы өтініштерде "Паспорт, куәлік төмендегі негізде берілсін" деген жолында "жоғалтып алғанның орнына" деп көрсетіледі және жоғалған паспорттың, куәліктің сериясы мен нөмірі жазылады.
27. Егер жоғалған құжаттар материалдарды халыққа құжат беру орталығына дейін табылса, жоғалту туралы істер бойынша іс жүргізу тоқтатылады және табылған құжаттар иесіне тапсырылады. Жаңа құжаттарға арналған материалдар халыққа құжат беру орталығына жіберіліп қойған жағдайда, табылған паспорттар алынады және осы Нұсқаудың 35 тармағымен көзделген тәртіпте акті бойынша жойылады.
Тауып алған барлық паспорттарды, куәліктерді азаматтар дереу ішкі істер органдарына тапсыруға міндетті.
Хабар-ошарсыз кеткен және хабарсыз жоқ болған адамдардың құжаттары да ішкі істер органдарына тапсырылуы керек. Олар тапсырылған сәттен бастап бір жыл бойы паспорт бөлімшелерінде сақталады, содан кейін егер иесінің қайда екені анықталмаса акті бойынша жойылады.
Паспорт аппаратына немесе ішкі істер органдарының олжа бөліміне түскен және иелері түскен күннен бастап 15 күн ішінде сұратып алмаған жоғалған паспорттар, куәліктер иелеріне тапсыру үшін арнаулы байланыспен тіркелген жеріндегі ішкі істер органдарына жіберіледі.
Егер бұл азаматтарға жоғалтқандарының орнына басқа паспорттар, куәліктер берілген болса, келіп түскен паспорттар, куәліктер осы Нұсқаудың 35 тәртібіне сәйкес жойылады.
28. Паспорттарды, куәліктерді ұрлатып алған жағдайларда бұл туралы өтінішті қылмыс жасалған жердегі немесе азаматтардың тұрақты мекеніндегі ішкі істер органдарының (милицияның) кезекші бөлімшесінің қызметкерлері қабылдайды.
Осындай өтініш қабылданғаны туралы азаматтарға анықтама беріледі, ол ұрлатып алғандарының орнына паспорт, куәлік беру туралы іс қозғау үшін негіз болып табылады.
V бөлім
Паспорттар мен жеке бас куәліктерін
алу, сақтау және жою
29. Мерзімді әскери қызметке шақырылған, әскери міндетті, жаттығу жиынына шақырылған азаматтар өздерінің жеке бас куәліктері мен паспорттарын келген жеріндегі әскери бөлімдерінің командованиесіне сақтауға тапсыра алады.
Қызметі (жиын) аяқталған бойда олардың паспорттары, куәліктері қайтарып беріледі.
Әскери - оқу орындарына түскен азаматтар осы оқу орындары командованиесінің шешімі бойынша паспорттарын куәліктерін оқуын бітіргенше кадр аппаратына сақтауға тапсыра алады. <*>
Ескерту: 29-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ішкі істер
министрлігінің N 352 бұйрығымен.

30. Лицами, поступившими на излечение в лечебные учреждения паспорта, удостоверения могут сдаваться администрации этих учреждений.
31. Сданные паспорта, удостоверения хранятся в порядке, обеспечивающим их надежную сохранность.
32. Удостоверения у обвиняемых и подозреваемых в совершении преступлений изымаются только в случаях заключения их под стражу или когда удостоверения являются вещественными доказательствами.
Паспорта могут изыматься органами предварительного следствия и дознания также у подозреваемых и обвиняемых, мерой пресечения для которых избрана подписка о невыезде.
У лиц, заключенных под стражу, а также осужденных к лишению свободы, паспорта, удостоверения изымаются органами дознания или предварительного следствия.
Изъятые паспорта, удостоверения вносятся в протоколы обыска или выемок с указанием в них фамилии, имени и отчества владельцев, серий и номеров паспортов, удостоверений, кем и когда выданы.
Если у лиц, заключенных под стражу, паспортов, удостоверений не оказалось, органами, проводившими задержание, через адресное бюро или центр по документированию населения выясняются их серии, номера, кем и когда выданы, и принимаются меры к изъятию паспортов, удостоверений.
Паспорта, удостоверения арестованных направляются вместе с уголовными делами (в пакетах) по подсудности (подследственности) или возвращаются владельцам под расписку в случаях освобождения из-под стражи, или прекращения уголовного дела.
Паспорта, удостоверения лиц, осужденных к лишению свободы, после вступления приговоров в законную силу направляются судебными органами в следственные изоляторы вместе с сообщениями о вступлении приговоров в законную силу в отношении этих лиц. Поступившие паспорта, удостоверения представляются в органы внутренних дел, на территории обслуживания которых находятся следственные изоляторы, для снятия с регистрации их владельцев, после чего паспорта, удостоверения приобщаются к личным делам осужденных.
Если паспорта, удостоверения изъяты не были, судебными органами на сообщениях о вступлении приговоров в законную силу производятся об этом отметки.
При отправке осужденных из следственных изоляторов для отбытия наказания в исправительно-трудовые учреждения, а также при перемещении из одного места лишения свободы в другое, паспорта, удостоверения пересылаются вместе с личными делами, при этом сведения о паспортах, удостоверениях (серии, номера, когда и кем выданы) вносятся в описи документов, хранящихся в конвертах на внутренней стороне второй обложки личных дел осужденных.
При освобождении из мест лишения свободы паспорта, удостоверения возвращаются владельцам под расписку на внутренней стороне второй обложки личных дел. Одновременно на оборотной стороне справок об освобождении производятся записи о возвращении владельцам паспортов, удостоверений с указанием их серий и номеров.

30. Емдеу мекемелеріне емделуге түскен адамдар паспортын, куәлігін осы мекемелердің әкімшілігіне тапсыра алады.
31. Тапсырылған паспорттар, куәліктер олардың берік сақталуын қамтамасыз ететін тәртіпте сақталады.
32. Қылмыс жасағаны үшін айыпты және күдікті адамдардың куәлігі тек олар қамауға алынған немесе куәліктері заттай айғақ болып табылған жағдайларда ғана алынады.
Алдын-ала тіркеу және анықтау органдарына кетіп қалмау туралы қолхат өздеріне кесу шарасы ретінде белгіленген күдіктілердің және айыпталушылардың паспортын ала алады.
Қамауға алынған, сондай-ақ бас бостандығынан айыруға сотталған адамдардың паспорт, куәлігін анықтау немесе алдын-ала тергеу органдары алады.
Алынған паспорттар, куәліктер тінту немесе алу хаттамасына енгізіліп, онда иесінің фамилиясы, аты және әкесінің аты, паспортының, куәлігінің сериясы мен нөмірі, кім және қашан бергені көрсетіледі.
Егер қамауға алынған адамдардың паспорты, куәлігі болмай шықса, онда ұстаған органдар мекенжай бюросы немесе халыққа құжат беру орталығы арқылы олардың сериясы, нөмірін, кім және қашан бергенін анықтайды әрі паспорттарды, куәліктерді алуға шаралар қолданады.
Тұтқынға алынғандардың паспорттары, куәліктері қылмыстық іспен бірге (пакетпен) сотталатындығы бойынша (тергеуге алынуы) жіберіледі немесе қамаудан босаған не қылмыстық іс тоқтатылған жағдайларда қолхат ала отырып иелеріне қайтарылады.
Бас бостандығынан айыруға сотталған адамдардың паспорттарын, куәліктерін үкім заңды күшіне енгеннен кейін сот органдары осы адамдарға қатысты үкім заңды күшіне енгені туралы хабармен бірге тергеу изоляторларына жібереді. Келіп түскен паспорттар, куәліктер иелерін тіркеуден шығару үшін тергеу изоляторы орналасқан аумаққа қызмет көрсететін ішкі істер органына тапсырылады, содан кейін паспорт, куәлік сотталғандардың жеке ісіне тізіледі.
Егер паспорттар, куәліктер алынбаса, сот органдары үкімнің заңды күшіне енуі туралы хабарламаға бұл туралы белгі соғады.
Сотталғандарды тергеу изоляторынан жазасын өтеу үшін еңбекпен түзеу мекемелеріне жөнелткен жағдайда, сондай-ақ бас бостандығынан айыру орнынан екінші орынға ауыстырғанда паспорттар, куәліктер жеке істерімен бірге салып жіберіледі, бұл ретте паспорттар, куәліктер туралы мәліметтер (сериясы, нөмірі, қашан және кім бергені) сотталғандардың жеке ісінің екінші мұқабасының ішкі жағындағы конвертте сақталатын құжаттар тізіміне енгізіледі.
Бас бостандығын айыру орындарынан босаған жағдайда паспорттар, куәліктер жеке істердің екінші мұқабасының ішкі жағына қол қойдыртып иелеріне қайтарылады. Сонымен қатар босату туралы анықтаманың сыртқы жағына паспорттың, куәліктің иесіне қайтарылғаны туралы жазу жазылып, олардың сериясы мен нөмірі көрсетіледі.

33. Лицами, выезжающими на постоянное жительство за границу, при получении документов на выезд удостоверения сдаются в аппараты паспортной и визовой работы, а лицами, вышедшими из гражданства Республики Казахстан - паспорта и удостоверения при получении видов на жительство.
Такие паспорта погашаются и уничтожаются в порядке, предусмотренном пунктом 35 настоящей Инструкции.
34. Сданные в органы ЗАГСа или иные органы власти паспорта, удостоверения умерших вносятся в описи формы N 10 и не реже одного раза в месяц направляются в органы внутренних дел по месту регистрации. Органы внутренних дел производят снятие с регистрации умерших, о чем направляется информация в Центр по документированию населения.
В описи вносятся также сведения об умерших, если паспорта, удостоверения их сданы не были. По получении описи органами внутренних дел выясняются сведения о несданных паспортах, удостоверениях (серия, номер, кем и когда выдан) и принимаются меры по их обнаружению и изъятию. Если паспорта, удостоверения обнаружить не представилось возможным, в заявления формы N 1 производятся отметки о смерти владельцев и что паспорта, удостоверения изъяты не были, после чего такие заявления помещаются в архивную картотеку, а сведения направляются в Центр документирования населения. Если паспорта (образца 1974 года), удостоверения были выданы другими органами внутренних дел, то в эти органы направляются сообщения по форме N 8 с указанием о смерти владельцев паспортов, удостоверений и что паспорта, удостоверения сданы не были.
Органы внутренних дел по получении из органов ЗАГСа паспортов, удостоверений умерших производят снятие этих лиц с регистрации, после чего такие паспорта, удостоверения, а также паспорта, удостоверения, поступившие из местных администраций, уничтожаются в установленном порядке.
35. Паспорта, удостоверения, обмененные в связи с переменой фамилии, имени, отчества и по другим причинам, паспорта, удостоверения лиц, выехавших на постоянное место жительства за границу, (в том числе страны СНГ) выбывших из гражданства Республики Казахстан, найденные, взамен которых выданы новые, а также умерших, погашаются и считаются недействительными.
До уничтожения паспортов, удостоверений в заявлениях формы N 1 указывается дата (месяц, год) и причины уничтожения каждого из таких паспортов, если уничтожаемые документы выдавались другими органами внутренних дел, То в эти органы направляются сообщения формы N 8, на основании которых в заявлениях формы N 1 указывается, когда, кем уничтожены паспорта, удостоверения и причина уничтожения, после чего из действующей картотеки такие заявления изымаются и помещаются в архивную картотеку. Сведения об уничтоженных паспортах, удостоверениях направляются в ИВЦ МВД РК.
В актах указываются серии и номера паспортов, удостоверений, фамилия и инициалы владельцев, а также кем они были выданы. Акты утверждаются начальниками органов внутренних дел или их заместителями.
Раздел VI
Регистрация и снятие с регистрации

33. Шетелге тұрақты тұруға кететін адамдар кету құжаттарын алу кезінде куәліктерін паспорт және виза жұмысы аппаратына тапсырады, ал Қазақстан Республикасы азаматтығынан шыққан адамдар-ықтияр хат алу кезінде паспортын және куәлігін тапсырады.
Мұндай паспорттар, осы Нұсқаудың 35 тармағымен көзделген тәртіпте өшіріледі және жойылады.
34. Қайтыс болған адамдардың АХАТ органдарын немесе басқа өкімет органдарына тапсырылған паспорттары, куәліктері N 10 формалы тізімге енгізіледі және айына бір рет тіркелген жеріндегі ішкі істер органына жіберіледі. Ішкі істер органдары қайтыс болғандарды тіркеуден шығарады, бұл туралы халыққа құжат беру орталығына ақпарат беріледі.
Тізімге сондай-ақ паспорттары, куәліктері тапсырылмай қалған қайтыс болған адамдар туралы да деректер енгізіледі. Тізімді алған бойда ішкі істер органдары тапсырылмаған паспорттар, куәліктер туралы мәліметтерді (сериясы, нөмірін, кім және қашан бергенін) анықтайды және оларды табуға әрі алуға шаралар қолданады. Егер паспорттарды, куәліктерді табу мүмкін болмаса, N 1 формалы өтінішке иесінің қайтыс болғаны және паспорттың, куәліктің алынбағаны туралы белгі соғылады, содан кейін мұндай өтініштер архив картотекасына салынады, ал мәліметтер халыққа құжат беру орталығына жіберіледі.
Егер паспортты (1974 жылғы үлгідегі) куәлікті басқа ішкі істер органы берген болса, сонда осы органға паспорт, куәлік иелерінің қайтыс болғаны және паспорттың, куәліктің тапсырылмағаны туралы көрсетілген N 8 формалы хабарлама жіберіледі.
Ішкі істер органдары АХАТ органдарынан қайтыс болған адамдардың паспортын, куәлігін алған бойда ол адамдарды тіркеуден шығарады, содан кейін мұндай паспорттар, куәліктер, сондай-ақ жергілікті әкімшіліктерден келіп түскен паспорттар, куәліктер белгіленген тәртіпте жойылады.
35. Фамилиясын, атын, әкесінің атын өзгертуіне байланысты және басқа себептермен ауыстырылған паспорттар, куәліктер, шетелге тұрақты тұруға кеткен (соның ішінде ТМД елдеріне), Қазақстан Республикасы азаматтығынан шыққан адамдардың паспорттары, куәліктері, жауап алынған, сондай-ақ қайтыс болған адамдардың паспорттары, куәліктері өшіріледі және жарамсыз деп есептеледі.
Паспорттар, куәліктер жойылғанға дейін N 1 формалы өтініштерде әрбір осындай паспорттарды жою күні (айы, жылы) және себебі көрсетіледі, егер жойылатын құжаттарды басқа ішкі істер органдары берген болса, онда бұл органдарға N 8 формалы хабарлама жіберіледі, олардың негізінде N 1 формалы өтініштерде паспортты, куәлікті қашан, кім жойғаны және жою себебі көрсетіледі, содан кейін мұндай өтініштер қолданылып жүрген картотекадан алынады және архив картотекасына салынады. Жойылған паспорттар, куәліктер туралы мәліметтер Қазақстан Республикасы ІІМ ақпарат есептеу орталығына жіберіледі.
Актілерде паспорттардың, куәліктердің сериясы мен нөмірі, иесінің фамилиясы мен аты-жөні, сондай-ақ оларды кім бергені көрсетіледі.
Актілерді ішкі істер органдарының бастықтары немесе олардың орынбасарлары бекітеді.
VI бөлім
Тіркеу және тіркеуден шығару

36. Граждане для регистрации по избранному постоянному месту жительства в органы внутренних дел представляют документы, предусмотренные пунктом 21 Положения о паспортной системе в Республике Казахстан, заявление Ф-11, заявление Ф-1 на получение удостоверения личности по новому месту жительства, листки прибытия и статистический талон к листку прибытия, а регистрируемые в связи с переменой места жительства - листки убытия в двух экземплярах и статталон к листку убытия.
Лица, регистрирующиеся в связи с изменением места жительства, снимаются с регистрации органом внутренних дел по вновь избранному месту жительства путем направления листков убытия в паспортное подразделение по прежнему месту жительства граждан. Поступившие листки убытия проверяются по картотеке лиц, имеющих судимость.
37. Работники паспортно-визовой службы обязаны тщательно проверить сданные на регистрацию и снятию с регистрации документы, обращая при этом внимание на следующее:
а) принадлежат ли предъявителям данные документы, для чего сличить изображение лица на фотографической карточке паспорта, удостоверения с внешностью предъявителя, а также соответствует ли подпись владельца удостоверения подписи на заявлении формы N 11;
б) являются ли документы подлинными, и не содержат ли следов и признаков подделки.
Если предъявленные документы вызывают сомнения в подлинности или содержат признаки подделки, то об этом немедленно сообщается начальникам паспортных аппаратов, которые проверяют их по централизованному учету похищенных, утраченных паспортов, удостоверений, а также паспортов и удостоверений скрывшихся преступников, принимают другие меры к проверке и установлению личностей заявителей.
38. Регистрация и снятие с регистрации осуществляется:
- в государственных домах, государственных и общественных организациях, жилищно-строительных кооперативах и общежитиях по поквартирным карточкам формы 12, которые хранятся в жилищно-эксплуатационных конторах, домоуправлениях, у комендантов домов и общежитий, председателей жилищно-строительных кооперативов или у лиц, уполномоченных на ведение паспортной работы;
- в домах, принадлежащих гражданам на правах личной собственности - по домовым книгам формы 13, которые хранятся у владельцев домов.
39. Лица, ответственные за регистрацию, получив корешок квитанции формы 1 для оформления регистрации граждан, заносят сведения о них в поквартирные карточки или домовые книги.
Граждане, выезжающие на постоянное место жительства за границу (в том числе страны СНГ), осужденные к лишению свободы, а также умершие снимаются с регистрации органов внутренних дел по последнему месту жительства.
Для снятия с регистрации гражданами выезжающими на постоянное место жительства за границу представляются письменные заявления о снятии с регистрации, листки убытия в двух экземплярах и статистический талон к ним.
Оформление снятия с регистрации производится в поквартирных карточках или домовых книгах, где указывается только дата выбытия данного лица <*> .
Сноска. Пункт 39 - с изменениями, внесенными приказом Министерства внутренних дел Республики Казахстан от 28 сентября 1993 года N 352.

36. Азаматтар қалаған тұрақты мекені бойынша тіркелу үшін ішкі істер органдарына Қазақстан Республикасындағы паспорт жүйесі туралы Ереженің 21 тармағымен көзделген құжаттарды, Ф-11 өтінішін, жаңа тұрақты мекені бойынша куәлік алуға Ф-1 өтінішін, келу қағазын және келу қағазына арналған статистикалық талонын, ал тұрақты мекенін ауыстыруына байланысты тіркелушілер - екі данада кету қағазын және кету қағазына арналған статталон тапсырады.
Тұрақты мекенін өзгертуіне байланысты тіркелуші адамдарды жаңадан қалаған тұрақты мекеніндегі ішкі істер органы азаматтардың бұрынғы тұрақты мекеніндегі паспорт бөлімшесіне кету қағазын жіберу арқылы тіркеуден шығарады. Келіп түскен кету қағазы сотталғандығы бар адамдар картотекасы бойынша тексеріледі.
37. Паспорт-виза қызметінің қызметкерлері тіркеуге және тіркеуден шығаруға тапсырылған құжаттарды мұқият тексеріп, бұл ретте мыналарға назар аударуға міндетті:
а) аталған құжаттардың көрсетуші адамдікі екенін тексеруге, бұл үшін паспорттық, куәліктің фотосуретіндегі бет-бейнесін көрсетуші адамның келбетімен салыстыру, сондай-ақ куәлік иесінің қолы N 11 формалы өтініштегі қолмен сай келетінін көру;
ә) құжаттардың түпнұсқа ма екенін, қолдан жасау ізі мен белгілерінің бар-жоғын тексеру;
Егер тапсырылған құжаттардың түпнұсқа екені күмән тудырса немесе жасау белгілері болса, онда бұл туралы дереу паспорт аппараттарының бастықтарына хабарланады, олар мұны ұрланған, жоғалған паспорттарды, куәліктерді, сондай-ақ жасырынып жүрген қылмыскерлердің паспорттары мен куәліктерін орталықтандырылған есепке алу орны бойынша тексереді, өтініш иелерінің жеке басын тексеруге және анықтауға басқа шаралар қолданады.
38. Тіркеу және тіркеуден шығару мына құжаттар бойынша жүзеге асырылады:
- мемлекеттік үйлерде, мемлекеттік және қоғамдық ұйымдарда, тұрғын үй - құрылыс кооперативтері мен жатақханаларда 12 формалы пәтерлік карточкалар бойынша, олар тұрғын үй - пайдалану кеңселерінде, үй басқармаларында, үйлер мен жатақханалардың коменданттарында, тұрғын үй - құрылыс кооперативтерінің төрағаларында немесе паспорт жұмысын жүргізу үшін өкілетті адамдарда сақталады;
- азаматтардың жеке меншігі болып табылатын үйлерде - 13 формалы үй кітабы бойынша, олар үйлердің иесінде сақталады.
39. Тіркеу үшін жауапты адамдар азаматтарды тіркеуді ресімдеуге арналған N 1 формалы квитанцияның түбіршегін алып, олар туралы мәліметтерді пәтерлік карточкаларға немесе үй кітаптарына енгізеді.
Шетелге (соның ішінде ТМД елдеріне) тұрақты тұруға кететін, сондай-ақ бас бостандығынан айыруға сотталған, қайтыс болған азаматтар ішкі істер органдарының тіркеуінен соңғы тұрған жері бойынша шығарылады. <*>
Шетелге тұрақты тұруға кететін азаматтар тіркеуден шығу үшін тіркеуден шығару туралы жазбаша өтініш, екі данада кету қағазын және олардың статистикалық талонын тапсырады.
Тіркеуден шығаруды ресімдеу пәтерлік карточкаларға немесе үй кітаптарына жүргізіледі, оларда тек аталған адамның кеткен күні ғана көрсетіледі.
Ескерту: 39-тармақ өзгертілді - ҚР Ішкі істер
министрлігінің N 352 бұйрығымен.

40. Статистические талоны к адресным листкам при регистрации и снятии с регистрации составляются в одном экземпляре.
Талон статистического учета к листку прибытия направляется в органы государственной статистики по месту прибытия. Талон статистического учета к листку убытия направляется в паспортное подразделение по прежнему месту жительства для передачи в органы государственной статистики.
Талоны статистического учета не составляются при регистрации и снятии с регистрации граждан, переменивших место жительства в том же населенном пункте, или переехавших из одного населенного пункта в другой сельский населенный пункт в пределах административного района, получившим удостоверения по достижении 16-летнего возраста, обменявших их и умерших, а также призванных на действительную военную службу.
Адресные листки прибытия и убытия лиц, регистрирующиеся в связи с переменой места жительства внутри области (г. Алматы) заполняются в двух экземплярах. Один экземпляр листка прибытия направляется в адресное бюро, а второй в Центр по документированию населения. Листки убытия направляются в паспортное подразделение по прежнему месту жительства, которое, в свою очередь, направляет один экземпляр в адресное бюро, а второй передается лицам, ответственным за регистрацию для оформления снятия с регистрации путем внесения сведений об этом в поквартирные карточки или домовые книги.
Граждане, поменявшие место жительства с выездом в другую область Республики Казахстан (г. Алматы) представляют для регистрации в паспортные подразделения по новому месту жительства один экземпляр листка прибытия, который направляется в адресное бюро и два экземпляра листка убытия, которые отсылаются в паспортное подразделение по прежнему месту жительства, для оформления снятия с регистрации аналогично для лиц, сменивших место жительства внутри области (г. Алматы).
Получающие удостоверения личности в связи с обменом или в связи с достижением 16-летнего возраста представляют для регистрации листок прибытия в одном экземпляре, для направления его в адресное бюро.
Адресные листки и талоны статистического учета должны заполняться разборчивым почерком фиолетовыми или черными чернилами (пастой) с полными ответами на все вопросы.
41. Работники паспортных аппаратов при оформлении регистрации и снятии с регистрации тщательно проверяют удостоверение и другие представленные документы, а также правильность составления адресных листков, талонов статистического учета и соответствия записей в них, а также в поквартирных карточках или домовых книгах сведениям, указанным и представленных документах, наличие учебно-воинских документах отметок о принятии на воинский учет или снятии с учета. После этого листки прибытия и убытия и записи в домовых книгах заверяются подписью и печатью паспортного аппарата.

40. Мекенжай қағаздарының статистикалық талондары тіркеу және тіркеуден шығару кезінде бір данада толтырылады.
Келу қағазының статистикалық есеп талоны келген жеріндегі мемлекеттік статистика органдарына жіберіледі. Кету қағазының статистикалық есеп талоны мемлекеттік статистика органдарына тапсыру үшін бұрынғы жеріндегі паспорт бөлімшесіне жіберіледі. Бір елді мекенде тұратын жерін ауыстырған немесе әкімшілік аудан төңірегінде бір елді мекеннен екінші елді мекенге көшкенде 16 жасқа толуына байланысты куәлік алған, оларды ауыстырған және қайтыс болған, сондай-ақ мерзімді әскери қызметке шақырылған азаматтарды тіркеу және тіркеуден шығару кезінде статистикалық есеп талондары толтырылмайды.
Облыс (Алматы қаласы) ішінде тұратын жерін ауыстыруымен байланысты тіркелуші адамдардың мекенжайлық келу және кету қағаздары екі данада толтырылады. Келу қағазының бір данасы мекенжай бюросына, ал екіншісі халыққа құжат беру орталығына жіберіледі. Кету қағаздары бұрынғы тұрған жеріндегі паспорт бөлімшесіне жіберіледі, ал ол, өз кезегінде бір данасын мекенжай бюросына жібереді, екіншісін пәтерлік карточкаларға немесе үй кітаптарына осы туралы деректер енгізе отырып тіркеуден шығаруды ресімдеу үшін тіркеуге жауапты адамдарға тапсырады.
Қазақстан Республикасының басқа облысына (Алматы қаласына) көшу арқылы тұрағын ауыстырған азаматтар тіркеу үшін жаңа тұратын жеріндегі паспорт бөлімшесіне келу қағазының бір данасын, ол мекенжай бюросына жіберіледі, және кету қағазының екі данасын тапсырады, олар облыс (Алматы қаласы) ішінде тұратын жерін ауыстырған адамдардікі сияқты тіркеуден шығаруды ресімдеу үшін бұрынғы тұрған жеріндегі паспорт бөлімшесіне жіберіледі.
Ауыстыруына немесе 16 жасқа толуына байланысты жеке бас куәлігін алатындар тіркеу үшін бір данада келу қағазын тапсырады, ол мекенжай бюросына жіберіледі.
Мекенжай қағаздары мен статистикалық есеп талондары барлық сұрақтарға толық жауап бере отырып көк немесе қара сиямен (пастамен) анық етіп толтырылуы керек.
41. Паспорт аппараттарының қызметкерлері тіркеуді және тіркеуден шығаруды ресімдеу кезінде куәлік пен басқа тапсырылған құжаттарды, сондай-ақ мекенжай қағаздарының, статистикалық есеп талондарының дұрыс толтырылуын және ондағы жазулардың, сондай-ақ пәтерлік карточкалардағы немесе үй кітаптарындағы жазулардың тапсырылған құжаттардағы деректерге сай келуін, әскери есеп құжаттарында әскери есепке алу немесе есептен шығару туралы белгілердің бар-жоғын мұқият тексереді.
Содан кейін келу және кету қағаздары мен үй кітаптарындағы жазулар қол қойып куәландырылады да паспорт аппаратының мөрі соғылады.

42. Если граждане прибыли в данную местность на срок от трех до шести месяцев они регистрируются по письменному заявлению граждан, ходатайству предприятия, учреждения, организации без заполнения адресных листков и статталонов с выдачей на руки листка регистрации (Форма N 5).
43. Лица, временно прибывшие на работу, учебу, стажировку и т.д. на срок свыше шести месяцев, регистрируются по письменным заявлениям граждан, ходатайствам предприятий, организаций, учреждений с выдачей на руки листка регистрации (Форма N 5). Они представляют в паспортные подразделения по месту регистрации один экземпляр листка прибытия для передачи его а адресное бюро и талон статистического учета к нему для направления органам государственной статистики, а также два экземпляра листка убытия и один талон статистического учета к ним, которые направляются в паспортное подразделение по основному месту жительства для оформления временного снятия с регистрации на срок, указанный в листках убытия.
Граждане, временно выбывающие за границу (в том числе страны СНГ) на срок свыше шести месяцев, снимаются с регистрации органами внутренних дел по месту постоянного жительства.
При этом заполняются листки убытия в двух экземплярах для направления в адресное бюро и лицу, ответственному за регистрацию, для оформления временного снятия с регистрации.
По возвращению к месту постоянного жительства граждане должны обратиться в паспортные подразделения для оформления перерегистрации. В этом случае ими представляются два экземпляра листка прибытия для направления в адресное бюро и лицу ответственному за регистрацию и талон статистического учета к ним, направляемый органом государственной статистики.
44. При перемене места постоянного жительства с выездом за пределы области (г. Алматы) гражданам выдается новое удостоверение личности.
При регистрации лиц, обменявших удостоверения или которым удостоверения выданы взамен утраченных, дата регистрации указывается днем первой регистрации по данному адресу.
При замене удостоверения в пункте 10 листка прибытия указываются данные вновь получаемого удостоверения личности, а в аналогичном пункте листка убытия - данные изымаемого (утраченного) удостоверения (паспорта образца 1974 г.).
45. Адресные листки прибытия и убытия при регистрации и снятии с регистрации направляются в адресное бюро, лицам ответственным за соблюдение правил паспортной системы не позднее трех дней после регистрации или снятия с регистрации.
Талоны статистического учета направляются в органы государственной статистики не реже одного раза в десять дней.

42. Егер азаматтар аталған мекенге үш айдан алты айға дейінгі мерзімге келген болса, олар мекенжай қағазы мен статталонын толтырмай-ақ азаматтардың жазбаша өтініш, кәсіпорындардың, мекемелердің, ұйымдардың өтініштері бойынша тіркеледі және тіркеу қағазы қолдарына беріледі (N 5 форма).
43. Алты айдан көп мерзімге уақытша жұмыс істеуге, оқуға тәжірибе жинақтауға және т.б. келген адамдар азаматтардың жазбаша өтініші, кәсіпорындардың, ұйымдардың, мекемелердің өтініші бойынша тіркеледі және тіркеу қағазы қолдарына беріледі (N 5 форма). Олар тіркелген жеріндегі паспорт бөлімшесіне мекенжай бюросына жіберу үшін келу қағазының бір данасын және мемлекеттік статистика органдарына жіберу үшін статистикалық есеп талонын, сондай-ақ кету қағазының екі данасын және статистикалық есеп талонының бір данасын тапсырады, олар кету қағазында көрсетілген мерзімге уақытша тіркеуден шығаруды ресімдеу үшін негізгі тұратын жеріндегі паспорт бөлімшесіне жіберіледі.
Алты айдан көп мерзімге шетелге (соның ішінде ТМД елдеріне) уақытша кететін азаматтарды тұрақты тұратын жеріндегі ішкі істер органдары тіркеуден шығарады.
Бұл ретте мекенжай бюросына және тіркеуден уақытша шығару мақсатында тіркеу үшін жауапты адамға жіберу үшін екі данада кету қағазын толтырады.
Тұрақты тұратын жеріне қайтып келген бойда азаматтар қайта тіркеуді ресімдеу үшін паспорт бөлімшелеріне өтініш жазуы керек. Бұл жағдайда олар мекенжай бюросына және тіркеу үшін жауапты адамға жіберу үшін келу қағазының екі данасын және мемлекеттік статистика органына жіберілетін статистикалық есеп талонын тапсырады.
44. Облыстан (Алматы қаласынан) тыс жерге көше отырып тұрақты тұратын жерін ауыстырған жағдайда азаматтарға жаңа жеке бас куәлігі беріледі.
Куәлігін ауыстырған немесе жоғалтқан куәлігінің орнына куәлік алған адамдарда тіркеу кезінде тіркеген күні атаған мекенжайда алғашқы тіркеген күнмен көрсетіледі.
Куәлікті ауыстыру кезінде келу қағазының 10 тармағында жаңадан алған жеке бас куәлігінің деректері көрсетіледі, ал кету қағазының осындай тармағында алынған (жоғалған) куәліктің 1974 жылғы үлгідегі паспорттың) деректері көрсетіледі.
45. Тіркеу және тіркеуден шығару кезінде мекенжайлық келу және кету қағаздарын мекенжай бюросына паспорт жүйесі ережелерін сақтау үшін жауапты адам тіркегеннен кейін немесе тіркеуден шығарған соң үш күннен кешіктірмей жібереді.
Статистикалық есеп талондары мемлекеттік статистика органдарына он күнде бір рет жіберіліп тұрады.

46. Дети, не достигшие 16-летнего возраста, проживающие отдельно от родителей (опекунов, попечителей), регистрируются и снимаются с регистрации по свидетельствам о рождении в общем порядке.
Дети, не достигшие 16-летнего возраста, прибывшие и выбывшие вместе с родителями (опекунами, попечителями), регистрируются и снимаются с регистрации путем внесения сведений о них в домовые книги, адресные листки и талоны статистического учета одного из родителей, а также в поквартирные карточки.
Сведения о родившихся детях вносятся ответственными за регистрацию и снятию с регистрации лицами в домовые книги к одному из родителей, а также в поквартирные карточки.
При выезде одного из родителей, в учетные документы которого были внесены сведения о детях, последние вносятся в учетные документы о регистрации другого родителя, с которыми они остаются проживать. При оформлении снятия с регистрации выезжающего родителя в адресном листке убытия сведения о детях не указываются.
При получении паспортов, удостоверений по достижении 16-летнего возраста детьми, проживающими с родителями (опекунами, по 2п 0ечителями), а также в случаях, если дети до 16-летнего возраста после выезда родителей остаются на самостоятельное проживание, они регистрируются в общем порядке без составления талонов статистического учета.
47. Дети, находящиеся в детских учреждениях (дома ребенка, детские дома, школы-интернаты), в специальных школах и училищах, регистрируются по этим учреждениям и учебным заведениям, если они не зарегистрированы у одного из родителей (опекунов, попечителей) или других родственников, проживающих в пределах населенных пунктов, где находятся указанные учреждения и учебные заведения.
При отсутствии свидетельство о рождении администрации детских учреждений предлагается получить на них в установленном порядке в органах ЗАГСа свидетельства о рождении, после чего производится регистрация.
48. Престарелые и инвалиды, находящиеся в домах-интернатах для престарелых и инвалидов, регистрируются по этим учреждениям в общем порядке.
Лица, прибывшие в специальные лечебные учреждения для хронических больных, регистрируются по этим учреждениям по удостоверениям или другим имеющимся документам, а при их отсутствии - по адресным листкам, составленным со слов больных или лиц, доставивших их в больницу.
49. Граждане, обменявшие удостоверения в связи с переменой фамилии, имени, отчества, установления неточности в записи, изменения национальности регистрируются по вновь полученному удостоверению с одновременным снятием с регистрации по прежним данным.
Для этого ими представляется в паспортное подразделение два экземпляра листка убытия с прежними данными, для направления в адресное бюро и лицу, ответственному за регистрацию, и листок прибытия с новыми данными, направляемый в адресное бюро.

46. 16 жасқа толмаған, ата-аналарынан (қамқоршыларынан, тәрбиелеушілерінен) жеке тұратын балалар тууы туралы куәліктері бойынша жалпы тәртіпте тіркеледі және тіркеуден шығарылады.
16 жасқа толмаған, ата-аналарымен (қамқоршыларымен, тәрбиелеушілерімен) бірге келген және кеткен балалар өздері туралы деректерді үй кітабына, мекенжай қағазына және ата-аналарының бірінің статистикалық есеп талонына, сондай-ақ пәтерлік карточкаға енгізу арқылы тіркеледі және тіркеуден шығарылады.
Дүниеге келген балалар туралы деректерді тіркеу және тіркеуден шығару үшін жауапты адамдар ата-аналарының бірінің үй кітабына, сондай-ақ пәтерлік карточкасына енгізеді.
Балалары туралы деректер есеп карточкасына енгізілген ата-аналардың бірі кеткен жағдайда, балалары бірге тұрып қалатын басқа ата-анасының тіркеу туралы есеп құжаттарына енгізіледі. Кететін ата-анасын тіркеуден шығару кезінде мекенжайлық кету қағазында балалары туралы деректер көрсетілмейді.
Ата-аналарымен (қамқоршыларымен, тәрбиелеушілерімен) бірге тұратын балалар 16 жасқа толуына байланысты паспорт, куәлік алған жағдайда, сондай-ақ егер 16 жасқа дейінгі балалар ата-анасы кеткеннен кейін дербес тұрып қалатын жағдайларда олар статистикалық есеп талонын толтырмай-ақ жалпы тәртіпте тіркеледі.
47. Балалардың мекемелеріндегі (сәби үйі, балалар үйі, мектеп-интернат), арнаулы мектептер мен училищелердегі балалар осы мекемелер мен оқу орындары бойынша тіркеледі, егер олар аталған мекемелер мен оқу орындары орналасқан елді мекендер шегінде тұратын ата-аналарының (қамқоршылары, тәрбиелеушілері) немесе басқа туған, туысқандарының бірінде тіркелмесе.
Тууы туралы куәліктері болмаған жағдайда балалар мекемелерінің әкімшілігіне белгіленген тәртіпте АХАТ органдарынан оларға тууы туралы куәліктер алу жөнінде ұсыныс жасалады, содан кейін тіркеу жүргізіледі.
48. Қарттар мен мүгедектерге арналған үйлер мен интернаттардағы қарттар және мүгедектер осы мекемелер бойынша жалпы тәртіпте тіркеледі.
Кесел ауруға шалдыққандарға арналған арнауы емдеу мекемелеріне келген адамдар осы мекемелер бойынша куәліктері немесе басқа құжаттары негізінде тіркеледі, ал олары болмаған жағдайда сырқат адамның немесе оларды ауруханаға жеткізген адамдардың айтуы бойынша толтырылған мекенжай қағаздары негізінде тіркеледі.
49. Фамилиясын, атын, әкесінің атын ауыстыруына, жазуынан қате табуына, ұлтын өзгертуіне байланысты куәлігін ауыстырған азаматтар жаңадан алған куәліктері бойынша тіркеліп, бұрынғы деректері бойынша тіркеуден шығарылады.
Бұл үшін олар паспорт бөлімшесіне бұрынғы деректері көрсетілген кету қағазының екі данасын, бұл мекенжай бюросына және тіркеу үшін жауапты адамға жіберіледі, және жаңа деректері көрсетілген келу қағазын тапсырады, ал бұл мекенжай бюросына жіберіледі.

50. При регистрации лиц, прибывших в Республику Казахстан в качестве беженцев, во всех экземплярах адресных листков прибытия и убытия и статистических талонов к ним в правом верхнем углу крупным шрифтом проставляется литера "Б", прибывших в порядке репатриации (беженцы-репатрианты) - проставляется литера "Р", в порядке переселения (иностранцев, лица без гражданства, в том числе из стран СНГ), - проставляется литера "И"; иностранцев, прибывших на работу по лицензии и трудовым межправительственным соглашениям - буква "Т".
51. Регистрация и снятие с регистрации прибывших для временного проживания на срок свыше трех месяцев граждан Республики Казахстан, постоянно проживающих за границей, производится в соответствии с п.п.42, 43 настоящей Инструкции.
52. Адресные листки на временно зарегистрированных лиц, указанных в пунктах настоящей Инструкции хранятся в картотеках адресного бюро в течении одного года после срока временной регистрации, а затем изымаются и уничтожаются.
53. Регистрация по месту временного пребывания граждан производится работниками кадровых аппаратов или специально назначенными лицами, ответственными за регистрацию и снятию с регистрации, путем внесения в поквартирные карточки или домовые книги следующих сведений: фамилия, имя, отчество, дата и место рождения, номер удостоверения, адрес постоянного места жительства, а также когда и на какой срок прибыл.
54. Граждане, отсутствующие по месту регистрации более 6 месяцев и когда их местонахождение не установлено, могут быть сняты с регистрации по представлении заинтересованными лицами решения суда о лишении лица, снимаемого с регистрации, права на занимаемую жилплощадь. При этом составляются адресные листки убытия в двух экземплярах для направления в адресные бюро и лицу, ответственному за регистрацию и талон статистического учета к ним, направляемый органам государственной статистики. В адресных листках убытия, карточках регистрации или домовых книгах в этих случаях указывается, что снятие с регистрации оформлено по решению суда без представления удостоверения. О снятии с регистрации военнообязанных и призывников сообщается в военные комиссариаты, где они состоят на воинском учете.
55. Снятие с регистрации лиц, осужденных к лишению свободы, если они содержатся под стражей, производится после вступления приговоров в законную силу.
Администрация следственных изоляторов в этих случаях представляет в органы внутренних дел, на территории обслуживания которых находятся, сообщения формы N 16 и удостоверения на осужденных лиц, с заполненными листами убытия в двух экземплярах и талонам статистического учета к ним.
При отсутствии удостоверений сообщения составляются по имеющимся документам с дополнением необходимых данных со слов осужденных, при этом в сообщениях указывается, что удостоверение изъято не было.
Снятие с регистрации осужденных лиц по поквартирным карточкам или домовым книгам органы внутренних дел оформляют на основании сообщений. Если эти лица были зарегистрированы другими органами внутренних дел, то листки убытия о снятии с регистрации и талон статучета направляются по месту регистрации этих лиц, где оформляется их снятие с регистрации. При отсутствии в сообщениях каких-либо сведений, необходимых для составления адресных листков убытия и талонов статистического учета, эти сведения дополняются на основании данных, имеющихся в документах о регистрации.

50. Қазақстан Республикасына босқын ретінде келген адамдарды тіркеу кезінде мекенжайлық келу және кету қағаздарының барлық данасына және статистикалық талондарына оң жақ жоғарғы бұрышына ірі қаріппен "Б" литері соғылады, қайта оралғандарға (репатриант - босқындарға) "Р" литері қойылады, қоныс аударғандарға (шетелдіктерге, азаматтығы жоқ адамдарға, соның ішінде ТМД елдерінен) "И" литері соғылады, лицензия бойынша және үкіметаралық еңбек келісімі бойынша жұмысқа келген шетелдіктерге "Т" әрпі жазылады.
51. Шетелде тұрақты тұратын, үш айдан көп мерзімге уақытша тұруға келген Қазақстан Республикасы азаматтарын тіркеу және тіркеуден шығару осы Нұсқаудың 42, 43 тармақтарына сәйкес жүргізіледі.
52. Осы Нұсқаудың тармақтарында аталған уақытша тіркелген адамдардың мекенжайлық қағаздары мекенжай бюросында уақытша тіркеу мерзімінен кейін бір жыл бойы сақталады, содан кейін алынып, жойылады.
53. Азаматтарды уақытша болатын жері бойынша тіркеуді кадр аппараттарының қызметкерлері немесе тіркеу және тіркеуден шығару үшін жауапты арнайы тағайындалған адамдар жүргізіп, пәтерлік карточкаға немесе үй кітабына мынадай деректерді енгізеді, фамилиясын, атын, әкесінің атын, туған күні мен жерін, куәлігінің нөмірін, тұрақты мекен-жайын, сондай-ақ қашан және қандай мерзімге келгенін.
54. Тіркелген жерінде 6 айдан жоғары болмаған және жүрген жері анықталмаған азаматтар мүдделі адамдардың тіркеуден шығарылатын адамды тұрған тұрғын үйге құқынан айыру туралы соттың шешімін тапсыруы бойынша тіркеуден шығарылуы мүмкін. Бұл ретте мекенжай бюросына және тіркеу үшін жауапты адамға жіберу үшін екі данада мекенжайлық кету қағазы мен мемлекеттік статистика органдарына жіберілетін статистикалық есеп талоны толтырылады.
Мекенжайлық кету қағазында, тіркеу карточкаларында немесе үй кітаптарында тіркеуден шығарудың соттың шешімі бойынша куәлік берусіз ресімделгені көрсетіледі. Әскери міндеттілер мен шақырылушыларды тіркеуден шығару туралы олар әскери есепте тұрған әскери комиссариаттарға хабарланады.
55. Бас бостандығынан айыруға сотталған адамдар, егер олар қамауда жатса, үкім заңды күшіне енгеннен кейін тіркеуден шығарылады.
Тергеу изоляторларының әкімшілігі бұл жағдайда өздері орналасқан аумаққа қызмет көрсететін ішкі істер органына N 16 формалы хабарлама мен екі данада толтырылған кету қағазымен және статистикалық есеп талонымен бірге сотталған адамдардың куәлігін тапсырады.
Куәліктері болмаған жағдайда хабарлама қолда бар құжаттар бойынша толтырып, қажетті деректер сотталғандардың айтуы бойынша толықтырылады, бұл ретте хабарламада куәліктің алынбағаны көрсетіледі.
Сотталған адамдарды пәтерлік карточкалар немесе үй кітаптары бойынша тіркеуден шығаруды ішкі істер органдары хабарлама негізінде ресімдейді. Егер бұл адамдар басқа ішкі істер органдарында тіркелген болса, онда тіркеуден шығару туралы кету қағазы мен статистикалық есеп талоны осы адамдар тіркелген жерге жіберіледі, онда олар тіркеуден шығарылады. Хабарламада мекенжайлық кету қағазын және статистикалық есеп талонын толтыру үшін қажетті қандай да болмасын деректер болмаған жағдайда, бұл деректер тіркеу туралы құжаттардағы деректер негізінде толықтырылады.

В случаях, когда в сообщениях будет указано, что паспорта, удостоверения изъяты не были, в заявлениях формы N 1 на их выдачу производится запись "осужден" без изъятия паспорта, удостоверения. Если такие паспорта, удостоверения выдавались другими органами внутренних дел, то в эти органы направляются сообщения по форме N 8 для производства аналогичных записей в заявлении формы N 1.
56. Снятие с регистрации умерших производится по поступившим в органы внутренних дел удостоверениям, после чего удостоверения и паспорта уничтожаются в порядке, предусмотренном пунктом 35 настоящей Инструкции.
При этом оформляются листки убытия в трех экземплярах, которые направляются в адресное бюро, лицу, ответственному за регистрацию и в Центр по документированию населения <*> .
Сноска. Пункт 56 - с изменениями, внесенными приказом Министерства внутренних дел Республики Казахстан от 28 сентября 1993 года N 352.
В случае, если умерший зарегистрирован в другом органе внутренних дел, листки убытия (2 экз.) направляются в паспортное подразделение по месту регистрации.
Если паспорта, удостоверения при регистрации смерти сданы не были и изъять их не представилось возможным, снятие с регистрации умерших производится на основании описей формы N 10, поступивших из органов ЗАГСа.
57. Решение об отказе в регистрации может быть принято только в случаях, предусмотренных законом или на основании Постановлений Кабинета Министров Республики Казахстан.
В случаях отказа в регистрации начальниками паспортных аппаратов, на заявлениях формы N 11 указываются мотивы отказа со ссылкой на пункт соответствующего нормативного документа. Решение об отказе в регистрации объявляется гражданам лично с указанием мотивов. Одновременно им разъясняются права на обжалование данного решения в вышестоящей инстанции или в суде.
Граждане, которым отказано в регистрации, проживающим без регистрации более трех месяцев, сообщившие о себе противоречивые сведения и др. проверяются по областному адресному бюро.
Заявления по истечении 7-дневного срока со дня отказа в регистрации передаются под расписку в книгах формы N 25 участковым инспекторам для осуществления контроля за выездом данных лиц. О результатах проверки и принятых мерах участковые инспектора делают отметки в заявлениях и сдают их в паспортные аппараты.
58. В гостиницах, санаториях, домах отдыха, пансионатах, туристских базах, лечебных учреждениях регистрация производится по журналам учета прибывших в эти учреждения, при регистрации военнослужащих срочной службы, указывается только фамилия, имя, отчество, дата рождения, а также серия и номер военного билета, без указания адреса постоянного места жительства, и кем выдан документ, удостоверяющий их личность.
В случаях, когда в представленных удостоверениях нарушена защитная пленка, изображение владельца на удостоверении не соответствует внешности предъявителя, либо нарушена полоса тисненного орнамента, то после оформления регистрации такие документы задерживаются и немедленно направляются в органы внутренних дел по территориальности для проверки и принятия мер.

Хабарламада паспорттың, куәліктің алынбағаны көрсетілген жағдайларда, оларда беруге арналған N 1 формалы өтініште паспорты, куәлігі алынбай "сотталған" деген жазу жазылады. Егер мұндай паспортты, куәлікті басқа ішкі істер органдары берсе, онда осы ішкі істер органдарына N 1 формалы өтінішке жоғарыдағыдай жазулар жазу үшін N 8 формалы хабарлама жіберіледі.
56. Қайтыс болған адамдарды тіркеуден шығару ішкі істер органдарына келіп түскен куәліктер бойынша жүргізіледі, содан кейін куәлік пен паспорт осы Нұсқаудың 35 тармағымен көзделген тәртіпте жойылады.
Бұл ретте мекенжай бюросына, тіркеу үшін жауапты адамға және халыққа құжат беру орталығына жіберу үшін үш данада кету қағазы толтырылады. <*>
Егер қайтыс болған адам басқа ішкі істер органында тіркелген жағдайда, кету қағазы (2 данада) тіркелген жеріндегі паспорт бөлімшесіне жіберіледі.
Қайтыс болу жағдайын тіркеу кезінде паспорт, куәлік тапсырылмаса және оларды алу мүмкін болмаса, қайтыс болған адамдар АХАТ органдарынан келіп түскен N 10 формалы тізім негізінде тіркеуден шығарылады.
Ескерту: 56-тармақ өзгертілді - ҚР Ішкі істер
министрлігінің N 352 бұйрығымен.
57. Тіркеуден бас тарту туралы шешім тек заңмен көзделген жағдайларда немесе Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетінің Қаулысы негізінде ғана қабылдануы мүмкін.
Тіркеуден бас тартқан жағдайларда паспорт аппараттарының бастықтары тиісті нормативтік құжаттардың тармағына сілтеме жасай отырып бас тарту себебін көрсетеді. Тіркеуден бас тарту туралы шешім азаматтарға себебін көрсете отырып жеке көзінше хабарланады. Сонымен бірге оларға аталған шешімге жоғары тұрған орынға немесе сотқа шағым беруге болатыны да түсіндіріледі.
Үш айдан артық тіркеусіз тұрып жатқан өздері туралы қарама-қайшы деректер айтқан тіркеуден бас тартылған азаматтар облыстық мекенжай бюросы бойынша тексеріледі.
Өтініш тіркеуден бас тартқан күннен бастап 7 күндік мерзім өткен соң аталған адамдардың кетуіне бақылау жасау үшін N 25 формалы кітапқа қол қойдыртып учаскелік инспекторға беріледі. Тексеру нәтижесі мен қолданылған шаралар туралы учаскелік инспектор өтінішке белгі соғады және оны паспорт аппаратына тапсырады.
58. Мейманханаларда, санаторийлерде, демалыс үйлерінде, пансионаттарда, туристік базаларда, емдеу мекемелерінде тіркеу осы мекемелерге келгендерге есеп жүргізу журналы бойынша жүргізіледі, мерзімді қызметтегі әскери қызметшілерді тіркеу кезінде тек фамилиясы, аты, әкесінің аты, туған күні, сондай-ақ әскери билетінің сериясы мен нөмірі ғана көрсетіледі, тұрақты тұратын мекен-жайы, жеке басын куәландыратын құжаттарын кімнің бергені көрсетілмейді.
Тапсырылған куәліктерде қорғайтын қабыршағы бұзылған, куәлік иесінің бейнесі ұсынушы адамның бет-бейнесіне сай келмеген, немесе өрнектелген әшекейі бұзылған жағдайларда, тіркеуді ресімдегеннен кейін құжаттар қайтарылмайды және дереу тексеру және шара қолдану үшін аумақтағы бойынша ішкі істер органына жіберіледі.

59. В соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственной пошлине" за регистрацию по месту жительства (кроме регистрации в связи с изменением названия улицы или нумерации домов) взимается государственная пошлина.
60. Снятие с регистрации лиц, призванных на военную службу, не производится. После демобилизации, при регистрации их не по месту призыва, оформление производится как для лиц, сменивших место жительства <*> .
Сноска. Пункт 60 - с изменениями, внесенными приказом Министерства внутренних дел Республики Казахстан от 28 сентября 1993 года N 352.
61. В местностях, в которых Кабинетом Министров Республики Казахстан установлены ограничения в выборе места жительства решение о регистрации лиц, перечисленных в п. 20 "Положения о паспортной системе в Республике Казахстан" принимают начальники, заместители начальников районного, городского отдела внутренних дел по месту регистрации. Граждан, не входящих в этот перечень - начальники, заместители начальников отделов паспортной и визовой работы УВД областей, ГУВД г. Алматы.
Раздел VII
Регистрация и снятие с регистрации лиц,
связанных по роду занятий с постоянным перемещением
62. Лица плавающего состава морского и речного флотов метеорологи, медицинские работники и другие работники, работающие и проживающие на судах морского и речного флотов и неимеющие регистрации в портах приписки судов или в населенных пунктах по месту дислокации кадровых аппаратов, обслуживающих эти суда, регистрируются по соответствующим пароходства , управлениям и базам флотилий с одновременной постановкой военнообязанных и призывников на военный учет.
63. Лица плавающего состава, зарегистрированные в портах приписки судов или в населенных пунктах по месту дислокации кадровых аппаратов, обслуживающих эти суда, при приеме на работу регистрации по соответствующим организациям морского и речного флотов не подлежат.
64. Регистрация и снятие с регистрации лиц плавающего состава оформляется работниками кадровых аппаратов или специально назначенными лицами управлений и баз флотилий с составлением листков прибытия и убытия и талонов статистического учета к ним. Регистрация и снятие с регистрации производится органами внутренних дел, на территории которых находятся кадровые аппараты этих организаций.
65. При приеме на работу и увольнении лиц плавающего состава во время нахождения таких судов не в портах приписки судов или не в местах дислокации кадровых аппаратов соответствующих пароходств, управлений, баз, флотилий (этот порядок регистрации распространяется только на территории Республики Казахстан) они регистрируются и снимаются с регистрации в органах внутренних дел, обслуживающих порты временной остановки судов. Паспортные аппараты, оформившие регистрацию и снятие с регистрации таких лиц, адресные листки прибытия и убытия и статистические листки к ним направляют в органы внутренних дел по месту приписки судов или дислокации кадровых аппаратов соответствующих организаций морского и речного флотов.
Перед оформлением регистрации эти лица должны быть поставлены на воинский учет, а при снятии с регистрации сняты с воинского учета.
Карточки воинского учета на военнообязанных направляются в военкоматы по месту приписки судов или дислокация кадровых аппаратов соответствующих организаций морского и речного флотов.

59. "Мемлекеттік баж салығы туралы" Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес тұратын жері бойынша тіркеу үшін (көше атының немесе үй нөмірінің, өзгеруіне байланысты тіркеуден басқа) мемлекеттік баж салығы алынады.
60. Әскери қызметке шақырылған адамдар есептен шығарылмайды. Қызметтен босағаннан кейін оларды басқа жерде тіркеу кезінде ресімдеу тұратын жерін ауыстырған адамдардікі сияқты жүргізіледі. <*>
Ескерту: 60-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ішкі істер
министрлігінің N 352 бұйрығымен.
61. Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинеті тұратын жерін таңдауда шектеу белгілеген мекендерде "Қазақстан Республикасындағы паспорт жүйесі туралы ереженің" 20 тармағында аталған адамдарды тіркеу туралы шешімді тіркелетін жердегі аудандық, қалалық ішкі істер бөлімінің бастықтары, олардың орынбасарлары қабылдайды. Осы тізбеге кірмейтін азаматтарды тіркеуді - облыстық ІІБ, Алматы қалалық, ІІББ паспорт және виза жұмысы бөлімдерінің бастықтары, олардың орынбасары қабылдайды.
VІІ бөлім
Жұмысы тұрақты жүріп-тұрумен Байланысты
адамдарды тіркеу және тіркеуден шығару
62. Теңіз және өзен флоттарының жүзушілер құрамындағы адамдарды, теңіз және өзен флоттарының кемелерін жұмыс істейтін және тұратын әрі кемелер тіркелген порттарда немесе осы кемелерге қызмет көрсететін кадр аппараттары орналасқан жердегі елді мекенде тіркелмеген ауа райы, медицина қызметкерлері мен басқа жұмысшыларды тиісті пароход басқармасы, флотилия басқармалары мен базалары тіркейді және әскери міндеттілер мен әскерге шақырылушыларды әскери есепке қояды.
63. Кемелер тіркелген порттарда осы кемелерге қызмет көрсететін кадр аппараттары орналасқан жердегі елді мекенде тіркелген жүзушілер құрамындағы адамдар жұмысқа қабылдау кезінде тиісті теңіз және өзен флоттарының ұйымдары бойынша тіркелмейді.
64. Жүзушілер құрамындағы адамдарды тіркеуді және тіркеуден шығаруды кадр аппараттарының қызметкерлері немесе флотилия басқармасынан және базасынан арнайы тағайындалған адамдар ресімдейді әрі келу және кету қағазы мен статистикалық есеп талоны толтырады. Тіркеуді және тіркеуден шығаруды осы ұйымдардың кадр аппараттары орналасқан аумақтағы ішкі істер органы жүргізеді.
65. Жоғарыда аталған кемелер тіркелген порттан немесе тиісті пароход басқармаларының, флотилия басқармалары мен базаларының бұл тәртіп Қазақстан Республикасы аумағына ғана таралады кадр аппараттары орналасқан мекенінен тыс жерде болған кезде жүзушілер құрамындағы адамдарды жұмысқа қабылдау және босату кезінде олар кеме уақытша тоқтаған портқа қызмет көрсететін ішкі істер органдарында тіркеледі және тіркеуден шығарылады. Осындай адамдарды тіркеген және тіркеуден шығарған паспорт аппараттары мекенжайлық келу және кету қағаздары мен статистикалық есеп талондарын кеме тіркелген немесе тиісті теңіз және өзен флоты ұйымдарының кадр аппараттары орналасқан мекендегі ішкі істер органына жібереді.
Тіркеуді ресімдеудің алдында бұл адамдар әскери есепке тұруы қажет, ал тіркеуден шығарудың алдында әскери есептен шығуы тиіс.
Әскери міндеттілердің әскери есеп карточкалары кеме тіркелген немесе тиісті теңіз және өзен флоты ұйымдарының кадр аппараттары орналасқан мекендегі әскери комиссариатқа жіберіледі.

66. К лицам, связанным по роду занятий с постоянными перемещениями, также относятся:
- работники полевых геологических и топографо-геодезических организаций, поисковых, разведочных, съемочных, гидро-геологических, геофизических, лесоустроительных экспедиций, партий, артелей старателей, отрядов министерств и ведомств, имеющих геологоразведочные и топографо-геодезические подразделения и службы;
- личный состав (работники) линейных строительно-монтажных и специализированных поездов, путевых машинных станций, передвижных механизированных и специализированных колонн, тоннельных, мостостроительных и плавучих отрядов и участков, других организаций, роду своей деятельности связанный с постоянным передвижением по перечням министерств и ведомств.
Лица, не имеющие регистрации в пределах административных районов, где непосредственно выполняются работы указанными организациями, при приеме на работу регистрируются по основным базам строительно-монтажных, пусконаладочных и других организаций, пользующихся правом приема и увольнения рабочих и служащих, с одновременной постановкой военнообязанных и призывников на военный учет.
Члены семей лиц, связанных по роду занятий с постоянным передвижением и проживающие с ними регистрируются в соответствии с настоящей Инструкцией.
67. Регистрация и снятие с регистрации оформляются работниками кадровых аппаратов и специально назначенными лицами по книгам регистрации (домовым книгам) основных баз с составлением адресных листков прибытия или убытия и статистических талонов к ним. Книга регистрации (домовая книга) ведется на каждую организацию. Регистрация и снятие с регистрации производится органами внутренних дел, на территории которых находятся кадровые аппараты этих организаций, при наличии отметок о принятии и снятии с воинского учета.
68. Лица, принимаемые на работу на срок не свыше одного года, имеющие регистрацию в других местностях, регистрируются по основным базам строительно-монтажных, пусконаладочных и других организаций без снятия с регистрации с прежнего места жительства, но с составлением адресных листков прибытия и талонов статистического учета к ним. Этот же порядок применяется и к сезонным рабочим.
Раздел VIII
Учет при регистрации
лиц, имеющих судимость
69. Лица, имеющие судимость, при представлении документов для получения паспортов, удостоверений или на регистрацию, учитываются в паспортных аппаратах по карточкам формы N 17.
Сведения о судимости записываются на основании справок об освобождении из мест лишения свободы, а в случаях их утраты - со слов регистрируемых с последующим запросом дубликатов справок в порядке, предусмотренном пунктом 22 настоящей Инструкции, или сведений из органов внутренних дел по прежнему месту жительства, либо из информационных центров соответствующих УВД, ИВЦ МВД.
Если в справках об освобождении указан "Подлежит документированию по месту жительства", то в карточках формы N 17 и рапортах формы N 18 делается запись об административном надзоре карточка и рапорт не позднее следующего дня докладываются начальникам органов внутренних дел или их заместителям и после получения соответствующих указаний передаются исполнителям под расписку.
В карточках формы N 17 и рапортах формы N 18 на лиц, прибывших на жительство по месту, указанному в справках об освобождении, наряду с предусмотренными сведениями вносятся данные о месте жительства, которое было избрано ими при освобождении, а на лиц, в отношении которых вопрос регистрации на день представления документов не был разрешен, - адрес временного проживания.
Карточка на лиц, имеющих судимость, хранятся в паспортных аппаратах органов внутренних дел в картотеках в алфавитном порядке по фамилиям, именам, отчествам. Карточки на лиц, представивших документы только для получения паспортов, удостоверений хранятся отдельно до решения вопроса их регистрации. Временное изъятие карточек из картотек разрешается для исполнения запросов, снятия копий и в других необходимых случаях, однако передавать их работникам других подразделений и органов или пересылать по запросам запрещается.
При снятии с регистрации лиц, имеющих судимость, а также в случае погашения судимости, карточки формы N 17 из действующих картотек изымаются. При этом на лиц, выбывших на жительство в другую местность, карточки хранятся отдельно в течение двух лет, после чего уничтожаются, а на лиц, судимость которых погашена, докладывается на решение начальника органов внутренних дел или их заместителям.

66. Жұмысы тұрақты жүріп-тұрумен байланысты адамдарға сондай-ақ мыналар жатады:
- далалық Геологиялық және топография-геодезиялық ұйымдардың, іздестіру, барлау, суретке түсіру, гидрогеология, геофизика, орман күту экспедицияларының, партияларының, алтын қазу артельдерінің, геологобарлау және топография-геодезия бөлімшелері мен қызметтері бар министрліктер мен ведомстволардың отрядтарының қызметкерлері;
- желілік құрылыс-монтаждау және мамандандырылған поездарының, жол жөндейтін машина станцияларының, жылжымалы және мамандырылған колонкалардың, тоннель, көпір салу және жүзу отрядтары мен учаскелерінің, өзінің жұмысы министрліктер мен ведомстволардың тізбесі бойынша тұрақты жүріп-тұрумен байланысты басқа ұйымдардың жеке құрамы (жұмысшылары).
Аталған ұйымдар тікелей жұмыс жасап жатқан әкімшілік аудандар шегінде тіркелмеген адамдар жұмысқа қабылдау кезінде құрылыс-монтаж, іске қосу және басқа ұйымдарының қызметшілерді жұмысқа қабылдау және жұмыстан босату құқына ие негізгі базалары бойынша тіркеледі және сонымен бірге әскери міндеттілер мен шақырылушылар әскери есепке қойылады.
Жұмысы тұрақты жүріп-тұрумен байланысты адамдардың отбасы мүшелері мен балалармен бірге тұратындар осы Нұсқауға сәйкес тіркеледі.
67. Тіркеуді және тіркеуден шығаруды кадр аппараттарының қызметкерлері және арнайы тағайындалған адамдар негізгі базалардың тіркеу кітабы (үй кітабы) бойынша ресімдеп, мекенжайлық келу немесе кету қағаздары мен статистикалық талондар толтырады. Тіркеу кітабы (үй кітабы) әрбір ұйымға жеке жүргізіледі. Тіркеуді және тіркеуден шығаруды осы ұйымдардың кадр аппараттары орналасқан аумақтағы ішкі істер органдары
әскери есепке қабылдау және шығару туралы белгісі болған жағдайда
жүргізеді.
68. Басқа мекенде тіркелген, бір жылдан аспайтын мерзімге жұмысқа
қабылданатын адамдар құрылыс-монтаж, іске қосу және басқа ұйымдарының
негізгі базалары бойынша бұрынғы тұрған жерінен тіркеуден шығарылмай
тіркеледі, бірақ мекенжайлық келу қағазы мен статистикалық есеп талоны
толтырылады. Бұл тәртіп маусымдық жұмысшыларға да қолданылады.
VІІІ бөлім
Сотталған адамдарды тіркеу
кезінде есеп жүргізу
69. Сотталған адамдар паспорт, куәлік алу үшін немесе тіркелуге құжаттар тапсырған кезде паспорт аппараттарында N 17 формалы карточка бойынша есепке қойылады.
Сотталғандығы туралы деректер бас бостандығынан айыру орнынан босату туралы анықтама негізінде, ал оларды жоғалтып алған жағдайларда - тіркелуші адамның айтуы бойынша жазылады, артынан осы Нұсқаудың 22 тармағымен көзделген тәртіпте анықтаманың көшірмесіне немесе бұрынғы тұрған жеріндегі ішкі істер органынан, не тиісті ІІБ ақпарат орталықтарына ІІМ ақпарат-есептеу орталығына тиісті мәліметтер жіберуге сұрау салынады.
Егер босату туралы анықтамада "Тұратын жері бойынша құжат алуы керек" екені көрсетілген болса, онда N 17 формалы карточка мен N 18 формалы рапортқа әкімшілік қадағалау туралы жазу жазылады, карточка мен рапорт келесі күннен кешіктірілмей ішкі істер органының бастығы мен оның орынбасарларына баяндалады және тиісті әкім алғаннан кейін қолын қойдырып орындаушыларға беріледі.
Босату туралы анықтамада көрсетілген мекенге тұруға келген адамдарға арналған N 17 формалы карточка мен N 18 формалы рапортқа көзделген деректермен қатар босату кезінде олар өздері қалаған жердегі тұратын жері туралы мәліметтер, ал тіркеу мәселесі құжаттарды тапсырған күнге дейін шешілмеген адамдардың уақытша тұратын мекен-жайы жазылады.
Сотталған адамдарға арналған карточкалар ішкі істер органдарының паспорт аппараттарындағы картотекада алфавит ретімен фамилиясы, аты, әкесінің аты бойынша сақталады. Паспорт, куәлік алу үшін ғана құжат тапсырған адамдарға арналған карточкалар оларды тіркеу мәселесі шешілгенше жеке сақталады. Карточкаларды картотекадан тек сұрау салуды орындау, көшірмесін алу үшін жеке басқа қажетті жағдайларда ғана уақытша алуға рұқсат өтіледі, алайда оларды басқа бөлімшелер мен органдардың қызметкерлеріне беруге немесе сұрау салу бойынша салып жіберуге тыйым салынады.
Сотталған адамдарды тіркеуден шығару кезінде, сондай-ақ сотталғандығын өтеген жағдайда, N 17 формалы карточкалар қолданылып жүрген картотекадан алынады. Бұл ретте басқа мекенге тұруға кеткен адамдардың карточкалары екі жыл бойы жеке сақталады, содан кейін жойылады, ал сотталғандығын өтеген адамдардың карточкалары шешімін шығару үшін ішкі істер органдарының бастықтарына немесе олардың орынбасарларына баяндалады.

70. При оформлении снятия с регистрации лиц, имеющих судимость, по листкам убытия поступившим в связи с изменением места жительства в орган внутренних дел, оформивший регистрацию, в течение суток с момента получения листка убытия направляется сообщение о судимости указанного лица и о том подлежит ли оно административному надзору. Сообщение направляется по телетайпу, телеграфу или телефону.
На лиц, имеющих задолженности по исполнительным листам, не позднее трех дней после регистрации направляются извещения по форме N 25 в народные суды, в адрес которых согласно справкам об освобождении направлены исполнительные листы и в копии, истцу в пользу, которого взыскиваются задолженности, о чем в карточках делаются соответствующие записи.
При вручении паспортов, удостоверений лицам, документируемым по справкам об освобождении, в последних делается отметка о дате выдачи и номере выданных паспортов, удостоверений личности, которая заверяется печатью паспортного подразделения.
Раздел IX
Обеспечение паспортного режима
71. Обеспечение паспортного режима есть совокупность мероприятий органов внутренних дел, направляемых на выполнение Положения о паспортной системы в Республике Казахстан.
Организационные и практические мероприятия по обеспечению паспортного режима осуществляются всеми подразделениями органов внутренних дел как в процессе повседневной работы, так и путем проведения специальных мероприятий по проверке соблюдения гражданами и должностными лицами правил паспортной системы.
Мероприятия по осуществлению паспортного режима включаются в общий план работы органов внутренних дел и в зависимости от конкретной оперативной обстановки должны предусматривать:
- проверку жилых помещений, где могут проживать граждане без паспортов, по недействительным паспортам, без регистрации, а также лица, у которых истек срок регистрации;
- проверку соблюдения должностными и частными лицами, осуществляющими прием на работу по найму или контракту, принимающими на учебу в государственные и частные учебные заведения, правил паспортной системы. Такие проверки целесообразно проводить комплексно по объектам, относящимся к определенным ведомствам, отраслям или коммерческим структурам;
- изучение характера, причин и условий, способствующих нарушению правил паспортной системы, и разработку практических мер по устранению недостатков;
- проведение контрольных проверок работы участковых инспекторов милиции по обеспечению паспортного режима на обслуживаемых ими участках;
- осуществление контроля за работой лиц, ответственных за соблюдение правил паспортной системы или уполномоченных на ведение паспортной работы;
- проведение разъяснительной работы среди населения, в том числе выступления по радио и телевидению, подготовка материалов для публикации в печати, а также проведение инструктивных совещаний с лицами, ответственными за соблюдение правил паспортной системы или ведение паспортной работы;
- подготовку материалов о недостатках, выявленных в ходе осуществления мероприятий по соблюдению паспортных правил, предложения по их устранению.
Мероприятия по обеспечению паспортного режима должны быть конкретными, целеустремленными, предусматривать силы и средства для их практической реализации, наименование и местонахождение проверяемых объектов, ответственность лиц и сроки исполнения.

70. Сотталған адамдарды тұратын жерін өзгертуіне байланысты келіп түскен кету қағазы бойынша тіркеуден шығаруды ресімдеу кезінде тіркеуді ресімдеуші ішкі істер органына кету қағазын алған сәттен бастап бір тәулік ішінде аталған адамның сотталғандығы туралы және оған әкімшілік қадағалаудың қажет екендігі туралы хабарлама жіберіледі. Хабарлама телетайппен, телеграфпен жіберіледі немесе телефон арқылы хабарланады.
Атқару қағаздары бойынша борышты адамдарға тіркеген соң үш күннен кешіктірмей босату туралы анықтамаға сәйкес атқару қағаздары жіберілген халық сотына N 25 формалы хабарлама жіберіледі және көшірмесі борышты өтетіп алушы шағым иесіне жіберіледі, бұл туралы карточкаларға тиісті жазу жазылады.
Босату туралы анықтамалар бойынша құжат алушы адамдарға паспорттарын, куәліктерін тапсыру кезінде анықтамаларына беру күні мен берілген паспорттарының, куәліктерінің нөмірі туралы белгі соғылады және ол паспорт бөлімшесінің мөрімен куәландырылады.
ХІ бөлім
Паспорт режимін қамтамасыз ету
71. Паспорт режимін қамтамасыз ету ішкі істер органдарының Қазақстан Республикасындағы паспорт жүйесі туралы ережені орындауға бағытталған шаралар жиынтығы.
Паспорт режимін қамтамасыз ету жөніндегі ұйымдық және практикалық шараларды ішкі істер органдарының барлық бөлімшелері күнделікті жұмыс процесінде, сондай-ақ азаматтар мен лауазымды адамдардың паспорт жүйесі ережелерін сақтауын тексеру жөніндегі арнаулы шаралар өткізу арқылы жүзеге асырады.
Паспорт режимін жүзеге асыру жөніндегі шаралар ішкі істер органдарының жалпы жұмыс жоспарына енгізіледі және нақты оперативтік жағдайға қарай мыналарды көздеуі керек:
- паспорты жоқ, жарамсыз паспортты, тіркелмеген азаматтар,сондай-ақ тіркеу мерзімі өтіп кеткен адамдар тұруы мүмкін тұрғын үй жайларын тексеру;
- жалдау немесе келісім бойынша жұмысқа қабылдайтын, мемлекеттік және жеке оқу орындарына оқуға қабылдаушы лауазымды және жеке адамдардың паспорт жүйесі ережелерін сақтауын тексеру. Мұндай тексерулерді белгілі бір ведомстволарға, салаларға немесе коммерциялық құрылымдарға қарайтын объектілер бойынша кешенді жүргізген орынды;
- паспорт жүйесі ережелерін бұзуға мүмкіндік туғызушы себептер мен шарттарды зерттеу және кемшіліктерді жою жөніндегі практикалық шараларды жасау;
- милицияның учаскелік инспекторларының өздері қызмет жасайтын учаскелерінде паспорт режимін қамтамасыз ету жөніндегі жұмысына тексеру жүргізу;
- паспорт жүйесі ережелерін сақтау үшін жауапты немесе паспорт жұмысын жүргізуге өкілетті адамдардың жұмысына бақылау жасау;
- халық арасында түсіндіру жұмысын жүргізу, соның ішінде радио мен телевизия арқылы хабар тарату, баспасөзде жариялау үшін материалдар даярлау, сондай-ақ паспорт жүйесі ережелерін сақтау немесе паспорт жұмысын жүргізу үшін жауапты адамдармен нұсқау беретін кеңестер өткізу;
- паспорт ережелерін сақтау жөніндегі шараларды жүзеге асыру барысында анықталған кемшіліктер туралы материалдар дайындау, оларды жою жөніндегі ұсыныстар әзірлеу.
Паспорт режимін қамтамасыз ету жөніндегі шаралар нақты, мақсатты болып, оларды практикалық жүзеге асыру күштері мен құралдарын, тексерілетін объектілердің атауы мен орналасқан жерін, адамдардың жауапкершілігі мен орындау мерзімін көздеуі керек.

72. Непосредственное руководство работой по обеспечению паспортного режима осуществляется начальниками органов внутренних дел, которые организуют взаимодействие в этой работе между службами и подразделениями органов внутренних дел, а также органами прокуратуры, учреждениями государственной статистики, военными комиссариатами, жилищно-эксплуатационными организациями.
В пограничной зоне работа по обеспечению паспортного режима организуется и проводится во взаимодействии с подразделениями и частями пограничных войск.
73. Работу по обеспечению паспортного режима организуют начальники паспортных аппаратов. В этих целях они анализируют состояние работы, составляют планы мероприятий, подготавливают информацию в инстанции, вносят предложения, направленные на устранение причин и условий, способствующих нарушению паспортного режима, контролируют выполнение участковыми инспекторами заданий по паспортной работе, проводят по указанию руководителей органов внутренних дел инструктажи и совещания с личным составом, внештатными сотрудниками милиции, лицами, ответственными за регистрацию, ведут разъяснительную работу среди населения.
74. Работники аппаратов уголовного розыска, борьбы с экономическими преступлениями, следствия, транспортной милиции и других служб содействуют укреплению паспортного режима путем использования оперативных и иных возможностей в выявлении лиц, проживающих без удостоверений по недействительным и чужим удостоверениям, без регистрации, информируют соответствующие службы о лицах, допускающих правонарушения, выявленных при проверке паспортного режима.
75. Участковые инспектора осуществляют контроль за состоянием паспортного режима на обслуживаемых участках.
При этом они используют помощь внештатных сотрудников милиции, возможности общественных пунктов охраны порядка, а также данные, полученные путем посещения жилищно-эксплуатационных организаций, бесед с лицами, ответственными за регистрацию и другими гражданами.
Сведения о проделанной работе по обеспечению паспортного режима (форма 19) участковыми инспекторами докладываются не реже одного раза в месяц руководителям органов внутренних дел.
76. Проверка соблюдения должностными лицами правил паспортной системы при приеме граждан на работу или учебу производится путем просмотра наличия в учетных документах кадровых аппаратов сведений об удостоверении личности и регистрации рабочих и служащих.
В необходимых случаях могут быть истребованы для просмотра удостоверения личности рабочих и служащих.
По результатам проверки составляются акты в двух экземплярах, один из которых вручается под расписку администрации предприятия, учреждения, организации или учебного заведения, а второй остается в аппарате паспортной и визовой работы. В актах указываются выявленные при проверках недостатки, а также предложения о порядке и сроках их устранения. Одновременно, в зависимости от характера и степени допущенных нарушений, на виновных составляются протоколы об административных нарушениях, которые докладываются руководителям органов внутренних дел.

72. Паспорт режимін қамтамасыз ету жөніндегі жұмысқа ішкі істер органдарының бастықтары тікелей басшылық жасайды, олар осы жұмыста ішкі істер органдарының қызметтерімен бөлімшелері, сондай-ақ прокуратура органдары, мемлекеттік статистика мекемелері, әскери комиссариаттар, тұрғын үй пайдалану ұйымдары арасындағы өзара іс-қимылды ұйымдастырады.
Шекара аймағында паспорт режимін қамтамасыз ету жөніндегі жұмыс шекара әскерлерінің бөлімшелерімен және бөлімдерімен өзара іс-қимылда ұйымдастырылады және жүргізіледі.
73. Паспорт режимін қамтамасыз ету жөніндегі жұмысты паспорт аппараттарының бастықтары ұйымдастырады. Осы мақсатта олар жұмыс күйін талдайды, шаралар жоспарын жасайды, жоғары орындарға ақпарат дайындайды, паспорт режимін бұзуға мүмкіндік туғызушы себептер мен шарттарды жоюға бағытталған ұсыныстар жасайды, учаскелік инспекторлардың паспорт жұмысы жөніндегі тапсырмаларды орындауын бақылайды, ішкі істер органдары басшыларының өкімі бойынша жеке құраммен, штаттан тыс милиция қызметкерлерімен, тіркеу үшін жауапты адамдармен нұсқау және кеңес өткізеді, халық арасында түсіндіру жұмысын жүргізеді.
74. Қылмысты іздестіру, экономикалық қылмыстармен күрес, тергеу, көлік милициясы аппараттарының және басқа қызметтердің қызметкерлері куәліксіз, жарамсыз куәлік бойынша және басқа біреудің куәлігімен, тіркеусіз тұрып жатқан адамдарды анықтауда оперативтік және басқа мүмкіндіктерді пайдалана отырып паспорт режимін нығайтуға қолғабыс тигізеді, паспорт режимін тексеру кезінде анықталған құқық бұзушылық жасаушы адамдар туралы тиісті қызметтерді хабардар етеді.
75. Учаскелік инспекторлар өздері қызмет өтетін учаскелерде паспорт режимінің күйіне бақылау жасайды.
Бұл ретте олар штаттан тыс милиция қызметкерлерінің көмегін, қоғамдық тәртіп сақтау пункттерінің мүмкіндігін, сондай-ақ тұрғын үй пайдалану ұйымдарында болу, тіркеу үшін жауапты адамдармен және басқа азаматтармен сөйлесу барысында алынған деректерді пайдаланады.
Паспорт режимін қамтамасыз ету жөніндегі тындырылған жұмыс туралы деректерді (N 19 форма) учаскелік инспекторлар айына кем дегенде бір рет ішкі істер органдарының басшыларына баяндайды.
76. Лауазымды адамдардың азаматтарды жұмысқа алу немесе оқуға қабылдау кезінде паспорт жүйесі ережелерін сақтауын тексеру кадр аппараттарының есеп құжаттарында жұмысшылар мен қызметшілердің жеке бас куәліктері мен тіркелуі туралы деректердің бар-жоғын қарау арқылы жүргізіледі.
Қажетті жағдайларда жұмысшылар мен қызметшілердің жеке бас куәліктерін көру үшін сұратып алуға болады.
Тексеру нәтижесі бойынша екі данада акті толтырылады, оның біреуі қолхат ала отырып кәсіпорын, мекеме, ұйым немесе оқу орны әкімшілігіне тапсырылады, ал екіншісі паспорт және виза жұмысы аппаратында қалады. Актіде тексеру кезінде анықталған кемшіліктер, сондай-ақ оларды жою тәртібі мен мерзімі туралы ұсыныстар көрсетіледі. Сонымен бірге, жіберілген бұзушылықтардың сипаты мен дәрежесіне қарай кінәлі адамдарға әкімшілік бұзушылық туралы хаттама толтырылады. Ол ішкі істер органдарының басшыларына баяндалады.

77. Нарушители паспортных правил, проживающие без удостоверения или без регистрации, прибывшие из других местностей проверяются по республиканскому или областному адресному бюро по телефону или путем направления запроса по форме N 20. Одновременно о лицах, поведение которых вызывает подозрение, информируются аппараты уголовного розыска.
В органах внутренних дел ведется учет нарушителей паспортных правил, который используется при решении вопросов о привлечении их в соответствие с действующим законодательством к ответственности.
Раздел X
Привлечение к
административной ответственности за
нарушения Правил паспортной системы
78. При обнаружении нарушений паспортных правил, за которые в соответствии с Положением о паспортной системе в Республике Казахстан предусмотрена административная ответственность, составляются протоколы по форме N 21.
Протоколы о нарушениях правил паспортной системы составляются участковыми инспекторами, сотрудниками аппаратов паспортной и визовой работы и другими работниками органов внутренних дел.
Протоколы составляются, как правило, на месте обнаружения нарушения паспортных правил. В органах внутренних дел протоколы составляются только на лиц, допустивших умышленную порчу паспортов, удостоверений, либо небрежное хранение паспортов, удостоверений, повлекших их утрату, а также в случаях доставления и задержания нарушителей паспортных правил.
Протоколы подписываются составителями и нарушителями. Если нарушители отказываются от подписания протоколов, в них делаются об этом специальные записи, удостоверенные понятыми.
Лица, совершившие нарушения, могут внести в протокол собственноручные объяснения и замечания по существу содержания протоколов, указать мотивы своего отказа от его подписания.
Протоколы о нарушениях правил паспортной системы, допущенных военнослужащими Вооруженных Сил Республики Казахстан, органов Комитета Национальной Обороны, а также лицами рядового или начальствующего состава органов внутренних дел, направляются командирам соответствующих воинских частей, либо начальникам органов Комитета национальной безопасности и внутренних дел доля принятия мер.
79. Вопросы о наложении административных взысканий решаются начальниками органов внутренних дел, если последним представлено такое право, либо по их указанию протоколы направляются в административные комиссии при местных исполнительных органах для рассмотрения и принятия соответствующих мер.
Начальники органов внутренних дел, если им предоставлено право налагать штрафы в административном порядке, при рассмотрении протоколов об административных нарушениях учитывают тяжесть совершенного нарушения, личность и имущественное положение виновных. они вправе вместо наложения сделать нарушителям предупреждение.
Протоколы рассматриваются в 10-дневный срок для их составления.
Принятие решений по фактам нарушений производится, как правило, после беседы с виновным.

77. Паспорт ережелерін бұзушылар, куәліксіз немесе тіркеусіз тұрып жатқандар, басқа мекеннен келгендер телефон арқылы немесе N 20 форма бойынша сұрау салу жолымен республикалық немесе облыстық мекенжай бюросы бойынша тексеріледі.
Сонымен бірге мінез-құлығы күмән тудыратын адамдар туралы қылмысты іздестіру аппаратына хабарланады.
Ішкі істер органдарында паспорт ережелерін бұзушыларға есеп жүргізіледі, бұл оларды қолданылып жүрген заңдарға сәйкес жауапкершілікке тарту туралы мәселені шешу кезінде пайдаланылады.
Х бөлім
Паспорт жүйесі ережелерін бұзғаны үшін
әкімшілік жауапкершілікке тарту
78. Қазақстан Республикасындағы паспорт жүйесі туралы ережеге әкімшілік жауапкершілік көзделген паспорт ережелерін бұзушылық анықталған жағдайда N 21 форма бойынша хаттама толтырылады.
Паспорт ережелерін бұзу туралы хаттаманы учаскелік инспекторлар, паспорт және виза жұмысы аппараттарының қызметкерлері және ішкі істер органдарының басқа қызметкерлері толтырады.
Хаттамалар, әдетте, паспорт ережелерін бұзу анықталған жерде толтырылады. Ішкі істер органдарында хаттама тек паспортты, куәлікті қасақана бүлдірген, немесе паспортты, куәлікті салақ сақтап олардың жоғалуына әкеліп соққан адамдарға ғана, сондай-ақ паспорт ережелерін бұзушыларды жеткізіп, ұстаған жағдайларда толтырылады.
Хаттамаға толтырған адам мен бұзушылық жасаған адам қол қояды. Егер бұзушылық жасаған адамдар хаттамаға қол қоюдан бас тартқан жағдайда оған осы туралы арнаулы жазу жазылады және куәлер куәландырады.
Бұзушылық жасаған адамдар хаттамаға оның мазмұнына қатысты өз түсініктері мен ескертулерін жазып, оған қол қоюдан бас тарту себебін көрсете алады.
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, Ұлттық Қауіпсіздік комитеті органдарының әскери қызметшілері, сондай-ақ ішкі істер органдарының қатардағы және басшы құрамдағы адамдары жол берген паспорт жүйесі ережелерін бұзу туралы хаттамалар шара қолдану үшін тиісті әскери бөлімдердің командирлеріне, немесе ұлттық қауіпсіздік комитеті мен ішкі істер органдарының бастықтарына жіберіледі.
79. Әкімшілік жаза қолдану туралы мәселені ішкі істер органдарының бастықтары шешеді, егер оларға осындай құқық берілсе, немесе олардың өкімі бойынша хаттамалар қарау және тиісті шара қолдану үшін жергілікті атқару органдары жанындағы әкімшілік комиссияға жіберіледі.
Ішкі істер органдарының бастықтары, егер оларға әкімшілік тәртіпте айып салу құқы берілсе, әкімшілік бұзушылықтар туралы хаттамаларды қарау кезінде жасалған бұзушылықтың ауыртпалығын, кінәлілердің жеке басы мен мүліктік жағдайын ескереді. Олар айып салудың орнына бұзушылық жасаған адамға ескерту айтуға құқылы.
Хаттамалар толтырылған күннен бастап 10 күндік мерзімде қаралады.
Бұзушылық фактісі бойынша шешім қабылдау, әдетте, кінәлімен сұхбаттасқаннан кейін жүргізіледі.

80. Решение о наложении штрафов должны быть исполнены нарушителями не позднее сроков, установленных законодательством об административном правонарушении.
Штрафы вносятся в учреждения Сбербанка Республики Казахстан. Квитанция об уплате штрафов предъявляется в органы внутренних дел для отметок об этом в протоколе о нарушении и возвращается владельцу.
При неуплате нарушителями штрафов в установленный срок сообщение об этом направляются по месту работы (учебы) оштрафованных или в органы социального обеспечения, если они получают пенсии, для удержания суммы в бесспорном порядке из их заработка (стипендии, пенсии).
Если лица, подвергнутые штрафам, не работают и не получают пенсии, стипендии, копия протокола направляется в суды по месту жительства нарушителей для обращения взыскания на их имущество.
Решение о наложении штрафов, неисполненные в течение 3 месяцев со дня их принятия, исполнению не подлежат.
Дела о наложении штрафов состоят из протоколов и другой переписки, если она возникает по данному вопросу.
Учеты протоколов об административных нарушениях осуществляются по книгам формы N 22.
81. В соответствии с действующим законодательством лица, на которых возложен штраф, вправе обжаловать это решение в сроки, установленные законодательством Республики Казахстан, в районные, городские народные суды по месту жительства либо в вышестоящие органы внутренних дел. Подача жалоб в указанный срок приостанавливает взыскание штрафов. Жалобы рассматриваются в 10-дневный срок со дня их поступления.
Решение вышестоящих органов об отмене или оставлении без изменения решения о наложении штрафа доводится до сведения заявителя, а также сообщается органам внутренних дел, наложившим штрафы.
Если решение о наложении штрафов отменены, а штраф был уплачен, то взысканная сумма подлежит возврату гражданам через отделения Сбербанка на основании постановлений органов внутренних дел.
Постановления об отмене штрафов выносятся не позднее одного года со дня принятия решения о наложении штрафов.
В тех случаях, когда нарушители выехали, не уплатив штрафа, и место жительства их не установлено, дела об административных нарушениях прекращаются по распоряжению начальников органов внутренних дел на основании рапортов работников органов внутренних дел о выбытии нарушителей.
Раздел XI
Учет и хранение бланков паспортов
82. Бланки паспортов, удостоверений личности, являются документами строгой отчетности, поэтому учет и хранение их в республиканском центре документирования населения организуются таким образом, чтобы обеспечить их полную сохранность.
Бланки должны храниться в специальном помещении, которое должно быть сухим, изолированным с надежными запорами и окнами, защищенными решеткой, обеспеченное противопожарными средствами.
В нерабочее время хранилище должно опечатываться. Доступ в него имеют только лица, ведающие учетом и хранением бланков паспортов и удостоверений личности, а также их прямые начальники и работники, проверяющие состояние учета и хранения бланков (в присутствии лиц, ведающих хранением бланков).
Ответственность за хранение и учет бланков паспортов и удостоверений личности возлагается на начальника Центра по документированию населения.

80. Айып салу туралы шешімді бұзушылық жасаған адам әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңмен белгіленген мерзімнен кешіктірмей орындауы керек.
Айып Қазақстан Республикасы Жинақ банкісі мекемелеріне төленеді. Айып төлеу туралы квитанция бұзушылық туралы хаттамаға белгі соғу үшін ішкі істер органына көрсетіледі және иесіне қайтарылады.
Бұзушылық жасаған адамдар айыптарды белгіленген мерзімде төлемеген жағдайда тиісті соманы олардың жалақысынан (стипендиясынан, зейнетақысынан) даусыз түрде ұстап қалу үшін айып салынғандардың жұмыс (оқу) орнына немесе әлеуметтік қамсыздандыру органына, егер олар зейнетақы алса, осы туралы хабар жіберіледі.
Егер айып салынған адамдар жұмыс істемесе және зейнетақы, стипендия алмаса хаттаманың көшірмесі жазаны олардың мүлкінен өндіртіп алу үшін бұзушылық жасаушының тұратын жеріндегі сотқа жіберіледі.
Қабылданған күннен бастап 3 айдың ішінде орындалмаған айып салу туралы шешім одан әрі орындалмайды.
Айып салу туралы істер хаттамалардан және басқа хат жазысулардан, егер олар осы мәселе бойынша туса, тұрады.
Әкімшілік бұзушылықтар туралы хаттамаларға есеп N 22 формалы кітап бойынша жүргізіледі.
81. Қолданылып жүрген заңдарға сәйкес айып салынған адамдар Қазақстан Республикасының заңымен белгіленген мерзімде тұратын жеріндегі аудандық, қалалық халық соттарына немесе жоғары тұрған ішкі істер органына осы шешімге шағым беруге құқылы. Аталған мерзімде шағым беру айыпты өндіріп алуды тоқтата тұрады. Шағымдар келіп түскен күннен бастап 10 күндік мерзімде қаралады.
Жоғары тұрған органдардың айып салу туралы шешімнің күшін жою немесе өзгеріссіз қалдыру туралы шешімі өтініш иесінің назарына жеткізіледі, сондай-ақ айыпты салған ішкі істер органдарына хабарланады.
Егер айып салу туралы шешімнің күші жойылса, ал айып төленіп қойған болса, онда өтеп алынған сома ішкі істер органдарының қаулысы негізінде Жинақ банкі бөлімшелері арқылы азаматтарға қайтарылады.
айыптың күшін жою туралы қаулы айып салу туралы шешім қабылданған күннен бастап бір жылдан кешіктірілмей шығарылады.
Бұзушылық жасаған адамдар айыпты төлемей кетіп қалған және олардың тұратын жері анықталмаған жағдайларда, ішкі істер органдары қызметкерлерінің бұзушылық жасаушы адамдардың кетіп қалғандығы туралы рапорттары негізінде ішкі істер органдары бастықтарының өкімі бойынша әкімшілік бұзушылықтар туралы істер тоқтатылады.
ХІ бөлім
Паспорттардың бланкілеріне есеп
жүргізу және сақтау
82. Паспорттардың, жеке бас куәліктерінің бланкілері қатаң есептегі құжаттар болып табылады, сондықтан Республикалық халыққа құжат беру орталығында оларға есеп жүргізу және сақтау олардың толық сақталуын қамтамасыз ететіндей етіп ұйымдастырылады.
Бланкілер арнаулы жайда сақталуы керек, оның іші құрғақ болуы тиіс, әрі жеке орналасқаны жөн, ілмегі берік және терезесі темір тормен қорғалуы керек, өртке қарсы сақтық құралдарымен қамтамасыз етілуі керек.
Жұмыс істемейтін күні мөрленіп жабылады. Оған тек паспорттар мен жеке бас куәліктеріне есеп жүргізуші және сақтауға жауап беруші адамдар ғана, сондай-ақ олардың тікелей бастықтары мен бланкілерге есеп жүргізу мен олардың сақталу күйін тексеруші қызметкерлер (бланкілердің сақталуына жауап беруші адамның қатысуымен) ғана жіберіледі.
Паспорттар мен жеке бас куәліктері бланкілерінің сақталуына және есеп жүргізілуіне жауапкершілік халыққа құжат беру орталығының бастығына жүктеледі.

83. При приеме бланков паспортов и удостоверений личности проверяется состояние и целостность упаковки и пломб предприятия-изготовителя, поставляющего бланки, соответствие количества полученных бланков количеству, указанному в сопроводительных документах, соответствие номеров и серий указанным на наклейках предприятия сериям и номерам в упаковке. Подтверждение о получении бланков направляется фирме-изготовителю.
Если при приеме бланков обнаруживаются нарушения упаковки или пломб, производится вскрытие пачек и проверка каждого в отдельности бланка паспорта и удостоверения личности. В остальных случаях пачки вскрываются по мере потребности в бланках, при этом производится просмотр и проверка этого бланка и удостоверения личности.
Вскрытие пачек, просмотр и проверка бланков паспортов и удостоверений личности проводится комиссиями, назначаемыми начальником ИВЦ МВД Республики Казахстан.
В случаях недостачи бланков паспортов и удостоверений личности и если будут обнаружены дефектные бланки (отсутствие или повреждение защитной сетки, печатного текста, наличие дублирующих номеров, непрошитых со скошенным шрифтом в тексте, неправильно сброшюрованные или несоответствующие по сериям, номерам наклейкам фирмы на пачках и другими возможными дефектами составляются акты в двух экземплярах. Первые экземпляры актов с приложением наклеек фирмы и дефектных бланков, а в случаях недостачи бланков - внешней и внутренней упаковки и обвязки с пломбой направляются поставщику. Вторые экземпляры актов служат основанием для списания бланков паспортов и удостоверений личности.
84. Пересылка бланков паспортов и удостоверений личности производится в соответствии с принятыми международными правилами перевозки конфиденциальных грузов от поставщика в Республику Казахстан. Их пересылка внутри Республики Казахстан осуществляется специальной связью, или, в отдельных случаях, заказным почтовым отправлением.
85. Бланки паспортов при вскрытии упаковок предприятия приходуются по журналам расхода и прихода (Приложение N 2 к приказу МВД Республики Казахстан от 01.08.94 г. N 219). Израсходованные бланки паспортов и удостоверений личности списываются по этим же журналам.
В случае утраты или хищения бланков паспортов и удостоверений личности проводится служебное расследование причин и условий утраты или хищения. Результаты расследования не позднее 10 дней с момента обнаружения утраты или хищения докладываются руководству МВД.
Раздел XII
Проверка паспортных аппаратов

83. Паспорттар мен жеке бас куәліктерінің бланкілерін қабылдау кезінде бланкілерді жеткізіп беруші дайындаған кәсіпорынның бумасы мен пломбысының күйі және тұтастығы, алынған бланкілер санының жолдама құжаттарда көрсетілген санға сай келуі, кәсіпорынның жапсырма қағазында көрсетілген нөмірлер мен сериялардың бумадағы сериялар мен нөмірлерге сай келуі тексеріледі. Дайындаушы фирмаға бланкілерді алынғаны туралы қуаттама қағаз жіберіледі.
Егер бланкілері қабылдау кезінде бумасының немесе пломбысының бұзылғаны анықталса, бумасы ашылады және паспорт пен жеке бас куәлігі бланкісінің әрқайсысы жеке-жеке тексеріледі. Қалған жағдайларда әр бума бланкі қажет болғанына қарай ашылып отырады, бұл ретте әрбір бланкі мен жеке бас куәлігі тексеріліп отырады.
Бумаларды ашуды, паспорт пен жеке бас куәліктерінің бланкілерін тексеруді Қазақстан Республикасы ІІМ ақпарат-есептеу орталығының бастығы тағайындайтын комиссия жүргізеді.
Паспорт пен куәліктердің бланкілері жетіспеген жағдайларда және егер ақаулы бланкілер табылған болса (қорғайтын торының, басқа тексінің болмауы немесе ақаулануы, нөмірлері қайталанса, дұрыс тігілмесе, текстегі қаріптері қисық болса, сериясы, нөмірі бумадағы фирманың жапсырма қағаздың сериялары, нөмірлері сай келмесе және басқа ақаулары болса) екі данада акті толтырылады. Актілердің бірінші данасы фирманың жапсырма қағазы мен ақаулы бланкілер, ал бланкілер жетіспеген жағдайларда - сыртқы және ішкі бумасы пломбысымен қоса тіркеліп жеткізушіге жіберіледі. Екінші даналары паспорттар мен жеке бас куәліктерінің бланкілерін есептен шығару үшін негіз болып табылады.
84. Паспорттар мен жеке бас куәліктерінің бланкілерін салып жіберу құпия жүктерді жеткізушіден Қазақстан Республикасына тасымалдаудың халықаралық ережелеріне сәйкес жүргізіледі. Оларда Қазақстан Республикасы ішінде салып жіберу арнаулы байланыспен немесе, жекелеген жағдайларда, тапсырыстық почта жіберілімдерімен жүзеге асырылады.
85. Кәсіпорынның бумаларын ашу кезінде паспорттардың бланкілері кіріс және шығыс журналдары (Қазақстан Республикасы ІІМ 01.08.1994 ж. N 219 бұйрығына N 2 қосымша) бойынша кіріске алынады. Паспорттар мен жеке бас куәліктерінің жұмсалған бланкілері осы журналдар бойынша есептен
шығарылады.
Паспорттар мен жеке бас куәліктерінің бланкілері жоғалған немесе
ұрланған жағдайларда жоғалу немесе ұрлану себептері мен шарттарын анықтау
жөніндегі қызмет бабындағы тергеу жүргізіледі. Тергеу нәтижесі жоғалу
немесе ұрлану анықталған сәттен бастап 10 күннен кешіктірмей ІІМ
басшылығына баяндалады.
ХІІ бөлім
Паспорт аппараттарын тексеру

86. Проверка аппаратов паспортной и визовой работы проводится не реже одного раза в квартал комиссиями, назначенными начальниками органов внутренних дел. В составе комиссий входят не менее 3-х человек, в том числе лица начальствующего состава, по возможности знакомые с паспортной работой, а также счетно-финансовые работники.
Комиссии обязаны проверить:
В республиканском центре документирования населения:
состояние учета и хранения, своевременность и полноту приходования, соответствие остатков бланков строгой отчетности по книгам учета фактическому наличию, обеспечение сохранности бланков, а также печатей, штампов и другой спецпродукции, правильность ведения книг учета, соблюдение правил пользования специальными средствам;
в паспортных аппаратах:
а) полноту и качество заполнения ф-1 и внесения в них соответствующих отметок и сведений; порядок хранения. Заявления ф-1 на паспорта и удостоверения личности, выданные в период между проверками, хранятся в алфавитном порядке отдельно от общей картотеки;
б) своевременность погашения недействующих паспортов, порядок их хранения и уничтожения;
в) своевременность и полноту взимания и сдачи сумм, принятых за выдаваемые паспорта и удостоверения личности, домовые книги, справки о месте жительства граждан, а также полноту взимания государственной пошлины за регистрацию, своевременность взыскания штрафов за нарушение правил паспортной системы (если право привлечения к административной ответственности предоставляется органам внутренних дел).
О результатах проверки составляются акты, в которых отмечаются недостатки и вносятся предложения по их устранению.
Акты докладываются начальникам органов внутрених дел.
Члены комиссии несут ответственность за полноту проверки и правильность указанных в акте сведений.
Раздел ХIII
Учет работы аппаратов
паспортной и визовой работы
87. Аппараты паспортной и визовой работы органов внутренних дел повседневно ведут учет проделанной работы.
Основанием для учета служат материалы по подготовке и выдаче паспортов и удостоверений личности, обмену их, регистрации и снятию с регистрации, обеспечение паспортного режима и по проведению других мероприятий, связанных с паспортной и визовой работой.
Учету подлежат сведения, предусмотренные статистической отчетностью, а также другие данные, характеризующие объем проделанной работы и ее результаты.
Кроме цифровых сведений кратко излагаются характерные факты по
отдельным показателям работы. По результатам работы за каждый месяц
составляются справки формы N 23, которые рассматриваются
начальниками органов внутренних дел или их заместителями, и
принимаются меры к повышению эффективности деятельности
паспортно-визовой службы.
Управление паспортной и визовой
работы МВД Республики Казахстан
Приложение N 1
Перечень форм бланков,
предусмотренных Инструкцией
____________________________________________________________________
N !                                                      ! N
п/п!             Наименование документа                   !формы
--------------------------------------------------------------------

86. Паспорт және виза жұмысы аппараттарының жұмысын ішкі істер органының бастығы тағайындаған комиссия, тоқсанына кем дегенде бір рет тексереді, комиссия құрамына кемінде 3 адам, соның ішінде мүмкіндігіне орай паспорт жұмысымен таныс басшы құрамдағы адам, сондай-ақ есеп-қаржы қызметкері енеді.
Комиссия мыналарды тексеруге міндетті:
Республикалық халыққа құжат беру орталығында: есеп жүргізу және сақтау күйі кіріске дер кезінде және толығымен алынуы, қалған бланкілердің нақты бар-жоғын есепке алу кітабы бойынша қатаң есепке сай келуі, бланкілердің, сондай-ақ мөрлердің, штамптардың және басқа арнаулы өнімдердің сақталуын қамтамасыз ету, есеп кітабының дұрыс жүргізілуі, арнаулы құралдарды дұрыс пайдаланудың сақталуы;
Паспорт аппараттарында:
а) Ф-1 өтініштерінің толық және саналы толтырылуы, олардағы тиісті белгілер мен мәліметтердің енгізілуі; сақталу тәртібі. Тексеру аралығындағы кезеңде берілген паспорттар мен жеке бас куәліктеріне арналған Ф-1 өтініштері жалпы картотекадан жеке алфавит тәртібімен сақталады;
ә) жарамсыз паспорттардың дер кезінде жойылуы, олардың сақталу және жойылу тәртібі;
б) берілген паспорттар мен жеке бас куәліктері, үй кітаптары, азаматтардың тұратын жері туралы анықтамалар үшін алынған сомалардың дер кезінде және толығымен алынуы және тапсырылуы, сондай-ақ тіркеу үшін мемлекеттік баж салығының толығымен алынуы, паспорт жүйесі ережелерін бұзғаны үшін айыптардың (егер әкімшілік жауапкершілікке тарту құқы ішкі
істер органдарына берілсе) дер кезінде өтеп алынуы.
Тексеру нәтижесі туралы акті жасалады, онда кемшіліктер көрсетіліп,
оларды жою жөніндегі ұсыныстар айтылады.
Актілер ішкі істер органдарының бастықтарына баяндалады.
Комиссия мүшелері тексерудің толық жүргізілуіне және актіде
көрсетілген деректердің дұрыстығына жауап береді.
ХІІІ бөлім
Паспорт және виза жұмысы аппараттарының
жұмысына есеп жүргізу
87. Ішкі істер органдарының паспорт және виза жұмысы аппараттары
істелген жұмысына күнделікті есеп жүргізеді.
Паспорттар мен жеке бас куәліктерін беруге, оларды айырбастауға, тіркеуге және тіркеуден шығаруға даярлау, паспорт режимін қамтамасыз ету мен паспорт және виза жұмысымен байланысты басқа шараларды өткізу жөніндегі материалдар есеп жүргізу үшін негіз болып табылады.
Статистикалық есеп берумен көзделген деректер, сондай-ақ істелген
жұмыстың көлемі мен оның нәтижесін сипаттайтын басқа мәліметтер де есепке
алынады.
Сандық деректермен қатар, жекелеген жұмыс көрсеткіштері бойынша
ерекше фактілер де баяндалады.
Әр ай сайынғы жұмыс нәтижесі бойынша N 23 формалы анықтама
дайындалады, оны ішкі істер органдарының бастықтары немесе олардың
орынбасарлары қарайды және паспорт-виза қызметінің жұмыс тиімділігін
арттыруға арналған шаралар қабылдайды.
Мамандар:
Омарбекова А.Т.
Икебаева Ә.Ж.
Ескерту: Нұсқаулықтың қосымшаларының қазақша мәтіні жоқ, сондықтан
қосымшалардың мәтіндері орыс тілінде беріліп отыр.
Приложение N 1
Перечень форм бланков,
предусмотренных Инструкцией
____________________________________________________________________
N !                                                      ! N
п/п!             Наименование документа                   !формы
--------------------------------------------------------------------

1. Фамилия, имя, отчество______________________________________
2. Год рождения_______________3. Место работы или учебы________
_______________________________________________________________
4._____________________________________________________________
если не работает, указать чем занимается и на какие средства живет
5._____________________________________________________________
6._____________________________________________________________
7._____________________________________________________________
(Обратная сторона)
8. Место постоянного жительства _______________________________
________________________________ул.___________дом N ____кв N __
9. Подвергался ли административным взысканиям и за что_________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
10. Документ удостоверяющий личность___________________________
_______________________________________________________________
ОБЪЯСНЕНИЯ НАРУШИТЕЛЯ
Я, ____________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Данные сведения и объяснения с моих слов записаны правильно.
Подпись нарушителя____________________________
Подпись должностного лица_____________________
Решение начальника органа внутренних дел по ходатайству,
если оно заявлено_______________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Подпись_______________________________
ПОСТАНОВЛЕНИЕ N _____
о наложении административного взыскания
за нарушение указанных в протоколе Правил
_______________________________________________________________
указать вид и меру взыскания согласно ст. КАП
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
наименование органа, подпись лица, вынесшего решение
"___"_______19___г.
Отметка об исполнении постановления
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Форма N 22
К Н И Г А
учета протоколов об административных
нарушениях правил паспортной системы
Начата     "___"________19___г.
Окончена   "___"________19___г.
ДДДВДДДВДДДДДВДДДВДДДДДВДДДДДДДДДДДДВДДДДДДДДДДДДДВДДДДДДДДДДДДДДДДДү
N  і Даі ФамиіДа-іХаракіРезультат   іВручение     і Отметка о взыс- і
п/пі таі лия,іта ітер  ірассмотренияіпостановленияі кании (дата и N і
и Nі реі имя,ісосінару-іадмпротоко- інарушителю   і квитанции) или  і
адмі гиі отчеітавішенияі   лов      і             і об отмене       і
проі сті ствоіле-і(про-ГДДДДВДДДДДДДЕДДДДДВДДДДДДДө штрафа, о на-   і
то-і раі и   інияіжива-ідатаісумма  іпер- іповтор і правлении дела  і
ко-іцииі мес-іадміние  ірас-іштра-  івич- іная    і в нарсуд, в     і
лові   і то  іпроібез  ісмотіфа     іная  ідата   і адмкомиссию     і
і   і жи- іто-іпас- іре- і       ідата і       і или другой      і
і   і тельіко-іпор- іния і       і     і       і орган           і
і   і стваіловіта,  і    і       і     і       і милиции         і
і   і наруі   іприемі    і       і     і       і                 і
і   і шитеі   іна раі    і       і     і       і                 і
і   і ля  і   іботу і    і       і     і       і                 і
і   і     і   ібез  і    і       і     і       і                 і
і   і     і   іпас- і    і       і     і       і                 і
і   і     і   іпор- і    і       і     і       і                 і
і   і     і   іта,  і    і       і     і       і                 і
і   і     і   ібез  і    і       і     і       і                 і
і   і     і   іпро- і    і       і     і       і                 і
і   і     і   іпис- і    і       і     і       і                 і
і   і     і   іки и і    і       і     і       і                 і
і   і     і   іт.д.)і    і       і     і       і                 і
ДДДЕДДДЕДДДДДЕДДДЕДДДДДЕДДДДЕДДДДДДДЕДДДДДЕДДДДДДДЕДДДДДДДДДДДДДДДДДө

1. Фамилия, имя, отчество______________________________________
2. Год рождения_______________3. Место работы или учебы________
_______________________________________________________________
4._____________________________________________________________
если не работает, указать чем занимается и на какие средства живет
5._____________________________________________________________
6._____________________________________________________________
7._____________________________________________________________
(Обратная сторона)
8. Место постоянного жительства _______________________________
________________________________ул.___________дом N ____кв N __
9. Подвергался ли административным взысканиям и за что_________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
10. Документ удостоверяющий личность___________________________
_______________________________________________________________
ОБЪЯСНЕНИЯ НАРУШИТЕЛЯ
Я, ____________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Данные сведения и объяснения с моих слов записаны правильно.
Подпись нарушителя____________________________
Подпись должностного лица_____________________
Решение начальника органа внутренних дел по ходатайству,
если оно заявлено_______________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Подпись_______________________________
ПОСТАНОВЛЕНИЕ N _____
о наложении административного взыскания
за нарушение указанных в протоколе Правил
_______________________________________________________________
указать вид и меру взыскания согласно ст. КАП
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
наименование органа, подпись лица, вынесшего решение
"___"_______19___г.
Отметка об исполнении постановления
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Форма N 22
К Н И Г А
учета протоколов об административных
нарушениях правил паспортной системы
Начата     "___"________19___г.
Окончена   "___"________19___г.
______________________________________________________________________
N  і Даі ФамиіДа-іХаракіРезультат   іВручение     і Отметка о взыс- і
п/пі таі лия,іта ітер  ірассмотренияіпостановленияі кании (дата и N і
и Nі реі имя,ісосінару-іадмпротоко- інарушителю   і квитанции) или  і
адмі гиі отчеітавішенияі   лов      і             і об отмене       і
проі сті ствоіле-і(про-____________________________ штрафа, о на-   і
то-і раі и   інияіжива-ідатаісумма  іпер- іповтор і правлении дела  і
ко-іцииі мес-іадміние  ірас-іштра-  івич- іная    і в нарсуд, в     і
лові   і то  іпроібез  ісмотіфа     іная  ідата   і адмкомиссию     і
і   і жи- іто-іпас- іре- і       ідата і       і или другой      і
і   і тельіко-іпор- іния і       і     і       і орган           і
і   і стваіловіта,  і    і       і     і       і милиции         і
і   і наруі   іприемі    і       і     і       і                 і
і   і шитеі   іна раі    і       і     і       і                 і
і   і ля  і   іботу і    і       і     і       і                 і
і   і     і   ібез  і    і       і     і       і                 і
і   і     і   іпас- і    і       і     і       і                 і
і   і     і   іпор- і    і       і     і       і                 і
і   і     і   іта,  і    і       і     і       і                 і
і   і     і   ібез  і    і       і     і       і                 і
і   і     і   іпро- і    і       і     і       і                 і
і   і     і   іпис- і    і       і     і       і                 і
і   і     і   іки и і    і       і     і       і                 і
і   і     і   іт.д.)і    і       і     і       і                 і
______________________________________________________________________

1. Находилось в розыске
на начало отчетного
периода                   ____________   ___________  ___________
2. Заведено и поступило
дел из других органов     ____________   ___________  ___________
3. Переслано дел в другие
органы                    ____________   ___________  ___________
4. Разыскано               ____________   ___________  ___________
5. Процент розыска         ____________   ___________  ___________
6. Розыск прекращен        ____________   ___________  ___________
7. Осталось в розыске на
конец отчетного периода    ____________   ___________  ___________
Раздел VI. Выдача гражданам
паспортов, удостоверений личности,
регистрация, снятие с регистрации и другие вопросы
1. Выдано гражданам паспортов,
удостоверений личности                  ________________
2. Вклеено фотокарточек в паспорта
(образца 1974 года)                     ________________
3. Зарегистрировано граждан             ________________
4. Снято с регистрации граждан
5. Завершено дел:
- по утрате паспортов,
удостоверений личности           ________________
- по восстановлению родовых и
измененных в установленном
порядке фамилий, имен,
отчеств и других
установочных данных              ________________
6. Выдано разрешений на въезд в
пограничную зону
в том числе:
- пропусков                        ________________
- проставлено штампов в
командировочных
удостоверениях и
путевках                          ________________
7. Оформлено материалов на въезд
в Республику Казахстан и выезд
за границу                               ________________
8. Уничтожено:
а) недействующих паспортов,
удостоверений личности           ________________
б) пропусков на въезд в
пограничную зону                 ________________
9. Проведено проверок паспортного
аппарата                                 ________________
10. Направлено информаций:               ________________
а) администрации предприятий,
учреждений,
организаций                      ________________
б) в учебные заведения              ________________
11. Проведена работа по пропаганде
паспортных правил:
а) прочитано лекций, проведено
бесед                            ________________
на них присутствовало
граждан                          ________________
б) опубликовано статей в
местной печати                   ________________
12. Организовано выступлений:
а) по радио                         ________________
б) по телевидению                   ________________
13. Другая работа__________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Начальник паспортного аппарата
_________________________________________
звание, подпись
"___"___________19____г.
Форма N 24
к п. 77 Инструкции
К Н И Г А
заданий участковым инспекторам
Начата     "___"________19___г.
Окончена   "___"________19___г.
ДДДДДДДДДДВДДДДДДДВДДДДДДДВДДДДДДДВДДДДДДДДДДВДДДДДДВДДДДДДДВДДДДДДДДү
Краткое  і  Срок іРаспис-іОтметкаі Краткое  і Срок іРаспис-іОтметка і
содержаниеі испол-іка в поіоб ис- ісодержаниеіиспол-іка в поіоб ис-  і
задания  і нения ілученииіполне- і задания  інения ілученииіполне-  і
і       ізаданияінии    і          і      ізаданияінии     і
і       іи дата і       і          і      іи дата і        і
ДДДДДДДДДДЕДДДДДДДЕДДДДДДДЕДДДДДДДЕДДДДДДДДДДЕДДДДДДЕДДДДДДДЕДДДДДДДДө
і       і       і       і          і      і       і        і
ДДДДДДДДДДЕДДДДДДДЕДДДДДДДЕДДДДДДДЕДДДДДДДДДДЕДДДДДДЕДДДДДДДЕДДДДДДДДө
і       і       і       і          і      і       і        і
ДДДДДДДДДДЕДДДДДДДЕДДДДДДДЕДДДДДДДЕДДДДДДДДДДЕДДДДДДЕДДДДДДДЕДДДДДДДДі
і       і       і       і          і      і       і        і
ДДДДДДДДДДЕДДДДДДДЕДДДДДДДЕДДДДДДДЕДДДДДДДДДДЕДДДДДДЕДДДДДДДЕДДДДДДДДө
і       і       і       і          і      і       і        і
ДДДДДДДДДДЕДДДДДДДЕДДДДДДДЕДДДДДДДЕДДДДДДДДДДЕДДДДДДЕДДДДДДДЕДДДДДДДДі
і       і       і       і          і      і       і        і
ДДДДДДДДДДЕДДДДДДДЕДДДДДДДЕДДДДДДДЕДДДДДДДДДДЕДДДДДДЕДДДДДДДЕДДДДДДДДө
і       і       і       і          і      і       і        і
ДДДДДДДДДДБДДДДДДДБДДДДДДДБДДДДДДДБДДДДДДДДДДБДДДДДДБДДДДДДДБДДДДДДДДЩ
Форма N 25
Штамп
органа
внутренних дел
"___"______19__г.
N ____
________________________________
(наименование районного,
________________________________
городского народного суда,
________________________________
куда направлен исполнительный
________________________________
лист  и его адрес)
________________________________
(наименование взыскателя и его
________________________________
адрес)
Копия:    ________________________________
ИЗВЕЩЕНИЕ
Гр-н(ка)_______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(год и место рождения)
_______________________________________________________________
имеющий(ая) задолженность по исполнительному листу N__________,
выданному "___"_________19___г.
_______________________________________________________________
(наименование суда)
_______________________________________________________________
Зарегистрирован(а) по адресу:________________________________
_______________________________________________________________
Сообщается для взыскания задолженности.
Начальник_______________________________________________
(наименование органа внутренних дел)
___________________________________
(подпись)
Приложение N 2
КОДОВЫЕ ТАБЛИЦЫ
для заполнения Ф-1 на
получение паспорта или
удостоверения личности

1. Находилось в розыске
на начало отчетного
периода                   ____________   ___________  ___________
2. Заведено и поступило
дел из других органов     ____________   ___________  ___________
3. Переслано дел в другие
органы                    ____________   ___________  ___________
4. Разыскано               ____________   ___________  ___________
5. Процент розыска         ____________   ___________  ___________
6. Розыск прекращен        ____________   ___________  ___________
7. Осталось в розыске на
конец отчетного периода    ____________   ___________  ___________
Раздел VI. Выдача гражданам
паспортов, удостоверений личности,
регистрация, снятие с регистрации и другие вопросы
1. Выдано гражданам паспортов,
удостоверений личности                  ________________
2. Вклеено фотокарточек в паспорта
(образца 1974 года)                     ________________
3. Зарегистрировано граждан             ________________
4. Снято с регистрации граждан
5. Завершено дел:
- по утрате паспортов,
удостоверений личности           ________________
- по восстановлению родовых и
измененных в установленном
порядке фамилий, имен,
отчеств и других
установочных данных              ________________
6. Выдано разрешений на въезд в
пограничную зону
в том числе:
- пропусков                        ________________
- проставлено штампов в
командировочных
удостоверениях и
путевках                          ________________
7. Оформлено материалов на въезд
в Республику Казахстан и выезд
за границу                               ________________
8. Уничтожено:
а) недействующих паспортов,
удостоверений личности           ________________
б) пропусков на въезд в
пограничную зону                 ________________
9. Проведено проверок паспортного
аппарата                                 ________________
10. Направлено информаций:               ________________
а) администрации предприятий,
учреждений,
организаций                      ________________
б) в учебные заведения              ________________
11. Проведена работа по пропаганде
паспортных правил:
а) прочитано лекций, проведено
бесед                            ________________
на них присутствовало
граждан                          ________________
б) опубликовано статей в
местной печати                   ________________
12. Организовано выступлений:
а) по радио                         ________________
б) по телевидению                   ________________
13. Другая работа__________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Начальник паспортного аппарата
_________________________________________
звание, подпись
"___"___________19____г.
Форма N 24
к п. 77 Инструкции
К Н И Г А
заданий участковым инспекторам
Начата     "___"________19___г.
Окончена   "___"________19___г.
______________________________________________________________________
Краткое  і  Срок іРаспис-іОтметкаі Краткое  і Срок іРаспис-іОтметка і
содержаниеі испол-іка в поіоб ис- ісодержаниеіиспол-іка в поіоб ис-  і
задания  і нения ілученииіполне- і задания  інения ілученииіполне-  і
і       ізаданияінии    і          і      ізаданияінии     і
і       іи дата і       і          і      іи дата і        і
______________________________________________________________________
і       і       і       і          і      і       і        і
______________________________________________________________________
і       і       і       і          і      і       і        і
______________________________________________________________________
і       і       і       і          і      і       і        і
______________________________________________________________________
і       і       і       і          і      і       і        і
______________________________________________________________________
і       і       і       і          і      і       і        і
______________________________________________________________________
і       і       і       і          і      і       і        і
______________________________________________________________________
Форма N 25
Штамп
органа
внутренних дел
"___"______19__г.
N ____
________________________________
(наименование районного,
________________________________
городского народного суда,
________________________________
куда направлен исполнительный
________________________________
лист  и его адрес)
________________________________
(наименование взыскателя и его
________________________________
адрес)
Копия:    ________________________________
ИЗВЕЩЕНИЕ
Гр-н(ка)_______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(год и место рождения)
_______________________________________________________________
имеющий(ая) задолженность по исполнительному листу N__________,
выданному "___"_________19___г.
_______________________________________________________________
(наименование суда)
_______________________________________________________________
Зарегистрирован(а) по адресу:________________________________
_______________________________________________________________
Сообщается для взыскания задолженности.
Начальник_______________________________________________
(наименование органа внутренних дел)
___________________________________
(подпись)
Приложение N 2
КОДОВЫЕ ТАБЛИЦЫ
для заполнения Ф-1 на
получение паспорта или
удостоверения личности

(информационное поле 10.12.13)
ДДДДДДДДДДДДДВДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДД
Код      і                           С т р а н а
ДДДДДДДДДДДДДЕДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДДД
004      і           Афганистан
008      і           Албания
012      і           Алжир
016      і           Америк. Самоа
020      і           Андорра
024      і           Ангола
660      і           Ангилья
028      і           Антигуа и Барбуда
530      і           Антильские о-ва
032      і           Аргентина
051      і           Армения
533      і           Аруба
036      і           Австралия
040      і           Австрия
031      і           Азербайджан
044      і           Багамские о-ва
048      і           Бахрейн
050      і           Бангладеш
052      і           Барбадос
112      і           Беларусь
056      і           Бельгия
086      і           Белиз
204      і           Бенин
060      і           Бермудские о-ва
064      і           Бутан
068      і           Боливия
070      і           Босния и Герцоговина
072      і           Ботсвана
076      і           Бразилия
086      і           БТИО
092      і           Британские и Виргинские о-ва
096      і           Бруней
100      і           Болгария
854      і           Буркина-Фасо
108      і           Бурунди
548      і           Вануату
336      і           Ватикан
826      і           Великобритания
348      і           Венгрия
862      і           Венесуэла
850      і           Виргинские о-ва
626      і           Восточный Тимор
704      і           Вьетнам
266      і           Габон
332      і           Гаити
328      і           Гайана
270      і           Гамбия
288      і           Гана
274      і           сектор Газа
312      і           Гваделупа
320      і           Гватемала
324      і           Гвинея
624      і           Гвинея-Бисау
292      і           Гибралтар
340      і           Гондурас
344      і           Гонконг
308      і           Гренада
304      і           Гренландия
300      і           Греция
268      і           Грузия
316      і           Гуам
208      і           Дания
262      і           Джибути
396      і           Джонстона о-в
212      і           Доминика
214      і           Доминиканская Республика
818      і           Египет
180      і           Заир
894      і           Замбия
876      і           Западная Сахара
716      і           Зимбабве
376      і           Израиль
356      і           Индия
360      і           Индонезия
400      і           Иордания
368      і           Ирак
364      і           Иран
372      і           Ирландия
352      і           Исландия
724      і           Испания
380      і           Италия
887      і           Йемен
132      і           Кабо-Верде
398      і           Казахстан
136      і           Каймановы о-ва
116      і           Камбоджа
120      і           Камерун
124      і           Канада
830      і           Канала о-ва
834      і           Катар
404      і           Кения
196      і           Кипр
296      і           Кирибати
408      і           КНДР
156      і           КНР
166      і           Кокосовые о-ва
170      і           Колумбия
174      і           Коморские о-ва
178      і           Конго
188      і           Коста-Рика
384      і           Кот д Ивуар
192      і           Куба
414      і           Кувейт
184      і           Кука о-в
417      і           Кыргызстан
418      і           Лаос
428      і           Латвия
426      і           Лесото
430      і           Либерия
422      і           Ливан
434      і           Ливия
440      і           Литва
438      і           Лихтенштейн
442      і           Люксембург
480      і           Маврикий
478      і           Мавритания
450      і           Мадагаскар
446      і           Макао
454      і           Малави
458      і           Малайзия
466      і           Мали
462      і           Мальдивские о-ва
470      і           Мальта
504      і           Морокко
474      і           Мартиника
584      і           Маршалловы о-ва
484      і           Мексика
488      і           Мидуэй
583      і           Микронезия
508      і           Мозамбик
498      і           Молдова
492      і           Монако
496      і           Монголия
500      і           Монтсеррат
833      і           Мэн о-в
104      і           Мъянма
516      і           Намибия
520      і           Науру
524      і           Непал
528      і           Нидерланды
558      і           Никарагуа
562      і           Нигер
566      і           Нигерия
570      і           Ниуэ
554      і           Новая Зеландия
540      і           Новая Каледония
574      і           Норфолк
578      і           Норвегия
784      і           ОАЭ
512      і           Оман
586      і           Пакистан
591      і           Панама
598      і           Папуа Новая Гвинея
600      і           Парагвай
604      і           Перу
612      і           Питкэрн
616      і           Польша
620      і           Португалия
630      і           Пуэрто-Рика
638      і           Реюньон
162      і           Рождества о-в
643      і           Россия
642      і           Румыния
646      і           Руанда
882      і           Самоа
222      і           Сальвадор
674      і           Сан-Марино
678      і           Сан-Томе и Принсипи
682      і           Саудовская Аравия
748      і           Свазиленд
744      і           Свальбарда о-в
654      і           Св. Елены о-в
580      і           Сев. Марианна о-в
686      і           Сенегал
690      і           Сейшельские о-ва
670      і           Сент-Винсент и Гренадины
659      і           Сент-Китс и Невис
666      і           Сен-Пьер и Микелон
662      і           Сент-Люсия
702      і           Сингапур
760      і           Сирия
703      і           Словакия
705      і           Словения
090      і           Соломоновы о-ва
706      і           Сомали
736      і           Судан
740      і           Суринам
840      і           США
696      і           Сьерра-Леоне
762      і           Таджикистан
764      і           Таиланд
834      і           Танзания
585      і           Тихоокеанские о-ва
796      і           Терс и Кайкос
768      і           Того
772      і           Токелау
776      і           Тонга
780      і           Тринидад и Тобаго
798      і           Тувалу
788      і           Тунис
795      і           Туркменистан
792      і           Турция
800      і           Уганда
860      і           Узбекистан
804      і           Украина
876      і           Уоллис и Футуна
858      і           Уругвай
872      і           Уэйк
234      і           Фарерские о-ва
238      і           Фолклендские о-ва
242      і           Фиджи
608      і           Филиппины
246      і           Финляндия
250      і           Франция
254      і           Французская Гвиана
258      і           Французская Полинезия
276      і           ФРГ
191      і           Хорватия
140      і           Центрально-Африканская Республика
148      і           Чад
203      і           Чехия
152      і           Чили
756      і           Швейцария
752      і           Швеция
144      і           Шри-Ланка
218      і           Эквадор
226      і           Экваториальная Гвинея
233      і           Эстония
230      і           Эфиопия
891      і           Югославия
710      і           ЮАР
410      і           Южная Корея
388      і           Ямайка
392      і           Япония
КОДЫ ОБЛАСТЕЙ, ГОРОДОВ
И РАЙОНОВ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН

(информационное поле 10.12.13)
______________________________________________________________________
Код      і                           С т р а н а
______________________________________________________________________
004      і           Афганистан
008      і           Албания
012      і           Алжир
016      і           Америк. Самоа
020      і           Андорра
024      і           Ангола
660      і           Ангилья
028      і           Антигуа и Барбуда
530      і           Антильские о-ва
032      і           Аргентина
051      і           Армения
533      і           Аруба
036      і           Австралия
040      і           Австрия
031      і           Азербайджан
044      і           Багамские о-ва
048      і           Бахрейн
050      і           Бангладеш
052      і           Барбадос
112      і           Беларусь
056      і           Бельгия
086      і           Белиз
204      і           Бенин
060      і           Бермудские о-ва
064      і           Бутан
068      і           Боливия
070      і           Босния и Герцоговина
072      і           Ботсвана
076      і           Бразилия
086      і           БТИО
092      і           Британские и Виргинские о-ва
096      і           Бруней
100      і           Болгария
854      і           Буркина-Фасо
108      і           Бурунди
548      і           Вануату
336      і           Ватикан
826      і           Великобритания
348      і           Венгрия
862      і           Венесуэла
850      і           Виргинские о-ва
626      і           Восточный Тимор
704      і           Вьетнам
266      і           Габон
332      і           Гаити
328      і           Гайана
270      і           Гамбия
288      і           Гана
274      і           сектор Газа
312      і           Гваделупа
320      і           Гватемала
324      і           Гвинея
624      і           Гвинея-Бисау
292      і           Гибралтар
340      і           Гондурас
344      і           Гонконг
308      і           Гренада
304      і           Гренландия
300      і           Греция
268      і           Грузия
316      і           Гуам
208      і           Дания
262      і           Джибути
396      і           Джонстона о-в
212      і           Доминика
214      і           Доминиканская Республика
818      і           Египет
180      і           Заир
894      і           Замбия
876      і           Западная Сахара
716      і           Зимбабве
376      і           Израиль
356      і           Индия
360      і           Индонезия
400      і           Иордания
368      і           Ирак
364      і           Иран
372      і           Ирландия
352      і           Исландия
724      і           Испания
380      і           Италия
887      і           Йемен
132      і           Кабо-Верде
398      і           Казахстан
136      і           Каймановы о-ва
116      і           Камбоджа
120      і           Камерун
124      і           Канада
830      і           Канала о-ва
834      і           Катар
404      і           Кения
196      і           Кипр
296      і           Кирибати
408      і           КНДР
156      і           КНР
166      і           Кокосовые о-ва
170      і           Колумбия
174      і           Коморские о-ва
178      і           Конго
188      і           Коста-Рика
384      і           Кот д Ивуар
192      і           Куба
414      і           Кувейт
184      і           Кука о-в
417      і           Кыргызстан
418      і           Лаос
428      і           Латвия
426      і           Лесото
430      і           Либерия
422      і           Ливан
434      і           Ливия
440      і           Литва
438      і           Лихтенштейн
442      і           Люксембург
480      і           Маврикий
478      і           Мавритания
450      і           Мадагаскар
446      і           Макао
454      і           Малави
458      і           Малайзия
466      і           Мали
462      і           Мальдивские о-ва
470      і           Мальта
504      і           Морокко
474      і           Мартиника
584      і           Маршалловы о-ва
484      і           Мексика
488      і           Мидуэй
583      і           Микронезия
508      і           Мозамбик
498      і           Молдова
492      і           Монако
496      і           Монголия
500      і           Монтсеррат
833      і           Мэн о-в
104      і           Мъянма
516      і           Намибия
520      і           Науру
524      і           Непал
528      і           Нидерланды
558      і           Никарагуа
562      і           Нигер
566      і           Нигерия
570      і           Ниуэ
554      і           Новая Зеландия
540      і           Новая Каледония
574      і           Норфолк
578      і           Норвегия
784      і           ОАЭ
512      і           Оман
586      і           Пакистан
591      і           Панама
598      і           Папуа Новая Гвинея
600      і           Парагвай
604      і           Перу
612      і           Питкэрн
616      і           Польша
620      і           Португалия
630      і           Пуэрто-Рика
638      і           Реюньон
162      і           Рождества о-в
643      і           Россия
642      і           Румыния
646      і           Руанда
882      і           Самоа
222      і           Сальвадор
674      і           Сан-Марино
678      і           Сан-Томе и Принсипи
682      і           Саудовская Аравия
748      і           Свазиленд
744      і           Свальбарда о-в
654      і           Св. Елены о-в
580      і           Сев. Марианна о-в
686      і           Сенегал
690      і           Сейшельские о-ва
670      і           Сент-Винсент и Гренадины
659      і           Сент-Китс и Невис
666      і           Сен-Пьер и Микелон
662      і           Сент-Люсия
702      і           Сингапур
760      і           Сирия
703      і           Словакия
705      і           Словения
090      і           Соломоновы о-ва
706      і           Сомали
736      і           Судан
740      і           Суринам
840      і           США
696      і           Сьерра-Леоне
762      і           Таджикистан
764      і           Таиланд
834      і           Танзания
585      і           Тихоокеанские о-ва
796      і           Терс и Кайкос
768      і           Того
772      і           Токелау
776      і           Тонга
780      і           Тринидад и Тобаго
798      і           Тувалу
788      і           Тунис
795      і           Туркменистан
792      і           Турция
800      і           Уганда
860      і           Узбекистан
804      і           Украина
876      і           Уоллис и Футуна
858      і           Уругвай
872      і           Уэйк
234      і           Фарерские о-ва
238      і           Фолклендские о-ва
242      і           Фиджи
608      і           Филиппины
246      і           Финляндия
250      і           Франция
254      і           Французская Гвиана
258      і           Французская Полинезия
276      і           ФРГ
191      і           Хорватия
140      і           Центрально-Африканская Республика
148      і           Чад
203      і           Чехия
152      і           Чили
756      і           Швейцария
752      і           Швеция
144      і           Шри-Ланка
218      і           Эквадор
226      і           Экваториальная Гвинея
233      і           Эстония
230      і           Эфиопия
891      і           Югославия
710      і           ЮАР
410      і           Южная Корея
388      і           Ямайка
392      і           Япония
КОДЫ ОБЛАСТЕЙ, ГОРОДОВ
И РАЙОНОВ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН