О ратификации Протокола о таможенном контроле за реэкспортом товаров, происходящих с территории государств-участников Договора о Таможенном союзе и Едином экономическом пространстве от 26 февраля 1999 года и вывозимых в третьи страны
Закон Республики Казахстан от 5 мая 2003 года N 407
Ратифицировать Протокол о таможенном контроле за реэкспортом товаров, происходящих с территории государств-участников Договора о Таможенном союзе и Едином экономическом пространстве от 26 февраля 1999 года и вывозимых в третьи страны, совершенный в Москве 22 мая 2001 года.
Президент
Республики Казахстан
Протокол
о таможенном контроле за реэкспортом товаров,
происходящих с территории государств-участников
Договора о Таможенном союзе
и Едином экономическом пространстве
от 26 февраля 1999 года и вывозимых в третьи страны
Правительство Республики Беларусь, Правительство Республики Казахстан, Правительство Кыргызской Республики, Правительство Российской Федерации и Правительство Республики Таджикистан, далее именуемые Сторонами,
исходя из положений Соглашения о реэкспорте товаров и порядке выдачи разрешения на реэкспорт от 15 апреля 1994 г. (далее именуется Соглашение), основываясь на Соглашении о Таможенном союзе между Российской Федерацией и Республикой Беларусь от 6 января 1995 г., Соглашении о Таможенном союзе от 20 января 1995 г., Договоре о присоединении Кыргызской Республики к соглашениям о Таможенном союзе от 29 марта 1996 г., Договоре о присоединении Республики Таджикистан к соглашениям о Таможенном союзе от 26 февраля 1999 г.,
желая содействовать друг другу в обеспечении и защите взаимных интересов в области внешнеэкономической деятельности,
договорились о нижеследующем:
Статья 1
Для целей настоящего Протокола используются основные понятия в значениях, определенных Соглашением и Основами таможенных законодательств государств-участников Содружества Независимых Государств от 10 февраля 1995 г.
Под скрытым реэкспортом понимается вывоз с территории государства одной из Сторон товаров, включенных Сторонами в списки товаров, реэкспорт которых может быть осуществлен только при наличии надлежаще оформленного письменного разрешения, происходящих с таможенной территории государства одной из Сторон и выпущенных для свободного обращения на территорию страны экспортера, за пределы территорий государств Сторон.
Страна происхождения товаров определяется в соответствии с Правилами определения страны происхождения товаров, утвержденными решением Совета глав правительств Содружества Независимых Государств от 30 ноября 2000 г., если товар соответствует установленным указанными Правилами критериям происхождения, вне зависимости от того, являются ли экспортеры/импортеры такого товара резидентами государства-участника Содружества Независимых Государств.

1999 жылғы 26 ақпандағы Кеден одағы және Бірыңғай экономикалық кеңістік туралы шартқа қатысушы мемлекеттердің аумағынан шығарылатын және үшінші елдерге әкетілетін тауарлардың кері экспортын кедендік бақылау туралы хаттаманы бекіту туралы
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 5 мамырдағы N 407-II заңы
Мәскеуде 2001 жылғы 22 мамырда жасалған 1999 жылғы 26 ақпандағы Кеден одағы және Бірыңғай экономикалық кеңістік туралы шартқа қатысушы мемлекеттердің аумағынан шығарылатын және үшінші елдерге әкетілетін тауарлардың кері экспортын кедендік бақылау туралы хаттама бекітілсін.
Қазақстан Республикасының
Президенті
1999 жылғы 26 ақпандағы Кеден одағы және Бiрыңғай
экономикалық кеңiстiк туралы шартқа қатысушы
мемлекеттердiң аумағынан шығарылатын және үшiншi
елдерге әкетiлетiн тауарлардың керi экспортын
кедендiк бақылау туралы
Хаттама
Бұдан әрi Тараптар деп аталатын Беларусь Республикасының Yкіметi, Қазақстан Республикасының Yкiметi, Қырғыз Республикасының Yкіметi, Ресей Федерациясының Yкіметi және Тәжікстан Республикасының Yкіметi,
1994 жылғы 15 сәуiрдегi Тауарлардың керi экспорты және керi экспортқа рұқсат берудің тәртiбi туралы келiсiмнің (бұдан әрi - Келiсiм деп аталады) ережелерiне сүйене отырып, 1995 жылғы 6 қаңтардағы Ресей Федерациясы мен Беларусь Республикасының арасындағы Кеден одағы туралы келiсiмдi, 1995 жылғы 20 қаңтардағы Кеден одағы туралы келiсiмдi, 1996 жылғы 29 наурыздағы Қырғыз Республикасының Кеден одағы туралы келiсiмдерге қосылуы туралы шартты, 1999 жылғы 26 ақпандағы Тәжікстан Республикасының Кеден одағы туралы келiсiмдерге қосылуы туралы шартты негiзге ала отырып,
бiр бiрiне сыртқы экономикалық қызмет саласындағы өзара мүдделердi қамтамасыз етуде және қорғауда жәрдемдесуге ниет бiлдiре отырып,
мына төмендегiлер туралы келiстi:
1-бап
Осы Хаттаманың мақсаттары үшiн Келiсiмде және 1995 жылғы 10 ақпандағы Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің кедендiк заңдарының негiздерiнде белгiленген мәндердегi негiзгi ұғымдар пайдаланылады.
Жасырын керi экспорт ретiнде Тараптардың бiрiнің мемлекетiнiң аумағынан Тараптар керi экспорты тек тиiстi түрде ресiмделген жазбаша рұқсат болған жағдайда ғана жүзеге асырылуы мүмкін тауарлардың тiзiмiне енгiзiлген, Тараптардың бiрiнің мемлекетiнің кедендiк аумағынан шығарылатын және Тараптар мемлекеттерiнiң аумағынан тыс жерлерге экспортшы елдің аумағына еркiн айналым үшiн шығарылған тауарларды әкету ұғылады.
Тауарлардың шығарылған елi, егер тауар мұндай тауарды экспорттаушылар/импорттаушылар Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттің резиденттерi болып табылатындығы-табылмайтындығына қарамастан көрсетiлген Ережелермен белгiленген шығарудың өлшемдеріне сәйкес келетiн болса Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығы Yкiметтерінiң басшылары Кеңесiнің 2000 жылғы 30 қарашадағы шешiмiмен бекiтiлген Тауарлардың шығарылған елiн айқындаудың ережелерiне сәйкес айқындалады.

Статья 2
В отношении скрытого реэкспорта при вывозе товаров, включенных Сторонами в списки товаров, реэкспорт которых может быть осуществлен только при наличии надлежаще оформленного письменного разрешения, за пределы государств Сторон, будет применяться порядок, определенный для реэкспорта Соглашением.
Статья 3
Стороны будут предоставлять друг другу:
полное наименование и адрес уполномоченного органа своей страны, с образцами печатей и подписей лиц, имеющих право подписывать необходимые документы по вопросам реэкспорта товаров;
нормативные правовые акты, определяющие порядок выдачи разрешения на реэкспорт уполномоченным органом страны происхождения товара.
Статья 4
Предельный срок вывоза товара, разрешенного к реэкспорту, не должен превышать одного года со дня выдачи разрешения на реэкспорт уполномоченными органами страны происхождения товара.
Статья 5
Таможенные органы государств Сторон контролируют происхождение вывозимых товаров, включенных в списки товаров, реэкспорт которых может быть осуществлен при наличии надлежаще оформленного письменного разрешения.
Статья 6
Центральные таможенные органы государств-реэкспортеров информируют центральные таможенные органы стран происхождения товаров о фактическом вывозе товаров, реэкспорт которых может быть осуществлен только при наличии надлежаще оформленного письменного разрешения в соответствии с порядком, определенным по взаимному согласованию центральными таможенными органами государств Сторон.
Статья 7
Любые споры и разногласия, касающиеся толкования и применения настоящего Протокола, будут решаться путем переговоров и консультаций между Сторонами.
Статья 8
По взаимному согласию Сторон в настоящий Протокол могут вноситься изменения и дополнения, которые оформляются отдельными протоколами, являющимися его неотъемлемой частью.
Статья 9
Настоящий Протокол открыт для присоединения к нему любого государства-участника Соглашения, разделяющего его цель и принципы, а также готового принять на себя в полном объеме обязательства по нему. Присоединение осуществляется с согласия Сторон, на условиях и в порядке, определяемых в отдельном Протоколе с присоединяющимся государством.
Статья 10
Настоящий Протокол вступает в силу с даты получения депозитарием, которым является Интеграционный Комитет Республики Беларусь, Республики Казахстан, Кыргызской Республики, Российской Федерации и Республики Таджикистан последнего письменного уведомления о выполнении Сторонами внутригосударственных процедур, необходимых для его вступления в силу.
Любая из Сторон может выйти из настоящего Протокола, направив депозитарию письменное уведомление о своем намерении не менее, чем за три месяца до выхода, предварительно урегулировав свои обязательства, принятые в соответствии с настоящим Протоколом.

2-бап
Тараптар керi экспорты тек тиiстi түрде ресiмделген жазбаша рұқсат болған жағдайда ғана жүзеге асырылуы мүмкiн тауарлардың тiзiмiне енгiзген тауарларды Тараптар мемлекеттерiнiң шегiнен тыс жерлерге әкету кезiндегi жасырын керi экспортқа қатысты Келiсiмде керi экспорт үшiн белгiленген тәртіп қолданылатын болады.
3-бап
Тараптар бiр-бiріне:
тауарлардың керi экспорты мәселелерi бойынша қажеттi құжаттарға қол қоюға құқығы бар адамдардың мөрлерi мен қолдарының үлгiлерiмен бiрге өз елiнiң уәкiлеттi органының толық атауы мен мекен-жайын;
тауар шығарылған елдің уәкiлеттi органының керi экспорттауға рұқсат беруінің тәртiбiн белгiлейтiн нормативтiк құқықтық кесiмдердi ұсынатын болады.
4-бап
Керi экспорттауға рұқсат етiлген тауарды әкетудің шектi мерзiмi тауар шығарылған елдің уәкiлеттi органы керi экспорттауға рұқсат берген күннен бастап бiр жылдан аспауы тиiс.
5-бап
Тараптар мемлекеттерiнiң кеден органдары керi экспорты тек тиiстi түрде ресiмделген жазбаша рұқсат болған жағдайда ғана жүзеге асырылуы мүмкiн тауарлардың тiзiмiне енгiзген әкетiлетiн тауарлардың шыққан тегiн бақылайды.
6-бап
Керi экспорттаушы мемлекеттердің орталық кеден органдары тауарлар шығарылған елдің орталық кеден органдарына керi экспорттау Тараптар мемлекеттерiнің орталық кеден органдарының өзара келiсiмi бойынша белгiленген тәртiпке сәйкес тиiстi түрде ресiмделген жазбаша рұқсат болған жағдайда ғана жүзеге асырылуы мүмкiн тауарлардың iс-жүзiнде әкетiлгендiгi туралы хабарлайды.
7-бап
Осы Хаттаманы түсiндiруге және қолдануға қатысты кез келген даулар мен келiспеушілiктер Тараптардың арасындағы келiссөздер және консультациялар жолымен шешiлетiн болады.
8-бап
Тараптардың өзара келiсiмi бойынша осы Хаттамаға жеке хаттамалармен ресiмделетiн, оның ажырамас бөлiгi болып табылатын өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлуi мүмкін.
9-бап
Осы Хаттама оның мақсаты мен қағидаттарын бөлiсетiн, сондай-ақ ол бойынша өзiне толық көлемде мiндеттемелер қабылдауға дайын Келiсiмге қатысушы кез келген мемлекеттiң оған қосылу үшін ашық. Қосылу Тараптардың келiсiмiмен, қосылатын мемлекетпен жеке Хаттамада айқындалатын шарттарда және тәртiппен жүзеге асырылады.
10-бап
Осы Хаттама Беларусь Республикасының, Қазақстан Республикасының, Қырғыз Республикасының, Ресей Федерациясының және Тәжiкстан Республикасының Интеграциялық Комитетi болып табылатын депозитарий Тараптардың оның күшiне енуi үшiн қажеттi мемлекетiшiлiк рәсiмдердi орындағандығы туралы соңғы жазбаша құлақтандыруды алған күннен бастап күшiне енедi.
Кез келген Тарап өзiнiң осы Хаттамаға сәйкес қабылдаған мiндеттемелерiн алдын ала реттеп, шығардан кем дегенде үш ай бұрын депозитарийге өзiнiң ниетi туралы жазбаша құлақтандыру жолдай отырып осы Хаттамадан шыға алады.

Совершено 22 мая 2001 г. в г. Москве в одном подлинном экземпляре на русском языке. Подлинный экземпляр хранится депозитарием, который направит каждой Стороне его заверенную копию.
За Правительство
Республики Беларусь
За Правительство
Республики Казахстан
За Правительство
Кыргызской Республики
За Правительство
Российской Федерации
За Правительство
Республики Таджикистан
Копия верна
Начальник Отдела
Международно-правового
департамента МИД РК

2001 жылғы 22 мамырда Мәскеу қаласында орыс тiлiндегi бip түпнұсқалық данада жасалды. Түпнұсқалық дананы оның расталған көшiрмесiн әрбiр Тарапқа жiберетiн депозитарий сақтайды.
Беларусь Республикасының
Yкіметi үшiн
Қазақстан Республикасының
Yкiметi үшін
Қырғыз Республикасының
Yкiметi үшiн
Ресей Федерациясының
Yкiметi үшiн
Тәжiкстан Республикасының
Yкіметi үшiн