О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О недобросовестной конкуренции"
Закон Республики Казахстан от 15 декабря 2000 года N 125-II
Внести в Закон Республики Казахстан от 9 июня 1998 г. Z980232_ "О недобросовестной конкуренции" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., N 9-10, ст. 84) следующие изменения и дополнения:
1. В заголовке и по всему тексту Закона на государственном языке слова "Терiс пигылды", "терiс пигылды" заменить словами "Жосыксыз", "жосыксыз".
2. Статью 1 дополнить абзацем четвертым следующего содержания:
"контрафактная продукция - продукция, произведенная отдельными субъектами рыночных отношений в целях недобросовестной конкуренции и введения потребителей в заблуждение;".
3. Статью 3 изложить в следующей редакции:
"Статья 3. Сфера применения настоящего Закона
Настоящий Закон распространяется на физические и юридические лица, государственные органы и органы местного самоуправления Республики Казахстан, а также иностранные физические и юридические лица, лица без гражданства, действия которых ограничивают и устраняют свободную конкуренцию на рынках товаров (работ, услуг) Республики Казахстан.".
4. Статью 4 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Субъектам рыночных отношений запрещается совершать действия, направленные на устранение или ограничение конкуренции, а также на создание дискриминационных условий для деятельности субъектов рыночных отношений, занимающихся аналогичными видами деятельности.".
5. В статье 5:
в подпункте 6) слова "и качестве" заменить словами ", качестве и ценах";
дополнить подпунктом 9-1) следующего содержания:
"9-1) достижение преимущества в конкуренции путем использования демпинговых цен;".
6. Статью 6 изложить в следующей редакции:
"Статья 6. Ответственность за нарушение настоящего Закона
1. Ответственность за нарушение настоящего Закона в виде штрафа наступает по следующим основаниям:
1) за уклонение от выполнения предписаний уполномоченного органа, выданных в соответствии с требованиями настоящего Закона;
2) за непредоставление уполномоченному органу документов, справочных материалов и другой информации, а также письменных объяснений или предоставление заведомо недостоверных или ложных сведений. Срок предоставления справочных материалов и другой информации устанавливается уполномоченным органом и не должен превышать 15 дней;
3) за совершение действий (бездействия), предусмотренных статьей 5 настоящего Закона;
4) за совершение должностными лицами государственных органов и органов местного самоуправления действий, способствующих ограничению или устранению конкуренции.

"Теріс пиғылды бәсеке туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2000 жылғы 15 желтоқсан N 125-II
"Терiс пиғылды бәсеке туралы" 1998 жылғы 9 маусымдағы Z980232_ Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1998 ж., N 9-10, 84-құжат) мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1. Заңның мемлекеттiк тiлдегi тақырыбында және бүкiл мәтiнi бойынша "Терiс пиғылды", "терiс пиғылды" деген сөздер "Жосықсыз", "жосықсыз" деген сөздермен ауыстырылсын.
2. 1-бап мынадай мазмұндағы төртiншi абзацпен толықтырылсын:
контрафактық өнiм - нарықтық қатынастардың жекелеген субъектiлерiнiң жосықсыз бәсеке және тұтынушыларды адасушылыққа салу мақсатында шығарған өнiмi;".
3. 3-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"3-бап. Осы Заңның қолданылу аясы
Осы Заң Қазақстан Республикасының жеке және заңды тұлғаларына, мемлекеттiк органдары мен жергiлiктi өзiн-өзi басқару органдарына, сондай-ақ iс-әрекеттерi Қазақстан Республикасының тауар (жұмыстар, көрсетiлетiн қызметтер) рыноктарында еркiн бәсекенi шектейтiн және жоятын шетелдiк жеке және заңды тұлғаларға, азаматтығы жоқ адамдарға қолданылады.".
4. 4-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Нарықтық қатынастар субъектiлерiне бәсекенi жоюға немесе шектеуге, сондай-ақ ұқсас қызмет түрлерiмен айналысатын нарықтық қатынастар субъектiлерiнiң қызметiне кемсiтушiлiк жағдайлар туғызуға бағытталған iс-әрекеттер жасауға тыйым салынады.".
5. 5-бапта:
6) тармақшадағы "мен сапасы" деген сөздер ", сапасы және бағалары" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 9-1) тармақшамен толықтырылсын:
"9-1) демпингтiк бағаларды пайдалану арқылы бәсекеде артықшылыққа қол жеткiзу;".
6. 6-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"6-бап. Осы заңды бұзғаны үшiн жауапкершiлiк
1. Осы Заңды бұзғаны үшiн жауапкершiлiк мынадай негiздер бойынша:
1) уәкiлеттi органның осы Заңның талаптарына сәйкес берiлген нұсқамаларын орындаудан жалтарғаны үшiн;
2) уәкiлеттi органға құжаттарды, анықтама материалдарды және басқа ақпаратты, сондай-ақ жазбаша түсiнiктемелердi бермегенi немесе көрiнеу қате немесе жалған мәлiметтердi бергенi үшiн. Анықтама материалдарды және басқа ақпаратты беру мерзiмiн уәкiлеттi орган белгiлейдi және ол 15 күннен аспауға тиiс;
3) осы Заңның 5-бабында көзделген iс-әрекеттердi (әрекетсiздiктi) жасағаны үшiн;
4) мемлекеттiк органдар мен жергiлiктi өзiн-өзi басқару органдары лауазымды адамдарының бәсекелестiктi шектеуге немесе жоюға жағдай жасайтын iс-әрекеттердi жасағаны үшiн айыппұл түрiнде туындайды.

2. В случае нарушения настоящего Закона субъекты рыночных отношений, государственные органы и органы местного самоуправления и их должностные лица обязаны:
1) в соответствии с предписаниями уполномоченного органа прекратить нарушения по факту недобросовестной конкуренции, расторгнуть или изменить соглашения (согласованные действия), направленные на устранение или ограничение конкуренции, и выполнить иные действия, предусмотренные предписанием;
2) возместить убытки (ущерб), причиненные в результате недобросовестной конкуренции, в порядке, установленном законодательными актами;
3) перечислить в государственный бюджет доход, полученный в результате недобросовестной конкуренции, и штраф в порядке, установленном законодательными актами. В случае невозможности исчисления дохода, полученного в результате недобросовестной конкуренции, в государственный бюджет изымается доход, полученный в период противоправных действий, но не более чем за последний отчетный год, который предшествовал году, в котором такие действия были выявлены.".
7. В статье 7:
в пункте 2:
подпункт 1) после слов "ее последствий" дополнить словами ", а также о перечислении в государственный бюджет дохода, полученного в результате недобросовестной конкуренции";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) обращаться в суд с исками о пресечении недобросовестной конкуренции и устранении ее последствий, об изъятии в государственный бюджет дохода, полученного в период осуществления недобросовестной конкуренции, о взыскании убытков, причиненных юридическому лицу или индивидуальному предпринимателю, а также потребителям в период
осуществления недобросовестной конкуренции, о признании продукции
контрафактной;";
дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Предписания об устранении нарушений настоящего Закона, внесенные
субъектам рыночных отношений, государственным органам и органам местного
самоуправления, являются обязательными для исполнения, если такие
предписания не были обжалованы в порядке, установленном законодательными
актами.".
Президент
Республики Казахстан
(Специалисты: Склярова И.В.,
Сельдемирова И.Г.)

2. Осы Заңды бұзған жағдайда нарықтық қатынастардың субъектiлерi, мемлекеттiк органдар мен жергiлiктi өзiн-өзiн басқару органдары және олардың лауазымды адамдары:
1) уәкiлеттi органның нұсқамаларына сәйкес жосықсыз бәсеке фактiсi бойынша тәртiп бұзушылықты тоқтатуға, бәсекенi жоюға немесе шектеуге бағытталған келiсiмдi (келiсiлген iс-әрекеттердi) бұзуға немесе өзгертуге және нұсқамада көзделген өзге де iс-әрекеттердi орындауға;
2) жосықсыз бәсеке салдарынан келтiрiлген залалды (зиянды) заңдарда белгiленген тәртiппен өтеуге;
3) жосықсыз бәсеке нәтижесiнде алынған табысты және заң актiлерiнде белгiленген тәртiппен айыппұлды мемлекеттiк бюджетке аударуға мiндеттi. Жосықсыз бәсеке нәтижесiнде алынған табысты аудару мүмкiн болмаған жағдайда, құқыққа қарсы iс-әрекет кезеңiнде алынған, бiрақ осындай iс-әрекеттер анықталған жыл алдындағы соңғы есептiк жылдағыдан аспайтындай табыс мемлекеттiк бюджетке алып қойылады.".
7. 7-бапта:
2-тармақта:
1) тармақша "оның зардаптарын жою туралы" деген сөздерден кейiн ", сондай-ақ жосықсыз бәсеке нәтижесiнде алынған табысты мемлекеттiк бюджетке аудару туралы" деген сөздермен толықтырылсын;
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) жосықсыз бәсекенiң жолын кесу және оның зардаптарын жою туралы, жосықсыз бәсекенi жүзеге асыру кезеңiнде алынған табысты мемлекеттiк бюджетке алып қою туралы, жосықсыз бәсекенi жүзеге асыру кезеңiнде заңды тұлғаға немесе жеке кәсiпкерге, сондай-ақ тұтынушыларға келтiрiлген зиянды өндiрiп алу туралы, өнiмдi контрафактық деп тану туралы талап қойып сотқа жүгiнуге;";
мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Осы Заңды бұзушылықты жою туралы нарықтық қатынастар
субъектiлерiне, мемлекеттiк органдарға және жергiлiктi өзiн-өзi басқару
органдарына енгiзiлген нұсқамалар, егер мұндай нұсқамаларға заң
актiлерiнде белгiленген тәртiппен шағым берiлмеген болса, орындау үшiн
мiндеттi болып табылады.".
Қазақстан Республикасының
Президентi
Мамандар:
Қасымбеков Б.А.
Багарова Ж.А.