Об утверждении "Основных требований к Пенсионным правилам накопительного пенсионного фонда"
Приказ Национального пенсионного агентства Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 27 августа 1997 г. N 3-П. Зарегистрирован в Министерстве юстиции 12 сентября 1997 г. N 367. Утратил силу - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21.04.2003г. N 138 (V032345)
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" от 20 июня 1997 года и Положением о Национальном пенсионном агентстве Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан приказываю:
1. Утвердить Основные требования к Правилам накопительного пенсионного фонда (далее - Основные требования);
2. Управлению лицензирования и регулирования деятельности накопительных пенсионных фондов в установленный срок представить Основные требования для государственной регистрации в Министерство юстиции;
3. Считать датой введения в действие Основных требований дату государственной регистрации.
Директор
Утверждено
Национальным Пенсионным Агентством
Министерства труда и социальной защиты населения
Республики Казахстан
от 27 августа 1997 г. N 3-П
Основные требования к
Пенсионным правилам накопительного пенсионного фонда
Сноска. Название документа, преамбула, раздел "Общие положения" - с изменениями, внесенными приказом Национального пенсионного агентства Минтруда и соцзащиты населения РК от 9.03.1998г. N 29-п
Основные требования к Пенсионным правилам накопительного пенсионного фонда разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" от 20 июня 1997 года и являются обязательными для всех накопительных пенсионных фондов, осуществляющих свою деятельность на территории Республики Казахстан.
1. Общие положения
1.1. Пенсионные правила накопительного пенсионного Фонда (далее - Правила Фонда) - документ, определяющий права и обязанности накопительного пенсионного Фонда (далее - Фонд), его Вкладчиков и Получателей.
1.2. Правила Фонда не должны ущемлять интересы Вкладчика и Получателя.
1.3. Каждый Фонд самостоятельно должен разработать Правила Фонда в соответствии со ст. 29, п. 2 Закона "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" (далее - Закон) и настоящими Основными требованиями к Правилам накопительного пенсионного Фонда (далее - Основные требования). Правила Фонда принимаются в порядке, определенном Уставом Фонда и утверждаются Национальным Пенсионным Агентством Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее - Агентство).

Жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы ережелерiне қойылатын негiзгi талаптар
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгi 1997 жылғы 27 тамыз N 3-П. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1997 жылғы 12 қыркүйекте тіркелді. Тіркеу N 367. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 21 сәуірдегі N 138 қаулысымен.
Ескерту: Құжаттың, жалпы ережелердің атауындағы, кіріспедегі "Ережелер" деген сөз "Зейнетақы ережелері" сөздермен ауыстырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Ұлттық зейнетақы агенттігінің 1998.03.09. N 29   бұйрығымен
Келiсiлген
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтiк
қорғау министрi
________________
1997 жылғы 27.08
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты
әлеуметтiк қорғау
министрлiгi Ұлттық
зейнетақы агенттiгiнiң
1997 жылғы 27.08. N 3-П
бұйрығымен
бекiтiлген
Жинақтаушы зейнетақы қорының ережелерiне қойылатын негiзгi талаптар "Қазақстан Республикасындағы зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 20 маусымдағы  Заңына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1997 ж., N , -бап) сәйкес әзiрлендi және Қазақстан Республикасының аумағында өз қызметiн жүзеге асырушы барлық жинақтаушы зейнетақы қорлары үшiн мiндеттi болып табылады.
1. Зейнетақының жалпы ережелері
1.1. Жинақтаушы зейнетақы қорының ережелерi (Бұдан әрi - Қордың ережелерi) - жинақтаушы зейнетақы қорының (бұдан әрi - Қор), оның Салымшылары мен Алушыларының құқықтары мен мiндеттерiн айқындайтын құжат.
1.2. Қордың ережелерi Салымшы мен Алушының мүдделерiне нұқсан келтiрмеуге тиiс.
1.3. Әрбiр қор Қордың ережелерiн "Қазақстан Республикасындағы зейнетақымен қамсыздандыру туралы"  Заңның (бұдан әрi - Заң) 29-бабының 2-тармағына және жинақтаушы зейнетақы қорының ережелерiне қойылатын негiзгi талаптарға (бұдан әрi - Негiзгi талаптар) сәйкес дербес әзiрленуi тиiс. Қордың ережелерi Қордың Жарғысында айқындалған тәртiппен қабылданады және оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгiнiң Ұлттық зейнетақы агенттiгi (бұдан әрi - Агенттiк) бекiтедi.

1.4. Агентством ведется реестр утвержденных Правил Фондов.
2. Содержание пенсионных Правил
Пенсионные Правила Фонда должны содержать следующие разделы:
2.1. Наименование и реквизиты Фонда, сведения об
учредителях, банке-кастодиане и компании
по управлению пенсионными активами
Сноска. Пункт 2.1 - в новой редакции согласно приказу Национального пенсионного агентства Минтруда и соцзащиты населения РК от 9.03.1998г. N 29-п .
Раздел должен содержать следующее:
"1. Сведения о Фонде:
Наименование _______________________________________________
Местонахождение ____________________________________________
Банковские реквизиты _______________________________________
2. Сведения об учредителях Фонда:
а) Юридические лица
N   Наименование       Местонахождение  Вид             Доля
п/п                                      деятельности    в устав-
ном капи-
тале
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
б) Физические лица
________________________________________________________________________
N   Фамилия, имя,   Местожительство   Место работы   Доля в уставном
п/п  отчество                                         капитале
________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
3. Сведения о банке-кастодиане и компании по управлению пенсионными
активами (КУПА)
________________________________________________________________________
Наименование        Дата заключения
кастодиального
договора
________________________________________________________________________
1.     Банк-кастодиан
________________________________________________________________________
2.     КУПА
________________________________________________________________________
2.2. Порядок заключения пенсионных договоров
В данном разделе должны быть отражены следующие условия:
а) пенсионный договор о пенсионном обеспечении за счет обязательных пенсионных взносов должен заключаться Фондом самостоятельно, либо через Агентов Фонда по заключению пенсионных договоров (далее Агент Фонда) с Физическим лицом, правомочным самостоятельно заключать договор в соответствии с законодательством Республики Казахстан порядке;
б) пенсионный договор о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов должен заключаться Фондом самостоятельно, либо через Агентов Фонда:
- с Физическим лицом, правомочным самостоятельно заключать договор в соответствии с законодательством Республики Казахстан порядке;
- с юридическим или физическим лицом в пользу третьего лица.
в) Агентом Фонда, уполномоченным заключать пенсионные договора от имени Фонда, может быть юридическое или физическое лицо;
г) деятельность Агента Фонда осуществляется согласно договора, заключенного с Фондом;
д) Фонд должен выдать Агенту Фонда - физическому лицу доверенность на заключение пенсионных договоров;
е) Агент Фонда имеет право заключать пенсионный договор только от имени Фонда, заключившего с ним договор;
ж) открытые накопительные пенсионные Фонды не вправе отказывать Вкладчикам в заключении пенсионных договоров;
з) корпоративные накопительные пенсионные Фонды не вправе отказывать Вкладчикам - работникам организаций-учредителей корпоративного Фонда в заключении пенсионных договоров;

1.4. Агенттiк Қорлардың бекiтілген Ережелерiнiң тiзiлiмiн жүргiзедi.
2. Зейнетақы Ережелерiнiң мазмұны
Қордың Зейнетақы Ережелерiнде мынадай бөлiмдер қамтылуы тиiс:
2.1. Қордың атауы және деректемелері, құрылтайшылар, кастодиан-банкі және зейнетақы активтерін басқару жөніндегі компания туралы мәліметтер
Ескерту. 2.1-бөлім жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Ұлттық зейнетақы агентінің 1998.03.09. N 29   бұйрығымен
Бөлімнің мазмұны мынадай болуға тиіс.
"1. Қор туралы мәліметтер:
Атауы ________________________
Орналасқан жері ______________
Банк реквизиттері ____________
2. Қордың құрылтайшылары туралы мәліметтер:
а) Заңды тұлғалар
____________________________________________________________________
Рет  |   Атауы  |  Орналасқан |  Қызметі түрі  |  Жарғылық
N    |          |  жері       |                |  капиталдағы
|          |             |                |  үлесі
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
б) Жеке тұлғалар
____________________________________________________________________
Рет  | Аты-жөні |  Орналасқан |  Жұмыс орны    |  Жарғылық
N    |          |  жері       |                |  капиталдағы
|          |             |                |  үлесі
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
3. Кастодиан-банкі және зейнетақы қорларын басқару компаниялар
(ЗҚБК)
____________________________________________________________________                                      Атауы         | Кастодиан
| шартын жасасу
| күні
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
1. Кастодиан-банкі
____________________________________________________________________
2. ЗҚБК
____________________________________________________________________
2.2. Зейнетақы шарттарын жасасудың тәртiбi
Бұл бөлiмде мынадай шарттар көрiнiс табуы тиiс:
а) мiндеттi зейнетақы жарналары есебiнен зейнетақымен қамсыздандыру туралы зейнетақы шартын Қор дербес, не Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес тәртiппен шартты дербес жасауға құқығы бар жеке тұлғамен зейнетақы шарттарын жасау жөнiндегi қордың Агенттерi (бұдан әрi - Қордың Агенттерi) арқылы жасалуы тиiс;
б) ерiктi зейнетақы жарналарының есебiнен зейнетақымен қамсыздандыру туралы зейнетақы шартын Қор дербес өзi, не Қордың Агенттерi арқылы:
- Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес тәртiппен шартты дербес жасауға құқығы бар жеке тұлғамен;
- үшiншi тұлғаның пайдасына заңды немесе жеке тұлғамен жасауы тиiс;
в) Қордың атынан зейнетақы шарттарын жасауға уәкiлеттi Қордың агентi заңды немесе жеке тұлға болуы мүмкiн;
г) Қор Агентiнiң қызметi Қормен жасасылған шартқа сәйкес жүзеге асырылады;
д) Қор Қордың Агентiне - жеке тұлғаға зейнетақы шарттарын жасауға сенiмхат беруi тиiс;
е) Қордың Агентi өзiмен шарт жасасқан Қордың атынан ғана зейнетақы шартын жасасуға құқылы;
ж) ашық жинақтаушы зейнетақы қорлары Салымшымен зейнетақы шарттарын жасасудан бас тартуға құқылы емес;
з) корпоративтi жинақтаушы зейнетақы қорлары Салымшылардан корпоративтiк қордың ұйым - құрылтайшыларының қызметкерлерiнен зейнетақы шарттарын жасаудан бас тартуға құқығы жоқ;

и) пенсионный договор составляется по Форме типового договора согласно Приложения 1 - для обязательных пенсионных взносов и Приложения 2 - для добровольных пенсионных взносов;
к) каждый пенсионный договор составляется в трех экземплярах на казахском или русском языках, прошивается, подписывается сторонами и скрепляется печатью Фонда;
л) после подписания пенсионного договора Вкладчику выдается Учетная книжка Вкладчика конкретного накопительного пенсионного Фонда (указать за чей счет), содержащая информацию согласно Приложению 3;
м) в случае утери Учетной книжки Вкладчика Фонд обязан выдать дубликат (указать за чей счет) на основании заявления Вкладчика.
Сноска. Раздел 2.2 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Национального пенсионного агентства Минтруда и соцзащиты населения РК от 9.03.1998г. N 29-п .
2.3. Порядок изменения или прекращения действия пенсионных
договоров
В данном разделе должны быть отражены следующие условия;
а) договор может быть расторгнут только по заявлению Получателя. Прекращение внесения пенсионных взносов Вкладчиком не является причиной расторжения договора Фондом;
б) Фонд вправе требовать внесения изменений в пенсионный договор в случаях внесения пенсионных взносов не в соответствии с пенсионным договором, прекращения внесения пенсионных взносов Вкладчиком, или по другим основаниям;
в) Фонд может расторгнуть договор в случае выезда Получателя на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан на основании документов, подтверждающих данное намерение, с выдачей пенсионных накоплений.
Сноска. Раздел 2.3 - с изменениями, внесенными приказом Национального пенсионного агентства Минтруда и соцзащиты населения РК от 9.03.1998г. N 29-п .
2.4. Порядок осуществления пенсионных взносов и выплат
Порядок осуществления пенсионных взносов и выплат должен соответствовать порядку, установленному Правительством Республики Казахстан и пенсионному договору.
В этом разделе необходимо указать в какие сроки Получатель должен составить заявление на назначение пенсионных выплат.
В случае выплаты пенсионных накоплений наследникам Получателя или Получателю, выезжающему на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан Фонд, за счет средств Получателя, осуществляет операции по переводу в течение 7 банковских дней со дня расторжения пенсионного договора.
Сноска. Раздел 2.4 - с дополнениями, внесенными приказом Национального пенсионного агентства Минтруда и соцзащиты населения РК от 9.03.1998г. N 29-п .
2.5. Ответственность по обязательствам Фонда перед
Получателями и Вкладчиками
В данном разделе должны быть отражены следующие условия:
а) Фонд несет ответственность по своим обязательствам перед Вкладчиками и Получателями всем своим имуществом;
б) Руководящие работники Фонда несут ответственность перед Вкладчиками и Получателями в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
в) Вкладчики и Получатели не отвечают по обязательствам накопительных пенсионных Фондов, равно как и накопительные пенсионные Фонды не отвечают по обязательствам Вкладчиков и Получателей.

и) зейнетақы шарты мiндеттi зейнетақы жарналары үшiн 1-қосымшаға және ерiктi зейнетақы жарналары үшiн 2-қосымшаға сәйкес үлгi шарт нысаны бойынша құрастырылады;
к) әрбiр зейнетақы шарты қазақ немесе орыс тiлдерiнде үш данада жасалады, ол тiгiлiп, тараптар қол қояды, Қордың мөрiмен бекiтiледi;
л) зейнетақы шартына қол қойылған соң Салымшыға нақты жинақтаушы зейнетақы қорының (кімнің есебінен екендігі көрсетілсін) 3-қосымшаға сәйкес ақпараты бар Салымшының Есеп кiтапшасы берiледi;
м) Салымшының Есеп кiтапшасы жойылған жағдайда Салымшының өтiнiшiнiң негiзiнде оған Қор дубликат (кімнің есебінен екендігі көрсетілсін) беруге мiндеттi.
Ескерту. 2.2-бөлім өзгертілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Ұлттық зейнетақы агентінің 1998.03.09. N 29   бұйрығымен .
2.3. Зейнетақы шарттарының қолданылуын өзгертудiң немесе тоқтатудың тәртiбi
Бұл бөлiмде мынадай шарттар көрiнiс табуы тиiс:
а) шарт Алушының өтiнiшiнiң негiзiнде ғана бұзылына алады. Салымшының зейнетақы жарналарын енгiзудi тоқтатуы Қормен шартты бұзуға себеп болып табылмайды;
б) Қор зейнетақы жарналары зейнетақы шарттарына сәйкестiкте енгiзiлмеген, Салымшы зейнетақы жарналарын енгiзудi тоқтатқан жағдайларда, немесе басқа да негiздер бойынша зейнетақы шартын өзгерiстер енгiзудi талап етуге құқылы;
в) Қор Алушының Қазақстан Республикасының шегiнен тысқары жерде тұрақты тұруға кеткен жағдайда, осы ниетiн растайтын құжаттардың негiзiнде зейнетақы жинауларын бере отырып шартты бұза алады.
Ескерту. 2.3-бөлім өзгертілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Ұлттық зейнетақы агентінің 1998.03.09. N 29   бұйрығымен
2.4. Зейнетақы жарналары мен төлемдерiн жүзеге асырудың тәртiбi
Зейнетақы жарналары мен төлемдерiн жүзеге асырудың тәртiбi Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң белгiленген тәртiбiне және зейнетақы шартына сәйкес болуы тиiс.
Бұл бөлімде зейнетақы төлемдерін тағайындауға арналған өтінішті Алушы қай мерзімде жасауға тиісті екендігін көрсету қажет.
Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге тұрақты тұруға кететін Алушының мұрагерлеріне немесе Алушыға зейнетақы жинақтарын төлеген жағдайда, Қор зейнетақы шартын бұзған күннен бастап 7 банк күні ішінде аударым жөніндегі операцияларды алушының қаражаты есебінен
жүзеге асырады.
Ескерту. 2.4-бөлім толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Ұлттық зейнетақы агенттінің 1998.03.09. N 29   бұйрығымен
2.5. Қордың Алушылар мен Салымшылардың алдындағы мiндеттемелерi бойынша жауапкершiлiгi
Бұл бөлiмде мынадай шарттар көрiнiс табуы тиiс:
а) Қор Салымшылар мен Алушылардың алдында өзiнiң мiндеттемелерi бойынша өзiнiң барлық мүлкiмен жауапкершiлiкте болады;
б) Қордың басшы қызметкерлерi Салымшылар мен Алушылардың алдында Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапкершiлiкте болады;
в) Салымшылар мен Алушылар жинақтаушы зейнетақы қорларының Салымшылар мен Алушылардың мiндеттемелерi бойынша жауап бермейтiнi секiлдi жинақтаушы зейнетақы қорларының мiндеттемелерi бойынша да жауап бермейдi.

2.6. Информирование Вкладчиков и Получателей
накопительными пенсионными фондами
В данном разделе должны быть отражены следующие условия:
а) фонд обязан один раз в год информировать Вкладчиков и Получателей о состоянии их пенсионных накоплений в порядке и на условиях, установленных уполномоченным органом;
б) дополнительная информация о состоянии пенсионных накоплений Вкладчику и Получателю, а также в случае перевода пенсионных накоплений в другой накопительный пенсионный Фонд должна представляться Фондом по любому требованию за плату;
в) Фонд должен проинформировать о предстоящей реорганизации или ликвидации всех своих Вкладчиков и Получателей путем письменного уведомления заказным письмом в течение двух недель со дня получения разрешения Агентства на реорганизацию и в течение десяти дней - на ликвидацию.
Сноска. Раздел 2.6 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Национального пенсионного агентства Минтруда и соцзащиты населения РК от 9.03.1998г. N 29-п ; приказом Национального пенсионного агентства Минтруда и соцзащиты населения РК от 18.12.1998г. N 174-п .
2.7. Условия перевода пенсионных накоплений из Фонда в
другой накопительный пенсионный фонд
В данном разделе должны быть отражены следующие условия:
а) Вкладчик/Получатель имеет право переводить свои пенсионные накопления из одного накопительного пенсионного Фонда в другой, но не чаще двух раз в год;
б) Вкладчик/Получатель должен подать в Фонд заявление о переводе пенсионных накоплений с указанием Ф.И.О., номера социального индивидуального кода, номера индивидуального пенсионного счета, а также реквизитов Фонда, в который переводит пенсионные накопления;
в) Фонд обязан всю сумму пенсионных накоплений на последнюю дату начисления инвестиционного дохода перевести (указать на чей счет) в другой накопительный пенсионный Фонд в течение семи банковских дней со дня расторжения договора;
г) Фонд должен сделать соответствующую отметку о переводе пенсионных накоплений в Учетной книжке Вкладчика;
д) в случае несвоевременного перевода пенсионных накоплений Фондом Агентство применяет меры воздействия в соответствии с законодательством;
е) при реорганизации или ликвидации Фонда перевод пенсионных накоплений производится в соответствии с Положением "О порядке реорганизации и ликвидации накопительного пенсионного Фонда".
Сноска. Раздел 2.7 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Национального пенсионного агентства Минтруда и соцзащиты населения РК от 9.03.1998г. N 29-п .
2.8. Иные особенности правоотношений между Фондом,
Вкладчиком и Получателем
В данном разделе должны быть отражены следующие условия:
а) условия наследования пенсионных накоплений в случае смерти Получателя:
- в случае смерти Получателя его семье либо лицу, осуществляющему погребение Получателя, Фондом выплачивается единовременная выплата на погребение в пределах пятнадцатикратного месячного расчетного показателя, но не более имеющихся на индивидуальном пенсионном счете средств;
- в случае смерти Вкладчика/Получателя наследуемая сумма будет равна сумме пенсионных накоплений на последнюю дату начисления инвестиционного дохода за вычетом единовременной выплаты на погребение в случае ее получения;
- все вопросы, возникающие при решении вопроса о наследовании пенсионных накоплений, регулируются действующими нормами Гражданского Кодекса Республики Казахстан;
б) в случае инвалидности Вкладчика/Получателя пенсионные выплаты за счет добровольных пенсионных взносов устанавливаются в Порядке осуществления пенсионных выплат из накопительных пенсионных Фондов, утвержденном постановлением Правительства Республики Казахстан;
Сноска. Пункт б) - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Национального пенсионного агентства Минтруда и соцзащиты населения РК от 9.03.1998г. N 29-п .
в) порядок и условия выплаты пенсии гражданам, выезжающим за пределы Республики Казахстан.
Порядок и условия выплаты пенсии гражданам, выезжающим за пределы Республики Казахстан на постоянное место жительство должен производиться согласно Порядка осуществления пенсионных выплат из накопительных пенсионных Фондов.

2.6. Жинақтаушы зейнетақы қорларының Салымшыларды және Алушыларды ақпараттандыруы
Бұл бөлiмде мынадай шарттар көрiнiс табуы тиiс:
а) Қор салымшыларды және алушыларды олардың жинақталған зейнетақы қаражаттарының жай-күйі туралы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен және шарттармен жылына бір рет ақпараттандыруға міндетті;
б) зейнетақы жинауларының жай-күйi туралы, сондай-ақ зейнетақы жинаулары басқа жинақтаушы зейнетақы қорға аударылған жағдайда Қор Салымшыға және Алымшыға ақыға кез келген талап бойынша қосымша ақпарат беруi тиiс;
в) Қор өзiнiң барлық Салымшылары мен Алушыларын тапсырысты хатпен жазбаша хабарландыру жолымен Агенттiктен қайта ұйымдастыруға рұқсат алған күннен бастап екi аптаның iшiнде, таратуға - он күннiң iшiнде алдағы болатын қайта ұйымдастыру немесе тарату туралы хабарландыруы тиiс.
Ескерту. 2.6-бөлімнің атауы және мәтіні өзгертілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Ұлттық зейнетақы агентінің 1998.03.09. N 29   бұйрығымен 1998 жылғы 18 желтоқсандағы   N 174-П   бұйрығымен .
2.7. Зейнетақы жинақтарын Қордан басқа жинақтаушы зейнетақы қорына аудару шарттары
Бұл бөлiмде мынадай шарттар көрiнiс табуы тиiс:
а) Салымшы/Алушы өзiнiң зейнетақы жинауларын бiр жинақтаушы зейнетақы қорынан басқасына жылына екi реттен аспайтын жиiлiкте аударуға құқығы бар;
б) Салымшы/Алушы Қорға тегiн, атын, әкесiнiң атын, әлеуметтiк жеке кодының нөмiрiн, жеке зейнетақы шотының нөмiрiн, сондай-ақ зейнетақы жинауларын аударатын Қордың реквизиттерiн көрсете отырып зейнетақы жинауларын аудару туралы өтiнiш беруi тиiс;
в) Қор инвестициялық кiрiстi есептеудiң соңғы күнiндегi зейнетақы жинауларының барлық сомасын шарт бұзылған күннен бастап жетi банк күнiнiң iшiнде басқа жинақтаушы зейнетақы қорғау аударуға (кімнің есебінен екендігі көрсетілсін) мiндеттi;
г) Қор Салымшының Есеп кiтапшасына зейнетақы жинауларының аударылғандығы туралы тиiстi белгi жасауы керек;
д) Қор зейнетақы жинақтарын дер уақытында аудармаған жағдайда Агенттiк заңдарға сәйкес ықпал ету шараларын қолданады;
е) Қор қайта ұйымдастырылған немесе таратылған кезде зейнетақы жинаулары "Жинақтаушы зейнетақы қорын қайта ұйымдастырудың және таратудың тәртiбi туралы" ережеге сәйкес жүргiзiледi.
Ескерту. 2.7-бөлімнің атауы және мәтіні өзгертілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Ұлттық зейнетақы агентінің 1998.03.09. N 29   бұйрығымен
2.8. Қордың, Салымшы мен Алушының арасындағы құқықтық қатынастардың өзге ерекшелiктерi
Бұл бөлiмде мынадай шарттар көрiнiс табуы тиiс:
а) Алушы қайтыс болған жағдайдағы зейнетақы жинауларын мұралаудың шарттары:
- Алушы қайтыс болған жағдайда оның отбасына не Алушыны жерлеген адамға Қор он бес есе айлық есептi көрсеткiштiң шегiнде бiрақ жеке зейнетақы шотындағы қаражаттан аспайтын мөлшерде жерлеуге бiр жолғы төлем жасайды;
- Салымшы/Алушы қайтыс болған жағдайда мұраға алатын сома оны алған жағдайда жерлеуге арналған бiр жолғы төлемдi шегерiп тастағандағы инвестициялық кiрiстi есептеудiң соңғы күнiндегi зейнетақы жинауларының сомасына тең болады;
зейнетақы жинауларын мұралау туралы мәселеленi шешу кезiнде туындайтын барлық мәселе Азаматтық кодекстiң қолданылып жүрген нормаларымен реттеледi;
б) Салымшы/Алушы мүгедек болған жағдайда ерiктi зейнетақы жарналарының есебiнен берiлетiн зейнетақы төлемдерi Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысымен бекiтiлген жинақтаушы зейнетақы қорларынан берiлетiн зейнетақы төлемдерiн жүзеге асырудың тәртiбiмен белгiленедi;
в) Қазақстан Республикасынан сыртқа кететiн азаматтарға зейнетақы төлеудiң тәртiбi мен шарттары.
Қазақстан Республикасынан тұрақты тұруға сыртқа кетушi азаматтарға зейнетақы төлеудiң тәртiбi мен шарттары жинақтаушы зейнетақы қорларынан зейнетақы төлеудi жүзеге асырудың Тәртiбiне сәйкес жүргiзiлуi тиiс.
Ескерту. 2.8-бөлім өзгертілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Ұлттық зейнетақы агентінің 1998.03.09. N 29   бұйрығымен

3. Порядок утверждения Правил Фонда
3.1. Правила Фонда представляются в числе документов, необходимых для получения лицензии и должны быть утверждены решением общего собрания учредителей/акционеров с отметкой об этом в верхнем правом углу с указанием номера протокола и даты утверждения.
Сноска. Пункт 3.1 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Национального пенсионного агентства Минтруда и соцзащиты населения РК от 9.03.1998г. N 29-п .
3.2. Агентство рассматривает в двухнедельный срок представленные Высшим органом управления Фонда документы, принимает решение об утверждении Правил Фонда с формулировкой: "Утверждено Национальным Пенсионным Агентством Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан. Директор Национального Пенсионного Агентства. Дата, номер приказа" и скрепляет подписью директора и печатью Агентства.
3.3. В случае отказа Фонд получит мотивированное заключение Агентства. Основанием для отказа в утверждении является несоответствие Правил Фонда требованиям законодательных актов и настоящих Основных требований.
3.4. Фонд имеет право повторно направить документы на утверждение, после доработки с учетом замечаний Агентства.
3.5. Фонд имеет право обжаловать действия Агентства в судебном порядке.
4. Порядок внесения изменений и дополнений
в Правила Фонда
4.1. В случаях принятия решения Высшим органом управления Фонда внесения изменений и дополнений в Правила Фонда в Агентство необходимо представить:
- письменное заявление Фонда на Фирменном бланке, подписанное руководящим работником Фонда, о вносимых изменениях и дополнениях в Правила Фонда;
- Правила Фонда с изменениями и дополнениями.
Сноска. Пункт 4.1 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Национального пенсионного агентства Минтруда и соцзащиты населения РК от 9.03.1998г. N 29-п .
4.2. Изменения и дополнения в Правила Фонда допускаются, если они не ухудшают имущественного положения Вкладчиков и Получателей.
4.3. Изменения и дополнения в Правила Фонда доводятся до сведения Вкладчиков и Получателей путем письменного уведомления в течение 10 дней с даты утверждения Агентством.
Сноска. Раздел 4 дополнен пунктом 4.1 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Национального пенсионного агентства Минтруда и соцзащиты населения РК от 9.03.1998г. N 29-п .
5. Прекращение действия Правил Фонда
5.1. Действие Правил Фонда прекращается при прекращении деятельности Фонда как юридического лица, о чем Агентством делается соответствующая отметка в реестре утвержденных Правил Фонда.

3. Қордың ережелерiн бекiтудiң тәртiбi
3.1. Қордың ережелерi лицензия алу үшiн қажет құжаттардың қатарында ұсынылады және құрылтайшылардың/акционерлердің жалпы жиналысының шешімімен бұл туралы оң жақтағы жоғары бұрышқа белгі салынып, хаттаманың нөмірі және бекітілген күні көрсетіле отырып бекітілуге тиіс.
Ескерту. 3.1-тармақ өзгертілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Ұлттық зейнетақы агенттігінің 1998.03.09. N 29   бұйрығымен
3.2. Агенттiк екi апта мерзiмде Қордың жоғары басқару органы ұсынған құжаттарды қарайды, мынадай тұжырымдамамен Қордың Ережелерiн бекiту туралы шешiм шығарады: "Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгiнiң Ұлттық зейнетақы агенттiгi бекiткен. Ұлттық зейнетақы агентiнiң директоры. Бұйрықтың шығарылған күнi, нөмiрi", сөйтiп Агенттiк директорының қолымен және мөрiмен расталады.
3.3. Бас тартылған жағдайда Қор Агенттiктiң дәлелдi қорытындысын алады. Бекiтуден бас тартуға Қор Ережелерiнiң заң актiлерiнiң талаптары мен осы Негiзгi талаптарға сәйкес келмеуi негiз болып табылады.
3.4. Қор Агенттiктiң ескертпелерiн ескере отырып пысықтаған соң құжаттарды бекiтуге қайта жiберуге құқылы.
3.5. Қор Агенттiктiң iс-әрекетiне сот тәртiбiмен шағымдануға құқылы.
4. Қордың ережелерiне өзгерiстер мен толықтырулар
енгiзудiң тәртiбi
4.1. Қордың жоғары басқару органы Қордың Ережелерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы шешiм қабылдаған жағдайларда Агенттiктен мыналар тапсырылуы қажет:
- қорларында басшылық қол қойылған фирмалық бланкiдегi Қордың Ережелерiне енгiзiлетiн өзгерiстер мен толықтырулар туралы жазбаша өтiнiш;
- Қордың өзгерiстер мен толықтырулар бар Ережелерi.
Ескерту. 4.1-тармақ өзгертілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Ұлттық зейнетақы агенттігінің 1998.03.09. N 29   бұйрығымен
4.2. Қордың Ережелерiне өзгерiстер мен толықтырулар, егер олар Салымшылар мен Алушылардың мүлiктiк жағдайын нашарлатпайтын болғанда жол берiледi.
4.3. Қордың Ережелеріне енгізілген өзгерістер мен толықтырулар оларды Агенттік бекіткен күннен бастап он күннің ішінде жазбаша хабарлама арқылы Салымшылар мен Алушыларға жіберіледі.
ЕСКЕРТУ. 4.3-тармақпен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Ұлттық зейнетақы агенттігінің 1998.03.09. N 29   бұйрығымен
5. Қордың Ережелерiнiң қолданылуының тоқтатылуы
5.1. Қордың Ережелерiнiң қолданылуы заңды тұлға ретiндегi Қордың қызметi тоқтатылған кезде тоқтатылады, бұл туралы Агенттiк Қордың бекiтiлген Ережелерiнiң тiзiлiмiне тиiстi белгi соғады.

6. Заключительные положения
6.1. Утвержденные Агентством Правила Фонда вывешиваются в помещении Фонда в доступном для обозрения Вкладчиком/Получателем месте.
6.2. Налогообложение деятельности Фонда осуществляется в соответствии с действующим законодательством.
6.3. Фонд ведет учет и Финансовую отчетность согласно Положению, утвержденному Агентством и другими нормативными актами по бухгалтерскому учету Республики Казахстан.
6.4. Финансовый отчет по результатам деятельности открытого накопительного пенсионного Фонда за финансовый год подлежит опубликованию в республиканских изданиях до 15 марта следующего за отчетным годом.
Сноска. Пункт 6.4 - с дополнениями, внесенными приказом Национального пенсионного агентства Минтруда и соцзащиты населения РК от 9.03.1998г. N 29-п .
6.5. Споры, возникающие в связи с применением Правил Фонда между Фондом и Вкладчиком/Получателем, либо с его наследниками, решаются в порядке, предусмотренном законодательством.
Приложение 1
ТИПОВОЙ ПЕНСИОННЫЙ ДОГОВОР
о пенсионном обеспечении за счет
обязательных пенсионных взносов
"____"_______________199__г.   _________________________________
(наименование населенного пункта)
Социальный индивидуальный
код N ___________________________
Индивидуальный пенсионный
счет N___________________________
Накопительный пенсионный Фонд __________________________________
(наименование и местонахождение
_____________________________________________________________________
фонда)
именуемый в дальнейшем "Фонд" в лице_________________________________
(должность, Ф.И.О.)
_____________________________________________________________________
действующего на основании устава и лицензии на деятельность по привлечению пенсионных взносов и осуществление пенсионных выплат
N_______________ от "____" __________________199__г. выданной Национальным Пенсионным Агентством Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее - Агентство), с одной стороны, и Гражданин_________________________________________________________________                    (указать полные Фамилию, имя, отчество и полную
__________________________________________________________________________
дату рождения)
__________________________________________________________________________
удостоверение личности (паспорт) серии ___________N______________________,
выданный _________________________________________________________________
(кем и когда)
именуемый в дальнейшем "Вкладчик", с другой стороны, заключили Пенсионный договор (далее - Договор) о нижеследующем:
Сноска. Преамбула - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Национального пенсионного агентства Минтруда и соцзащиты населения РК от 9.03.1998г. N 29-п .

6. Қорытынды Зейнетақы ережелері
6.1. Агенттiк бекiткен Қордың Ережелерi Алушы/Салымшы көре алатын жерде Қордың үй-жайында iлiнiп қойылады.
6.2. Қордың қызметiне салық салу қолданылып жүрген заңдарға сәйкес жүзеге асырылады.
6.3. Қор заңда белгiленген тәртiпте қаржы қызметi бойынша есептi жүзеге асырады және есеп берудi жүргiзедi.
6.4. Ашық жинақтаушы зейнетақылық қордың қаржы жылындағы қызметiнiң нәтижелерi бойынша қаржы есебi республикалық басылымдарда есептi жылдан кейiнгi жылдың 15 наурызына дейiн жариялауға жатады.
Ескерту. 6.4-тармақ өзгертілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Ұлттық зейнетақы агенттігінің 1998.03.09. N 29   бұйрығымен .
6.5. Қордың ережелерiн қолдануға байланысты Қордың және Салымшының/Алушының, не оның мұрагерлерiнiң арасындағы туындаған даулар заңда көзделген тәртiппен шешiледi.
1-қосымша
Ескерту. 1-қосымша өзгертілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Ұлттық зейнетақы агенттігінің 1998.03.09. N 29   бұйрығымен
Мiндеттi зейнетақы жарналарының есебiнен
зейнетақымен қамсыздандыру туралы
ҮЛГI ЗЕЙНЕТАҚЫ ШАРТЫ
199__ жылдың "____"______________    _________________________
(елдi мекеннiң атауы)
N____ әлеуметтiк жеке коды
N___ әлеуметтiк жеке шоты
Бiр тараптан, жарғының және зейнетақы жарналарын тарту мен
зейнетақы төлемдерiн жүзеге асыруға байланысты қызметке 199__ жылы
"___"____________ Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты
әлеуметтiк қорғау министрлiгiнiң Ұлттық зейнетақы агенттiгi (бұдан
әрi - Агенттiк) берген N ______________ лицензияның негiзiнде_______
____________________________________________________________________
(лауазымы, Т.А.Ә.)
атынан iс-әрекет ететiн бұдан әрi "Қор" деп аталатын _______________
жинақтаушы зейнетақы қоры
____________________________________________________________________
(қордың атауы мен мекен-жайы)
мен, екiншi тараптан, бұдан әрi "Салымшы" деп аталатын азамат
____________________________________________________________________
(тегi, аты, әкесiнiң аты толық және туған күнi толық көрсетiлсiн
жеке басының куәлiгi (төлқұжат) сериясы _______________N____________
мына туралы Зейнетақы шартын (бұдан әрi - Шарт) жасасты:

1. Предмет договора
Фонд и Вкладчик, являющийся одновременно Получателем, принимают на себя соответствующие обязательства по пенсионному обеспечению за счет обязательных пенсионных взносов на условиях настоящего Договора.
Сноска. Раздел 1 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Национального пенсионного агентства Минтруда и соцзащиты населения РК от 9.03.1998г. N 29-п .
2. Права и обязанности сторон
2.1. Фонд имеет право:
- получать комиссионные вознаграждения в размере, определенным настоящим Договором, но не свыше предельной величины, устанавливаемой законодательством;
- обращаться в налоговые органы по поводу неисполнения обязательств по пенсионным взносам Вкладчиком;
Фонд обязан:
- принимать обязательные пенсионные взносы;
- формировать пенсионные накопления Получателя и хранить пенсионные активы исключительно в уполномоченном банке-кастодиане;
- осуществлять индивидуальный учет пенсионных накоплений Получателя и произведенных ему выплат;
- осуществлять инвестиционную деятельность самостоятельно (для Государственного накопительного пенсионного Фонда) согласно пункту 2 статьи 32 Закона "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" или заключать договоры с компанией по управлению пенсионными активами на инвестиционное управление пенсионными активами (для негосударственных накопительных пенсионных Фондов) согласно пункту 7 статьи 41 Закона "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан", с начислением инвестиционного дохода на пенсионные накопления Получателя;
- в случае уменьшения реальной стоимости пенсионных накоплений возмещать потерю инвестиционного дохода в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан (для корпоративных накопительных пенсионных Фондов);
- предоставлять информацию Получателю о состоянии пенсионных накоплений 1 раз в год с отметкой в Учетной книжке Получателя за счет средств Фонда;
- предоставлять дополнительную информацию о состоянии пенсионных накоплений по любому требованию Получателя за плату, не превышающую Фактические затраты на оказание этой услуги;
- проинформировать о предстоящей реорганизации или ликвидации всех своих Получателей путем письменного уведомления заказным письмом в течение двух недель со дня получения разрешения Агентства на реорганизацию и в течение десяти дней на ликвидацию;
- сохранять конфиденциальность информации о состоянии пенсионных накоплений Получателя;
- по заявлению Получателя всю сумму пенсионных накоплений на последнюю дату начисления инвестиционного дохода перевести в другой накопительный пенсионный Фонд в течение семи банковских дней со дня расторжения пенсионного договора;
- производить пенсионные выплаты Получателям, при достижении им пенсионного возраста и в иных случаях, в соответствии с требованиями устанавливаемыми "Порядком осуществления пенсионных выплат из накопительных пенсионных Фондов", утвержденным Правительством Республики Казахстан;
- в случае смерти Получателя всю сумму, находящуюся на его индивидуальном пенсионном счете, выплатить наследнику Получателя в соответствии с законодательством Республики Казахстан в течение 7 банковских дней со дня расторжения договора за счет средств наследника;
- в случае выезда Получателя на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан осуществить операции по переводу, за счет средств Получателя, в течение 7 банковских дней со дня расторжения договора;
- осуществлять аудиторские проверки своей деятельности по данным годовых финансовых отчетов;
- выдать Получателю Учетную книжку Получателя Фонда, удостоверяющую имущественное право на пенсионные накопления (в случае утери - его дубликат) после заключения договора.
Сноска. Пункт 2.1, подраздел "Фонд обязан" - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Национального пенсионного агентства Минтруда и соцзащиты населения РК от 9.03.1998г. N 29-п .
Вкладчик имеет право:
- в любое время получать информацию о состоянии своих пенсионных накоплений;
- обжаловать в судебном порядке действия Фонда;
- получать пенсионные выплаты из Фонда при достижении пенсионного возраста и в иных случаях, предусмотренных действующим пенсионным законодательством Республики Казахстан;
- расторгнуть настоящий Договор в одностороннем порядке, с переводом своих пенсионных накоплений в другой накопительный пенсионный фонд, если расторжение Договора с фондами происходит не более чем второй раз в течение календарного года;
- в случае смерти Получателя пенсионные накопления наследуются в порядке установленном действующим законодательством Республики Казахстан;
- расторгнуть настоящий Договор в одностороннем порядке в случае выезда на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан, с подтверждением указанных намерений соответствующими документами, с изъятием своих пенсионных накоплений.
Сноска. Пункт 2.1, подраздел "Вкладчик имеет право" - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Национального пенсионного агентства Минтруда и соцзащиты населения РК от 9.03.1998г. N 29-п .
Вкладчик обязан:
- вносить обязательные пенсионные взносы в соответствии с законодательством и настоящим Договором с _______________19____г;
- сообщать Фонду в течение 10 дней об изменениях, влияющих на выполнение обязательств со стороны Фонда;
- уведомлять Фонд о расторжении настоящего Договора в одностороннем порядке по истечении допускаемого настоящим Договором срока, не позднее 15 дней до наступления даты расторжения настоящего Договора;
- ознакомиться с Правилами Фонда и соблюдать их в течение всего срока действия Договора. С Правилами Фонда ознакомлен______(да, нет).
Сноска. Пункт 2.1, подраздел "Вкладчик обязан" - с изменениями, внесенными приказом Национального пенсионного агентства Минтруда и соцзащиты населения РК от 9.03.1998г. N 29-п .

1. Шарттың нысанасы
Қор мен сонымен қатар Алушы болып табылатын Салымшы осы Шарттың жағдайында мiндеттi зейнетақы жарналарының есебiнен зейнетақымен қамсыздандыру жөнiнде өздерiне тиiстi мiндеттемелер қабылдайды.
Ескерту. 1-бөлім өзгертілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Ұлттық зейнетақы агенттігінің 1998.03.09. N 29   бұйрығымен
2. Тараптардың құқықтары мен мiндеттерi
2.1. Қор:
- осы Шартта айқындалған, бiрақ заңдарда белгiленетiн шектi шамадан аспайтын мөлшерде комиссиялық сыйақылар алуға;
- салық органдарына Алушының зейнетақы жарналары жөнiндегi мiндеттемелерiн атқармауына байланысты өтiнiш жасауға құқығы бар.
Қор:
- мiндеттi зейнетақы жарналарын қабылдауға;
- Алушының зейнетақы жинауларын қалыптастыруға және зейнетақы активтерiн тек уәкiлеттi банк-кастодианда ғана сақтауға;
- Алушының зейнетақы жинауларының және оған жүргiзiлген төлемдердiң жеке есебiн жүзеге асыруға;
- "Қазақстан Республикасындағы зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Заңның 32-бабының 2-тармағына сәйкес инвестициялық қызметтi дербес (Мемлекеттiк жинақтаушы зейнетақы қоры үшiн) жүзеге асыруға немесе "Қазақстан Республикасындағы зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Заңның 41-бабының 7-тармағына сәйкес Алушының зейнетақы жинауларына инвестициялық кiрiстi есептей отырып зейнетақы активтерiн инвестициялық басқаруға арналған зейнетақы активтерiн басқару жөнiндегi компаниямен шарттар жасауға (мемлекеттiк емес жинақтаушы зейнетақы қорлары үшiн);
- зейнетақы жинауларының нақты құны азайған жағдайда Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген тәртiппен инвестициялық кiрiстiң шығынын өтеуге (корпоративтi жинақтаушы зейнетақы қорлары үшiн);
- Алушыға Қордың қаражатының есебiнен Алушының Есеп кiтапшасына белгi жасай отырып жылына бiр рет зейнетақы жинауларының жай-күйi туралы ақпарат беруге;
- Алушының кез келген талабы бойынша осы қызметтердi көрсетуге арналған iс жүзiндегi шығындардан аспайтын ақыға зейнетақы жинауларының жай-күйi туралы қосымша ақпарат беруге;
- өзiнiң барлық Алушыларын тапсырысты хатпен жазбаша хабарландыру жолымен Агенттiктен қайта ұйымдастыруға рұқсат алған күннен бастап екi апта iшiнде және тарату үшiн - он күннiң iшiнде алдағы болатын қайта ұйымдастыру немесе тарату туралы хабарландыруға;
- Алушының зейнетақы жинауларының жай-күйi туралы ақпараттың құпиялылығын сақтауға;
- Алушының өтiнiшi бойынша инвестициялық кiрiстi есептеудiң соңғы күнiндегi зейнетақы жинауларының бүкiл сомасын зейнетақы шарты бұзылған күннен бастап жетi банк күнiнiң iшiнде басқа жинақтаушы зейнетақылық қорғау аударуға;
- Алушыларға олар зейнетақы жасына жеткен кезде және Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiткен "Жинақтаушы зейнетақы қорларынан зейнетақы төлемдерiн жүзеге асырудың тәртiбiмен" белгiленген талаптарға сәйкес және өзге жағдайларда зейнетақы төлемдерiн жүргiзуге;
- Алушы қайтыс болған жағдайда оның жеке зейнетақылық шотында жатқан барлық сома Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес шарт бұзылған күннен бастап 7 банк күні ішінде Алушының мұрагеріне мұрагердің қаражаты есебінен төленсін.
- Алушы Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге тұрақты тұруға кететін жағдайда, зейнетақы шартын бұзған күннен бастап 7 банк күні ішінде аударым жөніндегі операциялар Алушының қаражаты есебінен жүзеге асырылсын.
- жылдың қаржы есептерiнiң деректерi бойынша өзiнiң қызметiне аудиторлық тексерiстердi жүзеге асыруға;
- Алушыға шарт жасасылған соң зейнетақы жинауларына мүлiктiк құқықты куәландыратын Қордың Алымшының Есеп кiтапшасын (жоғалған жағдайда - оның дубликатын) беруге мiндеттi.
Ескерту. 2.1-тармақтың "Қор" бөлімшесі өзгертілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Ұлттық зейнетақы агенттігінің 1998.03.09. N 29   бұйрығымен
Салымшы:
- өзiнiң зейнетақы жинаушыларының жай-күйi туралы кез келген уақытта ақпарат алуға;
- Қордың iс-әрекетiне сот тәртiбiмен шағымдануға;
- зейнетақы жасына жеткен кезде және Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарында көзделген жағдайларда Қордан зейнетақы төлемдерiн алуға;
- осы Шартты, егер шартты бұзу Қорларда күнтiзбелiк жылдың iшiнде екi реттен аспайтын болса, өзiнiң зейнетақы жинауларын басқа жинақтаушы зейнетақылық қорғау аудара отырып бiржақты тәртiппен бұзуға;
- Алушы қайтыс болған жағдайда, зейнетақылық жинақтар Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарында белгіленген тәртіппен мұралыққа өтеді;
- осы Шартты Қазақстан Республикасынан тысқары жерде тұрақты тұруға кетуi жағдайында аталған ниетiн тиiстi құжаттармен растай отырып, өзiнiң зейнетақы жинауларын алып, бiржақты тәртiппен бұзуға құқығы бар.
Салымшы:
- заңдарға және осы шартқа сәйкес 19__ жылдың _________ бастап мiндеттi зейнетақы жарналарын енгiзуге;
- Қорға 10 күн iшiнде Қордың тарапынан мiндеттемелерiн орындауына әсер ететiн өзгерiстер туралы хабарлауға;
- Қорға осы шартты бұзуы туралы осы Шартпен жол берiлетiн мерзiм өткен соң, осы шартты бұзудың күнiне дейiн 15 күннен кешiктiрмей бiржақты тәртiппен бұзуы туралы хабарлауға;
- Қордың Ережелерiмен танысуға және оларды Шарттың қолданылуының бүкiл мерзiмi iшiнде сақтауға мiндеттi. Қордың Ережелерiмен таныстым ____________ (иә, жоқ);
Ескерту. 2.1-тармақтың "Салымшы" бөлімшесі өзгертілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Ұлттық зейнетақы агенттігінің 1998.03.09. N 29   бұйрығымен .

2.2. В течение трех дней после подписания настоящего Договора Получатель сообщает своему работодателю о дате подписания настоящего Договора, номере своего социального индивидуального кода, индивидуального пенсионного счета и реквизитах Фонда, а также передает третий экземпляр настоящего Договора. Указанные действия означают поручение Вкладчика работодателю на удержание обязательных пенсионных взносов.
Сноска. Пункт 2.2 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Национального пенсионного агентства Минтруда и соцзащиты населения РК от 9.03.1998г. N 29-п .
2.3. Порядок получения пенсионных выплат определяется действующим на момент выплат пенсионным законодательством Республики Казахстан.
3. Порядок и условия внесения пенсионных взносов
3.1. Обязательные пенсионные взносы по настоящему Договору вносятся получателем ежемесячно путем их удержания работодателями, а также самостоятельно, с перечислением на банковский счет Фонда, указанный в настоящем Договоре.
Сноска. Пункт 3.1 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Национального пенсионного агентства Минтруда и соцзащиты населения РК от 9.03.1998г. N 29-п .
3.2. Обязательные пенсионные взносы определяются в размере 10 процентов от доходов Вкладчика, принимаемых для исчисления пенсионных взносов в порядке, определяемом законодательными актами, но не ниже десяти процентов от минимального размера заработной платы.
4. Ответственность сторон в случаях
невыполнения обязательств
4.1. За неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств, принятых по настоящему Договору, стороны несут ответственность в порядке и на условиях, указанных в настоящем Договоре и действующем законодательстве.
4.2. За отказ предоставления отчетов Получателю о состоянии пенсионных накоплений, Фонд несет ответственность в виде штрафа в размере ________ минимальных расчетных показателей, установленным законодательным актом на момент выплаты штрафа, за каждый Факт отказа.
Сноска. Пункт 4.2 - с изменениями, внесенными приказом Национального пенсионного агентства Минтруда и соцзащиты населения РК от 9.03.1998г. N 29-п .
4.3. В случае просрочки пенсионных выплат (выдачи или перевода пенсионных накоплений), Фонд обязан уплатить пеню в пользу Получателя из расчета _____% за каждый день просрочки от задержанной к выплате (переводу) суммы. Уплата пени не освобождает Фонд от исполнения обязательств по осуществлению Фактических пенсионных выплат (выдачи или перевода пенсионных накоплений).
Сноска. Пункт 4.3 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Национального пенсионного агентства Минтруда и соцзащиты населения РК от 9.03.1998г. N 29-п .

2.2. Осы Шартқа қол қойылған соң үш күннiң iшiнде Алушы өзiнiң жұмыс берушiсiне осы Шартқа қол қойылған күн, өзiнiң әлеуметтiк жеке кодының нөмiрi, жеке зейнетақы шоты мен қордың реквизиттерi туралы хабарлайды, сондай-ақ осы Шарттың үшiншi данасын бередi. Аталған iс-әрекеттер Алушының тапсырмасын және осымен бiр мезгiлде мiндеттi зейнетақы жарналарының мөлшерiн ұстауға ұйым-жұмыс берушiге өкiмiн де бiлдiредi.
Ескерту. 2.2-тармақ өзгертілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Ұлттық зейнетақы агенттігінің 1998.03.09. N 29   бұйрығымен .
2.3. Зейнетақы төлемдерiн алудың тәртiбi зейнетақы төлемдерiнiң сәтiнде қолданылып жүрген Қазақстан Республикасының заңдарымен айқындалады.
3. Зейнетақы жарналарын енгiзудiң тәртiбi мен шарттары
3.1. Мiндеттi зейнетақы жарналары осы Шарт бойынша Алушы ай сайын - жұмыс берушiлерден оларды ұстап қалу жолымен, сондай-ақ осы Шартта көрсетiлген Қордың банк шотына аударыла отырып дербес енгiзiледi.
Ескерту. 3.1-тармақ өзгертілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Ұлттық зейнетақы агенттігінің 1998.03.09. N 29   бұйрығымен
3.2. Мiндеттi зейнетақы жарналары заң актiлерiмен айқындалған тәртiппен зейнетақы жарналарын есептеу үшiн қабылданатын Салымшының кiрiстерiнен 10 процент, бiрақ ең төменгi еңбекақы мөлшерiнiң он процентiнен төмен емес мөлшерде айқындалады.
4. Мiндеттемелердiң орындалмауы жағдайындағы
тараптардың жауапкершiлiгi
4.1. Осы Шарт бойынша қабылданған мiндеттемелердiң атқарылмағаны немесе тиiссiз түрде атқарылғаны үшiн тараптар осы Шартта және қолданылып жүрген заңдарда көрсетiлген тәртiппен жағдайларда жауапкершiлiкте болады.
4.2. Алушыға зейнетақы жинауларының жай-күйi туралы есептер беруден бас тартқаны үшiн Қор әрбiр бас тартудың фактiсi үшiн айыппұлды төлеу сәтiнде заң актiлерiмен белгiленген ең төменгi есептi көрсеткiштердiң __________ мөлшерiнде айыппұл түрiнде жауаптылықта болады.
Ескерту. 4.2-тармақ өзгертілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Ұлттық зейнетақы агенттігінің 1998.03.09. N 29   бұйрығымен .
4.3. Зейнетақы төлемдерiн (зейнетақы жинақтарын беруді немесе аударуды) кешiктiрген жағдайда Қор Алушының пайдасына әрбiр кешiктiрiлген күн үшiн кiдiртiлген төлем (аударым) сомасының ____________% есебiнен өсiмақы төлеуге мiндеттi. Өсiмақыны төлеу Қорды iс жүзiндегi зейнетақы төлемдерiн жүзеге асыру жөнiндегi мiндеттемелерiн атқарудан босатпайды.
Ескерту. 4.3-тармақ өзгертілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Ұлттық зейнетақы агенттігінің 1998.03.09. N 29   бұйрығымен

4.4. Стороны освобождаются от ответственности при наличии форс-мажорных обстоятельств, коими признаются войны, стихийные бедствия, массовые беспорядки, объявленные в установленном порядке чрезвычайные ситуации и положения и которые действуют и имеют место быть в местах исполнения сторонами своих обязательств по договору и препятствуют их исполнению и не зависят от воли сторон.
4.5. Вопросы ответственности, не урегулированные настоящим Договором регламентируются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
5. Порядок и условия изменения и
расторжения договора
5.1. Настоящий Договор может быть изменен и дополнен по взаимному согласию сторон в письменном виде только по тем позициям, которые не определены законодательством (возможность изменений) и только по тем позициям, дополнения к которым не противоречат законодательству (возможность дополнений).
5.2. Изменения и дополнения к Договору, затрагивающие права Получателя действительны только при наличии письменного согласия Получателя.
5.3. Настоящий Договор может быть расторгнут в досрочном порядке по взаимному согласию сторон, а также на основании вступившего в законную силу решения суда, сторонами принятых обязательств.
В одностороннем порядке настоящий Договор может быть расторгнут только по инициативе Получателя, а также по инициативе корпоративного Фонда, в случае разрыва трудового соглашения Вкладчиком с организацией - учредителем или акционером корпоративного Фонда.
Сноска. Пункт 5.3 - с изменениями, внесенными приказом Национального пенсионного агентства Минтруда и соцзащиты населения РК от 9.03.1998г. N 29-п .
5.4. В случаях внесения пенсионных взносов не в соответствии с Договором, прекращения или приостановления внесения пенсионных взносов Фонд вправе требовать внесения изменений в Договор.
6. Срок действия Договора
6.1. Договор вступает в силу с ______________________________
6.2. Договор действует до полного выполнения сторонами своих обязательств по настоящему пенсионному договору.
6.3. Договор утрачивает силу после выплаты всей суммы пенсионных накоплений Получателю.
7. Порядок разрешения споров
7.1. Неурегулированные споры сторон по настоящему договору, рассматриваются судами Республики Казахстан в соответствии с их компетенцией на основании действующего законодательства Республики Казахстан.
7.2. Настоящий Договор составляется в трех экземплярах на казахском или русском языках, имеющих одинаковую юридическую силу. По одному экземпляру находится у каждой из сторон, третий экземпляр у организации-работодателя, производящего удержание пенсионных взносов.

4.4. Тараптар форс-мажор жағдаяттары болған кезде жауапкершiлiктен босатылады, бұған соғыстар, табиғи зiлзалалар, жаппай тәртiпсiздiктер, белгiленген тәртiппен жарияланған төтенше жағдайлар мен тараптардың шарт бойынша өздерiнiң мiндеттемелерiн атқару орындарында болатын және болған және оларды атқаруға кедергi жасайтын және тараптардың ерiк-жiгерiне қатысы жоқ жағдайлар танылады.
4.5. Осы Шартпен реттелмеген жауапкершiлiк мәселелерi Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарына сәйкес регламенттеледi.
5. Шартты өзгертудiң және бұзудың тәртiбi мен ережелерi
5.1. Осы Шарт тараптардың өзара келiсiмi бойынша заңмен айқындалмаған позициялар бойынша ғана (өзгерiстердiң мүмкiншiлiгi) және оларға толықтырулар заңдарға қайшы келмейтiн позициялар бойынша ғана (толықтырулардың мүмкiншiлiгi) жазбаша түрде өзгертiлуi және толықтырылуы мүмкiн.
5.2. Шартқа Алушының құқықтарын қозғайтын өзгерiстер мен толықтырулар Алушының жазбаша келiсiмi болған кезде ғана күшi бар.
5.3. Осы Шарт тараптардың өзара келiсiмi бойынша, сондай-ақ қабылдаған мiндеттемелердi тараптардың сотының шешiмi заңды күшiне енуiнiң негiзiнде мерзiмiнен бұрын бұзылуы мүмкiн.
Осы шарт бiржақты тәртiппен салымшының бастамашылығы бойынша ғана, сондай-ақ Алушы корпоративтi Қордың ұйым-құрылтайшысымен немесе акционерiмен еңбек келiсiмiн үзген жағдайда, корпоративтi Қордың бастамашылығы бойынша бiржақты тәртiппен бұзылуы мүмкiн.
Ескерту. 5.3-тармақ өзгертілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Ұлттық зейнетақы агенттігінің 1998.03.09. N 29   бұйрығымен .
5.4. Зейнетақы жарналары Шартпен сәйкестiкте енгiзiлмеген, зейнетақы жарналарын енгiзу тоқтаған немесе тоқтатыла тұрған жағдайларда Қор Шартқа өзгерiстер енгiзудi талап етуге құқылы.
6. Шарттың қолданылу мерзiмi
6.1. Шарт _____________ бастап күшiне енедi.
6.2. Шарт тараптар өздерiнiң мiндеттемелерiн осы зейнетақы шарты бойынша толық орындағанға дейiн қолданылады.
6.3. Шарт Алушыға зейнетақы жинауларының барлық сомасын төлеген соң өзiнiң күшiн жоғалтады.
7. Дауларды шешудiң тәртiбi
7.1. Тараптардың осы Шарт бойынша реттелмеген дауларын Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарының негiзiнде өздерiнiң құзыретiне сәйкес Қазақстан Республикасының соттары қарайды.
7.2. Осы Шарт бiрдей заңдық күшi бар қазақ және орыс тiлдерiнде үш данада жасалады. Тараптардың әрқайсысында бiр-бiр данадан, үшiншi дана зейнетақы жарналарын ұстауды жүргiзушi ұйым-жұмыс берушiде болады.

8. Реквизиты и подписи сторон
ФОНД                                     ПОЛУЧАТЕЛЬ
_____________________________       ________________________________
_____________________________       ________________________________
_____________________________       ________________________________
_____________________________       ________________________________
(реквизиты Фонда, Филиала,           (Фамилия, имя. отчество,
Представительства, адрес,            адрес, телефоны и т. д.)
телефоны, расчетный счет и
т. д.)
______________________________      _____________________________
(подпись представителя Фонда)          (подпись Получателя)
КАСТОДИАН
_________________________
_________________________
_________________________
(реквизиты Кастодиана,
М.П.                         адрес,телефоны,расчетный счет)
Сноска. Раздел 8 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Национального пенсионного агентства Минтруда и соцзащиты населения РК от 9.03.1998г. N 29-п .
Приложение 2
ТИПОВОЙ ПЕНСИОННЫЙ ДОГОВОР
о пенсионном обеспечении за счет
добровольных пенсионных взносов
"____"___________199___г.   ____________________________________
(наименование населенного пункта)
Социальный индивидуальный
код ________________________________
Индивидуальный пенсионный
счет N _____________________________
Негосударственный накопительный пенсионный Фонд
_____________________________________________________________________
(наименование и местонахождения Фонда,)
_____________________________________________________________________
именуемый в дальнейшем "Фонд" в лице_________________________________
_____________________________________________________________________
(должность, Ф.И.О.)
действующего на основании устава и лицензии на деятельность по привлечению
пенсионных взносов и осуществление пенсионных выплат N_______________
от "____"__________________ 199__г. выданной Национальным Пенсионным
Агентством Министерства труда и социальной защиты населения
Республики Казахстан (далее Агентство), с одной стороны, и
_____________________________________________________________________
(наименование организации, местонахождение, банковские реквизиты -
_____________________________________________________________________
для юридических лиц; фамилия, имя, отчество, адрес - для физических
_____________________________________________________________________
лиц)
именуемый в дальнейшем "Вкладчик", в лице (представитель
юридического лица)___________________________________________________
_____________________________________________________________________
(должность, Ф.И.О.)
со второй стороны, и гражданин_______________________________________
(Ф.И.О., дата и место рождения)
_____________________________________________________________________
удостоверение личности (паспорт) серии ____________ N ______________,
выданный _______________________________"____"_________________19__г.
(кем и когда выдан)
именуемый в дальнейшем "Получатель", с третьей стороны, заключили Пенсионный договор (далее - Договор) о нижеследующем:
Сноска. Преамбула - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Национального пенсионного агентства Минтруда и соцзащиты населения РК от 9.03.1998г. N 29-п .

8. Тараптардың реквизиттерi мен қолдары
Ескерту. 8-бөлім өзгертілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Ұлттық зейнетақы агенттігінің 1998.03.09. N 29   бұйрығымен .
ҚОР                                АЛУШЫНЫҢ
______________________            ______________________
______________________            ______________________
______________________            ______________________
______________________            ______________________
(Қордың, филиалдың,               (тегi, аты, әкесiнiң
өкiлдiктiң реквизиттерi,          аты, мекен-жайы,
мекен-жайы, телефондары,          телефондары және т.б.)
есеп айырысу шоты және
т.б.)
______________________            ______________________
(Қордың өкiлiнiң қолы)            (алушының қолы)
М.О.
КАСТОДИАН
___________________
___________________
___________________
(Кастодианның реквизиттері,
мекен-жайы, телефондары, есеп шоты)
2-қосымша
Ерiктi зейнетақы жарналарының есебiнен
зейнетақымен қамсыздандыру туралы
ҮЛГI ЗЕЙНЕТАҚЫ ШАРТЫ
Ескерту. 2 қосымша өзгертілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Ұлттық зейнетақы агенттігінің 1998.03.09. N 29   бұйрығымен .
199__ жылдың "__"_____________________    __________________
(елдi мекеннiң атауы)
Әлеуметтiк жеке
коды_________________
N_______ жеке зейнетақы шоты
Бiр тараптан, жарғының және зейнетақы жарналарын тарту мен
зейнетақы төлемдерiн жүзеге асыруға байланысты қызметке арналған
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау
министрлiгiнiң Ұлттық зейнетақы агенттiгi (бұдан әрi - Агенттiк)
199___ жылы "___"______________ берген N ____________ лицензияның
негiзiнде iс-әрекет жасаушы _____________________________________
_________________________________________________________________
атынан бұдан әрi "Қор" деп аталатын______________________________
мемлекеттiк емес жинақтаушы зейнетақы қоры (қордың атауы мен
_________________________________________________________________
мекен-жайы) мен, екiншi тараптан, бұдан әрi "Салымшы" деп аталатын
__________________________________________________________________
(ұйымның атауы, мекен жайы, банк реквизиттерi - заң тұлғалар үшiн:
____________________________________________________________________
тегi, аты, әкесiнiң аты, мекен-жайы - жеке тұлғалар үшiн)
_________________________________________________________ атынан
(заңды тұлғаның өкiлi)
____________________________________________________________________
(лауазымы, Т.А.Ә.)
және, үшiншi тараптан, бұдан әрi "Алушы" деп аталатын азамат
____________________________________________________________________
(Т.А.Ә., туған күнi және орны)
____________________________________________________________________
жеке басының куәлiгi (төлқұжат) сериясы _________ N ___________
199__ жылы "____"__________________________________ берiлген
(кiм және қашан берiлген)
мына туралы Зейнетақы шартын (бұдан әрi - Шарт) жасасты:

2.2. Порядок получения пенсионных выплат определяется действующим на момент выплат пенсионным законодательством Республики Казахстан.
3. Порядок и условия внесения
пенсионных взносов
3.1. Добровольные пенсионные взносы уплачиваются в соответствии с настоящим Договором и нормативными правовыми актами.
4. Ответственность сторон в случаях
невыполнения обязательств
4.1. За неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств, принятых по настоящему Договору, стороны несут ответственность в порядке и на условиях, указанных в настоящем Договоре и действующем законодательстве.
4.2. За отказ предоставления отчетов Получателю о состоянии пенсионных накоплений, Фонд несет ответственность в виде штрафа в размере _____ минимальных расчетных показателей, установленным законодательным актом на момент штрафа, за каждый факт отказа.
4.3. В случае просрочки пенсионных выплат (выдачи или перевода пенсионных накоплений), Фонд обязан уплатить пеню в пользу Получателя из расчета _____% за каждый день просрочки от задержанной к выплате (переводу) суммы. Уплата пени не освобождает Фонд от исполнения обязательств по осуществлению фактических пенсионных выплат.
Сноска. Пункт 4.3 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Национального пенсионного агентства Минтруда и соцзащиты населения РК от 9.03.1998г. N 29-п .
4.4. Своевременно неуплаченные Вкладчиком суммы добровольных пенсионных взносов в Фонд подлежат внесению с начислением пени в размере _____% от неуплаченной суммы за каждый день просрочки (включая день оплаты).
4.5. Стороны освобождаются от ответственности при наличии форс-мажорных обстоятельств, коими признаются войны, стихийные бедствия, массовые беспорядки, объявленные в установленном порядке чрезвычайные ситуации и положения и которые действуют и имеют место быть в местах исполнения сторонами своих обязательств по Договору и препятствуют их исполнению и не зависят от воли сторон.
4.6. Вопросы ответственности, не урегулированные настоящим Договором регламентируются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
5. Порядок и условия изменения и
расторжения договора
5.1. Настоящий Договор может быть изменен и дополнен по взаимному согласию сторон в письменном виде только по тем позициям, которые не определены законодательством (возможность изменений) и только по тем позициям, дополнения к которым не противоречат законодательству (возможность дополнения).

2.2. Зейнетақы төлемдерiн алудың тәртiбi зейнетақы төлемдерiнiң сәтiнде қолданылып жүрген Қазақстан Республикасының заңдарымен айқындалады.
3. Зейнетақы жарналарын енгiзудiң тәртiбi мен шарттары
3.1. Ерiктi зейнетақы жарналары осы Шартқа және нормативтiк құқықтық актiлерге сәйкес төленедi.
4. Мiндеттемелердiң орындалмауы жағдайындағы тараптардың жауапкершiлiгi
4.1. Осы Шарт бойынша қабылданған мiндеттемелердiң атқарылмағаны немесе тиiссiз түрде атқарылғаны үшiн тараптар осы Шартта және қолданылып жүрген заңдарда көрсетiлген тәртiппен жағдайларда жауапкершiлiкте болады.
4.2. Алушыға зейнетақы жинауларының жай-күйi туралы есептер беруден бас тартқаны үшiн Қор әрбiр бас тарту фактiсi үшiн айыппұлды төлеу сәтiнде заң актiлерiмен белгiленген ең төменгi есептi көрсеткiштердiң __________ мөлшерiнде айыппұл түрiнде жауаптылықта болады.
Ескерту. 4.2-бөлім өзгертілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Ұлттық зейнетақы агенттігінің 1998.03.09. N 29   бұйрығымен
4.3. Зейнетақы төлемдерiн (зейнетақы жинақтарын беруді немесе аударуды) кешiктiрген жағдайда Қор Алушының пайдасына төлеуге ұсталған сомадан әрбiр кешiктiрiлген күн үшiн ____________% есебiнен өсiмақы төлеуге (аударым) мiндеттi. Өсiмақыны төлеу Қорды iс жүзiндегi зейнетақы төлемдерiн жүзеге асыру жөнiндегi мiндеттемелерiн атқарудан босатпайды.
Ескерту. 4.3-тармақ өзгертілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Ұлттық зейнетақы агенттігінің 1998.03.09. N 29   бұйрығымен
4.4. Салымшының дер уақытында төлемеген ерiктi зейнетақы жарналарының сомалары әрбiр кешiктiрiлген күн үшiн (төлем жасау күнiн қоса алғанда) төленбеген сомадан ____________% мөлшерiнде өсiмақы есептей отырып Қорға енгiзуге жатады.
4.5. Тараптар форс-мажор жағдаяттары болған кезде жауапкершiлiктен босатылады, бұған соғыстар, табиғи зiлзалалар, жаппай тәртiпсiздiктер, белгiленген тәртiппен жарияланған төтенше жағдайлар мен тараптардың шарт бойынша өздерiнiң мiндеттемелерiн атқару орындарында болатын және болған және оларды атқаруға кедергi жасайтын және тараптардың ерiк-жiгерiне қатысы жоқ жағдайлар танылады.
4.6. Осы Шартпен реттелмеген жауапкершiлiк мәселелерi Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарына сәйкес регламенттеледi.
5. Шартты өзгертудiң және бұзудың тәртiбi мен ережелерi
5.1. Осы Шарт тараптардың өзара келiсiмi бойынша заңмен айқындалмаған позициялар бойынша ғана (өзгерiстердiң мүмкiншiлiгi) және толықтырулар заңдарға қайшы келмейтiн позициялар бойынша ғана (толықтырулардың мүмкiншiлiгi) жазбаша түрде өзгертiлуi және толықтырылуы мүмкiн.

5.2. Изменения и дополнения к договору, затрагивающие права Получателя действительны только при наличии письменного согласия Получателя.
5.3. Настоящий Договор может быть расторгнут в досрочном порядке по взаимному согласию сторон, на основании вступившего в законную силу решения суда, в случае неисполнения сторонами принятых обязательств.
В одностороннем порядке настоящий Договор может быть расторгнут только по инициативе Получателя.
Сноска. Пункт 5.3 - с изменениями, внесенными приказом Национального пенсионного агентства Минтруда и соцзащиты населения РК от 9.03.1998г. N 29-п .
5.4. В случаях внесения пенсионных взносов не в соответствии с Договором, прекращения или приостановления внесения пенсионных взносов Фонд вправе требовать внесения изменений в Договор.
6. Срок действия договора
6.1. Настоящий Договор вступает в силу с "__"_________199_ года.
6.2. Настоящий Договор действует до полного выполнения сторонами своих обязательств по настоящему договору.
6.3. Пенсионный договор утрачивает силу после выплаты всей суммы пенсионных накоплений Получателю.
7. Порядок разрешения споров
7.1. Неурегулированные споры сторон по настоящему Договору рассматриваются судами Республики Казахстан в соответствии с их компетенцией на основании действующего законодательства Республики Казахстан.
7.2. Настоящий Договор составляется в трех экземплярах на казахском и русском языках, имеющих одинаковую юридическую силу.
У каждой из сторон находится по одному экземпляру.
8. Реквизиты и подписи сторон
ФОНД                         ВКЛАДЧИК- Физическое лицо
________________________________    _________________________________
________________________________    _________________________________
________________________________    _________________________________
________________________________    _________________________________
(реквизиты Фонда, Филиала,           (Фамилия, имя, отчество, адрес,
Представительства, адрес,            телефоны и т. д. )
телефоны, расчетный счет и
т. д.)
________________________________    _________________________________
(подпись представителя Фонда)           (подпись Вкладчика)
М.П.
ПОЛУЧАТЕЛЬ (не являющийся          Вкладчик - юридическое лицо
Вкладчиком)
________________________________    _________________________________
________________________________    _________________________________
________________________________    _________________________________
________________________________    _________________________________
(Фамилия, имя, отчество, адрес,     (реквизиты Вкладчика, адрес,
телефоны и т.д.)                    телефоны, расчетный счет и т.д.)
________________________________    _________________________________
(подпись Получателя)                (подпись представителя)
КАСТОДИАН
______________________________
______________________________
______________________________
М.П.                           ______________________________
(реквизиты Кастодиана,телефоны,
расчетный счет и т.д.)
Сноска. Раздел 8 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Национального пенсионного агентства Минтруда и соцзащиты населения РК от 9.03.1998г. N 29-п .
Приложение 3
На обложке:
Учетная книжка Вкладчика
Негосударственный накопительный пенсионный Фонд
открытого (или корпоративного) типа
(название Фонда)
1-я страница:
Номер учетной книжки_________________________________________________
Фамилия, имя, отчество_______________________________________________
Дата рождения _______________ Номер удостоверения личности (паспорта)
______________________ Дата выдачи "____" ___________________19____г.
Кем выдан ___________________________________________________________
Номер социального индивидуального кода ______________________________
Номер индивидуального счета по обязательным пенсионным взносам ______
_____________________________________________________________________
Номер индивидуального счета по добровольным пенсионным взносам ______
_____________________________________________________________________
Дата поступления первого взноса в накопительный пенсионный фонд
"____"______________________19____г.
Дата подписания договора с данным Фондом "____"_______________19___г.
2-я страница:
Информация о начальном взносе:
---------------------------------------------------------------------
Вид пенсионного       !     Дата     !      Сумма в тенге
взноса                !--------------!
!день!месяц!год!
---------------------------------------------------------------------
Обязательный          !    !     !   !
!    !     !   !
---------------------------------------------------------------------
Добровольный          !    !     !   !
!    !     !   !
---------------------------------------------------------------------
3-я и последующие страницы:
Индивидуальный счет в Фонде
---------------------------------------------------------------------
N !      Дата          !Обязательный взносы и!Добровольные взносы и
п/п!--------------------!инвестиционный доход !инвестиционный доход
! день ! месяц ! год !---------------------!----------------------
!      !       !     !приход!расход!остаток!приход!расход!остаток!
!      !       !     !      !      !       !      !      !       !
---------------------------------------------------------------------
Последняя страница:
Реквизиты накопительного пенсионного фонда (адрес, телефоны).

5.2. Шартқа Алушының құқықтарын қозғайтын өзгерiстер мен толықтырулар Алушының жазбаша келiсiмi болған кезде ғана күшi бар.
5.3. Осы Шарт тараптардың өзара келiсiмi бойынша, соттың заңды күшiне енген шешiмiнiң негiзiнде, сондай-ақ тараптар қабылдаған мiндеттемелерiн атқармаған жағдайда мерзiмiнен бұрын бұзылуы мүмкiн.
Осы шарт бiржақты тәртiппен Алушының да бастамашылығы бойынша бұзылуы мүмкiн.
Ескерту. 5.3-тармақ өзгертілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Ұлттық зейнетақы агенттігінің 1998.03.09. N 29   бұйрығымен .
5.4. Зейнетақы жарналарын Шартпен сәйкестiкте енгiзбеген, зейнетақы жарналарын енгiзу тоқтатқан немесе тоқтата тұрған жағдайларда Қор Шартқа өзгерiстер енгiзудi талап етуге құқылы.
6. Шарттың қолданылу мерзiмi
6.1. Шарт 199___ жылдың "__"______________ бастап күшiне
енедi.
6.2. Шарт тараптар өздерiнiң мiндеттемелерiн осы шарт бойынша толық орындағанға дейiн қолданылады.
6.3. Зейнетақы шарты Алушыға зейнетақы жинауларының барлық сомасы төленген соң күшiн жояды.
7. Дауларды шешудiң тәртiбi
7.1. Тараптардың осы Шарт бойынша реттелмеген дауларын Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарының негiзiнде өздерiнiң құзыретiне сәйкес Қазақстан Республикасының соттары қарайды.
7.2. Осы Шарт бiрдей заңдық күшi бар қазақ және орыс тiлдерiнде үш данада жасалады. Тараптардың әрқайсысында бiр-бiр данадан болады.
8. Тараптардың реквизиттерi мен қолдары
Ескерту. 8-бөлім өзгертілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Ұлттық зейнетақы агенттігінің 1998.03.09. N 29   бұйрығымен .
ҚОР                                Салымшы - жеке тұлға
______________________            ______________________
______________________            ______________________
______________________            ______________________
______________________            ______________________
(Қордың, филиалдың,               (тегi, аты, әкесiнiң
өкiлдiктiң реквизиттерi,          аты, мекен-жайы,
мекен-жайы, телефондары,          телефондары және т.б.)
есеп айырысу шоты және
т.б.)
______________________            ______________________
(Қордың өкiлiнiң қолы)            (салымшының қолы)
М.О.
АЛУШЫ (салымшы болып             Салымшының - заңды
табылмайтын)               тұлға
______________________            ______________________
______________________            ______________________
______________________            ______________________
______________________            ______________________
(тегі, аты, әкесінің              (салымшының реквизиттерi,
аты, мекен-жайы,                  мекен-жайы, телефондары,
телефондары,                      есеп айырысу шоты және
және т.б.)                        т.б.)
______________________            ______________________
(Қордың өкiлiнiң қолы)            (өкілдіктің қолы)
М.О.
КАСТОДИАН
___________________
___________________
___________________
(Кастодианның реквизиттері,
мекен-жайы, телефондары, есеп шоты)
3-қосымша
Мұқабасында:
Салымшының есеп кiтапшасы
Ашық (немесе корпорациялық) үлгiдегi мемлекеттiк емес
Жинақтаушы зейнетақы қоры
(қордың атауы)
1-бетi:
Есеп кiтапшасының нөмiрi______________________________________
Ата тегi, есiмi, әкесiнiң есiмi_______________________________
______________________________________________________________
Туған күнi _____ Жеке бас куәлiгiнiң (төлқұжатың) нөмiрi _____
_____________________Берiлген күнi 19___ж. "____"_____________
Кiм бердi_____________________________________________________
Әлеуметтік жеке кодтың нөмiрi_________________________________
Мiндеттi зейнетақы жарналары бойынша жеке шоттың нөмiрi ______
______________________________________________________________
Ерiктi зейнетақы жарналары бойынша жеке шоттың нөмiрi ________
______________________________________________________________
Жинақтаушы зейнетақы қорына алғашқы жарнаның түскен күнi
19__ ж. "___"__________________
Осы Қормен жасасылған шартқа қол қойылған күн
19__ ж. "___"__________________
2-бетi:
Бастапқы жарна туралы ақпарат:
____________________________________________________________________
Зейнетақы жарнасының    |        Күнi       |Сомасы (теңге есебiмен)
түрлерi                 |                   |
________________________|___________________|______________________
|      |     |      |
| күнi | айы | жылы |
________________________|______|_____|______|______________________
Мiндеттi                |      |     |      |
________________________|______|_____|______|______________________
Ерiктi                  |      |     |      |
________________________|______|_____|______|______________________
3-шi және одан кейiнгi беттерi:
Қордағы жеке шот
____________________________________________________________________
NN |        Күнi       |Мiндеттi жарналар және|Ерiктi жарналар және
|                   |инвестициялық табыс   |инвестициялық табыс
___|___________________|______________________|_____________________
р/с| күнi | айы | жылы |кiрiс | шығыс | қалдық|кiрiс | шығыс| қалдық
___|______|_____|______|______|_______|_______|______|______|______
Соңғы бетi:
Жинақтаушы зейнетақы қорының реквизиттерi (мекен-жайы,
телефондары).