Положение Об использовании залога таможенными органами Республики Казахстан
Утверждено Приказом Таможенного комитета при Кабинете Министров Республики Казахстан от 31 августа 1995 г. N 95-п Зарегистрирован Министерством юстиции РК 13.10.1995г. № 112. Утратило силу - приказом Министра государственных доходов Республики Казахстан от 16 февраля 2001г. N 166 ~V011417
1. Общие положения
1. Настоящее Положение разработано в целях:
а) обеспечения уплаты таможенной пошлины при предоставлении отсрочки или рассрочки по ее уплате;
б) обеспечение уплаты таможенных платежей при использовании таможенных режимов, которые предусматривают такое обеспечение;
в) обеспечения взыскания штрафа или стоимости товаров и транспортных средств при совершении нарушений таможенных правил.
1.2. Предметом залога в соответствии с настоящим Положением могут быть товары и транспортные средства.
Под "товаром" в Положении понимается - любой движимый предмет материального мира, в том числе валюта и валютные ценности.
Таможенные органы не принимают в качестве предмета залога:
- электрическую, тепловую и иные виды энергии;
- предприятия, здания, строения, сооружения, земельные участки, космические объекты;
- товары, уже заложенные для обеспечения иного обязательства;
- либо товары, обремененные иными обязательствами в пользу третьих лиц;
- товары и транспортные средства, запрещенные к ввозу в Республику Казахстан, вывозу из Республики Казахстан;
- товары, находящиеся за пределами Республики Казахстан;
- товары и транспортные средства, возможности реализации которых таможенными органами ограничены;
- товары и транспортные средства в обороте и переработке, за исключением товаров и транспортных средств, помещенных под таможенные режимы переработки;
- скоропортящиеся товары;
- предметы, постоянный контроль за местонахождением которых конкретный таможенный орган не может обеспечить;
- товары, порядок реализации которых определяется постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 19 января 1995 г. N 66 с последующими изменениями и дополнениями.
В исключительных случаях, по согласованию с центральным таможенным органом, когда отсутствуют иные возможности обеспечения выполнения обязательств перед таможенными органами, допускается принятие в качестве предмета залога гражданских воздушных, морских и речных судов, подвижного состава железных дорог.
Перемещаемые через таможенную границу Республики Казахстан товары и транспортные средства, подлежащие сертификации или контролю других государственных органов, могут быть предметом залога при условии наличия сертификата или прохождения ветеринарного, фитосанитарного, экологического и других видов государственного контроля.
Предметом залога не могут быть требования, носящие личный характер, иные требования, залог которых запрещен законом, а также имущество, которое не может быть отчуждено залогодателем (в частности, имущество, находящееся в общей собственности, - без согласия всех собственников и т.д.).
1.3. Предметом залога, обеспечивающего уплату таможенных платежей, могут служить товары и транспортные средства, свободная (рыночная) цена которых не ниже причитающихся к уплате сумм:
- таможенной пошлины, налога на добавленную стоимость, акциза, иных налогов, взимание которых возложено на таможенные органы;
- таможенных сборов за таможенное оформление;
- максимальных сумм, таможенных сборов за хранение и (или) таможенное сопровождение товаров (если такое хранение и (или) сопровождение имело или имеет место);
- процентов с указанных сумм по официальной ставке рефинансирования, устанавливаемой Национальным банком Республики Казахстан;
- ___ процентов стоимости товаров и транспортных средств на покрытие возможных издержек по содержанию предмета залога и расходов по его обращению в собственность государства в случае неисполнения обязательств перед таможенными органами и в связи с последующей
реализацией.

Қазақстан Республикасы Кеден органдарының кепiлдiк пайдалануы туралы Ереже
Бұйрық Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетi жанындағы Кеден комитетi 1995 жылғы 31 тамыздағы N 95-П Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1995 жылғы 13 қазан N 112 тіркелді. Күші жойылды - Мемлекеттік кіріс министрінің 2001 жылғы 16 ақпандағы N 166 бұйрығымен. ~V011417
Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 20 шiлдедегi
"Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Заң күшi бар Жарлығын
U962368_
орындау мақсатында бұйрық етемiн:
1. "Қазақстан Республикасы кеден органдарының кепiлдiк пайдалануы
туралы" Ереже мынадай мақсаттарда бекiтiлсiн:
- кеден баж салығын төлеу бойынша бөлiп төлеу немесе мерзiмiн ұзарту
ұсынылған жағдайда оның төленуiн қамтамасыз ету;
- кеден төлемдерiн төлеудi қамтамасыз етудi көздейтiн кеден режимiн
пайдалану кезiнде осы төлемдердiң төленуiн қамтамасыз ету;
- кеден ережелерi бұзылған жағдайда айыппұл немесе тауарлар мен көлiк
құралдарының құнын өндiрiп алуды қамтамасыз ету;
2. Облыстық кеден басқармаларының және кедендердiң бастықтарына:
- Ережеге сәйкес жұмыс 1995 жылдың 1 қазанынан бастап ұйымдастырылсын;
- осы Бұйрықтың күшi барлық құрылымдық бөлiмшелерге жеткiзiлсiн.
3. Осы Бұйрықтың орындалуын бақылау Төраға орынбасары Р.К.Куватовқа
жүктелсiн.
Төраға
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетi
жанындағы Кеден комитетiнiң
1995 жылғы 31 тамыздағы N 95-П
бұйрығымен бекiтiлдi
Қазақстан Республикасы Кеден органдарының
кепiлдiк пайдалануы туралы
Ереже
1. Жалпы ережелер
1.1. Осы ереже мынадай мақсаттармен дайындалды:
а) кеден баж салығын төлеу бойынша бөлiп төлеу немесе мерзiмi ұзарту
ұсынылған жағдайда оның төленуiн қамтамасыз ету;
б) кеден төлемдерiн төлеудi қамтамасыз етудi көздейтiн кеден режимiн пайдалану кезiнде осы төлемдердiң төленуiн қамтамасыз ету;
в) кеден ережелерi бұзылған жағдайда айыппұл немесе тауарлар мен көлiк құралдарының құнын өндiрiп алуды қамтамасыз ету;
1.2. Осы Ережеге сәйкес кепiлдiк мәнi тауарлар мен көлiк құралдары бола алады.
Ережедегi "тауар" дегенiмiз - материалдық дүниенiң кез келген қозғалатын заты, соның iшiнде валюта мен валюталық құндылықтар.
Кеден органдары мыналарды кепiлдiктiң мәнi ретiнде қабылдамайды:
- электр, жылу және энергияның басқа түрлерiн;
- кәсiпорындарды, ғимараттарды, құрылыстарды, жер учаскелерiн космос объектiлерiн;
- басқа мiндеттеменi қамтамасыз ету үшiн кепiлдiкке берiлiп қойған тауарлар немесе үшiншi бiр адамның пайдасына бұдан бұрынғы мiндеттемелер жүктелген тауарлар;
- Қазақстан Республикасына әкелуге, Қазақстан Республикасынан шығаруға тыйым салынған тауарлар мен көлiк құралдары;
- Қазақстан Республикасынан тыс жерде тұрған тауарлар;
- Кеден органдарының сату мүмкiндiгi шектеулi тауарлар мен көлiк құралдары;
- қайта өңдеудiң кеден режимiне қойылған тауарлар мен көлiк құралдарын қоспағанда, айналымдағы және қайта өңдеудегi тауарлар мен көлiк құралдары;
- тез бұзылатын тауарлар;
- олардың тұрған жерiн үнемi бақылауды нақты кеден органы қамтамасыз ете алмайтын заттар;
- сатылу тәртiбiн, келешекте енгiзiлетiн өзгертулер мен толықтыруларға қоса, Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1995 жылдың 19 қаңтарындағы N 66 қаулысы белгiлейтiн тауарлар.
Айрықша жағдайларда, орталық кеден органының келiсуi бойынша кеден органдары алдындағы мiндеттемелердi орындауды қамтамасыз етудiң басқа мүмкiндiктерi болмағанда, азаматтық ауа, теңiз және өзен көлiктерiн, темiр жолдарын жылжымалы составын кепiлдiк мәнi ретiнде қабылдауға жол берiледi.
Сертификат беруге немесе басқа мемлекеттiк органдардың бақылауына жататын, Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы өткiзiлiп отырған тауарлар мен көлiк құралдары сертификаты болған жағдайда немесе ветеринарлық, фитосанитарлық, экологиялық және мемлекеттiк бақылаудың басқа түрлерiнен өткен жағдайда кепiлдiк мәнi бола алады.
Жеке сипаттағы талаптар, кепiлдiкке берiлуiне заңмен тыйым салынған басқа талаптар, сондай-ақ Кепiлдiк берушi өз иелiгiнен ала алмайтын мүлiк (атап айтқанда, ортақ меншiктегi мүлiк барлық меншiк иелерiнiң келiсiмiнсiз және т.б.) кепiлдiк мәнi бола алмайды.
1.3. Еркiн (рыноктық) бағасы төленуге тиiс мына сомалардан төмен емес тауарлар мен көлiк құралдары кеден төлемдерiнiң төленуiн қамтамасыз ететiн кепiлдiктiң мәнi бола алады:
- кеден баж салығы, қосылған құнға салық, акциз, алынуы кеден органына жүктелген басқа салықтар;
- кеден құжаттарын толтыру үшiн кеден алымдары;
- тауарларды сақтау және (немесе) тауарларды кедендiк алып жүру үшiн кеден алымдарының ең жоғары сомасы (егер бұндай сақтау және (немесе) алып жүру орын алған болса немесе орын алып отырса);
- қайта қаржыландырудың Қазақстан Республикасының Ұлттық банкi белгiлейтiн ресми мөлшерi бойынша көрсетiлген соманың проценттер;
- кеден органдары алдында мiндеттемелердi орындамау орын алмаған және одан соңғы сатуға байланысты кепiлдiк мәнiн ұстау жөнiндегi шығындар мен оны мемлекет меншiгiне айналдыру жөнiндегi шығындардың орнын толтыруға тауарлар мен көлiк құралдары құнының ________процентi.

1.4. Замена предмета залога допускается только с согласия
таможенного органа, за исключением случаев залога товаров и
транспортных средств, помещенных под таможенный режим переработки.
Замена указанных товаров и транспортных средств осуществляется в
соответствии с настоящим Положением.
2. Залогодатель
2.1. Залогодателем может быть:
- сам должник или третье лицо;
- собственник товара или с его согласия лицо, имеющее на него права хозяйственного ведения, если иное не предусмотрено законодательными актами.
2.2. Залогодатель несет ответственность за правомерность передачи предмета залога в залог.
3. Договор о залоге
3.1. Отношение залога между таможенным органом и залогодателем определяются договором о залоге, заключаемым в соответствии с настоящим Положением.
3.2. В договоре о залоге в обязательном порядке должны быть указаны предмет залога и его оценка, существо и срок исполнения обязательства, обеспеченного залогом, а также то, у какой из сторон находится заложенное имущество и допустимость его использования.
3.3. Договор о залоге совершается в письменной форме.
3.4. Несоблюдение правил, содержащихся в пунктах 3.2. и 3.3. влечет недействительность договора о залоге.
Формы типовых договоров о залоге приведены в Приложении N 1 (формы А, Б, В, Г). В случае, если залогодателем является физическое лицо, в договоре отражаются особенности, вытекающие из статуса залогодателя (отсутствие расчетного счета, печати и т.д.).
3.5. При заключении договора о залоге залогодатель вправе с согласия таможенного органа определить, что в случае неисполнения им залоговых обязательств в момент наступления срока их исполнения залогодатель помещает товары и транспортные средства под таможенный режим отказа в пользу государства.
В указанном случае право залога в момент наступления такого срока прекращается. Такое выраженное в договоре заявление залогодателя является упрощенной формой декларирования. Заполнением залогодателем в этом случае грузовой таможенный декларации в связи с заявлением таможенного режима отказа в пользу государства не требуется.
Заключение такого договора о залоге таможенным органом рассматривается как разрешение этого органа на помещение товаров и транспортных средств под таможенный режим отказа в пользу государства.
3.6. От имени таможенного органа договор о залоге подписывается начальником или его заместителем, а также главным (старшим) бухгалтером в соответствии с правилами, установленными для подписания финансовых документов.
3.7. Замена предмета залога оформляется дополнением к договору залога, за исключением замены товаров и транспортных средств, помещенных под таможенный режим переработки.

1.4. Қайта өңдеудiң кеден режимiне қойылған тауарлар мен көлiк құралдарының кепiлдiкке берiлуiн қоспағанда, кепiлдiк мәнiн ауыстыруға тек кеден органының келiсiмiмен жол берiледi. Аталған тауарлар мен көлiк құралдарын ауыстыру осы Ережеге сәйкес жүзеге асырылады.
2. Кепiлдiк берушi
2.1. Кепiлдiк берушi:
- борышқордың өзi немесе үшiншi бiр адам;
- тауардың меншiк иесi немесе, егер заң актiлерiнде басқадай көзделмесе, оның келiсiмi бойынша тауарға шаруашылық басқару құқығы бар адам бола алады;
2.2. Кепiлдiк берушi кепiлдiк мәнiнiң кепiлдiкке берiлу заңдылығы үшiн жауап бередi.
3. Кепiлдiк туралы шарт
3.1. Кеден органы мен Кепiлдiк берушi арасындағы кепiлдiк қатынастарын осы Ережеге сәйкес жасалатын кепiлдiк туралы шарт белгiлейдi.
3.2. Кепiлдiк туралы шартта мiндеттi түрде кепiлдiктiң мәнi мен оның құны, кепiлдiкпен қамтамасыз етiлген мiндеттеменiң мәнi мен орындалу мерзiмi, сондай-ақ кепiлдiкке берiлген мүлiк тараптардың қайсысында екендiгi және оны пайдалану мүмкiндiгi көрсетiлуi тиiс.
3.3. Кепiлдiк туралы шартта жазбаша түрде жасалады.
3.4. 3.2. және 3.3. тармақтарда жазылған ережелердi қадағаламау кепiлдiк туралы шарт күшiнiң жойылуына әкеледi.
Кепiлдiк туралы Үлгi шарттардың формалары N 1 Қосымшада көрсетiлген (А, Б, В, Г формалары). Егер Кепiлдiк берушi жеке адам болса, шартта Кепiлдiк берушiнiң мәртебесiнен туындайтын ерекшелiктер көрсетiледi (есеп айырысу есепшотының, мөрiнiң жоқ екендiгi және т.б.).
3.5. Кепiлдiк туралы шарт жасасқан кезде Кепiлдiк берушi Кеден органының келiсiмiмен, егер ол кепiлдiк мiндеттемелерiнiң орындалу мерзiмi келген сәтте оларды орындамаса, Кепiлдiк берушi тауарлар мен көлiк құралдарын мемлекет пайдасына бас тартудың кедендiк режимiне қоятындығын анықтауға құқылы.
Аталған жағдайда бұндай мерзiм келген сәтте кепiлдiк құқығы тоқтатылады. Кепiлдiк берушiнiң шартта көрсетiлген бұндай мәлiмдемесi ресми мәлiмдеудiң қарапайым түрi болып табылады. Бұл жағдайда мемлекет пайдасына бас тартудың кедендiк режимiн мәлiмдеуге байланысты Кепiлдiк берушiнiң кеден жүк декларациясын толтыруы талап етiлмейдi. Кепiлдiк туралы бұндай шартты кеден органының жасауы бұл органның тауарлар мен көлiк құралдарының мемлекет пайдасына бас тартудың кеден режимiне қойылуына рұқсат беруi ретiнде қаралады.
3.6. Кеден органы атынан кепiлдiк туралы шартқа, қаржы құжаттарына қол қоюдың бекiтiлген ережелерiне сәйкес, бастық және оның орынбасары, сондай-ақ бас (аға) бухгалтер қол қояды.
3.7. Қайта өңдеудiң кедендiк режимiне қойылған тауарлар мен көлiк құралдарын ауыстыру жағдайларын қоспағанда, кепiлдiк мәнiн ауыстыру кепiлдiк шартына толықтыру жасаумен дайындалады.

4. Регистрация залога
4.1. Залог товаров и транспортных средств, подлежащих государственной регистрации, должен быть зарегистрирован в органе, осуществляющем регистрацию данного товара и транспортных средств.
В этом случае договор о залоге считается заключенным с момента его регистрации. Регистрацию залога обеспечивает залогодатель за свой счет. Залогодатель представляет таможенному учреждению выписку из реестра, подтверждающую регистрацию за свой счет.
4.2. Таможенный орган ведет реестр заключенных договоров о залоге (Приложение N 2).
4.3. При изменении характера и содержания долгового требования, обеспеченного залогом, производится дополнительная регистрация.
5. Взаимоотношения между
залогодателем и таможенным органом
5.1. При залоге предмет залога остается у залогодателя, если таможенный орган не примет иного решения.
5.2. Залогодатель обязан страховать за свой счет принятый в залог предмет залога на его полную стоимость на случаи утраты, недостачи или повреждения предмета залога вследствие аварии или действия непреодолимой силы, совершения иными государственными органами действий и принятия ими актов, прекращающих хозяйственную деятельность залогодателя, либо препятствующих ей, или неблагоприятно влияющих на нее (конфискация, реквизиция предмета залога), а также ликвидация или признания несостоятельным либо объявления о своей несостоятельности, не зависимо от того, остается ли предмет залога у залогодателя либо передается таможенным органом.
5.3. Залогодатель не вправе распоряжаться предметом залога без согласия таможенного органа.
5.4. Последующий залог товаров и транспортных средств (перезалог), допускается, если он не запрещен предшествующими договорами о залоге.
5.5. Залогодатель обязан сообщить каждому последующему залогодержателю сведения обо всех существующих залогах данного имущества и отвечает за убытки, причиненные залогодержателем невыполнением этой обязанности.
5.6. При залоге о оставлении предмета залога у залогодателя не допускается продажа, иное отчуждение, аренда и другие виды передачи во владение или пользование третьему лицу предмета залога, за исключением передачи во владение или пользования предмета залога, помещенного под таможенных режим переработки.
5.7. При залоге с оставлением предмета залога у залогодателя таможенный орган вправе:
а) проверять по документам и фактически наличие, размер, состояние и условия хранения предмета залога;
б) требовать от залогодателя принятие мер, необходимых для сохранения предмета залога. Залогодатель обязан принимать такие меры;
в) требовать от любого лица прекращения посягательства на предмет залога, угрожающего его утратой или повреждением.

4. Кепiлдiктi тiркеу
4.1. Мемлекеттiк тiркеуге жататын тауарлар мен көлiк құралдарының кепiлдiгi аталған тауар мен көлiк құралдарын тiркеудi жүзеге асыратын органда тiркелуi тиiс.
Бұл жағдайда кепiлдiк туралы шарт ол тiркелген сәттен бастап жасалды деп есептеледi. Кепiлдiктi тiркеудi Кепiлдiк берушi өз есебiнен қамтамасыз етедi.
4.2. Кеден органы кепiлдiк туралы жасалған шарттардың тiзiмiн жүргiзедi (N 2 Қосымша).
4.3. Кепiлдiкпен қамтамасыз қарыз талабының сипаты мен мазмұны өзгерген кезде қосымша тiркеу жасалады.
5. Кепiлдiк берушi мен кеден органы арасындағы
өзара қатынастар
5.1. Егер кеден органы басқа шешiм қабылдамаса, кепiлдiк кезiнде кепiлдiк берушiде қалады.
5.2. Кепiлдiк мәнiнiң Кепiлдiк берушiде немесе кеден органында қалатындығына қарамастан, Кепiлдiк берушi жоғалтудан, жетiспеушiлiктен немесе апат не жеңуге болмайтын белгiсiз күштiң әсерiнен кепiлдiк мәнiне нұқсан келтiруден, басқа мемлекеттiк органдардың кепiлдiк берушiнiң шаруашылық қызметiн тоқтататын, не оған кедергi болатын, немесе оған терiс әсерiн тигiзетiн (кепiлдiк мәнiн тәркiлеу, реквизициялау және т.б.) әрекет етуi мен акт қабылдауынан, сондай-ақ тартудан немесе қабiлетсiз деп танудан не өзiнiң қабiлетсiздiгi туралы хабарлаудан кепiлдiкке алынған кепiлдiк мәнiн оның құнына өз есебiнен сақтандыруға мiндеттi.
5.3. Кепiлдiк берушiнiң кеден органының келiсiмiнсiз кепiлдiк мәнiне иелiк етуге құқы жоқ.
5.4. Егер оған кепiлдiк туралы бұрынғы шарттарға тыйым салынбаса, тауарлар мен көлiк құралдарының одан соңғы кепiлдiгiне (кепiлдiкке қайта берiлуiне) жол берiледi.
5.5. Кепiлдiк берушi әрбiр келесi Кепiлдiк ұстаушыға аталған мүлiктiң барлық кепiлдiктерi туралы мәлiметтердi хабарлауға мiндеттi және ол осы мiндеттiң орындалмау себебiнен кепiлдiк ұстаушыға келтiрiлген шығындар үшiн жауап бередi.
5.6. Кепiлдiк мәнiн Кепiлдiк берушiде қалдыру кепiлдiгi кезiнде қайта өңдеудiң кеден режимiне қойылған кепiлдiк мәнiн иелiкке немесе пайдалануға берудi қоспағанда, кепiлдiк мәнiн сатуға басқалай айыруға, жалға беруге және иелену мен пайдалануға үшiншi бiр адамға берудiң басқа түрлерiне жол берiлмейдi.
5.7. Кепiлдiк мәнiн Кепiлдiк берушiде қалдыру кепiлдiгi кезiнде кеден органы мыналарға құқылы:
а) кепiлдiк мәнiнiң бар екендiгiн, мөлшерiн, жағдайын және сақталу жағдайларын тексеруге;
б) кепiлдiк берушiден кепiлдiк мәнiн сақтауға қажеттi шаралар қабылдауды талап етуге. Кепiлдiк берушi бұндай шараларды қабылдауға мiндеттi;
в) кез келген адамнан кепiлдiк мәнiнiң жоғалуына немесе оған нұқсан келтiруге соқтыратын қол сұғушылықты тоқтатуды талап етуге.

5.8. При наличии обстоятельств, которые по мнению должностных лиц таможенного органа, производящих таможенное оформление, не дают достаточной гарантии уплаты таможенных платежей или внесения иных причитающихся сумм, таможенный орган, как правило, принимает решения о заключении договора с оставлением предмета залога у себя. В данном случае предметом залога могут быть только товары, перемещаемые через таможенную границу Республики Казахстан. Предмет залога помещается или остается на складе временного хранения, учредителем которого является таможенный орган, либо помещается на склад таможенного органа, либо помещается на хранение на таможенный склад, учредителем которого является таможенный орган.
5.9. При оставлении предмета залога у себя таможенный орган не осуществляет страхование предмета залога, не пользуется им, а также не извлекает из предмета залога доходы и иные имущественные выгоды в интересах залогодателя.
При этом таможенный орган в случае оставления предмета залога у себя обязан:
- принимать меры, необходимые для сохранения предмета залога;
- известить залогодателя о возникновении угрозы утраты или повреждения предмета залога;
- предоставить залогодателю после исполнения им (а при обеспечении уплаты таможенных платежей - или третьим лицом) обеспеченного залогом обязательства либо установления необоснованности залога, обеспечивающего взыскание штрафа или стоимости товара и транспортных средств, возможность забрать предмет залога;
- не позднее чем в пятидневный срок после минования надобности в залоге письменно уведомить залогодателя о необходимости забрать предмет залога в случае, если залогодатель не забрал предмет залога по истечении указанного срока.
5.10. Если товары и транспортные средства, переданные в качестве предмета залога залогодержателю не будут востребованы залогодателем в течение двух месяцев со дня направления ему соответствующего уведомления, таможенный орган помещает такие товары и транспортные средства на склад временного хранения. Срок временного хранения в этом случае определяется в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан "О таможенном деле в Республике Казахстан".
5.11. При отсутствии возможности помещения на склады, указанные в пункте 5.8. настоящего Положения, предмет залога может быть оставлен у залогодателя под замком, пломбой и печатью таможенного органа (твердый залог). Пломба и печать являются средствами таможенной идентификации, отношение к которым и обращение с которыми регламентируется положениями Указа Президента Республики Казахстан "О таможенном деле в Республике Казахстан".

5.8. Кеден құжаттарын толтыратын кеден органы лауазымды адамдарының пiкiрi бойынша кеден төлемдерiнiң немесе басқа да тиiстi сомалардың төленуiне жеткiлiктi кепiл бермейтiн жағдайлар болған кезде, кеден органы, әдетте, кепiлдiк мәнiн өзiнде қалдыру шартын жасау туралы шешiм қабылдайды. Аталған жағдайда тек Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы өткiзiлетiн тауарлар ғана кепiлдiк мәнi бола алады.
Кепiлдiк мәнi құрылтайшысы кеден органы болып табылатын уақытша сақтау қоймасына қойылады немесе қалады, не кеден органының қоймасына қойылады, немесе құрылтайшысы кеден органы болып табылатын кеден қоймасына сақтауға қойылады.
5.9. Кепiлдiк мәнiн өзiнде қалдырған кезде кеден органы кепiлдiк мәнiн сақтандыруды жүзеге асырмайды, оны пайдаланбайды, сондай-ақ кепiлдiк берушi мүдделерi үшiн кепiлдiк мәнiнен кiрiс және басқа мүлiктiк пайдалар таппайды.
Бұндай жағдайда кепiлдiк мәнiн өзiнде қалдырғанда кеден органы мыналарға мiндеттi:
- кепiлдiк мәнiн сақтау үшiн қажеттi шаралар қабылдауға;
- кепiлдiк мәнiн жоғалту немесе оған нұқсан келтiру қаупi туғандығы туралы кепiлдiк берушiге хабарлауға;
- кепiлдiк қамтамасыз еткен мiндеттеменi Кепiлдiк берушi орындаған соң (ал кеден төлемдерiнiң төленуi қамтамасыз етiлген кезде - немесе үшiншi бiр адам) немесе айыппұл не тауарлар мен көлiк құралдарының құнын өндiрiп алуды қамтамасыз ететiн кепiлдiктiң негiзсiздiгi анықталған жағдайда, Кепiлдiк берушiге кепiлдiк мәнiн алып кету мүмкiндiгiн, беруге;
- егер Кепiлдiк берушi кепiлдiк мәнiн көрсетiлген мерзiм iшiнде алып кетсе, кепiлдiк қажеттiлiгi аяқталған соң бес күндiк мерзiмнен кешiктiрмей Кепiлдiк берушiге кепiлдiк мәнiн алып кету қажеттiлiгi туралы жазбаша түрде хабарлауға;
5.10. Егер кепiлдiк мәнi ретiнде кепiлдiк ұстаушыға берiлген тауарлар мен көлiк құралдарын Кепiлдiк берушi оған тиiстi хабарлау жiберiлген күннен бастап екi ай iшiнде талап етпесе, кеден органы бұндай тауарлар мен көлiк құралдарын уақытша сақтау қоймасына қояды. Бұл жағдайда, уақытша сақтаудың мерзiмi Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Жарлығына сәйкес белгiленедi.
5.11. Осы Ереженiң 5.8. тармағында көрсетiлген қоймаларға қою мүмкiндiгi болмаған жағдайда, кепiлдiк мәнi кеден органының құлпы, пломбасы және мөрiмен Кепiлдiк берушiде қалдырылады (тұрақты кепiлдiк). Пломба мен мөр кедендік сәйкестендiрудiң құралы болып табылады, оларға қатынас пен олармен жұмыс жасауды Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Жарлығының ережелерi реттейдi.

5.12. Срок исполнения залогодателем своих обязательств перед таможенными органами не может превышать соответственно срока отсрочки уплаты таможенных платежей, предельного срока завершения таможенного режима либо наступления срока уплаты суммы штрафа или стоимости товаров и транспортных средств.
Если предмет залога обеспечивает как уплату таможенных платежей, так и сумм штрафа или стоимости товаров и транспортных средств, то залог сохраняется в первоначальном объеме до полного исполнения залогодателем всех своих обязательств перед таможенным органом.
5.13. В момент наступления срока исполнения обязательств перед таможенными органами, если эти обязательства не будут исполнены, таможенный орган приобретает право обратить взыскание на предмет залога.
6. Обращение взыскания на предмет залога
6.1. В случае нарушения залогодателем, у которого остается предмет залога, обязанностей, предусмотренных п. 5.2. и подпунктом "б" п. 5.7. настоящего Положения таможенные органы вправе обратить взыскание на предмет залога до наступления срока исполнения обеспеченного залогом обязательства.
6.2. Если предмет залога при залоге с оставлением его у залогодателя утрачен не по вине таможенного органа и залогодатель не восстановил его или с согласия таможенного органа не заменил его другим предметом, равным по стоимости, таможенный орган вправе потребовать досрочного исполнения обеспеченного залогом обязательства.
6.3. Если возникает реальная угроза утраты, недостачи или повреждения предмета заклада не по вине таможенного органа, таможенный орган вправе потребовать замены предмета заклада, а при отказе выполнить его требование - обратить взыскание на предмет заклада до наступления срока исполнения обеспеченного залогом обязательства.
6.4. Если залогодатель выразил в договоре заявление о помещении товаров и транспортных средств под таможенный режим отказа в пользу государства (п. 3.5. настоящего Положения), то такая договорная обязанность вступает в силу в случае, предусмотренном п. 6.1. настоящего Положения, т.е. в момент обнаружения таможенным органом неисполнения обязанности страхования или сохранения предмета залога, а в случаях, предусмотренных п. 6.2., 6.3. настоящего Положения, - по истечении трех дней со дня получения письменного требования таможенного органа восстановить или заменить предмет залога.
6.5. Обращение взыскания на предмет залога (т.е. реализация права таможенного органа на предмет залога в случае, если залогодатель не поместил товары и транспортные средства под таможенный режим отказа в пользу государства) производится по решению суда, арбитражного суда, третейского суда.

5.12. Кепiлдiк ұстаушының кеден органдары алдындағы өз мiндеттемелерiн орындау мерзiмi осыған сәйкес кеден төлемдерiнiң төленуiн ұзарту мерзiмiнен, кеден режимiнiң аяқталуының немесе айыппұл сомасын не тауарлар мен көлiк құралдарының құнын төлеу мерзiмi басталуының шектi мерзiмiнен аспауға тиiс.
Егер кепiлдiк мәнi кеден төлемдерiнiң төленуiн де, айыппұл сомасын немесе тауарлар мен көлiк құралдарының құнын да қамтамасыз етсе, онда кепiлдiк берушi кеден органдары алдындағы өзiнiң барлық мiндеттемелерiн толық орындағанға дейiн кепiлдiк өзiнiң бастапқы көлемiнде сақталады.
5.13. Кеден органдары алдындағы мiндеттемелердiң орындалу мерзiмi келген сәтте, егер бұл мiндеттемелер орындалмаса, кеден органы кепiлдiк мәнiнен ақы өндiрiп алу құқығына ие болады.
6. Кепiлдiк мәнiнен ақы өндiрiп алу
6.1. Кепiлдiк мәнiн өзiнде қалдыратын Кепiлдiк ұстаушы осы Ереженiң
5.2. тармағы мен 5.7. тармағының "б" тармақшасында көзделген мiндеттемелердi бұзған жағдайда, кеден органдары кепiлдiкпен қамтамасыз етiлген мiндеттеменi орындалу мерзiмi басталғанға дейiн кепiлдiк мәнiнен ақы өндiрiп алуға құқылы.
6.2. Егер кеден органының кiнәсi болмай, кепiлдiк мәнiн кепiлдiк ұстаушыда қалдыру кепiлдiгi кезiнде кепiлдiк мәнi жоғалса, және Кепiлдiк ұстаушы оны қалпына келтiрмесе немесе кеден органының келiсiмi бойынша оны бағасы тең басқа затпен ауыстырмаса, кеден органы кепiлдiкпен қамтамасыз етiлген мiндеттеменiң мерзiмiнен бұрын орындалуын талап етуге құқылы.
6.3. Кеден органының айыбы болмай, кепiлдiк мәнiн жоғалту, жеткiлiксiз болу немесе нұқсан келтiрудiң iс жүзiндегi қаупi туса, кеден органы кепiлдiк мәнiн ауыстыруды талап етуге құқылы, ал бұл талапты орындаудан бас тартылған жағдайда кепiлдiкпен қамтамасыз етiлген мiндеттеменiң орындалу мерзiмi басталғанға дейiн кепiлдiк мәнiнен ақы өндiруге құқылы.
6.4. Егер Кепiлдiк берушi шартта мемлекет пайдасына бас тартудың кеден режимiне тауарлар мен көлiк құралдарын қою туралы мәлiмдесе (осы Ереженiң 3.5. тармағы), онда бұндай шарттық мiндеттеме осы Ереженiң 6.1. тармағында көзделген жағдайда күшiне енедi, яғни кеден органы кепiлдiк мәнiн сақтандыру немесе сақтау мiндетiнiң орындамағандығын анықтаған сәтте, ал осы Ереженiң 6.2., 6.3. тармақтарында көзделген жағдайларда - кеден органының кепiлдiк мәнiн қалпына келтiру немесе ауыстыру туралы жазбаша талабы алынған күннен бастап үш күн өткен соң күшiне енедi.
6.5. Кепiлдiк мәнiнен ақы өндiрiп алу (яғни, егер Кепiлдiк берушi тауарлар мен көлiк құралдарын мемлекет пайдасына бас тартудың кеден режимiне қоймаған жағдайда, кеден органының кепiлдiк мәнiне құқығын жүзеге асыру) соттық, төрелiк, аралық соттың шешiмi бойынша жасалады.

6.6. Учет и оценка предмета залога, в случае помещения в таможенный режим отказа, возлагается на таможенные органы, образующие оценочные комиссии с приглашением специалиста-оценщика (эксперта).
6.7. О произведенной оценке предмета залога составляется акт описи и оценки предмета залога в трех экземплярах и утверждается руководством соответствующего таможенного органа.
6.8. В случаях, предусмотренных договором о залоге и иными законодательными актами, залогодержатель вправе самостоятельно реализовать находящиеся в залоге имущество в принудительном внесудебном порядке путем проведения торгов (таможенный аукцион).
6.9. Если сумма, вырученная от реализации предмета залога, на который обращается взыскание превышает размер обеспеченных этим залогом обязательств перед таможенным органом, разница возвращается залогодателю. Невостребованные в течение трех лет со дня реализации суммы подлежат внесению в доход республиканского бюджета.
Если такая сумма является недостаточной, то взыскание недостающей суммы производится из прочего имущества залогодателя.
6.10. Залогодатель вправе в любое время до момента наступления срока вступления в силу разрешения таможенного орган на помещение товаров и транспортных средств под таможенный режим отказа в пользу государства, выполнить обязательства, обеспеченные залогом. В этом случае его заявление о помещении товаров и транспортных средств под такой режим считается аннулированным.
Залогодатель вправе в любое время до момента реализации предмета залога, на которое обращается взыскание в соответствии с п.
6.5. настоящего Положения, прекратить обращение взыскания посредством исполнения обеспеченного залогом обязательства.
7. Залог товаров и
транспортных средств, помещенных
под таможенные режимы переработки
7.1. При залоге товаров и транспортных средств, помещенных под таможенные режимы переработки под таможенным контролем и переработки на таможенной территории, допускается изменения состава и натуральной формы предмета залога при условии, что его общая стоимость не становиться меньше указанной в договоре о залоге.
Договор о залоге товаров и транспортных средств, помещенных под таможенные режимы переработки, должен определять вид заложенного товара и транспортного средства, иные его родовые признаки, общую стоимость предмета залога, место, в котором он находится, а также виды товаров и транспортных средств, которыми может быть заменен предмет залога.
При наличии выраженного в договоре заявления залогодателя о помещении товаров и транспортных средств под таможенный режим отказа в пользу государства это заявление, а также разрешение таможенного органа на помещение товаров и транспортных средств под таможенный режим отказа в пользу государства распространяется на продукты переработки без изменения или дополнения договора о залоге, либо заключения нового договора.

6.6. Бас тартудың кеден режимiне қойылған жағдайда, кепiлдiк мәнiн есепке алу мен бағалау, бағалаушы - маман (сарапшы) шақырып бағалау комиссиясын құратын кеден органдарына жүктеледi.
6.7. Жасалған кепiлдiк мәнiн бағалау туралы кепiлдiк мәнiнiң тiзiмiн жасау мен оны бағалау актiсi үш данада жасалады және оны тиiстi кеден органының басшылығы бекiтедi.
6.8. Кепiлдiк туралы шартпен және өзге заң актiлерiмен көзделген жағдайларда, Кепiлдiк ұстаушы соттан тыс күштеу тәртiбiнде сауда (кеден аукционы) өткiзу жолымен кепiлдiкке тұрған мүлiктi өз бетiнше сатуға құқылы.
6.9. Ақы өндiрiп алынатын кепiлдiк мәнiн сатудан түскен сома кеден органдары алдындағы осы кепiлдiкпен қамтамасыз етiлген мiндеттемелер мөлшерiнен асып түссе, айырма Кепiлдiк берушiге қайтарылады. Сатылған күннен кейiнгi үш жыл iшiнде талап етiлмеген сомалар республикалық бюджет кiрiсiне енгiзуге жатады.
Егер бұндай сома жеткiлiксiз болып табылса, онда жетпеген сомалар Кепiлдiк берушiнiң басқа мүлкiнен өндiрiп алынады.
6.10. Тауарлар мен көлiк құралдарын мемлекет пайдасына бас тартудың кеден режимiне қоюға кеден органы рұқсатының күшiне ену мерзiмi басталған сәтке дейiн Кепiлдiк берушi кез келген уақытта кепiлдiкпен қамтамасыз етiлген мiндеттемелердi орындауға құқылы.
Осы Ереженiң 6.5. тармағына сәйкес ақы өндiрiп алынатын кепiлдiк мәнi сатылған сәтке дейiн Кепiлдiк берушi кез келген уақытта кепiлдiкпен қамтамасыз етiлген мiндеттеменi орындау арқылы ақы өндiрiп алуды тоқтатуға құқылы.
7. Қайта өңдеудiң кеден режимiне қойылған
тауарлар мен көлiк құралдарының кепiлдiгi
7.1. Қайта өңдеудiң кеден режимiне кеденнiң бақылауымен кеден аумағында қайта өңдеуге қойылған тауарлар мен көлiк құралдары кепiлдiгi кезiнде, оның жалпы құны кепiлдiк туралы шартта көрсетiлген құнынан кем болып қалмайтын болса, кепiлдiк мәнiнiң құрамы мен табиғи формасын өзгертуге жол берiледi.
Қайта өңдеудiң кеден режимiне қойылған тауарлар мен көлiк құралдарының кепiлдiгi туралы шарт кепiлдiкке берiлген тауар мен көлiк құралының түрiн, оның басқа да тектiк белгiлерiн, кепiлдiк мәнiнiң жалпы құнын, оның тұрған орын, сондай-ақ кепiлдiк мәнiн ауыстырылуы мүмкiн тауарлар мен көлiк құралдарының түрлерiн белгiлеуi тиiс.
Шартта тауарлар мен көлiк құралдарын мемлекет пайдасына бас тартудың кеден режимiне қою туралы кепiлдiк берушiнiң мәлiмдемесi болған кезде бұл мәлiмдемесi, сондай-ақ тауарлар мен көлiк құралдарын мемлекет пайдасына бас тартудың кедендiк режимiне қоюға берiлген кеден органының рұқсаты кепiлдiк туралы шартты өзгерту және толықтыру жасалмай, немесе жаңа шарт жасалмай қайта өңдеу өнiмдерiне қолданылады.

8. Заключительные положения
8.1. Обращения взыскания на предмет залога и отказ от товаров и транспортных средств в пользу государства не освобождает лицо от ответственности за нарушение таможенных правил и уголовной ответственности за преступления в сфере таможенного дела.
8.2. В части, не урегулированной настоящим Положением, применяются нормы Гражданского кодекса Республики Казахстан.
Приложение N 1
к Положению об использовании
залога таможенными органами
Республики Казахстан
Форма А
Типовой договор
о залоге с оставлением
предмета залога у залогодателя
_____________________       "_____"_____________199___г.
(место заключения)
______________________________________________________________________
(полное наименование или Ф.И.О. лица, передающего предмет залога)
в лице ______________________________________________________________,
(должность, Ф.И.О. должностного лица)
действующего на основании ____________________________________________
(указать уставной или учредительный
__________________ именуем ________________ в дальнейшем Залогодателем,
документ)
и ____________________________________________________________________
(наименование таможенного органа)
в лице ______________________________________________________________,
(должность, Ф.И.О. должностного лица)
действующего на основании Положения об этом органе и Положения об
использовании залога таможенными органами Республики Казахстан,
именуем ___________ в дальнейшем Залогодержателем, заключили
настоящий Договор о нижеследующем:
Общие положения
1. Залогодатель передает Залогодержателю ________________________
(наименование,
______________________________________________________________________
индивидуальные признаки, количество и стоимость товара и транспортных
______________________________________________________________________
средств, передаваемых в качестве предмета залога, если есть приложение,
_______________________ в качестве предмета залога.
то указать на это)
2. Предметом залога обеспечиваются обязательства Залогодателя
об уплате таможенной пошлины в сумме
______________________________________________________________________
(указать цифрами и прописью сумму требования,
______________________________________________________________________
обеспеченного залогом)
______________________________________________________________________
3. Предмет залога находится _____________________________________
______________________________________________________________________
(указать местонахождение предмета залога)
4. Срок исполнения обеспеченного залогом обязательства истекает
"_____"________________199__г.(_______________________________________
________________________________).

8. Қорытынды ережелер
8.1. Кепiлдiк мәнiнен ақы өндiрiп алу және тауарлар мен көлiк құралдарынан мемлекет пайдасына бас тарту адамды кеден ережелерiн бұзушылық үшiн жауапкершiлiктен және кеден iсi саласындағы қылмыстары үшiн қылмыстық жауапкершiлiктен босатпайды.
8.2. Осы Ережемен реттелмеген жайларда, Қазақстан Республикасы Азаматтық Кодексiнiң нормалары қолданылады.
Қазақстан Республикасы
Кеден органдарының кепiлдiк
пайдалануы туралы Ережеге
N 1 Қосымша
А формасы
Кепiлдiк мәнiн Кепiлдiк берушiде қалдыру
кепiлдiгi туралы
Үлгi шарт
____________________                    __________________199  ж.
(жасалған орны)
________________________________________________________ұсынатын
(лауазымды адамның қызметi, фамилиясы, аты, әкесiнiң аты)
________________________________________________________негiзiнде
жарғылық немесе құрылтай құжаты көрсетiлсiн)
қызмет ететiн, бұдан әрi Кепiлдiк берушi деп аталатын _________
________________________________________________________________
кепiлдiк мәнiн беретiн тұлғаның толық атауы немесе фамилиясы,
аты, әкесiнiң аты)
және____________________________________________________ұсынатын
(лауазымды адамның қызметi, фамилиясы, аты, әкесiнiң аты)
осы орган туралы Ереже мен Қазақстан Республикасы кеден
органдарының кепiлдiк пайдалануы туралы Ереже негiзiнде
қызмет ететiн бұдан әрi Кепiлдiк ұстаушы деп аталатын
________________________________________________________________
(кеден органының атауы)
төмендегi туралы осы шартты жасасты:
Жалпы ережелер
1. Кепiлдiк берушi Кепiлдiк ұстаушыға кепiлдiк мәнi ретiнде
_________________________________________________________________
(кепiлдiк мәнi ретiнде берiлетiн тауарлар мен көлiк құралдарының
_________________________________________________________________
атауы, жеке белгiлерi, саны және құны, егер қосымша болса, бұл
_________________________________________________________________
туралы көрсетiлсiн)
2. Кепiлдiк мәнiмен Кепiлдiк берушiнiң мынадай сомадағы
кеден баж салығын төлеу туралы мiндеттемелерi қамтамасыз етiледi
_________________________________________________________________
(кепiлдiкпен қамтамасыз етiлген талаптың сомасы)
_________________________________________________________________
(цифрмен және жазба түрде көрсетiлсiн)
3. Кепiлдiк мәнi____________________________________________
_____________________________________________________орналасқан
(кепiлдiк мәнiнiң тұрған жерi көрсетiлсiн)
4. Кепiлдiкпен қамтамасыз етiлген мiндеттеменiң орындау
мерзiмi 199  ж. "  "________________/___________________________
____________________________________________________/ аяқталады

5. Ответственность за правомерность, в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан и Положением об использовании залога таможенными органами Республики Казахстан, передачи предмета залога в залог несет Залогодатель. #
Права и обязанности сторон
6. Залогодатель обязан:
а) страховать за свой счет предмет залога на его полую стоимость на случаи утраты, недостачи или повреждения предмета залога в следствие аварии или действия непреодолимой силы, совершения иными государственными органами действий и принятия ими актов, прекращающих хозяйственную деятельность Залогодателя, либо препятствующих ей, или неблагоприятно влияющих на нее (конфискация, реквизиция предмета залога), а также ликвидация или признания несостоятельным либо объявления о своей несостоятельности;
б) не позднее чем в трехдневный срок со дня заключения настоящего Договора обеспечить за свой счет государственную регистрацию Договора о залоге, если предметом залога являются транспортные средства, и представить Залогодержателю выписку из реестра, подтверждающую регистрацию, за свой счет;
в) не распоряжать предметом залога без согласия Залогодержателя;
г) не продавать, не отчуждать иным способом и не передавать предмет залога во владение и пользование третьему лицу, включая аренду;
д) не обременять предмет залога последующим залогом;
е) принимать меры, необходимые для сохранения предмета залога;
ж) восстановить предмет залога или с согласия Залогодержателя заменить его другим предметом, равным по стоимости, если предмет залога утрачен не по вине Залогодержателя.
7. Залогодатель вправе:
а) досрочно исполнить обязательство, обеспеченное предметом залога;
б) прекратить обращения взыскания на предмет залога по решению суда, арбитражного суда, третейского суда или на основании исполнительной надписи нотариуса в любое время до его реализации посредством исполнения обеспеченного залогом обязательства.
8. Залогодержатель обязан в случае, если сумма, вырученная от реализации предмета залога, превышает размер обеспеченных этим залогом требований, возвратить разницу Залогодателю.
9. Залогодержатель вправе:
а) обратить взыскание на предмет залога, если в момент наступления срока исполнения обязательства, обеспеченного залогом, оно не будет исполнено;
б) обратить взыскание на предмет залога досрочно в случаях, если Залогодатель не исполнит обязанностей, предусмотренных подпунктами "а" и "е" пункта 6 настоящего Договора;
в) удовлетворить свои требования за счет предмета залога в полном объеме, определяемом к моменту фактического удовлетворения;
г) сохранять залог в первоначальном объеме до полного исполнения Залогодателем всех обеспеченных залогом обязательств;
д) реализовать предмет залога, на которое обращается взыскание, в соответствии с положениями "О таможенном деле";
е) в случае, кода суммы, вырученной от реализации предмета залога, достаточно для полного удовлетворения его требований, взыскать недостающую сумму в соответствии с положениями "О таможенном деле";
ж) проверять по документам и фактически наличие, размер, состояние и условия хранение предмета залога;
з) требовать от Залогодателя принятие мер, необходимых для сохранения предмета залога;
и) требовать от любого лица прекращения посягательства на предмет залога, угрожающего его утратой или повреждением;
к) потребовать досрочного исполнения обеспеченного залогом обязательства, если предмет залога утрачен не по вине Залогодержателя и Залогодатель не восстановил его или с согласия Залогодержателя не заменил другим предметом, равным по стоимости.
Дополнительные условия и положения

5. Қазақстан Республикасының Азаматтық Кодексi және Қазақстан Республикасы кеден органдарының кепiлдi пайдалануы туралы Ережеге сәйкес, кепiлдiк мәнiнiң кепiлдiкке берiлу заңдылығы үшiн Кепiлдiк берушi жауап бередi.
Тараптардың құқықтары мен мiндеттерi
6. Кепiлдiк берушi мыналарға мiндеттi:
а) жоғалтудан, жетiспеушiлiктен немесе апат не жеңуге болмайтын белгiсiз күштiң әсерiнен кепiлдiк мәнiне нұқсан келтiруден, басқа мемлекеттiк органдардың Кепiлдiк берушiнiң шаруашылық қызметiн тоқтатып, не оған кедергi болатын, немесе оған терiс әсерiн тигiзетiн (кепiлдiк мәнiн тәркiлеу, реквизициялау және т.б. әрекет етуi мен акт қабылдауынан, сондай-ақ таратудан немесе қабiлетсiз деп танудан не өзiнiң қабiлетсiздiгi туралы хабарлаудан кепiлдiкке алынған кепiлдiк мәнiн оның толық құнына өзi есебiнен сақтандыруға;
б) егер кепiлдiк мәнi көлiк құралдары болып табылса, осы шарт жасалған күннен бастап үш күн мерзiмнен кешiктiрмей өз есебiнен кепiлдiк туралы шарттың мемлекеттiк тiркелуiн қамтамасыз етуге, және регистрден алынған өз есебiнен тiркеудi растайтын жазбаны Кепiлдiк ұстаушыға беруге;
в) Кепiлдiк ұстаушының келiсiмiнсiз кепiлдiк мәнiне иелiк етуге;
г) кепiлдiк мәнiн сатпауға, басқа жолмен айыруға және жалға берудi қосқанда, үшiншi бiр адамның иелiгiне және пайдалануына бермеуге;
д) кепiлдiк мәнiне одан соңғы кепiлдiктi жүктемеуге;
е) кепiлдiк мәнiн сақтауға қажеттi шаралар қолдануға;
ж) егер кепiлдiк мәнi Кепiлдiк ұстаушының айыбы болмай жоғалған болса, кепiлдiк мәнiн қалпына келтiруге немесе Кепiлдiк ұстаушының келiсiмi бойынша оны құны тепе-тең басқа затпен ауыстыруға.
7. Кепiлдiк берушi мыналарға құқылы:
а) кепiлдiк мәнiмен қамтамасыз етiлген мiндеттеменi мерзiмiнен бұрын орындауға;
б) соттың, төрелiк соттың, аралық соттың шешiмi бойынша немесе нотариуспен орындау жазбасы негiзiнде кепiлдiкпен қамтамасыз етiлген мiндеттеменi орындау арқылы кепiлдiк мәнi сатылғанға дейiн кепiлдiк мәнiнен ақы өндiрiп алуды тоқтатуға;
8. Кепiлдiк мәнiн сатудан түскен сома осы кепiлдiкпен қамтамасыз етiлген талаптардың сомасынан асып түскен жағдайда Кепiлдiк ұстаушы айырманы Кепiлдiк берушiге қайтаруға мiндеттi.
9. Кепiлдiк ұстаушы мыналарға құқылы:
а) Егер кепiлдiкпен қамтамасыз етiлген мiндеттеменiң орындалу мерзiмi басталған сәтте, ол орындалмаса, кепiлдiк мәнiнен ақы өндiрiп алуға;
б) Кепiлдiк берушi осы шарттың 6-тармағының "а" және "е" тармақшаларында көзделген мiндеттемелердi орындамаған жағдайда, кепiл мәнiнен мерзiмiнен бұрын ақы өндiрiп алуға;
в) өз талаптарын iс жүзiнде қанағаттану сәтiнде анықталатын толық көлемде кепiлдiк мәнiнiң есебiнен қанағаттандыруға;
г) Кепiлдiк берушi кепiлдiкпен қамтамасыз етiлген барлық мiндеттемелердi толық орындағанға дейiн кепiлдiктi бастапқы көлемде сақтауға;
д) ақы өндiрiп алынатын кепiлдiк мәнiн "Кеден iсi туралы" Ережелерге сәйкес сатуға;
е) Кепiлдiк мәнiн сатудан түскен сомалар оның талаптарын толық қанағаттандыруға жеткiлiксiз болған жағдайда, жетпейтiн соманы "Кеден iсi туралы" Ережелерге сәйкес өндiрiп алуға;
ж) кепiлдiк мәнiнiң бар екендiгiн, мөлшерiн, жағдайын және сақталу жағдайын құжаттар бойынша және iс жүзiнде тексеруге;
з) Кепiлдiк берушiден кепiлдiк мәнiн сақтауға қажеттi шаралар қабылдауды талап етуге;
и) кепiлдiк мәнiн жоғалту немесе оған нұқсан келтiру қаупiн тудыратын кепiлдiк мәнiне қол сұғушылықты тоқтатуды кез келген адамнан талап етуге;
к) егер кепiлдiк мәнi Кепiлдiк ұстаушының кiнәсi болмай жоғалса және Кепiлдiк берушi оны қалпына келтiрмесе немесе Кепiлдiк ұстаушының келiсiмiмен оны құны тепе-тең басқа затпен ауыстырмаса, кепiлдiкпен қамтамасыз етiлген мiндеттеменiң мерзiмiнен бұрын орындалуын талап етуге.
Қосымша шарттар мен ережелер

10. В случае неисполнения обязательства, обеспеченного залогом, (заполняется при передаче в качестве предмета залога товаров и транспортных средств, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан) в полном объеме или частично в указанный срок либо до его наступления в случаях, предусмотренных настоящим Договором, прошу поместить соответственно товары и транспортные средства, указанные в пункте 1 настоящего Договора, или их часть, соразмерную неисполненной части обязательства, под таможенный режим отказа в пользу государства.
11. Разрешение таможенного органа на помещение товаров и транспортных средств, указанных в пункте 1 настоящего Договора, под таможенный режим отказа в пользу государства вступает в силу досрочно в случае неисполнения обязанностей, предусмотренных подпунктами "а" и "е" пункта 6 настоящего Договора, - в момент обнаружения Залогодержателем неисполнения этих обязанностей, а в случае, предусмотренном подпунктом "к" пункта 9 настоящего Договора, - по истечении трех дней со дня получения письменного требования Залогодержателя восстановить или заменить предмет залога.
12. В случае досрочного исполнения обязательства, обеспеченного залогом, заявление Залогодателя о помещении товаров и транспортных средств, указанных в п. 1 настоящего Договора, под таможенный режим отказа в пользу государства считается аннулированным.
13. Заявление Залогодателя о помещении товаров и транспортных средств, указанных в п. 1 настоящего Договора, под таможенный режим отказа в пользу государства считается аннулированным при установлении необоснованности залога, обеспечивающего взыскание штрафа или стоимости товаров и транспортных средств.
14. В случае помещения товаров и транспортных средств, указанных в п. 1 настоящего Договора, либо их части под таможенный режим отказа в пользу государства, суммы, вырученные от реализации и превышающие размер обеспеченных залогом требований, должны быть
возвращены в виде разницы Залогодателю.
15. Залогодатель согласен с применением Положения об
использовании залога таможенными органами Республики Казахстан к
настоящему Договору.
16. Права и обязанности сторон настоящего Договора определяются
по законодательству Республики Казахстан.
17. В части, неурегулированной настоящим Договором, применяются
нормы Гражданского кодекса Республики Казахстан.
Юридические адреса и реквизиты сторон
Залогодержатель                         Залогодатель
_____________________________  _________________________________
(наименование таможенного      (полное наименование либо Ф.И.О.
_____________________________  _________________________________
органа)                            Залогодателя)
Адрес _______________________  Адрес ___________________________
_____________________________  _________________________________
Р/счет ______________________  Р/счет __________________________
_____________________________  _________________________________
Начальник____________________  Руководитель или иное
_____________________________  уполномоченное лицо _____________
_____________________________  _________________________________
(подпись)                       (подпись)
Гл. (ст.) бухгалтер _________
_____________________________
(подпись)
М.П.                           М.П.
Изменения и дополнения к Договору о залоге N
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
Залогодержатель                    Залогодатель
Начальник _______________________  Руководитель или иное
(подпись)          уполномоченное лицо _______________
Гл. (ст.) Бухгалтер _____________  ___________________________________
_________________________________  ___________________________________
(подпись)                             (подпись)
М.П.                                М.П.
Форма Б
Типовой Договор о твердом залоге
__________________________             "____"_______________199__г.
(место заключения)
______________________________________________________________________
(полное наименование или Ф.И.О. лица, передающего предмет залога)
в лице _______________________________________________________________
(должность, Ф.И.О. должностного лица)
действующего на основании ____________________________________________
(указать уставной или учредительный
_________________________ именуем _________ в дальнейшем Залогодателем,
документ)
и ________________________________ в лице ____________________________
(наименование таможенного органа)           (должность, Ф.И.О.
______________________________________________________________________
должностного лица)
действующего на основании Положения об этом органе и Временного
Положения об использовании залога таможенными органами Республики
Казахстан, именуем _________ в дальнейшем Залогодержателем, заключили
настоящий Договор о нижеследующем:
Общие положения

10. Кепiлдiкпен қамтамасыз етiлген мiндеттеме толық көлемде немесе оның кейбiр бөлiктерi көрсетiлген мерзiмде немесе оның басталуына дейiн орындалмаған жағдайда, осы шартта көзделген жағдайларда, осыған сәйкес осы шарттың 1-тармағында көрсетiлген көлiк құралдарын немесе олардың мiндеттеменiң орындалмаған бөлiгiне тең бөлiгiн мемлекет пайдасына бас тартудан кеден режимiне қоюды өтiнемiн (Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы өткiзiлетiн тауарлар мен көлiк құралдары кепiлдiк мәнi ретiнде берiлген кезде толтырылады).
11. Осы шарттың 1-тармағында көрсетiлген тауарлар мен көлiк құралдарын мемлекет пайдасына бас тартудың кедендiк режимiне қоюға кеден органының рұқсаты осы Шарттың 6-тармағы "а" және "е" тармақшаларында көзделген мiндеттемелер орындалмаған жағдайда өз күшiне мерзiмінен бұрын енедi, - Кепiлдiк ұстаушы осы мiндеттемелердiң орындалмағанын анықтаған сәтте, ал осы шарттың 9-тармағының "к" тармақшасында көзделген жағдайда - Кепiлдiк ұстаушының кепiлдiк мәнiн қалпына келтiру немесе ауыстыру туралы жазбаша талабы алынған күннен бастап үш күн өткен соң.
12. Кепiлдiкпен қамтамасыз етiлген мiндеттеме мерзiмiнен бұрын орындалған жағдайда, Кепiлдiк берушiнiң осы шарттың 1-тармағында көрсетiлген тауарлар мен көлiк құралдарын мемлекет пайдасына бас тартудың кеден режимiне қою туралы мәлiмдемесi күшi жойылған деп есептеледi.
13. Кепiлдiк берушiнiң осы шарттың 1-тармағында көрсетiлген тауарлар мен көлiк құралдарын мемлекет пайдасына бас тартудың кеден режимiне қою туралы мәлiмдемесi айыппұл немесе тауарлар мен көлiк құралдарының құнын өндiрiп алуды қамтамасыз ететiн кепiлдiк негiзсiздiгi анықталған кезде күшi жойылған деп есептеледi.
14. Осы шарттың 1-тармағында көрсетiлген тауарлар мен көлiк құралдары немесе олардың бiр бөлiгi мемлекет пайдасына бас тартудың кеден режимiне қойылған жағдайда, сатудан түскен және кепiлдiкпен қамтамасыз етiлген талаптардың мөлшерiнен асып түсетiн сомалар айырма ретiнде Кепiлдiк
берушiге қайтарылуы тиiс.
15. Кепiлдiк берушi Қазақстан Республикасы Кеден органдарының
кепiлдiк пайдалануы туралы Ереженiң осы шартқа қолданылуымен келiседi.
16. Осы шарт тараптарының құқықтары мен мiндеттерi Қазақстан
Республикасының заңдары бойынша белгiленедi.
17. Осы шартпен реттелмеген жағдайларда Қазақстан Республикасы
Азаматтық Кодексiнiң
K941000_
нормалары қолданылады.
Тараптардың заңды мекен-жайлары мен реквизиттерi
Кепiлдiк ұстаушы                 Кепiлдiк берушi
_________________________         _____________________________
(кеден органының атауы)            (кепiлдiк берушiнiң атауы
мекен-жайы_______________         _____________________________
немесе аты, әкесiнiң аты
Е/есепшоты_______________         _____________________________
_________________________         фамилиясы)
Бастығы__________________         мекен-жайы___________________
_________________________         Е/есепшоты___________________
_________________________         _____________________________
(қолы)
Бас (аға) бухгалтер______         Басшысы немесе басқа
_________________________         өкiлеттенген адам____________
(қолы)                      _____________________________
(қолы)
Кепiлдiк туралы N Шартқа өзгертулер мен толықтырулар
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Кепiлдiк ұстаушы                 Кепiлдiк берушi
Бастығы__________________          Басшысы немесе басқа
(қолы)                 өкiлеттенген адам__________
Бас (аға) бухгалтер______          ___________________________
_________________________          ___________________________
(қолы)                                 (қолы)
Б формасы
Тұрақты кепiлдiк туралы
Үлгi шарт
___________________                   "  "_______________19  ж.
(жасалған орны)
_________________________________________________________ұсынатын
(лауазымды адамның қызметi, фамилиясы, аты, әкесiнiң аты)
__________________________________________негiзiнде қызмет ететiн
(жарғылық немесе құрылтай құжаты көрсетiлсiн)
Бұдан әрi Кепiлдiк берушi деп аталатын____________________________
___________________________________________________________________
(кепiлдiк мәнiн беретiн адамның толық атауы немесе аты,
әкесiнiң аты, фамилиясы)
және
_________________________________________________________ұсынатын
(лауазымды адамның қызметi, фамилиясы, аты әкесiнiң аты)
Осы орган туралы Ереже мен Қазақстан Республикасы Кеден
органдарының кепiлдiк пайдалануы туралы Ереже негiзiнде қызмет
ететiн, бұдан әрi Кепiлдiк ұстаушы деп аталатын
________________________________________________________________
(кеден органының атауы)
төмендегi туралы осы Шартты жасасты:
Жалпы ережелер

1. Залогодатель передает Залогодержателю ________________________
(наименование,
______________________________________________________________________
индивидуальные признаки, количество и стоимость товаров и транспортных
______________________________________________________________________
средств, первоначально передаваемых в качестве предмета залога, если
______________________________________________________________________
есть приложение, то указать на это)
в качестве предмета залога.
2. Предметом залога обеспечиваются обязательства Залогодателя об
уплате таможенных платежей в сумме ___________________________________
(указать цифрами и прописью
______________________________________________________________________
сумму требования, обеспеченного твердым залогом)
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
3. Срок исполнения обеспеченного твердым залогом обязательства
истекает "____"______________199__г. _________________________________
______________________________________________________________________
4. Предмет залога находится _____________________________________
______________________________________________________________________
(указать местонахождение предмета залога)
5. Ответственность за правомерность в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан и Положением об использовании залога таможенными органами Республики Казахстан передачи предмета залога в твердый залог несет Залогодатель.
Права и обязанности сторон
7. Залогодатель обязан:
а) страховать за свой счет предмет залога на его полную стоимость на случаи утраты, недостачи или повреждения предмета залога вследствие аварии или действия непреодолимой силы, совершения иными государственными органами действия и принятия ими актов, прекращающих хозяйственную деятельность Залогодателя, либо препятствующих ей, или неблагоприятно влияющих на нее (конфискация, реквизиция предмета залога), а также ликвидация или признания несостоятельным либо объявления о своей несостоятельности;
б) не позднее чем в трехдневный срок со дня заключения настоящего Договора обеспечить за свой счет государственную регистрацию Договора о твердом залоге, если предметом залога являются транспортные средства, и предоставить Залогодержателю выписку из реестра, подтверждающую регистрацию, за свой счет;
в) не распоряжать предметом залога без согласия Залогодержателя;
г) не продавать, не отчуждать иным способом и не передавать предмет залога во владение и пользование третьему лицу, включая аренду;
д) не обременять предмет залога последующим залогом;
е) принимать меры, необходимые для сохранения предмета залога;
ж) принимать меры, необходимые для сохранения замка, пломбы и печати Залогодержателя; не изменять, не уничтожать, не повреждать и не утрачивать пломбу и печать Залогодержателя;
з) немедленно известить Залогодержателя о возникновении угрозы утраты или повреждения предмета залога, замка, пломбы и печати Залогодержателя;
и) заменить предмет залога по требованию Залогодержателя, если возникает реальная угроза утраты, недостачи или повреждения предмета залога не по вине Залогодержателя;
к) восстановить предмет залога или с согласия Залогодержателя заменить его другим предметом, равным по стоимости, если предмет залога утрачен не по вине Залогодержателя;
л) не пользоваться предметом залога.

1. Кепiлдiк берушi Кепiлдiк ұстаушыға кепiлдiк мәнi ретiнде
________________________________________________________________
(кепiлдiк мәнi ретiнде бастапқы кезде берiлетiн тауарлар мен
________________________________________________________________
көлiк құралдарының атауы, жеке белгiлерi, саны және құны, егер
________________________________________________________________
қосымша болса, бұл көрсетiлген)
2. Кепiлдiк мәнiмен Кепiлдiк берушiнiң мынадай сомадағы
кеден баж салығын төлеу туралы мiндеттемелерi қамтамасыз етiледi
______________________________________________________________
(тұрақты кепiлдiкпен қамтамасыз етiлген талаптың сомасы
_______________________________________________________________
цифрмен және жазба түрде көрсетiлсiн)
3. Кепiлдiкпен қамтамасыз етiлген мiндеттеменiң орындалу
мерзiмi 199  ж. " " __________________________________________
_____________________________________________________аяқталады
4. Кепiлдiк мәнi__________________________________________
_____________________________________________________орналасқан
(кепiлдiк мәнiнiң тұрған жерi көрсетiлсiн)
5. Қазақстан Республикасының Азаматтық Кодексi мен Қазақстан Республикасы Кеден органдарының кепiлдiк пайдалануы туралы Ережеге сәйкес, кепiлдiк мәнiнiң тұрақты кепiлдiкке берiлу заңдылығы үшiн Кепiлдiк берушi жауап бередi.
Тараптардың құқықтары мен мiндеттерi
7. Кепiлдiк берушi мыналарға мiндеттi:
а) жоғалтудан, жетiспеушiлiктен немесе апат не жеңуге болмайтын белгiсiз күштiң әсерiнен Кепiлдiк мәнiне нұқсан келтiруден, басқа мемлекеттiк органдардың Кепiлдiк берушiнiң шаруашылық қызметiн тоқтататын, не оған кедергi болатын, немесе оған терiс әсерiн тигiзетiн (кепiлдiк мәнiн тәркiлеу, реквизициялау және т.б.) әрекет етуi мен акт қабылдауынан, сондай-ақ таратудан немесе қабiлетсiз деп танудан не өзiнiң қабiлетсiздiгi туралы хабарлаудан кепiлдiкке алынған кепiлдiк мәнiн оның толық құнына өз есебiнен сақтандыруға;
б) егер кепiлдiк мәнi көлiк құралдары болып табылса, осы шарт жасалған күннен бастап үш күн мерзiмнен кешiктiрiлмей өз есебiнен кепiлдiк туралы шарттың мемлекеттiк тiркелуiн қамтамасыз етуге және реестрден алынған өз есебiнен тiркеудi растайтын жазбаны Кепiлдiк ұстаушыға беруге;
в) Кепiлдiк ұстаушының келiсiмiнсiз кепiлдiк мәнiне иелiк етпеуге;
г) кепiлдiк мәнiн сатпауға, басқа жолмен айыруға және жалға берудi қосқанда, үшiншi бiр адамның иелiгiнен және пайдалануына бермеуге;
д) кепiлдiк мәнiне одан соңғы кепiлдiктi жүктемеуге;
е) кепiлдiк мәнiн сақтауға қажеттi шаралар қолдануға;
ж) Кепiлдiк ұстаушының құлпын, пломбасын және мөрiн сақтау үшiн шаралар қолдануға; Кепiлдiк ұстаушының пломбасы мен мөрiн өзгертпеуге, жоймауға, оларға нұқсан келтiрмеуге;
з) кепiлдiк мәнi, Кепiлдiк ұстаушының құлпын, пломбасы мен жоғалту немесе оларға нұқсан келтiру қаупiнiң пайда болғаны туралы Кепiлдiк ұстаушыға тез арада хабарлауға;
и) Кепiлдiк ұстаушының кiнәсi болмай, кепiлдiк мәнiн жоғалту, жетiспеушiлiк немесе оған нұқсан келтiру шынайы қаупi, Кепiлдiк ұстаушының талабы бойынша кепiлдiк мәнiн ауыстыруға;
к) Егер кепiлдiк мәнi Кепiл ұстаушының айыбы болмай жоғалған болса, кепiлдiк мәнiн қалпына келтiруге немесе Кепiлдiк ұстаушының келiсiмi бойынша оны құны тепе-тең басқа затпен ауыстыруға;
л) кепiлдiк мәнiн пайдаланбауға;

8. Залогодатель вправе:
а) досрочно исполнить обязательство, обеспеченное предметом залога;
б) прекратить обращение взыскания на предмет по решению суда, арбитражного суда, третейского суда или на основании исполнительной надписи нотариуса в любое время до его реализации посредством исполнения обеспеченного залогом обязательства;
9. Залогодержатель обязан:
а) немедленно известить Залогодателя о возникновении угрозы утраты или повреждения предмета залога;
б) не позднее следующего рабочего дня после исполнения Залогодателем (а при обеспечении уплаты таможенных платежей - или третьим лицом) обязательств либо установления необоснованности твердого залога, обеспечивающего взыскание штрафа или стоимости товаров и транспортных средств, снять замок, пломбу и печать;
в) если сумма, вырученная от реализации предмета залога, превышает размер обеспеченных твердым залогом требований, возвратить разницу Залогодателю;
г) в случае утраты или недостачи предмета залога по вине Залогодержателя нести ответственность в размере стоимости утраченного (недостающего), а при повреждении - в размере сумм, на которую понизилась стоимость предмета залога.
10. Залогодержатель вправе:
а) обратить взыскание на предмет залога, если в момент наступления срока исполнения обязательства, обеспеченного твердым залогом, оно не будет исполнено;
б) обратить взыскание на предмет залога досрочно в случаях, если Залогодатель не исполнит обязанностей, предусмотренных подпунктами "а" и "е" пункта 7 настоящего Договора;
в) удовлетворить свои требования за счет предмета залога в полном объеме, определяемом к моменту фактического удовлетворения;
г) сохранять твердый залог в первоначальном объеме до полного исполнения Залогодателем всех обеспеченных твердым залогом обязательств;
д) реализовать предмет залога, на которое обращается взыскание, в соответствии с положениями законодательства Республики Казахстан;
е) проверять по документам и фактически наличие, размер, состояние и условия хранения предмета залога, а также наличие и состояние замка, пломбы и печати Залогодержателя;
ж) требовать от Залогодателя принятия мер, необходимых для сохранения предмета залога, а также замка, пломбы и печати Залогодержателя;
з) требовать от любого лица прекращение посягательства на предмет залога, угрожающего его утратой или повреждением;
и) обратить взыскание на предмет залога до наступления срока исполнения обеспеченного твердым залогом обязательства в случае неисполнения Залогодателем обязанности, предусмотренной пунктом "и" пункта 7 настоящего Договора, в течение трех дней со дня получения письменного требования Залогодержателя заменить предмет залога;
к) потребовать досрочного исполнения обеспеченного твердым залогом обязательства, если предмет залога утрачен не по вине Залогодержателя и Залогодатель не восстановил его или с согласия Залогодержателя не заменил другим предметом, равным по стоимости;
л) в случае, когда суммы, вырученной от реализации предмета
залога, недостаточно для полного удовлетворений его требований,
взыскать недостающую сумму в соответствии с положениями
законодательства Республики Казахстан.
Дополнительные условия и положения

8. Кепiлдiк берушi мыналарға құқылы:
а) кепiлдiк мәнiмен қамтамасыз етiлген мiндеттеменi мерзiмiнен бұрын орындауға;
б) соттың, төрелiк соттың, аралық соттың шешiмi бойынша немесе нотариустың орындау жазбасы негiзiнде кепiлдiкпен қамтамасыз етiлген мiндеттеменi орындау арқылы кепiлдiк мәнi сатылғанға дейiн кепiлдiк мәнiнен ақы өндiрiп алуды тоқтатуға;
9. Кепiлдiк ұстаушы мыналарға мiндеттi:
а) кепiлдiк мәнiн жоғалту немесе оған нұқсан келтiру қаупiнiң туғандығы туралы Кепiлдiк берушiге тез арада хабарлауға;
б) Кепiлдiк берушi мiндеттемелерiн орындаған соң / кеден төлемдерiнiң төленуi қамтамасыз етiлген кезде - немесе үшiншi адам / немесе айыппұл не тауарлар мен көлiк құралдарының құнын өндiрiп алуды қамтамасыз ететiн тұрақты кепiлдiктiң негiздiгi анықталған соң келесi жұмыс күнiнен кешiктiрмей құлыпты, пломба мен мөрдi алып тастауға;
в) егер кепiлдiк мәнiн сатудан түскен сома тұрақты кепiлдiкпен қамтамасыз етiлген талаптардың мөлшерiнен асып түскен жағдайда айырманы Кепiлдiк берушiге қайтаруға;
г) Кепiлдiк ұстаушының кiнәсi бойынша кепiлдiк мәнi жоғалған немесе жетiспеген жағдайда жоғалғанның (жетiспегеннiң) мөлшерiнде жауап беруге, ал нұқсан келтiрiлген кезде - кепiлдiк мәнiнiң құны қаншаға төмендесе, сонша сомада.
10. Кепiлдiк ұстаушы мыналарға құқылы:
а) Егер тұрақты кепiлдiкпен қамтамасыз етiлген мiндеттеменiң орындалу мерзiмi басталған сәтте ол орындалмаса, кепiлдiк мәнiнен ақы өндiрiп алуға;
б) Кепiл берушi осы шарттың 7-тармағының "а" және "е" тармақшаларында көзделген мiндеттемелердi орындамаған жағдайда, кепiлдiк мәнiн мерзімiнен бұрын ақы өндiрiп алуға;
в) өз талаптарын iс жүзiнде қанағаттану сәтiнде анықталған толық көлемде кепiлдiк мәнiнiң есебiнен қанағаттандыруға;
г) Кепiлдiк берушi тұрақты кепiлдiкпен қамтамасыз етiлген барлық мiндеттемелердi толық орындағанға дейiн тұрақты кепiлдiктi бастапқы көлемде сақтауға;
д) ақы өндiрiп алынатын кепiлдiк мәнiн Қазақстан Республикасы заңдарының ережелерiне сәйкес сатуға;
е) кепiлдiк мәнiнiң бар екендiгiн, мөлшерiн, жағдайын және сақталу жағдайларын, сондай-ақ Кепiлдiк ұстаушының құлпы, пломбасы мен мөрiнiң бар екендiгiн және жағдайын құжаттар бойынша және iс жүзiнде тексеруге;
ж) кепiлдiк мәнiн, Кепiлдiк ұстаушының құлпын, пломбасы және мөрiн сақтауға қажеттi шаралардың орындалуын Кепiлдiк берушiден талап етуге;
з) кепiлдiк мәнiн жоғалту немесе оған нұсқан келтiру қаупiн тудыратын кепiлдiк мәнiне қол сұғушылықты тоқтатуды кез келген адамнан талап етуге;
и) Кепiлдiк берушi осы шарттың 7-тармағы "и" тармақшасында көзделген мiндеттi Кепiлдiк ұстаушының кепiлдiк мәнiн ауыстыру туралы жазбаша талабын алған күннен бастап үш күн iшiнде орындамаса, тұрақты кепiлдiкпен қамтамасыз етiлген мiндеттеменiң орындалу мерзiмi басталғанға дейiн кепiлдiк мәнiнен ақы өндiрiп алуға;
к) Егер кепiлдiк мәнi Кепiлдiк ұстаушының кiнәсi болмай жоғалса және Кепiлдiк берушi оны қалпына келтiрмесе немесе Кепiлдiк ұстаушының келiсiмiмен оны құны тепе-тең басқа затпен ауыстырмаса, тұрақты кепiлдiкпен қамтамасыз етiлген мiндеттеменiң мерзiмiнен бұрын орындалуын талап етуге;
л) кепiлдiк мәнiн сатудан түскен сома оның талаптарын толық
қанағаттандыруға жеткiлiксiз болған жағдайда, жетпеген соманы Қазақстан
Республикасы заңдарының ережелерiне сәйкес өндiрiп алуға.
Қосымша шарттар мен ережелер

11. Пломба и печать Залогодержателя являются средствами
таможенной идентификации, отношением к которым и обращение с
которыми регулируется действующими таможенными правилами.
12. Залогодатель согласен с применением Временного Положения об
использовании залога таможенными органами Республики Казахстан к
настоящему Договору.
13. Права и обязанности сторон настоящего Договора определяются
по законодательству Республики Казахстан.
14. В части, не урегулированной настоящим Договором,
применяются нормы Гражданского кодекса Республики Казахстан.
Юридические адреса и реквизиты сторон
Залогодержатель                      Залогодатель
______________________________  _________________________________
(наименование таможенного      (полное наименование либо Ф.И.О.
______________________________  _________________________________
органа)                       Залогодателя)
Адрес ________________________  Адрес ___________________________
______________________________  _________________________________
Р/счет _______________________  Р/счет __________________________
______________________________  _________________________________
Начальник ____________________  Руководитель или иное
______________________________  уполномоченное лицо _____________
______________________________  _________________________________
(подпись)                       (подпись)
Гл. (ст.) бухгалтер __________
______________________________
(подпись)
М.П.                            М.П.
Изменения и дополнения
к Договору о залоге N
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
Залогодержатель                       Залогодатель
Начальник _________________________   Руководитель или иное
(подпись)             уполномоченное лицо ____________
Гл. (ст.) бухгалтер _______________   ________________________________
___________________________________   ________________________________
(подпись)                            (подпись)
М.П.                                    М.П.
Форма В
Типовой договор
о залоге с передачей
предмета залога залогодержателю
_________________________            "____"_____________199__г.
(место заключения)
______________________________________________________________________
(полное наименование или Ф.И.О. лица, передающего предмет залога)
в лице ______________________________________________________________,
(должность, Ф.И.О. должностного лица)
действующего на основании ____________________________________________
(указать уставной или учредительный
_______________________ именуем ___________ в дальнейшем Залогодателем,
документ)
и ____________________________________________________________________
(наименование таможенного органа)
в лице ______________________________________________________________,
(должность, Ф.И.О. должностного лица)
действующего на основании Положения об этом органе и Положения об
использовании залога таможенными органами Республики Казахстан,
именуем _________ в дальнейшем Залогодержателем, заключили настоящий
Договор о нижеследующем:
Общие положения
1. Залогодатель передает Залогодержателю ________________________
(наименование,
______________________________________________________________________
индивидуальные признаки, количество и стоимость товаров и транспортных
______________________________________________________________________
средств, передаваемых в качестве предмета залога, если есть
________________________________ в качестве предмета залога.
приложение, то указать на это)
2. Предметом залога обеспечиваются обязательства Залогодателя об
уплате таможенной пошлины в сумме
______________________________________________________________________
(указать цифрами и прописью сумму требования,
______________________________________________________________________
обеспеченного залогом)
______________________________________________________________________
3. Срок исполнения обеспеченного залогом обязательства истекает
"_____"__________________199__г. (____________________________________
_______________________________).
4. При неисполнении обязательства, обеспеченного залогом, в указанный срок либо до его наступления в случаях, предусмотренных настоящим Договором, обязуюсь поместить товары и транспортные средства под таможенный режим отказа в пользу государства ___________________________________________________________________ _____________________
(подпись Залогодателя)
5. Ответственность за правомерность, в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан и Положением об использовании залога таможенными органами Республики Казахстан, передачи предмета залога в залог несет Залогодатель. #
Права и обязанности сторон
6. Залогодатель обязан:
а) страховать за свой счет предмет залога на его полную стоимость на случаи утраты, недостачи или повреждения предмета залога вследствие аварии или действия непреодолимой силы, совершения иными государственными органами действий и принятия ими актов, прекращающих хозяйственную деятельность Залогодателя, либо препятствующих ей, или неблагоприятно влияющих на нее (конфискация, реквизиция предмета залога), а также ликвидации или признания несостоятельным либо объявления о своей несостоятельности;
б) не позднее чем в трехдневный срок со дня заключения настоящего Договора обеспечить за свой счет государственную регистрацию Договора о залоге, если предметом залога являются транспортные средства, и представить Залогодержателю выписку из реестра, подтверждающую регистрацию, за свой счет;
в) не продавать и распоряжаться иным способом предметом залога;
г) не обременять предмет залога последующим залогом;
д) заменить предмет залога по требованию Залогодержателя, если возникает реальная угроза утраты, недостачи или повреждения предмета залога не по вине Залогодержателя.

11. Кепiлдiк ұстаушының пломбасы мен мөрi кедендiк сәйкестендiру
құралдары болып табылады, оларға қатынасты және олармен жұмыс жасауды
қолданылып жүрген кеден ережелерi реттейдi.
12. Кепiлдiк берушi Қазақстан Республикасы кеден органдарының
кепiлдiктi пайдалануы туралы Уақытша Ереженiң осы Шартқа қолданылуымен
келiседi;
13. Осы шарт тараптарының құқықтары мен мiндеттерi Қазақстан
Республикасы заңдары бойынша белгiленедi.
14. Осы Шартпен реттелмеген жайларда Қазақстан Республикасы Азаматтық
Кодексiнiң нормалары қолданылады.
Тараптардың заңды мекен-жайлары мен реквизиттерi
Кепiлдiк ұстаушы                 Кепiлдiк берушi
___________________________        __________________________
(кеден органының атауы)           ( кепiлдiк берушiнiң атауы
___________________________        __________________________
немесе фамилиясы, аты,
мекен-жайы_________________        __________________________
Е/есепшоты_________________         әкесiнiң аты)
Бастығы ___________________        мекен-жайы _______________
___________________________        е/ есепшоты_______________
(қолы)                     Басшысы немесе басқа
Бас бухгалтер______________        өкiлеттенген адам_________
___________________________        __________________________
(қолы)                                (қолы)
В формасы
Кепiлдiк мәнiн Кепiлдiк ұстаушыға беру
кепiлдiгi туралы
Үлгi шарт
___________________                        "  "_____________199 ж.
(жасалған орны)
_________________________________________________________________
(лауазымды адамның қызметi, фамилиясы, аты, әкесiнiң аты)
______________________________________________негiзiнде қызмет
(жарғылық немесе құрылтай құжаты көрсетiлсiн)
ететiн, бұдан әрi Кепiл берушi деп аталатын_____________________
_________________________________________________________________
(кепiлдiк мәнiн беретiн тұлғаның толық атауы немесе фамилиясы,
аты, әкесiнiң аты)
және ___________________________________________________ұсынатын
(лауазымды адамның қызметi, аты, әкесiнiң аты,
фамилиясы)
осы орган туралы Ереже мен Қазақстан Республикасы кеден
органдарының кепiлдiк пайдалануы туралы Ереже негiзiнде қызмет
ететiн, бұдан әрi Кепiлдiк ұстаушы деп аталатын
________________________________________________________________
(кеден органының атауы)
төмендегi туралы осы шартты жасасты:
Жалпы ережелер
1. Кепiлдiк берушi Кепiлдiк ұстаушыға кепiлдiк мәнi ретiнде
________________________________________________________________
________________________________________________________бередi
2. Кепiлдiк мәнiмен Кепiлдiк берушiнiң мынадай сомадағы
кеден баж салығын төлеу туралы мiндеттемелерi қамтамасыз етiледi
________________________________________________________________
(кепiлдiкпен қамтамасыз етiлген талаптың сомасы цифрмен және
жазба түрде көрсетiлсiн)
3. Кепiлдiкпен қамтамасыз етiлген мiндеттеменiң орындалу
мерзiмi 199  ж. " " __________________________/ _______________
_________________________________________________/аяқталады.
4. Кепiлдiкпен қамтамасыз етiлген мiндеттеме көрсетiлген
мерзiмде немесе ол басталғанға дейiн орындалмаған кезде, осы
Шартта көзделген жағдайларда, тауарлар мен көлiк құралдарын
мемлекет пайдасына бас тартудың кеден режимiне қоюға
мiндеттеме аламын______________________________________________
_______________________________________________________________
(кепiлдiк берушiнiң қолы)
5. Қазақстан Республикасының Азаматтық Кодексi мен Қазақстан Республикасы кеден органдарының кепiлдiк пайдалануы туралы Ережеге сәйкес, кепiлдiк мәнiнiң кепiлдiкке берiлу заңдығы үшiн Кепiлдiк берушi жауап бередi.
Тараптардың құқықтары мен мiндеттерi
6. Кепiлдiк берушi мыналарға мiндеттi:
а) жоғалтудан, жетiспеушiлiктен немесе апат не жеңуге болмайтын белгiсiз күштiң әсерiнен кепiлдiк мәнiне нұқсан келтiруден, басқа мемлекеттiк органдардың Кепiлдiк берушiнiң шаруашылық қызметiн тоқтататын не оған кедергi болатын, немесе оған терiс әсерiн тигiзетiн (кепiлдiк мәнiн тәркiлеу, реквизициялау және т.б.) әрекет етуi мен акт қабылдауынан, сондай-ақ таратудан немесе қабiлетсiз деп танудан не өзiнiң қабiлетсiздiгi туралы хабарлаудан кепiлдiкке алынған кепiлдiк мәнiн оның толық құнына өз есебiнен сақтандыруға;
б) егер кепiлдiк мәнi көлiк құралдары болып табылса, осы Шарт жасалған күннен бастап үш күн мерзiмнен кешiктiрмей өз есебiнен кепiлдiк туралы шарттың мемлекеттiк тiркелуiн қамтамасыз етуге, және реестрден алынған өз есебiнен тiркеудi растайтын жазбаны Кепiлдiк ұстаушыға беруге;
в) кепiлдiк мәнiн сатпауға және басқа жолмен оған иелiк етпеуге;
г) кепiлдiк мәнiне одан кейiнгi кепiлдiктi жүктемеуге;
д) Кепiлдiк ұстаушының кiнәсi болмай кепiлдiк мәнiн жоғалту, жеткiлiксiз болу және оған нұқсан келтiру шынайы қаупi туғанда, Кепiлдiк ұстаушының талабы бойынша кепiлдiк мәнiн ауыстыруға;

7. Залогодатель вправе:
а) досрочно исполнить обязательство, обеспеченное предметом залога. В этом случае обязанность Залогодателя при помещении товаров и транспортных средств под таможенный режим отказа в пользу государства досрочно считается аннулированной;
б) прекратить обращение взыскания на предмет залога по решению суда, арбитражного суда, третейского суда или на основании исполнительной надписи нотариуса в любое время до его реализации посредством исполнения обеспеченного залогом обязательства.
8. Залогодержатель обязан:
а) принимать меры, необходимые для сохранения предмета залога;
б) известить залогодателя о возникновении угрозы утраты или повреждения предмета залога;
в) не пользоваться предметом залога;
г) в случае утраты или недостачи предмета залога по вине Залогодержателя нести ответственность в размере стоимости утраченного (недостающего), а при повреждении - в размере суммы, на которую понизилась стоимость предмета залога;
д) предоставить залогодателю после исполнения им (а при обеспечении уплаты таможенной пошлины - или третьим лицом) обязательств либо установления необоснованности залога, обеспечивающего взыскание штрафа или стоимости товаров и транспортных средств, возможность забрать предмет залога;
е) не позднее, чем в пятидневный срок после минования надобности в залоге письменно уведомить Залогодателя о необходимости забрать предмет залога в случае, если Залогодатель не забрал предмет залога до истечения указанного срока;
ж) если сумма, вырученная от реализации предмета залога, превышает размер обеспеченных этим залогом требований, возвратить разницу Залогодателю (кроме случая, когда Залогодатель отказался от товаров и транспортных средств, являющихся предметом залога, помещенным под таможенный режим отказа в пользу государства).
9. Залогодержатель вправе:
а) обратить взыскание на предмет залога, если в момент наступления срока исполнения обязательства, обеспеченного залогом, оно не будет исполнено;
б) удовлетворить свои требования за счет предмета залога в полном объеме, определяемом к моменту фактического удовлетворения;
в) сохранять залог в первоначальном объеме до полного исполнения Залогодателем всех обеспеченных залогом обязательств;
г) реализовать предмет залога, на которое обращается взыскание в соответствии с положениями Указа Президента Республики Казахстан "О таможенном деле в Республике Казахстан";
д) в случае, когда суммы, вырученные от реализации предмета залога, недостаточно для полного удовлетворения его требований, взыскать недостающую сумму в соответствии с положениями Указа Президента Республики Казахстан "О таможенном деле в Республике Казахстан";
е) обратить взыскание на предмет залога до наступления срока исполнения обеспеченного залогом обязательства в случае неисполнения Залогодателем обязанности, предусмотренной подпунктом "д" пункта 6 настоящего Договора, в течение трех дней со дня получения письменного требования Залогодержателя заменить предмет залога;
ж) поместить предмет залога на склад временного хранения в случае, если этот предмет не будет востребован Залогодателем в течение двух месяцев со дня направления ему соответствующего уведомления. Срок временного хранения определяется в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан "О таможенном деле в Республике Казахстан".
Дополнительные условия и положения

7. Кепiлдiк берушi мыналарға құқылы:
а) кепiлдiк мәнiмен қамтамасыз етiлген мiндеттеменi мерзiмiнен бұрын орындауға. Бұл жағдайда тауарлар мен көлiк құралдарын мемлекет пайдасына бас тартудың кеден режимiне қою кезiндегi Кепiлдiк берушiнiң мiндеттемесi мерзiмiнен бұрын күшi жойылған болып есептеледi;
б) соттың, төрелiк соттың, аралық соттың шешiмi бойынша немесе нотариустың орындау жазбасы негiзiнде кепiлдiкпен қамтамасыз етiлген мiндеттеменi орындау арқылы кепiлдiк мәнi сатылғанға дейiн кепiлдiк мәнiнен ақы өндiрiп алуды тоқтатуға;
8. Кепiлдiк ұстаушы мыналарға мiндеттi:
а) кепiлдiк мәнiн сақтауға қажеттi шаралар қолдануға;
б) кепiлдiк мәнiн жоғалту не оған нұқсан келтiру қаупi туғандығы туралы Кепiлдiк берушiге хабарлауға;
в) кепiлдiк мәнiн пайдаланбауға;
г) Кепiлдiк ұстаушының кiнәсiнен кепiлдiк мәнi жоғалған немесе жетiспеген жағдайда жоғалғанның (жетпегеннiң) құны мөлшерiнде жауап беруге, ал нұқсан келген кезде - кепiлдiк мәнiнiң құны қанша төмендесе, сонша сома мөлшерiнде.
д) Кепiлдiк берушi (кеден баж салығының төленуi қамтамасыз етiлген кезде - немесе үшiншi бiр адам) мiндеттемелерiн орындаған соң немесе айыппұл не тауарлар мен көлiк құралдарының құнын өндiрiп алуды қамтамасыз ететiн кепiлдiк негiзсiздiгi анықталған соң Кепiлдiк берушiге кепiлдiк мәнiн алып кету мүмкiндiгiн беруге;
е) егер Кепiлдiк берушi кепiлдiк мәнiн көрсетiлген мерзiм аяқталғанға дейiн алып кетпесе, кепiлдiктiң қажеттiлiгi өткен соң бес күн мерзiмнен кешiктiрмей, Кепiлдiк берушiге кепiлдiк мәнiн алып кету қажеттiгi туралы жазбаша түрде хабарлауға;
ж) егер кепiлдiк мәнiн сатудан түскен сома осы кепiлдiкпен қамтамасыз етілген талаптың мөлшерiнен асып түссе, айырманы Кепiлдiк берушiге қайтаруға (Кепiлдiк берушi мемлекет пайдасына бас тартудың кеден режимiне қойылған кепiлдiк мәнi болып табылатын тауарлар мен көлiк құралдарынан бас тартқан жағдайды қоспағанда.
9. Кепiлдiк ұстаушы мыналарға құқылы:
а) кепiлдiкпен қамтамасыз етiлген мiндеттеменiң орындалу мерзiмi басталған сәтте ол орындалмаса, кепiлдiк мәнiнен ақы өндiрiп алуға;
б) өз талаптарын iс жүзiнде қанағаттану сәтiнде анықталатын толық көлемде кепiлдiк мәнiнiң есебiнен қанағаттандыруға;
в) Кепiлдiк берушi кепiлдiкпен қамтамасыз етiлген барлық мiндеттемелердi толық көлемде орындалғанға дейiн кепiлдiктi бастапқы көлемде сақтауға;
г) ақы өндiрiп алынатын кепiлдiк мәнiн Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Жарлығының ережелерiне сәйкес сатуға;
д) Кепiлдiк мәнiн сатудан түскен сома оның талаптарын толық көлемде қанағаттандыруына жеткiлiксiз болған жағдайда, жетпеген соманы Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Жарлығының ережелерiне сәйкес өндiрiп алуға;
е) Кепiлдiк берушi осы шарттың 6 тармағы "д" тармақшасында көзделген мiндеттi Кепiлдiк ұстаушының кепiлдiк мәнiн ауыстыру туралы жазбаша талабын алған күннен бастап үш күн iшiнде орындалмаса, кепiлдiкпен қамтамасыз етiлген мiндеттеменiң орындалу мерзiмi басталғанға дейiн кепiлдiк мәнiн ақы өндiрiп алуға;
ж) егер Кепiлдiк берушi оған тиiстi хабарлау жiберiлген күннен бастап екi ай iшiнде кепiлдiк мәнiн талап етпесе, бұл затты уақытша сақтау қоймасына қоюға. Уақытша сақтау мерзiмi Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Жарлығына сәйкес белгiленедi.
Қосымша шарттар мен ережелер

10. Залогодатель не осуществляет сохранения предмета залога.
11. Обязанность залогодателя при помещении под таможенный режим отказа в пользу государства вступает в силу досрочно в случае неисполнения обязанности, предусмотренной подпунктом "д" пункта 6 настоящего Договора, - по истечении трех дней со дня получения письменного требования Залогодержателя заменить предмет залога.
12. Обязанность Залогодателя по настоящему Договору отказаться от товаров и транспортных средств при помещении под таможенный режим отказа в пользу государства считается аннулированной при установлении необоснованности залога, обеспечивающего взыскание
штрафа или стоимость товаров и транспортных средств.
13. Залогодатель согласен с применением Положения об
использовании залога таможенными органами Республики Казахстан к
настоящему Договору.
14. Права и обязанности сторон настоящего Договора определяются
по законодательству Республики Казахстан.
15. В части, не урегулированной настоящим Договором,
применяются нормы Гражданского кодекса Республики Казахстан.
Юридические адреса и реквизиты сторон
Залогодержатель                     Залогодатель
_________________________________   _________________________________
(наименование таможенного          (полное наименование либо Ф.И.О.
_________________________________   _________________________________
органа)                             Залогодателя)
Адрес ___________________________   Адрес ___________________________
_________________________________   _________________________________
Р/счет __________________________   Р/счет __________________________
_________________________________   _________________________________
Начальник _______________________   Руководитель или иное
_________________________________   уполномоченное лицо _____________
_________________________________   _________________________________
(подпись)                           (подпись)
Гл. (ст.) бухгалтер _____________
_________________________________
(подпись)
М.П.                                М.П.
Изменения и дополнения к Договору о залоге N
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
Залогодержатель                      Залогодатель
Начальник ________________________   Руководитель или иное
(подпись)             уполномоченное лицо _____________
Гл. (ст.) бухгалтер ______________   _________________________________
__________________________________   _________________________________
(подпись)                            (подпись)
М.П.                                   М.П.
Форма Г
Типовой Договор
о залоге товаров, помещенных
под таможенные режимы переработки
_________________________            "___"_______________199__г.
(место заключения)
______________________________________________________________________
(полное наименование или Ф.И.О. лица, передающего предмет залога)
в лице ______________________________________________________________,
(должность, Ф.И.О. должностного лица)
действующего на основании ____________________________________________
(указать уставной или учредительный
_______________________ именуем _________ в дальнейшем Залогодателем,
документ)
и ____________________________________________________________________
(наименование таможенного органа)
в лице ______________________________________________________________,
(должность, Ф.И.О. должностного лица)
действующего на основании Положения об этом органе и Положения об
использовании залога таможенными органами Республики Казахстан,
именуем __________ в дальнейшем Залогодержателем, заключили
настоящий Договор о нижеследующем:
Общие положения

10. Кепiлдiк ұстаушы кепiлдiк мәнiн сақтандыруды жүзеге асырмайды.
11. Осы шарттың 6-тармағы "д" тармақшасында көзделген мiндеттеме орындалмаған жағдайда, кепiлдiк берушiнiң мемлекет пайдасына бас тартудың кеден режимiне қою кезiндегi мiндетi күшiне мерзiмiнен бұрын енедi - Кепiлдiк ұстаушының кепiлдiк мәнiн ауыстыру туралы жазбаша талабын алған күннен бастап үш күн өткен соң.
12. Айыппұл немесе тауарлар мен көлiк құралдарының құнын өндiрiп
алуды қамтамасыз ететiн кепiлдiк негiзсiздiгi анықталған кезде, Кепiлдiк
берушiнiң осы шарт бойынша мемлекет пайдасына бас тартудың кеден режимiне
қою кезiнде тауарлар мен көлiк құралдарынан бас тарту мiндетi күшi
жойылған деп есептеледi.
13. Кепiлдiк берушi Қазақстан Республикасының кеден органдарының
кепiлдiк пайдалануы туралы ереженiң осы шартқа қолданылуымен келiседi.
14. Осы шарт тараптарының құқықтары мен мiндеттерiн Қазақстан
Республикасының заңдары белгiлейдi.
15. Осы шартта реттелмеген жайларда Қазақстан Республикасы Азаматтық
Кодексiнiң нормалары қолданылады.
Тараптардың заңды мекен-жайлары мен
реквизиттерi
Кепiлдiк ұстаушы                      Кепiлдiк берушi
________________________             ____________________________
(кеден органының                 (кепiлдiк берушiнiң
________________________             ____________________________
атауы)                             атауы немесе аты,
Мекен-жайы______________             ____________________________
әкесiнiң аты, фамилиясы)
Е/есепшоты______________             Мекен-жайы__________________
________________________             Е/есепшоты__________________
Бастығы_________________             ____________________________
________________________             Басшысы немесе басқа
________________________             өкiлеттенген адам___________
(қолы)                          ____________________________
Бас (аға) бухгалтер_____                    (қолы)
________________________
(қолы)
Кепiлдiк туралы N туралы шартқа
өзгертулер мен толықтырулар
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Кепiлдiк ұстаушы                    Кепiлдiк берушi
Бастығы___________________            Басшысы немесе басқа
(қолы)                   өкiлеттенген адам_______
Бас (аға) бухгалтер_______            ________________________
__________________________            ________________________
(қолы)                                   (қолы)
Г формасы
Қайта өңдеудiң режимiне қойылған тауарлар
кепiлдiгi туралы
Үлгi шарт
___________________________                "  "______________199 ж.
(жасалған орны)
___________________________________________________________ұсынатын
(лауазымды адамның қызметi, аты, әкесiнiң аты, фамилиясы)
___________________________________________негiзiнде қызмет ететiн
(жарғылық немесе құрылтай құжаты көрсетiлсiн)
бұдан әрi кепiл берушi деп аталатын________________________________
___________________________________________________________________
(кепiлдiк мәнiн беретiн тұлғаның толық атауы немесе фамилиясы
аты, әкесiнiң аты)
және______________________________________________________ұсынатын
(лауазымды адамның қызметi, аты, әкесiнiң аты, фамилиясы)
Осы орган туралы Ереже мен Қазақстан Республикасы кеден органдарының
кепiлдiк пайдалануы туралы Ереже негiзiнде қызмет ететiн, бұдан әрi
кепiлдiк ұстаушы деп аталатын
___________________________________________________________________
(кеден органының атауы)
төмендегi туралы Шартты жасасты:
Жалпы ережелер

1. Залогодатель передает Залогодержателю ________________________
(наименование,
______________________________________________________________________
индивидуальные признаки, количество и стоимость товаров и транспортных
______________________________________________________________________
средств, передаваемых в качестве предмета залога, если есть приложение,
_________________________ в качестве предмета залога.
то указать на это)
2. Товары и транспортные средства, первоначально переданные в
качестве предмета залога, могут быть заменены на _____________________
(указать наименование
______________________________________________________________________
количество и стоимость товаров и транспортных средств, которыми могут
______________________________________________________________________
заменены товары и транспортные средства, первоначально переданные в
______________________________________________________________________
в качестве предмета залога)
3. Предметом залога обеспечиваются обязательства Залогодателя об
уплате таможенной пошлины в сумме
______________________________________________________________________
(указать цифрами и прописью сумму требования,
______________________________________________________________________
обеспеченного залогом)
______________________________________________________________________
4. Предмет залога находится _____________________________________
______________________________________________________________________
(указать местонахождение предмета залога)
5. Срок исполнения обеспеченного залогом обязательства истекает
"____"_______________199___г. (_______________________________________
______________________).
6. Ответственность за правомерность, в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан и Положением об использовании залога таможенными органами Республики Казахстан, передачи предмета залога в залог несет Залогодатель.
Права и обязанности сторон
6. Залогодатель обязан:
а) страховать за свой счет предмет залога на его полную стоимость на случаи утраты, недостачи или повреждения предмета залога вследствие аварии или действия непреодолимой силы, совершения иными государственными органами действий и принятия ими актов, прекращающих хозяйственную деятельность Залогодателя, либо препятствующих ей, или неблагоприятно влияющих на нее (конфискация, реквизиция предмета залога), а также ликвидация или признания несостоятельным либо объявления о своей несостоятельности;
б) не позднее чем в трехдневный срок со дня заключения настоящего Договора обеспечить за свой счет государственную регистрацию Договора о залоге, если предметом залога является транспортные средства, и представить Залогодержателю выписку из реестра, подтверждающую регистрацию, за свой счет;
в) не продавать и не распоряжаться иным способом предметом залога без согласия Залогодержателя, поскольку такое требование является условием помещения товаров и транспортных средств под таможенные режимы переработки;
г) не обременять предмет залога последующим залогом;
д) принимать меры, необходимые для сохранения предмета залога;
е) восстановить предмет залога или с согласия Залогодержателя заменить его другим предметом, равным по стоимости, если предмет залога утрачен не по вине Залогодержателя.

1. Кепiлдiк берушi Кепiлдiк ұстаушыға кепiлдiк мәнi ретiнде
___________________________________________________________________
(кепiлдiк мәнi ретiнде берiлетiн тауарлар мен көлiк
___________________________________________________________________
құралдарының атауы, жеке белгiлерi, саны және құны, егер
қосымша болса, бұл көрсетiлсiн)
_____________________________________________________________бередi.
2. Бастапқы кепiлдiк мәнi ретiнде берiлген тауарлар мен
көлiк құралдары мыналармен ауыстырылуы мүмкiн______________________
(бастапқы кепiлдiк мәнi
___________________________________________________________________
ретiнде берiлген тауарлар мен көлiк құралдарымен ауыстырылуы мүмкiн
___________________________________________________________________
тауарлар мен көлiк құралдарының атауы, сан мен құны көрсетiлсiн)
___________________________________________________________________
3. Кепiлдiк мәнi Кепiлдiк берушiнiң мына саладағы кеден баж
салығын төлеу мiндеттемелерi қамтамасыз етiледi
___________________________________________________________________
кепiлдiкпен қамтамасыз етiлген талаптың сомасы цифрмен және жазба
___________________________________________________________________
түрде көрсетiлсiн)
4. Кепiлдiк мәнi _____________________________________________
_______________________________________________________орналасқан
(кепiлдiк мәнiнiң тұрған жерi көрсетiлсiн)
5. Кепiлдiкпен қамтамасыз етiлген мiндеттеменiң орындалу
мерзiмi 199  ж. " " __________________________
/_______________________________________________/ аяқталады.
6. Қазақстан Республикасының Азаматтық Кодексi және Қазақстан Республикасы кеден органдарының кепiлдiк пайдалануы туралы Ережеге сәйкес, кепiлдiк мәнiнiң кепiлдiкке берiлу заңдылығы үшiн Кепiлдiк берушi жауап бередi.
Тараптардың құқықтары мен мiндеттерi
6. Кепiлдiк берушi мыналарға мiндеттi:
а) жоғалтудан, жетпеуден немесе апат не жеңуге болмайтын белгiсiз күштiң әсерiнен кепiлдiк мәнiне нұқсан келтiруден, басқа мемлекеттiк органдардың Кепiлдiк берушiнiң шаруашылық қызметiн тоқтататын, не оған кедергi болатын, немесе оған терiс әсерiн тигiзетiн (кепiлдiк мәнiн тәркiлеу, реквизициялау және т.б.) әрекет етуi мен акт қабылдауынан, сондай-ақ таратудың немесе қабiлетсiз деп танудан не өзiнiң қабiлетсiздiгi туралы хабарлаудан кепiлдiкке алынған кепiлдiк мәнiн оның толық құнына өз есебiнен сақтандыруға;
б) егер, кепiлдiк мәнi көлiк құралдары болып табылса, осы шарт жасалған күннен бастап үш күн мерзiмiнен кешiктiрмей өз есебiнен кепiлдiк туралы шарттың мемлекеттiк тiркеуiн қамтамасыз етуге, және реестрден алынған өз есебiнен тiркеудi растайтын жазбаны Кепiлдiк ұстаушыға беруге;
в) Кепiлдiк ұстаушының келiсiмiнсiз кепiлдiк мәнiн сатпауға және басқа жолмен оған иелiк етпеуге, себебi бұндай талап тауарлар мен көлiк құралдарын қайта өңдеудiң кеден режимiне қоюдың шарты болып табылады;
г) кепiлдiк мәнiне одан соңғы кепiлдiктi жүктемеуге;
д) кепiлдiк мәнiн сақтауға қажеттi шаралар қолдануға;
е) егер кепiлдiк мәнi кепiл ұстаушының айыбы болмай жоғалған болса, кепiлдiк мәнiн қалпына келтiруге немесе кепiлдiк ұстаушының келiсiмi бойынша оны құны тепе-тең басқа затпен ауыстыруға.

7. Залогодатель вправе:
а) передавать предмет залога во владение и пользование третьему лицу, если это соответствует условиям и требованиям таможенного режима переработки;
б) досрочно исполнить обязательство, обеспеченное предметом залога;
в) прекратить обращение взыскания на предмет залога по решению суда, арбитражного суда, третейского суда или на основании исполнительной надписи нотариуса в любое время до его реализации посредством исполнения обеспеченного залогом обязательства.
8. Залогодержатель обязан в случае, если сумма, вырученная от реализации предмета от залога, превышает размер обеспеченных этим залогом требований, возвратить разницу Залогодателю.
9. Залогодержатель вправе:
а) обратить взыскание на предмет залога, если в момент наступления срока исполнения обязательства, обеспеченного залогом, оно не будет исполнено;
б) обратить взыскание на предмет залога досрочно в случаях, если Залогодатель не исполнит обязанностей, предусмотренных подпунктами "а" и "д" пункта 6 настоящего Договора;
в) удовлетворить свои требования за счет предмета залога в полном объеме, определяемом к моменту фактического удовлетворения;
г) сохранять залог в первоначальном объеме до полного исполнения Залогодателем всех обеспеченных залогом обязательств;
д) реализовать предмет залога, на которое обращается взыскание, в соответствии с положениями "О таможенном деле";
е) в случае, когда суммы, вырученной от реализации предмета залога, недостаточно для полного удовлетворения его требований, взыскать недостающую сумму в соответствии с положениями "О таможенном деле";
ж) проверять по документам и фактически наличие, размер, состояние и условия хранения предмета залога;
з) требовать от Залогодателя принятия мер, необходимых для сохранения предмета залога;
и) требовать от любого лица прекращения посягательства на предмет залога, угрожающего его утратой или повреждением;
к) потребовать досрочного исполнения обеспеченного залогом обязательства, если предмет залога утрачен не по вине Залогодержателя и Залогодатель не восстановил его или с согласия Залогодержателя не заменил другим предметом, равным по стоимости.
Дополнительные условия и положения
10. В случае неисполнения обязательства, обеспеченного залогом, (заполняется при передаче в качестве предмета залога товаров и транспортных средств, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан) в полном объеме или частично в указанный срок либо до его наступления в случаях, предусмотренных настоящим Договором, прошу поместить соответственно товары и транспортные средства, указанные в пункте 1 настоящего Договора, или их часть, соразмерную неисполненной части обязательства, под таможенный режим отказа в пользу государства.

7. Кепiлдiк берушi мыналарға құқылы:
а) егер бұл қайта өңдеудiң кеден режимi шарттары мен талаптарына сәйкес келсе кепiлдiк мәнiн үшiншi бiр адамға иелiк етуге және пайдалануға беруге;
б) кепiлдiк мәнiмен қамтамасыз етiлген мiндеттеменi мерзiмiнен бұрын орындауға;
в) соттың, төрелiк соттың, аралық соттың шешiмi бойынша немесе нотариустың орындау жазбасы негiзiнде кепiлдiкпен қамтамасыз етiлген мiндеттеменi орындау арқылы кепiлдiк мәнi сатылғанға дейiн кепiлдiк мәнiнен ақы өндiрiп алуды тоқтатуға.
8. Кепiлдiк мәнiн сатудан түскен сома осы кепiлдiкпен қамтамасыз етiлген талаптар мөлшерiнен асып түссе, кепiлдiк ұстаушы айырманы Кепiлдiк берушiге қайтаруға мiндеттi.
9. Кепiлдiк ұстаушы мыналарға құқылы:
а) егер кепiлдiкпен қамтамасыз етiлген мiндеттеменiң орындалу мерзiмi басталған сәтте ол орындалмаса, кепiлдiк мәнiнен ақы өндiрiп алуға;
б) егер кепiлдiк берушi осы шарттың 6 тармағы "а" және "д" тармақшаларында көзделген мiндеттердi орындамаса, кепiлдiк мәнiнен мерзiмiнен бұрын ақы өндiрiп алуға;
в) өз талаптарын iс жүзiнде қанағаттану сәтiнде анықталатын толық көлемде кепiлдiк мәнiнiң есебiнен қанағаттандыруға;
г) кепiлдiк берушi осы кепiлдiкпен қамтамасыз етiлген барлық мiндеттемелердi толық орындағанға дейiн кепiлдiктi бастапқы көлемде сақтауға;
д) ақы өндiрiп алынатын кепiлдiк мәнiн "Кеден iсi туралы" Ережелерге сәйкес сатуға;
е) егер кепiлдiк мәнiн сатудан түскен сома кепiлдiкпен қамтамасыз етiлген талаптардың мөлшерiнен асып түскен жағдайда, айырманы кепiлдiк берушiге қайтаруға;
ж) кепiл мәнiнiң бар екендiгiн, мөлшерiн, жағдайын және сақталу жағдайын құжаттар бойынша және iс жүзiнде тексеруге;
з) кепiлдiк берушiден кепiлдiк мәнiн сақтауға қажеттi шаралар қабылдауды талап етуге;
и) кепiлдiк мәнiн жоғалту немесе оған нұқсан келтiру қауіпiн тудыратын кепiлдiк мәнiне қол сұғушылықты тоқтатуды кез-келген адамның талап етуге;
к) егер кепiлдiк мәнi кепiлдiк ұстаушының кiнәсi болмай жоғалса және Кепiлдiк берушi оны қалпына келтiрмесе немесе Кепiлдiк ұстаушының келiсiмiмен оны құны тепе-тең басқа затпен ауыстырмаса кепiлдiкпен қамтамасыз етiлген мiндеттеменiң мерзiмiнен бұрын орындалуын талап етуге;
Қосымша шарттар мен ережелер
10. Кепiлдiкпен қамтамасыз етiлген мiндеттеме немесе оның кейбiр бөлiктерi көрсетiлген мерзiмде немесе оның басталуына дейiн орындалмаған жағдайда, осы шартта көзделген жағдайларда, осыған сәйкес осы шарттың I тармағында көрсетiлген тауарлар мен көлiк құралдарының немесе олардың мiндеттеменiң орындалмаған бөлiгiне тән бөлiгiн мемлекет пайдасына бас тартудың кеден режимiне қоюды өтiнемiн. (Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы өткiзiлетiн тауарлар мен көлiк құралдары кепiлдiк мәнi ретiнде берiлген кезде толтырылады).