Об утверждении "Списка производств, профессий и работ с тяжелыми и вредными условиями труда, на которых запрещается применение труда женщин"
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 20.09.99 г. N 184-п. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21.10.99г. N 948. Утратил силу - приказом и.о. Министра труда и социальной защиты населения РК от 15 февраля 2005 года N 44-п (V053443)
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 января 1997 г. № 89 P970089_  "Об основных направлениях по улучшению условий и охраны труда в отраслях экономики Республики Казахстан на 1997-2000 годы" и P990394_  Положением о Министерстве труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 9.04.99 г. № 394 приказываю:
1. Утвердить прилагаемый "Список производств, профессий и работ с тяжелыми и вредными условиями труда, на которых запрещается применение труда женщин" (далее - Список), согласованный с Комитетом здравоохранения Министерства здравоохранения, образования и спорта Республики Казахстан.
2. Установить, что применение труда женщин в производствах, профессиях и на работах с тяжелыми и вредными условиями труда, предусмотренных в Списке, запрещается независимо от того, в организациях каких отраслей экономики имеются такие производства, профессии и работы.
3. Руководителям областных, гг. Астаны и Алматы управлений труда, занятости и социальной защиты населения обеспечить доведение настоящего Приказа до работодателей и трудовых коллективов, а также контроль за его выполнением в организациях.
4. Управлению охраны труда (Умбеткулов Р.Ж.) организовать публикацию настоящего Приказа в бюллетене Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан "Вопросы труда".
5. Признать утратившим силу приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 30 октября 1997 г. № 185-П "Об утверждении Списка производств, профессий и работ с тяжелыми и вредными условиями труда, на которых запрещается применение труда женщин".
Министр
Список
производств, профессий и работ с тяжелыми и
вредными условиями труда, на которых запрещается
применение труда женщин

"Әйелдер еңбегін қолдануға тыйым салынатын еңбек жағдайы ауыр және зиянды өндірістердің, мамандықтар мен жұмыстардың Тізімін" бекіту туралы
Қазақстан Республикасы еңбек және халықты әлеуметтік қорғау Министрінің 1999 жылғы 20 қыркуйектегі N 184-ө бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Нормативтік құқықтық актілерді тіркеу басқармасы 1999 жылғы 21 қазанда тіркелді. Тіркеу N 948. Күші жойылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің 2005 жылғы 15 ақпандағы N 44-ө (V053443) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1997 жылғы 21 қаңтардағы N 89 "Қазақстан Республикасының экономика салаларындағы еңбек жағдайын және еңбек қорғауды жақсарту жөніндегі 1997-2000 жылдарға арналған негізгі бағыттары туралы" қаулысы мен Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 9 сәуірдегі N 394 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі туралы Ережеге сәйкес БҰЙЫРАМЫН :
1. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау, білім және спорт министрлігінің Денсаулық сақтау комитетімен келісілген "Әйелдер еңбегін қолдануға тыйым салынатын еңбек жағдайы ауыр және зиянды өндірістердің, мамандықтар мен жұмыстардың Тізімі" (бұдан әрі - Тізім) қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Тізімде көзделген еңбек жағдайы ауыр және зиянды өндірістерде, мамандықтар мен жұмыстарда, ұйымдардағы мұндай өндірістер, мамандықтар мен жұмыстар экономиканың қандай саласына жататындығына қарамастан әйелдер еңбегін қолдануға тыйым салынатын болсын.
3. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының еңбек, жұмыспен қамту және халықты әлеуметтік қорғау басқармаларының бастықтары осы Бұйрықтың жұмыс берушілер мен еңбек ұжымдарына жеткізілуін және оның ұйымдарда орындалуын бақылауды қамтамасыз етсін.
4. Еңбек қорғау басқармасы (Р.Ж.Үмбетқұлов) осы Бұйрықты Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің "Вопросы труда" бюллетенінде жариялауды ұйымдастырсын.
5. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау Министрінің 1997 жылғы 30 қазандағы N 185-П "Әйелдер еңбегін қолдануға тыйым салынатын еңбек жағдайы ауыр және зиянды өндірістердің, мамандықтар мен жұмыстардың Тізімін бекіту туралы" бұйрығы күші жойылды деп танылсын.
Министр
Қазақстан Республикасы              Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау, білім             Еңбек және халықты әлеу.
және спорт министрлігінің          меттік қорғау министрінің
Денсаулық сақтау комитетімен       1999 жылы 20 қыркүйектегі
келісілген                             N 184-ө бұйрығымен
1999 жылы 13 тамызда N 07-4419              бекітілген
Әйелдер еңбегін қолдануға тыйым салынатын
еңбек жағдайы ауыр және зиянды өндірістердің,
мамандықтар мен жұмыстардың
ТІЗІМІ

1. Металлообработка
Литейные работы
Вагранщик
Выбивальщик отливок, занятый на ручной выбивке
Завальщик шихты в вагранки и печи, занятый загрузкой шихты вручную
Заварщик отливок
Заливщик металла
Обрубщик, занятый на работах с пневмоинструментом
Плавильщик металла и сплавов
Рабочие, занятые подвеской горячего литья на конвейере и обслуживанием и ремонтом оборудования в тоннелях литейных цехов
Сварочные работы
Газосварщик и электросварщик ручной сварки, работающие в закрытых емкостях (цистернах, котлах и т.п.), а также на высотных сооружениях связи (башнях, мачтах) свыше 10 метров и верхолазных работах
Котельные, холодноштамповочные,
волочильные и давильные работы
Давильщик, занятый на работах вручную
Котельщик
Чеканщик, занятый на работах ручным пневматическим инструментом
Кузнечно-прессовые и термические работы
Бандажник, занятый на горячих работах
Нагревальщик (сварщик) металла
Пружинщик, занятый на горячих работах при навивке пружин из проволоки диаметром свыше 10 мм.
Раскатчик, занятый раскаткой колец в горячем состоянии
Рессорщик на обработке горячего металла
Металлопокрытия и окраска
Герметизаторщик, занятый герметизацией внутри кессон-баков
Освинцевальщик, постоянно занятый освинцеванием горячим
способом (негальваническим)
Слесарные и слесарно-сборочные работы
Сверловщик-пневматик, выполняющий работу пневмоинструментом, передающим вибрацию на руки работающим
Слесарь-ремонтник, занятый:
- наладкой оборудования в цехах и отделениях: горячепрокатных, травильных, эмалировочных, изолирования с применением кремнийорганических лаков, освинцевания в кабельном производстве;
- наладкой оборудования в цехах и отделениях приготовления и применения кремнийорганических лаков и лаков, содержащих 40 и более процентов толуола, ксилола;
- наладкой и ремонтом кокилей в горячем состоянии;
- на горячем ремонте селеновых, шоопировочных аппаратов (оборудования);
- непосредственно в цехах: мельничном, намазочном, формировочном, литейном, трубконабивочном, глетомешальном и сборочном в производстве свинцовых аккумуляторов;
- обслуживанием ватержакетных печей в производстве цветных металлов и сплавов;
- ремонтом оборудования в закрытых складах топлива и нефтехозяйств на тепловых электростанциях, а также ремонтом оборудования в тоннелях и теплофикационных камерах в тепловых сетях;
- ремонтом технологического оборудования на мотороиспытательных станциях, работающего на этилированном бензине и расположенного в боксах
Работы со свинцом
Рабочие, занятые на выплавке, отливке, прокатке, протяжке, штамповке, свинцовых изделий, освинцевании кабелей и пайке свинцовых аккумуляторов

1. Металл өңдеу
Құю жұмыстары
Ваграншы
Қолмен шығарумен айналысатын қорытпаны шығарып алушы
Шихтаны қолмен тиеумен айналысатын вагранкалар мен пештерге шихта толтырушы
Қорытпаны қайнатушы
Металды құюшы
Пневматикалық құралдарда жұмыс істейтін кесуші
Металдар мен балқымаларды қорытушы
Конвейерге ыстық қорытпа ілумен және тоннельдердегі құю цехтарында жабдықтарға қызмет көрсетумен және жөндеумен айналысатын жұмысшылар
Дәнекерлеу жұмыстары
Жабық ыдыстарда (цистерналарда, қазандарда және т.б.), сондай-ақ биіктігі 10 метрден асатын байланыстың биік құрылыстарында (мұнараларда, діңгектерде) және жоғары өрмелейтін жұмыстарда қолмен атқарылатын газбен және электрмен дәнекерлеуші
Қазандық, салқынмөртабандық, сым тарту және сығу жұмыстары
Қол жұмысымен айналысатын сығушы
Қазандықшы
Пневматикалық қол аспаптары жұмысында істейтін нақыштаушы
Ұстаулық-престеу және термиялық жұмыстар
Ыстық жұмыстарда істейтін құрсаушы
Металл жылытушы (дәнекерлеуші)
Диаметрі 10 мм асатын сымнан серіппе орау кезінде ыстық жұмыстарда істейтін серіппеші
Ыстық күйінде шығыршықты домалатумен айналысушы
Ыстық металды өңдеумен айналысатын рессоршы
Металл қаптау және сырлау
Кессон-бактардың ішкі саңлауларын бітеумен айналысатын саңлау бітеуші
Ыстықтай тәсілмен (гальвандық емес) қорғасындаумен ұдайы айналысушы қорғасындаушы
Слесарлық және слесарлық құрастыру жұмыстары
Діріл әсері қолға берілетін пневматикалық аспаптармен жұмыс істейтін бұрандашы-пневматик
Мыналармен айналысатын жөндеуші слесарь:
- ыстық прокаттау, өрнектеу, эмальдау, кабель өндірісінде органикалық кремний лактарын қолданып айыру, қорғасындау цехтары мен бөлімшелерінде жабдықтарды реттеу;
- органикалық кремний лактарын және 40 процент және одан да астам толуол, ксилол түзетін лактарды әзірлеу және қолдану цехтары мен бөлімшелерінде жабдықтарды реттеу;
- ыстық күйінде құрыш құятын қалыптарды реттеу және жөндеу;
- селенді және шоопирлі аппараттарды (жабдықтарды) ыстықтай жөндеуде;
- майдалау, жағынды, қалыптау, құю, түтік толтыру, түйіртпектерді араластыру және қорғасынды аккумуляторлар өндірісінің тікелей құрастыру цехтарында;
- түсті металдар және балқымалар өндірісінде ватержакет пештеріне қызмет көрсетумен;
- жылу электр станцияларындағы отын және мұнай шаруашылықтарының жабық қоймаларында жабдықтарды жөндеумен, сондай-ақ тоннельдердегі және жылу жүйелеріндегі камераларға жылу беретін жабдықтарды жөндеумен;
- этил бензинімен жұмыс істейтін және бокстарға орналасқан мотор сынау станцияларында технологиялық жабдықтарды жөндеумен;
Қорғасынмен жұмыс
Қорытумен, ағызумен, прокаттаумен, тартумен, қалыптаумен, қорғасын бұйымдарымен, кабельдерді қорғасындаумен және қорғасын аккумуляторларды дәнекерлеумен айналысатын жұмысшылар

2. Строительные, монтажные и
ремонтно-строительные работы
Арматурщик, занятый на ручной установке каркасов, ручных гибочных станках и ножницах
Асфальтобетонщик
Асфальтобетонщик-варильщик
Гидромониторщик
Землекоп-проходчик
Камнетес
Каменщик
Кессонщик, кессонщик-аппаратчик, кессонщик-проходчик,
кессонщик-слесарь, кессонщик-электромонтажник
Кровельщик по рулонным кровлям и по кровлям из штучного
материала
Кровельщик по стальным кровлям
Машинист автогудронатора
Машинист автогрейдера
Машинист бетоно-насосной установки
Машинист битумоплавильной передвижной установки
Машинист бульдозера
Машинист грейдер-элеватора
Машинист смесителя асфальтобетона передвижного
Машинист укладчика асфальтобетона
Машинист экскаватора одноковшового, машинист экскаватора
роторного
Машинист электростанции передвижной, работающий на
электростанции с двигателем внутреннего сгорания мощностью 150 л.с. и более
Машинист электросварочного передвижного агрегата с двигателем
внутреннего сгорания
Монтажник по монтажу стальных и железобетонных конструкций при работе на высоте и верхолазных работах
Монтажник связи-антенщик, занятый работой на высоте
Огнеупорщик, занятый на горячем ремонте печей и топок котла
Паяльщик по свинцу (свинцовопаяльщик)
Плотник, занятый на всех видах плотницких работ
Рабочие, занятые:
- на корчевке пней;
- креплением конструкций и деталей с применением
строительно-монтажного пистолета;
- пробивкой отверстий (борозд, ниш и т.п.) в бетонных,
железобетонных и каменных (кирпичных) конструкциях вручную и с применением пневмоинструмента;
- на плитоломных работах, разборкой зданий и сооружений
Трубоклад промышленных железобетонных труб
Трубоклад промышленных кирпичных труб
3. Горные работы
Все подземные работы в горно-добывающей промышленности, на
строительстве подземных сооружений, за исключением, руководителей и
специалистов, не выполняющих физических работ
Открытые горные работы и поверхность действующих и строящихся
шахт и рудников, обогащение, агломерация, брикетирование
Общие профессии горных и горнокапитальных работ
Бурильщик скважин, машинист бурового станка, бурильщик шпуров
Взрывник
Горнорабочий по предупреждению и тушению пожаров
Доставщик крепежных материалов в шахту
Машинист буровой установки
Крепильщик
Кузнец-бурозаправщик
Машинист погрузочной машины
Машинист установки по бурению стволов шахт полным сечением
Машинист экскаватора
Опрокидчик, занятый ручной подкаткой и откаткой вагонеток
Проходчик
Стволовой
Чистильщик
Электрослесарь (слесарь) дежурный и по ремонту оборудования, занятый обслуживанием и ремонтом оборудования, механизмов, водяных и воздушных магистралей на горных разработках
Общие профессии обогащения, агломерации,
брикетирования
Дробильщик, занятый на дроблении горячего пека в производстве
глинозема, в брикетировании
Обжигальщик, занятый ведением процесса обжига сырья и материалов в производстве ртути
Рабочие и мастера обогатительных и дробильно-сортировочных
фабрик, рудников, шахт и металлургических предприятий, занятые на работах по дроблению, измельчению, помолу и шихтовке руд черных, цветных и редких металлов, плавикового шлака и угля, при которых образуется пыль, содержащая 10 процентов и более свободной двуокиси кремния, при выполнении работ вручную
Рабочие, занятые в цехах обогащения свинца
Рабочие и мастера, занятые на обогащении ниобиевых (лопаритовых) руд
Строительство метрополитенов, тоннелей и
подземных сооружений специального назначения
Монтажник горного оборудования
Проходчик на поверхностных работах

2. Құрылыс, монтаждау және құрылыс-жөндеу жұмыстары
Игіш қол станоктары мен қайшыларды қаңқа тіректерді қолмен орнатумен айналысатын арматуршы
Асфальт бетондаушы
Қайнатушы-асфальттаушы
Гидромониторшы
Жер үңгіп-қазушы
Тас қашаушы
Тас қалаушы
Су астындағы камерада (кессон) жұмыс істейтін аппаратшы, жер қазушы, слесарь, электрмонтаждаушы
Шиыршықталған жабынды мен және басқа бөлек материалдармен үй төбесін жабушы
Автогудронаттар машинисі
Автогрейдер машинисі
Бетон-сорғы қондырғысының машинисі
Битум ерітетін жылжымалы қондырғы машинисі
Бульдозер машинисі
Грейдер-элеватор машинисі
Жылжымалы асфальт-бетон араластырғыш машинисі
Асфальт-бетон төсегіш машинисі
Бір ожауы экскаватор машинисі, роторлы экскаватор машинисі
Қуаты 150 а.к. және одан да астам двигателі іштен жанатын электр станцияларында жұмыс істейтін жылжымалы электр станциясының машинисі
Двигателі іштен жанатын жылжымалы электрмен дәнекерлеу агрегатының машинисі
Болат және темір-бетон құрылғыларын монтаждауда биікте және жоғары өрмелейтін жұмыстармен айналысатын монтажшы
Биікте жұмыс істейтін антеннашы-байланыс монтажшысы
Пештерді ыстықтай жөндеумен және қазанға отын жағумен айналысатын отқа төзімді жұмысшы
Қорғасынмен дәнекерлеуші
Ағаш шабу жұмыстарының барлық түрімен айналысушы ағаш шебері
Мына жұмыстармен айналысушы жұмысшылар:
- түбірлерді тамырымен жою;
- құрылыс-монтаж тапаншаларын қолданып құрылғылар мен бөлшектерді бекіту;
- бетон, темір-бетон және тас (кірпіш) құрылғыларды қолмен және пневматикалық құралдарды қолданып тесу (қуыс ж.б.);
- тақталарды сындыру, ғимараттар мен құрылыстарды бұзу жұмыстары.
Өнеркәсіптік темір-бетон құбырларын төсейтін құбыр төсеуші
Өнеркәсіптік кірпіш құбырларын төсейтін құбыр төсеуші
3. Тау-кен жұмыстары
Кен өндіру өнеркәсібінің жерасты құрылыстарын салуда қара жұмыспен айналыспайтын басшылар мен мамандар жұмысынан басқа барлық жерасты жұмыстары
Ашық кен жұмыстары және жұмыс істеп тұрған және салынып жатқан шахталар мен кеніштердің үсті, байыту, агломераттау, брикеттеу
Кен және күрделі тау-кен жұмыстарының жалпы мамандықтары
Скважина бұрғылаушысы, бұрғылау станогының машинисі, шпур бұрғылаушысы
Қопарғыш Өрттің алдын алу және сөндіру жөніндегі тау-кен жұмысшысы
Шахтаға бекіту материалдарын жеткізуші
Бұрғылау қондырғысының машинисі
Бекітуші
Ұста-бұрғы майлаушы
Тиеу машинасының машинисі
Шахта оқпандарын өн бойымен толық бұрғылау жөніндегі қондырғы машинисі
Экскаватор машинисі
Вагонеткаларды қолмен жылжытып сырғытумен айналысатын аударушы
Қазба жүргізуші
Ствол орнатушы
Тазалаушы
Тау-кен жұмыстарындағы су және әуе магистралдарына қызмет көрсететін жабдықтарды, тетіктерді жөндеумен айналысатын жабдықтар жөндеу жөніндегі және кезекші электр слесары
Байыту, агломерация, брикеттеудің жалпы мамандықтары
Сазбалшық өндірісінде ыстықтай күйдірілген күйде ұсатумен, брикеттеумен айналысатын ұсатушы
Сынап өндіруде шикізатпен материалдарды күйдірумен айналысатын күйдіруші
Байыту және ұнтақтау-сұрыптау фабрикаларының, кеніштердің, шахталар мен металлургия кәсіпорындарының жұмысты атқару кезінде шаң-тозаң шығаратын, 10 процент және одан да астам қос қышқылды кремний түзілетін қара, түсті және сирек металдарды, балқыма шпатын және көмірді ұнтақтау, ұсақтау майдалау және шихтілеу жөніндегі жұмыстармен айналысатын жұмысшылар мен шеберлер
Қорғасын байыту цехтарында істейтін жұмысшылар
Ниобий (лопарит) кендерін байытумен айналысатын жұмысшылар мен шеберлер
Арнаулы бағыттағы метрополитендер, тоннельдер мен жерасты құрылыстарын салу
Тау-кен жабдықтарын құрастырушы
Үстіңгі қабаттардағы жұмыстарды жер қазушы

4. Геологоразведочные и топографо-геодезические
работы
Взрывник
Монтажник геодезических знаков
Электрослесарь (слесарь) дежурный и по ремонту оборудования, занятый в полевых условиях
5. Бурение скважин
Бурильщик эксплуатационного и разведочного бурения скважин на нефть и газ
Вышкомонтажник, вышкомонтажник-сварщик, вышкомонтажник-электромонтер
Машинист буровой установки
Машинист по цементажу скважин
Моторист цементировочного агрегата
Моторист цементно-пескосмесительного агрегата
Опрессовщик труб
Помощник бурильщика эксплуатационного и разведочного бурения скважин на нефть и газ (первый и второй)
Помощник машиниста буровой установки (первый и второй)
Приготовитель бурового раствора, занятый приготовлением растворов вручную
Слесарь-ремонтник, занятый ремонтом бурового оборудования
Слесарь по обслуживанию буровых, непосредственно занятый на буровых
Установщик бурильных замков
Электромонтер по ремонту электрооборудования и электромонтер
по обслуживанию электрооборудования, занятые обслуживанием и ремонтом технологического оборудования
6. Добыча нефти и газа
Бурильщик плавучего бурильного агрегата в море
Бурильщик капитального ремонта скважин
Машинист паровой передвижной депарафинизационной установки
Машинист передвижного компрессора
Машинист подъемника
Машинист промывочного агрегата
Оператор по гидравлическому разрыву пластов
Оператор по подземному ремонту скважин
Оператор по подготовке скважин к капитальному и подземному ремонтам
Оператор по химической обработке скважин
Помощник бурильщика плавучего бурильного агрегата в море
Помощник бурильщика капитального ремонта скважин
Рабочие, руководители и специалисты, постоянно занятые подземной добычей нефти
Слесарь по монтажу и ремонту оснований морских буровых и эстакад
Слесарь-ремонтник, занятый монтажом, обслуживанием и ремонтом
нефтепромыслового оборудования
Электромонтер по ремонту электрооборудования и электромонтер по обслуживанию электрооборудования, занятые обслуживанием и ремонтом нефтепромыслового оборудования
7. Черная металлургия
Общие профессии черной металлургии
Ковшевой, занятый на работах с расплавленным металлом
Нагревальщик металла, занятый на работе в методических, камерных печах и колодцах прокатного и трубного производств
Обработчик поверхностных пороков металла, занятый на работах пневматическим инструментом
Доменное производство
Верховой доменной печи
Водопроводчик доменной печи
Горновой доменной печи
Машинист вагон-весов
Скиповой
Сталеплавильное производство
Машинист завалочной машины
Миксеровой
Набивщик блоков
Плавильщик раскислителей
Подручный сталевара: конвертера, мартеновской печи, прямого восстановления железа, установки электрошлакового переплава, электропечи
Разливщик стали
Сталевар: конвертера, мартеновской печи, печи прямого восстановления железа, установки электрошлакового переплава, электропечи
Прокатное производство
Вальцовщик стана горячей прокатки
Варщик пека
Листобойщик
Подручный вальцовщика стана горячей прокатки
Прессовщик-прошивщик рельсовых скреплений
Слесарь-проводчик, занятый в сортопрокатном производстве
Трубное производство
Вальцовщик: калибровочного стана, стана горячего проката труб, стана печной сварки труб, стана холодного проката труб, трубоформовочного стана
Волочильщик труб, занятый на немеханизированных станах
Калибровщик труб на прессе
Кузнец на молотах и прессах
Подручный вальцовщика стана: горячего проката труб, холодного проката труб
Ферросплавное производство
Горновой ферросплавных печей
Плавильщик ферросплавов
Рабочие, занятые получением металлического хрома и хромосодержащих сплавов алюминотермическим способом
Рабочие, занятые выплавкой кремнийстых сплавов в открытых дуговых печах
Коксохимическое производство
Барильетчик
Дверевой
Дробильщик
Люковой
Работники, непосредственно занятые в производстве бензола, его гидроочистке и ректификации
Скрубберщик-насосчик, занятый обслуживанием фенольной установки в цехе улавливания продуктов коксования
Слесарь-ремонтник, занятый обслуживанием коксовых батарей

4. Геологиялық барлау және топографиялық-геодезиялық жұмыстар
Қопарғыш
геодезиялық белгілерді құрастырушы
Дала жағдайында жұмыс істейтін кезекші және жабдықтарды жөндеу жөніндегі электр слесары
5. Скважиналарды бұрғылау
Мұнай мен газды пайдалану және барлау скважиналарын бұрғылайтын бұрғылаушы
Мұнара құрастырушы, мұнара құрастырушы-дәнекерлеуші, мұнара құрастырушы электр монтері
Бұрғылау қондырғысының машинисі
Скважинаны цементтеу жөніндегі машинист
Цементтеу агрегатының моторисі
Цемент-құм араластырғыш агрегат моторисі
Құбырларды престеуші
Мұнай мен газ (бірінші және екінші) пайдалану және барлау
скважиналарын бұрғылайтын бұрғылаушы көмекшісі
Бұрғылау қондырғысы (бірінші және екінші) машинисінің көмекшісі
Қолмен ерітінді әзірлеумен айналысатын бұрғылау ерітіндісін әзірлеуші
Бұрғылау жабдықтарын жөндеумен айналысатын жөндеуші слесарь
Тікелей бұрғылаумен айналысатын бұрғыларға қызмет көрсету жөніндегі слесарь
Бұрғы құлыптарын орнатушы
Технологиялық жабдықтарға қызмет көрсетумен және жөндеумен айналысатын электр жабдықтарын жөндеу жөніндегі электр монтері және электр жабдықтарына қызмет көрсететін электр монтері
6. Мұнай және газ өндіру
Теңізде жүзетін бұрғылау агрегатының бұрғылаушысы
Скважиналарды күрделі жөндеуден өткізетін бұрғылаушы
Парафиннен тазартатын жылжымалы бу қондырғысының машинисі
Жылжымалы компрессор машинисі
Көтергіш машинисі
Жуу агрегатының машинисі
Қат-қабат қыртыстарды гидравликалық тәсілмен жару операторы
Скважиналарды жер астында жөндеуші оператор
Скважиналарды күрделі және жер астында жөндеуге дайындау жөніндегі оператор
Скважиналарды химиялық өңдеу жөніндегі оператор
Теңізде жүзетін бұрғылау агрегаты бұрғылаушысының көмекшісі
Скважиналарды күрделі жөндеу бұрғылаушысының көмекшісі
Жер астында мұнай өндірумен ұдайы айналысатын жұмысшылар, басшылар мен мамандар
Теңіз бұрғылары мен көпірлерінің негіздіктерін құрастыру және жөндеу жөніндегі слесарь
Мұнай кәсіпшілігінің жабдықтарын құрастырумен, қызмет көрсетумен және жөндеумен айналысатын жөндеуші слесарь
Электр жабдықтарын жөндеу жөніндегі электр монтері және электр жабдықтарына қызмет көрсету жөніндегі, мұнай кәсіпшілігінің жабдықтарына қызмет көрсетумен және жөндеумен айналысатын электр монтері
7. Қара металлургия
Қара металлургияның жалпы мамандықтары
Балқыған металдармен жұмыс істейтін ожаушы Прокат және құбыр өндірісінің камералық пештері мен құдықтарында әдістемелік жұмыстармен айналысатын металл қыздырушы
Пневматикалық құралдармен жұмыс істейтін металдың сыртқы кеселдерін өңдеуші
Домна өндірісі
Домна пешіннің үстін қараушы
Домна пешіннің су құбыршысы
Домна пешіннің көрікшісі
Вагон-салмақ машинисі
Скиповой
Болат балқыту өндірісі
Үйінді машинасының машинисі
Миксерші
блоктарды қағушы
Қышқыл жойғыштарды балқытушы
Конверттерде, темірді бірден қалпына келтіретін мартен пешінде, электр қалдықтарын қайта балқыту қондырғысында, электр пешінде болат қорытушы
Болат құюшы
Конвертерде, темірде бірден қалпына келтіретін мартен пешінде, электр қалдықтарын қайта балқыту қондырғысында, электр пешінде болат қорытушы
Прокат өндірісі
Ыстық прокат станының біліктеушісі
Балқыма қайнатушысы
Қаптаған болат бөлуші
Ыстық прокат станының қолғанат біліктеушілері
Рельстерді бекітетін қыстырғыш-престеуші
Сортты прокат өндірісінде істейтін өткізуші слесарь
Құбыр өндірісі
Калибрлеу станының, құбырларды ыстық прокаттау станының, құбырларды пеште дәнекерлеу станының, құбырларды салқын прокаттау станының, құбырларды қалыптау станының біліктеушісі
Механикаландырылмаған стандарда істейтін құбырлар тартушы
Престе құбырларды калибрлеуші
Балға мен пресс ұстасы
Құбырларды ыстық прокаттау, құбырларды салқын прокаттау стандарының қолғанат біліктеушісі
Ферросплав өндірісі
Ферросплав пештерінің көрікшісі
Балқытушы, ферросплав балқытушысы
Алюминді-термиялық әдіспен балқымаларды ұстайтын металл хром алумен айналысатын жұмысшылар
Ашық иінді пештерде кремний балқыламарын балқытумен айналысатын жұмысшылар
Химиялық кокс өндірісі
Барий құюшы
Есікте тұрушы
Ұсақтаушы
Люкте тұрушы
Бензол өндірісінде, оны су қуатымен тазартумен және аршумен тікелей айналысатын қызметкерлер
Кокстендірілетін өнімдерді аулау цехында фенольды қондырғыға күтім көрсетумен айналысатын скрубберші-насосшы
Кокс батареяларына қызмет көрсетумен айналысатын слесарь-жөндеуші

8. Цветная металлургия
Общие профессии цветной металлургии
Заливщик анодов, занятый на заливке подовых секций анодов в производстве алюминия, силумина и кремния
Монтажник на ремонте ванн, занятый на пробуривании углубления под катодный стержень в производстве алюминия, силумина и кремния
Плавильщик
Прокальщик
Спекальщик твердых сплавов
Слесарь-ремонтник, слесарь по ремонту металлургического и цементного оборудования, занятые на обслуживании и ремонте металлургического оборудования в основных металлургических цехах
Шихтовщик, занятый работой у печей в производстве олова
Электромонтер по обслуживанию электрооборудования, электромонтер по ремонту электооборудования, занятые на обслуживании и ремонте металлургического оборудования в основных металлургических цехах
Производство цветных и редких металлов,
производство порошков из цветных металлов
Анодчик в производстве алюминия, магния
Выбивщик титановой губки
Выливщик-заливщик металла
Катодчик
Конвертерщик
Конденсаторщик
Монтажник реакционных аппаратов, занятый на монтаже и демонтаже ванн
и печей
Отбивщик ртути
Печевой на восстановлении и дистилляции титана и редких металлов
Печевой по восстановлению активного никелевого порошка
Печевой в производстве цинковой пыли
Печевой на получении окиси цинка в вельцпечах
Печевой по переработке титаносодержащих и редкоземельных материалов
Рабочие и мастера, занятые в производстве четыреххлористого
титана (тетрахлорида)
Рабочие и мастера, занятые в цехах (отделениях и участках) восстановления тетрахлорида и сепарации металла в производстве металлического титана
Рабочие и мастера, занятые в цехах хлорирования лопаритового концентрата
Рабочие и мастера, занятые в отделениях (на участках) хлорирования и
ректификации титанового сырья (шлаков)
Рабочие, занятые в отделении переработки шлаков методом возгона на
фьюмингустановке (в производстве олова)
Рабочие, занятые в плавильных цехах, а также по переработке огарков в
производстве ртути
Шламовщик электролитных ванн, занятый чисткой ванн ручным способом
Электролизник расплавленных солей
Обработка цветных металлов давлением
Прокатчик горячего металла, занятый на прокатке цветных металлов и их
сплавов
Производство цветных металлов электролитическим способом
Рабочие и мастера, занятые в производстве цветных металлов
электролитическим способом
Производство глинозема
Машинист перегружателя, занятый на выполнении ремонтных работ в
труднодоступных местах
9. Ремонт оборудования электростанций и сетей
Электромонтер по ремонту и монтажу кабельных линий, занятый на
ремонте кабельных вводов со свинцовым глетом и напайке свинцовых кабельных
муфт и оболочек
Электромонтер по ремонту воздушных линий электропередач, занятый на
верхолазных работах ремонтом высоковольтных линий электропередач

8. Түсті металлургия
Түсті металлургияның жалпы мамандықтары
Алюминий, силумин және кремний өндірісінде анодтарды астыңғы секцияларға құюмен айналысатын анод құюшы
Алюминий, силумин және кремний өндірісінде катод өзектерінің астын тереңдете бұрғылаумен айналысатын ванна жөндеп-орнатушы
Балқытушы Қыздырушы
Қатты балқымаларды жымдастырушы
негізгі металлургия цехтарында металлургиялық жабдықтарға қызмет көрсетумен және жөндеумен айналысатын, металлургия және цемент жабдықтарын жөндеу жөніндегі слесарь, слесарь-жөндеуші
Қалайы өндірісінде пеште жұмыс істейтін шихташы
негізгі металлургия цехтарында металлургиялық жабдықтарға қызмет көрсетумен және жөндеумен айналысатын, электр жабдықтарды жөндеу жөніндегі электр монтері, электр жабдықтарына қызмет көрсету жөніндегі электр монтері
Түсті және сирек металдар өндірісі,
түсті металдардан ұнтақ жасау өндірісі
Алюминий, магний өндірісіндегі анодшы
Титан ысқыштарды қағып шығарушы
металды құйып төгуші
Катодшы
Конвертерші
Конденсаторшы
Ванналар мен пештерді құрастырумен және бұзумен айналысатын реакциялық аппараттардың құрастырушысы
Сынапты шыңдаушы
Титан мен сирек металдарды қалпына келтіріп тазартумен айналысатын пешші
Активті никель ұнтақтарын қалпына келтіру жөніндегі пешші
Мырыш тозаңы өндірісіндегі пешші
Вельцпештерде мырыш окистерін алуда істейтін пешші
Титан түзетін және сирек топырақ материалдарын қайта өңдеу жөніндегі пешші
Төрт хлорлы титан (тетрахлорид) өндірісінде істейтін жұмысшылар мен шебелер
Металды титан өндірісінде тетрахлоридті қалпына келтіру және металды тарту цехтарында (бөлімшелер мен учаскелерде) істейтін жұмысшылар мен шеберлер
Лопарит концентратын хлорлау цехтарында істейтін жұмысшылар мен шеберлер
Титан шикізатын (шлактарды) хлорлау және аршу бөлімшелерінде (учаскелерінде) істейтін жұмысшылар мен шеберлер
Фьюминг қондырғысында шлакты возгон тәсілімен қайыра өңдеу бөлімінде істейтін жұмысшылар
Ванналарды қолмен тазартатын, электролит ванналардағы қойыртпақ қалдықтарды тазартушы
Балқытылған тұздарды электролиздеуші
Түсті металдарды қысыммен өңдеу
Түсті металдарды және олардың балқымаларын прокаттаумен айналысатын ыстық металл прокаттаушы
Түсті металдарды электролиттеу әдісімен өндіру
Электролиттеу әдісімен түсті металдар өндірумен айналысатын жұмысшылар мен шаберлер
Сазбалшық өндірісі
Өтуі қиын орындарда жөндеу жұмыстарымен айналысатын жүк тиеуші машинисі
9. Электр станциялары мен желілер жабдықтарын жөндеу
Қорғасын өзекті кабель тартпаларын жөндеумен және қорғасын кабель муфталары мен сыртқы қабатын дәнекерлеумен айналысатын, кабельді желілерді жөндеу және құрастыру жөніндегі электр монтері
Жоғарғы вольтті электр таратқыш желілерді биікте жөндеу жұмыстарымен айналысатын, электр таратқыш әуе желілерін жөндеу жөніндегі электр монтері

10. Производство абразивов
Балансировщик-заливщик абразивных кругов, занятый заливкой свинцом
абразивных изделий
Машинист бульдозера, занятый на горячей разборке печей сопротивления
в производстве абразивов
Плавильщик абразивных материалов
Плавильщик карбида кремния
Подинщик, занятый в цехе корунда
Разборщик печей сопротивления, занятый в цехе производства карбида
кремния
11. Электротехническое производство
Слесарно-сборочные и общие профессии
электротехнического производства
Дистиллировщик ртути
Формовщик ртутных выпрямителей
Электроугольное производство
Рабочие, занятые на плавке пека
Кабельное производство
Опрессовщик кабелей свинцом или алюминием, занятый опрессовкой
свинцом горячим способом
Съемщик оболочек с кабельных изделий, занятый съемкой только
свинцовых оболочек
Производство химических источников тока
Литейщик изделий из свинцовых сплавов
Мешальщик сухой массы (для свинцовых аккумуляторов)
Плавильщик свинцовых сплавов и свинецсодержащих отходов
Разрубщик аккумуляторных пластин, занятый на штамповке-разделении
отформированных свинцовых пластин
12. Радиотехническое и электронное производство
Общие профессии производства электронной техники
Заливщик магнитных сплавов на печах-кристаллизаторах
Испытатель деталей и приборов электронной техники, занятый:
- на испытании приборов в термобарокамерах при температуре +28 С и
выше и - 60 С и ниже при условии непосредственно нахождения в них
Плавильщик шоопсплава и висмута
13. Ремонт летательных аппаратов
Герметизаторщик, занятый работой внутри кессон-баков
Слесарь по ремонту авиадвигателей, слесарь по ремонту агрегатов,
занятые на ремонте моторов и агрегатов, работавших на этилированном бензине
14. Судостроение и судоремонт
Арматурщик железобетонных судов, занятый работой на вибростолах,
виброплощадках, кассетных установках и с ручными вибраторами
Гибщик судовой, занятый на горячей гибке
Котельщик судовой
Маляр, изолировщик судовой, занятые на малярных работах в цистернах, в районе второго дна, теплых ящиках и других труднодоступных участков судов, а также на работах по очистке старой краски указанных участков судов
Медник по изготовлению судовых изделий, занятый на горячих работах
Плотник судовой, работающий в закрытых отсеках судов
Работники сдаточной команды на швартовых, заводских и государственных
комиссиях
Рубщик судовой, занятый на работах с ручным пневматическим
инструментом
Сборщик корпусов металлических судов, занятый на секционной, блочной
и стапельной сборке надводных судов с постоянным совмещением своей работы
с электроприхваткой, газорезкой и обработкой металла ручным пневматическим
инструментом, а также на ремонте судов
Слесарь-механик по испытанию установок и аппаратуры, занятый
регулировкой и испытанием судовых дизелей в закрытых помещениях и внутри
судов
Слесарь-монтажник судовой, занятый на монтаже внутри судов при
ремонте
Слесарь-судоремонтник, занятый на работах внутри судов
Судокорпусник-ремонтник
Такелажник судовой
Трубопроводчик судовой

10. Түрпілеу өндірісі
Түрпілі бұйымдарға қорғасын құюмен айналысатын, түрпілі шеңберлерді баланстап құюшы
Түрпілеу өндірісінде кедергілік пешін ыстықтай бұзумен айналысатын бульдозер машинисі
Түрпілі материалдардың балқытушысы Корунд цехында істейтін
подинщик Кремний карбидін өндіру цехында істейтін, кедергілік пешін таратушы
11. Электротехника өндірісі
Слесарлық жинау және электротехникалық өндірістегі жалпы кәсіптер
Сынап тазартушы
Сынапты түзеткіштерін қалыпқа құюшы
Электрлі көмір өндірісі
Пеште балқытумен айналысатын жұмысшылар
Кабель өндірісі
Қорғасынды ыстықтай құю әдісімен айналысатын, кабельдерді қорғасынмен немесе алюминиймен престеуші
Тек қана қорғасын қабықтарды сыдырумен айналысатын, кабель бұйымдарының сыртқы қабатын сыдырушы
Химиялық ток көздерін өндіру
Қорғасын балқыма бұйымдарын құюшы
Құрғақ массаны (қорғасын аккумуляторлар үшін) айластырушы
Қорғасын балқымалар мен қорғасын түзетін қалдықтарды қорытушы
Қалыптағы қорғасын пластиндерді штампылап бөлумен айналысатын аккумуляторлық пластиндерді бөлшектеуші
12. Радиотехникалық және электрондық өндіріс
Электрондық техниканың жалпы мамандықтары
Кристалдаушы пештерде магнит қорытпаларды құюшы
Термобарокамераларда 28 градус С және 60 градус С және одан төмен температурадағы жағдайда приборларды тікелей сынақтан өткізумен айналысатын, электрондық техника бөлшектері мен приборларды сынақтан өткізуші
Шоопбалқымалар мен висмутты қорытушы
13. Ұшатын аппараттарды жөндеу
Кессон-бактардың ішкі жұмыстарымен айналысушы герметизаторшы
Этилді бензимен жұмыс істейтін моторлар мен агрегаттарды жөндеумен айналысатын, агрегаттарды жөндеу жөніндегі слесарь, авиадвигательдерді жөндеу жөніндегі слесарь
14. Кеме жасау және кеме жөндеу
Вибростолдарда, виброалаңдарда, кассеталық қондырғыларда және қол вибраторларында жұмыс істейтін, темір-бетон кемелердің арматуршысы
Ыстықтай июмен айналысатын кеме июшісі
Кеме қазаншысы
Цистерналарда, екінші түп аумағында, жылы жәшіктерде және басқа кеменің ауыр учаскелерінде сырлау жұмыстарымен, сондай-ақ кемелердің көрсетілген учаскелерінде ескі сырларды тазарту жұмыстарымен айналысатын кемені оқшаулаушы, сыршы
Ыстық жұмыстармен айналысатын, кеме бұйымдарын дайындау жөніндегі мысшы
Кеменің жабық бөліктерінде жұмыс істейтін кеме балташысы
Арқандап байлау, зауттық және мемлекеттік сынақтарда тапсыру командасының қызметкерлері
Пневматикалық қол құралдарымен жұмыс істейтін кеме бұтақтаушысы
Өз жұмыстарын электрмен тарту, газбен кесу және металды пневматикалық қол құралдарымен өңдеумен, сондай-ақ кемелерді жөндеумен ұдайы байланыстыратын, су үстіндегі кемелерді секция бойынша, блокта және арнаулы алаңда құрастырумен айналысатын металл кемелерді құрастырушы
Жабық орындарда және кемелердің ішінде кеме дизельдерін реттеп, сынақтан өткізумен айналысатын, қондырғылар мен аппаратураларды сынақтан өткізу жөніндегі слесарь-механик
Жөндеу кезінде кеме ішінде құрастырумен айналысатын, кеменің
слесарь-құрастырушысы
Кеме ішіндегі жұмыстармен айналысатын, кеме жөндеуші-слесарь
Кеме корпусын жөндеуші
Кеме құралдарын жинаушы
Кеменің құбыр жүргізушісі

15. Химическое производство
Все работы, связанные с использованием химических веществ 1-2 класса
опасности, для женщин в детородном возрасте.
Общие профессии химических производств
Аппаратчик плавления, занятый на плавке и облагораживании пека
Пропарщик, занятый на раздирке-распарке каучука
Производство неорганических продуктов
Производство карбида кальция
Рабочие, руководители и специалисты, занятые на печах и ручном
дроблении карбида
Производство фосгена
Рабочие, руководители и специалисты, занятые в основном
технологическом процессе
Производство ртути и ее соединений
Рабочие, руководители и специалисты, занятые в основном
технологическом процессе, кроме производств с дистанционным управлением
Производство желтого и красного фосфора и их производных
Рабочие, руководители и специалисты, непосредственно занятые
обслуживанием шахтных щелевых печей, обжиговых и агломерационных печей,
установок грануляции мелочи в отделениях электровозгонки фосфора, на
заполнении фосфорных емкостей, по обслуживанию складских емкостей фосфора,
фосфорного шлама, дистилляции шлама и на переработке огнежидких шлаков
Производство треххлористого фосфора и пятисернистого фосфора
Рабочие, руководители и специалисты, занятые в основном
технологическом процессе
Производство хлора ртутным способом
Рабочие, занятые в основном технологическом процессе
Производство жидкого хлора и двуокиси хлора
Рабочие, занятые в основном технологическом процессе
Производство сероуглерода
Рабочие, руководители и специалисты, занятые в отделениях: ретортном
и конденсации
Работы с фтором, фтористым водородом и фторидами
Рабочие, руководители, специалисты (кроме работ, выполняемых в
лабораториях с применением плавиковой кислоты и фторидов), занятые на
технологических стадиях
Производство мышьяковистых и мышьяковых
соединений
Рабочие, руководители и специалисты, занятые в основном
технологическом процессе
Производство четыреххлористого кремния
Рабочие, руководители и специалисты, занятые в основном
технологическом процессе
Производство йода технического
Рабочие, занятые на отжимке йода
Производство органических продуктов
Производство бензатрона и его хлор- и бромпроизводных,
вилонтрона
Рабочие, руководители и специалисты, занятые в основном
технологическом процессе
Производство анилина, паранитроанилина,
анилиновых солей и флюсов
Рабочие, руководители и специалисты, занятые в основном
технологическом процессе
Производство бензидина и его аналогов
Рабочие, руководители и специалисты, занятые в основном
технологическом процессе
Рабочие, руководители и специалисты, занятые в основном
технологическом процессе и станции растворения указанных продуктов
Производство четвреххлористого углерода, головакса,
рематола, совола
Рабочие, руководители и специалисты, занятые в основном
технологическом процессе
Производство хлорпикина
Рабочие, руководители и специалисты, занятые в основном
технологическом процессе
Производство катализаторов, содержащих мышьяк
Рабочие, руководители и специалисты, занятые в основном
технологическом процессе
Производство цирама, ртутно- и мышьяксодержащих
пестицидов
Рабочие, руководители и специалисты, занятые в основном
технологическом процессе
Производство хлоропрена
Рабочие, руководители и специалисты, занятые в основном
технологическом процессе
Производство хлоропренового каучука и латекса
Рабочие, занятые на технологических стадиях полимеризации и выделения
продукта
Производство этиловой жидкости
Рабочие, руководители и специалисты, занятые в основном
технологическом процессе
Производство бензола, толуола, ксилола
Рабочие, руководители и специалисты, занятые в основном
технологическом процессе
Лакокрасочное производство
Производство свинцового глета и сурика, свинцовых
кронов, белил, свинцовой зелени и ярьмедянки
Рабочие, руководители и специалисты, занятые в основном
технологическом процессе
Производство химических волокон
и нитей
Аппаратчик регенерации
Производство изделий из стеклопластиков
на  основе синтетических смол
(феноло-формальдегидных, эпоксидных, полиэфирных
ненасыщенных смол)
Аппаратчики, занятые на контактном формовании крупногабаритных

15. Химия өндірісі
Қауіптілігі 1-2 сыныпты химиялық заттарды пайдалануға байланысты бала туатын жастағы әйелдерге тыйым салынатын жұмыстардың бәрі
Химия өндірісінің жалпы мамандықтары
Балқытуда және бабымен пісіруде істейтін балқыту аппаратшысы
Каучукты көлденең қысыммен сүргілеумен айналысатын еселеп булаушы
Органикалық емес өнімдер өндірісі
Кальций карбидінің өндірісі
Пештерде және карбидті қолмен ұнтақтаумен айналысатын жұмысшылар, басшылар мен мамандар
Фосген өндірісі
Негізгі технологиялық процесінде істейтін жұмысшылар, басшылар мен мамандар
Сынап және оның қоспаларын өндіру
Дистанциялық басқару өндірісінен басқа негізінен технологиялық өндіру процесінде істейтін жұмысшылар, басшылар мен мамандар
Сары және қызыл фосфор өндірісі және олардың қосындылары
Шахталы саңлаулы пештерде, күйдіргіш және агломерациялық пештерге, фосфорды электрмен айдау бөлімшелерінде ұсақтарды қырлау қондырғыларына қызмет көрсетумен, фосфор ыдыстарды толтырумен, қоймалардағы фосфор, фосфор тұнбаларының ыдыстарына қызмет көрсетумен, қоймалжың қалдықтарды тазартумен және отқа жанатын сұйық қалдықтарды қайта еңдеумен тікелей айналысатын, жұмысшылар, басшылар мен мамандар
Үш хлорлы фосфор және бес күкіртті фосфор өндірісі
Негізгі өндірістегі технологиялық процесте істейтін жұмысшылар, басшылар мен мамандар
Хлорды сынап тәсілімен өндіру
Негізгі өндірістегі технологиялық процесте істейтін жұмысшылар
Сұйық хлор және қос қышқылды хлор өндірісі
негізгі өндірістегі технологиялық процесте істейтін жұмысшылар
Күкіртті көміртегін өндіру
Сұйықтарды қайнататын, ажырататын ыдыс (реторта) және конденсация бөлімдерінде істейтін жұмысшылар, басшылар және мамандар
Фтормен, фторлы сутегімен және фторидтермен жұмыс
Технологиялық сатыларда істейтін (еріткіш қышқылдар мен фторидтерді қолданатын лабораториялық жұмыстардан басқа) жұмысшылар, басшылар, мамандар
Мышьяк қосындыларын өндіру
Негізгі технологиялық процесте істейтін жұмысшылар, басшылар мен мамандар
Төрт хлорлы кремнийді өндіру
негізгі технологиялық процесте істейтін жұмысшылар, басшылар мен мамандар
Техникалық иодты өндіру
Иодты сығымдаумен айналысатын жұмысшылар
Органикалық өнімдер өндірісі
Бензатрон және оның хлор мен бром өндіру вилонтрон өндірісі
Технологиялық процесте айналысатын жұмысшылар, басшылар мен мамандар
Анилин, паранитроанилин, анилин тұзы мен флюс өндіру
Негізгі технологиялық процесте істейтін жұмысшылар, басшылар мен мамандар
Бензидин және оған ұқсас заттарды өндіру
Негізгі технологиялық процесте істейтін жұмысшылар, басшылар мен мамандар негізгі технологиялық процесте және сол өнімдерді ерітетін станцияда істейтін жұмысшылар, басшылар мен мамандар
Төртхлорлы көміртегі, головакс, рематол, совол өндірісі
Негізгі технологиялық процесте істейтін жұмысшылар, басшылар мен мамандар
Хлорпикінді өндіру
Негізгі технологиялық процесте істейтін жұмысшылар, басшылар мен мамандар
Құрамында мышьягі бар катализаторларды өндіру
Негізгі технологиялық процесте істейтін жұмысшылар, басшылар мен мамандар
Цирам және құрамында сынап, мышьягі бар пестицид өндіру
Негізгі технологиялық процесте істейтін жұмысшылар, басшылар мен мамандар
Хлоропрен өндіру
Негізгі технологиялық процесте істейтін жұмысшылар, басшылар мен мамандар
Хлоропрен каучугі мен латекс өндіру
Өнімді полимерлеу және бөлу технологиялық сатыларында істейтін жұмысшылар
Этил сұйығын өндіру
Негізгі технологиялық процесте істейтін жұмысшылар, басшылар мен мамандар
Бензол, толуол, ксилол өндіру
Негізгі технологиялық процесте істейтін жұмысшылар, басшылар мен мамандар
Лак-сыр өндірісі
Қорғасын глет пен жоса, қорғасынды крон, ақ сыр,
қорғасын көкшілі және жасыл бояу өндірісі
Негізгі технологиялық процесте істейтін жұмысшылар, басшылар мен мамандар
Химиялық талшық және жіп өндірісі
Регенерация аппаратшысы
Синтетикалық смола негізінде шыны-пластик бұйымдарын өндіру
(фенолды-формальдегидті, эпоксидті, смола сіңірілмеген)

изделий площадью 1,5 кв. и более
Производство медикаментов, витаминов, медицинских,
бактериальных, биологических препаратов и материалов
Производство антибиотиков
Аппаратчик фильтрации, занятый разборкой и сборкой фильтр-прессов с
размером рам более 500 мм. вручную
Производство андрогенов
Аппаратчик получения синтетических гормонов, занятый на препаратах
тестостерона и его производных
Получение морфина из опия-сырца
Аппаратчик фильтрации, занятый разборкой и сборкой фильтр-прессов с
размером рам более 500 мм. вручную
16. Переработка резины
Общие профессии производства резиновых смесей
и их переработки
Вулканизаторщик, занятый загрузкой, выгрузкой изделий в котлах длиною
свыше 6 метров, вулканизацией гребных валов
Машинист резиносмесителя
Рабочие, занятые в отделениях: холодной вулканизации, выработки
радоля и фактисов
Ремонтировщик резиновых изделий, занятый на изготовлении и ремонте
крупногабаритных резиновых деталей и изделий, на вулканизации армированных
деталей (крупные покрышки, резиновые топливные баки, резервуары,
транспортерные ленты и т.п.)
Производство, восстановление и ремонт шин
Вулканизаторщик
Сборщик покрышек (большегрузных)
17. Переработка нефти, газа, сланцев и угля, выработка
синтетических нефтепродуктов, нефтяных масел и смазок
Коксоразгрузчик
Коксоочиститель
Рабочие, занятые в экстракционных цехах и отделениях производств
ароматических углеводородов
Рабочие, занятые приготовлением мышьяковых растворов при очистке
серосодержащего нефтяного газа
Рабочие, руководители и специалисты, занятые на технологических
установках этилированного бензина
18. Лесозаготовительные работы, лесосплав, подсочка леса
Лесозаготовительные работы
Вальщик леса
Лесоруб, занятый на валке, раскряжовке хлыстов и окучивании долготья, колке дров, заготовке и разделке пневого осмола, а также заготовкой древесины при помощи ручных инструментов
Навальщик-свальщик лесоматериалов, занятый созданием межоперационных и сезонных запасов хлыстов и деревьев, погрузкой деревьев, хлыстов и круглых лесоматериалов (за исключением балансов, рудничной стойки и дров длиной до двух метров) на лесовозный подвижной состав и разгрузкой их, выполняющий работу вручную
Рабочие, занятые на погрузке и разгрузке круглых лесоматериалов (за
исключением балансов, рудничной стойки и дров длиной до двух метров)
Чокеровщик
Штабелевщик древесины, занятый штабелевкой круглых лесоматериалов (за
исключением балансов, рудничной стойки и дров длиной до двух метров)
Лесосплав
Сплавщик, занятый ликвидацией аварий на лесосплаве, разборкой
заторов, заломов и пыжей
Такелажник, занятый на погрузке и разгрузке такелажа
Формировщик плотов

Аумағы 1,5 кв.м. және одан да астам ірі габаритті бұйымдарды біріктіріп қалыптастырумен айналысатын аппаратшылар
Дәрі-дәрмек, витаминдер, медициналық, бактериялық, биологиялық, препараттар мен материалдар өндірісі
Антибиотиктер өндірісі
Көлемі 500 мм астам рамалы сүзгі престерді қолмен таратып жинаумен айналысатын сүзгі аппаратшысы
Андрогендер өндірісі
Тестостеронмен және оның өндіру препараттарымен айналысатын синтетикалық гормондар алу аппаратшысы
Апиын шикізатынан морфин алу
Көлемі 500 мм астам сүзгі престерді қолмен бұзып жинаумен айналысатын сүзгі аппаратшысы
16. Резинаны қайта өңдеу
Резина қоспалары мен оларды қайта өңдеу өндірісінің жалпы мамандықтары
Ұзындығы 6 метрден астам қазандарда бұйымдарды тиеп-түсірумен, ескек біліктерін вулканизациялаумен айналысатын вулканизаторшы
Резина араластырғыш
Салқын вулканизация, радол мен фактис шығару бөлімшелерінде істейтін жұмысшылар
Ірі габаритті резина бөлшектер мен бұйымдар дайындауда және жөндеуде, арматура бөлшектерді вулканизациялауда (ірі қақпақтар, резина отын бактер, резервуарлар, транспортер ленталары және т.б.)  істейтін резина бұйымдарды жөндеуші
Шина өндіру, қалпына келтіру және жөндеу
Вулканизаторшы
Покрышкаларды (ауыр жүктілер) жинаушы
17. Мұнайды, газды, сланецті және көмірді қайта
өңдеу, синтетикалық мұнай өнімдерін, мұнай майларын өндіру
Кокс түсіруші
Кокс тазалаушы
Хош иісті көмір сутегі өндірісінің экстракт цехтары мен бөлімшелерінде істейтін жұмысшылар
Күкірт түзетін мұнай газын тазарту кезінде мышьяк ерітінділерін дайындаумен айналысатын жұмысшылар
Бензинді этилдейтін технологиялық қондырғылармен айналысатын жұмысшылар, басшылар мен мамандар
18. Ағаш дайындау жұмыстары, сал ағызу, ағаш шырынын алу
Ағаш дайындау жұмыстары
Ағаш дестелеуші қол құралдарының көмегімен ағаштардың қисығын түзетіп, ұзынын кесіп, ағаш жарып, ағаштарды дестеге салумен айналысатын ағаш кесуші
Ағаштарды, шыбықтарды және басқа жұмыр ағаш материалдарын (теңделген, кеніш тіреулерінен және ұзындығы 2 метрге дейінгі отын ағаштарынан басқа) ағаш таситын жылжымалы составқа салып толтырушы және түсіру жұмыстарын қолмен атқарушы, операциялар мен маусым аралығында шыбықтар мен ағаштар қорын жасаумен айналысатын ағаш кесуші
Жұмыр материалдарды (баланстардан, кеніш тіреулерінен және ұзындығы 2 метрге дейінгі отын ағаштардан басқа тиеумен және түсірумен айналысатын жұмысшылар
Чокеровщик
Жұмыр ағаш материалдарын (баланстардан, кеніш тіреулерінен және ұзындығы 2 метрге дейінгі отын ағаштардан басқа қатарлап жинаумен айналысатын қатарлаушы
Сал ағызушы
Сал ағызуда апат қаупімен, кептеліп, тығылып қалған ағаш бөренелерді ажыратумен, тығындарды ашумен айналысатын сал ағызушы
Кеме жабдықтар жинағын тиеп түсіретін жұмысшы (такелажшы)
Сал жасаушы

19. Производство целлюлозы, бумаги, картона
и изделий из них
Аппаратчик пропитки, занятый в производстве антикоррозийной и
ингибитированной бумаги
Аппаратчик приготовления химических растворов, занятый на растворении
хлора
Варщик целлюлозы
Варщик волокнистого сырья
Древопар
Дробильщик колчедана
Загрузчик сульфата
Загрузчик колчеданных, серных печей и турм
Загрузчик балансов в дефибреры
Кислотчик
Миксовщик
Обмуровщик кислотных резервуаров
Опиловщик фибры
Пропитчик бумаги и бумагоизделий, занятый в производстве
антикоррозийной и ингибитированной
Регенераторщик сернистой кислоты
Содовщик
Слесарь-ремонтник, электромонтер по ремонту, электромонтер по
обслуживанию электрооборудования, смазчик, уборщик производственных
помещений, занятые в производстве сульфитной целлюлозы и сернистой кислоты
Сушильщик бумагоделательной (картоноделательной) машины, занятый на
быстроходных бумагоделательных и картоноделательных машинах, работающих со
скоростью от 400 и более метров в минуту
Хлорщик
20. Производство цемента
Рабочие по очистке шламовых бассейнов и болтушек
21. Обработка камня и производство камнелитейных изделий
Заливщик камнелитейных изделий
Камнетес
Камневар
Машинист мельниц, занятый размолом диабазового щебня в порошок
Наладчик оборудования по обработке камня
Фрезеровщик по камню
22. Производство железобетонных и бетонных изделий и
конструкций
Резчик бетонных и железобетонных изделий
23. Производство теплоизоляционных материалов
Битумщик
Вагранщик
24. Производство мягкой кровли и гидроизоляционных
материалов
Загрузчик варочных котлов
25. Производство стекла и изделий из стекла
Кварцедув (кроме занятых изготовлением изделий диаметром до 100 мм. и
толщиной стенки до 3 мм.)
Красильщик зеркал, занятый на работе с применением ртути
Кварцеплавильщик
Составщик шихты, занятый на работах вручную с применением свинцового
сурика
Хальмовщик
26. Текстильная и легкая промышленность
Общие профессии производства текстиля
Оператор шлихтовального оборудования, занятый на немеханизированном
подъеме и снятии валиков
Слесарь аварийно-восстановительных работ, занятый чисткой
канализационных траншей и колодцев
Чистильщик-точильщик чесальных аппаратов
Первичная обработка хлопка
Прессовщик сырья и волокна
Льняное и пенько-джутовое производство
Подготовитель волокна
Шерстяное производство
Мастер, занятый в ткацком цехе в производстве сукон
Промывальщик, занятый на промывке технических сукон
Валяльно-войлочное производство
Валяльщик, занятый на изготовлении плотных войлоков
Насадчик обуви, занятый на ручных работах
Съемщик обуви с колодок, занятый на ручных работах
Кожевенное и кожсырьевое производство
Мездрильщик, занятый на мездрении и разбивке крупного кожевенного
сырья
Прокатчик кож, занятый на прокатке крупных и жестких кож на катках
Рабочие, занятые на загрузке и выгрузке крупного кожевенного сырья и полуфабрикатов в дубильные, красильные и жировальные барабаны
Рабочие отмочно-зольных цехов кожзаводов, занятые транспортировкой,
выгрузкой и загрузкой крупного кожевенного сырья и полуфабрикатов вручную
Раскройщик кожевенного сырья, занятый на кантовке крупных кож на
колодах вручную
Сортировщик изделий, полуфабрикатов и материалов, занятый сортировкой
крупного кожевенного сырья
Чистильщик изделий, полуфабрикатов и материалов, занятый чисткой
крупных кож и крупного кожевенного сырья на колодах вручную
Производство кожаной обуви
Околотчик обуви, занятый на машинах типа "Анклепф"
Дубильно-экстрактовое производство
Рабочие, занятые на колке колбяника

19. Целлюлоза, қағаз, картон және олардан бұйым жасау өндірісі
Коррозияға қарсы және ингибитор қағаздары өндірісімен айналысатын сорғызу аппаратшысы
Хлор ерітумен айналысатын, химиялық ерітінділер дайындау аппаратшысы
Целлюлоза қайнатушы
Талшық шикізатын қайнатушы
Ағаш булаушы
Колчедан ұнтақтаушы
Сульфат тиеуші
Колчедан, күкірт пештерді тері мен турм тиеуші
Дефибрерге баланстарды (қабығы аршылған материал) тиеуші
Қышқылдаушы
Миксовщик
Қышқылды резервуарларды кірпішпен айналдыра қалаушы
Фибрлерді кесуші
Коррозияға қарсы және ингибитирленген қағаз өндірісінде істейтін қағаз және қағаз бұйымдарына дымқыл сіңіруші
Күкірт қышқылын қалпына келтіруші
Содовщик
Сульфитті целлюлоза және күкірт қышқылы өндірісінде істейтін жөндеуші-слесарь, жөндеу жөніндегі электромонтері, электр жабдықтарына қызмет көрсету жөніндегі электромонтері, майлаушы, өндірістік орындарда еден жуушы
Минутына 400 метр және одан да астам жылдамдықта жұмыс істейтін, жылдам жүретін қағаз жасайтын және картон жасайтын машиналармен айналысатын, қағаз жасаушы (картон жасаушы) машиналардың құрғатушысы
Хлоршы
20. Цемент өндірісі
Қоймалжың тұнбалар бассейндері мен қойыртпақтарды тазалайтын жұмысшылар
21. Тас өңдеу және тастан құйылатын бұйымдар өндірісі
Тастан құйылатын бұйымдарды құюшы
Тас қашаушы
Тас қайнатушы
Диабаз қиыршық тастарын тартып ұнтақ жасайтын диірмен машинисі
Тас өңдейтін жабдықтарды реттеуші
Тас кесуші
Фрезамен тас өңдеуші
22. Темір-бетон және бетон бұйымдары мен құрылғылар өндірісі
Бетон және темір-бетон бұйымдарын кесуші
23. Жылу сақтағыш материалдар өндірісі
Битумшы
Ваграншы
24. Жұмсақ жабындылар мен су өткізбейтін материалдар өндірісі
Қайнатқыш қазандарды толтырушы
25. Шыны және шыны бұйымдар өндірісі
Кварцедуб (диаметрі 100 мм дейінгі және қабырға қалыңдығы 3 мм дейінгі бұйымдар дайындайтындардан басқа)
Сынап қолданылатын жұмыста істейтін айна сырлаушы
Кварц балқытушы
Қорғасын жосаны пайдаланатын қол жұмыстарымен айналысушы шихта құрастырушы
Хальмовщик
26. Тоқыма және жеңіл өнеркәсіп
Тоқыма өндірісінің жалпы мамандықтары
Біліктерді механикаландырмай көтеріп-түсірумен айналысатын шихталандыру жабдықтарының операторы
Канализация орлары мен құдықтарын тазартумен айналысатын апат зардаптарын қалпына келтіру жұмыстарының слесары
Түту аппараттарын тазартып-қайраушы
Мақтаны алғашқы өңдеу
Шикізатты және талшықты престеуші
Зығыр және кендір-талшық өндірісі
Талшық дайындаушы
Жүн өндірісі
Шұға өндірісіндегі тоқыма цехында істейтін шебер
Техникалық шұға жуумен айналысатын жұмысшы
Киіз басу өндірісі
Қалың киіздер дайындаумен айналысатын киіз басушы
Қол жұмыстарымен айналысатын аяқ киім саптаушы
Қол жұмыстарымен айналысатын аяқ киімдерді қалыптан шығарушы
Тері илеу және тері шикізаты өндірісі
Ірі тері шикізатын шелдеумен және бөлумен айналысатын тері шелдеуші
Қатты және ірі терілерді қыртысын жазып тегістеумен айналысатын тері прокаттаушы
Ірі тері шикізаттары мен жартылай фабрикаттарды илеу, бояу және май сіңіру барабандарына тиеп-салумен және шығырып-түсірумен айналысатын жұмысшылар
Ірі тері шикізаттарымен жартылай фабрикаттарды қолмен тасымалдау, тиеп-түсірумен айналысатын тері зауытының су бүрку-күлдеу цехтарының жұмысшылары
Қалыптағы ірі терілерді қолмен көмкерумен айналысатын тері шикізатын пішуші
Ірі тері шикізатын сұрыптаумен айналысатын, бұйымдарды, жартылай фабрикаттарды және материалдарды сұрыптаушы
Жиналған ірі терілер мен тері шикізаттарын тазалаумен айналысатын, бұйымдарды, жартылай фабрикаттарды және материалдарды қолмен тазалаушы
Былғары аяқ киім өндірісі
"Анклепф" үлгісіндегі машиналарда істейтін аяқкиім қалыптаушы
Тері илеу-сығындылау өндірісі
Терінің түгін сыдырумен айналысатын жұмысшы

27. Пищевая промышленность
Общие профессии производств пищевой продукции
Аппаратчик диффузии, обслуживающие диффузоры периодического действия
при загрузке вручную
Заготовщик льда, занятый на заготовке льда в водоемах и укладке его в
бунты
Изготовитель костяного клея
Машинист очистительной машины, занятый разборкой сепараторов вручную
Рабочие, занятые на тюковке отходов гофрено-тарного производства
Производство мясных продуктов
Боец скота, занятый на операциях:
- оглушения, подцепки, обескровливания крупного и мелкого рогатого
скота и свиней;
- нутровки, съемки шкур крупного рогатого скота ручным способом;
- распиловки туш;
- шпарки и опалки свиных туш и голов;
- обработки туш крупного рогатого скота горизонтальным способом
Мездрильщик шкур
Обработчик шкур
Добыча и переработка рыбы
Все виды работ на промысловых, поисковых и приемнотранспортных морских судах, за исключением морских плавучих краборыбоконсервных заводов, рыбообрабатывающих баз, больших морозильных рыболовных траулеров и морских рефрижераторных судов, где труд женщин допускается на всех работах, исключая работы и профессии (должности), поименованные в разделе "Морской и речной транспорт"
Загрузчик-выгрузчик пищевой продукции, занятый на загрузке решеток с
консервами в автоклавы вручную
Обработчик рыбы, занятый на:
- выливке-выгрузке рыбы вручную из чанов, ларей, судов, прорезей и
других водоотходных емкостей;
- перемешивание рыбы в посольных чанах вручную;
- рубке голов красной рыбы
Прессовщик-отжимщик пищевой продукции, занятый на прессовке (отжимке)
рыбы в бочках вручную
Приемщик плавсредств
Рабочие, занятые на кантовке бочек с рыбой вручную
Рыбак прибрежного лова, занятый на:
- ручной тяге закидных неводов;
- подледном лове рыбы на закидных неводах, вставных сетях и вентерях
Хлебопекарное производство
Тестовод, занятый на тестомесильных машинах с подкатными дежами
емкостью свыше 330 литров при перемещении их вручную
Табачно-махорочное и ферментационное производство
Подсобный рабочий, занятый транспортировкой тюков с табаком
Парфюмерно-косметическое производство
Рабочие, занятые на размоле амидохлорной ртути
Добыча и производство поваренной соли
Навальщик соли в бассейнах
Подготовитель бассейнов
Рабочий на озере
28. Железнодорожный транспорт и метрополитен
Кочегар паровозов
Машинист: дизельпоезда, тепловоза, электропоезда
Машинист мотовоза, помощник машиниста мотовоза, водитель дрезины,
помощник водителя дрезины, работающие на железнодорожных линиях широкой
колеи
Монтер пути
Носильщик, занятый перемещением багажа и ручной клади
Осмотрщик вагонов
Помощник машиниста: дизельпоезда, тепловоза, электропоезда
Пробивальщик-продувальщик труб
Промывальщик котлов паровозов
Проводник по сопровождению грузов, занятый сопровождением грузов на
открытом подвижном составе
Пропитчик пиломатериалов и изделий из древесины, занятый на пропитке
с применением масляных антисептиков
Рабочие по погрузке асбестовых отходов, постоянно работающие в
балластном карьере асбестовых отходов
Регулировщик скорости движения вагонов
Слесарь по ремонту подвижного состава, выполняющий работы:
- по ремонту гарнитуры на паровозах при теплой промывке их;
- в огневой и дымовой коробках;
- по продувшке низа и желобов электроподвижного состава и тепловозов
с электрической передачей;
- по разборке, ремонту и сборке сливных приборов и предохранительных
клапанов, по осмотру и заправке клапанов сливных приборов в цистернах
из-под нефтепродуктов и химпродуктов
Составитель поездов, помощник составителя поездов
Электромонтер контактной сети, занятый на электрифицированных
железных дорогах работой на высоте

27. Тамақ өнеркәсібі
Тамақ өнімдері өндірісінің жалпы мамандықтары
Қолмен тиеуде мерзімімен іске қосылатын диффузорларға қызмет көрсететін кіріктіргіш аппаратшысы
Су айдындарда мұз дайындаумен және оны бунтқа салумен айналысатын мұз дайындаушы
Сүйек желімін дайындаушы
Сепараторларды қолмен бұзып-таратумен айналысатын, тазарту машинасының машинисі
Гофронді-ыдыс өндірісінің қалдықтарын тайлаумен айналысатын жұмысшылар
Ет өнімдері өндірісі
Ірі және ұсақ мүйізді малдарды және шошқаларды естен тандыра құлату, шыншырға ілу, қанын сорғызу; мүйізді ірі қараны сұрыптап қолмен терісін сыдыру, сұраптау; ұшасын бөлшектеп кесу; шошқаның ұшасы мен басын үйту; мүйізді ірі қара малдың ұшасын көлденең әдіспен өңдеу операцияларымен айналысатын мал жығушы қасапшы
Терілерді шелдеуші
Терілерді өңдеуші
Балық өндіру және қайта өңдеу
"Теңіз және өзен көлігі" бөлімінде аталған жұмыстар мен кәсіптерді (лауазымдарды) қоспағанда әйелдердің жұмыс істеуіне жол берілетін теңізде жүретін краб, балық консерві заводтарынан, балық өңдеуші базалардан, үлкен тоңазытқыш балық траулері мен теңіз рефрижератор кемелерден басқа балық аулау, іздеу және қабылдау-көлік теңіз көмелеріндегі жұмыстардың барлығы
Консервілі торларды автоклавтарға (қазан) қолмен тиейтін, тамақ өнімдерін тиеп-түсіруші
Мынадай жұмыстармен айналысушы балық өңдеуші:
- қораптардан, күбілерден, кемелерден, кесіктерден және басқа сарқынды су ыдыстарынан қолмен балықтарды алып тиеу;
- тұздау қораптарындағы балықтарды қолмен аударыстыру;
- қызыл балықтың басын кесу. Бөшкелердегі балықтарды қолмен престеумен (сығымдаумен) айналысатын, тамақ өнімдерінің престеуші-сығымдаушысы
Жүзу құралдарын қабылдаушы
Балығы бар бөшкелерді домалатып таситын жұмысшылар
Мынадай жұмыстармен айналысып, жағалаудан балық аулайтын балықшы:
- қолмен лақтырып аулайтын қармақтар;
- су астында қол қармақтармен, құрылатын аумен және сүзгілермен балық аулау.
Нан пісіру өндірісі
Сыйымдылығы 330 литрден астам нан ашытатын сырғымалы ағаш кеспегі бар қамыр илейтін машиналарда қамырды қолмен аударыстыратын қамыр илеуші
Темекі-қисары және ферментациялау өндірісі
Тайланған темекілерді тасымалдаумен айналысатын қосалқы жұмысшы
Парфюмерия-косметика өндірісі
Амидті-хлорлы сынапты тартумен айналысатын жұмысшылар
Ас тұзын шығару және өндіру
Бассейндерде тұзды тиеуші
Бассейндерді дайындаушы
Көлдегі жұмысшы
28. Темір жол көлігі және метрополитен
Паровоздардың от жағушысы Дизельді поезд, тепловоз, электропоезд машинистері Кең табанды темір жол желілерінде жұмыс істейтін мотовоз машинисі, мотовоз машинисінің көмекшісі, қол арба жүргізушісі, қоларба жүргізушісінің көмекшісі
Жол монтері
Багажды және қол жүгін орналастырумен айналысатын тасушы
Вагондарды қараушы
Дизельді поезд, тепловоз, электропоезд машинистерінің көмекшісі
Құбырларды желдетіп аршу
Паровоздар қазандарын жуушы
Ашық жылжымалы составта жүктерді ілесе жүріп орналастырумен айналысатын, жүктерді орналастыру жөніндегі жолсерік
Ағаш бұйымдар мен арамен кесілетін материалдарға майлы антисептиктер сіңірумен айналысушы
Асбест қалдықтарының балласт карьерінде тұрақты жұмыс істейтін, асбест қалдықтарын тиейтін жұмысшы
Вагондардың қозғалыс жылдамдығын реттеуші
Мынадай жұмыстарды орындайтын, жылжымалы составты жөндеу жөніндегі слесарь:
- паровоз гарнитураларын жөндегенде оларды жылытып жуу;
- отты және түтін қорапшаларын тазалау;
- электр берілістері бар жылжымалы электр составтар мен тепловоздардың астын және астауларын үрлеп аршу;
- мұнай өнімдері мен химия өнімдері цистерналарындағы ағыту құралдарының қалпақтарын қарау және толтыру кезінде ағыту құралдары мен сақтандырғаш қалпақтарды тарату, жөндеу және құрастыру;
Поездарды құрастырушы, поездарды құрастырушының көмекшісі;
Электрлендірілген темір жолдарда биікте жұмыс істейтін түйісу желілерінің электр монтері

29. Автомобильный транспорт
Водитель автомобиля, работающий на автобусе с количеством мест свыше 11 (кроме занятого на внутризаводских, внутригородских, пригородных перевозках и перевозках в сельской местности в пределах одной дневной смены при условии непривлечения к техническому обслуживанию и выполнению ремонта автобуса)
Водитель автомобиля, работающий на автомобиле грузоподъемностью свыше 2,5 тонн (кроме занятого на внутризаводских, внутригородских, пригородных перевозках и перевозках в сельской местности в пределах одной дневной смены, при условии непривлечения к техническому обслуживанию и выполнению ремонта грузового автомобиля)
Машинист моечных машин, выполняющий вручную мойку деталей двигателей автомобиля, работавшего на этилированном бензине
Слесарь по ремонту автомобиля, занятый обкаткой двигателя с применением этилированного бензина
Слесарь по топливной аппаратуре, занятый в автохозяйствах на ремонте топливной аппаратуры карбюраторных двигателей, работающих на этилированном бензине
30. Морской транспорт
Береговой боцман, береговой матрос, старший береговой матрос (за исключением работающих на пассажирских причалах местных и пригородных линий)
Кочегар судна, котельщик судовой, занятые обслуживанием котлов на судах и грузоподъемных кранах, независимо от вида сжигаемого в котлах топлива
Машинист крана (крановщик), занятый на плавучем кране
Машинный командный состав (механики, электромеханики и другие) и машинная команда (машинисты, мотористы, электрики, токари и слесари всех наименований и другие) судов всех видов флота
Палубная команда (боцман, шкипер, помощник шкипера и матросы всех наименований) судов всех видов флота, а также плавучих зачистных станций, доков, плавучих перегружателей зерна, цемента, угля и других пылящих грузов
Рабочие комплексных бригад и грузчики, занятые на погрузочно-разгрузочных работах в портах и на пристанях
Члены экипажей всех видов флота, совмещающие работу по двум должностям палубного и машинного состава
31. Речной транспорт
Грузчик, докер-механизатор (кроме докера-механизатора, постоянно работающего крановщиком, водителем внутрипортового транспорта, и рабочих, обслуживающих машины и механизмы непрерывного действия на переработке грузов за исключением веществ, относящихся к 1 и 2 классам опасности)
Кочегар судна, занятый на судах, работающих на твердом топливе
Матросы всех наименований пассажирских и грузопассажирских судов (за исключением судов на подводных крыльях и глиссирующих, а также судов, работающих на внутригородских и пригородных линиях), земснарядов, землесосов и судов смешанного "река-море" плавания
Машинист крана (крановщик), занятый на плавучем кране

29. Автомобиль көлігі
Орын саны 11-ден асатын автобуста (зауыт ішінде, қала ішінде, қала маңында тасымалда және ауылдық жерде автобусқа техникалық қызмет көрсетуге және жөндеу жұмысына тартылмаған жағдайда күндізгі бір ауысым шеңберінде тасымалда істейтіндерден басқа) істейтін автомобиль жүргізуші
Жүк көтерімділігі 2,5 т астан автомобильде істейтін (зауыт ішінде, қала ішінде, қала маңындағы ауылды жерде жүк автомобиліне техникалық қызмет көрсетуге және жөндеу жұмысына тартылмаған жағдайда күндізгі бір ауысым шеңберінде тасымалда істейтіндерден басқа) автомобиль жүргізушісі
Этил бензинімен жұмыс істейтін автомобиль двигателінің бөлшектерін қолмен жуумен айналысатын жуу машиналарының машинисі
Этил бензинін қолданатын двигательді жүргізіп жаттықтырумен айналысатын автомобиль жөндеуші слесарь
Автошаруашылықтарда этилді бензинмен жұмыс істейтін карбюраторлы двигательдердің отын аппаратураларын жөндеумен айналысатын отын аппаратураларының слесары
30. Теңіз көлігі
Жағалаудағы боцман, жағалаудағы матрос, жағалаудағы аға матрос (жергілікті және қала маңындағы су жолдарының жолаушы айлақтарында жұмыс істейтіндерді қоспағанда)
Қазандарда жағылатын отын түрлеріне қарамастан кемелердің қазандарына және жүк көтергіш крандарға қызмет көрсетумен айналысатын кемеде от жағушы, кемедегі қазандықшы
Жүзбелі кранда істейтін кран машинисі (краншы)
Флоттағы барлық түрдегі кемелердің машинадағы команда құрамы (механиктер, электромеханиктер және басқалар) және машиналық командасы (барлық атаудағы машинистер, мотористер, электриктер, токарьлар мен слесарьлар және басқалар)
Барлық түрдегі флот кемелерінің, сондай-ақ жүзбелі тазартқыш станцияларының, доктардың, астықты, цементті, көмірді және басқа тозаңды жүктерді жүзбелі қайта тиегіштердің палубалық командасы (боцман, шкипер, шкипердің көмекшісі, барлық атаудағы матростар)
Порттар мен айлақтардағы тиеу-түсіру жұмыстарымен айналысатын кешенді бригадалардың жұмысшылары мен жүкшілері
Палуба және машина құрамындағы лауазымдарды қоса атқаратын флоттың барлық түріндегі экипаж мүшелері
31. Өзен көлігі
Жүкші, докер-механизатор (тұрақты краншы, порт ішіндегі көлік жүргізушісі болып жұмыс істейтін докер-механизатордан және қауіптілігі 1 және 2 сыныпқа жататын заттарды қоспағанда жүктерді қайта өңдеумен үздіксіз айналысатын машиналар мен тетіктерге қызмет көрсететін жұмысшылардан басқа)
Қатты отынмен жұмыс істейтін кемелердің от жағушысы
Жолаушы, жүк-жолаушы кемелерінің, топырақ сорғыш земснарядтардың және өзен-теңізде қатар жүзетін кемелердің барлық атаудағы матростары (су асты қанаты бар кемелерін, сондай-ақ қала ішінде және қала маңындағы бағыттарда жұмыс істейтін кемелерден басқа)
Жүзгіш кранда жұмыс істейтін кран машинисі (краншы)

32. Эксплуатационные, учебно-летные предприятия
(организации) и летно-испытательные станции гражданской
авиации
Заправщик горючими и смазочными материалами, занятый заправкой летательных аппаратов этилированным бензином, а также заправкой спецмашин этилированным бензином
Инженер, авиационный техник, авиационный механик (техник) по планеру
и двигателям, занятый на техническом обслуживании самолетов (вертолетов)
Носильщик, занятый перемещением багажа и ручной клади в аэропортах
Рабочие, занятые очисткой и ремонтом внутри топливных баков
газотурбинных самолетов
Рабочие, занятые приготовлением битума и ремонтом взлетнопосадочных
полос и рулежных дорожек (заливка швов) на аэродромах
33. Связь
Работники, занятые эксплуатационно-техническим обслуживанием
радиооборудования и аппаратуры связи на высотных сооружениях (башнях,
мачтах) высотой свыше 10 метров не оборудованных лифтами
34. Полиграфическое производство
Работы, связанные с применением свинцовых сплавов
Наладчик полиграфического оборудования, занятый на участках отливов
стереотипов, шрифта, наборных и пробельных материалов
Отливщик
Рабочие, занятые на отливочных операциях и отделке стереотипа
Стереотипер
Цехи глубокой печати
Рабочие, занятые на работах в печатном отделении глубокой печати
(кроме приемки и упаковки готовой продукции)
Травильщик форм глубокой печати
35. Производство музыкальных инструментов
Изготовитель деталей для духовых инструментов
Рабочие, занятые обдиркой и зачисткой чугунных рам пианино и роялей
на абразивных кругах
36. Сельское хозяйство
Рабочие, занятые на работах в колодцах, жижесборниках и цистернах,
силосохранилищах и сенажных башнях
Рабочие, занятые погрузкой и разгрузкой трупов животных, конфискатов
и патологических материалов
Рабочие, занятые съемкой шкур трупов крупного рогатого скота, лошадей
и разрубке туш
Рабочие, занятые транспортировкой, погрузкой и разгрузкой
ядохимикатов
Рабочие, занятые на укладке дренажных трубок вручную
Тракторист-машинист сельскохозяйственного производства, работающий на
тракторах, оборудованных опыливателями и опрыскивателями при работе с
ядохимикатами
37. Профессии рабочих, общие для всех отраслей
экономики
Антенщик-мачтовик
Варщик битума
Водитель аэросаней
Водолаз
Газоспасатель
Десантник-пожарный, парашютист-пожарный
Дозировщик ртути, занятый дозировкой открытой ртути вручную
Дровокол, занятый работой вручную
Котельщик, занятый ремонтом горячих котлов
Котлочист
Краскотер, занятый приготовлением свинцовых красок вручную
Маляр, занятый внутри емкостей окраской с применением лакокрасочных материалов, содержащих свинец, ароматические и хлорированные углеводороды, а также окраской крупногабаритных изделий в закрытых камерах пульверизатором с применением этих же лакокрасочных материалов
Машинист крана (крановщик), занятый работой в море
Машинист (кочегар) котельной, занятый обслуживанием паровых водогрейных котлов при загрузке вручную
Работники машинной команды плавучих кранов
Работники, занятые на работах:
- с металлической ртутью в открытом виде (кроме занятых на установках и полуавтоматах, где обеспечивается эффективный воздухообмен на рабочем месте)
Рабочие занятые:
- на очистке емкостей (резервуаров, мерников, цистерн, барж и т.п.) из под сернистой нефти, продуктов ее переработки и серосодержащего нефтяного газа;
- на работах, связанных с непосредственным тушением пожаров;
- на зачистных, ошкрябочных и малярных работах в судовых и железнодорожных цистернах, судовых танках жидкого топлива и нефтеналивных судов, коффердамах, фор- и ахтер-пиках, цепных ящиках, междудонных и междубортных пространствах и других труднодоступных местах;
- составлением смеси бензина с этиловой жидкостью;
- сбором семян с растущих деревьев высотой свыше 4 метров;
- чисткой ртутных выпрямителей;
- на монтаже, ремонте и обслуживании контактных сетей, а также
воздушных линий электропередач при работе на высоте свыше 10 метров;
- обслуживанием плавучих средств, земснарядов с выполнением судовых
такелажных работ
Слесарь аварийно-восстановительных работ, занятый на работах по
очистке сетей канализации
Слесарь-мостовой
Такелажник, занятый на монтаже и демонтаже оборудования
Чистильщик
Примечание:
При возникновении производств, профессий и работ с тяжелыми и
вредными условиями труда женщин, Список будет дополнен по согласованию с
другими надзорными и контролирующими органами.

32. Азаматтық авиацияның пайдаланылатын, ұшу-оқу
кәсіпорны (ұйымдары) мен ұшу-сынақ станциялары
Ұшу аппараттарына этилді бензин құюмен, сондай-ақ мамандандырылған машиналарға этилды бензин құюмен айналысатын, жанар және жағар май құюшы
Ұшақтарға (тікұшақтарға) техникалық қызмет көрсететін планер және двигательдер жөніндегі инженер, авиация технигі, авиация механигі (техник)
Әуежайларға багажды және қол жүктерін орналастырумен айналысатын тасушы
Газотурбинді ұшақтардың отын бактарының ішін тазартып, жөндеумен айналысатын жұмысшылар
Аэродромдарда ұшу-қону алаңдары мен жүгізу жолдарына (жарыққа құю үшін) битум әзірлеумен және жөндеумен айналысатын жұмысшылар
33. Байланыс
Биіктігі 10 м асатын, басқыштармен жабдықталмаған биік құрылыстарда (мұнараларда, мачталарда) радиожабдықтар мен байланыс аппаратураларына пайдалану-техникалық қызмет көрсетумен айналысатын қызметкерлер
34. Полиграфия өндірісі
Қорғасын балқымаларын пайдалануға байланысты жұмыстар
Таптауырын, қаріп, теру және ашық жер материалдарын құю учаскелерінде істейтін полиграфия жабдықтарын реттеушісі
Құюшы
Құю операцияларында және таптауырындарды бөлуде істейтін жұмысшылар
Таптауырыншы
Ойық басылымдар цехтары
Ойық басылымның баспа бөлімшесінде жұмыс істейтін жұмысшылар (дайын өнімдерді қабылдау мен ораудан басқа)
Ойық басылым қалыптарын өрнектеуші
35. Саз аспаптарының өндірісі
Үрмелі аспаптар үшін бөлшектер дайындау
Түрпілі шеңберлерде пианино мен рояльдың шойын рамаларын шырлаумен және тазартумен айналысатын жұмысшылар
36. Ауыл шаруашылығы
Құдықтарға, қоймалжың тұнбаларда және цистерналарда, сүрлем қоймаларында және пішендеме мұнараларында істейтін жұмысшылар
Мал өліктерін, конфискаттор мен патологиялық материалдарды тиеумен және түсірумен айналысатын жұмысшылар
Мүйізді ірі қара малдың, жылқының терісін түсірумен және ұшаларын бөлумен айналысатын жұмысшылар
Улы химикаттарды тасымалдаумен, тиеумен және түсірумен айналысатын жұмысшылар
Топырақ бетін құрғататын құбырларды қолмен төсеумен айналысатын жұмысшылар
Улы химикаттармен жұмыс кезінде тозаңдатқыштармен және бүріккіштермен жабдықталған тракторларда жұмыс істейтін ауылшарушылық өндірісінің тракторшы-машинисі
37. Экономиканың барлық салаларына ортақ жұмысшы мамандықтары
Антеннашы-діңгекші
Битум қайнатушы
Аэрошана жүргізуші
Су астындағы жұмыс маманы
Газдан құтқарушы
Өрт десантнигі, өрт парашютшісі
Ашық сынапты қолмен мөлшерлеп бөлуші
Қол жұмысымен айналысатыын ағаш жарушы
Ыстық қазандарды жөндеумен айналысатын қазаншы
Қазан тазалаушы
Қолмен қорғасын, сыр әзірлеумен айналысушы сыр езуші
Қорғасын, хош иісті және хлорлы көміртегі түзетін лак-сыр материалдарын қолданып ыдыстардың ішін сырлаумен, сондай-ақ жабық камераларда бүріккіштермен осы лак-сыр материалдарын қолданып ірі габаритті бұйымдарды сырлаумен айналысатын сыршы
Теңізде жұмыс істейтін кран машинисі (краншы)
Қолмен атқарылатын кезде бумен және сумен жылытылатын қазандарға қызмет көрсетумен айналысатын қазандық машинисі (от жағушы)
Жүзбелі крандар машинисі командасының қызметкерлері
Мына жұмыстармен айналысушы қызметкерлер:
- ашық түрдегі металл сынаптармен (жұмыс орнында тиімді ауа жаңартқышпен қамтамасыз етілген қондырғылар мен жартылай автоматтарда істейтіндерден басқа)
- Мына жұмыстармен айналысатыын жұмысшылар:
- күкіртті мұнай, оның қайта өңделетін өнімдері мен күкірт түзетін мұнайлы газдың ыдыстарын (резервуарлар, өлшеуіштер, цистерналар, барждар ж.б.) тазартумен;
- тікелей өрт сөндіруге байланысты жұмыстармен;
- кеме және темір жол цистерналарында, сұйық отынды кеме танкерінде және мұнай құятын көмелерде, коффердамдарда, фор және ахтер пиктерде, тіркемелі жәшіктерде, түптердің арасындағы және борттардың арасындағы кеңістіктерде және басқа өтуі қыйын орындарда тазалау, қож шығару және сырлау жұмыстарымен;
- бензиннің этилді сұйық қоспасын жасаумен;
- 4 м асатын өсімтал ағаштар тұқымын жинаумен;
- сыныпты түзеткішті тазалаумен;
- түйісетін желілерді, сондай-ақ 10 м асатын биіктігі жұмыс кезінде электр берілістерінің әуе желілерін құрастырумен, жөндеумен және қызмет көрсетумен;
- жүзбелі құралдарға, кемедегі такелаждық (жабдықтар жинағы) жұмыстарды орындаумен қатар топырақ снарядтарына қызмет көрсетумен.
Канализация желілерін тазарту жөніндегі жұмыстармен айналысатын аппатық-қалпына келтіру жұмыстарының слесары
Көпір слесары
Жабдықтарды құрастырумен және таратумен айналысушы такелажшы
Тазалаушы
Ескерту:
Еңбек жағдайлары ауыр әрі зиянды өндірістер, кәсіптер және жұмыстар пайда болған жағдайда, Тізім басқа қадағалаушы және бақылаушы органдардың келісімі бойынша толықтыратын болады.