О регламентации научно-исследовательской и редакционно-издательской деятельности учебных заведений МВД Республики Казахстан
Приказ Министерства внутренних дел Республики Казахстан от 6 сентября 1995 г. N 225 Зарегистрирован в Министерстве юстиции 03 июля 1997 г. N 332. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 9 октября 2015 года № 830
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 09.10.2015 № 830.
В целях дальнейшего совершенствования организации научно-исследовательской и редакционно-издательской работы учебных заведений МВД Республики Казахстан
П Р И К А З Ы В А Ю :
1. Утвердить:
- Положение об организации научно-исследовательской работы в учебном заведении МВД Республики Казахстан (Приложение N 1);
- Положение о научно-исследовательском и редакционно-издательском отделе высшего учебного заведения МВД Республики Казахстан (Приложение N 2);
- Положение о редакционно-издательском совете (РИСО) высшего учебного заведения МВД РК (Приложение N 3);
- Положение об адъюнктуре высшего учебного заведения МВД Республики Казахстан (Приложение N 4);
- Положение об адъюнкте, соискателе учебных заведений МВД Республики Казахстан (Приложение N 5);
- Положение о научном руководителе, консультанте адъюнкта (соискателя) учебного заведения МВД Республики Казахстан (Приложение N 6);
- Положение о внедрении результатов научных исследований профессорско-преподавательского состава и сотрудников учебного заведения МВД Республики Казахстан в практику и учебный процесс (Приложение N 7);
- Положение о научно-исследовательской работы слушателей учебного заведения МВД Республики Казахстан (Приложение N 8);
- Устав слушательского научного общества учебного заведения МВД Республики Казахстан (Приложение N 9);
- Положение о проблемной группе слушателей учебного заведения МВД Республики Казахстан (Приложение N 10);
- Положение о научном кружке слушателей учебного заведения МВД Республики Казахстан (Приложение N 11);
- Положение о смотре-конкурсе на лучший научный кружок учебного
заведения МВД Республики Казахстан (Приложение N 12);
- Положение о внутришкольном конкурсе на лучшую научную работу
слушателя учебного заведения МВД Республики Казахстан (Приложение N
13).
2. Принятые ведомственные нормативные акты довести до сведения
учебных заведений, отраслевых служб министерства.
3. Контроль за исполнением данного Приказа возложить на
Управление учебных заведений МВД Республики Казахстан (Акимжанов
Т.К.).
Министр
Одобрено предметно-методической               Приложение N 1
секцией "Организация научно-         к Приказу МВД РК N ____ от ___
исследовательской работы"
Координационного научно-методического
совета МВД Республики Казахстан
Протокол N 1 от 20.03.95 Г.
ПОЛОЖЕНИЕ
об организации научно-исследовательской работы
в учебном заведении МВД Республики Казахстан
1. Общие положения

"Қазақстан Республикасы IIМ оқу мекемелерiнiң ғылыми-зерттеу және редакциялық-баспагерлiк қызметiн реттеу туралы"
Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгi 1995 жылғы 6 қыркүйек N 225 Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1997 жылғы 3 шілде N 332 тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 9 қазандағы № 830 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 09.10.2015 № 830 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы IIМ оқу мекемелерiнiң ғылыми-зерттеу және редакциялық-баспагерлiк жұмысын ұйымдастыруды әрi қарай жетiлдiру мақсатында бұйырамын:
1. Бекiтiлсiн:
- Қазақстан Республикасы IIМ оқу мекемелерiндегi ғылыми-зерттеу жұмысын ұйымдастыру туралы ереже (N 1 қосымша);
- Қазақстан Республикасы IIМ жоғары оқу орнындағы ғылыми-зерттеу және редакциялық-баспагерлiк бөлiм туралы Ереже (N 2 қосымша);
- Қазақстан Республикасы IIМ жоғары оқу мекемесiнiң редакциялық-баспагерлiк кеңесi (РБКЕ) туралы Ереже (N 3 қосымша);
- Қазақстан Республикасы IIМ жоғары оқу орнының адъюнктурасы туралы Ереже (N 4 қосымша);
- Қазақстан Республикасы IIМ оқу орындарының адъюнктi, iзденушiсi туралы Ереже (N 5 қосымша);
- Қазақстан Республикасы IIМ оқу орнының ғылыми жетекшiсi, адъюнкт (iзденушi) консультанты туралы Ереже (N 6 қосымша);
- Қазақстан Республикасы IIМ оқу мекемесiнiң профессорлық-оқытушы құрамы және қызметкерлерiнiң ғылыми зерттеулер нәтижелерiн практикаға және оқу процесiне енгiзу туралы Ереже (N 7 қосымша);
- Қазақстан Республикасы IIМ оқу орны тыңдаушыларының ғылыми-зерттеу жұмысы туралы Ереже (N 8 қосымша);
- Қазақстан Республикасы IIМ оқу орнындағы тыңдаушылардың ғылыми қоғамының Жарғысы (N 9 қосымша);
- Қазақстан Республикасы IIМ оқу орнының тыңдаушыларының проблемалық тобы туралы Ереже (N 10 қосымша);
- Қазақстан Республикасы IIМ оқу мекемесiнiң тыңдаушыларының ғылыми үйiрмесi туралы Ереже (N 11 қосымша);
- Қазақстан Республикасы IIМ оқу орнының ең жақсы ғылыми
үйiрмесiне байқау-конкурс туралы Ереже (N 12 қосымша);
- Қазақстан Республикасы IIМ оқу орны тыңдаушыларының ең жақсы
ғылыми жұмысына мектеп iшiндегi байқау туралы Ереже (N 13 қосымша).
2. Қабылданған ведомстволық нормативтiк актiлер оқу орындарына,
министрлiктiң салалық қызметтерiне мәлiм етiлсiн.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының IIМ оқу
орындарының Басқармасына (Әкiмжанов Т.К.) жүктелсiн.
Министр
генерал-лейтенант
Қазақстан Республикасы IIМ            Қазақстан Республикасы IIМ
Үйлестiрушi ғылыми-әдiстеме.         199___ж. "____"___________
лiк кеңесiнiң "Ғылыми-зерттеу         N ____________ бұйрығына
жұмысын ұйымдастыру" пәндiк-                N 1 қосымша
әдiстемелiк секциясы мақұлдаған
1995 ж. 20 наурыздағы
N 1 хаттамасы
Қазақстан Республикасы IIМ оқу мекемелерiндегi
ғылыми-зерттеу жұмысын ұйымдастыру туралы
ЕРЕЖЕ
I. Жалпы ережелер

1.1. Научно-исследовательская работа в учебном заведении организуется и осуществляется в соответствии с действующим законодательством, приказами, инструкциями и другими подзаконными актами Республики Казахстан, а также Уставом учебного заведения и настоящим Положением.
1.2. Научно-исследовательская работа является составной частью деятельности коллектива учебного заведения, неразрывно связана с учебно-воспитательным процессом, способствует обеспечению тесного взаимодействия обучения, науки и практики, направлена на достижение высокого качества подготовки специалистов для органов внутренних дел, повышение квалификации профессорско-преподавательского состава.
1.3. Научно-исследовательская работа является прямой обязанностью каждого преподавателя и научного сотрудника. К поисковым исследованиям могут быть привлечены все лица начальствующего состава, сотрудники отделов, служб и курсов для проработки вопросов научной организации труда по основным направлениям деятельности учебного заведения.
1.4. Основными задачами научно-исследовательской работы в учебном заведении являются:
- проведение исследований по актуальным проблемам деятельности
органов внутренних дел, способствующих улучшению борьбы с
преступностью и охраны объектов;
- организация исследований проблем вузовской педагогики;
- осуществление поисковых исследований на перспективу;
- обогащение учебного процесса новейшими достижениями науки и
практики;
- повышение эффективности учебного процесса и качества обучения
слушателей;
- развитие научного творчества слушателей, привитие им навыков
исследовательской работы;
- проведение научных исследований по обеспечению пожарной
безопасности объектов;
- внедрение законченных разработок в практику органов
внутренних дел и учебный процесс;
- подготовка и повышение квалификации научно-педагогических
кадров.
1.5. Основные виды научно-исследовательской работы:
- исследования по поисковым темам;
- разработка комплексных тем по планам НИР учебного заведения;
- проведение диссертационных исследований;
- подготовка учебных и методических пособий, научных статей;
- рецензирование и подготовка отзывов на монографии, тематические сборники, учебные пособия, диссертации, авторефераты и статьи;
- научное рецензирование публикаций;
- экспертиза материалов, допущенных к публикации;
- официальное оппонирование по диссертациям;
- обсуждение научных проблем, монографий, учебников, учебных пособий и статей, выступление с научными докладами, рефератами, сообщениями на заседаниях кафедр, авторских коллективов;
- проведение и участие в работе теоретических, научно-практических и читательских конференций;
- разработка (участие в разработке), нормативных актов внутреннего пользования, обсуждение направляемых в учебные заведения проектов законодательных и нормативных актов;
- подготовка и внесение в соответствующие инстанции предложений и рекомендаций по совершенствованию действующего законодательства и практики деятельности правоохранительных органов;
- научное консультирование адъюнктов и соискателей;
- участие в научных конкурсах, олимпиадах и смотрах;
- создание системы разработки научной литературы;

1.1. Оқу мекемесiндегi ғылыми-зерттеу жұмысы Қазақстан Республикасында қолданылып жүрген заңдары, бұйрықтары, нұсқаулары және басқа заң актiлерi, сонымен қатар оқу орнының Жарғысы және осы Ережеге сәйкес ұйымдастырылады және жүзеге асырылады.
1.2. Ғылыми-зерттеу жұмысы оқу орны ұжымының қызметiнiң құрамдас бөлiгi болып табылады, оқу-тәрбие барысымен тығыз байланысты, оқыту, ғылым және практиканың өзара байланысын қамтамасыз етуге себiн тигiзедi, iшкi iстер органдарына жоғары сапалы мамандар дайындауға, профессорлық-оқытушылар құрамының бiлiктiлiгiн арттыруға бағытталған.
1.3. Ғылыми-зерттеу жұмысы әрбiр оқытушы мен ғылыми қызметкердiң тiкелей мiндетi болып табылады. Iзденiс зерттеулерiне оқу орны қызметiнiң негiзгi бағыттары бойынша еңбектi ғылыми ұйымдастыру мәселелерiн дәйектеуге басшы құрам, бөлiмдер, қызметтер және курстардағы барлық
адамдар жұмылдырылуы мүмкiн.
1.4. Оқу орнындағы ғылыми-зерттеу жұмысының негiзгi мiндеттерi
мыналар болып табылады:
- iшкi iстер органдары қызметiнiң көкейкестi мәселелерi бойынша,
қылмысқа қарсы және объектiлердi күзетудi жақсартуға ықпал ететiн
зерттеулер жүргiзу;
- жоғары оқу орнындағы педагогика мәселелерiн зерттеудi ұйымдастыру;
- келешекте iзденiс зерттеулерiн жүзеге асыру;
- оқу процесiн ғылым мен практиканың ең жаңа жетiстiктерiмен байыту;
- оқу процесiнiң тиiмдiлiгi мен тыңдаушыларды оқытудың сапасын көтеру;
- тыңдаушылардың ғылыми шығармашылығын дамыту, оларды зерттеу
жұмыстарына дағдыландыру;
- объектiлердiң өрттен қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету бойынша ғылыми
зерттеулер жүргiзу;
- iшкi iстер органдарының практикасы мен оқу процесiне аяқталған
әзiрлемелердi енгiзу;
- ғылыми-педагогикалық кадрларды дайындау және олардың бiлiктiлiгiн
арттыру.
1.5. Ғылыми-зерттеу жұмыстарының негiзгi түрлерi:
- iзденiс тақырыптары бойынша зерттеулер;
- оқу орнының ғылыми-зерттеу жұмыстары (ҒЗЖ) жоспары бойынша кешендi
тақырыптарды әзiрлеу;
- диссертациялық зерттеулердi жүргiзу;
- оқу және әдiстемелiк құралдары, ғылыми мақалаларды дайындау;
- монографияларға, тақырыптық жинақтарға, оқу құралдарына, диссертацияларға, авторефераттар мен мақалаларға рецензиялар жазу және сын-пiкiрлер дайындау;
- жарияланымдарға ғылыми рецензиялар жазу;
- жариялауға жiберiлген материалдарды сараптау;
- диссертациялар бойынша ресми оппоненттiк пiкiрлер жазу;
- ғылыми мәселелердi, монографияларды, оқулықтар, оқу құралдары мен мақалаларды талқылау, кафедралар мен авторлық ұжымдардың мәжiлiстерiнде ғылыми баяндамалар, рефераттар, хабарламалар жасау;
- теориялық, ғылыми-практикалық және оқушылар конференцияларының жұмысын жүргiзу және оған қатысу;
- iшкi қолдануға арналған нормативтiк актiлердi әзiрлеу (әзiрлеуге қатысу), оқу орындарына жiберiлетiн заң шығарушы және нормативтiк актiлердiң жобаларын талқылау;
- қолданылып жүрген заңдар мен құқық қорғаушы органдар қызметiнiң практикасын жетiлдiру бойынша жоғары орындарға ұсыныстарды дайындау және енгiзу;
- адъюнкттер мен iзденушiлерге ғылыми кеңес беру;
- ғылыми бәйгелерге, олимпиадалар мен байқауларға қатысу;
- ғылыми оқулықтар жазып шығару жүйесiн құру.

1.6. Научно-исследовательская работа осуществляется на основе постоянного взаимодействия с другими учебными заведениями и научно-исследовательскими учреждениями МВД Республики Казахстан, координации с Министерством науки и новых технологий, с вузами и академическими научными учреждениями, заключения договоров о творческом сотрудничестве с УВД, МВД республики.
1.7. Научные исследования в учебном заведении, осуществляются при непосредственном участии слушателей в исследовательском поиске, формы и методы которого определяются специальным Положением.
II. Руководство научно-исследовательской работой
2.1. Общее руководство научно-исследовательской работой в учебном заведении осуществляет начальник учебного заведения.
Начальник учебного заведения:
- утверждает перспективные и текущие планы НИР учебного заведения, программы экспресс-исследований, а также важнейшие мероприятия, направленные на повышение эффективности и качества научных исследований;
- осуществляет контроль за выполнением перспективных и текущих планов НИР, заслушивает отчеты о ходе выполнения комплексных тем;
- утверждает отчеты о выполнении текущих и перспективных планов НИР, направляет их в Управление учебных заведений (УУЗ) МВД Республики Казахстан;
- поощряет научные (авторские) коллективы и лиц, ведущих исследования, за высокие результаты в НИР;
- представляет учебные заведения по вопросам организации и выполнения НИР в других организациях, учреждениях и учебных заведениях.
2.2. Непосредственное руководство научными исследованиями осуществляет заместитель начальника учебного заведения по научной работе. Заместитель начальника по научной работе:
- организует исследования по основным направлениям научно-исследовательской работы;
- руководит подготовкой и проведением экспресс-исследований по заявкам органов и организаций;
- способствует процессу углубления интеграции обучения, науки и практики органов внутренних дел;
- представляет на Ученый совет учебного заведения для обсуждения проекты текущих и перспективных планов, результатов внедрения научных исследований в учебный процесс и практику;
- организует повышение научной квалификации преподавательского состава, контролирует качество и сроки подготовки диссертаций;
- утверждает руководителей, составы авторских коллективов и программы по комплексным научным исследованиям;
- анализирует состояние НИР в учебном заведении и разрабатывает мероприятия по ее совершенствованию;
- организует контроль за выполнением планов НИР;
- руководит совместно с заместителями начальника учебного заведения по учебной, по социальной и воспитательной работе внедрением результатов научных исследований в учебно-воспитательный процесс и деятельность органов внутренних дел;
- руководит издательской деятельностью учебного заведения, возглавляет редакционно-издательский совет;
- руководит подготовкой и проведением научных конференций, совещаний-семинаров и других научных собраний, проводимых на базе учебного заведения, в установленном порядке рекомендует преподавателей, сотрудников и слушателей учебного заведения для участия в научных конференциях, симпозиумах и семинарах;
- возглавляет деятельность научно-технического совета учебного заведения (НТС);
- координирует работу Совета молодых ученых и специалистов, Совета слушательского научного общества;
- организует информационное обеспечение НИР и контроль за использованием достижений современной науки и техники в учебном процессе;
- курирует работу общей библиотеки;
- осуществляет контроль за обоснованностью размножения учебно-методических и иных материалов на участке оперативной полиграфии учебного заведения;
- контролирует работу по внедрению научных разработок;
- руководит разработкой нормативных актов внутреннего назначения.

1.6. Ғылыми-зерттеу жұмысы Қазақстан Республикасы IIМ басқа да оқу орындары және ғылыми-зерттеу мекемелерiмен тұрақты әрекеттестiк жасасу, ғылыми және жаңа технологиялар министрлiгi, жоғары оқу орындары және академиялық ғылыми мекемелермен үйлесiмдiк, шығармашылық ынтымақтастық туралы IIБ, республика IIМ келiсiм-шарт жасау негiзiнде жүзеге асырылады.
1.7. Оқу орнындағы ғылыми зерттеулер формасы және тәсiлдерi арнайы Ережемен белгiленген, зерттеу-iзденiстерге тыңдаушылардың тiкелей қатысуымен жүзеге асырылады.
II. Ғылыми-зерттеу жұмысына жетекшiлiк
2.1. Оқу орнындағы Ғылыми-зерттеу жұмысына жалпы жетекшiлiктi оқу орнының басшысы жүзеге асырады.
Оқу орнының басшысы:
- оқу мекемесiнiң ҒЗЖ келешектегi және ағымдағы жоспарларын, экспресс-зерттеулердiң бағдарламаларын, сонымен қатар ғылыми зерттеулердiң тиiмдiлiгi мен сапасын арттыруға бағытталған маңызды шаралардың жоспарларын бекiтедi;
- ҒЗЖ келешектегi және ағымдағы жоспарларының орындалуына бақылау жасайды, кешендiк тақырыптардың орындалу барысы туралы есептердi тыңдайды;
- ҒЗЖ ағымдағы және келешек жоспарларының орындалуы туралы есептердi бекiтедi, оларды Қазақстан Республикасы IIМ оқу орындарының басқармасына (ООБ) жолдайды;
- ғылыми (авторлық) ұжымдар және зерттеу жүргiзушi адамдарды, ҒЗЖ жоғары нәтижелерi үшiн көтермелейдi;
- басқа ұйымдар, мекемелер және оқу орындарында ҒЗЖ ұйымдастыру және орындау мәселелерi бойынша оқу орындарын өкiлеттiк етедi.
2.2. Ғылыми зерттеулерге тiкелей басшылықты оқу орны, бастығының ғылыми жұмыс бойынша орынбасары жүзеге асырады. Бастықтың ғылыми жұмыс бойынша орынбасары:
- ғылыми-зерттеу жұмысының негiзгi салалары бойынша зерттеулер ұйымдастырады;
- органдар және ұйымдардың тапсырыстары бойынша экспресс-зерттеулердi дайындау мен жүргiзудi басқарады;
- оқыту, ғылым және iшкi iстер органдары практикасының интеграциясының тереңдеуi барысына мүмкiндiк туғызады;
- оқу мекемесiнiң ғылыми кеңесiне ағымдағы және келешек жоспарлардың жобаларын, ғылыми зерттеулердi оқу процесi мен практикаға енгiзудiң нәтижелерiн талқылауға ұсынады;
- оқытушылар құрамының ғылыми бiлiктiлiгiн арттыруды, диссертациялардың сапасын және дайындау мерзiмiн бақылауды ұйымдастырады;
- комплекстi-ғылыми зерттеулер бойынша авторлық ұжымдардың басшыларын, құрамын және бойынша бағдарламаларын бекiтедi;
- оқу орнындағы ҒЗЖ жағдайын талдайды және оны жетiлдiру бойынша iс-шаралар әзiрлейдi;
- ҒЗЖ жоспарларының орындалуына бақылау ұйымдастырады;
- оқу орны бастығының оқу бойынша, әлеуметтiк және тәрбие жұмысы бойынша орынбасарларымен бiрлесiп ғылыми зерттеулердiң нәтижелерiн оқу-тәрбие процесiне және iшкi iстер органының қызметiне енгiзудi басқарады;
- оқу орнының баспалық қызметiне жетекшiлiк етiп, редакциялық-баспалық кеңестi басқарады;
- ғылыми конференциялар, мәжiлiс-семинарлар мен оқу орнының базасында жүргiзiлетiн басқа да ғылыми жиналыстар дайындау және өткiзудi басқарады, оқу орнының оқытушыларын, қызметкерлерiн және тыңдаушыларын ғылыми конференцияларға, симпозиумдар мен мәжiлiстерге қатысуын белгiленген тәртiпте ұсынады;
- оқу мекемесiнiң ғылыми-техникалық кеңесiнiң (ҒТК) қызметiн басқарады;
- жас ғалымдар мен мамандар Кеңесiнiң, тыңдаушылардың ғылыми қоғамы кеңесiнiң жұмысын үйлестiредi;
- ҒЗЖ ақпараттық қамтамасыздандыру және қазiргi ғылым мен техника жетiстiктерiнiң оқу процесiне қолданылуына бақылау ұйымдастырады;
- жалпы кiтапхананың жұмысына жетекшiлiк етедi;
- оқу-методикалық және де басқа материалдарды оқу мекемесiнiң жедел полиграфия учаскесiнде көбейтудiң негiзделуiне бақылау жасайды;
- ғылыми әзiрлемелердi енгiзу бойынша жүргiзiлетiн жұмысты бақылайды;
- iшкi мақсаттарға қолданатын нормативтiк актiлердi әзiрлеудi басқарады;

2.3. Коллегиальными органами руководства научными исследованиями в учебном заведении являются Ученый и Научно-технический советы.
2.4. Организационные мероприятия по руководству НИР, выполнению приказов и указаний начальника учебного заведения, распоряжений его заместителя по научной работе, реализации решений Ученого совета и НТС осуществляет научно-исследовательский и редакционно-издательский отдел (НИиРИО).
2.5. Научно-исследовательский и редакционно-издательский отдел осуществляет организационные мероприятия в пределах функциональных обязанностей, объем которых уточняется и дополняется в начале календарного года и утверждается начальником учебного заведения.
III. Планирование научно-исследовательской работы
3.1. Планирование научно-исследовательской работы призвано обеспечить:
- в сочетании с планами учебной и воспитательной работы комплексный подход к подготовке квалифицированных кадров, специалистов для органов внутренних дел при одновременном повышении квалификации профессорско-преподавательского состава;
- концентрацию усилий преподавателей и сотрудников при исследовании актуальных проблем деятельности органов внутренних дел, педагогики высшей школы, а также поисковых исследований;
- координацию с планами НИР других учебных заведений и научно-исследовательских учреждений МВД Республики Казахстан, других ведомств, устранение параллелизма и дублирования в научных исследованиях;
- преемственность научно-исследовательских планов;
- обеспечение новизны и актуальности исследований, ускоренное внедрение результатов завершенных работ в учебный процесс и практику органов внутренних дел.
3.2. Основу планирования научно-исследовательской работы в учебном заведении составляют:
- перспективный план НИР (на 3 года);
- текущий план (на 1 год).
3.3. Перспективные планы разрабатываются на основе ведомственного (МВД) заказа, поручений Коллегии, Координационного научно-методического совета, заказов главных управлений и управлений МВД Республики Казахстан, а также инициативных работ, обеспечивающих создание опережающего научного задела.
Перспективный план рассматривается Ученым советом учебного заведения, согласовывается с УУЗ МВД Республики Казахстан и утверждается начальником учебного заведения.
3.4. Текущий план НИР составляется на основе перспективного плана и предложений кафедр на каждый календарный год по установленной форме. В него включаются темы, завершение которых предусмотрено в текущем году, а также темы, переходящие на следующий год (годы) с указанием содержания работы на год и планируемого результата.

2.3. Оқу орнындағы ғылыми зерттеуге басшылықтың алқалық органы ғылыми және ғылыми-техникалық кеңестер болып табылады.
2.4. ҒЗЖ басшылық жасау бойынша шаралар ұйымдастыруды, оқу орны бастығының бұйрығы мен нұсқауларын, оның ғылыми жұмыс бойынша орынбасарының өкiмдерiн орындауды, Ғылыми кеңес пен ҒТК шешiмдерiнiң орындалуын ғылыми-зерттеу және редакциялық-баспалық бөлiмi (ҒЗжРББ) жүзеге асырады.
2.5. Ғылыми-зерттеу және редакциялық-баспалық бөлiмi көлемi күнтiзбелiк жыл басында нақтыланып, толықтырылатын және оқу орнының бастығы бекітетiн қызметтiк мiндеттерi шегiнде ұйымдық шараларды жүзеге асырады.
III. Ғылыми-зерттеу жұмысын жоспарлау
3.1. Ғылыми-зерттеу жұмысын жоспарлау мыналарды қамтамасыз етедi:
- профессорлық-оқытушылар құрамының бiлiктiлiгiн арттырумен қатар оқыту-тәрбие жұмысының жоспарларына сәйкесе отырып, iшкi iстер органдарына бiлiктi кадрлар мен мамандар дайындауды кешендi үйлестiрудi;
- iшкi iстер органдарының, жоғары мектеп педагогикасы, сонымен қатар, iзденiс зерттеулердi қызметтерiнiң көкейкестi мәселелерiн зерттеуде оқытушылармен қызметкерлердiң күшiн шоғырландырады;
- Қазақстан Республикасының IIМ басқа оқу орындары мен ғылыми-зерттеу мекемелерiнiң, басқа ведомстволардың ҒЗЖ ғылыми зерттеулерiндегi паралеллизм және қайталанушылықты болдырмауды үйлестiредi;
- ғылыми-зерттеу жоспарларының сабақтастылығын қамтамасыздандыруды;
- зерттеулердiң жаңалығы мен көкейкестiлiгiн қамсыздандыру, аяқталған жұмыстардың нәтижесiн оқу процесi және iшкi iстер органдарының практикасына жедел енгiзу.
3.2. Оқу орнындағы ғылыми-зерттеу жұмысын жоспарлаудың негiзiн құратындар:
- ҒЗЖ келешек жоспары (3 жылға);
- ағымдағы жоспар (1 жылға).
3.3. Келешек жоспарлар ведомстволық (IIМ) тапсырыстар, Коллегия, Ғылыми-әдiстемелiк Үйлестiру кеңесiнiң тапсырмалары, Бас басқармалар және Қазақстан Республикасы IIМ басқармаларының тапсырыстары, сонымен қатар, ғылым болашағының озуын қамтамасыздандыруға ұйытқы болатын жұмыстар негiзiнде әзiрленедi;
Келешектiк жоспарлар оқу орынның Ғылыми кеңесi қарастырып, Қазақстан Республикасы IIМ ООБ мақұлдайды және оқу орнының бастығы бекiтедi.
3.4. ҒЗЖ ағымдағы жоспары белгiленген түрде келешек жоспар мен әрбiр күнтiзбелiк жылға кафедралардың ұсыныстарына негiзделiп жасалады. Оның iшiнде ағымдағы жылда аяқталатын тақырыптар, сонымен қатар келесi жылға (жылдарға жұмыс мазмұнын және жоспарланған нәтижесiн көрсете отырып, ауысып отыратын тақырыптарды атап жазады.

3.5. Проект текущего плана обсуждается на заседании Ученого совета, согласовывается с заинтересованными службами и до 1 октября года, предшествующего планируемому, представляется в двух экземплярах в УУЗ МВД Республики Казахстан. Одновременно направляется пояснительная записка, в которой обосновывается необходимость проведения НИР, а также учитываются неучтенные заявки и причины, по которым они не использованы при составлении плана.
3.6. Годовой план НИР учебного заведения до 1 декабря года, предшествующего планируемому, утверждается начальником учебного заведения.
3.7. После утверждения начальником учебного заведения текущий план НИР до 1 января планируемого года направляется в УУЗ МВД Республики Казахстан.
3.8. Предложения о дополнениях в утвержденный план вносятся главными управлениями и управлениями МВД Республики Казахстан по согласованию с начальником учебного заведения.
3.9. Исследования (кроме поисковых), включенные в перспективный и текущий планы НИР, подлежат обязательной государственной регистрации.
3.10. По всем темам НИР составляются рабочие программы и
планы-графики выполнения работ. При подготовке учебных пособий
разрабатываются планы-проспекты этих работ. Рабочие программы,
планы-графики и планы-проспекты утверждаются заместителем начальника
учебного заведения по научной работе.
IV. Организация и порядок проведения
научно-исследовательской работы
4.1. Исходными документами для проведения НИР являются
программа исследований либо план-проспект рукописи учебного пособия,
лекции. Эти документы определяют цель, содержание и порядок
проведения НИР.
4.2. Программа исследований должна отражать:
- актуальность проведения НИР;
- проблему, на решение которой направлено исследование, и
состояние ее научной проработки в республике и за ее пределами;
- цель, задачи, методику исследования;
- основные этапы НИР и сроки их выполнения;
- предполагаемые результаты исследований и направления их
внедрения;
- сметную стоимость НИР.
4.3. Научные исследования осуществляются авторскими
коллективами и отдельными исполнителями.
Руководителями авторских коллективов должны быть
высококвалифицированные специалисты - начальники кафедр, профессора,
доценты.
4.4. Руководитель авторского коллектива:
- вносит предложения о составе авторского коллектива;
- организует разработку рабочей программы и плана-графика проведения исследований, определяет характер и объем задания каждому исполнителю, сроки его выполнения;
- определяет и обеспечивает режим секретности в процессе выполнения НИР;
- ведет рабочее дело по теме НИР;
- осуществляет научно-методическое руководство проведением исследований;
- осуществляет постоянный контроль за работой исполнителей и обеспечивает ее проведение в установленные сроки;
- проводит заседания авторского коллектива;
- периодически отчитывается перед кафедрой (отделом) и Ученым советом учебного заведения о работе авторского коллектива;
- составляет "Научный отчет" о результатах научных исследований (за год и по завершению темы) в соответствии с установленными требованиями;
- активно участвует в работе по внедрению результатов НИР в учебный процесс и практику;
- вносит предложения о поощрении и наложении взысканий на членов авторского коллектива за качество и своевременность проведения исследований.

3.5. Ағымдағы жоспардың жобасы Ғылыми кеңестiң мәжiлiсiнде талқыланып, мүдделi қызметтермен келiсiледi де жылдың 1 қазанына дейiн, Қазақстан Республикасы IIМ ООБ екi данада ұсынылады. Сонымен қатар түсiндiрме хат жiберiледi, онда ҒЗЖ жүргiзу қажеттiгi негiзделiнiп, сондай-ақ жоспарды құрастыру барысында ескерiлмеген тапсырыстар мен оның себептерi есепке алынады.
3.6. Оқу орнының ҒЗЖ келер жылдық жоспарын оқу орнының бастығы 1 желтоқсанға дейiн бекiтедi.
3.7. ҒЗЖ ағымдағы жоспары оқу орнының бастығы бекiткеннен кейiн жоспарланып отырған жылдық 1 қаңтарына дейiн Қазақстан Республикасы IIМ ООБ жiберiледi.
3.8. Бекiтiлген жоспарға толықтырулар туралы ұсыныстарды Бас басқармалар және Қазақстан Республикасы IIМ басқармалары оқу орны бастығының келiсiмi бойынша енгiзедi.
3.9. ҒЗЖ келешектегi және ағымдағы жоспарларына кiргiзiлген зерттеулер (iзденулерден басқа) мiндеттi түрде мемлекеттiк тiркеуден өтуi қажет.
3.10. ҒЗЖ барлық тақырыптары бойынша жұмыс бағдарламалары және жұмыстардың орындалуының жоспар-кестелерi құрастырылады. Оқу құралдарын дайындау барысында осы жұмыстардың жоспар-жобасы әзiрленедi. Жұмыс бағдарламалары, жоспар-кестелер және жоспар-жобаларды оқу орны бастығының
ғылыми жұмыс жөнiндегi орынбасары бекiтедi.
IV. Ғылыми-зерттеу жұмысын ұйымдастыру
және жүргiзу тәртiбi
4.1. Зерттеу бағдарламасы я болмаса оқу құралының, лекцияның
жоспар-жобасы ҒЗЖ жүргiзу үшiн бастапқы құжаттар болып табылады. Бұл
құжаттар ҒЗЖ мақсатын, мазмұнын және жүргiзу тәртiбiн анықтайды.
4.2. Зерттеулер бағдарламасы мыналарды көрсетуi керек:
- ҒЗЖ жүргiзудiң маңыздылығы;
- мәселенiң шешiлуiне бағытталған зерттеу және оның республикадағы
және одан тыс жерлердегi ғылыми дәйектелуiнiң жағдайы;
- мақсаты, мiндеттерi, зерттеу әдiстемесi;
- ҒЗЖ негiзгi кезеңдерi және олардың орындалу мерзiмдерi;
- зерттеулердің болжамды нәтижелерi және оларды енгiзудiң бағыттары;
- ҒЗЖ сметалық құны.
4.3. Ғылыми зерттеулердi авторлық ұжымдар және жеке орындаушылар
жүзеге асырады.
Авторлық ұжымдардың басшылары жоғары бiлiктi мамандар-кафедра
бастықтары, профессорлар, доценттер болуы керек.
4.4. Авторлық ұжымның басшысы:
- авторлық ұжымның құрамы жайлы ұсыныстар жасайды;
- зерттеудiң жұмысшы бағдарламаларын және жоспар-кестесiн әзiрлеудi ұйымдастырады, тапсырманың түрi мен көлемiн, оның орындалу мерзiмiн орындаушыға анықтап бередi;
- ҒЗЖ орындау барысында құпиялық тәртiбiн анықтайды және оны қамтамасыз етедi;
- ҒЗЖ бойынша жұмыс iсiн жүргiзедi;
- зерттеу жүргiзуде ғылыми-әдiстемелiктi басшылықты жүзеге асырады;
- орындаушылардың жұмысына тұрақты бақылау жасап, оның белгiленген мерзiмде орындалуын қамтамасыз етедi;
- авторлық ұжымның мәжiлiстерiн өткiзедi;
- кафедра (бөлiм) және оқу орнының Ғылыми кеңесi алдында авторлық ұжымның жұмысы жайында есеп берiп отырады;
- ғылыми зерттеулердiң нәтижелерi туралы (бiр жылғы және тақырыпты зерттеудiң аяқталуы жайында) белгiленген талаптарға сәйкес "Ғылыми есеп" жасайды;
- ҒЗЖ нәтижелерiн оқу процесiне және практикаға енгiзу жұмысына белсендi қатысады;
- авторлық ұжым мүшелерiне зерттеулердiң сапасы және уақтылы жүргiзiлуi үшiн көтермелеу немесе шара қолдану туралы ұсыныс жасайды.

4.5. По результатам выполнения научно-исследовательской работы и ее отдельных этапов составляется отчет. Отчет о НИР составляется исполнителями работы по установленной форме (ГОСТ 7.32-91)
Примечание. См. приложение
4.6. Отчет о НИР утверждается руководством учебного заведения
после рассмотрения результатов научного исследования на ее Ученом
совете.
4.7. Научно-исследовательская работа считается законченной, а
соответствующая тема плана НИР выполненной, если:
- утвержден заключительный отчет;
- утвержден акт приемной комиссии, разработка рекомендована для
внедрения в практику:
- выполнены соответствующие установленные требования.
4.8. Ежегодно к 10 января учебное заведение представляет в УУЗ
МВД Республики Казахстан отчет о результатах
научно-исследовательской деятельности за прошедший год.
V. Внедрение результатов научных исследований
в учебно-воспитательный процесс
5.1. Внедрение результатов НИР в практику и учебный процесс является важнейшей задачей и одним из основных критериев эффективности научных исследований профессорско-преподавательского состава учебного заведения.
5.2. Основными направлениями внедрения результатов НИР являются:
- деятельность главных управлений и управлений МВД, УВД, УВДТ Республики Казахстан;
- учебный процесс учебных заведений МВД Республики Казахстан;
- деятельность других министерств и ведомств.
5.3. Внедрение результатов НИР в практику и учебный процесс осуществляется на плановых началах. Наиболее значительные предложения ежегодно до 1 октября года, предшествующего планируемому, направляются в УУЗ МВД Республики Казахстан для включения в проект плана, который утверждается МВД Республики Казахстан.
5.4. Основными функциями учебного заведения по внедрению результатов научных исследований в учебный процесс и деятельность органов внутренних дел являются:
- подготовка информационных, аналитических и методических материалов, необходимых для успешного внедрения законченных разработок;
- непосредственное участие в обучении личного состава подразделений, в деятельности которых используются научные разработки;
- консультирование сотрудников органов внутренних дел, осуществляющих внедрение результатов НИР;
- изучение и обобщение совместно с отраслевыми службами УВД, МВД Республики Казахстан опыта использования разработок, выявление недостатков, обнаруженных в процессе внедрения, и подготовка предложений по их устранению.
VI. Контроль, учет и отчетность
по научно-исследовательской работе
6.1. Контроль за организацией и проведением НИР осуществляют начальник учебного заведения, его заместитель по научной работе, научные сотрудники НИиРИО, начальники кафедр, руководители авторских коллективов в пределах своей компетенции.

4.5. Ғылыми-зерттеу жұмысының орындалу нәтижелерi және олардың жеке кезеңдерi туралы есеп берiледi. ҒЗЖ жайлы есептi жұмысты орындаушылар белгiленген форма бойынша жасайды (ГОСТ 7.32-91)*
Ескерту: қосымшаны қараңыз
4.6. ҒЗЖ туралы есептi оқу орнының басшылығы ғылыми зерттеудiң нәтижелерiн Ғылыми кеңесте қарастырғаннан кейiн бекiтедi.
4.7. Егер:
- қорытынды есеп бекiтiлген;
- қабылдау комиссиясының актiсi бекiтiлiп, әзiрлеме практикаға енгiзуге ұсынылған;
- бекiтiлген талаптарға сәйкес орындалған болса ғылыми-зерттеу жұмысы аяқталған, ал ҒЗЖ жоспарының сәйкес тақырыбы орындалған болып есептеледi.
4.8. Оқу орны жыл сайын 10 қаңтарға дейiн Қазақстан Республикасы IIМ ООБ-ына өткен жылдағы ғылыми-зерттеу қызметiнiң нәтижелерi туралы есеп бередi.
V. Ғылыми-зерттеулердiң нәтижелерiн
оқу-тәрбие процесiне енгiзу
5.1. ҒЗЖ нәтижелерiн практика және оқу процесiне енгiзу маңызды мiндет және оқу орнының профессорлық-оқытушылар құрамының ғылыми зерттеулерiнiң тиiмдiлiгiнiң негiзгi көрсеткiшi болып табылады.
5.2. ҒЗЖ нәтижелерiн енгiзудiң негiзгi бағыттары болып табылатындар:
- Бас басқармалардың және Қазақстан Республикасы IIМ, IIБ, КIIБ қызметi;
- Қазақстан Республикасы IIМ оқу орындарының оқу процесi;
- басқа министрлiктер мен ведомстволардың қызметi.
5.3. ҒЗЖ нәтижелерiн практикаға және оқу процесiне енгiзу жоспарлы бастамаларда жүзеге асады. Ең маңызды деген ұсыныстар жыл сайын Қазақстан Республикасы IIМ ООБ Қазақстан Республикасының IIМ бекiтетiн жоспардың жобасына кiргiзiледi.
5.4. Оқу орнының оқу процесi мен iшкi iстер органдары қызметiне ғылыми зерттеулердiң нәтижелерiн енгiзудiң негiзгi функциясы мыналар болып табылады:
- аяқталған әзiрлемелердi табысты енгiзуге қажет ақпараттық,
талдаулық және әдiстемелiк материалдарды дайындау;
- қызметiнде ғылыми әзiрлемелер қолданылатын жеке құрамның
бөлiмшелерiн оқытуға тiкелей қатысу;
- ҒЗЖ нәтижелерiн енгiзудi жүзеге асырушы iшкi iстер органдарының
қызметкерлерiне кеңес беру;
- Қазақстан Республикасы IIМ, IIБ салалық қызметтерiмен бiрiгiп
әзiрлемелердi қолдану тәжiрибесiн, зерделеу және жинақтап қорыту, енгiзу
барысында байқалған кемшiлiктердi анықтау және оларды жою бойынша
ұсыныстар дайындау.
VI. Ғылыми-зерттеу жұмысына бақылау жасау,
есеп жүргiзу және есеп беру
6.1. ҒЗЖ ұйымдастыру және жүргiзуге бақылауды оқу орнының бастығы, ғылыми жұмыс жөнiндегi оның орынбасары, ҒЗжРББ ғылыми қызметкерлерi, кафедра басшылары, авторлық ұжымдардың жетекшiлерi өз құзырлығы шегiнде жүзеге асырады.

6.2. Постоянный (текущий) контроль и анализ состояния выполнения планов осуществляет НИиРИО. В этих целях научные сотрудники:
- участвуют в рассмотрении вопросов НИР на заседаниях кафедр (отделов) и авторских коллективов;
- ежеквартально контролирует ход выполнения плана НИР;
- раз в полугодие (июль, декабрь) организуют заслушивание кафедр (отделов), авторских коллективов на оперативном совещании при заместителе начальника учебного заведения по научной работе;
- ведут картотеки учета опубликованных научных работ.
6.3. Начальники кафедр не реже одного раза в семестр заслушивают на заседаниях кафедр вопросы о состоянии работы по комплексным темам и темам диссертационных исследований, о результатах командировок и обучения на ФПК, ВАК, в ИПК и стажировок в органах внутренних дел.
6.4. По каждой теме научного исследования составляется научный отчет. Его составление обязательно независимо от подготовки других документов (аналитических материалов, предложений, рекомендаций, рукописей, публикаций и т.п.).
6.5. Научный отчет может быть промежуточным (по этапу работы на определенный год, если исследование ведется в течение нескольких лет) и заключительным, составляемым в соответствии с установленными требованиями.
6.6. Научный отчет рассматривается на заседании кафедры (отдела). По комплексным исследованиям, проводившимся сотрудниками нескольких кафедр, научный отчет обсуждается на совместном заседании этих кафедр, а по решению руководства учебного заведения - на заседании Совета учебного заведения, научно-теоретической конференции или теоретическом семинаре. К участию в обсуждении отчета привлекаются представители заинтересованных практических органов и учебных заведений.
6.7. Научный отчет по завершенной теме НИР после одобрения кафедрой (отделом) согласовывается с НИиРИО, который проверяет его соответствие программам исследований и установленным требованиям и направляется на отзыв или рецензию.
6.8. По результатам научно-исследовательской деятельности кафедры (отделы) представляют в НИиРИО текстовые отчеты (справки) в сроки, устанавливаемые начальником учебного заведения.
6.9. Текстовые отчеты должны содержать сведения по следующим вопросам:
- организационные мероприятия;
- ход, объем, результаты проделанной работы по каждому разделу в позиции плана с выделением при этом тем, исследование по которым велось в соответствии с договорами о творческом содружестве учебного заведения с органами внутренних дел, с выделением важнейшей тематики, выполняемой по заданиям МВД Республики Казахстан;
- сведения о реализации результатов научных исследований, с указанием исходящего номера и даты отправления материалов в соответствующие органы, наименование нормативных актов, аналитических документов, учебных материалов и т.д., в которых использованы результаты научных исследований;
- выполнение работ по темам НИР кафедры (отдела), не включенным в план НИР;
- выполнение внеплановых исследований с указанием оснований для их проведения, объема проделанной работы, полученных результатов и форм их реализации;
- официальное оппонирование по докторским и кандидатским диссертациям;
- подготовка отзывов на проекты нормативных актов, монографии, учебные пособия, статьи, диссертации;
- работа по реализации задании вышестоящих органов, которыми возлагалось проведение конкретных исследований;
- научные публикации сотрудников подразделения, в том числе по результатам исследовательской работы (по каждой публикации заполняется карточка, содержащая ее библиографические сведения);
- результаты подготовки и повышения квалификации научно-педагогических кадров, подготовки диссертаций;
- организация и участие сотрудников подразделений в конференциях, научных семинарах и т.д.;
- выполнение плана научных командировок, их эффективность;
- руководство научной работой слушателей;
- причины невыполнения тех или иных позиций плана НИР кафедры, плана-графика рабочих программ.

6.2. Жоспарлардың орындалуына тұрақты (ағымдағы) бақылау мен талдауды ҒЗжРББ жүзеге асырады. Осы мақсаттарда ғылыми қызметкерлер:
- ҒЗЖ мәселелерiн кафедралар (бөлiмдер) және авторлық ұжымдарда қарастыруға қатысады;
- ҒЗЖ жоспарының орындалу барысына тоқсан сайын бақылау жасайды;
- жарты жылда бiр рет (шiлде, желтоқсан) кафедралар (бөлiмдер), авторлық ұжымдарды оқу орны бастығының ғылыми жұмыс бойынша орынбасарының жанындағы шұғыл мәжiлiстерде тыңдауды ұйымдастырады;
- жарияланған ғылыми жұмыстарға есеп картотекасын жүргiзедi.
6.3. Кафедра бастықтары семестрде 1 рет кафедра мәжiлiстерiнде комплекстiк тақырыптар және диссертациялық зерттеулер тақырыптары бойынша, iссапарлар және БАФ, ЖАК, БАИ оқудың, iшкi iстер органдарындағы тәжiрибе жинақтаудың нәтижелерi туралы тыңдау өткiзедi.
6.4. Ғылыми зерттеулердiң әр тақырыбы бойынша ғылыми есеп жасалады. Ол басқа құжаттарды (талдау материалдары, ұсыныстар, қолжазбалар, жарияланым және т.б.) дайындаудан тәуелсiз, мiндеттi түрде жасалыну тиiс.
6.5. Ғылыми есеп аралық (егер зерттеу бiрнеше жыл жүргiзiлсе, жұмыс кезеңi бойынша белгiлi бiр жылға) және қорытынды болып, белгiленген тәртiпте жасалады.
6.6. Ғылыми есеп кафедра (бөлiм) мәжiлiсiнде қарастырылады. Бiрнеше кафедраның қызметкерлерi жүргiзген комплекстiк зерттеулер бойынша ғылыми есеп осы кафедралардың бiрiккен мәжiлiстерiнде, ал оқу орны басшылығының шешiмi бойынша оқу орны Кеңесiнiң мәжiлiсiнде, ғылыми-теориялық конференцияда немесе теориялық семинарларда талқыланады. Есептiк талқылауға қатысуға практикалық органдар мен оқу орындарының мүдделi өкiлдерi тартылады.
6.7. ҒЗЖ аяқталған тақырыбы бойынша ғылыми есептi кафедра (бөлiм) мақұлдап, зерттеу бағдарламасына және белгiленген талаптарға сәйкестiгiмен ҒЗжРББ келiсiлген жағдайда сын-пiкiр немесе рецензияға жiберiледi.
6.8. Кафедраның (бөлiмнiң) ғылыми зерттеу қызметiнiң нәтижесi бойынша оқу орнының бастығы белгiленген мерзiм iшiнде ҒЗжРББ мәтiндiк есеп (анықтама) ұсынады.
6.9. Мәтiндiк есепте мынадай мәселелер бойынша мәлiмет берiлуi қажет:
- ұйымдастыру шаралары;
- жоспар тұрғысынан әр тарау бойынша iстелген жұмыс барысы, көлемi, нәтижелерi, iшкi iстер органдарының оқу орны мен Қазақстан Республикасы IIМ тапсырмалары бойынша орындалған маңызды тақырыптарды ерекшелей отырып, шығармашылық ынтымақтастықтар жайлы келiсiм-шарттарға сәйкес жүргiзiлген зерттеулер; зерттеулердiң нәтижелерiн жүзеге асыру туралы мәлiметтер, сәйкес материалдардың шығыс нөмiрi және жiберу мерзiмi, ғылыми-зерттеулердiң нәтижелерi қолданылған нормативтiк актiлердiң, талдаулық құжаттардың, оқу материалдарының және т.б. атаулары;
- ҒЗЖ жоспарына кiрмеген кафедраның (бөлiмнiң) ҒЗЖ тақырыптары бойынша жұмыстар орындау;
- жүргiзiлу негiздерiн, iстелiнген жұмыс көлемiн, қол жеткен нәтижелер және оларды жүзеге асырудың түрлерi көрсетiле отырып жоспардан тыс зерттеулер жүргiзу;
- докторлық және кандидаттық диссертациялар бойынша ресми оппоненттеу;
- нормативтiк актiлер жобаларына, монографияларға, оқу құралдарына, мақалаларға, диссертацияларға сын-пiкiрлер дайындау;
- нақты зерттеулер жүргiзу туралы жоғары тұрған органдардың берген тапсырмаларын жүзеге асыру бойынша жұмыс атқару;
- бөлiмше қызметкерлерiнiң ғылыми жарияланымдары, оның iшiнде зерттеу жұмысы нәтижелерi бойынша жарияланымдар (әрбiр жарияланым бойынша библиографиялық мағлұматтар бар карточка толтырылады);
- ғылыми-педагогикалық кадрлар даярлау және олардың бiлiктiлiгiн арттыру, диссертациялар дайындаудың нәтижелерi;
- конференциялар, ғылыми семинарлар және т.б. ұйымдастыру және оларға бөлiмшелер қызметкерлерiнiң қатысуы;
- ғылыми iссапарлар жоспарын орындау, олардың тиiмдiлiгi;
- тыңдаушылардың ғылыми жұмысына басшылық жасау;
- кафедраның ҒЗЖ жоспарларының, жұмыс бағдарламаларының жоспар-кестесi немесе кей пункттерiнiң орындалмау себептерi.

1. Ф.и.о., специальное звание ______________________________________
2. Год рождения, семейное положение ________________________________
3. Стаж работы в ОВД _______________________________________________
4. Место работы, должность _________________________________________
5. Домашний адрес __________________________________________________
6. Год зачисления в адъюнктуру _____________________________________
7. Специальность (по адъюнктуре) ___________________________________
8. Обучение (очное или заочное) ____________________________________
9. Тема диссертации ________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
10. Научный руководитель ___________________________________________
I. Сдача кандидатских экзаменов
--------------------------------------------------------------------
N !Наименование дисциплин!Год сдачи кандидатских  !    Оценка
!                      !экзаменов               !
--------------------------------------------------------------------
1. Философия
2. Иностранный язык
3. Спецдисциплина (какая)
____________________________________________________________________
Примечание: Сведения о сдаче кандидатских экзаменов,
педагогической практике, работе над диссертацией
адъюнкт дает обобщенные, т.е. за весь период своего
учения в адъюнктуре
II. Педагогическая практика (выполнение показать в
академических часах)
---------------------------------------------------------------------
Посещение лекций научного!Чтение!Семинарские!Консультации!Другие
руководителя и др.       !лекций!занятия со !            !формы
преподавателей           !      !слушат.    !            !педпрактики
---------------------------------------------------------------------
_____________________________________________________________________
Примечание: Раздел II заполняется адъюнктами-очниками
III. Работа над диссертацией
1. Теоретическая проработка проблемы ________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

1. Аты-жөнi, арнаулы атағы ____________________________________
2. Туған жылы, отбасы жағдайы  ________________________________
3. IIО еңбек өтiлi ____________________________________________
4. Жұмыс орны, лауазымы _______________________________________
5. Үйiнiң мекен-жайы __________________________________________
6. Адъюнктураға түскен жылы ___________________________________
7. Мамандығы (адъюнктура бойынша) _____________________________
8. Оқу (сырттай немесе күндiзгi бөлiм) _________________________
9. Диссертация тақырыбы _______________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
10. Ғылыми жетекшiсi __________________________________________
I. Кандидаттық емтихандарды тапсыру
____________________________________________________________________
N | Пән атаулары        |Кандидаттық емтихандарды      |Бағасы
|                     |тапсырған жылы                |
____________________________________________________________________
1. Философия
2. Шетел тiлi
3. Арнаулы пән (қайсысы)
____________________________________________________________________
Ескерту: Кандидаттық емтиханды тапсыру, педагогикалық тәжiрибе
жинақтау, диссертациямен жұмыс жайында, басқаша
айтқанда адъюнктурадағы бүкiл оқу кезеңi туралы
жалпылама мәлiметтердi баяндайды.
II. Педагогикалық тәжiрибе жинақтау
(орындалу барысын академиялық сағат көлемiн нұсқау)
____________________________________________________________________
Ғылыми жетекшi және|Лекцияларды|Тыңдаушылар.|Консуль.|Пед.тәжiрибе
басқа оқытушылардың|оқу        |мен семн-қ  |тациялар|жинақтаудың
лекцияларына қатысу|           |сабақтар    |        |басқа түрл.i
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Ескерту: II бөлiмдi күндiзгi бөлiмде оқитын адъюнкттер толтырады
III. Диссертация барысындағы жұмыс
1. Мәселенi теориялық дәйектелiнуi_____________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________

2. Эмпирическая база ________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
3. Какие разделы диссертации отредактированы, какие еще пишутся:_____
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
4. Количество статей по диссертации, опубликованных в печати ________
количество статей, готовящихся к печати _____________________________
Примечание: Все адъюнкты, заканчивающие учение в текущем календарном
году, должны приложить список опубликованных статей по
по форме: наименование статей, год опубликования, в каком
журнале, сборнике, кто соавтор.
5. Научные командировки (в каком году, куда, с какой целью,
продолжительность, где отчитывался о результатах)____________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
6. Участие в научно-теоретических и научно-практических конференциях
(где, когда, тематика)_______________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
7. В каком году, где предполагается защита диссертации ______________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

2. Эмпирикалық негiзi ________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
3. Диссертацияның қай тараулары редакцияланған, қайсылары жазылу
үстiнде ____________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
4. Диссертация бойынша жазылған мақала саны, басылымда
жарияланғаны _______________________________________________________
Басылымға дайындалып жатқан мақала саны _______________________
Ескерту: Ағымдағы күнтiзбелiк жылда оқуын бiтiрушi барлық
адъюнкттер жарияланған мақалалардың тiзiмiн, мақала
атаулары, жарияланған жылы, қай журналда, жинақта
бiрлескен авторы кiм, үлгiсi бойынша қосуы қажет.
5. Ғылыми iссапарлар қай жылы, қайда, қандай мақсатпен,
ұзақтығы, нәтижелерi жайлы қай жерде есеп бердi) ___________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
6. Ғылыми-теориялық және ғылыми-практикалық конференцияларға
қатысуы (қашан, қайда, тақырыбы) ___________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
7. Диссертацияны қорғау қай жылы, қайда деп болжамдалады
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________

8. Какие имелись трудности в выполнении индивидуального плана________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
IV. Аттестация адъюнкта
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Дата ___________________  Научный руководитель ______________________
Характеристики работы и общественной деятельности адъюнкта
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Примечание: характеристика подписывается руководителями
учреждения по месту работы адъюнкта-заочника, или
нач. кафедрой по месту учения адъюнкта-очника.
Утверждаю                       Аттестацию адъюнкта
Председатель Ученого совета              утверждаю
Начальник высшего
"___"______________199___ г.         учебного заведения
МВД Республики Казахстан
Одобрено предметно-методической             Приложение N 2
секцией "Организация научно-        к Приказу МВД РК N ___ от ____
исследовательской работы"
Координационного научно-
методического совета
МВД Республики Казахстан
Протокол N 1 от 20.03.95 г.
П О Л О Ж Е Н И Е
о научно-исследовательском и
редакционно-издательском отделе
высшего учебного заведения
МВД Республики Казахстан
I. Общие положения

8. Дербес жоспарды орындауда қандай қиындықтар болды
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
IV. Адъюнкттi аттестациялау
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Айы, күнi ____________________ Ғылыми жетекшiсi _______________
Адъюкнттiң жұмысының және қоғамдық қызметiне мiнездеме
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Ескерту: Сырттай оқушы адъюнкттiң қызмет орны бойынша
мекеме басшысы немесе күндiзгi бөлiмде оқушы
адъюнкттiң оқу орны бойынша кафедра бастығы
мiнездемеге қол қояды.
Бекiтемiн                   Адъюнкттi аттестациялауды
ғылыми кеңестiң төрағасы            Бекiтемiн
199__ ж. "__"___________    Қазақстан Республикасы IIМ
жоғары оқу орнының бастығы
Қазақстан Республикасы IIМ              Қазақстан Республикасы IIМ
Үйлестiрушi ғылыми-әдiстемелiк          ________ ж. ______________
кеңесiнiң "Ғылыми-зерттеу                  N ________ бұйрығына
жұмысын ұйымдастыру" пәндiк-                  N 2 қосымша
әдiстемелiк секциясы мақұлдаған
1995 ж. 20 наурыздағы
N 1 хаттама
Қазақстан Республикасы IIМ жоғары оқу орнының
ғылыми-зерттеу және редакциялық-баспа бөлiмi туралы
ЕРЕЖЕ
I. Жалпы ережелер

1.1. Научно-исследовательский и редакционно-издательский отдел (НИиРИО) является самостоятельным структурным подразделением учебного заведения МВД Республики Казахстан.
1.2. НИиРИО в своей деятельности руководствуется действующим законодательством Республики Казахстан, Уставом учебного заведения и настоящим Положением.
1.3. НИиРИО планирует, организует и контролирует научно-исследовательскую работу профессорско-преподавательского и слушательского составов, совместно с кафедрами осуществляет подготовку и повышение квалификации научно-педагогических кадров.
1.4. НИиРИО проводит научно-исследовательскую работу самостоятельно или в составе кафедральных и межкафедральных коллективов, занимается редакционно-издательской деятельностью. Обеспечивает связь учебного заведения с другими высшими учебными заведениями и научными учреждениями, органами внутренних дел в целях координации НИР, проведения совместных исследований, обмена передовым опытом и организации внедрения результатов научных исследований.
II. Структура отдела и штаты
2.1. НИиРИО возглавляет начальник, который назначается и освобождается от должности заместителем министра внутренних дел Республики Казахстан. Начальником отдела назначается лицо, как правило, имеющее ученую степень или ученое звание и опыт работы по научно-педагогической деятельности, в органах внутренних дел.
2.2. Структура и штаты НИиРИО по предложению начальника учебного заведения, согласованному с Ученым Советом учебного заведения, рассматриваются и утверждаются министром внутренних дел.
III. Руководство отдела.
Права и обязанности работников
3.1. Общее руководство отделом осуществляет заместитель начальника учебного заведения по научно-исследовательской работе, а непосредственное руководство - начальник отдела.
3.2. Начальник отдела по положению входит в состав Ученого совета учебного заведения и научно-методического совета.
3.3. Начальник отдела несет полную ответственность за всю работу научно-исследовательского отдела, за создание здорового морально-психологического климата в отделе.
3.4. Функциональные обязанности начальника НИиРИО определяются и утверждаются начальником учебного заведения.
3.5. Сотрудники отдела имеют право:
- избирать и быть избранными в Совет учебного заведения и Ученый Совет учебного заведения;
- участвовать в обсуждении важнейших вопросов учебной, научной, творческой и производственной деятельности на советах учебного заведения;
- пользоваться услугами библиотеки, читального зала и других служб учебного заведения.
3.6. Сотрудники отдела обязаны:
- соблюдать правила внутреннего распорядка;
- обеспечивать высокую эффективность педагогического процесса и научных исследований, режим секретности;
- постоянно повышать свой профессиональный и общекультурный уровень, вести научные исследования.

1.1. Ғылыми-зерттеу және редакциялық-баспа бөлiмi (ҒЗжРББ) Қазақстан Республикасы IIМ оқу орнының дербес құрылымдық бөлiмшесi болып табылады.
1.2. ҒЗжРББ өз қызметiнде Қазақстан Республикасындағы қолданылып жүрген заңдарды, оқу орнының Жарғысын және осы Ереженi басшылыққа алады.
1.3. Профессорлық-оқытушылар және тыңдаушылар құрамына ғылыми-зерттеу жұмысын ҒЗжРББ жоспарлайды, ұйымдастырады және бақылайды, кафедралар мен бiрiгiп ғылыми-педагогикалық кадрларды дайындау мен олардың бiлiктiлiгiн арттыруды жүзеге асырады.
1.4. ҒЗжРББ ғылыми-зерттеу жұмысын дербес немесе кафедралық және кафедрааралық ұжымдар құрамында жүргiзедi, редакциялық-баспагерлiк қызметпен айналысады. Оқу орнының басқа да жоғары оқу орындарымен және ғылыми мекемелермен, iшкi iстер органдарымен ҒЗЖ, үйлестiру, бiрлесе зерттеулер жүргiзу, озат тәжiрибелермен алмасу және ғылыми зерттеулердiң нәтижелерiн енгiзудi ұйымдастыруы мақсатында байланысты жасауды қамтамасыз етедi.
II. Бөлiмнiң құрылымы және штаттары
2.1. ҒЗжРББ, Қазақстан Республикасы iшкi iстер министрiнiң орынбасары лауазымға тағайындайтын және босататын бастық басқарады. Бөлiм бастығына, әдетте, ғылыми дәрежесi немесе ғылыми атағы бар және ғылыми-педагогикалық, iшкi iстер органдарында қызмет бойынша тәжiрибесi бар адам тағайындалады.
2.2. ҒЗжРББ құрылымы және штаттарын оқу орны бастығының ұсынысы бойынша, оқу орнының Ғылыми кеңесi мақұлдап, iшкi iстер министрi қарастырып, бекiтедi.
III. Бөлiм басшылығы
Қызметкерлердiң құқығы және мiндеттерi
3.1. Бөлiмге жалпы басшылықты оқу орны бастығының ғылыми-зерттеу жұмысы бойынша орынбасары, ал тiкелей басшылықты бөлiм бастығы жүзеге асырады.
3.2. Бөлiм бастығы ереже бойынша оқу орнының Ғылыми кеңесiнiң және ғылыми-өндiрiстiк кеңесiнiң құрамына кiредi.
3.3. Бөлiм бастығы ғылыми-зерттеу бөлiмiнiң бүкiл жұмысына, бөлiмде оңды моральды-психологиялық ахуал қалыптастыруға толық жауапты.
3.4. ҒЗжРББ бастығының қызметтiк мiндеттерiн оқу орнының бастығы айқындайды және бекiтедi.
3.5. Бөлiм қызметкерлерi мыналарға құқықты:
- оқу орнының Кеңесi және оқу орнының Ғылыми кеңесiн сайлауға және сайлануға;
- оқу орнының Кеңесiнде оқу, ғылыми, шығармашылық және өндiрiстiк
қызметтiң маңызды мәселелерiн талқылауға қатысуға;
- оқу орнының кiтапханасы, оқу залы және басқа да қызметтерiнiң
көмегiн пайдалануға.
3.6. Бөлiм қызметкерлерi мыналарға мiндеттi:
- iшкi тәртiп ережелерiн сақтауға;
- педагогикалық процесс және ғылыми зерттеулердiң, жоғары
тиiмдiлiгiн, құпиялық тәртiбiн қамтамасыз етуге;
- өздерiнiң кәсiби және жалпы мәдени деңгейiн үнемi көтерiп отыруға,
ғылыми зерттеулер жүргiзуге.

3.7. Функциональные обязанности работников НИиРИО определяет и утверждает в установленном порядке начальник отдела.
3.8. Права работников НИиРИО охраняются действующими
нормативными актами МВД Республики Казахстан, а также
законодательством о труде.
IV. Делопроизводство
4.1. Организационной основой деятельности отдела является план
НИР учебного заведения и план отдела, составляемые на календарный
год, утверждаемые начальником учебного заведения.
4.2. НИиРИО ведет делопроизводство на казахском и русском
языках в соответствии с утвержденной по учебному заведению
номенклатуре дел.
УПРАВЛЕНИЕ УЧЕБНЫХ ЗАВЕДЕНИЙ
МВД РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
Одобрено предметно-методической                Приложение N 3
секцией "Организация научно-           к Приказу МВД РК N ___ от ____
исследовательской работы"
Координационного научно-методического
совета МВД Республики Казахстан
Протокол N 1 от 20.О3.95 г.
ПОЛОЖЕНИЕ
о редакционно-издательском совете (РИСО)
высшего учебного заведения МВД Республики Казахстан
1. Редакционно-издательский совет (РИСО) организует работу в соответствии с Уставом учебного заведения и настоящим Положением.
2. Работа редакционно-издательского совета строится на общественных началах с привлечением высококвалифицированных специалистов.
3. Состав РИСО и Положение о нем утверждаются Ученым Советом учебного заведения. Состав РИСО редколлегий научных сборников обновляется по мере необходимости, но не реже чем один раз в 2 года.
4. РИСО заседает по мере необходимости, но не реже одного раза в квартал.
5. Организаторская работа редакционно-издательского совета, подготовка планов, отчетов и документов осуществляется секретарем РИСО.
6. Основными задачами РИСО являются:
- тематическое планирование изданий;
- осуществление строгого контроля за обеспечением высокого научного и методологического уровня научной, учебной и учебно-методической литературы, выпускаемой учебным заведением;
- оказание помощи авторам в публикации монографий и статей, представляющих теоретический интерес и имеющих практическое значение для развития юридической науки в целом;
- привлечение к изданию научной, учебной и учебно-методической литературы ведущих ученых, наиболее квалифицированных преподавателей и авторских коллективов из числа работников учебного заведения и других высших учебных заведений МВД РК;
- устранение неоправданного параллелизма и дублирования в выпуске научных изданий.
7. РИСО учебного заведения имеет право:
- рассматривать перспективные и ежегодные планы подготовки изданий НИиРИО с последующим представлением их в Ученый Совет учебного заведения;
- утверждать по представлению НИиРИО состав редакционных коллегий научных сборников;
- периодически производить анализ и обобщать опыт издательской деятельности НИиРИО;
- осуществлять связь с Министерством печати и массовой информации Республики Казахстан и РИСО Национальной Академии наук Республики Казахстан по вопросам издательской деятельности учебного заведения.

3.7. ҒЗжРББ қызметкерлерiнiң қызметтiк мiндеттерiн бөлiм бастығы
белгiленген тәртiпте айқындайды және бекiтедi.
3.8. ҒЗжРББ қызметкерлерiнiң құқығы Қазақстан Республикасы IIМ
қолданылып жүрген нормативтiк актiлер, сонымен қатар еңбек туралы заңмен
қорғалады.
IV. Iс жүргiзу
4.1. Күнтiзбелiк жылға жасалып, оқу орнының бастығы бекiтетiн оқу
орнының ҒЗЖ жоспары және бөлiм жоспары бөлiм қызметiнiң ұйымдастырушылық
негiзi болып табылады.
4.2. ҒЗжРББ қазақ және орыс тiлдерiнде оқу орнының бекiтiлген
номенклатуралық iстерi бойынша iс жүргiзедi.
Қазақстан Республикасы IIМ               Қазақстан Республикасы IIМ
Үйлестiрушi ғылыми-әдiстемелiк             199 ж. ______________
кеңесiнiң "Ғылыми-зерттеу                   N ________ бұйрығына
жұмысын ұйымдастыру" пәндiк-                   N 3 қосымша
әдiстемелiк секциясы мақұлдаған
1995 ж. 20 наурыздағы
N 1 хаттама
Қазақстан Республикасы IIМ жоғары оқу орнының
редакциялық-баспагерлiк кеңесi (РБКЕ) жөнiндегi
ЕРЕЖЕ
1. Редакциялық-баспагерлiк кеңес (РБК) жұмысын оқу орнының Жарғысы
және осы Ережеге сәйкес ұйымдастырады.
2. Редакциялық-баспагерлiк кеңестiң жұмысы қоғамдық бастамада, жоғары
бiлiктi мамандарды тарту арқылы құрылады.
3. РБК құрамы және ол туралы Ереженi оқу орнының Ғылыми кеңесi бекiтедi. РБКЕ, ғылыми жинақтардың редколлегия құрамы қажеттi жағдайларда немесе кем дегенде 2 жылда бiр рет жаңартылып отырады.
4. РБК мәжiлiстерi қажет жағдайлар бойынша немесе тоқсанында 1 рет өткiзiлiп тұрады.
5. Редакциялық-баспагерлiк кеңестiң ұйымдастырушылық жұмыстарын, жоспарлар, есептер және құжаттарды дайындауды РБКЕ хатшысы жүзеге асырады.
6. РБК негiзгi мiндеттерi болып табылатындар:
- басылымдардың тақырыптық жоспарлануы;
- оқу орны шығаратын ғылыми, оқу және оқу-әдiстемелiк оқулықтардың жоғары ғылыми және әдiстемелiк деңгейiнде қатаң бақылау жасауды жүзеге асыру;
- теориялық қызығушылық тудыратын және жалпы заң ғылымының дамуында практикалық мәнi бар монографиялар мен мақалалардың авторларына көмек көрсету;
- ғылыми, оқу және оқу-әдiстемелiк әдебиеттердi шығаруға оқу орны мен Қазақстан Республикасы IIМ басқа жоғары оқу орындарының қызметкерлерi мен жетекшi ғалымдарды, аса бiлiктi оқытушыларды және авторлық ұжымдарды тарту;
- ғылыми басылымдарды шығаруда өздерiн ақтамайтын параллельдiлiк және қайталауды; болдырмау.
7. Оқу орнының РБК мыналарға құқылы:
- ҒЗжРББ басылымдарын дайындауға келешек және жыл сайынғы жоспарларын қарастырып, оларды оқу орнының Ғылыми кеңесiне ұсынуға;
- ҒЗжРББ ұсынуы бойынша ғылыми жинақтардың редакциялық алқаларының құрамын бекiтуге;
- ҒЗжРББ баспагерлiк қызметiне кезеңдiк талдау жүргiзу және iс тәжiрибесiн жалпыластыру;
- оқу орнының баспагерлiк қызметi бойынша Қазақстан Республикасының Баспасөз және бұқаралық ақпарат министрлiгi, Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым Академиясының РБК-мен байланысты жүзеге асыру.

8. В обязанности РИСО входит:
- рассмотрение заявок подразделений учебного заведения на издание работ, формирование плана выпуска изданий соответствующих подразделений;
- оценка представленных авторами и коллективами авторов рукописей.
9. В целях обеспечения высокого научного и методологического уровня изданий редакционно-издательский совет осуществляет контроль над рукописями, рекомендованными в печать заседаниями кафедр.
Ответственность за научное содержание выпускаемой литературы, ее актуальность для науки и практики возлагается на авторов и руководителей авторских коллективов.
10. Исходя из оценки рукописи, РИСО может рекомендовать рукопись к печати, вернуть автору для переработки, отклонить рукопись и исключить ее из плана изданий.
11. Оценка рукописи складывается из следующих элементов: актуальность темы, научный уровень работы, новизна материала (теоретическая, методическая и практическая), стиль и форма изложения материала.
12. Оценка рукописи основывается на решении заседаний кафедр и поступающих рецензий отдельных ведущих ученых и специалистов.
13. Рецензирование рукописи проводится членами РИСО или специалистами, привлекаемыми советом в том случае, когда представленная рецензия неудовлетворительна.
14. Рецензия должна содержать квалифицированный разбор рукописи, раскрывать ее научный и практический потенциал, новизну материала и давать всестороннюю оценку.
15. РИСО рассматривает и принимает решения о качестве и объеме рукописей научных работ, предназначенных к выпуску. В случае поступления в РИСО протеста в отношении решения, утвердившего рукопись в печать, РИСО принимает соответствующие решение.
16. В своей работе РИСО руководствуется следующими требованиями:
- публикуемая статья или работа должна содержать результаты законченных исследований или их этапа;
- объем издаваемых работ должен быть минимальным, содержание должно точно соответствовать названию. Для публикации малотиражных материалов должна применяться безнаборная печать и система депонирования рукописей;
- сроки обсуждения и сдачи рукописей в издательство должны быть
оптимально сокращены;
- при рекомендации рукописи к изданию обязательно учитывается
возможность ее распределения и круг читателей;
- при прочих равных условиях в первую очередь издаются работы
ведущих ученых. Предпочтение отдается монографиям, справочным
учебно-методическим изданиям;
- издание материалов конференций осуществляется в возможно
краткой форме.
УПРАВЛЕНИЕ УЧЕБНЫХ ЗАВЕДЕНИЙ
МВД РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
Одобрено предметно-методической             Приложение N 4
секцией "Организация научно-         к Приказу МВД РК N ____ от ____
исследовательской работы"
Координационного научно-
методического совета МВД
Республики Казахстан
Протокол N 1 от 20.03.95 г.
ПОЛОЖЕНИЕ
об адъюнктуре высшего учебного заведения МВД
Республики Казахстан
I. Общие положения

8. РБК мiндетiне кiретiндер:
- оқу орны бөлiмшелерiнiң еңбектердi басып шығаруға берген тапсырыстарын қарастыру, сәйкес бөлiмшелердiң басылымдарын шығару жоспарын қалыптастыру;
- авторлар және авторлар ұжымының ұсынған қолжазбаларын бағалау.
9. Басылымдардың жоғары ғылыми және әдiстелемiк деңгейiн қамтамасыз ету мақсатында, редакциялық-баспагерлiк кеңес кафедралардың мәжiлiстерi басуға ұсынған қолжазбаларға бақылау жасауды жүзеге асырады.
Баспадан шығарылған әдебиеттiң ғылыми мазмұны, ғылым мен практика үшiн оның маңыздылығына жауапкершiлiк авторлар және авторлар ұжымының жетекшiсiне жүктеледi.
10. Қолжазбаны бағалай отырып, РБК оны басылымға ұсынуы, авторға қайта өңдеуге беруi, қолжазбаны қабылдамауы және оны басылымдар жоспарынан шығарып тастауы мүмкiн.
11. Қолжазбаны бағалау келесi элементтерден құралады: тақырыптың маңыздылығы, еңбектiң ғылыми деңгейi, материалдардың (теориялық, әдiстемелiк және практикалық) сонылығы, материалды жеткiзудегi стилi және формасы.
12. Қолжазбаларды бағалау кафедралар мәжiлiстерiнiң шешiмдерiне және жетекшi ғалымдар мен мамандардың жеке келiп түскен сын-пiкiрлерiне негiзделедi.
13. Ұсынылған сын-пiкiр қанағаттандырмаған жағдайда қолжазбаны рецензиялауды РБК мүшелерi немесе кеңес шақырған мамандар өткiзедi.
14. Сын-пiкiрдiң өзектi құрылымына бiлiктi талдау, оның ғылыми және практикалық мүмкiндiгiн (саралау) материалдық сонылығын ашу және жан-жақты баға беру кiредi.
15. РБК шығаруға арналған ғылыми еңбектер қолжазбаларының сапасы мен көлемi туралы шешiмдердi қарастырады және қабылдайды. РБК баспаға бекiткен қолжазбаға қатысты шешiмге қарсы наразылық бiлдiрiлсе, РБК сәйкес шешiм қабылдайды.
16. РБК өз қызметiнде төмендегi талаптарды басшылыққа алады:
- жарияланатын мақала немесе еңбекте аяқталған зерттеудiң немесе олардың кезеңiнiң нәтижесi болуы қажет;
- басылатын еңбектiң көлемi мейлiнше ықшам, мазмұны нақты атауына сәйкес келуi тиiс. Таралымы аз материалдарды жариялауға терiмсiз баспа түрi және қолжазбаларды депоненттiк сақтау жүйесi қолданылуы қажет;
- қолжазбаларды талқылау және баспаға тапсыру мерзiмдерi ұтымды
қысқартылуы қажет;
- басылымға қолжазбаны ұсынғанда оның таралу мүмкiндiгi және
оқушылардың көлемi мiндеттi түрде есепке алынады;
- басқа тең жағдайларға ең бiрiншi кезекте жетекшi ғалымдардың
еңбектерi басылып шығарылады. Ерекше орын монографияларға, анықтамалық
оқу-әдiстемелiк басылымдарға берiледi;
- конференция материалдары мүмкiндiгiнше қысқа түрде басылып
шығарылады.
Қазақстан Республикасы IIМ
оқу орындары басқармасы
Қазақстан Республикасы IIМ               Қазақстан Республикасы IIМ
Үйлестiрушi ғылыми-әдiстемелiк             199_ ж. ______________
кеңесiнiң "Ғылыми-зерттеу                  N ________ бұйрығына
жұмысын ұйымдастыру" пәндiк-                    N 4 қосымша
әдiстемелiк секциясы мақұлдаған
1995 ж. 20 наурыздағы
N 1 хаттама
Қазақстан Республикасы IIМ жоғары оқу орнының
адъюнктурасы туралы
ЕРЕЖЕ
I. Жалпы ережелер

1.1. Адъюнктура при высшем учебном заведении МВД Республики Казахстан является составной частью системы образования и основной формой планомерной подготовки научно-педагогических и научных кадров. Адъюнктура имеет своей целью углубление теоретической и специальной подготовки научно-педагогических и научных кадров, овладение ими методами и средствами научных исследований, умением самостоятельно на высоком уровне вести научную, педагогическую и воспитательную работу.
Примечание. В дальнейшем ВУЗ.
1.2. Штатная численность адъюнктуры устанавливается МВД Республики Казахстан с учетом необходимости замещения должностей, подлежащих комплектованию лицами с учеными степенями, в пределах численности переменного состава вузов, штатной численности научно-исследовательских подразделений.
1.3. Адъюнктура открывается с отрывом (очная) и без отрыва (заочная) от службы. Срок обучения в адъюнктуре с отрывом от службы не должен превышать трех лет, а в адъюнктуре без отрыва от службы - четырех лет. Срок обучения в адъюнктуре может быть продлен по состоянию здоровья или по другим уважительным причинам, но не более чем на один год.
1.4. Ежегодный план подготовки научно-педагогических и научных кадров утверждается министром внутренних дел Республики Казахстан.
1.5. В исключительных случаях по редким специальностям, при невозможности обеспечения необходимого уровня научного руководства силами профессорско-преподавательского состава вуза, осуществляющего адъюнктскую подготовку, научный руководитель может приглашаться из другого вуза, НИИ, в том числе и вне системы МВД, на контрактной основе.
II. Прием в адъюнктуру
2.1. Подготовка адъюнктов осуществляется по отраслям наук и специальностями в соответствии с номенклатурой специальностей научных работников. Перечень специальностей, по которым осуществляется адъюнктская подготовка, ежегодно определяется Ученым советом вуза с учетом потребностей в специалистах и наличия необходимого уровня научного руководства.
2.2. Отбор кандидатов на учебу в адъюнктуру проводится органами (учреждениями) внутренних дел в соответствие с ежегодным планом МВД Республики Казахстан очередного набора в адъюнктуру высших учебных заведений МВД. Комплектование адъюнктуры осуществляется на основе конкурсного отбора, при этом на каждое выделенное место направляется не менее двух кандидатов.
2.3. В адъюнктуру с отрывом от службы принимаются лица начальствующего состава в возрасте не свыше 35 лет, в адъюнктуру без отрыва от службы - не старше 40 лет с законченным высшим образованием из числа выпускников высших учебных заведений и сотрудников органов внутренних дел, имеющих склонность к научно-исследовательской работе.

1.1. Қазақстан Республикасы IIМ жоғары оқу орны* жанындағы адъюнктура бiлiм беру жүйесiнiң құрамдас бөлiгi және ғылыми-педагогикалық және ғылыми кадрларды жоспарлауды дайындаудың негiзгi түрi болып табылады. Адъюнктураның негiзгi мақсаты ғылыми-педагогикалық және ғылыми кадрлардың теориялық және арнайы дайындығын тереңдету, олардың ғылыми зерттеудiң әдiстерi мен құралдарын игерту, өздерi ғылыми, педагогикалық және тәрбие жұмыстарын өзбетiмен жүргiзе бiлуiн меңгерту болып табылады.
Ескерту: Бұдан былай - ЖОО
1.2. Адъюнктураның штаттық санын лауазымдарды ғылыми дәрежелерi бар адамдармен жасақтау тиiстiлiгiн есепке ала отырып ЖОО ауыспалы құрамының сандық мөлшерi және ғылыми-зерттеу бөлiмшелерiнiң штаттық санының шегiнде Қазақстан Республикасы IIМ белгiлейдi.
1.3. Адъюнктура қызметтен қол үзiп (күндiзгi) және қол үзбей (сырттай) оқу үшiн ашылады. Адъюнктурада оқу мерзiмi қызметтен қол үзiп оқыса - үш жылдан аспауы тиiс, ал қызметтен қол үзбей оқу адъюнктурасында - төрт жыл. Адъюнктурадағы оқу мерзiмi денсаулығы жағдайы немесе басқа дәйектi себептер бойынша бiр жылға ғана ұзартылуы мүмкiн.
1.4. Ғылыми-педагогикалық және ғылыми кадрларды дайындаудың жыл сайынғы жоспарын Қазақстан Республикасының iшкi iстер министрi бекiтедi.
1.5. Айырықша жағдайларда, адъюнкттiк дайындықты жүзеге асырушы ЖОО профессорлық-оқытушылар құрамының күшiмен сирек мамандықтар бойынша ғылыми жетекшiлiктi қажеттi деңгейде қамтамасыз ету мүмкiн болмаса, ғылыми жетекшi басқа ЖОО-ынан, ғылыми-зерттеу институтынан, соның iшiнде IIМ жүйесiнен тыс орындардан, келiсiм-шарт негiзiнде шақырылуы мүмкiн.
II. Адъюнктураға қабылдау
2.1. Адъюнкттердi даярлау ғылымдар мен мамандықтардың барлық салалары бойынша, ғылыми қызметкерлер мамандықтарының номенклатурасына сәйкес жүзеге асырылады. Адъюнкттiк даярлық жүзеге асырылатын мамандықтар тiзiмiн жыл сайын мамандарға қажеттiлiк пен ғылыми жетекшiлiктiң қажет деңгейде қамтамасыздандырылуын есепке ала отырып, ЖОО-ның Ғылыми кеңесi анықтайды.
2.2. Адъюнктураға оқуға талапкерлер iрiктеудi iшкi iстер органдары (мекемелерi) IIМ жоғары оқу орындарының адъюнктурасына Қазақстан Республикасының IIМ жыл сайынғы жоспарына қабылдау сәйкес жүргiзедi. Адъюнктураны жасақтау конкурстық iрiктеу негiзiнде жүзеге асады, бұл жағдайда әр бөлiнген орынға кем дегенде екi талапкер жiберiледi.
2.3. Адъюнктураға басшы адамдар санатынан қызметiнен қол үзiп оқуға - 35 жасқа дейiн, қызметтен қол үзбей оқуға 40 жастан аспаған, жоғары оқу орындарын бiтiрген және ғылыми-зерттеу жұмысына икемi бар iшкi iстер органдарының қызметкерлерi қабылданады.

2.4. Лица, поступающие в адъюнктуру, должны иметь опыт практической, учебной, учебно-методической и научной работы по профилю избранной специальности не менее двух лет после окончания высшего учебного заведения.
2.5. Выпускники заочной формы обучения вузов, имеющие стаж практической работы по избранной специальности не менее двух лет, допускаются к сдаче вступительных экзаменов непосредственно после окончания вузов по рекомендации Ученого совета высшего учебного заведения.
Выпускники дневного обучения вузов МВД Республики Казахстан за время обучения, проявившие склонность к научному творчеству, по ходатайству кафедры, допускаются к вступительным экзаменам в адъюнктуру непосредственно после окончания вуза только при наличии рекомендации Ученого совета вуза.
2.6. Лица, ранее прошедшие полный курс обучения в адъюнктуре
(аспирантуре), а также исключенные из них по причине
профессиональной и моральной непригодности, правом вторичного
поступления в адъюнктуру не пользуются.
2.7. Лица, желающие поступить в адъюнктуру, подают по команде
рапорт с указанием избранной научной специальности.
На каждого кандидата очного и заочного обучения к 1 июня в вуз
высылаются следующие документы:
- личное дело поступающего;
- учебное дело поступающего, в котором должны находиться:
- рапорт с указанием о целевом обучении;
- справка (объективка) по  ф.1;
- личный листок по учету кадров с фотографией;
- автобиография;
- служебная характеристика-рекомендация;
- две фотографии 3.5х4.5 для удостоверения;
- заверенная копия диплома об окончании вуза и выписка из
зачетной ведомости;
- список опубликованных научных работ, изобретений и отчетов о научно-исследовательских, а при отсутствии - научный реферат (доклад) по избранной специальности в объеме 25-30 страниц машинописного текста через два интервала;
- выписка из протокола заседания совета вуза для лиц, рекомендованных в адъюнктуру непосредственно после окончания вуза;
- справка о состоянии здоровья с указанием возможности обучения в адъюнктуре;
- удостоверение о сдаче кандидатских экзаменов, установленных Государственным аттестационным комитетом (ГАК) Республики Казахстан.
Диплом об окончании вуза в подлиннике предъявляется лично поступающим в адъюнктуру по прибытии в вуз.
2.8. Для проведения приема в адъюнктуру приказом начальника высшего учебного заведения создается приемная комиссия под председательством начальника (заместителя начальника учебного заведения по научной работе) высшего учебного заведения.
Члены приемной комиссии назначаются из числа руководителей отделов, кафедр, лабораторий и научных руководителей адъюнктов.

2.4. Адъюнктураға түсушi адамдардың таңдап алынған мамандығы бойынша жоғары оқу орнын бiтiргеннен кейiн екi жылдан кем емес практикалық, оқу, оқу-әдiстемелiк және ғылыми жұмыстан тәжiрибесi болуы тиiс.
2.5. ЖОО-ның сырттай бiтiрушiлерi таңдап алған мамандығы бойынша екi жылдан кем болмайтын практикалық жұмыс өтiлi бар болса, ЖОО-ның бiтiрген кезде жоғары оқу орнының Ғылыми кеңесiнiң ұсынысы бойынша қабылдау емтиханына жiберiледi.
Қазақстан Республикасы IIМ ЖОО күндiзгi бөлiмiн бiтiрушiлер оқу барысында ғылыми шығармашылыққа икемдiлiк көрсетсе кафедраның кепiлдемесiмен адъюнктураның қабылдау емтиханын тапсыруға оқуды бiтiргеннен кейiн, ЖОО Ғылыми кеңесiнiң ұсынысы бойынша ғана жiберiледi.
2.6. Бұрын адъюнктурада (аспирантурада) толық оқу курсын өткен,
сонымен қатар кәсiби және моральдық жарамсыздығы үшiн оқудан шығарылса,
адъюнктураға екiншi рет түсу құқын пайдалана алмайды.
2.7. Адъюнктураға түсуге тiлек бiлдiрушi адамдар команда бойынша
таңдаған ғылыми мамандықты көрсете отырып, рапорт бередi.
Күндiзгi және сырттай оқуға талапкерлердiң әрқайсысының маусымның
1-не дейiн мынадай ЖОО құжаттары жiберiледi:
- оқуға түсушiнiң жеке iсi;
- түсушiнiң оқу iсi, оның iшiнде мыналар болуы тиiс;
- мақсатты оқу туралы көрсетiлген рапорт;
- N 1 үлгi бойынша анықтама (объективтiк);
- фотосуретi бар кадрлар есебi бойынша жеке қағазы;
- өмiрбаяны;
- қызметтiк мiнездеме-ұсыныс;
- куәлiк үшiн 3,5х4,5 көлемдi екi фотосуретi;
- ЖОО бiтiруi туралы дипломның көшiрмесi және сынақтық ведомостен
көшiрме;
- жарияланған ғылыми жұмыстары, ашқан жаңалықтары және ғылыми-зерттеу туралы есептерi, олар болмаған жағдайда таңдалған мамандығы бойынша машинкаға 2 интервал арқылы басылған 25-30 бет көлемiнде ғылыми реферат (баяндама);
- адъюнктураға ЖОО-ның бiтiрген бойда түсуге ұсынылған адамдарға ЖОО-ның кеңесi мәжiлiсiнiң хаттамасынан көшiрме;
- адъюнктурада оқу мүмкiндiгi көрсетiлген, денсаулығының жағдайы туралы анықтама;
- Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк аттестациялық комитетi (МАК) белгiлеген кандидаттық емтихандарды тапсырғандығы туралы куәлiк.
ЖОО бiтiргендiгi жөнiндегi дипломның түпнұсқасын, адъюнктураға түсушi ЖОО келiп жеке көрсетедi.
2.8. Адъюнктураға қабылдау жүргiзу үшiн жоғары оқу орны бастығының бұйрығымен жоғары оқу орнының бастығының (оқу орны бастығының ғылыми жұмыс бойынша орынбасарының) төрағалық етуiмен қабылдау комиссиясы құрылады.
Қабылдау комиссиясының мүшелерi бөлiм, кафедра, лаборатория жетекшiлерi және адъюнкттердiң ғылыми жетекшiлерi санатынан тағайындалады.

2.9. Решение о допуске к вступительным экзаменам в адъюнктуру или в отказе выносится приемной комиссией за месяц до начала экзаменов с учетом отзыва на реферат или представленные научные работы и заключения предполагаемого научного руководителя по результатам собеседования.
2.10. Экзамены проводятся ежегодно с 1 октября. Поступающие в адъюнктуру сдают конкурсные вступительные экзамены по философии, одному из иностранных языков и специальной дисциплине в объеме программы для вузов.
Вступительный экзамен по специальности должен предшествовать экзаменам по другим дисциплинам. Пересдача экзаменов не допускается.
2.11. Лица, сдавшие полностью или частично кандидатские экзамены, при поступлении в адъюнктуру освобождаются от соответствующих вступительных экзаменов.
2.12. Прием вступительных экзаменов в адъюнктуру проводится комиссиями, назначенными начальником вуза. В состав комиссии входит доктор наук или профессор по той специальности, по которой проводится экзамен. При отсутствии докторов наук в состав комиссии могут включаться кандидаты наук, доценты, а по иностранному языку квалифицированные преподаватели, не имеющие ученых степеней и званий.
Комиссия состоит из председателя, назначаемого из числа начальников соответствующих кафедр (отделов, лабораторий), и не менее трех членов.
2.13. Лицам, допущенным к сдаче вступительных экзаменов в адъюнктуру (очную, заочную), предоставляется дополнительный отпуск в 30 календарных дней с сохранением денежного содержания по месту службы для подготовки и сдачи экзаменов.
Лица, поступающие в адъюнктуру с частично сданными кандидатскими экзаменами, пользуются дополнительным отпуском для сдачи оставшихся вступительных экзаменов из расчета 10 дней на каждый экзамен.
Принимаемые в адъюнктуру без сдачи вступительных экзаменов правом на дополнительный отпуск по месту работы не пользуются.
К отпуску дается дополнительное время на проезд от места службы до места нахождения вуза с сохранением денежного содержания.
Документом, удостоверяющим право на отпуск, является извещение вуза о допуске к вступительным экзаменам.
2.14. Лица, поступающие в адъюнктуру на очное обучение, перед отъездом на вступительные экзамены сдают в установленном порядке дела по занимаемой должности, но из списков личного состава до зачисления в адъюнктуру не исключаются.
Зачисление в адъюнктуру производится приказом начальника вуза на основании протокола заседания приемной комиссии (Приложение N 1).
Лица, зачисленные в очную адъюнктуру, освобождаются от занимаемых должностей по прежнему месту работы и откомандировываются в течение 5 дней после зачисления в вуз. Основанием для этого является сообщение вуза о зачислении в адъюнктуру.
Решение о приеме в адъюнктуру или отказе в приеме сообщается поступающему в пятидневной срок после принятия решения приемной комиссией, не позже чем за две недели до начала занятий.
Списки лиц, принятых в адъюнктуру, представляются в Управление учебных заведений (УУЗ) МВД Республики Казахстан в двухдневный срок по окончании приема.

2.9. Адъюнктураның қабылдау емтиханына жiберу немесе жiбермеу туралы қабылдау комиссиясының шешiмi емтихан басталардан бiр ай бұрын, рефератқа немесе ұсынылған ғылыми еңбектерiне пiкiрдi және болжамды ғылыми жетекшiнiң шешiмi есепке алына отырып, әңгiмелесу нәтижелерi бойынша шығарылады.
2.10. Емтихандар жыл сайын қазанның 1-нен бастап қабылданады. Адъюнктураға түсушiлер философия, шет тiлдердiң бiреуi және арнаулы пәннен ЖОО арналған бағдарлама көлемiнде емтихандар тапсырады.
Мамандығы бойынша қабылдау емтиханы басқа пәндер бойынша қабылданатын емтихандардан бұрын өтуi қажет. Емтихандарды қайта тапсыруға болмайды.
2.11. Кандидаттық емтихандарды толық немесе iшiнара тапсырған адамдар адъюнктураға түсу барысында сәйкес қабылдау емтихандарынан босатылады.
2.12. Адъюнктураға емтихандарды қабылдау ЖОО бастығы белгiлеген комиссиялар жүргiзедi. Комиссия құрамына емтихан өткiзiлiп жатқан мамандық бойынша ғылым докторы немесе профессор кiредi. Ғылым докторлары болмаған жағдайда, комиссия құрамына ғылым кандидаттары, доценттер, ал шет тiлдер бойынша ғылыми дәрежесi мен атағы жоқ бiлiктi оқытушылар кiргiзiлуi мүмкiн.
Комиссияның құрамы сәйкес кафедра (бөлiм, лабораториялардың) бастықтарының iшiнен тағайындалған, төрағадан және үш адамнан кем емес комиссия мүшелерiнен тұрады.
2.13. Адъюнктураға (күндiзгi, сырттай бөлiмдерiне) қабылдау емтихандарын тапсыруға жiберiлген адамдарға қызмет орнынан жалақысы сақталынып, емтихандарға дайындалу және тапсыру үшiн 30 күндiк қосымша демалыс берiледi.
Кандидаттық емтихандарды адъюнктураға түсушi адамдар iшiнара тапсырған болса, қалған қабылдау емтихандарын тапсыруға қосымша демалыс әр емтиханға 10 күннен есептелiнiп берiледi.
Қабылдау емтихандарын тапсырмай адъюнктураға қабылданышуларға жұмыс орнынан берiлетiн қосымша демалыс алу құқы берiлмейдi.
Демалысқа қоса қызмет орны мен ЖОО-ына дейiнгi жүретiн жолға, еңбекақысын сақтай отырып, қосымша уақыт берiледi.
ЖОО-ның қабылдау емтиханына рұқсат еткен хабарламасы демалысқа шығу құқығын куәландыратын құжат болып табылады.
2.14. Адъюнктураның күндiзгi бөлiмiне түсушi адамдар қабылдау емтиханына кетуден бұрын белгiленген тәртiпте жұмысы бойынша iстердi тапсырады, бiрақ адъюнктура түскенге дейiн жеке құрамның тiзiмiнен шығарылмайды.
Адъюнктураға қабылдау қабылдау комиссиясы мәжiлiсiнiң хаттамасы негiзiнде (N 1 қосымша) ЖОО бастығының бұйрығымен жүзеге асырылады.
Адъюнктураның күндiзгi бөлiмiне қабылданған адамдар бұрынғы жұмыс орны бойынша iстеген лауазымдарынан босатылады және қабылданғаннан кейiн 5 күннiң iшiнде ЖОО-на жiберiледi. Ол үшiн адъюнктураға қабылдануы туралы ЖОО-ның хабарламасы негiз болып табылады.
Адъюнктураға қабылдау немесе қабылдамау жайындағы шешiм, оқуға түсушiге қабылдау комиссиясы шешiм қабылдағаннан кейiн 5 күн iшiнде бiрақ сабақ басталғаннан екi апта бұрын мерзiм iшiнде хабарланады.
Адъюнктураға қабылдаған адамдардың тiзiмi Қазақстан Республикасы IIМ Оқу орындарының басқармасына (ООБ) қабылдау аяқталғаннан кейiн екi күндiк мерзiм iшiнде ұсынылады.

2.15. Адъюнкты, не явившиеся без уважительной причины в назначенное время по вызову вуза, из адъюнктуры отчисляются приказом начальника высшего учебного заведения. О причинах их неприбытия комплектующие органы внутренних дел обязаны сообщить руководству вуза.
2.17. Лица, не принятые в адъюнктуру на очное обучение, откомандировываются к прежнему месту службы.
Лица, поступающие в адъюнктуру непосредственно после окончания высшего учебного заведения МВД, в случае незачисления их в адъюнктуру подлежат направлению на работу на общих основаниях.
2.18. Перевод из одного учебного заведения в другое для продолжения обучения в адъюнктуре осуществляется:
- для адъюнктов, обучающихся на контрактной основе в вузах и НИУ других республик - только по согласованию с МВД Республики Казахстан и МВД государств обучающей стороны в соответствии с положениями заключенного контракта;
- для адъюнктов, обучающихся в иных учебных заведениях МВД Республики Казахстан - по согласованию руководства вузов с УУЗ МВД Республики Казахстан.
Основанием для решения вопроса о переводе является мотивированный рапорт адъюнкта, завизированный научным руководителем и начальником адъюнктуры, подаваемый по команде.
Адъюнкт, отчисленный до окончания срока из адъюнктуры, может быть восстановлен на оставшийся срок обучения, кроме лиц, отчисленных по причине профессиональной непригодности и за дискредитацию звания работника органов внутренних дел.
III. Подготовка адъюнктов
3.1. Ответственность за организацию работы адъюнктов возлагается на кафедру (лабораторию), на которой проходит подготовку адъюнкт, научного руководителя, начальника адъюнктуры, а там где его нет - на работника, его заменяющего.
3.2. Для оказания научно-методической помощи в выполнении диссертационного исследования, каждому адъюнкту одновременно с его зачислением в адъюнктуру начальником вуза утверждается научный руководитель, как правило, из числа докторов наук или профессоров. В отдельных случаях по решению ученых советов вузов, к научному руководству вузов привлекаются кандидаты наук соответствующей специальности.
Научный руководитель консультирует адъюнкта, контролирует выполнение им индивидуального плана и несет персональную ответственность за качество, своевременность подготовки и защиты диссертации.
3.3. Советы вузов не позднее трех месяцев со дня зачисления утверждают адъюнктам темы диссертационных исследований по актуальным проблемам науки.
3.4. Адъюнкты работают по общему и индивидуальному учебным планам.
3.4.1. Общий учебный план, утвержденный Ученым советом вуза на весь период обучения, выполняется адъюнктами в полном объеме за исключением педагогической практики для лиц, обучающихся без отрыва от производства. (Приложение N 2).

2.15. ЖОО-ның шақыруы бойынша белгiленген уақытында себепсiз келмей қалған адъюнкттер жоғары оқу орны бастығының бұйрығымен адъюнктурадан шығарылады. Олардың келмеу себептерi жайлы iшкi iстер органының жасақтау бөлiмi, ЖОО-ның басшылығына хабарлауы тиiс.
2.17. Адъюнктураның күндiзгi бөлiмiне қабылданбаған адамдар бұрынғы жұмыс орнына қайта жiберiледi.
IIМ жоғары оқу орнын бiтiрген бойда адъюнктураға түсушi адамдар адъюнктураға қабылданбаған жағдайда жалпы негiзде жұмысқа жiберiледi.
2.18. Адъюнктурадағы оқуды жалғастыру үшiн бiр оқу орнынан басқасына ауысу төмендегiше жүзеге асырылады:
- басқа республикалардың ЖОО-нында және ғылыми-зерттеу мекемелерiне келiсiм-шарт негiзiнде оқытып жатқан адъюнкттер үшiн тек Қазақстан Республикасы IIМ және оқытып жатқан мемлекет IIМ келiсiмiмен, жасалған шарттың ережелерiне сәйкес;
- Қазақстан Республикасы IIМ басқа оқу орындарында оқып жатқан адъюнкттер - Қазақстан Республикасы IIМ ООБ-ның басшылығының келiсiмi бойынша.
Ауысу жайындағы мәселенi шешуге адъюнкттiң ғылыми жетекшiсi және адъюнктура бастығы бұрыштама соққан команда бойынша берiлетiн рапорт негiз болып табылады.
Оқудың аяғына дейiн адъюнктурадан шығарылып жiберiлген адъюнкт оқудың қалған уақытына қайта қабылдануы мүмкiн, бұл санатқа кәсiптiк жарамсыздығы және iшкi iстер органдарының қызметкерi атағына нұқсан келтiру себебi бойынша шығарылған адамдар кiрмейдi.
III. Адъюнкттердi дайындау
3.1. Адъюнкттердiң жұмысын ұйымдастыру жауапкершiлiгi адъюнкт дайындық өтiп жүрген кафедраға (лабораторияға), ғылыми жетекшiге, адъюнктура бастығына, ол жоқ жерде оны алмастырушы қызметкерге жүктеледi.
3.2. Әр адъюнктте адъюнктураға қабылданған уақыттан бастап диссертациялық зерттеудi жүргiзуде ғылыми әдiстемелiк көмек көрсету үшiн, ЖОО бастығы ғылым докторлары немесе профессорлар құрамынан ғылыми жетекшi бекiтедi. Кейбiр жағдайларда ЖОО-ның ғылыми кеңесiнiң шешiмi бойынша ЖОО ғылыми басшылығына сәйкес мамандықтан ғылым кандидаттары шақырылады.
Ғылыми жетекшi адъюнктке кеңес бередi, жеке жоспарын орындауына бақылау жасайды және диссертацияның сапасы, уақтылы дайындалуы мен қорғауы үшiн дербес жауап бередi.
3.3. ЖОО кеңестерi адъюнкттерге қабылданған күннен бастап үш айдан қалдырмай ғылымның маңызды мәселелерi бойынша диссертациялық зерттеу тақырыптарын бекiтiп бередi.
3.4. Адъюнкттер жалпы және жеке оқу жоспарлары бойынша жұмыс iстейдi.
3.4.1. Адъюнкттер ЖОО-ның бүкiл оқу мерзiмiне бекiтiлiген жалпы оқу жоспарын, өндiрiстен қол үзбей оқитын адамдар үшiн педагогикалық тәжiрибе жинақтаудан басқасын толық көлемде орындауы қажет (N 2 қосымша).

3.4.2. Индивидуальный учебный план работы адъюнкта ежегодно рассматривается и утверждается на заседании соответствующей кафедры, отдела или лаборатории (Приложение N 3).
3.5. Адъюнкты периодически отчитываются о выполнении ими индивидуального плана работы перед научным руководителем на заседании кафедры (лаборатории), а также представляют письменный отчет о проделанной работе в отдел адъюнктуры.
Перевод на следующий год обучения осуществляется на основании аттестации адъюнкта, проводимой ежегодно в октябре т. г. (Приложение N 4).
3.6. Адъюнкт, не проявивший способностей в проведении научных исследований, не выполняющий в установленные сроки индивидуальный план, нарушающий правила внутреннего распорядка, отчисляется из адъюнктуры приказом начальника высшего учебного заведения и направляется к прежнему месту службы.
Лица, зачисленные в адъюнктуру непосредственно после окончания вуза, в случае отчисления из адъюнктуры направляются на работу в установленном порядке.
3.7. Ученые советы вузов осуществляют контроль за работой адъюнктов и систематически не реже одного раза в год заслушивают отчеты научных руководителей, начальников кафедр (лабораторий) об эффективности их работы по подготовке адъюнктов.
3.8. Адъюнкт за время обучения в адъюнктуре в установленные сроки обязан:
- полностью выполнить общий учебный и индивидуальный планы работы, овладеть методологией проведения научных исследований;
- изучить педагогику, психологию, экономику, овладеть методами применения вычислительной и компьютерной техники, математического моделирования и сдать соответствующие экзамены по решению Ученого совета с учетом профиля подготовки, пройти педагогическую практику, а также активно участвовать в общественной жизни коллектива;
- сдать кандидатские экзамены по философии, одному из иностранных языков и специальной дисциплине. Организация и проведение приема кандидатских экзаменов в вузах МВД Республики Казахстан осуществляется в соответствии с нормативными актами Министерства образования и ГАК Республики Казахстан. Прием кандидатских экзаменов проводится 2 раза в год: в мае-июне, октябре-ноябре.
3.9. Адъюнкты пользуются оборудованием, лабораториями, кабинетами, библиотеками, правом на командировки для сбора материала в подразделения органов внутренних дел по темам диссертационных исследований наравне с научными, научно-педагогическими работниками вуза.
Командировки адъюнктам предоставляются на основании утвержденного вуза годового плана научных командировок, составленного по обоснованным заявкам кафедр, отделов, лабораторий, завизированным научным руководителем адъюнкта и начальником отдела адъюнктуры.

3.4.2. Адъюнкттiң жеке оқу жоспары жыл сайын қарастырылады және сәйкес кафедра, бөлiм немесе лабораторияның мәжiлiсiнде бекiтiледi (N 3 қосымша).
3.5. Адъюнкттер жеке жұмыс жоспарының орындалуы жайында кафедра (лаборатория) мәжiлiсiнде ғылыми жетекшiсiнiң алдында есеп бередi, сонымен қатар адъюнктура бөлiмiне атқарылған жұмыс жөнiнде жазбаша есеп ұсынады.
Келесi оқу жылына өту әр жылдың қазанында өткiзiлетiн адъюнкттердi аттестациялау негiзiнде жүзеге асырылады (N 4 қосымша).
3.6. Ғылыми зерттеулердi жүргiзуде қабiлеттiлiк көрсетпеген, дербес жоспарын белгiленген мерзiмде орындамайтын, iшкi тәртiп ережесiн бұзған адъюнкттер жоғары оқу орны бастығының бұйрығымен адъюнктурадан шығарылып бұрынғы жұмыс орнына жiберiледi.
ЖОО бiтiргеннен кейiн бiрден адъюнктураға қабылданған адамдар адъюнктурадан шығарылса жұмысқа белгiленген тәртiпте жiберiледi.
3.7. ЖОО-ның ғылыми кеңестерi адъюнкттердiң жұмысына бақылау жүргiзедi және жылына кем дегенде бір рет ғылыми жетекшiлер, кафедралар (лабораториялар) бастықтарының адъюнкттердi дайындау жөнiндегi жұмыстарының тиiмдiлiгi туралы есептерiн тыңдап отырады.
3.8. Адъюнктурада оқу барысында адъюнкт белгiлеген мерзiм iшiнде мыналарға мiндеттi:
- жалпы оқу және жеке жұмыс жоспарын толық орындауға, ғылыми зерттеудi жүргiзудiң әдiстемесiн игеруге;
- педагогика, психология, экономиканы оқуға, есептеу және компьютер техникасын, математикалық модель жасау әдiстерiн игеруге және дайындық профилiн есепке ала отырып Ғылыми кеңестiң шешiмi бойынша сәйкес емтихандарды тапсыруға, педагогикалық тәжiрибе жинақтаудан өтуге, сонымен қатар ұжымның қоғамдық өмiрiне белсендi қатысуға;
- философиядан, шет тiлдерiнiң бiрiнен және арнайы пәннен кандидаттық емтихандар тапсыруға. Қазақстан Республикасы IIМ ЖОО кандидаттық емтихандарды ұйымдастыру мен қабылдауды өткiзу Бiлiм беру министрлiгi және Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк аттестациялық комиссиясының (МАК) нормативтiк актiлерiне сәйкес жүзеге асады. Кандидаттық емтихандарды қабылдау жылына 2 рет мамыр-маусым, қазан-қараша айларында өткiзiледi.
3.9. Адъюнкттер құрал-жабдықтарды, лабораториялар, кабинеттер, кiтапханаларды пайдалануға, ЖОО ғылыми-педагогикалық қызметкерлерiмен қатар диссертациялық, зерттеулер тақырыптары бойынша iшкi iстер органдары бөлiмшелерiне материал жинауға iссапарға бару құқығына ие.
Адъюнкттерге iссапарлар ғылыми iссапарлардың ЖОО бекiткен жылдық жоспары, кафедралардың, бөлiмдердiң, лабораториялардың тапсырыстары негiзiнде адъюнкттiң ғылыми бастығы және адъюнктураның бөлiм бастығы бұрыштама соғып берiледi.

3.10. Адъюнктам, обучающимся заочно, успешно выполняющим индивидуальный план адъюнктской подготовки, предоставляется по месту службы дополнительный ежегодный отпуск (с сохранением денежного содержания) продолжительностью 30 календарных дней для сдачи кандидатских экзаменов и выполнения работ по диссертации. К отпуску дается дополнительное время на проезд от места службы до места нахождения вуза и обратно с сохранением денежного содержания. Им предоставляются по их просьбе один свободный день в неделю (кроме выходных) в течение четырех лет подготовки в адъюнктуре. Эти дни закрепляются за адъюнктом-заочником приказом по органу внутренних дел.
3.11. Адъюнкты-заочники (соискатели) при успешном выполнении общего и индивидуального учебных планов первых 2,5-3 лет обучения по представлению кафедры и научного руководителя решением Ученого совета могут быть переведены в годичную очную адъюнктуру для завершения диссертационного исследования и подготовки к защите. Выполненный объем диссертационного исследования должен быть не менее 70% общего объема.
При переводе в годичную очную адъюнктуру на адъюнкта (соискателя) распространяются все положения, установленные для адъюнкта-очника в части материально-технического и иного обеспечения.
3.12. На лиц, которым разрешено обучение в заочной аспирантуре других министерств и ведомств, распространяются льготы, предусмотренные для адъюнктов-заочников учебных заведений МВД Республики Казахстан.
3.13. Успешно окончившими адъюнктуру считаются лица, которые в установленный срок обучения сдали кандидатские экзамены, опубликовали основные положения диссертации в научной печати, защитили и представили к защите рекомендованную кафедрой (лабораторией) диссертацию в специализированный совет по защите диссертации.
3.14. По окончании адъюнктской подготовки производится персональное распределение адъюнктов. Персональное распределение возлагается на вуз, осуществляющий подготовку адъюнктов, и проводится комиссией, утвержденной УУЗ МВД Республики Казахстан, не позднее чем за четыре месяца до окончания срока обучения.
3.15. Председателем комиссии по персональному распределению адъюнктов является заместитель министра внутренних дел Республики Казахстан, курирующий кадровую работу, заместителем председателя руководитель учебного заведения, а членами - руководители выпускающих кафедр (отделов, лабораторий), начальники отдела адъюнктуры, осуществляющего подготовку адъюнктов, представители органов внутренних дел.
3.16. Предложение о составе комиссии по первоначальному распределению адъюнктов, дате распределения, сведения о лицах, оканчивающих адъюнктуру, а также заявки на необходимое количество специалистов представляются вузами в УУЗ МВД Республики Казахстан к 10 января. Протокол комиссии по персональному распределению адъюнктов представляется в двухнедельный срок после окончания работы в УУЗ МВД Республики Казахстан.

3.10. Адъюнкттiк дайындықтың дербес жоспарын үздiк орындаушы сырттай оқитын адъюнкттерге қызмет орны бойынша жыл сайын кандидаттық емтихандарды тапсыру және диссертация бойынша жұмыстар орындауы үшiн ұзақтығы 30 күндiк қосымша демалыс берiледi. Қызмет орнынан ЖОО-на орнына баратын жолына жалақысын сақтала отырып демалысқа қосымша уақыт берiледi. Олардың өтiнiшi бойынша адъюнктурада дайындалатын төрт жыл көлемiнде аптасына бiр рет (демалыс күндерден басқа) бос күн берiледi. Бұл күндер сырттай оқушы адъюнктке iшкi iстер органдары бойынша бұйрықпен бекiтiледi.
3.11. Сырттай оқушы адъюнкттер (iзденушiлер) алғашқы 2,5 - 3 оқу жылының жалпы және дербес оқу жоспарларын нәтижелi орындаған жағдайда, кафедра мен ғылыми жетекшiнiң ұсынысымен Ғылыми кеңестiң шешiмi бойынша диссертациялық зерттеуiн аяқтау және қорғауға дайындалу үшiн бiр жылды күндiзгi оқу адъюнктурасына ауыстырылуы мүмкiн. Диссертациялық зерттеудiң орындалған көлемi жалпы көлемiнiң 70%-нен кем болмауы қажет.
Адъюнктураның бiр жылдық күндiзгi бөлiмiн ауыстырылған адъюнкт үшiн күндiзгi бөлiмде оқитын адъюнкттерге белгiленген материалды-техникалық және басқа да қамсыздандырылудың күшi жүредi.
3.12. Басқа министрлiктер мен ведомстволардың аспирантурасының сырттай бөлiмiнде оқуға рұқсат берiлген адамдарға Қазақстан Республикасы IIМ оқу орындарының сырттай оқушы адъюнкттерi үшiн қарастырылған жеңiлдiктер берiледi.
3.13. Адъюнктураны нәтижелi бiтiргендер деп белгiленген оқу мерзiмiнде кандидаттық емтихандарын тапсырған, ғылыми басылымға диссертациясының негiзгi ережелерiн жариялаған, кафедра (лаборатория) ұсынған диссертацияны қорғаған және диссертацияларды қорғау жөнiндегi арнаулы кеңеске ұсынған тұлғалар есептеледi.
3.14. Адъюнкттiк дайындық аяқталған соң адъюнкттердi жеке-дара бөлу жүзеге асырылады. Жеке-дара бөлу адъюнкттердi дайындауды жүзеге асырушы ЖОО-на жүктеледi және Қазақстан Республикасы IIМ ООБ бекiткен комиссия оқу мерзiмiнiң аяқталуынан төрт ай бұрын жүргiзедi.
3.15. Адъюнкттердi жеке-дара бөлу жөнiндегi комиссияның төрағасы болып Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң кадрлар жұмысына жетекшiлiк жүргiзетiн орынбасары, төрағасының орынбасары оқу орнының басшысы, ал комиссия мүшелерi болып бiтiргiзушi кафедралар (бөлiмдер, лабораториялар) меңгерушiлер, адъюнкттердi даярлауды жүзеге асырушы адъюнктура бөлiмiнiң бастықтары, iшкi iстер органдарының өкiлдерi танылады.
3.16. Адъюнкттердi бастапқы жеке-дара бөлу жөнiндегi комиссия құрамы, бөлу өткiзiлу мерзiмi жайлы ұсыныстар, адъюнктураны бiтiрушiлер жайлы мәлiметтер, сонымен қатар ЖОО қажеттi мамандар саны жайындағы тапсырыстар Қазақстан Республикасы IIМ ООБ-на қаңтардың 10-на дейiн ұсынылады. Адъюнкттердi жеке-дара бөлу жөнiндегi комиссияның хаттамасы өз жұмыстарын аяқтағаннан кейiн екi апта iшiнде Қазақстан Республикасы IIМ ООБ тапсырылады.

3.17. Лицам, окончившим очную адъюнктуру, выдается удостоверение о направлении на работу.
3.18. Выпускникам адъюнктуры время обучения в адъюнктуре с отрывом от службы засчитывается в стаж научно-педагогической работы независимо от его наличия до поступления в адъюнктуру, а также в стаж службы в органах внутренних дел.
IV. Материально-техническое обеспечение
4.1. Все расходы на содержание адъюнктуры (заработная плата адъюнктов, оплата научного руководства, командировочные расходы, издание печатной продукции, опубликование рефератов и пр.), определяются самостоятельно в смете учебного заведения отдельно от расходов на научно-исследовательскую и редакционно-издательскую деятельность.
4.2. Смета должна предусматривать финансирование:
4.2.1. Приема вступительных экзаменов из расчета 1 час на одного поступающего по каждой дисциплине каждому экзаменатору;
4.2.2. Рецензирования реферата по вступительным экзаменам из расчета 3 часа на каждый реферат;
4.2.3. Групповых консультаций - 4 часа;
4.2.4. Приема кандидатских экзаменов - 1 час на каждого адъюнкта по каждой дисциплине каждому экзаменатору;
4.2.5. Размеры оплаты соответствуют нормативам, действующим на момент проведения работ, оговоренных в пп. 4.2.1.
Оплата производится независимо от места основной работы экзаменатора на основе ведомости, составляемой отдельно на каждого экзаменатора.
4.2.6. Научных командировок из расчета не более 90 суток на одного адъюнкта за весь период обучения.
4.2.7. Расходов на опубликование результатов диссертационных исследований и рефератов из расчета не более 4 п.л. за весь период обучения.
4.3. Адъюнктам очного обучения выплата денежного содержания производится в порядке и размерах, предусмотренных Положением о денежном содержании лиц рядового и начальствующего состава органов внутренних дел.
4.4. Порядок оплаты научному руководителю определяется Положением о подготовке научно-педагогических кадров в высших учебных заведениях МВД республики Казахстан.
4.5. Иногородним адъюнктам на весь период обучения предоставляется место в общежитии за установленную плату. Семьи адъюнктов по месту учебы жилой площадью не обеспечиваются и их затраты по ее найму не возмещаются.
4.6. Ежегодно адъюнкту-заочнику, успешно выполняющему
индивидуальный план адъюнктской подготовки, предоставляется
дополнительный отпуск (с сохранением денежного содержания)
продолжительностью 30 календарных дней для сдачи кандидатских
экзаменов и выполнения работ по диссертации.
УПРАВЛЕНИЕ УЧЕБНЫХ ЗАВЕДЕНИЙ
МВД РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
Одобрено предметно-методической                Приложение N 5
секцией "Организация научно-         к Приказу МВД РК N ____ от ____
исследовательской работы"
Координационного научно-методического
совета МВД Республики Казахстан
Протокол N 1 от 20.03.95 г.
ПОЛОЖЕНИЕ
об адъюнкте, соискателе учебных заведений
МВД Республики Казахстан
I. Общие положения

3.17. Адъюнктураның күндiзгi бөлiмiн аяқтаған адамдарға жұмысқа жолданғаны туралы куәлiк берiледi.
3.18. Қызметтен қол үзiп оқыған адъюнкттерге адъюнктурадағы оқу мерзiмi адъюнктураға түскенге дейiн болу-болмауына қарамастан ғылыми-педагогикалық жұмыс өтiлiне, сондай-ақ iшкi iстер органдарындағы қызмет өтiлiне кiредi.
IV. Материалдық-техникалық қамтамасыздау
4.1. Адъюнктураны ұстаудың барлық шығыны (адъюнкттердiң еңбекақысы, ғылыми жетекшiлiкке төлем жасау, iссапарлар шығыны, баспа өнiмдерiн шығару, рефераттарды жариялау және басқалар), оқу орнының ғылыми-зерттеу және редакциялық-баспагерлiк қызметiнiң шығындарынан бөлек сметада белгiленедi.
4.2. Смета мынадай қаржыландыруды ескеруi қажет:
4.2.1. Әр емтихан қабылдаушыға 1 талапкерге 1 сағат есеппен қабылдау емтихандарын өткiзу;
4.2.2. Қабылдау емтихандары бойынша әр рефератқа 3 сағат есебiнен сын-пiкiр жазу;
4.2.3. Топтық консультацияға - 4 сағат;
4.2.4. Кандидаттық емтихандарды қабылдауда - әрбiр адъюнктке әр пен бойынша әрбiр емтихан қабылдаушыға 1 сағат;
4.2.5. Төлемдер көлемi 4.2.1. тармақшасында көрсетiлген жұмыс жүргiзу сәтiнде қолданылатын нормативтерге сәйкес болуы керек.
Төлем емтихан қабылдаушының негiзгi жұмыс iстейтiн орнынан тәуелсiз, әр емтихан қабылдаушы жасайтын ведомость негiзiнде жүргiзiледi;
4.2.6. Бiр адъюнктке бүкiл оқу кезеңiне шаққанда ғылыми iссапар 90 тәулiктен аспауы қажет;
4.2.7. Диссертациялық зерттеулер нәтижелерi және рефераттарды жариялауға кеткен шығындар бүкiл оқу мерзiмiне шаққанда 4 баспа табақтан артпауы қажет.
4.3. Күндiзгi бөлiмде оқитын адъюнкттерге ақшалай төлемдер iшкi iстер органдарының қатардағы және басшы құрамына еңбекақы төлеу жөнiндегi Ережеде ескерiлген тәртiп пен көлемде төленедi.
4.4. Ғылыми жетекшiге төлем тәртiбi Қазақстан Республикасы IIМ жоғары оқу орындарындағы ғылыми-педагогикалық кадрларды даярлау туралы Ережеде белгiленген.
4.5. Басқа қаладан келген адъюнкттерге бүкiл оқу кезеңiне белгiленген төлемде жатақханадан орын берiледi. Адъюнкттердiң отбасылары оқу орны бойынша тұрғын үймен қамтамасыз етiлмейдi және пәтердi жалға алған төлем шығындарының орны толтырылмайды.
4.6. Жыл сайын сырттай оқушы адъюнктке, адъюнкттiк дайындықтың дербес
жоспарын нәтижелi орындаған жағдайда қосымша 30 күнтiзбелiк күн көлемiнде,
кандидаттық емтихандарын тапсыру және диссертация бойынша жұмыстарды
орындау үшiн демалыс (еңбекақысын сақтай отырып) берiледi.
Қазақстан Республикасы IIМ
оқу орындары басқармасы
Қазақстан Республикасы IIМ         Қазақстан Республикасы IIМ
Үйлестiрушi ғылыми-әдiстемелiк     199__ ж. "___"____________
кеңесiнiң "Ғылыми-зерттеу          N ________ бұйрығына
жұмысын ұйымдастыру" пәндiк-       N 5 қосымша
әдiстемелiк секциясы мақұлдаған
1995 ж. 20 наурыздағы
N 1 хаттама
Қазақстан Республикасы IIМ оқу орындарының
адъюнктi, iзденушiсi туралы
ЕРЕЖЕ
I. Жалпы ережелер

1.1. Свою деятельность адъюнкт, соискатель осуществляет, руководствуясь Законом об органах внутренних дел Республики Казахстан, Положением об адъюнктуре высшего учебного заведения МВД Республики Казахстан, Положением о подготовке научно-педагогических и научных кадров в высших учебных заведениях МВД Республики Казахстан (1993 г.), директивами и указаниями Государственного аттестационного комитета (ГАК) Республики Казахстан, Министерства образования Республики Казахстан, приказами и указаниями МВД Республики Казахстан, а также положениями о кафедре, Ученом совете, учебно-методическом совете, научно-исследовательском и редакционно-издательской деятельности, о научном руководителе адъюнкта (соискателя) и настояшим Положением.
1.2. Адъюнктская подготовка научно-педагогических и научных кадров является одним из важнейших источников пополнения органов внутренних дел высококвалифицированными специалистами, способными творчески мыслить и самостоятельно анализировать достижения в области фундаментальных знаний, применять их в практической деятельности, могущих на необходимом уровне решать актуальные проблемы науки и насущные задачи правоохранительной деятельности. Основное назначение адъюнктской подготовки заключается в формировании профессорско-преподавательского ядра учебных заведений и работников научно-исследовательских учреждений системы МВД Республики Казахстан.
1.3. Отбор адъюнктов осуществляется из числа наиболее перспективных сотрудников органов внутренних дел, проявивших склонность к научно-исследовательской и преподавательской работе.
1.4. Научно-исследовательская работа адъюнкта проходит под непосредственным контролем и руководством научного руководителя и общим руководством и контролем соответствующей кафедры, отдела, адъюнктуры, ученого совета учебного заведения.
1.5. Запрещается привлекать адъюнкта к выполнению работ, не предусмотренных нормативными документами, означенными в п.1.1. настоящего Положения, а также возложение на него обязанностей штатного преподавателя в объемах, превышающих установленную учебным планом адъюнкта педагогическую практику. Участие адъюнкта в патрулировании, дежурствах, несении нарядов и иных мероприятий по планам строевых подразделений определяется руководством соответствующих служб по согласованию с начальником адъюнктуры. Дежурство по кафедре устанавливается на общих основаниях, но не чаще 1 раза в 2-е недели.
1.6. Обучение в адъюнктуре необходимо рассматривать как дальнейшее прохождение службы в ОВД с распространением на адъюнкта всех положений, предусмотренных действующим законодательством для работников органов внутренних дел.

1.1. Адъюнкт, iзденушi өз қызметiн Қазақстан Республикасы iшкi iстер органдары туралы Заңды, Қазақстан Республикасы IIМ жоғары оқу орындары адъюнктурасы жайлы Ереженi, Қазақстан Республикасы IIМ жоғары оқу орындарында ғылыми-педагогикалық және ғылыми кадрларды дайындау туралы (1996 ж.) Ереженi, Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк аттестациялық комиссияның (МАК) директивалары мен нұсқауларын, Қазақстан Республикасының Бiлiм беру министрлiгi, Қазақстан Республикасы IIМ бұйрықтары және нұсқауларын, сонымен қатар кафедра, Ғылыми кеңес, оқу-әдiстемелiк кеңес, ғылыми-зерттеу және редакциялық-баспагерлiк қызмет туралы, адъюнкттiң (iзденушiнiң) ғылыми жетекшiсi туралы ережелердi және осы Ереженi басшылыққа ала отырып жүзеге асырады.
1.2. Ғылыми-педагогикалық және ғылыми кадрлардың адъюнкттiк дайындығы iшкi iстер органдарын творчестволық ойлай алатын және өз бетiмен iргелiк бiлiм тарапындағы жетiстiктерге талдау жасап күнделiктi қызметiнде қолданатын, ғылымның көкейкестi мәселелерi мен құқық қорғау қызметiнiң өзектi мiндеттерiн қажеттi деңгейде шеше алатын, жоғары бiлiктi мамандармен толықтырудың маңызды көзi болып табылады.
1.3. Адъюнкттер iшкi iстер органдарының ғылыми-зерттеу және оқытушылық қызметке икемi бар, болашағы зор қызметкерлерi санатынан iрiктелiнедi.
1.4. Адъюнкттiң ғылыми-зерттеу жұмысы ғылыми жетекшiнiң тiкелей және сәйкес кафедраның, бөлiмнiң, адъюнктураның, оқу орны Ғылыми кеңесiнiң жалпы басшылығы мен бақылауында жүргiзiледi.
1.5. Адъюнкттi осы Ереженiң 1.1 тармағындағы нормативтiк құжаттарда қарастырылмаған жұмыстарға тарту, сонымен қатар оған штаттағы оқытушының мiндеттерiн арту, адъюнкттiң оқу жоспарында белгiленген педагогикалық тәжiрибе жинақтау мөлшерiнен тыс жұмыстарды орындауына тыйым салынады. Адъюнкттiң патрульге, кезекшiлiкке, нарядқа және басқа саптық бөлiмшелердiң жоспарларындағы шараларға қатысуын сәйкес қызметтердiң басшылығы адъюнктура бастығының келiсiмi бойынша белгiлейдi. Кафедра бойынша кезекшiлiк ету жалпы негiзде, бiрақ 2 аптада 1 реттен артық болмауы қажет.
1.6. Адъюнктурадағы оқу IIО қызметтiң жалғасы деп танылуы қажет, сондай-ақ адъюнктке iшкi iстер органдары қызметкерлерiне қолданылып жүрген заңдарда ескерiлген барлық ережелер де қатысты.

1.7. Самостоятельная работа специалистов над диссертацией, как составная часть единой системы непрерывного образования, является одной из форм подготовки научно-педагогических и научных кадров и повышения квалификации работников высших учебных заведений, научно-исследовательских учреждений и органов внутренних дел.
1.8. Соискателями ученой степени, работающими над диссертацией вне адъюнктуры, могут быть специалисты, непосредственно работающие в научно-исследовательской области, на практической работе в органах внутренних дел, имеющие законченное высшее образование, глубокие профессиональные знания, в соответствующей отрасли науки и техники, проработавшие перед зачислением в соискатели не менее 2 лет по профилю избранной специальности.
1.9. Одновременно состоять соискателем в нескольких учебных заведениях и учреждениях не разрешается. Прикрепление соискателей производится 1 раз в год. В октябре на 5 лет. Лица, полностью использовавшие срок обучения в качестве соискателей, правом повторного прикрепления не пользуется. Лица, неполностью использовавшие указанный срок, могут быть вновь зачислены на оставшееся время.
Лица, прошедшие полный курс обучения в адъюнктуре, правом прикрепления в качестве соискателей не пользуются.
1.10. В случае отсутствия подготовки в вузах МВД Республики Казахстан по специальности соискателя он может быть прикреплен по согласованию с Управлением учебных заведений МВД Республики Казахстан, с разрешения начальника органа (учреждения) внутренних дел по месту службы, к соответствующим высшим учебным заведениям и НИУ других министерств и ведомств.
II. Условия обучения в адъюнктуре
2.1. В очную адъюнктуру могут быть приняты сотрудники органов внутренних дел в возрасте не старше 35 лет, в заочную не старше 40 лет с законченным высшим образованием.
2.2. Выпускники заочных и вечерних факультетов высших учебных заведений, имеющие опыт практической работы по профилю избранной научной специальности не менее двух лет, могут быть допущены приемной комиссией к вступительным экзаменам в адъюнктуру непосредственно после окончания вузов по рекомендации Ученого совета этих же вузов.
2.3. Лица, ранее прошедшие полный курс обучения в адъюнктуре или аспирантуре, а также ранее исключенные из нее по причине профессиональной или моральной непригодности, правом вторичного поступления в адъюнктуру не пользуются.
2.4. Лицам, получившим отрицательную рецензию на вступительный реферат или неудовлетворительную оценку на вступительном экзамене и не прошедшим по конкурсу, право повторного направления в адъюнктуру предоставляется только по решению Ученого совета.

1.7. Мамандардың диссертация бойынша өзiндiк жұмысы үздiксiз бiлiм беру жүйесiнiң құрамдас бөлiгi, ғылыми-педагогикалық және ғылыми кадрларды дайындау формасының бiрi және жоғары оқу орындарының, ғылыми-зерттеу мекемелерiнiң және iшкi iстер органдары қызметкерлерiнiң бiлiктiлiгiн арттырудың бiр түрi болып есептеледi.
1.8. Диссертация бойынша жұмыспен адъюнктурадан тыс айналысушы ғылыми дәреже iзденушi болып ғылыми-зерттеу төңiрегiндегi қызмет етушi, iшкi iстер органдарында практикасы бар терең кәсiби бiлiмдi, толық жоғары бiлiмдi, iзденушi болуға дейiн, сәйкес ғылым мен техника саласында таңдаған мамандығы бойынша кем дегенде 2 жыл қызмет еткен мамандар бола алады.
1.9. Бiр мезгiлде бiрнеше оқу орны мен мекемелерде iзденушi болуға рұқсат етiлмейдi. Iзденушiлердi 5 жылға тiркеу жылына бiр рет, қазан айында өткiзiледi. Оқу мерзiмiн iзденушi ретiнде толық пайдаланған адамдар қайта тiркеу құқығын қолдана алмайды. Белгiленген мерзiмдi толығымен пайдаланбаған адамдар қалған уақытына қайта қабылдануы мүмкiн.
Адъюнктурада оқудың толық курсын өткен адамдар iзденушi санатына тiркелу құқына ие бола алмайды.
1.10. Iзденушiнiң мамандығы бойынша Қазақстан Республикасы IIМ ЖОО дайындығы болмаған жағдайда, Қазақстан Республикасы IIМ оқу орындары басқармасымен келiсiле отырып, қызмет орны бойынша iшкi iстер органы (мекемесi) бастығының рұқсатымен, басқа сәйкес министрлiктер және ведомстволардың жоғары оқу орындарына тiркелуi мүмкiн.
II. Адъюнктурада оқу шарттары
2.1. Адъюнктураның күндiзгi бөлiмiне iшкi iстер органдарының жасы 35-тен аспаған, ал сырттай бөлiмiне 40-тан аспаған толық жоғары бiлiмдi қызметкерлерi қабылдануы мүмкiн.
2.2. Жоғары оқу орындарының сырттай және кешкi факультеттерiн бiтiрушiлер таңдаған ғылыми мамандығы бойынша 2 жылдан кем болмайтын практикалық жұмыс тәжiрибесi бар болса, жоғары оқу орнын бiтiрген бойда, сол ЖОО-ның Ғылыми кеңесiнiң ұсынысы бойынша адъюнктураның қабылдау комиссиясы қабылдау емтихандарына жiберуi мүмкiн.
2.3. Бұрын адъюнктурада немесе аспирантурада оқудың толық курсын өткен, сонымен қатар кәсiби немесе адамгершiлiк жарамсыздығы себептерiмен бұрын шығарылып жiберiлген адамдар адъюнктураға екiншi рет түсуге құқысы жоқ.
2.4. Қабылдау емтихандарында қабылдау рефератына жағымсыз пiкiр-сын жазылған немесе емтиханда қанағаттанғысыз баға алған және конкурс бойынша өтпей қалған адамдарға адъюнктураға қайта жiберу құқы тек Ғылыми кеңестiң шешiмi бойынша ғана берiледi.

2.5. Поступающие в адъюнктуру проходят собеседование с предполагаемым научным руководителем, который свое согласие подает в письменном виде в приемную комиссию.
2.6. Успешно окончившим адъюнктуру считается лицо, выполнившее программу исследования, общий и индивидуальный планы обучения, сдавшее все экзамены в объеме кандидатского минимума, подготовившее и опубликовавшее основные положения исследования в печати, подготовившее и представившее диссертацию в специализированный совет.
2.7. Лица, не выполнившие требования п.2.6, не являются окончившими адъюнктуру независимо от причин сложившегося положения. По истечении срока адъюнктуры они откомандировываются в комплектующий орган для дальнейшего прохождения службы и никакими льготами при назначении на должность не пользуются.
Завершение диссертации в этих случаях возможно в форме соискательства.
2.8. При увольнении адъюнкта из органов внутренних дел:
- по состоянию здоровья или в связи с переводом на работу в другое ведомство за ним сохраняется право завершения обучения в адъюнктуре по заочной форме;
- по иным основаниям - лицо исключается из адъюнктуры.
2.9. В случае длительной болезни адъюнкта, не влекущей комиссования из органов внутренних дел, на основании медицинского заключения, подтверждающего характер и длительность заболевания, рапорта адъюнкта Ученый совет может продлить ему срок обучения в адъюнктуре, но не более чем на 1 год за весь период обучения.
2.10. При уходе в отпуск в связи с родами и уходом за ребенком за адъюнктом сохраняется место в адъюнктуре, срок обучения продлевается на период отпуска (порядок продлении см в п 2.9. настоящего Положения).
2.11. В соответствии с Положением о порядке прохождении службы рядовым и начальствующим составом органов внутренних дел Республики Казахстан при наличии к тому оснований адъюнкту присваивается очередное специальное звание. Представление о присвоении звания, подписанное начальником кафедры и завизированное научным руководителем и начальником адъюнктуры, подается начальнику учебного заведения для рассмотрения.
2.12. Ежегодно по итогам работы адъюнкт, соискатель аттестуется и решением аттестационной комиссии переводится на следующий год обучения. При наличии оснований к отчислению адъюнктуры аттестационная комиссия представляет свое заключение на рассмотрение Ученого совета вуза для принятия решения по существу.
2.13. По окончании адъюнктуры, как правило, выпускники распределяются в комплектующие органы. В исключительных случаях перераспределение осуществляется в индивидуальном порядке на основании мотивированного рапорта выпускника адъюнктуры и
письменного подтверждения в своем согласии на то заинтересованных
органов внутренних дел, подаваемых в комиссию по распределению.
III. Права и обязанности адъюнкта, соискателя

2.5. Адъюнктураға түсушiлер болжалды ғылыми жетекшiмен сұхбатқа қатысады, жетекшi өз келiсiмiн қабылдау комиссиясына жазбаша түрде ұсынады.
2.6. Адъюнктураны нәтижелi бiтiрген деп зерттеу бағдарламасын, оқу жоспарының жалпы және дербес жоспарларын орындаған, кандидаттық минимум көлемiнде барлық емтихандарды тапсырған, зерттеудiң негiзгi қағидаларын дайындап басылымда жариялаған, арнаулы кеңеске диссертациясын дайындап, ұсынған адамды айтады.
2.7. 2.6. тармақтың талаптарын орындамаған адамдар қандай жағдайлар болса да адъюнктураны бiтiрмеген болып есептеледi. Адъюнктура мерзiмi аяқталған кезде, оны жасақтаушы органдарға қызмет атқаруға жiбередi және лауазымға тағайындалғанда ешқандай жеңiлдiктер берiлмейдi.
Мұндай жағдайда диссертацияны аяқтау тек iзденушi ретiнде ғана мүмкiн болады.
2.8. Адъюнкттi iшкi iстер органдарынан жұмыстан босатқанда мыналар ескерiледi:
- денсаулығының жағдайы немесе басқа мекеме жұмысқа ауысуына байланысты босатылған болса, адъюнктурадағы оқуды сырттай оқу формасы бойынша аяқтау құқына ие;
- басқа негiздер бойынша босатылса - адъюнктурадан шығарылып жiберiледi.
2.9. Адъюнкт созылмалы сырқаттанған жағдайда, егер iшкi iстер органдарынан тексеруге тартылмаса аурудың сынайы мен ұзақтығын растайтын медициналық қорытынды негiзге алынған адъюнкттiң рапорты бойынша Ғылыми кеңес оның адъюнктурадағы оқу мерзiмiн бүкiл оқу кезеңi iшiнде тек 1 жылға дейiн ұзартуы мүмкiн.
2.10. Босануы және балаға қарауына байланысты демалысқа кеткен жағдайда, оқу мерзiмi демалыс кезеңiне ұзартылады, адъюнктурада адъюнкттiң орны сақталады (осы Ереженiң 2.9. тармағында ұзарту тәртiбi көрсетiлген).
2.11. Қазақстан Республикасы iшкi iстер органдарының қатардағы және басшы құрамының қызмет ету тәртiбi туралы Ережеге сәйкес негiз болған жағдайда адъюнктке келесi арнаулы атақ берiледi. Кафедра бастығы қол қойған және ғылыми жетекшi мен адъюнктура бастығы бұрыштама соққан атақ беру жайлы ұсыныс оқу орны бастығының қарауына берiледi.
2.12. Жыл сайын адъюнкт, iзденушi атқарылған жұмысының нәтижелерi бойынша аттестацияланады және аттестациялық комиссияның шешiмiмен келесi оқу жылына ауысады. Адъюнкттi оқудан шығарып жiберуге негiз бар болған жағдайда аттестациялық комиссия өзiнiң қорытындысын шешiм қабылдау үшiн ЖОО Ғылыми кеңесiне ұсынады.
2.13. Адъюнктураны аяқтағаннан соң бiтiрушiлер жасақтаушы органдарға бөлiнедi. Ерекше жағдайларда қайта бөлу адъюнктураны бiтiрушiнiң дәлелдi рапорты негiзiнде және бөлу жөнiндегi комиссияға мүдделi iшкi iстер органдарының келiсiмiн растайтын хаты негiзiнде жүзеге асырылады.
III. Адъюнктпен iзденушiнiң құқықтары және мiндеттерi

3.1. Адъюнкт, соискатель вправе:
а) пользоваться всеми льготами и правами, предусмотренными для
сотрудников органов внутренних дел;
б) сохранить очередь на получение жилья по месту основной
службы;
в) пользоваться библиотечным фондом, техническими средствами,
лабораториями, кабинетами;
г) выезжать в научные командировки (до 90 дней за весь период
обучения);
д) публиковать по рекомендации соответствующих кафедр (отделов, лабораторий) в изданиях вузов и НИУ свои научные работы;
е) принимать участие в мероприятиях научного характера (научных конференциях, симпозиумах, обсуждениях тем и т.п.), а также присутствовать на заседаниях кафедр (отделов, лабораторий), на лекциях, семинарах и других занятиях;
ж) изменить тему научного исследования в пределах специальности, по которой он принят на учебу, с согласия научного руководителя, кафедры, утверждения Ученого совета;
з) просить Ученый совет о замене либо об определении ему нового научного руководителя путем подачи об этом мотивированного ходатайства на имя председателя Ученого совета.
ПРИМЕЧАНИЕ: п "г" на соискателей и адъюнктов-заочников не распространяется. Вопросы о научных командировках в отношении соискателей и адъюнктов-заочников решаются руководством органа внутренних дел по месту основной службы в индивидуальном порядке.
3.2. Адъюнкт, соискатель обязан:
а) соблюдать все требования, предъявляемые к нему Уставом и Положением о прохождении службы рядовым и начальствующим составом органов внутренних дел Республики Казахстан, а также положениями об адъюнктуре, о высшей школе, о научно-исследовательской и редакционно-издательской деятельности, о кафедре, требования режима секретности и иных документов, регулирующих вопросы адъюнктской подготовки;
б) своевременно выполнить в полном объеме общий и индивидуальный планы обучения;
в) подготовиться и сдать экзамены в объеме кандидатского минимума;
г) ежегодно отчитываться на кафедре о выполнении плана работы, ходе и результатах научного исследования;
д) подготовить и опубликовать в печати основные положения и выводы в пределах диссертационного исследования;
е) осуществить внедрение и апробацию полученных результатов;
ж) своевременно подготовить, обсудить на кафедре, Ученом совете учебного заведения диссертацию и представить ее в специализированный совет.
IV. Работа адъюнкта, соискателя над диссертацией
4.1. Научно-исследовательская работа осуществляется адъюнктом самостоятельно. Выбор темы определяется ее актуальностью, научным и прикладным значением, приоритетностью нужд теории и практики. Разработка плана диссертации, рабочей программы, исследования осуществляются под непосредственным контролем научного руководителя. Любые выходы по работе подлежат обсуждению на кафедре с предварительного ознакомления и одобрения научного руководителя.

3.1. Адъюнкт, iзденушi мыналарға құқылы:
а) iшкi iстер органдарының қызметкерлерi үшiн қарастырылған барлық жеңiлдiктер мен құқықтарды пайдалануға;
б) негiзгi қызмет орны бойынша тұрғын үй алуға тұрған кезегiн сақтауға;
в) кiтапхана қоры, техникалық құралдар, лабораториялар, кабинеттердi пайдалануға;
г) ғылыми iссапарларға баруға (бүкiл оқу кезеңiне шаққанда 90 күнге дейiн);
д) сәйкес кафедралардың (лабораториялар, бөлiмдер) ұсынысы бойынша ЖОО басылымдары мен ғылыми-зерттеу басқармасында (ҒЗБ) өзiнiң ғылыми еңбектерiн жариялауға;
е) ғылыми сыңайдағы (ғылыми конференциялар, симпозиумдар, тақырыптарды талқылау, т.б.) шараларға қатысу, сонымен қатар кафедра (бөлiм, лаборатория) мәжiлiстерiнде, лекцияларға, семинарларға және басқа сабақтарға қатысуға;
ж) өзi оқуға қабылданған мамандық шегiнде ғылыми зерттеу тақырыбын ғылыми жетекшi, кафедра келiсiмiмен, Ғылыми кеңестiң бекiтуiмен өзгертуге;
е) Ғылыми кеңеске ғылыми жетекшiсiн өзгерту я болмаса жаңадан тағайындау жайлы Ғылыми кеңес төрағасының атына себептi өтiнiш беруге.
Ескерту: "г" тармақшасының сыртай оқушы iзденушiлер мен адъюнкттерге қатысы жоқ. Сырттай оқушы iзденушiлер және адъюнкттерге қатысты ғылыми iссапарлар жайындағы мәселелердi негiзгi қызмет орнындағы iшкi iстер органдарының басшылығы дербес тәртiпте шешедi.
3.2. Адъюнкт, iзденушi мыналарға мiндеттi:
а) Жарғы және Қазақстан Республикасы iшкi iстер органдарының қатардағы және басшы құрамының қызмет етуi туралы Ереженiң, сонымен қатар адъюнктура туралы, жоғары мектеп туралы, ғылыми-зерттеу және редакциялық-баспагерлiк қызмет туралы Ережелердiң адъюнкттiк дайындықтың мәселелерiн реттеушi құпиялық тәртiбi және басқа құжаттардағы көрсетiлген барлық талаптарды орындауға;
б) жалпы және дербес оқу жоспарларын дер кезiнде және толық көлемде орындауға;
в) кандидаттық минимум көлемiнде дайындалу және емтихандарды тапсыруға;
г) жыл сайын жұмыс жоспарының орындалуы, ғылыми-зерттеудiң барысы мен нәтижесi жайлы есеп беруге;
д) диссертациялық зерттеу шегiнде негiзгi қағидалар мен тұжырымдарды дайындау және басылымдарға жариялауға;
е) алынған нәтижелердi енгiзу және апробация жасауды жүзеге асыруға;
ж) диссертацияны дер кезiнде дайындап, кафедрада, оқу орнының Ғылыми кеңесiнде талқылау, және арнаулы кеңеске ұсынуға.
IV. Адъюнкт, iзденушiнiң диссертация бойынша жұмысы
4.1. Ғылыми-зерттеу жұмысын адъюнкт өз бетiмен жүзеге асырады. Тақырыпты таңдау оның көкейкестiлiгi, ғылыми және қолданбалы маңызы, теория және практика қажетiндегi басымдылығымен анықталады. Диссертация жоспарын әзiрлеу, зерттеудiң жұмыс бағдарламасын жасау тек ғылыми жетекшiнiң бақылауымен жүзеге асырылады. Жұмыс бойынша басқа жерге бару алдын-ала ескертiледi және ғылыми жетекшiнiң мақұлдауымен кафедрада талқыланады.

4.2. При участии адъюнкта в плановой теме НИР в качестве соисполнителя результаты и выводы, полученные входе работы самого адъюнкта, могут быть использованы в диссертации со ссылкой на источник, результаты и выводы, полученные в ходе работы всего авторского коллектива или его отдельных соискателей, могут быть использованы в диссертации со ссылкой на источник при условии согласия научного руководителя темы либо конкретного автора-соисполнителя.
4.3. Научная добросовестность, репрезентативность выборки эмпирических данных подтверждаются собранными по делу анкетами, опросными листами, необходимыми расчетами, сводными таблицами, представляемыми научному руководителю, начальнику кафедры, начальнику отдела адъюнктуры для проверки.
4.4. Внедрение результатов научного исследования может проходить в формах и порядке, предусмотренных Положением о внедрении результатов научного исследования в практику органов внутренних дел и учебный процесс. Документом, подтверждающим процесс внедрения и его эффект, является акт о внедрении, подписанный и утвержденный соответствующей комиссией, заверенный гербовой печатью практического органа.
4.5. Апробация осуществляется в формах научного доклада по теме диссертации на Ученом совете, постоянно действующем семинаре, участия в работе научно-практических, научно-теоретических конференций по актуальным проблемам науки и практики, выступлении перед практическими работниками, круглых столов и иных формах.
Апробирование подтверждается соответствующими сертификатами (программы конференций, выписки из протоколов Ученого совета, постоянно действующих семинаров и т.д.).
4.6. Основные положения диссертации публикуются в печатных изданиях: периодических, серийных, тематических сборниках трудов, бюллетенях и т.д. При представлении диссертации к защите не учитываются работы, опубликованные в газетах, художественно-литературных журналах и иных изданиях, не имеющих научно-исследовательской направленности.
Периодически в целях оказания содействия в опубликовании результатов исследований отдел адъюнктуры формирует тематические сборники трудов адъюнктов и соискателей. Подготовленные статьи направляются в отдел адъюнктуры с соблюдением требований Положения о научно-исследовательской и редакционно-издательской деятельности учебного заведения.
4.7. Соискателям, успешно сочетающим служебную и педагогическую деятельность с научной работой, по рекомендации советов вузов, НИУ предоставляются творческие отпуска по месту службы с сохранением денежного содержания (заработной платы) на срок до 3 месяцев для завершения кандидатской диссертации.
V. Материальное обеспечение адъюнктской подготовки

4.2. Ғылыми-зерттеу жұмысының (ҒЗЖ) жоспарлы тақырыбында адъюнкттiң бiрлесiп орындаушы ретiнде қатысуы, адъюнкттiң өз жұмысы барысында алынған қорытындылар мен нәтижелерi диссертацияда түпнұсқаға сiлтеме арқылы қолданылуы мүмкiн, ал бүкiл авторлар ұжымы немесе оның бөлек iзденушiлерiнiң жұмысы барысында алынған нәтижелер мен қорытындылар диссертацияда тақырыптың ғылыми жетекшiсi я, болмаса нақты iзденуші-автор мақұлдаған жағдайда түпнұсқаға сiлтеме жасала отырып қолданылуы мүмкiн.
4.3. Ғылыми шынайылық, iс бойынша жинақталған сауалнамалармен, қажеттi есептеулер, жинақтық кестелермен расталып, ғылыми жетекшiге, кафедра бастығына, адъюнктура бөлiмiнiң бастығына тексеруге ұсынылады.
4.4. Ғылыми зерттеудiң нәтижелерiн енгiзу iшкi iстер органдары және оқу процесiнiң практикасына ғылыми зерттеудiң нәтижесiн енгiзу жайлы Ережеде қарастырылған түрде және тәртiпте жүргiзiледi. Ендiру процесi мен оның тиiмдiлiгiн растайтын құжат болып, сәйкес комиссия қол қойып бекiткен, практикалық органның елтаңбалы мөрi басылып куәландырылған ендiрме туралы акт есептелiнедi.
4.5. Апробация диссертация тақырыбы бойынша Ғылыми кеңесте үнемi жұмыс iстейтiн семинарда, ғылыми баяндама түрiнде ғылым және практиканың көкейкестi мәселелерi бойынша ғылыми-практикалық, ғылыми-теориялық конференциялардың жұмысына қатысу, практикалық қызметкерлер алдында баяндамамен сөз сөйлеу, дөңгелек столдар мен басқа түрде жүзеге асырылады.
Апробация сәйкес сертификаттармен (конференциялардың бағдарламалары, Ғылыми кеңестiң, үнемi жұмыс iстейтiн семинарлардың хаттамаларының көшiрмесi т.б.) расталады.
4.6. Диссертацияның негiзгi қағидалары кезеңдiк, сериялық, еңбектердiң тақырыптық жинақтарында, бюллетеньдерде, т.б. баспа өнiмдерiнде жарияланады. Қорғауға ұсынылған диссертацияларда ғылыми зерттеу бағыттамасы жоқ газеттерде, көркем-әдеби журналдар мен басқа басылымдарда жарияланған еңбектер есепке алынбайды.
Зерттеулер нәтижелерiн жариялауға көмек беру мақсатында адъюнктура бөлiмi адъюнкттер мен iзденушiлер еңбектерiнiң кезеңдiк тақырыптық жинақтарын құрайды. Дайындалған мақалалар адъюнктура бөлiмiне, оқу орнының ғылыми-зерттеу және редакциялық-баспагерлiк қызметi туралы Ереженiң талаптарын сақтай отырып жiберiледi.
4.7. Қызметi мен педагогикалық қызметiн нәтижелi қатар жүргiзiп отырған iзденушiлерге ғылыми-зерттеу басқармасы (ҒЗБ) ЖОО кеңестерiнiң ұсынысы бойынша қызмет орны тарапынан кандидаттық диссертациясын аяқтау үшiн 3 айға дейiнгi мерзiмге шығармашылық демалыс бередi.
V. Адъюнкттiк дайындықты материалдық
қамтамасыз ету

5.1. Затраты на оплату курсов по подготовке и приему экзаменов в объеме кандидатского минимума производятся:
а) для адъюнктов-очников из фондов учебного заведения в полном объеме (в т.ч. проезд к месту сдачи экзамена и обратно, командировочные и т.д.);
б) для адъюнктов-заочников и соискателей:
- из фондов учебного заведения, если прием экзаменов организован в учебном заведении МВД Республики Казахстан (без учета расходов на проезд, командировочные и т.д.);
- из фондов органов внутренних дел по месту основной работы либо за свой счет, если экзамены сдаются в ином учреждении, вузе, ведомстве и т.д.
5.2. Тиражирование анкет, опросных листов и т.п. производится:
а) для адъюнктов-очников - за свой счет, либо за счет органа внутренних дел по месту основной работы;
б) для адъюнктов-заочников - за свой счет, либо за счет органа внутренних дел по месту основной работы.
5.3. Все машинописные работы выполняются за счет адъюнкта (соискателя). Адъюнкту очной и годичной адъюнктуры предоставляется право печатания диссертации на машинке за счет кафедры (отдела) 1 раз за весь период обучения. В порядке поощрения за успешную исследовательскую работу или внедрения полученных результатов допускаются другие виды машинописных работ за счет внутренних резервов кафедры, отдела.
5.4. Вое расходы, связанные с подготовкой к защите диссертаций (вычислительные, чертежные, переплетные работы, изготовление диаграмм, научные командировки), производятся адъюнктами-заочниками и соискателями за свой счет, адъюнктами очной и годичной адъюнктуры - за счет высшего учебного заведения.
VI. Меры поощрения и стимулирования
6.1. Адъюнкты, соискатели, досрочно подготовившие и представившие в специализированный совет диссертацию, пользуются преимуществами при распределении или перемещении по службе. На основании ходатайства кафедры и научного руководителя приказом начальника высшего учебного заведения они могут быть поощрены денежной премией, ценным подарком и иными формами, представлены к присвоению очередного специального звания досрочно или сверх предусмотренного штатным расписанием.
6.2. При поощрении сотрудников кафедры, отдела по итогам семестра, года, а также за отдельные виды работ адъюнкты и соискатели пользуются равными правами с иными сотрудниками.
VII. Распределение выпускников адъюнктуры
7.1. Все адъюнкты очного общения по окончании срока адъюнктской подготовки подлежат персональному распределению в соответствии с п.3.14. Положения об адъюнктуре высшего учебного заведения МВД Республики Казахстан. Адъюнкты, обучавшиеся целевым назначением, распределяются в те органы (учреждения), для которых, осуществлялась их подготовка. Перераспределение в этих случаях возможно только с обоюдного письменного согласия органа, принимающего выпускника, и органа, открепляющего выпускника. Вопрос о перераспределении решается в индивидуальном порядке на основании соответствующих документов (мотивированный рапорт выпускника, ходатайство кафедры, отдела об оставлении его на работе, иные документы).

5.1. Кандидаттық минимум көлемiнде жүргiзiлетiн дайындық пен емтихандарды қабылдау бойынша курстарды өткiзуге төлем шығыны төмендегiдей жүзеге асырылады:
а) күндiзгi бөлiмде оқитын адъюнкттерге оқу орнының қорынан толық көлемде (оның iшiнде емтихан тапсыру орнына бару және қайту, iссапарлық төлемдер және т.б.);
б) сырттай оқушы адъюнкттер мен iзденушiлер үшiн:
- егер емтихан қабылдау Қазақстан Республикасы IIМ ЖОО ұйымдастырылса (жол, iссапарлар шығынын және т.б.) есепке алмағанда оқу орнының фондысы есебiнен;
- егер емтихандар басқа мекемеде, ЖОО, ведомствода, т.б. тапсырылатын болса, iшкi iстер органдары қорынан негiзгi жұмыс орнынан я болмаса өз қалтасының есебiнен.
5.2. Сауалнама, сұрақ парақтарын т.б. көбейту былайша жүзеге асырылады:
а) күндiзгi бөлiмде оқитын адъюнкттер үшiн - өз есебiнен я болмаса негiзгi жұмыс орны бойынша iшкi iстер органдарының есебiнен;
б) сырттай оқушы адъюнкттер үшiн - өз есебiнен я болмаса негiзгi жұмыс орны бойынша iшкi iстер органдарының есебiнен.
5.3. Барлық машинкаға басылатын жұмыстар адъюнкттiң (iзденушiнiң) есебiнен орындалады. Күндiзгi және бiр жылдық адъюнктураның адъюнктiне кафедра (бөлiм) есебiнен бүкiл оқу кезеңiне шаққанда 1 рет диссертациясын машинкаға басуға құқық берiледi. Ғылыми жұмыс немесе алынған нәтижелердi енгiзудегi табыстары үшiн көтермелеу ретiнде кафедра, бөлiмнiң iшкi резервтерi есебiнен машинкаға басылатын жұмыстың басқа түрлерiне де рұқсат етiледi.
5.4. Диссертацияны қорғауға дайындыққа байланысты барлық шығындар (есептеу, сызу, түптеу жұмыстары, диаграммаларды дайындау, ғылыми iссапарлар) сырттай оқушы адъюнкттер мен iзденушiлер үшiн өз есебiнен, күндiзгi бөлiмде оқитын және жылдық адъюнктураның адъюнкттерi - жоғары оқу орнының есебiнен төленедi.
VI. Көтермелеу және ынталандыру шаралары
6.1. Диссертациясын арнаулы кеңеске мерзiмiнен бұрын дайындаған және ұсынған адъюнкттер мен iзденушiлер бөлу немесе қызмет бабындағы жоғарылауда артықшылықтарды пайдаланады. Кафедра және ғылыми жетекшiнiң өтiнiшi негiзiнде жоғары оқу орны бастығының бұйрығымен ақшалай сыйлық, бағалы сый және басқалай көтермелеуi мүмкiн, кезектегi арнаулы атағын мерзiмiнен бұрын немесе штат кестесi қарастырғаннан жоғары атақ алуы мүмкiн.
6.2. Кафедра, бөлiм қызметкерлерiн семестр, жыл қорытындысы бойынша, сонымен қатар жұмыстың кейбiр түрлерiн орындағаны үшiн көтермелегенде, адъюнкттер мен iзденушiлер кей қызметкерлермен тең құқықты.
VII. Адъюнктура бiтiрушiлерiн бөлу
7.1. Күндiзгi бөлiмнiң барлық адъюнкттерi адъюнкттiк дайындық мерзiмi аяқталған соң Қазақстан Республикасы IIМ жоғары оқу орындарының адъюнктурасы туралы Ереженiң 3.14. тармақшасына сәйкес дербес бөлуге жатады. Мақсатты тағайындау бойынша оқыған адъюнкттер олардың дайындығы жүзеге асырылған органдарға (мекемелерге) бөлiнедi. Қайта бөлу жағдайы екiжақты - бiтiрушiнi қабылдаушы және бiтiрушiнi босататын органдардың - жазбаша келiсiмiнде ғана мүмкiн. Қайта бөлу жайындағы мәселе тек сәйкес құжаттар (бiтiрушiнiң себептi, рапорт, кафедра, бөлiмнiң оны жұмысқа қалдыру туралы өтiнiшi, басқа құжаттар) негiзiнде дербес тәртiпте шешiледi.

7.2. Выпускники годичной адъюнктуры приравниваются к адъюнктам целевого назначения и по окончании обучения направляются в орган, для которого осуществлялась их подготовка. Перераспределение на общих основаниях (п.6.1. настоящего Положения).
7.3. Выпускники заочной адъюнктуры и соискатели при условии
успешного завершения диссертационного исследования по желанию
диссертанта и согласию руководства принимающего ОВД могут быть
перемещены по службе, в том числе переведены на научную и
преподавательскую деятельность. При перемещении по службе при
прочих, равных условиях они пользуются преимуществом.
УПРАВЛЕНИЕ УЧЕБНЫХ ЗАВЕДЕНИЙ
МВД РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
Одобрено предметно-методической             Приложение N 6
секцией "Организация научно-         к Приказу МВД РК N __ от____
исследовательской работы"
Координационного научно-методического
совета МВД Республики Казахстан
Протокол N 1 от 20.03.95 г.
П О Л О Ж Е Н И Е
о научном руководителе, консультанте адъюнкта
(соискателя) учебного заведения МВД
Республики Казахстан
1. Общие положения
1.1. Настоящее Положение разработано на основе Закона об органах внутренних дел Республики Казахстан, нормативных документов Государственной аттестационной комиссии (ГАК) Республики Казахстан, Министерства образования и МВД Республики Казахстан. При этом учтены особенности правового статуса сотрудника органов внутренних дел, закрепленные в Уставе и Положении о прохождении службы рядовым и начальствующим составом органов внутренних дел.
1.2. К работе в качестве научного руководителя, консультанта адъюнкта (соискателя) привлекаются доктора наук, профессора, ведущие доценты, старшие научные сотрудники из числа кандидатов наук, активно занимающиеся разработкой актуальных проблем науки и имеюшие существенные достижения, систематически повышающие свою профессиональную квалификацию, проявляющие инициативу и творчество в обучении и воспитании переменного состава.
Научного руководителя, консультанта должны отличать глубокая теоретическая подготовка, широкая эрудиция, современное мировоззрение, высокие личностные качества, активная гражданская позиция.
1.3. Основное назначение научного руководителя адъюнкта (соискателя) - содействие росту научно-профессионального уровня, педагогического и методического мастерства, квалификации начинающих ученых.
1.4. Основное назначение научного консультанта адъюнкта (соискателя) - оказание консультативной помощи методического и методологического уровня при подготовке диссертаций, как правило, находящейся на стыке отраслей знания, либо при решении проблем узко специального характера, требующих применения нетрадиционных или специфических методов и приемов.
II. Задачи, решаемые научным руководителем,
научным консультантом адъюнкта (соискателя)

7.2. Жылдық адъюнктураның бiтiрушiлерi мақсатты тағайындалатын адъюнкттерге теңеледi және оқуды бiтiрген бойда олар жұмыс iстеу үшiн оқыған органға бөлiнедi. Қайта бөлу жалпы негiзде (осы Ереженiң 6.1. тармақшасы).
7.3. Сырттай адъюнктураның бiтiрушiлерi мен iзденушiлер
диссертациялық зерттеулерiн нәтижелi аяқтаған жағдайда диссертанттың
тiлегi бойынша және басшылықтың келiсiмiмен қабылдаушы IIО қызмет бабында
ауысуы, оның iшiнде ғылыми және оқытушының қызметке ауысуы мүмкiн. Қызмет
бойынша жоғарылауда басқа тең жағдайда олардың мүмкiндiктерi басым.
Қазақстан Республикасы IIМ
оқу орындары басқармасы
Қазақстан Республикасы IIМ         Қазақстан Республикасы IIМ
Үйлестiрушi ғылыми-әдiстемелiк     199__ ж. "___"____________
кеңесiнiң "Ғылыми-зерттеу          N ________ бұйрығына
жұмысын ұйымдастыру" пәндiк-       N 6 қосымша
әдiстемелiк секциясы мақұлдаған
1995 ж. 20 наурыздағы
N 1 хаттама
Қазақстан Республикасы IIМ оқу орнының ғылыми
жетекшiсi, адъюнктi, iзденушiсi кеңесшiсi туралы
ЕРЕЖЕ
I. Жалпы ережелер
1.1. Осы Ереже Қазақстан Республикасының iшкi iстер органдары туралы Заң, Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк аттестациялық комиссияның (МАК), Бiлiм беру министрлiгi және Қазақстан Республикасы IIМ нормативтi құжаттары негiзiнде әзiрленген. Бұл жағдайда iшкi iстер органдары қызметкерiнiң құқылық мәртебесiнiң Жарғыда және iшкi iстер органдарының қатардағы және басшы құрамның қызметiн өтеу туралы Ережеде бекiтiлген ерекшелiктерi ескерiлген.
1.2. Ғылыми жетекшi, адъюнкт (iзденушi) кеңесшiсi ретiнде жұмысқа ғылым докторлары, профессорлар, алдыңғы қатарлы доценттер, Ғылым кандидаттары - аға ғылыми қызметкерлер ғылымның көкейкестi мәселелерiн зерттеушi және бұл тарапта маңызды жетiстiктерге жеткен, өзiнiң кәсiби бiлiктiлiгiн жүйелi түрде дамытушы, ауыспалы құрамның оқуы мен тәрбиесiне ынта және шығармашылықпен белсендi түрде айналысатын адамдар шақырылады.
Ғылыми жетекшi, кеңесшiнi терең теориялық дайындық, бiлгiрлiк, қазiргi кезең көзқарасы, жеке басының жақсы қасиеттерi, белсендi азаматтық тұғыр секiлдi қасиеттер айқындауы қажет.
1.3. Адъюнкттiң (iзденушiнiң) ғылыми жетекшiсiнiң негiзгi мақсаты - бастаушы ғалымдардың ғылыми-кәсiптiк педагогикалық және әдiстемелiк шеберлiк, бiлiктiлiк деңгейiнiң артуына көмектесу.
1.4. Адъюнкттiң (iзденушiнiң) ғылыми кеңесшiсiнiң негiзгi мақсаты - диссертация дайындығы барысында әдiстемелiк және методикалық деңгейде консультативтiк көмек беру, ал еңбек бiлiм салаларының қиысында я болмаса дәстүрлi емес немесе ерекше әдiстер мен тәсiлдердi қолдануды қажет ететiн аясы тар мәселелердi шешуге көмектесу.
II. Адъюнкттiң (iзденушiнiң) ғылыми жетекшiсi,
ғылыми кеңесшiсi шешетiн мiндеттер

2.1. В процессе своей деятельности по научному руководству в пределах темы дисссертационного исследования адъюнкта (соискателя) научный руководитель решает комплекс задач, которые могут быть условно разделены на общие и специальные.
2.2. В число общих задач входят:
- воспитание адъюнкта в духе глубокого уважения к закону, подлинной гуманности, самоотверженного и бескорыстного служения избранному делу;
- содействие формированию и развитию научного потенциала учебного заведения, созданию высококвалифицированного преподавательского состава кафедр и профессионального ядра научных подразделений учебного заведения;
- организация научных исследований по наиболее актуальным проблемам науки и правоохранительной деятельности;
- способствование овладению адъюнктом общей методологией и частной методикой научных исследований, выработке навыков научного анализа, критической оценки общетеоретической и специальной литературы, владению приемами получения и накопления эмпирического материала и его систематизации;
- развитие умений ориентироваться в современной научно-технической информации, эффективно ее использовать для решения задач теоретического и прикладного характера;
- обеспечение участия адъюнкта в выполнении целевых научно-исследовательских программ как государственного, так и отраслевого и регионального масштабов;
- способствование овладению основами вузовской педагогики и методики;
- формирование в адъюнкте качеств педагога-воспитателя.
2.3. В качестве специальных задач выступают оказание адъюнкту содействия в подготовке диссертации на соискание ученой степени кандидата наук, необходимых публикаций, представлении диссертации к защите.
Формы и средства реализации специальных задач конкретизируются в разделе IV, посвященном правам и обязанностям научного руководителя.
2.4. В задачу научного консультанта адъюнкта (соискателя) входит консультирование по вопросам, выходящим за пределы основной научной специальности, либо требующим применения узко специальных знаний.
III. Требования, предъявляемые к научному руководителю,
научному консультанту адъюнкта (соискателя)
3.1. Научный руководитель адъюнкта (соискателя) должен уметь создавать творческую, взаимотребовательную атмосферу при работе с адъюнктом, мобилизовать его на достижение поставленных целей. Реализация этих положений предполагает комплекс качеств личностного и профессионального характера, обеспечивающих решение общих и специальных задач.
3.2. Право научного руководства предоставляется, как правило, доктору наук решением Ученого совета учебного заведения, принятым на основе ходатайства соответствующей кафедры (отдела).
В отдельных случаях с разрешения и по согласованию с ГАК РК, Управлением учебных заведений МВД Республики Казахстан к научному руководству подготовкой адъюнктов могут привлекаться кандидаты наук, имеющие ученое звание доцента или старшего научного сотрудника.
При решении вопроса о предоставлении права научного руководства кандидату наук доценту (СНС) в Ученый совет представляются следующие документы:
- рапорт кандидата наук доцента (СНС) на имя председателя Ученого совета учебного заведения о предоставлении ему этого права;
- обоснованное ходатайство начальника-заместителя начальника учебного заведения по научной работе о предоставлении права осуществлять научное руководство адъюнктской подготовкой;
- выписка из протокола заседания кафедры (отдела) с решением о подаче в Ученый совет ходатайства о предоставлении кандидату наук, доценту (СНС) права научного руководства адъюнктской подготовкой;
- копии аттестата и диплома о наличии ученой степени и звания;
- список научных трудов (по установленной форме).

2.1. Адъюнкттiң (iзденушiнiң) диссертациялық зерттеу тақырыбы шегiнде ғылыми басшылық бойынша өз қызметiнiң барысында ғылыми жетекшi жалпы және арнайы болып шартты түрде бөлiнетiн мiндеттер жиынтығын шешедi.
2.2. Жалпы мiндеттер құрамына кiретiнде:
- адъюнкттi заңға шексiз құрмет, шынайы адамгершiлiк, таңдап алған iсiне аянбай және риясыздықпен қызмет ету рухында тәрбиелеу;
- оқу орнының ғылыми әуелетiн қалыптастыру және дамытуға жәрдемiн тигiзу, оқу орны кафедраларының бiлiктi оқытушылар құрамы және ғылыми бөлiмшелердiң кәсiптiк ұйытқысын жасауға көмек беру;
- ғылым және құқық қорғау қызметiнiң мейлiнше көкейкестi мәселелерi бойынша ғылыми зерттеулердi ұйымдастыру;
- адъюнктке ғылыми зерттеулердiң жалпы методологиясы және әдiстерiн меңгерту, ғылыми талдау жасауға үйрету, жалпы-теориялық және арнайы әдебиеттi сынап бағалау, эмпирикалық материалды алу мен жинау жолдарын үйрену және оны жүйеге келтiру әдiстерiне баулу;
- қазiргi заманғы ғылыми-техникалық ақпаратта бағдар таба бiлу қабiлетiн дамыту, оны теориялық және қолданбалы сипаттағы мәселелердi шешуге тиiмдi қолдануға үйрету;
- адъюнкттi мақсатты ғылыми-зерттеу бағдарламаларына, оның iшiнде мемлекеттiк, салалық және аймақтық көлемдегi бағдарламаларға қатысуын қамтамасыз ету;
- ЖОО-ының педагогикасы мен әдiстемесi негiздерiн игеруге көмек беру;
- адъюнктте оқытушы-тәрбиешi қасиеттерiн қалыптастыру.
2.3. Арнаулы мiндеттер ретiнде адъюнктке ғылым кандидаты дәрежесiне диссертацияны дайындауда, қажеттi жарияланымдар, диссертацияны қорғауға ұсынуда көмек беру.
Арнаулы мiндеттердiң формалары мен оны жүзеге асыру ғылыми жетекшiсiнiң құқылары мен мiндеттерi баяндалған IV бөлiмде нақтыланады.
2.4. Адъюнкттiң (iзденушiнiң) ғылыми кеңесшiсiнiң мiндетiне негiзгi ғылыми мамандық шегiнен тыс я болмаса аясы тар бiлiм саласы мәселелерi бойынша кеңес беру жатады.
III. Адъюнкттiң (iзденушiнiң) ғылыми жетекшiсiне,
ғылыми кеңесшiсiне қойылатын талаптар
3.1. Адъюнкттiң (iзденушiнiң) ғылыми жетекшiсi шығармашылық, өзара талапшылдық жағдай тудырып, қойылған мақсаттарға адъюнкттi жiгерлендiруi тиiс. Бұл ережелердi жүзеге асыруда арнайы мiндеттердi шешуiн қамсыздандырудағы адамның жеке басы мен кәсiби сипатының жалпы қасиеттерiнiң жиынтығын ұсынады.
3.2. Ғылыми жетекшiлiк құқы оқу орнының сәйкес кафедраның (бөлiмнiң) өтiнiшi бойынша Ғылыми кеңестiң шешiмiмен әдетте, ғылым докторына берiледi.
Ерекше жағдайларда Қазақстан Республикасы МАК, Қазақстан Республикасы IIМ оқу орындары басқармасының рұқсатымен және келiсiм бойынша адъюнкттердi дайындауға ғылыми жетекшiлiкке доцент немесе аға ғылыми қызметкер атағы бар ғылым кандидаттары тартылуы мүмкiн.
Ғылыми басшылық құқын ғылым кандидатына, доцентке (аға ғылыми қызметкерге - АҒҚ) беру туралы мәселенi шешу үшiн Ғылыми кеңеске мынадай құжаттар ұсынылады:
- ғылым кандидаты доценттiң (АҒҚ) оқу орны Ғылыми кеңесiнiң төрағасы атына осы құқықты оған беру туралы жазған рапорты;
- бастықтың (оқу орны бастығының ғылыми жұмыс бойынша орынбасары) адъюнкттiк дайындыққа ғылыми жетекшiлiктi жүзеге асыру құқы берiлуi туралы дәйектi өтiнiшi;
- кафедра (бөлiм) мәжiлiсiнiң ғылым кандидатына, доцентке (АҒҚ) адъюнкттiк дайындыққа ғылыми жетекшiлік құқық беру туралы Ғылыми кеңеске өтiнiш берiлгендiгi жайлы шешiмнiң хаттамасынан үзiндi;
- ғылыми дәрежесi және атағын растайтын аттестат пен дипломның көшiрмелерi;
- ғылыми еңбектердiң тiзiмi (белгiленген форма бойынша).

3.3. Научный консультант адъюнкта (соискателя), когда диссертация выполняется на стыке научных специальностей, как правило, должен иметь научную квалификацию по одной из этих смежных специальностей, но отличную от научной специальности научного руководителя.
3.4. Научный консультант из числа кандидатов наук, доцентов (СНС) не назначается по диссертации, выполняемой не на стыке знаний под научным руководством доктора наук, если они имеют одну и ту же научную специальность.
IV. Права и обязанности научного руководителя
адьюнктской подготовкой
4.1. Научному руководителю предоставляются права:
- самому определять количество адъюнктов, за деятельностью которых он намерен осуществлять научное руководство, но, как правило, для доктора наук, профессора - не свыше 5, для кандидата наук, доцента (СНС) - не свыше 3;
- заявить мотивированный отказ от осуществления научного руководства в случаях несоответствия деловых и профессиональных качеств адъюнкта предъявляемым требованиям. В этих случаях его ходатайство является основанием для рассмотрения на кафедре, а затем на Ученом совете учебного заведения и принятия последним решения по существу;
- включить адъюнкта, с его согласия, в состав авторского коллектива по той теме исследования, научным руководителем которой он является, либо войти с ходатайством к руководителю любой иной плановой темы исследования о включении адъюнкта в состав авторского коллектива;
- внести на рассмотрение кафедры предложение о включении в общешкольный план НИР самостоятельной темы научного исследования с участием адъюнкта;
- при условии выполнения адъюнктом-заочником, соискателем не менее 70% общего объема диссертационного исследования ходатайствовать перед кафедрой и Ученым советом о переводе адъюнкта-заочника, соискателя в годичную очную адъюнктуру для завершения диссертационного исследования и подготовки к защите;
- требовать от адъюнкта отчет о ходе и результатах диссертационного исследования, выполнении общего и индивидуального планов;
- получать денежное вознаграждение за научное руководство в установленном порядке.
4.2. Научный руководитель обязан:
- оказывать адъюнкту помощь в выборе и подготовке обоснования темы диссертационного исследования, разработке плана, рабочей программы диссертации, необходимого инструментария;
- систематически консультировать адъюнкта по научной работе;
- контролировать ход выполнения общего и индивидуального учебных планов, программы диссертационного исследования;
- оказывать содействие при размещении публикации по теме
исследования, выборе форм апробации и внедрения полученных
результатов;
- оказывать помощь при определении степени репрезентативности
эмпирического материала;
- содействовать овладению основами вузовской педагогики и
методики;
- не реже 1 раз в год отчитываться о своей работе по научному
руководству адъюнктской подготовкой на заседаниях кафедры, Ученом
совете учебного заведения;
- оказывать содействие адъюнкту в части соблюдения его прав и
законных интересов.
УПРАВЛЕНИЕ УЧЕБНЫХ ЗАВЕДЕНИЙ
МВД РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
Одобрено предметно-методической             Приложение N 7
секцией "Организация научно-         к Приказу МВД РК N __ от ___
исследовательской работы"
Координационного научно-методического
совета МВД Республики Казахстан
Протокол N 1 от 20.03.95 г.
ПОЛОЖЕНИЕ
о внедрении результатов научных исследований
профессорско-преподавательсного состава и
сотрудников учебного заведения МВД Республики Казахстан
в практику и учебный процесс

3.3. Диссертация ғылыми мамандықтарының қиылысында орындалса, әдетте, адъюнкттiң (iзденушiнiң) ғылыми консультанты шектес мамандықтардың бiреуi бойынша ғылыми бiлiктi болуы қажет, бiрақ ол мамандық ғылыми жетекшiнiң ғылыми мамандығынан ерекшеленуi мiндет.
3.4. Егер ғылыми докторының жетекшiлiгiмен орындалатын диссертация ғылыми мамандықтар қиылысында болмаса және тағайындалатын кеңесшiнiң зерттеу тақырыбы бiр болса онда доцент, ғылыми кандидаты (АҒҚ) кеңесшiлiкке тағайындалынбайды.
IV. Адъюнкттiк дайындықтың ғылыми жетекшiсiнiң
құқықтары және мiндеттерi
4.1. Ғылыми жетекшiнiң құқықтары:
- ғылыми жетекшiлiкке алынатын адъюнкттер санын өзi белгiлейдi, ол сан ғылым докторы, профессор үшiн - бестен, ғылым кандидаты, доцент (АҒҚ) - үшiн үштен аспауы қажет;
- егер адъюнкттiң iскерлiк және кәсiби сапалары көрсетiлген талаптарға сәйкес болмаған жағдайда ғылыми басшылықтан бас тартады. Бұл жағдайларда оның өтiнiшi кафедрада, кейiн оқу орнының Ғылыми кеңесiнде қарастырылып және мәселенiң байыбына сай шешiм қабылдауына негiз болып табылады;
- адъюнктi оның келiсiмiмен өзi ғылыми жетекшiсi болып табылатын зерттелетiн тақырыптың авторлық ұжымы құрамына кiргiзуге, я болмаса зерттеудiң жоспарлы тақырыбы бастығына адъюнкттi авторлық ұжымға кiргiзуi туралы өтiнiш жасауына;
- кафедраның қарауына ҒЗЖ жалпы мектептiк жоспарына адъюнкттiң қатысуымен ғылыми зерттеудiң дербес тақырыбын енгiзу жайында ұсыныс жасайды;
- шарт бойынша диссертациялық зерттеудiң жалпы көлемiнiң 70%-нен кем болмайтын еңбектi сырттай оқушы адъюнкт, iзденушi орындаса, кафедра және Ғылыми кеңеске сырттай оқушы адъюнкт, iзденушiнi диссертациялық зерттеуiн аяқтап, қорғауға даярлауы үшiн жылдық адъюнктураның күндiзгi бөлiмiне ауыстыруы жайында ұсыныс жасайды;
- адъюнкттен диссертациялық зерттеудiң барысы мен нәтижелерi туралы, жалпы және дербес жоспарлардың орындалуын талап етедi;
- ғылыми жетекшiлiгi үшiн белгiленген тәртiпте ақшалай сыйақы алады.
4.2. Ғылыми жетекшi мыналарға мiндеттi:
- адъюнкттiң диссертациялық зерттеудi таңдауы және тақырыбын негiздеуге дайындауды, диссертацияның жоспарын, жұмыс бағдарламасын, қажеттi құрал-жабдықтарды әзiрлеуiне көмек көрсетуге;
- ғылыми еңбек бойынша адъюнктке жүйелi кеңес беруге;
- жалпы және дербес жоспарлардың, диссертациялық зерттеудiң бағдарламаларының орындалу барысын бақылауға;
- зерттелiп отырған тақырып бойынша жарияланымдарды баспадан
шығаруға, апробацияның түрлерiн iрiктеу және алынған нәтижелердi
ендiруге жәрдем беруге;
- эмпирикалық, материалдық сонылық деңгейiн анықтауда көмек
көрсетуге;
- ЖОО-ының педагогика және әдiстемелiк негiздерiн игеруге қол
ұшын беруге;
- жылына кем дегенде 1 рет адъюнкттiк дайындыққа ғылыми
жетекшiлiк жұмысы туралы оқу орнының кафедрасы, Ғылыми кеңесiнде есеп
берiп отырады;
- адъюнкттiң құқылары мен заңды мүдделерiнiң қорғалуына ықпал ету.
Қазақстан Республикасы IIМ
оқу орындары басқармасы
Қазақстан Республикасы IIМ         Қазақстан Республикасы IIМ
Үйлестiрушi ғылыми-әдiстемелiк     N ________ бұйрығына
кеңесiнiң "Ғылыми-зерттеу          N 7 қосымша
жұмысын ұйымдастыру" пәндiк-
әдiстемелiк секциясы мақұлдаған
1995 ж. 20 наурыздағы
N 1 хаттама
Қазақстан Республикасының IIМ оқу орнының
профессорлық-оқытушылар құрамы және қызметкерлерiнiң
ғылыми-зерттеулерi нәтижелерiн практика
және оқу процесiне енгiзу туралы
ЕРЕЖЕ

1. Внедрение результатов НИР в практику и учебный процесс является важнейшей задачей и одним из основных критериев эффективности научных исследований профессорско-преподавательского состава и сотрудников учебного заведения.
2. Цель внедрения - укрепление связи науки с практикой, совершенствование качества подготовки специалистов, повышение эффективности деятельности правоохранительных органов, других министерств и ведомств.
3. Основные виды научной продукции, содержащие результаты научных исследований, рекомендуемых, подлежащих внедрению:
- учебные и учебно-методические пособия и материалы (лекции, сборники задач и упражнений, практикумы, альбомы, словари, программы, планы, контрольно-обучающие программы и т.д.);
- предложения, рекомендации, справки, обзоры, аналитические записки;
- монографии, статьи, тезисы;
- научные доклады и сообщения;
- криминалистические и специальные устройства, технические средства обучения, экспозиции и проекты технического оснащения учебных и научно-методических кабинетов;
- диссертации.
4. Результаты научных исследований могут быть внедрены:
- в деятельность Главных управлений, управлений МВД, УВД, УВДТ, горрайорганов внутренних дел, органов внутренних дел на транспорте, уголовно-исполнительных учреждений;
- в учебный процесс учебных заведений МВД Республики Казахстан, учебных подразделений органов внутренних дел;
- в деятельность других министерств и ведомств.
5. Основные функции учебного заведения по внедрению результатов научных исследований в деятельность органов внутренних дел и учебный процесс:
- экспертная оценка результатов научных исследований;
- принятие решений о рекомендации научных разработок к внедрению;
- направление научных разработок субъектам внедрения (факультет, кафедра, управления, отделы, ИТУ и др.);
- обеспечение авторского сопровождения внедряемых разработок.
6. Внедрение осуществляется на основе годовых и перспективных планов, являющихся составной частью плана НИР учебного заведения (Раздел 2-ой). Планы внедрения составляются научно-исследовательским и редакционно-издательским отделом учебного заведения (НИиРИО) на основе заявок кафедр и анализа планов НИР предыдущих лет. Заявки на включение в план НИР внедрения представляется кафедрами, отделами в НИиРИО учебного заведения одновременно с предложениями в общешкольный план НИР, т.е. к 25 июня. В планы внедрения включаются законченные научные разработки, получившие акт о внедрении. (см. приложения)
7. Направление научных документов на экспертизу осуществляется разработчиком (руководителем авторского коллектива, кафедрой).
Экспертную оценку научных разработок, рекомендуемых к внедрению в учебно-воспитательный процесс, осуществляют Ученый совет, Методический совет, совет по гуманитарному образованию, совет наставников, совет по НИРС, редакционно-издательский совет.
Экспертную оценку научных разработок, рекомендуемых к внедрению в практику правоохранительных органов, других министерств и ведомств, осуществляет Ученый совет учебного заведения. Если научная разработка выполняется на основе договора или заявки практических органов, присутствие их представителей при обсуждении научной разработки, определении ее соответствия заявке (договору) обязательно. Рекомендуемые к внедрению в практику научные разработки могут быть направлены на экспертизу в соответствующие подразделения МВД, УВД, ГорРОВД, другие правоохранительные органы, министерства и ведомства, общественные организации. Научные разработки, рекомендуемые к внедрению в учебный процесс и практику, могут быть направлены на экспертизу в другие высшие учебные заведения Республики Казахстан и СНГ.

1. ҒЗЖ нәтижелерiн практика мен оқу барысына енгiзу оқу орны профессорлық-оқытушылар құрамының және қызметкерлерiнiң ғылыми-зерттеулерi тиiмдiлiгiнiң негiзгi көрсеткiшi және маңызды мiндетi болып табылады.
2. Енгiзудiң мақсаты - ғылым мен практиканың байланысын нығайту, мамандарды даярлаудың сапасын жетiлдiру, құқық қорғау органдарының қызметiнiң, басқа министрлiктер мен ведомстволардың тиiмдiлiгiн арттыру.
3. Ғылыми зерттеулердiң нәтижелерi кiретiн ғылыми еңбектердiң негiзгi түрлерi, оның iшiнде енгiзуге ұсынылатыны:
- оқу және оқу-әдiстемелiк құралдары және материалдар (лекциялар, есептер мен жаттығулардың жинақтары, практикумдар, альбомдар, сөздiктер, бағдарламалар, жоспарлар, бақылау-оқыту бағдарламалары және т.б.);
- ұсыныстар, кепiлдемелер, анықтамалар, шолулар, талдау жазбалары;
- монографиялар, мақалалар, тезистер;
- ғылыми баяндамалар және хабарламалар;
- криминалистiк және арнаулы құрылғылар оқу және ғылыми-әдiстемелiк кабинеттердi техникалық қамтамасыз етудiң экспозициялары және жобалары, оқудың техникалық құралдары;
- диссертациялар.
4. Ғылыми зерттеулердiң нәтижелерi былайынша енгiзiлуi мүмкiн:
- Бас басқармалардың, IIМ, IIБ, КIIБ басқармалары, қалалық iшкi iстер, аудандық iшкi iстер органдары, көлiктегi iшкi iстер органдары, қылмыстық-еңбекпен түзеу мекемелерi қызметiне;
- Қазақстан Республикасы IIМ оқу орындарының, iшкi iстер органдарының оқу бөлiмшелерiнiң оқу барысына;
- басқа министрлiктер мен ведомстволардың қызметiне.
5. Оқу орнының Ғылыми зерттеулер нәтижелерiн iшкi iстер органдарының және оқу процесiне енгiзу бойынша оқу орнының негiзгi атқаратын қызметi:
- ғылыми зерттеулердiң нәтижелерiне эксперттiк баға беру;
- ғылыми әзiрлемелердi енгiзу туралы шешiмдер қабылдау;
- ғылыми әзiрлемелердi енгiзу субъектiлерiне жiберу (факультет, кафедра, басқарма, бөлiмдер, еңбекпен түзеу басқармалары және басқармалары);
- енгiзiлетiн әзiрлемелердi авторлық сүйемелдеудi қамтамасыз ету.
6. Енгiзбелер жылдық және болашақ жоспарлар негiзiнде жүзеге асады, ол оқу орнының ҒЗЖ жоспарларының құрамдас бөлiгi болып табылады(2-шi тарау). Енгiзбелер жоспарын кафедралардың тапсырыстары және ҒЗЖ жоспарларын талдау негiзiнде оқу орнының ғылыми-зерттеу және редакциялық-баспагерлiк бөлiмi (ҒЗжРББ) жасайды. ҒЗЖ жоспарына енгiзбе жасауға тапсырыстарды жалпы мектептiк ҒЗЖ жоспарына ұсыныстармен қатар маусымның 25-iне дейiн оқу орнының ҒЗжРББ, кафедралар, бөлiмдер ұсынады. Енгiзбе жоспарларына енгiзбе туралы акт берiлген, аяқталған ғылыми әзiрлемелер кiргiзiледi (қосымшаны қараңыз).
7. Ғылыми құжаттарды экспертизаға әзiрлеме жасаушы (авторлық ұжым, кафедра басшысы) жiбередi.
Оқу-тәрбие процесiне енгiзуге ұсынылатын ғылыми әзiрлемелерге эксперттiк баға берудi Ғылыми кеңес, Әдiстемелiк кеңес гуманитарлық бiлiм жөнiндегi кеңес, тәлiмгерлер кеңесi, Тыңдаушылардың Ғылыми-зерттеу жұмысы жөнiндегi кеңес (ТҒЗЖ), редакциялық-баспагерлiк кеңес жүзеге асырады.
Заң қорғау органдары, басқа да министрлiктер және ведомстволар практикасына енгiзуге ұсынылатын ғылыми әзiрлемелердiң эксперттiк бағасын оқу орнының ғылыми кеңесi жүзеге асырады. Егер ғылыми әзiрлеме келiсiм-шарт немесе практикалық органдардың тапсырыстары негiзiнде орындалса, ғылыми әзiрлеменi талқылауда, тапсырысқа (келiсiм-шартқа) сәйкестiгiн анықтау үшiн олардың өкiлдерi мiндеттi түрде қатысуы қажет. Практикаға енгiзуге ұсынылатын ғылыми әзiрлемелер IIМ, IIБ, Қалалық аудандық IIО, басқа құқық қорғау органдары, министрлiктер және ведомстволар, қоғамдық ұйымдардың сәйкес бөлiмшелерiне экспертизаға жiберiлуi мүмкiн.
Оқу процесi және практикаға енгiзуге ұсынылған ғылыми әзiрлемелер Қазақстан Республикасы және ТМД-ның басқа жоғары оқу орындарына жiберiлуi мүмкiн.

8. Акт о внедрении оформляется в 3-х экземплярах: один выдается разработчику, второй представляется в НИиРИО, третий остается в делах подразделения (организации выдавшей его).
Все виды актов о внедрении, полученные кафедрами (отделами), должны быть учтены и сосредоточены в картотеках кафедр (отделов). НИиРИО создает единую общешкольную централизованную картотеку и присваивает нумерацию.
9. Разработки, получившие акт о внедрении, составляют фонд внедрения и включаются в план внедрения учебного заведения после согласования с руководителями тех подразделений и организаций, в которых внедрение будет осуществляться.
10. Разработчик (кафедра, авторский коллектив, отдельный исполнитель) обеспечивает авторское сопровождение научной разработки, внедряемой в соответствии с планом внедрения:
- подготавливает техническую документацию и методические материалы, которые необходимы для успешного использования научных разработок;
- консультирует руководителей подразделений (организаций) и сотрудников, осуществляющих внедрение;
- непосредственно участвует в обучении личного состава подразделений, в деятельности которых используются научные разработки;
- оказывает практическую помощь подразделениям в организации и осуществлении оперативно-служебной деятельности, проводимой в соответствии с научными рекомендациями и с использованием научных разработок;
- осуществляет внедрение результатов НИР в учебный процесс;
- изучает и обобщает опыт использования разработок, выявляет недостатки, обнаруженные в процессе внедрения, разрабатывает предложения по их устранению.
11. Основными формами использования результатов научных исследований в учебный процесс являются:
- разработка предложений по подготовке и переподготовке специалистов по новым направлениям, совершенствование учебных программ и учебных планов, системы методического обеспечения учебного процесса;
- разработка новых и переработка существующих курсов лекций, написание монографий, учебников, учебных и учебно-методических пособий, сборников задач и упражнений, практикумов и т.д.;
- разработка и изготовление технических средств обучения, контроль обучающих программ, оборудования для учебных кабинетов, демонстрационного материала для проведения лекций и практических занятий (слайды, схемы, таблицы, макеты, видеофильмы и т.д.).
Документами, подтверждающими внедрение разработки в учебно-воспитательный процесс, являются решения Ученого и методического советов учебного заведения, редакционно-издательского совета, совета кафедры гуманитарных дисциплин, совета наставников, совета по научно-исследовательской работе слушателей (НИРС), выписка из протокола заседаний совета факультета, кафедры, рассмотревших вопрос о внедрении и признавшего разработку внедрения на основе которых оформляется акт о внедрении (см. Приложение N 1).

8. Енгiзбе туралы актi 3 дана болып рәсiмделедi: бiреуi енгiзбе жасаған адамға берiледi, екiншiсi - ҒЗжРББ-ге, үшiншiсi бөлiмшенiң iс қағаздарында (оны берген ұйымда) қалады.
Кафедраларға (бөлiмдерге) берiлген енгiзбе туралы актiлердiң барлық түрлерi кафедралардың (бөлiмдердiң) карточкаларында белгiленуi және шоғырлануы қажет. ҒЗжРББ орталықтандырылған бiртұтас жалпымектептiк карточка жасайды және нөмiрлейдi.
9. Енгiзбе туралы актiге ие болған әзiрлемелер енгiзбе қорын құрайды және енгiзбе жүзеге асырылатын бөлiмшелер мен ұйымдар басшыларының келiсiмiмен оқу орнының енгiзбе жоспарына кiргiзiледi.
10. Әзiрлеме жасаушы (кафедра, авторлық ұжым, дербес орындаушы) енгiзбе жоспарына сәйкес енгiзiлетiн ғылыми әзiрлемеге авторлық сүйемелдеудi қамтамасыздандырады:
- ғылыми әзiрлемелердi нәтижелi пайдалануға қажеттi техникалық құжаттамалар және әдiстемелiк материалдарды дайындайды;
- енгiзбенi жүзеге асыратын бөлiмшелердiң (ұйымдардың) басшыларына және қызметшiлерiне кеңес бередi;
- қызметiнде ғылыми енгiзбелер қолданылатын бөлiмшелердiң жеке құрамына дәрiс бередi;
- ғылыми әзiрлемелердi қолдану арқылы ұйымдардың бөлiмшелерiне шұғыл қызметтi жүзеге асыруды ғылыми ұсыныстарға сәйкес жүргiзуде практикалық көмек көрсетедi;
- ғылыми-зерттеу жұмыстарының нәтижесiн оқу процесiне енгiзуге ат салысады;
- әзiрлемелердi зерделейдi және оны қолдану тәжiрибесiн жинақтап қорытады, енгiзу барысында кемшiлiктерiн анықтап, оларды жою жолдарын iздестiредi.
11. Ғылыми зерттеулердiң нәтижелерiн оқу процесiнде қолданудың негiзгi түрлерi мыналар болып табылады:
- жаңа бағыттар бойынша мамандарды даярлау және қайта даярлау, оқу бағдарламалары мен оқу жоспарларын жетiлдiру, оқу процесiн әдiстемелiк қамсыздандыру жүйесi бойынша ұсыныстарды әзiрлеу;
- қолданылып жүрген лекцияларды, монографияларды, оқулықтарды, оқу және оқу-әдiстемелiк құралдарды, есептер және жаттығулар жинақтарын, практикумдер және т.б. қайта өңдеу және жаңадан жинақтап қорыту;
- оқудың техникалық құралдарын, оқыту бағдарламаларын, бақылау жүргiзу, оқыту кабинеттерiн жасақтау, лекциялар мен практикалық сабақтарды өткiзу барысында көрсетiлетiн материалдарды (слайдтар, сызбалар, кестелер, нұсқалар, видеотаспалар және т.б.) әзiрлеу және даярлау.
Оқыту-тәрбие барысына әзiрлеменi енгiзуде мақұлдайтын құжаттар болып оқу орнының Ғылыми және әдiстемелiк кеңестерiнiң, редакциялық-баспагерлiк кеңесiнiң, гуманитарлық пәндер кафедрасы кеңесiнiң, тәлiмгерлер кеңесiнiң, тыңдаушылардың ғылыми-зерттеу жұмысы (ТҒЗЖ) жөнiндегi кеңесiнiң, ендiрме туралы мәселенi (қарастырған және ендiрменiң әзiрлемесiн тану негiзiнде ендiрме туралы актiнi ресiмдейтiн (N 1 қосымшаны қараңыз) факультеттiң, кафедраның кеңесi шешiмдерiнiң мәжiлiсi хаттамаларынан үзiндiсi есептелiнедi.

1.1. Научно-исследовательская работа слушателей (НИРС) является одним из важнейших и эффективных средств повышения качества подготовки и воспитания специалистов с высшим образованием, способных творчески применять в практической деятельности новейшие достижения научно-технического и культурного прогресса. Привлечение к научно-исследовательской работе слушателей позволяет также использовать их творческий и трудовой потенциал для решения актуальных задач, стоящих перед органами внутренних дел.
1.2. Основные задачи НИРС:
- овладение слушателями научным методом познания, углубленное и творческое освоение учебного материала;
- развитие творческого мышления, расширение научного кругозора и формирование научного мировоззрения будущего специалиста органов внутренних дел;
- привитие устойчивых навыков самостоятельной научно-исследовательский работы;
- воспитание потребности и умения постоянно совершенствовать свои знания;
- выработка умения применять творчески знания в практической деятельности;
- содействие успешному решению актуальных задач деятельности органов внутренних дел;
- популяризации и распространение положительного опыта, новых прогрессивных ферм научного творчества слушателей;
- выработка навыков работы в научном коллективе.
II. ОРГАНИЗАЦИЯ НАУЧНО-ИССЛЕДОВАТЕЛЬСКОЙ РАБОТЫ СЛУШАТЕЛЕЙ
2.1. Научно-исследовательская работа слушателей очного и заочного обучения является продолжением и углублением учебного прогресса и организуется непосредственно на кафедрах, в научных кружках и проблемных группах учебного заведения.
2.2. Руководство научно-исследовательской работой слушателей осуществляют профессора, доценты и преподаватели учебного заведения. Также привлекаются к руководству НИРС научные сотрудники научно-исследовательского и редакционно-издательского отдела.
2.3. Научно-исследовательская работа слушателей подразделяется на научно-исследовательскую работу, включаемую в учебный процесс и выполняемую во внеучебное время.
2.4. Научно-исследовательская работа слушателей, включаемая в учебный процесс, предусматривает:
- выступления на семинарских занятиях с рефератами и
сообщениями по результатам выполнения нетиповых заданий
научно-исследовательского характера;
- выполнение рефератов, курсовых работ, содержащих элементы
научных исследований;
- выполнение конкретных нетиповых заданий
научно-исследовательского характера в период ознакомительной
практики и стажировки;
- выполнение лабораторных и экспериментальных работ с
исследовательским уклоном;
- участие в конкурсах, викторинах и олимпиадах на лучшее знание
программного материала;
- участие в подготовке материалов оперативных учений и штабных
игр;
- изучение теоретических основ методики постановки, организации и выполнения научных исследований, планирования и организации научного эксперимента, обработки научных данных и т.д. по курсу "Основы научных исследований".

1.1. Тыңдаушылардың ғылыми-зерттеу жұмысы (ТҒЗЖ) ғылыми-техникалық және мәдени дамудың ең соңғы жетiстiктерiн практикалық қызметiнде шығармашылықпен қолдануға икемдi жоғары бiлiмдi мамандарды даярлау мен тәрбиелеудiң сапасын көтерудегi ең маңызды да тиiмдi құралы болып табылады. Ғылыми-зерттеу жұмысына тыңдаушыларды тарту iшкi iстер органдарының алдында тұрған көкейкестi мiндеттердi шешу де олардың шығармашылық және еңбек әлеуетiн пайдалануға мүмкiндiк бередi.
1.2. ТҒЗЖ-ының негiзгi мiндеттерi:
- тыңдаушыларға танымның ғылыми әдiсiн, оқу материалын терең және шығармашылық тұрғыдан игерту;
- iшкi iстер органдары болашақ маманының шығармашылық ойын дамыту, ғылыми ой өрiсiн кеңейту және ғылыми көзқарасын қалыптастыру;
- өзiндiк ғылыми-зерттеу жұмысын жүргiзудi орнықты әдетке айналдыру;
- өз бiлiмiн жетiлдiрудi үйрену және оны қажеттiлiкке айналдыру;
- шығармашылық бiлiмдi практикалық қызметте қолдануға қол жеткiзу;
- iшкi iстер органдары қызметiнiң көкейкестi мәселелерiн шешуге белсендi түрде атсалысу;
- оңды iс тәжiрибенi жария ету және тыңдаушылардың ғылыми шығармашылығының жаңа прогрессивтiк формаларын тарату;
- ғылыми ұжымда жұмыс iстеу дағдысын жетiлдiру.
II. Тыңдаушылардың ғылыми-зерттеу жұмысын ұйымдастыру
2.1. Күндiзгi және сырттай оқушы тыңдаушылардың ғылыми-зерттеу жұмысы оқу орнының кафедралары, ғылыми үйiрмелерi мен проблемалық топтарда ұйымдастырылады және оқытуды дамытудың жалғасы әрi оны тереңдету болып табылады.
2.2. Тыңдаушылардың ғылыми-зерттеу жұмысына жетекшiлiктi оқу орнының профессорлерi, доценттерi және оқытушылары жүзеге асырады. Сонымен қатар ТҒЗЖ жетекшiлiкке ғылыми-зерттеу және редакциялық-баспагерлiк бөлiмдерiнiң ғылыми қызметкерлерi де тартылады.
2.3. Тыңдаушылардың ғылыми-зерттеу жұмысы оқу процесi барысына кiретiн және оқудан тыс уақытта орындалатын ғылыми-зерттеу жұмысы болып бөлiнедi.
2.4. Оқу процесiне кiретiн тыңдаушылардың ғылыми-зерттеу жұмысы мыналарды қамтиды: ғылыми-зерттеу түрiнде орындалған типтiк емес тапсырмалардың нәтижелерi бойынша рефераттар мен хабарламалар жасау;
- ғылыми зерттеулердiң элементтерi бар рефераттар, курстық жұмыстар орындау;
- танысу практикасы және тәжiрибе жинақтау кезеңiнде типтiк емес ғылыми-зерттеу түрiндегi нақты тапсырмаларды орындау;
- зерттеулiк нысандағы лабораториялық және эксперименттiк жұмыстарды орындау;
- бағдарламалық материалдарды бiлу бағытындағы конкурстарға, викториналар мен олимпиадаларға қатысу;
- жедел жаттығулар және штаб ойындары материалдарын дайындауға қатысу;
- "Ғылыми зерттеудiң негiздерi" курсы бойынша ғылыми зерттеудiң қойылымы әдiстемесiнiң теориялық негiздерiн, ұйымдастыруын және орындалуын, ғылыми сынақтың жоспарлануы мен ұйымдастырылуы, ғылыми мәлiметтердi өңдеудi және т.б. зерделеу.

2.5. Научно-исследовательская работа слушателей, выполняемая во внеучебное время, включает в себя:
- работу в научных кружках, переводческом бюро, в проблемных группах, создаваемых при кафедрах;
- участие в конкретных социологических исследованиях, проводимых кафедрами, преподавателями и научными сотрудниками;
- изготовление схем, таблиц, диафильмов, слайдов, наглядных пособий для учебного процесса;
- подготовку научных докладов, сообщений, рефератов, обзоров по навыкам специальной и иной литературы;
- подготовку публикаций по результатам, проведенных исследований;
- участие во внутришкольных, городских, областных, государственных конкурсах на лучшую научную работу слушателей по общественным, юридическим наукам и спецтематике;
- выступление с сообщениями на заседании кафедр, отделов при обсуждении теоретических проблем, монографий, учебных, учебно- практических пособий, статей и т.д.;
- изучение и обобщение передового опыта органов внутренних дел с индивидуальным заданием научно-исследовательского характера;
- участие в научно-практических встречах с учеными и практическими работниками правоохранительных органов.
Планирование НИРС осуществляется на основе разработанного в вузе комплексного плана организации научно-исследовательской работы слушателей с учетом тематики НИР учебного заведения.
Комплексный подход к организации научно-исследовательской работы слушателей предусматривает органическое сочетание и взаимосвязь учебной, научной и воспитательной работы, тесное взаимодействие всех форм и методов научной работы слушателей, реализуемых в учебном процессе и во внеучебное время.
На основе комплексного планирования научно-исследовательской работы слушателей предусматривается обеспечить непрерывное участие каждого слушателя в научном творчестве путем введения тем, рассчитанных на весь период обучения и обеспечивающих преемственность и усложнение форм и методов исследования от курса к курсу, от кафедры к кафедре, от одной учебной дисциплины к другой, от одних видов учебных занятий и самостоятельного выполнения к другим.
2.6. Научно-исследовательская работа слушателей считается завершенной в случаях:
- представления на заседание научного кружка, проблемной группы научного доклада, сообщения, реферата или отчета о проделанной работе. Лучшие научные работы выносятся на обсуждение вузовской конференции;
- представления научной работы на конкурсы слушательских работ по общественным, юридическим наукам и спецтематике (общественного, областного и государственного туров);
- публикации результатов исследования в печати самостоятельно или в соавторстве с научным руководителем;
- представление в соответствующие органы предложений, рекомендаций по результатам исследований для внедрения их в практику;

2.5. Оқудан тыс уақытта орындалатын тыңдаушылардың ғылыми-зерттеу жұмысына кiретiнде:
- кафедра жанында құрылатын ғылыми үйiрмелер, аударма бюролары, проблемалық топтарындағы жұмыс;
- кафедралар, оқытушылар және ғылыми қызметкерлер өткiзетiн нақты әлеуметтiк зерттеулерге қатысу;
- оқу процесiне қажеттi сызбалар, диафильмдер, слайдтар, көрнекi құралдарды дайындау;
- арнаулы және басқа әдебиеттер дағдылары бойынша ғылыми баяндамалар, хабарламалар, рефераттар, шолулар даярлау;
- жүргiзiлген зерттеулердiң нәтижелерi бойынша жарияланымдарды дайындау;
- қоғамдық, заң ғылымдары және арнаулы тақырыптар бойынша тыңдаушылардың ең жақсы ғылыми еңбегiне мектеп iшiндегi, қалалық, облыстық, мемлекеттiк конкурстарға қатысу;
- кафедра, бөлiмдер мәжiлiстерiнде теориялық мәселелердi, монографияларды, оқу, оқу-практикалық құралдарды, мақалаларды талқылауда хабарламалар жасау;
- iшкi iстер органдарының озат тәжiрибесiн ғылыми-зерттеу бағытындағы, дербес тапсырмамен салыстырып зерделеу және жинақтап қорыту;
ғалымдар және құқық сақтау органдарының практикалық қызметкерлерiмен ғылыми-практикалық кездесулерге қатысу.
ТҒЗЖ жоспарлау жоғары оқу орнында әзiрленетiн оқу орны ғылыми-зерттеу жұмысының тақырыбын есепке ала отырып, тыңдаушылардың ғылыми-зерттеу жұмысын ұйымдастырудың кешендi жоспары негiзiнде жүзеге асады.
Тыңдаушылардың ғылыми-зерттеу жұмысын ұйымдастыруды кешендiк тұрғысынан қарастыру, тыңдаушылардың ғылыми және тәрбиелiк жұмысын, оқу процесi және онан тыс уақытта өткiзiлетiн ғылыми жұмыстардың барлық формалары мен тәсiлдерiнiң өзара тығыз байланысы, органикалық үйлесуi және өзара қатынасын жетiлдiредi.
Тыңдаушылардың ғылыми зерттеу жұмысын кешендi жоспарлау негiзi әр тыңдаушыны шығармашылыққа үздiксiз қатысуын қамтамасыз етiп, бүкiл оқу кезеңiне есептелген және курстан курсқа, кафедрадан кафедраға бiр оқу пәнiнен келесiсiне, оқу сабағының бiр түрiнен екiншiсiне және басқа жұмыстарды өзбетiмен орындау сабақтастығын қамтамасыз ететiн және зерттеу формалары мен әдiстерiн күрделендiрудi қарастырады.
2.6. Тыңдаушылардың ғылыми-зерттеу жұмысы төмендегi жағдайда аяқталған деп есептеледi:
- ғылыми үйiрменiң, проблемалық топтың мәжiлiсiне iстелген жұмыс туралы ғылыми баяндама, хабарлама, реферат немесе есепті ұсыну. Ең жақсы ғылыми жұмыстар жоғары оқу орнының конференциясына талқыға ұсынылады;
- қоғамдық ғылымдар, заң ғылымдары және арнаулы тақырыптар бойынша ғылыми еңбектер конкурсына тыңдаушылардың жұмыстарын ұсыну (қоғамдық, облыстық және мемлекеттiк турларға);
- зерттеу нәтижелерiн өз бетiмен немесе ғылыми жетекшiмен авторлық бiрлесе отырып баспасөзде жариялау;
- зерттеу нәтижелерi бойынша сәйкес органдарға практикаға енгiзу үшiн ұсыныстарды, сипаттамаларды ұсыну.

2.7. Научно-исследовательская работа слушателей включается в общие планы учебно-воспитательной и научной работы учебного заведения.
Результаты научно-исследовательской работы слушателей освещаются в ежегодном отчете учебного заведения, кафедры в разделе "Научно-исследовательская работа слушателей (курсантов)".
Отчет кафедры по НИРС составляется и представляется в НИиРИО одновременно с отчетом по НИР преподавателей в форме самостоятельного документа.
2.8. Общее организационно-методическое руководство научной работой слушателей в учебном заведений осуществляет Совет по научно-исследовательской работе слушателей (Совет по НИРС), возглавляемый заместителем начальника учебного заведения по научной работе. Совет по НИРС осуществляет руководство непосредственно через кафедры, Совет слушательского научного общества (СНО), ответственных за организацию НИРС на курсах и в учебных группах. Совет по НИРС несет ответственность за постановку и организацию НИРС в учебном заведений.
Состав Совета по НИРС утверждается начальником учебного заведения сроком на 1 год и комплектуется из числа профессоров и преподавателей, осуществляющих руководство научно-исследовательской работой слушателей, председателя Совета СНО. В него входят также руководители научных кружков.
2.9. Непосредственное руководство НИРС осуществляют кафедры. Ответственность за постановку и организацию научно-исследовательской работы слушателей на кафедре несет начальник кафедры.
2.10. Ответственным за организацию НИРС в учебном заведении назначается научный сотрудник НИиРИО, он же является ответственным секретарем Совета по НИРС, куратором СНО и осуществляет свою работу в соответствии с функциональными обязанностями.
Обеспечивает руководство и координацию организации планирования и контроля НИРС, проводимых в подразделениях учебного заведения.
Разрабатывает проекты положений, приказов и указаний о различных конкурсах научно-исследовательских работ слушателей, смотрах, викторинах, выставках, олимпиадах и других мероприятий, направленных на активизацию научных исследований слушателями учебного заведения и осуществляет контроль за организацией НИРС на кафедрах, факультетах и подразделениях учебного заведения.
Организует проведение конференций, конкурсов, викторин и поощрение преподавателей, сотрудников и слушателей, активно содействующих НИРС и участвующих в научных исследованиях.
Оказывает всемерную помощь деятельности слушательского научного общества. Поддерживает постоянную деловую связь и организует обмен опытом по научно-исследовательской работе слушателей с другими вузами республики, вышестоящими учреждениями и организациями, направляющими НИР слушателей. Ведет учет результатов НИРС учебного заведения.

2.7. Тыңдаушылардың ғылыми-зерттеу жұмысы оқу орнының оқу-тәрбие және ғылыми жұмысының жалпы жоспарына енедi.
Тыңдаушылардың ғылыми-зерттеу жұмысының нәтижелерi оқу орнының, кафедраның жыл сайынғы есебiнен "Тыңдаушылардың (курсанттардың) ғылыми-зерттеу жұмысы" тарауында жарық көредi.
ТҒЗЖ бойынша кафедра есебi, бөлек құжат есебiнде оқытушылардың ғылыми-зерттеу жұмысының есебi бойынша жасалады және ҒЗжРББ-iне ұсынылады.
2.8. Тыңдаушылардың ғылыми-жұмысына жалпы ұйымдық-әдiстемелiк жетекшiлiктi оқу орны бастығының ғылыми жұмыс бойынша орынбасары басқаратын Тыңдаушылардың ғылыми зерттеу жұмысы бойынша кеңесi (ТҒЗЖ бойынша кеңесi) жүзеге асырады. ТҒЗЖ бойынша кеңес жетекшiлiктi тiкелей кафедралар, Тыңдаушылардың ғылыми қоғамы кеңесi (ТҒҚ), курстар мен оқу топтарындағы ТҒЗЖ ұйымдастыруға жауапты адамдар арқылы жүзеге асырады. ТҒЗЖ бойынша кеңесi оқу орнындағы ТҒЗЖ-ының қойылуы мен ұйымдастырылуына жауапты.
ТҒЗЖ бойынша кеңестiң құрамын оқу орнының бастығы 1 жылға бекiтедi және ол тыңдаушылардың ғылыми-зерттеу жұмысына жетекшiлiктi жүзеге асырушы профессорлар мен оқытушылар, ТҒҚ кеңесiнiң төрағасы құрамында жасақталады.
2.9. ТҒЗЖ тiкелей басшылықты кафедралар жүзеге асырады. Кафедрада Тыңдаушылардың ғылыми-зерттеу жұмысының қойылуы мен ұйымдастырылуына кафедра бастығы жауапты.
2.10. Оқу орнындағы ТҒЗЖ ұйымдастыруға жауапты болып ҒЗжРББ ғылыми қызметкерi тағайындалады, ол сонымен қатар ТҒЗЖ бойынша кеңестiң жауапты хатшысы, ТҒҚ кураторы болып есептелiнедi және өз жұмысын қызметтiк мiндеттерiне сәйкес жүзеге асырады.
Оқу орны бөлiмшелерiнде жүргiзiлетiн ТҒЗЖ-ына басшылықты және жоспар ұйымдастыруды үйлестiру мен бақылауды қамтамасыз етедi.
Тыңдаушылардың ғылыми-зерттеу жұмыстарына түрлi конкурстар туралы ережелер, бұйрықтар және нұсқаулардың жобасын жасайды, байқаулар, викториналар, көрмелер, олимпиадалар, оқу орны тыңдаушылары ғылыми зерттеулерiнiң белсендiлiгiн арттыруға бағытталған және басқа шараларды жүргiзу және ТҒЗЖ ұйымдастырылуына оқу орнының кафедраларында, факультеттерi мен бөлiмшелерiнде бақылау жасауды жүзеге асырады.
Конференциялар, конкурстар, викториналар өткiзу және ТҒЗЖ белсендi жәрдемдескен, ғылыми зерттеулерге қатысушы оқытушыларды, қызметкерлер мен тыңдаушыларды көтермелеудi ұйымдастырады.
Тыңдаушылардың ғылыми қоғамының қызметiне мейлiнше көмек көрсетедi. Тыңдаушылардың ғылыми-зерттеу жұмысы бойынша республиканың басқа жоғары оқу орындарымен, тыңдаушылардың ғылыми-зерттеу жұмысына бағыт берушi жоғары тұрған мекемелер және ұйымдармен ұдайы iскерлiк байланыс жасап отырады, сонымен бiрге тәжiрибе алмасуды ұйымдастырады. Оқу орнының ТҒЗЖ нәтижелерiне есеп жүргiзедi.

2.11. Для организации НИРС на кафедрах из числа штатных преподавателей назначаются ответственные за НИРС на кафедрах, которые:
- организуют проведение методических семинаров с преподавателями и активом СНО по вопросам организации НИРС на кафедрах;
- разрабатывают проекты текущих и перспективных планов НИРС кафедр и контролируют их выполнение;
- осуществляют подготовку научных конференций, викторин, смотров и конкурсов научных работ слушателей и т.д.;
- ведут учет результатов НИРС;
- периодически отчитываются о постановке НИРС на кафедре. Составляют ежегодные отчеты о состоянии НИРС на кафедре для представления их в НИиРИО.
2.12. Слушатели, ведущие научно-исследовательскую работу, могут объединятся в слушательское научное общество (СНО), во главе с избираемым этим обществом Советом СНО, работающим под непосредственным руководством Совета по НИРС.
Высшим органом СНО является ежегодная конференция членов общества. На конференции подводятся итоги научной работы слушателей, намечаются основные направления ее развития на следующий год и избирается Совет в составе, определяемом конференцией. Совет СНО подотчетен общешкольной конференции, осуществляет, свою деятельность в тесном контакте с кафедрами, научно-исследовательским и редакционно-издательским, учебно-методическим отделами, руководством факультетов и курсов.
Председатель Совета СНО является членом Совета по НИРС.
Совет слушательского научного общества:
- оказывает помощь ответственным за НИРС на курсах и в учебных группах, старостам научных кружков и проблемных групп в организации работы, заслушивает их отчеты, координирует их деятельность, вырабатывает предложения по дальнейшему улучшению научно-исследовательской работы слушателей;
- разрабатывает планы НИРС по полугодиям;
- популяризирует работу лучших научных кружков и членов общества через стенную печать;
- осуществляет творческие контакты с научными обществами высших учебных заведений МВД Республики Казахстан и другими вузами республики;
- организует и проводит научно-теоретические и отчетно-выборные конференции СНО, конкурсы, викторины, олимпиады и т.д.;
- обеспечивает участие слушателей в общешкольных, городских и государственных конкурсах на лучшую научную работу;
- осуществляет учет НИРС, организует эту работу в научных кружках, проблемных группах, слушательских бюро, на курсах, и в учебных группах;
- составляет отчеты по НИРС.
2.13. Первичными организациями общества являются научные кружки, проблемные группы. Все они создаются по решению кафедры и Совета по НИРС. Научно-исследовательская работа в кружке тесно увязывается с учебной и научной работой учебного заведения и кафедры. Научный руководитель кружка, проблемной группы назначается решением соответствующей кафедры из числа наиболее опытных преподавателей и отвечает перед кафедрой за состояние работы кружка, группы. Для проведения организационной работы избирается староста.

2.11. Кафедраларда ТҒЗЖ ұйымдастыру үшiн штаттағы оқытушылар санатынан кафедралардағы ТҒЗЖ үшiн жауапты адамдар тағайындалады. Олар:
- оқытушылар және ТҒҚ-ның белсендiлерiмен кафедраларда ТҒЗЖ ұйымдастыру мәселелерi бойынша әдiстемелiк семинарлар өткiзудi ұйымдастырады;
- кафедралардың, ТҒЗЖ бойынша ағымдағы және болашақ жоспарларының жобасын әзiрлейдi және олардың орындалуын бақылайды;
- ғылыми конференциялар, викториналар, байқаулары дайындайды және тыңдаушылардың ғылыми жұмыстарының конкурстарын, және т.б. жүзеге асырады;
- ТҒЗЖ нәтижелерiне есеп жүргiзедi;
- кафедрадағы ТҒЗЖ қызметі туралы мерзімдік есеп береді. Кафедрадағы ТҒЗЖ жағдайы туралы ҒЗжРББ-не ұсыну үшiн жыл сайын есеп дайындайды.
2.12. Ғылыми-зерттеу жұмысын жүргiзушi тыңдаушылар ТҒЗЖ бойынша кеңестiң қоластында қызмет етушi тыңдаушылардың ғылыми қоғамына (ТҒҚ) бiрiгуi мүмкiн.
ТҒҚ жоғары органы қоғам мүшелерiнiң жыл сайынғы конференциясы болып табылады. Конференцияда тыңдаушылардың ғылыми жұмысының қорытындысы жарияланады, келесi жылға оның дамуының негiзгi бағыттары белгiленедi және конференция белгiлеген құрамда Кеңес сайланады. ТҒҚ кеңесi жалпы-мектептiк конференцияға есептi, ол өз қызметiн кафедралар, ғылыми-зерттеу және редакциялық-баспагерлiк және оқу-әдiстемелiк бөлiмдерiмен, факультеттер және курстардың басшылығымен тығыз байланыста жүзеге асырады.
ТҒҚ кеңесiнiң төрағасы ТҒЗЖ бойынша Кеңестiң мүшесi болып табылады.
Тыңдаушылардың ғылыми қоғамының кеңесi:
- ТҒЗЖ үшiн курстағы және оқу топтарындағы жауапты адамдарға, ғылыми үйiрмелер мен проблемалық топ басшыларына жұмысты ұйымдастыруға көмек көрсетедi, олардың есептерiн тыңдайды және қызметiн үйлестiредi, тыңдаушылардың ғылыми-зерттеу жұмысын болашақта жақсарту бойынша ұсыныстар жасайды;
- ТҒЗЖ бойынша жарты жылдық жоспарлар әзiрлейдi;
- ең жақсы ғылыми үйiрмелер және қоғам мүшелерiнiң жұмыстарын қабырға басылымдары арқылы көпшiлiкке таратады;
- Қазақстан Республикасы IIМ және республиканың басқа жоғары оқу орындарының ғылыми қоғамдарымен шығармашылық байланысты жүзеге асырады;
- ТҒҚ ғылыми-теориялық және есептiк-сайлау конференцияларын, байқаулар, викториналар, олимпиадалар және т.б. ұйымдастырады және өткiзедi;
- ең жақсы ғылыми еңбекке жалпымектептiк, қалалық және мемлекеттік конкурстарға тыңдаушылардың қатысуын қамтамасыз етедi;
- ТҒЗЖ есеп жүргiзедi және осы жұмысты ғылыми үйiрмелерде, проблемалық топтарда, тыңдаушылар бюросында, курстарда және оқу топтарында ұйымдастырады;
- ТҒЗЖ бойынша есеп құрастырады.
2.13. Қоғамның бастауыш ұйымдары болып ғылыми үйiрмелер, проблемалық топтар табылады. Олар кафедраның және ТҒЗЖ бойынша Кеңестiң шешiмi бойынша құрылады. Үйiрмедегi ғылыми-зерттеу жұмысы оқу орны мен кафедраның оқу және ғылыми жұмысымен тығыз байланысты. Үйiрменiң проблемалық топтың ғылыми жетекшiсi мейлiнше тәжiрибелi оқытушылар санатынан сәйкес кафедра шешiмiмен тағайындалады және ол кафедра алдында үйiрме, топтың жұмыс жағдайы үшiн жауапты. Ұйымдастыру жұмысын жүргiзу үшiн староста сайланады.

2.14. С целью активизации научно-исследовательской работы слушателей учебного заведения проводят конференции, внутрикафедральные, внутришкольные конкурсы научных работ, викторины, олимпиады, выставки. Лучшие работы направляются на государственные, областные конкурсы научных работ студентов.
III. МАТЕРИАЛЬНОЕ ОБЕСПЕЧЕНИЕ НАУЧНО-ИССЛЕДОВАТЕЛЬСКОЙ РАБОТЫ
СЛУШАТЕЛЕЙ
3.1. Необходимые материальные затраты, связанные с организацией научно-исследовательской работы слушателей, производят за счет средств, выделяемых на учебные и научные цели. Расходование средств, выделяемых на обеспечение НИРС, контролируется руководством учебного заведения.
IV. МЕРЫ ПООЩРЕНИЯ ЗА НАУЧНО-ИССЛЕДОВАТЕЛЬСКУЮ РАБОТУ
4.1. За успехи, достигнутые в научно-исследовательской работе и организации НИРС, слушатели поощряются правами начальника:
- почетной грамотой;
- благодарностью;
- ценным подарком или денежней премией;
- краткосрочным отпуском;
- научной командировкой для участия в работе студенческих научных конференций, организуемых другими вузами.
4.2. Научные работы, выполненные на высоком научном уровне, могут быть зачтены кафедрой вместо соответствующих курсовых, контрольных работ в других учебных заведениях.
4.3. Лучшие научные работы слушателей, прошедшие общешкольный тур, предоставляются на областной и государственные конкурсы по общественным, юридическим и специальным наукам.
4.4. Слушателям-отличникам учебы, активно занимающимся научно-исследовательской работой, предоставляется право обучаться по индивидуальному графику в соответствии с директивами, указаниями Министерства образования Республики Казахстан.
4.5. Лучшие работы слушателей могут быть опубликованы в изданиях учебных заведений МВД Республики Казахстан. Активные организаторы НИРС из числа профессорско-преподавательского состава, научные руководители работ могут быть поощрены руководством МВД и учебного заведения, грамотами, дипломами и иными наградами министерства, ведомств и других заинтересованных организаций.
Слушатели, проявившие большие способности к научно-исследовательской работе и добившиеся существенных успехов, могут быть рекомендованы для поступления в адъюнктуру непосредственно после окончания учебного заведения. При этом в
качестве рефератов при поступлении в адъюнктуру могут быть приняты
работы, отмеченные медалями на государственных конкурсах, а работы,
отмеченные приказом начальника учебного заведения по результатам
внутривузовского конкурса, могут служить основой для подготовки
рефератов.
УПРАВЛЕНИЕ УЧЕБНЫХ ЗАВЕДЕНИЙ
МВД РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
Одобрено предметно-методической              Приложение N 9
секцией "Организации научно-          к Приказу МВД РК N ____от ____
исследовательской работы"
Координационного научно-
методического совета МВД
Республики Казахстан
Протокол N 1 от 20.03.95 г.
УСТАВ
слушательского научного общества учебного заведения
МВД Республики Казахстан
I. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ

2.14. Оқу орны тыңдаушыларының ғылыми-зерттеу жұмысының белсендiлiгiн арттыру мақсатында конференциялар ғылыми еңбектердiң кафедра iшiндегi, мектеп iшiндегi конкурстары, викторина, олимпиадалары, көрмелер өткiзедi. Ең жақсы еңбектер студенттердiң ғылыми-еңбектерiнiң мемлекеттiк, облыстық конкурстарына жiберiледi.
III. Тыңдаушылардың ғылыми-зерттеу
жұмысын материалдық қамтамасыз ету
3.1. Тыңдаушылардың ғылыми-зерттеу жұмысын ұйымдастыруға байланысты қажеттi материалдық шығындар оқу және ғылыми мақсаттарға бөлiнген қаржылар есебiнен төленедi. ТҒЗЖ қамтамасыздандыруға бөлiнген қаражат шығынын оқу орнының басшылығы тарапынан бақылауға алынады.
IV. Ғылыми-зерттеу жұмысы үшiн көтермелеу шаралары
4.1. Ғылыми-зерттеу жұмысында қол жеткiзген табыстары және ТҒЗЖ ұйымдастырған үшiн тыңдаушыларды көтермелеудегi бастықтың құқықтары:
- құрмет грамотасын беру;
- алғыс жариялау;
- бағалы сыйлық я болмаса ақшалай сыйлық беру;
- қысқа мерзiмдi демалыс беру;
- ғылыми iссапармен басқа жоғары оқу орындары ұйымдастырған студенттiк ғылыми конференциялардың жұмысына қатысуға жiберу.
4.2. Жоғары ғылыми дәрежеде орындалған ғылыми еңбектер кафедрада басқа оқу орындарында курстық, бақылау жұмыстарына сәйкес сынақтан өткен болып есептеледi.
4.3. Тыңдаушылардың жалпымектептiк турдан өткен ең жақсы ғылыми еңбектерi, қоғамдық заң және арнаулы ғылымдар бойынша облыстық және мемлекеттiк конкурстарға ұсынылады.
4.4. Оқуда озат, ғылыми-зерттеу жұмысымен белсендi айналысатын тыңдаушыларға Қазақстан Республикасының Бiлiм беру министрлiгiнiң директивалары, нұсқауларына сәйкес дербес кесте бойынша оқуына құқық берiледi.
4.5. Тыңдаушылардың ең жақсы еңбектерi Қазақстан Республикасы IIМ оқу орындарының басылымдарында жариялануы мүмкiн. Профессорлық-оқытушылар құрамынан, еңбектердiң ғылыми жетекшiлерi санатынан ТҒЗЖ белсендi түрде ұйымдастырушылары IIМ және оқу орнының басшылығы тарапынан грамота, дипломдар және министрлiктiң, ведомстволар және басқа мүдделi ұйымдардың басқа наградалармен марапатталынуы мүмкiн.
Ғылыми-зерттеу жұмысына ерекше бейiмдiлiгiн көрсетiп, нақты
жетiстiктерге қол жеткiзген тыңдаушылар оқу орнын аяқтаған бойда
адъюнктураға түсуге ұсынылу мүмкiн. Сонымен қатар, адъюнктураға түсу
кезiнде қажет реферат есебiне мемлекеттiк конкурстарда медаль алған
еңбектерi қабылдануы мүмкiн, ал ЖОО аралық байқау нәтижелерi бойынша оқу
орны бастығының бұйрығымен мадақталған еңбектер рефератты дайындауға негiз
бола алады.
Қазақстан Республикасы IIМ
оқу орындары басқармасы
Қазақстан Республикасы IIМ               Қазақстан Республикасы IIМ
Үйлестiрушi ғылыми-әдiстемелiк            199__ ж. "___"____________
кеңесiнiң "Ғылыми-зерттеу                    N ________ бұйрығына
жұмысын ұйымдастыру" пәндiк-                      N 9 қосымша
әдiстемелiк секциясы мақұлдаған
1995 ж. 20 наурыздағы
N 1 хаттама
Қазақстан Республикасы IIМ оқу орнының
тыңдаушылары ғылыми қоғамының
ЖАРҒЫСЫ
I. Жалпы ережелер

1.1. Слушательское научное общество (СНО) учебных заведений МВД Республики Казахстан - добровольная самодеятельная организация слушателей, активно участвующих в научно-исследовательской работе и успешно сочетающих ее с учебой.
1.2. Научно-исследовательская работа слушателей (НИРС) является одним из важнейших условий эффективности подготовки для органов внутренних дел высококвалифицированных специалистов.
1.3. Научно-исследовательская работа слушателей неразрывно связана с учебой и общественной работой, содействует их развитию и углублению. Содержание выполняемых исследований определяется с учетом профиля учебного заведения, тематикой НИР кафедр.
1.4. СНО осуществляет свою деятельность под непосредственным руководством Совета по научно-исследовательской работе слушателей и в тесной связи с руководством кафедр и курсов.
II. ЗАДАЧИ СЛУШАТЕЛЬСКОГО НАУЧНОГО ОБЩЕСТВА
2.1. Перед СНО ставятся задачи:
- способствовать овладению методологией и логикой научного познания, методами и методикой научных исследований;
- оказывать содействие профессорско-преподавательскому составу кафедр в разработке актуальных задач, стоящих перед органами внутренних дел;
- активизировать работу научных кружков, создаваемых на кафедрах;
- развивать научное творчество слушателей, формировать у них самостоятельные навыки организации и проведения научных исследований;
- привлекать слушателей к активному участию в разнообразных формах научно-исследовательской работы, способствующих глубокому изучению и закреплению программного материала, развитию научного мышления и творческого подхода к решению творческих и практических задач деятельности органов внутренних дел;
- изучать и обобщать передовой опыт борьбы органов внутренних дел с правонарушениями;
- участвовать в организации и проведении научных конференций, смотров и конкурсов научных работ слушателей;
- принимать активное участие в популяризации научных знаний и
распространении опыта научного творчества среди слушателей.
III. ФОРМЫ НАУЧНО-ИССЛЕДОВАТЕЛЬСКОЙ РАБОТЫ СЛУШАТЕЛЕЙ
3.1. Слушательское научное общество проводит свою работу по
следующим основным направлениям;
- анализ уголовных дел, статистических отчетов, документации
административных и хозяйственных органов;
- теоретические исследования по общественным, юридическим и
специальным дисциплинам;
- анкетирование;
- эксперименты;
- изготовление стендов, альбомов, тематических фильмов,
диафильмов, слайдов;
- выступление с докладами и научными сообщениями на
теоретических конференциях;
- обсуждение докладов, рефератов, аннотаций, дискуссионных
статей, опубликованных в периодической печати;
- участие в конкурсах, викторинах, олимпиадах, семинарах;
- выполнение контрольных и курсовых работ
научно-исследовательского характера;
- выступление на семинарах с сообщениями по монографической литературе, аннотациями и справочными материалами.

1.1. Қазақстан Республикасының IIМ оқу орындары тыңдаушыларының ғылыми қоғамы (ТҒҚ) - ғылыми-зерттеу жұмысына белсендi қатысатын және оны оқумен қатар алып жүре алатын тыңдаушылардың ерiктi өз бетiнше жұмыс атқаратын ұйымы.
1.2. Тыңдаушылардың ғылыми-зерттеу жұмысы (ТҒЗЖ) iшкi iстер органдары үшiн жоғары бiлiктi мамандарды тиiмдi даярлауды ең маңызды шарттарының бiрi болып табылады.
1.3. Тыңдаушылардың ғылыми-зерттеу жұмысы оқу және қоғамдық жұмысымен бiте қайнасып, олардың дамуы және тереңдеуiне себiн тигiзедi. Орындалатын зерттеулердiң мазмұны оқу орнының бейiмi, кафедралардағы ғылыми-зерттеу жұмысының тақырыбы есепке ала отырып анықталады.
1.4. ТҒҚ өз қызметiн тыңдаушылардың ғылыми-зерттеу жұмысы бойынша Кеңестiң тiкелей басшылығымен және кафедралар, курстармен тығыз байланыса отырып жүзеге асырады.
II. Тыңдаушылар ғылыми қоғамының мiндеттерi
2.1. ТҒҚ алдына келесi мiндеттер қойылады:
- ғылыми бiлiктiң методологиясы мен логикасын, ғылыми зерттеулердiң әдiстерi және әдiстемелерiн игеруге көмектесу;
- кафедралардың профессорлiк-оқытушылар құрамына iшкi iстер органдары алдында тұрған көкейкестi мiндеттерiн шешуге жәрдемдесу;
- кафедралардың жанындағы ғылыми үйiрмелер жұмысының белсендiлiгiн арттыру;
- тыңдаушылардың ғылыми шығармашылығын дамыту, ғылыми зерттеулердi өз бетiнше ұйымдастыру және жүргiзудiң өзiндiк дағдысын қалыптастыру;
- тыңдаушыларды бағдарламалық материалды терең зерделеу және бекiтуге ықпал ететiн ғылыми-зерттеу жұмысының әртүрлi формаларына белсендi қатысуға тарту, ғылыми ойды дамыту және iшкi iстер органдары қызметiнiң шығармашылық және практикалық мiндеттерiн шешуге шығармашылық тұрғысынан жақындау;
- iшкi iстер органдарының құқықты бұзушылықпен күресiнiң озат тәжiрибесiн зерделеу және жинақтап қорыту;
- ғылыми конференцияларды, байқаулар және тыңдаушылардың ғылыми
жұмыстарының конкурстарын ұйымдастыру мен өткiзуге қатысу;
- тыңдаушылар арасында ғылыми бiлiк және ғылыми шығармашылық
тәжiрибесiн таратуға және жария етуге белсене атсалысу.
III. Тыңдаушылардың ғылыми-зерттеу жұмысының формалары
3.1. Тыңдаушылардың ғылыми қоғамы өз қызметiн мынадай негiзгi
бағыттар бойынша жүргiзедi:
- қылмыстық iстерге, статистикалық есептерге әкiмшiлiк және
шаруашылық органдарының құжаттамаларына талдау жасау;
- қоғамдық, заң және арнаулы пәндер бойынша теориялық зерттеулер
жүргiзу;
- сауалнамалар тарату;
- ғылыми тәжiрибелер;
- стендтер, альбомдар, тақырыптық фильмдер, диафильмдер, слайдтарды
дайындау;
- теориялық конференцияларда баяндамалар және ғылыми хабарламалар
жасау;
- мерзiмдiк баспасөзде жарияланған баяндамалар, рефераттар,
түсiнiктемелер, пiкiрталас мақалаларды талқылау;
- конкурс, викторина, олимпиадалар, семинарларға қатысу;
- ғылыми-зерттеу сипатындағы бақылау және курстық жұмыстарды жасау;
- семинарларда монографиялық әдебиет, түсiнiктеме және анықтамалық
материалдар бойынша сөз сөйлеу.

3.2. Научно-исследовательская работа слушателей завершается:
- представлением законченного доклада, реферата, либо отчета о практической работе на заседании кружка, выступлением на конференции;
- представлением на кафедральный, общешкольный, областной,
государственный конкурс лучших научных работ слушателей учебного
заведения;
- публикацией в изданиях учебного заведения, научной
периодической печати (самостоятельно или соавторстве с научным
руководителем);
- созданием кино и диафильмов, слайдов, носящих научно-
исследовательский характер;
- разработкой и представлением в соответствующие органы
практических предложении и рекомендаций.
IV. СТРУКТУРА ОБЩЕСТВА, ОСНОВНЫЕ ФУНКЦИИ ЕГО ОРГАНОВ
И ПЕРВИЧНЫХ ОРГАНИЗАЦИЙ
4.1. Высшим органом СНО является общешкольная конференция членов общества, на которой ежегодно подводятся итоги научно-исследовательской работы слушателей, намечаются основные направления ее развития на следующий год и избирается сроком на один год Совет СНО в количестве 9-13 человек.
В течение избираемого срока Совет СНО работает в тесной связи с кафедрами, научно-исследовательским и редакционно-издательским отделами, учебно-методическим руководством курсов.
Совет СНО подотчетен общешкольной конференции общества и организует свою работу под руководством совета по НИРС.
4.2. Совет слушательского научного общества:
- осуществляет организационное руководство деятельностью общества;
- разрабатывает планы НИРС;
- оказывает помощь старостам в организации работы научных кружков, заслушивает отчеты старост и вырабатывает предложения по дальнейшему совершенствованию научно-исследовательской работы слушателей, выносит эти предложения на рассмотрение совета по научно-исследовательской работе слушателей;
- осуществляет творческие контакты с научными обществами других вузов;
- ходатайствует перед руководством учебного заведения о поощрении активистов научного общества;
- популяризует работу лучших научных кружков и членов общества
через стенную печать "Информация СНО", "Вестник СНО", общешкольную
газету, радиопередачу;
- дает рекомендации лучшим членам Совета СНО для поступления в
адъюнктуру и аспирантуру;
- осуществляет учет НИРС, организует эту работу в научных
кружках и проблемных группах;
- отчитывается о своей работе на отчетно-выборной конференции
членов общества.
4.3. В состав Совета СНО входят: председатель, заместитель,
секретарь и члены, число которых определяется отчетно-выборной
конференцией.
4.3.1. Председатель Совета СНО:
- планирует работу Совета СНО и осуществляет организационное
руководство его деятельностью;
- контролирует работу секторов Совета СНО;
- представляет Совет СНО на заседаниях Совета по НИРС;
- ставит вопросы о совершенствовании НИРС;
- отчитывается о работе Совета СНО на отчетно-выборной
конференции, Совете по НИРС.
Председатель Совета общества участвует в заседаниях Совета по
НИРС с правом совещательного голоса.

3.2. Тыңдаушылардың ғылыми-зерттеу жұмысы төмендегi жағдайларда
аяқталған деп есептеледi:
- аяқталған баяндама, реферат я болмаса үйiрме мәжiлiсiндегi практикалық жұмыс туралы есеп беру, конференцияда сөз сөйлеу;
- кафедралық, жалпымектептiк, облыстық, мемлекеттiк конкурстарға оқу орны тыңдаушыларының ең жақсы ғылыми еңбектерiн ұсынылғанда;
- оқу орнының, ғылыми мерзiмдiк баспасөз басылымдарында жарияланымдары бар болса (өзбетiмен немесе ғылыми жетекшiсiмен серiктес авторлықта);
- ғылыми-зерттеу сипатындағы кино және диафильмдер, слайдтар жасау;
- сәйкес мекемелерге практикалық ұсыныстар және кепiлдемелердi әзiрлеу мен ұсыну.
IV. Қоғамның құрылымы, оның органдары және
бастауыш ұйымдардың негiзгi қызметтерi
4.1. Қоғам мүшелерiнiң жалпымектептiк конференциясы ТҒҚ жоғары органы болып табылады, онда жыл сайын тыңдаушылардың ғылыми-зерттеу жұмысына қорытынды жасалады, келесi жылға оның дамуының негiзгi бағыттары белгiленедi және 9-13 адам 1 жылдық мерзiмге ТҒҚ кеңесiне сайланады.
Сайланған мерзiм iшiнде ТҒҚ кеңесi кафедралар, ғылыми-зерттеу және редакциялық-баспагерлiк бөлiмдерiмен, оқу-әдiстемелiк бөлiмi, курстардың басшылығымен тығыз байланыста жұмыс iстейдi.
ТҒҚ кеңесi қоғамның жалпымектептiк конференциясына есептi және өз қызметiн ТҒЗЖ бойынша кеңес басшылығымен жүзеге асырады.
4.2. Тыңдаушылардың ғылыми қоғамының кеңесi:
- қоғам қызметiн ұйымдық басшылықты жүзеге асырады;
- ТҒЗЖ жоспарларын әзiрлейдi;
- старосталарға ғылыми үйiрмелердiң жұмысын ұйымдастыруда көмек көрсетедi, старосталардың есептерiн тыңдайды және тыңдаушылардың ғылыми-зерттеу жұмыстарын әрi қарай жетiлдiру бойынша ұсыныстар әзiрлеп, ол ұсыныстарды тыңдаушылардың ғылыми-зерттеу жұмысы бойынша кеңестiң қарауына алып шығарады;
- басқа жоғары оқу орындарының ғылыми қоғамдарымен шығармашылық байланыстарды жүзеге асырады;
- оқу орнының басшылығы алдында ғылыми қоғамның белсендiлерiн көтермелеу туралы өтiнiш жасайды;
- ең жақсы ғылыми үйiрмелердiң және қоғам мүшелерiнiң еңбектерiн "ТҒҚ
ақпараты", "ТҒҚ хабаршысы" қабырға баспасөзi, жалпымектептiк газет,
радиохабар арқылы жария етедi;
- ТҒҚ кеңесiнiң ең жақсы мүшелерiне адъюнктура және аспирантураға
түсуiне кепiлдеме бередi;
- ТҒЗЖ есеп жүргiзедi, осы жұмысты ғылыми үйiрмелер мен проблемалық
топтарда жүзеге асырады;
- өзiнiң қызметi туралы қоғам мүшелерiнiң есеп беру-сайлау
конференциясында есеп бередi.
4.3. ТҒҚ кеңесiнiң құрамына, төрағасы, орынбасары, хатшы және есеп
беру-сайлау конференциясы белгiлеген сандағы мүшелерi кiредi.
4.3.1. ТҒҚ кеңесiнiң төрағасы:
- ТҒҚ кеңесiнiң қызметiн жоспарлайды және оның қызметiне ұйымдық
басшылықты жүзеге асырады;
- ТҒҚ кеңесiнiң секторларының жұмысын бақылайды;
- ТҒЗЖ бойынша кеңестiң мәжiлiстерiнде ТҒҚ кеңесi тарапынан өкiлдiк
жүргiзедi;
- ТҒЗЖ жетiлдiру туралы мәселе қояды;
- ТҒҚ кеңесiнiң жұмысы туралы есеп беру-сайлау конференциясында, ТҒЗЖ
бойынша кеңесшi дауыс құқымен ТҒЗЖ бойынша кеңестiң мәжiлiстерiне қатысады.

4.3.2. Заместитель председателя Совета СНО:
- отвечает за определенный участок работы (сектор);
- в случае отсутствия председателя выполняет его функции.
4.3.3. Секретарь Совета СНО:
- проводит методические занятия со старостами научных кружков,
помогает им организовать работу в кружках;
- организует работу по вовлечению слушателей в научное
общество;
- собирает заявки и составляет программы конференции;
- готовит предложения о поощрении активистов научного общества
слушателей;
- ведет учет научной работы слушателей;
- обобщает данные о состоянии НИРС на курсах, в учебных группах
и кружках;
- ведет протоколы заседаний Совета СНО;
- организует проведение заседаний Совета СНО;
- ведет делопроизводство Совета СНО.
4.3.4. Сектор планирования, контроля и учета НИРС:
- на основе планов работы научных кружков разрабатывает
предложения в план НИРС учебного заведения;
- организует проведение заседаний Совета СНО;
- ведет делопроизводство Совета СНО;
4.3.5. Сектор информации:
- информирует кафедры, курсы, учебные группы о плане НИРС
учебного заведения;
- собирает информацию о деятельности научных кружков, проблемных
групп;
- выпускает информационный бюллетень по вопросам НИРС,
фотогазеты и другую информацию о деятельности научного общества
слушателей.
4.3.6. Сектор межвузовских связей:
- осуществляет связь с областным, зональным и республиканским
советами по НИРС и советами СНО;
- организует проведение совместных мероприятий с творческими
объединениями студентов других вузов;
- обобщает передовой опыт организации НИРС в других вузах;
- организует учет научных командировок слушателей и
представление по ним отчетов;
4.4. Редколлегия:
- ежемесячно выпускает стенную газету "Вестник СНО" и
фотобюллетень "Информация СНО";
- ежегодно к отчетно-выборным конференциям подготавливает
диаграмму роста НИРС;
- следит за обновлением показателей стендов НИРС.
4.5. Заседания кружка проходят 2 раза в месяц в дни, установленные календарным планом (графиком) основных мероприятий учебного заведения. В виде исключения заседания кружка могут быть проведены в другие сроки, о чем должен быть заранее проинформирован Совет СНО. Совместные заседания с научными кружками других кафедр учебного заведения проводятся в установленном порядке.
4.6. Каждое заседание кружка оформляется протоколом или записью в журнале учета работы научного кружка.

4.3.2. ТҒҚ кеңесi төрағасының орынбасары:
- жұмыстың белгiлi учаскесi (секторы) үшiн жауап бередi;
- төрағасы болмай қалған жағдайда оның қызметiн атқарады.
4.3.3. ТҒҚ кеңесiнiң хатшысы:
- ғылыми үйiрмелердiң старосталарымен әдiстемелiк сабақтар өткiзедi,
оларға үйiрмелерде жұмысты ұйымдастыруға көмек бередi;
- ғылыми қоғамға тыңдаушыларды тарту бойынша жұмысты ұйымдастырады;
- тапсырыстарды жинайды және конференция бағдарламаларын қарастырады;
- тыңдаушылар ғылыми қоғамының белсендiлерiн көтермелеу туралы
ұсыныстарды даярлайды;
- тыңдаушылардың ғылыми жұмыстарына есеп жүргiзедi;
- курстардағы, оқу топтары және үйiрмелердегi ТҒЗЖ жағдайы туралы
мәлiметтердi жинақтап қорытады;
- ТҒҚ кеңесi мәжiлiстерiнiң хаттамаларын жүргiзедi;
- ТҒҚ кеңесiнiң мәжiлiстерiн өткiзудi ұйымдастырады;
- ТҒҚ кеңесiнiң iсiн жүргiзедi.
4.3.4. ТҒЗЖ жоспарлау, бақылау және есеп жүргiзу секторы:
- ғылыми үйiрмелердiң жұмысы жоспары негiзiнде оқу орнының ТҒЗЖ
жоспарына ұсыныстарды әзiрлейдi;
- ТҒҚ кеңесiнiң мәжiлiстерiн өткiзудi ұйымдастырады;
- ТҒҚ кеңесiнiң iсiн жүргiзедi.
4.3.5. Ақпарат секторы:
- кафедраларға, курстарға, оқу топтарына оқу орнының ТҒЗЖ жоспары
туралы хабарлап отырады;
- ғылыми үйiрмелер, проблемалық топтардың қызметi туралы ақпарлар
жинайды;
- ТҒЗЖ мәселелерi бойынша ақпараттық бюллетень, тыңдаушылардың ғылыми қоғамының қызметi туралы фотогазет және басқа ақпарларды жасайды.
4.3.6. Жоғары оқу орындары арасындағы байланыс секторы:
- облыстық, аумақтық және республикалық ТҒЗЖ бойынша кеңесi және ТҒҚ кеңестерi мен байланысты жүзеге асырады;
- басқа жоғары оқу орындары стунденттерiнiң шығармашылық бiрлестiктерiмен бiрлескен шаралар өткiзудi ұйымдастырады;
- басқа жоғары оқу орындарында ТҒЗЖ ұйымдастырудың озат тәжiрибесiн жинақтап қорытады;
- тыңдаушылардың ғылыми iссапарларына есеп жүргiзу және олар бойынша есеп берудi ұйымдастырады.
4.4. Редколлегия:
- ай сайын "ТҒҚ хабаршысы" қабырға газетiн және "ТҒҚ ақпараты" фотобюллетенiн шығарып отырады;
- жыл сайын есеп-беру сайлау конференцияларына ТҒЗЖ есiмiнiң диаграммасын дайындайды;
- ТҒЗЖ стендтерi көрсеткiштерiнiң жаңартылып отыруын қадағалайды.
4.5. Үйiрменiң мәжiлiстерi оқу орнының негiзгi шараларының күнтiзбелiк жоспарында (кесте) белгiленген күндерде, айына 2 рет өтедi. Айрықша жағдайларда үйiрменiң мәжiлiстерi басқа мерзiмдерге де өтуi мүмкiн, ол туралы ТҒҚ кеңесiн алдын-ала хабардар ету қажет. Оқу орнының басқа кафедраларының ғылыми үйiрмелерiмен бiрiккен мәжiлiстерi белгiленген тәртiпте өткiзiледi.
4.6. Үйiрменiң әрбiр мәжiлiсi хаттамамен немесе ғылыми үйiрменiң жұмысына есеп жүргiзу журналындағы жазбамен ресiмделедi.

4.7. Заседание кружка рассматривает (обсуждает) результаты научно-исследовательской работы его членов. Лучшие работы могут быть рекомендованы кружком и кафедрой на общешкольные и межвузовские конференции, областной и республиканские туры конкурсов.
4.8. Тематика НИРС определяется соответствующими кафедрами, исходя из планов научно-исследовательской работы кафедр учебного заведения.
4.9. Организационной работой ведает староста, избираемый из числа членов кружка сроком на 1 год.
Староста научного кружка:
- организует совместно с руководителем кружка проведение среди слушателей бесед с целью вовлечения их в НИР;
- оказывает членам кружка необходимую помощь в научно- исследовательской работе;
- участвует в заседаниях кафедры при обсуждении вопросов организации НИРС;
- информирует членов кружка о всех мероприятиях, проводимых по НИРС кафедрой, научным кружком, Советом СНО, привлекает их к проведению этих мероприятий:
- осуществляет постоянную связь с советом СНО учебного заведения, отчитывается перед ним;
- организует выпуск бюллетеней с фотографиями о работе своего кружка;
- ведет документацию кружка.
4.10. Научно-организационное руководство работой кружка осуществляет преподаватель, который назначается и утверждается решением кафедры.
4.10.1. Руководитель кружка отвечает за организацию и проведение научной работы слушателей и с этой целью:
- проводит беседы с желающими заниматься в кружке, определяет уровень их подготовки, круг интересов, оказывает помощь в выборе темы исследования и подборе литературы;
- организует обучение членов кружка методике исследований, правилам оформления научных работ и ознакомление с новейшими достижениями науки и техники по профилю научного кружка;
- совместно со старостой и активом кружка разрабатывает план научно-исследовательской работы кружка, представляет на утверждение кафедры;
- отчитывается на заседаниях кафедры и Совета по НИРС (по согласованию с начальником кафедры);
- организует отбор докладов и сообщений слушателей на научные конференции и конкурсы;
- ходатайствует о поощрении слушателей за успехи в исследованиях.
4.11. Конференции научного общества слушателей проводятся в соответствии с планом НИР учебного заведения.
Общешкольные конференции организует и проводит научно-исследовательский и редакционно-издательский отдел совместно с Советом по НИРС с кафедрами и Советом слушательского научного общества.
V. ЧЛЕНЫ ОБЩЕСТВА, ИХ ПРАВА И ОБЯЗАННОСТИ
5.1. Членом СНО может быть каждый слушатель учебного заведения, успешно выполняющий учебный план, состоящий членом кружка и активно участвующий в научно-исследовательской работе.

4.7. Үйiрменiң мәжiлiсi үйiрме мүшелерiнiң ғылыми-зерттеу жұмысының нәтижелерiн қарастырады (талқылайды). Ең жақсы еңбектер үйiрме және кафедраның ұсынысымен жалпымектептiк және жоғары оқу орындары арасындағы конференцияларда, облыстық және республикалық конкурстардың турларына қатысуы мүмкiн.
4.8. ТҒЗЖ тақырыбын оқу орны кафедраларының ғылыми-зерттеу жұмыстары жоспарына сүйене отырып, сәйкес кафедралар анықтайды.
4.9. Ұйымдастыру жұмыстарын үйiрме мүшелерi санатынан 1 жылға сайланатын староста жүргiзедi.
Ғылыми үйiрменiң старостасы:
- үйiрме жетекшiсiмен бiрiгiп тыңдаушылар арасында ғылыми-зерттеу жұмысына тарту мақсатында сұхбаттар өткiзудi ұйымдастырады;
- үйiрме мүшелерiне ғылыми-зерттеу жұмысына қажеттi көмек көрсетедi;
- кафедра мәжiлiстерiнде ТҒЗЖ ұйымдастыру мәселелерiн талқылауға қатысады;
- үйiрме мүшелерiне ТҒЗЖ кеңесi бойынша өткiзiлетiн кафедра, ғылыми үйiрме, ТҒҚ кеңесi өткiзетiн барлық шаралар туралы хабарлайды және ол шараларды өткiзуге тартады;
- оқу орнының ТҒҚ кеңесiмен тұрақты байланысты жүзеге асырады, оның алдында есеп бередi;
- өз үйiрмесiнiң жұмысы туралы фотосуреттi бюллетень шығаруды ұйымдастырады;
- үйiрменiң құжаттамасын жүргiзедi.
4.10. Үйiрменiң ғылыми-ұйымдастырушының жетекшiлiгiн кафедра бұйрығымен тағайындалған және бекiтiлген оқытушы жүзеге асырады.
4.10.1. Үйiрме жетекшiсi тыңдаушылардың ғылыми жұмысын ұйымдастыру және өткiзуге жауап бередi және осы мақсатта:
- үйiрмеде дәрiс алғысы келетiн адамдармен сұхбат жүргiзедi, олардың дайындығының деңгейiн, мүддесiнiң шеңберiн анықтайды, зерттеу тақырыбы және әдебиет таңдауда көмек көрсетедi;
- үйiрме мүшелерiн зерттеудiң әдiстемесiн, ғылыми еңбектердi ресiмдеу ережесiн үйретудi және ғылым мен техниканың ең соңғы жетiстiктерiмен ғылыми үйiрменiң бейiмi бойынша таныстырады;
- староста және үйiрменiң белсендiлерiмен бiрiгiп үйiрменiң ғылыми-зерттеу жұмысының жоспарын жасап, кафедраның бекiтуiне ұсынады;
- кафедра және ТҒЗЖ бойынша кеңестiң мәжiлiстерiнде есеп бередi (кафедра бастығының келiсiмi бойынша);
- тыңдаушылардың баяндамалары және хабарламаларын ғылыми конференциялар мен конкурстарға iрiктеп алуды ұйымдастырады;
- зерттеулердегi табыстары үшiн тыңдаушыларды көтермелеу туралы өтiнiш жасайды.
4.11. Тыңдаушылар ғылыми қоғамының конференцияларын оқу орнының ғылыми-зерттеу бөлiмдерiнiң ТҒЗЖ бойынша кеңесi кафедралармен және тыңдаушылардың ғылыми қоғамының кеңесiмен бiрiге отырып ұйымдастырады және өткiзедi.
V. Қоғамның мүшелерi, олардың
құқықтары және мiндеттерi
5.1. ТҒҚ мүшесi болып оқу жоспарын нәтижелi орындаған, үйiрменiң мүшесi және ғылыми-зерттеу жұмысына белсене қатысушы оқу орнының әрбiр тыңдаушысы бола алады.

5.2. Основанием для приема в члены общества является устное заявление вступающего.
5.3. Члены СНО имеют право:
- избирать и быть избранным во все руководящие органы общества;
- участвовать в обсуждении докладов и вопросов организации работы научного общества;
- представлять через соответствующие кафедры свои научно-исследовательские работы на конкурсы и конференции (внутришкольные, межвузовские смотры);
- получать в соответствующем порядке книги из других библиотек;
- выезжать в научные командировки по представлению кафедры и Совета СНО;
- получать по ходатайству научного руководителя разовые освобождения от занятий для проведений исследований.
5.4. Члены СНО обязаны:
- неустанно повышать свой идейный, научный и культурный уровень, быть передовыми в учебе;
- активно вести научно-исследовательскую работу, готовить научные доклады, рефераты, сообщения по актуальным вопросам деятельности органов внутренних дел, выступать с ними на заседаниях кружка или на конференциях, принимать участие в конкурсах, олимпиадах, конференциях;
- добросовестно и в срок выполнять поручения старосты кружка и научного руководителя, решения Совета СНО.
5.5. Член СНО может быть исключен из его состава, если он не выполняет индивидуальный план или без уважительных причин и систематически не выполняет индивидуальный план научно-исследовательской работы, либо не посещает заседаний кружка, проблемной группы. Решение об исключении принимают члены научного кружка на своем заседании с последующим утверждением этого решения Советом СНО.
5.6. Члены общества, окончившие учебное заведение МВД Республики Казахстан, выбывают из СНО.
VI. ФОРМЫ ПООЩРЕНИЯ СЛУШАТЕЛЕЙ ЗА НАУЧНО-ИССЛЕДОВАТЕЛЬСКУЮ
РАБОТУ
6.1. Слушатели, успешно осваивающие учебную программу и активно участвующие в научно-исследовательской работе учебного заведения, пользуются преимуществом при отборе кандидатов для поступления в адъюнктуру. При этом в качестве рефератов при поступлении в адъюнктуру могут быть приняты работы, отмеченные на межвузовских конкурсах.
6.2. Научные работы (исследования) слушателей, получившие высокую оценку, по представлению научного руководителя кружка и президиума научной конференции могут быть зачтены решением кафедры в качестве курсовых работ.
6.3. Лучшие научные работы слушателей публикуются в изданиях учебных заведении МВД Республики Казахстан.
6.4. За успехи, достигнутые в научно-исследовательской работе, слушатели могут награждаться грамотами, почетными дипломами, денежными премиями и др.
6.5. Слушатели, сочетающие активную научно-исследовательскую работу с хорошей успеваемостью, с 3 курса могут переводится на выполнение учебной программы по индивидуальному графику, а слушатели-отличники могут быть рекомендованы для представления на именные стипендии.
VII. МАТЕРИАЛЬНОЕ ОБЕСПЕЧЕНИЕ СНО

5.2. Қоғам мүшелiгiне қабылдауға қабылданушының ауызша өтiнiшi негiз бола алады.
5.3. ТҒҚ мүшелерiнiң құқықтары:
- ТҒҚ мүшелерi басшы органдарын сайлай алады және сайлана алады;
- баяндамаларды және ғылыми қоғамның жұмысын ұйымдастыру мәселелерiн талқылауға қатысады;
- сәйкес кафедралар арқылы өздерiнiң ғылыми-зерттеу еңбектерiн конкурстар және конференцияларға ұсына алады (мектеп iшiндегi, жоғары оқу орындары арасындағы байқаулар);
- сәйкес тәртiпте басқа кiтапханалардан кiтап алады;
- кафедра және ТҒҚ кеңесiнiң ұсынысы бойынша ғылыми iссапарларға шығады;
- ғылыми жетекшiнiң өтiнiшi бойынша зерттеулер жүргiзуге сабақтардан бiр реттiк босана алады.
5.4. ТҒҚ мүшелерi мыналарға мiндеттi:
- өздерiнiң идеялық, ғылыми және мәдени деңгейiн үздiксiз көтерiп отыруға, оқуда алда болуға;
- ғылыми-зерттеу жұмысын белсендi жүргiзу, iшкi iстер органдарының қызметiнiң көкейкестi мәселелерi бойынша ғылыми баяндамалар, рефераттар, хабарламалар дайындауға, олар бойынша үйiрме мәжiлiстерiнде немесе конференцияларда сөйлеуге, конкурстар, олимпиадалар, конференцияларға қатысуға;
- үйiрме старостасы және ғылыми жетекшiнiң, ТҒҚ кеңесiнiң шешiмдерiн ынтамен және мерзiмiнде орындауға.
5.5. ТҒҚ мүшесi өзiнiң дербес жоспарын себепсiз жағдайлармен орындамаса немесе ғылыми зерттеу жұмысының дербес жоспарлы жүйелi түрде орындалмаса, я болмаса үйiрменiң, проблемалық топтың мәжiлiсiне қатыспаса ТҒҚ мүшесi құрамынан шығарылуы мүмкiн. Шығару туралы шешiмдi ғылыми үйiрме мүшелерi өздерiнiң мәжiлiсiнде қабылдайды, кейiннен бұл шешiмдi ТҒҚ кеңесi бекiтедi.
5.6. Қазақстан Республикасы IIМ оқу орнын аяқтаған қоғам мүшелерi ТҒҚ-ынан шығарылады.
VI. Ғылыми-зерттеу жұмысы үшiн тыңдаушыларды
көтермелеу формалары
6.1. Оқу бағдарламасын нәтижелi игерген және оқу орнының ғылыми-зерттеу жұмысына белсендi қатысушы тыңдаушылардың адъюнктураға түсу үшiн талапкерлердi iрiктеуде артықшылығы бар. Бұл жағдайда адъюнктураға түсуге реферат ретiнде жоғары оқу орындары арасындағы конкурстарда көзге түскен еңбектер қабылдануы мүмкiн.
6.2. Жоғары бағаланған тыңдаушылардың ғылыми еңбектерi (зерттеулерi) үйiрме жетекшiсi және ғылыми конференция төралқасының ұсынысы бойынша кафедраның шешiмiмен курстық жұмыс ретiнде саналуы мүмкiн.
6.3. Тыңдаушылардың ең жақсы ғылыми еңбектерi Қазақстан Республикасының IIМ оқу орындарының басылымдарына жарияланады.
6.4. Ғылыми-зерттеу жұмысында қол жеткiзген табыстары үшiн тыңдаушылар грамоталар, құрмет дипломдарымен, ақшалай сыйлықпен және басқалармен марапатталуы мүмкiн.
6.5. Белсендi ғылыми-зерттеу жұмысын жақсы үлгерiмдiлiкпен қатар алып жүретiн тыңдаушылар 3-курстан оқу бағдармаласын дербес кесте бойынша орындауға ауысуына болады, ал озат тыңдаушылар атаулы шәкiртақыға ұсынылуы мүмкiн.
VII. ТҒҚ материалдық қамтамасыз ету

7.1. Необходимые материальные затраты, связанные с проведением научно-исследовательской работы слушателей, производятся за счет средств, выделяемых учебным заведениям по Госбюджету на учебные цели.
7.2. Расходование этих средств (затрат) контролируется руководством учебного заведения.
VIII. СВЯЗЬ НАУЧНОГО ОБЩЕСТВА СЛУШАТЕЛЕЙ С ДРУГИМИ ОБЩЕСТВЕННЫМИ
ОРГАНИЗАЦИЯМИ И НАУЧНЫМИ ОБЩЕСТВАМИ
8.1. Научное общество слушателей устанавливает и поддерживает постоянные творческие связи с научными студенческими обществами других вузов посредством обмена взаимной информацией о состоянии НИРС, передовом опыте, поездок активистов СНО.
IХ. ПОРЯДОК УТВЕРЖДЕНИЯ И ИЗМЕНЕНИЯ УСТАВА СНО
9.1. Устав СНО учебных заведений МВД Республики Казахстан
принимается на общешкольной конференции членов общества, после чего
подлежит одобрению Советом по научно-исследовательской работе
слушателей и утверждается начальником учебного заведения.
9.2. Необходимые изменения и дополнения в него вносятся после
обсуждения конференцией и утверждается начальником учебного
заведения.
УПРАВЛЕНИЕ УЧЕБНЫХ ЗАВЕДЕНИЙ
МВД РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
Одобрено предметно-методической              Приложение N 10
секцией "Организация научно-          к Приказу МВД РК N ___ от___
исследовательской работы"
Координационного научно-
методического совета
МВД Республики Казахстан
Протокол N 1 от 20.03.95 г.
ПОЛОЖЕНИЕ
о проблемной группе слушателей учебного заведения
МВД Республики Казахстан
I. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ
1.1. В целях эффективной разработки актуальных проблем в интересах практической деятельность органов внутренних дел и учебного процесса на кафедрах могут быть созданы творческие проблемные группы, состоящие из 7-6 слушателей.
1.2. Членом проблемной группы может быть любой слушатель, успешно выполняющий учебный план и желающий участвовать в научно-исследовательской работе по интересующей его теме.
1.3. Научное руководство проблемной группой слушателей осуществляет один из преподавателей соответствующей кафедры, кандидатура которого согласовывается с научно-исследовательским и редакционно-издательским отделами (НИиРИО). В помощь научному руководителю могут быть привлечены практические работники.
1.4. Научный руководитель назначает из числа слушателей старосту группы и определяет его конкретные обязанности.
1.6. Контроль за деятельностью творческих групп осуществляется начальником кафедры, отделом НИиРИО.
II. ОРГАНИЗАЦИЯ, ФОРМА РАБОТЫ ПРОБЛЕМНОЙ ГРУППЫ
2.1. Проблемная группа слушателей всю научно-исследовательскую работу ведет в соответствии с планом и программой исследований, разрабатываемые научным руководителем и членами группы на срок до 1 и более года. План и программы согласовываются о руководством кафедры, заинтересованными преподавателями, содержат в себе конкретные сроки, методы исследований, формы реализации.

7.1. Тыңдаушылардың ғылыми-зерттеу жұмысын жүргiзуiне байланысты қажеттi материалдық шығындар Мемлекеттiк бюджеттiң оқу орындарына бөлiнетiн оқу мақсаттарына бағытталған қаражаты есебiнен төленедi.
7.2. Аталған қаражатты (шығынды) пайдалану оқу орнының басшылығы тарапынан бақылауға алынады.
VIII. Тыңдаушылардың ғылыми қоғамының басқа
қоғамдық ұйымдар және ғылыми қоғамдармен байланысы
8.1. Тыңдаушылардың ғылыми қоғамы басқа жоғары оқу орындары студенттерiнiң ғылыми қоғамдарының ТҒЗ жағдайы туралы ұдайы шығармашылық байланысын бекiтедi және озат тәжiрибе туралы өзара ақпар алмасулар жасайды, ТҒҚ белсендiлерiн жiберу арқылы оны қолдап отырады.
IХ. ТҒҚ жарғысын бекiту және өзгерту тәртiбi
9.1. Қазақстан Республикасының IIМ оқу орындарының ТҒҚ Жарғысы қоғам
мүшелерінiң жалпымектептiк конференциясында қабылданады да, тыңдаушылардың
ғылыми-зерттеу жұмысы бойынша Кеңес мақұлдаған соң оны оқу орнының бастығы
бекiтедi.
9.2. Оған қажеттi өзгертулер және толықтырулар конференция талқысынан
кейiн енгiзiледi және оларды оқу орнының бастығы бекiтедi.
Қазақстан Республикасы IIМ
оқу орындары басқармасы
Қазақстан Республикасы IIМ               Қазақстан Республикасы IIМ
Үйлестiрушi ғылыми-әдiстемелiк           199__ ж. "___"____________
кеңесiнiң "Ғылыми-зерттеу                  N ________ бұйрығына
жұмысын ұйымдастыру" пәндiк-                  N 10 қосымша
әдiстемелiк секциясы мақұлдаған
1995 ж. 20 наурыздағы
N 1 хаттама
Қазақстан Республикасы IIМ оқу орындарының
тыңдаушыларының проблемалық тобы туралы
ЕРЕЖЕ
I. Жалпы ережелер
1.1. Iшкi iстер органдары және оқу процесiнiң практикалық қызметi мүддесiндегi көкейкестi мәселелердi тиiмдi әзiрлеу мақсатында кафедраларда 7-8 тыңдаушылардан тұратын шығармашылық проблемалық топ құрылу мүмкiн.
1.2. Проблемалық топ мүшесi болып оқу жоспарын нәтижелi орындаушы және өзi мүдделi тақырып бойынша ғылыми-зерттеу жұмысына қатысуға тiлек бiлдiрушi әрбiр тыңдаушы бола алады.
1.3. Тыңдаушылардың проблемалық тобына ғылыми жетекшiлiктi ғылыми-зерттеу және редакциялық-баспагерлiк бөлiмiмен (ҒЗжРББ) келiсе отырып сайланған кандидатура - сәйкес кафедраның оқытушысы жүзеге асырады. Ғылыми жетекшiге көмекке практикалық қызметкерлер шақырылуы мүмкiн.
1.4. Ғылыми жетекшi тыңдаушылардың iшiнен топтың старостасын тағайындайды және оның нақты мiндеттерiн анықтайды.
1.5. Шығармашылық топтардың қызметiне бақылауды кафедра бастығы, ҒЗжРББ бөлiмi жүзеге асырады.
II. Проблемалық топтың жұмысын ұйымдастыру,
оның формалары
2.1. Тыңдаушылардың проблемалық тобы 1 жыл және онан артық мерзiмге ғылыми жетекшi және топтың мүшелерi әзiрлейтiн бүкiл ғылыми-зерттеу жұмысын, жоспар бойынша зерттеу бағдарламасына сәйкес жүргiзедi. Жоспар және бағдарламалар кафедра бастығы, мүдделi мұғалiмдермен келiсiледi оның iшiнде зерттеу әдiстерi, жүзеге асыру формалары бар.

2.2. Объектом исследований проблемной группы могут быть темы, разрабатываемые кафедрами, или задания, полученные по линии государственных и правоохранительных органов.
2.3. Для осуществления конкретных внутритематических разработок из числа членов проблемной группы создаются авторские коллективы, численностью от 2 и 3 человек, организующие свою работу в плановом порядке.
2.4. Члены проблемной группы принимают участие в заседаниях кафедры при обсуждении результатов исследований, по тематике группы, а также монографий, учебных пособий и других научных трудов.
III. ФУНКЦИОНАЛЬНЫЕ ОБЯЗАННОСТИ НАУЧНОГО РУКОВОДИТЕЛЯ
ПРОБЛЕМНОЙ ГРУППЫ СЛУШАТЕЛЕЙ
3.1. Научный руководитель участвует в формировании проблемной
группы, вносит предложение руководству кафедры по окончательному
утверждению ее состава.
3.2. Научный руководитель осуществляет:
- организационное руководство деятельностью проблемной группы;
- разработку плана и программы исследований;
- оказание научно-методической помощи в проведении исследований
авторским коллективам к отдельным исполнителям;
- координацию работы проблемной группы с кафедрой, НИиРИО,
практическими органами МВД и другими правоохранительными органами и
организациями;
- проведение заседаний проблемной группы по предварительно
спланированным вопросам;
- ознакомление членов проблемной группы с новой литературой и
другой научной публикацией по исследуемой тематике, а также с новыми
формами и методами выполнения научной работы.
IV. ЗАДАЧИ ПРОБЛЕМНОЙ ГРУППЫ СЛУШАТЕЛЕЙ
Основной задачей проблемной группы является:
4.1. Воспитание творческой активности слушателей, повышение качества подготовки будущих специалистов для органов внутренних дел приобщения к научному творчеству, навыки исследовательской работы.
4.2. Углубленное изучение, творческое освоение и закрепление
учебного материала.
4.3. Проведение исследований в сфере деятельности ОВД.
V. ОСНОВНЫЕ ФОРМЫ ДЕЯТЕЛЬНОСТИ
5.1. Проведение социологических, криминологических и
специально-криминалистических исследований.
5.2. Изучение уголовных дел, анализ статистических отчетов,
анкетирование специальных групп субъектов.
5.3. Разработка правовых, технических, специальных,
организованных средств борьбы с преступными посягательствами.
VI. ФОРМЫ РЕАЛИЗАЦИИ
6.1. Отчет по выполненным темам, представляемый в НИиРИО.
6.2. Информация о результатах исследований, направляемые в
государственные и правоохранительные органы, заинтересованные
министерства и ведомства.
6.3. Предложения по совершенствованию организации и
деятельности подразделений ОВД.
6.4. Публикации в сборниках научных трудов учебного заведения.

2.2. Проблемалық топтың зерттеу объектiсi болып кафедралар әзiрлеген тақырыптар немесе мемлекеттiк және құқық сақтау органдары тарапынан келiп түскен тапсырмалар болуы мүмкiн.
2.3. Тақырып iшiндегi нақты әзiрлемелердi жүзеге асыру үшiн өз жұмысын жоспарлы түрде ұйымдастыратын, проблемалық топ мүшелерi санатынан 2-3 адамнан тұратын авторлық ұжымдар құрылады.
2.4. Проблемалық топтың мүшелерi кафедра мәжiлiстерiне топтың тақырыбы бойынша, сонымен қатар монографиялар, оқу құралдары және басқа ғылыми еңбектердi зерттеудiң нәтижелерiн талқылауға қатысады.
III. Тыңдаушылардың проблемалық тобы ғылыми
жетекшiсiнiң қызметтiк мiндеттерi
3.1. Ғылыми жетекшi проблемалық топты қалыптастыруға қатысады, кафедра басшылығына оның құрамын түпкiлiктi бекiту бойынша ұсыныстар жасайды.
3.2. Ғылыми жетекшi мыналарды жүзеге асырады:
- проблемалық топтың қызметiне ұйымдық басшылық;
- жоспар және зерттеу бағдарламаларын әзiрлеу;
- зерттеулер жүргiзуде авторлық ұжымдар және жеке орындаушыларға ғылыми-әдiстемелiк көмек көрсету;
- проблемалық топтың кафедрамен, ҒЗжРББ, IIМ және басқа құқық қорғау органдары және ұйымдарымен жұмысын үйлестiру;
- алдын-ала жоспарланған мәселелер бойынша проблемалық топтың мәжiлiстерiн өткiзу;
- проблемалық топтың мүшелерiн зерттелiнiп жатқан тақырып бойынша жаңа әдебиетпен және басқа ғылыми жарияланымдармен, сонымен қатар ғылыми жұмысты орындаудың жаңа формалары және әдiстермен таныстыру.
IV. Тыңдаушылардың проблемалық тобының мiндеттерi
Проблемалық топтың негiзгi мiндеттерi болып табылатындар:
4.1. Тыңдаушылардың шығармашылық белсендiлiгiн тәрбиелеу, iшкi iстер органдарының болашақ мамандарын даярлаудың сапасын көтеру.
4.2. Оқу материалын тереңiрек зерделеу оны, шығармашылықпен игеру және бекiту.
4.3. Iшкi iстер органдары қызметiнiң шеңберiнде зерттеу жүргiзу.
V. Қызметiнiң негiзгi формалары
5.1. Социологиялық, криминологиялық және арнаулы - криминалистикалық зерттеулердi жүргiзу.
5.2. Қылмыстық iстердi зерделеу, статистикалық есептерге талдау жасау, субъектiлердiң арнаулы тобына сауалнама тарату.
5.3. Қылмыстық қол сұғушылықпен күресуге құқықтық, техникалық, арнаулы ұйымдық құралдарын әзiрлеу.
VI. Жүзеге асыру формалары
6.1. Орындалған тақырыптар бойынша ҒЗжРББ-не ұсынылатын есеп.
6.2. Зерттеулердiң нәтижелерi туралы мемлекеттiк және құқық
қорғау органдарына, мүдделi министрлiктер мен ведомстволарға
жiберiлетiн ақпарат.
6.3. Iшкi iстер органдары бөлiмшелерiнiң қызметiн ұйымдастыруды
жетiлдiру бойынша ұсыныстар жасайды.
6.4. Оқу орнының ғылыми еңбектерi жинақтарындағы жарияланымдар.

6.5. Выступления с докладами и научными сообщениями на научных
конференциях в учебном заведении и других вузах.
6.6. Участие в межвузовских конкурсах на лучшую студенческую
работу.
VII. ОБЯЗАННОСТИ И ПРАВА ЧЛЕНОВ ПРОБЛЕМНОЙ ГРУППЫ
7.1. Члены проблемной группы обязаны:
- активно вести НИР и быть передовыми в учебе;
- проводить исследования в предусмотренные сроки;
- соблюдать режим секретности;
- отчитываться о проделанной работе;
- всемерно поднимать научный престиж группы и учебного
заведения в целом;
7.2. Член проблемной группы имеет следующие права:
- участвовать в обсуждении организационных и других вопросов на
заседаниях проблемной группы;
- участвовать в создании и обсуждении научных трудов по планам
проблемной группы;
- представлять свои работы на конференции, смотры, конкурсы;
- пользоваться специальным и закрытым фондом библиотеки;
- с соблюдением соответствующего порядка переходить на
индивидуальный график общения.
7.3. Участие в проводимых работах и исследованиях и конкретный
результат засчитывается за курсовую работу. Поощрения производятся в
соответствии с Положением о прохождении службы в органах внутренних
дел.
УПРАВЛЕНИЕ УЧЕБНЫХ ЗАВЕДЕНИЙ
МВД РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
Одобрено предметно-методической              Приложение N 11
секцией "Организация научно-         к Приказу МВД РК N ___ от ____
исследовательской работы"
Координационного научно-методического
совета МВД Республики Казахстан
Протокол N 1 от 20.03.95 г.
ПОЛОЖЕНИЕ
о научном кружке слушателей учебного заведения
МВД Республики Казахстан
I. ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ НАУЧНОГО КРУЖКА
1. Одной из основных форм научно-исследовательской работы слушателей является участие в работе научных кружков.
2. Научные кружки создаются с целью углубления знаний по изучаемым дисциплинам, привития слушателям навыков самостоятельной научно-исследовательской работы, развития аналитических способностей.
Научные кружки оказывают помощь руководству учебного заведения, кафедры, профессорско-преподавательскому составу, выполнении научно-исследовательских работ. Активно участвуют в проведении конференций, смотров-конкурсов научных работ слушателей, пропаганде социально-гуманитарных и правовых знаний, разработке актуальных проблем, стоящих перед органами внутренних дел.
Научные кружки призваны:
- способствовать формированию научного мировоззрения слушателей;
- популяризовать научно-исследовательскую работу слушателей учебного заведения;
- привлечь слушателей к углубленному изучению и исследованию актуальных и важных проблем в соответствии с профилем кружка;
- обеспечить участие членов кружка в теоретических конференциях, смотрах-конкурсах научных работ и т.д.
II. ЧЛЕНЫ НАУЧНОГО КРУЖКА, ИХ ПРАВА И ОБЯЗАННОСТИ
Членам научного кружка может быть любой слушатель, успешно выполняющий учебный план, проявивший стремление к глубокому изучению дисциплин по профилю учебного заведения. Прием в члены кружка осуществляется по решению общего собрания кружка на основании заявления слушателя и рекомендации руководителя кружка.
Члены научного кружка обязаны:
- неустанно повышать свой научный и культурный уровень, быть передовыми в учебе;
- активно участвовать в научно-исследовательской работе, готовить доклады и сообщения по отдельным дисциплинам, выступать с ними на заседаниях кружка, конференциях;
- посещать занятия кружка, активно участвовать в обсуждении докладов и сообщений;
- изучать методику самостоятельного проведения научных исследований;
- изучать сроки исследования, информировать руководителя кружка о состоянии исследования;
- принимать деятельное участие в мероприятиях, организуемых кружком и Советом научного общества слушателей (смотрах, конкурсах, викторинах, олимпиадах и др.);
- оказывать старосте кружка помощь при решении организационных вопросов.
Члены научного кружка имеют право:
- участвовать с правом решающего голоса в решении организационных вопросов;
- пользоваться специальными и архивными материалами в порядке, установленном для кафедры, при которой создан кружок.
Членам кружка, активно участвующим в научно-исследовательской работе и успешно сочетающим ее с учебой, создаются дополнительные возможности для работы в городских библиотеках, архивах, учреждениях и органах внутренних дел.
Слушатель, не выполняющий обязанности члена кружка, исключается из его состава. Решение об исключении принимается на заседании научного кружка.
III. СТРУКТУРА НАУЧНОГО КРУЖКА, ОБЯЗАННОСТИ ЕГО РУКОВОДИТЕЛЕЙ
Научные кружки создаются по решению кафедры и Совета научного общества слушателей. В их составе могут быть организованы секции по предметам кафедры, а также проблемные группы. Научно-организационное руководство работой кружка осуществляет преподаватель, который назначается решением кафедры и утверждается Советом по НИРС. Организационной работой ведают староста и его заместитель, избираемые из числа членов кружка сроком на 1 год. По усмотрению членов кружка на одного из кружковцев может быть возложена ответственность за информационную работу.
Руководитель кружка отвечает за организацию и проведение научной работы слушателей и с этой целью:
- проводит беседы с желающими заниматься в кружке, определяет
уровень их подготовки, круг интересов, оказывает помощь в выборе
темы исследования и подборе литературы;
- организует обучение членов кружка методике исследований и
ознакомление с новейшими достижениями науки и техники по профилю
научного кружка;
- совместно со старостой и активом кружка разрабатывает план
научно-исследовательской работы кружка, представляет его на
утверждение начальнику кафедры;
- контролирует и ведет учет работы преподавателей кафедры по
руководству научной работой слушателей. Вместе с ответственным за
НИРС и НИиРИО.
IV. ФОРМЫ РАБОТЫ НАУЧНОГО КРУЖКА
Основной формой работы научного кружка являются заседания, на
которых:
- заслушиваются доклады и сообщения слушателей о результатах
проделанной ими научно-исследовательской работы;
- заслушиваются сообщения по итогам учебно-исследовательской
работы слушателей;
- проводятся занятия по методике научных исследований;
- слушатели знакомятся с передовыми методами работы органов внутренних дел, новейшими достижениями науки и техники по избранной дисциплине;
- организуются встречи с практическими работниками;
- проводятся диспуты, викторины;
- осуществляется просмотр кинофильмов, прослушивание магнитофонных записей;
- решаются организационные вопросы и т.д.
К иным формам работы научных кружков относятся экскурсии, участие в мероприятиях, осуществляемых органами внутренних дел, в работе киногрупп и т.д. Заседания научного кружка проводятся в дни, установленные распорядком дня учебного заведения. В виде исключения (по предварительному согласованию с руководством учебного заведения) заседания кружка могут быть проведены в другие сроки. Совместные заседания с научными кружками других кафедр вузов проводятся в
установленном порядке.
Заседания научного кружка могут посещать все желающие слушатели
(если иное не оговорено специально), без права голоса при решении
организационных вопросов.
УПРАВЛЕНИЕ УЧЕБНЫХ ЗАВЕДЕНИЙ
МВД РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
Одобрено предметно-методической              Приложение N 12
секцией "Организация научно-         к Приказу МВД РК N ___ от ____
исследовательской работы"
Координационного научно-методического
совета МВД Республики Казахстан
Протокол N 1 от 20.03.95 г.
П О Л О Ж Е Н И Е
о смотре-конкурсе на лучший научный кружок
учебного заведения МВД Республики Казахстан
I. ЦЕЛИ И ЗАДАЧИ СМОТРА-КОНКУРСА
1.1. Смотр-конкурс проводится в целях повышения эффективности научно-исследовательской работы слушателей, усиления роли кафедр в организации и осуществлении этой работы, дальнейшего улучшения деятельности научных кружков, максимального приближения их работы к решению практических задач органов внутренних дел.

6.5. Оқу орындарында және басқа жоғары оқу орындарының ғылыми
конференцияларында баяндамалар және ғылыми хабарламалармен жасау.
6.6. Жоғары оқу орындары арасындағы ең жақсы студенттiк жұмысқа
байқау өткiзу.
VII. Проблемалық топ мүшелерiнiң
мiндеттерi және құқықтары
7.1. Проблемалық топтың мүшелерi мыналарға мiндеттi:
- ҒЗЖ белсендi жүргiзу және оқуда озат болу;
- зерттеулердi белгiлеген мерзiм iшiнде жүргiзу;
- құпиялылық режимiн сақтау;
- орындалған жұмыс туралы есеп беру;
- топтың және оқу орнының ғылыми беделiн жан-жақты көтеру.
7.2. Проблемалық топ мүшесiнiң төмендегiдей құқықтары бар:
- проблемалық топ мәжiлiстерiнде ұйымдастырушылық және басқа
мәселелердi талқылауға қатысуға;
- проблемалық топтың жоспарлары бойынша ғылыми еңбектер
құрастыру және оны талқылауға қатысуға;
- өзiнiң жұмыстарын конференцияларға, байқауларға, конкурстарға
ұсынуға;
- кiтапхананың арнаулы және жабық қорларын пайдалануға;
- сәйкес тәртiптi сақтай отырып оқудың дербес кестесiне ауысуға.
7.3. Iстелген жұмыстар мен зерттеулер және нақты нәтиже курс жұмысы
ретiнде есептеледi. Көтермелеу iшкi iстер органдарында қызмет өту туралы
Ережеге сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы IIМ
оқу орындары басқармасы
Қазақстан Республикасы IIМ         Қазақстан Республикасы IIМ
Үйлестiрушi ғылыми-әдiстемелiк     199__ ж. "___"____________
кеңесiнiң "Ғылыми-зерттеу          N ________ бұйрығына
жұмысын ұйымдастыру" пәндiк-       N 11 қосымша
әдiстемелiк секциясы мақұлдаған
1995 ж. 20 наурыздағы
N 1 хаттама
Қазақстан Республикасы IIМ оқу орны
тыңдаушыларының ғылыми үйiрмесi туралы
ЕРЕЖЕ
I. Ғылыми үйiрменiң мақсаты және мiндеттерi
1. Тыңдаушылардың ғылыми-зерттеу жұмысының негiзгi формаларының бiрi ғылыми үйiрмелердiң жұмысына қатысты болып табылады.
2. Ғылыми үйiрмелер зерделенетiн пәндер бойынша бiлiмдерiн тереңдету, тыңдаушыларға өзбетiмен ғылыми-зерттеу жұмысының тәсiлдерiн, талдау қабілеттерiн дамыту мақсатында құрылады.
Ғылыми үйiрмелер оқу орны, кафедра басшылығына, профессорлық-оқытушылар құрамына ғылыми-зерттеу жұмыстарын орындауда көмек көрсетедi. Тыңдаушылардың ғылыми жұмыстарының конференцияларын, байқау-конкурстарын өткiзуде, әлеуметтiк-гуманитарлық және құқықтық бiлiмдердi насихаттауда iшкi iстер органдары алдында көкейкестi мәселелердi әзiрлеуге белсендi түрде қатысады.
Ғылыми үйiрмелердiң бейiмi:
- тыңдаушылардың ғылыми көзқарасын қалыптастыруға жәрдемдесу;
- оқу орнының тыңдаушыларының ғылыми-зерттеу жұмысын көпшiлiкке
жариялау;
- үйiрменiң бейiмiне сәйкес тыңдаушыларды көкейкестi және маңызды
мәселелердi терең зерделеу мен зерттеуге тарту;
- үйiрме мүшелерiнiң ғылыми жұмыстардың теориялық конференцияларға,
байқау-конкурстарға және т.б. қатысуын қамтамасыз ету.
II. Ғылыми үйiрменiң мүшелерi.
Олардың құқықтары мен мiндеттерi
Оқу жоспарын нәтижелi орындаушы, оқу орнының бейiмi бойынша пәндердi терең зерделеуге ықылас бiлдiрген әрбiр тыңдаушы ғылыми үйiрменiң мүшесi бола алады. Үйiрме мүшелігiне қабылдану тыңдаушының өтiнiш және үйiрме жетекшiсiнiң ұсынысы негiзiнде, үйiрменiң жалпы жиналысының шешiмiмен жүзеге асырылады.
Ғылыми үйiрменiң мүшелерi мыналарға мiндеттi:
- өздерiнiң ғылыми және мәдени деңгейiн әруақытта көтерiп отыруы, оқуда озат болуы тиiс;
- ғылыми-зерттеу жұмысына белсендi қатысу, кейбiр пәндер бойынша баяндамалар және хабарламалар дайындау, олар бойынша үйiрменiң мәжiлiстерiнде, конференцияларға қатысуға;
- үйiрменiң сабақтарына қатысу, баяндамалар және хабарламаларды талқылауға белсендi қатысуға;
- ғылыми зерттеулердi өзбетiмен жүргiзудiң әдiсiн зерделеуге;
- зерттеудiң мерзiмдерiн зерделеу, үйiрме жетекшiсін зерттеудiң жағдайы туралы хабардар етуге;
- тыңдаушылардың ғылыми қоғамының кеңесi және үйiрме ұйымдастырған шараларға iскерлiк таныта қатысу (байқаулар, конкурстар, викториналар, олимпиадалар, т.б.);
- үйiрме старостасына ұйымдастырушылық мәселелердi шешуде көмек көрсету.
ғылыми үйiрменiң мүшелерi мыналарға құқылы:
- ұйымдастырушылық мәселелердi шешуге шешушi дауыс беру құқымен қатысуға;
- жанында үйiрме құрылған кафедраға белгiленген тәртiппен арнаулы және архивтiк материалдарды қолдануға.
Ғылыми-зерттеу жұмысына белсене қатысушы және оны оқумен қатар алып жүрушi үйiрме мүшелерiне қалалық кiтапханаларда, архивтерде, мекемелерде және iшкi iстер органдарында жұмыс iстеуге қосымша мүмкiндiктер жасалады.
Үйiрме мүшесiнiң мiндеттерiн орындамаған тыңдаушы оның құрамынан шығарылады. Шығару туралы шешiм ғылыми үйiрменiң мәжiлiсiнде қабылданады.
III. Ғылыми үйiрменiң құрылымы.
Оның жетекшiлерiнiң мiндеттерi
Ғылыми үйiрмелер кафедраның және тыңдаушылардың ғылыми қоғамы кеңесiнiң шешiмiмен құрылады. Олардың құрамында кафедра пәндерi бойынша секциялар, сонымен қатар проблемалық топтар ұйымдастырылуы мүмкiн. Үйiрменiң ғылыми-ұйымдастырушылық жұмысына басшылықты кафедраның шешiмiмен тағайындалып, ТҒЗЖ бойынша кеңес бекiткен оқытушы жүзеге асырады. Ұйымдастырушылық жұмысын үйiрме мүшелерi санатынан 1 жылға сайланатын староста және оның орынбасары жүргiзедi. Үйiрме мүшелерiнiң шешімi бойынша олардың бiрiне ақпараттық жұмыс үшiн жауапкершiлiк жүктелуi мүмкiн.
Үйiрме жетекшiсi тыңдаушылардың ғылыми жұмыспен ұйымдастыру және өткiзуге жауапты және осы мақсатта:
- үйiрмеде дәрiс алуға тiлек бiлдiргендермен сұхбат жүргiзедi, олардың даярлығының, қызығушылық шеңберiнiң деңгейiн анықтайды зерттеу тақырыбын таңдауда және әдебиет iрiктеуде көмек көрсетедi;
- үйiрме мүшелерiне зерттеу әдiстемесiн зерделеудi және ғылыми үйiрменiң бейiмi бойынша ғылым мен техниканың жаңа жетiстiктерiмен таныстыруды ұйымдастырады;
- староста және үйiрме белсендiлермен бiрiгiп үйiрменiң ғылыми-зертеу жұмысының жоспарын әзiрлейдi, кафедра бастығына оны бекiтуге ұсынады;
- ҒЗжРББ-iнде ТҒЗЖ үшiн жауапты адаммен бiрiге отырып тыңдаушылардың
ғылыми жұмысына жетекшiлiк ететiн кафедра оқытушыларының жұмысын бақылайды
және есеп жүргiзiп отырады.
IV. Ғылыми үйiрме жұмысының формалары
Ғылыми үйiрме жұмысының негiзгi формасы болып оның мәжiлiстерi
табылады, онда:
- тыңдаушылардың атқарған ғылыми-зерттеу жұмысының нәтижелерi
бойынша баяндамалар және хабарламалар тыңдалады;
- тыңдаушылардың ғылыми-зерттеу жұмысының қорытындылары бойынша
хабарламалар тыңдалады;
- ғылыми зерттеулердiң әдiстемесi бойынша сабақтар өткiзiледi;
- тыңдаушылар iшкi iстер органдары жұмысының озат әдiстерiмен,
өздерi таңдаған пән бойынша ғылым мен техниканың жаңа жетiстiктерiмен
танысады;
- практикалық қызметкерлермен кездесулер ұйымдастырылады;
- диспуттар, викториналар өткiзiледi;
- кинофильмдер көру, магнитофон таспаларын тыңдау жүзеге
асырылады;
- ұйымдастырушылық мәселелер және т.б. шешiледi.
Ғылыми үйiрмелер жұмысының басқа формаларына шолу, iшкi iстер органдары жүзеге асыратын шараларға, кино түсiрушi топ жұмысына қатысу және т.б. Ғылыми үйiрменiң мәжiлiстерi оқу орнының күн тәртiбiнде белгiленген күндерде өткiзiледi.
Ерекше жағдайларда (оқу орнының басшылығымен алдын ала келiсе отырып)
үйiрме мәжiлiстерi басқа мерзiмде өткiзiлуi мүмкiн. Басқа жоғары оқу
орындары кафедраларының ғылыми үйiрмелерiмен бiрiккен мәжiлiстер
белгiленген тәртiпте өткiзiледi.
Ғылыми үйiрменiң мәжiлiстерiне тiлек бiлдiрген кез келген тыңдаушы
(егер басқадай арнаулы нұсқау болмаса), қатыса алады, ұйымдастырушылық
мәселелердi шешуде дауыс беру құқы берiлмейдi.
Қазақстан Республикасы IIМ
оқу орындары басқармасы
Қазақстан Республикасы IIМ            Қазақстан Республикасы IIМ
Үйлестiрушi ғылыми-әдiстемелiк         199__ ж. "___"____________
кеңесiнiң "Ғылыми-зерттеу                N ________ бұйрығына
жұмысын ұйымдастыру" пәндiк-                  N 12 қосымша
әдiстемелiк секциясы мақұлдаған
1995 ж. 20 наурыздағы
N 1 хаттама
Қазақстан Республикасы IIМ оқу орындарының
ең жақсы ғылыми үйiрмесiне байқау-конкурс туралы
ЕРЕЖЕ
I. Байқау-конкурстың мақсаттары және мiндеттерi
1.1 Байқау-конкурс тыңдаушылардың ғылыми-зерттеу жұмыстарының тиiмдiлiгiн арттыру, ол жұмыстарды ұйымдастыру және жүзеге асыруда кафедралардың ролiн күшейту, ғылыми үйiрмелердiң қызметiн әрi қарай дамыту, олардың жұмысын iшкi iстер органдарының практикалық мiндеттерiн шешуге мейлiнше жақындату мақсатында жүргiзiледi.

1.2. Смотр-конкурс призван способствовать выявлению и распространению опыта работы лучших научных кружков, активизации пропаганды научных и правовых знаний среди населения членами научных кружков.
II. ОЦЕНКА РАБОТЫ НАУЧНЫХ КРУЖКОВ
При проведении итогов смотра-конкурса на лучший научный
кружок необходимо учитывать:
- актуальность исследуемых проблем и отражение в них профиля
кафедры и учебного заведения;
- проведение исследований на базе и материалах
правоохранительных органов;
- участие практических работников в работе научных кружков;
- контакт в работе с Советом слушательского научного общества
(СНО), научными кружками других кафедр учебного заведения и иных
учебных заведений;
- использование в исследовательской работе современных методов
научных исследований;
- участие в работе научного кружка слушателей-заочников;
- разнообразие форм работы научного кружка;
- участие членов научного кружка в конференциях, конкурсах по
специальности, выставках, предметных олимпиадах, викторинах,
диспутах и т.д.;
- участие членов научного кружка в пропаганде правовых знаний
среди населения;
- поощрение членов научного кружка и научных руководителей;
- состояние информационной работы в кружке (выпуск бюллетеней,
фотогазет и пр.);
- уровень организации работы научного кружка (планирование,
ведение документации и т.д.).
III. ПОРЯДОК ПРОВЕДЕНИЯ СМОТРА-КОНКУРСА
3.1. Конкурс на лучший научных кружок проводится ежегодно,
итоги конкурса подводятся в мае месяце.
3.2. Конкурс объявляется приказом начальника учебного заведения, которым одновременно утверждается персональный состав конкурсной комиссии по проведении конкурса (председатель, заместитель председателя, секретарь, члены комиссии).
3.3. Подготовительные мероприятия по проведению конкурса осуществляет научно-исследовательский и редакционно-издательский отдел (НИиРИО) и Совет СНО учебного заведения.
3.4. Каждый кружок должен представить к 1 мая в жюри конкурса (НИиРИО) "Информационную справку о работе научного кружка за текущий учебный год".
3.5. Конкурсная комиссия изучает "Информационные справки", проверяет правильность заполнения, рассматривает предложения по совершенствованию работы кружков и определяет победителей по системе учета отдельных показателей.
3.6. Итоги подводятся по группам кафедр общеюридических,
специальных и общественных дисциплин. Соответственно определяются
три лучших научных кружка.
3.7. Конкурсная комиссия правомочна принимать решения, если на
заседании присутствует не менее 2/3 состава комиссии. Решения
оформляются протоколом, подписываемым председателем и секретарем
комиссии.

1.2. Байқау-конкурс ең жақсы ғылыми үйiрмелердiң жұмыс тәжiрибесiн анықтау және таратуға, үйiрме мүшелерiнiң ғылыми және құқықтық бiлiмдi халық арасында белсендi түрде насихаттауға бейiмделiнедi.
II. Ғылыми үйiрмелердiң жұмысын бағалау
Ең жақсы ғылыми үйiрмеге байқау-конкурсының нәтижелерiн шығарғанда мыналарға есте болуы қажет:
- зерттелетiн мәселелердiң көкейкестiлiгi және кафедра мен оқу орнының бейiмi көрiнiс табуы;
- зерттеулердi құқық қорғау органдарының базасы және материалдары негiзiнде жүргiзу;
- практикалық қызметкерлердiң ғылыми үйiрмелер жұмысына қатысуы;
- Тыңдаушылардың ғылыми қоғамының кеңесi (ТҒҚ), оқу орнының басқа кафедралары және басқа оқу орындарының ғылыми үйiрмелерiмен жұмыс байланысы;
- зерттеу жұмысында ғылыми зерттеулердiң қазiргi заманғы әдiстерiн қолдану;
- ғылыми үйiрме жұмысына сырттай оқитын тыңдаушыларды қатыстыру;
- ғылыми үйiрме жұмысының формаларын түрлендiру;
- ғылыми үйiрме мүшелерінiң конференцияларға, мамандығы бойынша
конкурстарға, пәндiк олимпиадаларға, викториналар, диспуттарға қатысуы;
- ғылыми үйiрме мүшелерiнiң тұрғында арасында құқықтық бiлiмдердiң
насихаттауға қатысуы;
- ғылыми үйiрме мүшелерi және олардың ғылыми жетекшiлерiн көтермелеу;
- үйiрмедегi ақпараттық жұмыстың жағдайы (бюллетендердi,
фотогазеттердi шығару);
- ғылыми үйiрменiң жұмысын ұйымдастыру деңгейi (жоспарлау,
құжаттаманы жүргiзу және т.б.);
III. Байқау-конкурсын өткiзу тәртiбi
3.1. Ең жақсы ғылыми үйiрмеге жыл сайын конкурс өткiзiледi де,
қорытындысы мамыр айының аяғында шығарылады.
3.2. Оқу орны бастығының бұйрығымен конкурс, сонымен бiр мезгiлде конкурс өткiзу бойынша конкурстық комиссияның атаулы құрамы бекiтiледi (төрағасы, төрағаның орынбасары, хатшы, комиссия мүшелерi).
3.3. Конкурсты өткiзу бойынша дайындық шараларын оқу орнының ғылыми-зерттеу мен редакциялық-баспагерлiк (ҒЗжРББ) бөлiм және Тыңдаушылардың ғылыми қоғамының кеңесi жүзеге асырады.
3.4. Әрбiр үйiрме мамырдың 1-iне конкурстың қазылар алқасына (ҒЗжРББ) "Ағымдағы оқу жылындағы үйiрме жұмысы туралы ақпараттық анықтамалар" ұсынуы қажет.
3.5. Конкурстық комиссия "Ақпараттың анықтамаларды" зерделеп, толықтырылуының дұрыстығын тексередi, үйiрмелердiң жұмысын жетiлдiру бойынша ұсыныстарды қарайды және кейбiр көрсеткiштiк есеп жүйесi бойынша жеңiмпазды анықтайды.
3.6. Жалпы заңдылық, арнаулы және қоғамдық пәндер кафедраларының
топтары бойынша қорытынды шығарылады. Сәйкес үш ең жақсы ғылыми үйiрме
анықталады.
3.7. Егер мәжiлiсте комиссия мүшелерiнiң 2/3 кем болмайтын құрамда
болса конкурс комиссиясы шешiм қабылдауға құқылы. Шешiм комиссияның
төрағасы және хатшысы қол қойған хаттамамен ресiмделедi.