Об утверждении "Инструкции по бухгалтерскому учету исполнения республиканского бюджета в Департаменте Казначейства Министерства финансов Республики Казахстан"
Приказ Министерства финансов Республики Казахстан от 27 января 1998 года N 31. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 19.03.1998 г. за N 487. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 16 ноября 2009 года N 495
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 16.11.2009 N 495 (порядок введения в действие см. п. 4).
1. Утвердить прилагаемую к настоящему приказу "Инструкцию по бухгалтерскому учету исполнения республиканского бюджета в Департаменте Казначейства Министерства финансов Республики Казахстан". 2. Считать утратившим силу приказ Министерства финансов СССР от 1 марта 1978 года N 18 "Об утверждении Инструкции по бухгалтерскому учету исполнения республиканских бюджетов союзных республик в Министерствах финансов союзных республик". Инструкция по бухгалтерскому учету исполнения республиканского бюджета в Департаменте Казначейства Министерства финансов Республики Казахстан 1. Организация бухгалтерского учета Общие указания
1.1. В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан "Некоторые вопросы Министерства финансов Республики Казахстан" от 30 октября 1997 года N 1466 P971466_ бухгалтерский учет об исполнении республиканского бюджета ведется Департаментом Казначейства Министерства финансов Республики Казахстан.
1.2. Кассовое исполнение республиканского бюджета осуществляется территориальными органами Казначейства в соответствии с Инструкцией по кассовому исполнению республиканского и местных бюджетов Республики Казахстан.
1.3. Областные (Алматинское городское) управления казначейства представляют Департаменту Казначейства периодическую и годовую отчетность о кассовом исполнении республиканского бюджета и информацию о кассовом исполнении местных бюджетов.
1.4. Бухгалтерский учет исполнения республиканского бюджета осуществляется Управлением бухгалтерского учета и отчетности, которое является структурным подразделением Департамента Казначейства Министерства финансов Республики Казахстан. Управление бухгалтерского учета и отчетности возглавляется начальником управления, который в своей работе руководствуется законодательством Республики Казахстан, Положением о Департаменте Казначейства Министерства финансов Республики Казахстан, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан "Некоторые вопросы Министерства финансов Республики Казахстан" от 30 октября 1997 года N 1466, приказами, инструкциями и организационно-распорядительными документами Министерства финансов Республики Казахстан и Департамента Казначейства Министерства финансов Республики Казахстан.
В целях выполнения своих функций и задач Управление бухгалтерского учета и отчетности:
- получает от других структурных подразделений документы и заключения, необходимые для выполнения функций управления;
- не принимает к исполнению документы, противоречащие действующим законам и нормативным документам;
- дает указания соответствующим структурным подразделениям Департамента Казначейства Министерства финансов по правильному оформлению документов;
- при необходимости вносит предложения по совершенствованию системы бухгалтерского учета.

Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Қазынашылық департаментіндегі республикалық бюджетті орындаудың бухгалтерлік есебі жөніндегі Нұсқаулық
Бұйрық Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Қазынашылық департаменті 1998 жылғы 27 қаңтар N 31 Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1998 жылғы 19 мамаырда тіркелді. Тіркеу N 487. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2009 жылғы 16 қарашадағы N 495 Бұйрығымен.
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2009.11.16 N 495 бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Қаржы
министрлігінің Қазынашылық департаментінде республикалық
бюджетті орындаудың бухгалтерлік есебі жөніндегі Нұсқаулықты
бекіту туралы
1. Осы бұйрыққа қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Қазынашылық департаментіндегі республикалық бюджетті орындаудың бухгалтерлік есебі жөніндегі Нұсқаулық бекітілсін. 2. СССР Қаржы министрлігінің 1978 жылғы 1 наурыздағы N 18 одақтас республикалардың Қаржы министрліктерінде одақтас республикалардың Республикалық бюджеттерін орындаудың бухгалтерлік есебі жөніндегі Нұсқаулықты бекіту туралы бұйрығы күшін жойды деп есептелсін. Департаменттің директоры 1. Бухгалтерлік есепті ұйымдастыру Жалпы ережелер
1.1. Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1997 жылғы 30 қазандағы N 1466 P971466_ "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің кейбір мәселелері" қаулысына сәйкес республикалық бюджеттің орындалуы туралы бухгалтерлік есепті Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Қазынашылық департаменті жүргізеді.
1.2. Республикалық бюджеттің кассалық орындалуын Қазақстан Республикасының республикалық және жергілікті бюджеттерін кассалық орындау туралы нұсқаулығына сәйкес Қазынашылықтың аумақтық органдары жүзеге асырады.
1.3. Облыстық (Алматы қалалық) қазынашылық басқармалары Қазынашылық департаментіне республикалық бюджеттің кассалық орындалуы туралы мезгілдік және жылдық есептеме және жергілікті бюджеттердің кассалық орындалуы туралы ақпарат беріп отырады.
1.4. Республикалық бюджетті орындаудың бухгалтерлік есебін Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Қазынашылық департаментінің құрылымдық бөлімшесі болып табылатын, Бухгалтерлік есеп және есеп беру басқармасы жүзеге асырады. Бухгалтерлік есеп және есеп беру басқармасына басқарма бастығы жетекшілік етеді, ол өз жұмысында Қазақстан Республикасының Заңдарын, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1997 жылғы 30 қазандағы N 1466 "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің кейбір мәселелері" Қаулысымен бекітілген, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Қазынашылық департаменті туралы Ережені, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің және Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Қазынашылық департаментінің бұйрықтарын, нұсқаулықтарын және ұйымдық-өкімдік құжаттарын басшылыққа алады.
Бухгалтерлік есеп және есеп беру басқармасы өзінің функциялары мен міндеттерін орындау мақсатында:
- басқарманың функцияларын орындау үшін қажетті құжаттар мен қорытындыларды басқа құрылымдық бөлімшелерден алады;
- қолданылып жүрген заңдарға және нормативтік құжаттарға қайшы келетін құжаттарды орындауға қабылдамайды;
- Құжаттарды дұрыс рәсімдеу жөнінде Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Қазынашылық департаментінің тиісті құрылымдық бөлімшелеріне нұсқаулар береді;
- қажет болса, бухгалтерлік есеп жүйесін жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізеді.

1.5. Управление бухгалтерского учета и отчетности Департамента Казначейства:
- ведет учетные операции денежных средств на Едином Казначейском счете и других счетах Казначейства;
- ведет взаимные расчеты между республиканским и местными бюджетами;
- занимается сбором, обработкой и сводом отчетности об исполнении республиканского бюджета, составляет ее в установленные сроки по утвержденным формам;
- представляет информацию руководству Департамента Казначейства, Министерству финансов Республики Казахстан о состоянии остатков денежных средств республиканского бюджета в Едином Казначейском счете.
Документы бухгалтерского учета
1.6. Все учитываемые операции по исполнению республиканского бюджета Республики Казахстан должны быть оформлены документами, установленными настоящей Инструкцией. Бухгалтерские документы по исполнению республиканского бюджета подписываются начальником Управления бухгалтерского учета и отчетности, а во время его отсутствия - лицом его заменяющим. Для бухгалтерских записей операций по исполнению республиканского бюджета основанием служат следующие надлежаще оформленные документы: - казначейское разрешение (ф.N1); - разрешение министерства (ведомства)(ф.N2); - разрешение нижестоящего распорядителя бюджетных средств (ф.N2а) - межминистерское (межведомственное) разрешение (ф.N2-б) - уведомление по взаимным расчетам (Ф.N11) - платежные поручения (ф.N873) - выписки банка по счетам доходов и расходов бюджета с приложением к ним соответствующих документов.
1.7. В бухгалтерских документах записи должны производится лишь такими средствами, которые обеспечивают сохранность записей в них в течение длительного времени. В бухгалтерских документах не допускаются помарки и подчистки, а также не оговоренные в установленном порядке исправления. Документы, не отвечающие этим требованиям, считаются недействительными.
1.8. Поступающие в Управление бухгалтерского учета и отчетности документы, подвергаются тщательной проверке как по форме (наличие всех реквизитов и подписей), так и по содержанию (законность операций, правильность арифметических подсчетов и т.д.), после чего принимаются к исполнению и учету. Принятые к учету документы оформляются общим мемориальным ордером по всем операциям за один день, но не позднее следующего дня по получении документов и подписываются начальником отдела бухгалтерского учета. Мемориальные ордера до записи в учетных регистрах - нумеруются с номера один в последовательном порядке за каждый месяц в отдельности.
Регистры бухгалтерского учета

1.5. Қазынашылық департаментінің Бухгалтерлік есеп және есеп беру басқармасы:
- Қазынашылықтың Бірыңғай қазынашылық шотында және басқа шоттарда ақшалай қаржылардың есептік операцияларын жүргізеді;
- республикалық және жергілікті бюджеттер арасында өзара есеп айырысулар жүргізеді;
- республикалық бюджеттің орындалуы туралы есептерді жинақтаумен, өңдеумен және қорытындылаумен шұғылданады, оларды белгіленген мерзімдерде және бекітілген үлгілерде жасайды;
- Бірыңғай Қазынашылық шоттағы республикалық бюджеттің ақшалай қаржылары қалдықтарының жәй-күйі туралы Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Қазынашылық департаменті басшылығына ақпарат береді.
Бухгалтерлік есептің құжаттары
1.6. Қазақстан Республикасы республикалық бюджетінің орындалуы жөніндегі барлық есептелетін операциялар осы нұсқаулықта белгіленген құжаттармен рәсімделуге тиіс. Республикалық бюджеттің орындалуы жөніндегі бухгалтерлік құжаттарға Бухгалтерлік есеп және есеп беру басқармасының бастығы қол қояды. Республикалық бюджеттің орындалуы жөніндегі операциялардың бухгалтерлік жазбалары үшін дұрыс рәсімделген мынадай құжаттар негіз болады: - қазынашылық рұқсат (N 1-үлгі); - министрліктің рұқсаты (N 17-үлгі); - төмен тұрған бюджеттік қаржыларды басқарушының рұқсаты (N 2-а үлгісі); - министраралық (ведомствоаралық) рұқсат (N 2-б үлгісі); - өзара есептер жөніндегі хабарлама (N 11-үлгі); - төлем аманаттары (N 873-үлгі); - бюджеттің кірістері мен шығыстарының шоттары бойынша, оларға тиісті құжаттарды қоса, банк көшірмесі.
1.7. Бухгалтерлік құжаттарда жазбалар ұзақ уақыт ішінде олардағы жазулардың сақталуын қамтамасыз ететіндей құралдармен жүргізілуі тиіс.
Бухгалтерлік құжаттарда кірлетуге және тазартуға, сондай-ақ белгіленген тәртіпте айтылмаған түзетулерге жол берілмейді. Бұл талаптарға сай келмейтін құжаттар жарамсыз деп саналады.
1.8. Бухгалтерлік есеп және есеп беру басқармасына келіп түскен құжаттар үлгісі бойынша да (барлық деректер мен қолдардың болуы), мазмұны бойынша да (операциялардың заңдылығы, арифметикалық есептердің дұрыстығы және с.с.), мұқият тексеруден өткізіледі, содан соң орындауға және есептеуге қабылданады. Есепке қабылданған құжаттар бір күннің ішінде, бірақ құжаттар алынған соң келесі күннен кешіктірмей, операциялар бойынша жалпы мемориалдық ордермен рәсімделеді және бухгалтерлік есеп бөлімі бастығының қолымен бекітіледі.
Мемориалдық ордерлер есеп тізімдемелеріне жазылғанға дейін - бірінші нөмірден бастап әрбір ай үшін бөлек рет тәртібімен нөмірленеді.
Бухгалтерлік есеп тізімдемелері

1.9. Бухгалтерский учет операций по исполнению республиканского бюджета Республики Казахстан ведется с применением компьютерной техники в следующих учетных регистрах: - книга "Журнал-главная" (ф.N 1-ф); - справка о взаимных расчетах с местными бюджетами (ф.N 17); - ведомость движения разрешений и расходов по кодам бюджетной классификации (ф.N44-а); - справка по ссудам (ф.N 18); - расшифровка Единого счета Казначейства по доходам (ф.N 19ЕКС) и расходам (ф.N 20 ЕКС); - оборотная ведомость по расчетам с нижестоящими бюджетами (ф.N 21); - сводные данные о доходах и расходах Республиканского бюджета, проведенных по взаимозачетам (ф.N 22); - справка о движении по субвенциям и трансфертам (ф.N 23); - ежемесячная ведомость поступления доходов в бюджеты (ф.N 042); - ежемесячная ведомость поступления доходов в бюджеты (ф.N 042 Z); - ежемесячная ведомость по расходам республиканского бюджета (ф.N 052); - ежемесячная разработочная ведомость по расходам республиканского бюджета (ф.N 052Р);
- книга учета временно свободных средств Государственного бюджета Республики Казахстан, привлеченных для вкладов на депозиты (Приложение 10);
- книга учета временно свободных средств Государственного бюджета Республики Казахстан, размещенных во вклады банков Республики Казахстан (Приложение 11);
- книга учета средств государственного заимствования (Приложение 12).
Сноска. Пункт 1.9 - с дополнениями, внесенными приказом Департамента Казначейства Минфина РК от 28 мая 1998 г. N 254 V980084_ ; приказом Департамента Казначейства Минфина РК от 11.08.1998г. N 372 V980596_ .
1.10. Регистры учета на предстоящий год должны быть подготовлены не позднее 31 декабря текущего года.
1.11. Записи операций производятся в книгу "Журнал-главная" (ф.N 1-ф) на основании мемориальных ордеров и приложенных к ним документов.
1.12. По окончании каждого месяца для контроля за правильностью бухгалтерских записей по субсчетам составляются оборотные ведомости. Итоги оборотов по дебету и кредиту и остатки, показанные в оборотных ведомостях, сверяются с итогами оборотов и остатков книги "Журнал-главная". Основанием для составления бухгалтерского баланса служат суммы остатков, выведенные в книге "Журнал-главная" и оборотных ведомостях.
1.13. Исправление ошибок, обнаруженных в записях бухгалтерского учета исполнения бюджета за текущий год, производится в следующем порядке:
а) обнаруженная ошибка за данный отчетный период до момента представления бухгалтерского баланса, не требующая изменения мемориального отдела, исправляется путем зачеркивания тонкой чертой неправильных сумм и текста так, чтобы можно было прочитать зачеркнутое, и надписанная над зачеркнутым, в необходимых случаях, новых правильных сумм и текста. Каждое исправление подтверждается подписью начальника отдела бухгалтерского учета;
б) обнаруженная ошибочная запись до момента представления бухгалтерского баланса, вызванная ошибкой в мемориальном ордере, в зависимости от ее характера, исправляется дополнительным мемориальным ордером или по способу "Красное сторно". Также исправляются ошибки во всех случаях, когда они обнаружены в записях бухгалтерского учета за тот отчетный период, за который баланс уже представлен. При исправлении ошибок по способу "Красное сторно" производятся следующие бухгалтерские записи: ошибочная запись повторяется красными чернилами. При подсчете итогов суммы, написанные красными чернилами, вычитаются из сумм, написанных черными чернилами. Дополнительные бухгалтерские записи по исправлению ошибок, а также исправления способом "Красное сторно" оформляются мемориальными ордерами, в которых помимо обычных реквизитов делается ссылка на номер и дату мемориального ордера, исправляемого данным мемориальным ордером.

1.9. Қазақстан Республикасының республикалық бюджетінің орындалуы жөніндегі операциялардың бухгалтерлік есебі компьютерлік техниканы қолдана отырып, мынадай тізімдемелерде жүргізіледі: - "Бас журнал" кітабы (N 1-үлгі); - жергілікті бюджеттермен өзара есеп айырысу туралы анықтама (N 17-үлгі); - бюджеттік сыныптамалардың кодтары бойынша рұқсаттар мен шығыстар қозғалысының ведомосты (N 44-а үлгісі); - қарыз ақша бойынша анықтама (N 18-үлгі); - Қазынашылықтың Бірыңғай шотының кірістер (N 19ЕКС) мен шығыстар (N 20ЕКС) бойынша талдамасы; - төмен тұрған бюджеттермен есеп айырысу жөніндегі айналыс ведомосты (N 21-үлгі);
- өзара есеп айырысулар жөнінде жүргізілген, Республикалық бюджеттің кірістері мен шығыстары туралы жиынтық деректер (N 22-үлгі);
- субвенциялар мен трансферттер бойынша қозғалыс туралы анықтама (N 23-үлгі);
- кірістердің бюджетке түсуінің ай сайынғы ведомосты (N 042-үлгі);
- кірістердің бюджетке түсуінің ай сайынғы ведомосты (N 042 Z-үлгі);
- Республикалық бюджеттің шығыстары бойынша ай сайынғы ведомость (N 052-үлгі);
- Республикалық бюджеттің шығыстары бойынша ай сайынғы әзірлеу ведомосты (N 052Р-үлгі).
- Депозиттерге жасалатын салымдар үшін тартылған Қазақстан Республикасының Мемлекеттік бюджетінің уақытша бос қаражатының есеп кітабы (10-қосымша);
- Қазақстан Республикасының банктерінің салымдарында орналасқан Қазақстан Республикасының Мемлекеттік бюджетінің уақытша бос қаражатының есеп кітабы (11-қосымша).
- Мемлекеттік қарыз алу қаражаттарын есепке алу кітабы (12-Қосымша).
ЕСКЕРТУ. 1.9.-тармақ толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық
департаментінің 1998.05.28. N 254 V980084_ бұйрығымен.
ЕСКЕРТУ. 1.9.-тармақ толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық
департаментінің 1998.08.11. N 372 V980596_ бұйрығымен.
1.10. Есептің алдағы жылға арналған тізімдемесі ағымдағы жылдың 31 желтоқсанынан кешіктірмей дайындалуға тиіс.
1.11. Операцияларды "Бас журнал" кітабына жазу мемориалдық ордерлердің және оларға қосымша құжаттардың негізінде жүргізіледі.
1.12. Қосалқы шоттар бойынша бухгалтерлік жазбалардың дұрыстығын бақылау үшін әрбір айдың аяғында айналыс ведомосты жасалады.
Айналыстың дебет пен кредит бойынша қорытындылары және айналыс ведомостарында көрсетілген қалдықта айналыстардың қорытындыларымен және "Бас журнал" кітабының қалдықтарымен салыстырылады.
Бухгалтерлік балансты жасау үшін "Бас журнал" кітабында және айналыс ведомостарында шығарылған қалдықтардың сомасы негіз болады.
1.13. Бюджеттің ағымдағы жылы орындалуының бухгалтерлік есеп жазбаларында байқалған қателерді түзету мынадай тәртіппен жүргізіледі:
а) бухгалтерлік балансты тапсыру сәтіне дейін осы есепті кезеңде байқалған, мемориалдық ордердің өзгертілуін талап етпейтін қателер, дұрыс емес сомаларды жіңішке сызықпен, сызылып қалған және сызықтың үстінен жазылған жазулар, қажет болған жағдайларда жаңа дұрыс сомалар мен мәтін оқылатындай етіп, сызу жолымен түзетіледі. Әрбір түзету бухгалтерлік есеп бөлімі бастығының қолымен расталады;
б) бухгалтерлік балансты тапсыру сәтіне дейін байқалған, мемориалдық ордердегі қатеден туындаған қате жазу, оның сипатына байланысты, қосымша мемориалдық ордермен, немесе "Қызыл белгі" тәсілі бойынша түзетіледі. Қателер баланс тапсырып қойылған есепті жылдың бухгалтерлік есебі жазбаларынан байқалған барлық жағдайларда осылай түзетіледі.
Қателер "Қызыл белгі" тәсілімен түзетілген жағдайда мынадай бухгалтерлік жазбалар жүргізіледі: қатесі бар жазу қызыл сиямен қайталанады. Қорытындылар есептелген қызыл сиямен жазылған сомалар қара сиямен жазылған сомалардан шығарып тасталады.
Қателерді түзету жөніндегі қосымша бухгалтерлік жазбалар, сондай-ақ "Қызыл белгі" тәсілімен жасалған түзетулер мемориалдық ордерлермен рәсімделеді, оларда әдеттегі деректерден тыс, аталған мемориалдық ордермен түзетілетін мемориалдық ордердің нөмірі мен уақытына сілтеме жасалады.

1.14. По окончании отчетного года, перед составлением заключительного баланса в регистрах бухгалтерского учета просчитываются и сверяются итоги оборотов по субсчетам.
В случае выявления расхождений, перед составлением заключительного баланса вносятся исправления в регистры отчетного года (путем исправительной бухгалтерской записи).
Хранение документов, регистров учета
и бухгалтерской отчетности
1.15. По истечении каждого отчетного месяца все мемориальные ордера вместе с относящимся к ним документами должны быть подобраны в порядке последовательности их номеров и сброшюрованы. При незначительном количестве документов брошюровку их можно производить за три месяца в одну папку.
1.16. Бухгалтерские документы должны храниться в запирающихся шкафах в строгом порядке, под ответственностью начальника Управления или лица, им назначенного. Документы и регистры за текущий год должны храниться отдельно от документов за прошлые годы. Сроки хранения бухгалтерских документов, регистров, отчетов устанавливаются номенклатурой дел Министерства финансов Республики Казахстан.
1.17. Пропажу или утрату по тем или иным причинам бухгалтерских документов, регистров учета и т.п. Департамент Казначейства Министерства финансов Республики Казахстан оформляет в соответствии с установленным порядком. 2. План счетов текущего учета и характеристика счетов 2.1. Бухгалтерский учет операций по исполнению республиканского бюджета Республики Казахстан ведется по Единому плану счетов учета исполнения Государственного бюджета Республики Казахстан, из которого применяются следующие счета: _____________________________________________________________________ Номера | Наименование | Номера | Наименование субсчетов счетов | счетов |субсчетов| _______|______________|_________|____________________________________ 01 |Денежные | 008 |Временно свободные средства Государ- !средства ! !ственного бюджета Республики Казах- ! ! !стан, привлеченные для размещения в ! ! !банковские вклады _______|______________|_________|____________________________________ | | 009 |Временно свободные средства Государ- ! ! !ственного бюджета Республики Казах- ! ! !стан, размещенные в банковские вклады _______|______________|_________|____________________________________ | | 010 |Денежные средства республиканского ! ! !бюджета _______|______________|_________|____________________________________ | | 011 |Временно свободные средства республи- ! ! !канского бюджета, привлеченные с ! ! !Единого Казначейского Счета для ! ! !размещения в банковские клады _______|______________|_________|____________________________________ | | 012 |Средства бюджета по соглашениям о _______|______________|_________|взаимозадолженности_________________ | | 014 |Выкупленная валюта республиканского | | |бюджета, оставшаяся на валютных _______|______________|_________|счетах______________________________ | | 015 |Единый Казначейский Счет в _______|______________|_________|Национальном банке__________________ | | 016 |Остатки денежных средств по проектам, | | |финансируемым за счет внешних займов _______|______________|_________|____________________________________ | | 017 |Денежные средства, не принадлежащие | | |республиканскому бюджету, имеющие | | |целевое назначение, минуя | | |республиканский бюджет _______|______________|_________|____________________________________ | | 018 |Остатки денежных средств | | |республиканского бюджета на валютных, | | |внебюджетных (транзитных) счетах, не _______|______________|_________|перечисленные в бюджет______________ _______|______________|__019____|Суммы в пути________________________ _______|______________|__020____|Расходы бюджета_____________________ | | 021 |Суммы, временно отнесенные на | | |расходы республиканского бюджета _______|______________|_________|____________________________________ | | 023 |Расходы по проектам, финансируемым | | |за счет внешних займов _______|______________|_________|____________________________________ | | 025 |Расходы республиканского бюджета _______|______________|_________|по взаимозачетам____________________ _04____|Доходы________|_________|____________________________________ | | 040 |Доходы республиканского бюджета _______|______________|_________|____________________________________ | | 043 |Доходы от внешних займов по | | |финансируемым проектам _______|______________|_________|____________________________________ | | 045 |Доходы республиканского бюджета _______|______________|_________|по взаимозачетам____________________ | | 047 |Поступления, не принадлежащие | | |республиканскому бюджету, имеющие | | |целевое назначение, минуя | | |республиканский бюджет _______|______________|_________|____________________________________ | | 048 |Остатки доходов республиканского | | |бюджета на валютных, внебюджетных | | |(транзитных) счетах _______|______________|_________|____________________________________ 05 |Бюджетные кре-| | |диты (ссуды) и| | !государствен- ! ! !ное заимствова! ! !ние средств ! ! _______!______________!_________!____________________________________ | | 051 |Краткосрочные ссуды, выданные из | | |республиканского бюджета _______|______________|_________|____________________________________ ! ! 053 !Государственное заимствование средств _______|______________|_________|____________________________________ 06 |Расчеты | | _______|______________|_________|____________________________________ | | 062 |Взаимные расчеты с местными _______|______________|_________|бюджетами___________________________ 07 |Средства | | |переданные и | | _______|полученные____|_________|____________________________________ | | 072 |Средства, переданные и полученные из _______|______________|_________|местных бюджетов____________________ 09 |Результаты | 090 |Результаты исполнения | | |республиканского бюджета _______|______________|_________|____________________________________ | | | Забалансовые счета | | 131 |Открытые лимиты на расходы по | | |проведенным зачетам, согласно | | |соглашений о погашении взаимных _______|______________|_________|задолженностей______________________ | | 132 |Государственный внешний | | |долг Республики Казахстан _______|______________|_________|____________________________________ | | 133 |Кредиты Национального банка _______|______________|_________|под дефицит бюджета_________________ | | 134 |Открытые лимиты на расходы, | | |оплачиваемые через Департамент | | |Казначейства Министерства финансов _______|______________|_________|Республики Казахстан________________ | | 135 |Государственный внутренний долг _______|______________|_________|Республики Казахстан________________ | | 136 |"Правительственный резерв" _______|______________|_________|____________________________________ | | 137 |Задолженность субъектов | | |республиканскому бюджету _______|______________|_________|по бюджетным ссудам_________________ | | 138 |Гарантированный депозит | | |республиканского бюджета в | | |банке "Менатеп" г.Москва _______|______________|_________|____________________________________ | | 139 |Кредиты за счет республиканского | | |бюджета (бюджетные средства, | | |выданные на возвратной основе) _______|______________|_________|____________________________________ | | 140 |Кредит, предоставленный Правительству | | |Республики Казахстан Российской | | |Федерацией _______|______________|_________|____________________________________ 28 ! Фонды ! ! _______!______________!_________!____________________________________ ! ! 280 !Фонд привлеченных и размещенных ! ! !средств Государственного бюджета ! ! !для вкладов на депозиты _______!______________!_________!____________________________________ ! Забалансовые ! 141 !Долговые обязательства (залог) ! счета ! !банков под вклады, обеспеченные ! ! !государственными ценными бумагами _______!______________!_________!____________________________________ ! ! 142 !Долговые обязательства (залог) ! ! !банков под вклады, обеспеченные ! ! !свободно-конвертируемой валютой _______!______________!_________!____________________________________ Сноска. Пункт 2.1 - с дополнениями, внесенными приказом Департамента Казначейства Минфина РК от 28 мая 1998 г. N 254; приказом Департамента Казначейства Минфина РК от 11.08.1998г. N 372. Счет N 01 "Денежные средства" Субсчет N 008 "Временно свободные средства Государственного бюджета Республики Казахстан, привлеченные для размещения в банковские вклады"

1.14. Есепті жыл аяқталғанда, қорытынды балансты жасаудың алдында бухгалтерлік есептің тіркемелерінде қосалқы шоттар бойынша айналыстардың қорытындылары есептеледі және салыстырылады.
Алшақтықтар байқалған жағдайда, қорытынды балансты жасаудың алдында есепті жылдың тізімдемесіне (бухгалтерлік түзету жазбалары жолымен) түзетулер енгізіледі.
Есеп тіркемелері мен бухгалтерлік есептің
құжаттарын сақтау
1.15. Әрбір есепті ай аяқталғанда барлық мемориалдық ордерлер, оған қатысты құжаттармен бірге, олардың реттік нөмірлері тәртібімен іріктеліп, жинақталуға тиіс. Құжаттардың саны жинақтауға жетпесе, оларды үш ай бойы бір папкіге жинауға болады.
1.16. Бухгалтерлік құжаттар жабылатын шкафтарда, қатаң тәртіппен, Басқарма бастығының немесе ол тағайындаған тұлғаның жауапкершілігінде сақталуы керек. Ағымдағы жыл бойындағы құжаттар мен тіркемелер өткен жылдың құжаттарынан бөлек сақталуға тиіс. Бухгалтерлік құжаттардың, тіркемелердің, есептердің сақталу мерзімдері Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің істері номенклатурасымен белгіленеді. 1.17. Бухгалтерлік құжаттардың, есеп тіркемелерінің және с.с. белгілі бір себептермен жоғалуын немесе жойылуын белгіленген тәртіпке сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Қазынашылық департаменті рәсімдейді. 2. Ағымдағы есеп шоттарының жоспары және шоттардың сипаттамасы ЕСКЕРТУ. 2.1-тармақ жаңа шоттармен толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық департаментінің 1998.05.28. N 254 V980084_ бұйрығымен. 2.1. Қазақстан Республикасының республикалық бюджетін орындау жөніндегі операциялардың бухгалтерлік есебі Қазақстан Республикасының Мемлекеттік бюджетін орындау есебі шоттарының бірыңғай жоспары бойынша жүргізіледі, оның ішінде мынадай шоттар қолданылады: _________________________________________________________________________ | Шоттардың| Шоттардың |қ/шоттардың| қосалқы шоттардың | | нөмірі | атауы | нөмірі | атауы | |_________________________________________________________________________| | | | 008 |Банктік салымдарға орналастыру | | 01 | Ақшалай | |үшін тартылған Қазақстан Респу. | | | қаржылар | |бликасының Мемлекеттік бюджетінің | | | | |уақытша бос қаражаттары. | |__________|_____________|___________|____________________________________| | | | 009 |Банктік салымдарға орналасқан | | | | |Қазақстан Республикасының Мемле. | | | | |кеттік бюджетінің уақытша бос | | | | |қаражаттары. | |_________________________________________________________________________| | | | 010 | Республикалық бюджеттің ақшалай | | | | |қаржылары | |__________|_____________|___________|____________________________________| | | | 011 |Банктік салымдарға орналастыру | | | | |үшін Бірыңғай Қазынашылық шоттан | | | | |тартылған республикалық бюджеттің | | | | |уақытша бос қаражаттары. | |__________|_____________|___________|____________________________________| | | | 012 | Бюджеттің өзара борыш туралы | | | | |келісімдер жөніндегі қаржылары | |__________|_____________|___________|____________________________________| | | | 014 | Республикалық бюджеттің сатып | | | | |алынған, валюталық шоттарда қалған | | | | |валютасы | |__________|_____________|___________|____________________________________| | | | 015 | Ұлттық банктегі Бірыңғай | | | | |Қазынашылық Шот | |__________|_____________|___________|____________________________________| | | | 016 | Сыртқы қарыздар есебінен | | | | |қаржыландырылатын жобалар бойынша | | | | |ақшалай қаржылардың қалдықтары | |__________|_____________|___________|____________________________________| | | | 017 | Республикалық бюджетке жатпайтын, | | | | |республикалық бюджеттен тыс белгілі | | | | |мақсатқа арналған ақшалай қаржылар | |__________|_____________|___________|____________________________________| | | | 018 | Республикалық бюджеттің бюджетке | | | | |аударылмаған, валюталық, бюджеттен | | | | |тыс (транзиттік) шоттардағы ақшалай | | | | |қаржыларының қалдықтары | |__________|_____________|___________|____________________________________| | | | 019 | Жол үстіндегі сомалар | |__________|_____________|___________|____________________________________| | 02 | Шығыстар | | | |__________|_____________|___________|____________________________________| | | | 020 | Бюджеттің шығыстары | |__________|_____________|___________|____________________________________| | | | 021 | Республикалық бюджеттің шығыстарына| | | | |уақытша жатқызылған сомалар | |__________|_____________|___________|____________________________________| | | | 023 | Сыртқы қарыздар есебінен | | | | |қаржыландырылатын жобалар бойынша | | | | |шығыстар | |__________|_____________|___________|____________________________________| | | | 025 | Өзара есептемелер бойынша | | | | |Республикалық бюджеттің шығыстары | |__________|_____________|___________|____________________________________| | 04 | Кірістер | | | |__________|_____________|___________|____________________________________| | | | 040 | Республикалық бюджеттің кірістері | |__________|_____________|___________|____________________________________| | | | 043 | Қаржыландырылатын жобалар бойынша | | | | |сыртқы қарыздардан алынатын кірістер| |__________|_____________|___________|____________________________________| | | | 045 | Өзара есептемелер бойынша | | | | |Республикалық бюджеттің кірістері | |__________|_____________|___________|____________________________________| | | | 047 | Республикалық бюджетке жатпайтын, | | | | |республикалық бюджеттен тыс белгілі | | | | |мақсатқа арналған кірістер | |__________|_____________|___________|____________________________________| | | | 048 | Республикалық бюджеттің валюталық, | | | | |бюджеттен тыс (транзиттік) | | | | |шоттардағы кірістерінің қалдықтары | |__________|_____________|___________|____________________________________| | 05 |Бюджеттік не.| | | | |сиелер (қары.| | | | |здар) және | | | | |қаражаттарды | | | | |мемлекеттік | | | | |қарыз алу | | |__________|_____________|___________|____________________________________| | | | 051 | Республикалық бюджеттен берілген, | | | | |қысқа мерзімді қарыз ақшалар | |__________|_____________|___________|____________________________________| | | | 053 | Қаражаттарды мемлекеттік қарыз алу | |__________|_____________|___________|____________________________________| | 06 | Есеп | | | | | айырысу | | | |__________|_____________|___________|____________________________________| | | | 062 | Жергілікті бюджеттермен өзара есеп | | | | | айырысу | |_________________________________________________________________________| | 07 | Беріп | | | | |жіберілген | | | | |және алынған | | | | |қаржылар | | | |__________|_____________|___________|____________________________________| | | | 072 | Жергілікті бюджеттерден беріп | | | | |жіберілген және алынған қаржылар | |__________|_____________|___________|____________________________________| | 09 | Нәтижелері | | | |__________|_____________|___________|____________________________________| | | | 090 | Республикалық бюджеттің орындалу | | | | |нәтижелері | |__________|_____________|___________|____________________________________| | | | | | |__________|_____________|___________|____________________________________| | | | | Баланстан тысқары шоттар | |__________|_____________|___________|____________________________________| | | | 131 | Өзара борышты өтеу туралы | | | | |келісімдерге сай, жүргізілген | | | | |есептемелер бойынша шығыстар үшін | | | | |ашылған лимиттер | |__________|_____________|___________|____________________________________| | | | 132 | Қазақстан Республикасының | | | | |мемлекеттік сыртқы борышы | |__________|_____________|___________|____________________________________| | | | 133 | Ұлттық банктің бюджет тапшылығына | | | | |арналған несиесі | |__________|_____________|___________|____________________________________| | | | 134 | Қазақстан Республикасы Қаржы | | | | |министрлігінің Қазынашылық | | | | |департаменті арқылы төленетін | | | | |шығыстар үшін ашылған лимиттер | |__________|_____________|___________|____________________________________| | | | 135 | Қазақстан Республикасының | | | | |мемлекеттік ішкі борышы | |__________|_____________|___________|____________________________________| | | | 136 | "Үкіметтік резерв" | |__________|_____________|___________|____________________________________| | | | 137 | Субъектілердің бюджеттік қарыз | | | | |ақылар бойынша Республикалық | | | | |бюджетке берешегі | |__________|_____________|___________|____________________________________| | | | 138 | Республикалық бюджеттің Москва | | | | |қаласының "Менатеп" банкіндегі | | | | |кепілдік депозиті | |__________|_____________|___________|____________________________________| | | | 139 | Республикалық бюджеттің есебіндегі | | | | |несиелер (қайтарым негізінде | | | | |берілген бюджеттік қаржылар) | |__________|_____________|___________|____________________________________| | | | 140 | Қазақстан Республикасының | | | | |Үкіметіне Ресей Федерациясы берген | | | | |несие | |__________|_____________|___________|____________________________________| | 28 |Қорлар | | | |__________|_____________|___________|____________________________________| | | | 280 |Депозиттерге жасалатын салымдар | | | | |үшін Тартылған және орналастырыл. | | | | |ған Мемлекеттік бюджет қаражат. | | | | |тарының қоры. | |__________|_____________|___________|____________________________________| | |Баланстан | 141 |Мемлекеттік бағалы қағаздармен | | |тысқары шот | |қамтамасыз етілген салыммен | | | | |берілген банктердің борыштық мін. | | | |деттемелері (кепілдіктер). | |__________|_____________|___________|____________________________________| | | | 142 |Бос айырбасталымды валютамен қам. | | | | |тамасыз етілген салыммен берілген | | | | |банктердің борыштық міндеттемеле. | | | | |рі (кепілдіктер). |________________________________________________________________________ | ЕСКЕРТУ. 05 шотының өзгертілді және толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық департаментінің 1998.08.11. N 372 V980596_ бұйрығымен. "Ақшалай қаржылар" N 01 шоты "Банктік салымдарға орналастыру үшін тартылған Қазақстан Республикасының Мемлекеттік бюджетінің уақытша бос қаражаттары" N 008 қосалқы шот

2.2. На субсчете N 008 учитываются привлеченные для размещения в банковские вклады временно свободные средства с Единого казначейского счета, корреспондентского счета в иностранной валюте Департамента Казначейства Министерства финансов Республики Казахстан и корреспондентских счетов областных (Алматинского городского) управлений казначейства в национальной валюте.
На этот субсчет зачисляются:
- временно свободные средства республиканского бюджета, поступившие с Единого казначейского счета, для размещения во вклады;
- временно свободные средства, поступившие от областных (Алматинского городского) управлений казначейства, для дальнейшего размещения их в банковские вклады;
- возврат банками Республики Казахстан временно свободных средств Государственного бюджета Республики Казахстан, размещенных в банковские вклады.
С этого субсчета производится:
- перечисление временно свободных средств Государственного бюджета банкам Республики Казахстан для размещения на депозиты;
- возврат Департаментом Казначейства Министерства финансов Республики Казахстан суммы вклада на Единый казначейский счет;
- возврат Департаментом Казначейства Министерства финансов Республики Казахстан суммы вклада на коррсчета областных (Алматинского городского) управлений казначейства".
Сноска. Раздел 2 - дополнен новым пунктом 2.2 согласно приказу Департамента Казначейства Минфина РК от 28 мая 1998 г. N 254.
Субсчет N 009 "Временно свободные средства
Государственного бюджета Республики Казахстан,
размещенные в банковские вклады"
2.3. На этом субсчете учитываются размещенные в банковские вклады временно свободные средства Государственного бюджета Республики Казахстан.
По дебету субсчета N 009 учитываются размещенные временно свободные средства Государственного бюджета Республики Казахстан во вклады в банках Республики Казахстан.
По кредиту этого субсчета учитывается возврат банками Республики Казахстан суммы вклада Департаменту Казначейства Министерства финансов Республики Казахстан.
Сноска. Раздел 2 - дополнен новым пунктом 2.3 согласно приказу Департамента Казначейства Минфина РК от 28 мая 1998 г. N 254.
Субсчет N 010 "Денежные средства Республиканского бюджета" 2.4. На субсчете N 010 учитываются средства республиканского бюджета Республики Казахстан. На этот субсчет зачисляются: ежемесячные доходы республиканского бюджета, поступившие в органы Казначейства; поступления в погашение задолженности по краткосрочным ссудам и взаимным расчетам между бюджетами; поступления излишков доходов местных бюджетов; правительственные заимствования для финансирования дефицита республиканского бюджета. С этого субсчета производится: списание кассовых расходов республиканского бюджета; списание средств, временно отнесенных на расходы республиканского бюджета; перечисление средств по взаимным расчетам между бюджетами; перечисление сумм банкам в погашение долга по долгосрочным ссудам, вознаграждений (интересов) по ним, а также за просрочку платежей; перечисление краткосрочных ссуд, выданных местным бюджетам; возврат излишне зачисленных в бюджет доходов; погашение суммы государственного заимствования. Сноска. Нумерация пункта 2.2 заменена на 2.4 согласно приказу Департамента Казначейства Минфина РК от 28 мая 1998 г. N 254; пункт 2.4 - с изменениями и дополнениями, внесенными приказом Департамента Казначейства Минфина РК от 11.08.1998г. N 372. Субсчет N 011 "Временно свободные средства республиканского бюджета, привлеченные с Единого казначейского счета для размещения в банковские вклады"
2.5. На субсчете N 011 учитываются временно свободные средства республиканского бюджета, привлеченные с Единого казначейского счета в банковские вклады.
По дебету этого субсчета учитывается поступление временно свободных средств с Единого казначейского счета. По кредиту - восстановление на Единый казначейский счет временно привлеченных денег.
Сноска. Раздел 2 - дополнен пунктом 2.5 согласно приказу Департамента Казначейства Минфина РК от 28 мая 1998 г. N 254.
Субсчет N 012 "Средства бюджета по
соглашениям о взаимозадолженности"

2.2. N 008 қосалқы шотта Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Қазынашылық департаментінің шетел валютасы түріндегі Бірыңғай қазынашылық шотынан, корреспонденттік шотынан және ұлттық валюта түріндегі облыстық (Алматы қалалық) қазынашылық басқармасының корреспонденттік шотынан банктік салымдарға орналастыру үшін жұмылдырылған уақытша бос қаражаттар есепке алынады.
Осы қосалқы шотқа мыналар есептеледі:
- салымдарға орналастыру үшін Бірыңғай қазынашылық шоттан түскен республикалық бюджеттің уақытша бос қаражаттары;
- оларды банктік салымдарға бұдан әрі орналастыру үшін облыстық (Алматы қалалық) қазынашылық басқармасынан түскен уақытша бос қаражаттар;
банктік салымдарға орналасқан Қазақстан Республикасының Мемлекеттік бюджетінің уақытша бос қаражаттарын Қазақстан Республикасы банктерінің қайтаруы.
Осы қосалқы шоттан мыналар жүргізіледі:
- Мемлекеттік бюджеттің уақытша бос қаражаттарын депозиттерге орналастыру үшін Қазақстан Республикасының банктеріне аудару;
- Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Қазынашылық департаментінің салым сомаларын Бірыңғай қазынашылық шотқа қайтару;
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Қазынашылық департаментінің салым сомаларын облыстық (Алматы қалалық) қазынашылық басқармаларының коршотына қайтару.
ЕСКЕРТУ. 2 бөлім жаңа 2.2.-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы
министрлігі Қазынашылық департаментінің 1998.05.28.
N 254 V980084_ бұйрығымен.
"Банктік салымдарға орналастырылған
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік бюджетінің уақытша бос
қаражаттары" N 009 қосалқы шоты
2.3. Бұл қосалқы шотта банктік салымдарға орналастырылған Қазақстан Республикасы Мемлекеттік бюджетінің уақытша бос қаражаттары есепке алынады. N 009 қосалқы шот бойынша Қазақстан Республикасының банктерінің салымдарына орналасқан Қазақстан Республикасы Мемлекеттік бюджетінің уақытша бос қаражаттары есепке алынады. Бұл қосалқы шоттың кредиті бойынша Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Қазынашылық департаментіне Қазақстан Республикасы банктерінің салым сомаларын қайтаруы есепке алынады. ЕСКЕРТУ. 2 бөлім жаңа 2.3.-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық департаментінің 1998.05.28. N 254 V980084_ бұйрығымен. "Республикалық бюджеттің ақшалай қаржылары" N 010 қосалқы шоты 2.4. N 010 қосалқы шотында Қазақстан Республикасы республикалық бюджетінің қаржылары есептеледі. Бұл қосалқы шотқа мыналар қосылады: республикалық бюджеттің қазынашылық органдарына түскен ай сайынғы кірістер; бюджеттер арасындағы қысқа мерзімді қарыз ақшалар және өзара есептер бойынша борыштарды өтеуге түскен түсімдер; жергілікті бюджеттер кірістерінің артық түсімдері; республикалық бюджеттің тапшылығын қаржыландыру үшін үкіметтік қарыз алу. Бұл қосалқы шоттан мыналар жүргізіледі: республикалық бюджеттің кассалық шығыстарын есептен шығару; республикалық бюджеттің шығыстарына уақытша жатқызылған қаржыларды есептен шығару; бюджеттер арасында қаржыларды өзара есеп айырысу бойынша аудару; банктердің сомаларды ұзақ мерзімді қарыз ақшалар, олар жөніндегі сыйақылар (мүдделер) бойынша борышты өтеуге, сондай-ақ мерзімі өткен төлемдер үшін сомаларды аударуы; жергілікті бюджеттер берген қысқа мерзімді қарыз ақшаларды аудару; бюджетке артық аударылған қаржыларды қайтару. мемлекеттік қарыз алу сомасын өтеу. ЕСКЕРТУ. 2.2.-тармақ 2.4.-тармақ болып саналды - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық департаментінің 1998.05.28. N 254 V980084_ бұйрығымен. ЕСКЕРТУ. 2.1.-тармақ толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық департаментінің 1998.08.11. N 372 V980596_ бұйрығымен. "Банктік салымдарға орналастыру үшін Бірыңғай қазынашылық шоттан тартылған республикалық бюджеттің уақытша бос қаражаттары" N 011 қосалқы шоты 2.5. N 11 қосалқы шотта банктік салымдарға орналастыру үшін Бірыңғай қазынашылық шоттан тартылған республикалық бюджеттің уақытша бос қаражаттары. Бұл қосалқы шоттың дебеті бойынша Бірыңғай қазынашылық шоттан уақытша бос қаражаттардың түсуі есепке алынады. Кредит бойынша - уақытша тартылған ақшаларды Бірыңғай қазынашылық шотқа қалпына келтіру. ЕСКЕРТУ. 2 бөлім жаңа 2.5.-тармақпен толықтырылды - ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық департаментінің 1998.05.28. N 254 V980084_ бұйрығымен. "Бюджеттің өзара борыштар туралы келісімдер жөніндегі қаржылары" N 012 қосалқы шоты

2.6. На субсчете N 012 "Средства бюджета по соглашениям о взаимозадолженности" учитываются суммы проводимых зачетов задолженностей бюджетных организаций перед организациями-поставщиками, в счет погашения последними задолженности по платежам в республиканский бюджет согласно постановлениям Правительства Республики Казахстан.
По дебету субсчета N 012 учитываются суммы, принимаемые в зачет по платежам в бюджет, по видам доходов в соответствии с бюджетной классификацией, кредитуется субсчет N 045 "Доходы бюджета по взаимозачету". В кредит этого субсчета записываются суммы, принимаемые в зачет по погашению задолженности организаций, финансируемых из бюджета, которые отражаются по дебету субсчета N 025 "Расходы бюджета по взаимозачету".
Субсчет N 014 "Выкупленная валюта
республиканского бюджета Республики Казахстан,
оставшаяся на валютных счетах"
2.7. На субсчете N 014 учитывается приобретенная иностранная валюта в Национальном Банке Республики Казахстан или уполномоченном банке за счет республиканского бюджета, необходимая на выплаты заграничных командировок или на оплату внешних займов.
В дебет этого субсчета записываются остатки на валютных счетах на 1-е число месяца, кредит 021 субсчета "Суммы, временно отнесенные на расходы республиканского бюджета". По годовому заключению счетов кредит 021 субсчета относится в дебет 020 субсчета "Расходы республиканского бюджета" на уменьшение кассовых расходов по соответствующей программе, подпрограмме бюджетной классификации, по которой приобреталась иностранная валюта.
Субсчет N 015 "Единый Казначейский счет
в Национальном банке Республики Казахстан"
2.8. На этом субсчете Национальным банком Республики Казахстан ведется централизованный, ежедневный учет доходов и расходов республиканского бюджета на основании электронных платежных поручений, подписанных руководителями и главными бухгалтерами областных (Алматинского городского) управлений Казначейств, а также учет остатков денежных средств республиканского бюджета. Регламент обслуживания Единого Казначейского счета (ЕКС) определяется заключенным соглашением между Министерством финансов Республики Казахстан и Национальным банком Республики Казахстан.
Субсчет N 016 "Остатки денежных средств по
проектам, финансируемым за счет внешних займов"
2.9. На этом субсчете учитывается поступление и расходование средств на инвестиционные проекты и программы за счет государственных внешних займов. В дебет этого субсчета записываются зачисленные суммы от кредитора, кредит субсчета N 043. По кредиту этого субсчета учитывается расходование средств государственного внешнего займа на инвестиционные проекты, погашение основной суммы государственных внешних займов и выплата вознаграждений (интересов) и комиссионных сборов по государственным внешним займам, дебетуется субсчет N 023.
Субсчет N 017 "Денежные средства, не
принадлежащие республиканскому бюджету,
имеющие целевое назначение, минуя республиканский бюджет"

2.6. "Бюджеттің өзара борыштар туралы келісімдер жөніндегі қаржылары" N 012 қосалқы шотында бюджеттік ұйымдардың берермен ұйымдар алдындағы борыштарын Қазақстан Республикасы Үкіметінің Қаулысына сай соңғылардың республикалық бюджетке төлемдері жөніндегі берешектерін жабу есебінен жүргізілетін есептемелер жазылады.
N 012 қосалқы шотының дебеті бойынша бюджеттік сыныптамаға сәйкес бюджетке төленетін төлемдер бойынша, кірістердің түрлері бойынша есептемеге қабылданатын сомалар есептеледі, "Бюджеттің өзара есеп айырысу бойынша кірістері" N 045 қосалқы шоты кредиттеледі. Бұл қосалқы шоттың кредитіне бюджеттен қаржыландырылатын ұйымдардың борыштарын өтеу жөніндегі есептемеге қабылданатын сомалар жазылады, олар "Бюджеттің өзара есеп айырысу бойынша кірістері" N 025 қосалқы шотының дебеті бойынша көрсетіледі.
"Қазақстан Республикасы республикалық бюджетінің
валюталық шоттарда қалған, сатып алынған валютасы"
N 014 қосалқы шоты
2.7. N 014 қосалқы шотында Қазақстан Республикасының Ұлттық банкіндегі немесе өкілетті банктегі, шетелдік іссапарлар үшін төлеуге немесе сыртқы қарыздарды төлеуге қажетті, сатып алынған шетелдік валюта есептеледі.
Бұл қосалқы шоттың дебетіне айдың бірі күнгі валюталық шоттардағы қалдықтар, "Республикалық бюджеттің шығыстарына уақытша жатқызылған сомалар" қосалқы шотының N 021 кредиті жазылады. Қосалқы шоттың N 021 кредиті шоттардың жылдық қорытындысы бойынша шетелдік валюталар сатып алынған бюджеттік сыныптаманың тиісті бағдарламасы, ішкі бағдарламасы бойынша кассалық шығыстарды кемітуге арналған "Республикалық бюджеттің шығыстары" қосалқы шотының 020 дебетіне жатқызылады.
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіндегі
Бірыңғай Қазынашылық шот" N 015 қосалқы шоты
2.8. Бұл қосалқы шотта Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі республикалық бюджет кірістері мен шығыстарының облыстық (Алматы қалалық) Қазынашылық басқармаларының басшыларымен және бас бухгалтерлерімен қол қойған электрондық төлем аманаттары, сондай-ақ республикалық бюджет ақша қаражаттары қалдықтарының есебі негізінде орталықтанған күнделікті есебін жүргізеді. Бірыңғай Қазынашылық шотқа (БҚШ) қызмет көрсету тәртібі Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі мен Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі арасындағы жасалған келісіммен айқындалады.
"Сыртқы қарыздар есебінен қаржыландырылатын
жобалар бойынша ақша қаражаттарының қалдықтары"
N 016 қосалқы шоты
2.9. Бұл қосалқы шотта мемлекеттік сыртқы қарыздар есебінен инвестициялық жобалар мен бағдарламаларға арналған қаражаттардың түсуі мен жұмсалуы ескеріледі.
Бұл қосалқы шоттың дебетіне N 43 қосалқы шот кредитінің кредиторынан түскен сома жазылады. Бұл қосалқы шот кредиті бойынша инвестициялық жобаларға арналған мемлекетті сыртқы қарыздардың қаражаттарын жұмсау, мемлекетті сыртқы қарыздардың негізгі сомаларын өтеу және N 023 қосалқы шот дебеттелетін, мемлекетті сыртқы қарыздар бойынша сыйақыларды (мүдделерді) мен комиссиялық алымдарды төлеу ескеріледі.
"Республикалық бюджетке жатпайтын, республикалық
бюджеттен тыс нысаналы мақсатқа арналған ақша қаражаттары"
N 017 қосалқы шоты

2.10. На этом субсчете учитываются денежные средства, которые имеют целевые назначения, но не относятся к доходам и расходам республиканского бюджета. В дебет этого счета записывается поступление средств, кредит субсчета N 047 "Доходы, не принадлежащие республиканскому бюджету".
При перечислении средств по целевому назначению производится бухгалтерская запись: дебет субсчета N 047, кредит субсчета N 017.
Субсчет N 018 "Остатки денежных средств республиканского бюджета на
валютных, внебюджетных (транзитных) счетах, не перечисленные в бюджет"
2.11. На этом субсчете учитываются денежные средства республиканского бюджета, которые не получили отражения в доходах республиканского бюджета. В дебет этого счета записываются остатки денежных средств от поступивших доходов и не перечисленных в доход республиканского бюджета на 1-е число месяца. Кредитуется субсчет N 048 "Остатки доходов республиканского бюджета на валютных, внебюджетных (транзитных) счетах". Субсчет N 019 "Суммы в пути" 2.12. На этом субсчете учитываются суммы, перечисленные в конце отчетного месяца финансовыми органами республиканскому бюджету, но поступившие на счет республиканского бюджета в следующем месяце. Синтетический учет по субсчетам NN 010, 012, 014, 015, 016, 017, 018, 019 ведется в книге "Журнал-Главная" (ф. N 1-ф). Счет N 02 "Расходы"
2.13. По субсчетам этого счета учитываются кассовые расходы республиканского бюджета Республики Казахстан и суммы, временно отнесенные на расходы этого бюджета.
Субсчет N 020 "Расходы бюджета"
2.14. На субсчете N 020 учитываются кассовые расходы республиканского бюджета на основании ежемесячных отчетов территориальных органов Казначейства, платежных поручений Департамента Казначейства.
Учет произведенных кассовых расходов республиканского бюджета ведется в органах Казначейства на балансовых счетах N 120,181.
В областных управлениях Казначейства открывается контрольный счет расходов и сводный транзитный счет. Для этого в аналитическом учете органов Казначейства на балансовом счете N 120 "Расходы республиканского бюджета" открывается отдельный пассивный лицевой счет с наименованием "Расходы республиканского бюджета", суммы которого ежедневно перечисляются на Единый Казначейский счет. Остаток пассивного лицевого счета ежедневно должен быть равен сумме остатков всех активных лицевых счетов бюджетных организаций по балансовому счету N 120 "Расходы республиканского бюджета".
Расходы республиканского бюджета ежедневно перечисляются областными управлениями Казначейства на Единый Казначейский счет Департамента Казначейства.
В балансе остатки расходов на лицевых счетах бюджетных организаций отражают произведенные расходы с начала года, а остатки расходов на контрольных счетах - общие суммы расходов, перечисленных областным управлением Казначейства на Единый Казначейский счет Департамента Казначейства в Национальном банке Республики Казахстан.

2.10. Бұл қосалқы шотта нысаналы мақсатқа арналған, бірақ республикалық бюджеттің кірісі мен шығысына жатпайтын ақша қаражаттары ескеріледі. Бұл қосалқы шоттың дебетіне "Республикалық бюджетке жатпайтын кірістер" N 047 қосалқы шоты кредитіне қаражаттар жазылады.
Нысаналы мақсатқа арналған қаражаттарды аудару кезінде: N 047 қосалқы шот дебеті, N 017 қосалқы шот кредиті деген бухгалтерлік жазба жазылады.
"Республика бюджетіндегі, бюджеттен тыс шоттардағы (транзиттік)
республика бюджетіне аударылмаған валюталық ақша
қаражаттарының қалдықтары" N 018 қосалқы шоты
2.11. Бұл қосалқы шотта республикалық бюджеттің кірісінде көрініс таппаған республикалық бюджеттің ақша қаражаттары ескеріледі.
Бұл шоттың дебетіне айдың 1-күніне кірістерден түскен және республикалық бюджетке түспеген ақша қаражаттарының қалдықтары жазылады. Қосалқы шот "Республика бюджетіндегі, бюджеттен тыс шоттардағы (транзиттік) республика бюджетіне аударылмаған валюталық ақша қаражаттарының қалдықтары" N 018 қосалқы шотында кредиттеледі.
"Жол үстіндегі сомалар" N 019 қосалқы шоты
2.12. Бұл қосалқы шотта қаржы органдарының республикалық бюджетке есепті айдың соңында түскен, бірақ республикалық бюджетке одан кейінгі айда түспеген сомалар ескеріледі.
NN 010, 012, 014, 015, 016, 017, 018, 019 қосалқы шоттары бойынша синтетикалық есеп "Бас журнал" кітабында (N 1-үлгінің үлгісі) жүргізіледі.
"Шығыстар" N 02 шоты
2.13. Бұл шоттың қосалқы шоттары бойынша Қазақстан Республикасының республикалық бюджетінің кассалық шығыстары және бұл бюджеттің шығыстарына уақытша жатқызылған сомалар ескеріледі.
"Бюджеттің шығыстары" N 020 қосалқы шоты
2.14. N 20 қосалқы шотында республикалық бюджеттің кассалық шығыстары Қазынашылықтың аумақтық органдарының, Қазынашылық департаментінің төлем аманаттарының ай сайынғы есептері негізінде ескеріледі.
Республикалық бюджеттің жасалған кассалық шығыстарының есебі N 120, 181 баланстық шоттарында Қазынашылық органдарында жүргізіледі.
Қазынашылықтың облыстық басқармаларында шығыстардың бақылау шоты және жиынтық транзиттік шот ашылады. Бұл үшін Қазынашылық органдарының аналитикалық есебінде, "Республикалық бюджет шығыстары" N 120 баланстық шотында Бірыңғай Қазынашылық шотына сомасы күн сайын аударылатын "Республикалық бюджет шығыстары" атауымен жеке пассивті бет шоты ашылады. Пассивті бет шоттың қалдығы күн сайын "Республикалық бюджет шығыстары" N 120 баланстық шоты бойынша бюджеттік ұйымдардың барлық активті бет шоттарының сомасына тең болуы керек.
Республикалық бюджеттің шығыстары күн сайын Қазынашылықтың облыстық басқармалары Қазынашылық департаментінің Бірыңғай Қазынашылық шотына аударылады.
Бюджеттік ұйымдардың бет шоттарындағы шығыстар қалдықтарындағы балансында жыл басынан бергі жасалған шығыстары, ал бақылау шоттарындағы шығыстардың қалдығы - Қазынашылықтың облыстық басқармалары Қазынашылық департаментінің Бірыңғай Қазынашылық шотына аударылған шығыстардың жалпы сомасы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде көрініс табады.

Все операции, совершаемые в течение дня по лицевым счетам балансового счета N 120 "Расходы республиканского бюджета Республики Казахстан", отражаются в ежедневной Ведомости по расходам республиканского бюджета (ф.N 51-с), в которой показываются расходы по всем кодам бюджетной классификации за день и с нарастающими итогами с начала года.
Данная ведомость составляется в территориальных Казначействах в 2-х экземплярах. К одному прикладываются выписки из лицевых счетов бюджетных организаций, содержащихся за счет республиканского бюджета.
На сумму произведенных кассовых расходов за каждый день составляется бухгалтерская запись по банковским операциям текущего плана счетов.
Сумма строки "Всего расходов по республиканскому бюджету" в ведомости на конец месяца (ф. N 52-с) должна равняться дебетовому остатку на эту же дату по счету N 02, за минусом сумм, временно отнесенных на расходы республиканского бюджета (субсчет N 021).
Субсчет N 021 "Суммы, временно отнесенные
на расходы республиканского бюджета"
2.15. На этом субсчете учитываются суммы, временно отнесенные органами Казначейства на расходы республиканского бюджета и подлежащие возмещению. Основанием для осуществления этих записей служат месячные отчеты органов Казначейства.
Субсчет N 023 "Расходы по проектам,
финансируемым за счет внешних займов"
2.16. На субсчете N 023 учитываются суммы расходов за счет средств государственных внешних займов, направленные на инвестиционные проекты и программы, а также операции по погашению основной суммы государственных внешних займов и выплате вознаграждений (интересов) и комиссионных сборов по государственным обязательствам.
Субсчет N 025 "Расходы
республиканского бюджета по взаимозачетам"
2.17. На субсчете N 025 учитываются суммы проведенных зачетов задолженностей республиканского бюджета. Суммы, принимаемые в зачет по погашению задолженности организаций, финансируемых из бюджета главных распорядителей лимитов и произведенные ими кассовые расходы по целевому назначению отражают по дебету этого субсчета по кодам бюджетной классификации и кредиту субсчета N 012.
Счет N 04 "Доходы"
Субсчет N 040" Доходы республиканского бюджета"
2.18. На субсчете N 040 отражаются доходы республиканского бюджета Республики Казахстан, поступившие в органы Казначейства.
Все поступления общегосударственных налогов зачисляются на балансовый счет N 080 "Доходы, распределяемые между бюджетами" и подлежат распределению между республиканским и местными бюджетами текущего плана счетов по банковским операциям.
Распределение общегосударственных налогов между республиканским и местными бюджетами производится в соответствии с нормативами, установленными Законом Республики Казахстан о Республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.

"Республикалық бюджет шығыстары" N 120 баланстық шотының бет шоты бойынша күн ұзағында жасалған барлық операциялар бір күн ішіндегі және жыл басынан бергі өсіп отыратын жиынымен бюджеттік сыныптаманың барлық кодтары бойынша шығыстары көрсетілетін республикалық бюджеттің шығыстары бойынша күн сайынғы Ведомосында (N 51-с үлгісі) көрініс табады.
Ведомостың деректері аумақтық Қазынашылықтарда 2 данада жасалады. Біріне республикалық бюджет есебінен ұсталатын бюджеттік ұйымдардың бет шоттарынан алынған жазбаларға жапсырылады. Әр күн үшін жасалған кассалық шығыстардың сомаларына шоттардың ағымдағы жоспарының банктік операциялары бойынша бухгалтерлік жазба жасалады. Ай аяғындағы ведомоста (N 52-с үлгісі) "Республикалық бюджет бойынша барлық шығыстар" жолының сомасы республикалық бюджет шығыстарына уақытша жатқызылған (N 021 қосалқы шот) сомалардың шегерімімен N 02 шоты бойынша осы күнге қалған дебет қалдығына тең болу керек. "Республикалық бюджеттің шығыстарына уақытша жатқызылған сомалар" N 021 қосалқы шоты 2.15. Бұл қосалқы шотта Қазынашылық органдарының республикалық бюджет шығыстарына уақытша жатқызылған және қайтаруға жататын сомалары ескеріледі. "Сыртқы қарыздар есебінен қаржыландырылатын жобалар бойынша шығыстар" N 023 қосалқы шоты
2.16. N 023 қосалқы инвестициялық жобалар мен бағдарламаларға бағытталған мемлекеттік сыртқы қарыздардың қаражаттары есебінен жұмсалған шығыстардың, сондай-ақ мемлекеттік сыртқы қарыздардың негізгі сомаларын өтеу бойынша жасалатын операциялардың және сыйақылар (мүдделер) мен мемлекеттік міндеттемелер бойынша комиссиялық алымдарды төлеу сомалары ескеріледі.
"Өзара есеп айырысулар бойынша республикалық шығыстар"
N 025 қосалқы шоты
2.17. N 025 қосалқы шотында республикалық бюджетке жүргізілген есептемелердің сомалары ескеріледі.
Бюджеттен қаржыландырылатын ұйымдардың берешектерін өтеу бойынша қабылданатын есептердің сомалары лимиттерді бас таратушысының бюджеттік қаражаттары есебінен қаржыландырушы ретінде ескеріледі және олардың нысаналы мақсат бойынша кассалық шығыстары бюджеттік сыныптамалардың кодтары бойынша осы қосалқы шоттың дебеті бойынша және N 012 қосалқы шот кредиті бойынша көрініс табады.
"Кірістер" N 04 шоты
"Республикалық бюджет кірісі" N 040 қосалқы шоты
2.18. N 040 қосалқы шотында Қазақстан Республикасының республикалық бюджетінің Қазынашылық органдарына түскен кірістері көрініс табады.
Жалпымемлекеттік салықтардың барлық түсімдері "Бюджеттер арасында таратылатын кірістер" N 080 баланстық шотына есептеледі жасалатын банктік операциялар бойынша шоттардың ағымдағы жоспарына республикалық және жергілікті бюджеттер арасында таратуға жатады.
Жалпымемелекеттік салықтарды республикалық және жергілікті бюджеттер арасында тарату Қазақстан Республикасының тиісті қаржы жылына арналған Республикалық бюджет туралы Заңымен белгіленген нормативтерге сәйкес жүргізіледі.

2.25. На этом счете учитываются операции по взаимным расчетам республиканского бюджета с местными бюджетами, возникающие в процессе исполнения бюджета.
2.26. По взаимным расчетам не отражаются суммы субвенций, перечисленных нижестоящим бюджетам, а также общегосударственные налоги в твердых суммах, перечисленные местным бюджетам, когда размер распределений по ним, исчисленный в процентах, не соответствует сумме распределений, предусмотренной в утвержденном бюджете. Указанные суммы учитываются на субсчетах NN 040, 020.
2.27. Определение суммы, подлежащей отнесению на взаимные расчеты между бюджетами, и установление сроков ее погашения производятся Министерством Финансов Республики Казахстан.
На суммы взаимных расчетов между бюджетами вышестоящий финансовый орган оформляет уведомление по форме N 11 и высылает его соответствующему финансовому органу.
Погашение задолженности по взаимным расчетам по наступающим срокам производится в течение месяца в пределах сумм, относящихся к данному месяцу, в соответствии с уведомлениями (ф.N 11) вышестоящего финансового органа.
Все расчеты по взаимным обязательствам должны быть заключены до 31 декабря отчетного года.
2.28. При изменении административно-территориального деления на взаимные расчеты между бюджетами относится сумма средств, подлежащая передаче из одного бюджета в другой, согласно разделительному акту.
В разделительном акте должны быть приведены данные о доходах и расходах бюджета, в частности:
- утвержденные и уточненные назначения по доходам с указанием контингентов, процентов и сумм распределения, а также утвержденные и уточненные на отчетный год назначения по расходам в соответствии с бюджетной классификацией;
- поступившие доходы, утвержденные лимиты, суммы произведенного финансирования (с выделением зачета) и кассовые расходы на дату передачи;
- расчеты между бюджетами, возникшие в процессе исполнения бюджета (ссуды и средства, полученные и выданные, взаимные расчеты), а также другие реквизиты, указанные в форме акта передачи (приложение к Приказу Министерства Финансов Республики Казахстан N 180 от 19.06.1997 года).
2.29. Размер суммы, подлежащей отнесению на взаимные расчеты в связи с изъятием из нижестоящих бюджетов дополнительных доходов, образовавшихся вследствие изменения законодательства о налогах и доходах, определяется как разница между суммой поступлений в данный нижестоящий бюджет по соответствующему доходному источнику, исчисленной согласно законодательству, и суммой поступлений по этому доходному источнику, предусмотренной в том же бюджете на отчетный год.

2.25. Бұл шотта бюджеттің атқарылу процесінде туындаған жергілікті бюджет пен республикалық бюджеттің өзара есеп айырысулары бойынша жасалатын операциялар ескеріледі.
2.26. Өзара есеп айырысулар бойынша төменгі тұрған бюджетке аударылған субвенциялардың сомалары, сондай-ақ жергілікті бюджетке аударылған нақтылы сомалардағы жалпы мемлекеттік салықтар, олар бойынша проценттермен есептелген тарату көлемі бекітілген бюджетте қарастырылған тарату сомасына сәйкес келмесе де көрініс таппайды.
2.27. Бюджеттер арасындағы өзара есеп айырысуға жататын сомаларды айқындауды және оны өтеу мерзімін белгілеуді Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі жүргізеді.
Бюджеттер арасындағы өзара есеп айырысулардың сомаларына жоғары тұрған қаржы органы N 11-үлгідегі хабарламаны толтырады және оны тиісті қаржы органына жібереді.
Мерзімі жеткенде өзара есеп айырысулар бойынша берешектерді өтеу жоғары тұрған қаржы органының хабарламасына (N 11-үлгі) сәйкес осы айға жататын сомалар шегінде ай ішінде жүргізіледі.
Өзара жағдайлар бойынша барлық есеп айырысулар есепті жылдың 31 желтоқсанына дейін жасалуы керек.
2.28. Бюджеттер арасындағы өзара есеп айырысуларға әкімшілік-аумақтық бөлуді өлшеу кезінде бюджеттер арасындағы өзара есеп айырысулар бөлу актілеріне сәйкес бір бюджеттен екінші бюджетке беруге жататын қаражаттардың сомасына жатады.
Бөлу актісінде бюджеттің шығыстары мен кірістері туралы деректер келтірілген болуы керек, ішінара:
- таратудың контингенттерін, проценттері мен сомаларын көрсете отырып, кірістер бойынша бекітілген және нақтыланған жұмсалымдар, сондай-ақ бюджеттік сыныптамаға сәйкес шығыстар бойынша есепті жылға арналып бекітілген және нақтыланған жұмсалымдар:
- түскен кірістер, бекітілген лимиттер, қаржыландырылу жүргізілген сомалар (есептемені бөліп көрсете отырып) және берілген күнгі кассалық шығыстар;
- бюджеттің атқарылу кезінде туындаған бюджеттер арасындағы есеп айырысулар (алынған және берілген қарыз ақшалар мен қаражаттар, өзара есеп айырысулар), сондай-ақ берудің акт үлгісіндегі басқа реквизиттер (Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің 1997 жылғы 19 маусымдағы N 180 Бұйрығына қосымша).
2.29. Салықтар мен табыстар туралы заңдарды өзгерту салдарынан пайда болған қосымша кірістерді төменгі тұрған бюджеттерден алуға байланысты өзара есеп айырысуға жатқызуға жататын сомалардың көлемі заңдарға сәйкес есептелген тиісті табыс көзі бойынша төменгі тұрған бюджет деректеріне түскен сомалар мен сол есепті жылдың бюджетінде көзделген осы табыс көзі бойынша түсімдердің сомалары арасындағы айырмашылық ретінде айқындалады.

2.30. Департамент Казначейства ежемесячно в пятидневный срок, передает финансовым органам выписки из счета по взаимным расчетам за истекший месяц. По получении выписки финансовый орган обязан проверить правильность записей по счету взаимных расчетов и при наличии расхождений сообщить об этом Министерству финансов Республики Казахстан.
Субсчет N 062 "Взаимные расчеты с местными бюджетами"
2.31. На этом субсчете учитываются операции по взаимным расчетам с местными бюджетами.
В дебет субсчета N 062, в частности, относятся:
суммы, подлежащие получению из местных бюджетов по взаимным расчетам; кредитуется субсчет N 072 "Средства, переданные и полученные из местных бюджетов";
- суммы, переведенные местными бюджетами в погашение задолженности по взаимным расчетам; кредитуется субсчет N 010 "Средства республиканского бюджета в Казначействе";
- суммы открытых лимитов по республиканскому бюджету бюджетным организациям до передачи их из республиканского подчинения в местное подчинение.
В кредит субсчета N 062, в частности, относятся:
- суммы, подлежащие передаче местным бюджетам по взаимным расчетам; дебетуется субсчет N 072;
- суммы, поступившие из местных бюджетов в погашение задолженности по взаимным расчетам; дебетуется субсчет N 010;
- суммы, перечисленные из местных бюджетов в погашение задолженности по взаимным расчетам, но не поступившие на счет республиканского бюджета в отчетном месяце; дебетуется субсчет N 19 "Суммы в пути".
Дебетовый остаток по субсчету N 062 показывает сумму задолженности местных бюджетов республиканскому бюджету, а кредитовый остаток - сумму задолженности республиканского бюджета местным бюджетам.
Счет N 07 "Средства переданные и полученные"
2.32. По счетам этого раздела в Департаменте Казначейства Министерства финансов Республики Казахстан учитываются средства, передаваемые местным бюджетам, и средства, получаемые из местных бюджетов.
Субсчет N 072 "Средства переданные и
полученные из местных бюджетов"
2.33. На субсчете N 072 учитываются средства, передаваемые из республиканского бюджета местным бюджетам, а также средства, получаемые из этих бюджетов.
На дебет субсчета N 072 относятся суммы, подлежащие передаче местным бюджетам по взаимным расчетам; кредитуется субсчет N 062 "Взаимные расчеты с местными бюджетами".
На кредит субсчета N 072 относятся суммы, подлежащие получению из местных бюджетов по взаимным расчетам; дебетуется субсчет N 062.

2.30. Қазынашылық департаменті ай сайын бес күндік мерзім ішінде қаржы органдарына өткен ай үшін өзара есеп айырысулар бойынша шоттардан көшірмелерді қаржы органдарына береді. Қаржы органы көшірмелерді алғаннан кейін өзара есеп айырысулар шоты бойынша жазбалардың дұрыстығын тексеруге және айырмашылық болған жағдайда бұл туралы Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігіне хабарлауға міндетті.
"Жергілікті бюджеттермен өзара есеп айырысулар"
N 062 қосалқы шоты
2.31. Бұл қосалқы шотта жергілікті бюджеттермен өзара есеп айырысу жөніндегі операциялар есептеледі.
N 62 қосалқы шотының дебетіне, атап айтқанда, мыналар жатқызылады:
- өзара есеп айырысу бойынша жергілікті бюджеттерден алынуға тиісті сомалар; "Жергілікті бюджеттерден берілген және алынған қаржылар" N 072 қосалқы шоты кредиттеледі;
- өзара есеп айырысу бойынша борышты өтеу үшін жергілікті бюджеттер аударған сомалар; "Республикалық бюджеттің Қазынашылықтағы қаржылары" 010 қосалқы шоты кредиттеледі;
- республикалық бюджет бойынша ашық лимиттердің сомаларын бюджеттік ұйымдарға оларды республикалық бағыныстан жергілікті бағынысқа дейін.
N 62 қосалқы шотының кредитіне, атап айтқанда мыналар жатқызылады:
- өзара есеп айырысу бойынша жергілікті бюджеттерге берілуге тиісті сомалар; N 072 қосалқы шот дебеттеледі;
- жергілікті бюджеттерден өзара есеп айырысу бойынша борышты өтеуге түскен сомалар; N 010 қосалқы шот дебеттеледі;
- жергілікті бюджеттерден өзара есеп айырысу бойынша борышты өтеуге аударылған, бірақ есепті айда республикалық бюджеттің есебіне түспеген сомалар; "Жол үстіндегі сомалар" N 19 қосалқы шот дебеттеледі.
N 062 қосалқы шот бойынша дебеттік қалдық - жергілікті бюджеттердің республикалық бюджетке борышының сомасын, ал кредиттік қалдық - республикалық бюджеттің жергілікті бюджеттерге борышының сомасын көрсетеді.
"Тапсырылған және алынған қаржылар" N 07 шоты
2.32. Осы бөлімнің шоты бойынша Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Қазынашылық департаментінде жергілікті бюджеттерге берілетін қаржылар мен жергілікті бюджеттерден алынатын қаржылар есептеледі.
N 072 "Жергілікті бюджеттерден берілген және
олардан алынатын қаржылар" қосалқы шоты
2.33. N 29 қосалқы шотында республикалық бюджеттен жергілікті бюджеттерге берілетін қаржылар, сондай-ақ осы бюджеттерден алынатын қаржылар есепке алынады.
N 072 қосалқы шотының дебетіне өзара есеп айырысу бойынша жергілікті бюджеттерге беруге жататын сомалар жатады; N 062 "Жергілікті бюджеттердің өзара есеп айырысулары" қосалқы шоты кредиттеледі.
N 072 қосалқы шотының кредитіне өзара есеп айырысу бойынша жергілікті бюджеттерден алынатын сомалар жатады; N 062 қосалқы шоты дебеттеледі.

2.34. Аналитический учет по субсчетам NN 051, 062, 072 ведется в "Оборотной ведомости по расчетам с нижестоящими бюджетами" (ф.N 21) по каждому бюджету отдельно.
Счет N 09 "Результаты"
2.35. По окончании финансового года перед составлением годового отчета проверяется достоверность данных всех балансовых счетов.
Задолженность по взаимным расчетам между бюджетами и краткосрочными бюджетными ссудами должна быть погашена полностью до конца отчетного года. Списание на результаты исполнения бюджета задолженности по взаимным расчетам между бюджетами и краткосрочными ссудами не допускается.
На результаты исполнения бюджета не списываются также суммы, временно отнесенные на расходы республиканского бюджета. Эти суммы вначале списываются на субсчет N 020.
Кроме того, на конец отчетного года с банками должна быть произведена сверка задолженности по долгосрочным ссудам.
Субсчет N 090 "Результаты исполнения республиканского бюджета"
2.36. Субсчет N 090 предназначен для определения результатов исполнения республиканского бюджета. Результаты определяются путем списания в конце года в кредит субсчета N 090 остатка по субсчету N 040 "Доходы республиканского бюджета" и кредитовых оборотов по субсчету: N 072 "Средства, переданные и полученные из местных бюджетов", а в дебет субсчета N 090 - остатка по субсчету N 020 "Расходы бюджета" и дебетовых оборотов по субсчету N 072. Кредитовый остаток субсчета N 025 относится в дебет 045 субсчета.
Полученный кредитовый остаток по субсчету N 090 является результатом исполнения республиканского бюджета, который должен соответствовать остаткам по субсчетам NN 010, 012, 019 в части средств, относящихся к бюджету.
После проведения всех записей составляется баланс до и после заключительных оборотов.
2.37. В новом финансовом году по утверждении бюджета с субсчета N 090 списывается сумма остатка на начало года, предусмотренная бюджетом на покрытие расходов отчетного года, при этом кредитуется субсчет N 040 "Доходы бюджета". Оборотная кассовая наличность, предусмотренная в утвержденном бюджете, и свободные остатки средств бюджета остаются на субсчете N 090.
В тех случаях, когда свободные остатки бюджетных средств в установленном порядке направляются на покрытие расходов в течение планируемого года, на основании данных Бюджетного Департамента Министерства финансов Республики Казахстан Управление бухгалтерского учета и отчетности Департамента Казначейства списывает эти суммы с субсчета N 090 на кредит субсчета N 040 в размерах, относящихся к данному месяцу.
Сноска. Нумерация пунктов 2.3, 2.4, 2.5, 2.6, 2.7, 2.8, 2.9, 2.10, 2.11, 2.12, 2.13, 2.14, 2.15, 2.16, 2.17, 2.18, 2.19, 2.20, 2.21, 2.22, 2.23, 2.24, 2.25, 2.26, 2.27, 2.28, 2.29, 2.30, 2.31, 2.32, 2.33 заменена на 2.6, 2.7, 2.8, 2.9, 2.10, 2.11, 2.12, 2.13, 2.14, 2.15, 2.16, 2.17, 2.18, 2.19, 2.20, 2.21, 2.22, 2.23, 2.24, 2.25, 2.26, 2.27, 2.28, 2.29, 2.30, 2.31, 2.32, 2.33, 2.34, 2.35 и 2.36 согласно приказу Департамента Казначейства Минфина РК от 28 мая 1998 г. N 254.
Счет N 28 "Фонды"
Субсчет N 280 "Фонд привлеченных и размещенных
средств Государственного бюджета Республики Казахстан
для вкладов на депозиты"

2.34. NN 051, 062, 072 қосалқы шоттары бойынша аналитикалық есеп "Төмен тұрған бюджеттермен есеп айырысулар бойынша айналым ведомосында" (N 21-үлгі) әр бюджет бойынша бөлек жүргізіледі.
N 09 "Нәтижелер" шоты
2.35. Қаржылық жыл аяқталғаннан кейін жылдың есеп берудің алдында барлық баланстық шоттардың деректерінің дұрыстығы тексеріледі.
Бюджеттер және қысқа мерзімді бюджеттік қарыз ақшалардың арасындағы өзара есеп айырысулар бойынша берешек есептік жылдың аяғына дейін толығымен өтелуі керек. Бюджеттер және қысқа мерзімді қарыз ақшалардың арасындағы өзара есеп айырысулар бойынша берешектерді бюджеттің атқарылуы нәтижесіне есептен шығаруға жол берілмейді.
Бюджеттің атқарылуының нәтижесіне, сондай-ақ республикалық бюджеттің шығыстарына уақытылы жатқызылған сомалар есептен шығарылмайды. Бұл сомалар алғашында N 020 қосалқы шотына есептен шығарылады.
Бұдан басқа есептік жылдың аяғына қарай банктер ұзақ мерзімді қарыз ақшалар бойынша берешектерді тексеруді жүргізуі керек.
"Республикалық бюджеттің атқарылу нәтижелері" N 090 шоты
2.36. N 090 қосалқы шоты республикалық бюджеттің атқарылу нәтижелерін анықтауға арналған. Нәтижелер жыл аяғында N 090 қосалқы шотының кредитіне "Республикалық бюджеттің кірістері" N 040 қосалқы шоты бойынша қалдығын және "Жергілікті бюджеттен алынған және оларға берілген қаржылар" N 072 қосалқы шоты бойынша кредиттік айналымдарды, ал N 090 қосалқы шотының дебетіне - "Бюджет шығыстар" N 020 қосалқы шоты бойынша қалдықтарды және N 072 қосалқы шоты бойынша дебеттік айналымдарды есептен шығару жолымен анықталады.
N 025 қосалқы шотының кредиттік қалдығы 045 қосалқы шотының дебетіне жатқызылады.
N 090 қосалқы шоты бойынша алынған кредиттік қалдық, бюджетке жататын қаржылардың бөлігінде NN 010, 012, 019 қосалқы шоттары бойынша қалдықтарға сәйкес келуі керек республикалық бюджеттің атқарылу нәтижесі болып табылады.
Барлық жазбалар жүргізілгеннен кейін соңғы айналымға дейін және кейін баланс жасалады.
2.37. Жаңа қаржылық жылында бюджеттің бекітуі бойынша N 090 қосалқы шотынан есептік жылдың шығыстарын жабу үшін жыл басына арналған бюджетте көзделген қалдықтардың сомасы есептен шығарылады, бұл ретте "Бюджет кірістері" N 040 қосалқы шоты кредиттеледі. Бекітілген бюджетте көзделген айналыстағы кассалық қолма-қол ақша және бюджет қаржыларының бос қалдығы N 090 қосалқы шотында қалады.
Бюджеттік қаржылардың бос қалдықтары белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Бюджет департаменті деректерінің негізінде жоспарланған жыл ішінде шығыстарды жабуға жіберіледі, Қазынашылық департаментінің Бухгалтерлік есеп және есеп беру басқармасы бұл сомаларды осы айға арналған мөлшерде N 090 қосалқы шотынан N 040 қосалқы шотының кредитіне есептен шығарады.
ЕСКЕРТУ. 2.3., 2.4., 2.5., 2.6., 2.7., 2.8., 2.9., 2.10., 2.11.,
2.12., 2.13., 2.14., 2.15., 2.16., 2.17., 2.18., 2.19.,
2.20., 2.21., 2.22., 2.23., 2.24., 2.25., 2.26., 2.27.,
2.28., 2.29., 2.30., 2.31., 2.32., 2.33.-тармақтары 2.6.,
2.7., 2.8., 2.9., 2.107.,2.11., 2.12., 2.13., 2.14., 2.15.,
2.16., 2.17., 2.18., 2.19., 2.20., 2.21., 2.22., 2.23.,
2.24., 2.25., 2.26., 2.27., 2.28., 2.29, 2.30., 2.31.,
2.32., 2.33., 2.34., 2.35., 2.36-тармақтары болып саналды -
ҚР Қаржы министрлігі Қазынашылық департаментінің
1998.05.28. N 254 V980084_ бұйрығымен.
"Қорлар" 28 шот
"Депозиттерге жатқызылатын салымдар үшін
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік бюджетінің тартылған
және орналастырылған қаражаттарының қоры"
N 280 қосалқы шоты