Инструкция N 36 о порядке исчисления и уплаты акцизов
Главная налоговая инспекция Министерства финансов Республики Казахстан от 27 июня 1995 г. N 36. Зарегистрирована в Министерстве юстиции Республики Казахстан. 4.07.95 г. за N 74. Утратила силу - приказом Министра государственных доходов РК от 9.04.2002 № 416.
Извлечение из приказа Министра государственных доходов
Республики Казахстан от 9 апреля 2002 года № 416
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 12 июня 2001 года Z010210_ "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" приказываю:
1. Признать утратившими силу некоторые приказы согласно приложению:
...Приказ Главной налоговой инспекции Министерства финансов Республики Казахстан от 27 июня 1995 года N 36 "Об утверждении Инструкции N 36 "О порядке исчисления и уплаты акцизов"...
Министр
---------------------------------------------------------------------------
Сноска. По всему тексту: слова "Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу Закона, Z952235_ "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" заменены словами "Закон Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет"; слова "Указ", "Указа", "Указом", "Указе", "Указу" заменены соответственно словами "Закон", "Закона", "Законом", "Законе", "Закону" согласно приказу МГД РК от 4.08.99г. № 929 V990947_ .
Раздел I. Общие положения
Настоящая Инструкция издана на основании Закона Республики Казахстан Z952235_ "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" от 24 апреля 1995 года.
I. Установленные акцизы
1. Акциз является косвенным налогом, взимаемым с продукции, и включается стоимость реализации.
Акцизами облагаются товары, произведенные на территории Республики Казахстан и импортируемые на территорию Республики Казахстан, перечень которых приводится в пункте 4 настоящей инструкции, а также игорный бизнес, включая лотереи (далее - лотереи).
Сноска. Пункт 1 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом МГД РК от 4.08.99г. № 929 V990947_ ; приказом МГД РК от 1 февраля 2000 года N 71 V001091_ .
2. Не облагаются акцизами экспортируемые подакцизные товары при условии подтверждения товаропроизводителем вывоза товаров на экспорт, за исключением случаев, предусмотренных международными договорами, участником которых является Республика Казахстан.
В качестве подтверждения экспорта подакцизных товаров товаропроизводителем представляются:
- контракт (договор) с иностранным лицом на поставку подакцизных товаров;
- грузовая таможенная декларация с отметками таможенного органа, осуществившего выпуск подакцизных товаров в режиме экспорта, и таможенного органа, в регионе которого находится пункт пропуска, через который товар был вывезен за пределы таможенной территории Республики Казахстан, а также копия грузовой таможенной декларации, оформленной в стране импорта подакцизных товаров, вывезенных с таможенной территории Республики Казахстан, с которыми взимание акциза осуществляется по принципу "страны назначения";
- товаросопроводительные документы, подтверждающие пересечение грузом границы дальнего зарубежья с отметками пограничных таможенных органов Республики Казахстан и государств транзита, через которые следует товар;
документы, подтверждающие проведение расчетов по контракту на поставку экспортируемых подакцизных товаров. Такими документами являются:
- а) при оплате в денежном выражении - банковские документы, подтверждающие фактическое поступление экспортной выручки на банковский счет налогоплательщика, открытый в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
- б) по товарообменным контрактам - грузовая таможенная декларация либо ее копия, заверенная таможенным органом, осуществляющим таможенное оформление ввоза товаров, а в случае предварительного декларирования товаров - письменное подтверждение таможенного органа, осуществлявшего таможенное оформление предварительной декларации, о фактическом ввозе товаров на территорию Республики Казахстан;
- в) по контрактам, предусматривающим расчеты за экспорт товаров, выполнение работ или услуг, акт приема-сдачи работ или услуг.
Документы, подтверждающие проведение расчетов, могут быть представлены в налоговый орган в течение 60 дней.
Подакцизные товары, экспортируемые в государства - участники Содружества Независимых Государств (за исключением государств, в торговле с которыми взимание налогов осуществляется по принципу "страны назначения"), облагаются акцизом в общеустановленном порядке.
Сноска. Пункт 2 статьи I - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Государственного налогового комитета Республики Казахстан от 14 января 1997 года N 8; приказом Налогового Комитета МФ РК от 10.07.98г. N 62. V980549_ ; приказом Мингосдоходов РК от 3 мая 1999 г. N 310 V990792_ ; приказом МГД РК от 1 февраля 2000 года N 71 V001091_ .

Акциздердi есептеу және төлеу тәртiбi туралы Нұсқаулық
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Бас салық инспекциясы 1995 жылғы 27 маусымдағы N 36. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1995 жылғы 4 шілде тіркелді. Тіркеу N 74. Күші жойылды - ҚР Мемлекеттік кіріс министрінің 2002 жылғы 9 сәуірдегі N 416 бұйрығымен.
-------------------Бұйрықтан үзінді----------------
Мемлекеттік кіріс министрінің
2002 жылғы 9 сәуірдегі N 416 бұйрығы
"Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының K010209_ Кодексiн (Салық Кодексiн) қолданысқа енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 12 шiлдедегi Заңына сәйкес
БҰЙЫРАМЫН:
Күшiн жоғалтқан жекелеген бұйрықтарының тiзбесi:
6. "Акциздердi есептеу және төлеу тәртiбi туралы" N 36 Нұсқаулықты бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi Бас салық инспекциясының 1995 жылғы 27 маусымдағы N 36 V950074_ бұйрығы. -----------------------------------------------------
I-Бөлiм. Жалпы ережелер
Бұл нұсқаулық Z952235_ "Салықтар және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" 1995 жылғы 24 сәуiрдегi Қазақстан Республикасының Заңы негiзiнде шығарылады.
Ескерту: Өзгертілді - ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігінің
1999 жылғы 9 тамыздағы N 929 бұйрығымен. V990947_
I. Белгiленген акциздер
1. Акциз өнiмнен алынатын жанама салық болып табылады және сату құны қосылады.
Қазақстан Республикасының аумағында өндiрiлген және Қазақстан Республикасының аумағында импортталатын, тiзбесi осы нұсқаулықтың 4-тармағында келтiрiлген тауарларға, сондай-ақ лотереяларды қоса алғанда ойын бизнесiне акциз салынады.
Ескерту: Өзгертілді - ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігінің
1999 жылғы 9 тамыздағы N 929 бұйрығымен. V990947_
Ескерту: Толықтырылды - ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігінің
2000 жылғы 1 ақпандағы N 71 бұйрығымен. V001091_
2. Қатысушысы Қазақстан Республикасы болып табылатын халықаралық шарттарда көзделген реттерді қоспағанда тауар өндіруші тауарларды экспортқа шығаруын растаған жағдайда экспортталатын акцизделетін тауарларға акциздер салынбайды.
Акцизделетін тауарлардың экспортын растауы ретінде тауар өндіруші мыналарды ұсынады:
- шетелдік тұлғамен акцизделетін тауарларды беруге арналған келісім- шартты (шартты);
- тауар Қазақстан Республикасының кеден аумағынан тыс экспорт режимімен акцизделетін тауарларды шығаруды жүзеге асырған кеден органының және аймағында өткізу бекеті орналасқан кеден органының белгілері бар жүк кеден декларациясын, сондай-ақ олардан акциз алу "арналған елі" принципі бойынша жүзеге асырылатын Қазақстан Республикасындағы кеден аумағынан әкетілетін акциздеуге жататын тауарлар импорты ресімделген кедендік жүк декларациясының көшірмесі;
- тауар өтетін Қазақстан Республикасының және транзит мемлекеттердің шекара кеден органдарының белгілері мен жүктің алыс шетелдің шекарасын басып өткенін растайтын тауарды алып жүру құжаттарын, ал тауарларға алдын ала декларация берiлген жағдайда - Қазақстан Республикасының аумағына тауарлардың нақты әкелiнгені туралы алдын ала декларацияны кедендiк ресiмдеудi жүзеге асырған кеден органының жазбаша растауы;
акциздеуге жататын экспортталатын тауарлар жіберіліміне келісім-шарты бойынша есеп айырысу жүргізілгенін растайтын құжаттар. Олар мынадай құжаттар:
- а) ақшалай түрде төлеу кезінде - Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен ашылған салық төлеушінің банктік шотына экспорттық түсімнің нақты түскенін растайтын банк құжаттары;
- б) тауар алмасу келісім-шарттары бойынша - кедендік жүк декларациясы не тауарлар әкелуді кедендік ресімдеуді жүзеге асыратын кеден органы куәландырған оның көшірмесі;
- в) тауарлар экспорты, жұмыстар орындағаны немесе қызметтер көрсеткені үшін есеп айырысу көзделетін келісім-шарттар бойынша - жұмыстар немесе көрсетілген қызметтерді қабылдау-тапсыру актілері.
Есеп айырысу жүргізілгенін растайтын құжаттар салық органына 60 күн ішінде тапсырылуы мүмкін.
Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттерге экспортталатын акциздеуге жататын тауарларға (олармен саудада салық алу "арналған елi" принципi бойынша жүзеге асырылатын мемлекеттерден басқа) акциз жалпы белгiленген тәртiппен салынады.
ЕСКЕРТУ. 2-тармақ толықтырылды - ҚР Мемлекеттiк салық комитетiнiң
1997.02.14. N 30 V970030_ бұйрығымен.
ЕСКЕРТУ. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрлігі Салық
комитетінің 1998.07.10. N 62 V980549_ бұйрығымен.
Ескерту. 2-тармақ өзгертілді және толықтырылды - ҚР Мемлекеттік
кіріс министрлігінің 1999.05.03. N 310 V990792_ бұйрығымен.
Ескерту: 2-тармақ өзгертілді және толықтырылды - ҚР Мемлекеттік кіріс
министрлігінің 2000 жылғы 1 ақпандағы N 71
бұйрығымен. V001091_

2-1. При экспорте собственником давальческого сырья подакцизных товаров, произведенных из такого сырья, акциз, уплаченный в момент передачи продукции в соответствии с пунктом 27 настоящей Инструкции, засчитывается в счет предстоящих платежей собственника давальческого сырья по данному налогу либо возвращается в течение 60 дней с момента получения налоговым органом его заявления.
Настоящий пункт применяется при условии документального подтверждения собственником давальческого сырья факта уплаты акциза в соответствии с пунктом 27 настоящей Инструкции и вывоза товаров на экспорт, за исключением случаев, предусмотренных международными договорами, участником которых является Республика Казахстан.
В качестве подтверждения экспорта собственником давальческого сырья, осуществившим экспорт подакцизных товаров, произведенных из такого сырья, являются документы, перечисленные в пункте 2 настоящей Инструкции.
Зачет суммы акциза, уплаченного переработчику давальческого сырья, в счет предстоящих платежей по акцизу производится налоговым органом по месту регистрации собственника давальческого сырья, осуществившего экспорт, на основании его заявления и представленной декларации по акцизу.
К заявлению налогоплательщик прилагает копию договора на переработку давальческого сырья и платежного поручения, подтверждающее оплату суммы акциза переработчику.
В целях принятия решения налоговый орган производит встречную проверку переработчика на предмет подтверждения факта уплаты акциза в бюджет последним.
При соблюдении вышеперечисленных условий налоговый орган производит зачет в счет предстоящих платежей по акцизу.
Возврат акциза из бюджета или его зачет в счет уплаты других налогов производится по согласованию с Министерством государственных доходов Республики Казахстан.
Сноска. Раздел I дополнен пунктом 2-1 согласно приказу Мингосдоходов РК от 3 мая 1999 г. N 310 V990792_ .
2-2. Для подтверждения уплаты акциза в Республике Казахстан по подлежащим маркировке подакцизным товарам, экспортируемым в государства - участники Содружества Независимых Государств, в торговле с которыми акциз взимается по принципу страны происхождения, налоговый орган по месту регистрации налогоплательщика, осуществляющего импорт таких товаров, выдает по заявлению последнего справку, оформленную по форме, установленной в приложении 5 к настоящей Инструкции, заверенную подписью руководителя налогового органа или лица его замещающего и печатью этого органа.
Сноска. Раздел I дополнен пунктом 2-2 согласно приказу МГД РК от 4.08.99г. № 929 V990947_ .
II. Плательщики

2-1. Алыс-берiс шикiзатын меншiктенушi осындай шикiзаттан өндiрiлген акциздеуге жататын тауарларды экспорттаған кезде осы Нұсқаулықтың 27-тармағына сәйкес өнiмдi беру кезiнде төленген акциз алыс-берiс шикiзатын меншiктенушiнiң осы салық бойынша алдағы төлемдерiне есептеледi не салық органы оның өтiнiшiн алған сәттен бастап 60 күн iшiнде қайтарылады.
Осы тармақ осы Нұсқаулықтың 27-тармағына сәйкес алыс-берiс шикiзатын меншiктенушiнiң акциздi төлегенi және тауарларды экспортқа шығарғаны құжаттармен расталғаны жағдайда қолданылады, Қазақстан Республикасы қатысушы болып табылатын халықаралық шарттарда көзделген жағдайлардан басқа.
Осы Нұсқаулықтың 2-тармағында санамаланған құжаттар алыс-берiс шикiзатын меншiктенушi осындай шикiзаттан өндiрiлген акциздеуге жататын тауарларды экспорттауды жүзеге асырғанын растау болып табылады.
Акциз бойынша алдағы төлемдер есебiнен алыс-берiс шикiзатын өңдеушiге төленген акциз сомасын есептеудi оның өтiнiшiнiң және акциз бойынша ұсынылған декларацияның негiзiнде экспортты жүзеге асырған алыс-берiс шикiзатын меншiктенушiнiң тiркелген жерi бойынша салық органы жүргiзедi.
Салық төлеушi алыс-берiс шикiзатын өңдеуге шарттың және өңдеушiге акциз сомасының төленгенiн растайтын төлем тапсырмасының көшiрмесiн қоса бередi.
Шешiм қабылдау мақсатында салық органы оның бюджетке акциздi төлегенiн растау фактiсi ретiнде өңдеушiге төте тексеру жүргiзедi.
Жоғарыда айтылған шарттар сақталған жағдайда салық органы акциз бойынша алдағы төлемдер есебiнен есептеме жүргізеді.
Акциздi бюджеттен қайтару немесе оны басқа салықтар төлеу есебiнен есептеу Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiмен келiсiм бойынша жүргiзiледi.
Ескерту. 2-1.-тармақпен толықтырылды - ҚР Мемлекеттік кіріс
министрлігінің 1999.05.03. N 310 V990792_ бұйрығымен.
2-2. Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы қатысушы-мемлекеттері экспорттайтын акцизделетін тауарларға тиісті таңбалау бойынша Қазақстан Республикасындағы акциз төлеуді нақтылау үшін олармен саудада осындай тауарларды импортты жүзеге асырушы салық төлеушіні тіркеу орны бойынша
салық органы шыққан елі принципі бойынша акциз алынады, салық органы
басшысының қолы қойылған немесе оны ауыстыратын тұлғаның қолы қойылған
және осы органның мөрімен расталған осы Нұсқауға 5-қосымшада белгіленген
нысан бойынша ресімделген соңғы өтініш бойынша анықтаманы береді.
Ескерту: 2-2. тармағымен толықтырылды - ҚР Мемлекеттік кіріс
министрлігінің 1999 жылғы 9 тамыздағы N 929
бұйрығымен.
V990947_
II. Төлеушiлер

3. Плательщиками акцизов являются юридические и физические лица:
- производящие подакцизные товары на территории Республики Казахстан;
- осуществляющие оптовую и розничную торговлю бензином (за исключением авиационного), дизельным топливом;
- импортирующие подакцизные товары на территорию Республики Казахстан;
- осуществляющие игорный бизнес на территории Республики Казахстан.
По подакцизным товарам, выработанным на территории Республики Казахстан из давальческого сырья*, включая временно ввозимого на территорию Республики Казахстан, плательщиками акцизов являются производящие их лица.
Примечание. Давальческое сырье - сырье и материалы, используемые при изготовлении подакцизной продукции, включая оказание услуг по розливу.
По подакцизным товарам, выработанным за пределами территории Республики Казахстан из давальческого сырья, происходящего с территории Республики Казахстан, с последующим возвратом этих товаров в Республику Казахстан, плательщиками акцизов являются лица, осуществляющие такой ввоз на территорию Республики Казахстан.
По товарам, указанным в подпунктах 1)-9) и 15) пункта 4 настоящей инструкции, приобретенным лицами за пределами территории Республики Казахстан, и производящими их розлив на территории Республики Казахстан, плательщиками акцизов являются эти лица.
К плательщикам акцизов с учетом положения абзацев первого-четвертого настоящего пункта также относятся юридические лица-нерезиденты, их филиалы, представительства и иные обособленные структурные подразделения.
Юридические лица, производящие подакцизные товары, указанные в подпунктах 1)-9) пункта 4 настоящей Инструкции, и (или) осуществляющие игорный бизнес на территории Республики Казахстан, осуществляют уплату акцизов за свои филиалы, представительства и иные обособленные структурные подразделения, производящие подакцизные товары и (или) осуществляющие игорный бизнес на территории Республики Казахстан, в соответствующие бюджеты по месту их нахождения в следующем порядке.
Уплата акцизов в соответствующие бюджеты по месту нахождения структурных подразделений производится юридическим лицом согласно расчетам по акцизу, составленным по каждому структурному подразделению в отдельности по форме, приведенной в приложении 4 к настоящей Инструкции.
Юридическое лицо, имеющее филиалы, представительства и иные обособленные структурные подразделения, производящие подакцизные товары, указанные в подпунктах 1)-9) пункта 4 настоящей Инструкции, и/или осуществляющие игорный бизнес, представляет в налоговый орган по месту регистрации головной организации декларацию по акцизу в целом по юридическому лицу, с прилагаемыми к ней расчетами по акцизу, составленными по головной организации и каждому структурному подразделению в отдельности.
Налоговый орган по месту регистрации головной организации, сопоставив данные расчетов с данными, указанными в Декларации по акцизу, заверяет расчеты по акцизу по структурным подразделениям печатью и подписью руководителя или лица, его замещающего, после чего передает их юридическому лицу для последующего представления в налоговые органы по месту нахождения структурных подразделений.
Расчет по акцизу по структурному подразделению составляется юридическим лицом на основании данных фактической реализации, осуществленной в течение отчетного периода указанным структурным подразделением и должен быть представлен в налоговый орган по месту его нахождения не позднее 15 числа месяца, следующего за отчетным.
Если в налоговом органе зарегистрировано несколько структурных подразделений одного юридического лица, то в этом случае по таким структурным подразделениям юридическим лицом составляется единый расчет по акцизу и представляется в налоговый орган по месту их регистрации.
Перечисление сумм акциза в бюджет, включая текущие платежи, головная организация производит непосредственно со своего расчетного счета или дают поручения на взнос платежей своим структурным подразделениям, имеющим банковские счета.
Контроль за правильностью исчисления акциза по структурным подразделениям, а также за полнотой и своевременностью уплаты возлагается на налоговые органы по месту нахождения структурных подразделений.
По конфискованным, бесхозяйным, перешедшим по праву наследования к государству и безвозмездно переданным государству подакцизным товарам, а также по товарам, по которым акциз на территории Республики Казахстан ранее не был уплачен в соответствии с действующим законодательством, плательщиками акциза являются лица, осуществляющие реализацию указанных товаров. При реализации конфискованной импортируемой продукции применяются ставки акциза, установленные на соответствующие ввозимые подакцизные товары.
Сноска. Пункт 3 статьи II - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Государственного налогового комитета Республики Казахстан от 14 января 1997 года N 8; приказом Налогового комитета МФ РК от 29.12.1997 г. N 1; приказом Налогового Комитета МФ РК от 10.07.98г. N 62; приказом Мингосдоходов РК от 3 мая 1999 г. N 310 V990792_ ; приказом МГД РК от 4.08.99г. № 929 V990947_ ; приказом МГД РК от 1 февраля 2000 года N 71
V001091_
.
III. Перечень подакцизных товаров

3. Мыналар:
- акцизделетін тауарларды Қазақстан Республикасының аумағында
өндіруші;
- акцизделетін тауарларды Қазақстан Республикасының аумағына
импорттаушы;
- бензин (авиациялықтан басқа), дизельдiк отының көтерме және бөлшек
саудасын жүзеге асырушылар;
- Қазақстан Республикасының аумағында құмар ойындар бизнесін жүзеге асырушы заңды және жеке тұлғалар акциздерді төлеушілер болып табылады.
Қазақстан Республикасының аумағында уақытша әкелiнген шикiзатты қоса алғанда, Қазақстан Республикасының аумағында алыс-берiс шикiзатынан өндiрiлген акцизделетiн тауарлар бойынша оларды өндiретiн тұлғалар акциз төлеушiлер болып табылады.
. Ескерту. Алыс-берiс шикiзаты - құю жөнiндегi қызмет көрсетудi қоса алғанда акцизделетiн өнiм дайындау кезiнде пайдаланылатын шикiзат пен материалдар.
Қазақстан Республикасының аумағынан шығарылған алыс-берiс шикiзатынан Қазақстан Республикасының аумағынан сырт жерде өндiрiлген акцизделетiн тауарлар бойынша, кейiннен бұл тауарлар Қазақстан Республикасына қайтарылады, Қазақстан Республикасының аумағына осы әкелiмдi жүзеге асыратын тұлғалар акциз төлеушiлер болып табылады.
Осы нұсқаулықтың 4 тармағының 1)-9) және 15)- тармақшаларында көрсетiлген, Қазақстан Республикасының аумағынан сырт жердегi тұлғалар сатып алған және оларды Қазақстан Республикасының аумағында сұйық тауарлар бойынша осы тұлғалар акциз төлеушiлер болып табылады.
Осы тармақтың бiрiншi-төртiншi абзацтары ескерiлiп, акциз төлеушiлерге сондай-ақ резидент емес заңды тұлғалар, олардың филиалдары, өкiлдiктерi мен өзге де оқшауланған құрылымдық бөлiмшелерi жатады.
Осы Нұсқаулықтың 4-тармағындағы 1)-9) тармақшаларында аталған акцизделетiн тауарларды өндiретiн және Қазақстан Республикасының аумағында ойын-сауық бизнесiн жүзеге асыратын заңды тұлғалар акцизделетiн тауарларды өндiретiн және (немесе) Қазақстан Республикасының аумағында ойын-сауық бизнесiн жүзеге асыратын өзiнiң филиалдары, өкiлдiктерi мен өзге де оқшауланған құрылымдық бөлiмшелерi үшiн олар орналасқан жерлердегi тиiстi бюджеттерге акциз төлеудi мынадай тәртiппен жүзеге асырады.
Заңды тұлға құрылымдық бөлiмшелерi үшiн олар орналасқан жерлердегi тиiстi бюджеттерге акциз төлеудi осы Нұсқаулықтың 4 қосымшасында көрсетiлген нысан бойынша әрбiр құрылымдық бөлiмше бойынша жеке жасалған акциз бойынша есеп айырысуға сәйкес жүргiзiледi.
Осы Нұсқаулықтың 4-тармағындағы 1)-9) тармақшаларында аталған акцизделетiн тауарларды өндiретiн және ойын-сауық бизнесiн жүзеге асыратын филиалдары, өкiлдiктерi мен өзге де оқшауланған құрылымдық бөлiмшелерi бар заңды тұлға басты ұйым мен әрбiр құрылымдық бойынша жеке жасалған акциз бойынша оған есептеулердi қосып, акциз жөнiнде декларацияны басты ұйым бойынша тұтас басты ұйым тiркелген жердегi салық органына тапсырады.
Басты ұйым тiркелген жердегi салық органы есептеулердiң мәлiметтерiн акциз бойынша декларацияда көрсетiлген мәлiметтермен салғастырып, құрылымдық бөлiмшелер бойынша акциз жөнiндегi есептеулердi мөрмен және басшының немесе оның орнындағы адамның қолын қойғызып, куәландырады да, содан кейiн оларды құрылымдық бөлiмшелерi орналасқан жерлердегі салық органдарына кейiн тапсыру үшiн заңды тұлғаға бередi.
Құрылымдық бөлiмше бойынша акциздi есептеудi заңды тұлға аталған құрылымдық бөлiмше есептi кезең iшiнде жүзеге асырған нақты iс жүзiндегi мәлiметтер негiзiнде жасап, ол орналасқан жердегі салық органына есепті айдан кейінгі айдың 15-нен кешіктірмей тапсыруы тиіс.
Егер салық органында бір заңды тұлғаның бірнеше құрылымдық бөлімшесі тіркелсе, онда мұндай жағдайда осы құрылымдық бөлімшелер бойынша біртұтас есептеу жасалып, олар тіркелген жерлердегі салық органына тапсырылады.
Ағымдағы төлемдері қоса алғанда акциз сомаларын бюджетке аударуды ұйым өзінің есеп айырысу шотынан тікелей жүргізеді немесе өзінің банк шоттары бар құрылымдық бөлімшелеріне төлем жарналарына тапсырма береді.
Құрылымдық бөлімшелер бойынша акциздің дұрыс есептелуін, сондай-ақ толық және уақытылы төленуін бақылау құрылымдық бөлімшелердің орналасқан жерлеріндегі салық органдарына жүктеледі.
Тәркіленген, иесіз мемлекетке мұрагерлі құқы бойынша көшкен және мемлекетке қайтарымсыз берілген акцизделетін тауарлар бойынша, сондай-ақ қолданылып келген заңдарға сәйкес бұрын Қазақстан Республикасының аумағында акциз төленбеген тауарлар бойынша акцизді төлеушілер аталған тауарларды сатуды жүзеге асырушы тұлғалар болып табылады. Тәркiленген импортталатын өнімдi сату кезінде әкелiнетiн акцизделетін тиiстi
тауарларға белгiленген акциз ставкалары қолданылады.
ЕСКЕРТУ. 3-тармақ өзгертiлдi - ҚР Мемлекеттiк салық комитетiнiң
1997.02.14. N 30
V970030_
бұйрығымен.
ЕСКЕРТУ. 3-тармақ өзгертiлдi - ҚР Қаржы министрлiгi Салық
комитетiнiң 1997.12.29. N 1
V970057_
бұйрығымен.
ЕСКЕРТУ. 3-тармақ өзгертілді және толықтырылды - ҚР Қаржы
министрлігі Салық комитетінің 1998.07.10. N 62
V980549_
бұйрығымен.
Ескерту. 3-тармақ өзгертілді және толықтырылды - ҚР Мемлекеттік
кіріс министрлігінің 1999.05.03. N 310
V990792_
бұйрығымен.
Ескерту: 3-тармақтың 17 азат жолы өзгертілді - ҚР Мемлекеттік кіріс
министрлігінің 1999 жылғы 9 тамыздағы N 929
бұйрығымен.
V990947_
Ескерту: 3-тармақ толықтырылды - ҚР Мемлекеттік кіріс
министрлігінің 2000 жылғы 1 ақпандағы N 71
бұйрығымен.
V001091_
III. Акцизделетiн тауарлар тiзбесi

4. Подакцизными товарами являются произведенные на территории
Республики Казахстан или импортируемые на территорию Республики
Казахстан:
1) спирт этиловый питьевой и спирт этиловый очищенный,
произведенный из пищевого сырья;
2) водка;
3) ликеро-водочные изделия;
4) крепленые напитки, крепленые соки и бальзамы;
5) вина;
6) коньяки;
7) шампанские вина;
8) пиво;
9) виноматериалы;
10) табачные изделия;
11) прочие изделия, содержащие табак;
12) осетровая и лососевая рыбы, икра осетровых и лососевых рыб, деликатесы, приготовленные из осетровых и лососевых рыб и икры;
13) ювелирные изделия из золота, платины или серебра.
В целях налогообложения к ювелирным изделиям относятся изделия, произведенные (полностью или частично) из драгоценных металлов и их сплавов, применяемые в качестве различных украшений, предметов быта и (или) декоративных и иных целях, для выполнения различных ритуалов и обрядов, монеты памятные, юбилейные и другие знаки и медали (за исключением монет, имеющих статус законного платежного средства и прошедших эмиссию, государственных наград, медалей, знаков отличия и различий, статус которых определен законодательством Республики Казахстан и государств-участников Содружества Независимых Государств);
14) изделия из хрусталя, хрустальные осветительные приборы;
15) бензин (за исключением авиационного), дизельное топливо;
16) легковые автомобили, кроме автомобилей с ручным управлением, специально предназначенных для инвалидов;
17) огнестрельное и газовое оружие (кроме приобретенных для нужд органов государственной власти);
18) сырая нефть, включая газовый конденсат;
19) электроэнергия
Сноска. Пункт 4 статьи III - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Государственного налогового комитета Республики Казахстан от 14 января 1997 года N 8; приказом Налогового комитета МФ РК от 29.12.1997г. N 1; приказом Налогового Комитета МФ РК от 10.07.98г. N 62.
5. Товары, указанные в подпунктах 1-11 настоящей статьи могут быть маркированы марками акцизного сбора в порядке и на условиях, определяемых Кабинетом Министров Республики Казахстан.
Экспортируемые подакцизные товары не подлежат маркировке марками акцизного сбора.
В случае маркировки марками акцизного сбора подакцизных товаров, реализуемых на экспорт, за исключением случаев, предусмотренных международными договорами, участницей которых является Республика Казахстан, использованные марки акцизного сбора на экспортируемую продукцию рассматриваются как утерянные. В этом случае акциз подлежит уплате в соответствии с пунктами 20 и 20-1 настоящей Инструкции.
Сноска. В пункт 5 внесены изменения - приказом Мингосдоходов РК от 3 мая 1999 г. N 310 V990792_ .
IV. Ставки акцизов

4. Қазақстан Республикасының аумағында өндiрiлген немесе Қазақстан
Республикасының аумағына импортталатын мына тауарлар акцизделетiн тауарлар
болып табылады:
1) тағамдық шикiзаттан жасалған iшуге арналған этилдi спирт пен
тазартылған этилдi спирт;
2) арақ;
3) ликер-арақ өнiмдерi;
4) күшейтiлген сусын, күшейтiлген шырын мен бальзам;
5) шарап;
6) коньяк;
7) шампан шарабы;
8) сыра;
9) шарап өнiмдерi;
10) темекi өнiмдерi;
11) құрамында темекi бар басқа да өнiмдер;
12) бекiре мен қызыл балық, бекiре мен қызыл балық уылдырығы, бекiре мен қызыл балықтан және уылдырықтан дайындалған жеңсiк тағамдар;
13) алтыннан, платинадан немесе күмiстен жасалған зергерлiк бұйымдар.
Салық салу мақсатында, зергерлік бұйымдарға - бағалы металдардан және олардың балқымаларынан жасалатын, әртүрлі әшекейлер, тұрмыстық және (немесе) көркемдік заттар ретінде қолданылатын бұйымдар және өзге де мақсаттарда, әртүрлі дәстүрлер мен салттарға арналған естелік монеталар, басқа да белгілер мен медальдар) жатады (заңды төлем құралының мәртебесі бар және эмиссиядан өткен монеталарды, мемлекеттік наградаларды, Қазақстан Республикасының және Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы - мемлекеттердің заңдарымен мәртебесі белгіленген ерекшелік және айырмашылық белгілерін қоспағанда;
14)-17)
14) хрусталь бұйымдар, жарық беретiн хрусталь приборлар;
15) бензин (авиация бензинiнен басқасы), дизель отыны;
16) жеңiл автомобильдер (мүгедектерге арнап әдейi жасалынған қолмен басқарылатын автомобильдерден басқа);
17) атыс және газ қаруы (мемлекеттiк өкiмет органдарының мұқтаждары үшiн сатып алынғандарынан басқасы);
18) өңделмеген мұнай, газ конденсатын қоса;
19) электр энергиясы.
ЕСКЕРТУ. 4-тармақ өзгертiлдi және толықтырылды - ҚР Мемлекеттiк
салық комитетiнiң 1997.02.14. N 30 V970030_ бұйрығымен.
ЕСКЕРТУ. 4-тармақтың 14)-17)-тармақшалары алынып тасталды,
18)-22)-тармақшалар 14)-18) болып есептелдi, 19)-жаңа
тармақшамен толықтырылды - ҚР Қаржы министрлiгi Салық
комитетiнiң 1997.12.29. N 1 V970057_ бұйрығымен.
ЕСКЕРТУ. 4-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық
комитетінің 1998.07.10. N 62 V980549_ бұйрығымен.
5. Осы баптың 1-11-тармақшаларында көрсетiлген тауарлар Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi белгiлеген тәртiппен және шарттарға сәйкес акциздiк алым маркаларымен таңбалануы мүмкiн.
Экспортқа шығарылған акцизделетiн тауарлар акциздiк алым маркаларымен таңбалауға жатпайды.
Қазақстан Республикасы қатысушысы болып табылатын халықаралық шарттарда көзделген жағдайлардан басқа экспортқа сатылатын акцизделетін тауарлар акциздік алым маркаларымен таңбаланған жағдайда экспортталатын өнімге акциздік алым маркаларын пайдаланылуы жоғалған деп қаралады. Мұндай жағдайда акциз осы Нұсқаулықтың 20 және 20-1-тармақтарына сәйкес төленуге жатады.
Ескерту. 5-тармақ толықтырылды - ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігінің
1999.05.03. N 310 V990792_ бұйрығымен.
IV. Акциз ставкалары

6. Ставки акцизов утверждаются Кабинетом Министров Республики Казахстан в процентах к стоимости товара или в установленном размере к физическому объему в натуральном выражении, и являются едиными на всей территории Республики Казахстан.
Ставки акцизов на подакцизные товары, указанные в подпунктах 3) и 4) пункта 4 настоящей Инструкции, произведенные на территории Республики Казахстан, могут устанавливаться в зависимости от объемного содержания в них чистого (стопроцентного) спирта.
Сноска. Пункт 6 - с дополнениями, внесенными приказом МГД РК от 4.08.99г. № 929 V990947_ ; приказом МГД РК от 1 февраля 2000 года N 71 V001091_ .
7. Установленные ставки акцизов применяются:
по товарам отечественного производства - к цене товаропроизводителя, не включающей акциз, или в установленном размере к физическому объему в натуральном выражении;
по импортируемым товарам - к таможенной стоимости или в установленном размере к физическому объему в натуральном выражении ввозимых подакцизных товаров;
по игорному бизнесу (кроме лотерей) - к сумме денежных средств, поступивших от игорного бизнеса, за минусом выплаченных выигрышей;
по лотереям - к заявленной выручке от проведения лотерей;
при оптовой и розничной торговле бензином (за исключением авиационного) и дизельным топливом - к физическому объему в натуральном выражении.
Сноска. Пункт 7 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом МГД РК от 1 февраля 2000 года N 71 V001091_ .
V. Международные договоры
8. В соответствии с заключенными международными договорами, участником которых является Республики Казахстан, могут быть предусмотрены взаимные расчеты за поставки товаров по ценам, включающим акциз.
Раздел II. Отечественное производство подакцизных товаров
VI. Объект обложения
9. Объектом обложения акцизами для товаров отечественного производства является стоимость, определяемая по ценам, не включающим акциз, по которым товаропроизводитель поставляет данный товар или физический объем готовой продукции.
При производстве подакцизной продукции из сырья собственного производства, которое подлежит обложению акцизом, стоимость данного сырья или его физический объем являются объектом обложения.
Сноска. Пункт 9 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Налогового Комитета МФ РК от 10.07.98г. N 62.
10. Объектом обложения по игорному бизнесу (кроме лотерей) является выручка от игорного бизнеса за минусом выигрышей, объектом обложения по лотерее (независимо от их типа и вида) - заявленная выручка от проведения лотерей.
Сноска. Пункт 10 - в новой редакции согласно приказу МГД РК от 1 февраля 2000 года N 71 V001091_ .
VII. Определение облагаемого оборота

6. Акциз ставкаларын тауардың құнына немесе белгiленген мөлшерде заттай күйiндегi нақты көлемiне шаққанда процентпен Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi бекiтедi және Қазақстан Республикасының аумағында бiрыңғай ставкалар болып табылады.
Қазақстан Республикасы аумағында өндірілген, осы Нұсқаудың 4-тармағындағы 3) және 4) тармақшаларында көрсетілген, акцизделетін тауарларға акциздердің ставкалары олардағы таза (жүз процент) спирт құрамы мөлшеріне қарай белгіленуі мүмкін.
Ескерту: Толықтырылды - ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігінің
1999 жылғы 9 тамыздағы N 929 бұйрығымен. V990947_
Ескерту: 6-тармақ толықтырылды - ҚР Мемлекеттік кіріс
министрлігінің 2000 жылғы 1 ақпандағы N 71
бұйрығымен. V001091_
7. Акциздiң белгiленген ставкалары:
отандық өндiрiс тауарлары бойынша - тауар өндiрушiнiң акциз қосылатын бағасына немесе белгiленген мөлшерде заттай күйiндегi физикалық көлемiне қолданылады;
импортталатын тауарлар бойынша - әкелiнетiн акцизделетiн тауарлардың
кеден құнына немесе белгiленген мөлшерде заттай күйiндегi нақты көлемiне
қолданылады;
ойын бизнесi бойынша - ойын бизнесiнен (лотереялардан басқа) түскен,
төленген ұтыстар шегерiлген қаражаттың сомасына қолданылады.
лотереялар бойынша - лотереялар өткiзуге мәлiмделген ақшалай қаражат
сомасына;
бензин (авиациялықтан басқа), дизельдiк отынның көтерме және бөлшек
саудасында - заттай түрдегi нақты көлемiне.
Ескерту: 7-тармақ толықтырылды - ҚР Мемлекеттік кіріс
министрлігінің 2000 жылғы 1 ақпандағы N 71
бұйрығымен.
V001091_
V. Халықаралық шарттар
8. Қазақстан Республикасы қатысушы болып табылатын жасасылған халықаралық шарттарға сәйкес акциздер қосылатын баға бойынша тауарлар жеткiзiп тұрғаны үшiн өзара есеп айырысу көзделуi мүмкiн.
II Бөлiм. Отандық акцизделетiн тауарлар өндiрiсi
VI. Салық салу объектiсi
9. Отандық өндiрiлген тауарлар үшiн тауар өндiрушi осы тауарды немесе даяр өнiмнiң нақты көлемiн берiп тұратын, акциздер қосылмайтын баға бойынша белгiленген құн акциз салу объектiсi болып табылады.
Акциздеуге жататын, өзі өндірген шикізаттан акцизделетін өнімді
өндірген кезде, осы шикізаттың құны немесе оның заттай көлемі салық салу
объектісі болып табылады.
ЕСКЕРТУ. 9-тармақ екінші азатжолмен толықтырылды - ҚР Қаржы
министрлігі Салық комитетінің 1998.07.10. N 62
V980549_
бұйрығымен.
10. Ойын бизнесi бойынша салық салу объектiсi (лотереялардан басқа)
ұтыстар шегерiлген ойын бизнесiнен түскен түсiм, лотереялар бойынша салық
салу объектiсi (олардың үлгiсi мен түрiне қарамастан) - лотереялар
өткiзуге мәлiмделген түсiм.
Ескерту: 10-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Мемлекеттік кіріс
министрлігінің 2000 жылғы 1 ақпандағы N 71
бұйрығымен.
V001091_
VII. Акциз салынатын айналымдар анықтау

11. Облагаемым оборотом является оборот по производству и/или реализации подакцизных товаров, исходя из применяемых цен, без включения в них акциза.
Облагаемым оборотом при производстве и реализации электроэнергии является весь объем выработанной электроэнергии, за исключением фактически использованного в технологическом процессе на выработку самой электроэнергии в отчетном периоде.
При производстве подакцизной продукции, реализуемой на экспорт, из сырья, подлежащего обложению акцизом, облагаемым оборотом является стоимость данного сырья или его физический объем.
Сноска. Пункт 11 - в новой редакции согласно приказу Налогового комитета МФ РК от 29.12.1997г. N 1; с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Налогового Комитета МФ РК от 10.07.98г. N 62; приказом МГД РК от 1 февраля 2000 года N 71 V001091_ .
12. Понятие "реализация" означает выполнение работ, оказание услуг, отгрузку товаров с целью продажи, обмена, безвозмездной передачи, а также передача заложенных товаров в собственность залогодержателю.
Сноска. Пункт 12 - в новой редакции согласно приказу Налогового комитета МФ РК от 29.12.1997г. N 1.
13.
Пункт - исключен согласно приказу Государственного налогового комитета Республики Казахстан от 14 января 1997 года N 8. Нумерация пунктов с 14 по 22 изменена соответственно на 13 по 21 согласно вышеназванному приказу ГНК РК.
13. У плательщика, производящего подакцизные товары из сырья, (за исключением сырой нефти, включая газовый конденсат, и всех видов спирта) по которому был уплачен акциз на территории Республики Казахстан, включая акциз, уплаченный при таможенном оформлении импортируемых товаров, сумма акциза, подлежащая уплате в бюджет по реализованной продукции, подлежит уменьшению на сумму акциза, определяемую исходя из объема сырья, фактически использованного на изготовление названной продукции в отчетном периоде.
По подакцизной продукции, подлежащей маркировке марками акцизного сбора, сумма акциза по реализованной продукции подлежит уменьшению на стоимость марок акцизного сбора (за исключением стоимости их изготовления). При этом стоимостью изготовления марок акцизного сбора является стоимость марки акцизного сбора, по которой Банкнотная фабрика Национального Банка Республики Казахстан производит их отпуск.
Сноска. Пункт 13 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Государственного налогового комитета Республики Казахстан от 14 января 1997 года N 8; приказом Налогового комитета МФ РК от 29.12.1997г. N 1; приказом Налогового Комитета МФ РК от 10.07.98г. N 62; приказом Мингосдоходов РК от 3 мая 1999 г. N 310 V990792_ .

11. Салық салынатын айналым оларға акциздi қоспай қолданылатын бағаларға сүйене отырып немесе акцизделетiн тауарларды өндiру және сату жөнiндегi айналым болып табылады.
Есептік кезеңде өз электр қуатын өндіретін технологиялық процесте нақты пайдаланылатынды қоспағанда электр қуатын өндіру және сату кезіндегі салық салынатын айналым электр қуатын өндірудің барлық көлемі болып табылады.
Акциздеуге жататын шикізаттан экспортқа жөнелтілетін акцизделінетін өнімдерді өндірген кезде, осы шикізаттың құны мен оның табиғи көлемі салық салынатын айналым болып табылады.
ЕСКЕРТУ. 11-тармақ екінші және үшінші азатжолдармен толықтырылды - ҚР
Қаржы министрлігі Салық комитетінің 1998.07.10. N 62
V980549_ бұйрығымен.
Ескерту: 11-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Мемлекеттік кіріс
министрлігінің 2000 жылғы 1 ақпандағы N 71
бұйрығымен. V001091_
12. "Сату" ұғымы дегенiмiз сату, айырбастау, тегiн беру, сондай-ақ кепiлдiкке берген тауарларды кепiл ұстаушының меншiгiне беру мақсатында жұмыстарды орындауды, қызметтер көрсетудi, тауарлар жөнелтудi бiлдiредi.
ЕСКЕРТУ. 11-12-тармақтар жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрлiгi
Салық комитетiнiң 1997.12.29. N 1 V970057_ бұйрығымен.
13.
ЕСКЕРТУ. 13-тармақ алып тасталды, 14-22-тармақтар тиiсiнше 13-21
болып саналды - ҚР Мемлекеттiк салық комитетiнiң
1997.02.14. N 30 V970030_ бұйрығымен.
13. Қазақстан Республикасының аумағында акциз төленген, импортталатын тауарларды кеденде тiркеу кезiнде төленген акциздi қоса алғанда, газ конденсатын қоса алғанда өңделмеген мұнайдан басқа және спирттiң барлық түрлерiн өндiретiн төлеушiде өткiзiлген өнiм бойынша бюджетке төленуге тиiс акциздiң сомасы есептi кезеңде аталған өнiмдi дайындауға нақты пайдаланылған шикiзаттың көлемiн басшылыққа ала отырып анықталатын акциз сомасына азайтылуға тиiс.
Акциздік алым маркаларымен таңбалануға тиіс акцизделетін өнім бойынша сатылған өнім бойынша акциздің сомасы акциздік алым (оларды жасау құнынан басқа) маркаларының құнына азайтылуы тиіс. Мұның өзінде акциздік алым маркаларын жасау құны болып Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінің Банкнота фабрикасы оларды беруді жүргізетін акциздік алым маркасының құны танылады.
ЕСКЕРТУ. 14-тармақ өзгертiлдi - ҚР Мемлекеттiк салық комитетiнiң
1997.02.14. N 30 V970030_ бұйрығымен.
ЕСКЕРТУ. 13-тармақ өзгертiлдi - ҚР Қаржы министрлiгi Салық
комитетiнiң 1997.12.29. N 1 V970057_ бұйрығымен.
ЕСКЕРТУ. 13-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық
комитетінің 1998.07.10. N 62 V980549_ бұйрығымен.
Ескерту. 13-тармақ өзгертілді және толықтырылды - ҚР Мемлекеттік
кіріс министрлігінің 1999.05.03. N 310 V990792_ бұйрығымен.

14. Сумма акциза по сырью, относимая в уменьшение платежей в бюджет, определяется исходя из фактически использованного объема сырья для производства готовой продукции за отчетный период.
15. (Пункт 15 исключен - приказом Мингосдоходов РК от 3 мая 1999 г. N 310 V990792_ )
16. Суммы акциза, уплаченные поставщикам сырья (за исключением сырой нефти, включая газовый конденсат, и всех видов спирта), в состав затрат плательщика не включаются.
Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа Мингосдоходов РК от 3 мая 1999 г. N 310 V990792_ .
17. В расчетных документах (счетах, счетах-фактурах), включая документы, на основании которых производятся расчеты при бартерных операциях, также при расчетах с использованием векселей и зачете взаимных требований сумма акциза по сырью, уплаченная на территории Республики Казахстан, выделяется отдельной строкой.
По импортируемому сырью представляется заполненная грузовая таможенная декларация и в качестве подтверждения об уплате акциза - экземпляр платежного поручения с отметкой банка о произведенном платеже.
Сноска. В пункт 17 внесены изменения - приказом Мингосдоходов РК от 3 мая 1999 г. N 310 V990792_ .
18. У плательщика, производящего подакцизные товары из давальческого сырья, облагаемый оборот определяется исходя из применяемых у данного плательщика цен, не включающих акциз, на такие товары в момент передачи готовой продукции, а при их отсутствии - исходя из цен, сложившихся на такие же или аналогичные товары или физического объема готовой продукции.
По подакцизной продукции изготовленной из давальческого сырья, по которому был уплачен акциз на территории Республики Казахстан, сумма акциза по реализованной продукции подлежит уменьшению на сумму акциза, уплаченную по сырью, фактически использованному на изготовление этой продукции и на стоимость марок акцизного сбора на момент передачи продукции заказчику.
По подакцизным товарам, изготовленным из давальческого сырья, включая розлив, ответственными за маркировку марками акцизного сбора подакцизных товаров являются изготовители таких товаров.
Лицо, производящее отгрузку давальческого сырья на территории Республики Казахстан, обязано представить лицу, получающему указанное сырье для изготовления подакцизной продукции, платежные документы, подтверждающие факт уплаты акциза на территории Республики Казахстан.
Отпуск спирта отечественного производства с применением льготной ставки акциза для предприятий и организаций, имеющих лицензию на право производства алкогольной продукции, производится в соответствии с договорами, заключенными непосредственно между производителем спирта и производителем алкогольной продукции и на основании оригинала справки, заверенной печатью налогового органа по месту регистрации организации, приобретающей спирт (в том числе на давальческой основе), подтверждающей его регистрацию в качестве плательщика акциза, являющегося действующей организацией.
При отгрузке производителем спирта, изготовленного из давальческого сырья по поручению собственника сырья третьим лицам, начисление акциза производится по ставке, применяемой в случае его отгрузки собственнику давальческого сырья.
В случае нецелевого использования спирта, приобретенного по льготной ставке организацией, имеющей лицензию на право производства алкогольной продукции, акциз по данному спирту подлежит доначислению по полной ставке с применением финансовых санкций и уплате в бюджет указанной организацией согласно действующего налогового законодательства.
Сноска. Пункт 18 - с изменениями, внесенными приказом Налогового комитета МФ РК от 29.12.1997г. N 1; приказом Мингосдоходов РК от 3 мая 1999 г. N 310 V990792_ .

14. Шикiзат бойынша бюджетке төлемдердi азайтуға жататын акциз сомасы есептi кезеңде дайын өнiм өндiру үшiн нақты пайдаланылған шикiзат көлемiн басшылыққа ала отырып айқындалады.
15.
ЕСКЕРТУ. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрлiгi Салық
комитетiнiң 1997.12.29. N 1 V970057_ бұйрығымен.
Ескерту. 15-тармақ алып тасталды - ҚР Мемлекеттік кіріс
министрлігінің 1999.05.03. N 310 V990792_ бұйрығымен.
16. Шикізат берушілерге төленген акциз сомалары (шикі мұнай, газ конденсатын және спирттің барлық түрлерін қоса алғанда) төлеушінің шығындарына енгізілмейді.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Мемлекеттік кіріс
министрлігінің 1999.05.03. N 310 V990792_ бұйрығымен.
17. Олардың негiзiнде баспа-бас айырбас операциялары кезiнде есеп айырысу жүргiзiлетiн құжаттарды қоса алғанда есеп айырысу құжаттарында (шоттар, фактура шоттары), сондай-ақ вексельдер мен өзара талаптар есептемесi пайдаланылған есеп айырысуларда Қазақстан Республикасының аумағында төленген акциз сомасы жеке жолмен бөлiп көрсетiледi.
Импортталатын шикiзат бойынша кеденнiң толтырылған жүк декларациясы және акциздiң төленгенiн растау ретiнде - төлемнiң төленгенi туралы банк белгiсi соғылған төлем тапсырмасының бiр данасы берiледi.
Ескерту. 17-тармақ өзгертілді - ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігінің
1999.05.03. N 310 V990792_ бұйрығымен.
18. Алыс-берiс шикiзатынан дайындалатын акцизделетiн тауарлар өндiретiн төлеушiде акциз салынатын айналым осы төлеушiнiң дайын өнiмдi беру сәтiнде осындай тауарға қолданған, акциз қосылмаған бағасын басшылыққа ала отырып, айқындалады, ал бұл баға жоқ болғанда - осындай және осыған ұқсас тауарлардың қалыптасқан бағасын немесе дайын өнiмнiң нақты көлемiн басшылыққа ала отырып айқындалады.
Қазақстан Республикасының аумағында акциз төленген алыс-берiс шикiзаттан дайындалған акцизделетiн өнiм бойынша өткiзiлген өнiм бойынша акциз сомасы осы өнiмдi дайындауға нақты пайдаланылған шикiзат бойынша төленген акциз сомасына және өнiмдi тапсырушыға беру сәтiндегi акциз алымы маркаларының құнына азайтылуға тиiс.
Сұйық шикiзатты қосқанда, алыс-берiс шикiзатынан дайындалған акцизделетiн тауарлар бойынша осындай тауарларды дайындаушылар акцизделетiн тауарларды акциз алымының маркаларымен таңбалау үшiн жауапты болып табылады.
Қазақстан Республикасының аумағында алыс-берiс шикiзатын жөнелтетiн тұлға акцизделетiн өнiм дайындау үшiн аталған шикiзатты алатын тұлғаға Қазақстан Республикасының аумағында акциздiң төленгенiн қуаттайтын төлем құжаттарын беруге мiндеттi.
Алкоголь өнiмiн өндiру құқығына лицензиясы бар кәсiпорындар мен ұйымдар үшiн акциздiң жеңiлдiктi ставкасын қолданып отандық өндiрiстегi спирттi беру спирт өндiрушi мен алкоголь өнiмiн өндiрушi арасында тiкелей жасалған шартқа сәйкес және жұмыс iстейтiн ұйым болып табылатын акциз төлеушi ретiнде оның тiркелгенiн растайтын спирттi сатып алушы (соның iшiнде алыс-берiс негiзiнде) ұйым тiркелген жердегi салық органы куәландырған анықтаманың түпнұсқасы негiзiнде жүргiзiледi.
Меншiктенушiнiң тапсырмасы бойынша алыс-берiс шикiзатынан жасалған спирттi өндiрушi үшiншi тұлғаларға жөнелткен кезде акциздi есептеу алыс-берiс шикiзатын меншiктенушi оны жөнелткен жағдайда қолданылатын ставка бойынша жүргiзiледi.
Алкоголь өнiмiн өндiру құқығына лицензиясы бар ұйым жеңiлдiктi ставка бойынша сатып алған спирттi мақсаттан тыс пайдаланған жағдайда осы спирт бойынша акциздi осы ұйымның толық ставкамен қаржы санкциялары қолданылып, толық есептелуге және бюджетке қолданыстағы салық заңдарына сәйкес төлеуiне жатады.
ЕСКЕРТУ. 18-тармақ өзгертiлдi - ҚР Қаржы министрлiгi Салық
комитетiнiң 1997.12.29. N 1 V970057_ бұйрығымен.
Ескерту. 18-тармақ толықтырылды - ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігінің
1999.05.03. N 310 V990792_ бұйрығымен.

19. При передаче товаропроизводителем подакцизного товара в качестве натуральной уплаты, подарка, при передаче заложенных товаров в собственность залогодержателя или обменной операции облагаемым оборотом является стоимость товара, определяемая по ценам товара собственного производства, не включающим акциз, сложившимся на момент обмена или передачи, но не ниже фактически сложившихся затрат, или физический объем готовой продукции.
Положения настоящего пункта применяются независимо от того, произведены ли эти товары из собственного или давальческого сырья.
Сноска. Пункт 19 - с дополнениями, внесенными приказом Налогового комитета МФ РК от 29.12.1997г. N 1.
20. Акциз, уплаченный по сырью на территории Республики Казахстан, не засчитывается в уменьшение суммы акциза по реализованной продукции в случаях проведения плательщиком мероприятий, не относящихся к предпринимательской деятельности плательщика.
При утрате и порче марок акцизного сбора, приобретенных для внутреннего производства, акциз уплачивается в размере заявленного ассортимента, за исключением случаев, возникших в результате чрезвычайных ситуаций природного характера.
При этом по испорченным или утерянным маркам акцизного сбора, предназначенным для маркировки алкогольной продукции, исчисление акциза производится по следующей формуле:
А=Са*Км*Vмах, где
А - сумма акциза, подлежащая уплате в бюджет;
Са - установленная ставка акциза;
Км - количество испорченных или утерянных марок акцизного сбора;
Vмах - максимальный объем емкости (в декалитрах), в которую производился разлив алкогольной продукции в течение одного месяца, предшествующих моменту списания марок акцизного сбора.
При утрате и порче подакцизной продукции акциз уплачивается в полном размере, в том числе по подакцизному сырью собственного производства, из которого произведена данная продукция, за исключением случаев, возникших в результате чрезвычайных ситуаций природного характера.
По положениям настоящего пункта стоимость марок акцизного сбора не принимается в уменьшение уплачиваемой суммы акциза.
Сноска. Пункт 20 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Налогового комитета МФ РК от 29.12.1997г. N 1; приказом Налогового Комитета МФ РК от 10.07.98г. N 62; приказом Налогового Комитета МФ РК от 10.07.98г. N 62; приказом Мингосдоходов РК от 3 мая 1999 г. N 310 V990792_ .
20-1. Списание марок акцизного сбора производится в присутствии комиссии, в состав которой в обязательном порядке входят:
- руководитель организации;
- главный бухгалтер организации;
- материально-ответственное лицо организации, несущее ответственность за учет и хранение марок акцизного сбора;
- представитель налогового органа, выдавшего марки акцизного сбора.
Списание марок акцизного сбора оформляется актом, выполняемом по форме, приведенной в приложении 3 к настоящей Инструкции.
В акте списания указывается количество испорченных марок акцизного сбора, а также серия и номер каждой марки, подлежащей списанию.
Поврежденные марки должны быть наклеены на отдельных листах бумаги с соблюдением следующих правил:
- наклеивание марок должно производиться без складок и неровностей;
- марки должны быть наклеены таким образом, чтобы четко рассматривался номер серии марок и центральная часть марки;
- при разрыве марок отдельные ее части должны быть соединены.
Оригиналы испорченных марок, наклеенные на бумагу, и один экземпляр акта списания передаются в налоговый орган, выдавший марки акцизного сбора.
Сноска. Дополнена пунктом 20-1 - приказом Мингосдоходов РК от 3 мая 1999 г. N 310 V990792_ .

19. Акцизделетiн тауарды тауар өндiрушi заттай төлем, сыйлық ретiнде бергенде, кепiлге салынған тауарларды кепiл ұстаушының меншiгiне бергенде немесе айырбастау операциялары кезiнде өзi өндiрген тауардың акциз қосылмаған, айырбастау немесе беру сәтiнде қалыптасқан, бiрақ нақты қалыптасқан шығыннан төмен емес баға бойынша айқындалатын тауар құны немесе дайын өнiмнiң нақты көлемi акциз салынатын айналым болып табылады.
Осы тармақтың ережелерi бұл тауарлар өзiнiң немесе берiлген шикiзаттан өндiрiлгендiгiне қарамастан қолданылады.
ЕСКЕРТУ. 19-тармақ 2 абзацпен толықтырылды - ҚР Қаржы
министрлiгi Салық комитетiнiң 1997.12.29. N 1
V970057_ бұйрығымен.
20. Қазақстан Республикасының аумағында шикiзат бойынша төленген акциз төлеушi төлеушiнiң кәсiпкерлiк қызметiне жатпайтын шараларды жүргiзген жағдайда өткiзiлген өнiм бойынша акциз сомасына азайтуға есептелмейдi.
Табиғи сипаттағы төтенше жағдайлардың нәтижесінен пайда болғаннан басқа жағдайларда акциздеу алым маркаларын жоғалтқан және бүлдірген кезде акциз өтініш берілген ассортимент мөлшерінде төленеді.
Мұның өзiнде алкоголь өнiмiн таңбалауға арналған акциз алымының бұзылған немесе жоғалған маркалары бойынша акциздi есептеу мынадай формула бойынша жүргiзiледi:
А-Са*Км*Vмах, мұнда
А - бюджетке төленуi тиiс акциздiң сомасы;
Са - акциздiң белгiленген ставкасы;
Км - акциз маркаларының бұзылған немесе жоғалған саны;
Vmax - акциз алымы маркаларын есептен шығару сәтiнiң алдындағы бiр ай iшiнде алкоголь өнiмiн құю жүргiзiлген сыйымдылықтың ең жоғары көлемi (декалитрмен).
Табиғи сипаттағы төтенше жағдайлар нәтижесінде пайда болғаннан басқа жағдайларда акцизделетін өнімді жоғалтқан және бүлдірген кезде акциз толық мөлшерде оның ішінде осы өнім шығарылған өзі өндірген акцизделетін шикізат бойынша төленеді.
Осы тармақтың ережелері бойынша акциз алымы маркасының құны төленетін акциз сомасы азайтылуға қабылданбайды.
ЕСКЕРТУ. 20-тармақ екінші және үшінші абзацпен толықтырылды - ҚР Қаржы
министрлігі Салық комитетінің 1997.12.29. N 1 V970057_
бұйрығымен.
ЕСКЕРТУ. 20-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық
комитетінің 1998.07.10. N 62 V980549_ бұйрығымен.
Ескерту. 20-тармақ өзгертілді және толықтырылды - ҚР Мемлекеттік
кіріс министрлігінің 1999.05.03. N 310 V990792_ бұйрығымен.
20-1. Акциз алымы маркаларын есептен шығару оның құрамына мыналар
мiндеттi түрде кiретiн комиссияның қатысуымен жүргізіледі:
- ұйымның басшысы;
- ұйымның бас бухгалтерi;
- акциз алымы маркаларын есепке алып, сақтауға жауап беретiн ұйымның
материалдық жауапты тұлғасы;
- акциз алымы маркаларын берген салық органының өкiлi.
Акциз алымы маркаларын есептен шығару осы Нұсқаулықтың 3 қосымшасында
берiлген нысанда орындалатын актiмен ресiмделедi.
Есептен шығару актiсiнде бұзылған акциз алымы маркаларының саны,
сондай-ақ есептен шығарылуы тиiс әрбiр марканың сериясы мен нөмiрi
көрсетiледi.
Бұзылған маркалар мынадай ережелер сақталып, жеке парақтарға
жапсырылуы тиiс:
- маркаларды жапсыру;
- маркалар серияларының нөмiрлерi мен марканың орталық бөлiгi жiтi
көрiнетiндей етiп жапсырылуы тиiс;
- маркалар жыртылған кезде олардың жеке бөлiктерi бiрiктiрiлуi тиiс;
- Қағазға жапсырылған бұзылған маркалардың түпнұсқалары мен есептен шығару актiсiнiң бiр данасы акциз алымы маркаларын берген салық органына тапсырылады.
Ескерту. 20-1.-тармақпен толықтырылды - ҚР Мемлекеттік
кіріс министрлігінің 1999.05.03. N 310 V990792_ бұйрығымен.

21. Облагаемым оборотом по игорному бизнесу, кроме лотерей, является выручка, определяемая исходя из суммы денежных средств, поступивших от игорного бизнеса, за минусом выплаченных выигрышей и налога на добавленную стоимость.
Облагаемым оборотом по лотерее (независимо от их типа и вида) является заявленная выручка от проведения лотерей. При этом заявленная выручка определяется исходя из количества выпускаемых лотерей и стоимости реализации лотерейных билетов.
Сноска. Пункт 21 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Налогового комитета МФ РК от 29.12.1997г. N 1; приказом МГД РК от 1 февраля 2000 года N 71 V001091_ .
22. При передаче сырой нефти, добытой на территории Республики Казахстан, на промышленную переработку, акциз уплачивается на момент ее передачи. При этом акциз, уплаченный по сырой нефти, в уменьшение платежей по выработанным подакцизным нефтепродуктам не зачитывается.
Положения настоящего пункта применяются также при передаче всех видов спирта на переработку.
Сноска. Раздел II дополнен пунктом 22 согласно приказу Государственного налогового комитета Республики Казахстан от 14 января 1997 года N 8; пункт 22 - с дополнениями, внесенными приказом Налогового комитета МФ РК от 29.12.1997г. N 1.
VIII. Порядок и сроки уплаты
23. Сумма акцизов определяется плательщиком самостоятельно исходя из стоимости реализуемых товаров и установленных ставок.
24. Отчетным периодом по расчетам с бюджетом по акцизам, за исключением акцизов на лотереи, является календарный месяц.
Сноска. Пункт 24 - с изменениями, внесенными приказом МГД РК от 1 февраля 2000 года N 71 V001091_ .
25. По товарам, указанным в подпунктах 1)-9), 15) пункта 4 настоящей инструкции, акцизы подлежат перечислению в бюджет не позднее, чем на десятый банковский день после дня, в течение которого произведена реализация товаров.
Сноска. Пункт 25 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом МГД РК от 4.08.99г. № 929 V990947_ ; приказом МГД РК от 1 февраля 2000 года N 71 V001091_ .
26. По иным подакцизным товарам акцизы подлежат перечислению в бюджет не позднее чем:
на тринадцатый день месяца за реализацию, осуществленную в течение первых десяти дней месяца;
на двадцать третий день месяца за реализацию, осуществленную в течение вторых десяти дней месяца);
на третий день месяца, следующего за отчетным месяцем, за реализацию за оставшиеся дни отчетного месяца.
27. По продукции, выработанной из давальческого сырья, акциз уплачивается в момент передачи (отгрузки) продукции заказчику.
При производстве продукции из сырья собственного производства, которое подлежит обложению акцизом, акциз на данное сырье уплачивается в момент реализации продукта переработки в сроки, предусмотренные пунктами 25 и 26 настоящей Инструкции.
Сноска. Пункт 27 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Налогового Комитета МФ РК от 10.07.98г. N 62.

21. Ойын бизнесiнен түскен, төленген ұтыстар шегерiлген және қосылған құнға салынатын салық ақшалай қаражат сомасын басшылыққа ала отырып айқындалатын түсiм ойын бизнесi (лотереялардан басқа) бойынша акциз салынатын айналым болып табылады.
Лотерея бойынша салық салынатын айналым (олардың үлгiсi мен түрiне қарамастан) - лотереялар өткiзуге мәлiмделген түсiм болып табылады. Мұның өзiнде, лотерея билеттерiн шығарудағы сату бағасы мәлiмделген түсiм болып табылады.
ЕСКЕРТУ. 21-тармақ өзгертілді - ҚР Қаржы министрлігі Салық
комитетінің 1997.12.29. N 1 V970057_ бұйрығымен.
Ескерту: 21-тармақ толықтырылды - ҚР Мемлекеттік кіріс
министрлігінің 2000 жылғы 1 ақпандағы N 71
бұйрығымен. V001091_
22. Республикасының аумағында шығарылған өңделмеген мұнайды өндiрiстiк өңдеуге тапсырған жағдайда, акциз сол тапсырылған уақытта төленедi. Мұндай жағдайда өңделмеген мұнай бойынша төленген акциз акцизделiнетiн мұнай өнiмдерi төлемдерiн кемiтуге жатқызылмайды.
Осы тармақтың ережелерi өңдеудегi барлық спирт түрлерiн берген
кезде де қолданылады.
ЕСКЕРТУ. 22-тармақпен толықтырылды - ҚР Мемлекеттiк салық
комитетiнiң 1997.02.14. N 30
V970030_
бұйрығымен.
ЕСКЕРТУ. 22-тармақ толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігі Салық
комитетінің 1997.12.29. N 1
V970057_
бұйрығымен.
VIII. Төлеу тәртiбi мен мерзiмi
23. Акциздердiң сомасын төлеушi өткiзiлетiн тауарлардың құны мен
белгiленген ставкаларды басшылыққа ала отырып өз бетiнше белгiлейдi.
24. Күнтiзбелiк ай лотереяларға акциздерден басқа акциздер бойынша
бюджетпен есеп айырысу бойынша есептi кезең болып табылады.
Ескерту: 24-тармақ толықтырылды - ҚР Мемлекеттік кіріс
министрлігінің 2000 жылғы 1 ақпандағы N 71
бұйрығымен.
V001091_
25. Осы нұсқаулықтың 4 тармағының 1)-9), 15-тармақшаларында
көрсетiлген тауарлар бойынша акциздер тауар өткiзiлген күннен кейiнгi
оныншы банк күнiнен кешiктiрiлмей бюджетке аударылуға тиiс.
Ескерту: Өзгертілді - ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігінің
1999 жылғы 9 тамыздағы N 929 бұйрығымен.
V990947_
Ескерту: 25-тармақ толықтырылды - ҚР Мемлекеттік кіріс
министрлігінің 2000 жылғы 1 ақпандағы N 71
бұйрығымен.
V001091_
26. Өзгедей акцизделетiн тауарлар бойынша акциздер:
айдың алғашқы он күнi iшiнде өткiзiлгенi үшiн айдың он үшiншi
күнiнен кешiктiрiлмей;
айдың екiншi он күнi iшiнде өткiзiлгенi үшiн айдың жиырма үшiншi
күнiнен кешiктiрiлмей;
есептi айдың қалған күндерi өткiзiлгенi үшiн есептi айдан кейiнгi
айдың үшiншi күнiнен кешiктiрiлмей бюджетке аударылуға тиiс.
27. Алыс-берiс шикiзатынан өндiрiлген өнiм бойынша акциз өнiм
тапсырысшыға берiлген (жөнелтiлген) сәтте төленедi.
Акциздеуге жататын, өзі өндірген шикізаттан акцизделетін өнімді
өндірген кезде, бұл шикізаттың акцизі осы Нұсқаулықтың 25 және
26тармақтарында көзделген мерзімде ұқсатылған өнімді сату кезінде
төленеді.
ЕСКЕРТУ. 27-тармақ екінші азатжолмен толықтырылды - ҚР Қаржы
министрлігі Салық комитетінің 1998.07.10. N 62
V980549_
бұйрығымен.

28. По игорному бизнесу (кроме лотерей) акциз, исчисленный по полученной выручке, вносится в сроки, указанные в пункте 26 настоящей инструкции.
По лотереям акциз уплачивается до регистрации выпуска лотерей. При регистрации выпуска лотерей налогоплательщик обязан представить в регистрирующий орган документ, подтверждающий уплату в бюджет причитающейся суммы акциза.
Уплаченная в бюджет сумма акциза от проведения лотерей перерасчету и возврату не подлежит.
Сноска. Пункт 28 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом МГД РК от 1 февраля 2000 года N 71 V001091_ .
29. Внесенные суммы акциза по текущим платежам в соответствии с пунктами 25-28 настоящей инструкции идут в зачет суммы акциза, указанной плательщиком в декларации за отчетный период к уплате в бюджет.
30. Своевременно не уплаченные суммы акциза, в том числе текущие платежи, взыскиваются в бюджет с начислением пени в размере официальной ставки рефинансирования, установленной Национальным Банком Республики Казахстан, за каждый день просрочки (включая день оплаты).
Сноска. Пункт 30 - с изменениями, внесенными приказом МГД РК от 1 февраля 2000 года N 71 V001091_ .
31. Сроки уплаты акциза продлению не подлежат.
IХ. Ответственность плательщиков
32. Плательщик обязан встать на учет по акцизам в органах налоговой службы с присвоением ему регистрационного номера налогоплательщика. Лицо становится плательщиком по акцизам с момента наличия облагаемого оборота.
Плательщик обязан подать заявление о снятии с учета по акцизам в случае прекращения деятельности, связанной с облагаемым оборотом.
33. Ответственность за правильное исчисление и своевременную уплату акцизов в бюджет возлагается на плательщика.
34. Плательщик обязан представлять в соответствующий орган налоговой службы налоговую декларацию, за исключением декларации по акцизу на лотереи, за каждый отчетный период не позднее пятнадцатого числа месяца, следующего за отчетным, с указанием суммы акциза, подлежащей уплате и фактически уплаченной за каждые десять дней отчетного месяца.
Плательщик акциза от проведения лотерей обязан представить не позднее пятнадцатого числа месяца, следующего за месяцем регистрации выпуска лотереи, в территориальный налоговый орган по месту своей регистрации декларацию по акцизу на лотерею по форме, приведенной в Приложении N 6 к настоящей Инструкции.
Сноска. Пункт 34 - с дополнениями, внесенными приказом МГД РК от 1 февраля 2000 года N 71 V001091_ .
35. Сроки уплаты акциза и сроки представления декларации, приходящиеся на выходной или праздничный день переносятся на первый рабочий день после выходного или праздничного дня.

28. Ойын бизнесi (лотереялардан басқа) бойынша алынған түсiм бойынша есептелген акциз осы нұсқаулықтың 26-тармағында көрсетiлген мерзiмде аударылады.
Лотереялар бойынша акциз лотереялар шығарылымы (таралымы) тiркелгенге дейiн төленедi. Лотереялар шығарылымы (таралымы) тiркелген кезде салық төлеушi тiркеушi органға тиесiлi акциз сомасының бюджетке төленгенiн растайтын құжат тапсыруы тиiс.
Лотерея өткiзуден бюджетке төленген акциз сомасы қайта есептеуге және
қайтаруға жатпайды.
Ескерту: 28-тармақ толықтырылды - ҚР Мемлекеттік кіріс
министрлігінің 2000 жылғы 1 ақпандағы N 71
бұйрығымен.
V001091_
29. Ағымдағы төлемдер бойынша акциздiң төленген сомасы осы
нұсқаулықтың 25-28 тармақтарына сәйкес төлеушi есептi кезеңдегi
декларацияда көрсеткен акциз сомасын бюджетке төлемге есептеуге
жатқызылады.
30. Акциздiң уақтылы  төленбеген сомасы, оның ішінде есептегі
кезеңде, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен белгілеген ресми
ставкаларды басшылыққа ала отырып әр кешіктірілген күніне (төленген күнді
қоса) байланысты бюджетке өсімімен есептеліп өндіріледі.
Ескерту: 30-тармақ өзгертілді - ҚР Мемлекеттік кіріс
министрлігінің 2000 жылғы 1 ақпандағы N 71
бұйрығымен.
V001091_
31. Акциздi төлеу мерзiмi ұзартылуға жатпайды.
IХ. Төлеушiнiң жауапкершiлiгi
32. Төлеушi салық қызметi органдарында акциздер бойынша есепке тұруға мiндеттi, оған салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрi берiледi. Тұлға акциз салынатын айналым болған сәттен бастап салық төлеушiге айналады.
Төлеушi акциз салынатын айналымға байланысты қызмет тоқтатылған жағдайда есептен шығару туралы арыз беруге мiндеттi.
33. Акциз төлеушiге акциздердiң дұрыс есептелiп, бюджетке уақтылы аударылуы үшiн жауапкершiлiк жүктеледi.
34. Төлеушi салық қызметiнiң тиiстi органына әрбiр есептi кезең үшiн лотереяларға акциз бойынша декларациядан басқа салық декларациясын есептi айдан кейiнгi айдың он бесiнен кешiктiрмей беруге мiндеттi, онда төленуге тиiс және есептi айдың әр он күнiнде нақты төленген акциз сомасы көрсетiледi.
Лотерея өткiзуге акциз төлеушi осы Нұсқауға N 6 қосымшада келтiрiлген
нысанда лотереяларға акциз бойынша декларацияны өзi тiркелген орны бойынша
аумақтық салық органына лотерея шығарылымы (таралымы) өткiзiлген айдан
кейiнгi айдың он бесiнен кешiктiрмей тапсыруға мiндеттi.
Ескерту: 34-тармақ толықтырылды - ҚР Мемлекеттік кіріс
министрлігінің 2000 жылғы 1 ақпандағы N 71
бұйрығымен.
V001091_
35. Акциздi төлеу мерзiмi және декларацияны беру мерзiмi демалыс
немесе мереке күнге тура келсе, бұл мерзiм демалыс немесе мереке күннен
кейiнгi бiрiншi жұмыс күнiне ауыстырылады.

36. Запрещается реализация подакцизных товаров, подлежащих маркировке марками акцизного сбора, без применения марок. За реализацию подакцизных товаров без применения акцизных марок применяются санкции в соответствии с действующим законодательством.
37. За нарушение законодательства об акцизах к плательщику применяются установленные санкции в соответствии с Законом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет".
Х. Перечисление акцизов в бюджет
38. Суммы акцизов, подлежащие перечислению в бюджет, зачисляются банком или другой организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций, в соответствующие бюджеты в день получения платежного поручения (распоряжения).
Раздел III. Импорт подакцизных товаров
ХI. Объект обложения по импортируемым товарам
39. Объектом обложения по импортируемым подакцизным товарам является таможенная стоимость, определяемая в соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан, или физический объем в натуральном выражении.
40. В случае введения Кабинетом Министров Республики Казахстан порядка маркировки подакцизной продукции марками акцизного сбора исчисленная сумма акциза по импортируемым подакцизным товарам подлежит уменьшению на стоимость марок акцизного сбора (за исключением
стоимости их изготовления) по объему ввезенных товаров.
Сноска. В пункт 40 внесены изменения - приказом Мингосдоходов РК от 3
мая 1999 г. N 310
V990792_
.
ХII. Срок уплаты
41. Акцизы на импортируемые товары уплачиваются в день,
определяемый таможенным законодательством Республики Казахстан для
уплаты таможенных платежей.
ХIII. Освобождение от акцизов
42. Акцизами не облагаются подакцизные товары, импортируемые физическими лицами по нормам, утвержденным Кабинетом Министров Республики Казахстан.
43. Нижеперечисленные импортируемые товары освобождаются от уплаты акциза:
подакцизные товары, необходимые для эксплуатации транспортных средств, осуществляющих международные перевозки грузов, багажа и пассажиров, во время следования в пути и в пунктах промежуточной остановки, а также приобретенные за границей для ликвидации аварии (поломки);
товары, оказавшиеся вследствие повреждения до пропуска их через таможенную границу Республики Казахстан непригодными к использованию в качестве изделий и материалов;
товары, ввезенные для официального пользования иностранными дипломатическими и приравненными к ним представительствами, а также для личного пользования дипломатического и административно-технического персонала этих представительств, включая членов их семей, проживающих вместе с ними, и освобождаемые в соответствии в международными договорами, участником которых является Республика Казахстан;
товары, перемещаемые через таможенную границу Республику Казахстан, освобождаемые в рамках таможенных режимов, установленных таможенным законодательством Республики Казахстан, за исключением режима "Выпуск товаров для свободного обращения".
Сноска. Пункт 43 - с изменениями, внесенными приказом Налогового комитета МФ РК от 29.12.1997г. N 1; приказом Мингосдоходов РК от 3 мая 1999 г. N 310 V990792_ .
Начальник Главной налоговой инспекции - первый заместитель министра финансов Республики Казахстан
Приложение 1
к Инструкции Главной налоговой инспекции
Министерства финансов Республики Казахстан
от 27 июня 1995 г. № 36

36. Акциз алымының маркаларымен таңбалауға тиiс акцизделетiн
тауарларды акциздiк маркаларды қолданбай өткiзуге тыйым салынады.
37. Акциз туралы заңдарды бұзғаны үшiн төлеушiге "Салықтар және
бюджетке төленетiн басқа да төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы
Президентiнiң заң күшi бар Жарлығына сәйкес белгiленген санкциялар
қолданылады.
Х. Акциздердi бюджетке аудару
38. Бюджетке аударылуға тиiс акциздердiң сомасын банк немесе банк
операцияларының кейбiр түрлерiн жүзеге асыратын басқа да ұйым төлем
тапсырмасы (әкiмi) алынған күнi тиiстi бюджетке аударады.
III Бөлiм. Акцизделетiн тауарлардың импорты
ХI. Импортталатын тауарлар бойынша акциз салу
объектiсi
39. Қазақстан Республикасының кеден заңдарына сәйкес белгiленген
кеден құны немесе заттай күйiндегi нақты төлем импортталған акцизделетiн
тауарлар бойынша акциз салу объектiсi болып табылады.
40. Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi акцизделетiн өнiмдi
акциз алымының маркаларымен таңбалау тәртiбiн енгiзген жағдайда
импортталған акцизделетiн тауарлар бойынша акциздiң есептелген сомасы
әкелiнген тауарлардың көлемi бойынша акциз алымы маркаларының (оларды
жасау құнынан басқа) құнына азайтылуға жатады.
Ескерту. 40-тармақ өзгертілді - ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігінің
1999.05.03. N 310
V990792_
бұйрығымен.
ХII. Төлеу мерзiмi
41. Импортталған тауарларға акциздер кеден төлемдерiн төлеу үшiн
Қазақстан Республикасының кеден заңдарында айқындалған күнi төленедi.
ХIII. Акциздерден босату
42. Жеке тұлғалар Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi бекiткен норма бойынша импортталған акцизделетiн тауарларға акциз салынбайды.
43. Мынадай импортталған тауарлар акциз төлеуден босатылады:
халықаралық жүк, қол жүгi мен жолаушылар тасымалын жүзеге асыратын көлiк құралдарын жол үстiнде және аралық аялдау бекеттерiнде пайдалану үшiн қажеттi акцизделетiн тауарлар, сондай-ақ аварияны (iстен шығуды) жою үшiн шетелде сатып алынған акцизделетiн тауарлар;
Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы өткiзiлгенге дейiн бүлiну салдарынан бұйымдар мен материалдар ретiнде пайдалануға жарамсыз болып қалған тауарлар;
шетелдік дипломатиялық және оларға теңестірілген өкілдіктердің ресми пайдалануы үшін, сондай-ақ осы өкілдіктердің дипломатиялық әрі әкімшілік-техникалық қызметкерлерінің, олармен бірге тұратын және Қазақстан Республикасы қатысушы болып табылатын халықаралық шарттарға сәйкес олардың отбасы мүшелерін қоса алғанда, жеке пайдалану үшін әкелінген тауарлар;
"Еркiн айналыс үшiн тауарлар шығару" режимiн қоспағанда, Қазақстан
Республикасының кеден шекарасы арқылы өткiзiлетiн, Қазақстан
Республикасының кеден заңдарында белгiленген кеден режимдерi шеңберiнде
босатылған тауарлар.
ЕСКЕРТУ. 43-тармақтың 6 абзацы алынып тасталды - ҚР Қаржы
министрлiгi Салық комитетiнiң 1997.12.29. N 1
V970057_
бұйрығымен.
Ескерту. 43-тармақ өзгертілді - ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігінің
1999.05.03. N 310
V990792_
бұйрығымен.
Бас салық инспекциясының
бастығы - Қазақстан
Республикасы Қаржы
министрiнiң бiрiншi
орынбасары
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Бас салық инспекциясының
1995 жылғы 27 маусымдағы
N 36 нұсқаулығына
1 қосымша

35  Итого                                            54
36 Сумма зачета, перене-                             53
сенная из предыдущего
отчетного периода
37 Всего (с учетом стр.36)                           52
__________________________________________________________________
IV. Расчет акциза при экспорте собственником давальческого сырья:
________________________________________________________________________
№ !Вид ! Код! Наименование! Объем ! Стои- ! в т.ч. по товару, отгружен-
п/п!това!това!организации- !товара,! мость !       ному на экспорт
! ра ! ра !переработчика!получен!товара,!____________________________
!    !    !давальческого!ный от !получен!   №   ! объем ! стоимость
!    !    !сырья (назва-!перера-!ного от!  ГТД  !       !
!    !    !ние, РНН, ад-!ботчика!перера-!       !       !
!    !    !     рес)    !       !ботчика!       !       !
___!____!____!_____________!_______!_______!_______!_______!____________
_1_!_2__!__3_!______4______!___5___!___6___!___7___!___8___!_____9______
38
39
40
41
42 Итого
________________________________________________________________________
Продолжение таблицы:
_______________________________
Сумма акциза, упла- !    !    !
ченная переработчику!    !    !
_____________________!    !    !
№  !сумма!в т.ч. по !    !    !
пл/п!     ! экспорту !    !    !
____!_____!__________!____!____!
_10_!__11_!____12____!_13_!_14_!
49
48
47
46
45
_______________________________
43 Окончательный расчет с бюджетом
____________________________________________
№ !         !к уплате!к возмещению!код !   !
п/п!         !        !            !стр.!   !
___!_________!________!____________!____!___!
44    Итого                          39
(стр.37-42)
_____________________________________________
Я знаю, что любое нарушение закона об акцизах ведет к
ответственности перед бюджетом, и заявляю, что представленные данные
являются полными и достоверными.
_________________________      _____________________    _______________
Ответственное лицо              Должность               Подпись
_________________________      _____________________    _______________
Налоговый инспектор               Дата                  Подпись
Приложение 2
к Инструкции Главной налоговой инспекции
Министерства финансов Республики Казахстан
от 27 июня 1995 г. № 36
Сноска. Приложение 2 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом МГД РК от 4.08.99г. № 929 V990947_ ; приказом МГД РК от 1 февраля 2000 года N 71 V001091_ .
Руководство
по заполнению Декларации по акцизам
Вы должны представить вашу декларацию за каждый отчетный период не позднее 15-го числа месяца, следующего за отчетным, с указанием суммы акциза, подлежащей уплате и фактически уплаченной за каждые 10 дней отчетного месяца.
По товарам, указанным в подпунктах 1)-9) пункта 4 настоящей Инструкции, акцизы подлежат перечислению в бюджет не позднее чем на десятый банковский день после дня, в течение которого произведена реализация товаров.
По продукции, выработанной из давальческого сырья, акциз уплачивается в момент передачи (отгрузки) продукции заказчику.
Сроки уплаты акциза продлению не подлежат.
Помните! За нарушение законодательства об акцизах применяются установленные санкции в соответствии с Законом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" Z952235_ № 2235 от 24.04.95 г.
Декларация по акцизам состоит из трех страниц. В зависимости от вида подакцизных товаров, производимых вами, может оказаться, что вам не нужно заполнять все строки налоговой декларации. Если какие-либо строки не используются, вам необходимо проставить в них прочерк.
I. Начисление акцизов
В разделе указывается начисление акцизов по обороту, в том числе по сырью собственного производства, используемого при производстве алкогольной продукции, а также стоимость и сумма акциза по испорченной и утерянной подакцизной продукции, начисленная в соответствии с пунктом 20 настоящей Инструкции.
II. Зачеты по акцизу на сырье, использованное
в производстве
В разделе указывается объем и стоимость подакцизного сырья, фактически использованного на изготовление реализованной за отчетный период подакцизной продукции, определяемый исходя из нормы затрат подакцизного сырья на единицу реализованной подакцизной продукции, а также сумма акциза по указанному объему подакцизного сырья, которая подлежит отнесению в зачет.
III. Расчеты по акцизу за отчетный период
В разделе указывается сумма акциза, подлежащая уплате в бюджет в целом за отчетный период, в том числе подекадно.

| 35  | Жиынтығы     |           |             |          |  54   |
|_____|______________|___________|_____________|__________|_______|________
| 36  |Алдыңғы есепті кезеңнен ауыстырылған есептеме      |  53   |
|     |сомасы                                             |       |
|_____|___________________________________________________|_______|________
| 37  |Барлығы (қосымшама 36 жол)|             |          |  52   |
|_____|__________________________|_____________|__________|_______|________
|
IV. Алыс-беріс шикізатын меншіктенушінің  экспорты
кезінде акцизді есептеу:
__________________________________________________________________________
| N |Тауар |Тауар |Алыс-беріс       |Өңдеушіден алынған|Өңдеушіден алынған
|р/с|түрі  |коды  |шикізатын өңдеуші|тауар көлемі      |тауар құны
|   |      |      |ұйымның атауы    |                  |
|   |      |      |(атауы, СТТ,     |                  |
|   |      |      |мекен-жайы)      |                  |
|___|______|______|_________________|__________________|___________________
|38 |      |      |                 |                  |
|___|______|______|_________________|__________________|___________________
|39 |      |      |                 |                  |
|___|______|______|_________________|__________________|___________________
|40 |      |      |                 |                  |
|___|______|______|_________________|__________________|___________________
|41 |      |      |                 |                  |
|___|______|______|_________________|__________________|___________________
|42 |Жиынтығы                       |                  |
|___|_______________________________|__________________|___________________
таблицаның жалғасы
__________________________________________________________________________
|Соның ішінде экспортқа         |Өңдеушіге төленген акциз сомасы|Ел коды|
|жөнелтілген тауар бойынша      |                               |       |
|_______________________________|_______________________________|_______|__
|  N ГТД  |  көлемі  |  құны    |N р/с|сома|соның ішінде экспорт|       |
|         |          |          |     |    |бойынша             |       |
|_________|__________|__________|_____|____|____________________|_______|__
|         |          |          |     |    |                    |   49  |
|_________|__________|__________|_____|____|____________________|_______|__
|         |          |          |     |    |                    |   48  |
|_________|__________|__________|_____|____|____________________|_______|__
|         |          |          |     |    |                    |   47  |
|_________|__________|__________|_____|____|____________________|_______|__
|         |          |          |     |    |                    |   46  |
|_________|__________|__________|_____|____|____________________|_______|__
|         |          |          |     |    |                    |   45  |
|_________|__________|__________|_____|____|____________________|_______|__
43 Бюджетпен түпкілікті есеп айырысу
__________________________________________________
| N |              | төлеуге | өтеуге | елдің коды |
|р/с|              |         |        |            |
|___|______________|_________|________|____________|
|44 |Жиынтығы      |         |        |     39     |
|   |(37-42 жолдар)|         |        |            |
|___|______________|_________|________|____________|
Акциздер туралы заңды кез келген бұзушылық бюджет алдындағы
жауапкершілікке әкеп соғатынын мен білемін және берілген мәліметтердің
толықтығы мен дұрыстығын мәлімдеймін.
___________________________ __________________________ ___________________
Жауапты адам                    Лауазым                 Қолы
___________________________ __________________________ ___________________
Салық инспектор                    Күні                  Қолы
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Бас салық инспекциясының
1995 жылғы 27 маусымдағы
N 36 нұсқаулығына
2 қосымша
Ескерту: 2 қосымша толықтырылды - ҚР Мемлекеттік кіріс
министрлігінің 2000 жылғы 1 ақпандағы N 71
бұйрығымен.
V001091_
Акциздер бойынша декларацияны толтыру жөнiнде
нұсқаулық
Сiз төленуi тиiс және есептi айдың әрбiр 10 күнi үшiн нақты төленген акциз сомасын көрсетiп, әрбiр есептi ай үшiн декларацияңызды есептi айдан кейiнгi айдың 15-нен кешiктiрмей тапсыруға тиiссiз.
Осы Нұсқаулықтың 4-тармағы 1)-9) тармақшаларында аталған тауарлар бойынша акциздер тауар сату жүргiзiлген күннен кейiнгi оныншы банк күнiнен кешiктiрмей бюджетке аударуға жатады.
Ескерту: Өзгертілді - ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігінің
1999 жылғы 9 тамыздағы N 929 бұйрығымен. V990947_
Алыс-берiс шикiзатынан әзiрленген өнiм бойынша акциз өнiмдi тапсырыс берушiге беру (жөнелту) сәтiнде төленедi.
Акциз төлеу мерзiмi ұзартуға жатпайды.
Есте сақтаңыз! "Салықтар және бюджетке мiндеттi басқа да төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 24.04. N 2235 Z952235_ Заң күшi бар Жарлығына сәйкес белгiленген санкциялар акциздер туралы заңдарды бұзғаны үшiн қолданылады.
Акциздер бойынша декларация үш беттен тұрады. Сiз өндiретiн акцизделетiн тауарлар түрiне қарай Сiздiң салық декларациясының барлық жолдарын толтыруыңыз қажет болмауы да мүмкiн. Егер әлде бiр жолдар пайдаланылмаса, бос қалдырасыз.
І. Акциздерді есептеу
Бөлiмде айналымдағы, соның iшiнде алкоголь өнiмiн өндiру кезiнде өз меншiгiндегi шикiзат бойынша да пайдаланылатын акциздердi есептеу, сондай-ақ осы Нұсқаулықтың 20-тармағына сәйкес есептелген акциздеуге жататын бұзылған және жоғалған өнiм бойынша акциздiң құны мен сомасы көрсетiледi
ІІ. Өндірісте пайдаланылған шикізатқа акциз бойынша есептемелер
Бөлiмде сатылған акцизделетiн өнiмнiң бiрлiгiне акцизделген шикiзат шығындарының нормасы ескерiлiп, айқындалатын есептi кезеңде сатылған акцизделетiн өнiмдi жасауға нақты пайдаланылған акцизделетiн шикiзаттың көлемi мен құны, сондай-ақ есептемеге жатқызылатын акцизделетiн шикiзаттың көрсетiлген көлемi бойынша акциздiң сомасы көрсетiледi.
ІІІ. Есепті кезеңдегі акциз бойынша есеп айырысу
Бөлiмде есептi кезеңде тұтас, соның iшiнде онкүндiктер бойынша бюджетке төленуi тиiс акциз сомасы көрсетiледi.

В строке 20 указывается сумма акциза, подлежащая уплате в целом за отчетный период, которая определяется как разница между суммой акциза, начисленной по строке 6 и суммой акциза, отнесенной в зачет по подакцизному сырью, указанной в строке 12.
В строке 21 указывается сумма акциза, подлежащая уплате по испорченным, утерянным маркам акцизного сбора, начисленная в соответствии с пунктом 20 настоящей Инструкции.
В строке 21а указывается сумма акциза с учетом суммы, указанной в строке 21.
В строке 28 указывается сумма произведенных текущих платежей по акцизу в целом за отчетный период, в том числе подекадно.
В строке 35 указывается сумма акциза, подлежащая к уплате в бюджет или к возмещению из бюджета с учетом фактически уплаченных за отчетный период текущих платежей и определяется как разница между суммой акциза, подлежащей уплате, указанной в строке 21а и суммой текущих платежей, выплаченных за отчетный период, указанной в строке
28. Если сумма, указанная в строке 28, превышает сумму, указанную в строке 21а, заполняется графа "к возмещению".
Графа "к зачету" по строке 35 заполняется только в случае, если произведенная подакцизная продукция реализована на экспорт, за исключением государств-участников СНГ (за исключением Азербайджанской Республики, Украины, Республики Беларусь и Республики Молдова).
Если экспортируемая подакцизная продукция произведена из спирта, нефти или газового конденсата, то в этом случае указанная графа по данной строке не заполняется.
Графа "к возмещению" заполняется в случае превышения строки 28 над строкой 21а.
В строке 36 указывается сумма зачета, перенесенная из предыдущего отчетного периода, данные вносятся в графу "к зачету".
В строке 37 указывается сумма акциза, подлежащая к уплате или к возмещению с учетом суммы зачета, перенесенной из предыдущего отчетного периода.
IV. Расчет акциза при экспорте собственником
давальческого сырья
Заполняется собственниками давальческого сырья, осуществившими экспорт продуктов переработки, по которым был уплачен акциз переработчику.
В разделе указывается общий объем и стоимость подакцизных товаров, полученных от переработчика, в том числе отгруженных на экспорт (за исключением государств-участников СНГ), а также сумма акциза, подлежащая уплате переработчику в момент получения от него продуктов переработки давальческого сырья; дата и № платежного поручения, подтверждающего факт уплаты акциза переработчику; сумма акциза, уплаченная переработчику по экспортируемым подакцизным товарам.
По строке 44 выводится окончательный итог по расчетам с бюджетом за отчетный период с учетом строки 42.
Приложение 3
к Инструкции Главной налоговой инспекции
Министерства финансов Республики Казахстан
от 27 июня 1995 г. № 36
город ________________                    "____"____________199_г.
Акт
списания испорченных марок акцизного сбора
на____________________________________
наименование организации
РНН_______________________
Нами, членами комиссии, было произведено списание марок акцизного
сбора, испорченных в результате (указать причины)______________________
в количестве_______________________ (шт.) серия, №_____________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
Представитель
Налогового органа
__________________________              _________________
(Ф.И.О., должность)                       (подпись)
Члены комиссии:
__________________________              _________________
(Ф.И.О., должность)                       (подпись)
__________________________              _________________
(Ф.И.О., должность)                       (подпись)
__________________________              _________________
(Ф.И.О., должность)                       (подпись)
__________________________              _________________
(Ф.И.О., должность)                       (подпись)
Приложение 4
к Инструкции Главной налоговой инспекции
Министерства финансов Республики Казахстан
от 27 июня 1995 г. № 36
В налоговый комитет
по месту нахождения филиала_____________
От плательщика______________________________    РНН_________________
наименование юридического лица    Телефон_____________
Адрес_______________________________________
М.П.
____________________________________________     _______________________
Наименование налогового комитета по месту       (подпись руководителя НК)
нахождения головной организации
Расчет по акцизу
за ______________ год
отчетный период
по____________________________________    Адрес__________________________
наименование структурного подразделения   Телефон________________________
Ф.И.О. руководителя___________________
структурного подразделения

20-жолда есептi кезеңде тұтас төленуi тиiс акциз сомасы көрсетiледi, ол 6-жол бойынша есептелген акциз сомасы мен 12-жолда көрсетiлген акцизделетiн шикiзат бойынша есептемеге жатқызылған акциз сомасының айырмасы ретiнде көрсетiледi.
21-жолда осы Нұсқаулықтың 20-тармағына сәйкес есептелген акциздiк алымның бұзылған, жоғалған маркалары бойынша төленуi тиiс акциз сомасы көрсетiледi.
21а-жолда 21-жолда көрсетiлген сома ескерiлген акциз сомасы көрсетiледi.
28-жолда есептi кезең бойынша тұтас, соның iшiнде онкүндiктер бойынша жүргiзiлген ағымдағы төлемдер сомасы көрсетiледi.
35-жолда бюджетке төленуi немесе есептi кезеңдегi ағымдағы төлемдер үшiн нақты төленгенi бюджеттен өтелуге тиiс сома көрсетiледi және 21а-жолда көрсетiлген төленуге тиiс акциз сомасы мен 28-жолда көрсетiлген есептi кезеңдегi төленген ағымдағы төлемдер сомасы арасындағы айырма ретiнде айқындалады. Егер 28-жолда көрсетiлген сома 21а-жолда көрсетiлген сомадан асып түссе, "өтелуге" бағаны толтырылады.
35-жолдағы "есептелуге" бағаны егер өндiрiлген акцизделген өнiм экспортқа сатылса ғана толтырылады, ТМД-ға қатысушы елдерден басқа (Әзiрбайжан Республикасы,Украина, Беларусь Республикасы мен Молдова Республикасынан басқа).
Егер акцизделген экспортталатын өнiм спирттен, мұнайдан немесе газ конденсатынан өндiрiлсе, онда мұндай жағдайда көрсетiлген баған толтырылмайды.
28-жол 21а-жолдан асса ғана "өтелуге" бағаны толтырылады.
36-жолда алдыңғы есептi кезеңнен ауыстырылған есептеме сомасы көрсетiлiп, мәлiметтерi "есептелуге" бағанына енгiзiледi.
37-жолда төленуге тиiс немесе алдыңғы есептi кезеңнен ауыстырылған есептеме сомасы ескерiлiп, өтелуге тиiс акциз сомасы көрсетiледi.
IV. Алыс-беріс шикізатын меншіктенуші экспорттаған
кезде акцизді есептеу
Олар бойынша акциз өңдеушiге төленген өңделген өнiмдi экспорттауды
жүзеге асырған алыс-берiс шикiзатын меншiктенушi толтырады.
Бөлiмде өңдеушiден алынған, соның iшiнде экспортқа жөнелтiлген
(ТМД-ға қатысушы мемлекеттерден басқа) акцизделген тауарлардың жалпы
көлемi мен құны, сондай-ақ одан алыс-берiс шикiзатының өңделген өнiмдерiн
алу кезiнде өңдеушiге төленуi тиiс акциз сомасы көрсетiледi; өңдеушiге
акциз төленгенi фактiсiн растайтын төлем тапсырмасының күнi мен N;
экспортталған акцизделген тауарлар бойынша өңдеушiге төленген акциз сомасы
көрсетiледi.
44-жол бойынша 42-жол ескерiлген есептi кезеңдегi бюджетпен есеп
айырысудың түпкiлiктi қорытындысы шығарылады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Бас салық инспекциясының
1995 жылғы 27 маусымдағы
N 36 нұсқаулығына
3 қосымша
___________ қаласы                           1999 ж. "___" ______
Акциздік алымның бұзылған маркаларын есептен шығару
Актісі
_________________________________________________________________
ұйымның атауы
СТТ _______________
Біз, комиссия мүшелері, (себебі көрсетіледі) бұзылған акциздік алым
маркаларын есептен шығаруды жүргіздік ________________________________
саны ________________ (дана)
серия, N ________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Салық органының өкілі
________________________________                   ______________
(Аты-жөні, лауазымы)                               (қолы)
Комиссия мүшелері
________________________________                   ______________
(Аты-жөні, лауазымы)                               (қолы)
________________________________                   ______________
(Аты-жөні, лауазымы)                               (қолы)
________________________________                   ______________
(Аты-жөні, лауазымы)                               (қолы)
________________________________                   ______________
(Аты-жөні, лауазымы)                               (қолы)
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Бас салық инспекциясының
1995 жылғы 27 маусымдағы
N 36 нұсқаулығына
4 қосымша
Филиалы орналасқан жердегі
салық комитетіне _____________
Төлеушіден ____________________               СТТ _______________
Мекен-жайы ____________________               Телефоны __________
___________________________                   Мөрдің
Басты ұйым орналасқан жердегі салық           орны
комитетінің атауы                                 Басшысының
қолы __________
Акциз бойынша есеп айырысу
1999 жылғы ________________________
есепті кезең үшін
_______________________________        Мекен-жайы _______________
құрылымдық бөлімшенің атауы            Телефоны _________________
құрылымдық бөлімше
басшысының аты-жөні ___________

1. Начисление акциза
________________________________________________________________________
№ ! Вид  !  Код !Оборот, в т.ч.по сырью собственно!Ставка!  Акциз,
п/п!товара!товара!го производства, по испорченнной !акциза!подлежащий
!      !      !и утерянной подакцизной продукции!      !  уплате
___!______!______!_________________________________!______!_____________
Итого
________________________________________________________________________
2. Зачеты по акцизу на сырье
_________________________________________________________________________
№ ! Вид  !  Код ! Объем, в т.ч. по экспорти-!Стоимость!Сумма акциза, от-
п/п!товара!товара!тируемой продукции согласно! товара  !носимая в зачет
!      !      !     п.2.1 инструкции      !         !
___!______!______!___________________________!_________!_________________
Итого
_________________________________________________________________________
3. Расчет по акцизу за отчетный период
_______________________________________________________________________
№ ! Вид  ! Дата !Сумма акциза ! Срок ! Произведено !Сумма, подлежащая
п/п!товара!реали-!к уплате, в  !уплаты!   текущих   !уплате в бюджет
!      !зации !т.ч. по испор!      !   платежей  !
!      !товара!ченным и уте-!      !_____________!__________________
!      !      !рянным маркам!      !дата и!сумма !к доп!к заче!к воз
!      !      !акцизного сбо!      !№ п/по!акциза!лате !   ту !меще-
!      !      !     ра      !      ! руч. !      !     !      !нию
___!______!______!_____________!______!______!______!_____!______!_____
Итого
_______________________________________________________________________
Сумма зачета, перенесенная
из предыдущего отчетного
периода
_______________________________________________________________________
Всего
_______________________________________________________________________
Ответственность налогоплательщика перед законом
Мы несем ответственность перед законом за      Налоговый
истинность и полноту сведений, приведенных     инспектор_________________
в данном расчете.                                            (Ф.И.О.)
Руководитель_______________      ________________     ___________________
(Ф.И.О.)            (подпись)             (подпись)
М.П.              Дата______________________
Лицо, ответственное за заполнение
данного расчета___________________        _________________
(Ф.И.О., РНН)                (подпись)
Приложение № 5
к Инструкции Главной налоговой
инспекции Министерства финансов
Республики Казахстан
от 27 июня 1995 г. № 36
Сноска. Инструкция дополнена новым приложением 5 согласно приказу
МГД РК от 4.08.99г. № 929
V990947_
.
"____"____________г.                     №___________
Справка
Выдана________________________________________________________________
(наименование предприятия)
фискальный код (ИНН, РНН и т.п.)___________________________________________
(заполняется, если установлен в стране
экспорта)
расчетный счет №_______________ в _________________________________________
(наименование банковского учреждения)
экспортирующему лицу_______________________________________________________
в соответствии с таможенной декларацией №___________________от_____________
и товарно-транспортными накладными_________________________________________
(номера и даты оформления)
следующие подакцизные товары:
___________________________________________________________________________
!Наименова- !Коли- !Ставка!Сумма акциза (ука-!Номер и дата    !Номертран-!
!ние товара !чество!акциза!зывается в нацио- !платежного доку-!спортного !
!           !      !      !нальной валюте)   !мента, Банк     !средства  !
!___________!______!______!__________________!________________!__________!
!_____1_____!___2__!___3__!_________4________!_________5______!_____6____!
!___________!______!______!__________________!________________!__________!
!___________!______!______!__________________!________________!__________!
!___________!______!______!__________________!________________!__________!
Руководитель налогового органа__________________________________________
(Ф. И. О.)
__________________   М. П.
Подпись
Приложение N 6
к Инструкции Главной налоговой инспекции
Министерства финансов Республики Казахстан
от 27 июня 1995 г. N 36
Сноска. Инструкция дополнена новым Приложением N 6 согласно приказу

1. Акцизді есептеу
__________________________________________________________________________
| N |Тауар|Тауар|Бұзылған және жоғалған акцизделген |Акциз    |Төленуге
|р/с|түрі |коды |өнім бойынша, соның ішінде         |ставкасы |тиіс акциз
|   |     |     |меншігіндегі шикізат өндірісі      |         |
|   |     |     |бойынша айналым                    |         |
|___|_____|_____|___________________________________|_________|____________
|   |     |     |                                   |         |
|___|_____|_____|___________________________________|_________|____________
|___|_____|_____|___________________________________|_________|____________
|Жиынтығы       |                                   |         |
|_______________|___________________________________|_________|____________
2. Шикізатқа акциз бойынша есептеулер
__________________________________________________________________________
| N |Тауар|Тауар|Көлемі, соның ішінде Нұсқаулықтың  |Тауар|Есептеуге
|р/с|түрі |коды |2.1.-тармағына сәйкес              |құны |жатқызылатын
|   |     |     |экспортталатын өнімнің             |     |акциз сомасы
|___|_____|_____|___________________________________|_____|________________
|   |     |     |                                   |     |
|___|_____|_____|___________________________________|_____|________________
|___|_____|_____|___________________________________|_____|________________
|Жиынтығы       |                                   |     |
|_______________|___________________________________|_____|________________
3. Есепті кезеңдегі акциз бойынша есеп айырысу
__________________________________________________________________________
| N |Тауар түрі |Тауар        |Төленетін акциз сомасы соның|Төлеу мерзімі
|р/с|           |сатылған күні|ішінде бұзылған және        |
|   |           |             |жоғалған акциз алымы        |
|   |           |             |маркалары бойынша           |
|___|___________|_____________|____________________________|_______________
|   |           |             |                            |
|___|___________|_____________|____________________________|_______________
|Жиынтығы                     |                            |
|_____________________________|____________________________|_______________
|Алдыңғы есепті кезеңнен ауыстырылған есептеме сомасы
|__________________________________________________________________________
|Барлығы
|__________________________________________________________________________
таблицаның жалғасы
__________________________________________________________________________
| Төленген ағымдағы төлемдер     | Бюджетке төленуі тиіс сома
|________________________________|_________________________________________
|күні мен төлем  | акциз сомасы  | үстеме төлеуге | есептеуге |  өтеуге
|тапсырмасының N |               |                |           |
|________________|_______________|________________|___________|____________
|                |               |                |           |
|________________|_______________|________________|___________|____________
|                                |                |           |
|________________________________|________________|___________|____________
Салық төлеушінің заң алдындағы
жауапкершілігі
Біз осы есепте келтірілген мәліметтердің       Салық
растығы мен толықтығы үшін заң алдында         инспекторы ____________
жауап береміз                                              (аты-жөні)
Басшы _____________________ ____________                  ____________
(аты-жөні)         (қолы)                          (қолы)
Мөрдің орны                        ____________
Осы есепті толтыруға жауапты
тұлға _____________________ ____________
(аты-жөні, СТТ)      (қолы)
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Бас салық инспекциясының
1995 жылғы 27 шілдедегі
N 36 нұсқауына
N 5 қосымша
Ескерту:  N 5 қосымшамен толықтырылды - ҚР Мемлекеттік кіріс
министрлігінің 1999 жылғы 9 тамыздағы N 929
бұйрығымен.
V990947_
___жылғы"___"____                            N______
Анықтама
Берілді_______________________________________________________________
(кәсіпорын атауы)
фискальдық коды (ЖСН, СТТН және т.б.)___________есеп айырысу шоты N___
(егер экспорт елінде белгіленсе, толтырылады)
______________________________________________________________________
(банк мекемесінің атауы)
экспорттаушы тұлғаға__________________________________________________
кеден декларациясына сәйкес N________________________________________
және тауар-көлік құжаттарымен _______________________________________
(ресімдеу нөмірі мен күні)
мынадай акцизделетін тауарлар:
___________________________________________________________________________
Тауар атауы    |Саны  |Акциз ставкасы |Акциз сомасы|Төлем құжаты|Көлік құра
|      |               |(ұлттық ва. |ның нөмірі  |лының
|      |               |лютада көр. |мен күні,   |нөмірі
|      |               |сетіледі)   |банк        |
___________________________________________________________________________
|      |               |            |            |
1              |2     |3              |4           |5           |6
Салық органының басшысы_____________             _____________М.О.
(аты-жөні)                   қолы
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Бас салық инспекциясының
1995 жылғы 27 маусымдағы
N 36 Нұсқауына
N 6 қосымша
Ескерту: 6 қосымшамен толықтырылды - ҚР Мемлекеттік кіріс

МГД РК от 1 февраля 2000 года N 71
V001091_
.
Декларация
по акцизу на лотерею
за________________
Плательщик _______________
РНН_______________________
Город/область_____________         Адрес________________
Район_____________________         Телефон______________
Банк______________________         банковские счета______________________
___________________________________________________________________________
N !Вид лотереи!Количество !Стоимость !Заявленная!Ставка!Начислено!Для
п/п!           !выпускаемых!реализации!выручка   !акциза!акциза   !отметок
!           !лотерейных !лотерейно-!          !      !         !
!           !билетов,   !го билета,!          !      !         !
!           !   шт.     !тенге     !тенге     !   %  ! тенге   !
!           !           !          !(гр.3 х   !      !(гр.5 х  !
!           !           !          ! гр.4)    !      !гр.6)    !
--------------------------------------------------------------------------
1 !      2    !     3     !     4    !     5    ! 6    !    7    !   8
--------------------------------------------------------------------------
1
2
3
4
5
6    Итого                       Х                  Х
__________________________________________________________________________
Примечание.
Х - заштрихованные графы.
Ответственность налогоплательщика перед законом       Налоговый орган
Мы несем ответственность перед Законом за истинность
и полноту сведений, приведенных в данной Декларации
Руководитель     ___________ _____________
(Ф.И.0.)    (подпись)
Начальник отдела
Главный бухгалтер___________ _____________            ________________
(Ф.И.0.)    (подпись)                (подпись, дата)
Дата______________      М.П.

министрлігінің 2000 жылғы 1 ақпандағы N 71
бұйрығымен.
V001091_
------------ үшін
лотереяға акциз бойынша
Декларация
Салық төлеушінің атауы -----------------------------------------
СТТН ----------, мекен-жайы, телефоны --------------------------
-----------------ауданы, -------------------------қаласы, облысы
-----------------банкі, ----------------------------банк шоттары
----------------------------------------------------------------------
N  !Лотерея түрі ! Саны !Лотереяны  ! Сату ! Акциз  ! Акцизді ! Белгі
р/с!             ! дана !сату бағасы!кұны, !ставка- ! есептеу ! үшін
!             !      !  теңге    !теңге !сы, %   !  теңге  !
---------------------------------------------------------------------
1 !     2       !  3   !    4      !5(3*4)!   6    !  7(5*6) !   8
---------------------------------------------------------------------
2
3
4
5
6   Жиынтығы
---------------------------------------------------------------------
Салық төлеушінің заң алдындағы жауапкершілігі        Салық органы
Осы декларацияда келтірілген мәліметтердің
растығы мен толықтығы үшін заң алдында
жауап береміз
Басшы ----------------       -----------             Салық органы
(аты-жөні)            (қолы)                бөлім бастығы
Бас бухгалтер ------------      ----------            ----------
(атты-жөні)        (қолы)              (қолы, күні)
Күні ---------- М.О.
Оқығандар:
Багарова Ж.А.
Икебаева А.Ж.