ПОЛОЖЕНИЕ о порядке государственной регистрации юридических лиц органами Министерства юстиции Республики Казахстан
Утверждено Министром юстиции Республики Казахстан от 14 июля 1995 г. Утратило силу - в связи с принятием нового Положения "О порядке государственной регистрации юридических лиц органами Минюста РК", утвержденного Министром юстиции РК 27 ноября 1996 г. (номер государственной регистрации 223)
I. Общие положения
1. Настоящее Положение регламентирует деятельность регистрационных служб Министерства юстиции Республики Казахстан и его территориальных органов по государственной регистрации создаваемых, реорганизуемых и ликвидируемых юридических лиц, учетной регистрации их филиалов и представительств, расположенных на территории республики.
2. Государственная регистрация, осуществляемая органами юстиции, является способом придания субъектам статуса юридического лица. При этом не принимаются во внимание вопросы целесообразности создания юридических лиц, не преследуется цель осуществления контроля и вмешательства в их хозяйственную деятельность. Официальным подтверждением обладания субъектом правами юридического лица является свидетельство о государственной регистрации, выдаваемое органами юстиции.
3. Министерство юстиции Республики Казахстан и его территориальные органы ведут реестр юридических лиц, который представляет собой книгу, содержащую сведения о созданных, реорганизованных и ликвидированных юридических лицах, их филиалах и представительствах.
Реестр юридических лиц содержит единый банк данных, основанный на единых методологических и программно-технологических принципах. Формирование единого банка данных осуществляется Министерством юстиции Республики Казахстан на основании сведений о созданных, реорганизованных и ликвидированных юридических лицах, их филиалах и представительствах, получаемых от его территориальных органов. Территориальный банк данных формируется органами Министерства юстиции на местах.
4. Настоящее Положение разработано на основании:
- Гражданского Кодекса Республики Казахстан (общая часть) от 27 декабря 1994 г.;
-  Указа  Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, "О государственной регистрации юридических лиц" от 17 апреля 1995 г.;
-  Указа  Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, "О хозяйственных товариществах" от 2 мая 1995 года;
-  Указа  Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, "О государственном предприятии" от 19 июня 1995 г.;
-  Закона  Республики Казахстан "Об иностранных инвестициях" с 27 декабря 1994 года;

Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгi органдарының заңды тұлғаларды мемлекеттiк тiркеу тәртiбi туралы
Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгi 1995 жылғы 14 шiлдедегi N 85. Күшi жойылды - ҚР Әдiлет министрлiгiнің 27.11.1996 ж. бұйрығымен. ~V960223
ЕРЕЖЕ
I. Жалпы Ережелер
1. Осы ереже Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгi тiркеу органдары мен оның аумақтық органдарының құрылатын және жойылатын заңды тұлғаларды мемлекеттiк тiркеу, олардың республика аумағында орналасқан филиалдары мен өкiлдiктерiн есептiк тiркеу жөнiндегi қызметiн реттейдi.
2. Әдiлет органдары жүзеге асыратын мемлекеттiк тiркеу субъектiлерге заңды тұлға мәртебесiн беру тәсiлi болып табылады. Бұндай жағдайда заңды ұйым құрудың орындылығы мәселелерi назарға алынбайды, олардың шаруашылық қызметiн бақылауды жүзеге асыру және араласу мақсаты көзделмейдi. Субъектiнiң заңды тұлға құқықтарына ие болуының ресми дәлелдемесi әдiлет органдары беретiн мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiк болып табылады.
3. Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгi және оның аумақтық органдары құрылған, қайта құрылған және жойылған заңды тұлғалар, олардың филиалдары мен өкiлдiктерi туралы мағлұматтар бар кiтап құрайтын заңды тұлғалар реестрiн жүргiзедi.
Заңды тұлғалар реестрiне бiрыңғай әдiстемелiк және бағдарлама-технологиялық принциптерге негiзделген бiрыңғай мағлұматтар банкi болады. Мағлұматтардың бiрыңғай банкiн құруды Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгi олардың аумақтық органдарынан алынатын құрылған, қайта құрылған және жойылған заңды тұлғалар, олардың филиалдары мен өкiлдiктерi туралы мағлұматтар негiзiнде жүзеге асырады. Мағлұматтардың аумақтық банкiн Әдiлет министрлiгiнiң жергiлiктi жерлердегi органдары құрады.
4. Осы Ереже мыналардың негiзiнде дайындалды:
- Қазақстан Республикасының Азаматтық Кодексi (жалпы бөлiм) 1994 ж. 27 желтоқсаны;
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылдың 17 сәуiрiндегi "Заңды тұлғаларды мемлекеттiк тiркеу туралы" заң күшi бар Жарлығы;
- Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Шаруашылық серiктестiктер туралы" 1995 жылдың 2 мамырындағы заң күшi бар Жарлығы;
- Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылдың 19 маусымындағы
"Мемлекеттiк кәсiпорын туралы" заң күшi бар Жарлығы;
- Қазақстан Республикасының 1994 жылдың 27 желтоқсанындағы "Шетелдiк
инвестициялар туралы" Заңы;

-  Закона  Казахской ССР "Об общественных объединениях в Казахской ССР" от 27 июня 1991 г.;
-  Закона  Республики Казахстан "О свободе вероисповедания и религиозных объединениях" от 15 января 1992 г.;
- постановления Кабинета Министров Республики Казахстан "О мерах по реализации постановления Верховного Совета Республики Казахстан от 27 декабря 1994 г. N 269 "О введении в действие Гражданского Кодекса Республики Казахстан (общая часть)" от 27 апреля 1995 г. N 564.
II. Регистрационный сбор
5. В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" от 24 апреля 1995 г. N 2235, за государственную регистрацию юридического лица взимается сбор в порядке и размерах, установленных Правительством.
Юридические лица освобождаются от уплаты регистрационного сбора при их регистрации и перерегистрации в связи с приведением в соответствие с нормами Гражданского Кодекса Республики Казахстан (общая часть).
III. Порядок государственной
регистрации юридического лица
6. Государственная регистрация юридического лица производится в следующем порядке:
6.1. В регистрирующий орган учредитель либо уполномоченное им лицо представляет:
- заявление прилагаемого образца (см. приложения N 1-4);
- пакет учредительных и других документов, необходимых для регистрации юридического лица, заверенных в установленном порядке (перечень документов приводится в приложении N 5);
- квитанцию или копию платежного поручения об уплате сбора за государственную регистрацию.
6.2. На основании указанных документов регистрирующий орган, осуществив проверку соответствия учредительных документов законам Республики Казахстан, выдает направление в орган государственной статистики для получения статистической карточки (см. приложение N 6).
6.3. Субъект обязан представить в регистрирующий орган статистическую карточку с присвоенными системно-учетными кодами Государственного регистра. Орган статистики выдает статистическую карточку в двух экземплярах не позднее 7 дней с момента представления субъектом направления, выданного регистрирующим органом. На период оформления статистической карточки срок регистрации прерывается.
6.4. С момента представления пакета документов регистрирующий орган в срок до 15 дней обязан:
- проверить полноту пакета представленных документов;
- проверить правильность составления документов;
- издать приказ о регистрации юридического лица в случае соответствия учредительных документов законодательству (приказ готовится специалистом регистрационной службы);
- внести в реестр данные о юридическом лице;

- Қазақ КСР-ның 1991 жылдың 27 маусымындағы "Қазақ КСР-ындағы
қоғамдық бiрлестiктер туралы" Заңы;
- Қазақстан Республикасының 1992 жылдың 15 қаңтарындағы "Дiнге сену
еркiндiгi және дiни бiрлестiктер туралы" Заңы;
- Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1995 жылдың 27
сәуiрiндегi N 564 "Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң 1994 жылғы 27
желтоқсанындағы N 269 "Қазақстан Республикасының Азаматтық Кодексiн (жалпы
бөлiм) күшiне енгiзу туралы" қаулысын жүзеге асыру жөнiндегi шаралар
туралы" қаулысы.
II. Тiркеу ақысы
5. Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 24 сәуiрдегi N 2235 "Салықтар және бюджетке мiндеттi өзге төлемдер туралы" заң күшi бар Жарлығына сәйкес заңды тұлғаны мемлекеттiк тiркеу үшiн Үкiмет бекiткен тәртiпте және мөлшерде ақы алынады.
Заңды тұлғалар Қазақстан Республикасы Азаматтық Кодексi (жалпы бөлiм) нормаларына сәйкес келтiруге байланысты тiркелген және қайта тiркелген жағдайда, олар тiркеу ақысын төлеуден босатылады.
III. Заңды тұлғаны мемлекеттiк тiркеудiң тәртiбi
6. Заңды тұлғаны мемлекеттiк тiркеу мынадай тәртiпте жасалады:
6.1. Тiркеушi органға құрылтайшы немесе ол өкiлеттiк берген адам мыналарды ұсынады:
- қоса берiлiп отырған үлгiдегi ( N 1-4 қосымшаларды қараңыз) арыз;
- заңды тұлғаны тiркеуге қажеттi, белгiленген тәртiпте куәландырылған құру және өзге құжаттардың пакетi (құжаттардың тiзiмi N 5 қосымшада көрсетiлген);
- мемлекеттiк тiркеу үшiн ақы төленгенi туралы квитанция немесе төлеу тапсырмасының көшiрмесi.
6.2. Көрсетiлген құжаттар негiзiнде тiркеушi орган, құру құжаттарының Қазақстан Республикасы заңдарына сәйкестiгiн тексерудi жүзеге асырып, статистикалық карточка (N 6 қосымшаны қараңыз) алу үшiн мемлекеттiк статистика органына жолдама бередi.
6.3. Субъект тiркеушi органға Мемлекеттiк регистрдiң жүйелiк-есептiк коды танылған статистикалық карточканы ұсынуға мiндеттi. Статистика органы статистикалық карточканы екi данада субъектiнiң тiркеушi органы берген жолдаманы ұсынған сәтiнен бастап 7 күннен кешiктiрмей бередi. Статистикалық карточканы дайындау кезеңiнде тiркеу мерзiмi үзiледi.
6.4. Құжаттар пакетi берiлген сәттен бастап тiркеушi орган 15 күнге дейiнгi мерзiм iшiнде:
- ұсынылған құжаттар пакетiнiң толықтығын тексеруге;
- құжаттардың құрылуының дұрыстығын тексеруге;
- құру құжаттары заңға сәйкес келген жағдайда заңды тұлғаны тiркеу туралы бұйрық шығаруға (бұйрықты тiркеу қызметiнiң маманы дайындайды);
- заңды тұлға туралы мағлұматтарды реестрге енгiзуге;

- выдать свидетельство о государственной регистрации юридического лица (см. приложения N 7, 8);
- уведомить в течение 10 дней органы государственной статистики о произведенной государственной регистрации (см. приложение N 9);
- оформить дело, содержащее по одному экземпляру документов, представленных учредителем или его представителем в регистрирующий орган. После оформления дела два экземпляра учредительных документов (один из которых является подлинником) возвращаются учредителю или его представителю;
- направлять три раза в месяц (через каждые 10 дней) в управление по регистрации юридических лиц Министерства юстиции Республики Казахстан перечень зарегистрированных юридических лиц по форме реестра.
IV. Перерегистрация
юридического лица
7. В случаях, предусмотренных в п. 6 ст. 42 Гражданского Кодекса юридическое лицо обязано пройти перерегистрацию в следующем порядке:
7.1. Юридическое лицо представляет в регистрирующий орган:
- заявление о перерегистрации;
- решение полномочного органа о внесении изменений (дополнений) в учредительные документы;
- учредительные документы с внесенными изменениями (дополнениями);
- прежние учредительные документы и статкарточку юридического лица (подлинники);
- подлинники свидетельства о государственной регистрации;
- квитанцию или копию платежного поручения об уплате сбора за перерегистрацию.
При реорганизации юридического лица в регистрирующий орган представляется также передаточный акт или разделительный баланс с указанием положений (сведений) о правопреемстве по обязательствам реорганизованного лица.
7.2. На основании представленных документов орган регистрации, проверив их соответствие законам Республики Казахстан, выдает направление в орган государственной статистики на получение статистической карточки в порядке, предусмотренном пунктом 6.3 настоящего Положения.
7.3. После представления пакета документов регистрирующий орган в срок до 15 дней обязан:
- проверить полноту пакета представленных документов;
- проверить правильность составления учредительных документов;
- издать приказ о перерегистрации юридического лица в случае отсутствия нарушений действующего законодательства (приказ готовится специалистом регистрационной службы);
- внести в реестр новые данные о юридическом лице и передать первые экземпляры учредительных документов уполномоченному лицу;
- выдать свидетельство о перерегистрации юридического лица (см. приложение N 10);
- изъять первые экземпляры прежних учредительных документов, статкарточку и подшить в дело;
- дополнить дело учредительными документами, статкарточкой и другими документами юридического лица. После оформления дела два экземпляра учредительных документов (один из которых является подлинником) возвращаются учредителю или его представителю.

- заңды тұлғаны мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiк беруге (7, 8 қосымшаларды қараңыз);
- 10 күн iшiнде мемлекеттiк статистика органдарына жасалған мемлекеттiк тiркеу туралы хабарлауға (N 9 қосымшаны қараңыз);
- құрылтайшы немесе оның өкiлi тiркеушi органға берген құжаттардың бiр-бiр данасы бар iс дайындауға мiндеттi. Iс дайындалған соң құру құжаттарының 2 данасы (бiреуi түпнұсқа болып табылады) құрылтайшыға немесе оның өкiлiне қайтарылады.
- айына үш рет (әрбiр 10 күн сайын) Қазақстан Республикасы Әдiлет
министрлiгiнiң заңды тұлғаларды тiркеу жөнiндегi басқармасына реестр
формасы бойынша тiркелген заңды тұлғалардың тiзiмiн жiберуге мiндеттi.
IV. Заңды тұлғаны қайта тiркеу
7. Азаматтық Кодекстiң 42-бабы 6-тармағында көзделген жағдайларда
заңды тұлға мынадай тәртiпте қайта тiркеуден өтуге мiндеттi:
7.1. Заңды тұлға тiркеушi органға мыналарды ұсынады:
- қайта тiркеу туралы арыз;
- өкiлеттi органның құру құжаттарына өзгертулер (толықтырулар) енгiзу
туралы шешiмi;
- өзгертулер (толықтырулар) енгiзiлген құру құжаттары;
- заңды ұйымның бұрынғы құру құжаттары және статистикалық карточкасы
(түпнұсқалар);
- мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiктiң түпнұсқасы;
- қайта тiркеуге ақы төленгенi туралы квитанция немесе төлеу
тапсырмасының көшiрмесi:
Заңды тұлға қайта құрылған жағдайда тiркеушi органға, сондай-ақ қайта құрылған заңды тұлға мiндеттемелерi бойынша құқық қабылдау туралы ережелер (мәлiметтер) көрсетiлiп, өткiзу актiсi мен айыру балансы ұсынылады.
7.2. Ұсынылған құжаттар негiзiнде тiркеу органы олардың Қазақстан Республикасы заңдарына сәйкестiгiн тексерiп, осы Ереженiң 6.3. тармағында көзделген тәртiпте статистикалық карточка алуға мемлекеттiк статистика органына жолдама бередi.
7.3. Құжаттар пакетi ұсынылған соң тiркеушi орган 15 күн мерзiм iшiнде:
- ұсынылған құжаттар пакетiнiң толықтығын тексеруге;
- құру құжаттарының дұрыс құрылғандығын тексеруге;
- қолданылып жүрген заңдарды бұзушылық болмаған жағдайда заңды тұлғаны қайта тiркеу туралы бұйрық шығаруға (бұйрықты тiркеу қызметiнiң маманы дайындайды);
- реестрге заңды тұлға туралы жаңа мәлiметтердi енгiзуге және құру құжаттарының алғашқы даналарын өкiлеттенген адамға беруге;
- заңды тұлғаны қайта тiркеу туралы куәлiк беруге (N 10 қосымшаны қараңыз);
- бұрынғы құру құжаттарының алғашқы даналарын, статистикалық карточканы алып алуға және iске тiгуге;
- iстi құру құжаттарымен, статистикалық карточкамен және заңды ұйымның өзге құжаттарымен толықтыруға мiндеттi. Iс дайындалған соң құру құжаттарының екi данасы (оның бiреуi түпнұсқа болып табылады) құрылтайшыға немесе оның өкiлiне қайтарылады.

7.4. Юридические лица обязаны сообщать об изменениях других данных, внесение которых в регистрационную карточку не является перерегистрацией и осуществляется без взимания сбора (изменение местонахождения, состава руководящего органа, руководителя, номера телефона, телефакса и др.).
7.5. Регистрирующий орган в течение 10 дней с момента выдачи свидетельства либо внесении новых данных юридического лица, не требующих перерегистрации уведомляет об этом органы государственной статистики (см. приложение N 11).
V. Выдача дубликата
свидетельства о регистрации
8. По заявлению юридического лица, его филиала или представительства регистрирующий орган в течение 7 дней производит выдачу дубликата свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации).
За выдачу дубликата свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица (филиала, представительства) взимается сбор в порядке и размерах, установленных Правительством.
VI. Регистрация
ликвидации юридического лица
9. Регистрация ликвидации юридического лица осуществляется в следующем порядке:
9.1. Собственник имущества юридического лица или уполномоченный орган, принявший решение о ликвидации юридического лица (п. 1 ст. 49 и п. 1 ст. 50 ГК РК), представляет в соответствующий регистрирующий орган следующие документы:
- копию решения (суда, уполномоченного органа, собственника имущества юридического лица и т.п.) о ликвидации юридического лица;
- подлинники учредительных документов и статистической карточки;
- свидетельство о государственной регистрации или перерегистрации юридического лица.
9.2. Получив указанные в пункте 9.1. настоящего Положения документы, а также заключение органа налоговой инспекции об отсутствии задолженности перед бюджетом и справку органа милиции о сдаче печати и штампов юридического лица, регистрирующий орган вносит соответствующую запись в реестре и извещает органы статистики о том, что юридическое лицо находится в процессе ликвидации (см. приложение N 12);
9.3. Регистрирующий орган в срок до 10 дней с момента окончания ликвидационного производства или представления ликвидационного баланса (ст.50 ГК РК) обязан:
- проверить соблюдение порядка ликвидации, предусмотренного законами Республики Казахстан и уставом юридического лица;
- издать приказ о внесении в реестр сведений о прекращении деятельности юридического лица в случае соблюдения порядка ликвидации. При выявлении нарушений установленного порядка ликвидации юридического лица регистрирующий орган выносит приказ об отказе в регистрации;
- внести в реестр запись о прекращении деятельности юридического лица;
- сдать подлинники учредительных документов и статистической карточки в архив органа юстиции;
- известить органы статистики о завершении ликвидации юридического лица (см. приложение N 13).
VII. Учетная регистрация филиала,
представительства юридического лица

7.4. Заңды тұлғаның тiркеу карточкасына енгiзiлуi қайта тiркеу болып табылмайтын және ақы алынбай жүзеге асырылатын өзге мәлiметтердiң өзгертiлуi туралы хабарлауға мiндеттi (басқару органының, басқарушының тұратын жерi, құрамы, телефон, телефакс нөмiрi өзгергенде және т.б.).
7.5. Тiркеушi орган куәлiк берiлген немесе заңды тұлғаны қайта тiркеудi талап етпейтiн жаңа мәлiметтерi енгiзiлген сәттен бастап 10 күн iшiнде бұл туралы мемлекеттiк статистика органдарына хабарлайды (N 11 қосымшаны қараңыз).
V. Тiркеу туралы куәлiктiң көшiрмесiн беру
8. Заңды тұлғаның, оның филиалының немесе өкiлдiгiнiң арызы бойынша тiркеушi орган 7 күн iшiнде мемлекеттiк тiркеу (қайта тiркеу) туралы Куәлiктiң көшiрмесiн бередi.
Заңды тұлғаны (филиалды, өкiлдiктi) мемлекеттiк тiркеу (қайта тiркеу) туралы куәліктiң көшiрмесi берiлгенi үшiн Үкiмет белгiленген тәртiпте және мөлшерде ақы алынады.
VI. Заңды тұлғаны жоюды тiркеу
9. Заңды тұлғаны жоюды тiркеу мынадай тәртiпте жүзеге асырылады:
9.1. Заңды тұлға мүлкiнiң меншiк иесi немесе заңды тұлғаны жою туралы шешiм қабылдаған өкiлеттi орган (ҚРАК 19-бабы 1-тармақшасы және 50-бабы 1-тармақшасы) тиiстi тiркеушi органға мына құжаттарды ұсынады:
- заңды тұлғаны жою туралы (сот, өкiлеттi органның, заңды тұлға мүлкi меншiк иесiнiң және т.б.) шешiмнiң көшiрмесi;
- құру құжаттары мен статистикалық карточканың түпнұсқалары;
- заңды тұлғаны мемлекеттiк тiркеу немесе қайта тiркеу туралы куәлiк.
9.2. Осы Ереженiң 9.1. тармағында көрсетiлген құжаттарды, сондай-ақ салық инспекциясының бюджет алдында қарыз жоқ екендiгi туралы қорытындысын және милиция органының заңды тұлға мөрi мен штампын тапсырғандығы туралы анықтамасын алып, тiркеушi орган реестрге тиiстi жазбаны енгiзедi және статистика органдарына заңды тұлғалар жойылу үстiнде екенiн хабарлайды (N 12 қосымшаны қараңыз);
9.3. Тiркеушi орган жою iсiн жүргiзу аяқталған немесе жою балансы ұсынылған сәттен бастап 10 күнге дейiнгi мерзiмде (ҚРАҚ 50-бап);
- Қазақстан Республикасының заңдары мен және заңды тұлға жарғысымен көзделген жою тәртiбiнiң қадағалануын тексеруге;
- жою тәртiбi қадағаланған жағдайда заңды тұлға қызметiнiң тоқтатылуы туралы мағлұматтарды реестрге енгiзу туралы бұйрық шығаруға мiндеттi. Заңды тұлғаны жоюдың бекiтiлген тәртiбiн бұзушылық анықталған жағдайда тiркеушi орган тiркеуден бас тарту туралы бұйрық шығарады;
- реестрге заңды тұлға қызметiнiң тоқтатылуы туралы жазбаша енгiзуге;
- құру құжаттары мен статистикалық карточка түпнұсқаларын әдiлет органы архивiне тапсыруға;
- статистика органдарына заңды тұлғаны жоюдың аяқталғандығы туралы хабарлау (N 13 қосымшаны қараңыз).
VII. Заңды тұлға филиалын, өкiлдiгiн есептiк тiркеу

10. При учетной регистрации филиала или представительства юридического лица требуется помимо документов, указанных в п.6.1. настоящего Положения, представление копий заверенных в установленном порядке учредительных документов создавшего их юридического лица.
Учетная регистрация и перерегистрация филиала или представительства юридического лица осуществляется в упрощенном порядке по сравнению с регистрацией (перерегистрацией) самих юридических лиц не требуется оформление статистической карточки и совершение действий, связанных с деятельностью органов статистики. При этом должны соблюдаться требования, предусмотренные в пунктах 6.1, 6.4, 7.1, 7.3, 7.4, 9.1-9.3 настоящего Положения.
Учетная регистрация филиала или представительства иностранного юридического лица осуществляется в порядке, установленном для регистрации филиала или представительства юридического лица Республики Казахстан (если законодательными актами Республики Казахстан не установлено иное), с учетом следующих особенностей:
- учредительные документы юридического лица должны быть снабжены нотариально заверенным переводом на казахском и русском языках;
- положение о филиале и представительстве, а также доверенность их руководителей должны соответствовать требованиям законодательства Республики Казахстан и быть выполнены на казахском и русском языках;
- к заявлению о регистрации (перерегистрации) должны быть приложены выписка из торгового реестра или другой документ, удостоверяющий, что субъект, открывающий филиал (представительство) в Республике Казахстан, является юридическим лицом по законодательству своей страны, а также банковское подтверждение его платежеспособности с нотариально заверенными переводами на казахском и русском языках (см. приложение N 14-21).
VIII. Перерыв течения срока
государственной регистрации. Отказ в регистрации
11. При представлении неполного пакета документов, наличия в них недостатков, выявленных в ходе их рассмотрения, необходимости получения по учредительным документам заключения эксперта (специалиста), а также по иным основаниям, предусмотренным законодательными актами Республики Казахстан, срок государственной регистрации прерывается.
12. Отказ в государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, его филиала или представительства допускается в случаях нарушения установленного законом порядка их образования или несоответствия их учредительных документов законам Республики Казахстан.
В случае отказа в регистрации регистрирующим органом издается приказ, содержащий ссылку на нарушение конкретного закона (его конкретной статьи).
При отказе в государственной регистрации учредителям уплаченный сбор за государственную регистрацию не возвращается.
IХ. Разграничение функции
по государственной регистрации
юридических лиц между Минюстом и его
территориальными органами

10. Заңды тұлға филиалын немесе өкiлдiгiн есептiк тiркеу осы Ереженiң
6.1. тармағында көрсетiлген құжаттардан басқа олардың алған заңды ұйымның белгiленген тәртiпте куәландырылған құру құжаттарының көшiрмелерiн ұсыну талап етiледi.
Заңды тұлға филиалын немесе өкiлдiгiн есептiк тiркеу мен қайта тiркеу заңды тұлғалардың өздерiн тiркеумен (қайта тiркеумен) салыстырғанда қарапайым тәртiпте жүзеге асырылады; статистикалық картотеканы дайындау және статистика органдары қызметiмен байланысты әрiптердi жасау талап етiлмейдi. Бұндай жағдайда осы Ереженiң 6.1., 6.4., 7.1., 7.3., 7.4., 9.1 - 9-3 тармақтарында көзделген талаптармен қадағалануы тиiс.
Шетелдiк заңды тұлға филиалын немесе өкiлдiгiн есептiк тiркеу Қазақстан Республикасы заңды тұлғаның филиалын немесе өкiлдiгiн тiркеу үшiн бекiтiлген тәртiпте (егер Қазақстан Республикасының заң актiлерiмен басқалай белгiленбесе), мына ерекшелiктер ескерiлiп, жүзеге асырылады:
- заңды тұлғаның құру құжаттары нотариалды куәландырылған қазақ және орыс тiлдерiндегi аудармалармен жабдықталуы тиiс;
- филиал және өкiлдiк туралы ереже, сондай-ақ олардың басшыларының сенiмхаты Қазақстан Республикасы заңдарының талаптарына сай болуы және қазақ және орыс тiлдерiнде орындалуы тиiс;
- тiркеу (қайта тiркеу) туралы арызға сауда реестрiнен алынған жазба немесе Қазақстан Республикасында филиал (өкiлдiк) ашатын субъектiнiң өз елiнiң заңдары бойынша заңды тұлға болып табылатындығын куәландыратын өзге құжат, сондай-ақ нотариалды куәландырылған орыс және қазақ тiлдерiндегi аудармалары бар оның төлеу қабiлетiнiң банктiң дәлелдемесi қоса берiлуi тиiс. (N 14-21 қосымшаларды қараңыз).
VIII. Мемлекеттiк тiркеу мерзiмiнiң үзiлуi.
Тiркеуден бас тарту
11. Құжаттардың толық емес пакетi ұсынылған, оларды құрастыру кезiнде табылған кемшiлiктер болған жағдайларда, құру құжаттары бойынша сарапшы (маман) қорытындысын алу қажет болғанда, сондай-ақ Қазақстан Республикасы заң актiлерiнде көзделген басқа да негiздер бойынша мемлекеттiк тiркеу мерзiмi үзiледi.
12. Заңды тұлғаны, оның филиалын немесе өкiлдiгiн мемлекеттiк тiркеуден (қайта тiркеуден) бас тартуға олардың құрылуының заңмен белгiленген тәртiбi бұзылған жағдайларда немесе олардың құру құжаттары Қазақстан Республикасы заңдарына сәйкес келмеген жағдайларда жол берiледi.
Тiркеуден бас тартылған жағдайда тiркеушi орган нақты заңды (оның нақты бабына) бұзушылыққа сiлтеме жасалған бұйрық шығарады.
Мемлекеттiк тiркеуден бас тартылған жағдайда құрылтайшыға мемлекеттiк тiркеу үшiн төленген ақы қайтарылмайды.
IХ. Заңды тұлғалардың мемлекеттiк тiркеу жөнiндегi
мiндеттердi әдiлет министрлiгi мен оның аумақтық
органдары арасында бөлу

13. Министерство юстиции Республики Казахстан осуществляет:
- методическое руководство деятельностью территориальных органов юстиции по государственной регистрации юридических лиц;
- контроль за соблюдением юридическими лицами и территориальными органами Министерства юстиции требований законодательных актов по вопросам государственной регистрации юридических лиц и настоящего Положения;
- регистрацию следующих юридических лиц: высших и центральных органов государственной власти и управления; предприятий с иностранным участием, расположенных на территории Республики Казахстан; филиалов и представительств иностранных юридических лиц и предприятий с иностранным участием; общественных фондов с иностранным участием; общественных объединений с республиканским и региональным статусами; дочерних объединений, филиалов и представительств международных и иностранных общественных объединений; религиозных управлений (центров), объединений, действующих на территории двух или более областей республики, а также образуемых ими духовных учебных заведений, монастырей и других объединений;
- прием информации о созданных, реорганизованных и ликвидированных юридических лицах, их филиалах и представительствах от территориальных органов юстиции;
- формирование единого банка данных юридических лиц, их филиалов и представительств, расположенных на территории Республики Казахстан;
- ежеквартальную публикацию в своем официальном органе печати списка созданных, реорганизованных и ликвидированных юридических лиц, их филиалов и представительств на территории Республики Казахстан;
- рассмотрение жалоб на действия его территориальных органов по вопросам государственной регистрации юридических лиц.
14. Территориальные органы Министерства юстиции осуществляют:
- регистрацию созданных, реорганизованных и ликвидированных юридических лиц, их филиалов и представительств, кроме тех, которые подлежат регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
- ведение реестра по соответствующей области Республики Казахстан;
Приложение N 1
к Положению о порядке
государственной регистрации
юридических лиц органами
Министерства юстиции
Республики Казахстан
_____________________________________
Наименование органа, осуществляющего
_____________________________________
регистрацию юридического лица
З А Я В Л Е Н И Е
_____________________________________________________________________
Ф.И.О., год рождения, адрес постоянного проживания
____________________________________________________________________
(юридический адрес) учредителя либо его представителя
____________________________________________________________________
Представляет на регистрацию_________________________________________
наименование юридического лица
образованного (ую)__________________________________________________
решение (протокол собрания) об образовании
____________________________________________________________________
юридического лица
Основные виды деятельности__________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Организационно-правовая форма юридического лица_____________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Вид собственности___________________________________________________
____________________________________________________________________
Местонахождение (адрес) юридического лица___________________________
____________________________________________________________________
Заявитель:                           _______________________________
подпись
"_____"________________19___г.
Приложение N 2
к Положению о порядке
государственной регистрации
юридических лиц органами
Министерства юстиции
Республики Казахстан
_____________________________________
Наименование органа, осуществляющего
_____________________________________
перерегистрацию юридического лица
З А Я В Л Е Н И Е
____________________________________________________________________
Ф.И.О., год рождения, адрес постоянного проживания
____________________________________________________________________
представителя юридического лица
____________________________________________________________________
Представляет на перерегистрацию_____________________________________
наименование
____________________________________________________________________
юридического лица
Решение (протокол собрания) о внесении изменений в учредительные
документы юридического лица_________________________________________
кем и когда принято
____________________________________________________________________
Основные виды деятельности__________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Организационно-правовая форма_______________________________________
____________________________________________________________________
Вид собственности___________________________________________________
____________________________________________________________________
Местонахождение (адрес) юридического лица___________________________
____________________________________________________________________
Заявитель                            _______________________________
подпись
"_____"_____________19____г.
Приложение N 3
к Положению о порядке
государственной регистрации
юридических лиц органами
Министерства юстиции
Республики Казахстан
_____________________________________
Наименование органа, осуществляющего
_____________________________________
регистрацию филиала (представительства)
З А Я В Л Е Н И Е
____________________________________________________________________
Ф.И.О., год рождения, адрес постоянного проживания
____________________________________________________________________
(юридический адрес) учредителя или его представителя
____________________________________________________________________
Представляет на регистрацию ________________________________________
наименование филиала
____________________________________________________________________
(представительства) юридического лица
Положение о филиале (представительстве)_____________________________
наименование,
____________________________________________________________________
кем и когда утверждено
Основные виды деятельности филиала (представительства)______________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Организационно-правовая форма юридического лица_____________________
____________________________________________________________________
Вид собственности___________________________________________________
Местонахождение (адрес) юридического лица___________________________
____________________________________________________________________
Местонахождение (адрес) филиала (представительства)_________________
____________________________________________________________________
Заявитель                                ___________________________
подпись
"____"___________19____г.
Приложение N 4
к Положению о порядке
государственной регистрации
юридических лиц органами
Министерства юстиции
Республики Казахстан
________________________________________
Наименование органа, осуществляющего
__________________________________________
перерегистрацию филиала (представительства)
З А Я В Л Е Н И Е
____________________________________________________________________
Ф.И.О., год рождения, адрес постоянного проживания
____________________________________________________________________
руководителя филиала или представительства
Представляет на перерегистрацию_____________________________________
наименование филиала
____________________________________________________________________
(представительства) юридического лица
Положение о филиале (представительстве)_____________________________
____________________________________________________________________
кем и когда утверждено
Основные виды деятельности филиала (представительства)______________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Организационно-правовая форма юридического лица_____________________
____________________________________________________________________
Вид собственности___________________________________________________
Местонахождение (адрес) юридического лица___________________________
____________________________________________________________________
Местонахождение (адрес) филиала (представительства)_________________
____________________________________________________________________
Заявитель                                ___________________________
подпись
"_____"___________19___г.
Приложение N 5
к Положению о порядке
государственной регистрации
юридических лиц органами
Министерства юстиции
Республики Казахстан
Перечень документов,
представляемых субъектами для регистрации
их в качестве юридических лиц
I. Перечень документов, представляемых юридическими
лицами без иностранного участия
1. Государственные предприятия:

13. Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгi мыналарды жүзеге асырады:
- аумақтық әдiлет органдарының заңды тұлғаларды мемлекеттiк тiркеу жөнiндегi қызметiн әдiстемелiк басқару;
- заңды тұлға мен Әдiлет министрлiгi аумақтық органдарының заңды тұлғаларды мемлекеттiк тiркеу мәселелерi жөнiндегi заң актiлерiнiң және осы Ереженiң талаптарын қадағалауын бақылау;
- мына заңды тұлғаларды тiркеудi: мемлекеттiк билiк пен басқарудың жоғарғы және орталық органдарын; Қазақстан Республикасы аумағында орналасқан шетел қатысатын кәсiпорындарды; шетелдiк заңды тұлғалардың филиалдары мен өкiлдiктерiн және шетел қатысатын кәсiпорындарды; шетел қатысатын қоғамдық қорларды; республикалық және аймақтық мәртебесi бар қоғамдық бiрлестiктердi; халықаралық және шетелдiк қоғамдық бiрлестiктердiң еншiлес бiрлестiктерiн, филиалдары мен өкiлдiктерiн; республиканың екi немесе одан көп облыстарында қызмет ететiн дiни басқармаларды (орталықтарды), бiрлестiктердi, сондай-ақ олар құратын дiни оқу орындарын, монастырларды және өзге бiрлестiктердi;
- құрылған, қайта құрылған және жойылған заңды тұлғалар, олардың филиалдары мен өкiлдiктерi туралы ақпаратты аумақтық әдiлет органдарынан қабылдау;
- Қазақстан Республикасы аумағында орналасқан заңды тұлғалардың, олардың филиалдары мен өкiлдiктерi мәлiметтерiнiң бiрыңғай банкiн құру;
- өзiнiң ресми баспасөз органында құрылған, қайта құрылған және жойылған заңды тұлғалардың, оларды Қазақстан Республикасы аумағындағы филиалдары мен өкiлдiктерiнiң тiзiмiн тоқсан сайын жариялап отыру;
- оның аумақтық органдарының заңды тұлғаларды мемлекеттiк тiркеу мәселелерi жөнiндегi әрекетiне шағымдарды қарау.
14. Әдiлет министрлiгiнiң аумақтық органдары мыналарды жүзеге асырады:
- Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде тiркеуге жататындардан басқа құрылған, қайта құрылған және жойылған заңды тұлғаларды, олардың филиалдары мен өкiлдiктерiн тiркеудi;
- Қазақстан Республикасының тиiстi облысы бойынша реестр жүргiзу;
- ақпаратты Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiне беру.
15. Заңды тұлғаны құру кезiнде жiберiлген жойылмайтын сипаттар заң бұзушылықтар анықталған кезде тiркеушi орган оның тiркеуiнiң күшi жоқ деп тану туралы арызбен сотқа баруға құқылы.
16. Әдiлет органдары заңды тұлғалар, олардың филиалдары және өкiлдiктерi туралы ақпаратты (қызметтiк немесе коммерциялық құпия құрамы ақпараттардан басқасы) мүдделi адамдарға шарт негiзiнде сатуды жүзеге асыруға құқылы. Алынған қаржы есеп айырысу есепшотына салынады, ал шетелдiк пайдаланушылардан алынған қаржы - тiркеушi органның валюталық есепшотына.
Қазақстан Республикасы Әдiлет
Министрлiгi органдарының заңды тұлғаларды мемлекеттiк тiркеу тәртiбi туралы Ережеге N 1 қосымша _______________________________ Заңды тұлғаны тiркеудi жүзеге _______________________________ асыратын органның атауы
Арыз
_______________________________________________________________
құрушы немесе оның өкiлiнiң фамилиясы, аты, әкесiнiң аты, туған
_______________________________________________________________
жылы, тұрақты мекен-жайы (заңды мекен-жайы)
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
заңды тұлғаны құру туралы шешiм (жиналыс хаттамасы)
_______________________________________________________________
құрған____________________________тiркеуге ұсынады
заңды тұлғаның атауы
Қызметiнiң негiзгi түрлерi:____________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Заңды тұлғаның ұйымдастыру-құқықтық формасы____________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Меншiк түрi____________________________________________________
_______________________________________________________________
Заңды тұлғаның тұратын жерi (мекен-жайы)_______________________
_______________________________________________________________
Арыз берушi:                        _______________________
(қолы)
199__ж." " ____________
Қазақстан Республикасы Әдiлет
Министрлiгi органдарының заңды
тұлғаларды мемлекеттiк тiркеу
тәртiбi туралы Ережеге
N 2 қосымша
______________________________
Заңды тұлғаны қайта тiркеудi
______________________________
жүзеге асыратын органның атауы
Арыз
_______________________________________________________________
Заңды тұлға өкiлiнiң фамилиясы, аты, әкесiнiң аты, туған жылы,
_______________________________________________________________
тұрақты мекен-жайы
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
заңды тұлғаның атауы
___________________________________тiркеуге ұсынады.
Заңды тұлғаның құру құжаттарына өзгертулер енгiзу туралы шешiм
(жиналыс хаттамасы)_____________________________________________
________________________________________________________________
кiм және қашан қабылдаған
Қызметiнiң негiзгi түрлерi:_____________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Ұйымдастыру-құқықтық формасы____________________________________
________________________________________________________________
Меншiк түрi_____________________________________________________
Заңды тұлғаның тұрған жерi (мекен-жайы)_________________________
________________________________________________________________
Арыз берушi:                             ___________________
(қолы)
199__ж. "  "_______
Қазақстан Республикасы Әдiлет
Министрлiгi Органдарының заңды
тұлғаларды мемлекеттiк тiркеу
тәртiбi туралы Ережеге
N 3 қосымша
______________________________
филиалды (өкiлдiктi) тiркеудi
______________________________
жүзеге асыратын органның атауы
Арыз
_______________________________________________________________
Құрушының немесе оның өкiлiнiң фамилиясы, аты, әкесiнiң аты,
_______________________________________________________________
туған жылы, тұрақты мекен-жайы (заңды мекен-жайы)
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
заңды тұлға филиалының (өкiлдiгiнiң) атауы
____________________________________________тiркеуге ұсынады.
Филиал (өкiлдiк) туралы Ереже_________________________________
аты, кiм және қашан бекiткен
______________________________________________________________
Филиал (өкiлдiк) қызметiнiң негiзгi түрлерi___________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
Заңды тұлғаның ұйымдастыру-құқықтық формасы___________________
______________________________________________________________
Меншiк түрi___________________________________________________
Заңды тұлғаның тұрған жерi (мекен-жайы)_______________________
______________________________________________________________
Филиалдың /өкiлдiктiң/ тұрған жерi /мекен-жайы/_______________
______________________________________________________________
Арыз берушi:                         ____________________
қолы
199__ж. "  "________
Қазақстан Республикасы Әдiлет
Министрлiгi органдарының заңды
тұлғалардың  мемлекеттiк тiркеу
тәртiбi туралы Ережеге
N 4 қосымша
________________________________
филиалды (өкiлдiктi) қайта
________________________________
тiркеудi жүзеге асыратын органның
атауы
Арыз
________________________________________________________________
филиал, немесе өкiлдiк басшысының фамилиясы, аты, әкесiнiң аты,
________________________________________________________________
туған жылы, тұрақты мекен-жайы
________________________________________________________________
Заңды тұлға филиалының (өкiлдiктiң) атауы
_____________________________________қайта тiркеуге ұсынады.
Филиал (өкiлдiк) туралы Ереже___________________________________
кiм және қашан бекiткен
________________________________________________________________
Филиал (өкiлдiк) қызметiнiң негiзгi түрлерi_____________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Заңды тұлғаның ұйымдастыру-құқықтық формасы_____________________
________________________________________________________________
Меншiк түрi_____________________________________________________
Заңды тұлғаның тұратын жерi (мекен-жайы)________________________
________________________________________________________________
Филиалдың (өкiлдiктiң) тұрған жерi (мекен-жайы)_________________
________________________________________________________________
Арыз берушi:                                _______________
қолы
199__ж." "_______
Қазақстан Республикасы Әдiлет
министрлiгi органдарының заңды тұлғаларды мемлекеттiк тiркеу тәртiбi туралы Ережеге N 5 қосымша
Өздерiн заңды тұлғалар ретiнде тiркеу үшiн
субъектiлер ұсынатын құжаттардың
Тiзiмi
1. Шетелдiң қатысуынсыз заңды тұлғалар ұсынатын құжаттардың тiзiмi.
1. Мемлекеттiк кәсiпорындар;

1.1. Предприятие, основанное на праве хозяйственного ведения:
------------------------------------------------------------
- заявление о регистрации;
- устав, утвержденный учредителем (уполномоченным органом);
- решение уполномоченного государственного органа о создании
предприятия;
- статистическая карточка, выдаваемая органами статистики;
- документ, подтверждающий местонахождение юридического лица;
- квитанция или копия платежного поручения об уплате сбора
за регистрацию.
1.2. Предприятие, основанное на праве оперативного управления
(указанное предприятие):
- заявление о регистрации;
- устав, утвержденный учредителем (уполномоченным органом);
- решение Правительства или местного исполнительного органа
о создании предприятия;
- статистическая карточка, выдаваемая органами статистики;
- документ, подтверждающий местонахождение юридического лица;
- квитанция или копия платежного поручения об уплате сбора
за регистрацию.
2.1. Полное товарищество:
-------------------------
- заявление о регистрации;
- устав, утвержденный учредителями;
- учредительный договор;
- если одним из учредителей выступает государственное
предприятие, то на это представляется согласие собственника или
уполномоченного им органа;
- статистическая карточка, выдаваемая органами статистики;
- документ, подтверждающий местонахождение юридического лица;
- квитанция или копия платежного поручения об уплате сбора
за регистрацию.
2.2. Коммандитное товарищество:
-------------------------------
- заявление о регистрации;
- устав, утвержденный учредителем;
- учредительный договор;
- если одним из учредителей выступает государственное
предприятие, то на это представляется согласие собственника или
уполномоченного им органа;
- статистическая карточка, выдаваемая органами статистики;
- документ, подтверждающий местонахождение юридического лица;
- квитанция или копия платежного поручения об уплате сбора
за регистрацию.
2.3. Товарищество с ограниченной ответственностью:
--------------------------------------------------
- заявление о регистрации;
- устав, утвержденный учредителем (ями);
- учредительный договор (при числе учредителей более одного);
- справка банка о внесении на его депозит не менее 25% уставного фонда, указанного в учредительных документах, либо документ о проведении независимой аудиторской проверки по денежной оценке вклада учредителей;
- если одним из учредителей выступает государственное
предприятие, то на это представляется согласие собственника или
уполномоченного им органа;
- статистическая карточка, выдаваемая органами статистики;
- документ, подтверждающий местонахождение юридического лица;
- квитанция или копия платежного поручения об уплате сбора
за регистрацию.

1.1. Шаруашылық жүргiзу құқығына негiзделген кәсiпорын:
- тiркеу туралы арыз;
- құрылтайшы (өкiлеттi орган) бекiткен жарғы;
- кәсiпорын құру туралы өкiлеттi мемлекеттiк органның шешiмi;
- статистикалық органдар беретiн статистикалық карточка;
- заңды тұлғаның тұрған жерiн растайтын құжат;
- тiркегенi үшiн ақы төленгенi жөнiнде квитанция немесе төлем
тапсырмасының көшiрмесi.
1.2. Шұғыл басқару құқығына негiзделген кәсiпорын
Осы айтылған кәсiпорын:
- тiркеу туралы арыз;
- құрылтайшы (өкiлеттi орган) бекiткен жарғы;
- кәсiпорын құру туралы Үкiмет немесе жергiлiктi атқарушы органның
шешiмi;
- статистикалық органдар беретiн статистикалық карточка;
- заңды тұлғаның тұрған жерiн растайтын құжат;
- тiркелгенi үшiн ақы төленгенi жөнiнде квитанция немесе төлем
тапсырмасының көшiрмесi.
2.1. Толық серiктестiк
- тiркеу туралы арыз;
- құрылтайшылар бекiткен жарғы;
- құрылтайшы шарты;
- егер құрылтайшылардың бәрi мемлекеттiк кәсiпорын болған жағдайда,
онда меншiк иесiнiң немесе бұған өкiлеттi органның келiсiмi қоса берiледi;
- статистикалық органдар беретiн статистикалық карточка;
- заңды тұлғаның тұрған жерiн растайтын құжат;
- тiркелгенi үшiн ақы төленгенi жөнiнде квитанция немесе төлем
тапсырмасының көшiрмесi.
2.2. Коммандиттi серiктестiк
- тiркеу туралы арыз;
- құрылтайшы бекiткен жарғы;
- құрылтай шарты;
- егер құрылтайшылардың бiрi мемлекеттiк кәсiпорын болған жағдайда,
онда меншiк иесiнiң немесе бұған өкiлеттi органның келiсiмi қоса берiледi;
- статистикалық органдар беретiн статистикалық карточка;
- заңды тұлғаның тұрған жерiн растайтын құжат;
- тiркелгенi үшiн ақы төленгенi жөнiнде квитанция немесе төлем
тапсырмасының көшiрмесi.
2.3. Жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiк
- тiркеу туралы арыз;
- құрылтайшы (лар) бекiткен Жарғы;
- құрылтай шарты (құрылтайшылардың саны бiрден артық болса)
- оның депозитiне құру құжаттарында көрсетiлген жарғылық қордың кем дегенде 25 процентiн енгiзгендiгi туралы банк анықтамасы немесе құрылтайшылардың үлесiн ақшалай бағалау жөнiнде тәуелсiз аудиторлық тексеру жүргiзiлгендiгi туралы құжат;
- егер құрылтайшылардың бiрi мемлекеттiк кәсiпорын болған жағдайда, онда меншiк иесiнiң немесе бұған өкiлеттi органның келiсiмi қоса берiледi:
- статистика органдары беретiн статистикалық карточка;
- заңды тұлғаның тұрған жерiн растайтын құжат;
- тiркелгенi үшiн ақы төлегенi жөнiнде квитанция немесе төлем тапсырмасының көшiрмесi.

2.4. Товарищество с дополнительной ответственностью:
---------------------------------------------------
- заявление о регистрации;
- устав, утвержденный учредителем (ями);
- учредительный договор (при числе учредителей более одного);
- справка банка о внесении на его депозит не менее 25% уставного фонда, указанного в учредительных документах, либо документ о проведении независимой аудиторской проверки по денежной оценке вклада учредителей;
- если одним из учредителей выступает государственное предприятие, то на это представляется согласие собственника или уполномоченного им органа;
- статистическая карточка, выдаваемая органами статистики;
- документ, подтверждающий местонахождение юридического лица;
- квитанция или копия платежного поручения об уплате сбора за регистрацию.
2.5. Акционерное общество (открытого и закрытого типа):
- заявление о регистрации;
- устав, утвержденный учредителем (учредительным собранием);
- учредительный договор (при числе учредителей более одного);
- протокол учредительного собрания (при числе учредителей более одного), заверенный в установленном порядке;
- справка банка о внесении на его депозит 50% уставного фонда, указанного в учредительных документах, либо документ о проведении независимой аудиторской проверки по денежной оценке вклада учредителей;
- если одним из учредителей выступает государственное предприятие, то на это представляется согласие собственника или уполномоченного им органа;
- статистическая карточка, выдаваемая органами статистики;
- документ, подтверждающий местонахождение юридического лица;
- квитанция или копия платежного поручения об уплате сбора за регистрацию.
Примечание: Устав хозяйственного товарищества подписывается учредителем, назначенным в соответствии с учредительным договором управляющим данного товарищества, либо лицом, назначенным участником хозяйственного товарищества его первым руководителем (высшим должностным лицом).
Устав хозяйственного товарищества, учредителем которого
является одно лицо, подписывается этим учредителем.
Учредительный договор хозяйственного товарищества подписывается
учредителем либо всеми его учредителями (при числе учредителей более
одного).
Учредительные документы хозяйственного товарищества (устав и
учредительный договор) подлежат нотариальному удостоверению.
3. Производственный кооператив:
- заявление о регистрации;
- устав, утвержденный учредителем (ями);
- учредительный договор (по желанию учредителей);
- статистическая карточка, выдаваемая органами статистики;
- документ, подтверждающий местонахождение юридического лица;
- квитанция или копия платежного поручения об уплате сбора за регистрацию.

2.4. Қосымша жауапкершiлiгi бар серiктестiк.
- тiркеу туралы арыз;
- құрылтайшы (лар) бекiткен жарғы;
- құрылтай шарты (құрылтайшылардың саны бiрден артық болса);
- оның депозитiне құру құжаттарында көрсетiлген жарғылық қордың кем дегенде 25 процентiн енгiзгендiгi туралы банк анықтамасы немесе құрылтайшылардың үлесiн ақшалай бағалау жөнiнде тәуелсiз аудиторлық тексеру жүргiзiлгендiгi туралы құжат;
- егер құрылтайшылардың бiрi мемлекеттiк кәсiпорын болған жағдайда, онда меншiк иесiнiң немесе бұған өкiлеттi органның келiсiмi қоса берiледi;
- статистикалық органдар беретiн статистикалық карточка;
- заңды тұлғаның тұрған жерiн растайтын құжат;
- тiркелгенi үшiн ақы төлегендiгi жөнiнде квитанция немесе төлем тапсырмасының көшiрмесi.
2.5. Акционерлiк қоғам (ашық және жабық типтегi):
- тiркеу туралы арыз;
- құрылтайшы (құрылтай жиналысы) бекiткен жарғы;
- құрылтай шарты (құрылтайшылар саны бiрден артық болса);
- белгiленген тәртiпте куәландырылған құрылтай жиналысының (құрылтайшылар саны бiрден артық болса) хаттамасы;
- оның депозитiне құру құжаттарында көрсетiлген жарғылық қордың кем дегенде 50 процентiн енгiзгендiгi туралы банк анықтамасы немесе құрылтайшылардың үлесiн ақшалай бағалау жөнiндегi тәуелсiз аудиторлық тексеру жүргiзiлгендiгi туралы құжат;
- егер құрылтайшылардың бiрi мемлекеттiк кәсiпорын болған жағдайда, онда меншiк, иесiнiң немесе бұған өкiлеттi органның келісiмi қоса берiледi;
- статистикалық органдар беретiн статистикалық карточка;
- заңды тұлғаның тұрған жерiн растайтын құжат;
- тiркелгенi үшiн ақы төлегендiгi жөнiнде квитанция немесе төлем тапсырмасының көшiрмесi.
Ескерту: Шаруашылық серiктестiгiнiң Жарлығына құрылтай шартына сәйкес осы серiктестiктiң басшысы тағайындаған құрылтайшы немесе шаруашылық серiктестiктiң бiрiншi басшысы (жоғары лауазымды адам) тағайындаған адам қол қояды.
Құрылтайшысы бiр адам болып табылатын шаруашылық серiктестiгiнiң
Жарғысына осы құрылтайшы қол қояды.
Шаруашылық серiктестiгiнiң құрылтай шартына құрылтайшы немесе оның
барлық құрылтайшылары құрылтайшылар саны бiрден көп болса қол қояды.
Шаруашылық серiктестiгiнiң құру құжаттары (жарғы мен құрылтай шарты)
нотариалдық куәландыруға жатады.
3. Өндiрiстiк кооператив:
- тiркеу туралы арыз;
- құрылтайшы(лар) бекiткен Жарғы;
- құрылтай шарты (құрылтайшылардың қалауы бойынша);
- статистика органдары беретiн статистика карточкасы;
- заңды тұлғаның тұрған жерiн растайтын құжат;
- тiркелгенi үшiн ақы төлегенi жөнiндегi квитанция немесе төлем
тапсырмасының көшiрмесi;

4. Учреждение:
- заявление о регистрации;
- положение (устав), утвержденное (ый) собственником (учредителем);
- статистическая карточка, выдаваемая органами статистики;
- документ, подтверждающий местонахождение юридического лица;
- квитанция или копия платежного поручения об уплате сбора за регистрацию.
5. Потребительский кооператив:
- заявление о регистрации;
- устав, утвержденный учредителями;
- статистическая карточка, выдаваемая органами статистики;
- документ, подтверждающий местонахождение юридического лица;
- квитанция или копия платежного поручения об уплате сбора за регистрацию.
6. Общественный фонд:
- заявление о регистрации;
- устав, утвержденный учредителями;
- учредительный договор, подписанный учредителями (при числе учредителей более одного);
- статистическая карточка, выдаваемая органами статистики;
- документ, подтверждающий местонахождение юридического лица;
- квитанция или копия платежного поручения об уплате сбора за регистрацию.
7. Общественное объединение:
- заявление о регистрации;
- устав, принятый на учредительном съезде (конференции, собрании);
- протокол учредительного съезда (конференции, собрания), принявший устав, подписанный председателем и секретарем съезда (конференции, собрания);
- протоколы конференции, собраний граждан об образовании структурных подразделений регистрируемого объединения;
а) Объединения республиканского статуса представляют
протоколы из более половины областей республики;
б) объединения регионального статуса представляют протоколы
на двух или нескольких областей республики;
- список граждан-инициаторов общественного объединения по
установленной форме;
- список членов руководящего органа общественного объединения
по установленной форме;
- документ, подтверждающий местонахождение руководящего органа
общественного объединения;
- статистическая карточка, выдаваемая органами статистики;
- квитанция или копия платежного поручения об уплате сбора за регистрацию.
Примечание:
При регистрации политических партий дополнительно представляются:
- программа партии;
- список членов партии не менее 3000 граждан с указанием фамилии, имени, отчества, года рождения, места постоянного жительства.
8. Религиозное объединение:
- заявление о регистрации;
- устав (положение), принятый на учредительном съезде (конференции, собрании);
- список граждан-инициаторов (не менее десяти), создавших религиозное объединение;
- список членов руководящего органа религиозного объединения;
- документ, подтверждающий местонахождение религиозного объединения;
- протокол собрания (конференции, съезда, курултая), принявшего устав (положение), пронумерованный, прошнурованный, заверенный подписью уполномоченного лица;
- статистическая карточка, выдаваемая органами статистики;
- квитанция или копия платежного поручения об уплате сбора за регистрацию.
Примечание:

4. Мекеме:
- тiркеу туралы арыз;
- меншiк иесi (құрылтайшы) бекiткен ереже (жарғы);
- статистика органдары беретiн статистикалық  карточка;
- заңды тұлғаның тұрған жерiн растайтын құжат;
- тiркелгенi үшiн ақы төлегенi жөнiнде квитанция немесе төлем
тапсырмасының көшiрмесi;
5. Тұтыну кооперативi:
- тiркеу туралы арыз;
- құрылтайшылар бекiткен Жарғы;
- статистика органдары беретiн статистикалық карточка;
- заңды тұлғаның тұрған жерiн растайтын құжат;
- тiркелгенi үшiн ақы төлегенi жөнiнде квитанция немесе төлем
тапсырмасының көшiрмесi.
6. Қоғамдық қор:
- тiркеу туралы арыз;
- құрылтайшылар бекiткен жарғы;
- құрылтайшылар қол қойған (құрылтайшылардың саны бiрден артық болса)
құрылтай шарты;
- статистика органдары беретiн статистикалық карточка;
- заңды тұлғаның тұрған жерiн растайтын құжат;
- тiркелгенi үшiн ақы төлегенi жөнiнде квитанция немесе
төлем тапсырмасының көшiрмесi.
7. Қоғамдық бiрлестiк:
- тiркеу туралы арыз;
- құрылтай съезiнде (конференциясында, жиналысында)
қабылданған Жарғы;
- съездiң (конференцияның, жиналыстың) төрағасы мен хатшысы қол қойған жарғы қабылдаған құрылтай съезiнiң хаттамасы;
- тiркелген бiрлестiктiң құрылымдық бөлiмшелерiн құру жөнiнде конференциялардың, азаматтар жиналыстарының хаттамалары;
а) республикалық мәртебедегi бiрлестiктер республикадағы облыстардың жарнасынан көбiне хаттамалар жiбередi;
б) региондық мәртебедегi бiрлестiктер республикадағы
екi немесе бiрнеше облыстарға хаттамалар жiбередi;
- қоғамдық бiрлестiктiң бастаушы азаматтарының белгiленген
форма бойынша тiзiмi;
- қоғамдық бiрлестiктiң басқару органы мүшелерiнiң
белгiленген форма бойынша тiзiмi;
- қоғамдық бiрлестiктiң басқару органының тұрған жерiн
растайтын құжат;
- статистика органдары беретiн статистикалық карточка;
- тiркелгенi үшiн ақы төлегенi жөнiнде квитанция немесе
төлем тапсырмасының көшiрмесi.
Ескерту:
Саяси партияларды тiркеу кезiнде қосымша мыналар ұсынылады:
- партияның бағдарламасы;
- кемiнде 3000 азаматтар кiретiн партия мүшелерiнiң фамилиялары,
аты-жөнi, әкесiнiң аты, туған жылы, тұрақты тұратын жерi көрсетiлген
тiзiмi;
8. Дiни бiрлестіктер:
- тiркеу туралы арыз;
- құрылтай съезiнде (конференцияда, жиналыстарында) қабылданған жарғы;
- дiни бiрлестiктi құрған бастаушы-азаматтардың (кем дегенде он адам)
тiзiмi;
- дiни бiрлестiктiң басқару органы мүшелерiнiң тiзiмi;
- дiни бiрлестiктiң тұрған жерiн растайтын құжат;
- жарғы (ереже) қабылдаған жиналыстың (конференция, съезд, құрылтай) нөмiрленген, тiгiлген, өкiлеттi адамның қолымен куәландырылған хаттамасы;
- статистика органдары беретiн статистикалық карточка;
- тiркелгенi үшiн ақы төленгенi жөнiнде квитанция немесе төлем тапсырмасының көшiрмесi.
Ескерту:

1. Религиозное объединение, имеющее руководящий центр вне пределов республики дополнительно представляет:
- копию устава зарубежного центра с нотариально заверенным переводом на казахском и русском языках;
- выписку из реестра или другой документ, удостоверяющий, что религиозный центр является юридическим лицом по законодательству своей страны с нотариально заверенным переводом на казахском и русском языках.
2. Назначение зарубежными религиозными центрами руководителей религиозных объединений, действующих на территории Республики Казахстан, осуществляется по согласованию с соответствующими органами власти республики.
3. Духовное учебное заведение дополнительно представляет решение компетентного органа религиозного управления (центра) об учреждении учебного заведения и документ, подтверждающий его аккредитацию в местном исполнительном органе.
9. Объединение юридических лиц в форме ассоциации (союза):
- заявление о регистрации;
- устав, утвержденный учредителями;
- учредительный договор, удостоверенный в нотариальном порядке;
- копии свидетельства о государственной регистрации учредителей объединения;
- если одним из учредителей выступает государственное предприятие, то на это представляется согласие собственника или уполномоченного им органа;
- статистическая карточка, выдаваемая органами статистики;
- документ, подтверждающий местонахождение юридического лица;
- квитанция или копия платежного поручения об уплате сбора за регистрацию.
10. Филиалы и представительства юридических лиц:
- заявление о регистрации;
- положение о филиале или представительстве, удостоверенное в нотариальном порядке;
- доверенность, выданная юридическим лицом руководителю филиала или представительства;
- копии нотариально удостоверенных учредительных документов (устава и (или) учредительного договора) юридического лица, создающего филиал или представительство;
- выписка из решения юридического лица о создании филиала или представительства;
- если филиал создается государственным предприятием, то для его создания требуется согласие собственника или уполномоченного органа;
- документ, подтверждающий местонахождение юридического лица;
- квитанция или копия платежного поручения об уплате сбора за регистрацию.
II. Перечень документов, представляемых
юридическими лицами с иностранным участием
1. Полное товарищество с иностранным участием:
- заявление о регистрации;
- учредительные документы (устав, утвержденный учредителем, и учредительный договор), удостоверенные в нотариальном порядке;
- учредитель, являющийся иностранным юридическим лицом, дополнительно представляет:
а) банковское подтверждение о платежеспособности иностранного участника с нотариально заверенным переводом на казахском и русском языках;
б) выписку из торгового реестра или другой документ, удостоверяющий, что данный субъект является юридическим лицом по законодательству своей страны, с нотариально заверенным переводом на казахском и русском языках;
- учредитель, являющийся иностранным физическим лицом, дополнительно представляет:
а) банковское подтверждение о платежеспособности физического лица по месту его гражданства (подданства) на казахском и русском языках;
б) ксерокопию паспорта или другого документа, удостоверяющего личность физического лица с нотариально заверенным переводом на казахском и русском языках;
- документ, подтверждающий местонахождение юридического лица;
- статистическая карточка, выдаваемая органами статистики;
- квитанция или копия платежного поручения об уплате сбора за регистрацию.

1. Республикадан тыс жерлерде басқару орталығы бар дiни бірлестiк қосымша мыналарды ұсынады:
- қазақ және орыс тiлдерiне аударылып, нотариалды куәландырылған шетелдегi орталық жарғының көшiрмесi;
- дiни орталықтың өз елiнiң заңы бойынша заңды ұйым екендiгiн
дәлелдейтiн реестрдiң немесе басқа құжаттың қазақ және орыс тiлдерiне
аударылып, нотариалды куәландырылған көшiрмесi.
2. Қазақстан Республикасының аумағында әрекет ететiн дiни
бiрлестiктердiң басшыларын шетелдiк дiни орталықтар арқылы тағайындайтын
республикадағы тиiстi өкiмет органдарымен келiсе отырып жүзеге асырылады.
3. Дiни оқу мекемесi бұған қосымша оқу орнын құру туралы дiни
басқарманың (орталықтың) құзырлы органының шешiмiн және оның жергiлiктi
атқару органына кiретiндiгiн растайтын құжат ұсынады.
9. Ассоциация (одақ) түрiндегi заңды тұлғалардың бiрлестiгi:
- тiркеу туралы арыз;
- құрылтайшылар бекiткен жарғы;
- нотариалды тәртiппен куәландырылған құрылтай шарты;
- бiрлестiк құрылтайшыларын мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiктiң
көшiрмесi;
- егер құрылтайшылардың бiрi мемлекеттiк кәсiпорын болса, онда бұл
жөнiнде меншiк иесiнiң немесе бұған өкiлеттiгi бар органның келiсiмi қоса
берiледi;
- статистика органдары беретiн статистикалық карточка;
- заңды тұлғаның тұрған жерiн растайтын құжат;
- тiркегенi үшiн ақы төлегенi жөнiнде квитанция немесе төлем
тапсырмасының көшiрмесi;
10. Заңды тұлғаның филиалдары мен өкiлдiктерi:
- тiркеу туралы арыз;
- нотариалды тәртiппен куәландырылған филиал немесе өкiлдiк туралы
ереже;
- заңды тұлғаның филиал немесе өкiлдiктiң басшысына берген сенiмхаты;
- филиалды немесе өкiлдiктi құрған заңды тұлғаның нотариалды
куәландырылған құрылтай құжаттарының (жарғының немесе құрылтай шартының)
көшiрмесi;
- филиал немесе өкiлдiк құру туралы заңды тұлғаның шешiмiмен үзiндi
көшiрме;
- егер филиалды құрушы мемлекеттiк кәсiпорын болса, онда меншiк
иесiнiң немесе өкiлеттi органның келiсiмi талап етiледi;
- заңды тұлғаның тұрған жерiн растайтын құжат;
- тiркегенi үшiн ақы төлегенi жөнiнде квитанция немесе төлем
тапсырмасының көшiрмесi.
II. Шетелдер қатысатын заңды тұлғалар
ұсынатын құжаттарының тiзiмi
1. Шетелдер қатысатын толық серiктестiк:
- тiркеу туралы арыз;
- нотариалды тәртiппен куәландырылған құрылтай құжаттары (құрылтайшы
бекiткен жарғы мен құрылтай шарты);
- шетелдiк заңды тұлға болып табылатын құрылтайшы қосымша мыналарды
ұсынады:
а) қазақ және орыс тiлдерiндегi аудармасы, нотариалдық тұрғыдан расталған шетелдiк қатысушының төлеу қабiлетi туралы банктiң дәлел қағазы.
б) бұл субъект өз елiнiң заңы бойынша заңды тұлға болып табылатынын растайтын сауда реестрiнен немесе басқа құжаттан алынған, қазақ және орыс тiлдерiнде аударылып нотариалдық тұрғыдан куәландырылған көшiрмесi;
- шетелдiк жеке тұлға болып табылатын құрылтайшы қосымша мыналарды ұсынады:
а) жеке тұлғаның төлеу қабiлетi туралы, оның азаматтық алған жерi бойынша қазақ және орыс тiлдерiндегi аудармасы нотариалды расталған банктiң дәлел қағазы;
б) жеке тұлғаның кiм екенiн куәландыратын паспорт пен басқа да құжаттың қазақ және орыс тiлдерiне аударылып, нотариалдық тұрғыдан расталған көшiрмесi;
- заңды тұлғаның тұрған жерiн дәлелдейтiн құжат;
- статистика ұйымдары беретiн статистикалық карточка;
- тiркегенi үшiн ақы төлегенi жөнiнде квитанция немесе төлем тапсырмасының көшiрмесi.

2. Коммандитное товарищество с иностранным участием:
- заявление о регистрации;
- учредительные документы (устав, утвержденный учредителем и учредительный договор), удостоверенные в нотариальном порядке;
- учредитель, являющийся иностранным юридическим лицом, дополнительно представляет:
а) банковское подтверждение о платежеспособности иностранного участника с нотариально заверенным переводом на казахском и русском языках;
б) выписку из торгового реестра или другой документ, удостоверяющий, что данный субъект является юридическим лицом по законодательству своей страны, с нотариально заверенным переводом на казахском и русском языках;
- учредитель, являющийся иностранным физическим лицом, дополнительно представляет:
а) банковское подтверждение о платежеспособности физического лица по месту его гражданства (подданства) с нотариально заверенным переводом на казахском и русском языках;
б) ксерокопию паспорта или другого документа, удостоверяющего личность физического лица, с нотариально заверенным переводом на казахском и русском языках;
- документ, подтверждающий местонахождение юридического лица;
- статистическая карточка, выдаваемая органами статистики;
- квитанция или копия платежного поручения об уплате сбора за регистрацию.
3. Товарищество с ограниченной ответственностью с иностранным участием:
- заявление о регистрации;
- учредительные документы (устав, утвержденный учредителем (ями) и учредительный договор (при числе учредителей более одного), либо только устав), удостоверенные в нотариальном порядке;
- учредитель, являющийся иностранным юридическим лицом, дополнительно представляет:
а) банковское подтверждение о платежеспособности иностранного участника с нотариально заверенным переводом на казахском и русском языках;
б) выписку из торгового реестра или другой документ, удостоверяющий, что данный субъект является юридическим лицом по законодательству своей страны, с нотариально заверенным переводом на казахском и русском языках;
- учредитель, являющийся иностранным физическим лицом, дополнительно представляет:
а) банковское подтверждение о платежеспособности физического лица по месту его гражданства (подданства) с нотариально заверенным переводом на казахском и русском языках;
б) ксерокопию паспорта или другого документа, удостоверяющего личность физического лица, с нотариально заверенным переводом на казахском и русском языках;
- справка банка о внесении на его депозит не менее 25 % уставного фонда, указанного в учредительных документах, либо документ о проведении независимой аудиторской проверки по денежной оценке вклада учредителей;
- документ, подтверждающий местонахождение юридического лица;
- статистическая карточка, выдаваемая органами статистики;
- квитанция или платежное поручение об уплате сбора за регистрацию.

2. Шетелдер қатысатын коммандиттi серiктестiк:
- тiркеу туралы арыз;
- нотариалды тәртiппен куәландырылған құрылтай құжаттары (құрылтайшы бекiткен жарғы және құрылтай шарты);
- шетелдiк заңды тұлға болып табылатын құрылтайшы қосымша мыналарды ұсынады:
а) қазақ және орыс тiлдерiндегi аудармасы, нотариалдық тұрғыда расталған шетелдiк қатысушының төлеу қабiлетi туралы банктiң дәлел қағазы;
б) бұл субъект өз елiнiң заңы бойынша заңды ұйым болып табылатынын растайтын сауда реестрiнен немесе басқа құжаттан алынған қазақ және орыс тiлдерiне аударылып нотариалдық тұрғыда куәландырылған көшiрмесi;
- шетелдiк жеке тұлға болып табылатын құрылтайшы қосымша мыналарды ұсынады:
а) жеке тұлғаның төлеу қабiлетi туралы оның азаматтық алған жерi бойынша расталған қазақ және орыс тiлдерiндегi банктiң дәлел қағазы;
б) жеке тұлғаның кiм екендiгiн куәландыратын паспорт немесе басқа құжаттың қазақ және орыс тiлдерiне аударылып нотариалдық тұрғыда расталған көшiрмесi;
- заңды тұлғаның тұрған жерiн растайтын құжат;
- статистика органдары беретiн статистикалық карточка;
- тiркегенi үшiн ақы төленгенi жөнiнде квитанция немесе төлем тапсырмасының көшiрмесi.
3. Шетелдер қатысатын жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiк:
- тiркеу туралы арыз;
- нотариалды тәртiпте куәландырылған құру құжаттары (құрылтайшы(лар) бекiткен жарғы мен құрылтай шарты (құрылтайшылар саны бiрден артық болса) немесе тек жарғының өзi);
- шетелдiк заңды тұлға болып табылатын құрылтайшы қосымша мыналарды ұсынады:
а) қазақ және орыс тiлдерiндегi аудармасы нотариалдық тұрғыдан расталған шетелдiк қатысушының төлеу қабiлетi расталған шетелдiк қатысушының төлеу қабiлетi туралы банктiң дәлел қағазы;
б) бұл субъект өз елiнiң заңы бойынша заңды ұйым болып табылатынын растайтын сауда реестрiнен немесе басқа құжаттан алынған, қазақ және орыс тiлдерiне аударылып нотариалдық тұрғыда куәландырылған көшiрмесi;
- шетелдiк жеке тұлға болып табылатын құрылтайшы қосымша мыналарды ұсынады:
а) жеке тұлғаның төлеу қабiлетi туралы оның азаматтық алған жерi бойынша куәландырылған қазақ және орыс тiлдерiндегi аударма нотариалды тұрғыдан расталған банктiң дәлел қағазы;
б) жеке тұлғаның кiм екенiн куәландыратын паспорт пен басқа да құжаттың қазақ және орыс тiлдерiне аударылып, нотариалды тұрғыдан расталған көшiрмесi;
- оның депозитiне құру құжаттарында көрсетiлген жарғылық қордың кем дегенде 25 процентiн енгiзгендiгi туралы банк анықтамасы немесе құрылтайшылардың үлесiн бағалау жөнiнде тәуелсiз аудиторлық тексеру жүргiзiлгендiгi туралы құжат.
- заңды тұлғаның тұрған жерiн растайтын құжат;
- статистика органдары беретiн статистикалық карточка;
- тiркегенi үшiн ақы төлегенi жөнiнде квитанция немесе төлем тапсырмасының көшiрмесi.

4. Товарищество с дополнительной ответственностью с иностранным участием:
- заявление о регистрации;
- учредительные документы (устав, утвержденный учредителем (ями) и учредительный договор (при числе учредителей более одного), либо только устав), удостоверенные в нотариальном порядке;
- учредитель, являющийся иностранным юридическим лицом, дополнительно представляет:
а) банковское подтверждение о платежеспособности иностранного участника с нотариально заверенным переводом на казахском и русском языках;
б) выписку из торгового реестра или другой документ, удостоверяющий, что данный субъект является юридическим лицом по законодательству своей страны, с нотариально заверенным переводом на казахском и русском языках;
- учредитель, являющийся иностранным физическим лицом, дополнительно представляет:
а) банковское подтверждение о платежеспособности физического лица по месту его гражданства (подданства) с нотариально заверенным переводом на казахском и русском языках;
б) ксерокопию паспорта или другого документа, удостоверяющего личность физического лица, с нотариально заверенным переводом на казахском и русском языках;
- справка банка о внесении на его депозит не менее 25 % уставного фонда, указанного в учредительных документах, либо документ о проведении независимой аудиторской проверки по денежной оценке вклада учредителей;
- документ, подтверждающий местонахождение юридического лица;
- статистическая карточка, выдаваемая органами статистики;
- квитанция или копия платежного поручения об уплате сбора за регистрацию.
5. Акционерное общество (открытого и закрытого типа) с иностранным участием:
- заявление о регистрации;
- учредительные документы (устав, утвержденный учредительным собранием и учредительный договор (при числе учредителей более одного) либо только устав), удостоверенные в нотариальном порядке;
- протокол учредительного собрания (при числе учредителей более одного), заверенный в установленном порядке;
- справка банка о внесении на его депозит 50 % уставного фонда, указанного в учредительных документах, либо документ о проведении независимой аудиторской проверки по денежной оценке вклада учредителей;
- учредитель, являющийся иностранным юридическим лицом, дополнительно представляет:
а) банковское подтверждение о платежеспособности иностранного участника с нотариально заверенным переводом на казахском и русском языках;
б) выписку из торгового реестра или другой документ, удостоверяющий, что данный субъект является юридическим лицом по законодательству своей страны, с нотариально заверенным переводом на казахском и русском языках;
- учредитель, являющийся иностранным физическим лицом, дополнительно представляет:
а) банковское подтверждение о платежеспособности физического лица по месту его гражданства (подданства) с нотариально заверенным переводом на казахском и русском языках;
б) ксерокопию паспорта или другого документа, удостоверяющего личность физического лица, с нотариально заверенным переводом на казахском и русском языках;
- документ, подтверждающий местонахождение юридического лица;
- статистическая карточка, выдаваемая органами статистики;
- квитанция или копия платежного поручения об уплате сбора за регистрацию.
Примечание:
Государственное предприятие (предприятие с участием государственной доли) может быть учредителем совместного предприятия (ПТ, КТ, ТОО, ТДО, АО) только с согласия собственника или уполномоченного им лица.

4. Шетелдер қатысатын қосымша жауапкершiлiгi бар серiктестiк:
- тiркеу туралы арыз;
- нотариалды тәртiппен куәландырылған құру құжаттары (құрылтайшы(лар) бекiткен Жарғы мен құрылтай шарты (құрылтайшылардың саны бiрден артық болса) немесе тек жарғының өзi);
- шетелдiк заңды тұлға болып табылатын құрылтайшы қосымша мыналарды ұсынады:
а) қазақ және орыс тiлдерiндегi аудармасы нотариалдық тұрғыдан расталған шетелдiк қатысушының төлеу қабiлетi туралы банктiң дәлел қағазы;
б) бұл субъект өз елiнiң заңы бойынша заңды тұлға болып табылатынын растайтын сауда реестрi немесе басқа құжаттан алынған қазақ және орыс тiлдерiне аударылып нотариалдық тұрғыдан куәландырылған көшiрмесi;
- шетелдiк жеке тұлға болып табылатын құрылтайшы қосымша мыналарды ұсынады:
а) жеке тұлғаның төлеу қабiлетi туралы оның азаматтық алған жерi бойынша куәландырылған, қазақ және орыс тiлдерiндегi аудармасы нотариалды тұрғыдан расталған банктiң дәлел қағазы;
б) жеке тұлғаның кiм екенiн куәландыратын паспорт пен басқа да құжаттың қазақ және орыс тiлдерiне аударылып, нотариалдық тұрғыдан расталған көшiрмесi;
- оның депозитiне құру құжаттарында көрсетiлген жарғылық қордың кем дегенде 25 процентiн енгiзгендiгi туралы банк анықтамасы немесе құрылтайшылардың үлесiн ақшалай бағалау жөнiнде тәуелсiз аудиторлық тексеру жүргiзiлгендiгi туралы құжат;
- заңды тұлғаның тұрған жерiн растайтын құжат;
- статистика органдары беретiн статистикалық карточка;
- тіркегенi үшiн ақы төленгенi жөнiнде квитанция немесе төлем тапсырмасының көшiрмесi.
5. Шетелдер қатысатын акционерлiк қоғам (ашық және жабық типтегi)
- тiркеу туралы арыз;
- нотариалды тәртiппен куәландырылған құру құжаттары (құрылтай жиналысы бекiткен жарғы және құрылтай шарты (құрылтайшылардың саны бiрден артық болса) немесе тек жарғының өзi);
- белгiленген тәртiппен куәландырылған (құрылтайшылардың саны бiрден артық болса) құрылтай жиналысының хаттамасы;
- оның депозитiне құру құжаттарында көрсетiлген жарғылық қордың 50 процентiн енгiзгендiгi туралы банк анықтамасы немесе құрылтайшылардың үлесiн ақшалай бағалау жөнiнде тәуелсiз аудиторлық тексеру жүргiзiлгендiгi туралы құжат;
- шетелдiк заңды тұлға болып табылатын құрылтайшы қосымша мыналарды ұсынады:
а) қазақ және орыс тiлдерiнде аударылып нотариалдық тұрғыдан куәландырылған шетелдiк қатысушының төлеу қабiлетi туралы банктiң дәлел қағазы;
б) бұл субъект өз елiнiң заңы бойынша заңды тұлға болып табылатынын растайтын сауда реестрi немесе басқа құжаттан алынған, қазақ және орыс тiлдерiне аударылып нотариалды тұрғыдан куәландырылған көшiрмесi;
- шетелдiк жеке тұлға болып табылатын құрылтайшы қосымша мыналарды ұсынады:
а) жеке тұлғаның төлеу қабiлетi туралы оның азаматтық алған жерi бойынша куәландырылған, қазақ және орыс тiлдерiндегi аудармасы нотариалдық тұрғыдан расталған банктiң дәлел қағазы;
б) жеке тұлғаның кiм екенiн куәландыратын паспорт пен басқа құжаттың қазақ және орыс тiлдерiне аударылып нотариалдық тұрғыдан расталған көшiрмесi;
- заңды тұлғаның тұрған жерiн растайтын құжат;
- статистика органдары беретiн статистикалық карточка;
- тiркегенi үшiн ақы төленгенi жөнiнде квитанция немесе төлем тапсырмасының көшiрмесi.
Ескерту:
Мемлекеттiк кәсiпорын (мемлекеттiк үлеспен қатысатын кәсiпорын) меншiк иесiнiң немесе бұған өкiлеттi адамның келiсуiмен ғана бiрлескен кәсiпорынның (ӨС, КС, САО, АҚ) құрылтайшысы бола алады.