Об утверждении Инструкции об обязательной продаже выручки в иностранной валюте от экспорта товаров (работ, услуг)
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 марта 1999 года N 54. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 02.04.1999 г. N 724. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 февраля 2008 года N 13.
Извлечение из постановления
Правления Национального Банка Республики Казахстан
от 25 февраля 2008 года N 13
"В целях приведения нормативных правовых актов Национального Банка Республики Казахстан в соответствие требованиям  Закона Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" от 30 марта 1995 года Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Признать утратившими силу нормативные правовые акты Национального Банка Республики Казахстан, указанные в приложении к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня принятия.
3. ....... :
1) ....... ;
2) ....... .
4. ....... .
5. ....... .
Председатель
Национального Банка
Приложение
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 25 февраля 2008 года N 13 №
Перечень
нормативных правовых актов
Национального Банка Республики Казахстан,
признаваемых  утратившими силу
1.  Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 марта 1999 года N 54«"Об утверждении Инструкции "Об обязательной продаже выручки в иностранной валюте от экспорта товаров (раб услуг)" (зарегистрированное в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 апреля 1999 года под N 724, опубликованное 6 апреля 1999 года в газете "Казахстанская правда" N 63 (22780).
2. ...... .
3. ...... .
4. ...... .
5. ...... .
_____________________________________________________________________
Примечание РЦПИ. См. постановление Правления Национального Банка РК от 15 ноября 1999 г. N   346   об отмене на территории Республики Казахстан обязательной продажи выручки в иностранной валюте от экспорта товаров (работ, услуг).
------------------------------------------------------------------------
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан"  Z952155_ от 30 марта 1995 года и Законом Республики Казахстан "О валютном регулировании"  Z960054_ от 24 декабря 1996 года Правление Национального Банка Республики Казахстан постановляет:  <*>
Сноска. Преамбула с изменениями - постановлением Правления Национального Банка РК от 23 декабря 2004 года  N 183 .
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию об обязательной продаже выручки в иностранной валюте от экспорта товаров (работ, услуг) и ввести ее в действие со дня государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан.

Тауар (жұмыс, қызмет) экспортынан шетел валютасымен түскен түсiмдi мiндеттi түрде сату туралы нұсқаулықты бекiту жөнiнде
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 1999 жылғы 28 наурыздағы N 54 қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2.04. 1999 ж. тіркелді. Тіркеу N 724. Қаулының күші жойылды - Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2008 жылғы 25 ақпандағы N 13 қаулысымен.
Ескерту: Қаулының күші жойылды - Қазақстан Республикасының  Ұлттық Банкі Басқармасының 2008 жылғы 25 ақпандағы N 13 қаулысымен.
-------------Қаулыдан үзінді----------------
«Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің кейбір нормативтік құқықтық актілерін»"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 30 наурыздағы Заңының талаптарына сәйкес келтіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің осы қаулының қосымшасында көрсетілген нормативтік құқықтық актілерінің күші жойылды деп танылсын.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
3. ...
1) ...
2) ...
4. ...
5. ...
Ұлттық Банк Төрағасы
Дұрыс:
ҚРҰБ Басқармасының және
Директорлар кеңесінің
хатшысы
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2008 жылғы 25 ақпандағы
N 13 қаулысына қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің
күші жойылды деп танылатын нормативтік
құқықтық актілерінің
тізбесі
1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының» "Тауар (жұмыс, қызмет) экспортынан шетел валютасымен түскен түсімді міндетті түрде сату туралы нұсқаулықты бекіту жөнінде" 1999 жылғы 28 наурыздағы N 54 қаулысы (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1999 жылғы 2 сәуірде N 724 тіркелген,»"Казахстанская правда" газетінде 1999 жылғы 6 сәуірде N 63 (22780) жарияланған).
2. ...
3. ...
4. ...
5. ...
___________________________________________________________
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 30 наурыздағы  Заңына және "Валюталық реттеу туралы" 1996 жылғы 24 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының»  Заңына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң»Басқармасы  қаулы етеді
Ескерту: Кіріспеге өзгертулер енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2004 жылғы 23 желтоқсандағы N 183   қаулысымен .
1. Ұсынылып отырған Тауар (жұмыс, қызмет) экспортынан шетел валютасымен түскен түсiмдi мiндеттi түрде сату туралы нұсқаулық бекiтiлсiн және ол Қазақстан Республикасының»Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелген күннен бастап күшiне енгiзiлсiн.

2. Со дня введения в действие настоящего постановления признать утратившей силу Инструкцию о порядке обязательной продажи предприятиями, объединениями, организациями 50% валютной выручки от экспорта товаров (работ, услуг) через уполномоченные банки на Казахстанской межбанковской валютной бирже, утвержденную протоколом заседания Директората Национального Банка Республики Казахстан от 11 марта 1994 года N 5.
3. Юридическому департаменту (Сизова С.И.):
1) принять меры к регистрации настоящего постановления и Инструкции об обязательной продаже выручки в иностранной валюте от экспорта товаров (работ, услуг) в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в двухнедельный срок со дня государственной регистрации довести настоящее постановление и утвержденную Инструкцию до сведения областных филиалов Национального Банка Республики Казахстан и банков второго уровня.
4. Отделу периодических изданий и деловой информации (Байменов Х.К.) опубликовать настоящее постановление и Инструкцию об обязательной продаже выручки в иностранной валюте от экспорта товаров (работ, услуг) в республиканских средствах массовой информации.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального банка Республики Казахстан Налибаева А.З.
Председатель
Национального Банка
Инструкция об обязательной
продаже выручки в иностранной валюте
от экспорта товаров (работ, услуг)
Настоящая Инструкция разработана в соответствии с Законом Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан" от 30 марта 1995 года и Законом Республики Казахстан "О валютном регулировании" от 24 декабря 1996 года, и устанавливает порядок обязательной продажи валютной выручки от экспорта товаров (работ, услуг), далее именуемого "экспортом продукции", для всех юридических лиц, независимо от форм собственности, именуемых в дальнейшем "организации".  <*>
Сноска. Преамбула с изменениями - постановлением Правления Национального Банка РК от 23 декабря 2004 года  N 183 .
Настоящий порядок распространяется на обязательную продажу части экспортной выручки в свободно конвертируемых и других иностранных валютах, перечень которых устанавливается Национальным Банком Республики Казахстан (далее - Национальный Банк).
1. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ
1. Размер выручки в иностранной валюте от экспорта товаров (работ, услуг), подлежащей обязательной продаже, перечень иностранных валют и дата введения режима обязательной продажи устанавливается постановлением Правления Национального Банка, которое вводится в действие со дня его принятия.

2. Осы қаулы күшiне енген кезден бастап Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң»Директораты мәжiлiсiнiң 1994 жылғы 11 наурыздағы N 5 хаттамасымен бекiтiлген Кәсiпорындардың, бiрлестiктердiң, ұйымдардың тауар (жұмыс, қызмет) экспортынан түскен валюта түсiмiнiң» 50%-iн Қазақстан банкаралық валюта биржасы арқылы мiндеттi түрде сату тәртiбi туралы нұсқаулықтың»күшi жойылды деп танылсын.
3. Заң департаментi (Сизова С.И.):
1) осы қаулыны және Тауар (жұмыс, қызмет) экспортынан шетел валютасымен түскен түсiмдi мiндеттi түрде сату туралы нұсқаулықты Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде тiркесiн;
2) осы қаулыны және бекiтiлген Нұсқаулықты Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң облыстық филиалдарына және екiншi деңгейдегi банктерге жiберсiн.
4. Мерзiмдi басылымдар және iскерлiк ақпарат бөлiмi (Байменов Х.Қ.) осы қаулыны және Тауар (жұмыс, қызмет) экспортынан шетел валютасымен түскен түсiмдi мiндеттi түрде сату туралы нұсқаулықты республикалық бұқаралық ақпарат құралдарында жарияласын.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының»Ұлттық Банкi Төрағасының орынбасары Ә.З.Нәлiбаевқа жүктелсiн.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкi Басқармасының
1999 жылғы 28 наурыздағы
N 54 қаулысымен бекiтiлген
"Тауар (жұмыс, қызмет) экспортынан шетел валютасымен
түскен түсiмдi мiндеттi түрде сату туралы"
Нұсқаулық
Осы Нұсқаулық Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 30 наурыздағы  Заңына және "Валюталық реттеу туралы" 1996 жылғы 24 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының  Заңына сәйкес жасалды және оларды меншiк түрiне қарамастан барлық заңды тұлғалардың (бұдан әрi "ұйымдар" деп аталады) тауар (жұмыс, қызмет) экспортынан (бұдан әрi "өнiм экспорты" деп аталады) түскен валюта түсiмiн мiндеттi түрде сату тәртiбiн белгiлейдi.
Осы тәртiп еркiн айналымдағы және басқа шетел валюталарындағы экспорттық түсiмнiң»бөлiгiн мiндеттi түрде сатуда қолданылады, оның тiзбесiн Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi (бұдан әрi - Ұлттық Банк) бекiтедi.
Ескерту: Кіріспеге өзгертулер енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2004 жылғы 23 желтоқсандағы N 183   қаулысымен .
1. Жалпы ережелер
1. Мiндеттi түрде сатуға жататын тауар (жұмыс, қызмет) экспортынан түскен шетел валютасындағы түсiм мөлшерi, шетел валюталарының»тiзбесiн және мiндеттi түрде сату тәртiбiн енгiзу күнi Ұлттық Банк Басқармасының» қаулысымен белгiленедi және қаулы қабылданған күннен бастап күшiне енедi.

2. Организации через уполномоченные банки осуществляют обязательную продажу части экспортной валютной выручки на внутреннем валютном рынке. Уполномоченные банки производят продажу части экспортной валютной выручки путем участия в торгах, проводимых уполномоченной организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций (далее - валютная биржа).
Уполномоченный банк, не являющийся членом валютной биржи, продает экспортную валютную выручку (как собственную, так и клиентов) путем заключения соответствующего договора с банком, допущенным к участию в торгах на валютной бирже, который осуществляет продажу экспортной валютной выручки в соответствии с требованиями настоящей Инструкции.  <*>
Сноска. Пункт 2 - с дополнениями, внесенными постановлением Правления Нацбанка РК от 16.04.1999г. N 74   V990734_
3. Иностранная валюта, полученная в виде платежа за экспорт продукции, в том числе от реализации товаров (работ, услуг) резидентами нерезидентам на территории Республики Казахстан, а также валютная выручка организаций, осуществляющих в соответствии с лицензиями Национального Банка розничную торговлю и оказание услуг за наличную иностранную валюту, относится к экспортной валютной выручке (далее - валютная выручка). В случае реализации товаров, взятых на консигнацию под государственные гарантии Республики Казахстан, обязательной продаже подлежит сумма комиссионных в иностранной валюте, получаемых организациейконсигнантом.  <*>
Сноска. Пункт 3 - с изменениями, внесенными постановлением Правления Нацбанка РК от 16.04.1999г. N 74   V990734_   ; от 20 мая 1999 года № 121  V990809_ .
4. Не относятся к валютной выручке следующие поступления в  иностранной валюте:
4.1. поступления в виде инвестиций (включая кредиты) и доходы от них:
- взносы в уставный капитал;
- полученные кредиты, кроме кредитов условиями которых, предусмотрена возможность погашения основного долга и вознаграждения (интереса) товарами (работами, услугами), а также кредитами, предоставленными под залог, в случае перехода права собственности на предмет залога к кредитору либо третьему лицу;
- получение вознаграждения (интереса) по выданным банками Республики Казахстан кредитам;
- погашения основной суммы по кредитам, выданным банками Республики Казахстан и возврат финансовой помощи, оказанной организациями;
- поступления от продажи долговых и иных ценных бумаг;
- поступления от реализации и погашения приобретенных ценных бумаг;
- иные доходы по приобретенным ценным бумагам;
- дивиденды, распределенный доход;
- средства, размещаемые в депозит;
- доходы от размещенных депозитов;   <*>
Сноска. Подпункт 4.1 - с дополнениями, внесенными постановлением Правления Нацбанка РК от 20 мая 1999 года № 121  V990809_

2. Ұйымдар iшкi валюта рыногындағы экспорттық валюта түсiмiнiң» бөлiгiн уәкiлеттiк берiлген банктер арқылы мiндеттi түрде сатады. Уәкiлеттi банктер экспорттық валюта түсiмiнiң бөлiгiн банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын уәкiлеттi ұйым (бұдан әрi - валюта биржасы) жүргiзетiн сауда-саттыққа қатысу жолымен сатады.
Валюта биржасының мүшесi болып табылмайтын уәкiлеттi банк осы Нұсқаулықтың талаптарына сәйкес экспорттық валюта түсiмiн сатуды жүзеге асыратын, валюта биржасына сауда-саттыққа жiберiлген банкпен тиiстi шарт жасасу жолымен экспорттық валюта түсiмiн (өз түсiмiн де, клиенттердiң түсiмiн де) сатады.
Ескерту: 2-тармаққа толықтыру енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 1999.04.16. N 74   қаулысымен
3. Өнiм экспорты үшiн, оның ішінде резиденттердің Қазақстан Республикасының аумағында резидент еместерге тауарларды (жұмыс, қызмет) сатудан түскен төлем ретiнде алынған шетел валютасы, сондай-ақ Ұлттық Банктiң лицензияларына сәйкес бөлшек сауданы жүзеге асыратын ұйымдардың валюта түсiмi және қолма-қол шетел валютасы үшiн қызмет көрсету, экспорттық валюта түсiмiне (бұдан әрi - валюта түсiмi) жатады.
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк кепiлдiгiне консигнацияға алынған тауарлар сатылған жағдайда, консигнант-ұйым алған шетел валютасындағы комиссиялық сома мiндеттi түрде сатылуға тиiс.
Ескерту:   3-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 1999.04.16. N 74   қаулысымен 1999.05.20. N 121    қаулысымен
4. Шетел валютасындағы мынадай түсiмдер валюталық түсiмге жатпайды:
4.1. Инвестиция түрiндегi түсiмдер (кредиттердi қоса) және олардан түскен кiрiстер:
- жарғы капиталының жарналары;
- алынған кредиттер, шарттарында негiзгi борышты және сыйақыны (мүдденi) тауармен (жұмыспен, қызметпен) өтеу мүмкiндiгi көзделген кредиттерден басқасы, сондай-ақ меншiк құқығы кредиторға не үшiншi адамға кепiл ретiнде өткен жағдайда, кепiлге берiлетiн кредиттер;
- Қазақстан Республикасының банктерi берген кредиттер бойынша сыйақы (мүдде) алу;
- Қазақстан Республикасының банктерi берген ұйымдар көрсеткен қаржы көмегін қайтару кредиттер бойынша негiзгi сомаларды өтеу;
- борыштық және басқа бағалы қағаздарды сатудан түскен түсiмдер;
- сатып алынған бағалы қағаздарды өткiзуден және өтеуден түскен түсiмдер;
- сатып алынған бағалы қағаздар бойынша басқа кiрiстер;
- дивидендтер, бөлiнген кiрiстер;
- депозитке орналастырылатын қаражат;
- орналастырылған депозиттерден алынған кiрiстер.
Ескерту: 4.1-тармаққа толықтыру енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі басқармасының 1999.05.20. N 121   қаулысымен .

4.2. поступления в виде пожертвований на благотворительные цели;
4.3. иностранная валюта, купленная на внутреннем валютном рынке Республики Казахстан;
4.4. иностранная валюта от продажи импортных товаров, взятых на консигнацию, а также иностранная валюта, полученная по агентским соглашениям за оказываемые услуги, за исключением торговых наценок;  <*>
Сноска. Подпункт 4.4 - с изменениями, внесенными постановлением Правления Нацбанка РК от 16.04.1999г. N 74   V990734_
4.5. поступления в иностранной валюте в случае проведения:
- банками операций по продаже аффинированного золота в слитках, ранее приобретенного за иностранную валюту;
- овердрафта (краткосрочный кредит, предоставляемый банкам в случае, когда величина платежа превышает остаток средств на счете клиента);
- форексных операций (покупка иностранной валюты на внутреннем и внешнем валютных рынках как за тенге так и за другую иностранную валюту);
- страховыми организациями операций по страхованию нерезидентов Республики Казахстан, а также операций перестрахования с зарубежными страховщиками (перестраховщиками).  <*>
Сноска. Подпункт 4.5 - с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением Правления Нацбанка РК от 16.04.1999г. N 74   V990734_   ; от 20 мая 1999 года № 121   V990809_
5. Расчет части валютной выручки, подлежащей продаже, производится организациями от всей суммы валютной выручки.
6. Обязательной продаже не подлежит иностранная валюта, полученная Национальным Банком Республики Казахстан, а также юридическими лицами резидентами, созданными с участием иностранного инвестора и уполномоченного государством юридического лица или государственного органа в соответствии с решением Правительства Республики Казахстан для реализации особо важных инвестиционных проектов в объеме не менее 100 миллионов долларов США.
2. ПОРЯДОК ОБЯЗАТЕЛЬНОЙ ПРОДАЖИ
ВАЛЮТНОЙ ВЫРУЧКИ ОРГАНИЗАЦИЯМИ
7. Для целей настоящей Инструкции организациям в уполномоченном банке одновременно открываются:
- транзитный валютный счет для зачисления в полном объеме поступающей валютной выручки;
- текущий валютный счет (в случае его отсутствия у организации) для учета средств, остающихся в распоряжении организации после обязательной продажи валютной выручки.
Получаемая организациями иностранная валюта, реквизиты платежных документов по которой позволяют идентифицировать поступившую сумму, в том числе по конкретному паспорту сделки, подлежит обязательному зачислению:
- на транзитный валютный счет организации в случае, если она относится к валютной выручке;
- на текущий валютный счет в иных случаях, перечисленных в пункте 4 настоящей Инструкции.
Иностранная валюта, получаемая организациями, реквизиты платежных документов по которой не позволяют идентифицировать поступившую сумму, в том числе по конкретному паспорту сделки, зачисляется уполномоченным банком на транзитный счет банка с одновременным уведомлением организации о поступившей сумме. Организация, получив письменное уведомление банка, обязана в течение двух рабочих дней письменно информировать банк о характере поступившей суммы с указанием реквизитов контракта (соглашения, договора) и номера паспорта сделки, а также дать поручения уполномоченному банку на обязательную продажу части валютной выручки и о перечислении оставшейся части валютной выручки на свой текущий валютный счет.
После идентификации поступивших сумм уполномоченный банк не позднее следующего рабочего дня производит зачисление валютной выручки на транзитный валютный счет организации, иные поступления зачисляются на текущий валютный счет организации.
В случае если идентифицированные поступления в иностранной валюте относятся к контрактам, паспорта сделок по которым были оформлены другими банками, уполномоченный банк, получивший указанные суммы, перечисляет их в надлежащий банк.
При непредставлении организацией письменных пояснений о характере поступивших в их адрес сумм в иностранной валюте уполномоченный банк, как агент валютного контроля, по истечении 5 рабочих дней от даты зачисления поступлений в иностранной валюте на транзитный счет банка производит принудительную продажу части поступлений в иностранной валюте на очередных торгах валютной биржи, о чем извещает организацию. При этом оставшаяся после обязательной продажи сумма иностранной валюты и сумма в тенге, эквивалентная проданной иностранной валюте, учитывается на транзитном счете банка до выяснения их характера.
При поступлении валютной выручки в наличной иностранной валюте организация обязана сдать всю наличную иностранную валюту в уполномоченный банк. Банк зачисляет внесенные средства на транзитный валютный счет организации и осуществляет продажу части валютной выручки на внутреннем валютном рынке на валютной бирже.  <*>
Сноска. Пункт 7 - с изменениями и дополнениями, внесенными постановлением Правления Нацбанка РК от 16.04.1999г. N 74   V990734_   ; в новой редакции - постановлением Правления Национального Банка РК от 20 мая 1999 года № 121   V990809_

4.2. Қайырымдылық мақсаттарына арналған қайырмалдық түрiнде түскен түсiмдер.
4.3. Қазақстан Республикасының»iшкi валюта рыногында сатып алынған шетел валютасы.
4.4. Консигнацияға алынған импорт тауарларын сатудан түскен шетел валютасы, сондай-ақ көрсеткен қызметі үшін агенттік келісімдер бойынша алынған шетел валютасы бұған саудадағы үстеме баға кiрмейдi.
Ескерту: 4.4-тармаққа толықтыру енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 1999.04.16. N 74   қаулысымен .
4.5. Шетел валютасымен мынадай операциялар жүргiзуден:
- банктердiң»бұрын шетел валютасымен сатып алынған тазартылған алтынды сату бойынша операциялардан;
- овердрафттан (төлем көлемi клиент есепшотындағы қаражат қалдығынан асқан жағдайда, банк беретiн қысқа мерзiмдi кредит);
- форекс операцияларынан (iшкi және сыртқы валюта рыноктарында шетел валютасын теңгеге де және басқа шетел валютасына сатып алу) түскен түсiмдер;
- Қазақстан Республикасының резидент еместерiн сақтандыру жөнiндегi сақтандыру ұйымдарының операцияларынан, сондай-ақ шетелдiк сақтандырушылармен (қайта сақтандырушылар мен) қайта сақтандыру операцияларынан.
Ескерту: 4.5-тармаққа толықтыру, өзгерту енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 1999.04.16. N 74   қаулысымен ,   1999.05.20. N 121   қаулысымен .
5. Ұйымдар валюта түсiмiнiң»барлық сомасынан сатылуға тиiстi валюта түсiмi бөлiгiнiң»есебiн жүргiзедi.
6. Қазақстан Республикасының»Ұлттық Банкi алған, сондай-ақ көлемi 100 миллион АҚШ долларынан кем болмайтын аса маңызды инвестициялық жобаларды жүзеге асыру үшiн Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң»шешiмiне сәйкес шетелдiк инвестордың»және мемлекет уәкiлдiк берген заңды тұлғаны»немесе мемлекеттiк органның»қатысуымен құрылған заңды тұлғалардың - резиденттердiң» шетел валютасы мiндеттi түрде сатуға жатпайды.
2. Ұйымдардың валюта түсімін
міндетті түрде сату тәртібі
7. Осы Нұсқаулықтың мақсаты үшiн уәкiлеттi банктерде:
- шетел валютасымен толық көлемдегi түсiмдердi есепке алу үшiн транзиттiк валюта есепшоты;
- валюта түсiмiн мiндеттi түрде сатқаннан кейiн ұйымның қарамағында қалған қаражат есебiн жүргiзуге арналған ағымдағы валюта есепшоты (егер ұйымдарда валюта есепшоты болмаған жағдайда) қатар ашылады.
Ұйымдар алған шетел валютасы, түскен соманы теңестiретiн төлем құжаттарының деректемелерi, оның iшiнде нақты мәмiле паспорты бойынша:
- егер ол валюта түсiмiне жататын болса, ұйымның транзиттiк валюта есепшотына;
- осы Нұсқаулықтың 4-тармағында аталған басқа жағдайларда ағымдағы валюта есепшотына мiндеттi түрде есептелуге тиiс.
Уәкiлеттi банк ұйымдар алған шетел валютасын, түскен соманы теңестiретiн төлем құжаттарының деректемелерiн, оның iшiнде ұйымнан түскен сома туралы хабар алған уақытпен қатар нақты мәмiле паспорты бойынша транзиттiк есепшотқа есептейдi. Ұйым банктен жазбаша хабар алғаннан кейiн екi жұмыс күнi iшiнде контрактiнiң (келiсiмнiң, шарттың) деректемелерiн және мәмiле паспортының номерiн көрсете отырып түскен соманың сипаты жөнiнде банктi хабардар етуге, сондай-ақ уәкілеттi банкке валюта түсiмiнің бөлiгiн мiндеттi түрде сатуға және валюта түсiмiнің қалған бөлiгiн ағымдағы валюталық есепшотқа аудару туралы тапсырма беруге мiндеттi.
Уәкiлеттi банк түскен соманы теңестiргеннен кейiн келесi жұмыс күнiнен кешiктiрмей валюта түсiмiн ұйымның транзиттiк валюта есепшотына есептейдi, басқа түсiмдердi ұйымның ағымдағы валюталық есепшотына есептейдi.
Егер шетел валютасымен теңестiрiлген түсiмдер басқа банктер ресiмдеген контрактiлерге, мәмiле паспортына жатқызылған жағдайда, уәкiлеттi банк көрсетiлген соманы тиiстi банкке аударады.
Ұйым шетел валютасымен түскен соманың сипаты туралы жазбаша түсiнiктеме бермегенде, валюталық бақылау агентi болып саналатын уәкiлеттi банк, банктiк транзиттiк валюта есепшотына шетел валютасымен түскен түсiмдердi есептеген күннен бастап 5 жұмыс күнi өтiсiмен шетел валютасымен түскен түсiмдердің бөлiгiн валюта биржасының кезектi саудасында ерiксiз сатады, бұл жөнiнде ұйымға хабарлайды. Сонымен бiрге мiндеттi түрде сатудан кейiн шетел валютасының сомасы және баламасы сатылған шетел валютасына тең теңгемен қалған сома, олардың жай-жапсарын анықтағанға дейiн банктің транзиттiк есепшотына есептеледi.
Валюта түсiмi қолма-қол шетел валютасымен түскенде, ұйым барлық қолма- қол шетел валютасын уәкiлеттi банкке өткiзуге мiндеттi. Банк салынған қаражатты ұйымның транзиттiк валюта есепшотына есептейдi және валюта түсiмнiң бөлiгiн iшкi валюта рыногындағы валюта биржасында сатуды жүзеге асырады.
Ескерту: 7-тармаққа өзгерту енгізілді, жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының   1999.04.16. N 74   қаулысымен 1999.05.20. N 121   қаулысымен

8. Обязательная продажа валютной выручки с транзитных валютных счетов и зачисление ее оставшейся части на текущие валютные счета организаций производится уполномоченными банками по поручению организаций, в пользу которых поступила валютная выручка.
9. При зачислении валютной выручки на транзитные валютные счета организаций уполномоченные банки средствами электронной связи (телекс, телефакс, телефонограмма, электронная почта и другими) не позднее следующего рабочего дня извещают об этом организации по форме согласно приложению N 1 к настоящей Инструкции.
10. После получения указанного извещения организация в течение двух рабочих дней обязана дать поручение уполномоченному банку на обязательную продажу валютной выручки и одновременно поручение о перечислении оставшейся части валютной выручки на свой текущий валютный счет.
11. После получения от организации указанного поручения на продажу валюты уполномоченный банк не позднее следующего рабочего дня производит продажу части иностранной валюты, подлежащей обязательной продаже, на валютной бирже.
Средства в тенге, поступившие от обязательной продажи валютной выручки клиента, уполномоченным банком зачисляются на банковский счет организации - продавца в тенге в тот же день, когда эти средства поступили на корреспондентский счет уполномоченного банка. При поступлении средств в тенге после завершения операционного дня банка, зачисление производится на следующий операционный день.
В случае нахождения банковского счета в тенге в другом банке, уполномоченный банк производит перевод средств от обязательной продажи валютной выручки клиента в тенге в банк клиента в сроки, определенные абзацем вторым настоящего пункта, за счет средств клиента.
12. При непредставлении организацией поручения, указанного в пункте 10 настоящей Инструкции, по истечении 5 рабочих дней от даты поступления иностранной валюты в уполномоченный банк, уполномоченный банк, как агент валютного контроля, в течение пяти рабочих дней продает на валютной бирже часть валютной выручки, подлежащей обязательной продаже, о чем извещает организацию-экспортера.  <*>
Сноска. Пункт 12 - с дополнениями и изменениями, внесенными постановлением Правления Нацбанка РК от 16.04.1999г. N 74   V990734_   ; от 20 мая 1999 года № 121   V990809_
13. Уполномоченные банки в течение одного рабочего дня обязаны произвести продажу Национальному Банку экспортной выручки по курсу соответствующей валюты к тенге, предложенному Национальным Банком, но не выше официального курса, установленного на день сделки, в случаях:
- отсутствия торгов на валютной бирже в течение пяти рабочих дней подряд;
- если валютная выручка не была продана на валютной бирже в течение пяти рабочих дней подряд.
После получения тестированного телекса или сообщения по СВИФТу от банка-корреспондента о зачислении валютных средств на валютный корреспондентский счет Национального Банка, последний не позднее следующего рабочего дня, производит зачисление эквивалента в тенге на корреспондентский счет уполномоченного банка.

8. Транзиттiк валюта есепшотынан валюта түсiмiн мiндеттi түрде сатуды және оның қалған бөлiгiн ұйымдардың»ағымдағы валюта есепшотына есептеп жазуды валюта түсiмi өз пайдасына түскен ұйымның тапсырмасы бойынша уәкiлеттi банктер жүзеге асырады.
9. Ұйымның транзиттiк валюта есепшоты есебiне валюта түсiмiн есептеп жазу барысында уәкiлеттi банктер осы Нұсқаулықтың N 1 қосымшасына сәйкес нысан бойынша келесi жұмыс күнiнен кешiктiрмей бұл туралы электронды байланыс құралдарымен (телекс, телефакс, телефонограмма, электронды почта және басқалармен) ұйымға хабарлайды.
10. Ұйым аталған хабарламаны алғаннан кейiн екi жұмыс күнi iшiнде уәкiлеттi банкке валюта түсiмiн мiндеттi түрде сатуға және сонымен бiр уақытта валюта түсiмiнiң»қалған бөлiгiн өзiнiң»ағымдағы валюта есепшотына аудару туралы тапсырма беруге мiндеттi.
11. Уәкiлеттi банк ұйымнан аталған валютаны сатуға тапсырма алғаннан кейiн мiндеттi түрде сатылуға тиiс шетел валютасының»бөлiгiн валюта биржасында сатылған күнгi сауда нәтижесiнде анықталған биржа бағамы бойынша келесi жұмыс күнiнен кешiктiрмей сатады.
Уәкiлеттi банк клиенттiң валюта түсiмiн мiндеттi түрде сатудан түскен қаражатын бұл қаражат уәкiлеттi банктiң корреспонденттiк есепшотына түскен күнi сатушы-ұйымның банктiк есепшотына теңгемен есептейдi. Қаражат банктiң» операция күнi аяқталғаннан кейiн теңгемен түссе, есептеу келесi операция күнi жүргiзiледi.
Теңгемен жүргiзiлетiн банктiк есепшот басқа банкте болған жағдайда, уәкiлеттi банк клиенттiң валюта түсiмiн мiндеттi түрде сатудан теңгемен түскен қаражатын клиенттiң банкiне теңгемен аударуды осы тармақтың екiншi азатжолында белгiленген мерзiмiнде, клиенттiң қаражаты есебiнен жүргiзедi.
12. Ұйым осы Нұсқаулықтың»10-тармағында көрсетiлгендей уәкілетті банкке шетел валютасымен түскен күннен бастап 5 жұмыс күн iшiнде тапсырманы ұсынбаса, валюталық бақылау агентi болып міндетті түрде сатылуға тиісті валюта түсімінің бір бөлігін, бес жұмыс күні ішінде валюта биржасында сатады, ол туралы экспортердің ұйымына хабарлайды.
Ескерту: 14-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 1999.04.16. N 74   қаулысымен 1999.05.20. N 121    қаулысымен .
13. Уәкiлеттi банктер бiр жұмыс күнi iшiнде Ұлттық Банк ұсынған тиiстi валютаның теңгеге, бiрақ мәмiле жасалатын күнi белгiленген ресми бағамнан жоғары емес бағамы бойынша экспорттық түсiмдi Ұлттық Банкке мынадай жағдайда сатуға мiндеттi:
- валюта биржасында қатарынан бес жұмыс күнi бойы сауда-саттық болмаған жағдайда;
- егер валюта түсiмi валюта биржасында қатарынан бес жұмыс күнi бойы сатылмаса.
Валюта қаражатын Ұлттық Банктiң валюталық корреспонденттiк есепшотына есептеу туралы корреспондент-банктен телекс немесе СВИФТ бойынша хабар алғаннан кейiн, Ұлттық Банк келесi жұмыс күнiнен кешiктiрмей уәкiлеттi банктiң корреспонденттiк есепшотына теңге баламасымен есептейдi.

В случае поступления валютной выручки размер которой не позволяет сформировать лот уполномоченный банк вправе дополнить лот за счет собственных валютных средств, либо за счет валютной выручки, поступающей в течение 5 последующих рабочих дней после зачисления валютной выручки на транзитный счет и осуществляет продажу валютной выручки на валютной бирже в срок не более 5 рабочих дней.
В случаях, когда Национальный Банк отказался от покупки иностранной валюты, либо сумма этой валюты не позволяет сформировать лот для продажи на валютной бирже, уполномоченные банки в течение двух рабочих дней обязаны продать валютную выручку на межбанковском внебиржевом валютном рынке, либо самостоятельно осуществить выкуп валютной выручки по курсу, согласованному с организацией-экспортером.  <*>
Сноска. Пункт 13 - в новой редакции согласно постановлению Правления Нацбанка РК от 5 апреля 1999 года N 63   V990728_   ; от 16.04.1999г. N 74   V990734_
14. Вознаграждение (интерес) по остаткам на транзитных валютных счетах уполномоченными банками не начисляется.
Комиссионный сбор в пользу валютной биржи уплачивается в соответствии с общим порядком, утвержденным на валютной бирже.
Размер и порядок взимания комиссионного вознаграждения с покупателей иностранной валюты определяются валютной биржей самостоятельно.
14-1. Уполномоченные банки представляют в установленные сроки в Национальный Банк отчетность согласно приложению 2 к настоящей Инструкции.  <*>
Сноска. Инструкция дополнена новым пунктом 14-1 согласно постановлению Правления Нацбанка РК от 16.04.1999г. N 74   V990734_
3. КОНТРОЛЬ И ОТВЕТСТВЕННОСТЬ
15. Уполномоченные банки несут ответственность согласно действующему законодательству за обязательное и своевременное зачисление подлежащей обязательной продаже валютной выручки на транзитные счета организаций, а также за своевременность ее продажи и проведения соответствующих расчетов.
Организации за нарушение требований настоящей Инструкции несут ответственность в соответствии с действующим законодательством.
Должностные лица юридических лиц и уполномоченных банков за нарушение данной Инструкции несут ответственность в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
Председатель
Приложение 1
к Инструкции об обязательной
продаже выручки в иностранной
валюте от экспорта товаров
(работ, услуг)  <*>
Сноска. Приложение 1 в новой редакции - постановлением Правления Национального Банка РК от 20 мая 1999 года № 121    V990809_ в новой редакции - от 23 декабря 2004 года  N 183 .
_______________________ в банк в пользу Вашей организации поступили
(дата, месяц, год)
средства в сумме ________________________________________________,
(в валюте: цифрами и прописью)
которые зачислены на Ваш счет № _______ в нашем банке. Просим
в течение 2 рабочих дней представить в банк поручение на
осуществление обязательной продажи экспортной валютной выручки и
зачисление оставшейся суммы на Ваш текущий валютный счет.
При непредставлении Вашей организацией поручения на продажу
валюты на валютной бирже по истечении 5 рабочих дней от даты
поступления в банк, уполномоченный банк, как агент валютного
контроля, осуществит обязательную продажу части валютной выручки
в соответствии с пунктом 12 Инструкции об обязательной продаже
выручки в иностранной валюте от экспорта товаров (работ, услуг),
утвержденной постановлением Правления Национального Банка
Республики Казахстан от "28" марта 1999 г. № 54.
Ответственный исполнитель
уполномоченного банка
Место печати                                Подпись
Приложение 2
к Инструкции об обязательной
продаже выручки в иностранной
валюте от экспорта товаров
(работ, услуг)
форма отчетности - еженедельная
не позднее 2-го рабочего дня
следующей недели <*>
Сноска. Инструкция дополнена новым Приложением N 2 согласно постановлению Правления Нацбанка РК от 16.04.1999г.  N 74 ; в новой редакции - постановлением Правления Национального Банка РК от 20 мая 1999 года № 121    V990809_ в новой редакции - от 23 декабря 2004 года  N 183
Сведения
о суммах поступившей валютной выручки за отчетную неделю
с "__" по "__"____________________года
в тысячах единиц валюты
Вид валюты
Сумма поступившей иностранной валюты за текущий период
Сумма валютной выручки, подлежащей обязательной продаже
на транзит-
ный счет Банка неиденти-
фициро-
ванной суммы
на транзит-
ный счет организа-
ции
поступив-
шей, но не проданной в предыдущих периодах
поступив-
шей в отчетном периоде
I
II
III
IV
V
VI
1
Английский фунт стерлингов
2
Доллар США
3
Евро
4
Швейцарс-
кий франк
5
Японская йена
6
Российский рубль
7
Другие
8
Всего в тысячах долларах США в пересчете по средневз-
вешенному курсу иностран-
ных валют Националь-
ного Банка Республики Казахстан
Продолжение таблицы
Сумма проданной валютной выручки
Сумма валюты, зачисленной на текущие валют-
ные счета организаций
Всего
продано на валютной бирже
продано вне биржи
из посту-
пившей, но не продан-
ной в предыду-
щих периодах
из посту-
пившей в отчетном периоде
в том числе  Нацио-
наль-
ному Банку
другим
VII
VIII
IX
X
XI
XII
Указания по заполнению Приложения 2
№ ко-
лонки
Назначение
I
Номер по порядку
II
Наименование валюты
III
Отражаются суммы в иностранной валюте, получаемые организациями, реквизиты платежных документов, по которым не позволяют идентифицировать поступившие платежи, в том числе по конкретному паспорту сделки за исключением поступлений по контрактам, паспорта сделок, по которым оформлены другими банками, подлежащих перечислению в надлежащие банки.
IV
Суммы идентифицированной валютной выручки, поступившей в отчетный период.
V
Отражается сумма непроданной части валютной выручки предыдущих периодов, которая должна быть продана в данном отчетном периоде.
Например:
В прошедшем периоде сумма выручки, подлежащей обязательной продаже, составила 50 000 USD, но было продано только 30 000 USD, в данной колонке должна быть проставлена разница между этими суммами - 20 000 USD.
VI
Отражается сумма, составляющая 50% от чистой валютной выручки, поступившей в данном периоде.
Например:

Мөлшерi лот қалыптастыруға мүмкiндiк бермейтiн валюта түсiмi түскен жағдайда уәкiлеттi банк есепшотты өз валюта қаражаты есебiне не валюта түсiмi транзиттiк есепшотқа есептелгеннен кейiн соңғы 5 жұмыс күнi iшiнде түскен валюта түсiмi есебiнен толықтыруға құқылы және валюта түсiмiн валюта биржасында 5 жұмыс күнiнен кешiктiрмей сатуды жүзеге асырады.
Ұлттық Банк шетел валютасын сатып алудан бас тартқан жағдайда не осы валютаның сомасы валюта биржасында сату үшiн лот қалыптастыра алмаса уәкiлеттi банктер екi жұмыс күнi iшiнде валюта түсiмiн банкаралық биржадан тыс валюта рыногында сатуға, не валюта түсiмiн экспортер - ұйыммен келiсiлген бағам бойынша өз бетiнше сатып алуға мiндеттi.<*>
Ескерту: 13-тармақ жаңа редакцияда жазылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 1999.04.05. N 63   қаулысымен 1999.04.16. N 74   қаулысымен .
14. Уәкiлетттi банктер транзиттiк валюта есепшоттарындағы қалдықтар бойынша сыйақы (мүдде) есептемейдi.
Комиссиялық алым валюталық биржада бекiтiлген жалпы тәртiпке сәйкес валюта биржасының»пайдасына төленедi.
Шетел валютасын сатып алушылардан комиссиялық сыйақыны өндiрiп алу мөлшерiн және тәртiбiн валюталық биржаның»өзi белгiлейдi.
14.1. Уәкiлеттi банктер белгiленген мерзiмде осы Нұсқаулықтың 2-қосымшасына сәйкес Ұлттық Банкке есеп бередi.
Ескерту: 14.1-тармақпен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 1999.04.16. N 74   қаулысымен
3. Бақылау және жауапкершілік
15. Уәкiлеттi банктер мiндеттi түрде сатылуға тиiстi валюта түсiмiнiң ұйымның транзиттiк есепшотына мiндеттi түрде және дер кезiнде есептелуi, сондай-ақ оның дер кезiнде сатылуы және тиiстi есеп айырысу жүргiзiлуi үшiн қолданылып жүрген заңға сәйкес жауап бередi.
Ұйымдар осы Нұсқаулық талаптарын бұзғаны үшiн қолданылып жүрген заңға сәйкес жауап беретiн болады.
Заңды тұлғалардың»және уәкiлеттi банктердiң лауазымды адамдары осы Нұсқаулықты бұзғаны үшiн Қазақстан Республикасының»заң актiлерiне сәйкес жауап бередi.
Төраға
Тауар (жұмыс, қызмет)
экспортынан шетел
валютасымен түскен
түсiмдi мiндеттi түрде
сату туралы нұсқаулыққа
1-қосымша
Ескерту: 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі
басқармасының 1999.05.20. N 121   қаулысымен 2004 жылғы
23 желтоқсандағы N 183   қаулысымен .
Банкке __________________________________ Сіздің ұйымның пайдасына
(күні, айы, жылы)
________________________________________ сомасындағы қаражат түсті,
(валютамен: сандармен және жазумен)
ол біздің банктегі Сіздің N _____ шотқа есепке алынды. Банкке 2
жұмыс күні ішінде экспорттық валюта түсімін міндетті сатуды және
қалған соманы Сіздің ағымдағы валюта шотына есепке алуды жүзеге
асыруға тапсырма ұсынуды сұраймыз.
Сіздің ұйым валюта биржасында валюта сатуға тапсырма
ұсынбаған кезде банкке түскен күннен бастап 5 жұмыс күні өткеннен
кейін уәкілетті банк валюталық бақылау агенті ретінде Қазақстан
Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 1999 жылғы 28 наурыздағы
N 54 қаулысымен бекітілген Тауар (жұмыс, қызмет) экспортынан шетел
валютасымен түскен түсiмдi мiндеттi түрде сату туралы нұсқаулықтың
12-тармағына сәйкес валюта түсімінің бір бөлігін міндетті түрде
сатуды жүзеге асырады.
Уәкілетті банктің
жауапты орындаушысы
Мөрдің орны                                     Қолы
Тауар (жұмыс, қызмет)
экспортынан шетел
валютасымен түскен
түсiмдi мiндеттi түрде
сату туралы нұсқаулыққа
2-қосымша
Ескерту: N 2 қосымшамен толықтырылды - ҚР Ұлттық Банкі
Басқармасының 1999.04.16. N 74  қаулысымен .
Ескерту: 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық Банкі
басқармасының 1999.05.20. N 121   қаулысымен 2004 жылғы
23 желтоқсандағы N 183   қаулысымен .
есеп беру нысаны - апта сайын
келесі аптаның 2-жұмыс
күнінен кешіктірмей
_____ жылғы "__" бастап "__" дейінгі _______________
есепті аптада түскен валюталық түсімнің сомалары туралы
Мәліметтер
мың валюта бірлігімен
N
Валюта түрі
Ағымдағы кезеңде
түскен шетел
валютасының сомасы
Міндетті түрде
сатылатын валю-
талық түсімнің
сомасы
бірегей-
лендіріл-
меген
соманы
Банктің
транзиттік
шотына
ұйымның
тран-
зиттік
шотына
өткен
кезең-
дерде
түскен,
бірақ
сатыл-
маған
есепті
кезеңде
түскен
I
II
III
IV
V
VI
1
Ағылшын фунт
стерлингі
2
АҚШ доллары
3
Еуро
4
Швейцар франкі
5
Жапон йенасы
6
Ресей рублі
7
Басқалары
8
Қазақстан Респу-
бликасы Ұлттық
Банкінің шетел
валюталарының
орташа бағамына
қайта есептеу
бойынша мың АҚШ
долларындағы
барлығы
кестенің жалғасы
Сатылған валюталық түсімнің сомасы
Ұйымның
ағымдағы
валюталық
шотына
есепке
алынған
валюта
сомасы
барлығы
валюта
биржа-
сында
сатыл-
ғаны
биржадан тыс
сатылғаны
өткен
кезеңдерде
түскеннен,
бірақ
сатыл-
маған
есепті
кезеңде
түс-
кеннен
оның
ішінде
Ұлттық
Банкке
басқа-
ларына
VII
VIII
IX
X
XI
XII
2-Қосымшаны толтыру жөніндегі нұсқау
Бағанның
N
Мақсаты
I
Реті бойынша нөмірі
II
Валютаның атауы
III
Ұйымдар алатын шетел валютасындағы сомалар,
түскен төлемдерді бірегейлендіруге мүмкіндік
бермейтін, оның ішінде келісім-шарттар бойынша
түсімдерді қоспағанда мәміленің нақты паспорты
бойынша, төлем құжаттарының, басқа банктер ресім-
деген, тиісті банктерге аударылатын мәмілелердің
паспортының деректемелері көрсетіледі.
IV
Есепті кезеңде түскен бірегейлендірілген
валюта түсімінің сомалары.
V
Өткен кезеңдердің валюта түсімінің сатылмаған
бөлігінің осы есепті кезеңде сатылуға тиісті
сомасы көрсетіледі.
Мысалы:
Өткен кезеңде міндетті түрде сатылатын түсімнің
сомасы 50 000 USD құрады, бірақ тек 30 000 USD
ғана сатылды, осы бағанда осы сомалардың
арасындағы айырма - 20 000 USD қойылуы тиіс.
VI
Осы кезеңде түскен таза валюта түсімінің
50% құрайтын сома көрсетіледі.
Мысалы:

Полный объем валютной выручки - 100 000 USD;
В колонку заносится сумма, составляющая 50%, которая подлежит обязательной продаже - 50 000 USD.
VII
Отражается сумма проданной валютной выручки, поступившей и не проданной в прошлых периодах.
VIII
Отражается сумма фактически проданной выручки, поступившей в отчетном периоде.
IX
Отражается сумма фактически проданной выручки на валютной бирже за отчетный период независимо от времени ее поступления.
X
Отражается сумма фактически проданной выручки за отчетный период Национальному Банку Республики Казахстан независимо от времени ее поступления по курсу, предложенному Национальным Банком Республики Казахстан.
XI
Отражается сумма фактически проданной выручки коммерческим Банкам, выкупленная уполномоченным Банком самостоятельно, и т.д., независимо от времени ее поступления за отчетный период.
XII
Отражается сумма зачисленной валютной выручки на текущие валютные счета организаций-экспортеров после обязательной продажи 50% от полного объема валютной выручки.

Валюта түсімінің толық көлемі - 100 000 USD;
Бағанға міндетті түрде сатылатын, 50% құрайтын
сома - 50 000 USD жазылады.
VII
Сатылған, өткен кезеңдерде түскен және сатылмаған
валюта түсімінің сомасы көрсетіледі.
VIII
Есепті кезеңде түскен, нақты сатылған түсімнің
сомасы көрсетіледі.
IX
Түскен уақытына қарамастан есепті кезеңде валюта
биржасында нақты сатылған түсімнің сомасы
көрсетіледі.
X
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі ұсынған
бағам бойынша түскен уақытына қарамастан есепті
кезеңде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
нақты сатылған түсімнің сомасы көрсетіледі.
XI
Коммерциялық Банкке нақты сатылған түсімнің, оның
есепті кезеңде түскеніне қарамастан, уәкілетті
Банк дербес сатып алған, және т.с. сомасы
көрсетіледі.
XII
Валюталық түсімнің толық көлемінің 50% міндетті
түрде сатылғаннан кейін экспортер ұйымдардың
ағымдағы валюта шоттарына есепке алынған
валюталық түсімнің сомасы көрсетіледі.