О создании таможенных нарядов и усилении таможенного контроля за перемещением товаров через таможенную границу и по территории Республики Казахстан
Приказ Таможенного комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 27 января 1998 г. N 17-п Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 мая 1998 г. за N 514ю Утратил силу - Приказом Председателя Таможенного Комитета Министерства государственных доходов Республики Казахстан от 15 февраля 2001 года N 50 ~V011448
В целях защиты экономического суверенитета и обеспечения экономической безопасности Республики Казахстан, а также усиления работы по выявлению, предупреждению и пресечению правонарушений на таможенной границе и в глубине территории Республики Казахстан, обеспечения безопасной работы таможенных органов приказываю:
1. Утвердить прилагаемое Положение "О таможенных нарядах и порядке контроля за товарами, перевозимыми через таможенную границу и по территории Республики Казахстан автомобильным транспортом" (далее - Положение).
2. Начальникам таможенных управлений и таможен:
2.1. До 20 мая 1998 г. за счет внутренних резервов, прикомандирования в отделы таможенной охраны и режима сотрудников других подразделений сформировать таможенные наряды по осуществлению контроля за товарами, перемещаемыми через таможенную границу и по территории Республики Казахстан автотранспортными средствами, на постоянной основе в дневное и ночное время.
2.2. В срок до 10 мая 1998 года составить планы и разработать технологические схемы взаимодействия таможенных нарядов с другими подразделениями таможенного управления (таможни) во время проведения контроля, рейдовых мероприятий и специальных операций.
2.3. Осуществлять проведение контроля, рейдовых мероприятий и специальных операций личным составом отделов таможенной охраны и режима, с привлечением личного состава отделов по борьбе с контрабандой и НТП, других подразделений таможенных управлений и таможен.
2.4. В основу проводимых мероприятий положить плановые и регулярное несение службы таможенными нарядами на трех рубежах:
- первый (основной) - по рубежу дислокации приграничных таможенных постов;
- второй - по рубежу дислокации приграничных таможен и таможенных управлений;
- третий - по рубежу дислокации внутренних таможен и таможенных управлений.
2.5. Основные усилия сосредоточить на:
- пресечении незаконного перемещения товаров через таможенную границу, обратив особое внимание на выявление и задержание лиц, перемещающих зерновые культуры, оружие, боеприпасы, наркотические средства, радиоактивные вещества, цветные металлы, подакцизные товары, следующие в нарушение таможенного законодательства;
- обеспечении режима зон таможенного контроля в пунктах пропуска и безопасной работы сотрудников;
- осуществление дополнительного таможенного контроля в глубине таможенной территории;
- выполнении таможенного сопровождения товаров и транспортных средств, находящихся под таможенным контролем.

"Кеден жасақтарын құру және Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы және аумағы бойынша тауарлардың өткізілуіне кедендік бақылауды күшейту туралы"
Бұйрық Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Кеден комитеті 1998 жылғы 27 қаңтар N 17-п Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1998 жылғы 25 мамырда тіркелді. Тіркеу N 514. Күші жойылды - ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігі Кеден комитетінің 2001.02.15. N 50 бұйрығымен. ~V011448
Қазақстан Республикасының экономикалық егемендігін қорғау және экономикалық қауіпсіздігін қамтамасыз ету, сондай-ақ Қазақстан Республикасының кеден шекарасында және аумағының түкпірінде құқық бұзушылықты анықтау, алдын алу және болдырмау жөніндегі жұмысты күшейту мақсатында бұйырамын:
1. Қосымша тіркеліп отырған Кеден жасақтары және Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы және аумағы бойынша автомобиль көлігімен тасымалданатын тауарларға бақылау жасау тәртібі туралы Ереже (бұдан әрі - Ереже) бекітілсін.
2. Кеден басқармалары мен кедендердің бастықтары:
2.1. 1998 ж. 20 мамырға дейін ішкі резервтердің, кеден күзеті және режим бөлімдеріне басқа бөлімшелердің қызметкерлерін іссапарға жіберу есебінен күндізгі және түнгі уақытта тұрақты негізде Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы және аумағы бойынша автокөлік құралдарымен өткізілетін тауарларға бақылау жасау жөніндегі кеден жасақтары құрылсын.
2.2. 1998 жылғы 10 мамырға дейінгі мерзімде бақылауды, жорық шараларын және арнайы операциялары жүргізген уақытта кеден жасақтарының кеден басқармасының (кеденнің) басқа бөлімшелерімен өзара әрекет жасауының жоспарлары құрастырылсын және технологиялық жобалары жасалсын.
2.3. Бақылауды, жорықтық шараларды және арнайы операцияларды жүргізуге кеден күзеті және режим, контрабандамен және КЕБ-пен күрес бөлімдерінің, кеден басқармалары мен кедендердің басқа бөлімшелерінің құрамы тартылсын.
2.4. Жүргізілетін шаралардың негізіне кеден жасақтарының үш шепте:
- біріншісі (негізгісі) - шекараға жақын бекеттерінің орналасқан шебі бойынша;
- екіншісі - шекараға жақын кедендер мен кеден басқармаларының шебі бойынша;
- үшіншісі - ішкі кедендер мен кеден басқармаларының орналасқан шебі бойынша жоспарлы және тұрақты қызмет атқаруы алынсын.
2.5. Негізгі күштер:
- кеден заңдарын бұза отырып дәнді-дақылдарды, қаруды, оқ-дәріні, есірткі дәрі-дәрмектерін, радиоактивті заттарды, түсті металдарды, акцизделетін тауарларды өткізетін адамдарды айқындауға және ұстауға ерекше назар аударып, тауарлардың кеден шекарасы арқылы заңсыз өткізілуін болдыртпауға;
- өткізу пункттерінде кедендік бақылау аймақтары режимін және қызметкерлердің қауіпсіз жұмыс істеуін қамтамасыз етуге;
- кеден шекарасының түкпірінде қосымша кедендік бақылауды жүзеге асыруға;
- кеден бақылауындағы тауарлар мен көлік құралдарын кедендік алып жүруге шоғырландырылсын.

2.6. При выполнении различных задач организовать взаимодействие:
- с территориальными органами КНБ, МВД, Налогового комитета при Министерстве финансов Республики Казахстан;
- между приграничными таможнями и таможенными управлениями по патрулированию таможенными нарядами таможенной границы на стыках зон их деятельности;
- между приграничными и внутренними таможнями и таможенными управлениями в целях задержания нарушителей таможенного законодательства и осуществления эффективного контроля за выполнением правил доставки товаров;
- между таможенными нарядами, действующими на первом и втором рубежах, в интересах более плотного прикрытия таможенной границы.
Основными задачами взаимодействия считать:
- обмен данными оперативной обстановки на таможенной границе Республики Казахстан и в приграничных районах;
- взаимное участие в мероприятиях по осуществлению таможенного контроля, рейдовых проверок и специальных операций на таможенной границе и в специальных экономических зонах Республики Казахстан;
- организацию и несение службы таможенных нарядов совместно с представителями органов КНБ, МВД (Департаментом дорожной полиции);
- обеспечение согласованных по целям, месту и времени оперативно- служебных действий таможенных органов и высылаемых от них нарядов при проведении мероприятий на таможенной границе и в глубине территории;
- достижение рационального и эффективного использования сил и средств.
2.7. Разрешается самостоятельно принимать решения о выделении сил и средств службы таможенной охраны для участия в пограничных рейдах, специальных поисках и операциях.
2.8. Сведения представлять в Управление таможенной охраны и режима ТК МФ РК:
- о результатах проводимых рейдовых мероприятий на таможенной границе и в глубине территории, а также другие сведения - в пояснительной записке к ежемесячному отчету (форма 16-ТМ);
- о специальных операциях на таможенной границе - после подведения итогов ее проведения;
- об осложнении на таможенной границе и происшествиях при выполнении различных задач - немедленно информировать по линии оперативно-дежурной службы.
2.9. При проведении различных мероприятий по контролю за перемещением товаров и транспортных средств через таможенную границу и по территории Республики Казахстан обеспечить комплексное использование сил и средств подразделений таможенной охраны и режима, других подразделений таможенных органов.
2.10. Обеспечить таможенные наряды имеющимися техническими
средствами, автотранспортом и вооружением.

2.6. Әр түрлі міндеттерді орындаған кезде:
- ҰҚК, ІІМ, Қаржы министрлігі жанындағы Салық комитеті аумақтық органдарымен;
- шекаралық кедендер мен кеден басқармалары арасындағы олардың қызмет аймақтарының түйіскен жерлеріндегі кеден шекарасында кеден жасақтарының күзетте тұруы бойынша;
- кеден заңдарын бұзушыларды ұстау және тауарларды жеткізу ережелерінің орындауына тиімді бақылау жасауды жүзеге асыру мақсатында шекараға жақын және ішкі кедендер мен кеден басқармалары арасында;
- кеден шекарасын тығызырақ жабу мүддесімен бірінші және екінші шептерде әрекет жасайтын кеден жасақтары арасында өзара бірлесе әрекет жасау ұйымдастырылсын.
Өзара әрекет жасаудың негізгі міндеттері:
- Қазақстан Республикасының кеден шекарасындағы және шекараға жақын аудандардағы шұғыл жағдай туралы мәліметтерімен алмасу;
- Қазақстан Республикасының кеден шекарасында және арнайы экономикалық аймақтарында кедендік бақылауды, жорықтық тексерулерді және арнайы операцияларды жүзеге асыру жөніндегі шараларға бірлесе қатысу;
- кеден жасақтарының ҰҚК, ІІМ органдарының (Жол полициясы департаментінің) өкілдерімен бірлесе қызмет жасасын және атқаруын ұйымдастыру;
- кеден шекарасында және аумақтық түкпірінде шаралар жүргізген кезде кеден органдары мен олардан жіберілетін жасақтардың мақсаттары, орны және уақыты бойынша келісілген шұғыл баптағы қызметтік іс-әрекеттерін қамтамасыз ету;
- күш пен құралдары ұтымды және тиімді пайдалануға қол жеткізу болып есептелсін.
2.7. Шекаралық жорықтарға, арнайы іздестірулерге және операцияларға қатысу үшін кеден күзеті қызметінің күштері мен құралдарын бөлу туралы дербес шешімдер қабылдауға рұқсат беріледі.
2.8. ҚР КМ КК-нің Кеден күзеті және режим басқармасына:
- кеден шекарасында және аумақтың түкпірінде жүргізілетін жорықтық шаралардың нәтижелері туралы мәліметтер, сондай-ақ басқа да мәліметтер - ай сайынғы есепке түсіндірме жазбаларында (16-ТМ нысаны);
- кеден шекарасындағы арнайы операциялар туралы - оны жүзеге асырғаннан соң қортындысын шығарғаннан кейін;
- кеден шекарасындағы және түрлі міндеттерді орындау кезіндегі оқиғалардың шиеленісуі туралы мәліметтер шұғыл баптағы кезекшілер қызметіне дереу хабарлансын.
2.9. Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы және аумағы бойынша тауарлар мен көлік құралдарын, өткізуге бақылау жасау жөніндегі түрлі шараларды жүргізу кезінде кеден күзеті мен режимі бөлімшелерінің, кеден органдарының басқа бөлімшелерінің күштері мен құралдары кешенді түрде пайдаланылсын.
2.10. Кеден жасақтары қолда бар техникалық құралдармен, автокөлікпен
және қару-жарақпен қамтамасыз етілсін.

2.11. Принимать личное участие в организации контроля за товарами и
транспортными средствами, рейдовых мероприятий и специальных операций.
3. Контроль за исполнением настоящего Приказа возложить на начальника
Управления таможенной охраны и режима Таможенного комитета Министерства
финансов Республики Казахстан Кенжалиева М.С.
Приказ объявить всему личному составу таможенных органов Республики
Казахстан.
Председатель
Приложение
к Приказу ТК МФ РК
N 17-П от 27.01.98г.
Положение
"О таможенных нарядах и порядке контроля за товарами,
перевозимыми через таможенную границу и по территории
Республики Казахстан автомобильным транспортом"
1. Цели контроля
1.1. Согласно ст. 214 Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, "О таможенном деле в Республике Казахстан" Z952368_ (далее Указ) товары и транспортные средства находятся под таможенным контролем с момента его начала и до завершения в соответствии с таможенным режимом.
При ввозе таможенный контроль начинается с момента пересечения товаров и транспортных средств таможенной границы Республики Казахстан и завершается при выпуске товаров и транспортных средств для свободного обращения на территории Республики Казахстан, либо при обратном пересечении таможенной границы Республики Казахстан.
При вывозе таможенный контроль начинается с момента принятия таможенной декларации. Таможенный контроль товаров и транспортных средств, вывозимых за пределы таможенной территории Республики Казахстан, завершается в момент пересечения таможенной границы Республики Казахстан.
1.2. Таможенные органы вправе принудительно останавливать товары и транспортные средства, перемещающиеся под таможенным контролем.
1.3. Таможенный контроль за транспортными средствами и товарами, перевозимыми по территории Республики Казахстан автомобильным транспортом, в том числе после перезагрузки товаров с других видов транспорта на автомобильный, вне мест расположения таможенных органов Республики Казахстан, производится в целях выявления следующих товаров:
1) ввезенных в Республику Казахстан помимо таможенного контроля, либо перемещенных через границу Республики Казахстан обманным путем с использованием документов или средств идентификации;
2) не представленных в установленные сроки в таможенный орган назначения;
3) оформленных в государствах-участниках Таможенного союза с нарушением правил, установленных совместными нормативными актами таможенных служб государств-участников Таможенного союза;
4) подакцизных, подлежащих маркировке акцизными марками, перевозимых без таких марок либо с марками неустановленного образца;
5) иных товаров, являющихся непосредственными объектами таможенных правонарушений.

2.11. Тауарлар мен көлік құралдарына бақылау жасауды, жорықтық
шараларды және арнауы операцияларды ұйымдастыруға әрбір адам жекелей
қатыссын.
3. Осы бұйрықтың орындалуына бақылау жасау Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі Кеден комитетінің Кеден күзеті және режимі басқармасының
бастығы М.С. Кенжалиевке жүктелсін.
Бұйрық Қазақстан Республикасы кеден органдарының күллі жеке құрамына
жариялансын.
Төраға
ҚР ҚМ КК-нің
27.01.98 ж.
N 17-п бұйрығына қосымша
Кедендік жасақтар және Қазақстан Республикасының
кеден шекарасы арқылы және аумағы бойынша автомобиль
көліктерімен тасымалданатын тауарларға бақылау
жасаудың тәртібі туралы
ЕРЕЖЕ
1. Бақылаудың мақсаттары
1.1. Президенттің N 214 "Қазақстан Республикасындағы кеден ісі туралы" Заң күші бар Жарлығына (бұдан әрі Жарлық) сәйкес тауарлар мен көлік құралдары кеден режиміне орай кедендік бақылау басталған сәттен бастап ол аяқталғанша кедендік бақылауда болады.
Әкелу кезінде кедендік бақылау тауарлар мен көлік құралдары Қазақстан Республикасының кеден шекарасынан өткен сәттен басталады және тауарлар мен көлік құралдары Қазақстан Республикасы аумағында еркін айналымға шығарылған кезде немесе Қазақстан Республикасының кеден шекарасынан кері өткенде аяқталады.
Әкету кезінде кедендік бақылау кеден декларациясын қабылдаған сәттен басталады. Қазақстан Республикасының шекарасынан тысқары әкетілетін тауарлар мен көлік құралдардың кедендік бақылау Қазақстан Республикасының кеден шекарасынан өткен кезде аяқталады.
1.2. Кеден органдары кедендік бақылаумен өтетін тауарлар мен көлік құралдарын ықтиярсыз тоқтатуға құқылы.
1.3. Қазақстан Республикасының аумағы бойынша автомобиль транспортымен, оның ішінде тауарларды көліктің басқа түрлерінен автомобиль көлігіне қайта тиегеннен кейін тасымалданатын көлік құралдарына және тауарларға кедендік бақылау жасау Қазақстан Республикасы кеден органдары орналасқаннан тыс жерлерде төмендегі:
- Қазақстан Республикасына кедендік бақылаудан тысқары енгізілген не Қазақстан Республикасының шекарасы арқылы теңдестіру құжаттарын немесе құралдарын пайдалана отырып алдау жолымен әкелінген;
- жіберілген кеден органына белгіленген мерзімдерде ұсынылған;
- оларға қатысты Кедендік одаққа қатысушы мемлекеттерде Кедендік одаққа қатысушы мемлекеттердің кеден қызметтерінің бірлескен нормативтік актілерімен белгіленген ережелері бұзыла отырып ресімделген;
- акцизделетін, акциз маркаларымен таңбалауға жататын, осындай маркаларсыз не белгіленбеген үлгідегі маркалармен тасымалданатын;
- кедендік құқық бұзудың тікелей нысандары болып табылатын өзге тауарларды анықтау мақсатында жүргізіледі.

2. Места проведения контроля
2.1. Таможенный контроль за товарами и транспортными средствами в соответствии с настоящим Положением может производиться на стационарных постах Департамента дорожной полиции, по согласованию с соответствующими подразделениями Департамента дорожной полиции МВД Республики Казахстан, в иных местах на автомобильных дорогах Республики Казахстан, а также в местах возможных стоянок автотранспортных средств.
2.2. Таможенный контроль за товарами и транспортными средствами проводится во всех регионах деятельности таможенных органов Республики Казахстан таможенными нарядами. Конкретные направления осуществления контроля и количества таможенных нарядов определяются начальниками таможенных органов.
3. Состав, обеспечение, права и
обязанности таможенных нарядов
3.1. Таможенный контроль за товарами и транспортными средствами производится таможенными нарядами, которые состоят из должностных лиц отделов таможенной охраны и режима, борьбы с контрабандой и НТП, других подразделений таможенного органа.
3.2. Таможенный наряд возглавляет старший наряда.
Старший таможенного наряда и весь его личный состав должны неукоснительно исполнять свои обязанности, установленные настоящим Положением.
3.3. Личный состав таможенного наряда, порядок несения службы, порядок применения вооружения, средств транспорта и связи, нормы расхода ГСМ и иные организационные вопросы устанавливаются приказом начальника таможенного органа.
Таможенные наряды формируются начальником отдела таможенной охраны и режима, который также принимает решение о необходимом вооружении и снаряжении, включая средства транспорта и связи, проводит инструктаж личного состава. Вооружение должностных лиц огнестрельным оружием, специальными средствами и индивидуальными средствами защиты определяется, исходя из оперативной обстановки в регионе проведения контроля.
3.4. Таможенный наряд при проведении контроля должен иметь:
- письменное предписание начальника отдела таможенной охраны и режима, утвержденное начальником ТУ (таможни) или его заместителем, с указанием типа и количества огнестрельного оружия, его номеров, количества боеприпасов к нему, фамилии старшего таможенного наряда, заверенное гербовой печатью таможни;
- пломбировочное устройство;
- медицинскую аптечку;
- средства освещения местности (сигнальный пистолет);
- жезл или диск с красным сигналом (световозвращателем);
- временные знаки "Таможня", предусмотренные Правилами дорожного движения;
- технические средства для проведения досмотра (спец.зеркала, щупы и др.);
- технические средства для принудительной остановки транспортных средств;
- комплект бланков процессуальных и иных документов, необходимых для фиксации выявленных таможенных правонарушений, изъятия товаров и транспортных средств, проведения неотложных процессуальных действий (осмотр, опрос и т.п.).
Должностные лица таможенного наряда должны быть в установленной форме одежды и иметь при себе служебные удостоверения.

2. Бақылау жүргізілетін жерлер
2.1. Тауарларға және көлік құралдарына кедендік бақылау осы Ережеге сәйкес Қазақстан Республикасының автомобиль жолдарындағы басқа жерлерде, сондай-ақ автокөлік құралдарының тұруына болатын аялдамаларда, Қазақстан Республикасы ІІМ Жол полициясы департаментінің тиісті бөлімшелерімен келісім бойынша Жол полициясы департаментінің тұрақты бекеттерінде жүргізілуі мүмкін.
2.2. Тауарларға және көлік құралдарына кедендік бақылауды кеден органдарының барлық қызмет аймақтарында кеден жасақтары жүргізеді. Бақылауды жүзеге асырудың нақты бағыттарын және кеден жасақтарының санын кеден органдарының бастықтары белгілейді.
3. Кеден жасақтарының құрамы, қамтамасыз
етілуі, құқықтары мен міндеттері
3.1. Тауарларға және көлік құралдарына кедендік бақылауды кедендік күзет және режим, контрабандамен және КЕБ-мен күрес бөлімдерінің, кеден органының басқа бөлімшелерінің лауазымды адамдарынан тұратын кеден жасақтары жүргізеді.
3.2. Кеден жасағына жасақтың жетекшісі басшылық етеді.
Жасақтың жетекшісі және оның барлық жеке құрамы өздерінің осы Ережемен белгіленген міндеттерін мүлтіксіз атқаруға тиіс.
3.3. Кеден жасағының жеке құрамы, қызмет атқару тәртібі, қару қолдану, көлік және байланыс құралдарын пайдалану тәртібі, жанар-жағар майды жұмсау нормалары және өзге де ұйымдық мәселелер кеден органы бастығының бұйрығымен белгіленеді.
Кеден жасақтарын кеден күзеті және режим бөлімінің бастығы жасақтайды, ол сондай-ақ көлік пен байланыс құралдарына қоса қажетті қару-жарақ пен жабдықтар туралы шешім қабылдайды. Лауазымды адамдарды қарумен, арнайы құралдармен және дербес қорғаныс құралдарымен қаруландыру бақылау жүргізілетін аймақтағы шұғыл жағдайды ескере отырып анықталады.
3.4. Кеден жасағының бақылауды жүргізген кезде:
- КБ (кеден) бастығы немесе оның орынбасары бекіткен, оқпен атылатын қарудың түрі және саны, оның нөмірлері, кеден жасағының жетекшісінің тегі көрсетілген, кеденнің елтаңбалы мөрімен куәландырылған кеден күзеті және режим бөлімі бастығының жазбаша өкімі;
- қорғаныс мөртаңба салатын құрылғысы:
- дәрі-дәрмек қорапшасы;
- төңіректі жарықтандыратын құралы (дабыл қағатын тапанша);
- қызыл белгісі (жарық қайтарушысы) бар таяқша немесе дискісі;
- Жол жүру ережелерімен қарастырылған уақытша "Кеден" белгілері;
- тексеру жүргізуге арналған техникалық құралдары (арнайы айналар, қуыс бұғылар және т.б.);
- көлік құралдарын ықтиярсыз тоқтатуға арналған техникалық құралдары;
- анықталған кедендік құқық бұзушылықтарды жазып алуға, тауарлар мен көлік құралдарын алып қоюға, кейінге қалдыруға болмайтын процессуалдық іс-қимылдарды (тексеру, сұрақ алу және т.б.) жүргізуге қажетті процессуалдық және басқа құжаттардың бланкілерінің жиынтығы болуы керек.
Кеден жасағының лауазымды адамдары белгіленген нысандағы киімді киіп жүруі және өздерімен бірге қызмет куәліктері болуы керек.

3.5. Старший таможенного наряда обязан:
- проводить инструктаж должностных лиц таможенного наряда;
- определять порядок действий должностных лиц при возникновении неординарных ситуаций;
- обеспечить меры безопасности при проведении контроля;
- проверять экипировку личного состава и его оснащение в соответствии с настоящим Положением;
- осуществлять общее руководство при проведении контроля.
3.6. Должностные лица таможенного наряда во время проведения контроля обязаны:
- вести наблюдение за движущимися транспортными средствами;
- проверять грузовые накладные, таможенные документы, оттиски таможенных печатей;
- проверять состояние таможенных печатей и пломб, наложенных на грузовые отделения транспортных средств, а также другие средства идентификации перевозимых товаров;
- иметь в постоянной готовности к применению оружие и специальные средства;
- строго соблюдать меры безопасности при проведении контроля.
3.7. Должностные лица таможенного наряда имеют право:
- в целях проверки товаро-сопроводительных документов, наличия и сохранности средств таможенного обеспечения, а также в случаях, когда имеется информация о нарушении таможенного законодательства, останавливать транспортные средства;
- в случаях, когда имеются основания полагать, что перевозчик, либо его транспортное средство не могут гарантировать соблюдение положений Указа, проводить идентификационный досмотр перевозимых товаров;
- вне зависимости от выпуска товаров и транспортных средств в свободное обращение, если имеется достаточная информация о наличии нарушений таможенного законодательства Республики Казахстан (в том числе, непосредственное обнаружение должностными лицами таможенного органа Республики Казахстан признаков нарушения таможенных правил; сообщения и заявления казахстанских и иностранных лиц, а также сообщения в средствах массовой информации; материалы, поступившие от других правоохранительных, контролирующих и иных государственных органов; информация, поступившая от зарубежных и иных правоохранительных служб, международных организаций; сообщения, поступившие от других таможенных органов Республики Казахстан) проверять наличие товаров и транспортных средств, проводить их повторный таможенный досмотр, перепроверять сведения, указанные в таможенной декларации, проверять коммерческие документы, относящиеся к внешне- экономическим и последующим операциям с данными товарами.
4. Порядок контроля товаров
и транспортных средств
4.1. После остановки транспортных средств сотрудниками таможенного наряда или должностными лицами Департамента дорожной полиции производится проверка грузовых накладных и таможенных документов. В ходе проверки устанавливается:
- фактическое наличие грузовых накладных и таможенных документов, предусмотренных нормативными актами;
- подлинность таможенных печатей и штампов;
- соответствие маршрута следования транспортного средства до установленного места доставки (если такой маршрут был установлен таможенным органом отправления);
- соответствие наименования перевозимых товаров сведениям, указанным в грузовых накладных и таможенных документах.

3.5. Кеден жасағының аға жетекшісі:
- кеден жасағының лауазымды адамдарымен нұсқама жүргізіп отыруға;
- лауазымды адамдардың қалыптан тыс жағдайлар туындаған кездегі әрекеттерінің тәртібін анықтауға;
- бақылау жүргізу кезінде қауіпсіздік шараларын қамтамасыз етуге;
- жеке құрамның осы Ережеге сәйкес керек-жарақпен қамтамасыз етілуін және жабдықталуын тексеруге;
- бақылау жүргізу кезінде жалпы басшылық жасауға міндетті.
3.6. Кеден жасағының лауазымды адамдары бақылау жүргізу кезінде:
- жүріп бара жатқан көлік құралдарына бақылау жүргізуге;
- жүк жолдау қағаздарын, кеден құжаттарын, кеден мөрлерінің бедерлі белгілерін тексеруге;
- көлік құралдарына салынған кедендік мөрлер мен қорғасын мөртаңбалардың күйін, сонымен қатар тасымалданатын тауарларды теңдестірудің басқа да құралдарын тексеруге;
- қарулар мен арнайы құралдары үнемі қолдануға әзір күйде ұстауға;
- бақылау жүргізу кезінде қауіпсіздік шараларын қатаң сақтауға міндетті.
3.7. Кеден жасағының лауазымды адамы:
- тауар алып жүруге қажетті құжаттарды, кедендік қамсыздандыру құралдарының бар екенін және бүтіндігін тексеру мақсатында, сондай-ақ кеден заңдарының бұзылуы туралы ақпарат болған жағдайда көлік құралдарын тоқтатуға;
- тасымалдаушы немесе оның көлік құралы Жарлықтың ережелерінің сақталуына кепілдік бере алмайтын туралы ойлауға негіз болған жағдайда тасымалданатын тауарларға теңдестіру тексеруін жүргізуге;
- егер Қазақстан Республикасының кеден заңдарының бұзылуы туралы қолда жеткілікті ақпарат болса (оның ішінде Қазақстан Республикасы кеден органдарының лауазымды иесі кеден ережелерін бұзушылық белгілерін; қазақстандық және шетел тұлғаларының хабарлары мен мәлімдемелерін; сондай- ақ бұқаралық ақпарат құралдарындағы хабарларын; басқа да құқық қорғау, бақылау және басқа мемлекеттік органдардан түскен материалдарын; шетелдік және басқа құқық қорғау қызметтерінен, халықаралық ұйымдардан түскен ақпараттарды; Қазақстан Республикасының кеден органдарының бөлімшелерінен түскен хабарларды тапса) тауарлар мен көлік құралдарының еркін айналымға шығарылғанына қарамастан, қолда бар тауарлар мен көлік құралдарын тексеруге, оларға қайтадан кедендік тексеру жүргізуге, кеден декларациясында көрсетілген мәліметтерді қайта тексеруге, осы тауарлардың сыртқы экономикалық және алдағы коммерциялық операцияларына қатысты коммерциялық құжаттары мен ақпараттарды тексеруге құқығы бар.
4. Тауарлар мен көлік құралдарына бақылау жасаудың тәртібі
4.1. Кеден жасағының қызметкерлері немесе Жол полициясы департаментінің лауазымды адамдары көлік құралдарын тоқтатқан соң жүк жолдау қағаздарына, кеден құжаттарына тексеру жүргізіледі.
Тексеру кезінде:
- нормативті актілермен көзделген жүк жолдау қағаздарының кеден құжаттарының нақты бар болуы;
- кедендік жай және қорғасын мөртаңбаларының шынайылығы;
- көлік құралының белгіленген жеткізетін жерге дейінгі бағытына сәйкес келетіндігі (егер мұндай бағытты жөнелтуші кеден органы белгілесе);
- тасымалданатын тауарлардың атауларының жүк жолдау қағаздарында, кеден құжаттарында көрсетілген мәліметтерге сәйкес келетіндігі анықталады.

4.2. После проверки документов производится внешний осмотр грузовых отделений транспортных средств, в ходе которого проверяется:
- сохранность таможенных печатей и пломб, других средств таможенной идентификации;
- техническое состояние грузового отделения транспортного средства.
4.3. В случае, если в грузовых накладных указаны подакцизные товары, подлежащие маркировке, либо безалкогольные напитки досмотровой группой, состоящей из должностных лиц (не менее двух человек) таможенного наряда, проводится идентификационный досмотр перевозимых товаров. При проведении досмотра подакцизных товаров, подлежащих маркировке, проверяется наличие марок на товарах, а также соответствие серии марок, наклеенных на товары, сведениям, указанным в представленных документах.
Если есть основания полагать о наличии нарушения законодательства Республики Казахстан, идентификационный осмотр проводится в отношении других товаров.
В случае установления факта нарушения таможенных правил товары и транспортные средства направляются в таможенный орган в соответствии с п.4.4. настоящего Положения.
4.4. В случае наличия у должностного лица таможенного наряда сомнений в достоверности представленных документов и таможенных печатей и штампов старший таможенного наряда может принять решение о направление товара и транспортного средства в таможенный орган под таможенным сопровождением для дополнительной проверки документов, печатей и штампов, а также, в случае необходимости проведения досмотра.
При необоснованном задержании действия таможенного наряда могут быть обжалованы в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4.5. Досмотр проводится в соответствии с правилами проведения досмотра и соблюдением мер безопасности.
4.6. Результаты досмотра, проводимого в соответствии с п.п. 4.4. и
4.5. настоящей Инструкции, фиксируются в акте таможенного досмотра. Указанный акт составляется в двух экземплярах на бланке установленной формы. Акт таможенного досмотра подписывается должностными лицами таможенного наряда, проводящими досмотр, по возможности водителем транспортного средства (или иным лицом, имеющим отношение к данной перевозке) и другими лицами, присутствовавшими при досмотре. При отказе водителя (или иного лица, имеющего отношение к данной перевозке) подписать акт таможенного досмотра, в нем делается соответствующая запись.
Первый экземпляр акта таможенного досмотра вручается водителю или иному лицу, ответственному за перевозку. Второй экземпляр акта таможенного досмотра остается у старшего наряда.
После проведения досмотра на грузовые отделения транспортного средства (на грузовые места) налагаются новые средства таможенной идентификации. При этом в грузовых накладных, товаросопроводительных и таможенных документах указываются сведения о вновь примененных средствах идентификации и номер акта таможенного досмотра.

4.2. Құжаттар тексерілген соң көлік құралдарының жүк бөлімдерін сырт жағынан тексеру жүргізіледі, оның барысында:
- кедендік теңдестіру құралдары бар болса, кедендік жай және қорғасын мөртаңбаларының сақталуы;
- көлік құралдары жүк бөлімінің техникалық күйі тексеріледі.
4.3. Жүк жолдау қағаздарында маркалауға жататын акцизделетін тауарлар не алкогольсіз ішімдіктер көрсетілген жағдайда кеден жасағының лауазымды адамдарынан тұратын тексеру тобы (екі адамнан кем емес) тасымалданатын тауарларды теңестіру тексеруінен өткізеді. Маркалауға жататын акцизделетін тауарларды тексеруден өткізу кезінде тауарларда маркалардың бар болуы, сондай-ақ тауарларға желімделген маркалар серияларының ұсынылған құжаттарда көрсетілген мәліметтерге сәйкес келетіндігі тексеріледі.
Егер Қазақстан Республикасы заңдарының бұзылуы туралы ойлауға негіз бар болса, теңдестіруі тексеруі басқа тауарларға да жүргізіледі.
Кеден ережелерінің бұзылғандығы туралы факт анықталған жағдайда тауарлар мен көлік құралдары осы Нұсқаудың 4.4-бабына сәйкес кеден органына жіберіледі.
4.4. Кеден жасағының лауазымды адамының ұсынылған құжаттардың және кеден мөрлері мен мөртаңбаларының растығына күмәні болған жағдайда кеден жасағының аға жетекшісі тауарды және көлік құралын, құжаттарды, мөрлер мен мөртаңбаларды қосымша тексеру үшін, сондай-ақ қажет кезінде тексеру жүргізу үшін кедендік жолдаумен кеден органына жіберу туралы шешім қабылдайды.
Кеден жасағының негізсіз ұстауы болған жағдайда Қазақстан Республикасы заңдарына сәйкес шағымдануы мүмкін.
4.5. Тексеру тексеруді жүргізу ережелеріне және қауіпсіздік шараларын сақтауға сәйкес жүргізіледі.
4.6. Осы Нұсқаудың 4.4. және 4.5.-тармақтарына сәйкес жүргізілген тексерудің нәтижелері кедендік тексерудің актісінде жазылады. Көрсетілген акт белгіленген нысандағы бланкіде екі данада жасалады. Кедендік тексерудің актісіне тексеруді жүргізетін кеден жасағының лауазымды адамдары, мүмкіндігінше көлік құралының жүргізушісі (немесе осы тасымалдауға қатысы бар өзге тұлға) мен тексеруге қатысқан басқа да адамдар қол қояды. Жүргізуші (немесе осы тасымалдауға қатысы бар өзге тұлға) кедендік тексерудің актісіне қол қоюдан бас тартқан жағдайда оған тиісті жазу жазылады.
Кедендік тексерудің актісінің бірінші данасы тасымалдауға жауапты жүргізуші немесе өзге тұлғаға тапсырылады. Кедендік тексерудің актісінің екінші данасы жасақтың аға жетекшісінде қалады.
Тексеру жүргізілгеннен кейін көлік құралының жүк бөлімдеріне (жүк орындарына) кедендік теңдестірудің жаңа құралдары салынады. Бұл ретте жүк жолдау қағаздарында, тауар жолдау қағаздарында және кеден құжаттарында жаңадан қолданылған теңдестіру құралдары мен кедендік тексеру актісінің нөмірі туралы мәліметтер көрсетіледі.

4.7. Срок дополнительной проверки не должен превышать пяти рабочих дней со дня прибытия товара и транспортного средства в таможенный орган. Во время проверки товар и транспортное средство должны находиться в зоне таможенного контроля или, с согласия владельца склада временного хранения, на территории этого склада при условии, что во время проведения проверки перевозчик не будет нести расходы, связанные с временным хранением. На запросы таможенных органов, проводящих дополнительную проверку, в адреса других таможенных органов ответы направляются незамедлительно с использованием средств оперативной передачи информации.
4.8. В целях получения дополнительных сведений должностные лица таможенных органов в соответствии со ст. 306 Указа вправе до заведения дел о нарушении таможенных правил получать от водителя транспортного средства или от иных лиц, имеющих отношение к данной перевозке, необходимые для проверки документы, сведения и объяснения.
4.9. При непосредственном обнаружении в ходе осуществления контроля в соответствии с настоящим Положением или при последующей проверке признаков подготавливаемого, совершаемого или совершенного нарушения таможенных правил, или получении материалов, в которых имеются достаточные данные, указывающие на такие признаки, протокол о нарушении таможенных правил в соответствии со ст.305 Указа оформляется немедленно.
При наличии признаков контрабанды или иных преступлений, производство дознания по которым отнесено к компетенции таможенных органов Республики Казахстан, таможенный орган возбуждает уголовное дело и производит дознание в соответствии с уголовно-процессуальным законодательством Республики Казахстан.
4.10. В случае, если в ВТД или в транзитной декларации отсутствуют сведения о месте доставки, должностным лицом таможенного наряда вносятся указанные сведения в ВТД или транзитную декларацию в соответствии с реестром мест доставки.
В случае невозможности использования таможенным нарядом реестра мест доставки, сведения о конкретном месте доставки должны быть представлены по оперативной связи ОКДТ таможенного органа.
4.11. После проведения контроля, в случае принятия решения о продолжении движения транспортного средства, должностным лицом таможенного наряда в грузовых и таможенных документах делается запись: "Таможенный контроль проведен таможенным нарядом................(название таможенного
органа)", которая заверяется подписями и личными номерными печатями
старшего таможенного наряда и должностного лица, осуществляющего контроль.
5. Отчетность при проведении контроля

4.7. Қосымша тексерудің мерзімі тауар не көлік құралының кеден органына келген күнінен бастап бес жұмыс күнінен аспауы керек. Тексеру кезінде тауар мен көлік құралы кедендік бақылау аймағында немесе уақытша сақтау қоймасының иесінің келісімімен тексеруді жүргізу кезінде тасымалдаушы уақытша сақтаумен байланысты шығындарды өтемейтін болса, осы қойманың аумағында болуы тиіс. Қосымша тексеру жүргізіп отырған кеден органдарының басқа кеден органдарының атына салған сұрауларына жауаптар, ақпараттар шұғыл бапта беру құралдарын пайдалана отырып, дереу жіберіледі.
4.8. Қосымша мәліметтер алу мақсатында кеден органдарының лауазымды адамдары Жарлықтың 36-бабына сәйкес кеден ережелерін бұзу туралы іс қозғалғанға дейін көлік құралы жүргізушіден немесе аталған тасымалдауға қатысы бар басқа адамдардан тексеруге қажетті құжаттарды, мәліметтер мен түсініктерді алуға құқылы.
4.9. Осы Ережеге сәйкес бақылау жүргізген кезде немесе келесі тексеру кезінде дайындалып жатқан, жасалып жатқан немесе жасалған кеден ережелерін бұзу белгілері тікелей анықталған кезде немесе осындай белгілерді көрсететін жеткілікті мәліметтер бар материалдар алынған кезде кеден ережелерін бұзу туралы хаттама Жарлықтың 305-бабына сәйкес дереу ресімделеді.
Олар бойынша тергеу жүргізу Қазақстан Республикасының кеден органының құзыретіне жатқызылған контрабанданың немесе басқа қылмыстардың белгілері болған жағдайда кеден органы қылмыстық іс қозғайды және Қазақстан Республикасының қылмыстық-процессуалдық заңдарына сәйкес анықтама жүргізеді.
4.10. УКД-да немесе транзит декларациясында жеткізілетін орын туралы мәліметтер болмаған жағдайда кеден органының лауазымды адамы жеткізілетін орындардың тізіліміне сәйкес УКД-ге немесе транзит декларациясына аталған мәліметтерді енгізеді.
Кеден жасағының жеткізілетін орын тізілімін пайдалануы мүмкін болмаған жағдайда жеткізудің нақты орны туралы мәліметтер шұғыл баптағы байланыс бойынша кеден органының ТЖББ-не ұсынылуға тиіс.
4.11. Бақылау жүргізілгеннен кейін, көлік құралының қозғалысын
жалғастыру туралы шешім қабылданған жағдайда кеден органының лауазымды
адамы жүк және кеден құжаттарына кеден жасағының аға жетекшісінің және
жеке мөрлерімен куәлендірілетін: "Кедендік бақылауды ... (кеден органының
атауы) кеден жасағы жүргізді" деген жазу жазады.
5. Бақылау жүргізу кезеңдегі есеп беру

5.1. При проведении контроля в соответствии с настоящим Положением
таможенные наряды ведут журнал контроля товаров и транспортных средств.
Указанный журнал содержит в себе следующие сведения:
- дату проведения контроля;
- место проведения контроля;
- государственный регистрационный знак транспортного средства;
- наименование, адрес перевозчика;
- наименование, адрес получателя товара;
- наименование перевозимых товаров по грузовым (таможенным)
документам;
- наименование товара по результатам досмотра (при проведении
досмотра в местах проведения контроля);
- результаты контроля (при принятии решения о задержании товаров и
транспортных средств указывать наименование таможенного органа, куда
направлено транспортное средство).
5.2. По результатам контроля таможенного наряда, таможней и
таможенным управлением составляются сводки по формам, приведенным ниже:
Сведения о результатах контроля, проведенного таможенным нарядом N____
(направляются в таможенное управление ежедневно)
___________________________________________________________________________
Дата      !Место     !Кол-во     !Кол-во     !Кол-во задержанных!Примечания
проведения!проведения!проверенных!задержанных!(напр-х на СВХ)   !
контроля  !контроля  !тр.средств !тр.средств !транспорт.средств !
__________!__________!___________!___________!__________________!_________
Сведения о результатах контроля, проведенного в зоне деятельности
таможенного управления (таможни) по ___________ области за ___________месяц
199__г. (Направляются в Управление таможенной охраны и режимы ТК МФ РК
ежемесячно не позднее 5 числа каждого месяца)
___________________________________________________________________________
Дата      !Место     !Количество !Количество !Заведено !Взыскано  !Взыскано
проведения!проведения!проверенных!задержанных!дел о    !там.пошлин!штрафов
контроля  !контроля  !тр.средств !тр.средств !НТП      !и налогов !
__________!__________!___________!___________!_________!__________!________
Управление таможенной охраны и режима

5.1. Осы ережеге сәйкес бақылау жүргізген кезде кеден жасақтары
тауарлар мен көлік құралдарына бақылау журналын жүргізеді. Аталған журнал
төмендегі:
- бақылауды жүргізетін уақыт;
- бақылауды жүргізетін орын;
- көлік құралының мемлекеттік тіркеу белгісі;
- тасымалдаушының атауы, мекен-жайы;
- тауарды алушының атауы, мекен-жайы;
- жүк (кеден) құжаттары бойынша тасымалданатын тауарлардың атауы;
- тексеру нәтижелері бойынша (бақылау жүргізетін жерлерде тексеру
жүргізген кездегі) тауарлардың атауы;
- бақылау нәтижелері (тауарлар мен көлік құралдарын ұстау туралы
шешім қабылданған кезде көлік құралы жіберілген кеден органының атауы
көрсетілсін) секілді мәліметтерді қамтиды.
5.2. Кеден жасағының бақылауының нәтижелері бойынша кеден және кеден
басқармасы төменде келтірілген нысандар бойынша мәліметтер құрастырады:
N _________ кеден жасағы жүргізген бақылау нәтижелері туралы
мәліметтер (кеден басқармасына күн сайын жіберіледі)
_________________________________________________________________________
Бақылауды | Бақылауды | Тексеріл. | Ұсталған   | Ұсталған  | Ескертулер
жүргізу  |  жүргізу  | ген көлік | көлік құр. | (УСҚ-ға   |
күні    |   орны    | құр. саны |   саны     | жіберіл.  |
|           |           |            |ген) көлік |
|           |           |            |құр. саны  |
__________|___________|___________|____________|___________|_____________
|           |           |            |           |
___________________ облысы бойынша кеден басқармасының (кеденнің)
қызмет аймағында  199 ____ ж. _________________________ айында жүргізілген
бақылаудың нәтижелері туралы мәліметтер (ҚР КК-нің кеден күзеті және режим
басқармасына) ай сайын әр айдың 5-жұлдызынан кешіктірілмей жіберіледі.
______________________________________________________________________
Бақылауды|Бақылауды|Тексеріл.|Ұсталған  |КЕБ ту.  |Өндіріл.|Өндірілген
жүргізу | жүргізу |ген көлік|көлік құр.| ралы    |ген ке. |айыппұлдар
күні   |  орны   |құр. саны|  саны    |қозғал.  |ден бажы|
|         |         |          |ған істер|мен са. |
|         |         |          |         |лықтары |
_________|_________|_________|__________|_________|________|___________
|         |         |          |         |        |
Кеден күзеті мен режим басқармасы
оқығандар:
Багарова Ж.А.
Икебаева А.Ж.