Об утверждении "Правил пожарной безопасности для города Алматы"
Решение XXVI сессии Алматинского городского Маслихата I созыва от 15 июля 1999 года. Зарегистрировано управлением юстиции города Алматы 26.07.1999 г. за N 70. Утратило силу решением Маслихата города Алматы от 10 сентября 2007 года N 12
Сноска. Утратило силу решением II-й сессии Маслихата города Алматы IV созыва N 12 от 10 сентября 2007 года.
В соответствии со статьями 40, 41  Закона  Республики Казахстан "О местных представительных и исполнительных органах Республики Казахстан" и  Закона   "Об особом статусе города Алматы" Алматинский городской Маслихат I-го созыва
Р Е Ш И Л:
1. Утвердить "Правила пожарной безопасности для города Алматы", прилагаются.
2. Контроль за выполнением данного решения возложить на постоянную депутатскую комиссию по вопросам экономической реформы и развитию рыночных отношений (Костин Ю.В.) и первого заместителя акима города Алматы (Заяц Я.И.)
Председатель
ХХVI-й сессии Алматинского
городского Маслихата
I-го созыва
Секретарь
Алматинского городского
Маслихата I-го созыва
Приложение
к Решению ХХVI сессии
Алматинского городского
Маслихата I созыва
от 15 июля 1999 г.
ПРАВИЛА
ПОЖАРНОЙ БЕЗОПАСНОСТИ ДЛЯ ГОРОДА АЛМАТЫ
Разработаны, внесены и подготовлены к утверждению Государственной противопожарной службой города Алматы (на правах Главного управления). Согласованы с Департаментом ГПС Агентства по ЧС Республики Казахстан.
1. Основные положения
1.1. Настоящие Правила пожарной безопасности (ППБ) разработаны в соответствии с Законами Республики Казахстан " О пожарной  безопасности" от 22 ноября 1996 года, " О местных  представительных и исполнительных органах Республики Казахстан" от 10 декабря 1993 года и устанавливают общие требования пожарной безопасности на территории города Алматы и являются обязательными для исполнения всеми предприятиями, учреждениями и организациями <*> (независимо от форм собственности, вида деятельности и ведомственной принадлежности) их работниками, а также гражданами. Лица, виновные в нарушении ППБ, несут административную или иную ответственность в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Сноска. В дальнейшем - предприятия.
1.2. Наряду с настоящими правилами следует также руководствоваться стандартами, строительными нормами и правилами, нормами пожарной безопасности, нормами технологического проектирования, отраслевыми правилами пожарной безопасности и другими утвержденными в установленном порядке нормативными документами, регламентирующими требования пожарной безопасности при этом не занижая основных требований настоящих правил пожарной безопасности.
При внедрении в производство новых передовых технологий, международных стандартов и новой техники требования настоящих правил могут быть изменены и дополнены по согласованию с Департаментом архитектуры и градостроительства гор. Алматы и Государственной противопожарной службой гор. Алматы.

"Алматы қаласына арналған өрт қауіпсіздігі тәртібін" бекіту туралы
І сайланған Алматы қалалық Мәслихатының ХХVІ сессиясының 1999 жылғы 15 шілдедегішешімі. Алматы қалалық Әділет басқармасымен 1999 жылғы 26 шілдеде N 70 тіркелді. Күші жойылды - ІV сайланған Алматы қаласы мәслихатының ІІ сессиясының 2007 жылғы 10 қыркүйектегі N 12 шешімімен
Күші жойылды - ІV сайланған Алматы қаласы мәслихатының ІІ сессиясының 2007 жылғы 10 қыркүйектегі
N 12 шешімімен
"Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi өкiлдi және атқарушы өкiлдерi туралы"   Z934100_   Қазақстан Республикасының 40, 41-бабына және "Алматы қаласының ерекше мәртебесi туралы"   Z980258_   Заңға сәйкес I сайланған Алматы қалалық Мәслихаты ШЕШIМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. "Алматы қаласына арналған өрт қауiпсiздiгi тәртiбi" бекiтiлсiн, берiлiп отыр.
2. Осы шешiмнiң орындалуын бақылау экономикалық реформалар және нарықтық қатынастарды дамыту мәселелерi жөнiндегi тұрақты депутаттық комиссияға (Ю.В.Костин) және қала Әкiмiнiң бiрiншi орынбасарына (Я.И.Заяц) жүктелсiн.
I сайланған Алматы қалалық
Мәслихаты ХХVI сессиясының»
төрайымы
I сайланған Алматы қалалық
Мәслихатының хатшысы
Алматы қалалық Мәслихатының
1999 жылғы 15 шілдедегі
XXVI сессиясының шешіміне
қосымша
АЛМАТЫ ҚАЛАСЫНА АРНАЛҒАН ӨРТ ҚАУIПСIЗДIГIНIҢ
ТӘРТIБI
Бекiтуге Алматы қаласының Мемлекеттiк өртке қарсы қызметi әзiрлеп, енгiздi (Бас басқарма құқығымен). Қазақстан Республикасыны»ТЖ жөнiндегi Агенттiгiнiң» МӨҚ Департаментiмен келiсiлген.
1. Негiзгi ережелер
1.1. Өрт қауiпсiздiгiнiң»осы тәртiбi (ӨҚТ) Қазақстан Республикасының»1996 жылғы 22 қазандағы "Өрт қауiпсiздiгi туралы"  Z960048_  , 1993 жылғы 10 желтоқсандағы "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi өкiлдi және атқарушы органдар туралы"  Z934100_  заңдарына сәйкес әзiрлендi, Алматы қаласының аумағындағы өрт қауiпсiздiгiнiң жалпы талаптарын белгiлейдi және барлық кәсiпорындардың, мекемелер мен ұйымдардың* (меншiк нысанына, қызмет түрiне және ведомстволық бағыныстылығына қарамастан) оларды» қызметкерлерiнiң, сондай-ақ азаматтардың орындауы мiндеттi болып табылады.өӨҚТ-ны бұзуға кiнәлi адамдар қылмыстық, әкiмшiлiктiк немесе Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңына сәйкес басқа да жауапкершiлiктi көтередi.
* Ескерту. Бұдан әрi - кәсiпорын.
1.2. Осы тәртiптермен қатар, сондай-ақ стандарттарды, құрылыс нормалары мен тәртiптерiн, өрт қауiпсiздiгiнiң нормаларын, технологиялық жобалар нормаларын, өрт қауiпсiздiгiнiң салалық тәртiптерiн және өрт қауiпсiздiгiнiң талаптарын реттейтiн белгiленген тәртiппен бекiтiлген басқа да нормативтiк құжаттар басшылыққа алынуға тиiс. Алайда, өрт қауiпсiздiгiнiң осы тәртiптерiнiң негiзгi талаптары төмендетiлмеуi қажет. ө Өндiрiске жаңа озық технологияны, халықаралық стандарттар мен жаңа техниканы енгiзген кезде осы тәртiптiң»талаптары Алматы қаласының» Сәулет және қала құрылысы департаментi мен Алматы қаласының Мемлекеттiк өртке қарсы қызметiнiң келiсiмiмен өзгеруi және толықтырылуы мүмкiн.

1.3. На каждом объекте <*> должны быть созданы условия для безопасного пребывания людей и их эвакуации при пожаре.
Сноска. Объект - территория, предприятие, здание, сооружение, помещение, наружная установка, склад, транспортное средство, открытая площадка, технологический процесс, оборудование, изделие.
1.4. За нарушение и невыполнение правил пожарной безопасности, персональную ответственность в соответствии с действующим законодательством несут первые руководители предприятий, организаций, учреждений независимо от форм собственности.
1.5. Ответственность за нарушение и невыполнение правил пожарной безопасности на объектах частной собственности несут их владельцы, при аренде зданий, сооружений, помещений, территории, жилья и т.д. ответственность за нарушение и невыполнение правил пожарной безопасности несут их владельцы если данная ответственность не оговорена в договоре об аренде или других документах.
2. Содержание территории объектов
2.1. На территории города Алматы и предприятий не допускается устраивать свалки горючих отходов, мусора и т.д. Все отходы следует собирать на специально выделенных площадках в контейнеры или ящики и вывозить по мере заполнения.
2.2. Территория города Алматы и предприятий, в пределах противопожарных разрывов между зданиями, сооружениями и открытыми складами, а также участки, прилегающие к жилым домам, дачным и иным постройкам, должны своевременно очищаться от горючих отходов, мусора, опавших листьев, сухой травы и т.п.
2.3. Противопожарные разрывы между зданиями и сооружениями, штабелями леса, других материалов, оборудования и тары, не допускается использовать под складирование разного рода материалов, для стоянки транспорта и строительства (установки) зданий и сооружений.
2.4. Дороги, проезды, подъезды и проходы к зданиям, сооружениям, открытым складам и водоисточникам, используемым для пожаротушения, подступы к стационарным пожарным лестницам и пожарному инвентарю должны быть всегда свободными, содержаться в исправном состоянии, а зимой - быть очищенными от снега и льда.
О закрытии дорог или проездов для их ремонта или по другим причинам, препятствующим проезду пожарных машин, организация выполняющая эти работы должна немедленно сообщать об этом в Государственную противопожарную службу г.Алматы.
На период закрытия дорог в соответствующих местах должны быть установлены указатели направления объезда или устроены переезды через ремонтируемые участки и подъезды к водоисточникам.
2.5. Временные строения, ларьки, киоски и т.п. должны располагаться от других зданий и сооружений на расстоянии не менее 15 м. (кроме случаев, когда по другим нормам требуется больший противопожарный разрыв) или у противопожарных стен.

1.3. Әрбiр объектiде** адамдардың қауiпсiз болуы мен оларды өрт кезiнде көшiру үшiн жағдай жасалынуға тиiс.
** Ескерту. Объектi - аумақ, кәсiпорын, ғимарат, құрылыс, тұрақ жай, iшкi қондырғы, қойма, көлiк құралы, ашық алаң, технологиялық процесс, жабдық, бұйым.
1.4. Өрт қауiпсiздiгi тәртiбiн бұзғандығы және орындамағандығы үшiн қолданыстағы заңға сәйкес меншiк нысанына қарамастан кәсiпорынның, ұйымның, мекеменiң бiрiншi басшылары жеке жауапкершiлiк көтередi.
1.5. Жеке меншiк объектiлерiндегi өрт қауiпсiздiгi тәртiбiн бұзғандығы және орындамағандығы үшiн олардың иелерi, ғимараттарды, тұрақжайларды, аумақты, тұрғын үйдi және т.б. жалдау кезiнде өрт қауiпсiздiгi тәртiбiн бұзғандығы және орындамағандығы үшiн, егер осындай жауапкершiлiк жалдау туралы шартта немесе басқа құжаттарда көрсетiлмесе, олардың иелерi жауапкершiлiк көтередi.
2. Объектiлер аумақтарын күтiп-ұстау
2.1. Алматы қаласының және кәсiпорындарының»аумақтарында жанатын қалдықтардың, қоқыстардың»және т.б. үйiндiлерiн жасауға жол берiлмейдi. Барлық қалдықтар арнайы бөлiнген алаңдардағы контейнерлерге немесе жәшiктерге жиналуы және толған бойда әкетiлуi қажет.
2.2. Алматы қаласы кәсiпорындарының аумағы ғимараттар, құрылыстар және ашық қоймалар арасындағы өрт шұңқырларының шегiнде, сондай-ақ тұрғын үйлерге, саяжайлар мен басқа құрылыстарға жапсарлас телiмдер, жанғыш қалдықтардан, қоқыстан, түскен жапырақтан, құрғақ шөптен және т.б. өз уақытында тазалануға тиiс.
2.3. Ғимараттар мен құрылыстардың арасындағы өрт қауiпсiздiгi белгiлерiн, ағаш қатарларын, басқа да материалдарды, қондырғылар мен ыдыстарды, әртүрлi материалдарды жинау, көлiк қою мен ғимараттың»және тұрақ жайдың құрылысты (орнату) үшiн пайдалануға жол берiлмейдi.
2.4. Өрт сөндiру үшiн пайдаланатын ғимараттарға, құрылыстарға, ашық қоймалар мен су көздерiне апаратын жолдар, стационарлық өрт сатылары мен өрт жабдықтарының кiре-берiстерi әрдайым бос болуға, ақаусыз жағдайда ұсталуға, ал қыста қар мен мұздан тазалануға тиiс.
Жолдар мен өткелдердi жөндеу үшiн немесе өрт машиналарының өтуiне кедергi келтiретiн басқа себептер бойынша жабу туралы осыны орындайтын ұйым бұл жөнiнде Алматы қаласының Мемлекеттiк өртке қарсы қызметiне бiрден хабарлауға тиiс.
Тиiстi орындарда жол жабылған кезеңде айналма бағыттарының көрсеткiштерi орнатуға немесе жөнделетiн учаскелер мен су көздерi арқылы өтпе жол орнатылуға тиiс.
2.5. Уақытша құрылыстар, сауда нүктелерi, дүңгiршектер басқа № ғимараттар мен құрылыстарда кемiнде 15 метр қашықтықта (басқа нормалар бойынша үлкен өртке қарсы шұңқыр қажет жағдайды қоспағанда) немесе өртке қарсы қабырғаларда орналасуға тиiс.

Отдельные блок-контейнерные здания допускается располагать группами не более 10 в группе и площадью не более 800 кв.м. Расстояние между группами этих зданий и от них до других строений, торговых киосков и т.п. следует принимать не менее 15 м.
2.6. На территории жилых домов, дачных и садовых участков, общественных и гражданских зданий не разрешается оставлять на открытых площадках и во дворах емкости с ЛВЖ и ГЖ, а также порожнюю тару из-под этих жидкостей, баллоны со сжатым и сжиженными газами.        2.7. Летние площадки с капитальными строениями и без них должны располагаться на расстоянии 9 метров от жилых и общественных зданий. Расстояние до этих зданий может быть сокращено, если стена здания, обращенного к летней площадке, не имеет оконных и других проемов.
2.8. Установку мангалов, печей и других аппаратов, с применением открытого огня, производить на расстоянии не менее 5 метров от зданий, сооружений и временных торговых точек. Уборку золы, шлака и других отходов производить в соответствии с п.8.5. настоящих правил.
2.9. На территории г.Алматы, предприятий, организаций, учреждений, а также частных жилых домов, дачах и прилегающих лесных массивов запрещается разведение костров, сжигание отходов, мусора.
3. Содержание зданий и сооружений
3.1. Все объекты должны быть обеспечены исправными первичными средствами пожаротушения (согласно Приложения к ППБ), средствами связи для вызова противопожарной службы и противопожарной автоматикой согласно действующих норм.
3.2. При перепланировке помещений, изменении их функционального назначения или установки нового технологического оборудования должны соблюдаться противопожарные требования действующих норм строительного и технологического проектирования.
3.3. Все взрывопожароопасные объекты, театрально-зрелищные предприятия и помещения с массовым пребыванием людей необходимо обеспечивать прямой радио или телефонной связью с ближайшим подразделением государственной противопожарной службы или центральным пунктом пожарной связи г.Алматы. Сигнал о срабатывании установок противопожарной защиты этих объектов должен быть выведен на пульт Центрального пункта пожарной связи (ЦППС) г.Алматы.
3.4. В помещениях, имеющих один эвакуационный выход, допускается проведение мероприятий с количеством присутствующих в этих помещениях не более 50 человек. В зданиях IV и V степеней огнестойкости проведение мероприятий с массовым пребыванием людей (50 и более человек) допускается только в помещениях первого этажа.
3.5. Окна чердака, технических этажей и подвалов должны быть остеклены, а их двери должны содержаться в закрытом состоянии, на дверях следует указывать место хранения ключей.
Приямки световых проемов подвальных и цокольных этажей зданий и сооружений должны регулярно очищаться от горючего мусора, не допускается закрывать сплошным настилом указанные приямки и окна.

Жеке блок-контейнерлiк ғимараттарды 10 топтан аспайтын шоғырда және 800 ш.м. аспайтын алаңда орналастыруға рұқсат етiледi. Осы ғимараттар топтарының арасындағы және олардан басқа құрылыстарға, сауда дүңгiршектерiне және т.б. дейiнгi қашықтық кемiнде 15 м болуы қажет.
2.6. Тұрғын үй, саяжай және бағбан телiмдерi, қоғамдық және азаматтық ғимараттар аумақтарындағы алаңдар мен аулаларда ЖТС (жылдам тұтанатын сұйық) пен ТС (тұтанғыш сұйық) ыдыстарын, сондай-ақ осы сұйықтардың»жылжымалы ыдысын қысылған және сұйытылған газ баллондарын қалдыруға рұқсат етiлмейдi.
2.7. Күрделi құрылысы бар және олары жоқ жазғы алаңдар тұрғын үй мен қоғамдық ғимараттардан 9 м қашықтықта орналасуға тиiс. Осы ғимараттарға дейiнгi қашықтық егер ғимарат қабырғасы жазғы алаң жақта болып, терезелерi және басқа ойықтары жоқ болса қысқартылуы мүмкiн.
2.8. Ашық от пайдаланатын мангалдар, пештер және басқа аппараттар № ғимараттан, тұрақ жайдан және уақытша сауда нүктесiнен кемiнде 5 м қашықтықта орнатылады. Күл, шлаг және басқа қоқыстар осы тәртiптiң 8.5.-тармағына сәйкес жиналады.
2.9. Алматы қаласының, кәсiпорындардың, ұйымдардың, мекемелердiң, сондай-ақ жеке тұрғын үйлердiң, саяжайлардың жапсарлас орман аумақтарында алау, қалдық, қоқыс жағуға тыйым салынады.
3. ±Ғимараттар мен құрылыстарды күтiп-ұстау
3.1. Барлық объектiлер ақаусыз бастапқы өрт сөндiру құралдарымен (БӨҚ Қосымшасына сәйкес), өртке қарсы қызметтi шақыруға арналған байланыс құралымен және қолданыстағы нормаларға сәйкес өртке қарсы автоматикамен қамсыздандырылуға тиiс.
3.2. Ғимараттарды қайта жоспарлау, олардың қызметтiк мақсатын өзгерту немесе жаңа технологиялық қондырғыны орнату кезiнде қолданыстағы құрылыс және технологиялық жобалар нормаларының өртке қарсы талаптары сақталуға тиiс.
3.3. Барлық жарылу-өрт қаупi бар объектiлер, театр, ойын-сауық кәсiпорындары мен адамдар көп келетiн ғимараттар мемлекеттiк өртке қарсы қызметтiң таяу маңдағы құрылымымен немесе Алматы қаласының орталық өрт байланысы нүктесiмен тiкелей радиомен немесе телефон байланысымен қамтамасыз етiлуге тиiс. Осы объектiлердiң өрттен қорғау қондырғыларының iске қосылғандығы туралы дабыл Алматы қаласының өрт байланысының Орталық нүктесiне (ӨБОН) пультiне енгiзiлуге тиiс.
3.4. Бiр көшiру шыға берiсi бар ғимараттарға өткiзiлетiн шараларға 50-ден артық адамның қатысуына рұқсат етiлмейдi.
Өртке берiктiгi IV және V дәрежедегi ғимараттарға адамдардың көптеп келуiне (50-ден артық) тек ғимараттың бiрiншi қабатында ғана рұқсат етiледi.
3.5. Шатыр, техникалық қабаттар және жер төле терезелерi шынылануға, ал есiктерi жабық күйде болуға тиiс, есiктерде кiлт сақталынатын орын көрсетiлуi қажет.
Ғимараттардың жер төле және цокольдық қабаттарының жарық ойықтарының төңiрегi ұдайы тұтанғыш қоқыстан тазалануға тиiс, көрсетiлген төңiрек пен терезенi тұтас төсенiшпен жабуға рұқсат етiлмейдi.

3.6. В каждом здании должен быть назначен специалист, ответственный за общее состояние эксплуатации всего электрохозяйства.
3.7. При пользовании электроплитками, электрочайниками и другими электронагревательными приборами должны быть выполнены следующие требования:
- электронагревательные приборы должны быть установлены на негорючей подставке с устойчивым основанием, в противоположной стороне от выхода;
- расстояние от мест установки электронагревательных приборов до строительных конструкций, мебели и других горючих материалов должны быть не менее 1 метра;
- электронагревательные приборы должны быть заводского исполнения. Применение открытых нагревательных элементов в данных приборах не допускается.
3.8. В залах совещаний, столовых и приравненных к ним помещениях при вместимости более 50 человек должно быть не менее двух эвакуационных выходов.
3.9. В архивных помещениях, библиотеках, машинописных бюро, множительных, мастерских и других подсобных помещениях не допускается отделывать стены и потолки горючими материалами.
3.10. Для успешной эвакуации рабочих и служащих должны быть разработаны планы эвакуации людей в случае возникновения пожара.
4. Требования к жилищно-эксплуатационным организациям и КСК
4.1. Руководители жилищно-эксплуатационных организаций, кооперативов собственников квартир (КСК), гостиниц, заведующие (коменданты) общежитий и руководители служб, отвечающие за эксплуатацию зданий и административных учреждений
Обязаны:
4.1.1. Назначить лиц, ответственных за пожарную безопасность и соблюдение требований настоящих правил.
4.1.2. Установить в служебных, складских и подсобных помещениях строгий противопожарный режим (определить порядок осмотра и закрытия помещений после окончания работы, проведение огневых работ, пользование электронагревательными приборами, оборудовать место для курения и т.п.) и постоянно контролировать его строжайшее соблюдение.
4.1.3. Систематически проверять состояние пожарной безопасности зданий и помещений.
4.1.4. Не допускать самовольного сооружения временных строений и установки автогаражей.
4.1.5. Следить за содержанием проездов, пожарных водоисточников проездов и указателей к ним на подведомственной территории.
4.1.6. Проводить противопожарный инструктаж ответственных квартиросъемщиков и лиц, проживающих в общежитиях.
4.1.7. Следить за состоянием путей эвакуации, наружных эвакуационных лестниц, переходных люков на лоджиях и балконах, систем противопожарной защиты, сухотрубов и молниеотводящих устройств.
4.2. Наниматели жилых помещений и домовладельцы
Обязаны:

3.6. Әрбiр ғимаратта бүкiл электр шаруашылығының пайдаланудың жалпы жағдайына жауапты маманын тағайындауға тиiс.
3.7. Электр плиткаларын, электр шәйнектерiн және басқа электр қыздырғыш приборларын пайдаланудан төмендегi талаптар орындалуға тиiс:
- электр қыздырғыш приборлар шыға берiске қарсы жақтағы, берiк тұғырда қызбайтын орынға орнатуға тиiс;
- электр қыздырғыштарын орнататын жер құрылыс құрылғыларынан, жиһаздан және басқа тұтанғыш материалдардан кемiнде 1 м алшақ болуға тиiс;
- электр қыздырғыштар приборлар зауыт өндiрiсiнiкi болуға тиiс.
Ашық қыстырғыш элементтерiн осы приборларда қолдануға рұқсат етiлмейдi.
3.8. 50-ден артық адам сыятын Мәслихат, асхана залдарында және оған теңестiрiлген ғимараттарда кемiнде 2 шыға-берiс болуға тиiс.
3.9. Архив№ғимараттарында, кiтапханаларда, машинамен басу, көбейту бюроларында, шеберханаларда және басқа қосалқы ғимараттарда қабырғаны және төбенi тұтанғыш материалдармен әрлеуге рұқсат етiлмейдi.
3.10. Жұмысшылар мен қызметкерлердi көшiру үшiн өрт пайда болған жағдайда адамдарды көшiру жоспарлары әзiрленуге тиiс.
4. Тұрғын үй пайдалану ұйымдары мен ПИК-терге талаптар
4.1. Тұрғын-үйдi пайдалану ұйымдарының, ПИК-тердiң, мейманханалардың»басшылары мен ғимараттардың және әкiмшiлiктiк мекемелердiң пайдаланылуына жауап беретiн қызметтердiң басшылары мен жатақханалардың меңгерушiлерi (коменданттары)
мiндеттi:
4.1.1. өрт қауiпсiздiгiне және осы тәртiп талаптарына жауап беретiн адамдарды тағайындауға;
4.1.2. қызмет, қойма және қосалқы ғимараттарда қатаң өртке қарсы режимдi белгiлеуге (жұмыс аяқталғаннан кейiн ғимараттарды тексеру және жабу тәртiбiн белгiлеуге, электр қыздырғыш приборларын пайдалануға, темекi тартуға арналған орынды жабдықтауға, отқа қатысты жұмыстарды жүргiзуге және т.б.) және оның қатаң сақталуын ұдайы бақылауға;
4.1.3. ғимараттар мен тұрақ-жайлардың өрт қауiпсiздiгi жағдайын жүйелi тексеруге;
4.1.4. уақытша құрылыстарды және автотұрақтарды рұқсатсыз орнатуға жол бермеуге;
4.1.5. өтетiн жердiң, өтетiн жердiң өрт каналдарының су көздерiн және ведомстволық аумақтағы олардың көрсеткiштерiнiң күтiлуiн қадағалауға;
4.1.6. пәтер жалдаушылардың және жатақханада тұратын адамдардың жауапты өкiлiн өртке қарсы тәжiрибеден өткiзуге;
4.1.7. көшiру жолдарының, iшкi көшiру сатысының лоджия мен балкондардағы өтетiн люктердiң өрттен қорғау жүйесiнiң, құрғақ құбыр мен найзағайдан қорғайтын қондырғының жай-күйiн қадағалауға.
4.2. Тұрғын ғимараттарын жалдаушылары мен үй иелерi
мiндеттi:

4.2.1. Не загромождать лестницы, холлы, коридоры общего пользования и подходы к средствам пожаротушения.
4.2.2. Содержать в исправном состоянии электропроводку, электронагревательные приборы, приборы отопления и соблюдать меры предосторожности при их эксплуатации, не допускать игр детей с огнем.
4.2.3. Выполнять меры предосторожности при пользовании газовыми приборами, предметами бытовой химии и проведении отделочных внутриквартирных работ с применением лаков и красок.
5. Требования к путям эвакуации
5.1. Количество эвакуационных выходов, их размеры, условия освещения и обеспечения незадымляемости, а также протяженность путей эвакуации должны соответствовать противопожарным нормам строительного проектирования.
5.2. Все двери эвакуационных выходов должны свободно открываться в сторону выхода из помещений. При пребывании людей в помещении двери могут запираться лишь на внутренние, легкооткрывающиеся запоры.
5.3. Запрещается:
- загромождать проходы, коридоры, тамбуры, галереи, лифтовые холлы, лестничные площадки, марши лестниц и люки мебелью, шкафами, оборудованием, различными материалами и готовой продукцией, а также забивать двери эвакуационных выходов;
- устраивать в тамбурах выходов (за исключением квартир и индивидуальных жилых домов) сушилки одежды любой конструкции, вешалки для одежды и гардеробы, хранение (в том числе временное) любого инвентаря и материалов;
- устраивать на путях эвакуации пороги, турникеты, раздвижные, подъемные и вращающиеся двери и другие устройства, препятствующие свободной эвакуации людей;
- применять на путях эвакуации (кроме зданий 5 степени огнестойкости) горючие материалы для отделки, облицовки, окраски стен и потолков, а в лестничных клетках - также ступеней и площадок;
- устраивать в световых карманах коридорах кабинеты и другие помещения;
- фиксировать самозакрывающиеся двери лестничных клеток, коридоров, холлов и тамбуров в открытом положении (если для этих целей не используются автоматические устройства, срабатывающие при пожаре), а также снимать их;
- остеклять или закрывать жалюзи воздушных зон в незадымляемых лестничных клетках;
- заменять армированное стекло обычным в остеклениях дверей и фрамуг;
- применять ковры и ковровые дорожки из горючих синтетических материалов.
6. Требования к местам хранения автомобильного транспорта
6.1. Для помещений хранения транспорта и открытых стоянок в количестве от 25 до 100 единиц должен быть предусмотрен второй эвакуационный выезд, свыше 100 автомобилей - двое ворот и дополнительно одни ворота на каждые последующие полные или неполные 100 автомобилей, разработан план расстановки транспортных средств с описанием очередности и порядка их эвакуации в случае пожара.

4.2.1. сатыларға, холлдарға, жалпы пайдаланатын дәлiздер мен өрт сөндiру құралдарына баратын жолға кедергi келтiрмеуге;
4.2.2. электр өткiзгiштерiн, электр қыздырғыш приборларын, жылыту приборларын ақаусыз күйде ұстауға және оларды пайдаланған уақытта сақтық шараларын сақтауға, балаларды отпен ойнатпауға;
4.2.3. газ приборларын, тұрмыстық химия заттарын пайдалану және лактар мен бояуларды қолдана отырып, iшкi пәтерлердiң»әрлеу жұмыстарын жүргiзуде сақтық шараларын қолдануға.
5. Көшiру жолдарына талаптар
5.1. Көшiру жолдарының саны, олардың көлемi, жарық беру мен түтiнбеуiн қамтамасыз ету шарттарын, сондай-ақ көшiру жолдарының созымдылығы құрылыс жобасының өртке қарсы нормаларына сай болуы тиiс.
5.2. Көшiру жолдарының барлық есiктерi ғимараттан шығатын жаққа қарай еркiн ашылуға тиiс. Адамдар ғимаратқа келген кезде есiктер тек iшкi жылдам жабылатын iлгешекке қойылуы мүмкiн.
5.3. Тыйым салынады:
- өтетiн жолды, дәлiздi, тамбурды, галереяны, лифтi алаңын, саты алаңын, сатылар мен люктердiң төңiрегiн жиһазбен, қондырғымен және әртүрлi дайын өнiмдермен толтыруға, сондай-ақ шығатын жердiң есiгiн шегелеуге;
- шығатын жерге әртүрлi құрылғыдағы киiм кептiргiштердi, киiм iлгiштер мен киiм бояйтын жерлердi орнатуға (пәтерлер мен жеке тұрғын үйлердi қоспағанда), кез-келген жабдық пен материалды сақтауға (оның iшiнде уақытша);
- көшу жолдарында табалдырықтар, турникеттер, қозғалатын және айналатын есiктер мен адамдардың еркiн жүруiне кедергi келтiретiн басқа да қондырғыларды қоюға;
- көшетiн жолда (отқа төзiмдiлiгi 5-шi деңгейдегi ғимараттан басқасы) қабырғалар мен төбелердi, саты торларын, сондай-ақ баспалдақтар мен алаңдарды әрлеу, жылтырату, бояу үшiн жанғыш материалдарды қолдануға;
- жарық бөлмесiнде, дәлiздерде, кабинеттер мен басқа бөлмелердi салуға;
- баспалдақ клеткаларындағы, дәлiздердегi, полдар мен тамбурлардағы өзi жабылатын есiктердi ашық күйiнде қалдыруға (егер бұл мақсат үшiн өрт кезiнде iске қосылатын автоматты қондырғы пайдаланылмаса), сондай-ақ оларды алуға;
- түтiнбейтiн баспалдақ торларындағы ауа аймағын шынылауға немесе қаңылтырмен жабуға;
- кәдiмгi есiктердегi қуысты шынымен айырбастауға;
- жанғыш-тұтанғыш материалдардан жасалынған кiлем мен кiлем төсенiштерiн қолдануға.
6. Автомобиль көлiгiн сақтайтын орындарға талап
6.1. 25-тен 100-ге дейiн көлiк құралын қоятын тұрақ-жаймен ашық тұрақ үшiн екiншi көшiру есiгi, 100-ден астам автомобильдi сақтайтындарға екi есiк пен қосымша толық немесе толық емес 100 автомобильдi қоюға арналған бiр есiк қарастырылуға, көлiк құралдарын қою тәртiбi әзiрленуге, өрт жағдайында көшiру кезеңi мен тәртiбi жазылуға тиiс.

6.2. Помещения для стоянки и площадки открытого хранения транспортных средств должны быть оснащены буксирными тросами и штангами из расчета один трос (штанга) на 10 единиц техники.
6.3. В помещениях, под навесами и на открытых площадках хранения транспорта запрещается:
- устанавливать транспортные средства в количестве, превышающем норму, нарушать план их расстановки, расстояние между автомобилями, загромождать выездные ворота и проезды,
- производить кузнечные, термические, сварочные, малярные и деревообделочные работы, а также промывку деталей с использованием ЛВЖ и ГЖ;
- держать транспортные средства с открытыми горловинами топливных баков, а также при наличии течи горючего и масла, с неотключенными аккумуляторными батареями;
- заправлять транспортные средства горючим и сливать из них топливо;
- хранить порожнюю тару из-под горючего, а также горючее и масло (кроме гаражей индивидуального транспорта);
- подзаряжать аккумуляторы непосредственно на транспортных средствах;
- подогревать двигатели открытым огнем (костры, факелы, паяльные лампы), пользоваться открытыми источниками огня для освещения;
- устанавливать на общих стоянках транспортные средства для перевозки ЛВЖ и ГЖ, а также ГГ.
6.4. В гаражах индивидуального пользования дополнительно к требованиям пункта 6.3. не допускается:
- хранить мебель, предметы домашнего обихода из горючих материалов и т.п;
- хранить запас топлива более 20 л и масла 5 л;
- применять самодельные электронагревательные приборы.
7. Требования пожарной безопасности к электроустановкам
7.1. Электроустановки должны монтироваться и эксплуатироваться в соответствии с Правилами устройства электроустановок (ПУЭ), Правилами технической эксплуатации электроустановок потребителей (ПТЭ), правилами техники безопасности при эксплуатации электроустановок потребителей (ПТБ) и другими нормативными документами.
7.2. Электродвигатели, аппараты управления, пускорегулирующая, контрольно-измерительная и защитная аппаратура, вспомогательное оборудование и проводки должны иметь исполнение и степень защиты, соответствующие классу зон по ПУЭ, а также иметь аппараты защиты от токов короткого замыкания и перегрузок.
7.3. Все токоведущие части, распределительные устройства, аппараты и измерительные приборы, а также предохранительные устройства разрывного типа, рубильник, и все прочие пусковые аппараты и приспособления должны монтироваться только на негорючих основаниях (мрамор, текстолит, гетинакс и т.д.)
7.4. При эксплуатации электроустановок запрещается:
- использовать электроаппараты и приборы в условиях, не соответствующих рекомендациям (инструкциям) предприятий-изготовителей, или имеющие неисправности, могущие привести к пожару, а также эксплуатировать провода и кабели с поврежденной или потерявшей защитные свойства изоляцией;
- пользоваться поврежденными розетками, рубильниками, другими электроустановочными изделиями;
- обертывать электролампы и светильники бумагой, тканью и другими горючими материалами;
- пользоваться электроутюгами, электроплитками, электрочайниками и другими электронагревательными приборами без подставок из негорючих материалов;
- оставлять без присмотра включенные в сеть электронагревательные приборы, телевизоры, радиоприемники и т.п.;
- применять нестандартные (самодельные) электронагревательные приборы, использовать некалиброванные плавкие вставки или другие самодельные аппараты защиты от перегрузки и короткого замыкания, не соответствующие проекту;
- прокладывать транзитные электропроводки и кабельные линии через складские помещения, а также через пожароопасные и взрывопожароопасные зоны;
- применять электронагревательные приборы во всех взрыво-пожароопасных помещениях;
- использовать электросветильники с лампами накаливания без защитных плафонов.

6.2. Көлiктi ашық сақтауға арналған ғимараттар мен алаңдар 10 бiрлiк техникаға арналған сүйреу тростарының және штангамен жабдықталуға тиiс.
6.3. Жамылғысы бар және ашық алаңдарда көлiктi қоюға тыйым салынады:
- саны артық көлiк құралын қоюға, оларды қою жоспарын, автомобильдер арасындағы қашықтықты, кiретiн және шығатын есiкке кедергi келтiруге;
- ұсталу, термиялық, дәнекерлiк, бояу және ағаш өңдеу жұмыстарын жүргiзуге, ЖТС пен ЖС-ны пайдалана отыра бөлшектердi шаюға, көлiк құралдарын, отын ыдыстарының қақпағын ашық күйде ұстауға, сондай-ақ ажыратылмаған аккумулятор батареяларынан жанармай мен майдың ағуын болдырмауға;
- көлiк құралдарына жанармай құюға және оны төгуге;
- жанармай ыдысын, сондай-ақ жанармай мен майды сақтауға (жеке көлiк тұрағын қоспағанда) аккумуляторларды тiкелей көлiк құралдарында қуаттандыруға;
- қозғалтқыштарды ашық отпен қыздыруға (отпен, ауамен, дәнекерлеу шамымен), жарық үшiн ашық от көздерiн пайдалануға;
- көлiктiң жалпы тұрақтарында ЖТС пен ЖС, сондай-ақ ЖГ тасымалдауға арналған құралдарды орнатуға.
6.4. 6.3-тармақ талаптарына қосымша жеке меншiк тұрақтарында мыналарға жол берiлмейдi:
- жиһазды, жанатын материалдан iстелiнген үй-жарақтарын сақтауға;
- 20 л отын мен 5 л май қорынан артық мөлшерде сақтауға;
- қолдан iстелген электр қыздырғыш приборларын қолдануға.
7. Электр қондырғыларының өрт қауiпсiздiгiне тараптар
7.1. Электр қондырғыларын орнату Тәртiбiне (ЭОТ), тұтынушылардың» электр қондырғыларын техникалық пайдалану тәртiбiне (ТТБ), тұтынушылардың электр қондырғыларын пайдалану кезiндегi техникалық қауiпсiздiк тәртiптерiне (ТҚТ) және басқа нормативтiк құжаттарға сәйкес жөнделуге және пайдалануға тиiс.
7.2. Электр қозғалтқыштары, басқару аппараттары, жiберудi реттеушi, бақылау-өлшеу және қорғаныс аппаратурасы, қосымша қондырғылар мен өткiзгiштерде ТТБ бойынша аймақ сыныбына сәйкес орындалуға және қорғаныс дәрежесi, сондай-ақ токтың қысқаша тұйықталуы мен артық жүктемесiнен қорғайтын аппараты болуға тиiс.
7.3. Барлық ток жiберушi бөлiктер, тарату қондырғылары, аппараттар мен өлшеу приборлары, сондай-ақ бөлiну үлгiсiндегi сақтандыру қондырғылары рубильник және басқа жiберу аппараттары мен икемделгiштер тек жанбайтын тұғырларда ғана жөнделуге тиiс (мрамор, текстолит, гетинакс).
7.4. Электр қондырғыларын пайдалану кезiнде тыйым салынады:
- дайындаушы-кәсiпорын ұсыныстарына (нұсқаулықтарына) сай емес жағдайда немесе ақауы бар өртке алып келуге мүмкiн электр аппараттары мен приборларды пайдалануға, сондай-ақ зақымдалған немесе оқшаулаудың қорғаныс ерекшелiгiн жоғалтқан өткiзгiш пен кабельдi пайдалануға;
- зақымдалған розетканы, рубильниктi басқа электр бұйымдарын пайдалануға;
- электр шамдары мен шырағдандары да қағазбен, матамен және басқа жанатын материалдармен орауға;
- жанбайтын материалдан iстелiнген тұғырсыз электр үтiктерiн, электр плиткаларын, электр шәйнектерiн және басқа да электр қыздырғыш приборларын пайдалануға;
- желiге қосылған электр қыздырғыш приборларын, телевизор, радиоқабылдағыштар және т.б. қараусыз қалдыруға;
- стандарт емес (қолдан iстелiнген) электр қыздырғыш приборларын қолдануға, кабельденбеген ерiгiш тұғырды немесе жобаға сай емес артық жүктеме мен қысқаша тұйықталудан қорғайтын басқа қолдан iстелiнген аппаратты пайдалануға;
- қойма ғимараттары, сондай-ақ өрт қаупi бар және жарылыс қаупi бар аймақ арқылы транзиттiк электр өткiзгiштерi мен кабельдiк желiлердi өткiзуге;
- барлық жарылу өртi шығу қаупi бар ғимараттарда электр қыздырғыш приборларын пайдалануға;
- қызатын шаңдары бар электр шырағдандарын қорғаныс қалқанысыз пайдалануға.

7.5. Не разрешается эксплуатация электропечей, не оборудованных терморегуляторами и печей кустарного изготовления.
8. Требования пожарной безопасности к системам
отопления, вентиляции и другому инженерному оборудованию
8.1. Перед началом отопительного сезона печи, котельные, теплогенераторные и калориферные установки, другие отопительные приборы и системы должны быть проверены и отремонтированы. Неисправные печи и другие отопительные приборы к эксплуатации не допускаются.
8.2. Печи и другие отопительные приборы должны иметь установленные нормами противопожарные разделки (отступки) от горючих конструкций, а также без прогаров и повреждений предтопочный металлический лист, размером не менее 0,5х0,7 м (на деревянном или другом полу из горючих материалов). Установка малометражных отопительных котлов на газообразном и жидком топливе должна производиться только по согласованию с Государственной противопожарной службой и отвечать требованиям СН РК В.2.5.14-97.
8.3. Очищать дымоходы и печи от сажи необходимо перед началом, а также в течение всего отопительного сезона не реже:
- одного раза в три месяца для отопительных печей;
- одного раза в два месяца для печей и очагов непрерывного действия;
- одного раза в месяц для кухонных плит и других печей непрерывной (долговременной) топки.
8.4. При эксплуатации печного отопления запрещается:
- оставлять без присмотра топящиеся печи, а также поручать надзор над ними малолетним детям;
- располагать топливо, другие горючие вещества и материалы на предтопочном листе;
- применять для розжига печей бензин, керосин, дизельное топливо и другие ЛВЖ и ГЖ;
- топить углем, коксом и газом печи, не предназначенные для этих видов топлива;
- производить топку печей во время проведения в помещениях собраний и других массовых мероприятий;
- использовать вентиляционные и газовые каналы в качестве дымоходов;
- перекаливать печи.
8.5. Зола и шлак, выгребаемые из топок, должны быть политы водой и удалены в специально отведенные для этого места.
8.6. На чердаках все дымовые трубы и стены, в которых проходят дымовые каналы, должны быть побелены.
8.7. Дымовые трубы котельных установок, работающих на твердом топливе, должны быть оборудованы искрогасителями и очищаться от сажи в соответствии с п.8.3.
Встроенные в здания торговых учреждений котельные не допускается переводить с твердого топлива на жидкое.
8.8. Огнезадерживающие устройства (заслонки, шиберы, клапаны и др.) в воздуховодах, устройства блокировки вентиляционных систем и автоматические устройства отключения вентиляции при пожаре должны проверяться в установленные сроки и содержаться в исправном состоянии.

7.5. Термореттегiштермен жабдықталмаған электр пештерi мен қолдан iстелiнген пештi пайдалануға рұқсат етiлмейдi.
8. Жылыту, желдету жүйелерiне және басқа инженерлiк қондырғыларының өрт қауiпсiздiгiне талаптар.
8.1. Жылыту маусымы басталардың алдында пештер, қазандықтар, жылу генераторлары мен калорифельдiк қондырғылар, басқа жылыту приборлары мен басқа жылыту жүйелерi тексерiлуге және жөнделуге тиiс. Ақаулы пештер мен басқа жылыту приборлары пайдалануға жiберiлмейдi.
8.2. Пештер мен басқа жылыту приборларының нормаларда берiлген жанғыш құрылғылардан қорғайтын өртке қарсы бөлiктерi, сондай-ақ көлемi кемiнде 0,5 х 0,7 м күймеген және зақымдалмаған тапталған металл қаңылтыры болуға тиiс (ағашқа немесе жанғыш материалдан iстелiнген басқа еденге).
Газ тәрiздес және сұйық отынмен жанатын шағын литражды жылыту қазандықтарын орнату мемлекеттiк өртке қарсы қызметтiң келiсiмi бойынша жүргiзiлуге және ҚР СН В.2.5. 14 - талаптарына жауап беруге тиiс.
8.3. Мұржалар мен пештердi жағардың алдында, ал сондай-ақ бүкiл
жылу маусымы бойында мына көлемде тазалау қажет:
- жылыту пештерi үшiн 3 айда бiр рет;
- үздiксiз жұмыс iстейтiн пештер мен ошақтар үшiн 2 айда бiр рет;
- ас үй плиталары мен үздiксiз (ұзақ мерзiмге) жанатын басқа
пештер үшiн айына бiр рет.
8.4. Пештi жаққан кезде тыйым салынады:
- жанып жатқан пештi қараусыз қалдыруға, сондай-ақ оны бақылауды
жас балаларға тапсыруға;
- отынды, басқа жанғыш заттар мен жанғыш материалдарды пеш
алдында қалдыруға;
- пештi тұтандыру үшiн бензиндi, керосиндi, дизель отыны мен
басқа ЖТС пен ЖС-ны қолдануға;
- отынның осы түрлерiне арналмаған пештердi көмiрмен, кокспен
және газбен жабуға;
- ғимаратта жиналыстар, басқа бұқаралық шаралар өтiп жатқан
кезде пеш жағуға;
- желдету және газ каналдарын түтiн айдау ретiнде пайдалануға;
- пештi бұзуға.
8.5. Жанудан қалған күл мен шлакқа су себiлiп, сол үшiн арнайы
белгiленген жерге апаруға тиiс.
8.6. Түтiн желiлер өтетiн шатырдағы барлық түтiн мұржалары мен
қабырғалары әктелуге тиiс.
8.7. Қатты отынмен жұмыс iстейтiн қазандық қондырғыларының түтiн мұржалары қатты отынмен жұмыс істейтін қазандық кондырғыларының түтін мұржалары от өшiргiшпен жабдықталуға және 8.3.-тармаққа сәйкес күйiктен тазалануға тиiс.
Сауда мекемелерiнiң жапсырма ғимараттарына қазандықтары қатты отыннан сұйық отынға көшiрiлуге жол бермейдi.
8.8. Өрт кезiнде от ұстағыш қондырғылар (кедергiлер, шиберлер, клапандар және басқалар) желдеткiштi ажыратудың автоматты қондырғысы бар желдету жүйесiн құрсаулау қондырғысы белгiленген мерзiмде тексерiлуге және ақаусыз күйде ұсталуға тиiс.

8.9. При эксплуатации систем вентиляции и кондиционирования воздуха запрещается:
- оставлять двери вентиляционных камер открытыми;
- закрывать вытяжные каналы, отверстия и решетки;
- подключать к воздуховодам газовые отопительные приборы;
- выжигать скопившиеся в воздуховодах жировые отложения, пыль и другие горючие вещества.
8.10. Вентиляционные камеры, циклоны, фильтры, воздуховоды должны очищаться от горючих пылей и отходов производства в сроки, определенные приказом по предприятию.
Для взрывопожароопасных и пожароопасных помещений руководителем (предпринимателем) предприятия должен быть разработан порядок очистки вентиляционных систем безопасными способами.
8.11. Для предотвращения попадания в вентиляторы, удаляющие горючую пыль, волокна и другие отходы с твердыми примесями, перед ними следует устанавливать камнеуловители, а для извлечения металлических предметов - магнитные уловители.
8.12. На трубопроводах пневматического транспорта и воздуховодах систем местных отсосов должны быть предусмотрены окна для периодического осмотра, очистки систем и тушения пожара в случае его возникновения. Смотровые окна должны располагаться не более чем через 10 м друг от друга, а также у тройников, на поворотах, в местах прохода трубопроводов через стены и перекрытия.
8.13. Установка газовых приборов, аппаратов, баллонов, не предусмотренных проектом, должна производиться только по согласованию с Техническим надзором и Государственной противопожарной службой г. Алматы.
9. Требования к строительно-монтажным,
реставрационным и огневым работам
9.1. Ответственность за нарушение и невыполнение правил пожарной безопасности при производстве строительно-монтажных, ремонтных, реставрационных работ, а также при производстве газоэлектросварочных и любых других огневых работ, возлагается на первых руководителей организаций, учреждений, кооперативов, товариществ и частных предпринимателей, производящих вышеуказанные виды работ.
9.2. Строительно-монтажные, реставрационные и огневые работы производятся в соответствии с "Правилами пожарной безопасности при производстве строительно-монтажных и огневых работ".
9.3. На территории г.Алматы все виды строительных работ осуществляются в установленном порядке, при наличии разрешающих документов, выдаваемых юридическим и физическим лицам Акимом г.Алматы, Департаментом архитектуры и градостроительства и Государственной противопожарной службой г.Алматы, по ордерам Технической инспекции Акима г. Алматы.
10. Правила содержания установок автоматической
пожарной защиты (АПЗ)

8.9. Желдету және ауаны суыту жүйесiн пайдалану кезiнде тыйым салынады:
- желдету камераларының есiгiн ашық қалдыруға;
- сору каналдарын саңылау мен торларды жабуға;
- ауа айдағышқа газбен жылыту приборларын қосуға;
- ауа айдаушыда жинақталған май түйiнiн, шаң мен басқа тұтанғыш заттарды жағуға.
8.10. Желдету камералары, циклондар, сүзгiштер, ауа айдағыштар тұтанғыш шаңмен өндiрiс қалдықтарынан кәсiпорын бұйрығымен белгiленген мерзiмде тазалануға тиiс.
Жарылыс және өрт қаупi бар ғимараттардағы кәсiпорын басшылары жылыту жүйесiн тазалау тәртiбiн қауiпсiз әдiспен әзiрлеуге тиiс.
8.11. Вентиляторға ыстық шаңның, талшықтың»және басқа қатты қоспасы бар қалдықтардың»түсуiн болдырмау үшiн оның алдынан тас ұстағышты, ал металл заттарын алу үшiн магниттiк ұстағыштарды қойған жөн.
8.12. Пневматикалық көлiктiң құбыр өткiзгiшi ауа айдағыштарда үнемi қарап отыруға, жүйенi тазалауға және өрт пайда болған жағдайда оны сөндiруге арналған терезе қарастырылуға тиiс.
Қарайтын терезе бiр-бiрiнен кемiнде 10 м қашықтықта, сондай-ақ үштiктерде, бұрылыстарда қабырға төбе арқылы құбыр өткiзгiштер өтетiн жерде орналасуға тиiс.
8.13. Жобада қарастырмаған газ приборларды, аппараттарды, баллондарды орнату Техникалық қадағалаумен және Алматы қаласының мемлекеттiк өртке қарсы қызметiнiң келiсiмiмен орнатылады.
9. Құрылыс-монтаж, қалпына келтiру және от жұмыстарына талаптар
9.1. Құрылыс-монтаж, жөндеу, қалпына келтiру жұмыстарын, сондай- ақ газ-электр дәнекерлеу және кез-келген басқа от жұмыстарын жүргiзу кезiнде өрт қауiпсiздiгi тәртiбiн бұзғандығы және орындамағандығы жөнiндегi жауапкершiлiк осы жұмыс түрлерiн жүргiзген ұйым, мекеме, кооператив, серiктестiк басшылары мен жеке кәсiпкерлерге жүктеледi.
9.2. Құрылыс-монтаж, қалпына келтiру және от жұмыстары "құрылыс- монтаж және от жұмыстарын жүргiзу кезiндегi өрт қауiпсiздiгi тәртiбiне" сәйкес жүргiзiледi.
9.3. Алматы қаласының аумағында барлық құрылыс жұмыстары заңды және жеке тұлғаларға Алматы қаласының Әкiмi, Сәулет және қала құрылыс департаментi мен Алматы қаласының»мемлекеттiк өртке қарсы қызметi берген рұқсат құжаттарын алған жағдайда белгiленген тәртiппен Алматы қаласы Әкiмiнiң техникалық инспекциясы ордерi бойынша жүргiзiледi.
10. Автоматты өрттен қорғау қондырғысын (АӨҚ)
күтiп-ұстау тәртiбi.

10.1. Общие требования
10.1.1. Установки АПЗ должны соответствовать техническим решениям и требованиям проекта. Внесение каких-либо изменений в конструкцию установки, перекомпоновку защищаемых помещений и другие переустройства допускается производить по согласованию с проектной организацией, поставив в известность органы Государственной противопожарной службы (ГПС).
10.1.2. Применение в установках АПЗ приборов (аппаратуры) и оборудования, не имеющих сертификата (Пожарной безопасности), не допускается.
10.1.3. На объекте для качественной эксплуатации установок приказом или распоряжением администрации должен быть назначен следующий персонал:
а) лицо ответственное за эксплуатацию установки;
б) обслуживающий персонал для производства технического обслуживания и ремонта установки, прошедший обучение и имеющий специальный допуск;
в) оперативный (дежурный) персонал для круглосуточного контроля за работоспособным состоянием установки.
10.1.4. Установки пожарной автоматики должны находиться в исправном состоянии и постоянной готовности. Перевод установок с автоматического пуска на ручной не допускается, за исключением случаев, оговоренных в нормах и правилах.
10.2. Установки автоматической пожарной сигнализации
10.2.1. Аппаратура автоматической пожарной сигнализации (АПС) и охранно-пожарной сигнализации (ОПС) должна устанавливаться на объектах в местах, недоступных для посторонних лиц и быть опломбирована.
10.2.2. Отключение шлейфов пожарной сигнализации в установках ОПС не допускается.
10.2.3. Пожарные извещатели должны постоянно содержаться в чистоте. В период проведения в защищаемых помещениях ремонтных работ извещатели должны быть защищены от попадания на них штукатурки, краски, побелки. После окончания ремонта защитные приспособления должны быть сняты.
10.2.4. К извещателям должен быть обеспечен свободный доступ. Расстояние от складируемых материалов и оборудования до извещателей должно быть не менее 0.6 м.
10.2.5. Запрещается:
- применение более трех однотипных приемно-контрольных приборов малой емкости (2 шлейфа);
- устанавливать взамен неисправных извещатели иного типа или принципа действия, а также замыкать шлейф блокировки при отсутствии извещателя в месте его установки.
10.3. Установки автоматического пожаротушения
10.3.1. Оросители должны постоянно содержаться в чистоте. В период проведения в защищаемых помещениях ремонтных работ оросители должны быть защищены от попадания на них штукатурки, краски, побелки. После окончания ремонта защитные приспособления должны быть сняты.

10.1. Жалпы талаптар.
10.1.1. АӨҚ-ны орнату техникалық шешiмдерге және жоба талабына сай болуға тиiс. Қорғалатын ғимараттың орнату және қайта жасақтау құрылғысына белгiлi бiр өзгерiс пен басқа да қайта орналастыруды жүргiзу жобалау ұйымының келiсiмiмен жүргiзiледi. Бұл туралы мемлекеттiк қарсы қызмет органына (МӨҚ) хабарланады.
10.1.2. АӨҚ қондырғыларында сертификаты жоқ (аппаратураларында) және жабдықтарында (өрт қауiпсiздiгi) қолдануға рұқсат етiлмейдi.
10.1.3. Объектiде қондырғыны сапалы пайдалану үшiн әкiмшiлiктiң» бұйрығымен немесе өкiмiмен төмендегi қызметкерлер тағайындалуға тиiс:
а) қондырғыны пайдалануға жауапты адам;
б) техникалық қызмет көрсету мен қондырғыны жөндеу үшiн оқудан өткен және арнайы рұқсаты бар қызмет көрсетушi қызметкерлер;
в) қондырғының қалыпты жағдайдағы жұмыс iстеуiне тәулiк бойы бақылау жасайтын оперативтiк (кезекшi) қызметкерлер.
10.1.4. Өрт автоматикасының қондырғылары ақаусыз жағдайда және тұрақты дайындықта болуға тиiс. Қондырғыны автоматты басқарудан қолмен басқаруға көшiрудi нормалар мен тәртiптерде көрсетiлген жағдайларды қоспағанда рұқсат етiлмейдi.
10.2. Автоматты өрт дабылдағышының қондырғылары.
10.2.1. Автоматты өрт дабылдағышының (АӨД) және өрт күзетi дабылдағышы (ӨКД) аппаратурасы объектiлерде бөгде адамдар бара алмайтын жерге орнатуға және сүргiштелуге тиiс.
10.2.2. ӨКД қондырғыларында өрт дабылдағыштары шлейфтерiн ажыратуға болмайды.
10.2.3. Өрттi хабарлағыштар ұдайы таза күйiнде болуға тиiс. Қорғалатын ғимараттарда жөндеу жұмыстары жүргiзiлген кезде хабарлағыштар оған қоқыстың, тастың, бояудың, әктiң түсуiнен қорғалуға тиiс. Жөндеу аяқталғаннан кейiн қорғау бейiмделгiштерi алынуға тиiс.
10.2.4. Хабарлағыштарға еркiн баратындай жағдай жасалуы керек. Қаланған материалдар мен қондырғылардан хабарлағыштарға дейiнгi қашықтық кемiнде 0,6 м болуға тиiс.
10.2.5. Тыйым салынады:
- 3-тен артық шағын сыйымдылықтағы бiртектi қабылдау-бақылау приборларын қолдануға (2 шлейф);
- ақауы бар хабарлағыштың»орнына басқа үлгiдегi немесе принциптегi хабарлағышты орнатуға, сондай-ақ хабарлағышты орнататын жерде ол жоқ жағдайда құрсаулау шлейфiн тұйықтауға.
10.3. Автоматты өрт сөндiру қондырғылары.
10.3.1. Сепкiштер үнемi таза болуға тиiс, қорғалатын ғимараттарда жөндеу жұмыстары жүргiзiлген уақытта сепкiштер сылақ, бояу, әк түсуден қорғалуға тиiс, жөндеу аяқталғаннан кейiн қорғаныс икемделгiштерi алынуы қажет.

10.3.2. Помещение, где расположена станция пожаротушения (автоматический водопитатель, станция газового пожаротушения), должно быть изолировано и закрыто на замок. Ключи от помещения должны находиться у обслуживающего и оперативного (дежурного) персонала.
10.3.3. Запас оросителей (каждого типа применяемых на объекте) должен быть не менее 10 % от числа смонтированных на распределительных трубопроводах установок.
10.3.4. У входа в помещение насосной станции (станции газового пожаротушения) должно постоянно функционировать световое табло "Станция пожаротушения".
10.3.5. На объекте, оборудованном автоматической установкой(-ами) пенного пожаротушения, должен быть в наличии запас пенообразователя.
10.3.6. По завершении гарантийного срока хранения и каждые последующие 6 месяцев пенообразователь или его водный раствор, используемый в установках пенного пожаротушения, подлежит проверке. В случае несоответствия проверяемых параметров требованиям ГОСТ, ТУ пенообразующее вещество подлежит замене.
10.3.7. На объекте, оборудованном автоматической установкой (-ами) газового пожаротушения, должен храниться запас газового огнетушащего состава (ГОС).
10.3.8. Двери, ведущие в помещение, защищаемое установкой газового пожаротушения, должны быть оборудованы доводчиками или другими устройствами, обеспечивающими плотность закрытия.
10.3.9. Для лиц, работающих в защищаемом помещении, должна быть разработана и вывешена инструкция о порядке их действий и эвакуации при получении сигнала о срабатывании установки.
10.3.10. Автоматические установки аэрозольного пожаротушения должны соответствовать требованиям действующих нормативных документов в области пожарной безопасности. Использование генераторов аэрозольного пожаротушения в качестве автономных самосрабатывающих огнетушителей не допускается.
10.3.11. Запрещается:
- устанавливать взамен вскрывшихся и неисправных оросителей пробки и заглушки;
- складировать материалы на расстоянии менее 1 м от оросителей и насадок;
- использовать трубопроводы установок для подвески или крепления другого вида оборудования;
- присоединять производственное оборудование и санитарные приборы к питательным и распределительным трубопроводам установки;
- устанавливать запорную арматуру на питательных и распределительных трубопроводах;
- использовать внутренние пожарные краны, установленные на спринклерной сети для других целей, кроме тушения пожара.
10.4. Противопожарное водоснабжение
10.4.1. У входа в помещение насосной станции должно постоянно функционировать световое табло "Станция пожаротушения".

10.3.2. Өрт сөндiру станциясы орналасқан ғимарат (автоматты су жұтқыш, газ өртiн сөндiру станциясы) оқшауланып құлыпқа жабылуға тиiс, № ғимараттың кiлтi қызмет көрсетушiге және оперативтi (кезекшiде) қызметкерде болуы керек.
10.3.3. Сепкiштердiң қоры (объектiге қолданылатын әрбiр түрi) қондырғының тарату құбыр өткiзгiштерiнiң жөнделген нысанының кемiнде 10 процентi болуы қажет.
10.3.4. Насос станциясы ғимаратының кiре берiсiнде (газ өртiн сөндiру станциясы) үнемi "Өрт сөндiру станциясы" жарық таблосы тұруға тиiс.
10.3.5. Көлiкпен өрт сөндiру автоматты қондырғысымен жабдықталған объектiде көбiк жасаушының артық қоры болуға тиiс.
10.3.6. Сақтаудың кепiлдiк мерзiмiнiң аяқталуы бойынша және келесi 6 айдан кейiн көбiк жасаушы немесе көбiкпен өрт сөндiру қондырғысында пайдаланатын оның су ерiтiндiсi тексеруге жатады. Тексерiлген өлшемдердiң ГОСТ, ТУ талаптарына сәйкес болмаған жағдайда көбiк жасаушы заттар айырбастауға жатады.
10.3.7. Газбен өрт сөндiру автоматты қондырғысымен жабдықталған объектiде газбен өрт сөндiру құрамының»(ГӨҚ) қоры сақталуға тиiс.
10.3.8. Газбен өрт сөндiру қоры қондырғысымен қорғалатын ғимаратқа апаратын есiк жапқышпен немесе нығыз қымталуды қамтамасыз ететiн басқа қондырғылармен жабдықталуға тиiс.
10.3.9. Қорғалатын ғимаратта жұмыс iстейтiн адамдар үшiн олардың» қондырғының iске қосылғандығы туралы дабылды алған кездегi iс-әрекетiмен көшу тәртiбi туралы нұсқаулық әзiрленiп, iлiнуге тиiс.
10.3.10. Аэрозольмен өрт сөндiру автоматты қондырғысы өрт қауiпсiздiгi саласындағы қолданыстағы нормативтiк құжаттар талаптарына сай болуға тиiс. Аэрозольмен өрт сөндiру генераторларын жеке өздiгiнен iске қосылатын өрт сөндiрушi ретiнде пайдалануға рұқсат етiлмейдi.
10.3.11. Тыйым салынады:
- түсiп қалған немесе ақауы бар сепкiш тығындарын орнатуға;
- материалдарды сепкiштерден 1 м кем қашықтыққа жинауға;
- қондырғы құбыр өткiзгiштерiн iлгiш немесе қондырғының басқа түрiн нығайту үшiн пайдалануға;
- өндiрiстiк қондырғы мен санитарлық приборларды қондырғының» қуаттандырғыш және бөлгiш құбыр өткiзгiшiне қосуға;
- қуаттандырғыш және бөлгiш құбыр өткiзгiштерiнде тығын арматурасын орнатуға;
- спринклерлiк желiде орнатылған iшкi өрт крандарын өрт сөндiруден басқа мақсатқа пайдалануға.
10.4. Өртке қарсы сумен жабдықтау.
10.4.1. Насос станциясы ғимаратының кiре берiсiнде үнемi "Өрт сөндiру станциясы" жарық таблосы тұруға тиiс.

10.4.2. В помещении ЦТП, обслуживающего жилые дома и объекты, число пожарных насосов (насосов-повысителей) должно быть не менее двух (один - рабочий, один - резервный).
10.4.3. Сигналы (световые, звуковые) о наличии электропитания и включении (срабатывании) насосов-повысителей, расположенных в ЦТП, должны передаваться в объединенную диспетчерскую службу (ОДС) или в помещение дежурной службы объекта.
10.4.4. Задвижки с электроприводом, установленные на обводных линиях водомерных устройств, должны проверяться на работоспособность не реже одного раза в квартал, а пожарные насосы (насосы-повысители) - ежемесячно. Результаты проверок оформляются документально.
10.5. Системы противодымной защиты
10.5.1. Руководители предприятий, жилищно-эксплуатационных организаций, КСК в ведении которых находятся здания с системами дымоудаления и противопожарной автоматики (ДУ ППА), должны обеспечить эффективный контроль за качественным проведением работ по ТО и ремонту противопожарных систем, в том числе выполняемых на договорных условиях специализированными организациями.
10.5.2. Сигналы (световые, звуковые) о наличии электропитания и включении (срабатывании) вентиляторов систем дымоудаления и подпора воздуха, расположенных в жилых домах повышенной этажности должны передаваться в объединенную диспетчерскую службу (ОДС) или в помещение дежурной службы объекта.
10.5.3. Клапаны дымоудаления должны обеспечивать герметичность.
10.5.4. Запрещается: - отключать системы блокировки лифтов при пожаре (опускание кабины лифта на посадочный этаж); - производить перепланировку (деление) поэтажных коридоров в жилых домах; - открывать (отключать, демонтировать) поэтажные клапаны системы дымоудаления; - отключать автоматический и дистанционный пуски систем дымоудаления и подпора воздуха.
10.5.5. В жилых домах повышенной этажности, гостиницах, общежитиях, зданиях общественного назначения и других сооружениях запрещается отключать лифты из режима "пожарная опасность" и "перевозка пожарных подразделений".
10.6. Оповещение людей о пожаре и управление эвакуацией.
10.6.1. Проверка работоспособности систем оповещения о пожаре и управления эвакуацией с практической отработкой инструкций и планов эвакуации должны проводиться: - в зданиях и сооружениях (кроме жилых домов) - не реже одного раза в полугодие; - на объектах с массовым пребыванием людей (50 человек и более) - не реже одного раза в квартал; - в школах и детских дошкольных учреждениях - не реже одного раза в месяц.
11. Организация и устройство фейерверков

10.4.2. Тұрғын үйлер мен объектiлерге қызмет көрсететiн ОӨС № ғимаратында өрт насостарының саны кемiнде екеу болуға тиiс (бiреуi - жұмысшы, бiреуi - резервтiк).
10.4.3. Электр қуаттандырғыштың бар-жоғы және ОӨС-та орналасқан насостардың қосылғандығы туралы дабылдар (жарық, дыбыс) бiрлескен диспетчерлiк қызметке (БДС) немесе объектiнiң кезекшiлiк қызметiне берiлуге тиiс.
10.4.4. Су өлшеу қондырғыларының айналма желiсiнде орнатылған электр приводы бар қозғалтқыштар тоқсанына бiр рет жұмыс iстеу қабiлеттiгi бойынша тексерiлуге, ал өрт насостары ай сайын тексерiлуi тиiс. Тексерiс нәтижесi құжатпен ресiмделуге тиiс.
10.5. Түтiннен қорғану жүйесi.
10.5.1. Қарауында түтiн айдағыш және өртке қарсы автоматика (ТА ӨҚА) жүйесi бар ғимарат жататын кәсiпорын, тұрғын үй пайдалану ұйымдары, ПИК басшылары ТО бойынша жүргiзiлген жұмыспен өртке қарсы жүйенi»жөнделу сапасын, оның iшiнде арнайы ұйымдармен шарттық негiзде орындалатын жұмыс сапасына тиiмдi бақылауды қамтамасыз етуi тиiс.
10.5.2. Электр қуаттандырғыштың бар-жоғы және түтiн айдағыш жүйесi вентиляторлары мен биiк қабатты тұрғын үйлерде орналасқан ауа тығынының қосылғандығы туралы дабылдар (жарық, дыбыс) бiрлескен диспетчерлiк қызметте (БДҚ) немесе ғимараттары объектiнiң кезекшi қызметiне берiлуге тиiс.
10.5.3. Түтiн айдағыш клапандары қымталуды қамтамасыз етуi тиiс.
10.5.4. Тыйым салынады:
- өрт кезiнде лифтiнiң құрсалуы жүйесiн ажыратуға (лифт кабинасын қону қабатына түсiру);
- тұрғын үйлерде қабаттағы дәлiздердi қайта жоспарлауға (бөлуге);
- түтiн айдау жұйесiнiң қабаттағы клапандарын ашуға (ажыратуға, бөлшектеуге);
- түтiн айдау жүйесiмен ауа нығыздағыштың автоматты және аралық қосылуын ажыратуға.
10.5.5. Жоғары қабаттағы тұрғын үйлерде, мейманханаларда, жатақханаларда, қоғамдық мақсаттағы ғимараттар мен басқа тұрақ- жайларда лифтiнiң "Өрт қауiпсiздiгi" режимiнен және "өрт құрамаларын тасымалдау" режимiнен ажыратуға тыйым салынады.
10.6. Адамдарға өрт туралы және көшiрудi басқару туралы хабарлау.
10.6.1. Өрт және өшiрудi басқару туралы хабарлау жүйесiнiң жұмыс қабiлетiн тексеру көшiру нұсқаулықтары мен жоспарларын iс жүзiнде пысықтай отыра жүргiзiлуге тиiс:
- ғимараттар мен тұрақ-жайларда (тұрғын үйлерден басқа) - кемiнде жарты жылда бiр рет;
- адамдар көп келетiн объектiлерде (50-ден астам адам) - тоқсанынан кемiнде бiр рет;
- мектептер мен балалардың мектепке дейiнгi мекемелерiнде айына кемiнде бiр рет.
11. От шашуларды ұйымдастыру мен орнату

11.1. Для получения разрешения на устройство фейерверков при проведении общественных мероприятий их организаторы обязаны подать в подразделения ГПС письменное обращение в срок не менее чем за 10 дней (праздничные и выходные дни в этот срок не включаются) до намечаемой даты проведения мероприятия.
11.2. Транспортирование пиротехнических изделий должно осуществляться в соответствии с Правилами перевозки опасных грузов.
11.3. Упаковка пиротехнических изделий должна обеспечивать целостность изделия и нанесенной на него маркировки, а также характеристики безопасности в пределах гарантийного срока годности.
11.4. К каждому пиротехническому изделию должна прилагаться инструкция по применению на русском и казахском языках, содержащая:
- ограничения по условиям обращения и применения изделия;
- способы безопасной подготовки, запуска и утилизации (при необходимости);
- меры по предотвращению загораний пиротехнических изделий и пожаров от них;
- гарантийный срок и дату изготовления или срок годности;
- предупреждения об опасности изделия;
- реквизиты производителя;
- информацию по сертификации и другие сведения, обусловленные спецификой продукции.
11.5. Организации, ведущие монтаж и демонстрацию фейерверков, должны применять только пиротехнические изделия и материалы отечественного или импортного производства, имеющие сертификаты установленного образца.
11.6. Проведение фейерверков запрещается:
11.6.1. На сценических площадках.
11.6.2. На территориях, в зданиях, строениях и сооружениях, находящихся в неудовлетворительном противопожарном состоянии.
11.6.3. Вблизи опасных и вредных производств и объектов, а также транспортных узлов.
11.6.4. На мостах, путепроводах, транспортных магистралях, в полосе отчуждения железных дорог, на пожаро- и взрывоопасных объектах.
11.6.5. На территориях объектов, имеющих важное культурное значение, памятников истории и культуры, кладбищ и культовых сооружений, заповедников, заказников и национальных парков.
11.7. Место демонстрации высотных фейерверков должно находиться на расстоянии не менее 500 метров от объектов, указанных в п.п. 11.6.2; 11.6.3; 11.6.4 и 100 метров от объектов, указанных в п. 11.6.5.
11.8. Безопасное расстояние от мест проведения низких фейерверков и пиротехнических фигур до зданий и зрителей должно определяться в зависимости от технической характеристики применяемых изделий путем увеличения в два раза максимального расстояния разлета искр.
11.9. На площадках, с которых запускаются пиротехнические изделия, запрещается курить и разводить огонь, оставлять пиротехнические средства без охраны.

11.1. Қоғамдық шараларды өткiзу кезiнде от шашуды орнатуға рұқсат алу үшiн оны ұйымдастырушылар ГПС бөлiмшесiне шара өткiзетiн болжанған күннен кемiнде 10 күн бұрын жазбаша өтiнiш жасауға мiндеттi (мейрам және демалыс күндерi бұл мерзiмге қосылмайды).
11.2. Пиротехникалық бұйымдарды тасымалдау қауiптi жүктердi
тасымалдау тәртiбiне сәйкес жүргiзiлуге тиiс.
11.3. Пиротехникалық бұйымдарды буып-түю бұйымның тұтастығын және
оған жапсырылған маркалануды, сондай-ақ жарамдықтың кепiлдiк мерзiмi
шегiнде қауiпсiздiк сипаттамасын қамтамасыз етуге тиiс.
11.4. Әрбiр пиротехникалық бұйымға қазақ және орыс тiлiнде қолдану
жөнiндегi нұсқаулық қоса тiгiлiп, мыналар мазмұндалады:
- бұйымды пайдалану және қолдану шарттары бойынша шектеу;
- қауiпсiз әзiрлеу, iске жарату және сүзгiлеу әдiстерi (қажет
жағдайда);
- пиротехникалық бұйымдарды тұтанудан және өрттен қорғау
жөнiндегi шаралар;
- кепiлдiк мерзiм мен дайындалған немесе жарамдылық мерзiмiнiң
күнi;
- бұйым қауiпсiздiгi туралы ескерту;
- өндiрушiнiң реквизиттерi;
- сертификаттау жөнiндегi ақпарат пен өнiм ерекшелiгiмен
негiзделген басқа да мәлiметтер.
11.5. От шашуды монтаждау мен көрсетудi жүргiзетiн ұйым
белгiленген үлгiдегi сертификаты бар отандық немесе шет ел
өндiрiсiндегi пиротехникалық бұйымдар мен материалдарды№ғана
пайдалануға тиiс.
11.6. От шашуларды жүргiзуге тыйым салынады:
11.6.1. сахна алаңдарында;
11.6.2. өртке қарсы қанағатсыз жағдайдағы аумақта, ғимаратта,
құрылыстар мен тұрақ-жайда;
11.6.3. қауiптi және зиянды өндiрiс пен объектi маңында, сондай-ақ
көлiк тораптарында;
11.6.4. көпiрде, жол өткiзгiшiнде, көлiк жолында, темiр жолды оқшаулау белдеуiнде, өрт және жарылыс қаупi бар объектiде;
11.6.5. аса мәдени маңызы бар объектiлер, тарих және мәдениет
ескерткiштерiнде, зираттар мен дiни ғимараттарда, қорықтар мен ұлттық
парктерде.
11.7. Биiк от шашуларды көрсететiн жер 11.6.2., 11.6.3.-
тармақтарында көрсетiлген объектiлерден кемiнде 500 м және 11.6.5.-
тармақта көрсетiлген объектiден 100 м қашықтықта болуға тиiс.
11.8. Төменгi от шашулар мен пиротехникалық фигураларды өткiзетiн
орыннан ғимараттар мен көрерменге дейiнгi қауiпсiз қашықтық ұшқынының
ең үлкен ұшу қашықтығын екi есе көбейту жолымен қолданатын бұйымның
техникалық сипаттамасына байланысты анықталуға тиiс.
11.9. Пиротехникалық бұйымдар ұшырылатын алаңдарда темекi тартуға,
от жағуға және оларды күзетсiз қалдыруға тыйым салынады.

11.10. Охрана мест устройства фейерверков возлагается на организацию, проводящую фейерверк.
11.11. Пусковые площадки должны быть обеспечены первичными средствами пожаротушения (огнетушителями, емкостями с водой или песком).
11.12. После окончания фейерверка пусковая площадка должна быть тщательно осмотрена с целью выявления и сбора неотработанных изделий и элементов пиротехнических зарядов.
12. ОПРЕДЕЛЕНИЕ НЕОБХОДИМОГО КОЛИЧЕСТВА
ПЕРВИЧНЫХ СРЕДСТВ ПОЖАРОТУШЕНИЯ
12.1. При определении видов и необходимых средств пожаротушения следует учитывать физико-химические и пожароопасные свойства горючих веществ, их отношение к огнетушащим веществам, а также площадь производственных помещений, открытых площадок и установок.
12.2. Асбестовые полотна, грубошерстные ткани и войлок размером не менее 1х1м предназначены для тушения небольших очагов при воспламенении веществ, горение которых не может происходить без доступа воздуха. В местах применения и хранения ЛВЖ и ГЖ размеры полотен могут быть увеличены (2х1,5; 2х2 м).
12.3. В соответствии с ГОСТ 12.4.009-83 бочки для хранения воды должны иметь объем не менее 0,2 куб.м и комплектоваться ведрами. Ящики для песка должны иметь объем 0,5; 1,0 и 3 куб.м и комплектоваться совковой лопатой по ГОСТ 3620-76.
12.4. Емкости для песка, входящие в конструкцию пожарного стенда, должны быть вместимостью не менее 0,1 куб.м. Конструкция ящика должна обеспечивать удобство извлечения песка и исключать попадание осадков.
12.5. Комплектование технологического оборудования огнетушителями осуществляется согласно требованиям технических условий (паспортов) на это оборудование или соответствующим правилам пожарной безопасности.
12.6. Комплектование импортного оборудования огнетушителями производится согласно условиям договора на его поставку.
12.7. Выбор типа и расчет необходимого количества огнетушителей рекомендуется производить на основе данных, изложенных в таблице 1 и 2 в зависимости от их огнетушащей способности, предельной площади, класса пожара горючих веществ и материалов в защищаемом помещении или на объекте согласно ИСО N 3941-77:
класс А - пожары твердых веществ, в основном органического происхождения, горение которых сопровождается тлением (древесина, текстиль, бумага);
класс В - пожары горючих жидкостей или плавящихся твердых веществ;
класс С - пожары газов;
класс D - пожары металлов и их сплавов;
класс Е - пожары, связанные с горением электроустановок.
Выбор типа огнетушителя (передвижной или ручной) обусловлен размерами возможных очагов пожара. При значительных размерах рекомендуется использовать передвижные огнетушители.

11.10. От шашу орнататын орынды күзету оны жүргiзетiн ұйымға
жүктеледi.
11.11. Ұшырылатын алаң өрт сөндiрудiң бастапқы құралдарымен
қамтамасыз етiлуi тиiс (өрт сөндiрушi, құм салынған немесе су құйылған
ыдыс).
11.12. От шашу аяқталғаннан кейiн ұшыру алаңы пайдаланылмаған
бұйымдар мен пиротехникалық зарядтар элементтерiн анықтау және жинау
мақсатында мұқият тексерiлуi тиiс.
12. Өрт сөндірудің бастапқы құралдарының
қажетті санын анықтау
12.1. Өрт сөндiру құралдарының түрлерiн анықтау кезiнде тұтанғыш заттардың физикалық-химиялық және өрт қаупi ерекшелiгiн, олардың өрт сөндiрушi заттарға қатынасын, сондай-ақ өндiрiстiк ғимараттардың, ашық алаңдар мен қондырғылардың ауданын есептеу қажет.
12.2. Көлемi кемiнде 1 х 1м асбестiк мата, сыйықсыз жүндi матаның» тұтануы ауасыз болмайтын заттың жалындану кезiнде шағын ошақтарды сөндiруге арналған ЖҚС пен ЖС-ны қолдану және сақтау орындарында мата көлемi ұлғайтылуы мүмкiн (2 х 1,5., 2 х 2м).
12.3. ГОСТ-12.4.009-83 сәйкес су сақтауға арналған бөшкелердiң көлемi кемiнде 0,2 текше м. болуы және шелекпен жабдықталуға тиiс. Құмға арналған жәшiктiң көлемi 0,5, 1,0 және 3 ш.м. және ГОСТ-3620-76 сәйкес жалпақ күрекпен жабдықталуы тиiс.
12.4. Өрт стендiсiнiң құрылғысына кiретiн құмға арналған ыдыстың» сыйымдылығы кемiнде 0,1 ш.м. болуға тиiс. Жәшiк құрылғысы құмда ыңғайлы алуды және жауын-шашынның түспеуiн қамтамасыз етуi тиiс.
12.5. Технологиялық қондырғыларды от сөндiргiштермен жабдықтау осы қондырғыға арналған техникалық шарттар талаптарына (паспорттар) немесе тиiстi өрт қауiпсiздiгi тәртiбiне сәйкес жүргiзiледi.
12.6. Шет елдiк қондырғыны от сөндiргiшпен жабдықтау оны жеткiзуге арналған келiсiм шарттарға сәйкес жүргiзiледi.
12.7. От сөндiрушiлердiң үлгiсi мен қажет санының есептемесiн таңдауды 1 және 2 таблицада мазмұндалған мәлiметтер негiзiнде олардың от сөндiру қабiлетiне, шектi алаңына қорғалатын ғимараттағы немесе ИСО N№ 3941-77 сәйкес объектiдегi жанғы заттар мен материалдар сыныбына байланысты жүргiзу ұсынылады:
А сыныбы - қатты заттар өртi, негiзiнен органикалық тектегi, олар жанғанда иiсi шығады (ағаш, мата, қағаз);
В сыныбы - тұтанғыш сұйықтардың немесе еритiн қатты заттардың;
С сыныбы - газ;
Д сыныбы - металл мен оның қоспасының өртi;
Е сыныбы - электр қондырғысының жануына байланысты.
От сөндiрушiнiң үлгiсiн таңдау (жылжымалы немесе қол) ықтимал өрт ошағының көлемiне байланысты. Үлкен көлемдерде жылжымалы от сөндiрушiлердi пайдаланады.

12.8. Выбирая огнетушитель с соответствующим температурным пределом использования, необходимо учитывать климатические условия эксплуатации зданий и сооружений.
12.9. Если возможны комбинированные очаги пожара, то предпочтение при выборе огнетушителя отдается более универсальному по области применения.
12.10. Для предельной площади помещений разных категорий (максимальной площади, защищаемой одним или группой огнетушителей) необходимо предусматривать число огнетушителей одного из типов, указанных в таблице 1 и 2 перед знаком "++" или "+".
12.11. В общественных зданиях и сооружениях на каждом этаже должны размещаться не менее двух ручных огнетушителей.
12.12. Помещения категории Д могут не оснащаться огнетушителями, если их площадь не превышает 100 кв.м.
12.13. При наличии небольших помещений одной категории пожарной опасности количество необходимых огнетушителей определяется согласно п.18 и таблице 1 и 2 с учетом суммарной площади этих помещений.
12.14. Огнетушители, отправленные с предприятия на перезарядку, должны заменяться соответствующим количеством заряженных огнетушителей.
12.15. При защите помещений ЭВМ, телефонных станций, музеев, архивов и т.д. следует учитывать специфику взаимодействия огнетушащих веществ с защищаемым оборудованием, изделиями, материалами и т.п. Данные помещения рекомендуется оборудовать хладоновыми и углекислотными огнетушителями с учетом предельно допустимой концентрации огнетушащих веществ.
12.16. Помещения, оборудованные автоматическими стационарными установками пожаротушения, обеспечиваются огнетушителями на 50%, исходя из их расчетного количества.
12.17. Расстояние от возможного очага пожара до места размещения огнетушителя не должно превышать 20 м для общественных зданий и сооружений; 30 м для помещений категорий А, Б и В; 40 м для помещений категории Г; 70 м для помещений категории Д.
12.18. Для размещения первичных средств пожаротушения в производственных зданиях и территориях промпредприятий, как правило, должны устанавливаться пожарные щиты с набором: пенных огнетушителей - 2, углекислотных огнетушителей - 1, ящиков с песком - 1, плотного полотна (войлок, брезент и т.д.) - 1, ломов - 2, багров - 3, топоров - 2. На территориях промпредприятий один пожарный щит из расчета 5000 кв.м.
Рекомендации по оснащению помещений ручными огнетушителями
(Таблица 1)
Катего-
рия по- мещения
Предель-
ная за-
щищаемаяплощадь,кв.м
Класс
пожара
Пенныеи вод-
ные огне-
туши-
тели,
вмес-
тимо-
стью 10 л
Порошковые огне- тушители,
вместимостью,л
Хладо-
новые
огне-
туши-
тели
вмес-
тимос-
тью

12.8. Пайдаланудың тиiстi температуралық шегi бар от сөндiргiштi таңдағанда ғимарат пен тұрақ-жайды пайдаланудың климаттық жағдайын ескеру қажет.
12.9. Егер секiрмелi өрт ошағы ықтимал болса, онда от сөндiрушiнi таңдау кезiнде басымдық қолданылу ауқымы бойынша барынша әмбебаптысына берiледi.
12.10. Әртүрлi санаттағы шектi алаңы үшiн (бiр немесе бiрнеше от сөндiрушiнi толық қорғайтын ең үлкен орам) "++" немесе "+" белгiсiнiң» алдындағы 1 және 2 таблицада көрсетiлген үлгiлерiнiң бiрiндегi от сөндiргiштер санын қарастыру қажет.
12.11. Қоғамдық ғимараттар мен тұрақ-жайларда әрбiр жайларда кемiнде 2 қол от сөндiргiш болуға тиiс.
12.12. Д санатындағы ғимарат егер оның ауданы 100 ш.м. аспаса от сөндiргiшпен жабдықталмауы мүмкiн.
12.13. Өрт қауiптiлiгi өрт қауiптiлiгiнiң I санатындағы шағын № ғимаратта болған жағдайда қажеттi от сөндiргiш саны осы№ғимараттардың» жиынтық ауданын ескере отыра, 18-тармаққа және 1 және 2-таблицаға сәйкес анықталады.
12.14. Кәсiпорыннан қайта қуаттандыруға жiберiлген от сөндiргiштер қуаттандырылған от сөндiргiштердiң тиiстi санымен айырбасталуы қажет.
12.15. ЭВМ, телефон станцияларын, мұражайларды, мұрағаттармен және т.б. ғимараттарды қорғау кезiнде қорғалатын қондырғымен, бұйыммен, материалмен от сөндiрушi заттың өзара iс-әрекет ерекшелiгiн ескерген жөн. Мұндай ғимаратты от сөндiрушi заттың шектi жол беретiн концентрациясын ескере отырып, салқын және көмiрқышқыл от сөндiргiшiмен жабдықтау ұсынылады.
12.16. Өрт сөндiрудiң автоматты стационарлық қондырғысымен
жабдықталған ғимарат олардың есептемелiк санын ескере отыра, от
сөндiргiштермен 50 процентке қамтамасыз етiледi.
12.17. Қоғамдық ғимараттар мен тұрақ-жайлар үшiн ықтимал өрт
ошағынан от сөндiргiш орналасқан жерге дейiнгi 20 м., А, Б және В
санатындағы ғимараттар үшiн 30 м., Г санатындағы ғимараттар үшiн 40
м., Д санатындағы ғимараттар үшiн 70 м аспауға тиiс.
12.18. Өндiрiстiк ғимараттар мен өнеркәсiп кәсiпорындары
аумағында өрт сөндiрудiң бастапқы құралдарын орналастыру үшiн мына
жиындағы өрт қалқандарын орнатуға тиiс:
- көбiкпен от сөндiргiш                 - 2,
- көмiр қышқылмен от сөндiргiш          - 1,
- құм салынған жәшiк                    - 1,
- нығыз мата (березент, киiз және т.б.) - 1,
- iлмектi бақан                         - 3,
- сүймен                                - 1,
- балта                                 - 2. ө
Өнеркәсiп кәсiпорындары аумағында бiр өрт қалқаны 5000 ш.м. есептелiп
қойылады.
І сайланған Алматы қалалық
Мәслихаты ХХVI сессиясының»
төрайымы
I сайланған Алматы қалалық
Мәслихатының хатшысы
Ғимараттарды қол от сөндiргiштермен жабдықтау жөнiндегi ұсыныс
(1 таблица)
---------------------------------------------------------------------------
Ғимарат   !Шектi !Өрт  !Сый-    !Сыйымдылығы л ұнтақ  !Сыйым- !Сыйымдылы-
санаты    !қорға-!сыны-!ымды    !пен өрт сөндiргiштер !дылығы !ғы л

11. Организация и устройство фейерверков..........13
12. Определение необходимого количества первичных
средств пожаротушения ........................15

11. От шашуларды ұйымдастыру және орнату..........................
ө       Өрт сөндiрудiң бастапқы құралдарының қажеттi санын анықтау....