О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам особо охраняемых природных территорий
Закон Республики Казахстан от 23 января 2001 г. N 151
Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты
Республики Казахстан:
1. В Закон Республики Казахстан от 15 июля 1997 г.
Z970162_
«Об особо
охраняемых природных территориях» (Ведомости Парламента Республики
Казахстан, 1997 г., N 17-18, ст. 215; 1999 г., N 11, ст. 357):
1) нумерацию глав заменить арабскими цифрами;
2) пункт 2 статьи 2 исключить;
3) статью 5 дополнить частью второй следующего содержания:
«Земельные участки и расположенные на них объекты государственного
природно-заповедного фонда приватизации не подлежат.»;
4) абзац четвертый пункта 1 статьи 6 изложить в следующей редакции:
«вносить предложения по созданию особо охраняемых природных
территорий;»;
5) в статье 7:
пункт 1 дополнить абзацем третьим следующего содержания:
«вносить предложения в уполномоченные органы о разработке и принятии
нормативных правовых актов по вопросам особо охраняемых природных
территорий;»;
в абзаце третьем пункта 1 слово «схем» заменить словом «программ»;
6) в статье 8:
абзац пятый исключить;
абзац седьмой изложить в следующей редакции:
«определяет порядок отнесения земель к особо охраняемым природным территориям и резервирования земель для создания особо охраняемых природных территорий;»;
абзац восьмой изложить в следующей редакции:
«утверждает программы развития особо охраняемых природных территорий;»;
абзац девятый исключить;
абзац одиннадцатый изложить в следующей редакции:
«определяет порядок сноса (выноса) посторонних зданий, сооружений и объектов на особо охраняемых природных территориях, изъятия (выкупа) земельных участков для создания и расширения особо охраняемых природных территорий из земель всех категорий, предоставления в аренду земельных участков, зданий и сооружений на особо охраняемых природных территориях для научной, туристической и рекреационной деятельности;»;
абзацы двенадцатый и пятнадцатый исключить;
7) статью 9 изложить в следующей редакции:
«Статья 9. Компетенция центрального исполнительного органа
Республики Казахстан в области охраны окружающей среды
Центральный исполнительный орган Республики Казахстан в области охраны окружающей среды:
координирует деятельность центральных и местных исполнительных органов и осуществляет методическое руководство в области заповедного дела особо охраняемых природных территорий;
разрабатывает в установленном порядке естественно-научные и технико-экономические обоснования, типовые и индивидуальные положения по особо охраняемым природным территориям;
разрабатывает программы развития особо охраняемых природных территорий;
утверждает правила и методические указания по вопросам особо охраняемых природных территорий;
осуществляет руководство особо охраняемыми природными территориями республиканского значения и обеспечивает проведение в них научных исследований, природоохранных и восстановительных мероприятий;
ведет государственный кадастр объектов природно-заповедного фонда и особо охраняемых природных территорий;
осуществляет государственный контроль особо охраняемых природных территорий;
осуществляет международное сотрудничество в области особо охраняемых природных территорий.»;

Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне ерекше қорғалатын табиғи аумақтар мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2001 жылғы 23 қаңтар N 151-ІІ
Қазақстан Республикасының мына заң актiлерiне өзгерiстер мен
толықтырулар енгiзiлсiн:
1. "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" Қазақстан
Республикасының 1997 жылғы 15 шiлдедегi
Z970162_
Заңына (Қазақстан
Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 17-18, 215-құжат; 1999 ж.,
N 11, 357-құжат):
1) тараулар нөмiрлерi араб сандарына өзгертiлсiн;
2) 2-баптың 2-тармағы алып тасталсын;
3) 5-бап мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Мемлекеттiк табиғи-қорық қорының жер учаскелерi және оларда
орналасқан объектiлерi жекешелендiруге жатпайды.";
4) 6-баптың 1-тармағының төртiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"ерекше қорғалатын табиғи аумақтар құру жөнiнде ұсыныстар енгiзуге;";
5) 7-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы үшiншi абзацпен толықтырылсын:
"уәкiлеттi органдарға ерекше қорғалатын табиғи аумақтар мәселелерi
бойынша нормативтiк құқықтық актiлердi әзiрлеп, қабылдау туралы ұсыныстар
енгiзуге;";
1-тармақтың үшiншi абзацындағы "схемаларын" деген сөз
"бағдарламаларын" деген сөзбен ауыстырылсын.
6) 8-бапта:
бесiншi абзац алып тасталсын;
жетiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"жердi ерекше қорғалатын табиғи аумақтарға жатқызудың және ерекше
қорғалатын табиғи аумақтар құру үшiн жер резервiн жасаудың тәртiбiн
белгiлейдi;";
сегiзiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды дамытудың бағдарламаларын
бекiтедi;";
тоғызыншы абзац алып тасталсын;
он бiрiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"ерекше қорғалатын табиғи аумақтардағы бейтарап үй-жайларды, ғимараттар мен объектiлердi бұзудың (көшiрудiң), барлық санаттағы жердiң есебiнен ерекше қорғалатын табиғи аумақтар құру және оларды кеңейту үшiн жер учаскелерiн алып қоюдың (сатып алудың), ерекше қорғалатын табиғи аумақтардағы жер учаскелерiн, үйлер мен ғимараттарды ғылыми, туристiк және рекреациялық қызмет үшiн жалға берудiң тәртiбiн белгiлейдi;";
он екiншi және он бесiншi абзацтар алып тасталсын;
7) 9-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"9-бап. Қазақстан Республикасының қоршаған ортаны қорғау
саласындағы орталық атқарушы органының құзыретi
Қазақстан Республикасының қоршаған ортаны қорғау саласындағы орталық атқарушы органы:
орталық және жергiлiктi атқарушы органдардың ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың қорық iсi саласындағы қызметiн үйлестiредi және әдiстемелiк басшылықты жүзеге асырады;
белгiленген тәртіппен ерекше қорғалатын табиғи аумақтар бойынша жаратылыс-ғылыми және техникалық-экономикалық негiздемелердi, үлгi және жеке ережелердi әзiрлейдi;
ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды дамытудың бағдарламаларын әзiрлейдi;
ерекше қорғалатын табиғи аумақтар мәселелерi бойынша ережелер мен әдiстемелiк нұсқауларды бекiтедi;
республикалық маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды басқаруды жүзеге асырады және оларда ғылыми зерттеулердiң, табиғатты қорғау және қалпына келтіру іс-шараларының жүргізілуiн қамтамасыз етедi;
табиғи-қорық қоры мен ерекше қорғалатын табиғи аумақтар объектiлерiнiң мемлекеттiк кадастрын жүргiзедi;
ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды мемлекеттiк бақылауды жүзеге асырады;
ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асырады.";

8) в статье 10:
в заголовке и первом абзаце слова «, государственных комитетов», «, государственные комитеты» исключить;
в абзаце втором слова «по охране» и «по схемам развития и размещения» заменить словами «в области охраны» и «по программам развития»;
в абзаце третьем слова «государственных экспертиз» и «по охране»
заменить словами «государственной экологической экспертизы» и «в области
охраны»;
в абзацах четвертом и шестом слова «по охране» заменить словами «в
области охраны»;
9) в статье 11:
в абзаце втором пункта 1 слова «схемы развития и размещения»
заменить словами «программы развития»;
в абзаце третьем пункта 2 слова «по схемам развития и размещения»
заменить словами «по программам развития»;
абзац шестой пункта 2 изложить в следующей редакции:
«принимают решения по установлению охранных зон вокруг особо
охраняемых природных территорий с запрещением в пределах этих зон любой
деятельности, отрицательно влияющей на состояние экологических систем этих
территорий;»;
10) статью 12 изложить в следующей редакции:
«Статья 12. Объекты государственного природно-заповедного фонда и
виды особо охраняемых природных территорий
1. В государственный природно-заповедный фонд включаются следующие
объекты:
зоологические – редкие и находящиеся под угрозой исчезновения виды животных, ценные виды животных, типичные, уникальные и редкие сообщества животных;
ботанические – редкие и находящиеся под угрозой исчезновения виды растений, ценные виды растений, типичные, уникальные и редкие сообщества растений;
лесные – леса особо охраняемых природных территорий, оригинальные образцы лесокультурного производства и полезащитного лесоразведения;
дендрологические – отдельные деревья или их группы, имеющие научное и культурно-историческое значение, оригинальные образцы садово-парковой культуры;
водно-болотные угодья, имеющие международное значение, – естественные и искусственные водоемы, включая морские акватории, служащие в качестве местообитаний типичной флоры и фауны, особенно водоплавающих птиц;
геологические, геоморфологические и гидрогеологические – участки
недр, представляющие особую экологическую, научную, культурную и иную
ценность;
почвенные – типичные, уникальные и редкие почвы в различных
почвенных зонах;
ландшафтные – типичные, уникальные и редкие ландшафты, эталонные
участки нетронутой природы, ландшафты, имеющие особое рекреационное
значение;
водоемы, имеющие особое государственное значение или особую научную
ценность.

8) 10-бапта:
тақырыптағы және бiрiншi абзацтағы ", мемлекеттiк комитеттердiң", ", мемлекеттiк комитеттер" деген сөздер алып тасталсын;
екiншi абзацтағы "дамыту мен орналастыру схемалары бойынша" және "қорғау жөнiндегi" деген сөздер "дамытудың бағдарламалары бойынша" және "қорғау саласындағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшiншi абзацтағы "мемлекеттiк сараптама" және "қорғау жөнiндегi" деген сөздер "мемлекеттiк экологиялық сараптама" және "қорғау саласындағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртiншi және алтыншы абзацтардағы "қорғау жөнiндегi" деген сөздер "қорғау саласындағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 11-бапта:
1-тармақтың екiншi абзацындағы "дамыту мен орналастыру схемаларын" деген сөздер "дамытудың бағдарламаларын" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтың үшiншi абзацындағы "дамыту мен орналастыру схемалары жөнiнде" деген сөздер "дамытудың бағдарламалары жөнiнде" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтың алтыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың айналасына, осы аумақтардың экологиялық жүйесiнiң жай-күйiне терiс әсер ететiн кез-келген қызметке осы аймақтардың шегiнде тыйым сала отырып, қорғаныш өңiрлерiн белгiлеу жөнiнде шешiмдер қабылдайды;";
10) 12-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"12-бап. Мемлекеттiк табиғи-қорық қорының объектiлерi және
ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың түрлерi
1. Мемлекеттiк табиғи-қорық қорына мына объектiлер енгiзiледi:
зоологиялық объектiлер - жануарлардың сирек кездесетiн және құрып кету қаупі төнген түрлерi, жануарлардың құнды түрлері, жануарлардың типтiк, бiрегей және сирек кездесетiн тобы;
ботаникалық объектiлер - өсiмдiктердiң сирек кездесетiн және құрып кету қаупі төнген түрлері, өсімдіктердiң құнды түрлерi, өсiмдiктердiң типтiк, бiрегей және сирек кездесетiн тобы;
орман объектiлерi - ерекше қорғалатын табиғи аумақтардағы ормандар, орман-дақылдық өндiрiсi мен егiстiктi қорғайтын орман өсiрудiң бiрегей үлгiлерi;
дендрологиялық объектiлер - ғылыми және мәдени-тарихи маңызы бар жекелеген ағаштар немесе олардың топтары, бау-парк дақылдарының бiрегей үлгiлерi;
халықаралық маңызы бар сулы-батпақты алқаптар объектiлерi - теңiз айдындарын қоса алғанда, дағдылы өсiмдiктер мен жануарлар дүниесiн, әсiресе су құстары мекендейтiн жер ретiнде пайдаланылатын табиғи және жасанды су қоймалары;
геологиялық, геоморфологиялық және гидрогеологиялық объектiлер - жер
қойнауының экологиялық, ғылыми, мәдени және өзге де жағынан ерекше құнды
учаскелерi;
топырақ объектiлерi - әртүрлi топырақ аймақтарындағы типтiк, бiрегей
және сирек кездесетiн топырақтар;
ландшафттық объектiлер - типтiк, бiрегей және сирек кездесетiн
ландшафттар, ту табиғаттың эталондық учаскелерi, ерекше рекреациялық
маңызы бар ландшафттар;
мемлекеттiк ерекше маңызы немесе ғылыми ерекше құндылығы бар су
қоймалары.

2. В Республике Казахстан, в зависимости от целей создания, режимов
охраны и особенностей использования объектов государственного
природно-заповедного фонда, создаются следующие виды особо охраняемых
природных территорий:
государственные природные заповедники, включая биосферные;
государственные национальные природные парки;
государственные природные резерваты;
государственные природные парки;
государственные памятники природы;
государственные заповедные зоны;
государственные природные заказники;
государственные зоологические парки;
государственные ботанические сады;
государственные дендрологические парки;
государственные природные заповедники-сепортеры.
Законодательством Республики Казахстан могут быть предусмотрены и
иные виды особо охраняемых природных территорий.»;
11) в пункте 2 статьи 13 слова «центральными исполнительными
органами» заменить словами «центральным исполнительным органом в области
охраны окружающей среды»;
12) статью 14 исключить;
13) в пункте 1 статьи 15 слово «схемами» заменить словом
«программами»;
14) статью 16 изложить в следующей редакции:
«Статья 16. Обоснования создания особо охраняемых природных территорий
1. Особо охраняемые природные территории создаются в соответствии с естественно-научными, технико-экономическими обоснованиями, разрабатываемыми по единым методикам.
2. Естественно-научным обоснованием определяется уникальность и значимость объектов природно-заповедного фонда, дается оценка экологического состояния природных комплексов и вносятся предложения по их охране, восстановлению и использованию, обосновывается выбор вида и категории особо охраняемой природной территории, ее границ, площади и функциональных зон.
3. Технико-экономическим обоснованием и входящим в его состав проектом отвода земель определяются:
границы и площади земель, передаваемых в состав особо охраняемой природной территории;
затраты, связанные с выкупом земельных участков у собственников этих земель и (или) покрытием убытков по их изъятию;
функциональное зонирование территории, режим охраны и условия регулируемого рекреационного и ограниченного хозяйственного использования природных ресурсов в пределах этих зон;
мероприятия и расходы по организации, содержанию и развитию особо охраняемой природной территории.
4. Проекты естественно-научных, технико-экономических обоснований, проекты отвода земель подлежат государственной экологической экспертизе и утверждению центральным исполнительным органом в области охраны окружающей среды.»;
15) в статье 17 слова «государственных экспертиз и центрального исполнительного органа по охране окружающей среды» заменить словами «государственной экологической экспертизы и центрального исполнительного органа в области охраны окружающей среды.»;

2. Қазақстан Республикасында мемлекеттiк табиғи-қорық қоры
объектiлерiнiң құрылу мақсатына, қорғау режимiне және пайдалану
ерекшелiктеріне байланысты ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың мынадай
түрлерi құрылады:
биосфералық қорықтарды қоса алғанда, мемлекеттiк табиғи қорықтар;
мемлекеттiк ұлттық табиғи парктер;
мемлекеттiк табиғи резерваттар;
мемлекеттік табиғи парктер;
мемлекеттiк табиғат ескерткiштерi;
мемлекеттiк қорық өңiрлерi;
мемлекеттiк табиғи заказниктер;
мемлекеттiк зоологиялық парктер;
мемлекеттiк ботаникалық бактар;
мемлекеттiк дендрологиялық парктер;
мемлекеттiк табиғи қорықтар-сепортерлер.
Қазақстан Республикасының заңдарымен ерекше қорғалатын табиғи
аумақтардың өзге де түрлерi көзделуi мүмкiн.";
11) 13-баптың 2-тармағындағы "орталық атқарушы органдармен" деген
сөздер "қоршаған ортаны қорғау саласындағы орталық атқарушы органның"
деген сөздермен ауыстырылсын;
12) 14-бап алып тасталсын;
13) 15-баптың 1-тармағындағы "схемаларына" деген сөз
"бағдарламаларына" деген сөзбен ауыстырылсын;
14) 16-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"16-бап. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды құру негiздемелерi
1. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар бiрыңғай әдiстемелер бойынша әзiрленетiн жаратылыс-ғылыми, техникалық-экономикалық негіздемелерге сәйкес құрылады.
2. Жаратылыс-ғылыми негiздеме табиғи-қорық қоры объектiлерiнiң бiрегейлiгiн және маңыздылығын анықтайды, табиғи кешендердiң экологиялық жай-күйiне баға бередi және оларды қорғау, қалпына келтiру мен пайдалану жөнiнде ұсыныстар енгізедi, ерекше қорғалатын табиғи аумақтың, оның шекараларының, алаңдарының және функционалдық аймақтарының түрi мен санатын таңдауды негiздейдi.
3. Техникалық-экономикалық негiздеме және оның құрамына енетiн жер бөлу жобасы:
ерекше қорғалатын табиғи аумақтың құрамына берiлетiн жерлердiң шекарасы мен көлемiн;
осы жердiң меншiк иелерiнен жер учаскелерiн сатып алуға және (немесе) оларды алып қоюдағы залалдарды жабуға байланысты шығындарды;
осы аймақтардың шегiнде аумақты функционалдық аймаққа бөлудi, табиғи ресурстарды қорғау режимi мен реттелетiн рекреациялық және шектелген шаруашылық пайдалану шарттарын;
ерекше қорғалатын табиғи аумақты ұйымдастыру, ұстау және дамыту жөнiндегі шаралар мен шығыстарды анықтайды.
4. Жаратылыс-ғылыми, техникалық-экономикалық негiздемелердiң жобалары, жер бөлу жобалары мемлекеттiк экологиялық сараптамадан өткiзiлуге және қоршаған ортаны қорғау саласындағы орталық атқарушы органда бекiтiлуге тиiс;";
15) 17-баптағы "мемлекеттiк сараптамалар мен қоршаған ортаны қорғау жөнiндегi орталық атқарушы органның" деген сөздер "мемлекеттік экологиялық сараптама мен қоршаған ортаны қорғау саласындағы орталық атқарушы органның" деген сөздермен ауыстырылсын";

16) в статье 18:
в пункте 1 слова «по охране» заменить словами «в области охраны»;
в абзаце третьем пункта 2 слова «охранной, санитарно-защитной и иной защитной зоны этой территории;» заменить словами «ее охранной зоны;»;
в пункте 3 слова «по охране» заменить словами «в области охраны»;
17) статью 19 изложить в следующей редакции:
«Статья 19. Правовое положение отдельных видов особо охраняемых
природных территорий
Государственные природные заповедники, включая биосферные, государственные национальные природные парки, государственные природные резерваты, государственные природные парки, государственные зоологические парки, государственные ботанические сады, государственные дендрологические парки, государственные природные заповедники-сепортеры, являются юридическими лицами в форме государственного учреждения.»;
18) пункт 1 статьи 20 изложить в следующей редакции:
«1. Особо охраняемые природные территории, являющиеся юридическими лицами, могут иметь свою символику (флаги, вымпелы, эмблемы и другое), которая должна включать в себя полное или официальное сокращенное наименование конкретно этой территории.»;
19) заголовок статьи 23 изложить в следующей редакции:
«Статья 23. Общие правила охраны особо охраняемых природных
территорий»;
20) статью 24 изложить в следующей редакции:
«Статья 24. Охранные зоны особо охраняемых природных территорий
1. Для защиты от неблагоприятных внешних воздействий вокруг особо охраняемых природных территорий могут устанавливаться охранные зоны с запрещением в пределах этих зон любой деятельности, отрицательно влияющей на состояние и восстановление экологических систем данных территорий.
2. Размеры, границы, режимы и порядок использования природных ресурсов охранных зон устанавливаются местными исполнительными органами по согласованию с центральным исполнительным органом в области охраны окружающей среды.
Земли охранных зон обозначаются на местности специальными знаками.»;
21) абзац шестой пункта 1 статьи 26 изложить в следующей редакции:
«охрана, размножение, разведение и восстановление в природной среде редких и находящихся под угрозой исчезновения видов животных и растений;»;
22) статью 27 изложить в следующей редакции:
«Статья 27. Организация восстановления государственного
природно-заповедного фонда особо охраняемых природных
территорий
Организация восстановления государственного природно-заповедного фонда, защитных мероприятий по предупреждению и ликвидации вредных воздействий на экологические системы особо охраняемых природных территорий осуществляется специальными службами соответствующих природо-охранных учреждений, государственных органов, в ведении которых находятся эти территории, или привлекаемыми организациями.»;

16) 18-бапта:
1-тармақтағы "қорғау жөнiндегi" деген сөздер "қорғау саласындағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтың үшiншi абзацындағы "күзет, санитариялық-қорғаныш және осы аумақтың өзге де қорғаныш өңiрлерiнiң" деген сөздер "оның қорғаныш аймағының" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтағы "қорғау жөнiндегi" деген сөздер "қорғау саласындағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
17) 19-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"19-бап. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жекелеген
түрлерiнің құқықтық жағдайы
Биосфералық қорықтарды қоса алғанда, мемлекеттiк табиғи қорықтар, мемлекеттiк ұлттық табиғи парктер, мемлекеттiк табиғи резерваттар, мемлекеттiк табиғи парктер, мемлекеттiк зоологиялық парктер, мемлекеттiк ботаникалық бақтар, мемлекеттiк дендрологиялық парктер, мемлекеттiк табиғи қорықтар-сепортерлер мемлекеттiк мекеме нысанындағы заңды тұлғалар болып табылады.";
18) 20-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Заңды тұлғалар болып табылатын ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың өз рәмiздерi (жалаулары, вымпельдерi, эмблемалары және басқалары) болуы мүмкiн, олар нақты сол аумақтың толық немесе ресми қысқартылған атауын қамтуға тиiс.";
19) 23-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"23-бап. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды қорғаудың жалпы
ережелерi";
20) 24-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"24-бап. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың қорғалатын
аймақтары
1. Қолайсыз сыртқы ықпалдардан қорғау үшiн ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың айналасына сол аймақтар шегiнде осы аумақтардың экологиялық жүйелерiнiң жай-күйiне және қалпына келтiрiлуіне теріс ықпал ететiн қандай да болсын қызметке тыйым салынатын қорғаныш аймақтары белгiленуi мүмкiн.
2. Қорғаныш аймақтары табиғи ресурстарының көлемiн, шекарасын, режимiн және пайдалану тәртiбiн қоршаған ортаны қорғау саласындағы орталық атқарушы органның келiсiмiмен жергiлiктi атқарушы органдар белгiлейдi.
Қорғаныш аймақтарының жерi арнайы белгiлермен белгiленедi;";
21) 26-баптың 1-тармағының алтыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жануарлар мен өсiмдiктердiң сирек кездесетiн және құрып кету қаупi төнген түрлерiн қорғау көбейту, өсiру және табиғи ортада қалпына келтiру;";
22) 27-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"27-бап. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың мемлекеттiк
табиғи-қорық қорын қалпына келтiрудi ұйымдастыру
Мемлекеттiк табиғи-қорық қорын қалпына келтiрудi, ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың экологиялық жүйесiне зиянды әсердiң алдын алу және жою жөнiндегi қорғау шараларын ұйымдастыруды осы аумақтар қарауында болатын тиiстi табиғат қорғау мекемелерiнiң, мемлекеттiк органдардың арнаулы қызметтерi немесе оған тартылатын ұйымдар жүзеге асырады.";

23) дополнить главой 5-1 следующего содержания:
«Глава 5-1. Организация охраны особо охраняемых природных территорий
Статья 27-1. Охрана природных комплексов и объектов государственных
природных заповедников, включая биосферные,
государственных национальных природных парков и
государственных природных резерватов
1. Охрана природных комплексов и объектов государственных природных заповедников, включая биосферные, государственных национальных природных парков, государственных природных резерватов осуществляется государственной инспекцией по охране их территорий, работники которой входят в штат этих государственных учреждений.
2. Директора государственных природных заповедников, включая биосферные, государственных национальных природных парков, государственных природных резерватов и их заместители являются соответственно главными государственными инспекторами и их заместителями по охране территорий государственных природных заповедников, включая биосферные, государственных национальных природных парков и государственных природных резерватов.
Статья 27-2. Права государственных инспекторов по охране территорий
государственных природных заповедников, государственных
национальных природных парков, государственных природных
резерватов
1. Работники государственных природных заповедников, государственных национальных природных парков, государственных природных резерватов, являющиеся государственными инспекторами по охране этих особо охраняемых природных территорий, в соответствии с законодательством Республики Казахстан имеют право:
проверять у лиц, находящихся на территориях государственных природных заповедников, государственных национальных природных парков, государственных природных резерватов, разрешение на право пребывания на указанных особо охраняемых природных территориях;
проверять документы на право осуществления природопользования и иной деятельности на территориях охранных зон, прилегающих к территориям государственных природных заповедников, государственных национальных природных парков, государственных природных резерватов;
задерживать на территориях государственных природных заповедников, государственных национальных природных парков, государственных природных резерватов и их охранных зон лиц, нарушивших законодательство Республики Казахстан об особо охраняемых природных территориях, и доставлять указанных нарушителей в правоохранительные органы;
направлять материалы о привлечении лиц, виновных в нарушениях установленного режима государственных природных заповедников, государственных национальных природных парков, государственных природных резерватов, к административной ответственности;
изымать у нарушителей законодательства Республики Казахстан об особо охраняемых природных территориях продукцию и орудия незаконного природопользования, транспортные средства, а также соответствующие документы;
производить на территориях государственных природных заповедников, государственных национальных природных парков, государственных природных резерватов и их охранных зон досмотр транспортных средств;
беспрепятственно посещать любые объекты, находящиеся на территориях государственных природных заповедников, государственных национальных природных парков, государственных природных резерватов, их охранных зон, для проверки соблюдения требований законодательства Республики Казахстан об особо охраняемых природных территориях;
приостанавливать хозяйственную и иную деятельность, не соответствующую режиму особой охраны государственных природных заповедников, государственных национальных природных парков, государственных природных резерватов и их охранных зон;
предъявлять иски физическим и юридическим лицам о взыскании в пользу государственных природных заповедников, государственных национальных природных парков, государственных природных резерватов средств в счет возмещения ущерба, нанесенного природным комплексам и объектам государственных природных заповедников, государственных национальных природных парков, государственных природных резерватов, их охранных зон в результате нарушений установленного режима их охраны;
в случаях, предусмотренных законодательством, направлять материалы о нарушениях законодательства Республики Казахстан об особо охраняемых природных территориях в правоохранительные органы.

23) Мынадай мазмұндағы 5-1-тараумен толықтырылсын:
"5-1-тарау. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды қорғауды
ұйымдастыру
27-1-бап. Биосфералық қорықтарды қоса алғанда, мемлекеттiк
табиғи қорықтардың, мемлекеттiк ұлттық табиғи
парктердiң және мемлекеттiк табиғи резерваттардың
табиғи кешендерi мен объектiлерiн қорғау
1. Биосфералық қорықтарды қоса алғанда, мемлекеттiк табиғи қорықтардың, мемлекеттiк ұлттық табиғи парктердiң, мемлекеттiк табиғи резерваттардың табиғи кешендерi мен объектiлерiн қорғауды, қызметкерлерi осы мемлекеттiк мекеменiң штатына кiретiн, олардың аумақтарын қорғау жөнiндегi арнаулы мемлекеттiк инспекция жүзеге асырады.
2. Биосфералық қорықтарды қоса алғанда, мемлекеттiк табиғи қорықтардың, мемлекеттiк ұлттық парктердiң, мемлекеттiк табиғи резерваттардың директорлары және олардың орынбасарлары тиiсiнше биосфералық қорықтарды қоса алғанда, мемлекеттiк табиғи қорықтардың, мемлекеттiк ұлттық табиғи парктердiң және мемлекеттiк табиғи резерваттардың аумақтарын қорғау жөнiндегi бас мемлекеттiк инспекторлар және олардың орынбасарлары болып табылады.
27-2-бап. Мемлекеттiк табиғи қорықтар, мемлекеттiк ұлттық
табиғи парктер, мемлекеттiк табиғи резерваттар
аумақтарын қорғау жөнiндегi мемлекеттiк
инспекторлардың құқықтары
1. Мемлекеттiк табиғи қорықтардың, мемлекеттiк ұлттық табиғи парктердiң, мемлекеттiк табиғи резерваттардың осы ерекше қорғалатын аумақтарды қорғау жөнiндегi мемлекеттiк инспекторлар болып табылатын қызметкерлерiнiң Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес:
мемлекеттiк табиғи қорықтар, мемлекеттiк ұлттық табиғи парктер, мемлекеттiк табиғи резерваттар аумақтарындағы адамдардың аталған ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда болу құқығына рұқсатты тексеруге;
мемлекеттiк табиғи қорықтар, мемлекеттiк ұлттық табиғи парктер, мемлекеттiк табиғи резерваттар аумақтарына жапсарлас жатқан қорғаныш аймақтары аумақтарында табиғат пайдалануды және өзге де қызметтi жүзеге асыру құқығына құжаттарды тексеруге;
мемлекеттiк табиғи қорықтар, мемлекеттiк ұлттық табиғи парктер, мемлекеттiк табиғи резерваттар аумақтарында және олардың қорғаныш аймақтарында Қазақстан Республикасының ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы заңдарын бұзған адамдарды ұстауға және аталған тәртiп бұзушыларды құқық қорғау органдарына жеткiзуге;
мемлекеттiк табиғи қорықтардың, мемлекеттiк ұлттық табиғи парктердiң, мемлекеттiк табиғи резерваттардың белгiленген режимiн бұзуға кiнәлi адамдарды әкiмшiлiк жауапқа тарту туралы материалдарды жiберуге;
Қазақстан Республикасының ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы заңдарын бұзушылардан заңсыз табиғат пайдалану өнiмдерi мен құралдарын, көлiк құралдарын, сондай-ақ тиiстi құжаттарды алып қоюға;
мемлекеттiк табиғи қорықтар, мемлекеттiк ұлттық табиғи парктер, мемлекеттiк табиғи резерваттар аумақтарында және олардың қорғаныш аймақтарында көлiк құралдарына тексеру жүргiзуге;
мемлекеттiк табиғи қорықтар, мемлекеттiк ұлттық табиғи парктер, мемлекеттiк табиғи резерваттар аумақтарында және олардың қорғаныш аймақтарында орналасқан кез келген объектiлерге Қазақстан Республикасының ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы заңдары талаптарының сақталуын тексеру үшiн кедергiсiз баруға;
мемлекеттiк табиғи қорықтарды, мемлекеттiк ұлттық табиғи парктердi, мемлекеттiк табиғи резерваттарды және олардың қорғаныш аймақтарын ерекше қорғау режимiне сәйкес келмейтiн шаруашылық және өзге де қызметтi тоқтата тұруға;
мемлекеттiк табиғи қорықтардың, мемлекеттiк ұлттық табиғи парктердiң, мемлекеттiк табиғи резерваттардың, олардың қорғаныш аймақтарының табиғи кешендерi мен объектiлерiне оларды қорғаудың белгiленген режимiн бұзу салдарынан келтiрiлген залалдың орнын толтыру есебiнен мемлекеттiк табиғи қорықтардың, мемлекеттiк ұлттық табиғи парктердiң, мемлекеттiк табиғи резерваттардың пайдасына қаражат өндiрiп алу туралы жеке және заңды тұлғаларға талап-арыз келтiру;
заңдармен көзделген жағдайларда Қазақстан Республикасының ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы заңдарының бұзылғандығы туралы материалдарды құқық қорғау органдарына жiберуге құқығы бар.

2. Государственным инспекторам по охране территорий государственных природных заповедников, государственных национальных природных парков, государственных природных резерватов при осуществлении возложенных на них настоящим Законом задач разрешено ношение служебного оружия и применение специальных средств при исполнении служебных обязанностей.
Порядок приобретения, хранения и применения служебного оружия и специальных средств регулируется законодательными актами Республики Казахстан. Z980339_ V940002_
3. Государственные инспектора по охране территорий государственных природных заповедников, государственных национальных природных парков, государственных природных резерватов обеспечиваются бронежилетами и другими средствами индивидуальной защиты.
4. Государственные инспектора по охране территорий государственных природных заповедников, государственных национальных природных парков и государственных природных резерватов подлежат обязательному государственному страхованию в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Статья 27-3. Охрана территорий государственных природных парков,
государственных природных заказников и иных видов особо
охраняемых природных территорий
1. Охрана территорий государственных природных заказников осуществляется центральными исполнительными органами, в ведении которых они находятся, в порядке, предусмотренном законодательными и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан. P930607_ Р961486_
2. Охрана территорий государственных природных парков и других особо охраняемых природных территорий местного значения осуществляется исполнительными органами, в ведении которых они находятся, в порядке, предусмотренном законодательными и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
3. Работники, осуществляющие охрану территорий государственных природных заказников, государственных природных парков и других особо охраняемых природных территорий местного значения, пользуются теми же правами, что и государственные инспектора по охране территорий государственных природных заповедников, государственных национальных природных парков и государственных природных резерватов.»;
24) в статье 29:
абзац шестой пункта 1 изложить в следующей редакции:
«разработка научных основ восстановления популяций редких и находящихся под угрозой исчезновения видов диких животных и дикорастущих растений.»;
пункт 2 изложить в следующей редакции:
«2. Методическое руководство и координацию научных исследований на особо охраняемых природных территориях совместно осуществляют центральные исполнительные органы в области охраны окружающей среды и в сфере науки.»;

2. Мемлекеттiк табиғи қорықтар, мемлекеттiк ұлттық табиғи парктер, мемлекеттiк табиғи резерваттар аумақтарын қорғау жөнiндегi мемлекеттiк инспекторларға осы Заңмен өздерiне жүктелген мiндеттердi жүзеге асыру кезiнде қызмет мiндеттерiн орындаған жағдайда қызметтiк қаруын алып жүруге және арнайы құралдарды қолдануға рұқсат берiледi.
Қызметтiк атыс қаруы мен арнайы құралдарды алу, сақтау және қолдану тәртiбi Қазақстан Республикасының заңдарымен реттеледi. Z980339_ V940002_
3. Мемлекеттiк табиғи қорықтар, мемлекеттiк ұлттық табиғи парктер, мемлекеттiк табиғи резерваттар аумақтарын қорғау жөнiндегі мемлекеттiк инспекторлар сауыт кеудешелермен және жеке қорғаныстың басқа да құралдарымен қамтамасыз етiледi.
4. Мемлекеттiк табиғи қорықтар, мемлекеттiк ұлттық табиғи парктер, мемлекеттiк табиғи резерваттар аумақтарын қорғау жөнiндегi мемлекеттiк инспекторлар Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мiндеттi мемлекеттiк сақтандырылуға тиiс.
27-3-бап. Мемлекеттiк табиғи парктердiң, мемлекеттiк табиғи
заказниктердiң және ерекше қорғалатын табиғи
аумақтардың өзге де түрлерiн қорғау
1. Мемлекеттiк табиғи заказниктердiң аумақтарын қорғауды олар қарауында болатын орталық атқарушы органдар Қазақстан Республикасының заң және өзге де нормативтiк құқықтық актiлерiнде көзделген тәртiппен жүзеге асырады. P930607_ Р961486_
2. Мемлекеттiк табиғи парктердiң аумақтары мен басқа да жергiлiктi маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды қорғауды олар қарауында болатын атқарушы органдар Қазақстан Республикасының заң және өзге де нормативтiк құқықтық актiлерiнде көзделген тәртiппен жүзеге асырады.
3. Мемлекеттiк табиғи заказниктер, мемлекеттiк табиғи парктер аумақтарын және басқа да жергiлiктi маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды қорғауды жүзеге асыратын қызметкерлер мемлекеттiк табиғи қорықтар, мемлекеттiк ұлттық табиғи парктер және мемлекеттiк табиғи резерваттар аумақтарын қорғау жөнiндегi мемлекеттiк инспекторлар пайдаланатын құқықтарды пайдаланады.";
24) 29-бапта:
1-тармақтың алтыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жабайы жануарлар мен жабайы өсiмдiктердiң сирек кездесетiн және құрып кету қаупi төнген түрлерiнiң көбеюiн қалпына келтiрудің ғылыми негiздерiн әзiрлеу";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардағы ғылыми зерттеулердi әдiстемелiк басшылық пен үйлестiрудi қоршаған ортаны қорғау саласындағы және ғылым саласындағы орталық атқарушы органдар бiрлесiп жүзеге асырады.";

25) в пункте 2 статьи 33 слова «по охране» заменить словами «в области охраны»;
26) статью 34 изложить в следующей редакции:
«Статья 34. Понятие государственного природного заповедника
1. Государственный природный заповедник - особо охраняемая природная территория, предназначенная для сохранения и изучения в естественном состоянии и развитии природных процессов, типичных и уникальных экологических систем, биологического разнообразия и генетического фонда растительного и животного мира.
2. На всей территории государственных природных заповедников устанавливается заповедный режим охраны, исключающий хозяйственную эксплуатацию природных ресурсов.»;
27) в пункте 1 статьи 35:
абзац первый изложить в следующей редакции:
«1. В государственных природных заповедниках кроме общих мер охраны, указанных в статье 23 настоящего Закона, также запрещаются:»;
в абзаце пятом слова «главного пользования» заменить словами «, за исключением санитарных и прочих рубок, необходимых для проведения лесозащитных мероприятий и функционирования заповедников»;
в абзаце седьмом слово «рыболовство» заменить словами «промысловое рыболовство»;
абзац восьмой изложить в следующей редакции:
«интродукция новых для флоры и фауны видов растений и животных;»;
28) статью 37 изложить в следующей редакции:
«Статья 37. Особенности использования государственных природных
заповедников в культурно-просветительных, учебных,
туристических, рекреационных и иных целях
В государственных природных заповедниках, на специально выделенных участках, не включающих особо ценные экологические системы и объекты, допускаются в порядке, устанавливаемом уполномоченным органом:
организация и устройство экскурсионных экологических маршрутов, туристических троп и стоянок, размещение музеев и экспозиций под открытым небом;
спортивный и любительский лов рыбы;
сбор грибов, орехов, ягод, лекарственных растений, сенокошение для нужд работников заповедника и постоянно проживающих на его территории граждан;
выпас личного скота работников заповедников, а также иных граждан, постоянно проживающих на их территории.»;
29) дополнить статьей 38-1 следующего содержания:
«Статья 38-1. Государственные природные заповедники-сепортеры
1. Государственный природный заповедник-сепортер - особо охраняемая природная территория республиканского значения с заповедным режимом охраны, предназначенная для восстановления и изучения нарушенных антропогенной деятельностью уникальных природных комплексов, не способных к естественной регенерации.
2. Режим охраны, организация научной деятельности и использование государственных природных заповедников-сепортеров в культурно-просветительных, учебных и туристических целях осуществляется в порядке, предусмотренном для государственных природных заповедников.»;

25) 33-баптың 2-тармағындағы "қорғау жөнiндегi" деген сөздер "қорғау саласындағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
26) 34-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"34-бап. Мемлекеттiк табиғи қорық ұғымы
1. Мемлекеттiк табиғи қорық - табиғи процестердiң, тұрпатты және бiрегей экологиялық, жүйелердiң, өсiмдiктер мен жануарлар дүниесiнiң биологиялық алуан түрлiлiгi мен генетикалық қорын табиғи жағдайда сақтап, дамуын зерттеуге арналған ерекше қорғалатын табиғи аумақ.
2. Мемлекеттiк табиғи қорықтардың бүкiл аумағында табиғи ресурстарды шаруашылық жүргiзу үшiн пайдалануды болғызбайтын қорғаудың қорықтық режимi белгiленедi.";
27) 35-баптың 1-тармағында:
бiрiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мемлекеттiк табиғи қорықтарда, осы Заңның 23-бабында көрсетiлген жалпы қорғау шараларын қоспағанда;";
бесiншi абзацтағы "басты мақсатта пайдаланылатын" деген сөздер "орман қорғау шараларын жүргiзу және қорықтардың қызмет етуi үшін қажеттi санитариялық және өзге де кесулердi қоспағанда," деген сөздермен ауыстырылсын;
жетiншi абзацтағы "балық аулауға" деген сөздер "кәсiпшiлiк балық аулауға" деген сөздермен ауыстырылсын;
сегiзiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"флоралар мен фауналар үшiн өсiмдiктер мен жануарлардың жаңа түрлерiн жаңа жағдайларға бейiмдеуге";
28) 37-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"37-бап. Мемлекеттiк табиғи қорықтарды мәдени-ағарту, оқу, туристiк,
рекреациялық және өзге де мақсаттарға пайдаланудың
ерекшелiктерi
Мемлекеттiк табиғи қорықтарда, құрамына айрықша құнды экологиялық жүйелер мен объектiлер кiрмейтiн арнайы бөлiнген учаскелерде уәкiлеттi орган белгiлейтiн тәртiппен:
экскурсиялық экологиялық маршруттар ұйымдастыруға және туристiк соқпақтар мен тұрақтар салуға, ашық аспан астында мұражайлар мен экспозициялар орналастыруға;
спорттық және әуесқойлық балық аулауға;
қорық қызметкерлерiнiң және оның аумағында тұрақты тұратын азаматтарға өз қажеттерi үшiн саңырауқұлақ, жаңғақ, жидек, дәрiлiк өсiмдiктер жинауға, шөп шабуға;
қорық қызметкерлерiнiң, сондай-ақ оның аумағында тұрақты тұратын өзге де азаматтардың жеке малын жаюға жол берiледi.";
29) мынадай мазмұндағы 38-1-баппен толықтырылсын:
"38-1-бап. Мемлекеттiк табиғи қорықтар-сепортерлер
1. Мемлекеттiк табиғи қорық-сепортер - қорық режимiмен қорғалатын, республикалық маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақ, ол табиғи қайта түлеуге бейiмi жоқ, адам әрекетiнен бұзылған бiрегей табиғи кешендердi қалпына келтiруге және зерделеуге арналған.
2. Мемлекеттiк табиғи қорықтар-сепортерлердi қорғау режимi олардың ғылыми қызметiн және оларды мәдени-ағарту, оқу және туристiк мақсаттарға пайдалануды ұйымдастыру мемлекеттiк табиғи қорықтар үшiн көзделген тәртiппен жүзеге асырылады.";

30) пункт 1 статьи 39 изложить в следующей редакции:
«1. Государственный национальный природный парк - особо охраняемая
природная территория, предназначенная для сохранения, восстановления и
многопрофильного использования природных и историко-культурных комплексов
и объектов, имеющих особую экологическую, рекреационную и научную
ценность.»;
31) заголовок и пункты 1, 2 статьи 40 изложить в следующей редакции:
«Статья 40. Зонирование и особенности использования территорий
государственных национальных природных парков
1. В зависимости от режимов охраны и целей использования природных
комплексов в государственных национальных природных парках выделяются
следующие функциональные зоны и подзоны:
1) заповедного режима;
2) заказного режима с подзонами:
рекреационного использования;
административно-производственного назначения;
обслуживания посетителей и туристов;
ограниченной хозяйственной деятельности.
2. В пределах заповедных зон национальных парков запрещается любая хозяйственная деятельность, рекреационное использование и действует режим, соответствующий режиму особой охраны территорий государственных природных заповедников.
В зонах заказного режима обеспечиваются условия для сохранения природных комплексов и объектов, на территории которых допускается строго регулируемое их использование, в том числе в подзонах рекреационного использования, ограниченной хозяйственной деятельности, административно-производственного назначения и обслуживания посетителей, допускаются спортивная, любительская охота и рыболовство, строительство и эксплуатация рекреационных центров, гостиниц, кемпингов, музеев и других объектов обслуживания туристов.»;
32) дополнить главой 8-1 следующего содержания:
«Глава 8-1. Государственные природные резерваты
Статья 40-1. Понятие государственного природного резервата
1. Государственный природный резерват - особо охраняемая природная территория с различными режимами охраны, предназначенная для сохранения и восстановления ландшафтного и биологического разнообразия, обеспечения устойчивого развития и сбалансированного использования природных ресурсов на данной территории.
2. Государственные природные резерваты имеют категорию республиканского значения.
Статья 40-2. Особенности зонирования территории и режима охраны
государственных природных резерватов
В государственных природных резерватах выделяются следующие функциональные зоны:
1) зона заповедного ядра представляет собой наименее нарушенную вмешательством человека часть территории с заповедным режимом охраны и предназначена для сохранения ландшафтного и биологического разнообразия в естественном развитии;

30) 39-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мемлекеттiк ұлттық табиғи парк - айрықша экологиялық, рекреациялық және ғылыми жағынан ерекше құнды табиғи және тарихи-мәдени кешендер мен объектiлердi сақтауға, қалпына келтiруге және сан-салалы пайдалануға арналған ерекше қорғалатын табиғи аумақ.";
31) 40-баптың атауы мен 1, 2-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"40-бап. Мемлекеттiк ұлттық табиғи парк аумақтарын аймақтарға
бөлу және оларды пайдаланудың ерекшелiктерi
1. Мемлекеттiк ұлттық табиғи парктерде табиғи кешендердi қорғау режимiне және пайдалану мақсаттарына қарай мынадай функционалдық аймақтар мен шағын аймақтар ерекшеленедi:
1) қорық режимiндегi;
2) мынадай шағын аймақтары бар заказдық режимдегi:
рекреациялық пайдалану;
әкiмшiлiк-өндiрiстiк мақсаттағы;
келушiлер мен туристерге қызмет көрсету;
шектеулi шаруашылық қызмет.
2. Ұлттық парктердiң қорық аймақтарының шегiнде кез-келген шаруашылық қызметке, рекреациялық пайдалануға тыйым салынады және онда мемлекеттiк табиғи қорықтардың ерекше қорғалатын аумақтарының режимiне сәйкес келетiн режим қолданылады.
Заказдық режим аймақтарында табиғи кешендер мен объектiлердi сақтауға арналған жағдайлар қамтамасыз етiлiп, сол аумақта оларды қатаң реттей отырып пайдалануға, соның iшiнде: рекреациялық пайдалану, шектеулi шаруашылық қызмет, әкiмшiлiк-өндiрiстiк мақсаттағы және келушiлерге қызмет көрсету шағын аймақтарында спорттық және әуесқойлық аң аулау мен балық аулау, рекреациялық орталықтардың, қонақ үйлердiң, кемпингтердiң, мұражайлар мен туристерге қызмет көрсететiн басқа да объектiлердiң құрылысын салуға және пайдалануға беруге жол берiледi.";
32) мынадай мазмұндағы 8-1-тараумен толықтырылсын:
"8-1-тарау. Мемлекеттiк табиғи резерваттар
40-1-бап. Мемлекеттiк табиғи резерват ұғымы
1. Мемлекеттiк табиғи резерват - осы аумақтағы ландшафттық және биологиялық алуан түрлiлiктi сақтауға және қалпына келтiруге, табиғи ресурстардың тұрақты дамуы мен теңгермелi пайдаланылуын қамтамасыз етуге арналған әртүрлi қорғау режимдерi бар ерекше қорғалатын табиғи аумақ.
2. Мемлекеттiк табиғи резерваттардың республикалық маңызы бар санаты болады.
40-2-бап. Мемлекеттiк табиғи резерваттардың аумақтарын
аймақтарға бөлу және оларды қорғау режимiнiң
ерекшелiктерi
Мемлекеттiк табиғи резерваттарда мынадай функционалдық аймақтар бөлiп көрсетiледi:
1) қорық ядросының аймағы дегенiмiз адамдардың араласуынан неғұрлым аз бұзылған қорық режимiнде қорғалатын, ландшафттық және биологиялық алуан түрлiлiгiн табиғи даму жағдайында сақтауға арналған аумақ бөлiгiн бiлдiредi;

2) буферная зона создается вокруг заповедного ядра, имеет заказной режим охраны и предназначена для снижения воздействия хозяйственной и рекреационной деятельности на зону ядра;
3) зона восстановления нарушенных ландшафтов представляет собой сильно деградированные участки-полигоны с низким естественным восстановительным потенциалом и предназначена для осуществления мероприятий по воссозданию ландшафтного и биологического разнообразия, а также восстановлению их хозяйственного значения. Зона восстановления имеет заповедный или заказной режим охраны;
4) зона устойчивого развития государственного природного резервата не имеет особого охранного режима и создается без изъятия земель у землепользователей. Вместе с тем на территории зоны запрещаются все виды хозяйственной деятельности, которые могут повлечь негативные изменения окружающей среды в зоне ядра и буферной зоне природного резервата. В данной зоне предпочтение отдается развитию рациональных форм ведения сельского и лесного хозяйства, местных промыслов и туризма, основанных на принципах сбалансированного использования природных ресурсов.
Статья 40-3. Особенности организации и управления государственных
природных резерватов
Государственные природные резерваты могут создаваться на базе существующих государственных природных заповедников и государственных национальных природных парков или объединять их в комплексную особо охраняемую природную территорию под единым управлением.»;
33) дополнить статьей 46-1 следующего содержания:
«Статья 46-1. Порядок образования государственных заповедных зон
Решения об организации государственных заповедных зон республиканского значения принимаются Правительством Республики Казахстан, местного значения - местными исполнительными органами по предложениям центрального исполнительного органа в области охраны окружающей среды на основании научных обоснований, согласованных со всеми заинтересованными государственными органами.»;
34) часть вторую пункта 2 статьи 49 изложить в следующей редакции:
«Государственные природные заказники являются особо охраняемыми природными территориями республиканского значения.»;
35) пункт 2 статьи 50 изложить в следующей редакции:
«2. Центральный исполнительный орган, в ведении которого находятся государственные природные заказники, организует мероприятия по охране и восстановлению расположенных в них объектов государственного природно-заповедного фонда силами специальных служб за счет установленных источников финансирования деятельности особо охраняемых природных территорий.»;

2) буферлiк аймақ қорық ядросының айналасында құрылады, заказдық режимi болады және ядро аймағына шаруашылық және рекреациялық қызмет ықпалын төмендетуге арналған;
3) бұзылған ландшафттарды қалпына келтiру аймағы дегенiмiз табиғи қалпына келу әлеуетi төмен, қатты тозып кеткен полигон-учаскелердi бiлдiредi әрi олардың ландшафттық және биологиялық алуан түрлiлiгiн қайта жандандыру, сондай-ақ шаруашылық маңызын қалпына келтiру жөнiндегi шараларды жүзеге асыруға арналған. Қалпына келтiру аймағында қорық немесе заказдық қорғау режимi болады;
4) мемлекеттiк табиғи резерваттың тұрақты даму аймағының ерекше қорғау режимi болмайды және ол жер пайдаланушылардың жерлерiн алмай құрылады. Сонымен қатар, ол аймақтың аумағында ядро аймағындағы және табиғи резерваттың буферлiк аймағындағы қоршаған ортаға жағымсыз өзгерістер әкелуі мүмкiн шаруашылық қызметтiк барлық түрiне тыйым салынады. Бұл аймақта табиғи ресурстарды теңгермелi пайдалану принциптерiне негiзделген ауыл және орман шаруашылығының, жергiлiктi кәсiпшiлiк пен туризмнiң ұтымды нысандарын дамытуға басымдық берiледi.
40-3-бап. Мемлекеттiк табиғи резерваттарды ұйымдастыру және
басқару ерекшелiктерi
Мемлекеттiк табиғи резерваттар жұмыс iстеп тұрған мемлекеттiк табиғи қорықтар мен мемлекеттiк ұлттық табиғи парктер негiзiнде құрылуы немесе олар бiртұтас басқарудағы кешендi ерекше қорғалатын табиғи аумақ болып бiрiктiрiлуi мүмкiн.";
33) мынадай мазмұндағы 46-1-баппен толықтырылсын:
"46-1-бап. Мемлекеттiк қорық аймақтарын құру тәртiбi
Республикалық маңызы бар мемлекеттiк қорық аймақтарын ұйымдастыру туралы шешiмдердi - Қазақстан Республикасының Yкiметi, жергiлiктi маңызы барларын ұйымдастыру туралы шешiмдердi қоршаған ортаны қорғау саласындағы орталық атқарушы органның ұсыныстары бойынша барлық мүдделi мемлекеттiк органдармен келiсiлген ғылыми негiздемелер негiзiнде жергiлiктi атқарушы органдар қабылдайды.";
34) 49-баптың 2-тармағының екiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттiк табиғи заказниктер республикалық маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтар болып табылады.".
35) 50-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қарауында мемлекеттiк табиғи заказниктер бар орталық атқарушы орган арнайы қызметтердiң күшiмен ерекше қорғалатын табиғи аумақтар қызметiн қаржыландыру үшiн белгiленген көздер есебiнен оларда орналасқан мемлекеттiк табиғи-қорық қорының объектiлерiн қорғау және қалпына келтiру
iс-шараларын ұйымдастырады.";

36) в статье 63:
абзац второй изложить в следующей редакции:
«леса государственных природных заповедников, государственных национальных природных парков, государственных природных резерватов, государственных природных парков, государственных лесных памятников природы, государственных заповедных зон и государственных природных
заповедников-сепортеров;»;
37) пункт 1 статьи 64 исключить;
38) пункт 2 статьи 65 исключить;
39) пункт 2 статьи 66 исключить;
40) пункт 2 статьи 67 изложить в следующей редакции:
«2. Водно-болотные угодья, имеющие международное значение, включаются
в государственные природные заповедники, государственные национальные
парки, государственные природные резерваты и в иные виды особо охраняемых
природных территорий.»;
41) пункт 2 статьи 68 исключить;
42) пункты 1, 3 статьи 69 исключить;
43) абзац пятый статьи 73 изложить в следующей редакции:
«средств особо охраняемых природных территорий, являющихся
юридическими лицами;»;
44) статьи 74 и 75 изложить в следующей редакции:
«Статья 74. Расходование средств из республиканского бюджета на особо
охраняемые природные территории
Из средств республиканского бюджета обеспечивается финансирование
следующих мероприятий по:
разработке программ развития сети особо охраняемых природных территорий, обоснованию создания этих территорий республиканского значения;
покрытию убытков, причиненных собственнику или пользователю в связи с изъятием земельного участка при организации особо охраняемых природных территорий республиканского значения;
ведению государственного учета особо охраняемых природных территорий республиканского значения;
ведению государственного кадастра особо охраняемых природных территорий;
строительству объектов административно-хозяйственного, рекреационного и туристического назначения;
охране и восстановлению государственного природно-заповедного фонда, научных, культурно-просветительных и учебных мероприятий, выполняемых на особо охраняемых природных территориях республиканского значения.
Статья 75. Расходование средств из местных бюджетов на особо
охраняемые природные территории
Из средств местных бюджетов обеспечивается финансирование следующих мероприятий по:
разработке сети особо охраняемых природных территорий, обоснованию создания этих территорий местного значения;
покрытию убытков, причиненных собственнику или землепользователю в связи с изъятием земельного участка при организации особо охраняемых природных территорий местного значения;
государственному учету особо охраняемых природных территорий местного значения;
содержанию и обустройству особо охраняемых природных территорий местного значения, охране и восстановлению государственного природно-заповедного фонда, осуществлению научных, культурно-просветительных и учебных мероприятий на этих территориях.»;

36) 63-бапта:
екiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"мемлекеттiк табиғи қорықтардың, мемлекеттiк ұлттық табиғи
парктердiң, мемлекеттiк табиғи резерваттардың, мемлекеттiк табиғи
парктердiң, мемлекеттiк орман табиғат ескерткiштерiнiң, мемлекеттiк қорық
аймақтары мен мемлекеттiк табиғи қорықтар-сепортерлерiнiң ормандары;";
37) 64-баптың 1-тармағы алып тасталсын;
38) 65-баптың 2-тармағы алып тасталсын;
39) 66-баптың 2-тармағы алып тасталсын;
40) 67-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Халықаралық маңызы бар сулы-батпақты алқаптар мемлекеттiк табиғи
қорықтарға, мемлекеттiк ұлттық парктерге, мемлекеттiк табиғи резерваттарға
және ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың өзге де түрлерiне кiредi.";
41) 68-баптың 2-тармағы алып тасталсын;
42) 69-баптың 1, 3-тармақтары алып тасталсын;
43) 73-баптың бесiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"заңды тұлғалар болып табылатын ерекше қорғалатын табиғи аумақтар
қаражатының;";
44) 74 және 75-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"74-бап. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарға республикалық
бюджеттен бөлiнетiн қаражатты жұмсау
Республикалық бюджет қаражатынан мынадай iс-шаралар бойынша:
ерекше қорғалатын аумақтардың желiлерiн дамыту бағдарламаларын әзiрлеу, республикалық маңызы бар осы аумақтарды құруды негiздеу;
республикалық маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды ұйымдастыру кезiнде жер учаскесiн алып қоюға байланысты меншiк иесiне немесе пайдаланушыға келтiрiлген шығындарды жабу;
республикалық маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың мемлекеттiк есебiн жүргiзу;
ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың мемлекеттiк кадастрын жүргiзу;
әкiмшiлiк-шаруашылық, рекреациялық және туристiк мақсаттағы объектiлердi салу;
республикалық маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда атқарылатын мемлекеттiк табиғи-қорық қорын қорғау және қалпына келтiру, ғылыми, мәдени-ағарту және оқу iс-шаралары бойынша қаржыландыру қамтамасыз етiледi.
75-бап. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарға жергiлiктi бюджеттерден
бөлiнетiн қаражатты жұмсау
Жергiлiктi бюджеттен бөлiнетiн қаражаттан мынадай iс-шаралар бойынша:
жергiлiктi маңызы бар ерекше қорғалатын аумақтардың желiлерiн әзiрлеу, осы аумақтарды құруды негiздеу;
жергiлiктi маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды ұйымдастыру
кезiнде жер учаскесiн алып қоюға байланысты меншiк иесiне немесе
пайдаланушыға келтiрiлген шығындарды жабу;
жергiлiктi маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың
мемлекеттiк есебiн жүргiзу;
жергiлiктi маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды ұстау мен
абаттандыру, мемлекеттiк табиғи-қорық қорын қорғау мен қалпына келтiру,
осы аумақтарда атқарылатын ғылыми, мәдени-ағарту және оқу iс-шаралары
бойынша қаржыландыру қамтамасыз етiледi.";

45) статью 76 исключить;
46) в статье 78:
заголовок изложить в следующей редакции:
«Статья 78. Средства особо охраняемых природных территорий»;
в абзаце первом пункта 1 слова «со статусом природоохранного учреждения могут иметь специальные средства» заменить словами «, являющиеся юридическими лицами, могут иметь средства»;
абзац четвертый пункта 1 после слова «территорий» дополнить словами «вход (въезд) и пребывание,»;
дополнить абзацем седьмым следующего содержания:
«средств, полученных от ограниченной хозяйственной деятельности;»;
пункт 2 изложить в следующей редакции:
«2. Порядок образования и использования средств особо охраняемых природных территорий, являющихся юридическими лицами, определяется Правительством Республики Казахстан.»;
пункты 3 и 4 исключить;
47) статью 81 изложить в следующей редакции:
«Статья 81. Государственный контроль в области особо охраняемых
природных территорий
1. Государственный контроль в области особо охраняемых природных территорий осуществляют:
уполномоченные органы в области охраны окружающей среды, природопользования и особо охраняемых природных территорий;
местные представительные и исполнительные органы.
2. Должностные лица, осуществляющие государственный контроль в области особо охраняемых природных территорий, в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области охраны окружающей среды имеют права государственных инспекторов в области охраны окружающей среды. P910785_ ».
2. В Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу Закона, от 22 декабря 1995 г. N 2717 U952717_ «О земле» (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 24, ст. 159; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 12, ст. 189; N 13-14, ст. 209; 1998 г., N 14, ст. 201; N 17-18, ст. 225; 1999 г., N 11, ст. 357):
1) в подпункте 3) статьи 10 слова «заповедников и национальных парков» заменить словами «особо охраняемых природных территорий республиканского значения»;
2) статью 12 дополнить подпунктами 4-1) и 4-2) следующего содержания:
«4-1) резервирование земель для создания особо охраняемых природных территорий всех видов;
4-2) предоставление и изъятие земельных участков из земель всех категорий в случаях, связанных с созданием и расширением особо охраняемых природных территорий местного значения, за исключением случаев, предусмотренных подпунктом 3) статьи 10 настоящего Указа;»;
3) пункт 1 статьи 49 дополнить словами «, за исключением особо охраняемых природных территорий»;
4) статью 69 после слов «связанных с» дополнить словами «созданием и расширением особо охраняемых природных территорий,»;

45) 76-бап алып тасталсын;
46) 78-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"78-бап. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың қаражаты";
1-тармақтың бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Заңды тұлғалар болып табылатын ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың
қаражаты болуы мүмкiн, ол:";
1-тармақтың төртiншi абзацындағы "аумақтарды" деген сөз "аумақтарға
кiргенi (көлiкпен кiргенi) және оларда болғаны, оларды" деген сөздермен
ауыстырылсын;
жетінші абзацтағы "есебiнен құралады" деген сөздер алып тасталып,
мынадай мазмұндағы сегiзiнші абзацпен толықтырылсын:
"шектеулi шаруашылық қызметiнен алынған қаражат есебiнен құралады;";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Заңды тұлғалар болып табылатын ерекше қорғалатын табиғи аумақтар
қаражатының құралу және пайдаланылу тәртiбiн Қазақстан Республикасының
Yкiметi анықтайды.";
3 және 4-тармақтар алып тасталсын;
47) 81-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"81-бап. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы
мемлекеттiк бақылау
1. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы мемлекеттiк
бақылауды:
қоршаған ортаны қорғау, табиғатты пайдалану және ерекше қорғалатын
табиғи аумақтар саласындағы уәкiлеттi органдар;
жергiлiктi өкiлдi және атқарушы органдар жүзеге асырады.
2. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыратын лауазымды адамдарда Қазақстан Республикасының қоршаған ортаны қорғау туралы заңдарына сәйкес қоршаған ортаны қорғау саласының мемлекеттiк инспекторларының құқығы болады.".
2. Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Жер туралы" 1995 жылғы 22 желтоқсандағы N 2717 U952717_ заң күшi бар Жарлығы (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 24, 159-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 12, 189-құжат, N 13-14, 209-құжат; 1998 ж., N 14, 201-құжат, N 17-18; 225-құжат; 1999 ж., N 11, 357-құжат):
1) 10-баптың 3) тармақшасындағы "қорықтар мен ұлттық парктердi" деген сөздер "республикалық маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 12-бап мынадай мазмұндағы 4-1) және 4-2) тармақшалармен толықтырылсын:
4-1) ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың барлық түрiн құру үшiн жерлердi резервтеу;
4-2) жерлердiң барлық санатынан жергiлiктi маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтар құруға және оларды кеңейтуге байланысты реттерде жер учаскелерiн беру және алып қою;";
3) 49-баптың 1-тармағындағы "осы учаскенi" деген сөздердiң алдынан "ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
4) 69-бап "объектiлер салуға" деген сөздерден кейiн ", ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды құруға және кеңейтуге" деген сөздермен толықтырылсын;

5) пункт 2 статьи 76 дополнить словами «, а также земельные участки особо охраняемых природных территорий.»;
6) пункт 1 статьи 86 дополнить частью второй следующего содержания:
«В составе земель промышленности, транспорта, связи и иного несельскохозяйственного назначения отдельно выделяются и учитываются в установленном законодательством порядке земельные участки особо охраняемых природных территорий.»;
7) пункт 2 статьи 88 дополнить подпунктом 7) следующего содержания:
«7) охранные зоны особо охраняемых природных территорий.»;
8) пункт 1 статьи 93 дополнить частью второй следующего содержания:
«В составе земель лесного фонда отдельно выделяются и учитываются в установленном законодательством порядке земельные участки особо охраняемых природных территорий. P931198_ Р931235_ »;
9) статью 97 дополнить частью второй следующего содержания:
«В составе земель водного фонда отдельно выделяются и учитываются в установленном законодательством порядке земельные участки особо охраняемых природных территорий.»;
10) дополнить главой 17-1 следующего содержания:
«Глава 17-1. Особенности выделения, учета и правового режима
земельных участков особо охраняемых природных территорий
Статья 108-1. Особенности использования земельных участков особо
охраняемых природных территорий
1. К земельным участкам особо охраняемых природных территорий относятся земельные участки, выделяемые из земель всех категорий при создании и расширении государственных природных заповедников, государственных национальных природных парков и иных видов особо охраняемых природных территорий.
2. Земельные участки особо охраняемых природных территорий учитываются в составе тех категорий земель, из которых они выделяются.
3. Изъятие земельных участков особо охраняемых природных территорий для иных нужд не допускается.
Для обеспечения режима охраны природных комплексов вокруг особо охраняемых природных территорий могут создаваться охранные зоны с запрещением в пределах этих зон любой деятельности, отрицательно влияющей на сохранение объектов природно-заповедного фонда данных территорий.».
3. В K932000_ Лесной Кодекс Республики Казахстан от 23 января 1993 г. (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1993 г., N 3, ст. 45; 1995 г., N 20, ст. 120; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 11, ст. 357):
1) часть первую пункта 1 статьи 6 после слова «заповедникам,» дополнить словами «государственным природным резерватам,»;

5) 76-баптың 2-тармағындағы "бар ауылшаруашылық алқаптары мен жер" деген сөздер "бар жерлер мен ауылшаруашылық алқаптары, сондай-ақ ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жер учаскелерi" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 86-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Өнеркәсiп, көлiк, байланыс жерлерiнiң және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлердің құрамындағы ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жер учаскелерi жеке бөлiнiп көрсетiледi және заңдарда белгiленген тәртiппен есепке алынады.";
7) 88-баптың 2-тармағы 6) тармақшасындағы "жатады" деген сөз алып тасталып, мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын;
"7) ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың қорғаныш аймақтары жатады.";
8) 93-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Орман қоры жерлерiнiң құрамындағы ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жер учаскелерi жеке бөлiнiп көрсетiледi және заңдарда белгiленген тәртiппен есепке алынады. P931198_ Р931235_ ";
9) 97-бап мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Су қоры жерлерiнiң құрамындағы ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жер учаскелерi жеке бөлiнiп көрсетiледi және заңдарда белгiленген тәртiппен есепке алынады.";
10) мынадай мазмұндағы 17-1)-тараумен толықтырылсын:
"17-1 тарау. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жер
учаскелерiн бөлу, есепке алу және құқықтық
режимiнiң ерекшелiктерi;
108-1-бап. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жер
учаскелерiн пайдалану ерекшелiктерi
1. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жер учаскелерiне мемлекеттiк табиғи қорықтарды, мемлекеттiк ұлттық табиғи парктердi және ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың өзге де түрлерiн құру және кеңейту кезiнде барлық санаттағы жерлерден бөлiнетiн жер учаскелерi жатады.
2. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жер учаскелерi олар бөлiнетiн жер санаттарының құрамына есептеледi.
3. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жер учаскелерiн өзге қажеттiлiктерге алып қоюға тыйым салынады.
Табиғи кешендердi қорғау режимiн қамтамасыз ету үшiн ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың айналасында аймақ шегiнде сол аумақтағы табиғи-қорық қорлары объектiлерiнiң сақталуына терiс ықпал ететiн кез келген қызмет түрiне тыйым салына отырып, қорғаныш аймақтары құрылуы мүмкiн.".
3. Қазақстан Республикасының 1993 жылғы 23 қаңтардағы K932000_ Орман кодексiнде (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1993 ж., N 3, 45-құжат; 1995 ж., N 20, 120-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1999 ж., N 11, 357-құжат):
1) 6-баптың 1-тармағының бiрiншi бөлiгiндегi "қорықтарға" деген сөзден кейiн "мемлекеттiк табиғи резерваттарға," деген сөздермен толықтырылсын;

2) подпункт 4) статьи 20 изложить в следующей редакции:
«4) леса государственных природных заповедников, государственных биосферных заповедников, государственных национальных природных парков, государственных природных резерватов и иных видов особо охраняемых природных территорий, особо ценные лесные массивы, леса, имеющие научное значение, леса орехопромысловых зон, лесоплодовые насаждения, субальпийские леса.»;
3) в статье 41:
в пункте 1 слова «особо охраняемых природных территорий,» заменить словами «государственных природных заповедников, зонах заповедного и заказного режима иных особо охраняемых природных территорий,»;
в пункте 2 слова «государственных национальных природных парков и государственных природных парков» заменить словами «особо охраняемых природных территорий»;
пункт 3 после слов «государственных национальных природных парков» дополнить словами «, государственных природных резерватов».
4. В K933000_ Водный Кодекс Республики Казахстан от 31 марта 1993 г. (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1993 г., N 7, ст. 149; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 22, ст. 408; 1999 г., N 11, ст. 357):
статью 82 изложить в следующей редакции:
«Статья 82. Водоемы особо охраняемых природных территорий
К водоемам особо охраняемых природных территорий относятся водоемы государственных национальных природных парков, государственных природных заповедников и иных видов особо охраняемых природных территорий.».
5. В Закон Республики Казахстан Z933300_ «Об охране, воспроизводстве
и использовании животного мира» от 21 октября 1993 г. (Ведомости
Верховного Совета Республики Казахстан, 1993 г., N 18, ст. 439; Ведомости
Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 11, ст. 357):
абзац шестой статьи 19 изложить в следующей редакции:
«организации особо охраняемых природных территорий;».
Президент
Республики Казахстан
(Специалисты: Умбетова А.М.,
Цай Л.Г.)

2) 20-баптың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) мемлекеттiк табиғи қорықтардың, мемлекеттiк биосфералық қорықтардың, мемлекеттiк ұлттық табиғи парктердiң, мемлекеттiк табиғи резерваттардың және ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың өзге де түрлерiнiң ормандары, ерекше құнды орман алқаптары, ғылыми маңызы бар ормандар, жаңғақ кәсiпшiлiгi аймақтарының ормандары, жемiс-ағаш екпелерi, биiк таудағы ормандар.";
3) 41-бапта:
1-тармақтағы "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар ормандарында" деген сөздер "Мемлекеттiк табиғи қорықтарда, ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың қорық және заказдық режимдегi ормандарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтағы "Мемлекеттiк ұлттық табиғи парктер және мемлекеттiк табиғи парктер" деген сөздер "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтағы "Мемлекеттiк ұлттық табиғи парктер" деген сөздерден кейiн ", мемлекеттiк табиғи резерваттар" деген сөздермен толықтырылсын.
4. Қазақстан Республикасының 1993 жылғы 31 наурыздағы K933000_ Су кодексiнде (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1993 ж., N 7, 149-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 22, 408-құжат; 1999 ж., N 11, 357-құжат):
82-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"82-бап. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың сутоғандары
Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың сутоғандарына мемлекеттiк ұлттық
табиғи парктердiң, мемлекеттiк табиғи қорықтардың және өзге де ерекше
қорғалатын табиғи аумақтар түрлерiнiң сутоғандары жатады.".
5. "Жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану туралы"
1993 жылғы 21 қазандағы
Z933300_
Қазақстан Республикасының Заңында
(Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1993 ж., N 18,
439-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., N 11,
357-құжат):
19-баптың алтыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды ұйымдастыру;".
Қазақстан Республикасының
Президенті
Мамандар:
Қасымбеков Б.А.
Багарова Ж.А.