О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам разграничения полномочий Министра внутренних дел Республики Казахстан и Командующего внутренними войсками МВД Республики Казахстан
Закон Республики Казахстан от 11 июня 2001 года N 208
Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Закон Республики Казахстан от 23 июня 1992 г. Z922200_ "О внутренних войсках Министерства внутренних дел Республики Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1992 г., N 11-12, ст. 290; N 24, ст. 592; 1993 г., N 8, ст. 179; 1995 г., N 1-2, ст. 17; N 23, ст. 155; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 7, ст. 79; N 12, ст.1 84; N 13-14, ст. 205; 1998 г., N 23, ст. 416; N 24, ст. 436; 1999 г., N 8, ст. 233, 247):
1) в части второй статьи 4 слова "Министр внутренних дел -" исключить;
2) в абзаце третьем статьи 7 слова "Министра внутренних дел -" исключить;
3) в статье 10:
в заголовке слова "- Командующий внутренними войсками Республики Казахстан" исключить;
в абзаце первом слова "- Командующий внутренними войсками" исключить;
дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"осуществляет оперативное руководство служебно-боевой деятельностью
внутренних войск, принимает меры по обеспечению военнослужащих жильем и
решению других социально-бытовых вопросов;";
абзац пятый после слов "дислокацию и" дополнить словом "утверждает";
абзац шестой изложить в следующей редакции:
"принимает меры по поддержанию постоянной боевой и мобилизационной
готовности внутренних войск;";
абзац седьмой исключить;
абзац восьмой изложить в следующей редакции:
"утверждает планы комплектования войск военнослужащими срочной службы
по призыву и по контракту, по организации их увольнения в запас в
соответствии с законодательством Республики Казахстан;";
абзацы девятый и десятый исключить;
дополнить абзацем следующего содержания:
"назначает на должности и освобождает от должностей начальников
высших военных учебных заведений внутренних войск, командиров соединений
внутренних войск, увольняет офицеров внутренних войск со службы,
присваивает первое воинское звание офицерского состава и воинское звание
"полковник";";
абзац двенадцатый исключить;
4) дополнить статьей 10-1 следующего содержания:

Қазақстан Республикасының кейбір заң актілеріне Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрі мен Қазақстан Республикасының ІІМ ішкі әскерлері қолбасшысы өкілеттіктерінің аражігін ажырату мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2001 жылғы 11 маусым N 208-ІІ
Қазақстан Республикасының мына заң актілеріне өзгерістер мен
толықтырулар енгізілсін:
1. "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің ішкі әскерлері
туралы" 1992 жылғы 23 маусымдағы Қазақстан Республикасының
Z922200_
Заңына
(Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1992 ж., N 11-12,
290-құжат; N 24, 592-құжат; 1993 ж., N 8, 179-құжат; 1995 ж., N 1-2,
17-құжат; N 23, 155-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы,
1997 ж., N 7, 79-құжат; N 12, 184-құжат; N 13-14, 205-құжат; 1998 ж., N
23, 416-құжат; N 24, 436-құжат; 1999 ж., N 8, 233, 247-құжаттар):
1) 4-баптың екінші бөлігіндегі "Ішкі істер министрі" деген сөз алып
тасталсын;
2) 7-баптың үшінші абзацындағы "Ішкі істер министрін -" деген сөздер
алып тасталсын;
3) 10-бапта:
тақырыбындағы "- Қазақстан Республикасы ішкі әскерлерінің Қолбасшысы"
деген сөздер алып тасталсын;
бірінші абзацтағы " - ішкі әскерлер Қолбасшысы" деген сөздер алып
тасталсын;
мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"ішкі әскерлердің қызметтік-жауынгерлік қызметіне жедел басшылықты
жүзеге асырады, әскери қызметшілерді тұрғын үймен қамтамасыз ету және
басқа да әлеуметтік-тұрмыстық мәселелерді шешу жөніндегі шаралар
қолданады;";
бесінші абзац "орналастыруын" деген сөзден кейін "белгілейді" деген
сөзбен толықтырылсын және "белгілейді" деген сөз "бекітеді" деген сөзбен
ауыстырылсын;
алтыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"ішкі әскерлердің тұрақты жауынгерлік және жұмылдырушылық әзірлігін
сақтау жөнінде шаралар қолданады;";
жетінші абзац алып тасталсын;
сегізінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әскерлерді шақыру бойынша
және келісім-шарт бойынша мерзімді қызметтің әскери қызметшілерімен
жасақтау, олардың запасқа босатылуын ұйымдастыру жөніндегі жоспарларды
бекітеді;
тоғызыншы және оныншы абзацтар алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын;
"ішкі әскерлердің жоғары әскери оқу орындарының бастықтарын, ішкі
әскерлер құрамаларының командирлерін қызметке тағайындайды және қызметтен
босатады, ішкі әскерлердің офицерлерін қызметтен босатады, офицерлік
құрамның бастапқы әскери атағын және "полковник" әскери атағын береді".;
он екінші абзац алып тасталсын;
4) мынадай мазмұндағы 10-1-баппен толықтырылсын:

"Статья 10-1. Командующий внутренними войсками
Командующий внутренними войсками:
поддерживает постоянную боевую и мобилизационную готовность
внутренних войск;
руководит служебно-боевой деятельностью, оперативной и боевой подготовкой войск, внедрением передового опыта, развитием материальной базы и созданием необходимых социально-бытовых условий для личного состава;
разрабатывает планы комплектования войск военнослужащими срочной службы по призыву и по контракту, по организации их увольнения в запас в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
издает приказы, директивы, распоряжения и утверждает штаты соединений, воинских частей;
решает вопросы прохождения военной службы офицерами внутренних войск в соответствии с законодательством Республики Казахстан, назначает на должности, освобождает от должностей, присваивает очередные воинские звания, увольняет в запас или в отставку до подполковника включительно;
вносит Министру внутренних дел предложения о награждении государственными наградами военнослужащих, служащих внутренних войск;
принимает на вооружение (снабжение) войск боевую и иную технику и другое имущество, списывает пришедшие в негодное состояние или утраченные материальные ценности и денежные средства войскового (бюджетного) учета в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.";
5) в абзаце втором статьи 11 слова "- Командующего внутренними
войсками" исключить;
6) в абзаце втором статьи 13 слова "Министра внутренних дел
Республики Казахстан -" исключить.
2. В Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу Закона, от 21
декабря 1995 г. N 2707
U952707_
"Об органах внутренних дел Республики
Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N
23, ст. 154; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 7, ст.
79; N 12, ст. 184; 1998 г., N 17-18, ст. 225; N 23, ст. 416; N 24, ст.
436; 1999 г., N 8, ст. 233, 247; N 23, ст. 920; 2000 г., N 3-4, ст. 66):
1) в статье 6:
в заголовке слова "- Командующий внутренними войсками" исключить;
в пункте 1 слова "- Командующий внутренними войсками (в дальнейшем -
Министр внутренних дел)" исключить;
пункт 2 дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) представляет Президенту Республики Казахстан кандидатуру для
назначения на должность Командующего внутренними войсками;";

"10-1-бап. Ішкі әскерлер қолбасшысы
Ішкі әскерлер қолбасшысы:
ішкі әскерлердің тұрақты жауынгерлік және жұмылдырушылық әзірлігін
сақтап отырады;
әскерлердің қызметтік-жауынгерлік қызметіне, жедел және жауынгерлік әзірлігіне, озық тәжірибені енгізуге, материалдық базаны дамытуға және жеке құрам үшін қажетті әлеуметтік-тұрмыстық жағдайлар жасауға басшылық жасайды;
Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әскерлерді шақыру бойынша және келісім-шарт бойынша мерзімді қызметтің әскери қызметшілермен жасақтау, олардың запасқа босатылуын ұйымдастыру жөніндегі жоспарларды әзірлейді;
бұйрықтар, директивалар, өкімдер шығарады және құрамалардың, әскери бөлімдерінің штаттарын бекітеді;
Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес ішкі әскерлер офицерлерінің әскери қызметтен өту мәселелерін шешеді, қызметке тағайындайды, қызметтен босатады, кезекті әскери атақтар береді, подполковникті қоса алғанда оларды запасқа немесе отставкаға шығарады;
Ішкі істер министріне ішкі әскерлердің әскери қызметшілерін, қызметшілерін мемлекеттік наградалармен марапаттау туралы ұсыныстар енгізеді;
әскерлерді қаруландыруға (жабдықтауға) әскери және өзге де техника мен басқа да мүлікті қабылдайды, жарамсыз болып қалған немесе әскери (бюджеттік) есептегі жоғалған материалдық құндылықтар мен ақшалай қаражатты Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен есептен шығарады.";
5) 11-баптың екінші абзацындағы "- Қазақстан Республикасы ішкі әскерлер Қолбасшысының" деген сөздер алып тасталып, "Ішкі істер министрі" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 13-баптың екінші абзацындағы "Қазақстан Республикасы ішкі істер министрінің -" деген сөздер алып тасталсын.
2. Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары туралы" 1995 жылғы 21 желтоқсандағы N 2707 U952707_ заң күші бар Жарлығына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., N 23, 154-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 7, 79-құжат; N 12, 184-құжат; 1998 ж., N 17-18, 225-құжат; N
23, 416-құжат; N 24, 436-құжат; 1999 ж., N 8, 233, 247-құжаттар; N 23,
920-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат):
1) 6-бапта:
тақырыбындағы "- ішкі әскерлер қолбасшысы" деген сөздер алып
тасталсын;
1-тармақтағы "- Ішкі әскерлер қолбасшысы (бұдан әрі - Ішкі істер
министрі)" деген сөздер алып тасталсын;
2-тармақ мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) Ішкі әскерлер қолбасшысы қызметіне тағайындау үшін Қазақстан
Республикасының Президентіне кандидатура ұсынады;";

2) пункт 1 статьи 7 исключить.
Президент
Республики Казахстан
(Специалисты: Умбетова А.М.,
Склярова И.В.)

2) 7-баптың 1-тармағы алып тасталсын.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Мамандар:
Багарова Ж.А.
Жұманазарова А.Б.