О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам мобилизационной подготовки и мобилизации
Закон Республики Казахстан от 7 июля 2006 года N 183
Статья 1 . Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Закон  Республики Казахстан от 7 мая 1997 г. "О Гражданской обороне" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 9, ст. 93; 1998 г., N 23, ст. 416; 1999 г., N 4, ст. 101; 2000 г., N 6, ст. 142; 2004 г., N 23, ст. 142; 2006 г., N 1, ст. 5):
1) по всему тексту слова "всех форм собственности", "независимо от форм собственности" исключить;
2) пункт 2 статьи 2 исключить;
3) часть четвертую статьи 4 исключить;
4) в статье 10:
часть вторую исключить;
в части четвертой слова "с органами управления Гражданской обороны" заменить словами "с территориальными органами по чрезвычайным ситуациям";
5) в части первой пункта 1 статьи 16:
в абзаце втором слово "структурные" исключить;
абзац четвертый изложить в следующей редакции:
"в организациях - структурные подразделения (отдельные работники), специально уполномоченные на решение задач в области Гражданской обороны, непосредственно подчиненные первому руководителю.";
6) в статье 19:
в части первой:
абзац восьмой изложить в следующей редакции:
"разрабатывает проекты нормативных правовых актов в области Гражданской обороны;";
абзац тринадцатый исключить;
абзац пятнадцатый изложить в следующей редакции:
"назначает на должности, перемещает, освобождает и увольняет военнослужащих, а также присваивает, включая досрочное, снижает воинские звания военнослужащим и военнообязанным и лишает воинских званий в соответствии с Правилами прохождения воинской службы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях;";
дополнить абзацем шестнадцатым следующего содержания:
"утверждает объем и содержание инженерно-технических мероприятий Гражданской обороны в зависимости от степени категорирования городов и объектов хозяйствования;";
абзац первый части второй исключить;
7) в статье 20:
в абзаце втором слова "военные комиссариаты" заменить словами "местные органы военного управления";
в абзаце третьем слова "военную службу" заменить словами "воинскую службу";
8) в абзаце девятом статьи 21 слова "в установленном Правительством Республики Казахстан порядке" исключить;
9) в пункте 1 статьи 29-1 слова "военную службу", "военной службе" заменить соответственно словами "воинскую службу", "воинской службе";

Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 7 шілдедегі N 183 Заңы
1-бап.  Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актiлерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1. "Азаматтық қорғаныс туралы" 1997 жылғы 7 мамырдағы Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 9, 93-құжат; 1998 ж., N 23, 416-құжат; 1999 ж., N 4, 101-құжат; 2000 ж., N 6, 142-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат):
1) бүкiл мәтiн бойынша "барлық меншiк нысанындағы", "меншiк нысандарына қарамастан" деген сөздер алып тасталсын;
2) 2-баптың 2-тармағы алып тасталсын;
3) 4-баптың төртiншi бөлiгi алып тасталсын;
4) 10-бапта:
екiншi бөлiк алып тасталсын;
төртiншi бөлiктегi "Азаматтық қорғаныстың басқару органдарымен" деген сөздер "төтенше жағдайлар жөнiндегi аумақтық органдармен" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 16-баптың 1-тармағының бiрiншi бөлiгiнде:
екiншi абзацтағы "құрылымдық" деген сөз алып тасталсын;
төртiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"ұйымдарда - Азаматтық қорғаныс саласындағы мiндеттердi шешуге арнайы уәкiлеттiк берiлген, бiрiншi басшыға тiкелей бағынатын құрылымдық бөлiмшелер (жеке қызметкерлер).";
6) 19-бапта:
бiрiншi бөлiкте:
сегiзiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Азаматтық қорғаныс саласындағы нормативтiк құқықтық актiлердiң жобасын әзiрлейдi;";
он үшiншi абзац алып тасталсын;
он бесiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Қарулы Күштерде, басқа әскерлер мен әскери құралымдарда Әскери қызмет өткеру ережелерiне сәйкес әскери қызметшiлердi лауазымға тағайындайды, ауыстырады, қызметтен босатады және шығарады, сондай-ақ әскери қызметшiлерге және әскери мiндеттiлерге мерзiмiнен бұрын берудi қоса алғанда, әскери атақтар бередi, оларды төмендетедi және әскери атақтардан айырады;";
мынадай мазмұндағы он алтыншы абзацпен толықтырылсын:
"Азаматтық қорғаныстың инженерлiк-техникалық iс-шараларының көлемi мен мазмұнын қалаларды және шаруашылық объектiлерiн санаттарға бөлу дәрежесiне байланысты бекiтедi.";
екiншi бөлiктiң бiрiншi абзацы алып тасталсын;
7) 20-бапта:
екiншi абзацтағы "әскери комиссариаттар" деген сөздер "жергiлiктi әскери басқару органдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшiншi абзацта орыс тiлiндегi мәтiнге түзету енгiзiлдi, мемлекеттiк тiлдегi мәтiн өзгермейдi;
8) 21-баптың тоғызыншы абзацындағы "Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген тәртiппен" деген сөздер алып тасталсын;
9) 29-1-баптың 1-тармағында орыс тiлiндегi мәтiнге түзету енгiзiлдi, мемлекеттiк тiлдегi мәтiн өзгермейдi;

10) в статье 31 слово "законодательством" заменить словом "законами".
2. В Закон  Республики Казахстан от 16 июня 1997 г. "О мобилизационной подготовке и мобилизации в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 11, ст. 155; 2004 г., N 23, ст. 142):
1) в заголовке слова "в Республике Казахстан" исключить;
2) в преамбуле:
после слова "устанавливает" дополнить словами "основные принципы,";
слова "независимо от форм собственности," исключить;
3) по всему тексту:
слова "военным комиссариатам", "военные комиссариаты", "военного комиссариата", "военного комиссара" заменить соответственно словами "местным органам военного управления", "местные органы военного управления", "местного органа военного управления", "руководителя местного органа военного управления";
слова "в период мобилизации и в военное время", "на период мобилизации и на военное время" заменить соответственно словами "в период мобилизации, военного положения и в военное время", ", по мобилизации, военному положению и в военное время";
4) статью 1 изложить в следующей редакции:
"Статья 1. Основные понятия, используемые в настоящем Законе
В настоящем Законе используются следующие основные понятия:
мобилизация - комплекс общегосударственных мероприятий, связанных с переводом государственных органов, организаций, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, населения, территории и экономики Республики Казахстан на режим военного положения (общая мобилизация) или какой-либо их части (частичная мобилизация);
мобилизационная подготовка - комплекс мероприятий, проводимых в мирное время и направленных на устойчивое управление государством в военное время, организованный перевод экономики страны на обеспечение потребностей Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, и населения Республики Казахстан, вооруженную защиту и оборону страны, обеспечение функционирования административно-территориальных единиц в период мобилизации, военного положения и в военное время;
уполномоченный орган в области мобилизационной подготовки и мобилизации - государственный орган, осуществляющий формирование государственной политики в области мобилизационной подготовки и мобилизации;
мобилизационные мощности - производственные площади, технологическое оборудование, инженерно-техническая и иная документация, предназначенные для выполнения мобилизационных заказов;
мобилизационный резерв - запас материальных ценностей по ограниченной номенклатуре, являющийся составной частью государственного материального резерва, необходимый для выполнения мобилизационного заказа при мобилизации, военном положении и в военное время и не используемый организациями, имеющими мобилизационный заказ, в текущей производственной деятельности, а также материально-технические средства специальных формирований;
мобилизационное задание - задание государственным органам на выполнение мероприятий, направленных на решение задач по обеспечению устойчивого функционирования государства в период мобилизации, военного положения и в военное время;
мобилизационный заказ - государственный заказ организациям на производство товаров (работ, услуг) определенной номенклатуры, их количество и качество, создание специальных формирований в период мобилизации, военного положения и в военное время;
мобилизационный план Республики Казахстан - утверждаемый Президентом Республики Казахстан план мероприятий, направленный на реализацию мер по мобилизационному развертыванию Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, перевод экономики, государственных органов, организаций, административно-территориальных единиц и населения Республики Казахстан на режим деятельности в период мобилизации, военного положения и в военное время путем выполнения мобилизационных заказов (заданий), а также иных мероприятий мобилизационной подготовки.";

10) 31-бапқа орыс тiлiндегi мәтiнге түзету енгiзiлдi, мемлекеттiк тiлдегi мәтiн өзгермейдi.
2. "Қазақстан Республикасындағы жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру туралы" 1997 жылғы 16 маусымдағы Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 11, 155-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат):
1) тақырыбындағы "Қазақстан Республикасындағы" деген сөздер алып тасталсын;
2) кiрiспеде:
"жүзеге асырудағы" деген сөздерден кейiн "негiзгi принциптерiн," деген сөздермен толықтырылсын;
"меншiк нысандарына қарамастан" деген сөздер алып тасталсын;
3) бүкiл мәтiн бойынша:
"әскери комиссариаттардың", "әскери комиссариаттарға", "әскери комиссариаттың", "әскери комиссардың" деген сөздер тиiсiнше "жергiлiктi әскери басқару органдарының", "жергiлiктi әскери басқару органдарына", "жергiлiктi әскери басқару органдарының", "жергiлiктi әскери басқару органы басшысының" деген сөздермен ауыстырылсын;
"жұмылдыру кезеңi мен соғыс уақытында", "жұмылдыру кезеңi мен соғыс уақытына", "жұмылдыру кезеңiнде және соғыс уақытында" деген сөздер тиiсiнше "жұмылдыру, соғыс жағдайы кезеңi мен соғыс уақытында", "жұмылдыру, соғыс жағдайы бойынша және соғыс уақытында" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"1-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негiзгi ұғымдар
Осы Заңда мынадай негiзгi ұғымдар пайдаланылады:
жұмылдыру - Қазақстан Республикасының мемлекеттiк органдарын, ұйымдарын, Қарулы Күштерiн, басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарын, халқын, аумағы мен экономикасын (жалпы жұмылдыру) немесе олардың қайсы бiр бөлiгiн (iшiнара жұмылдыру) соғыс жағдайы режимiне көшiруге байланысты жалпымемлекеттiк шаралар кешенi;
жұмылдыру дайындығы - бейбiт уақытта жүргiзiлетiн және соғыс уақытында мемлекеттi тұрақты басқаруға бағытталған iс-шаралар кешенi, ел экономикасын Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiнiң, басқа әскерлерi мен әскери құралымдарының және халқының қажеттiлiктерiн қамтамасыз етуге, елдi қарулы қорғауға және оның қорғанысына, жұмылдыру, соғыс жағдайы кезеңi мен соғыс уақытында әкімшілік аумақтық бiрлiктердiң жұмыс iстеуiн қамтамасыз етуге ұйымдасқан түрде көшiру;
жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру саласындағы уәкiлеттi орган - жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру саласындағы мемлекеттiк саясатты қалыптастыруды жүзеге асыратын мемлекеттiк орган;
жұмылдыру қуаттары - жұмылдыру тапсырыстарын орындауға арналған өндiрiстiк алаңдар, технологиялық жабдықтар, инженерлiк-техникалық және өзге де құжаттама;
жұмылдыру резервi - мемлекеттiк материалдық резервтiң құрамдас бөлiгi болып табылатын, жұмылдыру, соғыс жағдайы кезiнде және соғыс уақытында жұмылдыру тапсырысын орындау үшiн қажеттi және жұмылдыру тапсырысы бар ұйымдар ағымдағы өндiрiстiк қызметiнде пайдаланбайтын шектеулi номенклатура бойынша материалдық құндылықтар запасы, сондай-ақ арнайы құралымдардың материалдық-техникалық құралдары;
жұмылдыру тапсырмасы - жұмылдыру, соғыс жағдайы кезеңi мен соғыс уақытында мемлекеттiң тұрақты жұмыс iстеуiн қамтамасыз ету жөнiндегi мiндеттердi шешуге бағытталған iс-шараларды орындауға мемлекеттiк органдарға берiлетiн тапсырма;
жұмылдыру тапсырысы - ұйымдарға жұмылдыру, соғыс жағдайы кезеңi мен соғыс уақытында белгiлi бiр номенклатурада, мөлшерде және сапада тауарлар (жұмыстар, көрсетiлетiн қызметтер) өндiруге, арнаулы құралымдар құруға берiлетiн мемлекеттiк тапсырыс;
Қазақстан Республикасының жұмылдыру жоспары - Қазақстан Республикасының Президентi бекiтетiн, Қарулы Күштердi, басқа да әскерлер мен әскери құралымдарды жұмылдыра өрiстету жөнiндегi шараларды iске асыруға, Қазақстан Республикасының экономикасын, мемлекеттiк органдарын, ұйымдарын, әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктерi мен халқын жұмылдыру тапсырыстарын (тапсырмаларын), сондай-ақ жұмылдыру дайындығының өзге де iс-шараларын орындау жолымен жұмылдыру, соғыс жағдайы кезеңi мен соғыс уақытында жұмыс істеу режимiне көшiруге бағытталған iс-шаралар жоспары.";

5) в подпункте 1) статьи 3 слова "и мобилизации" исключить;
6) в статье 4:
подпункт 3) дополнить словами ", военному положению и военному времени";
подпункт 5):
после слова "бронирование" дополнить словом "военнообязанных";
после слова "ресурсов" дополнить словами "в период мобилизации, военного положения и";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) разработку мобилизационных планов Республики Казахстан, государственных органов, административно-территориальных единиц, организаций;";
в подпункте 9) слова "мобилизационных планов экономики Республики Казахстан и Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан" заменить словами "мобилизационного плана Республики Казахстан, мобилизационных планов государственных органов, административно-территориальных единиц и организаций";
в подпункте 10) слова "мобилизационного и неснижаемого запаса государственного резерва" заменить словами "государственного материального резерва";
подпункт 14) изложить в следующей редакции:
"14) перевод государственных органов и организаций на военное положение и военное время;";
дополнить подпунктами 18) - 22) следующего содержания:
"18) создание и содержание мобилизационных органов;
19) планирование мероприятий по мобилизационной подготовке и мобилизации;
20) организацию территориальной обороны;
21) проведение мероприятий Гражданской обороны;
22) финансовое обеспечение мобилизационных мероприятий.";
7) в статье 5:
в подпункте 4):
после слова "нормативные" дополнить словом "правовые";
слова "органов государственной власти, местных исполнительных органов" заменить словами "государственных органов";
дополнить подпунктами 4-1) - 4-4) следующего содержания:
"4-1) утверждает мобилизационный план Республики Казахстан;
4-2) утверждает правила мобилизационной подготовки и мобилизации в Республике Казахстан;
4-3) утверждает правила оценки мобилизационной готовности государственных органов, организаций, имеющих мобилизационные задания и заказы;
4-4) утверждает порядок оповещения о мобилизации;";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) обеспечивает функционирование государства в военное время;";
подпункт 7) дополнить словами "в соответствии с законами Республики Казахстан";
8) в статье 7:
подпункты 1) - 4) изложить в следующей редакции:
"1) осуществляет общее руководство по организации деятельности государственных органов в области мобилизационной подготовки и мобилизации;

5) 3-баптың 1) тармақшасындағы "дайындығы мен жұмылдыруды" деген сөздер "дайындығын" деген сөзбен ауыстырылсын;
6) 4-бапта:
3) тармақша "жұмылдыруға" деген сөзден кейiн ", соғыс жағдайына және соғыс уақытына" деген сөздермен толықтырылсын;
5) тармақша:
"азаматтарды" деген сөздiң алдынан "әскери мiндеттi" деген сөзбен толықтырылсын;
"соғыс уақытында" деген сөздердiң алдынан "жұмылдыру, соғыс жағдайы кезеңiнде және" деген сөздермен толықтырылсын;
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) Қазақстан Республикасының, мемлекеттiк органдардың, әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктердiң, ұйымдардың жұмылдыру жоспарларын әзiрлеу;";
9) тармақшадағы "Қазақстан Республикасының экономикасы мен Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң, басқа да әскерлерi мен әскер құрамаларының жұмылдыру жоспарларын" деген сөздер "Қазақстан Республикасының жұмылдыру жоспарын, мемлекеттiк органдардың, әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктердiң және ұйымдардың жұмылдыру жоспарларын" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) тармақшадағы "жұмылдырудың және мемлекеттiк резервтiң азаймайтын запасының" деген сөздер "мемлекеттiк материалдық резервтiң" деген сөздермен ауыстырылсын;
14) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"14) мемлекеттiк органдар мен ұйымдарды соғыс жағдайына және соғыс уақытына көшiру;";
мынадай мазмұндағы 18) - 22) тармақшалармен толықтырылсын:
"18) жұмылдыру органдарын құру және ұстау;
19) жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру жөнiндегi iс-шараларды жоспарлау;
20) аумақтық қорғанысты ұйымдастыру;
21) Азаматтық қорғаныс iс-шараларын жүргiзу;
22) жұмылдыру iс-шараларын қаржылық қамтамасыз ету.";
7) 5-бапта:
4) тармақшада:
"нормативтiк" деген сөзден кейiн "құқықтық" деген сөзбен толықтырылсын;
"мемлекеттiк өкiмет органдарының, жергiлiктi атқарушы органдардың" деген сөздер "мемлекеттiк органдардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 4-1) - 4-4) тармақшалармен толықтырылсын:
"4-1) Қазақстан Республикасының жұмылдыру жоспарын бекiтедi;
4-2) Қазақстан Республикасындағы жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру ережелерiн бекiтедi;
4-3) жұмылдыру тапсырмалары мен тапсырыстары бар мемлекеттiк органдардың, ұйымдардың жұмылдыру әзiрлiгiн бағалау ережелерiн белгiлейдi;
4-4) жұмылдыру туралы жариялау тәртiбiн бекiтедi;";
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) соғыс уақытында мемлекеттiң жұмыс iстеуiн қамтамасыз етедi;";
7) тармақша "бойынша" деген сөзден кейiн "Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес" деген сөздермен толықтырылсын;
8) 7-бапта:
1) - 4) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"1) мемлекеттiк органдардың жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру саласындағы қызметiн ұйымдастыру жөнiндегi жалпы басшылықты жүзеге асырады;

2) представляет Президенту Республики Казахстан на утверждение мобилизационный план Республики Казахстан;
3) организует разработку и выполнение мобилизационного плана Республики Казахстан;
4) устанавливает порядок выполнения организациями мобилизационных заказов, установленных мобилизационным планом Республики Казахстан;";
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) организует разработку проектов законодательных и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан в области мобилизационной подготовки, а также подлежащих принятию с объявлением мобилизации, военного положения и в военное время;";
дополнить подпунктами 7-1) - 7-3) следующего содержания:
"7-1) определяет порядок снятия, передачи мобилизационных заказов (заданий) при банкротстве, ликвидации, реорганизации и изменении профиля работы организаций;
7-2) утверждает нормы снабжения населения Республики Казахстан в военное время;
7-3) утверждает порядок организации питания и торговли в военное время;";
подпункты 10) и 11) исключить;
подпункт 14) дополнить словами ", оперативному оборудованию территорий и проведению мероприятий по Гражданской обороне";
в подпункте 15) слова "на период мобилизации и в" заменить словами", по мобилизации, военному положению и на";
в подпункте 17):
слова "мобилизационном и" исключить;
слово "резервах" заменить словами "материальном резерве";
подпункт 19) исключить;
9) дополнить статьей 7-1 следующего содержания:
"Статья 7-1. Полномочия уполномоченного органа в области
мобилизационной подготовки и мобилизации
Уполномоченный орган в области мобилизационной подготовки и мобилизации:
1) разрабатывает с участием центральных и местных исполнительных органов мобилизационный план Республики Казахстан, согласовывает мобилизационные планы государственных органов, административно-территориальных единиц;
2) участвует в формировании предложений по номенклатуре и объемам хранения материальных ценностей государственного материального резерва;
3) координирует деятельность государственных органов в области мобилизационной подготовки и мобилизации;
4) организует научные исследования и методическое обеспечение в области мобилизационной подготовки и мобилизации, а также повышение квалификации специалистов мобилизационных органов;
5) вносит предложения в Правительство Республики Казахстан о снятии и передаче установленных мобилизационных заказов при банкротстве, реорганизации, ликвидации, изменении профиля работы организаций, имеющих мобилизационные заказы, по представлениям государственных органов;

2) Қазақстан Республикасы Президентiнiң бекiтуiне Қазақстан Республикасының жұмылдыру жоспарын табыс етедi;
3) Қазақстан Республикасының жұмылдыру жоспарын әзiрлеу мен орындауды ұйымдастырады;
4) ұйымдардың Қазақстан Республикасының жұмылдыру жоспарында белгiленген жұмылдыру тапсырыстарын орындау тәртiбiн белгiлейдi;";
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) Қазақстан Республикасының жұмылдыру дайындығы саласындағы, сондай-ақ жұмылдыруды, соғыс жағдайын жариялауға байланысты және соғыс уақытында қабылдануға тиiстi заңнамалық актiлерi мен өзге де нормативтiк құқықтық актiлерiнiң жобаларын әзiрлеудi ұйымдастырады;";
мынадай мазмұндағы 7-1) - 7-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"7-1) ұйымдар банкрот болған, таратылған, қайта ұйымдастырылған, жұмыс бейiнiн өзгерткен жағдайда жұмылдыру тапсырыстарын (тапсырмаларын) алып тастау, басқаға беру тәртiбiн айқындайды;
7-2) соғыс уақытында Қазақстан Республикасының халқын жабдықтау нормаларын бекiтедi;
7-3) соғыс уақытында тамақтандыруды және сауда-саттықты ұйымдастыру тәртiбiн бекiтедi;";
10) және 11) тармақшалар алып тасталсын;
14) тармақша "қамтамасыз ету" деген сөздерден кейiн ", аумақтарды жедел жабдықтау және Азаматтық қорғаныс жөнiндегi iс-шараларды жүргiзу" деген сөздермен толықтырылсын;
15) тармақшадағы "жұмылдыру кезеңi мен соғыс уақытында" деген сөздер "жұмылдыру, соғыс жағдайы бойынша және соғыс уақытына" деген сөздермен ауыстырылсын;
17) тармақшада:
"жұмылдыру резервi мен" деген сөздер алып тасталсын;
"мемлекеттiк" деген сөзден кейiн "материалдық" деген сөзбен толықтырылсын;
19) тармақша алып тасталсын;
9) мынадай мазмұндағы 7-1-баппен толықтырылсын:
"7-1-бап. Жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру саласындағы
уәкiлеттi органның өкiлеттiктерi
Жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру саласындағы уәкiлеттi орган:
1) орталық және жергiлiктi атқарушы органдардың қатысуымен Қазақстан Республикасының жұмылдыру жоспарын әзiрлейдi, мемлекеттiк органдардың, әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктердiң жұмылдыру жоспарларын келiседi;
2) мемлекеттiк материалдық резервтiң материалдық құндылықтарын сақтау номенклатурасы мен көлемi жөнiндегi ұсыныстарды қалыптастыруға қатысады;
3) мемлекеттiк органдардың жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру саласындағы қызметiн үйлестiредi;
4) жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру саласында ғылыми зерттеулер мен әдiстемелiк қамтамасыз етудi, сондай-ақ жұмылдыру органдары мамандарының бiлiктiлiгiн арттыруды ұйымдастырады;
5) жұмылдыру тапсырыстары бар ұйымдар банкрот болған, қайта ұйымдастырылған, таратылған және олардың жұмыс бейiнi өзгертiлген кезде мемлекеттiк органдардың ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Yкiметiне белгiленген жұмылдыру тапсырыстарын алып тастау және басқаға беру туралы ұсыныс енгiзедi;

6) участвует в развитии международного сотрудничества в области мобилизационной подготовки и мобилизации.";
10) в статье 8:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) вносят предложения в уполномоченный орган в области мобилизационной подготовки и мобилизации по объемам финансирования мероприятий по мобилизационной подготовке;";
в подпункте 3) слово "мероприятий" заменить словом "заказов";
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) заключают договоры с организациями на выполнение мобилизационных заказов, вносят предложения в уполномоченный орган в области мобилизационной подготовки и мобилизации о снятии мобилизационных заказов и мобилизационных мощностей в случае банкротства, ликвидации, изменения профиля работы организаций, имеющих мобилизационные заказы;";
в подпункте 4) слово "экономики" исключить;
дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
"6-1) участвуют в пределах своей компетенции в разработке нормативных правовых актов в области мобилизационной подготовки и мобилизации;";
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) вносят в уполномоченный орган в области мобилизационной подготовки и мобилизации предложения по совершенствованию мобилизационной подготовки и мобилизации;";
11) в статье 9:
в пункте 1:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) обеспечивают реализацию комплекса мероприятий по переводу органов управления и организаций в пределах соответствующих административно-территориальных единиц на функционирование в период мобилизации, военного положения и в военное время;";
подпункт 2) после слова "мобилизации" дополнить словами ", военному положению";
в пункте 3:
подпункт 4) после слов "на период мобилизационной подготовки и мобилизации" дополнить словами ", военного положения и в военное время";
подпункт 6) после слова "время" дополнить словом "военнообязанных";
12) в пункте 1 статьи 10:
в подпункте 6):
слова "по мобилизации" заменить словами "в период мобилизации, военного положения и в военное время";
слово "затрат" заменить словами "их стоимости в порядке, определенном законодательными актами Республики Казахстан";
подпункт 7) после слов "на период мобилизации" дополнить словами ", военного положения";
в подпункте 8) слова "содержат соответствующие формирования" заменить словами "организуют и обеспечивают деятельность специальных формирований";
дополнить подпунктом 9) следующего содержания:
"9) обязаны предоставлять уполномоченному органу в области мобилизационной подготовки и мобилизации, мобилизационным органам центральных исполнительных органов информацию, необходимую для обеспечения обороноспособности государства.";

6) жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру саласындағы халықаралық ынтымақтастықты дамытуға қатысады.";
10) 8-бапта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру саласындағы уәкiлеттi органға жұмылдыру дайындығы жөнiндегi iс-шараларды қаржыландыру көлемi жөнiнде ұсыныстар енгiзедi;";
3) тармақшадағы "шараларын" деген сөз "тапсырыстарын" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) ұйымдармен жұмылдыру тапсырыстарын орындауға арналған шарттар жасасады, жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру саласындағы уәкiлеттi органға жұмылдыру тапсырыстары бар ұйымдар банкрот болған, таратылған, жұмыс бейiнiн өзгерткен жағдайда жұмылдыру тапсырыстары мен жұмылдыру қуаттарынан босату туралы ұсыныс енгiзедi;";
4) тармақшадағы "экономиканы" деген сөз алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
"6-1) өз құзыретi шегiнде жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру саласындағы нормативтiк құқықтық актiлердi әзiрлеуге қатысады;";
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру саласындағы уәкiлеттi органға жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыруды жетiлдiру жөнiнде ұсыныстар енгiзедi;";
11) 9-бапта:
1-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктер шегiнде басқару органдары мен ұйымдарды жұмылдыру, соғыс жағдайы кезеңiнде және соғыс уақытында жұмыс iстеуге көшiру жөнiндегi iс-шаралар кешенiн iске асыруды қамтамасыз етедi;";
2) тармақша "жұмылдыру" деген сөзден кейiн ", соғыс жағдайы" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақта:
4) тармақшада "жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру кезеңiнде" деген сөздерден кейiн "жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру, соғыс жағдайы кезеңiнде және соғыс уақытында" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) тармақша "азаматтарды" деген сөздердiң алдынан "әскери мiндеттi" деген сөздермен толықтырылсын;
12) 10-баптың 1-тармағында:
6) тармақшада:
"жұмылдыру жөнiндегi" деген сөздер алып тасталсын;
"жұмсалған шығындарды кейiн өндiре отырып," деген сөздер "жұмылдыру, соғыс жағдайы кезеңi мен соғыс уақытында олардың құнын кейiннен Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiнде белгiленген тәртiппен өтеу арқылы" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) тармақша "жұмылдыру" деген сөзден кейiн ", соғыс уақыты" деген сөздермен толықтырылсын;
8) тармақшадағы "тиiстi құрамалар ұстайды" деген сөздер "арнаулы құрамалардың қызметiн ұйымдастырады және қамтамасыз етедi" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 9) тармақшамен толықтырылсын:
"9) жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру жөнiндегi уәкiлеттi органға, орталық атқарушы органдардың жұмылдыру органдарына мемлекеттiң қорғаныс қабiлетiн қамтамасыз ету үшiн қажеттi ақпарат беруге мiндетті.";

13) в статье 11:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Граждане, призванные в период мобилизации, военного положения и в военное время, пользуются правами военнослужащего Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
в подпункте 3) пункта 2:
после слова "предоставлять" дополнить словами "в период мобилизации, военного положения и";
слова "понесенного ими ущерба в порядке, определенном" заменить словами "их стоимости в порядке, установленном";
14) в статье 13:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Организация, координация и контроль за проведением в мирное время мероприятий по мобилизационной подготовке в государственных органах и в организациях, имеющих мобилизационные заказы (задания), возлагаются на мобилизационные органы (подразделения или отдельных работников). Структура, штатная численность, полномочия мобилизационных органов (подразделений или отдельных работников) определяются исходя из характера и объема этих заказов (заданий).
Мобилизационные органы (подразделения или отдельные работники) подчиняются непосредственно первому руководителю государственных органов и организаций.";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Первые руководители государственных органов и организаций, имеющих мобилизационные заказы (задания), создают мобилизационным органам (подразделениям или отдельным работникам) необходимые условия для выполнения ими возложенных обязанностей по мобилизационной подготовке и мобилизации.";
в пункте 2:
слова "центральных и местных исполнительных" заменить словом "государственных";
слова "областей (города республиканского значения, столицы)" исключить;
15) пункт 1 статьи 14 после слова "мобилизации" дополнить словами", военного положения";
16) статью 16 изложить в следующей редакции:
"Статья 16. Мобилизационный резерв
Материальные ценности мобилизационного резерва используются только в период мобилизации, военного положения и в военное время для обеспечения потребностей Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, удовлетворения мобилизационных нужд экономики.";
17) в пункте 1 статьи 17 слова "(закрепление)" и "(резерве)" исключить;
18) в пункте 4 статьи 18 слова "по мобилизации и последующих призывов" заменить словами "в период мобилизации, военного положения и";
19) в заголовке и тексте статьи 19:
слово "военную" заменить словом "воинскую";
после слов "по мобилизации" дополнить словами ", при военном положении";

13) 11-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жұмылдыру, соғыс жағдайы кезеңi мен соғыс уақытында шақырылған азаматтар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасы әскери қызметшiсiнiң құқықтарын пайдаланады.";
2-тармақтың 3) тармақшасында:
"соғыс уақытында" деген сөздер "жұмылдыру, соғыс жағдайы кезеңiнде және соғыс уақытында" деген сөздермен ауыстырылсын;
"оларға келтiрiлген залалды" деген сөздер "олардың құнын" деген сөздермен ауыстырылсын;
14) 13-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Бейбiт уақытта жұмылдыру тапсырыстары (тапсырмалары) бар мемлекеттiк органдар мен ұйымдарда жұмылдыру дайындығы жөнiндегi шаралардың өткiзiлуiн ұйымдастыру, үйлестiру және бақылау жұмылдыру органдарына (бөлiмшелерге немесе жекелеген қызметкерлерге) жүктеледi. Жұмылдыру органдарының (бөлiмшелерiнiң немесе жекелеген қызметкерлердiң) құрылымы, штат саны, өкiлеттiгi осы тапсырыстардың (тапсырмалардың) сипаты мен ауқымы тұрғысынан айқындалады.
Жұмылдыру органдары (бөлiмшелер немесе жекелеген қызметкерлер) мемлекеттiк органдардың және ұйымдардың тiкелей бiрiншi басшысына бағынады.";
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Жұмылдыру тапсырыстары (тапсырмалары) бар мемлекеттiк органдар мен ұйымдардың бiрiншi басшылары жұмылдыру органдарына (бөлiмшелерге немесе жекелеген қызметкерлерге) жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру бойынша өздерiне жүктелген мiндеттердi орындауы үшiн қажеттi жағдайлар жасайды.";
2-тармақта:
"облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың)" деген сөздер алып тасталсын;
"Орталық және жергiлiктi атқарушы органдары" деген сөздер "Мемлекеттiк органдар" деген сөздермен ауыстырылсын;
15) 14-баптың 1-тармағы "Жұмылдыру" деген сөзден кейiн ", соғыс жағдайы" деген сөздермен толықтырылсын;
16) 16-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"16-бап. Жұмылдыру резервi
Жұмылдыру резервiнiң материалдық құндылықтары Қарулы Күштердiң, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың қажеттiлiктерiн қамтамасыз ету, экономиканың жұмылдыру мұқтаждарын қанағаттандыру үшiн жұмылдыру, соғыс жағдайы кезеңiнде және соғыс уақытында ғана пайдаланылады.";
17) 17-баптың 1-тармағындағы "(бекiтiп беру)" және "(резервте)" деген сөздер алып тасталсын;
18) 18-баптың 4-тармағындағы "жұмылдыру бойынша шақырудан және кейіннен" деген сөздер "жұмылдыру, соғыс жағдайы кезеңiндегі және" деген сөздермен ауыстырылсын;
19) 19-баптың тақырыбы мен мәтiнiнде:
орыс тiлiндегi мәтiнге түзету енгiзiлдi, мемлекеттiк тiлдегi мәтiн өзгермейдi;
"Жұмылдыру бойынша" деген сөздерден кейiн ", соғыс жағдайы кезiнде" деген сөздермен толықтырылсын;

20) в статье 20:
слова "по военным вопросам" исключить;
слово "хозяйственных" заменить словом "экономических";
21) в статье 22 слово "законодательством" заменить словом "законами".
3. В Закон  Республики Казахстан от 27 ноября 2000 г. "О государственном материальном резерве" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2000 г., N 20, ст. 378; 2003 г., N 15, ст. 139):
1) в статье 1:
в подпункте 1) слово "замены," исключить;
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) государственный материальный резерв (далее - государственный резерв) - запас материальных ценностей, предназначенный для мобилизационных нужд, принятия первоочередных мер по ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, оказания гуманитарной помощи и регулирующего воздействия на рынок;";
подпункт 5) исключить;
в подпункте 6):
слова "продукция, необходимая" заменить словами "товары, необходимые";
после слова "(перечень" дополнить словами "и объемы";
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) мобилизационный резерв - запас материальных ценностей по ограниченной номенклатуре, являющийся составной частью государственного резерва, необходимый для выполнения мобилизационного заказа при мобилизации, военном положении и в военное время и не используемый организациями, имеющими мобилизационный заказ, в текущей производственной деятельности, а также материально-технические средства специальных формирований;";
дополнить подпунктом 8-1) следующего содержания:
"8-1) нормативы хранения - технические нормативы и требования по содержанию и условиям хранения материальных ценностей государственного резерва;";
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
"9) оперирование - поставка, хранение и выпуск материальных ценностей государственного резерва;";
дополнить подпунктом 10-1) следующего содержания:
"10-1) перемещение материальных ценностей - транспортировка материальных ценностей из одного пункта хранения материальных ценностей государственного резерва в другой пункт, включая погрузку и разгрузку материальных ценностей;";
подпункты 12) - 14) изложить в следующей редакции:
"12) пункты хранения материальных ценностей государственного резерва - юридические лица, осуществляющие на договорной основе хранение материальных ценностей государственного резерва и оказание услуг, связанных с хранением;
13) разбронирование - выпуск материальных ценностей из государственного резерва без последующей закладки либо в целях утилизации (уничтожения);
14) размещение заказа - выбор поставщиков и потребителей для поставки и выпуска материальных ценностей государственного резерва за счет бюджетных средств в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;";

20) 20-бапта:
"әскери мәселелер жөнiнде" деген сөздер алып тасталсын;
"шаруашылық" деген сөз "экономикалық" деген сөзбен ауыстырылсын;
21) 22-бапта орыс тiлiндегi мәтiнге түзету енгiзiлдi, мемлекеттiк тiлдегi мәтiн өзгермейдi.
3. "Мемлекеттiк материалдық резерв туралы" 2000 жылғы 27 қарашадағы Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2000 ж., N 20, 378-құжат; 2003 ж., N 15, 139-құжат):
1) 1-бапта:
1) тармақшадағы "ауыстыру," деген сөз алып тасталсын;
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) мемлекеттiк материалдық резерв (бұдан әрi - мемлекеттiк резерв) - жұмылдыру мұқтаждарына, табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлардың зардаптарын жою жөнiндегi бiрiншi кезектегi шараларды қабылдауға, iзгiлiк көмек көрсетуге және нарыққа реттеушiлiк ықпал жасауға арналған материалдық құндылықтар запасы;";
5) тармақша алып тасталсын;
6) тармақшада:
"қажет өнiм" деген сөздер "қажет тауарлар" деген сөздермен ауыстырылсын;
"(тiзбесiн" деген сөзден кейiн "және көлемiн" деген сөздермен толықтырылсын;
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) жұмылдыру резервi - мемлекеттiк резервтiң құрамдас бөлiгi болып табылатын, жұмылдыру, соғыс жағдайы кезiнде және соғыс уақытында жұмылдыру тапсырысын орындау үшiн қажеттi және жұмылдыру тапсырысы бар ұйымдар ағымдағы өндiрiстiк қызметiнде пайдаланбайтын шектеулi номенклатура бойынша материалдық құндылықтар запасы, сондай-ақ арнайы құралымдардың материалдық-техникалық құралдары;";
мынадай мазмұндағы 8-1) тармақшамен толықтырылсын:
"8-1) сақтау нормативтерi - мемлекеттiк резервтiң материалдық құндылықтарын ұстау және сақтау шарттары жөнiндегi техникалық нормативтер мен талаптар;";
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"9) операция жасау - мемлекеттiк резервтiң материалдық құндылықтарын беру, сақтау және шығару;";
мынадай мазмұндағы 10-1) тармақшамен толықтырылсын:
"10-1) материалдық құндылықтардың орнын ауыстыру материалдық құндылықтарды тиеу мен түсiрудi қоса алғанда, мемлекеттiк резервтiң материалдық құндылықтарын сақтайтын бiр пункттен екiншi пунктке материалдық құндылықтарды тасымалдау;";
12) - 14) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"12) мемлекеттiк резервтiң материалдық құндылықтарын сақтау пункттерi - шарт негiзiнде мемлекеттiк резервтiң материалдық құндылықтарын сақтауды және сақтауға байланысты қызметтер көрсетудi жүзеге асыратын заңды тұлғалар;
13) броньнан шығару - материалдық құндылықтарды кейiннен қайта салмау не оларды кәдеге жарату (жою) мақсатында мемлекеттiк резервтен шығару;
14) тапсырысты орналастыру - Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен бюджет қаражаты есебiнен мемлекеттiк резервтiң материалдық құндылықтарын беру және шығару үшiн өнiм берушiлер мен тұтынушыларды таңдау;";

2) в статье 3:
в абзаце первом слова "Республики Казахстан" исключить;
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) обеспечения мобилизационных нужд;";
3) статью 4 изложить в следующей редакции:
"Статья 4. Система государственного резерва
Систему государственного резерва образуют уполномоченный орган и подведомственные ему организации.";
4) в статье 5:
в подпункте 3) слово "органов" исключить;
подпункты 7), 9) и 10) исключить;
в подпункте 11) слово "мобилизационного" заменить словом "государственного";
5) абзац первый статьи 6 дополнить словами "в пределах своей компетенции";
6) в статье 7:
в подпункте 1) слово "замене" заменить словом "перемещении";
в подпункте 3) слово "нормам" заменить словом "нормативам";
в подпункте 4) слово "приобретению" заменить словом "формированию";
в подпункте 6) слова "и замены" исключить;
дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
"6-1) принимает решение о перемещении материальных ценностей государственного резерва в случаях изменения профиля, реорганизации либо ликвидации пунктов хранения материальных ценностей государственного резерва;";
подпункты 7) - 9) изложить в следующей редакции:
"7) по согласованию с уполномоченным органом в области мобилизационной подготовки и мобилизации и уполномоченным органом в области обороны формирует и утверждает перечень пунктов хранения материальных ценностей государственного резерва;
8) осуществляет хранение и освежение материальных ценностей государственного резерва;
9) обеспечивает размещение, учет и контроль за качественной и количественной сохранностью материальных ценностей государственного резерва; принимает решение о проведении проверок (ревизий) сохранности материальных ценностей, хранящихся в пунктах хранения; в установленном законодательством Республики Казахстан порядке привлекает к проведению проверок (ревизий) должностных лиц и специалистов соответствующих государственных органов; направляет материалы проверок (ревизий) в правоохранительные органы для решения вопроса о привлечении к ответственности лиц, виновных в нарушении порядка хранения и использования материальных ценностей государственного резерва;";
7) пункт 1 статьи 8 изложить в следующей редакции:
"1. Финансирование расходов на содержание и развитие системы государственного резерва, проведение операций с материальными ценностями государственного резерва осуществляются за счет бюджетных средств.";

2) 3-бапта:
бiрiншi абзацтағы "Қазақстан Республикасының мемлекеттiк резервi" деген сөздер "Мемлекеттiк резерв" деген сөздермен ауыстырылсын;
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) жұмылдыру мұқтаждарын қамтамасыз ету;";
3) 4-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"4-бап. Мемлекеттiк резерв жүйесi
Мемлекеттiк резерв жүйесiн уәкiлеттi орган және оған ведомстволық бағынысты ұйымдар құрайды.";
4) 5-бапта:
3) тармақшадағы "органдары" деген сөз алып тасталсын;
7), 9) және 10) тармақшалар алып тасталсын;
11) тармақшадағы "жұмылдыру резервiн" деген сөздер "мемлекеттiк резервтi" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 6-баптың бiрiншi абзацы "өз құзыретi шегiнде" деген сөздермен толықтырылсын;
6) 7-бапта:
1) тармақшадағы "алмастыру" деген сөз "орнын ауыстыру" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақшадағы "нормалары" деген сөз "нормативтерi" деген сөзбен ауыстырылсын;
4) тармақшадағы "сатып алу" деген сөздер "қалыптастыру" деген сөзбен ауыстырылсын;
6) тармақшадағы "және алмастыру" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
"6-1) мемлекеттiк резервтiң материалдық құндылықтарын сақтау пунктерi бейiнiн өзгерткен, қайта ұйымдастырылған немесе таратылған жағдайларда мемлекеттiк резервтiң материалдық құндылықтарының орнын ауыстыру туралы шешiм қабылдайды;";
7) - 9) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"7) жұмылдыру дайындығы мен жұмылдыру жөнiндегi уәкiлеттi органмен және қорғаныс саласындағы уәкiлеттi органмен келiсiм бойынша мемлекеттiк резервтiң материалдық құндылықтарын сақтау пункттерiнiң тiзбесiн жасайды және бекiтедi;
8) мемлекеттiк резервтiң материалдық құндылықтарын сақтауды және жаңартуды жүзеге асырады;
9) мемлекеттiк резервтiң материалдық құндылықтарын орналастыруды, есепке алуды, олардың сан және сапа жағынан сақталуын бақылауды қамтамасыз етедi; сақтау пункттерiнде сақталатын материалдық құндылықтардың сақталуына тексерулер (тексерiстер) жүргiзу туралы шешiм қабылдайды; тиiстi мемлекеттiк органдардың лауазымды тұлғалары мен мамандарын Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен тексерулер (тексерiстер) жүргiзуге тартады; мемлекеттiк резервтiң материалдық құндылықтарын сақтау және пайдалану тәртiбiнiң бұзылуына кiнәлi адамдарды жауапқа тарту туралы мәселенi шешу үшiн тексерулердiң (тексерістерін) материалдарын құқық қорғау органдарына жiбередi;";
7) 8-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мемлекеттiк резерв жүйесiн қамту мен дамытуға, мемлекеттiк резервтiң материалдық құндылықтарымен операциялар жасауға жұмсалатын шығыстарды қаржыландыру бюджет қаражаты есебiнен жүзеге асырылады.";

8) в пункте 1 статьи 9 слово "размещения" заменить словом "хранения";
9) пункты 1 и 2 статьи 11 изложить в следующей редакции:
"1. Заказы на поставку материальных ценностей в государственный резерв размещаются среди поставщиков за счет бюджетных средств в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
2. Заказчиком на поставку материальных ценностей в государственный резерв выступает уполномоченный орган.";
10) в статье 12:
в пункте 1:
слова "размещаются и" исключить;
после слова "организациях" дополнить словами "уполномоченного органа";
пункты 3 и 4 исключить;
11) в статье 13:
в пункте 2:
в подпункте 1) слова "и заменой" исключить;
в подпункте 2) слово "временного" исключить;
подпункты 4) - 6) исключить;
пункты 3 и 4 исключить;
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Выпуск материальных ценностей государственного резерва в целях освежения, разбронирования осуществляется в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Средства, полученные от реализации материальных ценностей при их выпуске из государственного резерва, подлежат зачислению в бюджет.";
в пункте 11 слова "не позднее шестимесячного срока за счет средств государственного бюджета" заменить словами "в течение девяноста дней за счет бюджетных средств";
12) в статье 19 слова "законодательными актами" заменить словом "законами".
Статья 2 . Настоящий Закон вводится в действие со дня его официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан

8) 9-баптың 1-тармағындағы "орналасқан" деген сөз "сақталған" деген сөзбен ауыстырылсын;
9) 11-баптың 1 және 2-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мемлекеттiк резервке материалдық құндылықтар беруге тапсырыстар оларды берушiлер арасында Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен бюджет қаражаты есебiнен орналастырылады.
2. Мемлекеттiк резервке материалдық құндылықтар беруге уәкiлеттi орган тапсырыс берушi болады.";
10) 12-бапта:
1-тармақта:
"орналастырылады және" деген сөздер алып тасталсын;
"ведомстволық бағыныстағы ұйымдарда" деген сөздер "уәкiлеттi органның ведомстволық бағыныстағы ұйымдарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
3 және 4-тармақтар алып тасталсын;
11) 13-бапта:
2-тармақта:
1) тармақшадағы "және ауыстыруға" деген сөздер алып тасталсын;
2) тармақшадағы "уақытша" деген сөз алып тасталсын;
3) тармақшадағы "тәртiбiмен;" деген сөз "тәртiбiмен жүзеге асырылуы мүмкiн." деген сөздермен ауыстырылсын;
4) - 6) тармақшалар алып тасталсын;
3 және 4-тармақтар алып тасталсын;
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Мемлекеттiк резервтiң материалдық құндылықтарын жаңарту, броньнан шығару мақсатында шығаруды Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайтын тәртiппен жүзеге асырылады.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Материалдық құндылықтарды мемлекеттiк резервтен шығарған кезде оларды сатудан алынған қаражат бюджет есебiне алынуға тиiс.";
11-тармақта "алты ай мерзiмнен кешiктiрiлмей мемлекеттiк бюджеттiң" деген сөздер "тоқсан күн iшiнде бюджет" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) 19-баптағы "заң актiлерiне" деген сөздер "заңдарға" деген сөзбен ауыстырылсын.
2-бап.  Осы Заң ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Президентi