О порядке приобретения и утраты статуса открытого народного акционерного общества
Постановление Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам от 4 февраля 1999 года № 22. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12.02.1999 г. за N 684. Утратил силу - постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 4 июля 2003 г. N 218
Во исполнение статьи 7 Закона Республики Казахстан "Об акционерных обществах" Z980281_  от 10 июля 1998 года Национальная комиссия Республики Казахстан по ценным бумагам (далее именуемая "Национальная комиссия") постановляет:
1. Установить, что статус открытого народного акционерного общества (далее именуемого "Народное общество") приобретается открытым акционерным обществом на основании постановления Директората Национальной комиссии о присвоении данному обществу статуса Народного общества.
2. Установить, что открытое акционерное общество, которое соответствует признакам Народного общества, определенным пунктом 1 статьи 7 вышеназванного Закона, обязано в течение тридцати дней по окончании календарного года представить Управлению корпоративных финансов центрального аппарата Национальной комиссии следующие документы вместе с сопроводительным письмом:
1) оперативные сведения о размере своих активов по состоянию на 1 января текущего года;
2) справку регистратора данного общества о числе его акционеров по состоянию на 1 января текущего года;
3) справку организатора торгов с ценными бумагами о котировке акций данного общества на сегменте (секторе) рынка ценных бумаг, обслуживаемом организатором торгов, по состоянию на 1 января текущего года с указанием видов и категорий котируемых акций, уровней допуска котируемых акций к обращению, помесячных и суммарных объемов сделок с котируемыми акциями за истекший календарный год в деньгах и штуках ценных бумаг (при отсутствии сделок - объемов спроса и предложения), минимальных, максимальных и средневзвешенных цен сделок с котируемыми акциями по месяцам истекшего календарного года (при отсутствии сделок - максимальных цен спроса и минимальных цен предложения).
3. Установить, что в течение тридцати дней по окончании календарного года нижеуказанные организации обязаны представлять в Управление лицензирования и надзора центрального аппарата Национальной комиссии следующие письменные сведения:
1) регистраторы - об обслуживаемых ими открытых акционерных обществах, число акционеров в каждом из которых по состоянию на 1 января текущего года составляет не менее пятисот;

Ашық халықтық акционерлiк қоғам мәртебесiн алудың және жоюдың тәртiбi тypaлы
Қаулы Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөніндегі ұлттық комиссиясы 1999 жылы 4 ақпан N 22 Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 12.02. 1999 ж. тіркелді. Тіркеу N 684. Күші жойылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2003 жылғы 4 шілдедегі N 218 қаулысымен.
"Акционерлiк қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 10 шiлдедегі заңының  7-бабын орындау мақсатында Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы (бұдан әрi "Ұлттық комиссия" деп аталады) қаулы етеді:
1. Ашық акционерлiк қоғамның ашық халықтық акционерлiк қоғам мәртебесiн (бұдан әрi "Халықтық қоғам" деп аталады) Ұлттық комиссия Директоратының осы қоғамға Халықтық қоғам мәртебесiн беру туралы қаулысымен алатындығы белгiленсiн.
2. Жоғарыда аталған заңның 7-бабының 1-тармағымен айқындалған Халықтық қоғам белгiлерiне сәйкес келетiн ашық акционерлiк қоғамның күнтiзбелiк жыл аяқтанғаннан кейiн отыз күннiң iшiнде Ұлттық комиссия орталық аппаратының Корпоративтiк қаржылар басқармасына жолдама хатпен бiрге мынадай құжаттар тапсыруға мiндеттi екендiгі белгiленсiн:
1) ағымдағы жылдың 01 қаңтары жағдайына өз активтерінің мөлшерлерi туралы жедел мәлiметтер;
2) ағымдағы жылдың 01 қаңтары жағдайына осы қоғам акционерлерінің саны туралы оның тiркеушісінің анықтамасы;
3) ағымдағы жылдың 01 қаңтары жағдайына бағалы қағаздармен сауда-саттық ұйымдастырушының бағасы кесiлетiн акциялардың түрлерi мен санаттарын көрсете отырып, бағалы қағаздар рыногының сауда-саттық ұйымдастырушы қызмет көрсететiн сегментiнде (секторында) осы қоғамның акцияларының бағаларын кесу, бағасы кесiлетiн акцияларды айналысқа жiберу деңгейi, аяқталған күнтiзбелiк жылғы бағасы кесiлген акциялармен жасалған мәмiлелердiң (мәмiлелер болмағанда - сұраныс пен ұсыныстың көлемдерi) ақшалай және бағалы қағаздардың даналары түрiндегi айлық және жиынтық көлемдерi, аяқталған күнтiзбелiк жылдың айлары бойынша бағасы кесiлген акциялармен жасалған мәмiлелердiң ең төменгi, ең жоғарғы және орташа бағалары (мәмiлелер болмағанда - сұраныстың ең жоғарғы бағасы және ұсыныстың ең төменгi бағасы) туралы анықтамасы.
3. Күнтiзбелiк жыл аяқталғаннан кейiн отыз күн iшiнде мына аталған ұйымдардың Ұлттық комиссия орталық аппаратының Лицензиялау және қадағалау басқармасына мынадай жазбаша мәлiметтер беруге мiндеттi екендiгі белгiленсiн:
1) тiркеушiлер - олар қызмет көрсететiн, ағымдағы жылдың 01 қаңтары жағдайына әрқайсының акционерлерiнiң саны кемiнде бес жүз болатын ашық акционерлiк қоғамдар туралы;

2) организаторы торгов с ценными бумагами - об открытых акционерных обществах, чьи акции котируются на сегментах (секторах) рынка ценных бумаг, обслуживаемых данными организаторами торгов по состоянию на 1 января текущего года, с указанием данных, определенных подпунктом 3) пункта 2 настоящего Постановления.
4. Установить, что в течение двух рабочих дней после получения сведений, указанных в пункте 3 настоящего Постановления, Управление лицензирования и надзора центрального аппарата Национальной комиссии формирует список открытых акционерных обществ, обладающих признаками Народных обществ с точки зрения числа их акционеров и котировки их акций на организованном рынке ценных бумаг, и передает данный список Управлению корпоративных финансов центрального аппарата Национальной комиссии.
По получении данного списка, но не ранее чем по истечении тридцати дней по окончании календарного года, Управление корпоративных финансов центрального аппарата Национальной комиссии сверяет его с перечнем открытых акционерных обществ, представивших документы в соответствии с пунктом 2 настоящего Постановления, и рассылает требования (за подписью курирующего Исполнительного директора - члена Национальной комиссии) открытым акционерным обществам, включенным в данный список, но не представившим документы Национальной комиссии в соответствии с пунктом 2 настоящего Постановления, о необходимости представления оперативных сведений о размерах их активов по состоянию на 1 января текущего года в течение десяти рабочих дней со дня получения таких требований.
5. Установить, что открытое акционерное общество, которое соответствует признакам Народного общества, определенным пунктом 1 статьи 7 вышеназванного Закона, и желает получить статус Народного общества в течение текущего года должно представить Управлению корпоративных финансов центрального аппарата Национальной комиссии следующие документы, составленные по состоянию на одну и ту же дату, отстоящую не более чем на три месяца от даты подачи заявления о присвоении статуса Народного общества:
1) заявление произвольной формы о присвоении статуса Народного общества;
2) сведения о размере активов данного общества;
3) справку регистратора данного общества о числе его акционеров;
4) справку организатора торгов с ценными бумагами о котировке акций данного общества на сегменте (секторе) рынка ценных бумаг, обслуживаемом организатором торгов, с указанием видов и категорий котируемых акций, уровней допуска котируемых акций к обращению, помесячных и суммарных объемов сделок с котируемыми акциями за истекший и текущий календарные годы в деньгах и штуках ценных бумаг (при отсутствии сделок - объемов спроса и предложения), минимальных, максимальных и средневзвешенных цен сделок с котируемыми акциями по месяцам истекшего и текущего календарных лет (при отсутствии сделок - максимальных цен спроса и минимальных цен предложения).

2) бағалы қағаздармен сауда-саттық ұйымдастырушылар - осы Қаулының 2 тармағының 3) тармақшасында айқындалған мәлiметтердi көрсете отырып, ағымдағы жылдың 01 қаңтары жағдайына бағалы қағаздар рыногының осы сауда-саттық ұйымдастырушылар қызмет көрсететiн сегментiнде (секторында) акцияларының бағалары кесiлетiн ашық акционерлiк қоғамдар туралы.
4. Осы Қаулының 3-тармағында көрсетiлген мәлiметтер алынғаннан кейiн екi жұмыс күнi iшiнде Ұлттық комиссия орталық аппаратының Лицензиялау және қадағалау басқармасы акционерлерінің санына және бағалы қағаздардың ұйымдасқан рыногында акцияларының бағалары кесiлуiне қатысты Халықтық қоғам белгiлерiн иеленген ашық акционерлiк қоғамдардың тiзiмiн қалыптастыратындығы және осы тiзiмдi Ұлттық комиссия орталық аппаратының Корпоративтiк қаржылар басқармасына беретiндiгi белгiленсiн.
Ұлттық комиссия орталық аппаратының Корпоративтiк қаржылар басқармасы осы тiзiм алынғаннан кейiн, бiрақ күнтiзбелiк жыл аяқталғаннан кейiн кемiнде отыз күн өткеннен кейiн оны осы Қаулының 2-тармағына сәйкес құжаттар тапсырған ашық акционерлiк қоғамдардың тiзбесiмен салыстырады және осы тiзiмге енгiзiлген, бiрақ Ұлттық комиссияға осы Қаулының 2-тармағына сәйкес құжаттар тапсырмаған ашық акционерлiк қоғамдарға олардың активтерінің мөлшерлерi туралы ағымдағы жылдың 01 қаңтарына жедел мәлiметтер берудiң қажеттiлiгi туралы талаптар (Ұлттық комиссияның жетекшілік ететiн Мүшесi-Атқарушы директорының қолымен) жiбередi, бұл мәлiметтер талаптар алынған күннен бастап он жұмыс күнi iшiнде берiлу керек.
5. Жоғарыда аталған заңның 7-бабының 1-тармағымен айқындалған Халықтық қоғам белгiлерiне сәйкес келетiн және Халықтық қоғам мәртебесiн алуға ниет бiлдiрген ашық халықтық қоғамның ағымдағы жылдың iшiнде Ұлттық комиссия орталық аппаратының Корпоративтiк қаржылар басқармасына Халықтық қоғам мәртебесiн беру туралы өтiнiш берген күннен бастап отыз күннен аспайтын күн жағдайына жасалған мынадай құжаттарды беру керектiгі белгіленсiн:
1) Халықтық қоғам мәртебесiн алу туралы еркiн үлгіде жазылған өтініш;
2) осы қоғамның активтерінің мөлшерi туралы мәлiметтер;
3) осы қоғам акционерлерінің саны туралы оның тiркеушiсiнiң анықтамасы;
4) бағалы қағаздармен сауда-саттық ұйымдастырушының бағасы кесiлетiн акциялардың түрлерi мен санаттарын көрсете отырып, бағалы қағаздар рыногының сауда-саттық ұйымдастырушы қызмет көрсететiн сегментiнде (секторында) осы қоғамның акцияларының бағаларын кесу, бағасы кесiлетiн акцияларды айналысқа жiберу деңгейлерi, аяқталған күнтiзбелiк жылғы бағасы кесiлген акциялармен жасалған мәмiлелердiң (мәмiлелер болмағанда - сұраныс пен ұсыныстың көлемдерi) ақшалай және бағалы қағаздардың даналары түрiндегi айлық және жиынтық көлемдерi, аяқталған күнтiзбелiк жылдың айлары бойынша бағасы кесiлген акциялармен жасалған мәмiлелердiң ең төменгi, ең жоғарғы және орташа бағалары (мәмілелер болмағанда - сұраныстың ең жоғарғы бағасы және ұсыныстың ең төменгі бағасы) туралы анықтамасы.

6. Установить, что Директорат Национальной комиссии рассматривает вопрос о присвоении данному открытому акционерному обществу статуса Народного общества в течение пяти рабочих дней со дня получения последнего из документов, указанных в пунктах 2 или 5 настоящего Постановления (в случае представления документов данным обществом в соответствии с пунктами 2 или 5 настоящего Постановления) или со дня получения оперативных сведений о размере активов данного общества (в случае представления данным обществом оперативных сведений о размере своих активов в соответствии с частью второй пункта 4 настоящего Постановления и при условии наличия у данного общества признака Народного общества с точки зрения размера активов).
7. Установить, что с момента принятия Директоратом Национальной комиссии решения о присвоении данному открытому акционерному обществу статуса Народного общества у него возникают дополнительные права и обязанности, установленные действующим законодательством для Народных обществ. При необходимости на ближайшем общем собрании акционеров данного общества в его устав должны быть внесены изменения и дополнения, связанные с приобретением статуса Народного общества.
8. Установить, что не позднее следующего рабочего дня после принятия Директоратом Национальной комиссии решения о присвоении данному открытому акционерному обществу статуса Народного общества копии такого решения направляются данному обществу, регистратору данного общества, территориальному управлению Министерства юстиции Республики Казахстан (обслуживающему территорию, на которой находится исполнительный орган данного общества), организаторам торгов с ценными бумагами и ассоциациям профессиональных участников рынка ценных бумаг.
9. Установить, что открытое акционерное общество, обладающее статусом Народного общества, обязано заявить в печатном издании (как оно определено частью семнадцатой статьи 2 вышеназванного Закона) и письменно известить Национальную комиссию (с приложением соответствующих подтверждающих документов) об утрате им статуса Народного общества по истечении шести месяцев с момента наступления любого из условий, определенных подпунктами 1)-3) пункта 3 статьи 7 вышеназванного Закона.
10. Установить, что в течение пяти рабочих дней со дня обнаружения утраты любого из нижеуказанных признаков ниженазванные организации обязаны представлять Национальной комиссии следующие сведения (которые передаются в Управление корпоративных финансов центрального аппарата Национальной комиссии):
1) регистратор открытого акционерного общества, обладающего статусом Народного общества, - об уменьшении числа акционеров данного общества ниже уровня, определенного пунктом 1 статьи 7 вышеназванного Закона;

6. Ұлттық комиссия Директоратының осы ашық акционерлiк қоғамға Халықтық қоғам мәртебесiн беру туралы мәселенi осы Қаулының 2 және 5-тармақтарында аталған құжаттардың соңғысын алған күннен бастап (осы қоғам осы Қаулының 2 және 5-тармақтарына сәйкес құжаттарды тапсырған жағдайда) немесе осы қоғамның активтерінің мөлшерi туралы жедел мәлiметтер алынған күннен бастап (осы қоғам осы Қаулының 4-тармағының екiншi бөлiгіне сәйкес өзiнiң активтерінің мөлшерi туралы жедел мәлiметтер тапсырған жағдайда) бес жүмыс күнi iшiнде қарайтындығы белгiленсiн.
7. Ұлттық комиссия Директоратының осы ашық акционерлiк қоғамға Халықтық қоғам мәртебесiн беру туралы шешiмi қабылданған сәттен бастап онда Халықтық қоғамдар үшiн қолданылып жүрген заңдармен белгiленген қосымша құқықтары мен мiндеттерi туындайтындығы белгіленсiн. Қажеттiлiгіне орай осы қоғам акционерлерінің жақында өтетiн жалпы жиналысында оның жарғысына Халықтық қоғам мәртебесiн алуға байланысты өзгерiстер мен толықтырулар енгiзілуi керек.
8. Ұлттық комиссия Директоратының осы ашық акционерлiк қоғамға Халықтық қоғам мәртебесiн беру туралы шешiмi қабылданғаннан кейiнгі күннен кешіктiрiлмей осындай шешімнiң көшермесінің осы қоғамға, осы қоғамның тiркеушiсiне, Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгінің аумақтық басқармасына (осы қоғамның атқарушы органы орналасқан аумаққа қызмет көрсететiн), бағалы қағаздармен сауда-саттық ұйымдастырушыларға және бағалы қағаздар рыногының кәсiпқой қатысушыларына жiберiлетiндiгі белгiленсiн.
9. Халықтық қоғам мәртебесiн иеленген ашық акционерлiк қоғамның оның Халықтық қоғам мәртебесiн жоғалтқандығы туралы жоғарыда аталған заңның 7 бабы 3-тармағының 1)-3) тармақшаларында айқындалған шарттарының кез-келгені басталған сәттен бастап алты ай өткеннен кейiн баспасөз басылымында (ол жоғарыда аталған заңның 2-бабының он жетiншi бөлiгінде айқындалған) жариялауға және Ұлттық комиссияға жазбаша хабарлауға (тиiстi растама құжаттарды қоса бере отырып) мiндеттi екендiгi белгiленсiн.
10. Төменде көрсетiлген белгiлердiң кез-келгенінің жойылғандығы анықталған күннен бастап бес жұмыс күнi iшiнде төменде аталған ұйымдар Ұлттық комиссияға мынадай мәлiметтердi беруге (олар Ұлттық комиссия орталық аппаратының Корпоративтiк қаржылар басқармасына берiледi) мiндеттi екендiгі белгiленсiн:
1) Халықтық қоғам мәртебесiн иеленген ашық акционерлiк қоғамның тiркеушiсi, - осы қоғамның акционерлерi санының жоғарыда аталған заңның 7-бабының 1-тармағында айқындалған деңгейден кемiп кетуi туралы;

2) организатор торгов с ценными бумагами открытого акционерного общества, обладающего статусом Народного общества, - о приостановлении или прекращении котировки акций данного общества на сегменте (секторе) рынка ценных бумаг, обслуживаемом данным организатором торгов. На основании полученных сведений Управление корпоративных финансов центрального аппарата Национальной комиссии формирует список Народных обществ, находящихся на контроле за соблюдением требований пункта 3 статьи 7 вышеназванного Закона, и, при необходимости, рассылает данным Народным обществам соответствующие напоминания.
11. Установить, что при несоблюдении открытыми акционерными обществами порядка приобретения и утраты статуса Народного общества, определенного настоящим Постановлением, Национальная комиссия вправе обратиться в правоохранительные органы по вопросу принудительного исполнения данными обществами законодательных требований и привлечения должностных лиц данных обществ к ответственности, установленной действующим законодательством.
12. Установить, что сведения о присвоении открытым акционерным обществам статуса Народного общества и об утрате данными обществами статуса Народного общества подлежат включению в Государственный реестр ценных бумаг.
13. Установить, что настоящее Постановление вводится в действие с момента его регистрации Министерством юстиции Республики Казахстан.
14. Юридическому управлению и Управлению корпоративных финансов центрального аппарата Национальной комиссии довести настоящее Постановление (после его введения в действие) до сведения субъектов рынка ценных бумаг, Министерства юстиции Республики Казахстан и его территориальных управлений.
15. Контроль за исполнением настоящего Постановления возложить на Управление корпоративных финансов (общий контроль) и Управление лицензирования и надзора центрального аппарата Национальной комиссии.
Председатель Национальной комиссии
Члены Национальной комиссии

2) Халықтық қоғам мәртебесiн иеленген ашық акционерлiк қоғамның бағалы қағаздарымен сауда-саттық ұйымдастырушы, - бағалы қағаздар рыногының осы сауда-саттық ұйымдастырушы қызмет көрсететiн сегментiнде (секторында) осы қоғамның акцияларының бағаларын кесу тоқтатыла тұрғандығы немесе тоқтатылғандығы туралы.
Ұлттық комиссия орталық аппаратының Корпоративтiк қаржылар басқармасы алынған мәлiметтердiң негізiнде жоғарыда аталған заңның 7 бабы 3-тармағының талаптарын сақтау үшiн бақылауда тұрған Халықтық қоғамдардың тiзiмiн қалыптастырады және қажеттiлігіне орай осы Халықтық қоғамдарға тиiстi ескертпелер жiбередi.
11. Ашық акционерлiк қоғамдар Халықтық қоғам мәртебесiн алудың және жоюдың тәртiбiн сақтамаған кезде Ұлттық комиссия осы қоғамдардың заң талаптарын ықтиярсыз орындаулары және осы қоғамдардың лауазымды тұлғаларын қолданылып жүрген заңдармен белгiленген жауапкершілікке тарту жөніндегi мәселемен құқық қорғау органдарына жүгінуге құқылы екендiгі белгiленсiн.
12. Ашық акционерлiк қоғамдарға Халықтық қоғам мәртебесiн беру туралы және осы қоғамдардың Халықтық қоғам мәртебесiн жоғалтқандығы туралы мәлiметтердiң Бағалы қағаздардың мемлекеттiк тiзiлiмiне енгізiлулерiне жататындығы белгiленсiн.
13. Осы Қаулының Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде тiркелген сәттен бастап күшiне енгiзiлетiндiгi белгiленсiн.
14. Ұлттық комиссия орталық аппаратының Заң және Корпоративтiк қаржылар басқармасы осы Қаулыны (ол күшiне енгiзiлгеннен кейiн) бағалы қағаздар рыногы субъектiлерінің, Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнің және оның аумақтық басқармаларының назарына жеткiзсiн.
15. Осы Қаулының орындалысына бақылау жасау Ұлттық комиссия орталық аппаратының Корпоративтiк қаржылар басқармасына (жалпы бақылау) және Лицензиялау және қадағалау басқармасына жүктелсiн.
Ұлттык комиссияның Төрағасы