О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам банковской деятельности
Закон Республики Казахстан от 2 марта 2001 года № 162-II
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Закон Республики Казахстан от 4 июля 1992 г. Z922500_"О защите и поддержке частного предпринимательства" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1992 г., N 16, ст. 424; 1995 г., N 20, ст. 120, 121; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 14, ст. 274; 1997 г., N 13-14, ст. 195, 205; 1999 г., N 23, ст. 931):
в пункте 1 статьи 22:
часть первую дополнить предложением следующего содержания:
"Не является разглашением коммерческой тайны представление информации уполномоченным государственным органам в случаях, предусмотренных законодательными актами.";
в части второй слова "для выполнения стоящих перед ними задач" заменить словами "в целях реализации их контрольных и надзорных функций, установленных законодательными актами".
2. В K941000_ Гражданский кодекс Республики Казахстан (Общая часть), принятый Верховным Советом Республики Казахстан 27 декабря 1994 г. (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1994 г., N 23-24 (приложение); 1995 г., N 15-16, ст. 109; N 20, ст. 121; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 2, ст. 187; N 14, ст. 274; N 19, ст. 370; 1997 г. N 1-2, ст. 8; N 5, ст. 55; N 12, ст. 183, 184; N 13-14, ст. 195, 205; 1998 г., N 2-3, ст. 23; N 5-6, ст. 50; N 11-12, ст. 178; N 17-18, ст. 224, 225; N 23, ст. 429; 1999 г., N 20, ст. 727, 731; N 23, ст. 916):
1) статью 192 дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Особенности правового режима государственного имущества, находящегося в ведении отдельных государственных учреждений, определяются законодательными актами.";
2) пункт 1 статьи 206 дополнить словами ", если иное не установлено законодательным актом";
3) пункт 5 статьи 328 исключить;
4) статью 331 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Банки второго уровня могут осуществлять выдачу банковских гарантий и поручительств на основании лицензий Национального Банка Республики Казахстан в соответствии с нормами настоящего Кодекса и с учетом требований нормативных правовых актов Национального Банка Республики Казахстан, регулирующих порядок проведения указанных операций.".
3. В Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу Закона, от 30 марта 1995 г. N 2155 Z952155_ "О Национальном Банке Республики Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 3-4, ст. 23; N 12, ст. 88; N 15-16, ст. 100; N 23, ст. 141; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 2, ст. 184; N 11-12, ст. 262; N 19, ст. 370; 1997 г., N 13-14, ст. 205; N 22, ст. 333; 1998 г., N 11-12, ст. 176; 1999 г., N 20, ст. 727; 2000 г., N 3-4, ст. 66; Закон Республики Казахстан от 18 декабря 2000 г. Z000128_ "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам страхования и страховой деятельности", опубликованный в газетах "Егемен Казакстан" 22 декабря 2000 г. и "Казахстанская правда" 23 декабря 2000 г.):

Қазақстан Республикасының кейбір заң актілеріне банк қызметі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 2 наурыздағы N 162-II Заңы
1-бап.  Қазақстан Республикасының мынадай заң актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. "Жеке кәсіпкерлікті қорғау және қолдау туралы" 1992 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына  (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1992 ж., N 16, 424-құжат; 1995 ж., N 20, 120, 121-құжаттар; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., N 14, 274-құжат; 1997 ж., N 13-14, 195, 205-құжаттар; 1999 ж., N 23, 931-құжат):
22-баптың 1-тармағында:
бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Заң актілерінде көзделген жағдайларда уәкілетті мемлекеттік органдарға ақпарат беру коммерциялық құпияны жария ету болып табылмайды.";
екінші бөлігіндегі "өздерінің алдында тұрған міндеттерді орындау үшін" деген сөздер "заң актілерінде белгіленген өздерінің бақылау және қадағалау қызметін жүзеге асыру мақсатында" деген сөздермен ауыстырылсын.
2. Қазақстан Республикасының Жоғарғы Кеңесі 1994 жылғы 27 желтоқсанда қабылдаған Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне  (Жалпы бөлім) (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1994 ж., N 23-24 (қосымша); 1995 ж., N 15-16, 109-құжат; N 20, 121-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., N 2, 187-құжат N 14, 274-құжат; N 19, 370-құжат; 1997 ж., N 1-2, 8-құжат; N 5, 55-құжат; N 12, 183, 184-құжаттар; N 13-14, 195, 205-құжаттар; 1998 ж., N 2-3, 23-құжат; N 5-6, 50-құжат; N 11-12, 178-құжат; N 17-18, 225-құжаттар; N 23, 429-құжат; 1999 ж., N 20, 727, 731-құжаттар; N 23, 916-құжат):
1) 192-бап мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Жекелеген мемлекеттік мекемелердің иелігіндегі мемлекеттік мүліктің құқықтық режимінің ерекшеліктері заң актілерімен белгіленеді.";
2) 206-баптың 1-тармағындағы "мекеменің" деген сөзден кейін ", егер заң актісінде өзгеше белгіленбесе," деген сөздермен толықтырылсын;
3) 328-баптың 5-тармағы алып тасталсын;
4) 331-бап мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Екінші деңгейдегі банктер осы Кодекстің нормаларына сәйкес және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің көрсетілген операцияларды жүргізу тәртібін реттейтін нормативтік құқықтық актілерінің талаптарын ескере отырып, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің лицензиялары негізінде банктік кепілдіктер мен кепіл болушылықты жүзеге асыра алады.".
3. Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы N 2155 заң күші бар Жарлығына  (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., N 3-4, 23-құжат; N 12, 88-құжат; N 15-16, 100-құжат; N 23, 141-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., N 2, 184-құжат; N 11-12, 262-құжат; N 19, 370-құжат; 1997 ж., N 13-14, 205-құжат; N 22, 333-құжат; 1998 ж., N 11-12, 176-құжат, 1999 ж., N 20, 727-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; 2000 жылғы 22 желтоқсанда "Егемен Қазақстан" және 2000 жылғы 23 желтоқсанда "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заң актілеріне сақтандыру ісі және сақтандыру қызметі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы ):

1) заголовок изложить в следующей редакции:
"Закон Республики Казахстан "О Национальном Банке Республики Казахстан";
2) преамбулу исключить;
3) по всему тексту слова "Указом", "Указа", "Указ" заменить соответственно словами "Законом", "Закона", "Закон";
4) в статье 2 и в части шестой статьи 19 слова "Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона," заменить словами "Законом Республики Казахстан";
5) часть вторую статьи 3 дополнить абзацами четвертым и пятым следующего содержания:
"утверждение Президентом Республики Казахстан структуры и общей штатной численности Национального Банка Казахстана;
утверждение Президентом Республики Казахстан Положения о Национальном Банке Казахстана;";
6) часть первую статьи 6 после слов "юридическим лицом" дополнить словами "в организационно-правовой форме государственного учреждения";
7) в статье 8:
подпункт в) после слова "республики" дополнить словами "на приобретение физическими и юридическими лицами статуса крупного участника банка и банковского холдинга,";
в подпункте е):
слово "включая" исключить;
слово "иные" исключить;
слова "действующим банковским законодательством" заменить словами "законодательными актами";
дополнить подпунктом е-1) следующего содержания:
"е-1) осуществляет контроль за деятельностью ликвидационных комиссий добровольно и принудительно ликвидируемых банков;";
в подпункте к) слово "законодательством" заменить словами "законодательными актами";
подпункт л) изложить в следующей редакции:
"л) по согласованию с Министерством финансов Республики Казахстан устанавливает стандарты бухгалтерского учета банков;";
дополнить подпунктами л-1) и л-2) следующего содержания:
"л-1) по согласованию с уполномоченным государственным органом по вопросам, входящим в его компетенцию, устанавливает перечень, формы, сроки представления статистической отчетности;
л-2) устанавливает перечень, соответствующие международным стандартам формы, сроки представления финансовой отчетности банками, организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, а также их аффилиированными лицами в соответствии с законодательными актами для обеспечения своих контрольных и надзорных функций;";
подпункт с) изложить в следующей редакции:
"с) имеет право изъятия денег с банковского счета клиента при установлении факта ошибочности их зачисления, вправе дебетовать банковский счет клиента при наличии документов, подтверждающих его согласие на изъятие денег с банковского счета;";
в подпункте у-1) слова ", а также открываемых ломбардами приемных пунктов, расположенных вне местонахождения ломбардов" исключить;

1) тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы";
2) кіріспе алып тасталсын;
3) бүкіл мәтін бойынша "Жарлықты", "Жарлыққа", "Жарлығымен", "Жарлығын", "Жарлықпен", "Жарлықта", "Жарлықтың", "Жарлық" деген сөздер тиісінше "Заңды", "Заңға", "Заңымен", "Заңын", "Заңмен", "Заңда", "Заңның", "Заң" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 2-баптағы "Қазақстан Республикасы Президентінің заң күші бар Жарлығын" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Заңын" деген сөздермен және 19-баптың алтыншы бөлігіндегі "Қазақстан Республикасы Президентінің "Банктер және банк қызметі туралы" заң күші бар Жарлығында" деген сөздер "Банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 3-баптың екінші бөлігі мынадай мазмұндағы төртінші және бесінші абзацтармен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан Ұлттық Банкінің құрылымын және жалпы штат санын бекітуі;
Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстанның Ұлттық Банкі туралы ережені бекітуі;";
6) 6-баптың бірінші бөлігіндегі "заңды тұлға" деген сөздер "мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 8-бапта:
в) тармақшасында "өкілдіктерін ашуға" деген сөздерден кейін "жеке және заңды тұлғалардың банктің және банк холдингінің ірі қатысушысы мәртебесін иеленуіне," деген сөздермен толықтырылсын;
е) тармақшасында:
"қоса алғанда" деген сөздер алып тасталсын;
"өзге де" деген сөздер алып тасталсын;
"қолданылып жүрген банк заңдарында" деген сөздер "заң актілерінде" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы е-1) тармақшасымен толықтырылсын:
"е-1) ерікті және еріксіз таратылатын банктердің тарату комиссиясының қызметіне бақылау жасайды;";
к) тармақшасындағы "заңмен" деген сөз "заң актілерімен" деген сөздермен ауыстырылсын;
л) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"л) Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігімен келісе отырып, банктердің бухгалтерлік есебінің стандарттарын белгілейді;";
мынадай мазмұндағы л-1) және л-2) тармақшаларымен толықтырылсын:
"л-1) уәкілетті мемлекеттік органның құзыретіне кіретін мәселелер жөнінде онымен келісе отырып, статистикалық есеп беру тізбесін, нысандарын, мерзімдерін белгілейді;
л-2) өзінің бақылау және қадағалау қызметін қамтамасыз ету үшін заң актілеріне сәйкес банктердің, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың, сондай-ақ олардың аффилиирлендірілген тұлғаларының қаржылық есебінің тізбесін, халықаралық стандартқа сай келетін нысандарын, ұсыну мерзімдерін белгілейді;";
с) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"с) ақшаны клиенттің банктік шотына қате есептелгені анықталған кезде оны алып қоюға құқығы бар, банктік шоттан ақшаны алуға оның келісімін растайтын құжаттар бар болса, клиенттің банктік шотын дебеттеуге құқылы;";
у-1) тармақшасындағы ", сондай-ақ ломбардтардың тұрған жерінен тыс жерде ломбардтар ашатын қабылдау пункттерін" деген сөздер алып тасталсын;

8) в статье 10:
часть первую после слов "ценных бумаг" дополнить словами "в виде долгосрочных финансовых инвестиций";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"За счет расходов Национального Банка Казахстана формируются специальные провизии (резервы) по сомнительным и безнадежным требованиям, включая кредиты, депозиты, ценные бумаги, убытки при расчетах, остатки на счетах и другие активы, включающие объемы незавершенного строительства, прочие требования по немонетарной деятельности Национального Банка Казахстана и выплаты социального характера, а за счет нераспределенного чистого дохода - общие провизии (резервы) по банковским активам.";
9) в статье 11:
часть первую после слова "расходами" дополнить словами "(за исключением образовавшейся суммы нереализованного дохода, относимой на счета переоценки золотовалютных активов)";
часть вторую после слов "Чистый доход Национального Банка Казахстана" дополнить словами ", уменьшенный на сумму созданных общих провизий (резервов) по банковским активам,";
10) в статье 15:
подпункт е) изложить в следующей редакции:
"е) принятие решений о выдаче лицензий на проведение отдельных видов банковских операций, за исключением выдаваемых ломбардам, уполномоченным организациям на организацию обменных операций с наличной иностранной валютой, о приостановлении их действия и отзыве, применение иных санкций, предусмотренных банковским законодательством;";
дополнить подпунктом е-3) следующего содержания:
"е-3) принятие решений о доверительном управлении Национальным Банком Казахстана акциями крупного участника банка и (или) банковского холдинга, а по согласованию с Правительством Республики Казахстан - о принудительном выкупе в целях защиты интересов кредиторов банков и обеспечения устойчивости банковской системы Республики Казахстан и на условиях обязательной последующей незамедлительной реализации новым инвесторам акций банков второго уровня, имеющих отрицательный размер капитала;";
подпункт к) после слова "Президента" дополнить словами "Республики Казахстан";
дополнить подпунктом к-1) следующего содержания:
"к-1) рассмотрение, одобрение и представление на утверждение Президенту Республики Казахстан структуры, общей штатной численности Национального Банка Казахстана и Положения о Национальном Банке Казахстана;";
подпункт м) изложить в следующей редакции:
"м) утверждение нормативных правовых актов Национального Банка Казахстана о порядке формирования его уставного и резервного капиталов, использования основных средств и иного имущества, бюджета (сметы расходов) Национального Банка Казахстана, об оказании платных услуг, а также утверждение директоров департаментов, руководителей филиалов, представительств и организаций Национального Банка Казахстана;";

8) 10-бапта:
бірінші бөлігіндегі "Бағалы қағаздарды" деген сөздер "Ұзақ мерзімді қаржылық инвестициялар түріндегі бағалы қағаздарды" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Ұлттық Банкінің шығыстары есебінен күмәнді және сенімсіз талаптары бойынша кредиттерді, депозиттерді, бағалы қағаздарды, есеп айырысу кезіндегі шығындарды, шоттардағы қалдықтарды және аяқталмаған құрылыс көлемін, Қазақстан Ұлттық Банкінің монетарлық емес қызметі жөніндегі өзге де талаптары мен әлеуметтік сипаттағы төлемдерді қамтитын басқа да активтерді қоса - арнайы провизиялар (резервтер), ал бөлінбеген таза табыс есебінен - банк активтері бойынша жалпы провизиялар (резервтер) құралады.";
9) 11-бапта:
бірінші бөлігі "шығыстары" деген сөзден кейін (алтын-валюта активтерін қайта бағалау есебіне жатқызылатын жұмсалған кірістің пайда болған сомасын қоспағанда)" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөлігі "Қазақстан Ұлттық Банкінің" деген сөздерден кейін "банк активтері бойынша құрылған жалпы провизиялар (резервтер) сомасына азайтылған" деген сөздермен толықтырылсын;
10) 15-бапта:
е) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"е) ломбардтарға, қолма-қол шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға уәкілетті ұйымдарға берілетін лицензияларды қоспағанда, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүргізуге лицензиялар беру, олардың қолданылуын тоқтата тұру және қайтарып алу, банк заңдарында көзделген өзге де санкцияларды қолдану туралы шешімдер қабылдау;";
мынадай мазмұндағы е-3) тармақшасымен толықтырылсын:
"е-3) банктің және (немесе) банк холдингінің ірі қатысушысының акцияларын Қазақстан Ұлттық Банкінің сенімгерлікпен басқаруына беру туралы, ал Қазақстан Республикасы Үкіметінің келісімімен банктер кредиторларының мүдделерін қорғау және Қазақстан Республикасы банк жүйесінің тұрақтылығын қамтамасыз ету мақсатында және капитал мөлшері теріс екінші деңгейдегі банктердің акцияларын жаңа инвесторларға кейін міндетті түрде тез арада өткізу шарттарымен мәжбүрлеп сатып алу туралы шешімдер қабылдауға;";
к) тармақшасында "Президенттің" деген сөз "Қазақстан Республикасы Президентінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы к-1) тармақшасымен толықтырылсын:
"к-1) Қазақстан Ұлттық Банкінің құрылымын, жалпы штат санын және Қазақстанның Ұлттық Банкі туралы ережені қарау, мақұлдау және Қазақстан Республикасы Президентінің бекітуіне ұсыну;";
м) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"м) Қазақстан Ұлттық Банкінің өзінің жарғылық және резервтік капиталын қалыптастыру, Қазақстан Ұлттық Банкінің негізгі қаражатын және өзге де мүлкін, бюджетін (шығыстар сметасын) пайдалану тәртібі туралы, ақылы қызметтер көрсету жөніндегі нормативтік құқықтық актілерін бекіту, сондай-ақ Қазақстан Ұлттық Банкі департаментінің директорларын, филиалдарының, өкілдіктерінің және ұйымдарының басшыларын бекіту;";

11) в подпункте д) статьи 56 слова "бухгалтерского учета" исключить;
12) в статье 57:
в абзаце седьмом слова ", драгоценными камнями" исключить;
дополнить абзацами следующего содержания:
"- покупать, продавать или производить операции с ценными бумагами, выпущенными эмитентами, имеющими кредитный рейтинг, минимальный уровень которого определяется Правлением Национального Банка Казахстана;
- осуществлять операции с инструментами денежного рынка, такими, как межбанковские депозиты, репо и обратное репо, депозитные сертификаты, коммерческие бумаги и другие долговые обязательства, выпущенными эмитентами, имеющими кредитный рейтинг, минимальный уровень которого определяется Правлением Национального Банка Казахстана;
- осуществлять операции с производными финансовыми инструментами, такими, как форвардные операции, операции своп и опционные операции с контрпартнерами, кредитные рейтинги которых не ниже определенных Правлением Национального Банка Казахстана;
- осуществлять другие операции по решению Правления Национального Банка Казахстана.";
13) в статье 62:
в части второй:
в абзаце пятом слово "иных" заменить словами ", их крупным участникам и банковским холдингам принудительных мер и";
дополнить абзацами следующего содержания:
"- требовать представления учредительных документов прямыми или косвенными участниками банков в целях выявления крупных участников и банковских холдингов, финансовой отчетности и иной информации аффилиированными с банками лицами в случаях, предусмотренных законодательными актами;
- получать от государственных органов, организаций и граждан сведения, необходимые для осуществления своих контрольных и надзорных функций, в случаях, предусмотренных законодательными актами.";
дополнить частью четвертой следующего содержания:
"В случае, если аффилиированные лица банков подлежат регулированию и надзору со стороны других уполномоченных государственных органов в соответствии с законодательством Республики Казахстан, Национальный Банк Казахстана и уполномоченные государственные органы должны заключить соглашение об их регулировании и надзоре, в том числе в части обмена информацией между ними.";
14) часть вторую статьи 63 изложить в следующей редакции:
"Национальный Банк Казахстана устанавливает пруденциальные нормативы, в том числе на консолидированной основе для банковских групп.";
15) в статье 64:
в абзаце четвертом части второй:
слова "было отозвано" заменить словами "были отозваны";
слова "и (или) аннулированы лицензии" заменить словами "и (или) лицензия";

11) 56-баптың д) тармақшасындағы "бухгалтерлік есеп жүргізу," деген сөздер алып тасталсын;
12) 57-бапта:
жетінші абзацындағы "металдарға, асыл тастар" деген сөздер "металдар" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
" - ең төменгі деңгейін Қазақстан Ұлттық Банкінің Басқармасы айқындайтын кредиттік рейтинг бар эмитенттер шығарған бағалы қағаздарды сатып алуға, сатуға немесе олармен операциялар жүргізуге;
- ақша рыногының банкаралық депозиттер, репо және кері репо, депозиттік сертификаттар, коммерциялық қағаздар және ең төменгі деңгейін Қазақстан Ұлттық Банкінің Басқармасы айқындайтын кредиттік рейтингі бар эмитенттер шығарған басқа да борыштық міндеттемелер сияқты құралдарымен операцияларды жүзеге асыруға;
- форвард операциялары, своп операциялары және кредиттік рейтингін Қазақстан Ұлттық Банкінің Басқармасы айқындайтын деңгейден төмен емес қарсы әріптестермен опцион операциялары сияқты туынды қаржы құралдарымен операцияларды жүзеге асыруға;
- Қазақстан Ұлттық Банкі Басқармасының шешімі бойынша басқа да операцияларды жүзеге асыруға құқылы.";
13) 62-бапта:
екінші бөлікте:
бесінші абзацта:
"банктерге қолданылып жүрген банк заңдарында көзделген басқа да санкциялар" деген сөздер "олардың ірі қатысушыларына және банк холдингтеріне қолданылып жүрген банк заңдарында көзделген мәжбүр ету шараларын және санкцияларды" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
" - ірі қатысушылар мен банк холдингтерін анықтау мақсатында банктердің тікелей немесе жанама қатысушыларының құрылтай құжаттарын, заң актілерінде көзделген жағдайларда банктің аффилиирлендірілген тұлғаларының қаржылық есептері мен өзге де ақпаратын беруді талап етуге;
- заң актілерінде көзделген жағдайларда мемлекеттік органдардан, ұйымдар мен азаматтардан өзінің бақылау және қадағалау қызметтерін жүзеге асыру үшін қажетті мәліметтер алуға құқылы.";
мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"Егер банктердің аффилиирлендірілген тұлғалары Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес басқа уәкілетті мемлекеттік органдар тарапынан реттелуге және қадағалануға тиіс болған жағдайда, Қазақстан Ұлттық Банкі және уәкілетті мемлекеттік органдар оларды реттеу және қадағалау туралы, оның ішінде олардың өзара ақпараттар алмасуы бөлігінде келісім жасауға тиіс.";
14) 63-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Ұлттық Банкі пруденциалдық нормативтерді белгілейді, оның ішінде банк топтары үшін шоғырландырылған негізде белгілейді.";
15) 64-бапта:
екінші бөліктің төртінші абзацында:
өзгерістің қазақша мәтінге қатысы жоқ;
"рұқсаты" деген сөзден кейін "және (немесе) банк операцияларын жүргізуге берілген лицензиясы" деген сөздер жазылып, "және (немесе) банк операцияларын жүргізуге берілген лицензиясы жойылса" деген сөздер алып тасталсын;

16) статью 72 дополнить частью третьей следующего содержания:
"За нанесение вреда физическим и юридическим лицам незаконным действием или бездействием, связанным с его контрольными и надзорными функциями, Национальный Банк и его должностные лица несут ответственность, предусмотренную законодательными актами Республики Казахстан.".
4. В Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу Закона, от 17 апреля 1995 г. N 2198 Z952198 "О государственной регистрации юридических лиц" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 3-4, ст. 35; N 15-16, ст. 109; N 20, ст. 121; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 1, ст. 180; N 14, ст. 274; 1997 г., N 12, ст. 183; 1998 г., N 5-6, ст. 50; N 17-18, ст. 224; 1999 г., N 20, ст. 727; 2000 г., N 3-4, ст. 63, 64):
статью 5 дополнить абзацем следующего содержания:
"представление информации государственным органам, наделенным контрольными и надзорными функциями, по их запросу в случаях, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан.".
5. В Закон Республики Казахстан от 17 апреля 1995 г. Z952200_ "О лицензировании" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 3-4, ст. 37; N 12, ст. 88; N 14, ст. 93; N 15-16, ст. 109; N 24, ст. 162; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 8-9, ст. 236; 1997 г., N 1-2, ст. 8; N 7, ст. 80; N 11, ст. 144, 149; N 12, ст. 184; N 13-14, ст. 195, 205; N 22, ст. 333; 1998 г., N 14, ст. 201; N 16, ст. 219; N 17-18, ст. 222, 224, 225; N 23, ст. 416; N 24, ст. 452; 1999 г., N 20, ст. 721, 727; N 21, ст. 787; N 22, ст. 791; N 23, ст. 931; N 24, ст. 1066; 2000 г., N 10, ст. 248):
в подпункте 1) пункта 1 статьи 11 слова "аудиторская проверка" заменить словом "аудит".
6. В Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу Закона, от 31 августа 1995 г. N 2444 Z952444_ "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 15-16, ст. 106; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 2, ст. 184; N 15, ст. 281; N 19, ст. 370; 1997 г., N 5, ст. 58; N 13-14, ст. 205; N 22, ст. 333; 1998 г., N 11-12, ст. 176; N 17-18, ст. 224; 1999 г., N 20, ст. 727; 2000 г., N 3-4, ст. 66):
1) заголовок изложить в следующей редакции:
"Закон Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан";
2) преамбулу исключить;

16) 72-бап мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Заңды және жеке тұлғаларға өзінің бақылау және қадағалау қызметіне байланысты заңсыз іс-әрекетімен немесе әрекетсіздігімен зиян келтірілгені үшін Ұлттық Банк және оның лауазымды адамдары Қазақстан Республикасының заң актілерімен көзделген жауаптылықта болады.".
4. Қазақстан Республикасы Президентінің "Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу туралы" 1995 жылғы 17 сәуірдегі N 2198 заң күші бар Жарлығына  (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., N 3-4, 35-құжат; N 15-16, 109-құжат; N 20, 121-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., N 1, 180-құжат; N 14, 274-құжат; 1997 ж., N 12, 183-құжат; 1998 ж., N 5-6, 50-құжат; N 17-18, 224-құжат; 1999 ж., N 20, 727-құжат; 2000 ж., N 3-4, 63, 64-құжаттар):
5-бап мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының заң актілерінде көзделген жағдайларда, бақылау және қадағалау міндеттері жүктелген мемлекеттік органдарға олардың сұратуы бойынша ақпарат беруді жүзеге асырады.".
5. "Лицензиялау туралы" 1995 жылғы 17 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына  (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., N 3-4, 37-құжат; N 12, 88-құжат; N 14, 93-құжат; N 15-16, 109-құжат, N 24, 162-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., N 8-9; 236-құжат; 1997 ж., N 1-2, 8-құжат; N 7, 80-құжат; N 11, 144, 149-құжаттар; N 12, 184-құжат; N 13-14, 195, 205-құжаттар; N 22, 333-құжат; 1998 ж., N 14, 201-құжат; N 16, 219-құжат; N 17-18, 222, 224, 225-құжаттар; N 23, 416-құжат; N 24, 452-құжат; 1999 ж., N 20, 721, 727-құжаттар; N 21, 787-құжат; N 22, 791-құжат; N 23, 931-құжат; N 24, 1066-құжат; 2000 ж., N 10, 248-құжат):
11-баптың 1-тармағының 1) тармақшасындағы "банк қызметін аудиторлық тексеру" деген сөздер "банк қызметіне аудит" деген сөздермен ауыстырылсын.
6. Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы N 2444 заң күші бар Жарлығына  (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., N 15-16, 106-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., N 2, 184-құжат; N 15, 281-құжат; N 19, 370-құжат; 1997 ж., N 5, 58-құжат; N 13-14, 205-құжат; N 22, 333-құжат; 1998 ж., N 11-12, 176-құжат; N 17-18, 224-құжат, 1999 ж., N 20, 727-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат):
1) тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы";
2) кіріспе алып тасталсын;

3) по всему тексту слова "Указом", "Указа", "Указ" заменить соответственно словами "Законом", "Закона", "Закон";
4) в пункте 2 статьи 1 слова "в органах Министерства юстиции Республики Казахстан (далее - органы Министерства юстиции)" заменить словами "в органах юстиции (регистрирующих органах) (далее - органы юстиции)";
5) в заголовке и тексте статьи 2 слово "Депозит" заменить словами "Вклад (депозит)";
6) в статье 3:
в части второй пункта 2 слова "Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона," заменить словами "Законом Республики Казахстан";
пункт 4 исключить;
7) в подпунктах б) и в) пункта 1 статьи 6 слова "аудиторскую проверку" заменить словом "аудит";
8) часть первую пункта 2 статьи 7 исключить;
9) в пункте 3 статьи 11 слова "и представительства" заменить словами ", представительства и расчетно-кассовые отделы (сберегательные кассы)";
10) дополнить статьей 11-1 следующего содержания:
"Статья 11-1. Дочерние организации банков
1. Дочерней организацией банка является юридическое лицо, в котором банк прямо (непосредственно) или косвенно (посредством участия в уставных капиталах других юридических лиц) владеет или имеет возможность голосовать более пятьюдесятью процентами голосующих акций (долями участия) или в соответствии с заключенным между ними договором (либо иным образом) банк имеет возможность определять решения, принимаемые данным юридическим лицом.
2. Банк в целях осуществления полномочий, предоставленных ему статьей 8 настоящего Закона, может создать или иметь дочернюю организацию только при наличии разрешения Национального Банка.
Порядок и особенности выдачи разрешения определяются нормативными правовыми актами Национального Банка.
3. К заявлению на получение разрешения необходимо приложить следующие документы:
1) учредительные документы дочерней организации, протоколы об утверждении устава;
2) информацию о руководящих работниках дочерней организации;
3) организационную структуру дочерней организации;
4) информацию о виде или видах деятельности дочерней организации с представлением бизнес-плана;
5) заключение аудиторской организации о проведенном аудите юридического лица и финансовую отчетность, заверенную аудиторской организацией;
6) иную информацию или документы, необходимые для принятия решения о выдаче разрешения, предусмотренные нормативными правовыми актами Национального Банка.

3) бүкіл мәтін бойынша "Жарлыққа", "Жарлығымен", "Жарлықпен", "Жарлықта", "Жарлықтың", "Жарлық" деген сөздер тиісінше "Заңға", "Заңымен", "Заңмен", "Заңда", "Заңның", "Заң" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 1-баптың 2-тармағындағы "Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі органдарында (бұдан әрі - Әділет министрлігінің органдары)" деген сөздер "әділет органдарында (тіркеуші органдарда) (бұдан әрі - әділет органдары)" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 2-баптың тақырыбындағы және мәтініндегі "Депозит" деген сөз "Салым (депозит)" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 3-бапта:
2-тармағының екінші бөлігіндегі "Қазақстан Республикасы Президентінің заң күші бар Жарлығымен" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Заңымен" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармағы алып тасталсын;
7) 6-баптың 1-тармағында:
б) тармақшасындағы "банкілерді аудиторлық тексеруді" және
в) тармақшасындағы "банкілерге аудиторлық тексеру" деген сөздер "банк қызметіне аудитті" және "банк қызметіне аудит" деген сөздермен ауыстырылсын;
8)7-баптың 2-тармағының бірінші бөлігі алып тасталсын;
9) 11-баптың 3-тармағындағы "мен өкілдіктері" деген сөздер ", өкілдіктері және есеп айырысу-касса бөлімдері (жинақ кассалары)" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) Мынадай мазмұндағы 11-1-баппен толықтырылсын:
"11-1-бап. Банктердің еншілес ұйымдары
1. Онда банк тура (тікелей) немесе жанама түрде (басқа заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысу арқылы) дауыс беретін акциялардың елу процентінен астамын иеленетін немесе сонша акциямен (қатысу үлесімен) дауыс беру мүмкіндігі бар немесе олардың арасында жасалған шартқа сәйкес (не өзгеше түрде) осы заңды тұлға қабылдайтын шешімдерді банктің айқындауға мүмкіндігі болатын заңды тұлға банктің еншілес ұйымы болып табылады.
2. Банк осы Заңның 8-бабында өзіне берілген өкілеттіктерді жүзге асыру мақсатында Ұлттық Банктің рұқсаты болса ғана еншілес ұйым құра алады немесе ұстай алады.
Рұқсат беру тәртібі мен ерекшеліктері Ұлттық Банктің нормативтік құқықтық актілерінде белгіленеді.
3. Рұқсат алуға берілген өтінішке мынадай құжаттарды қоса тіркеу қажет:
1) еншілес ұйымның құрылтай құжаттары, жарғының бекітілгені туралы хаттамалар;
2) еншілес ұйымның басшы қызметкерлері туралы ақпарат;
3) еншілес ұйымның ұйымдық құрылымы;
4) бизнес-жоспармен қоса, еншілес ұйым қызметінің түрі немесе түрлері туралы ақпарат;
5) аудиторлық ұйымның заңды тұлғада өткізілген аудит туралы қорытындысы және аудиторлық ұйым куәландырған қаржылық есеп;
6) Ұлттық Банктің нормативтік құқықтық актілерінде көзделген рұқсатты беру туралы шешім қабылдауға қажетті өзге де ақпарат немесе құжаттар.

4. Основаниями для отказа в выдаче разрешения являются:
непредставление документов, необходимых для получения разрешения;
несоответствие руководящих работников дочерней организации (или кандидатов, рекомендуемых для назначения или избрания на должности руководящих работников) требованиям подпунктов а) и в) пункта 3 статьи 20 настоящего Закона;
несоблюдение банком в результате предполагаемого наличия дочерних организаций пруденциальных нормативов на консолидированной основе и других обязательных к соблюдению банками норм и лимитов, установленных Национальным Банком;
прогнозируемое ухудшение финансового состояния банка и (или) нанесение ущерба интересам вкладчиков банка вследствие деятельности дочерней организации или планируемых банком инвестиций.
5. Национальный Банк обязан выдать разрешение или отказать в выдаче разрешения в течение трех месяцев после подачи заявления.
В случае отказа в выдаче разрешения Национальный Банк обязан письменно уведомить заявителя об основаниях отказа.
6. Дочерняя организация банка обязана извещать Национальный Банк обо всех изменениях и дополнениях, внесенных в учредительные документы.
7. В случае неполучения разрешения Национального Банка банк обязан в трехмесячный срок произвести отчуждение принадлежащих ему акций (долей участия) дочерней организации лицам, не связанным особыми отношениями с данным банком, либо отказаться от возможности определять решения, принимаемые дочерней организацией, и предоставить подтверждающие документы в Национальный Банк.";
11) часть вторую пункта 1 статьи 12 исключить;
12) в пункте 3 статьи 15 слова ", кроме государственных," исключить;
13) в статье 16:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Уставный капитал банка оплачивается в национальной валюте Республики Казахстан за счет продажи акций либо взносов учредителей.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Учредители и участники банка - юридические лица вносят деньги в уставный капитал, оплачивают акции банка в пределах собственного капитала учредителей (участников) за вычетом активов, размещенных в акции и доли участия в уставном капитале других лиц, за исключением инвестиционных и накопительных пенсионных фондов.
Учредители и участники банка - физические лица вправе вносить деньги в уставный капитал, оплачивать акции банка с учетом требований, установленных налоговым законодательством в части подачи декларации о доходах и имуществе.";
пункт 6 исключить;
14) в статье 17:
пункт 3 исключить;
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Юридические лица, зарегистрированные в оффшорных зонах или имеющие аффилиированных лиц, зарегистрированных в оффшорных зонах, или физические лица, являющиеся участниками (учредителями, акционерами) юридических лиц, зарегистрированных в оффшорных зонах, перечень которых устанавливается Национальным Банком, не могут прямо или косвенно быть учредителями или акционерами банков-резидентов Республики Казахстан.
Указанное ограничение не распространяется на банки, имеющие индивидуальный кредитный рейтинг не ниже рейтинга А одного из рейтинговых агентств, перечень которых устанавливается Национальным Банком.";
в пункте 6 слово "пять" заменить словом "десять";
дополнить пунктом 7 следующего содержания:

4. Рұқсат беруден бас тартуға мыналар:
рұқсат алуға қажетті құжаттардың берілмеуі;
еншілес ұйымның басшы қызметкерлерінің (немесе басшы қызметкерлер лауазымына тағайындауға немесе сайлауға ұсынылған кандидаттардың) осы Заңның 20-бабы 3-тармағының а) және в) тармақшаларының талаптарына сай келмеуі;
еншілес ұйымдардың болжамды болу нәтижесінде шоғырландырылған негізде пруденциалдық нормативтерді және банктер сақтауға міндетті Ұлттық Банк белгілеген басқа да нормалар мен лимиттерді банктің сақтамауы;
еншілес ұйым қызметінің немесе банк жоспарлаған инвестициялар салдарынан банктің қаржылық жағдайының болжамды нашарлауы және (немесе) банк салымшыларының мүдделеріне нұқсан келтірілуі негіздемелер болып табылады.
5. Ұлттық Банк өтініш берілгеннен кейін үш ай ішінде рұқсат беруге немесе рұқсат беруден бас тартуға міндетті.
Рұқсат беруден бас тартқан жағдайда Ұлттық Банк бас тартудың негіздемелері туралы өтініш иесіне жазбаша хабарлауға міндетті.
6. Банктің еншілес ұйымы құрылтай құжаттарына енгізілген барлық өзгерістер мен толықтырулар туралы Ұлттық Банкке хабарлап отыруға міндетті.
7. Ұлттық Банктің рұқсатын алмаған жағдайда банк еншілес ұйымның өзіне тиесілі акцияларын (қатысу үлестерін) үш ай мерзім ішінде осы банкпен ерекше қарым-қатынасы жоқ тұлғаларға беруге не еншілес ұйым қабылдайтын шешімдерді айқындау мүмкіндігінен бас тартып, оны растайтын құжаттарды Ұлттық Банкке табыс етуге міндетті.";
11) 12-баптың 1-тармағының екінші бөлігі алып тасталсын;
12) 15-баптың 3-тармағындағы "Мемлекеттік банктерден басқа" деген сөздер алып тасталып, "банктердің" деген сөз бас әріппен жазылсын;
13) 16-бапта:
1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Банктің жарғылық капиталы акцияларды сату не құрылтайшылардың жарналары есебінен Қазақстан Республикасының ұлттық валютасымен төленеді.";
3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Банктің құрылтайшылары мен қатысушылары - заңды тұлғалар жарғылық капиталға ақша қосады, банк акцияларын акцияларға орналастырған активтерді және басқа тұлғалардың, инвестициялық және жинақтаушы зейнетақы қорларын қоспағанда, жарғылық капиталдағы қатысу үлесін шегере отырып, құрылтайшылардың (қатысушылардың) өз капиталы шегінде төлейді.
Банктің құрылтайшылары мен қатысушылары - жеке тұлғалар жарғылық капиталға ақша қосуға, салық заңдарының табыстары мен мүлік туралы декларация беру бөлігінде белгіленген талаптарын ескере отырып, банк акцияларын төлеуге құқылы.";
6-тармақ алып тасталсын;
14) 17-бапта:
3-тармақ алып тасталсын;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Оффшорлық аймақтарда тіркелген немесе оффшорлық аймақтарда тіркелген аффилиирлендірілген тұлғалары бар заңды тұлғалар, немесе Ұлттық Банк тізбесін белгілейтін, оффшорлық аймақтарда тіркелген заңды тұлғалардың қатысушылары (құрылтайшылары, акционерлері) болып табылатын жеке тұлғалар Қазақстан Республикасының резидент-банктерінің тікелей немесе жанама құрылтайшылары немесе акционерлері бола алмайды.
Аталған шектеу Ұлттық Банк тізбесін белгілейтін рейтинг агенттіктерінің бірінің А рейтингінен төмен емес жеке кредиттік рейтингі бар банктерге қолданылмайды.";
6-тармағындағы "бес" деген сөз "он" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 7-тармақпен толықтырылсын:

"7. Лица, прямо или косвенно участвующие в уставном капитале банка, обязаны по требованию Национального Банка представлять учредительные документы и другую информацию, необходимую для определения крупных участников банка.";
15) дополнить статьей 17-1 следующего содержания:
"Статья 17-1. Аффилиированные лица банков
1. Лицо признается аффилиированным лицом банка, если:
оно является крупным участником банка;
банк является крупным участником данного лица;
крупный участник данного лица является крупным участником банка.
2. Ни одно лицо, самостоятельно или совместно с другим (другими) лицом (лицами), не может являться крупным участником банка без согласия Национального Банка. Порядок дачи согласия на приобретение статуса крупного участника определяется нормативными правовыми актами Национального Банка.
Для получения согласия лицо, желающее стать крупным участником банка, должно представить в Национальный Банк ходатайство о приобретении статуса крупного участника банка с приложением следующих документов и сведений:
копии решения высшего органа заявителя о приобретении статуса крупного участника данного банка;
сведений об условиях и порядке приобретения акций банка, включая:
описание источников и сумм денег, используемых для приобретения, с приложением копий подтверждающих документов;
сведения о представителе заявителя, которому поручается представление интересов заявителя;
кроме того, для физического лица:
краткие данные о заявителе, включая сведения о трудовой деятельности, а также о наличии судимости, о привлечении к административной ответственности за совершение правонарушений, связанных с банковской деятельностью, по форме, предусмотренной нормативными правовыми актами Национального Банка;
для юридического лица:
учредительные документы, краткие данные о крупных участниках заявителя;
краткие данные о руководящих работниках заявителя, включая сведения об образовании, трудовой деятельности, а также о наличии судимости, о привлечении к административной ответственности за совершение правонарушений, связанных с банковской деятельностью, по форме, предусмотренной нормативными правовыми актами Национального Банка;
годовую финансовую отчетность за последние два истекших финансовых года, заверенную аудиторской организацией, а также финансовую отчетность за последний истекший квартал перед принятием решения о даче согласия на приобретение статуса крупного участника;
финансовый прогноз последствий приобретения статуса крупного участника, включая предполагаемый расчетный баланс заявителя после приобретения, планы и предложения заявителя, если таковые имеются, по продаже активов банка, слиянию банка с другим юридическим лицом или внесению значительных изменений в деятельность или управление банка (включая бизнес-план и организационную структуру).

"7. Банктің жарғылық капиталына тікелей немесе жанама түрде қатысатын тұлғалар Ұлттық Банктің талап етуі бойынша банктің ірі қатысушыларын айқындау үшін құрылтай құжаттарын және басқа да қажетті ақпарат беруге міндетті.";
15) мынадай мазмұндағы 17-1-баппен толықтырылсын:
"17-1-бап. Банктердің аффилиирлендірілген тұлғалары
1. Мынадай тұлғалар, егер:
ол банктің ірі қатысушысы болса;
банк осы тұлғаның ірі қатысушысы болса;
осы тұлғаның ірі қатысушысы банктің ірі қатысушысы болса, банктің аффилиирлендірілген тұлғалары болып танылады.
2. Бірде-бір тұлға Ұлттық Банктің келісімінсіз дербес немесе басқа тұлғамен (тұлғалармен) бірлесіп, банктің ірі қатысушысы бола алмайды. Iрі қатысушы мәртебесін алуға келісім беру тәртібі Ұлттық банктің нормативтік құқықтық актілермен белгіленеді.
Банктің ірі қатысушысы болғысы келетін тұлға келісім алу үшін Ұлттық Банкке банктің ірі қатысушысы мәртебесін алу туралы өтініммен қоса мынадай құжаттар мен мәліметтерді:
жоғары органның өтініш берушіге осы банктің ірі қатысушысы мәртебесін алуға келісім беру туралы шешімінің көшірмесін;
банк акцияларын сатып алу шарттары мен тәртібі туралы мәліметтерді, оған қоса;
растайтын құжаттардың көшірмелерін тіркей отырып, сатып алуға жұмсалатын ақша көздерінің сипаттамасы мен сомасын;
өтініш берушінің мүддесін білдіру тапсырылған өтініш берушінің өкілі туралы мәліметтерді;
сонымен қатар жеке адамдар үшін:
Ұлттық Банктің нормативтік құқықтық актілерінде көзделген нысан бойынша, өтініш беруші туралы қысқаша деректерді, соның ішінде еңбек қызметі туралы, сондай-ақ сотты болғаны туралы, банк қызметіне байланысты құқық бұзғаны үшін әкімшілік жауапқа тартылғаны туралы мәліметтерді;
заңды тұлғалар үшін:
құрылтай құжаттарын, өтініш берушінің ірі қатысушылары туралы қысқаша деректерді;
Ұлттық Банктің нормативтік құқықтық актілерінде көзделген нысан бойынша өтініш берушінің басшы қызметкерлері туралы қысқаша деректерді, соның ішінде білімі, еңбек қызметі туралы, сондай-ақ сотты болғаны туралы, банк қызметіне байланысты құқық бұзғаны үшін әкімшілік жауапқа тартылғаны туралы мәліметтерді;
өткен соңғы екі қаржы жылының аудиторлық ұйым куәландырған жылдық қаржылық есебі, сондай-ақ ірі қатысушы мәртебесін алуға келісім беру туралы шешім қабылдар алдында өткен соңғы тоқсанның қаржылық есебін;
ірі қатысушы мәртебесін алу нәтижесінің қаржылық болжамын, оған қоса өтініш берушінің мәртебе алғаннан кейінгі ықтимал есеп айырысу балансы, егер бар болса, өтініш берушінің банк активтерін сату, банктің басқа заңды тұлғамен қосылуы немесе банк қызметіне немесе оны басқаруға айтарлықтай өзгерістер енгізу жөніндегі жоспарлары мен ұсыныстарын (оған қоса бизнес-жоспарын және ұйымдық құрылымды) беруге тиіс.

3. Крупный участник банка - это физическое или юридическое лицо-резидент или нерезидент Республики Казахстан, которое владеет прямо или косвенно десятью или более процентами голосующих акций банка или имеет возможность:
голосовать прямо или косвенно десятью или более процентами голосующих акций банка;
оказывать влияние на принимаемые банком решения в силу договора либо иным образом.
4. Лицами, совместно являющимися крупным участником банка, признаются лица, в сумме владеющие или имеющие возможность прямо или косвенно голосовать десятью или более процентами акций банка и:
1) совместно влияющие на решения банка в силу договора между ними или иным образом;
2) являющиеся в отдельности или взаимно крупными участниками друг друга;
3) одно из них является должностным лицом или представителем другого лица;
4) одно из них предоставило заем другому для покупки акций банка;
5) они являются близкими родственниками.
5. Основаниями для отказа в даче согласия на приобретение статуса крупного участника банка являются:
несоблюдение требований подпунктов б), в) пункта 2 и подпунктов а),
в) пункта 3 статьи 20 настоящего Закона (в отношении физического лица или руководящих работников заявителя-юридического лица);
неустойчивое финансовое положение заявителя;
непредставление требуемых Национальным Банком документов;
нарушение в результате приобретения заявителем статуса крупного участника банка требований антимонопольного законодательства;
случаи, когда одной из сторон в сделке по приобретению статуса крупного участника банка является лицо (его аффилиированное лицо), зарегистрированное в оффшорной зоне, или физическое лицо, являющееся участником (учредителем, акционером) юридических лиц, зарегистрированных в оффшорных зонах, перечень которых устанавливается Национальным Банком;
случаи, когда заявителем является иностранный банк, не подлежащий надзору на консолидированной основе в стране своего местонахождения;
несоблюдение заявителем иных требований, установленных настоящим Законом к учредителям и акционерам банков.
6. Признаком неустойчивого финансового положения заявителя является один из следующих:
юридическое лицо-заявитель создано менее чем за два года до дня подачи заявления;
обязательства заявителя превышают его активы;
убытки по результатам двух последних финансовых лет;
размер обязательств заявителя представляет значительный риск для финансового состояния банка;
наличие просроченной и (или) отнесенной за баланс банка задолженности заявителя перед банком;
по иным основаниям, свидетельствующим о возможности нанесения ущерба банку и (или) его депозиторам.

3. Банктің ірі қатысушысы - банктің дауыс беруші акцияларының он немесе одан да көп процентін тікелей немесе жанама иеленетін немесе:
банктің дауыс беруші акцияларының он немесе одан да көп процентімен тікелей немесе жанама дауыс беру;
шарттың күшіне қарай не өзгеше түрде банк қабылдайтын шешімдерге ықпал жасай алу мүмкіндігі бар Қазақстан Республикасының резиденті немесе резиденті емес-жеке немесе заңды тұлға.
4. Жиынтығында банк акцияларының он немесе одан да көп процентін иеленетін немесе сонша акциямен тікелей немесе жанама дауыс беруге мүмкіндігі бар және:
1) өздерінің арасында жасалған шарттың күшіне қарай немесе өзгеше түрде банктің шешіміне бірлесіп ықпал ететін;
2) жеке алғанда немесе өзара бір-бірінің ірі қатысушылары болып табылатын;
3) олардың бірі лауазымды тұлға немесе басқа тұлғаның өкілі болып табылатын;
4) олардың бірі екіншісіне банк акцияларын сатып алу үшін заем берген;
5) олар жақын туыстар болып келетін тұлғалар бірлесіп банктің ірі қатысушылары болып табылатын тұлғалар деп танылады.
5. Банктің ірі қатысушысы мәртебесін алуға келісім беруден бас тартуға мыналар негіз болып табылады:
Осы Заңның 20-бабы 2-тармағы б), в) тармақшаларының және 3-тармағы а), в) тармақшаларының талаптарын сақтамау (жеке адамға немесе өтініш беруші-заңды тұлғаның басшы қызметкерлеріне қатысты);
өтініш берушінің қаржылық жағдайының тұрақсыздығы;
Ұлттық Банк талап еткен құжаттарды бермеу;
өтініш берушінің банктің ірі қатысушысы мәртебесін алуы нәтижесінде монополияға қарсы заңдардың талаптарының бұзылуы;
банктің ірі қатысушысы мәртебесін алу жөніндегі мәміледе тараптардың бірі оффшорлық аймақта тіркелген тұлға (оның аффилиирлендірілген тұлғасы) немесе Ұлттық Банк тізбесін белгілейтін оффшорлық аймақтарда тіркелген заңды тұлғалардың қатысушысы (құрылтайшысы, акционері) болып табылатын жеке тұлға болатын реттер;
өтініш беруші өзі тұрған елде шоғырландырылған негізде қадағалауға жатпайтын шетелдік банк болып табылатын реттер;
өтініш берушінің банктердің құрылтайшылары мен акционерлеріне қойылатын осы Заңда белгіленген өзге де талаптарды сақтамауы.
6. Мыналардың бірі:
өтініш беруші заңды тұлға өтініш берген күнге дейін екі жылға жетпейтін уақытта құрылса;
өтініш берушінің міндеттемелері өз активтерінен асып кетуі;
соңғы екі қаржы жылының нәтижелері бойынша залал шегуі;
өтініш беруші міндеттемелерінің мөлшері банктің қаржылық жағдайына айтарлықтай қауіп төндіруі;
өтініш берушінің банк алдындағы мерзімі өткен және (немесе) банк балансына жатқызылған берешегінің болуы;
банкке және (немесе) оның депозиторларына залал келтіру мүмкіндігін дәлелдейтін өзге де негіздердің болуы өтініш берушінің қаржылық жағдайының тұрақсыздық белгілері болып табылады.

7. При неполучении лицом согласия на статус крупного участника Национальный Банк вправе применить к данному лицу принудительные меры, предусмотренные статьей 47-1 настоящего Закона.
8. Банковский холдинг - это юридическое лицо-резидент или нерезидент Республики Казахстан, которое владеет прямо или косвенно двадцатью пятью или более процентами голосующих акций банка или имеет возможность:
голосовать прямо или косвенно двадцатью пятью или более процентами голосующих акций банка;
определять решения, принимаемые банком, в силу договора либо иным образом.
Приобретение статуса банковского холдинга осуществляется в порядке, определенном для крупного участника банка.
9. Лицами, совместно являющимися банковским холдингом, признаются лица, в сумме владеющие или имеющие возможность прямо или косвенно голосовать двадцатью пятью или более процентами акций банка и:
1) совместно влияющие на решения банка в силу договора между ними или иным образом;
2) являющиеся в отдельности или взаимно крупными участниками друг друга;
3) одно из них является должностным лицом или представителем другого лица;
4) одно из них предоставило заем другому для покупки акций банка;
5) они являются близкими родственниками.
10. Банковская группа состоит из банка и организаций, в которых банк является участником.";
16) в абзаце третьем пункта 4 статьи 19 слова "аудиторской проверки" заменить словом "аудита";
17) в статье 20:
в пункте 1 слова "председатель Правления и его заместители" заменить словами "председатель и члены Правления, иные руководители банка, осуществляющие координацию и (или) контроль за деятельностью структурных подразделений банка и обладающие правом подписи документов, на основании которых проводятся банковские операции";
в пункте 4 слова "среднее специальное образование, соответствующее профилю работы" заменить словами "соответствующее профилю работы среднее специальное образование";
18) в статье 21:
часть вторую пункта 1 исключить;
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. В целях осуществления контроля за соблюдением участниками (учредителями, акционерами) банка требований, установленных в настоящей статье, Национальный Банк вправе требовать представления учредительных документов и финансовой отчетности юридическими лицами, являющимися аффилиированными с банком лицами, а также запрашивать необходимые сведения у государственных органов.";
в пункте 2:
в абзаце первом слова "являющееся учредителем либо участником банка, ходатайствующее о предоставлении права контроля над банком" заменить словами "ходатайствующее о приобретении статуса крупного участника или банковского холдинга";
дополнить подпунктом в) следующего содержания:
"в) другие документы по вопросу создания и деятельности банка с участием нерезидентов Республики Казахстан, необходимые для определения крупных участников банка и банковских холдингов, предусмотренные нормативными правовыми актами Национального Банка.";
дополнить пунктом 5 следующего содержания:

7. Тұлға ірі қатысушы мәртебесіне келісім алмаған жағдайда Ұлттық Банк бұл тұлғаға осы Заңның 47-1-бабында көзделген мәжбүр ету шараларын қолдануға құқылы.
8. Банк холдингі - банктің дауыс беруші акцияларының жиырма бес немесе одан да көп процентін тікелей немесе жанама иеленетін немесе:
банктің дауыс беруші акцияларының жиырма бес немесе одан да көп процентімен тікелей немесе жанама дауыс беруге;
шарттың күшіне қарай не өзгеше түрде банк қабылдайтын шешімдерді айқындауға мүмкіндігі бар Қазақстан Республикасының резиденті немесе резиденті емес-заңды тұлға.
Банк холдингі мәртебесін иелену банктің ірі қатысушылары үшін белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
9. Жиынтығында банк акцияларының жиырма бес немесе одан да көп процентін иеленетін немесе сонша акциямен тікелей немесе жанама дауыс беруге мүмкіндігі бар және:
1)өздерінің арасында жасалған шарттың күшіне қарай немесе өзгеше түрде банктің шешіміне бірлесіп ықпал ететін;
2) жеке алғанда немесе өзара бір-бірінің ірі қатысушылары болып табылатын;
3) олардың бірі лауазымды адам немесе басқа тұлғаның өкілі болып табылатын;
4) олардың бірі екіншісіне банк акцияларын сатып алу үшін заем берген;
5) олар жақын туыстар болып келетін тұлғалар бірлесіп банк холдингі болып табылатын тұлғалар деп танылады.
10. Банк тобы банктен және банк қатысушысы болып табылатын ұйымдардан тұрады";
16) 19-баптың 4-тармағының үшінші абзацындағы "банкіге аудиторлық тексеру" деген сөздер "банк қызметінің аудитін" деген сөздермен ауыстырылсын;
17) 20-бапта:
1-тармағында:
"Басқарманың төрағасы мен оның орынбасарлары" деген сөздер "Басқарманың төрағасы мен мүшелері, банктің құрылымдық бөлімшелерінің қызметін үйлестіруді және (немесе) оларға бақылауды жүзеге асыратын және банк операцияларын жүргізгенде негізге алынатын құжаттарға қол қою құқығы бар банктің өзге де басшылары" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармағындағы "бухгалтерінің жұмыстың кәсіби бағдарына сай жоғары немесе" деген сөздер "бухгалтерінің жоғары немесе кәсіби бағдарына сай" деген сөздермен ауыстырылсын;
18) 21-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігі алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Ұлттық Банк банк қатысушыларының (құрылтайшыларының, акционерлерінің) осы бапта белгіленген талаптарды сақтауын бақылау мақсатында, банкпен аффилиирлендірілген тұлғалар болып табылатын заңды тұлғалардың құрылтай құжаттары мен қаржылық есептерін беруін талап етуге, сондай-ақ мемлекеттік органдардан қажетті мәліметтер сұратуға құқылы.";
2-тармақта:
"Банктің құрылтайшысы болып табылатын, банкке бақылау жасау құқығын беруді өтінуші" деген сөздер "Iрі қатысушы немесе банк холдингі мәртебесін алу туралы өтінім жасаушы" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы в) тармақшасымен толықтырылсын:
"в) банктің ірі қатысушыларын және банк холдингтерін айқындау үшін қажетті, Қазақстан Республикасының резиденті еместерінің қатысуымен банк құру және оның қызметі мәселесі жөніндегі Ұлттық Банктің нормативтік құқықтық актілерінде көзделген басқа да құжаттар";
мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:

"5. Физические лица-нерезиденты Республики Казахстан, владеющие десятью и более процентами голосующих акций банка, представляют соответствующее уведомление уполномоченного органа его государства о том, что данное участие в уставном капитале банка-резидента Республики Казахстан не противоречит законодательству соответствующего государства.";
19) в пункте 1 статьи 22:
в подпункте а) слова "зарегистрированный", "зарегистрированного" заменить словами "объявленный", "объявленного";
дополнить подпунктом г) следующего содержания:
"г) не менее семидесяти процентов всех работников банка с иностранным участием должны являться гражданами Республики Казахстан.";
20) в статье 25 слово "Министерства" исключить;
21) пункт 1 статьи 26 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Национальный Банк вправе при выдаче лицензии уточнять наименования разрешенных к осуществлению банками операций в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
22) в пункте 1 статьи 28 и в части третьей пункта 8 статьи 29 слово "Министерства" исключить;
23) в статье 30:
в части первой пункта 2:
в подпункте ж) слово "ссудные" заменить словом "заемные";
в подпункте л) после слов "ценных бумаг," дополнить словами "выпущенных в документарной форме,";
дополнить подпунктами у), ф) и х) следующего содержания:
"у) открытие (выставление) и подтверждение аккредитива и исполнение обязательств по нему;
ф) выдача банковских гарантий, предусматривающих исполнение в денежной форме;
х) выдача банковских поручительств и иных обязательств за третьих лиц, предусматривающих исполнение в денежной форме.";
в пункте 3:
абзац первый после слова "Банки" дополнить словами "и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций";
подпункты г) и г-1) исключить;
подпункт д) изложить в следующей редакции:
"д) осуществление лизинговой деятельности;";
в пункте 5 слова ", не являющиеся банковской" исключить;
24) в статье 34:
в заголовке и в тексте слова "Ссудная", "Ссудной", "Ссудные" и "ссудных" заменить словами "Заемная", "Заемной", "Заемные" и "заемных";
пункт 1 после слова "банком" дополнить словами "или организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций";
25) в статье 40:
в пункте 2:
абзац второй после слов "в сделку" дополнить словами "с лицом, связанным с банком особыми отношениями или в его интересах";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Банк не может выдавать займы без обеспечения (бланковые займы) лицам, связанным с ним особыми отношениями.";
в подпункте б) пункта 3 слово "акционером" заменить словом "участником";

"5. Банктің дауыс беруші акцияларының он және одан да көп процентін иеленуші Қазақстан Республикасының резиденті емес жеке тұлғалары Қазақстан Республикасының резидент-банкінің жарғылық капиталына осы қатысуы тиісті мемлекеттің заңдарына қайшы келмейтіндігі туралы өз мемлекетінің уәкілетті органының тиісті хабарламасын ұсынады.";
19) 22-баптың 1-тармағында:
а) тармақшасындағы "тіркелген" деген сөз "жарияланған" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы г) тармақшасымен толықтырылсын:
"г) шетел қатысқан банктердің барлық қызметкерлерінің кем дегенде жетпіс проценті Қазақстан Республикасының азаматтары болуға тиіс.";
20) 25-баптағы "министрлігінің" деген сөз алып тасталсын;
21) 26-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Ұлттық Банк лицензия берген кезде Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес банктердің жүзеге асыруына рұқсат берілген операциялардың атауларын нақтылауға құқылы.";
22) 28-баптың 1-тармағындағы және 29-баптың 8-тармағының үшінші бөлігіндегі "министрлігінің" деген сөз алып тасталсын;
23) 30-бапта:
2-тармағының бірінші бөлігінде:
ж) тармақшасындағы "несие беру" деген сөздер "заем" деген сөзбен ауыстырылсын;
л) тармақшасындағы "клиенттердің" деген сөзден кейін "құжаттамалық нысанда шығарылған" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы у), ф) және х) тармақшалармен толықтырылсын:
у) аккредитивті ашу (ұсыну) мен растау және ол бойынша міндеттемелерді орындау;
ф) ақша түрінде орындалуды көздейтін банк кепілдіктерін беру;
х) үшінші тұлғалар үшін ақша түрінде орындауды көздейтін банктік кепіл болушылықтар мен өзге де міндеттемелер беру.";
3-тармақта:
"банктер" деген сөзден кейін "және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар" деген сөздермен толықтырылсын;
г) және г-1) тармақшалары алып тасталсын;
д) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"д) лизинг қызметін жүзеге асыру;";
5-тармақта "банктік болып табылмайтын" деген сөздер алып тасталсын;
24) 34-бапта:
тақырыбындағы және мәтініндегі "несие" деген сөз "заем" деген сөзбен ауыстырылсын;
1-тармақ "банктің" деген сөзден кейін "немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың" деген сөздермен толықтырылсын;
25) 40-бапта:
2-тармақта:
екінші абзац "мәміле жасай қоймайтын" деген сөздерден кейін ", банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғамен немесе оның мүддесіне" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Банк өзімен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғаларға қамтамасыз етусіз заемдар (бланктік заемдар) бере алмайды.";
3-тармақтың б) тармақшасындағы "акционері" деген сөз "қатысушысы" деген сөзбен ауыстырылсын;

дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Банк не может вступать в сделку с каким-либо лицом с целью предоставить ему возможность:
оплатить обязательство перед лицом, связанным с банком особыми отношениями;
покупать какое-либо имущество у лица, связанного с банком особыми отношениями;
приобретать ценные бумаги, эмитированные лицом, связанным с банком особыми отношениями.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Сделка с лицом, связанным особыми отношениями с банком, может быть осуществлена только по решению совета директоров банка (в закрытом обществе в случае отсутствия данного органа по решению общего собрания акционеров) с учетом требований пункта 1 настоящей статьи.
Руководящий работник банка не должен принимать участие в рассмотрении и принятии решений по любой сделке между банком и:
им самим;
любым из его близких родственников;
любым юридическим лицом, в котором он или кто-либо из его близких родственников является должностным лицом или крупным участником.
Решение совета директоров по любой сделке между банком и лицом, связанным с банком особыми отношениями, может быть принято только после рассмотрения советом директоров всех ее условий.";
дополнить пунктом 8 следующего содержания:
"8. Банк обязан представлять Национальному Банку информацию обо всех сделках с лицами, связанными особыми отношениями с ним, по формам, предусмотренным нормативными правовыми актами Национального Банка.";
26) статью 41 дополнить частью второй следующего содержания:
"Регулирование деятельности банков осуществляется как в отношении отдельного банка, так и на консолидированной основе, то есть в отношении банковской группы. Правила консолидированного надзора устанавливаются Национальным Банком.";
27) в статье 42:
пункт 1 дополнить частью второй следующего содержания:
"В состав пруденциальных нормативов, устанавливаемых Национальным Банком для их обязательного соблюдения банковскими группами, входят:
минимальный размер уставного капитала;
коэффициент достаточности собственного капитала;
максимальный размер риска на одного заемщика.";
часть третью изложить в следующей редакции:
"Национальный Банк в соответствии с банковским законодательством принимает меры по привлечению к ответственности банков и (или) банковских холдингов либо их должностных лиц за нарушение банком пруденциальных нормативов и (или) иных обязательных к соблюдению норм и лимитов.";
пункт 3 после слова "банка" дополнить словами "и банковской группы";
дополнить пунктами 4 и 5 следующего содержания:
"4. В случае нарушения банком коэффициентов достаточности собственного капитала, установленных нормативными правовыми актами Национального Банка, банк должен направить в Национальный Банк план рекапитализации. План необходимо представить в течение одного месяца со дня нарушения коэффициента достаточности собственного капитала с подробным описанием мероприятий и сроков по устранению нарушений.

мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Банк қандай да бір тұлғамен оған:
банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлға алдындағы міндеттемені төлеуге;
банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғадан қандай да бір мүлікті сатып алуға;
банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлға эмитациялаған бағалы қағаздарды сатып алуға мүмкіндік беру мақсатымен мәміле жасай алмайды.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғамен мәміле жасау осы баптың 1-тармағының талаптары ескеріле отырып, банктің директорлар кеңесінің шешімі бойынша (жабық қоғамда мұндай орган болмаған жағдайда - акционерлердің жалпы жиналысының шешімі бойынша) ғана жүзеге асырылуы мүмкін.
Банктің басшы қызметкері банк пен:
олардың өздерінің;
өзінің кез келген жақын туысының;
өзі немесе өзінің жақын туыстарының бірі лауазымды адамы немесе ірі қатысушысы болып табылатын кез келген заңды тұлғамен арадағы кез келген мәмілені қарауға және ол бойынша шешім қабылдауға қатыспауы тиіс.
Банк және банкпен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлға арасындағы кез келген мәміле бойынша директорлар кеңесінің шешімі оның барлық шарттарын директорлар кеңесі қарағаннан кейін ғана қабылдануы мүмкін.";
Мынадай мазмұндағы 8-тармақпен толықтырылсын:
"8. Банк Ұлттық Банкке өзімен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғалармен жасалған барлық мәмілелер туралы Ұлттық Банктің нормативтік құқықтық актілерінде көзделген нысандар бойынша ақпарат беруге міндетті.";
26) 41-бап мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Банктердің қызметін реттеу жекелеген банктерге қатысты да, шоғырландырылған негізде де, яғни банк тобына қатысты да жүзеге асырылады. Шоғырландырылған қадағалау ережелерін Ұлттық Банк белгілейді.";
27) 42-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Банктер тобы міндетті түрде сақтау үшін Ұлттық Банк белгілейтін пруденциалдық нормативтердің құрамына:
жарғылық капиталдың ең аз мөлшері;
өз капиталы жеткіліктілігінің коэффиценті;
бір қарыз алушыға жасалатын тәуекелдің ең көп мөлшері енеді.";
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Ұлттық Банк банк заңдарына сәйкес банктерді және (немесе) банк холдингтерін не олардың лауазымды адамдарын пруденциалдық нормативтерді және (немесе) сақталуға міндетті өзге де нормалар мен лимиттерді банктің бұзғаны үшін жауапқа тарту жөнінде шаралар қолданады";
3-тармақ "банк" деген сөзден кейін "және банк тобы" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 4 және 5-тармақтармен толықтырылсын:
"4. Банк Ұлттық Банктің нормативтік құқықтық актілерімен белгіленген өз капиталы жеткіліктілігінің коэффициентін бұзған жағдайда, банк Ұлттық Банкке қайта капиталдандыру жоспарын жіберуі тиіс. Жоспарды бұзушылықтарды жою жөніндегі іс-шараларды және олардың мерзімін егжей-тегжейлі көрсете отырып, өз капиталы жеткіліктілігінің коэффициентін бұзған күннен бастап бір айдың ішінде ұсыну қажет.

5. Банковские холдинги должны принимать меры, предусмотренные нормативными правовыми актами Национального Банка, по поддержанию коэффициентов достаточности собственного капитала банковской группы.";
28) в статье 44:
пункт 1 дополнить частью второй следующего содержания:
"При проведении инспектирования деятельности банков Национальный Банк вправе проверять деятельность аффилиированных лиц банков исключительно в целях определения степени и характера их влияния на деятельность банков в соответствии с нормативными правовыми актами Национального Банка.";
пункт 2 после слова "Банки" дополнить словами ", а также их аффилиированные лица";
29) статью 46 дополнить пунктом 8 следующего содержания:
"8. Меры, приведенные в настоящей статье, могут также применяться в отношении аффилиированных лиц банка, если Национальный Банк установит, что нарушения, неправомерное действие или бездействие данных лиц, их должностных лиц или работников ухудшили финансовое состояние банка.";
30) в статье 47:
в тексте слова "аннулирование", "аннулировании", "аннулирования", "аннулированы", "аннулированием" заменить соответственно словами "отзыв", "отзыве", "отзыва", "отозваны", "отзывом";
в пункте 2:
в подпункте е) слова ", кроме председателя и членов Наблюдательного совета," исключить;
дополнить подпунктами ж) и з) следующего содержания:
"ж) требование к организации по обязательному коллективному гарантированию (страхованию) вкладов (депозитов) об исключении банка из системы обязательного коллективного гарантирования (страхования) вкладов (депозитов);
з) в случае снижения значений коэффициентов достаточности собственного капитала банка и (или) банковской группы до уровня менее пятидесяти процентов от нормативов, установленных требованиями нормативных правовых актов Национального Банка, банк обязан преобразоваться в кредитное товарищество в порядке, установленном статьей 60 настоящего Закона и нормативными правовыми актами Национального Банка.
В случае отказа банка от права, изложенного в абзаце первом настоящего подпункта, или отказа в выдаче разрешения на преобразование банка в кредитное товарищество по основаниям, указанным в статье 61 настоящего Закона, Национальный Банк вправе принять решение о заключении договора с акционерами банка о передаче акций банка в доверительное управление Национальному Банку с последующим отчуждением акций банка в соответствии с пунктом 3 статьи 47-1 настоящего Закона новому инвестору (инвесторам) при условии соблюдения им (ими) требований настоящего Закона.
В случае отказа акционеров от передачи акций в доверительное управление Национальный Банк вправе обратиться в суд с требованием о понуждении заключения договора.";

5. Банк холдингтері Ұлттық Банктің банк тобының өз капиталы жеткіліктілігінің коэффициенттерін қолдау жөніндегі нормативтік құқықтық актілерінде көзделген шараларды қолдануға тиіс.";
28) 44-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Ұлттық Банк банктердің қызметіне инспекция жүргізу кезінде банктердің аффилиирлендірілген тұлғаларының қызметін Ұлттық Банктің нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес олардың банктер қызметіне ықпал ету дәрежесі мен сипатын айқындау мақсатында ғана тексеруге құқылы.";
2-тармақ "банктер" деген сөзден кейін ", сондай-ақ олардың аффилиирлендірілген тұлғалары" деген сөздермен толықтырылсын;
29) 46-бап мынадай мазмұндағы 8-тармақпен толықтырылсын:
"8. Осы бапта келтірілген шаралар, егер Ұлттық Банк осы тұлғалардың, оның лауазымды адамдарының немесе қызметкерлерінің жолсыздықтары, заңсыз әрекеті немесе әрекетсіздігі банктің қаржылық жағдайын нашарлатқанын анықтаса, банктің аффилиирлендірілген тұлғаларына қатысты да қолданылуы мүмкін.";
30) 47-бапта:
мәтіндегі "оның күшін жоюға", "лицензиялардың күшін жою", "лицензиясының (лицензияларының) күшін жою", "лицензияның күшін жою", "лицензиясының (лицензияларының) күшін жойғаннан", "лицензияның күші жойылғаннан" деген сөздер тиісінше "оны қайтарып алуға", "лицензияларды қайтарып алу", "лицензиясын (лицензияларын) қайтарып алу", "лицензияны қайтарып алу", "лицензиясын (лицензияларын) қайтарып алғаннан", "лицензия қайтарып алынғаннан" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта:
е) тармақшасындағы "төраға мен Байқаушы кеңестің мүшелерінен басқа," деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы ж) және з) тармақшаларымен толықтырылсын:
"ж) банкті салымдарға (депозиттерге) міндетті ұжымдық кепілдік беру (оларды сақтандыру) жүйесінен шығару туралы салымдарға (депозиттерге) міндетті ұжымдық кепілдік беру (оларды сақтандыру) жөніндегі ұйымға қойылатын талап;
з) банктің және (немесе) банк тобының өз капиталы жеткіліктілігінің коэффициенттерінің мәндері Ұлттық Банктің нормативтік құқықтық актілерінің талаптарымен белгіленген нормативтерден елу проценттен аз деңгейге дейін төмендеген жағдайда, банк осы Заңның 60-бабы және Ұлттық Банктің нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген тәртіппен кредиттік серіктестік болып қайта құрылуға міндетті.
Банк осы тармақшаның бірінші абзацында айтылған құқықтан бас тартқан немесе осы Заңның 61-бабында көрсетілген негіздер бойынша банктің кредиттік серіктестік болып қайта құрылуына рұқсат беруден бас тартылған жағдайда, Ұлттық Банк банк акцияларын осы Заңның 47-1-бабының 3-тармағына сәйкес, ол (олар) осы Заң талаптарын сақтаған жағдайда, кейіннен жаңа инвесторға (инвесторларға) иеліктен шығарып беру үшін банк акцияларын Ұлттық Банктің сенімгерлікпен басқаруына беру жөнінде банк акционерлерімен шарт жасасу туралы шешім қабылдауға құқылы.
Акционерлер акцияларын сенімгерлікпен басқаруға беруден бас тартқан жағдайда Ұлттық Банк шарт жасасуға мәжбүрлеу туралы талаппен сотқа жүгінуге құқылы.";

в части первой пункта 7 слова "в 10-дневный срок" заменить словами "в течение десяти рабочих дней";
31) дополнить статьей 47-1 следующего содержания:
"Статья 47-1. Принудительные меры, принимаемые в отношении
аффилиированных лиц банков
1. Национальный Банк вправе применить принудительные меры к крупным участникам банка и банковским холдингам в случаях:
неполучения согласия Национального Банка на приобретение статуса крупного участника и банковского холдинга;
возникновения после приобретения статуса крупного участника банка и банковского холдинга обстоятельств, указанных в пункте 5 статьи 17-1 настоящего Закона;
невыполнения письменных предписаний Национального Банка в соответствии со статьей 46 настоящего Закона.
К банковским холдингам Национальный Банк вправе также применить принудительные меры за их действие или бездействие, приведшее к невыполнению требований пункта 5 статьи 42 настоящего Закона.
2. При наличии случаев, предусмотренных пунктом 1 настоящей статьи, Национальный Банк вправе:
требовать от крупного участника уменьшения доли его прямого или косвенного владения в банке до уровня ниже десяти процентов голосующих акций либо отказа от прямого или косвенного участия в управлении деятельностью банка, в том числе от осуществления права голоса;
требовать от банковского холдинга уменьшения доли его прямого или косвенного владения в банке до уровня ниже двадцати пяти процентов голосующих акций либо отказа от прямого или косвенного участия в управлении деятельностью банка, в том числе от осуществления права голоса, и приостановить осуществление операций (прямых и косвенных), подвергающих банк риску, между ним и банком;
требовать от банка в отношении организации, в которой банк или банковский холдинг является участником, приостановить осуществление операций (прямых и косвенных), подвергающих банк риску, между ней и банком.
3. В случае невыполнения крупным участником банка или банковским холдингом требований, предусмотренных пунктом 2 настоящей статьи, а также пунктом 6 статьи 57 настоящего Закона, в течение срока, установленного Национальным Банком, Национальный Банк вправе принять решение о заключении договора с акционерами банка о передаче акций крупного участника банка и (или) банковского холдинга в доверительное управление Национальному Банку на срок до трех месяцев с правом Национального Банка как доверительного управляющего участвовать в управлении банком, а при неустранении оснований для передачи в доверительное управление осуществлять отчуждение акций данных лиц путем реализации данных акций на организованном рынке ценных бумаг, при этом вырученные от продажи акций деньги перечисляются лицам, чьи акции были переданы в доверительное управление Национальному Банку.
В случае отказа акционеров от передачи акций в доверительное управление Национальный Банк вправе обратиться в суд с требованием о понуждении заключения договора.

7-тармақтың бірінші бөлігіндегі "10 күн мерзім ішінде" деген сөздер "он жұмыс күні ішінде" деген сөздермен ауыстырылсын";
31) мынадай мазмұндағы 47-1-баппен толықтырылсын:
"47-1-бап. Банктердің аффилиирлендірілген тұлғаларына қатысты
қолданылатын мәжбүрлеу шаралары
1. Ұлттық Банк банктің ірі қатысушыларына және банк холдингтеріне мынадай жағдайларда:
ірі қатысушы және банк холдингі мәртебесіне ие болуға Ұлттық Банктің келісімін алмаса;
банктің ірі қатысушысы және банк холдингі мәртебесіне ие болғаннан кейін осы Заңның 17-1-бабының 5-тармағында көрсетілген мән-жайлар пайда болса;
осы Заңның 46-бабына сәйкес Ұлттық Банктің жазбаша нұсқамаларын орындамаса, мәжбүр ету шараларын қолдануға құқылы.
Сондай-ақ осы Заңның 42-бабы 5-тармағының талаптарын орындамауға әкеп соқтырған әрекеті немесе әрекетсіздігі үшін де Ұлттық Банк банк холдингтеріне мәжбүр ету шараларын қолдануға құқылы.
2. Осы баптың 1-тармағында көзделген жағдайлар болған ретте, Ұлттық Банк:
ірі қатысушыдан оның банктегі тікелей немесе жанама иелену үлесін дауыс беруші акциялардың он процентінен төмен деңгейге дейін азайтуды не банк қызметін басқаруға тікелей немесе жанама қатысудан, оның ішінде дауыс беруді жүзеге асыру құқығын жүзеге асырудан бас тартуды талап етуге;
банк холдингінен оның банктегі тікелей немесе жанама иелену үлесін дауыс беруші акциялардың жиырма бес процентінен төмен деңгейге дейін азайтуды не банк қызметін басқаруға тікелей немесе жанама қатысудан, оның ішінде дауыс беруді жүзеге асыру құқығынан бас тартуды талап етуге және банкті тәуекелдікке душар еткізетін банк холдингі мен банк арасындағы операцияларды (тікелей және жанама) жүзеге асыруды тоқтата тұруға;
банктен банк немесе банк холдингі қатысушы болып табылатын ұйымға қатысты ұйым мен банк арасындағы банкті тәуекелдікке душар еткізетін операцияларды (тікелей және жанама) жүзеге асыруды тоқтата тұруды талап етуге құқылы.
3. Банктің ірі қатысушысы немесе банк холдингі осы баптың 2-тармағында, сондай-ақ осы Заңның 57-бабының 6-тармағында көзделген талаптарды Ұлттық Банк белгілеген мерзім ішінде орындамаған жағдайда, Ұлттық Банк банктің ірі қатысушысының және (немесе) банк холдингінің акцияларын, Ұлттық Банктің банкті басқаруға қатысатын сенімгерлікпен басқарушы ретіндегі құқығымен үш айға дейінгі мерзімге Ұлттық Банктің сенімгерлікпен басқаруына беру жөнінде банк акционерлерімен шарт жасасу туралы шешім қабылдауға құқылы, ал сенімгерлікпен басқаруға беруге негіз болған себептерді жоймаған жағдайда, осы акцияларды бағалы қағаздардың ұйымдастырылған рыногында өткізу арқылы осы тұлғалардың акцияларын иеліктен шығаруға құқылы, бұл орайда акцияларды сатудан түскен ақша акциялары Ұлттық Банктің сенімгерлікпен басқаруына берілген тұлғаларға аударылады.
Акционерлер акцияларды сенімгерлікпен басқаруға беруден бас тартқан жағдайда Ұлттық Банк шарт жасасуға мәжбүрлеу туралы талаппен сотқа жүгінуге құқылы.

4. Порядок применения принудительных мер определяется нормативными правовыми актами Национального Банка.";
32) в статье 48:
в заголовке и в тексте слова "аннулирования", "аннулирование", "аннулирует" заменить словами "отзыва", "отзыв", "отзывает";
в пункте 1:
в подпункте а) слова "пункта 6" заменить словами "пунктов 2 и 6";
подпункт з) перед словом "нарушение" дополнить словами "систематическое (три и более раза в течение двенадцати последовательных календарных месяцев)";
дополнить подпунктами м), н) и о) следующего содержания:
"м) непредставление либо представление недостоверной информации об аффилиированных с банком лицах, а также иной требуемой Национальным Банком информации, что послужило препятствием для осуществления Национальным Банком надзора за деятельностью банков, в том числе на консолидированной основе;
н) неоднократное (два и более раза в ходе инспектирования) воспрепятствование банком проведению инспектирования, вызвавшее невозможность его проведения в установленные сроки;
о) умышленное неустранение банком нарушений, указанных в отчете аудиторской организации о проведенном аудите, в сроки, указанные в пункте 6 статьи 57 настоящего Закона.";
33) в статье 48-1:
в пункте 1:
слово "аннулированы" заменить словом "отозваны";
после слов "на проведение" дополнить словом "всех";
в части второй пункта 5 слово "аннулированы" заменить словом "отозваны";
34) в статье 52:
в тексте слова "коллективного гарантирования", "коллективное гарантирование", "коллективному гарантированию" заменить словами "обязательного коллективного гарантирования", "обязательное коллективное гарантирование", "обязательному коллективному гарантированию";
в части второй слово "лицензирования" исключить;
35) в статье 54:
часть первую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1. Перечень, соответствующие международным стандартам формы, сроки представления бухгалтерской, банковской и иной отчетности, включая отчетность на консолидированной основе, устанавливаются Национальным Банком.";
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Банки обязаны представлять любую запрашиваемую Национальным Банком информацию по прямому и косвенному участию в уставных капиталах юридических лиц, в которых банки являются крупными участниками, в порядке, установленном Национальным Банком.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Работники Национального Банка за разглашение либо передачу третьим лицам сведений, полученных в ходе реализации прав, установленных пунктами 2 и 2-1 настоящей статьи, несут ответственность в порядке, предусмотренном законодательными актами Республики Казахстан.";

4. Мәжбүрлеу шараларын қолдану тәртібі Ұлттық Банктің нормативтік құқықтық актілерімен айқындалады.";
32) 48-бапта:
атауындағы және мәтініндегі "оның күшін жою", "оның күшін жояды" деген сөздер "оны қайтарып алу", "оны қайтарып алады" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақта:
а) тармақшасындағы "6-тармағының" деген сөздер "2 және 6-тармақтарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
з) тармақшасы "бұзу" деген сөздің алдынан "үнемі (қатарынан он екі күнтізбелік ай ішінде үш және одан көп рет)" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы м), н) және о) тармақшаларымен толықтырылсын:
"м) банкпен аффилиирлендірілген тұлғалар туралы ақпаратты, сондай-ақ Ұлттық Банк талап еткен өзге де ақпаратты бермеу не анық емес ақпарат беру, бұл Ұлттық Банктің банктердің қызметіне, оның ішінде шоғырландырылған негізде қадағалау жасауына кедергі келтіруге себеп болса;
н) банктің инспекция жүргізуге бірнеше рет (инспекция жүргізу барысында екі және одан көп рет) кедергі жасауы, соның салдарынан оны белгіленген мерзімде жүргізудің мүмкін болмауы;
о) аудиторлық ұйымның жүргізілген аудит жөніндегі есебінде көрсетілген бұзушылықтарды банктің осы Заңның 57-бабының 6-тармағында көрсетілген мерзімде әдейі жоймауы.";
33) 48-1-бапта:
1-тармақта:
"лицензиясының күші жойылған" деген сөздер "лицензиясы қайтарылып алынған" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Банк операцияларының" деген сөздердің алдынан "Барлық" деген сөзбен толықтырылып, одан кейінгі "Банк" деген сөз кіші әріппен жазылсын;
5-тармағының екінші бөлігіндегі "Лицензиясының күші жойылған" деген сөздер "Лицензиясы қайтарылып алынған" деген сөздермен ауыстырылсын;
34) 52-бапта:
мәтініндегі "ұжымдық кепілдік беру", "ұжымдық кепілдік беруді" деген сөздер "міндетті ұжымдық кепілдік беру", "міндетті ұжымдық кепілдік беруді" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктегі "лицензиялау" деген сөз алып тасталсын;
35) 54-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Бухгалтерлік, банктік және шоғырландырылған негізде есеп беруді қоса алғандағы өзге де есептің халықаралық стандарттарға сай келетін тізбесін, нысандарын, табыс етілу мерзімдерін Ұлттық Банк белгілейді.";
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Банктер Ұлттық Банк белгілеген тәртіппен банктер ірі қатысушысы болып табылатын заңды тұлғалардың жарғылық капиталына тікелей және жанама қатысуы жөнінде Ұлттық Банк сұратқан кез келген ақпаратты беруге міндетті.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Ұлттық Банктің қызметкерлері осы баптың 2 және 2-1-тармақтарында белгіленген құқықтарды іске асыру барысында алынған мәліметтерді жария еткені не үшінші тұлғаларға бергені үшін Қазақстан Республикасының заң актілерінде көзделген тәртіппен жауапты болады.";

36) дополнить статьей 54-1 следующего содержания:
"Статья 54-1. Отчетность аффилиированных лиц банка
Крупный участник банка должен ежегодно представлять в Национальный Банк сведения о своем финансовом состоянии и деятельности в течение девяноста дней по окончании финансового года.
Банковский холдинг должен представлять в Национальный Банк ежеквартальную финансовую отчетность в течение сорока пяти дней, следующих за отчетным кварталом, консолидированную и неконсолидированную годовую финансовую отчетность, не заверенную аудитором, в течение девяноста дней по окончании финансового года, а также пояснительные записки к ним, включающие, но не ограничиваясь нижеследующим:
описание вида или видов деятельности банковского холдинга;
наименование каждой организации, в которой банковский холдинг является участником, размер и долю участия в ее уставном капитале, описание вида или видов деятельности, финансовую отчетность организаций, в которых банковский холдинг является крупным участником;
наименование каждой организации, являющейся крупным участником банковского холдинга, размер и долю ее участия в уставном капитале, описание вида или видов деятельности и финансовую отчетность данной организации.";
37) заголовок главы 6 изложить в следующей редакции:
"Глава 6. Аудит банков и их аффилиированных лиц";
38) в статье 57:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 57. Аудит банков и их аффилиированных лиц";
в пункте 1 слова "Аудиторская проверка" заменить словом "Аудит";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Проведение аудита по итогам финансового года обязательно для банков, банковских холдингов и организаций, в которых банк и (или) банковский холдинг являются крупными участниками, копии отчета о котором и рекомендации аудиторской организации должны быть представлены банками, банковскими холдингами и организациями, в которых банк и (или) банковский холдинг являются крупными участниками, или аудиторскими организациями в Национальный Банк в течение тридцати дней со дня получения данных документов или их представления банкам, банковским холдингам и организациям, в которых банк и (или) банковский холдинг являются крупными участниками.
Консолидированная годовая финансовая отчетность банка и банковского холдинга должна быть заверена аудиторской организацией, правомочной на проведение аудита банков.";
в пункте 2 слова "аудиторской проверки банковской деятельности" заменить словами "аудита банков";
в пункте 3 слова "Аудиторская проверка банковской деятельности" заменить словами "Аудит банков";
в пункте 4:
в части первой слова "Результаты проверки", "Наблюдательному совету" заменить словами "Результаты аудита", "совету директоров";
части вторую и третью изложить в следующей редакции:
"Заключение аудиторской организации (аудитора) о финансовом положении банка или организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, оформляется в виде отдельного документа и не составляет коммерческой тайны.";
в пункте 5 слова "о проведенной аудиторской проверке" заменить словами "о проведенном аудите";
дополнить пунктом 6 следующего содержания:

36) мынадай мазмұндағы 54-баппен толықтырылсын:
"54-1-бап. Банктің аффилиирлендірілген тұлғаларының есеп беруі
Банктің ірі қатысушысы өзінің қаржылық жағдайы мен қызметі туралы қаржы жылы аяқталғаннан кейін тоқсан күннің ішінде Ұлттық Банкке жыл сайын мәліметтер беруге тиіс.
Банк холдингі Ұлттық Банкке есеп берілген тоқсаннан кейінгі қырық бес күн ішінде тоқсан сайынғы қаржылық есепті, қаржы жылы аяқталғаннан кейін тоқсан күн ішінде аудитор куәландырмаған шоғырландырылған және шоғырландырылмаған жылдық қаржылық есепті, сондай-ақ:
банк холдингі қызметі түрінің немесе түрлерінің сипаттамасын;
банк холдингі қатысушысы болып табылатын әрбір ұйымның атауын, оның жарғылық капиталындағы қатысу мөлшері мен үлесін, қызметі түрінің немесе түрлерінің сипаттамасын, банк холдингі ірі қатысушы болып табылатын ұйымдардың қаржылық есебін;
банк холдингінің ірі қатысушысы болып табылатын әрбір ұйымның атауын, жарғылық капиталға оның қатысу мөлшері мен үлесін, осы ұйымның қызметі түрінің немесе түрлерінің сипаттамасын және қаржылық есебін қамтитын, бірақ бұлармен шектелмейтін түсіндірме жазбаларды ұсынуға тиіс.";
37) 6-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"6-тарау. Банктерге және олардың аффилиирлендірілген
тұлғаларына аудит";
38) 57-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"57-бап. Банктерге және олардың аффилиирлендірілген
тұлғаларына аудит";
1-тармақтағы "ақпаратты аудиторлық тексеруді" деген сөздер "ақпарат аудитін" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Қаржы жылының қорытындылары бойынша аудит жүргізу банктерге, банк холдингтеріне және банк және (немесе) банк холдингі ірі қатысушылары болып табылатын ұйымдарға міндетті болып табылады, ол туралы есептің көшірмесі мен аудиторлық ұйымның ұсыныстарын осы құжаттарды алған күннен бастап немесе оларды банктерге, банк холдингтеріне және банк (немесе) банк холдингі ірі қатысушылары болып табылатын ұйымдарға бергеннен кейін отыз күн ішінде банктер, банк холдингтері және банк және (немесе) банк холдингі ірі қатысушылары болып табылатын ұйымдар немесе аудиторлық ұйымдар Ұлттық Банкке табыс етуге тиіс.
Банктің және банк холдингінің шоғырландырылған жылдық қаржылық есебін банктерге аудит жүргізуге құқылы аудиторлық ұйым куәландыруға тиіс.";
2-тармақтағы "банк қызметіне аудиторлық тексеру" деген сөздер "банк аудитін" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтағы "Банк қызметін аудиторлық тексеру" деген сөздер "Банктерге аудит" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақта:
бірінші бөліктегі "Тексеру нәтижелерін", "Байқаушы кеңес пен" деген сөздер тиісінше "Аудит нәтижелерін", "Директорлар кеңесі мен" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші және үшінші бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:
"Аудиторлық ұйымның (аудитордың) банктің немесе банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың қаржылық жағдайы туралы қорытындысы жеке құжат түрінде ресімделеді және коммерциялық құпия болмайды.";
5-тармақтағы "жүргізілген аудиторлық тексеру туралы" деген сөздер "жүргізілген аудит туралы" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:

"6. В случае неустранения банком, банковским холдингом и организацией, в которой банк и (или) банковский холдинг являются крупными участниками, нарушений, которые влияют на финансовое состояние банка или банковской группы, указанных в отчете аудиторской организации о проведенном аудите, в течение трех месяцев со дня получения банком, банковским холдингом и организацией, в которой банк и (или) банковский холдинг являются крупными участниками данного отчета, Национальный Банк до устранения нарушений вправе применить:
в отношении банка - санкции, предусмотренные подпунктом ж) пункта 2 статьи 47 настоящего Закона;
в отношении банковского холдинга, организации, в которой банк и (или) банковский холдинг являются крупными участниками, - меры, предусмотренные пунктом 2 статьи 47-1 настоящего Закона;
в случае неустранения нарушений в течение года со дня получения данного отчета Национальный Банк вправе:
в отношении банка - отозвать лицензию банка на основании подпункта о) пункта 1 статьи 48 настоящего Закона;
в отношении банковского холдинга - применить меры, предусмотренные пунктом 3 статьи 47-1 настоящего Закона.";
39) в тексте статьи 58 слова "на право проведения аудиторской проверки" заменить словами "на проведение аудита";
40) в статье 59:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 59. Признание отчета о проведении аудита банковской
деятельности, заключения аудиторской организации
(аудитора) недействительными. Основания для отзыва,
приостановления лицензии на проведение аудита банковской
деятельности";
в пункте 1:
в подпункте г) слова "право проведения аудиторской проверки" заменить словами "проведение аудита";
в подпункте д) слова "аудиторской проверки" заменить словом "аудита";
в пункте 2:
в абзаце первом слова "право проведения аудиторской проверки", "аннулируется" заменить соответственно словами "проведение аудита", "отзывается";
в подпункте б) слова "аудиторской проверки" заменить словом "аудита";
в подпункте в) слова "проведенной аудиторской проверки" заменить словами "проведенного аудита";
в подпунктах д) и ж) слова "право проведения аудиторской проверки" заменить словами "проведение аудита";
41) в подпункте в) пункта 2 статьи 65 слово "аннулировать" заменить словом "расторгнуть";
42) в пункте 3 статьи 67 слово "аннулировать" заменить словом "отозвать";
43) в статье 68:
подпункт в) пункта 1 исключить;
в пункте 2:
после слов "деятельности банков" дополнить словами ", в том числе по основанию банкротства,";
слова "законодательства о банкротстве и" исключить;

"6. Банк, банк холдингі және банк және (немесе) банк холдингі ірі қатысушылары болып табылатын ұйым аудиторлық ұйым аудиторлық ұйымның жүргізілген аудит туралы есебінде көрсетілетін банктің немесе банк тобының қаржылық жағдайына әсер ететін жолсыздықтарды банк, банк холдингі және банк және (немесе) банк холдингі ірі қатысушылары болып табылатын ұйым аталған есепті алған күннен бастап үш ай ішінде жоймаған жағдайда, Ұлттық Банк жолсыздықтар жойылғанға дейін:
банкке қатысты - осы Заңның 47-бабының 2-тармағының ж) тармақшасында көзделген санкцияларды;
банк холдингіне, банк және (немесе) банк холдингі ірі қатысушылары болып табылатын ұйымға қатысты осы Заңның 47-1-бабының 2-тармағында көзделген шараларды қолдануға құқылы;
осы есепті алған күннен бастап бір жыл ішінде жолсыздықтарды жоймаған жағдайда Ұлттық Банк:
банкке қатысты - осы Заңның 48-бабының 1-тармағының о) тармақшасы негізінде банктің лицензиясын қайтарып алуға;
банк холдингіне қатысты осы Заңның 47-1-бабының 3-тармағында көзделген шараларды қолдануға құқылы.";
39) 58-баптың мәтініндегі "қызметіне аудиторлық тексеру жүргізу құқығына" деген сөздер "қызметіне аудит жүргізуге" деген сөздермен ауыстырылсын;
40) 59-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"59-бап. Банк қызметіне аудиторлық ұйымның (аудитордың) аудит жүргізу жөніндегі есебін, қорытындысын жарамсыз деп тану. Банк қызметіне аудит жүргізуге берілген лицензияны қайтарып алу, тоқтата тұру үшін негіздер";
1-тармақта:
г) тармақшасындағы "аудиторлық тексеру жүргізу құқығына" деген сөздер "аудит жүргізуге" деген сөздермен ауыстырылсын;
д) тармақшасында "қызметін аудиторлық тексерудің" деген сөздер "қызметіне аудит жүргізудің" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта:
бірінші абзацтағы "Банкіге аудиторлық тексеру жүргізуге құқық беретін", "күшін жояды, тоқтатады" деген сөздер тиісінше "Банк аудитін жүргізуге", "қайтарып алады, тоқтата тұрады" деген сөздермен ауыстырылсын;
б) тармақшасындағы "аудиторлық тексеру" деген сөздер "аудит" деген сөзбен ауыстырылсын;
в) тармақшасындағы "жүргізілген аудиторлық тексерудің" деген сөздер "жүргізілген аудиттің" деген сөздермен ауыстырылсын;
д) және ж) тармақшаларында "аудиторлық тексеру жүргізуге" деген сөздер "аудит жүргізуге" деген сөздермен ауыстырылсын;
41) 65-баптың 2-тармағының в) тармақшасында "шарттардың күшін жоюға" деген сөздер "шарттарды бұзуға" деген сөздермен ауыстырылсын;
42) 67-баптың 3-тармағында "жоюға" деген сөз "қайтарып алуға" деген сөздермен ауыстырылсын;
43) 68-бапта:
1-тармақтың в) тармақшасы алынып тасталсын;
2-тармақта:
"банктердің қызметін тоқтату" деген сөздерден кейін ", оның ішінде банкроттық негіз бойынша тоқтату" деген сөздермен толықтырылсын;

44) дополнить статьей 68-1 следующего содержания:
"Статья 68-1. Комитет кредиторов добровольно и принудительно
ликвидируемых банков
1. В целях обеспечения интересов кредиторов и принятия решений с их участием в процедурах добровольной и принудительной ликвидации банков создается комитет кредиторов.
Состав комитета кредиторов добровольно ликвидируемого банка утверждается Национальным Банком по представлению ликвидационной комиссии банка.
Состав комитета кредиторов принудительно ликвидируемого банка утверждается судом по совместному представлению ликвидационной комиссии банка и Национального Банка.
2. Особенности формирования и деятельности комитета кредиторов устанавливаются нормативными правовыми актами Национального Банка.";
45) в статье 69:
дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. Контроль за деятельностью ликвидационной комиссии добровольно ликвидируемого банка осуществляет Национальный Банк.";
в пункте 7 слова "в порядке, предусмотренном законодательством о банкротстве" заменить словами "по основанию банкротства";
46) в подпункте б) статьи 70 слово "аннулированием" заменить словом "отзывом";
47) в тексте статьи 72 слова "аннулировании", "аннулируются" заменить словами "отзыве", "отзываются";
48) в статье 73:
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Ликвидация банков по основанию банкротства осуществляется в соответствии с настоящим Законом, а также законодательством Республики Казахстан.";
пункт 4 после слова "судом" дополнить словами "по представлению Национального Банка";
в пункте 5 слова "утвержденном судом" заменить словами "предусмотренном законодательством Республики Казахстан";
в пункте 6 слова "суд, ее назначивший" заменить словами "Национальный Банк";
дополнить пунктом 6-1 следующего содержания:
"6-1. Суд, назначивший ликвидационную комиссию банка, вправе запрашивать у Национального Банка любую информацию, связанную с деятельностью ликвидационной комиссии банка.";
в пункте 7 слово "Министерства" исключить;
49) в статье 74:
пункт 1 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Порядок осуществления ликвидации и требования к работе ликвидационных комиссий принудительно ликвидируемых банков определяются нормативными правовыми актами Национального Банка.";
пункт 2 исключить;
50) в статье 74-2:
заголовок изложить в следующей редакции;
"Статья 74-2. Очередность удовлетворения требований кредиторов
ликвидируемого банка";
в пункте 1 слово "принудительно" исключить;
в пункте 3:
в подпункте в) слова "организации по обязательному коллективному гарантированию (страхованию) вкладов (депозитов)" заменить словами "будущие требования организации по обязательному коллективному гарантированию (страхованию) вкладов (депозитов), по выполнению обязательств по выплате возмещения в объеме суммы согласно расчету, представленному принудительно ликвидируемым банком, а также требования по депозитам, осуществленным за счет пенсионных активов накопительных пенсионных фондов";
дополнить подпунктом г-1) следующего содержания:
"г-1) в пятую очередь осуществляются расчеты со страховыми организациями по имеющимся у них средствам на банковских счетах ликвидируемого банка;";
в подпункте д) слово "пятую" заменить словом "шестую";
в подпункте е):
слово "шестую" заменить словом "седьмую";
слова "обязательным платежам в бюджет и во внебюджетные фонды" заменить словами "налогам, сборам и другим обязательным платежам в бюджет, а также по возврату кредитов, выданных из республиканского бюджета";
подпункт ж) изложить в следующей редакции:
"ж) в восьмую очередь удовлетворяются требования юридических лиц по имеющимся у них средствам на банковских счетах ликвидируемого банка;";
в подпункте з) слово "восьмую" заменить словом "девятую";
в подпункте и) слово "девятую" заменить словом "десятую";
дополнить пунктом 4 следующего содержания:

44) мынадай мазмұндағы 68-1-баппен толықтырылсын:
"68-1-бап. Ерікті және еріксіз таратылатын банктер
кредиторларының комитеті
1. Кредиторлардың мүдделерін қамтамасыз ету және олардың банктерді ерікті және еріксіз тарату рәсімдеріне қатысуымен шешімдер қабылдау мақсатында кредиторлар комитеті құрылады.
Ерікті таратылатын банк кредиторлары комитетінің құрамын банктің тарату комиссиясының ұсынысы бойынша Ұлттық Банк бекітеді.
Еріксіз таратылатын банк кредиторлары комитетінің құрамын банкті тарату комиссиясы мен Ұлттық Банктің бірлескен ұсынысы бойынша сот бекітеді.
2. Кредиторлар комитетінің құрылу және қызметі ерекшеліктері Ұлттық Банктің нормативтік құқықтық актілерімен белгіленеді.";
45) 69-бапта:
мынадай мазмұндағы 4-1 тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Ерікті таратылатын банктің тарату комиссиясының қызметіне бақылауды Ұлттық Банк жүзеге асырады.";
7-тармақтағы "банкроттық туралы заңдарда көзделген тәртіппен" деген сөздер "банкроттық негіздер бойынша" деген сөздермен ауыстырылсын;
46) 70-баптың б) тармақшасындағы "жоюға" деген сөз "қайтарып алуға" деген сөздермен ауыстырылсын;
47) 72-баптың мәтініндегі "жою" және "жояды" деген сөздер "қайтарып алу" және "қайтарып алады" деген сөздермен ауыстырылсын;
48) 73 бапта:
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Банктерді банкроттық негізде тарату осы Заңға, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жүзеге асырылады.";
4-тармақта "тізілімін сот бекітеді" деген сөздер "тізілімін Ұлттық Банктің ұсынысы бойынша сот бекітеді" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақтағы "сот бекітеді" деген сөздер "Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген тәртіппен" деген сөздермен ауыстырылсын;
6-тармақтағы "оны тағайындаған сот" деген сөздер "Ұлттық Банк" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 6-1-тармақпен толықтырылсын:
"6-1. Банктің тарату комиссиясын тағайындаған сот Ұлттық Банктен банктің тарату комиссиясының қызметіне байланысты кез келген ақпаратты сұратып алуға құқылы.";
7-тармақтағы "министрлігінің" деген сөз алып тасталсын;
49) 74-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Еріксіз таратылатын банктерді таратуды жүзеге асыру тәртібі және тарату комиссиясының жұмысына қойылатын талаптар Ұлттық банктің нормативтік құқықтық актілерімен белгіленеді.";
2-тармақ алып тасталсын;
50) 74-2 бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"74-2-бап. Таратылатын банк кредиторларының талаптарын
қанағаттандырудың кезектілігі";
1-тармағында "Еріксіз" деген сөз алып тасталып, "таратылатын" деген сөз бас әріппен жазылсын;
3-тармақта:
в) тармақшасындағы "салымдарға (депозиттерге) міндетті ұжымдық кепілдік беру (оларды сақтандыру) жөніндегі ұйымның талаптары" деген сөздер "ұйымның салымдарға (депозиттерге) міндетті ұжымдық кепілдік беру (оларды сақтандыру) жөніндегі, еріксіз таратылатын банк ұсынған есепке сәйкес сома көлемінде өтем төлеу бойынша міндеттемелерді орындау жөніндегі алдағы талаптары, сондай-ақ жинақтаушы зейнетақы қорларының зейнетақы активтері есебінен жүзеге асырылған депозиттер бойынша талаптары" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы г-1) тармақшасымен толықтырылсын:
"г-1) бесінші кезекте сақтандыру ұйымдарымен олардың таратылатын банктің банктік шоттарындағы қаражаттары бойынша есеп айырысулар жүзеге асырылады;";
д) тармақшасындағы "бесінші" деген сөз "алтыншы" деген сөзбен ауыстырылсын;
е) тармақшасында:
"алтыншы" деген сөз "жетінші" деген сөзбен ауыстырылсын;
"бюджетке және бюджеттен тыс қорларға міндетті төлемдер" деген сөздер "салық, алым және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер, сондай-ақ республикалық бюджеттен берілген кредиттерді қайтару бойынша міндетті төлемдер" деген сөздермен ауыстырылсын;
ж) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"ж) сегізінші кезекте заңды тұлғалардың таратылатын банктің банк шоттарындағы қаражаттары бойынша талаптары қанағаттандырылады;";
з) тармақшасындағы "сегізінші" деген сөз "тоғызыншы" деген сөзбен ауыстырылсын;
и) тармақшасындағы "тоғызыншы" деген сөз "оныншы" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:

"4. Требования каждой очереди удовлетворяются после полного удовлетворения требований предыдущей очереди.
Требование кредитора с его согласия может быть удовлетворено способами, не противоречащими законодательству, в том числе в денежной форме и (или) посредством передачи имущества в натуре.
При удовлетворении требований кредиторов одной очереди деньги и (или) иное имущество ликвидируемого банка распределяются между кредиторами этой очереди пропорционально суммам требований, подлежащих удовлетворению.";
51) в статье 74-4:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 74-4. Право Национального Банка на получение отчетов и
информации от банков, находящихся в процессе
ликвидации";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Ликвидационные комиссии добровольно и принудительно ликвидируемых банков, в том числе по основанию банкротства, обязаны представлять в Национальный Банк отчеты о проделанной работе, а при необходимости и дополнительную информацию.
Форма, сроки и периодичность представления ликвидационной комиссией отчетов и дополнительной информации устанавливаются Национальным Банком.";
пункт 3 исключить;
52) в пункте 2 статьи 74-5 слова "аудиторской проверки" заменить словом "аудита";
53) в статье 75:
пункт 1 дополнить словами ", а также на лиц, являющихся прямыми и косвенными участниками банков";
пункт 2 дополнить частью второй следующего содержания:
"Организации, являющиеся подразделениями государственных органов, вправе осуществлять банковские операции исключительно в отношении и за счет средств государственного бюджета, без права делегирования их осуществления третьим лицам, в соответствии с нормативными правовыми актами Правительства Республики Казахстан, определяющими порядок создания, деятельности, регулирования и прекращения деятельности вышеуказанных организаций.".
7. В Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу Закона, от 23 декабря 1995 г. N 2721 U952721_ "О приватизации" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 24, ст. 163; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 12, ст. 189; 1999 г., N 21, ст. 786; N 23, ст. 916):
пункт 4 статьи 3 дополнить словами ", а также иные правоотношения по реализации прав владения, пользования и распоряжения имуществом, регулируемые иными законодательными актами Республики Казахстан".
8. В Закон Республики Казахстан от 21 января 1997 г. Z970067_ "О банкротстве" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 1-2, ст. 7; N 13-14, ст. 205; 1998 г., N 14, ст. 198; N 17-18, ст. 225):

"4. Әр кезектің талабы өзінің алдындағы кезектің талаптары толық қанағаттандырылғаннан кейін орындалады.
Кредитордың талаптары оның келісімімен заңға қайшы келмейтін тәсілдермен, оның ішінде ақшалай нысанда және (немесе) мүлікті заттай беру арқылы қанағаттандырылуы мүмкін.
Бір кезектегі кредиторлардың талаптары қанағаттандырылған кезде таратылатын банктің ақшасы және (немесе) өзге де мүлкі осы кезектегі кредиторлардың арасында қанағаттандыруға тиісті талаптар сомасына бара-бар бөлінеді.";
51) 74-4-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"74-4-бап. Ұлттық банктің таратылу процесіндегі банктерден
есеп және ақпарат алу құқығы"
1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Ерікті және еріксіз, оның ішінде банкроттық негізде таратылатын банктердің тарату комиссиялары Ұлттық Банкке атқарылған жұмыс туралы есеп, ал қажет болған жағдайда қосымша ақпарат беруге міндетті.
Тарату комиссиясы беретін есептер мен қосымша ақпараттың нысанын, мерзімін және кезеңділігін Ұлттық Банк белгілейді.";
3-тармағы алып тасталсын;
52) 74-5-баптың 2-тармағындағы "Банк қызметін не банк қызметіне аудиторлық тексеру" деген сөздер "Банк қызметі не банк қызметіне аудит" деген сөздермен ауыстырылсын;
53) 75-бапта:
1-тармақ "айрықша тәртіппен құрылған банктерге де" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ банктердің тікелей және жанама қатысушылары болып табылатын тұлғаларға да" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Мемлекеттік органдардың бөлімшелері болып табылатын ұйымдар банк операцияларын Қазақстан Республикасы Үкіметінің жоғарыда аталған ұйымдарды құру, қызметі, қызметін реттеу және тоқтату тәртібін айқындайтын нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес, оларды жүзеге асыруды үшінші тұлғаларға беру құқығынсыз, тек қана мемлекеттік бюджетке қатысты және соның қаражаттары есебінен жүзеге асыруға құқылы.".
7. Қазақстан Республикасы Президентінің "Жекешелендіру туралы" 1995 жылғы 23 желтоқсандағы N 2721 заң күші бар Жарлығына  (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., N 24, 163-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 12, 189-құжат; 1999 ж., N 21, 786-құжат; N 23, 916-құжат):
3-баптың 4-тармағындағы "қатынастарды" деген сөзден кейін ", сондай-ақ Қазақстан Республикасының өзге де заң актілерімен реттелетін, мүлікті иелену, пайдалану және билік ету құқықтарын жүзеге асыру жөніндегі өзге де құқықтық қатынастарын" деген сөздермен толықтырылсын.
8. "Банкроттық туралы" 1997 жылғы 21 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентінің жаршысы, 1997 ж., N 1-2, 7-құжат; N 13-14, 205-құжат; 1998 ж., N 14, 198-құжат; N 17-18, 225-құжат):

1) в статье 2:
в пункте 1:
в части третьей слово "банков," исключить;
дополнить частью четвертой следующего содержания:
"В случае принятия судом решения о признании банка банкротом его ликвидация осуществляется в соответствии с банковским законодательством.";
2) подпункт 2) пункта 2 статьи 36 дополнить словами "либо, в случае банкротства банков, о назначении ликвидационной комиссии в составе председателя и членов комиссии";
3) подпункт 4) статьи 67 дополнить словами "либо, в случае банкротства банков, назначает ликвидационную комиссию в составе председателя и членов комиссии".
9. В Закон Республики Казахстан от 5 марта 1997 г. Z970078_ "О регистрации сделок с ценными бумагами в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 5, ст. 53; N 13-14, ст. 205; 1998 г., N 17-18, ст. 224):
1) в пункте 4 статьи 3:
дополнить частью второй следующего содержания:
"По требованию Национального Банка Республики Казахстан в случаях, предусмотренных законодательными актами, в целях реализации его контрольных и надзорных функций номинальный держатель обязан представить список всех зарегистрированных держателей акций, номинальным держателем которых он является на определенную дату.";
часть вторую считать частью третьей;
часть третью после слов "или центральному депозитарию" дополнить словами ", а также Национальному Банку Республики Казахстан";
2) в статье 9:
пункт 1 дополнить подпунктом ж) следующего содержания:
"ж) информирование Национального Банка Республики Казахстан обо всех сделках с голосующими акциями банка в соответствии с законодательными актами о банковской деятельности.";
пункт 2 дополнить частью второй следующего содержания:
"По требованию Национального Банка Республики Казахстан в целях реализации его контрольных и надзорных функций в случаях, предусмотренных законодательными актами, регистратор составляет список собственников акций и направляет его Национальному Банку в течение двадцати дней после требования.";
3) подпункт в) пункта 4 статьи 14 дополнить словами "за исключением случаев, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан";
4) подпункт б) части третьей пункта 1 статьи 17 дополнить словами "за исключением случаев, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан";
5) пункт 3 статьи 28 дополнить словами ", а также государственным органам в случаях, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан".

1) 2-бапта:
1-тармақта:
үшінші бөлігіндегі "Банктерге," деген сөз алып тасталып, "сақтандыру" деген сөз бас әріппен жазылсын;
мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"Сот банкті банкрот деп тану туралы шешім қабылдаған жағдайда, оны тарату банк заңдарына сәйкес жүзеге асырылады.";
2) 36-баптың 2-тармағының 2) тармақшасы "не банктер банкрот болған жағдайда, құрамында төраға және комиссия мүшелері бар тарату комиссиясын тағайындау туралы" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 67-баптың 4) тармақшасы "не банктер банкрот болған жағдайда, құрамында төраға және комиссия мүшелері бар тарату комиссиясын тағайындайды" деген сөздермен толықтырылсын.
9. "Қазақстан Республикасында бағалы қағаздармен жасалған мәмілелерді тіркеу туралы" 1997 жылғы 5 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 5, 53-құжат, N 13-14, 205-құжат; 1998 ж., N 17-18, 224-құжат):
1) 3-баптың 4-тармағында:
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Заң актілерінде көзделген жағдайларда Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің талап етуімен оның бақылау және қадағалау қызметін іске асыру мақсатында акцияның нақтылы ұстаушысы өзі белгілі бір күнге дейін акцияның нақтылы ұстаушысы болып табылатын барлық тіркелген акция ұстаушылардың тізімін беруге міндетті.";
екінші бөлік үшінші бөлік болып есептелсін;
үшінші бөлік "немесе орталық депозитарийге" деген сөздерден кейін "сондай-ақ Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 9-бапта:
1-тармағы мынадай мазмұндағы ж) тармақшасымен толықтырылсын:
"ж) банк қызметі туралы заң актілеріне сәйкес банктің дауыс беруші акцияларымен жасалатын барлық мәмілелер жөнінде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне хабарлау.";
2-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Заң актілерінде көзделген жағдайларда, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің талап етуімен оның бақылау және қадағалау қызметін іске асыру мақсатында, тіркеуші акция меншігі иелерінің тізімін жасайды және талап етілгеннен кейін жиырма күн ішінде оны Ұлттық Банкке жібереді.";
3) 14-баптың 4-тармағының в) тармақшасы "клиенттің" деген сөздің алдынан ", Қазақстан Республикасының заң актілерінде көзделген жағдайларды қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
4) 17-баптың 1-тармағының үшінші бөлігінің б) тармақшасы "клиенттің" деген сөздің алдынан ", Қазақстан Республикасының заң актілерінде көзделген жағдайларды қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
5) 28-баптың 3-тармағы "уәкілетті органға" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ Қазақстан Республикасының заң актілерінде көзделген жағдайларда мемлекеттік органдарға" деген сөздермен толықтырылсын;

10. В Закон Республики Казахстан от 19 июня 1997 г. Z970131_ "О государственной поддержке малого предпринимательства" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г, N 12, ст. 182; 1998 г., N 17-18, ст. 225; 1999 г, N 21, ст. 778; N 23, ст. 931):
пункт 7 статьи 3 дополнить словами ", а также организации, осуществляющие профессиональную деятельность на рынке ценных бумаг".
11. В Закон Республики Казахстан от 20 ноября 1998 г. Z980304_ "Об аудиторской деятельности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., N 22, ст. 309):
пункт 1 статьи 18 дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) сообщать Национальному Банку Республики Казахстан по его запросу о выявленных в результате аудита банковской деятельности нарушениях законодательства Республики Казахстан.".
12. В K990411_ Гражданский процессуальный кодекс Республики Казахстан от 13 июля 1999 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 18, ст. 644; 2000 г., N 3-4, ст. 66; N 10, ст. 244):
статью 140 дополнить подпунктом 10) следующего содержания:
"10) если заявлено требование ломбарда к должнику-залогодателю об обращении взыскания на предмет залога.".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие со дня его опубликования.
Банки, уставный капитал которых оплачен в иностранной валюте, обязаны привести свой уставный капитал в соответствие с требованиями настоящего Закона в течение года со дня его опубликования.
Президент
Республики Казахстан

10. "Шағын кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау туралы" 1997 жылғы 19 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 12, 182-құжат; 1998 ж., N 17-18, 225-құжат; 1999 ж., N 21, 778-құжат; N 23, 931-құжат):
3-баптың 7-тармағы "коммерциялық ұйымдар" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ бағалы қағаздар рыногында кәсіби қызметті жүзеге асыратын ұйымдар" деген сөздермен толықтырылсын.
11. "Аудиторлық қызмет туралы" 1998 жылғы 20 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1998 ж., N 22, 309-құжат):
18-баптың 1-тармағының 4) тармақшасындағы "міндетті" деген сөз алып тасталып, мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне оның сұратуы бойынша банк қызметіне аудит жүргізу нәтижесінде анықталған заң бұзушылықтар туралы хабарлауға міндетті.".
12. 1999 жылғы 13 шілдедегі Қазақстан Республикасының Азаматтық іс жүргізу кодексіне  (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., N 18, 644-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; N 10, 244-құжат):
140-баптың 9) тармақшасындағы "шығарылады" деген сөз алып тасталып, бап мынадай мазмұндағы 10) тармақшамен толықтырылсын:
"10) егер кепіл беруші-борышкерге кепілге салынған затынан өндіріп алу туралы ломбардтың талабы мәлімдеген болса, шығарылады."
2-бап.  Осы Заң жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Жарғылық капиталы шетел валютасымен төленген банктер осы Заң жарияланған күнінен бастап бір жыл ішінде өзінің жарғылық капиталын осы Заңның талаптарына сәйкес келтіруге міндетті.
Қазақстан Республикасының
Президенті