Об утверждении правил приема в высшие учебные заведения МВД Республики Казахстан
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 18 июня 1999 года N 316 Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 июля 1999г. за N 860. Утратил силу - приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 9 июля 2001 года N 548 ~V011577
В соответствии с Законом Республики Казахстан  Z990389_  "Об образовании" и постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 апреля 1999 года N 464  P990464_  "О новой модели формирования студенческого контингента государственных высших учебных заведений в Республике Казахстан" приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила приема в высшие учебные заведения МВД Республики Казахстан.
2. Установить, что настоящие Правила приема в высшие учебные заведения МВД распространяются для организации приема на учебу на факультеты N 2, N 3 и N 4 Академии МВД Республики Казахстан.
3. Начальникам ГУВД, УВД, УВДТ организовать изучение Правил личным составом и ознакомить кандидатов на учебу.
4. Начальникам высших учебных заведений МВД Республики Казахстан строго соблюдать требования настоящих Правил при организации вступительных экзаменов и зачислении кандидатов на учебу.
5. Считать утратившим силу приказ МВД Республики Казахстан от 7 мая 1998 года N 140  V980611_  .
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
Приложение
к приказу МВД Республики Казахстан
от 18 июня 1999 года N 316
Правила приема
в высшие учебные заведения
МВД Республики Казахстан
1. В высшие учебные заведения МВД Республики Казахстан принимаются граждане Республики Казахстан, имеющие среднее или среднее специальное образование, отвечающие требованиям, предъявляемым к сотрудникам органов внутренних дел, годные по состоянию здоровья к военной службе и учебе.
2. Тестирование проводится по желанию абитуриентов на казахском или русском языках в объеме учебных программ общего среднего образования по четырем предметам. Обязательным являются казахский или русский язык и История Казахстана.
3. Поступающие в высшие учебные заведения МВД Республики Казахстан также сдают зачет по физической подготовке в соответствии с установленными нормативами, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 июня 1996 года N 774  P960774_  "О Президентских тестах
физической подготовленности населения Республики Казахстан", который
предшествует вступительным экзаменам.
Лица, не сдавшие зачет по физической подготовке, к тестированию
не допускаются.

Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің жоғарғы оқу орындарына қабылдау ережелерін бекіту туралы
Бұйрық Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі 1999 жылғы 18 маусым N 316 Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1999 жылғы 28 шілдеде тіркелді. Тіркеу N 860. Күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2001 жылғы 9 шілдедегі N 548 бұйрығы. ~V011577
Қазақстан Республикасының  Z990389_  "Бiлiм туралы" Заңына және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1999 жылғы 24 сәуiрдегi N 464  P990464_  "Қазақстан Республикасы мемлекеттiк жоғары оқу орындарына студенттер құрамын қалыптастырудың жаңа үлгiсi туралы" қаулысына сәйкес бұйырамын:
1. Қазақстан Республикасы Ішкi iстер министрлiгiнiң жоғары оқу орындарына қабылдау ережелерi қосымшаға сай бекiтiлсiн.
2. Ішкi iстер министрлiгінiң жоғары оқу орындарына қабылдау ережелерi Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгiнiң Академиясының N 2, N 3 және N 4 факультеттерiне оқуға қабылдауды ұйымдастыруға таралады деп белгiленсiн.
3. ІІББ, ІІБ, КІІБ бастықтары осы ережелердi жеке құрамға оқытуды ұйымдастырсын және оқуға талапкерлермен таныстырсын.
4. Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң жоғары оқу орындарының басшылары қабылдау емтиханын ұйымдастыру және талапкерлердi оқуға қабылдауда осы Ережелердiң талаптарын қатаң сақтасын.
5. Қазақстан Республикасы Ішкi iстер министрлiгiнiң 1998 жылғы 7 мамырдағы N 140  V980611_  бұйрығының күшi жойылды деп саналсын.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрі -
Ішкі әскер қолбасшысы
генерал-лейтенант
Қазақстан Республикасы
Ішкіісминінің 18 маусымдағы
N 316 бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы Ішкi iстер министрлiгiнiң
жоғары оқу орындарына қабылдау ережелерi
1. Қазақстан Республикасы Ішкiiсминiнiң жоғары оқу орындарына орта немесе арнайы орта бiлiмi бар, iшкi iстер органдары қызметкерлерiне қойылатын талаптарға жауап беретiн, денсаулық жағдайы бойынша әскери қызметке және оқуға жарамды Қазақстан Республикасының азаматтары қабылданады.
2. Тесттiк сынақ талапкердiң қалауы бойынша қазақ немесе орыс тiлдерiнде жалпы бiлiм беретiн орта мектептердiң оқу бағдарламасының көлемiнде төрт пән бойынша жүргiзiледi. Соның iшiнде қазақ немесе орыс тiлi және Қазақстан тарихы пәндерi болуы мiндеттi.
3. Қазақстан Республикасы Ішкiiсминiнiң жоғары оқу орындарына түсушiлер, қабылдау емтиханының алдында, Қазақстан Республикасының  Үкiметiнiң 1999 жылғы 24 маусымдағы N 774 "Қазақстан Республикасы тұрғындарының дене шынықтыру дайындығының Президенттiк тесттерi туралы" қаулысымен бекiтiлген нормативтерге сәйкес дене шынықтыру дайындығынан сынақ тапсырады.
Дене шынықтыру дайындығынан сынақ тапсыра алмағандар, тесттiк сынаққа жiберiлмейдi.

4. Вступительные экзамены в форме тестирования проводятся по
следующим предметам:
по специальности N 0216 "Правоведение":
- всеобщая История;
- история Казахстана;
- казахский или русский язык;
- математика.
Профильным предметом является "Всеобщая история".
По специальностям N 3602 "Автоматика, телемеханика и связь",
N 0713 "Экономика и менеджмент на предприятии", N 3004 "Организация
дорожного движения":
- физика;
- математика;
- казахский или русский язык;
- история Казахстана.
Профильным предметом является "Физика".
Приемные комиссии учебных заведений устанавливают форму проведения и перечень вступительных экзаменов на обучение без отрыва от службы.
5. Количество тестовых вопросов по каждому предмету - 30. Правильный ответ на каждый тест-вопрос оценивается одним баллом. Ответ абитуриента, при котором суммарное количество баллов по предметам комплексного тестирования составляет ниже 40 баллов, оценивается на "два" и такие абитуриенты к зачислению не допускаются.
На комплексное тестирование отводится 3 астрономических часа.
6. Сроки проведения вступительных экзаменов по очной форме обучения устанавливаются - в период с 1 по 10 августа, по заочной форме обучения - с 5 по 15 сентября.
7. Оперативная статистическая отчетность, согласно установленным формам об итогах приема в высшие учебные заведения, представляется в Управление учебных заведений Департамента кадровой и воспитательной работы МВД по очной форме обучения до 20 августа, по заочной форме - 25 сентября.
8. Зачисление в высшие учебные заведения производится по конкурсу на открытом заседании приемной комиссии раздельно по специальностям, специализациям и языку обучения, с учетом результатов вступительных экзаменов, данных медицинского освидетельствования, выделенных МВД, ГУВД, УВД, УВДТ приемных мест.
9. Без вступительных экзаменов зачисляются:
- лица, имеющие аттестаты особого образца и награжденные нагрудным знаком "Алтын белгi".
10. В случае одинаковых показателей баллов преимущественное право на зачисление имеют:
- дети-сироты и дети, оставшиеся без попечения родителей;
- дети сотрудников органов внутренних дел, погибших или получивших инвалидность при исполнении служебных обязанностей;
- сотрудники органов внутренних дел, военнослужащие внутренних войск Республики Казахстан;
- лица, имеющие аттестаты с отличием или дипломы среднего специального образования с отличием;
- при поступлении на соответствующую специальность, призеры международных олимпиад школьников, победители Республиканских предметных олимпиад школьников текущего учебного года, награжденные дипломами 1, 2 и 3 степени;
- лица, имеющие более высокие баллы по профильному предмету;
- сельские жители.
Лица, пользующиеся правом на льготное зачисление в соответствии с настоящими Правилами приема, представляют подтверждающие документы.

4. Қабылдау емтихандары тесттiк сынақ түрiнде мына пәндер бойынша жүргiзiледi:
N 0216 "Құқықтану" мамандығы бойынша:
- жалпы тарих;
- Қазақстан тарихы;
- қазақ немесе орыс тiлi;
- Математика.
Негiзгi пән болып Жалпы тарих есептеледi.
N 3602 "Автоматика, телемеханика және байланыс", N 0713 "Кәсiпорындардағы экономика және менеджмент", N 3004 "Жол қозғалысын ұйымдастыру" мамандықтары бойынша:
- Физика;
- Математика;
- Қазақстан тарихы;
- Қазақ немесе орыс тiлi.
Негiзгi пән болып Физика есептеледi.
Оқу орындарының қабылдау комиссиясы қызметтен қол үзбей оқудың түсу емтихандарының тiзiмi мен өткiзу түрiн белгiлейдi.
5. Тест сұрақтарының саны әр пән бойынша - 30. Дұрыс жауап бiр ұпаймен бағаланады. Кешендi тестiлеу пәндерiнен алған талапкердiң жауабының жалпы ұпай саны 40 ұпайдан аз болса "екiге" бағаланады және оқуға қабылдауға жiберiлмейдi.
Кешендi тестiлеуге астрономиялық үш сағат берiледi.
6. Жоғары оқу орындарының күндiзгi оқу түрiне қабылдау емтихандарының мерзiмi тамыздың 1-нен 10 дейiнгi кезеңде, сырттай оқу түрiне қыркүйектiң 5-нен 15-дейiнгi кезеңде жүргiзiледi.
7. Белгiленген үлгіде жоғары оқу орындарына қабылдаудың қорытындысы бойынша статистикалық есеп ІІМ Кадр және тәрбие жұмысы департаментiнiң Оқу орындары басқармасына күндiзгi оқу бойынша тамыздың 20-дейiн, сырттай оқыту бойынша қыркүйектiң 15-дейiн жiберiледi.
8. Жоғары оқу орындарына қабылдау мамандықтар және оқу тiлдерi бойынша бөлек, ІІМ, ІІББ, ІІБ, КІІБ бөлген қабылдау орындарын ескере отырып, қабылдау емтихандарының нәтижелерi, медициналық куәландыру мәлiметтерiн ескере отырып конкурстық негiзде жоғары оқу орнының қабылдау комиссиясының ашық жиналысында жүргiзiледi.
9. Емтихансыз:
- ерекше үлгiдегi аттестат пен кеудеге тағатын белгi "Алтын белгi" иегерлерi оқуға қабылданады.
10. Ұпайларының көрсеткiштерi бiрдей болған жағдайда оқушылар  қатарына қабылдауға басымдылық құқыққа ие:
- жетiм балалар мен ата-ананың қамқорлығынсыз қалған балалар;
- қызметтiк мiндетiн атқару кезiнде қаза тапқан немесе мүгедек болған iшкi iстер органдары қызметкерлерiнiң балалары;
- iшкi iстер органдары қызметкерлерi, iшкi әскерлердiң әскери қызметшiлерi;
- жалпы бiлiм беретiн орта мектептi үздiк аттестат пен арнайы орта оқу орындарын үздiк дипломмен бiтiргендер;
- түсетiн мамандығына сәйкес келген жағдайда, халықаралық  олимпиадалардың, республикалық пән олимпиадалардың сол ағымдағы жылдың жеңiмпаздары - I, II, III дәрежелi дипломмен марапатталғандар;
- негiзгi пәннен өте жоғары ұпай жинағандар;
- ауыл тұрғындары.
Осы ережелерге сәйкес оқуға қабылдануға жеңiлдiк құқығы бар талапкерлер тиiстi құжаттарын тапсыруға мiндеттi.

11. Пересдача вступительных экзаменов не разрешается.
12. При тестировании коды правильных ответов подсчета баллов должны быть вывешены после проведения комплексного тестирования. Результаты тестирования доводятся до сведения абитуриентов в течение суток после проведения комплексного тестирования.
13. Апелляция по итогам вступительных экзаменов должна подаваться и рассматриваться апелляционной комиссией в течение суток после объявления результатов тестирования. Изменение полученной оценки должно быть проведено мотивированным решением приемной комиссии.
14. Информация о правилах приема, а также решения приемных комиссий по организации и проведению приема, расписание экзаменов, сроки зачисления и т.п. должны своевременно доводиться до абитуриентов.
15. Решение приемной комиссии о зачислении на учебу оформляется приказом начальника высшего учебного заведения. Выписка из приказа является основанием для откомандирования лиц, принятых на обучение с отрывом от службы, предоставления отпусков и других льгот для лиц, поступивших на заочное обучение.
16. Абитуриенты, не прошедшие по конкурсу, откомандировываются в распоряжение органов внутренних дел, воинских частей внутренних войск с возвращением личных дел и указанием причины незачисления.
17. Занятия в учебных заведениях начинаются в сроки, установленные учебным планом и графиком учебного процесса высшего учебного заведения. Слушатели, не приступившие к занятиям без уважительных причин в течение 10 дней с момента начала занятий, из учебного заведения отчисляются.
Взамен выбывших приемная комиссия высшего учебного заведения в течение месяца с начала занятий может зачислить лиц, не прошедших по конкурсу.
Управление учебных заведений
ДКиВР МВД Республики Казахстан
(Специалисты: Цай Л.Г. Кушенова Д.)

11. Қабылдау емтихандарын қайта тапсыруға рұқсат етiлмейдi.
12. Дұрыс жауаптардың кодтары кешендi тест өткiзiлгеннен кейiн iлiнуi тиiс. Кешендi тест өткiзiлгеннен кейiн бiр тәулiк iшiнде талапкерлердiң назарына тест нәтижелерi берiледi.
13. Қабылдау емтихандарының аппеляциясы тест нәтижелерiн жариялағаннан кейiн бiр тәулiк iшiнде берiлуi қажет. Алынған баға қабылдау комиссиясының дәлелдi шешiмiмен ғана өзгертiледi.
14. Қабылдау ережелерi, және де қабылдау комиссиясының оқуға қабылдауды ұйымдастыру және өткiзу, емтихандардың кестесi, қабылдау мерзiмi туралы мәлiметтер талапкерлер назарына уақытында берiлуi қажет.
15. Қабылдау комиссиясының оқуға қабылдау туралы шешiмi жоғары оқу орны бастығының бұйрығымен ресiмделедi. Қызметтен қол үзiп оқуға қабылданған адамдарды iссапарға жiберуге және сырттай оқуға түскен адамдарды демалыс, басқа да жеңiлдiктер беруге бұйрықтың көшiрмесi негiз болып табылады.
16. Конкурстан өтпеген талапкерлер iшкi iстер органдарына, iшкi әскерлердiң әскери бөлiмдерiнiң қарамағына жiберiлiп, қабылданбаған себебi көрсетiлген жеке iстерi қайтарылады.
17. Оқу орындарында сабақтар жоғары оқу орындарының оқу жоспарында және оқу процесiнiң кестесiнде белгiленген мерзiмдерде басталады. Сабаққа себепсiз 10 күн қатыспаған тыңдаушылар оқудан шығарылады.
Оқудан шығарылғандардың орнына қабылдау комиссиясы сабақ басталған күннен бастап 1 айдың iшiнде конкурстан өтпеген адамдарды қабылдай алады.
Қазақстан Республикасы
Ішкi iстер министрлiгi
Кадр және тәрбие жұмысы
Департаментiнiң
Оқу орындары басқармасы