П Р А В И Л А планировки и застройки территорий садоводческих обществ (товариществ)
Утверждены постановлением коллегии Министерства строительства, жилья и застройки территорий Республики Казахстан от 28 февраля 1995 г. N 2-2 Зарегистрированы в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22.05.1995 г. за № 64. Утратило силу - приказом Председателя Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан от 27 декабря 2005 года N 400
Извлечение
из приказа Председателя Комитета по делам строительства и
жилищно-коммунального хозяйства
Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан
от 27 декабря 2005 года N 400
В соответствии с распоряжением Премьер-Министра Республики Казахстан от 20 марта 2004 года N 77-р "О мерах по совершенствованию подзаконных актов" и в целях приведения некоторых актов Минстроя Республики Казахстан в соответствие с действующим законодательством ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Признать утратившими силу следующие постановления коллегии Минстроя Республики Казахстан:..
4) Правила планировки и застройки территорий садоводческих обществ (товариществ), утвержденные постановлением коллегии Минстроя Республики Казахстан от 28 февраля 1995 года N 2-2, зарегистрированные в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 мая 1995 года за N 64.
2. Настоящий приказ вступает в силу с момента подписания.
Председатель
________________________________________________________________
1. Общие положения
1.1. Настоящие Правила являются нормативно-правовой основой для планировки и застройки территорий садоводческих обществ (товариществ) на всей территории Республики Казахстан.
1.2. Правила разработаны на основании действующих законодательных актов, положений, других нормативных требований и направлены на проведение единой градостроительной политики при освоении территорий под организацию садоводческих обществ.
1.3. Правилами определяются порядок и условия:
- разработки, согласования и утверждения градостроительного проекта территории садоводческого общества;
- застройки территорий садоводческих обществ и садовых участков;
- инженерного оборудования территорий садоводческих обществ.
1.4. Настоящие Правила обязательны для всех министерств и ведомств, организаций, учреждений и других юридических лиц, независимо от форм собственности, а также для физических лиц, осуществляющих проектирование и застройку садоводческих обществ на территории Республики Казахстан.
1.5. Садоводческие общества в зависимости от количества садовых участков подразделяются на:
малые - от 30 до 100;
средние - от 101 до 300;
крупные - более 300 садовых участков.

Бағбандық қоғамдар (серiктестiктер) аумақтарын жоспарлау және құрылыс салу Ережесi
Қазақстан Республикасының Құрылысминi алқасының 1995 жылғы 28 ақпандағы N 2-2 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1995 жылғы 22 мамыр тіркелді. Тіркеу N 64
Ескерту: Қаулының күші жойылды - ҚР Индустрия және сауда министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының 2005 жылғы 27 желтоқсандағы N 400 Бұйрығымен.
------------Бұйрықтан үзінді-----------------
"Заңға тәуелді кесімдерді жетілдіру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2004 жылғы 20 наурыздағы N 77-ө өкіміне сәйкес және Қазақстан Республикасы Құрылысминінің кейбір кесімдерін қолданыстағы заңнамаларға сәйкес келтіру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасының Құрылысмині алқасының мынадай қаулыларының күші жойылды деп танылсын:
...
4) Қазақстан Республикасының Құрылысмині алқасының 1995 жылғы 28 ақпандағы N 2-2 қаулысымен бекітілген, Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1995 жылғы 22 мамырда тіркелген, тіркеу N 64, Бағбандық қоғамдар (серіктестіктер) аумақтарын жоспарлау және құрылыс салу ережесі.
2. Осы бұйрық қол қойған күнінен бастап күшіне енеді.
Төраға
-----------------------------
Бағбандық қоғамдар (серiктестiктер) аумақтарын
жоспарлар және құрылыс салу
Ережесi  1. Жалпы ережелер
1.1. Осы ереже Қазақстан Республикасының бүкiл аумағында бағбандық қоғамдар (серiктестiктер) аумақтарын жоспарлау мен құрылыс салуға арналған нормативтiк-құқықтық негiзi болып табылады.
1.2. Ереже қолданылып жүрген заң актiлерi, ережелер, басқа нормативтiк талаптар негiзiнде әзiрленедi және бағбандық қоғамдарды ұйымдастыру аумақтарын игеру барысында бiрыңғай қала құрылысы саясатын жүргiзуге бағытталған.
1.3. Ережемен:
- бағбандық қоғамдар аумағын қала құрылысы жобасын әзiрлеу, келiсу және бекiту;
- бағбандық қоғамдар аумақтары мен бақ учаскелерiнде құрылыс салу;
- бағбандық қоғамдар аумақтарын инженерлiк жабдықтау тәртiбi мен жағдайы анықталады.
1.4. Осы Ереже барлық министрлiктер мен ведомстволар, ұйымдар, мекемелер мен басқа заңды тұлғалар, меншiк нысанына қарамастан, сондай-ақ Қазақстан Республикасында бағбандық қоғамдар аумақтарын жобалап, құрылыс салуды жүзеге асырушы жеке тұлғалар үшiн мiндеттi.
1.5. Бағбандық қоғамдар бақ учаскелерiнiң санына қарай 30-дан 100-ге дейiн учаске болса - шағын, 101-ден 300-ге дейiн - орташа, 300-ден астам бақ учаскесi болса - iрi болып жiктеледi.

1.6. Застройка территорий садоводческих обществ осуществляется на основании постановления (распоряжения) местного исполнительного органа в соответствии с генпланом территории, разработанным м утвержденным в установленном порядке.
1.7. Предоставление земель для организации и застройки территорий садоводческих обществ, а также выдача каждому члену садоводческого общества Государственного акта на право пожизненного наследуемого владения землей осуществляется в соответствии с Земельным Кодексом Республики Казахстан.
1.8. Контроль за качеством строительства, соблюдением градостроительных норм и правил, границ земвладений и функционального использования территорий в соответствии с градостроительным проектом осуществляют местные исполнительные органы через соответствующие службы архитектуры и градостроительства, земельных отношений и землеустройства, экологии, пожарного надзора, а также правления садоводческих обществ.
1.9 Ответственность за сохранность имеющихся на территории садоводческого общества лесных массивов, археологических и ландшафтных памятников, водотоков и водоемов несут соответствующие правления садоводческих обществ и владельцы земельных участков.
2. Порядок разработки,
согласования и утверждения
градостроительного проекта
территории садоводческого общества
2.1. Генеральный план (проект планировки и застройки) территории садоводческого общества
2.1.1. Освоение земельного участка, отведенного под организацию садоводческого общества, производится по утвержденному генеральному плану (проекту планировки и застройки) на эту территорию.
2.1.2. Проектно-планировочные и изыскательские работы выполняются по заказу садоводческого общества проектными, изыскательскими организациями, другими юридическими и физическими лицами, имеющими соответствующие лицензии на проведение указанных работ.
2.1.3. Основанием для разработки генерального плана территории садоводческого общества является:
- постановление местного исполнительного органа о
предварительном согласовании места размещения или предоставления
земельного участка под организацию садоводческого общества;
- архитектурно-планировочное задание, утвержденное местным
органом архитектуры и градостроительства;
- технические условия на инженерное обеспечение территории
садоводческого общества, выданные соответствующими службами, наличие
топографической съемки и инженерно-геологических изысканий.
2.1.4. В состав проекта генерального плана входят:
- генплан (основной чертеж);
- схема вертикальной планировки;
- разбивочный чертеж;
- схема инженерных сетей;
- технико-экономические расчеты.

1.6. Бағбандық қоғамдар аумақтарында құрылыс салу белгiленген тәртiпте әзiрленiп, бекiтiлген аумақтың бас жоспарына сәйкес жергiлiктi атқарушы орган қаулысы (өкiмi) негiзiнде жүзеге асырылады.
1.7. Бағбандық қоғамдарды ұйымдастырып, олардың аумақтарында құрылыс салу үшiн жер беру, сондай-ақ бағбандық қоғамның әр мүшесiне жердi өмiр бойы мирасқорлықпен иелену құқығына мемлекеттiк актiлердi тапсыру Қазақстан Республикасының Жер кодексiне сәйкес жүзеге асырылады.
1.8. Жергiлiктi атқарушы органдар қала құрылысы жобасына сәйкес құрылыс сапасын, қала құрылысы нормалары мен ережелерiнiң сақталуын, жер иелену шекарасы мен аумақтың негiзгi мақсатқа пайдаланылуын бақылауды тиiстi сәулет және қала құрылысы, жер қатынастары және жерге орналастыру, экология және биоресурстар, өрттен сақтандыруды қадағалау қызметтерi, сондай-ақ бағбандық қоғамдар басқармасы арқылы жүзеге асырылады.
1.9. Бағбандық қоғам аумағындағы орманды алқаптың, археологиялық және ландшафтық ескерткiштердiң сақталуы үшiн бағбандық қоғам басқармасы мен жер учаскелерiнiң иелерi тиiсiнше жауапты болады.
2. Бағбандық қоғамдар аумағын қала құрылысы
жобасын әзiрлеу, келiсу және бекiту тәртiбi
2.1. Бағбандық қоғам аумағының бас жоспары (жоспарлау және құрылыс салу жобасы)
2.1.1. Бағбандық қоғамы ұйымдастыруға бөлiнген жер учаскесiн игеру осы аумақтың бекiтiлген бас жоспары (жоспарлау мен құрылыс салу жобасы) бойынша ғана жүргiзiле алады.
2.1.2. Жобалау-жоспарлау және iздестiру жұмыстарын бағбандық қоғам тапсырысы бойынша жобалау, iздестiру ұйымдары, аталған жұмыстарды атқаруға тиiстi лицензиялары бар басқа заңды және жеке тұлғалар орындайды.
2.1.3. Бағбандық қоғам аумағының бас жоспарын әзiрлеу негiзiне:
- бағбандық қоғамды орналастыру орынының немесе оны ұйымдастыруға жер учаскесiн берудiң алдын ала келiсiлгенi туралы жергiлiктi атқарушы органның қаулысы;
- топографиялық түсiру, инженерлiк-геологиялық iздестiрулер;
- жергiлiктi сәулет және қала құрылысы органы бекiткен сәулеттiк-жоспарлау тапсырмасы, геологиялық iзденiстер;
- бағбандық қоғам аумағын инженерлiк қамтамасыз етудiң тиiстi  қызметтер берген техникалық шарттары қажет.
2.1.4. Бас жоспар жобасының құрамына:
- бас жоспар (негiзгi сызба);
- тiгiнен жоспарлау схемасы;
- бөлу сызбасы;
- инженерлiк желiлер схемасы;
- техникалық-экономикалық есептемелер енедi.

Графические материалы выполняются в масштабе 1:500 - 1:2000.
Допускается совмещение отдельных схем генплана.
При организации садоводческих обществ на территориях с опасными геологическими процессами, обязательным является выполнение в составе генплана схемы инженерной защиты территорий.
2.1.5. Генеральный план садоводческого общества согласовывается с местными органами экологии и биоресурсов, санитарно-эпидемиологической службы, пожарного надзора. госавтоинспекции, земельных отношений и землеустройства, архитектуры и градостроительства и областными комитетами строительства, жилья и застройки территорий.
2.1.6. Генеральный план (проект планировки и застройки) территории садоводческого общества утверждается местными представительными органами, по представлению соответствующего садоводческого общества.
2.2. План садового участка
2.2.1. План садового участка, согласованный с местным органом архитектуры и градостроительства, является основанием для его застройки.
План садового участка выполняется в увязке с генпланом территории садоводческого общества и планами соседних садовых участков.
2.2.2. Размещение на плане участка садового дома, хозяйственно-бытовых построек, их размеры в плане и по высоте определяются застройщиком (или по его заказу другим лицом) с учетом соблюдения нормативных требований, изложенных в пунктах 4,2-4,5, а также с учетом обеспечения необходимых условий инсоляции смежных участков.
2.3. Проект садового дома
2.3.1. Строительство садового дома может осуществляться в виде временного и постоянного строения с соблюдением санитарных и противопожарных требований.
2.3.2. Строительство постоянного садового дома осуществляется на основании проектной документации, разработанной проектными организациями, другими юридическими и физическими лицами, имеющими лицензии на выполнение указанных видов работ.
2.3.3. Местный орган архитектуры и градостроительства с учетом представленного индивидуально разработанного или типового проекта садового дома, выдает разрешение на производство строительных работ с выносом разбивочных осей в натуру.
2.3.4. Садовый дом может быть оформлен как индивидуальный жилой дом при условии соблюдения необходимых санитарно-гигиенических и конструктивных требований в соответствии с действующими нормативными актами.
2.3.5. Оформление садового дома как индивидуального жилого дома осуществляется в установленном порядке.
2.3.6. Технический паспорт на домостроение выдается владельцу садового дома после завершения строительства и сдаче его в эксплуатацию.
3. Ведение строительства на территории садоводческого общества (товарищества).

Графикалық материалдар 1:500 - 1:2000 көлемiнде орындалады.
Геологиялық қауiптi құбылыстар аумақтарында бағбандық қоғамдарды ұйымдастыру барысында бас жоспар құрамында аумақты инженерлiк қорғау схемасының болуы мiндеттi болып табылады.
2.1.5. Бағбандық қоғамның бас жоспары аудандық және облыстық экология және биоресурстар, құрылыс тұрғын үй және аумақтарда құрылыс салу облыстық комитеттерiмен, санитарлық-эпидемиологиялық стансалар, өрттен сақтандыруды қадағалау, майавтоинспекциясы, жер қатынастары және жерге орналастыру, сәулет және қала құрылысы органдарымен келiсiледi.
2.1.6. Бағбандық қоғам аумағының бас жоспарын (жоспарлау мен құрылыс салу жобасын) бағбандық қоғамның ұсынысы бойынша жергiлiктi өкiлдi органдар бекiтедi.
2.2. Бақ учаскесiнiң жоспары
2.2.1. Жергiлiктi сәулет және қала құрылысы органымен келiсiлген бақ учаскесiнiң жоспары онда құрылыс салуға арналған негiздеме болып табылады.
Бақ учаскесiнiң жоспары бағбандық қоғам аумағының бас жоспарын және көршiлес бақ учаскелерiнiң жоспарларымен қабыстырыла жасалады.
2.2.2. Учаскеде бақ үйiн, шаруаның құрылыстарын орналастыруды, жоспардағы және биiктiгi бойынша көлемiн құрылыс салушы (немесе оның тапсыруы бойынша басқа адам) 42-45 тармақта баяндалған нормативтiк талаптарды сақтауды, сондай-ақ iргелес учаскелерге күн сәулесi түсу жағдайын ескеру арқылы анықтайды.
2.3. Бақ үйiнiң жобасы
2.3.1. Бақ үйлерiн салу санитарлық және өрттен сақтандыру талаптарын сақтау арқылы уақытша және тұрақты құрылыстар түрiнде жүргiзу асырылады.
2.3.2. Тұрақты бақ үйiнiң құрылысына арналған жобалау-схемалық құжаттаманы жобалау ұйымдары және басқа заңды тұлғалар, сондай-ақ жұмыстың аталған түрлерiн орындауға лицензиялары бар жеке тұлғалар әзiрлей алады.
2.3.3. Жергiлiктi сәулет және қала құрылысы органы өзiне берiлген жеке бақ үйiнiң әзiрленген жобасын немесе үлгi жобасын ескере отырып, бөлу осiн шынайы ауыстыру арқылы құрылыс жұмыстарын атқару рұқсаттама бередi.
2.3.4. Бақ үйiнiң қолданылып жүрген нормативтiк актiлерге, сондай-ақ тұрғын үй құрылыстарына қойылатын қала құрылысы талаптарына сәйкес қажеттi санитариялық-гигиеналық және сындарлы талаптардың сақталу жағдайында жеке тұрғын үй ретiнде ресiмдеуi мүмкiн.
2.3.5. Бақ үйiн жеке тұрғын үй ретiнде ресiмделу белгiленген тәртiпте жүзеге асырылады.
2.3.6. Салынған үйдiң техникалық төлқұжаты бақ үйiнiң иесiне құрылыс аяқталып, ол пайдалануға қабылданғаннан кейiн берiледi.
3 . Бағбандық қоғамдар (серiктестiктер) аумақтарында
құрылыс салу

3.1. Предусматривается проведение ограждения или посадки кустарных деревьев в этих целях на территории садоводческого общества.
3.2. Проезжую часть при въезде на территорию садоводческого общества следует предусматривать шириной не менее 5,5 метров. При количестве участков более 50, а также при протяженности одной из сторон территории садоводческого общества более 300 метров, следует предусматривать не менее двух въездов.
3.3. Проезды на территорию садоводческого общества, а также подъездная дорога, соединяющая территорию общества с дорогами общего пользования, должны иметь твердое покрытие.
Ширина проездов по территории садоводческого общества в "красных" линиях принимается не менее 10 метров. Проезды между кварталами садовых участков устанавливаются на расстоянии не более 300 метров.
Тупиковые проезды должны оканчиваться разворотными площадками
размером 12х12 метров.
Каждый садовый участок должен обеспечиваться подъездом шириной
не менее 3-х метров.
3.4. На территории садоводческих обществ необходимо выделять
зоны общего пользования, в пределах которых могут размещаться здания
и сооружения, рекомендуемый перечень которых приведен в таблице 1.
ТАБЛИЦА 1
ед.изм.кв.м. на 1 садовый участок
---------------------------------------------------------------------
!Минимальная территория, занимаемая
Наименование               !строением в различных
строений                   !садоводческих обществах
!------------------------------------
!малые    !  средние   !крупные
---------------------------------------------------------------------
1. Сооружения для хранения
средств пожаротушения            0,5        0,4         0,25
2. Площадка для мусоросборников     0,1        0,1         0,1
3. Склад для хранения газовых
баллонов (пункт обмена
газобаллонов)                    -          0,25         0,2
4. Склад строительных и
ремонтных материалов             -          0,7          0,8
5. Склад удобрений и
химикатов                        -          0,05         0,05
6. Здание правления
садоводческого общества          -          0,75         0.75
7. Магазин смешанной торговли       -          -            1,0
8. Пункт приема сельхозпродукции
с овощехранилищем и
фруктохранилищем                 -           -            1,7
9. Стоянка автотранспорта           на 1 участок - 0,2 маш. места
площадь на 1 маш. место - 25 м2
---------------------------------------------------------------------
Примечание:
а) По решению общего собрания садоводческого общества
допускается изменять указанный перечень строений,
который определяется заданием на проектирование.
б) Тип, размер, число сооружений для хранения средств
пожаротушения, а также вид и количество пожарного
технического вооружения определяются по согласованию
с органами пожнадзора.

3.1. Бағбандық қоғам аумағы шекарасы бойынша қоршаулардың орнатылуы немесе бұталы екпе ағаштармен қоршалуы көзделуге тиiс.
3.2. Бағбандық қоғам аумағында енi кемiнде 5,5 метрлiк екпе жолды қарастыру керек. Учаскелер санының 50-ден асуы барысында, сондай-ақ бағбандық қоғам аумағының бiр қапталының ұзындығы 300 метрден асуы барысында көлемiнде екi екпе жолды қарастырған жөн.
3.3. Бағбандық қоғам аумағымен өту, сондай-ақ қоғам аумағын жалпы пайдаланымдағы жолмен байланыстыратын кiрме жол қатқыл табанды болуға тиiс.
Бақ учаскелерiнiң ормандары арасындағы көлденең жолдар 300 метрден аспайтын қашықтықта белгiленедi. "Қызыл" сызықтарда өтпе жолдарының енi кемiнде 10 метр болып қабылданады.
Тұйық жолдар 12Х12 метр көлемiндегi айналма алаңшаларымен аяқталуға тиiс.
Әрбiр бағбандық учаскелер енi кемiнде 3 метр болатын кiрме жолдармен қамтамасыз етiлуi керек.
3.4. Бағбандық қоғамдар аумақтарында жалпы пайдаланымдағы аумақтарды бөлу қажет, олардың шегiнде үйлер мен ғимараттар орналаса алады, олардың ұсынылатын тiзбесi 1-кестеде көрсетiлген.
1 Кесте
I бақ учаскесiнiң өлшем бiрлiгi - шаршы метр
-------------------------------------------------------------------
Түрлi бағбандық қоғамдардағы
құрылыстар алып жатқан ең
шағын аумақ
--------------------------------------------------------------------
1                    2           3         4
--------------------------------------------------------------------
1. Өрт сөндiру құралдарын сақтауға
арналған құрылыс                    0,5       0,4        0,25
2. Қоқыс жинауға арналған алаңша       0,1       0,1        0,1
3. Газ баллондарын сақтауға арналған
қойма (газ баллондарын алмастыру
пунктi)                              -        0,25       0,2
4. Құрылыс және жөндеу метериал.-
дарының қоймасы                      -        0,7        0,6
5. Тыңайтқыштар мен химикаттар қоймасы  -        0,05       0,05
6. Бағбандық қоғам басқармасының үйi    -        0,75       0,75
7. Аралас тауарлар дүкенi               -         -         1,0
8. Көкөнiс қоймасы мен жемiс қоймасы
бар, ауыл шаруашылық өнiмдерiн
қабылдау пунктi                      -         -         1,7
9. Автокөлiк тұрағы                1-учаске - 0,2 машина орны
1 машина орнының алаңы - 25 м/кв
Ескерту:
а) Бағбандық қоғамның жалпы жиналысының шешiмi бойынша жобалауға тапсырмамен анықталған құрылыстардың аталған тiзбесiн өзгертуге жол берiледi.
ә) Өрт сөндiру құралдарын сақтауға арналған құрылыстар түрi, көлемi, саны, сондай-ақ техникалық өрт сөндiру құралдарының түрi мен саны өрттен сақтандыруды қадағалау органдарымен келiсiм бойынша анықталады.

3.5. Здания и сооружения в зоне общего пользования должны размещаться не ближе 4 метров от границы садовых участков.
3.6. К площадке для размещения мусоросборника должен быть предусмотрен удобный подъезд спецтранспорта. Площадка должна иметь водонепроницаемое покрытие и ограждена зелеными насаждениями.
4. Застройка садовых участков
4.1. Размер общей площади, объемно-планировочное решение садового дома и хозяйственных построек ограничивается условиями зонирования территории, принятого в утвержденном генплане, минимально-допустимыми санитарными и пожарными разрывами между зданиями и сооружениями, а также с учетом требований пункта 4.4. настоящих Правил.
4.2. Садовый дом размещается на расстоянии не менее 3 метров от "красных" линий проездов.
4.3. Размещение хозяйственных и бытовых построек на фасадной части садового участка, как правило, не допускается.
4.4. Общая площадь застройки садового дома и хозяйственных построек в плане не должна превышать 25 процентов площади садового участка.
4.5. Минимальные расстояния между сооружениями на садовом участке принимаются, как правило:
от садового дома до помещений для содержания скота, птицы и кроликов - 12 метров;
от садового дома до надворного туалета - 12 метров;
от садового дома до компостной ямы или ящика - 18 метров;
от границы соседнего участка до садового дома - 3 метра, до помещений для содержания домашнего скота, птицы и кроликов - 4 метра, до других строений - 1 метр.
ПРИМЕЧАНИЕ: содержание скота, птицы, пушных зверей, кроликов и других животных регламентируется местными исполнительными органами, в зависимости от экологических и санитарных условий региона и территории садоводческого общества.
4.6. Несущие и ограждающие конструкции и фундаменты садовых домов и хозяйственных построек в части прочностных характеристик должны соответствовать действующим строительным нормам и правилам.
4.7. Расстояние между соседними строениями в пределах двух в одном ряду и четырех при двухрядном расположении садовых участков не нормируются. Расстояние между крайними строениями этих групп в зависимости от ситуации принимаются не менее 15 метров для зданий и сооружений IV, IVa и V степеней огнестойкости и не менее 10 метров - для I, II, III, IIIa и IIIб степеней огнестойкости.
5. Инженерное оборудование
5.1. Водоснабжение и канализация.
5.1.1. Территория садоводческого общества, как правило, должна быть оборудована системой орошения - поливочным водопроводом или арычной сетью.
В качестве источника водоснабжения следует использовать существующие водозаборные системы. При отсутствии или невозможности их использования применяют подземные воды, защищенные от загрязнения. Источник водоснабжения должен соответствовать ГОСТу 2874-82 "Вода питьевая" и ГОСТу 2761-84 "Искусственное пополнение запасов подземных вод".
При отводе территории под садоводческое общество производится одновременно отвод земельного участка под водозаборные сооружения.

3.5. Жалпы пайдаланым аймағындағы үй мен ғимарат бақ учаскелерi шекарасынан кемiнде 4 метр қашықтықта орналасуға тиiс.
3.6. Қоқыс жинағышты орналастыруға арналған алаңшаға арнаулы көлiктiң оңтайлы өтпе жолы көзделуге тиiс. Алаңша су өтпейтiндей төсеммен қапталып, жасыл екпелермен қоршалуға тиiс.
4. Бақ учаскелерiнде құрылыс салу
4.1. Жалпы алаңның көлемi, бақ үйi мен шаруашылық құрылыстарының көлемдi-жоспарлау шешiмi бекiтiлген бас жоспармен қабылданған, үйлер мен ғимараттар арасындағы санитариялық және өрттен сақтандырудың ықтималды арақашықтығы, сондай-ақ осы ереженiң 4.4. тармағы талаптарын ескеру арқылы аумақты аймаққа бөлу шарттарымен шектеледi.
4.2. Бақ үйi өтпе жолдың "қызыл" сызығынан кемiнде 3 метр қашықтықта орналастырылады.
4.3. Бақ учаскесiнiң қасбетiнде шаруашылық пен тұрмыстық құрылыстарды орналастыруға, әлбетте, жол жiберiлмейдi.
4.4. Жоспарда бақ үйiн салу алаңы бақ учаскесi алаңының 25 процентiнен аспауға тиiс.
4.5. Бақ учаскесiнде құрылыстар арасындағы ең аз арақашықтық:
бақ үйiнен мал, құс және үй қоянын ұстауға арналған қораға дейiн - 12 метр:
бақ үйiнен шiрiндi шұқырына немесе жәшiгiне дейiн 18 метр;
бақ үйiнен аулалық әжетханаға дейiн - 12 метр;
көршiлес учаске шекарасынан бақ үйiне дейiн - 3 метр, мал, құс және үй қоянын ұстауға арналған қораға 4 метр, басқа құрылыстарға дейiн 1 метр болуға тиiс.
4.6. Бақ учаскелерi мен шаруашылық құрылыстарының салмақ түсетiн және қоршау конструкциялары мен iргетастары орнықтылық сипаттамасы жағынан қолданылып жүрген құрылыс нормаларына және ережелерiне сәйкес жобаланады.
Ескерту:
Мал, құс, терiсi бағалы аң, үй қоянын және басқа жануарларды ұстауды жергiлiктi атқарушы органдар аймақтың және бағбандық қоғам аумағының экологиялық және санитариялық жағынан қарай тәптiштейдi.
4.7. Бiр қатарда екi немесе екi қатарда төрт құрылыстан орналасқан көршiлес құрылыстар арасының қашықтығы отқа берiктiгi IV және V дәрежелi үйлер мен ғимараттар үшiн 15 метр және отқа берiктiгi I, II, III дәрежелi үйлер мен ғимараттар үшiн 10 метр болуы тәптiштеледi.
5. Инженерлiк жабдықтау
5.1. Сумен жабдықтау және канализация
5.1.1. Бағбандық қоғам аумағы суландыру жүйесiмен - суару құбырымен немесе арық желiсiмен жабдықталуға тиiс.
Сумен жабдықтау көзi ретiнде бұрыннан бар су алу жүйелерiн пайдаланған жөн. Олардың болмауы немесе пайдаланудың мүмкiн болмауы барысында ластанудан қорғалған жер асты суы пайдаланылады. Сумен жабдықтау қайнарлары "Ауыз су" 2874-82 Мемстандартқа және 2761-84 Мемстандартқа сай болуға тиiс.
Су алу құрылысына жер учаскесiн бөлу бағбандық қоғамға аумақты бөлумен бiр мезгiлде жүргiзiледi.

5.1.2. При использовании в качестве источника для бытовых целей и орошения шахтных колодцев, следует руководствоваться санитарными правилами по устройству и содержанию колодцев и родников, используемых для децентрализованного водоснабжения.
Возможность использования воды поливочного водопровода для хозяйственно-питьевых целей, условия водопользования и организации санитарно-защитных зон определяются по согласованию с местными органами санитарно-эпидемиологической службой.
5.1.3. Для учета расхода воды допускается установка водосчетчиков на каждом садовом участке.
5.1.4. При устройстве водопровода подводка воды предусматривается, как правило, к поливочным кранам, располагаемым на территории садового участка и к душевой установке. Допускается ввод питьевого водопровода в садовые дома при условии опорожнения системы на зимний период.
5.1.5. В пониженных участках поливочного водопровода должны предусматриваться краны для опорожнения трубопровода на зимний период.
5.1.6. Свободный напор в сети поливочного водопровода на территории садоводческого общества должен быть не менее 0,1 МПа.
5.1.7. В исключительных случаях по согласованию с органами санитарно-эпидемиологической службы для целей хозпитьевого водоснабжения допускается использование привозной воды. При этом вода должна соответствовать требованиям ГОСТа 2874-82 "Вода питьевая".
Условия хранения привозной воды должны удовлетворять санитарно-гигиеническим требованиям и требованиям Гражданской обороны.
5.1.8. Для наружного пожаротушения допускается использование водоемов емкостью не менее 25 куб.м. или поверхностных водоисточников, имеющих удобный подъезд для пожарных машин.
При отсутствии естественных источников, для целей пожаротушения предусматривается строительство резервуаров или других сооружений в соответствии с требованиями СНиП 2.04.02-84 "Водоснабжение. Наружные сети и сооружения".
5.1.9. Канализация для садовых домов и других построек, оборудованных внутренним водопроводом, предусматривается отвод сточных вод в локальные оборудованные септики.
5.2. Электроснабжение
5.2.1. Электроснабжение на территории садоводческих обществ осуществляется как воздушными, так и кабельными линиями.
5.2.2. Понижающие электротрансформаторы должны устанавливаться на обособленном участке и иметь ограждение, предотвращающее свободный доступ к ним.
5.2.3. В помещении садового дома следует предусматривать установку счетчика для учета потребляемой электроэнергии.
5.2.4. На проездах территории садоводческих обществ должно устраиваться наружное освещение, управление которым осуществляется как правило, из здания правления садоводческого общества.
5.2.5. Электроустановки и электрические сети должны отвечать требованиям "Правил устройства электроустановок" (1985 г.; Минэнерго СССР).

5.1.2. Суландыру қайнары ретiнде шегендi құдықтарды пайдалану барысында орталықтандырылмаған сумен жабдықтау үшiн пайдаланылатын құдықтар мен бұлақтарды орналастыру және күтiп ұстау жөнiндегi санитариялық ережелердi басшылыққа алу керек.
Шаруашылықтық-ауыз су мақсаттары үшiн суару құбырының суын пайдалану мүмкiндiгi, суды пайдалану жағдайы мен санитариялық қорғалатын аймақты ұйымдастыру жергiлiктi санитариялық-эпидемиологиялық қызмет органдарымен келiсу арқылы анықталады.
5.1.3. Бағбандық қоғамның әр мүшесi жұмсайтын су мүшесi үшiн әр учаскеде су есептегiштi орнатуға болады.
5.1.4. Су құбырын тарту барысында суды, әлбетте, бақ учаскесi аумағында орналасқан суару шүмегiне ғана және себелегiш қондырғыға ғана бұру көзделедi. Ауыз су құбырын бақ үйiне тартуға жол берiледi. Мұның барысында қысқы уақытта жүйенiң суын ағызып жiберу керек.
5.1.5. Суару құбырының ойыс учаскелерiнде қысқы кезде труба құбырының суын ағызып жiберуге арналған шүмек қарастырылуы тиiс.
5.1.6. Бағбандық қоғам аумағындағы суару құбыры желiсiндегi еркiн қысым көлемiнде 0,1 МП (мега Паскаль) болуға тиiс.
5.1.7. Ерекше жағдайларда Мемсанитариялық қадағалау органдарымен келiсiм бойынша шаруашылықтық-ауыз сумен жабдықтау мақсаттары үшiн тасылып жеткiзiлетiн суды пайдалануға жол берiледi. Сонымен бiрге су 2874-8 Мемстандартта "Ауыз су" талаптарына сәйкес келуге тиiс.
Тасып әкелiнетiн суды сақтау шарты санитариялық-гигиеналық талаптар мен азаматтық қорғаныс талаптарын қанағаттандыруға тиiс.
5.1.8. Сыртқы өрттi сөндiру үшiн кемiнде сыйымдылығы 25 текше метрлiк су қоймасын немесе өрт сөндiру машиналары оңтайлы бара алатын жер бетiндегi су көздерiн пайдалануға болады.
Өрт сөндiру мақсаттары үшiн табиғи қайнарлардың болмауы барысында "Сумен жабдықтау. Сыртқы желiлер және құрылыстар" туралы 2-0,4. 02-84 құрылыс нормалары мен ережелерiнiң талаптарына сәйкес резервуарлар немесе құрылыстарды салу көзделедi.
5.1.9. Iшкi су құбырымен жабдықталған бақ үйлерi мен басқа құрылыстар үшiн жауын суын жабдықталған жергiлiктi тұндырма орынына бұру құрастырылады.
5.2. Электрмен жабдықтау
5.2.1. Бағбандық қоғамдар аумақтарында электрмен жабдықтау аспалы желiлермен де, кабельдi желiлермен де жүзеге асыра алады.
5.2.2. Батырмалы электр трансформаторлары оқшауланған учаскеде орнатылып, оған еркiн кiруге жол берiлмейтiндей етiп, қоршалуға тиiс.
5.2.3. Бақ үйi жайында тұтынылатын электр энергиясы есебi үшiн есептегiштi орнатуды қарастыру керек.
5.2.4. Бағбандық қоғамдар аумағының өтпе жолдарында сыртқы жарықты орналастырған тиiмдi, оларды қосып-ажырату, әлбетте, бағбандық қоғам басқармасы үйінен жүзеге асырылуға тиiс.
Электр қондырғылары мен электр желiлерi "Электр қондырғыларын орналастыру ережесi" талаптарына сай келуi тиiс. (ССРО Энергоминi, 1985 ж.)

5.3. Газоснабжение
5.3.1. Использование природного газа на территории садоводческого общества и садовых участков осуществляется только с разрешения местных органов пожарного надзора и Госгортехнадзора.
5.3.2. Проектирование пункта обмена газобаллонов со складами
хранения газобаллонов должно осуществляться в соответствии с
"Правилами безопасности в газовом хозяйстве" (1991 г.,
Госпроматомнадзор).
5.4. Отопление
5.4.1. Отопление садовых домов, как правило, осуществляется от
печей на твердом топливе.
Хранение топлива должно осуществляться в обособленном помещении
на расстоянии не ближе 6 метров от садового дома.

5.3. Газбен жабдықтау
5.3.1. Бағбандық қоғам аумағы мен бақ учаскелерiнде табиғи газды пайдалану жергiлiктi өрттен сақтандыруды қадағалау және Мемтехқадағалау органдарының рұқсаттамасымен ғана жүзеге асырылады.
5.3.2. Газ баллондарын сақтау қоймаларына қоса оларды алмастыру пункттерiн жобалау газ шаруашылығындағы қауiпсiздiк ережелерiне сәйкес жүзеге асырылуға тиiс. (Мематом бақылау өндiрiсi, 1991 ж).
5.4. Жылу жүйелерi
5.4.1. Бақ үйлерiнде, әлбетте, қатты отын жағылатын пештердi пайдалануға жол берiледi.
Отын бақ үйiнен кемiнде 6 метр қашықтықтағы оқшау жайда сақталуға тиiс.