Об обязательных правилах безопасности граждан на водоемах Северо-Казахстанской области
Решение XIX сессии Северо-Казахстанского областного маслихата от 30 октября 1998 года № 19/5. Зарегистрировано управлением юстиции Северо-Казахстанской области 09.12.1998 г. за № 40. Утратило силу - решением маслихата Северо-Казахстанской области от 19 июня 2009 года N 16/16
Утратило силу - решением маслихата Северо-Казахстанской области от 19.06.2009 г. N 16/16
Рассмотрев представленные материалы и в соответствии со статьями 40 и 41 Закона Республики Казахстан "О местных представительных и исполнительных органах Республики Казахстан", областной маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить "Обязательные правила безопасности граждан на водоемах Северо-Казахстанской области" (приложение 1) и ввести их в действие с момента их регистрации в органах юстиции.
2. Утвердить образец "Протокол-постановление о нарушении "Обязательных правил безопасности граждан на водоемах Северо-Казахстанской области" (приложение 2).
3. Акиму области в месячный срок привести действующие положения, решения и другие нормативные акты, регламентирующие правила пользования водоемами и водными объектами, в соответствие с утвержденными "Обязательными правилами безопасности граждан на водоемах Северо-Казахстанской области".
4. Административным комиссиям акимов районов и городов Кокшетау, Петропавловск привлекать к ответственности виновных в нарушении статей "Обязательных правил безопасности граждан на водоемах Северо-Казахстанской области" по представлению уполномоченного подразделения областного управления по чрезвычайным ситуациям и водно-спасательной службы.
Председатель ХIХ сессии областного маслихата
Секретарь областного маслихата
ОБЯЗАТЕЛЬНЫЕ ПРАВИЛА БЕЗОПАСНОСТИ ГРАЖДАН НА ВОДОЕМАХ СЕВЕРО-КАЗАХСТАНСКОЙ ОБЛАСТИ
1. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ
1.1. Настоящие обязательные правила (в дальнейшем правила) устанавливают порядок пользования водоемами Сев.-Каз. области для массового отдыха, туризма и спортивных целей.
1.2. Правила определяют обязанности и ответственность владельцев и пользователей водоемов независимо от формы собственности по обеспечению безопасности граждан на водах.
1.3. Местные исполнительные органы в целях охраны жизни и здоровья граждан, обеспечения экологической безопасности, устанавливают места, где запрещается купание, катание на лодках и организация других форм массового отдыха, а также определяют иные условия общего пользования водопользования на водоемах, расположенных в пределах их административных границ.

Азаматтардың Солтүстік Қазақстан облысының су көздеріндегі міндетті қауіпсіздік ережелері туралы
Солтүстік Қазақстан облыстық Мәслихатының XIX сессиясының Шешімі N 19/5 30.10.1998 ж. Солтүстік Қазақстан облысының Әділет басқармасында 1998 ж.12.09. N 40 тіркелді. Күші жойылды - Солтүстік Қазақстан облысы мәслихатының 2009 жылғы 19 маусымдағы N 16/16 Шешімі
Күші жойылды - Солтүстік Қазақстан облысы мәслихатының 2009.06.19. N 16/16 Шешімі
Ұсынылған материалдарды қарай келiп, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасының жергiлiктi өкiлеттi және атқарушы органдары туралы" Z934100 Заңының 40 және 41-баптарына сәйкес облыстық мәслихат шешім етті:
1. "Азаматтардың Солтүстiк Қазақстан облысының су көздерiндегi мiндеттi қауiпсiздiк ережелерi /1 қосымша/ бекiтiлсiн және олар әдiлет органдарында тiркелген сәттен бастап қолданылатын болсын.
2. "Азаматтардың Солтүстiк Қазақстан облысының су көздерiндегi мiндеттi қауiпсiздiк ережелерiн" бұзушылық туралы хаттама-қаулының" үлгiсi бекiтiлсiн /2 қосымша/.
3. Облыс әкiмi су көздерiн және су нысандарын пайдаланудың қолданылып жүрген қағидаларын, шешiмдерiн және басқа нормативтiк актiлерiн, реттейтiн ережелерiн бекiтiлген "Азаматтардың Солтүстiк Қазақстан облысының су көздерiндегi мiндеттi қауіпсiздiк ережелерiне" бiр ай iшiнде сәйкес келтiретiн болсын.
4. Аудандар және Көкшетау, Петропавл қалалары әкiмдерiнiң әкiмшiлiк комиссиялары облыстық төтенше жағдайлар жөнiндегi басқарманың және судан құтқару қызметiнiң бөлiмшелерi өкiлiнiң ұсынуы бойынша "Азаматтардың Солтүстiк Қазақстан облысының су көздерiндегi мiндеттi қауiпсiздiк ережелерiнiң" баптарын бұзған кiнәлілердi жауапқа тартатын болсын.
Облыстық мәслихаттың ХIХ сессиясының төрағасы
Облыстық мәслихаттың хатшысы
N 1 қосымша Солтүстiк Қазақстан
облыстық Мәслихатының 1998 жылғы
30 қазандағы 19/5 шешiмiмен бекiтiлген
Солтүстiк Қазақстан облысының су қоймаларында азаматтарды сақтандырудың мiндеттi ережелерi
1. Жалпы ережелер
1.1. Осы мiндеттi Ережелер /одан әрi Ережелер/ Солтүстiк Қазақстан Облысының су қоймаларын бұқаралық демалыс, туризм және спорт мақсаттарына пайдалану тәртiбiн белгiлейдi.
1.2. Ережелер меншiк түрлерiне қарамастан су қоймаларын пайдаланушылар мен иеленушiлердiң азаматтардың судан сақтануын қамтамасыз ету жөнiндегi мiндеттерi мен жауапкершiлiгiн белгiлейдi.
1.3. Жергiлiктi атқарушы органдар азаматтардың өмiрi мен денсаулығын қорғау, экологиялық қауiпсiздiктi қамтамасыз ету мақсатында суға шомылуға, қайықпен серуендеуге және бұқаралық демалыстың басқа түрлерiн ұйымдастыруға тыйым салынатын орындарды айқындайды, сондай-ақ өздерiнiң әкiмшiлiк шекарасы шеңберiнде орналасқан су қоймаларын жалпы пайдаланудың басқа да шарттарын белгiлейдi.

1.4. Запрещается открытие пляжей, лагерей труда и отдыха, баз, водных станций и других объектов массового отдыха, расположенных на берегах водоемов без наличия спасательных постов, подготовленных кадров спасателей, специального снаряжения и соответствующего разрешения областного управления по чрезвычайным ситуациям, областной водноспасательной службы (в дальнейшем облспасвод) и подразделений областного управления государственного санитарно-эпидемиологического надзора.
Открытие пляжей, лагерей труда и отдыха, баз, водных станций и других объектов массового отдыха без соблюдения предьявляемых требований влечет штраф на граждан в размере до 5(пяти) месячных расчетных показателей, на должностных лиц в размере от 5(пяти) до 10(десяти) и на юридических лиц от 50(пятидесяти) до 100 (ста) месячных расчетных показателей.
1.5. Организации всех форм собственности несут ответственность за обеспечение охраны жизни людей на закрепленных за ними водоемах, оснащение и содержание спасательных постов. Обучение спасателей осуществляется областным управлением по чрезвычайным ситуациям или облспасводом за счет средств организаций - владельцев и пользователей водоемов.
1.6. При проведении экскурсий, спортивных соревнований и праздников на воде руководители организаций, проводящих вышеуказанные мероприятия, обязаны выделять ответственных лиц для обеспечения безопасности граждан на воде и выставлять спасательные посты.
1.7. Контроль за работой спасательных постов возлагается на владельцев и пользователей водоемов, которым принадлежат данные посты, также на облспасвод.
1.8. На пляжах, в местах массового отдыха у воды, на лодочных прокатных станциях и базах стоянок маломерных судов, на переправах и пристанях должны быть вывешены правила безопасности при использовании указанных сооружений и плавсредств.
1.9. Руководители организаций всех форм собственности при производстве работ по выемке грунта, выколке льда, углублению дна водоемов в местах отдыха населения, обязаны ограждать участки производства работ, а после окончания работы выравнивать дно.
1.10. Продолжительность купального сезона, часы работы водноспортивных и спасательных станций, пляжей, устанавливаются по согласованию с местными исполнительными органами, руководителями организаций,которым подчинены эти объекты.
1.11. Запрещается рыбная ловля и охота на акваториях водоемов без индивидуальных спасательных средств. Рыбная ловля и охота" на акваториях водоемов без индивидуальных спасательных средств влекут штраф на граждан до 5 (пяти)месячных расчетных показателей.

1.4. Су қоймаларының жағасында орналасқан құтқару күзеттерi, дайындықтан өткен құтқарушы кадрлары, арнаулы жабдықтары және төтенше жағдайлар жөнiндегi облыстық басқарманың, облыстық судан құтқару қызметiнiң /одан әрi облсуқұтқару/ және мемлекеттiк санитарлық-эпидемиологиялық қадағалаудың облыстық басқармасы бөлiмшесiнiң тиiстi рұқсаты болмайынша жағажай, еңбек және демалыс лагерлерiн, базаларын, су стансаларын және басқа бұқаралық демалыс объектiлерiн ашуға тыйым салынады. Қойылған талаптарды сақтамай жағажайлар, еңбек және демалыс лагерьлерiн, базаларын, су стансалары мен басқа да бұқаралық демалыс объектiлерiн ашқаны үшiн азаматтарға 5 /бес/ айлық есептiк көрсеткiштер көлемiнде, лауазымды адамдарға 5 /бес/-тен 10 /он/-ға дейiнгi және заңды тұлғаларға 50 /елу/-ден 100 /жүз/-ге дейiнгi есептiк көрсеткiштер көлемiнде айыппұл салынады.
1.5. Меншiктiң барлық түрiндегi ұйымдар өздерiне бекiтiлген су қоймаларында адам өмiрiн қорғауды қамтамасыз ету, құтқару күзеттерiн жабдықтандыру мен ұстау iсiне жауап бередi. Құтқарушыларды үйретудi суқоймаларын иеленушiлер мен пайдаланушылардың қаражаттары есебiнен төтенше жағдайлар жөнiндегi облыстық басқарма немесе облсуқұтқару қызметi жүзеге асырады.
1.6. Суда экскурсия, спорт жарыстарын және мейрамдар өткiзген кезде аталған шараларды өткiзетiн ұйымдардың басшылары суда азаматтардың қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету үшiн жауапты адамдар болуға және құтқару күзеттерiн қоюға мiндеттi.
1.7. Құтқару күзеттерiн жұмысына бақылау жасау осы күзеттер қарайтын су қоймаларын иеленушiлер мен пайдаланушыларға жүктеледi.
1.8. Су маңындағы жағажайларда, көпшiлiк демалатын орындарда, жалға қайық беретiн стансаларда және шағын кемелердiң тұрақ базаларында, өткелдер мен айлақтарда аталған ғимараттар мен жүзу жабдықтарын пайдаланған кезде қауiпсiздiк сақтау ережелерi iлiнуi тиiс.
1.9. Меншiктiң барлық түрiндегi ұйымдардың басшылары халық демалатын орындарда топырақ алу, мұз ою су қоймаларының түбiн тереңдету жұмыстарын жүргiзген кезде жұмыстар жүргiзiлетiн учаскелердi қоршауға алуға, ал жұмыс аяқталғаннан кейiн су табанын тегiстеуге мiндеттi.
1.10. Суға түсу маусымының ұзақтығы, су спорты және құтқару стансаларының, жағажайлардың жұмыс сағаты жергiлiктi атқару органдары осы нысандар бағынатын ұйымдар басшылармен келiсе отырып белгiленедi.
1.11. Су қоймаларының бетiнде жеке дара құтқару жабдығынсыз балық және аңдар аулауға тыйым салынады. Су қоймаларының бетiнде жеке дара құтқару құралдарынсыз балық және аң аулағаны үшiн азаматтарға 5 /бес/-ке дейiнгi айлық есептiк көрсеткiштер көлемiнде айыппұл салынады.

2. МЕРЫ БЕЗОПАСНОСТИ ПРИ ПОЛЬЗОВАНИИ ПЛЯЖАМИ И МЕСТАМИ МАССОВОГО ОТДЫХА У ВОДЫ
2.1. Требования к местам, отводимым под пляжи и для массового отдыха у воды:
- береговая территория у места купания и в непосредственной близости к нему должна соответствовать "Санитарным правилам содержания территории населенных мест" и "Санитарным правилам устройства и содержания мест занятий по физической культуре и спорту";
- дно водоема должно быть плотным, иметь постепенный скат от берега, лишенного уступов и обрывов до глубины 1,75 м при ширине полосы от берега не менее 15 м, свободно от тины, водных растений, коряг, камней, стекла, банок и других предметов (на озере реке площадь водного зеркала купания должна быть 5 кв.метров на одного взрослого человека и 4 кв.метра на ребенка, а на водоеме с непроточной водой - от 10 до 15 кв.метров);
- пляжи и места массового отдыха должны отводиться на расстоянии, установленном местными исполнительными органами, но не менее 500 м выше места спуска сточных вод и ие менее 1000 м ниже портовых сооружений, пирсов, причалов судов, паромных переправ, и мест хранения нефтепродуктов. Спуск на пляж должен быть пологим;
- на территории водного объекта, отведенного для купания, не должно быть выхода грунтовых вод с низкой температурой, водоворотов и воронок, скорость течения воды не должна превышать 0,5 м/с.;
- качество воды водоема должно соответствовать санитарно-гигиеническим требованиям, предъявляемым к составу и свойствам воды в пунктах культурно-бытового водопользования.
2.2. В местах купания на глубине 1.2 - 1,3 м устанавливается водомерная рейка.
Границы заплыва в местах купания обозначаются буйками оранжевого цвета, расположенными на расстоянии 25 - 30 м один от другого и до 25 м от места с глубиной 1,3 м. Граница заплыва не должна выходить в зону судового хода.
2.3. На каждом пляже в местах купания должны быть оборудованы участки акватории для купания не умеющих плавать и обучения детей плаванию с глубинами не более 1,2 м. Указанные участки обозначаются линией поплавков, закрепленных на тросах, или ограждаются специальным забором.
2.4. В местах, запрещенных для купания, в том числе по бактериальному или химическому загрязнению,устанавливаются знаки с надписью "Купаться запрещено". Неустановка запрещающих знаков "Купаться запрещено" в местах, запрещенных для купания, в том числе по бактериальному или химическому загрязнению, влечет штраф на граждан в размере до 5 (пяти), на должностных и юридических лиц от 10 (десяти) до 20 (двадцати) месячных расчетных показателей.

2. Жағажайларды және су жағасындағы бұқаралық демалыс орындарын пайдалану кезiндегi сақтандыру шаралары
2.1. Жағажайларға бөлiнген және су жағасында көпшiлiк демалуына арналған орындарға қойылатын талаптар: суға шомылатын орынның және оған тақау төңiректiң жағалау аймағы "Елдi мекендер аумағын күтiп ұстаудың санитарлық ережелерiне" және "Дене тәрбиесi мен спорт сабақтарын өткiзетiн орындарды құру мен күтiп ұстаудың санитарлық ережелерiне" сәйкес келуi тиiс: су қоймасының түбi тығыз, жағадан еңiстене түсiп және жағадан бастап алғандағы алқабының кеңдігi 15 м. болып, 1, 75 м. тереңдiкке дейiн жарқабақсыз болып келуi, шырмауықты су өсiмдiктерiнен, ағаш түбiртегiнен, таскесектерден, шыныдан, шыны құтылардан және өзге заттардан тазартылуға тиiс /көлдiң, өзеннiң суға шомылатын айдын бетi бiр ересек адамға 5 шаршы м., балаға 4 шаршы м., ал тұйық су қоймасында 10-нан 15 шаршы метрге дейiн келуi керек/: жағажайлар мен бұқаралық демалатын орындар жергiлiктi атқару органдары белгiлеген қашықтықта, бiрақ ақпа сулар шығатын тұстан кемi 500 м. жоғары және порт ғимараттарынан, пирстерден, кеме тоқтайтын жерлерден, паром өткелдерiнен және мұнай өнiмдерi сақталатын орындардан кемi 1000 м. төмен орналасуы керек. Жағажайға түсетiн жер жайпақ болуға тиiс: су нысанының шомылуға бөлiнген аумағында төмен температуралы жер асты су көздерi, су иiрiмдерi мен шұңқырлар болмауы керек, ағынның жылдамдығы секундына 0,5 м/сек-тан аспауға тиiс: су қоймасындағы судың сапасы суды пайдаланудың мәдени-тұрмыстық пункттерiне қойылатын құрамы мен қасиеттерiнiң санитарлық талаптарына сәйкес болуға тиiс.
2.2. Суға шомылатын орындарда 1,2-1,3 м. тереңдiкте су өлшейтiн шыбық шаншылады. Су шомылатын орынның жүзу шекаралары бiр-бiрiнен 25-30 м. қашықтықта орналасқан және тереңдiгi 1,3 м. болатын 25 метр қашықтыққа дейiн сарғылтым түстi белгiлермен белгiленедi.
2.3. Әр жағажайдағы шомылу орындарында жүзе бiлмейтiндер шомылуға және балаларды жүзе бiлуге үйретуге арналған су бетiнде тереңдiгi 1,2 м-ден аспайтын учаскелер жабдықталуға тиiс.
2.4. Суға түсуге тыйым салынған, соның iшiнде бактериялық немесе химиялық залалға ұшыраған жерлерге "Суға түсуге тыйым салынады" деп жазылған белгiлер орнатылады. "Суға түсуге тыйым салынады" деген тыйым белгiлерiн шомылуға тыйым салынған жерлерге, соның iшiнде бактериялды немесе химиялық ластанған жерлерге қоймағаны үшiн, - азаматтарға 5/бес/-ке дейiнгi, лауазымды және заңды тұлғаларға 10/он/-нан 20/жиырма/-ға дейiнгi айлық есептiк көрсеткiштер көлемiнде айыппұл салынады.

2.5. Пляжи и места отдыха у воды должны быть радиофицированы и, по возможности, иметь телефонную и радио связь.
2.6. Продажа спиртных напитков в местах массового отдыха у воды категорически запрещается.
Продажа спиртных напитков в местах массового отдыха у воды влечет штраф :
на граждан в размере до 5 (пяти), на должностных и юридических лиц от 10 (десяти) до 20 (двадцати) месячных расчетных показателей с конфискацией спиртных напитков.
2.7. На берегу, в местах организованного купания, через каждые 50 м и не далее 5 м от воды, выставляются щиты с наброшенными на них спасательными
кругами и другими спасательными средствами. Круги должны иметь надпись "Бросай утопающему" (на одной стороне круга) и название пляжа (на другой стороне круга).
2.8. На пляжах и в местах массового отдыха у воды в обязательном порядке оборудуются помещения для оказания первой медицинской помощи с постоянным дежурным персоналом. Пункт первой медицинской помощи должен быть обеспечен необходимыми инструментом и медикаментами для оказания помощи терпящим бедствие на воде и получившим травму.
2.9. В местах массового купания, на пляжах, базах отдыха оборудуются и размещаются на видных местах стенды с материалами по предупреждению несчастных случаев на воде.
Ответственность за своевременную установку буев, стендов и знаков возлагается на владельцев и пользователей водоемов и производится за счет их средств.
2.10. На каждом пляже в часы его работы должен находиться представитель администрации пляжа, наблюдающий за порядком. Дети до 12 лет допускаются на пляж только в сопровождении взрослых и под их наблюдением.
2.11. В местах, отведенных для купания, и выше по течению до 500 м запрещается стирка белья и купание животных.
2.12. Купающимся категорически запрещается: - заплывать за буйки и знаки заграждений; - подплывать к моторным, парусным и несамоходным судам,весельным лодкам, баржам, плотам и другим плавсредствам; - прыгать в воду с лодок, катеров, водных велосипедов, причалов и сооружений не приспособленных для этих целей; - входить в воду и купаться в нетрезвом состоянии; - плавать на досках, бревнах, лежаках, камерах от автомашин, мячах и т.д. - допускать игры на воде, связанные с нырянием и захватом купающихся. - приводить на пляж собак и других животных; - загрязнять и засорять водоемы; - оставлять на берегу бумагу, банки, стекло и другой мусор. Невыполнение вышеуказанных требований влечет штраф на граждан до 5 (пяти) месячных расчетных показателей.
2.13. Занятия по плаванию должны проводиться только в специально отведенных местах. Ответственность за организацию безопасности людей на воде несет преподаватель (инструктор, тренер, воспитатель), проводящий обучение или тренировку.

2.5. Жағажайлар мен су маңындағы демалыс орындарында радио торабы жүргiзулi және, мүмкiндiгiне қарай, телефон, радио байланысы болуға тиiс.
2.6. Су маңындағы көпшiлiк демалатын орындарда спирттi iшiмдiктер сатуға тыйым салынады.
Су маңындағы көпшiлiк демалатын орындарда спирттi iшiмдiктер сатқаны үшiн азаматтарға 5 /бес/-ке дейiнгi, лауазымды және заңды тұлғаларға -10/он/-нан 20/жиырма/-ға дейiнгi айлық есептiк көрсеткiштер көлемiнде спирттi iшiмдiктерiн тәркiлей отырып айыппұл салынады.
2.7. Жағада, ұйымдасқан шомылу орындарында, әр 50 м. сайын судан 5 м. аспайтын жерлерде құтқарғыш шеңберлер мен өзге құтқару құралдары iлiнген қалқандар қойылады. Шеңберлерде "Суға батып бара жатқандарға лақтыр" деген сөз/ шеңбердiң бiрiншi бетiнде/ және жағажайдың аты/ шеңбердiң екiншi бетiнде/ жазылуы керек.
2.8. Жағажайларда және су маңындағы көпшiлiк демалатын орындарда мiндеттi түрде алғашқы жедел дәрiгерлiк жәрдем көрсету үшiн тұрақты кезекшi қызметкерлерi бар бөлмелер жабдықталады. Алғашқы дәрігерлiк жәрдем пунктi суда апатқа ұшырағандарға және жарақат алғандарға жәрдем көрсетуге қажеттi құралдармен дәрi-дәрмекпен қамтамасыз етiлуi тиiс.
2.9. Қалқымалар стендiлерiн және белгiлердi уақытылы орнату жауапкершiлiгi су қоймаларын иеленушiлер мен пайдаланушыларға жүктеледi және солардың қаржылары есебiнен орнатылады.
2.10. Әр жағажайда ол жұмыс iстеп тұрған уақытта тәртiптi қадағалайтын жағажай әкiмшiлiгiнiң өкiлi болуы керек. 12 жасқа дейiнгi, балалар жағажайға тек ересектермен бiрге және олардың бақылауда ұстауы бойынша жiберiледi.
2.11. Суға түсетiн орындарда және ағыстан 500 м. жоғары тұстарда кiр жууға, жануарларды шомылдыруға тыйым салынады. 2.12. Суға түсушiлерге: - қалқымалармен қоршаудан әрi жүзуге; - моторлы, желкендi және өздiгiнен жүрмейтiн кемелерге, ескектi қайықтарға, баржаларға, сутаспаларға және басқа жүзу құралдарына жақындап жүзуге; - қайықтан, катерден, су велосипедiнен, тұрақ және сол мақсаттар үшiн арнайы жабдықталмаған құрылыстардан суға секiруге; - мас күйде суға түсiп, шомылуға; - тақтаймен, бөренемен, жатпамен, автомашина доңғалағының резеңкесiмен, доппен және т.б. жүзуге; - суда сүңгiп, шомылушыларды тартып әкететiн ойын ойнауға; - жағажайға иттердi және басқа да жануарларды әкелуге; - су қоймаларын ластауға, қоқыстауға; - жағада қағаз, қалбыр, шыны және өзге қоқыстарды қалдыруға қатаң тыйым салынады;
- аталған талаптарды орындамағаны үшiн азаматтарға 5/бес/-ке дейiнгi айлық есептiк көрсеткiштер көлемiнде айыппұл салынады.
2.13. Жүзу сабақтары арнайы бөлiнген орындарда ғана өткiзiлуi тиiс. Суда адам қауiпсiздiгiн ұйымдастыруға сабақ не жаттығу өткiзушi оқытушы /нұсқаушы, банкир, тәрбиешi/ жауап бередi.

2.14. При групповом обучении плаванию число одновременно обучающихся не должно превышать 10 человек. За группой обучающихся, кроме преподавателя, должны постоянно наблюдать спасатель и медицинский работник.
2.15. Все лица, занимающиеся водными видами спорта, должны быть обучены приемам спасения и оказания доврачебной помощи пострадавшим.
2.16. Выход на платформы вышек для прыжков в воду высотой 3 м и более допускается только с разрешения инструкторов (тренеров) и в их присутствии.
2.17. Ежегодно перед началом купального сезона, а затем не реже одного раза в месяц, дно акватории, отведенной для купания людей, должно быть осмотрено водолазами и очищено от посторонних предметов. Организация работы по осмотру и очистке дна входит в обязанность владельцев и пользователей водоемов, которым принадлежит пляж или за которыми закреплен водоем. Обследование и очистка акваторий водолазами производятся согласно договорам, заключенным с подразделениями облспасвода. По окончанию работ заказчику выдается паспорт пляжа. При отсутствии соответствующим образом оформленных документов пляж считается не осмотренным, опасным для жизни и здоровья, а пользование им не допускается.
Невыполнение вышеуказанных требований влечет штраф на граждан в размере до 5 (пяти) месячных расчетных показателей, на должностных лиц - от 5 (пяти) до 10 (десяти) месячных расчетных показателей и на юридических лиц - от 50 (пятидесяти) до 100 (ста) месячных расчетных показателей.
3. МЕРЫ ОБЕСПЕЧЕНИЯ БЕЗОПАСНОСТИ ДЕТЕЙ НА ВОДЕ
3.1. Безопасность детей на воде обеспечивается местными исполнительными органами и достигается проведением комплекса предупредительно - разъяснительных мероприятий, в том числе таких, как:
- правильный выбор мест купания;
- оборудование пляжей и участков акваторий, отведенных для обучения детей плаванию;
- открытие ведомственных спасательных постов и медицинских пунктов;
- организация занятий по обучению детей плаванию;
- систематическое проведение разъяснительной работы о правилах поведения на воде и соблюдения мер предосторожности при пользовании водными объектами.
3.2. На пляже школьного лагеря, детского учреждения в местах купания должны быть оборудованы участки акваторий для купания и обучения плаванию детей до 9-летнего возраста, с глубинами не более 0,7 м, а также для детей 9-11 лет и детей старшего возраста, не умеющих плавать, с глубинами не более 1,2 м.
Участки для купания детей до 9 лет должны иметь ограждения высотой не менее 80 см над поверхностью воды, а для детей старшего возраста обносятся линией поплавков, закрепленных на тросах.
В местах с глубинами до 2 м разрешается купаться детям в возрасте старше 12 лет, хорошо умеющим плавать. Эти глубины ограждаются буйками, расположенными на расстоянии 25 - 30 м один от другого.

2.14. Топ болып жүзеге үйрену кезiнде бiр уақытта үйренушiлердiң саны 10 адамнан аспауы керек. Үйренушiлер тобына, оқытушыдан басқа, құтқарушы мен медицина қызметкерi үнемi бақылау жасауы тиiс.
2.15. Судағы спорт түрлерiмен шұғылданушылардың барлығы құтқару әдiстерiне және зардап шегушiлерге дәрiгер келгенше жәрдем көрсетуге дағдылануы керек.
2.16. Биiктiгi 3 м. және одан да жоғарыдан суға секiретiн мұнаралар алаңшасына шығу нұсқаушының /бапкер/ рұқсатымен және олардың көзiнше жүргiзiледi.
2.17. Жыл сайын суға түсу маусымы басталар алдында, сонан соң айына кемi бiр рет адамдар шомылуға арналған су айдынының табанын сүңгуiршiлер тексерiп шығып, көлденең заттардан тазартылуы керек. Су табанын тексеру және тазарту жұмыстарын ұйымдастыру жағажай иегерiне немесе су қоймасы бекiтiлген иеленушiлер мен пайдаланушыларға жүктеледi.
Су айдынын тексеру және тазарту жұмысын сүңгуiршiлер суда құтқару қызметiнiң облыстық бөлiмшелерiмен жасасқан келiсiм-шарттарға сәйкес жүргiзiледi.
Жұмыс аяқталғаннан кейiн тапсырыс берушiге жағажай құжаты табыс етiледi.
Тиiс дәрежеде ресiмделген құжаттары жоқ жағажай тексерiлмеген адам өмiрi мен денсаулығы үшiн қауiптi деп есептеледi, ал оларды пайдалануға жол берiлмейдi. Қойылған талаптарды орындамаған үшiн азаматтарға 5/бес/-ке дейiнгi айлық есептiк көрсеткiштер көлемiнде, лауазымды адамдардан 5/бес/-тен 10/он/-ға дейiнгi және заңды тұлғалардан 50/елу/-ден 100/жүз/-ге дейiнгi айлық есептiк көрсеткiштер көлемiнде айыппұл салынады.
3. Балаларды судан сақтандыруды қамтамасыз ету шаралары
3.1. Балаларды судан сақтандыруды жергiлiктi атқарушы органдар қамтамасыз етедi және оған мынандай алдын алу-түсiнiк шаралар кешенiн өткiзу арқылы қол жеткiзiледi, соның iшiнде:
- суға түсетiн жерлердi дұрыс таңдау;
- балаларды жүзуге үйрететiн су айдыны учаскелерi мен жағажайларды жабдықтау;
- ведомстволық құтқарушы күзет орындары мен медициналық пункттер ашу;
- балаларды суда жүзуге үйрететiн сабақтар ұйымдастыру;
- суда өзiн-өзi ұстау және су нысандарын пайдалану кезiнде сақтық шараларын сақтау тәртiбi туралы түсiнiк жұмысын жүйелi жүргiзу.
3.2. Мектеп лагерi, балалар мекемесi жағажайларындағы суға түсетiн жерлерде 9 жасқа дейiнгi балаларды суға түсiрiп, жүзуге үйрету үшiн тереңдігi 0,7 м. аспайтын, сондай-ақ 9-11 жастағы және жүзе бiлмейтiн ересек балаларға тереңдігi 1.2 м-ден аспайтын су учаскелерi жасалуы керек.
9 жасқа дейiнгi балалардың шомылуына арналған учаскелер су бетiне шығып тұратын биiктiгi кемi 80 см. келетiн қоршаумен қоршалады, ал ересек балалар үшiн темiр арқанға бекiтiлген қалтқы желiмен тартылып тасталады.
Тереңдігi 2 м. дейiн баратын жерлерде жасы 12-ден асқан, жақсы жүзе бiлетiн балаларға шомылуға рұқсат етiледi.
Бұл тереңдiктер бiр-бiрiне 25-30 м. қашықтықта орналасқан белгiлермен қоршалады.

3.3. Пляж школьного лагеря, детского учреждения должен отвечать установленным санитарным требованиям, благоустроен, огражден забором со стороны суши, иметь теневые навесы.
3.4. Открытие детского пляжа разрешается только после проверки его специально созданной комиссией местного исполнительного органа с участием представителей водно-спасательной службы облспасвода. О проверке составляется специальный акт.
Открытие детского пляжа без специального акта влечет штраф на граждан в размере до 5 (пяти) месячных расчетных показателей, на должностных лиц - от 5 (пяти) до 10 (десяти) и на юридических лиц - от 50 (пятидесяти) до 100 (ста) месячных расчетных показателей.
3.5. Ответственность за безопасность детей во время купания возлагается на инструктора по плаванию;
3.6. Купание детей разрешается только группами не более 10 человек под контролем взрослых, умеющих плавать, и продолжительностью 10 минут.
3.7. Купание детей, не умеющих плавать, должно проводиться отдельно от детей, умеющих плавать. Купание таких детей организует и контролирует руководитель детского лагеря или учреждения.
3.8. Купание проводится организованно под наблюдением медработника и лиц, умеющих плавать и оказывать помощь терпящим бедствие на воде. Методическое руководство купанием осуществляет инструктор по плаванию.
3.9. Для удобства проведения уроков по плаванию ограждается и соответствующим образом оборудуется площадка на берегу, которая примыкает к акватории.
З.10 Во время купания детей на всей территории пляжа запрещается купание и нахождение посторонних лиц, катание на лодках и катерах, проведение игр и спортивных мероприятий.
3.11. Для купания детей во время походов, прогулок и экскурсий выбирается неглубокое место с пологим дном, чистым от свай, коряг, острых камней, водорослей и ила. Обследование места купания проводится взрослыми, умеющими плавать, нырять, владеющими приемами спасания и оказания первой помощи. Границы места купания обозначаются буйками, вехами, жердями и другими приспособленными предметами. Купание проводится под контролем взрослых при соблюдении всех мер предосторожности.
3.12. Катание на лодках и катерах проводится под руководством взрослых. К управлению катерами и моторными лодками допускаются только лица, имеющие специальные права на самостоятельное управление плавсредствам. Нарушение вышеуказанных требований влечет штраф на граждан в размере до 5 (пяти) месячных расчетных показателей.
3.13. Запрещается: - перегрузка катера, лодок сверх установленной нормы; - катание детей до 16 лет без сопровождения взрослых; - катание детей, не достигших 7 лет; - прыжки в воду и купание с лодки; - сидеть на бортах, переходить с места на место и пересаживаться на другие катера, лодки во время их движения.
Катера и лодки должны быть в исправности, иметь полный комплект спасательных средств, другое оборудование и инвентарь.

3.3. Мектеп лагерiнiң, балалар мекемесiнiң жағажайы белгiленген санитарлық талаптарға жауап берiп, жабдықтандырып, жаға жағынан шарбақ қашамен қоршалып, көлеңкелi қалқалармен жабдықталуы керек.
3.4. Балалар жағажайын ашуға жергiлiктi әкiмшiлiк құрған арнайы комиссияның облсуқұтқарудың суда құтқару өкiлiнiң қатысуымен тексеру жүргiзiлгеннен кейiн рұқсат етiледi.
Тексерiлгенi жөнiнде арнайы акт жасалады.
Арнаулы актісіз балалар жағажайын ашқаны үшiн-азаматтарға 5/бес/-ке дейiнгi айлық есептiк көрсеткiш, лауазымды адамдарға 5/бес/-тен 10/он/-ға дейiнгi және заңды тұлғаларға 50/елу/-ден 100/жүз/-ге дейiнгi айлық есептiк көрсеткiштер көлемiнде айыппұл салынады.
3.5. Суға шомылу кезiндегi балаларды судан сақтандыру жауапкершiлiгi жүзу жөнiндегi нұсқаушыға жүктеледi.
3.6. Балалардың 10 адамнан аспайтын топ болып, ұзақтығы 10 минуттай суға шомылуына жүзе бiлетiн ересектердiң бақылауымен рұқсат етiледi.
3.7. Жүзе бiлмейтiн балалар суға жүзе бiлетiн балалардан бөлек түсуi керек.
Мұндай балалардың шомылуын балалар лагерiнiң не мекемесiнiң жетекшiсi ұйымдастырып, бақылау жасайды.
3.8. Шомылу медицина қызметкерiнiң және жүзе бiлетiн, суда апатқа ұшырағандарға жәрдем көрсете алатын адамдардың бақылауымен ұйымдастырылады. Шомылуға әдiстемелiк басшылықты жүзу нұсқаушысы жасайды.
3.9. Сабақтар жүргiзу ыңғайлы болуы үшiн жағалаудың суға енiп жатқан тұсынан қоршалып, алаң жасалады.
3.10. Балалар суға түсiп жатқанда бүкiл жағажай аумағында бөгде адамдардың жүруiне, шомылуына және қайықпен, катермен серуендеуге, спорт ойындары мен шараларын өткiзуге тыйым салынады.
3.11. Жорық, серуен және экскурсия кездерiнде балалардың шомылуы үшiн таяз, түбi жайпақ, дiңгек, түбiртек, қарлы тас, балдыр мен тұнбадан таза тұстар таңдап алынады.
Шомылатын жерлердi жүзе, сүңги бiлетiн, құтқару және алғашқы жәрдем көрсету әдiстерiн меңгерген ересектер iздестiредi.
Шомылатын жерден шекарасы қайқылармен, айғақтармен, сырықпен және өзге де арнайы нәрселермен белгiленiп қойылады.
Шомылу ересектердiң бақылаумен сақтық шараларын мейлiнше сақтай отырып жүргiзiледi.
3.12. Қайықпен, катермен серуендеу ересектердiң басшылығымен өтедi. Катер мен моторлы қайықтарды жүргiзуге жүзу құралдарын жеке дара басқаруға берiлген арнайы құқы бар адамдар ғана жiберiледi.
3.13. Тыйым салынады:
- катерге, қайыққа белгiленген нормадан артық отыруға;
- ересектердiң қамқорлығынсыз 16-жасқа дейiнгi балаларды серуендетуге;
- 7 жасқа толмаған балаларды серуендетуге;
- қайықтан суға секiруге және шомылуға;
- катер, қайық жүрiп келе жатқанда оның жиегiне отыруға, орын ауыстыруға, басқа жүзу құралдарына ауысып отыруға болмайды.
Катерлер мен қайықтар ақаусыз болуы керек, құтқару құралдарының толық жабдығы, өзге жабдықтар мен мүкәммалдар болуға тиiс.

Невыполнение вышеуказанных требований влечет штраф на граждан в размере до 5 (пяти) и на должностных лиц в размере от 5 (пяти) до 10 (десяти) месячных расчетных показателей.
4. МЕРЫ БЕЗОПАСНОСТИ ПРИ ПОЛЬЗОВАНИИ ВОДНЫМИ ПЕРЕПРАВАМИ
4.1. Организацию переправ разрешает местный исполнительный орган, который устанавливает режим, а также время и часы работы водной переправы.
4.2. Причал перевоза, паром и перевозочный катер должны быть оснащены спасательными средствами. В темное время суток на них должны зажигаться сигнальные огни.
Нарушение правил оснащенности причала перевоза, парома,перевозочного катера и их освещенности влекут штраф на граждан в размере до 5 (пяти) месячных расчетных показателей, на должностных лиц от 5 (пяти) до 10 (десяти)и на юридических лиц - от 10 (десяти) до 20(двадцати) месячных расчетных показателей.
4.3. На каждом причале переправы должен находится дежурный, умеющий оказать первую помощь при утоплении и спасательная шлюпка(лодка) со спасательным инвентарем (спасательный круг, спасательный конец, багор). Несоблюдение вышеуказанных требований влечет штраф на должностных лиц в размере от 5 (пяти) до 10 (десяти) и на юридических лиц от 10 (десяти) до 20 (двадцати) месячных расчетных показателей.
4.4. К причалу переправы оборудуются устойчивые перила. Спуск к причалу должен быть пологим.
4.5. Допуск пассажиров и машин на причал для посадки, а также для высадки производится администрацией переправы.
4.6. На причалах переправы с обеих сторон реки должны быть вывешены на видном месте указатели с информацией о принадлежности переправы и ответственных лиц, времени и порядке работы переправы.
Несоблюдение вышеуказанных требований влечет штраф на должностных лиц в размере от 5 (пяти) до 10 (десяти) и на юридических лиц от 10 (десяти) до 20 (двадцати) месячных расчетных показателей.
4.7. Запрещается:
- подплывать к паромам, моторным и весельным лодкам;
- прыгать в воду с причалов, паромов, катеров, лодок, шлюпок,
- нарушать правила поведения на катерах и лодках;
- управлять плавсредствами в нетрезвом состоянии;
- допускать перегрузку паромов, катеров, шлюпок, лодок,
- перемещать пассажиров во время движения парома и перевозочного катера;
- перевозить пассажиров без спасательных средств.
Невыполнение вышеуказанных требований влечет штраф на граждан в размере до 5 (пяти), на должностных лиц от 5 (пяти) ло 10 (десяти) и на юридических лиц от 10 (десяти) до 20 (двадцати) месячных расчетных показателей.
5. МЕРЫ БЕЗОПАСНОСТИ ПРИ ПОЛЬЗОВАНИИ ПЕРЕПРАВАМИ ПО ЛЬДУ
5.1. Время открытия и закрытия переправы по льду в начале и в конце зимы, а также режим ее работы в течении суток устанавливается специальной комиссией, назначенной местным исполнительным органом, составе представителей местного исполнительного органа, организации, ответственной за переправу, гидрометеослужбы, органов внутренних дел,водно-спасательных служб и других заинтересованных организаций.

Жоғарыда айтылған талаптарды орындамағаны үшiн азаматтардан 5/бес/-ке дейiнгi, лауазымды адамдардан 5/бес/-тен 10/он/-ға дейiнгi айлық есептiк көрсеткiштер көлемiнде айыппұл алынады.
4. Су өткелдерiн пайдалану кезiндегi сақтандыру шаралары
4.1. Су өткелдерiнен өтудi ұйымдастыруға жергiлiктi атқарушы ұйым рұқсат бередi, ол өткелден өту тәртiбiн, сондай-ақ жұмыс уақыты мен сағатын белгiлейдi.
4.2. Тасымал аймағы, паром және тасымалдау катерi құтқару құралдарымен жабдықталуы керек. Күннiң қараңғы мезгiлдерiнде оларда белгi оттар жағылуы тиiс:
- тасымал айлағын, паромды, тасымалдау катерiн жарақтандыру және оларға жарық түсiру ережесiн бұзғаны үшiн азаматтарға 5/бес/-ке дейiнгi айлық есептiк көрсеткiштер, лауазымды адамдарға 5/бес/-тен 10/он/-ға, заңды тұлғаларға 10/он/-нан 20/жиырма/-ға дейiнгi айлық есептiк көрсеткiштер көлемiнде айыппұл салынады.
4.3. Өткелдiң әр аймағында суға батқандарға алғашқы жәрдем көрсете алатын кезекшi және құтқарушы шеңбер, құтқарушы жiп, сырық бар құтқарушы шлюпка /қайық/ тұруы тиiс.
Жоғарыда айтылған талаптарды сақтамаған үшiн лауазымды адамдарға 5/бес/-тен 10/он/-ға дейiнгi заңды тұлғаларға 10/он/-нан 20 /жиырма/-ға дейiнгi айлық есептiк көрсеткiштер көлемiнде айыппұл салынады.
4.4. Өткел аймағы берiк таяныштармен жабдықталады. Оған түсетiн жер жайпақ болуы керек.
4.5. Жолаушылар мен машиналарды аймаққа жiберудi, сондай-ақ түсiрудi өткел әкiмшiлiгi жүргiзедi.
4.6. Өткел аймақтарында /өзеннiң екi жағында/ көрнекi жерге өткелдiң кiмге қарайтыны және оған жауаптылар, өткелдiң жұмыс iстеу уақыты мен тәртiбi туралы ақпараттары бар сiлтемелер iлiнуге тиiс.
Жоғарыда айтылған талаптарды орындамағаны үшiн лауазымды 5/бес/-тен 10 /он/-ға, және жеке тұлғаларға 10/он/-нан 20/жиырма/-ға дейiнгi айлық есептiк көрсеткiштер көлемiнде айыппұл салынады.
4.7. Тыйым салынады:
- паромдарға, моторлы және ескектi қайықтарға жақындап жүзiп келуге;
- айлақтардан, паромдардан, катерлерден, қайықтардан, шлюпкалардан суға секiруге;
- катерлер мен қайықтарда тәртiп ережелерiн бұзуға;
- мас күйiнде жүзу құралдарын басқаруға;
- паромдарға, катерлерге, шлюпкаларға, қайықтарға артық жүк алуға;
- пароммен тасымалдауға, катер келе жатқанда жолаушыларды алмастыруға;
- жолаушыларды құтқару құралдарынсыз тасымалдауға тыйым салынады.
Жоғарыда айтылған талаптарды орындамағаны үшiн азаматтардан 5/бес/-ке дейiн, лауазымды адамдардан 10/он/-нан 20/жиырма/-ға дейiнгi айлық есептiк көрсеткiштер көлемiнде айыппұл алынады.
5. Мұз үстiмен өтудi пайдалану кезiндегi сақтандыру шаралары
5.1. Қыс басында, қыс аяғында мұз өткелдерiн ашу және жабу уақытын, сондай-ақ оның тәулiктiк жұмыс кестесiн, өткелге жауапты ұйымның, ауа райы қызметiнiң, iшкi iстер органдары, суда құтқару қызметтерiнiң және өзге де ынталы ұйымдардың өкiлдерi: бар жергiлiктi әкiмшiлiк тағайындайтын арнаулы комиссия белгiлейдi.

5.2. Организации, занимающиеся перевозкой людей и грузов через реку и водоемы, с наступлением ледостава оборудуют пешие и автогужевые переправы по льду, создают ведомственные спасательные посты с необходимым спасательным оборудованием и инвентарем.
Невыполнение вышеуказанных требований влечет штраф на должностных лиц в размере от 10 (десяти) до 20 (двадцати) и на юридически лиц от 50 (пятидесяти) до 100 (ста) месячных расчетных показателей.
5.3. Места, отведенные для переправ, должны удовлетворять следующим требования:
- дороги и спуски, ведущие к переправам должны быть благоустроены;
- на месте расположения ледовой переправы на 20 м по обе стороны от ее продольной оси не допускается нагромождение торосов и больших перепадов уровня воды;
- лед должен быть монолитным, одинаковой толщины по всей длине переправы;
- в районе переправы (справа и слева от нее на 100метров) не должно быть сброса теплых и выхода грунтовых вод (ключей, родников), а также промоин, прорубей и площадок для выколки льда;
- трассы автогужевых переправ должны иметь только одностороннее движение, для встречного движения прокладывается самостоятельная трасса параллельно первой на удалении от нее на 40 - 50 м.
5.4 На переправах категорически запрещается ставить сети для промыслового лова рыбы, пробивать лунки для рыбной ловли и других целей,а также запрещается переход и переезд в неустановленных и неохраняемых местах.
Несоблюдение вышеуказанных требований влечет штраф на граждан и должностных лиц до 5(пяти)месячных расчетных показателей.
5.5. Порядок движения транспорта, нормы провоза груза и пассажиров устанавливаются администрацией переправы с учетом ледовых прогнозов гидрометеослужбы и таблицы максимально допустимой нагрузки на лед
5.6. Оборудование и содержание переправ:
- граница места, отведенного для переправы, обозначается вехами, расположенными одна на другой на расстоянии 25- 30 метров. На вехах располагаются красные флажки метелки или пучки сена;
- в целях обеспечения безопасности на переправе выставляется ведомственный мост укомплектованный матросами, владеющими приемами оказания помощи терпящим бедствие на льду;
- на переправе круглосуточно должны находится дежурные,
- у подъезда к переправе устанавливается специальный щит, на котором помешается информация о видах транспорта, имеющего право проезда по данной переправе, максимально допустимой грузоподъемности интервалах и скорости движения,правилах поведения на льду, а также знаки запрещающие обгон и остановку транспорта;
- подходы к переправе с берега и сама переправа должны быть хорошо освещены;
- в местах, опасных для движения, особенно около населенных пунктов, промоин, прорубей и т.д., на самых видных местах выставляются предупредительные знаки: "Переход (переезд) по льду разрешен" и "Переход (переезд) по льду запрещен";

5.2. Өзен және су қоймалары үстiмен адам және жүк тасымалдаумен айналысатын ұйымдар мұз ұстасқаннан кейiн мұз үстiнде жаяу, авто және көлiк өтетiн жол салады, қажеттi құтқару жабдығы мен мүкәммалы бар ведомстволық құтқару күзеттерiн құрады.
Жоғарыда айтылған талаптарды орындамағаны үшiн лауазымды адамдар 10 /он/-нан 20/жиырма/-ға дейiнгi және заңды тұлғалар 50 /елу/-ден 100 /жүз/-ге дейiнгi айлық есептiк көрсеткiштер көлемiнде айыппұл төлейдi.
5.3. Өткел үшiн бөлiнген орындар мына шарттарға сай болуы керек:
- өткелге апаратын жолдар мен еңiстер абаттандырылуы тиiс;
- өткелдiң екi бетiнде, оның ұзын бойынан есептегенде 20 м. жерде мұздың қатқақтануына және су деңгейiнiң аса көтерiлуiне берiлмейдi;
- өткел бойының мұзы басынан аяғына мұзы басынан аяғына дейiн шыңылтыр қатты, әрi қалыңдығы бiркелкi болуы тиiс;
- өткел ауданында /одан оң және сол жаққа 100 м. дейiнгi жерде /жер асты жылы суы және қайнар су және қайнар су көзi бастау, бұлақ/, сондай-ақ мұз алаңында ойық жылым болмауы керек;
- автокөлiк өтетiн даңғылмен бiржақты қозғалысқа арналған, қарсы жүру үшiн алдыңғы жолмен қатарластыра одан 40-50 м. аралықта дербес жол салынады.
5.4. Өткелдерде кәсiптiк балық аулау үшiн ау салуға балық аулайтын және басқа мақсаттарға арналған ойық жасауға, сондай-ақ тексерiлмеген және күзет қойылмаған тұстардан өтуге қатаң тыйым салынады.
Жоғарыда айтылған талаптарды сақтамаған азаматтарға және лауазымды адамдарға 5/бес/-ке дейiнгi айлық есептiк көрсеткiштер көлемiнде айыппұл салынады.
5.5. Көлiк қозғалысының тәртiбiн, жүк және жолаушы тасымалы нормасын, ауа райы қызметiнiң мұз құрсауы болжамдарын, мұз көтеретiн салмақтың жоғары шегiнiң кестелерiн ескере отырып өткел әкiмшiлiгi белгiлейдi.
5.6. Өткелдердiң жабдықталуы және күтiм:
- өткелге бөлiнген тұстың шекарасы бiр-бiрiне 25-30 м. қашықтықта орналасқан сайғақтармен белгiленедi;
- сайғақтарға қызыл жалау, сыпырғыш, сiпсебас немесе шөп шудасы iлiнедi;
- өткелде қауiпсiздiктi қамтамасыз ету мақсатында мұз үстiндегi апат жағдайында көмек көрсетуге қабiлеттi теңiзшi-құтқарушылармен жасақталған ведомстволық құтқару күзетi қойылады;
- өткелде тәулiк бойы кезекшiлер болуы керек;
- өткел аузына осы өткел бойынша өтуге құқылы, жүк көтеру қабiлетi және жүру жылдамдығы, мұз үстiнде ұстау ережелерi мейлiнше ескерiлген, көлiк түрлерi туралы ақпарат жазылған арнаулы қалқан, сондай-ақ көлiктi басып озуға және тоқтауға тыйым салынатын белгiлер қойылады;
- жағадан өткелге баратын жолдарға және өткелге жарық түсiп тұруы керек;
- қозғалыс үшiн қауiптi орындарда, әсiресе елдi мекендер маңында, ойық, жылым т.б. тұсында ең көрнекi жерлерге "Мұз үстiмен өтуге, көлiкпен жүруге рұқсат етiледi" және "Мұз үстiмен өтуге, көлiкпен жүруге тыйым салынады" деп жазылған ескертпе белгiлер қойылады;

- на обоих берегах водоема у спуска на переправу выставляются щиты с навешенными на них спасательными кругами, веревками, спасательными лестницами и досками. На каждом щите делается надпись "Подать утопающему" Рядом со щитом должны находиться бревна длиной 5-6 м диаметром 10-12 см для оказания помощи при проломе льда;
- ежедневно утром и вечером, а в оттепель и днем, должны производиться замер толщины льда и определение его структуры по всей трассе, особенно в местах, где больше скорость течения и глубина водоема;
- во избежание утепления льда и уменьшения его грузоподъемности должна регулярно производиться расчистка проезжей части ледовой трассы от снега, а подъездная дорога должна периодически посыпаться песком и гравием.
Несоблюдение правил оборудования и содержания переправ влечет штраф на должностных лиц в размере от 10 (десяти) до 20 (двадцати) и на юридических лиц от 50 (пятидесяти) до 100 (ста) месячных расчетных показателей.
6. ОБОРУДОВАНИЕ КАТКОВ И ИГРОВЫХ ПЛОЩАДОК
6.1. Для оборудования катков и игровых площадок на льду замерших водоемов выбирают те места, где глубина не превышает 100 - 120 см. Толщина льда по всей площади катка (игровой площадки) должна быть не менее 25 см.
6.2. Территория катка ограждается вехами. Возле катка устанавливается щит со спасательными средствами (веревками, досками,лестницами и т.д.).
6.3. На катке организуется постоянное дежурство.
6.4. Катки и игровые площадки запрещается оборудовать: - вблизи мест слива сточных вод промышленных предприятий; - в местах с сильным течением; - на участках, где имеются вмерзшие предметы, камыш, тростник и т.п.; - около прорубей, родников, ключей и промоин; - на участках водоемов, где проводятся подледный лов рыбы. выколка льда; - под мостами, на поворотах и в узких местах.
7. ОБЩИЕ МЕРЫ БЕЗОПАСНОСТИ НА ЛЬДУ
7.1. Переходить замершие водоемы разрешается только в местах, где оборудованы специальные ледовые (пешеходные и автогужевые ) переправы.
В местах, где таких переправ нет, прежде, чем двигаться по льду, следует убедиться в его прочности. Прочность льда рекомендуется проверять пешней: прочный лед пробивается только после 2-3 ударов. Категорически запрещается проверять прочность льда ударом ноги по льду.
7.2. Запрещается передвигаться по непрочному льду, приближаться к трещинам, скатываться на лыжах, санках и коньках с берега на тонкий лед. Во время ледохода нельзя кататься на льдинах или переправляться по по ломанному льду, а также спускаться на лед в незнакомых местах, особенно с обрывов.

- су қоймасының өткелге түсер аузының екi бетiне құтқару шеңберлерi, арқан, құтқару сатылары мен тақтайлары iлiнген қалқандар қойылады. Оның әрқайсысына "Суға батып бара жатқандарға лақтыр" деп жазылады. Қалқанның жанында мұз ойылып кеткен жағдайда көмек көрсету үшiн ұзындығы 5-6 м. диаметрi 10-12см. бөрене жатуы керек:
- күн сайын таңертең және кешкiлiк, ал жылымық күндерi күндiзгi уақытта да мұздың қалыңдығы өлшенiп, оның бүкiл жол бойындағы, әсiресе ағыны қатты ойығы терең тұстардағы құрылымы анықталады;
- мұздың еруi жүк көтеру қабiлетiнiң азаюын болдырмау үшiн мұз жолының көлiк өтетiн тұсы үнемi қардан тазартылып, ал кiрме жолға дүркiн-дүркiн күл мен қиыршық тастар төселiнедi. Өткелдерi жабдықтау мен ұстау ережелерiн сақтамағаны үшiн лауазымды адамдарға 10/он/-нан 20/жиырма/-ға дейiн және заңды тұлғаларға 50/елу/-ден 100/жүз/-дейiнгi айлық есептiк көрсеткiштер көлемiнде айыппұл салынады.
6. Мұз айдынын және ойын алаңдарын жабдықтау
6.1. Мұз қатқан су қоймаларына және ойын алаңдарын мұз айдынын жабдықтау кезiнде тереңдiгi 100-120 см-ден аспайтын тұстар таңдап алынады. Сырғанақ /ойын алаңы/ алаңындағы мұздың қалыңдығы 25 см-ден кем болмауы керек.
6.2. Мұз айдыны аумағы сайғақтармен қоршалады. Мұз айдыны маңына құтқару құралдары /арқан, тақтай, саты, т.б./ iлiнген қалқан орнатылады.
6.3. Мұз айдынында тұрақты кезекшiлiк ұйымдастырылады.
6.4. Мұз айдыны мен ойын алаңдарын: - өндiрiс орындарының ағын суы құйылатын мұз айдыны маңында; - ағысы қатты жерлерде; - суға малына қатқан заттар, қамыс, құрақ, т.б. бар учаскелерiн; - жылым, бұлақ, бастау және ойық маңында; - мұз астынан балық аулайтын, мұз ойылатын су қоймалары учаскелерде; - көпiр астында, бұрылыстарда және қылта жерлерде жабдықтауда тыйым салынады.
7. Мұз үстiнде сақтандырудың жалпы шаралары
7.1. Мұз басқан су қоймаларын арнаулы мұз өткелдерi /жаяулар мен автокөлiкке арналған/ жасалған тұстардан ғана өтуге рұқсат етiледi. Мұндай өткелдер жоқ жерлерден өтерде алдымен ол жердегi мұздың берiктiгiне көз жеткiзiп алу керек. Мұздың берiктiгiн ағаш келтектi сүйменмен шұқып байқаған жөн, қатты ұстасқан мұз 2-3 соққыдан соң ғана ойыла бастайды. МҰЗДЫҢ БЕРIКТIГIН ӨКШЕМЕН СОҚҚЫЛАП БАЙҚАУҒА ҚАТАҢ ТЫЙЫМ САЛЫНАДЫ
7.2. Жұқа мұз үстiмен жүруге, мұзы шытынаған тұстарға жақындауға, жұқа мұз үстiне жағадан шаңғымен, шанамен, конькимен сырғанап түсуге болмайды. Мұз жүрiп жатқан кезде мұз сынықтарында сырғанауға немесе олар арқылы арғы бетке өтуге, сондай-ақ мұз бетiне ой-шұқыры беймәлiм тұстардан, әсiресе жарғабақтан түсуге болмайды.

7.3. Не разрешается переходить и переезжать реку (водоем) по льду в запрещенных и опасных местах. Следует внимательно следить за предупредительными щитами.
С появлением талой воды категорически запрещается спускаться на лед.
8. ПРАВИЛА УСТРОЙСТВА, СОДЕРЖАНИЯ И ПОЛЬЗОВАНИЯ СТАНЦИЯМИ (ПУНКТАМИ) ПРОКАТА ПЛАВСРЕДСТВ
8.1. Устройство и ввод в эксплуатацию станции (пунктов) проката плавсредств допускается с разрешения местного исполнительного органа по предварительному согласованию с органами облспасвода и государственного санитарного надзора.
Устройство и ввод в эксплуатацию станции (пунктов) проката плавсредст без специального разрешения влечет штраф на граждан в размере до 5 (пяти) месячных расчетных показателей, на должностных лиц в размере от 10 (десяти) до 20 (двадцати) и на юридических лиц - от 50(пятидесяти) до 100 (ста) - месячных расчетных показателей.
8.2. Лодочный причал должен быть снабжен спасательными кругами (один круг на 10 м линии причала), другими спасательными средствами и пожарным инвентарем.Нарушение требований, предъявляемых к лодочному причалу,влечет штраф на должностных лиц в размере от 10 (десяти) до 20 (двадцати)и на юридических лиц - от 50 (пятидесяти) до 100 (ста) месячных расчетных показателей.
8.3. Водная акватория пункта проката должна быть обозначена плавучими знаками, выход за которые плавсредствами проката запрещается
Необозначение плавучими знаками водной акватории пункта проката влечет штраф на граждан в размере до 5 (пяти) месячных расчетных показателей, на должностных лиц в размере от 10 (десяти) до 20 (двадцати) и на юридических лиц от 50 (пятидесяти) до 100 (ста) месячных расчетных показателей.
8.4. При каждой станции проката создается спасательный пост, имеющий дежурную лодку со спасательными принадлежностями и дружинниками - спасателями, а также радиотрансляционную установку.
Невыполнение вышеуказанных требований влечет штраф на граждан в размере до 5 (пяти) месячных расчетных показателей, на должностных лиц от 10 (десяти) до 20 (двадцати) и на юридических лиц - от 50 (пятидесяти) до 100 (ста) месячных расчетных показателей.
8.5. Суда, представляемые на прокат, должны быть в исправном состоянии, иметь комплекты уключин и весел, причальный конец, черпак для воды и спасательные принадлежности.
Невыполнение установленных требований к судам, предоставляемым на прокат, влечет штраф на граждан в размере до 5 (пяти) месячных расчетных показателей, на должностных лиц в размере от 10 (десяти) до 20 (двадцати) и на юридических лиц - от 50 (пятидесяти; до 100 (ста) месячных расчетных показателей.

7.3. Өзенде /су қоймасында/ тыйым салынған мұз үстiмен және қауiптi тұстардан өтуге рұқсат етiлмейдi. Ескертпе қалқандарға мұқият қарап отыру керек.
Қызыл су жүргенде мұз үстiне шығуға қатаң тыйым салынады.
8. Жүзу құралдарын жалға беретiн стансаларын /пункттерiн/ құру,  ұстау және пайдалану ережелерi
8.1. Жүзу құралдарын жалға беретiн стансаларды /пункттердi/ құруға және пайдалануға беруге облсуқұтқару мен мемлекеттiк санитарлық қадағалау органдарының арнайы келiсiмi бойынша жергiлiктi атқару ұйымының рұқсатымен берiледi.
Арнаулы жүзу құралдарын жалға беретiн стансалардың рұқсатынсыз /пункттер/ құрғаны және пайдалануға бергенi үшiн азаматтарға 5/бес/-ке дейiнгi айлық есептiк көрсеткiшi, лауазымды адамдарға 10/он/-нан 20/жиырма/-ға дейiнгi және заңды тұлғаларға 50/елу/-ден 100/жүз/-ге дейiнгi айлық есептiк көрсеткiш көлемiнде айыппұл салынады.
8.2. Қайық тұратын аймақ құтқару шеңберлерiмен /аймақ желiсiнiң бiр шеңберi 10 м./, басқа да құтқару құралдарымен және өрт сөндiру жарақтарымен жабдықталуға тиiс.
Қайық айлағына қойылатын талаптарды бұзған лауазымды адамдар 10/он/-нан 20 /жиырма/-ға дейiнгi және заңды тұлғалар-50/елу/-ден 100/жүз/-ге дейiнгi айлық есептiк көрсеткiштер көлемiнде айыппұл төлейдi.
8.3. Жалға беру пунктiнiң су айдыны қалқыма белгiлермен белгiленуге тиiс, жалға беру орнының жүзу құралдарымен оның арғы жағына шығуға тыйым салынады.
Жалға беру пунктiнiң су айдынын қалқыма белгiлермен белгiлемегенi үшiн азаматтарға 5/бес/-ке дейiнгi айлық есептiк көрсеткiшi, лауазымды адамдарға 10/он/-нан 20 /жиырма/-ға дейiнгi және заңды тұлғаларға 50/елу/-ден 100/жүз/-ге дейiнгi айлық есептiк көрсеткiштер көлемiнде айыппұл салынады.
8.4. Әрбiр жалға беру стансасы жанынан құтқарушы керек-жарақтар мен жасақшы-құтқарушылары, сондай-ақ радио-хабарын тарататын қондырғысы бар кезекшi қайығы бар құтқарушы күзет құрылады.
Жоғарыда айтылған талаптарды орындамаған азаматтардан - 5/бес/-ке дейiнгi айлық есептiк көрсеткiшi, лауазымды адамдардан 10/он/-нан 20/жиырма/-ға дейiнгi және жеке тұлғалардан 50/елу/-ден 100/жүз/-ге дейiнгi айлық есептiк көрсеткiштер көлемiнде айыппұл алынады.
8.5. Жалға берiлетiн қайықтардың мiндеттi түрде ақаусыз, iлмектер жиынтығы ескектерi, айлақта тоқтайтын орны, су алатын ожауы мен құтқарушы керек-жарақтары болуға тиiс.
Жалға берiлетiн қайықтарға қойылатын талаптарды орындамағаны үшiн азаматтарға 5/бес/-ке дейiнгi айлық есептiк көрсеткiшi, лауазымды адамдарға 10/он/-нан 20/жиырма/-ға дейiнгi және жеке тұлғаларға 50/елу/-ден 100/жүз/-ге дейiнгi айлық есептiк көрсеткiштер көлемiнде айыппұл салынады.

8.6. Кассы станции проката и скамьи для отдыхающих должны находиться на берегу. Место посадки и высадки из лодок изолируется от мест их ожидания. Посадки и высадка производится под наблюдением охранника - спасателя станции проката.
9. МЕРЫ, ОБЕСПЕЧИВАЮЩИЕ БЕЗОПАСНОСТЬ НАСЕЛЕНИЯ ПРИ ПРОИЗВОДСТВЕ РАБОТ ПО ВЫЕМКЕ ГРУНТА
9.1. Производство работ по выемке грунта вблизи берегов рек, озер и других водных объектов, особенно в местах массового купания людей, должно быть согласовано с местным исполнительным органом, областным управлением по чрезвычайным ситуациям, соответствующими подразделениями речного флота, облспасвода и другими заинтересованными организациями.
9.2. Обеспечение безопасности людей у котлованов, заполненных водой до окончания работ возлагается на руководителя организации, производящей выемку грунта.
9.3. По окончании выемки грунта в котлованах, заполненных водой, производится выравнивание дна от береговой черты до глубины 1,7 м. Небольшие котлваны в местах массового отдыха населения должны быть засыпаны (выровнены) организациями, которые производили выемку грунта.
10. ОПИСАНИЕ ЗНАКОВ БЕЗОПАСНОСТИ НА ВОДЕ
10.1. Знаки безопасности на воде устанавливаются на берегах водных объектов с целью обеспечения безопасности граждан при пребывании их у воды н на воде.
10.2. Знаки имеют форму прямоугольника с размерами сторон не менее 50 х 60 см и изготавливаются из деревянных досок, толстой фанеры, металлических листов или другого прочного материала. Знаки устанавливаются на видных местах и укрепляются на столбах (деревянных, металлических, железобетонных и т.п.), врытых в землю. Высота столбов над землей должна быть не менее 2,5 м.
10.3. Надписи на знаках делаются черной или белой краской.
10.4. Характеристика знаков безопасности на воде. N п/п Надпись на знаке - Общий вид знака 1 2 3 1. Место для купания (с В зеленой рамке. Надпись сверху. Ниже изображен указанием границ в плывущий человек. Знак укрепляется на белом столбе метрах) 2. Место для купания В зеленой рамке. Надпись сверху. Ниже изображены двое детей (с указанием стоящих в воде детей. Знак укрепляется на белом столбе границ в метрах) 3. Место для купания В зеленой рамке. Надпись сверху. Ниже изображена животных (с указанием плывущая собака. Знак укрепляется на белом столбе. границ в метрах) 4. Купаться запрещено (с В красной рамке. Надпись сверху. Ниже изображен указанием границ в плювущий человек. Изображение перечеркнуто красной метрах) чертой по диагонали с верхнего левого угла. Знак укрепляется на красном столбе. 5. Нырять запрещено. В красной рамке. Надпись сверху. Ниже изображен ныряющий человек. Изображение перечеркнуто красной чертой по диагонали с верхнего левого угла. Знак укрепляется на красном столбе. 6. Движение плавсредств В красной рамке. Надпись сверху. Ниже изображено запрещено. маломерное судно, с подвесным мотором. Изображение перечеркнуто красной чертой по диагонали с верхнего левого угла. Знак плавающий. Выставляется вместе с буями ограждения акватории пляжа. 7. Переход (переезд) по Весь окрашен в зеленый цвет. Надпись посредине, белая льду разрешен Знак укрепляется на белом столбе 8. Переход (переезд) по Весь окрашен в красный цвет. Надпись посредине, льду запрещен белая. Знак укрепляется на красном столбе.

8.6. Стансалардың кассалары мен демалушыларға арналған орындықтар жағада болуға тиiс. Отырғызу және қайықтардан түсiру орындары олар күтiп тұратын жерден оқшауланады, отырғызу және түсiру жалға берушi стансаның құтқарушысының бақылауымен жүргiзiледi.
9. Топырақты шығару жұмыстары жүргiзу кезiнде халықтың қауiпсiздiгiн қамтамасыз ететiн шаралар
9.1. Өзенге, көлге және басқа су объектiлерiне жақын жерде, әсiресе адамдар жаппай суға шомылатын орындарда топырақ шығару жөнiнде жұмыстарды жүргiзу жергiлiктi атқару органымен, төтенше жағдайлар жөнiндегi облыстық басқармамен, өзен флотының тиiстi бөлiмшелерiмен, облсуқұтқару қызметiмен және басқа да мүдделi ұйымдармен келiсуге тиiс.
9.2. Су толған қазаншұңқырлар маңындағы адамдарды сақтандыруды қамтамасыз ету жұмыс аяқталғанша топырақ шығаруды жүргiзушi ұйымның басшысына жүктеледi.
9.3. Су толған қазаншұңқырлардан топырақ шақыру жұмысы аяқталғаннан кейiн жағалаудан 1,7 м. тереңдiкке дейiнгi су табанын тегiстеу жүргiзiледi. Көпшiлiк демалатын орындардағы шағын қазаншұңқырлар топырақ шығарулар жүргiзген кәсiпорын, ұйым тарапынан бiтелуi /тегiстелуi/ керек.
10. Судан сақтандыру белгiлерiнiң сипаттамасы
10.1. Судан сақтандыру белгiлерi су нысандары жағалауына су жиегiнде және суда жүрген азаматтардың қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету мақсатында орнатылады.
10.2. Белгiлердiң әр тұсы кем дегенде 50х60 см. тiкбұрыш пiшiнді болып келедi және ағаш тақтайдан, қалың фанерден, металл тiлсемнен немесе басқа да берiк нәрседен жасалады. Белгiлер көрнекi жерлерге қойылады және жерге орнатылған бағаналарға /ағаш, металл, темiрбетон, т.б./ бекiтiледi. Бағаналардың жер бетiнен биiктiгi 2,5 кем болмауы керек.
10.3. Белгiлерге жазу қара немесе ақ бояумен түсiріледi.
10.4. Судан сақтандыру белгiлерiнiң сипаттамасы: NN Белгiдегi жазу Белгiнiң жалпы түрi 1 2 3 1 Суға түсетiн орын /метрмен Жасыл қоршауға алынады. өлшегендегi шекарасы Жазу бетiне жазылады. көрсетiледi/ Төменде жүзiп келе жатқан адам бейнесi, белгi ақ бағанға бекiтiледi. 2. Балалар суға түсетiн орын Жасыл қоршауға алынады /метрмен өлшегендегi шекарасы Жазу бетiне жазылады. көрсетiледi/ Төменде iшiнде тұрған екi баланың бейнесi. Белгi ақ бағанға бекiтiледi. 3. Жануарлар суға түсетiн тыйым Жасыл қоршауға алынады. салынады /метрмен өлшегендегi Жазу бетiне жазылады. шекарасы көрсетiледi/ Төменде жүзiп келе жатқан ит бейнесi. Белгi ақ бағанға бекiтiледi. 4. Суға түсуге тыйым салынады Қызыл қоршауға алынады. /метрмен өлшегендегi Жазу бетiне жазылады, шекарасы көрсетiледi/ төменде жүзiп келе жатқан адам бейнесi. Бейне жоғарыдағы сол бұрыштан бастап қызыл белдеумен айқара сызылады. Белгi қызыл бағанға бекiтiледi. 5. Сүңгуге тыйым салынады. Қызыл қоршауға алынады. Жазу бетiне жазылады, жүзiп бара жатқан адам бейнесi, бейне жоғарыдағы сол бұрыштан бастап қызыл белдеумен айқара сызылады. Белгi қызыл бағанға бекiтiледi. 6. Жүзу құралдарымен жүруiне Қызыл қоршауға алынады. Жазу тыйым салынады. бетiне жазылады, төменде моторлы шағын кеме бейнесi, бейне жоғарыдағы сол бұрыштан бастап қызыл белдеумен айқара сызылады. Жүзу бейнесi. Жағажайдың бетiн қоршайтын белгiлермен қатар қойылады. 7. Мұз үстiмен жүруге болады. Тұтастай жасылмен боялады. Жазу ортасында, ақ түстi. Белгi ақ бағанға орнатылады. 8. Мұз үстiмен жүруге тыйым Тұтастай қызыл түске боялады. салынады. Жазу ортасында, ақ түстi. Белгi қызыл бағанға орнатылады.

11. ОТВЕТСТВЕННОСТЬ ЗА НАРУШЕНИЕ ПРАВИЛ ОХРАНЫ ЖИЗНИ ЛЮДЕЙ НА ВОДОЕМАХ Сев.-Каз.области
11.1. За нарушение настоящих Правил устанавливается административная и материальная ответственность.
11.2. Контроль за выполнением требований настоящих Правил возлагается на местные исполнительные органы, областное управление по чрезвычайным ситуациям и облспасвод;
11.3. Для осуществления полномочий по контролю за исполнением Обязательных правил безопасности граждан на водоемах Северо-Казахстанской области облспасводу предоставляется право:
- направлять организациям всех форм собственности обязательные для исполнения предписания по фактам нарушения требований безопасности на водах и мерах по соблюдению нормативно-правовых и нормативно-технических актов;
- проводить на договорной основе техническое освидетельствование водных объектов массового пользования, средств передвижения и переправ на воде, запрещать пользование ими, применять в установленном порядке меры административного воздействия в отношении граждан,организаций всех форм собственности в случае нарушения ими правил безопасности на водах:
- осуществлять контроль за деятельностью спасательных станций и постов организаций всех форм собственности по разработке и выполнению мероприятий, направленных на предупреждение чрезвычайных ситуаций на воде;
- возвращать все маломерные суда к причалам и пристаням при приближении штормовой погоды и в случаях выхода их за границы района, отведенного для плавания, или выхода спортсменов на тренировки без сопровождения катера или моторной лодки.
11.4. Указания представителей облспасвода о мерах безопасности на водах являются обязательными для администрации пляжей, баз отдыха и других водных объектов; для всех граждан, пользующихся ими; для судоводителей маломерных судов; а также юридических лиц независимо от форм собственности и физических лиц, занимающихся предпринимательской и иной деятельностью без образования юридического лица.
Приложение № 2
к решению Северо-Казахстанского областного Маслихата от 30 октября 1998 г. № 19/5
ПРОТОКОЛ-ПОСТАНОВЛЕНИЕ
о нарушении "Обязательных правил безопасности граждан на водоемах" от "_____"_________1999г. _________________________________________________________________________ (название органа,составившего протокол) ___________________________________________________________________________ (фамилия,имя,отчество,должность) ___________________________________________________________________________ (место совершения правонарушения) __________________________________________________________________________ (содержание нарушения со ссылкой на Пункты Правил) ___________________________________________________________________________ Объяснение нарушителя: __________________________________________________________ ___________________________________________________________________________ СВЕДЕНИЯ О НАРУШИТЕЛЕ 1. __________________________________________________________________________ (Ф.И.О.,должность) 2. ___________________________________________________________________________ (дом.адрес,номер телефона) 3. ___________________________________________________________________________ (наименование организации,телефон) 4.Расчетный счет ____________________________________банк______________________ Подписи составивших акт______________ ______________ 5.Обязан явиться в административную комиссию"____"________1999г. 6. С протоколом ознакомлен________________________________ (подпись нарушителя) ______________________________(линия отреза) _____________________________ Решение административной комиссии: За нарушение статьи ______"Обязательных правил безопасности граждан на водоемах области"наложить на_____________________________________________________________ (Ф.И.О.) Штраф в размере______тенге. Штраф должен быть внесен не позднее_________________ на расчетный счет N ____________________________________________________________ Протокол постановления получил__________________________________________________ подпись
ИЗВЕЩЕНИЕ
об удержании штрафа за нарушение "Обязательных правил безопасности на водоемах области" Областной водно-спасательной службе ___________________________________________ (Ф.И.О.) Штраф, наложенный "____" _____"1999г. на _______________________________________ (Ф.И.О.место работы, должность) __________________________________________________________________________ в сумме___________________________тенге внесен на расчетный счет/_______________ Секретарь административной комиссии_______________________________

11. Солтүстiк Қазақстан облысының су қоймаларында адамдар өмiрiн қорғауға ережелерiн бұзғаны үшiн жауапкершiлiк
11.1. Осы ережелердi бұзғаны үшiн әкiмшiлiк және материалдық жауапкершiлiк белгiленедi.
11.2. Осы ережелердiң талаптарын орындауға бақылау жасау жергiлiктi атқару ұйымдарына төтенше жағдайлар жөнiндегi облыстық басқармаға және облсуқұтқару қызметiне жүктеледi.
11.3. Алматы облысының су қоймаларында азаматтарды сақтандырудың Мiндеттi ережелерiнiң орындалуын бақылау жөнiндегi жүзеге асыру үшiн облсуқұтқару қызметiне төмендегiдей құқықтар берiледi:
- меншiктiң барлық түрiндегi ұйымдарға судағы қауіпсiздiк талаптарын және нормативтiк-құқықтық, нормативтiк-техникалық актiлердi сақтау шараларын бұзу фактiлерi бойынша орындалуы мiндеттi нұсқамалар жiберу:
- көпшiлiк пайдаланатын су нысандарына, судағы көлiк құралдары мен өткелдерге шарт негiзiнде техникалық куәландырулар жүргiзу, оларды пайдалануға тыйым салу, қауіпсiздiк ережесiн бұзған жағдайда азаматтарға меншiктiң барлық түрiндегi ұйымдар мен кәсiпорындарға белгiленген тәртiппен әкiмшiлiк шара қолдану:
- судағы төтенше жағдайлардың алдын алуға бағытталған шараларға талдау жасау және орындау жөнiндегi меншiктiң барлық түрiне жататын ұйым, кәсiпорындардың ведомстволық құтқару стансалары мен қызметiне бақылау жасау:
- күштi дауыл қарсаңында және суда жүзуге арналған аудан шекарасынан шығып кеткенде немесе спортшылар жаттығуға катер не моторлы қайықсыз шығып кеткенде барлық шағын кемелердi айлаққа қайтару құқы берiледi.
11.4. Облсудан құтқару қызметi өкiлдерiнiң судан сақтандыру шаралары туралы нұсқаулары: жағажай, демалыс базалары, және басқа да су нысандары әкiмшiлiктерi үшiн: соларды пайдаланушы барлық азаматтар үшiн: шағын кемелердi жүргiзушiлер үшiн, сондай-ақ меншiктiң балық түрiне қарамастан заңды тұлғалар мен кәсiпкерлерге және жеке тұлға құрмастан басқа қызметпен айналысатын адамдарға мiндеттi.
N 2 қосымша
Солтүстiк Қазақстан облыстық Мәслихатының 1998 жылғы 30 қазандағы 19/5 шешiмiмен бекiтiлген
Азаматтарды су қоймаларында сақтандырудың "Мiндеттi ережелерiнiң" бұзылуы туралы Хаттама-қаулы "__"_______199_ж _____________________________________________________ хаттаманы жасаушы органының атауы ______________________________________________________________ /аты-жөнi, қызметi/ ______________________________________________________________ / құқық бұзылған жер/ ______________________________________________________________ /ереже пункттерiне сiлтеме жасай келе құқық бұзулар мазмұны/ ______________________________________________________________ Құқық бұзушының түсiнiктемесi ________________________________ ______________________________________________________________ Құқық бұзушы туралы мәлiмет 1. ____________________________________________________________ /аты-жөнi, қызметi/ 2. ____________________________________________________________ /мекен-жайы, телефоны/ 3. ____________________________________________________________ / ұйымның атау, телефоны/ 4. Есепшот_________________банк _______________________________ Акт жасаушылардың қолы _____________________________ 5. "__"_______199_ж. сағатта әкiмшiлiк комиссиясына келуi мiндеттi. 6. Хаттамамен таныстым ________________________________________ / қағазды қиятын жер/ Әкiмшiлiк комиссияның шешiмi: Облыстың су қоймаларында азаматтарды сақтандырудың мiндеттi ережелерiн баптарын бұзған үшiн ________________________________________________ /аты-жөні, әкесінің аты/ ____________теңге көлемiнде айыппұл. Айыппұл _________________ есепшотына ____________ қалдырылмай төленсiн Қаулы хаттамасын алдым ______________________________________ / қолы/ Облыстық су қоймаларында азаматтарды сақтандырушының. Мiндеттi ережелерiн бұзғаны үшiн айыппұл алу жөнiндегi Хабарлама Облыстық судан құтқару қызметiне ___________________________ /аты-жөнi/ 199_ж. "___"______ _______________________________________ /аты-жөнi, жұмыс орны/ айыппұл салынады _________________ теңге көлемiнде ____________есепшотына енгiзiледi Әкiмшiлiк комиссиясының хатшысы