О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам банковской тайны
Закон Республики Казахстан от 29 марта 2000 года № 42
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Закон Республики Казахстан от 15 сентября 1994 г. Z944000_ "Об оперативно-розыскной деятельности" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1994 г., № 13-14, ст.199; 1995 г., № 24, ст.167; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 14, ст.275; 1998 г., № 24, ст.436):
подпункт ж) пункта 1 статьи 8 дополнить словами "с соблюдением установленных законодательными актами Республики Казахстан требований к разглашению сведений, составляющих коммерческую, банковскую и иную охраняемую законом тайну".
2. В Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу закона, от 30 марта 1995 г. № 2155 Z952155_ "О Национальном Банке Республики Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 3-4, ст.23; № 12, ст.88; № 15-16, ст.100; № 23, ст.141; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 2, ст.184; № 11-12, ст.262; № 19, ст.370; 1997 г., № 13-14, ст.205; № 22, ст.333; 1998 г., № 11-12, ст.176; 1999 г., № 20, ст.727):
1) дополнить статьей 47-1 следующего содержания:
"Статья 47-1. Организация кассового обслуживания
Национальный Банк Казахстана устанавливает основные требования по организации кассового обслуживания банков и их клиентов, а также хранению, перевозке и учету наличных денег банками.";
2) подпункт 2) статьи 48 изложить в следующей редакции:
"2) порядок и условия осуществления платежей с использованием наличных денег.".
3. В Закон Республики Казахстан от 24 апреля 1995 г. Z952235_ "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 6, ст.43; № 12, ст.88; № 23, ст.152; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 1, ст.180, 181; № 11-12, ст.257; № 15, ст.281; № 23-24, ст.416; 1997 г., № 4, ст.51; № 7, ст.82; № 10, ст.112; № 11, ст.144; № 12, ст.184, 188; № 13-14, ст.195, 205; № 20, ст.263; № 22, ст.333; 1998 г., № 4, ст.45; № 14, ст.197, 201, 202; № 23, ст.425; № 24, ст.436, 442, 445; 1999 г., № 6, ст.192, 193; № 20, ст.731; № 21, ст.786; Закон Республики Казахстан от 22 ноября 1999 г. Z990485_ "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам налогообложения", опубликованный в газетах "Егемен Казакстан" и "Казахстанская правда" 23 ноября 1999 г.; Закон Республики Казахстан от 10 декабря 1999 г. Z990492_ "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет", опубликованный в газетах "Егемен Казакстан" 21 декабря 1999 г. и "Казахстанская правда" 23 декабря 1999 г.):

Қазақстан Республикасының кейбір заң актілеріне банк құпиясы мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2000 жылғы 29 наурыз N 42-II.
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заң актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. "Жедел іздестіру қызметі туралы" 1994 жылғы 15 қыркүйектегі Z944000_ Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1994 ж., N 13-14, 199-құжат; 1995 ж., N 24, 167-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., N 14, 275-құжат; 1998 ж., N 24, 436-құжат):
8-баптың 1-тармағының ж) тармақшасы "хабарламаларын," деген сөзден кейін "Қазақстан Республикасының заң актілерінде белгіленген коммерциялық, банктік және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді жария етуге қойылатын талаптарды сақтай отырып" деген сөздермен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы N 2155 Z952155_ заң күші бар Жарлығына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., N 3-4, 23-құжат; N 12, 88-құжат; N 15-16, 100-құжат; N 23, 141-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., N 2, 184-құжат; N 11-12, 262-құжат; N 19, 370-құжат; 1997 ж., N 13-14, 205-құжат; N 22, 333-құжат; 1998 ж., N 11-12, 176-құжат; 1999 ж., N 20, 727-құжат):
1) мынадай мазмұндағы 47-1-баппен толықтырылсын:
"47-1-бап. Кассалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру
Қазақстанның Ұлттық Банкі банктер мен олардың клиенттеріне кассалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру, сондай-ақ банктердің қолма-қол ақшаны сақтауы, тасымалдауы және есепке алуы жөніндегі негізгі талаптарды белгілейді.";
2) 48-баптың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) қолма-қол ақшаны пайдалана отырып төлем жасау тәртібі мен шарттарын белгілейді.".
3. "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" 1995 жылғы 24 сәуiрдегi Z952235_ Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 6, 43-құжат; N 12, 88-құжат; N 23, 152-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 1, 180, 181-құжаттар; N 11-12, 257-құжат; N 15, 281-құжат; N 23-24, 416-құжат; 1997 ж., N 4, 51-құжат; N 7, 82-құжат; N 10; 112-құжат; N 11, 144-құжат; N 12, 184, 188-құжаттар; N 13-14, 195, 205-құжаттар; N 20, 263-құжат; N 22, 333-құжат,. 1998 ж., N 4, 45-құжат; N 14, 197, 201, 202-құжаттар; N 23, 425-құжат; N 24, 436, 442, 445-құжаттар; 1999 ж., N 6, 192, 193-құжаттар; N 20, 731-құжат; N 21, 786-құжат; 1999 жылғы 23 қарашада "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне салық салу мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" 1999 жылғы 22 қарашадағы Z990485_ Қазақстан Республикасының Заңы; 1999 жылғы 21 желтоқсанда "Егемен Қазақстан" және 1999 жылғы 23 желтоқсанда "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" 1999 жылғы 10 желтоқсандағы Z990492_ Қазақстан Республикасының Заңы):

1) подпункт б) подпункта 46) статьи 5 дополнить словами ", операции с ценными бумагами";
2) дополнить статьей 22-2 следующего содержания:
"Статья 22-2. Вычеты расходов по взносам, связанным с гарантированием
(страхованием) вкладов (депозитов) физических лиц
Банки - участники системы коллективного гарантирования (страхования) вкладов (депозитов) физических лиц вправе относить на вычеты суммы обязательных календарных, дополнительных и чрезвычайных взносов, перечисленных в связи с гарантированием (страхованием) вкладов (депозитов) физических лиц.";
3) в статье 147:
в подпункте 1):
после слов "при открытии налогоплательщику" дополнить словами "(кроме физических лиц-нерезидентов)";
после слов "об открытии налогоплательщику" дополнить словами "- юридическому лицу или физическому лицу, осуществляющему предпринимательскую деятельность без образования юридического лица";
в абзацах первом, втором и четвертом подпункта 2) слова "поручения (распоряжения)", "поручений (распоряжений)", "поручении (распоряжении)" и "поручение (распоряжение)" заменить словами "распоряжения", "распоряжений", "распоряжении" и "распоряжение";
подпункт 4) после слова "налогоплательщика" дополнить словами "- юридического лица или физического лица, осуществляющего предпринимательскую деятельность без образования юридического лица,";
в подпункте 5):
слова "пунктом 4" заменить словами "подпунктом 4) пункта 1";
после слова "налогоплательщиков" дополнить словами "- юридических лиц или физических лиц, осуществляющих предпринимательскую деятельность без образования юридического лица,";
подпункт 6) дополнить словами "с соблюдением установленных законодательными актами Республики Казахстан требований к разглашению сведений, составляющих коммерческую, банковскую и иную охраняемую законом тайну.";
4) в статье 154:
пункт 2 дополнить словами "- юридического лица или физического лица, осуществляющего предпринимательскую деятельность без образования юридического лица,";
часть четвертую пункта 3 после слов "с банковских счетов налогоплательщика" дополнить словами "- юридического лица или физического лица, осуществляющего предпринимательскую деятельность без образования юридического лица.";
пункт 5 после слов "с банковских счетов его дебиторов" дополнить словами "- юридических лиц или физических лиц, осуществляющих предпринимательскую деятельность без образования юридического лица,";

1) 5-баптың 46) тармақшасының б) тармақшасы "рыногының" деген сөзден кейiн ", бағалы қағаздармен жасалатын операциялардың" деген сөздермен толықтырылсын;
2) мынадай мазмұндағы 22-2-баппен толықтырылсын:
"22-2-бап. Жеке тұлғалардың салымдарына (депозиттерiне) кепiлдiк
беруге (оларды сақтандыруға) байланысты жарналар
бойынша шығыстар шегерiмдерi
Банктер - жеке тұлғалардың салымдарына (депозиттерiне) ұжымдық кепiлдiк беру (оларды сақтандыру) жүйесiнiң қатысушылары жеке тұлғалардың салымдарына (депозиттерiне) кепiлдiк беруге (оларды сақтандыруға) байланысты аударылған мiндеттi күнтiзбелiк, қосымша және төтенше жарналар сомасын шегерiмге жатқызуға құқылы.";
3) 147-бапта:
1) тармақшада:
"салық төлеушiге банк" деген сөздер "салық төлеушiге (резидент емес жеке тұлғалардан басқасына) банк" деген сөздермен ауыстырылсын;
"салық төлеушiге аталған" деген сөздер "салық төлеушiге - заңды тұлғаға немесе заңды тұлға құрмай кәсiпкерлiк қызметтi жүзеге асыратын жеке тұлғаға аталған" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақшаның бiрiншi, екiншi және төртiншi абзацтарындағы "тапсырмаларын (өкiмдерiн)", "тапсырмаларды (өкiмдердi)", "тапсырмалар (өкiмдер)", "тапсырмасында (өкiмiнде)", "тапсырмасы (өкiмi)" деген сөздер "өкiмдерiн", "өкiмдердi", "өкiмдер", "өкiмiнде", "өкiмi" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) тармақша "салық төлеушiнiң" деген сөздерден кейiн " - заңды тұлғаның немесе заңды тұлға құрмай кәсiпкерлiк қызметтi жүзеге асыратын жеке тұлғаның" деген сөздермен толықтырылсын;
5) тармақшада:
"4-тармағында" деген сөздер "1-тармақтың 4) тармақшасында" деген сөздермен ауыстырылсын;
"салық төлеушiлердiң" деген сөздерден кейiн " - заңды тұлғалардың немесе заңды тұлға құрмай кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке тұлғалардың" деген сөздермен толықтырылсын;
6) тармақша "органдарына" деген сөзден кейiн "Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде белгiленген коммерциялық, банктiк және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәлiметтердi жария етуге қойылатын талаптарды сақтай отырып" деген сөздермен толықтырылсын;
4) 154-бапта:
2-тармақ "оны төлеушiлердің" деген сөздерден кейiн "заңды тұлғаның немесе заңды тұлға құрмай кәсiпкерлiк қызметтi жүзеге асыратын жеке тұлғаның" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақтың төртiншi бөлiгiндегi "салық төлеушiнiң банк шотынан" деген сөздер "салық төлеушi заңды тұлғаның немесе заңды тұлға құрмай кәсiпкерлiк қызметтi жүзеге асыратын жеке тұлғаның банк шотынан" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақтағы "оның дебиторының шотынан" деген сөздер "оның дебиторларының, заңды тұлғалардың немесе заңды тұлға құрмай кәсiпкерлiк қызметтi жүзеге асыратын жеке тұлғалардың банк шотынан" деген сөздермен ауыстырылсын;

5) статью 158 дополнить словами "- юридических лиц или физических лиц, осуществляющих предпринимательскую деятельность без образования юридического лица.";
6) в пункте 1 статьи 171:
в подпункте 1):
после слов "у физических лиц" дополнить словами ", осуществляющих предпринимательскую деятельность без образования юридического лица,";
абзац первый дополнить словами "с соблюдением установленных законодательными актами Республики Казахстан требований к разглашению сведений, составляющих коммерческую, банковскую и иную охраняемую законом тайну";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) приостанавливать с обязательным уведомлением прокурора расходные операции юридических лиц по их банковским (за исключением корреспондентских) счетам в банках и иных организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, в случаях непредставления в течение 10 дней от установленных настоящим Законом сроков сдачи налоговой службе отчетности, связанной с исчислением и уплатой налогов, до устранения выявленных нарушений. При обнаружении фактов нарушения налогового законодательства органы налоговой службы имеют право изымать документы, денежные и материальные средства, свидетельствующие об этом, с вручением плательщику копии акта с описью изъятого;";
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) получать сведения, справки, а также документы о предпринимательской деятельности от других юридических лиц, бирж и граждан исключительно в служебных целях и с соблюдением установленных законодательными актами Республики Казахстан требований к разглашению сведений, составляющих коммерческую, банковскую и иную охраняемую законом тайну;";
дополнить подпунктом 8-1) следующего содержания:
"8-1) по вопросам, связанным с налогообложением проверяемого юридического лица или физического лица, осуществляющего предпринимательскую деятельность без образования юридического лица, получать от банков и иных организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, сведения о наличии и номерах его банковских счетов, об остатках и движении денег на этих счетах, а также имеющиеся сведения о характере и стоимости имущества проверяемого лица, находящегося на хранении в сейфовых ящиках, шкафах и помещениях банка, с соблюдением установленных законодательными актами Республики Казахстан требований к разглашению сведений, составляющих коммерческую, банковскую и иную охраняемую законом тайну;".

5) 158-баптағы "дебиторлардың" деген сөзден кейiн "- заңды тұлғалардың немесе заңды тұлға құрмай кәсiпкерлiк қызметтi жүзеге асыратын жеке тұлғалардың" деген сөздермен толықтырылсын;
6) 171-баптың 1-тармағында:
1) тармақшада:
"жеке тұлғалардың" деген сөздер "заңды тұлға құрмай кәсiпкерлiк қызметтi жүзеге асыратын жеке тұлғалардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
бiрiншi абзац "азаматтардан" деген сөзден кейiн "Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде белгiленген коммерциялық, банктiк және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәлiметтердi жария етуге қойылатын талаптарды сақтай отырып" деген сөздермен толықтырылсын;
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) заңды тұлғалар салықты есептеу мен төлеуге байланысты есептердi осы Заңда белгiленген мерзiмнен бастап 10 күн iшiнде салық қызметiне табыс етпеген жағдайда, олардың банктердегi және банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын өзге де ұйымдардағы банк шоттары (корреспонденттiк шоттардан басқа) бойынша шығыс операцияларын анықталған тәртiп бұзушылықтар жойылғанға дейiн прокурорға мiндеттi түрде хабарлай отырып тоқтата тұруға құқылы. Салық заңдарын бұзу фактiлерi анықталған жағдайда салық қызметiнiң органдары осыны куәландыратын құжаттарды, ақша қаражатын және материалдық құралдарды, алып қойылған заттардың тiзбесi бар акт көшiрмесiн төлеушiге тапсыра отырып, алып қоюға құқылы;";
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) басқа заңды тұлғалардан, биржалардан және азаматтардан мәлiметтердi, анықтамаларды, сондай-ақ кәсiпкерлiк қызмет туралы құжаттарды тек қана қызмет бабындағы мақсатта және Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде белгiленген коммерциялық, банктiк және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәлiметтердi жария етуге қойылатын талаптарды сақтай отырып алуға;";
мынадай мазмұндағы 8-1)-тармақшамен толықтырылсын:
"8-1) Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде белгiленген коммерциялық, банктiк және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтердi жария етуге қойылатын талаптарды сақтаЙ отырып, банктерден және банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын өзге де ұйымдардан тексеру жүргiзiлетiн заңды тұлғаға немесе заңды тұлға құрмай кәсiпкерлiк қызметтi жүзеге асыратын жеке тұлғаға салық салуға байланысты мәселелер бойынша оның банк шоттарының бар-жоғы және нөмiрлерi туралы, осы шоттардағы ақша қалдықтары мен оның ақша қозғалысы туралы мәлiметтердi, сондай-ақ тексеру жүргiзiлетiн тұлғаның банктiң сейф жәшiктерiнде, шкафтарында және үй-жайларында сақтаулы жатқан мүлкінің сипаты және құны
туралы қолда бар мәлiметтердi алуға;".

4. В Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу закона, от 31 августа 1995 г. № 2444 Z952444_ "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 15-16, ст.106; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 2, ст.184; № 15, ст.281; № 19, ст.370; 1997 г., № 5, ст.58; № 13-14, ст.205; № 22, ст.333; 1998 г., № 11-12, ст.176; № 17-18, ст.224; 1999 г., № 20, ст.727):
1) в статье 50:
пункт 1 после слова "номерах" дополнить словом "банковских";
в пункте 4:
слова "по нижеприведенным основаниям" заменить словами "по основаниям и в пределах, предусмотренных настоящей статьей";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Не является раскрытием банковской тайны обязательное уведомление банками налоговых органов об открытии банковских счетов - юридическому лицу или физическому лицу, осуществляющему предпринимательскую деятельность без образования юридического лица, а также представление сведений об остатках денег на банковских счетах физических лиц ликвидационной комиссией банка, ликвидируемого в принудительном порядке, организации по коллективному гарантированию (страхованию) вкладов (депозитов) и банкам-агентам для осуществления мероприятий, связанных с возвратом денег вкладчикам.";
пункт 5 после слова "номерах" дополнить словом "банковских";
в пункте 6:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"6. Справки о наличии и номерах банковских счетов юридического лица, а также текущих счетов физического лица, осуществляющего предпринимательскую деятельность без образования юридического лица, об остатках и движении денег на этих счетах выдаются:";
дополнить подпунктом д-1) следующего содержания:
"д-1) органам исполнительного производства: по находящимся в их производстве делам исполнительного производства на основании письменного запроса, подписанного первым руководителем или судебным исполнителем, заверенного печатью органа исполнительного производства и санкционированного прокурором";
в пункте 7:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"7. Справки о наличии и номерах банковских счетов физического лица, об остатках и движении денег на этих счетах, а также имеющиеся сведения о характере и стоимости его имущества, находящегося на хранении в сейфовых ящиках, шкафах и помещениях банка, выдаются:";
подпункт б) дополнить словами "на основании письменного запроса, подписанного первым руководителем или следователем, заверенного печатью органа дознания или предварительного следствия и санкционированного прокурором.";
подпункт в) после слова "определения" дополнить словами ", постановления, решения, приговора";
подпункты д) и е) исключить;

4. Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасындағы
банктер және банк қызметi туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы N 2444
Z952444_
заң күшi бар Жарлығына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы,
1995 ж., N 15-16, 106-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы,
1996 ж., N 2, 184-құжат; N 15, 281-құжат; N 19, 370-құжат; 1997 ж., N 5,
58-құжат; N 13-14, 205-құжат; N 22, 333-құжат; 1998 ж, N 11-12, 176-құжат;
N 17-18, 224-құжат; 1999 ж, N 20, 727-құжат):
1) 50-бапта:
1-тармақтағы "шоттарының" деген сөз "банк шоттарының" деген сөздермен
ауыстырылсын;
4-тармақта:
"төменде келтiрiлген негiздер бойынша" деген сөздер "осы бапта көзделген негiздер бойынша және шекте" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Банктердiң заңды тұлғаларға немесе заңды тұлға құрмай кәсiпкерлiк қызметтi жүзеге асыратын жеке тұлғаларға банк шоттары ашылғаны туралы салық органдарына мiндеттi түрде хабарлауы, сондай-ақ мәжбүрлеу тәртiбiмен таратылатын банк тарату комиссиясының жеке тұлғалардың банк шоттарындағы ақша қалдығы туралы мәлiметтердi салымшыларға ақшасын қайтарумен байланысты шараларды жүзеге асыру үшiн салымдарға (депозиттерге) ұжымдық кепiлдiк беру (оларды сақтандыру) жөнiндегi ұйымға және агент-банктерге беруi банк құпиясын ашу болып табылмайды.";
5-тармақтағы "Шоттарының" деген сөз "Банк шоттарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
6-тармақта:
бiрiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Заңды тұлғалардың банк шоттарының және заңды тұлға құрмай кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке тұлғалардың ағымдағы шоттарының бар-жоғы және нөмiрлерi туралы, осы шоттардағы ақша қалдықтары және ақша қозғалысы туралы анықтамалар мыналарға берiледi:";
мынадай мазмұндағы д-1) тармақшасымен толықтырылсын:
"д-1) атқарушылық iс жүргiзу органдарына: олардың жүргiзiп жатқан атқару істері бойынша бірінші басшы немесе сот орындаушысы қол қойып, iс жүргiзу органының мөрiмен расталған және прокурор санкция берген жазбаша сауал негiзiнде;";
7-тармақта:
бiрiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Жеке тұлғаның банк шоттарының бар-жоғы және нөмiрлерi туралы, осы шоттардағы ақша қалдықтары мен ақша қозғалысы туралы анықтамалар, сондай-ақ оның банктiң сейф жәшiктерiнде, шкафтары мен үй-жайларында сақтаулы жатқан мүлкінің сипаты мен құны туралы қолда бар мәлiметтер мыналарға берiледi:";
б) тармақшасы "реттерде" деген сөзден кейiн "анықтау немесе алдын ала тергеу органының біріншi басшысы немесе тергеушісi қол қойып, мөрiмен куәландырылған және прокурор санкция берген жазбаша сауал негiзiнде" деген сөздермен толықтырылсын;
в) тармақшасы "ұйғарымы" деген сөзден кейін ", қаулысы, шешімі, үкiмi" деген сөздермен толықтырылсын;
д) және е) тармақшалары алып тасталсын;

дополнить пунктом 7-1 следующего содержания:
"7-1. Справки о движении денег по банковским счетам, предусмотренные пунктами 6 и 7 настоящей статьи, представляются в форме выписки из лицевого счета клиента о движении денег по его банковским счетам.";
в абзаце первом пункта 8:
после слов "Справки о наличии" дополнить словами "и номерах банковских";
после слов "а также" дополнить словом "имеющиеся";
подпункт б) изложить в следующей редакции:
"б) судам и нотариусам: по находящимся в их производстве наследственным делам на основании определения, постановления суда или письменного запроса нотариуса, заверенного его печатью. К письменному запросу нотариуса должна быть приложена копия свидетельства о смерти владельца счета.";
2) пункт 1 статьи 51 изложить в следующей редакции:
"1. На деньги и другое имущество юридического и физического лица, находящиеся в банке, арест может быть наложен не иначе, как на основании постановлений органов дознания и предварительного следствия и постановлений органов исполнительного производства, санкционированных прокурором, а также постановлений, решений, приговоров, определений судов. При наложении ареста в обеспечение исковых требований сумма денег, на которые налагается арест, не должна превышать суммы иска и размера государственной пошлины и расходов, связанных с исполнением решений, приговоров, определений и постановлений суда.
Все расходные операции на банковских (за исключением корреспондентских) счетах юридического лица в установленных законодательными актами Республики Казахстан случаях могут быть приостановлены по решениям налоговых и (или) таможенных органов, подписанных первым руководителем, заверенных печатью налоговых и (или) таможенных органов, с обязательным уведомлением прокурора, а взыскание может быть обращено лишь по основаниям, предусмотренным законодательными актами Республики Казахстан.";
3) статью 52 изложить в следующей редакции:
"Статья 52. Система коллективного гарантирования (страхования)
вкладов (депозитов)
В целях защиты интересов вкладчиков (депозиторов) банков создается организация, осуществляющая коллективное гарантирование (страхование) вкладов (депозитов).
Национальный Банк устанавливает правовой статус, порядок создания, лицензирования, регулирования и прекращения деятельности организации по коллективному гарантированию (страхованию) вкладов (депозитов).
Порядок коллективного гарантирования (страхования) вкладов (депозитов), а также взаимоотношения организации по коллективному гарантированию (страхованию) вкладов (депозитов) с банками устанавливаются нормативными правовыми актами Национального Банка.
Банки участвуют в системе коллективного гарантирования (страхования) вкладов (депозитов) путем осуществления обязательных отчислений в размере и порядке, устанавливаемом Национальным Банком.";

мынадай мазмұндағы 7-1-тармақпен толықтырылсын:
"7-1. Осы баптың 6 және 7-тармақтарында көзделген банк шоттары бойынша ақша қозғалысы туралы анықтамалар клиенттiң банк шоттары бойынша ақша қозғалысы туралы оның жеке шотынан алынған көшiрме нысанында беріледi.";
8-тармақтың бiрiншi абзацында:
"шоттарының бар-жоғы және" деген сөздер "банк шоттарының бар-жоғы және нөмiрлерi," деген сөздермен ауыстырылсын;
"құны туралы" деген сөзден кейiн "қолда бар" деген сөздермен толықтырылсын;
б) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"б) соттар мен нотариустарға: соттың ұйғарымы, қаулысы немесе нотариустың өз мөрiн қойып куәландырған жазбаша сауалы негiзiнде олар жүргiзiп жатқан мұрагерлiк iстер бойынша. Нотариустың жазбаша сауалына шот иесiнiң қайтыс болғаны туралы куәлiктiң көшiрмесi қоса берiлуге тиiс.";
2) 51-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Заңды және жеке тұлғаның банктегi ақшасына және басқа мүлкiне прокурор санкция берген анықтау және алдын ала тергеу органдарының қаулылары және атқарушылық iс жүргiзу органдарының қаулылары, сондай-ақ соттардың қаулылары, шешiмдерi, үкiмдерi, ұйғарымдары негiзiнде ғана тыйым салынуы мүмкiн. Талап-арыз талаптарын қамтамасыз ету үшiн тыйым салған кезде тыйым салынған ақша сомасы талап-арыз сомасынан, мемлекеттiк баж және соттың шешiмдерiн, үкiмдерiн, ұйғарымдары мен қаулыларын орындауға байланысты шығыстар көлемiнен аспауға тиiс.
3аңды тұлғалардың банк шоттарындағы (корреспонденттiк шоттардан басқа) барлық шығыс операциялары Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде белгiленген жағдайларда, салық және (немесе) кеден органдарының бiрiншi басшысы қол қойып, мөрiмен куәландырылған салық және (немесе) кеден органдарының шешiмдерi бойынша, прокурорға мiндеттi түрде хабарлай отырып, тоқтатыла тұруы мүмкiн, ал өндiрiп алу Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде көзделген негiздер бойынша ғана жүргiзiлуi мүмкiн болады.";
3) 52-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"52-бап. Салымдарға (депозиттерге) ұжымдық кепiлдiк беру (оларды сақтандыру) жүйесi
Банк салымшыларының (депозиторларының) мүдделерiн қорғау мақсатында салымдарға (депозиттерге) ұжымдық кепілдік беруді (оларды сақтандыруды) жүзеге асыратын ұйым құрылады.
Ұлттық Банк салымдарға (депозиттерге) ұжымдық кепiлдiк беру (оларды сақтандыру) жөнiндегi ұйымның құқықтық мәртебесiн, оны құру, лицензиялау, қызметін реттеу және тоқтату тәртiбiн белгілейдi.
Салымдарға (депозиттерге) ұжымдық кепiлдiк беру (оларды сақтандыру) тәртiбi, сондай-ақ салымдарға (депозиттерге) ұжымдық кепiлдiк беру (оларды сақтандыру) жөнiндегi ұйымның банктермен өзара қатынастары Ұлттық Банктiң нормативтiк құқықтық актiлерiмен белгiленедi.
Банктер салымдарға (депозиттерге) ұжымдық кепiлдiк беру (оларды сақтандыру) жүйесiне Ұлттық Банк белгiлейтiн мөлшерде және тәртiппен мiндеттi аударымдарды жүзеге асыру жолымен қатысады.";

4) подпункт в) пункта 3 статьи 74–2 дополнить словами ", организации по обязательному коллективному гарантированию (страхованию) вкладов (депозитов)".
5. В Закон Республики Казахстан от 20 июля 1995 г. Z952368_ "О таможенном деле в Республике Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 13, 23, ст.152; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 1, ст.180; № 18, ст.367; 1997 г., № 11, ст.144; № 12, ст.189; № 22, ст.333; 1998 г., № 4, ст.46; № 24, ст.436; 1999 г., № 20, ст.717):
1) часть первую статьи 331 после слова "вправе" дополнить словами ", с соблюдением установленных законодательными актами Республики Казахстан требований к разглашению сведений, составляющих коммерческую, банковскую и иную охраняемую законом тайну,";
2) в части первой статьи 337:
после слова "бесплатно" дополнить словами ", с соблюдением установленных законодательными актами Республики Казахстан требований к разглашению сведений, составляющих коммерческую, банковскую и иную охраняемую законом тайну,";
слова "или представляющую коммерческую или иную охраняемую законом тайну" исключить.
6. В Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу закона, от 21 декабря 1995 г. № 2707 U952707_ "Об органах внутренних дел Республики Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 23, ст.154; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 7, ст.79; № 12, ст.184; 1998 г., № 17-18, ст.225; № 23, ст.416; № 24, ст.436; 1999 г., № 8, ст.233, 247):
в подпункте 34) пункта 1 статьи 11:
слова "в соответствии с законодательством" исключить;
после слова "безвозмездно" дополнить словами "и с соблюдением установленных законодательными актами Республики Казахстан требований к разглашению сведений, составляющих коммерческую, банковскую и иную охраняемую законом тайну".
7. В Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу закона, от 21 декабря 1995 г. № 2709 Z952709_ "О прокуратуре Республики Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 24, ст.156; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 12, ст.184; 1998 г., № 15, ст.208; 1999 г., № 8, ст.247; № 21, ст.774):
1) подпункт 1) пункта 2 статьи 6 после слова "безвозмездно" дополнить словами "и с соблюдением установленных законодательными актами Республики Казахстан требований к разглашению сведений, составляющих коммерческую, банковскую и иную охраняемую законом тайну";

4) 74-2-баптың 3-тармағының в) тармақшасы "жеке тұлғалардың" деген сөздерден кейiн ", салымдарға (депозиттерге) мiндеттi ұжымдық кепiлдiк беру (оларды сақтандыру) жөнiндегi ұйымның" деген сөздермен толықтырылсын.".
5. "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" 1995 жылғы 20 шілдедегi Z952368_ Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 13, 23, 152-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 1, 180-құжат; N 18, 367-құжат; 1997 ж., N 11, 144-құжат; N 12, 189-құжат; N 22, 333-құжат; 1998 ж, N 4, 46-құжат; N 24, 436-құжат, 1999 ж., N 20, 717-құжат):
1) 331-баптың бiрiншi бөлiгi "құжаттарды" деген сөзден кейiн "Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде белгiленген коммерциялық, банктiк және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәлiметтердi жария етуге қойылатын талаптарды сақтай отырып," деген сөздермен толықтырылсын;
2) 337-баптың бiрiншi бөлiгiнде:
"тегiн" деген сөздiң алдынан "Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде белгiленген коммерциялық, банктiк және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәлiметтердi жария етуге қойылатын талаптарды сақтай отырып," деген сөздермен толықтырылсын;
"немесе коммерциялық яки өзге де заңмен қорғалатын құпия болып табылатын" деген сөздер алып тасталсын.
6. Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасының iшкi iстер органдары туралы" 1995 жылғы 21 желтоқсандағы U952707_ заң күшi бар N 2707 Жарлығына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 23, 154-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнің Жаршысы, 1997 ж., N 7, 79-құжат, N 12, 184-құжат; 1998 ж., N 17-18, 225-құжат; N 23, 416-құжат; N 24, 436-құжат; 1999 ж., N 8, 233, 247-құжаттар):
11-баптың 1-тармағының 34) тармақшасында:
"заңға сәйкес" деген сөздер алып тасталсын;
"өтеусiз" деген сөзден кейiн "және Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде белгiленген коммерциялық, банктiк және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәлiметтердi жария етуге қойылатын талаптарды сақтай отырып" деген сөздермен толықтырылсын.
7. Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасының прокуратурасы туралы" 1995 жылғы 21 желтоқсандағы N 2709 Z952709_ заң күшi бар Жарлығына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 24, 156-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 12, 184-құжат; 1998 ж., N 15, 208-құжат; 1999 ж., N 8, 247-құжат; N 21, 774-құжат):
1) 6-баптың 2-тармағының 1) тармақшасы "өтеусiз" деген сөзден кейiн "және Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде белгiленген коммерциялық, банктiк және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді жария етуге қойылатын талаптарды сақтай отырып" деген сөздермен толықтырылсын;

2) статью 44 дополнить подпунктом 8-1) следующего содержания:
"8-1) в установленных законом случаях санкционировать акты органов исполнительного производства о наложении ареста на деньги и другое имущество должника, находящиеся в банках или организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.".
8. В Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу закона, от 21 декабря 1995 г. № 2710 Z952710_ "Об органах национальной безопасности Республики Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 24, ст.157; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 10, ст.108; № 12, ст.184; 1998 г., № 23, ст.416; № 24, ст.436; 1999 г., № 8, ст.233):
подпункт 14) статьи 13 после слова "безвозмездно" дополнить словами "и с соблюдением установленных законодательными актами Республики Казахстан требований к разглашению сведений, составляющих коммерческую, банковскую и иную охраняемую законом тайну".
9. В Закон Республики Казахстан от 14 июля 1997 г. Z970155_
нотариате" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 13-14,
ст.206; 1998 г., № 22, ст.307):
1) подпункт 5) статьи 17 дополнить словами ", с соблюдением
установленных законодательными актами Республики Казахстан требований к
разглашению сведений, составляющих коммерческую, банковскую и иную
охраняемую законом тайну";
2) подпункт 15) пункта 1 статьи 34 исключить;
3) подпункт 13) пункта 1 статьи 36 исключить;
4) в главе 14:
в заголовке слова "исполнительных надписей и" исключить;
статьи 87, 88, 89, 90, 91 исключить.
10. В Уголовно-процессуальный кодекс Республики Казахстан
Z970206_
от
13 декабря 1997 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., №
23, ст.335; 1998 г., № 23, ст.416):
пункт 2 статьи 125 после слова "требовать" дополнить словами ", с
соблюдением установленного законодательными актами Республики Казахстан
порядка к разглашению сведений, составляющих коммерческую, банковскую и
иную охраняемую законом тайну,".
11. В Закон Республики Казахстан от 29 июня 1998 г. Z980237_ "О платежах и переводах денег" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., № 11-12, ст.177; № 24, ст.445):
1) статью 6 изложить в следующей редакции:
"Статья 6. Банковские счета
1. Банковский счет - это способ отражения договорных отношений между банком и клиентом по приему депозита (вклада) и совершению банком операций, связанных:
1) с обеспечением наличия и использованием банком денег, принадлежащих клиенту;

2) 44-бап мынадай мазмұндағы 8-1) тармақшамен толықтырылсын:
"8-1) заңдарда белгiленген жағдайларда атқарушылық iс жүргiзу органдарының борышкердiң банктердегi немесе банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардағы ақшасына және басқа мүлкiне тыйым салу туралы актiлерiне санкция беруге құқылы.".
8. Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк органдары туралы" 1995 жылғы 21 желтоқсандағы N 2710 Z952710_ заң күшi бар Жарлығына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 24, 157-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 10, 108-құжат; N 12, 184-құжат; 1998 ж., N 23, 416-құжат; N 24, 436-құжат; 1999 ж., N 8, 233-құжат):
13-баптың 14) тармақшасы "өтеусiз" деген сөзден кейiн "және Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде белгiленген коммерциялық, банктiк және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәлiметтердi жария етуге қойылатын талаптарды сақтай отырып" деген сөздермен толықтырылсын.
9. "Нотариат туралы" 1997 жылғы 14 шiлдедегi Z970155_ Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж. N 13-14, 206-құжат; 1998 ж., N 22, 307-құжат):
1) 17-баптың 5) тармақшасы "жеке" деген сөздiң алдынан "Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде белгiленген коммерциялық, банктiк және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәлiметтердi жария етуге қойылатын талаптарды сақтай отырып," деген сөздермен толықтырылсын;
2) 34-баптың 1-тармағының 15) тармақшасы алып тасталсын;
3) 36-баптың 1-тармағының 13) тармақшасы алып тасталсын;
4) 14-тарауда:
атауында "Орындау жазбаларын жазу және" деген сөздер алып тасталсын;
87, 88, 89, 90, 91-баптар алып тасталсын.
10. 1997 жылғы 13 желтоқсандағы Z970206_ Қазақстан Республикасының Қылмыстық iс жүргiзу кодексiне (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 23, 335-құжат; 1998 ж., N 23, 416-құжат):
125-баптың 2-тармағы "ұйымдардан" деген сөздiң алдынан "Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде белгiленген коммерциялық, банктiк және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәлiметтердi жария етуге қойылатын талаптарды сақтай отырып," деген сөздермен толықтырылсын.
11. "Ақша төлемi мен аударымы туралы" 1998 жылғы 29 маусымдағы Z980237_ Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1998 ж., N 11-12, 177-құжат; N 24, 445-құжат):
1) 6-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"6-бап. Банк шоттары
1. "Банк шоты - банктiң депозиттi (салымды) қабылдау және:
1) банктiң клиентке тиесiлi ақшаның болуын қамтамасыз етуiне және оны пайдалануына;

2) с принятием (зачислением) денег в пользу клиента;
3) с выполнением распоряжения клиента о переводе денег в пользу третьих лиц в порядке, предусмотренном договором банковского счета или договором банковского вклада;
4) с исполнением распоряжения третьих лиц об изъятии денег клиента, если это предусмотрено договором банковского счета или договором банковского вклада;
5) с осуществлением приема от клиента и выдачи ему наличных денег в порядке, установленном договором банковского счета или договором банковского вклада;
6) с представлением по требованию клиента информации о сумме денег клиента в банке и произведенных операциях в порядке, предусмотренном договором банковского счета или договором банковского вклада;
7) с выплатой вознаграждения в размере и порядке, определяемых договором банковского счета или договором банковского вклада;
8) с осуществлением иного банковского обслуживания клиента, предусмотренного договором, законодательством и применяемыми в банковской практике обычаями делового оборота.
Банковские счета открываются при заключении между банком и клиентом договора банковского счета или договора банковского вклада.
2. Банковские счета подразделяются на текущие и сберегательные счета физических и юридических лиц, обособленных подразделений юридических лиц, а также корреспондентские счета банков.
3. Не являются банковскими счета, по которым не могут производиться операции, указанные в пункте 1 настоящей статьи, а также счета, отражающие позиции бухгалтерского учета в банках, лицевые счета (субпозиции), являющиеся компонентами балансового счета, в том числе ссудные счета.
4. В случае обращения взыскания на деньги клиентов, находящиеся в банке, такое взыскание производится только с банковских счетов клиентов.
Обращение взысканий на деньги, находящиеся на корреспондентских счетах банков, производится только по обязательствам самих банков.";
2) в пункте 1 статьи 11 слово "владельцем" заменить словом "держателем";
3) пункт 1 статьи 12 изложить в следующей редакции:
"1. Платеж путем прямого дебетования банковского счета осуществляется на основании договора между отправителем денег и его банком, в соответствии с которым отправитель денег дает согласие на изъятие денег с его банковского счета на основании требований бенефициара за поставленные товары, выполненные работы либо оказанные услуги с приложением соответствующих документов к вышеуказанному договору.";
4) в статье 13:
пункт 1 дополнить частями второй и третьей следующего содержания:
"Если отправитель предъявит в банк отправителя денег платежное требование-поручение с приложением к нему документов, содержащих согласие отправителя денег на безакцептное изъятие денег с его банковского счета, такое платежное требование-поручение не требует акцепта отправителя денег.
Порядок предъявления платежных требований-поручений, а также требования о необходимости приложения к ним оригиналов либо копий документов, подтверждающих обоснованность изъятия денег, устанавливаются нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан.";
в пункте 2:
после слов "для акцепта" дополнить словами ", за исключением случаев,
когда в банк отправителя денег предъявлено платежное требование-поручение,
не требующее акцепта отправителя денег";
после слов "требования-поручения отправителем денег" дополнить
словами "либо банком отправителя денег, если платежное
требование-поручение, не требует акцепта отправителя денег,";

2) ақшаны клиенттiң пайдасына қабылдауға (есептеуге);
3) клиенттiң банк шоты шартында немесе банк салымы шартында көзделген тәртiппен үшiншi тұлғалардың пайдасына ақша аудару туралы өкiмiн орындауына;
4) егер бұл банк шоты шартында немесе банк салымы шартында көзделсе, клиенттiң ақшасын алып қою туралы үшiншi тұлғалардың өкiмiн орындауға;
5) қолма-қол ақшаны банк шоты шартында немесе банк салымы шартында белгiленген тәртiппен клиенттен қабылдауға және оған беруге;
6) клиенттiң талап етуi бойынша клиенттiң банктегi ақшасының сомасы және жасалған операциялар туралы ақпаратты банк шоты шартында немесе банк салымы шартында көзделген тәртiппен беруге;
7) банк шоты шартында немесе банк салымы шартында белгiленетiн мөлшерде және тәртiппен сыйақы төлеуге;
8) клиентке шартта, заңдарда және банк практикасында қолданылатын iскерлiк айналым дағдыларында көзделген өзге де банк қызметiн көрсетудi жүзеге асыруға байланысты операциялар жасау жөнiндегi банк пен клиент арасындағы шарттық қатынастарды көрсету әдiсi.
Банк шоттары банктер мен клиенттiң арасында банк шоты шарты немесе банктiк салым шарты жасалған кезде ашылады.
2. Банк шоттары жеке және заңды тұлғалардың, заңды тұлғалардың оқшауланған бөлiмшелерiнiң ағымдағы және жинақ шоттары, сондай-ақ банктердiң корреспонденттiк шоттары болып бөлiнедi.
3. Осы баптың 1-тармағында аталған операцияларды жүргiзуге болмайтын шоттар, сондай-ақ банктердегi бухгалтерлiк есептiң позицияларын көрсететiн шоттар, баланстық шоттардың құрамдас бөлiктерi болып табылатын жеке шоттар (қосалқы позициялар), соның iшiнде несие шоттары банк шоттары болып табылмайды.
4. Клиенттердiң банктегi ақшасынан өндiрiп алынатын жағдайда, мұндай өндiрiп алу клиенттердiң банк шоттарынан ғана жүргiзiледi.
Банктердiң корреспонденттiк шоттарындағы ақшаны өндiрiп алу банктердiң өз мiндеттемелерi бойынша ғана жүргiзiледi.";
2) 11-баптың 1-тармағындағы "иесi" деген сөз "ұстаушысы" деген сөзбен ауыстырылсын;
3) 12-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Банк шотын тiкелей дебеттеу арқылы төлем жасау ақша жөнелтушi мен оның банкi арасында жасалған шарт негiзiнде жүзеге асырылады, осыған сәйкес ақша жөнелтушi жеткiзiлген тауар, орындалған жұмыс не көрсетiлген қызмет үшiн бенефициардың жоғарыда көрсетілген шартқа тиiстi құжаттарды қоса тiркеп, талап етуi негiзiнде өзiнiң банк шотынан ақша алуға келiсiм бередi.";
4) 13-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы екiншi және үшiншi бөлiктермен толықтырылсын:
"Егер ақша жөнелтуші өзінің банк шотынан акцептсіз ақша алуға ақша жөнелтушiнiң келiсiмi бар құжаттарды қоса тiркей отырып, ақша жөнелтушi банкке төлемдiк талап-тапсырмалар қойса, мұндай төлемдiк талап-тапсырма ақша жөнелтушiнің акцептiн талап етпейдi.
Төлемдiк талап-тапсырмалар қою, сондай-ақ ақшаны алып қоюдың негiздiлiгiн растайтын құжаттардың түпнұсқаларын не көшiрмелерiн қоса тiркеу қажеттiгi туралы талап ету тәртiбi Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң нормативтiк құқықтық актiлерiмен белгiленедi.";
2-тармақта:
"кешiктiрмей," деген сөзден кейiн "ақша жөнелтушi банкке ақша жөнелтушiнiң акцептiн талап етпейтiн төлемдiк талап-тапсырма қойылған жағдайларды қоспағанда" деген сөздермен толықтырылсын;
соңғы сөйлем мынадай редакцияда жазылсын:
"Төлемдiк талап-тапсырманы ақша жөнелтушi не ақша жөнелтушi банк акцепттеген жағдайда, егер талап-тапсырма ақша жөнелтушiнiң акцептiн талап етпесе, төлемдiк талап-тапсырманы жiберушiде оны орындау жөнiнде талап ету құқығы пайда болады.";

5) в статье 14:
в пункте 2:
слова "и других" исключить;
слова "таких документов в порядке, предусмотренном в статье 20
настоящего Закона и" исключить.;
пункт 5 исключить;
6) статью 15 изложить в следующей редакции:
"Статья 15. Документы, используемые при предъявлении инкассового
распоряжения
Инкассовое распоряжение для изъятия денег без согласия отправителя денег предъявляется на основании исполнительных листов или приказов, выдаваемых по решениям, приговорам, определениям и постановлениям судов или судебного приказа о взыскании денег.";
7) в части первой пункта 2 статьи 19 после слов "условий такого указания" дополнить словами ", если иное не установлено законодательными актами,";
8) пункт 1 статьи 20 дополнить словами ", за исключением случая, предусмотренного пунктом 5 настоящей статьи";
9) статью 21 дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. Платежи между юридическими лицами на сумму, превышающую 4000
месячных расчетных показателей, осуществляются только в безналичном
порядке.";
10) пункт 2 статьи 23 дополнить словами "в порядке, установленном
законодательством Республики Казахстан";
11) пункт 1 статьи 30 дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) иными способами, установленными нормативными правовыми актами
Национального Банка Республики Казахстан.";
12) в пункте 5 статьи 35 слова ", ограничения распоряжения деньгами
на его банковском счете, замораживании (блокировании) денег" заменить
словами "на деньги, находящиеся на банковском счете или приостановлении
расходных операций на банковском счете";
13) в статье 38:
в пункте 1:
слова "или у банка-получателя" исключить;
после слов "исполнения указания" дополнить словами ", если иное не
предусмотрено законодательными актами,";
слово "месяца" заменить словом "года";
в части первой пункта 4 слова "либо у банка-получателя" исключить.
12. В Закон Республики Казахстан от 30 июня 1998 г. Z980253_ "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., № 13, ст.195; № 24, ст.436; Закон Республики Казахстан от 16 ноября 1999 г. Z990479_ "О внесении
изменений в Закон Республики Казахстан "Об исполнительном производстве и
статусе судебных исполнителей", опубликованный в газетах "Егемен
Казакстан" и "Казахстанская правда" 19 ноября 1999 г.):

5) 14-бапта:
2-тармақта:
"және басқа да" деген сөздер алып тасталсын.
"осы Заңның 20-бабында және салық қызметi органдары мен кеден органдарының инкассолық өкiмдерiнде көзделген тәртiппен мұндай құжаттар" деген сөздер "салық қызметi органдары мен кеден органдарының инкассолық өкiмдерi" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақ алып тасталсын;
6) 15-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"15-бап. Инкассолық өкiм берiлген кезде пайдаланылатын құжаттар
Ақша жөнелтушiнің келiсiмiнсiз ақшаны алып қоюға берiлген инкассолық өкiм соттың шешiмдерi, үкiмдерi, ұйғарымдары және қаулылары бойынша берiлетiн атқару парақтары немесе бұйрықтары не ақшаны өндiрiп алу туралы сот бұйрығы негiзiнде берiледi.";
7) 19-баптың 2-тармағының бiрiншi бөлiгi "банк" деген сөзден кейiн "егер заң актiлерiнде өзгеше көзделмесе," деген сөздермен толықтырылсын;
8) 20-баптың 1-тармағы "шешiмдерi" деген сөзден кейiн ", осы баптың 5-тармағында көзделген жағдайды қоспағанда" деген сөздермен толықтырылсын;
9) 21-бап мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Заңды тұлғалар арасындағы 4000 айлық есептiк көрсеткiштен асатын сомадағы төлемдер қолма-қол ақшасыз төлеу тәртібімен ғана жүзеге асырылады.";
10) 23-баптың 2-тармағы "жүзеге асыру" деген сөздерден кейiн "Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен" деген сөздермен толықтырылсын;
11) 30-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң нормативтiк құқықтық актілерiнде белгiленген өзге де әдiстермен жүргiзiледi.";
12) 35-баптың 5-тармағында "оның банк шотындағы ақшаға тыйым салу оған билiк етудi шектеу, ақша жөнелтушiнiң немесе алушы банк ақшасын айналымға жiбермеу (доғару)" деген сөздер "ақша жөнелтушiнiң немесе алушы банктің банк шотындағы ақшасына тыйым салу немесе банк шотындағы шығыс операцияларын тоқтата тұру" деген сөздермен ауыстырылсын;
13) 38-бапта:
1-тармақта:
"немесе алушы банкте" деген сөздер алып тасталсын;
"болған жағдайда" деген сөздерден кейiн ", егер заң актiлерiнде өзгеше көзделмесе," деген сөздермен толықтырылсын;
2) тармақшадағы "ай" деген сөз "жыл" деген сөзбен ауыстырылсын;
4-тармақтың бiрiншi бөлiгiндегi "не алушы банкте" деген сөздер алып тасталсын.
12. "Атқарушылық iс жүргiзу және сот орындаушыларының мәртебесi туралы" 1998 жылғы 30 маусымдағы Z980253_ Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1998 ж, N 13, 195-құжат, N 24, 436-құжат; 1999 жылғы 19 қарашада "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Атқарушылық iс жүргiзу және сот орындаушыларының мәртебесi туралы" Қазақстан Республикасының
Заңына өзгерiстер енгiзу туралы" 1999 жылғы 16 қарашадағы
Z990479_
Қазақстан Республикасының Заңы):

1) в статье 5:
в пункте 1:
подпункт 1) после слова "листы" дополнить словами "и приказы";
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) судебные приказы, выдаваемые в соответствии с гражданским
процессуальным законодательством;";
подпункты 2) и 5) исключить;
2) в статье 6 после слов "иного органа" дополнить словами "и
судебного приказа";
3) подпункт 2) пункта 1 статьи 7 исключить;
4) в статье 9:
в пункте 1:
слова "исполнительной надписи нотариуса" исключить;
слова "в части исполнительной надписи - в суд, по месту нахождения
нотариальной конторы" исключить;
в пункте 2 слова ", исполнительной надписи нотариуса" исключить;
5) пункт 2 статьи 10 дополнить частью следующего содержания:
"При этом арест на деньги и другое имущество должника, находящиеся в банках или организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, налагается судебным исполнителем только с санкции прокурора.";
6) подпункт 1) пункта 1 статьи 34 дополнить абзацем следующего содержания:
"Арест на деньги и другое имущество должника, находящиеся в банках или организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, налагается судебным исполнителем только с санкции прокурора;";
7) статью 38 дополнить частью второй следующего содержания:
"Арест на деньги и другое имущество должника, находящиеся в банках или организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, налагается судебным исполнителем только с санкции прокурора.";
8) пункт 2 статьи 40 дополнить частью второй следующего содержания:
"Арест на деньги и другое имущество должника, находящиеся в банках или организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, налагается судебным исполнителем только с санкции прокурора.";
9) в пункте 1 статьи 86:
подпункт 3) дополнить словами ", с соблюдением установленных законодательными актами Республики Казахстан требований к разглашению сведений, составляющих коммерческую, банковскую и иную охраняемую законом тайну";
в подпункте 10):
слово "счета" заменить словом "деньги";
дополнить словами "в порядке, предусмотренном настоящим Законом".
13. В Закон Республики Казахстан от 9 июля 1998 г. Z980272_ "О естественных монополиях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., № 16, ст.214; 1999 г., № 19, ст.646):
подпункт 8) пункта 1 статьи 14 дополнить словами ", с соблюдением установленных законодательными актами Республики Казахстан требований к разглашению сведений, составляющих коммерческую, банковскую и иную охраняемую законом тайну".

1) 5-бапта:
1-тармақта:
1) тармақшадағы "парақтары" деген сөзден кейiн "және бұйрықтары"
деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) азаматтық iс жүргiзу заңдарына сәйкес берiлетiн сот
бұйрықтары;";
2) және 5) тармақшалары алып тасталсын;
2) 6-бап "қаулысын" деген сөзден кейiн "және сот бұйрығын" деген
сөздермен толықтырылсын;
3) 7-баптың 1-тармағының 2) тармақшасы алып тасталсын;
4) 9-бапта:
1-тармақта:
", нотариустың атқару жазбасын" деген сөздер алып тасталсын;
", атқару бөлiгiнде - нотариат кеңсесi орналасқан жердегi сотқа"
деген сөздер алып тасталсын;
2-тармақтағы ", нотариустың атқару жазбасын" деген сөздер алып
тасталсын;
5) 10-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы бөлiкпен толықтырылсын:
"Бұл орайда борышкердiң банктегi немесе банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардағы ақшасына және басқа да мүлкіне сот орындаушысы прокурордың санкциясымен ғана тыйым салады.";
6) 34-баптың 1-тармағының 1) тармақшасы мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Борышкердің банктегі немесе банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардағы ақшасына және басқа да мүлкiне сот орындаушысы прокурордың санкциясымен ғана тыйым салады;";
7) 38-бап мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Борышкердiң банктегi немесе банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардағы ақшасына және басқа да мүлкiне сот орындаушысы прокурордың санкциясымен ғана тыйым салады.";
8) 40-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Борышкердiң банктегi немесе банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардағы ақшасына және басқа да мүлкiне сот орындаушысы прокурордың санкциясымен ғана тыйым салады.";
9) 86-баптың 1-тармағында:
3) тармақша "бойынша" деген сөзден кейiн ", Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде белгiленген коммерциялық, банктiк және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәлiметтердi жария етуге қойылатын талаптарды сақтай отырып," деген сөздермен толықтырылсын;
10) тармақшада:
"шоттары" деген сөз "ақшасы" деген сөзбен ауыстырылсын;
"қағаздарына" деген сөзден кейiн "осы Заңда көзделген тәртiппен" деген сөздермен толықтырылсын.
13. "Табиғи монополиялар туралы" 1993 жылғы 9 шiлдедегi Z980272_ Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1993 ж., N 16, 214-құжат, 1999 ж. N 19, 646-құжат):
14-баптың 1-тармағының 8) тармақшасы "заңды" деген сөздiң алдынан "Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде белгiленген коммерциялық, банктiк және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәлiметтердi жария етуге қойылатын талаптарды сақтай отырып," деген сөздермен толықтырылсын.

14. В Гражданский кодекс Республики Казахстан (Особенная часть) K990409_ от 1 июля 1999 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., № 16-17, ст.642; Закон Республики Казахстан от 29 ноября 1999 г. Z990486_ "О внесении изменений в Гражданский кодекс Республики Казахстан (Особенная часть)", опубликованный в газетах "Егемен Казакстан" и "Казахстанская правда" 30 ноября 1999 г.):
1) пункт 3 статьи 599 исключить;
2) в пункте 1 статьи 740:
после слова "дознания" дополнить словами "и органами исполнительного производства";
после слов "гражданским делам" дополнить словами "и делам исполнительного производства";
после слова "законодательством" дополнить словами "и законодательством об исполнительном производстве";
3) статью 741 дополнить словами ", а также судебного приказа";
4) в пункте 2 статьи 742:
в части первой после слов "указанного требования" дополнить словами ", за исключением случаев, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан";
в подпункте 5) слова "по другим исполнительным документам" заменить словами "для удовлетворения других требований, предъявленных к клиенту";
5) статью 746 изложить в следующей редакции:
"Статья 746. Ответственность за нарушение условий банковского
обслуживания клиентов
За совершение нарушений, связанных с банковским обслуживанием
клиентов, банки и организации, осуществляющие отдельные виды банковских
операций, несут ответственность в пределах, установленных законодательными
актами Республики Казахстан, регулирующими банковскую деятельность и
договорами банковского обслуживания.";
6) статью 765 дополнить пунктом 6-1 следующего содержания:
"6-1. Правила настоящей статьи не распространяются на вклады,
являющиеся предметом залога и внесенные в банк в обеспечение обязательств
вкладчика.".
15. В Гражданский процессуальный кодекс Республики Казахстан
K990411_
от 13 июля 1999 г.(Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., №
18, ст.644):
пункт 5 статьи 137 исключить.
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие со дня опубликования,
за исключением подпункта 1) пункта 3 статьи 1, который вводится в действие
с 1 января 2000 года.
Президент
Республики Казахстан

14. 1999 жылғы 1 шiлдедегi K990409_ Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексiне (ерекше бөлiм) (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1999 ж., N 16-17, 642-құжат; 1999 жылғы 30 қарашада "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексiне (ерекше бөлiм) өзгерiстер енгiзу туралы" 1999 жылғы 29 қарашадағы Z990486_ Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 599-баптың 3-тармағы алып тасталсын;
2) 740-баптың бiрiншi тармағында:
"анықтау органдары" деген сөздерден кейiн "және атқарушылық iс жүргiзу органдары" деген сөздермен толықтырылсын;
"азаматтық істер" деген сөздерден кейiн "және атқарушылық іс жүргiзу iстерi" деген сөздермен толықтырылсын;
"заңдарында" деген сөзден кейін "және атқарушылық іс жүргізу туралы заңдарда" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 741-бап "шешiмiнiң" деген сөзден кейiн ", сондай-ақ сот бұйрығының" деген сөздермен толықтырылсын;
4) 742-баптың 2-тармағында:
бiрiншi бөлiк "жағдайда" деген сөзден кейiн ", Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде көзделген жағдайларды қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
5) тармақшадағы "басқа да атқарушы құжаттар бойынша" деген сөздер
"клиентке қойылған басқа да талаптарды қанағаттандыру үшін" деген
сөздермен ауыстырылсын;
5) 746-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"746-бап. Клиенттерге банктiк қызмет көрсету шарттарын бұзғаны
үшiн жауапкершiлiк
Банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын
ұйымдар клиенттерге банктiк қызмет көрсетуге байланысты бұзушылықтар
жасағаны үшiн Қазақстан Республикасының банк қызметiн реттейтiн заң
актiлерiнде және банктiк қызмет көрсету шарттарында белгiленген шекте
жауап бередi.";
6) 765-бап мынадай мазмұндағы 6-1-тармақпен толықтырылсын:
"6-1. Осы баптың ережелерi кепiл нысанасы болып табылатын және банкке
салымшының мiндеттемелерiн қамтамасыз ету үшiн енгiзiлген салымдарға
қолданылмайды.".
15. 1999 жылғы 13 шiлдедегi
K990411_
Қазақстан Республикасының
Азаматтық iс жүргiзу кодексiне (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң
Жаршысы, 1999 ж, N 18, 644-құжат):
137-баптың 5-тармағы алып тасталсын.
2-бап. Осы Заң, 2000 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгiзiлетiн
1-баптың 3-тармағының 1) тармақшасын қоспағанда, жарияланған күнiнен
бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Оқығандар:
Қасымбеков Б.А.
Балабекова Г.Г.