Об утверждении Правил розничной торговли алкогольной продукции (кроме пива)
Приказ Министра государственных доходов Республики Казахстан от 20 сентября 1999 года № 1162. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20.10.99г. за № 940. Утратил силу приказом и.о. Министра финансов Республики Казахстан от 25 сентября 2012 года № 439
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра финансов РК от 25.09.2012 № 439.
Во исполнение Закона Республики Казахстан Z990429_ "О государственном регулировании производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции" от 16 июля 1999 года приказываю:
1. Утвердить прилагаемые Правила розничной торговли алкогольной продукции (кроме пива).
2. Настоящий приказ вступает в силу со дня государственной регистрации.
Министр
Правила
розничной торговли алкогольной продукции (кроме пива)
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственном регулировании производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции" от 16 июля 1999 года и направлены на упорядочение розничной реализации алкогольной продукции.
2. Осуществление розничной торговли алкогольной продукцией (кроме пива) допускается лишь при наличии лицензии на розничную торговлю алкогольной продукцией (кроме пива), выдаваемых организациями розничной торговли и общественного питания, независимо от форм собственности в установленном порядке местными исполнительными органами.
2. Основные понятия
3. В настоящих Правилах розничной торговли алкогольной продукцией используются следующие понятия:
1) алкогольная продукция - пищевая продукция с объемной долей этилового спирта, произведенного из пищевого растительного сырья, более 1,5 процента;
2) оптовая реализация - отпуск алкогольной продукции со складских помещений без ограничения объемов, согласно документам, утвержденных уполномоченным органом, для последующей реализации;
3) розничная торговля - реализация алкогольной продукции (кроме пива) для ее потребления или некоммерческого использования, осуществляемая в стационарных помещениях, оборудованных торговым залом, а также на летних площадках при стационарных помещениях и оснащенных контрольно-кассовым аппаратом с фискальной памятью;
4) хранение - размещение (складирование) алкогольной продукции в складских помещениях;
5) стационарные помещения - капитальные здания, сооружения или их часть, оборудованные водоснабжением, энергоснабжением и канализацией, имеющие фундамент, и перемещение которых невозможно без нанесения ущерба их несущей конструкции.

Алкоголь өнімін (сырадан басқа) бөлшек сауда жасаудың тәртібін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік кіріс министрлігінің 1999 жылғы 20 қыркүйектегі N 1162 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1999 жылғы 20 қазанда тіркелді. Тіркеу N 940. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2012 жылғы 25 қыркүйектегі № 439 бұйрығымен
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 2012.09.25 № 439 (қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді) бұйрығымен.
"Этил спирті мен алкоголь өнімінің өндірілуін және айналымын мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 16 шілдедегі Заңын Z990429_ орындау үшін бұйырамын:
1. Қоса беріліп отырған Алкоголь өнімімен (сырадан басқа) бөлшек сауда жасаудың тәртібі бекітілсін.
2. Осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткен күнінен бастап күшіне енеді.
Министр
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік кіріс министрлігінің
1999 жылғы 20 қыркүйектегі
N 1162 бұйрығымен бекітілген
Алкоголь өнiмiнiң (сырадан басқа) бөлшек саудасының Ережесi
1. Жалпы Ережелер
1. Осы Ереже Қазақстан Республикасының "Этил спиртi және алкоголь өнiмiнiң өндiрiсi мен айналымын мемлекеттiк реттеу туралы" 1999 жылдың 16 шiлдесiндегi заңына сәйкес дайындалған және алкоголь өнiмдерiн бөлшек сатуды тәртiпке келтiруге бағытталған.
2. Алкоголь өнiмiнiң (сырадан басқа) бөлшек саудасын жекеменшiк түрiне байланыссыз жергiлiктi атқару органдары белгiлеген тәртiппен бөлшек сауда және қоғамдық тамақтандыру ұйымдарына берiлетiн алкоголь өнiмi (сырадан басқа) бөлшек саудасының лицензиясы болғанда ғана жүзеге асыруға болады.
2. Негiзгi ұғымдар
3. Алкоголь өнiмi (сырадан басқа) бөлшек саудасының осы Ережесiнде келесi ұғымдар пайдаланылады:
1) алкоголь өнiмi - этил спиртiнiң көлемдiк үлесi 1,5 пайыздан асатын тамақтық өсiмдiк шикiзатынан өндiрiлген тамақ өнiмi;
2) көтерме сату - өкiлеттi орган бекiткен құжаттарға сәйкес, ары қарай сату үшiн қойма жайларынан шектеусiз көлемдерде алкоголь өнiмiн босату;
3) бөлшек сауда - фискальдық жады бар бақылау-кассалық аппаратымен және сауда алаңдарымен жабдықталған стационарлық жайларда, сондай-ақ стационарлық жайлардың жанындағы жазғы алаңдарда алкоголь өнiмiн (сырадан басқа) тұтыну және коммерциялық емес пайдалану үшiн сату;
4) сақтау - алкоголь өнiмдерiн қойма жайларында орналастыру (жинақтау);
5) стационарлық үй-жайлар - су, энергия және канализация жабдықтарымен жабдықталған, iргетасы бар және оларды ұстап тұрған конструкцияларына залал келтiрусiз орнынан қозғау мүмкiн емес күрделi ғимарат, құрылыс немесе олардың бөлiгi;

3. Продажа алкогольной продукции
4. Розничная реализация алкогольной продукцией осуществляется при наличии лицензии, выдаваемой в установленном порядке.
5. Реализация алкогольной продукции осуществляется только в местах, указанных в лицензии.
6. Покупателю должна быть предоставлена информация о норме реализации, об органе, выдавшем эту лицензию (путем вывешивания в торговом зале или другим способом), а также информация о режиме работы предприятия, установленного собственником или руководителем организации.
7. Организации розничной торговли и общественного питания, независимо от форм собственности несут ответственность за реализацию алкогольной продукцией ненадлежащего качества в установленном порядке.
8. Продаже подлежит алкогольная продукция, соответствующая по качеству обязательным требованиям ГОСТов, санитарным правилам и нормам. Продавец этой продукции, в том числе импортной, должен иметь транспортную накладную, заверенную подписью и печатью предыдущего собственника и содержащую сведения о наличии сертификата соответствия по каждому наименованию продукции с указанием учетного и регистрационного номеров, срока его действия и органа, выдавшего сертификат. Указанная информация должна быть предоставлена покупателю и контролирующим органам по первому требованию.
9. Организации розничной торговли алкогольной продукцией обязаны:
1) осуществлять реализацию алкогольной продукции с применением контрольно-кассового аппарата с фискальной памятью;
2) руководствоваться нормативными правовыми актами и технической документацией, регламентирующей деятельность предприятий, занятых розничной торговлей алкогольной продукцией с целью обеспечения требований безопасности для жизни и здоровья потребителей (санитарные нормы и правила, ГОСТы, устанавливающие требования к упаковке, приему и хранению алкогольной продукции, нормы и правила пожарной безопасности, охраны окружающей среды и т.д.);
3) вести первичный бухгалтерский учет и оформлять транспортные накладные по форме, установленной государственным органом, осуществляющим контроль над производством и оборотом алкогольной продукции;
4) соблюдать соответствующие условия хранения, установленные требованиями нормативных документов на соответствующий вид продукции, не допускающие потери качества алкогольной продукции при хранении.
10. Запрещается розничная реализация алкогольной продукции:
1) с истекшим сроком годности, а также алкогольной продукции, на которой не установлен срок годности;
2) в бутылках без этикеток, грязных (внутри или снаружи), с явными признаками боя (скол горла, трещины), с поврежденной укупоркой, бутылках, имеющих общее помутнение, посторонние включения, осадок (кроме коллекционных вин);

3. Алкоголь өнiмдерiн сату
4. Алкоголь өнiмiн бөлшектеп сату белгiленген тәртiппен берiлген лицензиясы болған жағдайда ғана жүзеге асырылады.
5. Алкоголь өнiмiн сату лицензияда белгiленген орында ғана жүзеге асырылады.
6. Сатып алушыға лицензия нөмiрi, лицензияны берген орган туралы (сауда алаңында iлу жолымен немесе басқа тәсiлмен), сондай-ақ меншiк иесi немесе ұйым басшысы белгiлеген кәсiпорынның жұмыс iстеу тәртiбi туралы ақпарат берiлуi керек.
7. Меншiк түрiне байланыссыз бөлшек сауда және қоғамдық тамақтандыру ұйымдары тиiстi сапасы жоқ алкоголь өнiмiн сатқаны үшiн белгiленген тәртiппен жауап бередi.
8. Сатуға сапасы жағынан МЕМСТар мiндеттi талаптарына және санитарлық ережелерi мен нормаларына сәйкес келетiн алкоголь өнiмдерi жатады. Бұл өнiмдi, сондай-ақ импорттық өнiмдi сатушыда алдыңғы меншiк иесiнiң қолы және мөрiмен расталған, сондай-ақ есепке алу мен тiркеу нөмiрi, қолданылу мерзiмi және сертификат берген орган аты көрсетiлген әрбiр өнiм атауы бойынша сертификат сәйкестiгi барлығы туралы мәлiметi бар көлiк жүкқұжаты болуы керек. Аталған ақпарат сатып алушы мен бақылаушы органдарға бiрiншi талап бойынша берiлуi керек.
9. Алкоголь өнiмдерiнiң бөлшек сауда ұйымдары мiндеттi:
1) фискальды жады бар бақылау-касса аппараттарын қолдана отырып, алкоголь өнiмдерiн сатуды жүзеге асыру;
2) тұтынушылар өмiрi мен денсаулығының қауiпсiздiк талаптарын қамтамасыз ету мақсатымен алкоголь өнiмдерiн бөлшектеп сатумен айналысатын кәсiпорындардың әрекетiн регламенттейтiн нормативтiк құқықтық актiлердi және техникалық құжаттарды басшылыққа алу (алкоголь өнiмдерiн қаптау, қабылдау және сақтау талаптарын белгiлейтiн МемСТ-тар, санитарлық нормалар мен ережелер, өрт қауiпсiздiгi, қоршаған ортаны қорғау нормалары мен ережелерi және т.б.);
3) алкоголь өнiмiнiң өндiрiсi мен айналымына бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттiк орган белгiлеген алғашқы бухгалтерлiк есептi жүргiзу және форма бойынша көлiк жүкқұжатын ресiмдеу;
4) алкоголь өнiмiн сақтау кезiнде сапасының жоғалуына жол бермейтiн өнiмнiң тиiстi түрiне нормативтiк құжаттар талаптары белгiлеген сақтаудың тиістi шарттарын сақтау;
10. Алкоголь өнiмiн бөлшектеп сатуда тыйым салынады:
1) пайдаланылу мерзiмi өтiп кеткен, сондай-ақ пайдаланылу мерзiмi көрсетiлмеген алкоголь өнiмi;
2) шөлмектердiң этикеткасы жоқ, кiр (iшi немесе сырты), анық шытынау белгiсi бар (басы жырымдалған, шытынаған), тығыны зақымдалған шөлмектер және жалпы бұлдырланған, бөгде қоспалары бар, тұнбасы бар (коллекциялық шараптан басқа) болса;

3) неустановленного происхождения;
4) без наличия на них марок акцизного сбора (кроме пива);
5) лицам, не достигшим восемнадцатилетнего возраста;
6) в детских учреждениях, организациях образования и на прилегающих к ним территориях в радиусе не менее 100 метров;
7) на базарах, оптовых рынках, в киосках, в палатках, в ларьках, с рук, лотков, автомашин, а также в иных неустановленных местах (кроме пива);
8) без маркировки на государственном и русском языках в соответствии с действующими стандартами.
11. При продаже алкогольной продукции продавец к образцам имеющегося в продаже товара прикрепляет ценники с наименованием продукции, цены, включающие стоимость посуды и расфасовки. При продаже вин в розлив в ценнике указывается наименование и цена за 1 литр и 0,1 литра (в отношении вин).
12. На предприятиях общественного питания в прейскурантах на алкогольную продукцию должны быть указаны: наименование напитков, емкость бутылки, цена за всю емкость бутылки, а также за 100 или 50 граммов (кроме пива).
13. Рабочие места продавцов, буфетчиков, барменов и других лиц, которые осуществляют продажу алкогольной продукции в розлив, должны быть оснащены соответствующим торговым оборудованием, мерным инвентарем, посудой.
14. При осуществлении продажи алкогольной продукции продавец обязан выдавать покупателю погашенный кассовый чек.
15. Организации розничной торговли алкогольной продукцией не имеют право осуществлять оптовую реализацию алкогольной продукции с торговых площадей, предназначенных для осуществления розничной торговли.
16. Организации розничной торговли обязаны покупать алкогольную продукцию только у организаций, имеющих лицензию на хранение и оптовую реализацию алкогольной продукции. Фирменные специализированные магазины производителей алкогольной продукции предназначены только для реализации собственной алкогольной продукции.
17. Организации розничной торговли при потреблении алкогольной продукции от организаций, занимающихся хранением и оптовой реализацией алкогольной продукции, обязаны требовать копию лицензии на хранение и оптовую реализацию алкогольной продукции, заверенную подписью первого руководителя и печатью организации-продавца.
4. Контроль и ответственность за несоблюдение
настоящих Правил
19. Нарушение Правил розничной торговли алкогольной продукцией влечет установленную действующим законодательством Республики Казахстан ответственность.
20. Контроль за соблюдением требований настоящих Правил осуществляют уполномоченные законодательством Республики Казахстан органы в установленном порядке.
(Специалисты: Склярова И.В., Умбетова А.М.)

3) шығу тегi белгiсiз болса;
4) акциздiк төлем маркiлерi жоқ болса (сырадан басқа);
5) жасы он сегiзге толмаған адамдарға;
6) бала бақшаларда, оқу орындарында, емдеу-сауықтыру мекемелерiнде және оған жанасатын радиусы 100 метрден кем емес аумақтарда;
7) базарларда, көтерме сауда орындарында, дүңгіршектерде шатырларда, қолда, тегендерде, автомашиналарда, сондай-ақ басқа да белгiленбеген орындарда (сырадан басқа);
8) қолданыстағы стандарттарға сәйкес мемлекеттiк және орыс тілдерiндегi маркiлерсiз.
11. Алкоголь өнiмдерiн сату кезiнде сатушы сатылатын тауар үлгiсiне өнiмнiң аты, ыдыс пен қаптау құны кiретiн бағасы көрсетiлген бағалау қағазын iледi. Шарапты құйып сату кезiнде бағалау қағазында аты мен 1 литр және 0,1 литрдiң бағасы көрсетiледi (шарап үшiн).
12. Қоғамдық тамақтандыру кәсiпорындарында алкоголь өнiмiнiң рейскуранттарында iшiмдiктiң аты, шөлмектiң сыйымдылығы шөлмектің бүкiл сыйымдылығының бағасы, сондай-ақ 100 немесе 50 грамының бағасы (сырадан басқа) көрсетiлуi керек.
13. Алкоголь өнiмiн құйып сатуды жүзеге асыратын сатушылардың, буфетшiлердiң, бармендердiң және басқа адамдардың жұмыс орындары тиiстi сауда жабдықтарымен, өлшеуiш мүкәммәлдармен, ыдыстармен жарақтандырылуы керек.
14. Алкоголь өнiмiн сату кезiнде сатушы сатып алушыға өшiрiлген касса чегiн беруi керек.
15. Алкоголь өнiмiн бөлшектеп сататын ұйымдар бөлшек саудаға арналған сауда алаңдарында көтерме сатуды жүзеге асыруына құқығы жоқ. 16. Бөлшек сауда ұйымдары алкоголь өнiмiн тек алкоголь өнiмiн сақтау және көтерме сату лицензиясы бар ұйымдардан сатып алуға мiндеттi. Алкоголь өнiмiн өндiрушiлердiң фирмалық арнайы магазиндерi тек өзiнiң алкоголь өнiмiн сатуға арналған. 17. Бөлшек сауда ұйымдары алкоголь өнiмiн сақтау және көтерме сатумен айналысатын ұйымдардан алкоголь өнiмiн сатып алғанда бiрiншi басшының қолымен және сатушы ұйымның мөрiмен расталған алкоголь өнiмiн сақтау және көтерме сату лицензиясының көшiрмесi талап етуге мiндеттi. 3. Бақылау және осы Ереженi сақтамағаны үшiн жауапкершiлiк 19. Алкоголь өнiмiнiң бөлшек саудасының Ережесiн бұзғаны үшiн Қазақстан Республикасының қазiргi заңдарына сәйкес жауапкершiлiкке тартылады. 20. Қазақстан Республикасының белгiленген заңдарына сәйкес Осы Ережедегi талаптардың сақталуына бақылау жасауды өкiлеттi органдар, сондай-ақ салық қызметi, ішкi iстер органдары, Әкiмдер аппараттары жүзеге асырады. Оқығандар: Омарбекова А.Т. Икебаева Ә.Ж.