О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам упрощения таможенных и налоговых процедур
Закон Республики Казахстан от 26 июля 2007 года N 312
Статья 1 . Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В  Кодекс  Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 5-6, ст. 24; N 17-18, ст. 241; N 21-22, ст. 281; 2002 г., N 4, ст. 33; N 17, ст. 155; 2003 г., N 1-2, ст. 3; N 4, ст. 25; N 5, ст. 30; N 11, ст. 56, 64, 68; N 14, ст. 109; N 15, ст. 122, 139; N 18, ст. 142; N 21-22, ст. 160; N 23, ст. 171; 2004 г., N 6, ст. 42; N 10, ст. 55; N 15, ст. 86; N 17, ст. 97; N 23, ст. 139, 140; N 24, ст. 153; 2005 г., N 5, ст. 5; N 7-8, ст. 19; N 9, ст. 26; N 13, ст. 53; N 14, ст. 58; N 17-18, ст. 72; N 21-22, ст. 86, 87; N 23, ст. 104; 2006 г., N 1, ст. 5; N 2, ст. 19, 20; N 3, ст. 22; N 5-6, ст. 31; N 8, ст. 45; N 10, ст. 52; N 11, ст. 55; N 12, ст. 72, 77; N 13, ст. 85, 86; N 15, ст. 92, 95, 98, 102; N 23, ст. 141; 2007 г., N 1, ст. 4; N 2, ст. 16, 18; N 3, ст. 20, 23; N 4, ст. 28, 33; N 5-6, ст. 40; N 9, ст. 67; N 10, ст. 69;  Закон  Республики Казахстан от 19 июня 2007 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам рекламы", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 22 июня 2007 г. и "Казахстанская правда" 21 июня 2007 г.):
1) в статье 209:
абзац первый части первой дополнить словом ", расчете";
примечание дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1 Для целей части первой настоящей статьи доначисленная сумма налогов и других обязательных платежей в бюджет означает также завышение суммы налога на добавленную стоимость, отнесенного в зачет.".
2. В  Кодекс  Республики Казахстан от 12 июня 2001 г. "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 11-12, ст. 168; 2002 г., N 6, ст. 73, 75; N 19-20, ст. 171; 2003 г., N 1-2, ст. 6; N 4, ст. 25; N 11, ст. 56; N 15, ст. 133, 139; N 21-22, ст. 160; N 24, ст. 178; 2004 г., N 5, ст. 30; N 14, ст. 82; N 20, ст. 116; N 23, ст. 140, 142; N 24, ст. 153; 2005 г., N 7-8, ст. 23; N 21-22, ст. 86, 87; N 23, ст. 104; 2006 г., N 1, ст. 4, 5; N 3, ст. 22; N 4, ст. 24; N 8, ст. 45, 46; N 10, ст. 52; N 11, ст. 55; N 12, ст. 77, 79; N 13, ст. 85; N 16, ст. 97, 98, 103; N 23, ст. 141; 2007 г., N 1, ст. 4; N 2, ст. 16, 18; N 3, ст. 20; N 4, ст. 33; N 5-6, ст. 37, 40; N 9, ст. 67; N 10, ст. 69;  Закон  Республики Казахстан от 19 июня 2007 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам рекламы", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 22 июня 2007 г. и "Казахстанская правда" 21 июня 2007 г.):

Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне кеден және салық рәсімдерін оңайлату мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 26 шілдедегі N 312 Заңы
1-бап . Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2001 жылғы 30 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы  кодексіне  (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., N 5-6, 24-құжат; N 17-18, 241-құжат; N 21-22, 281-құжат; 2002 ж., N 4, 33-құжат; N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 1-2, 3-құжат; N 4, 25-құжат; N 5, 30-құжат; N 11, 56, 64, 68-құжаттар; N 14, 109-құжат; N 15, 122, 139-құжаттар; N 18, 142-құжат; N 21-22, 160-құжат; N 23, 171-құжат; 2004 ж. N 6, 42-құжат; N 10, 55-құжат; N 15, 86-құжат; N 17, 97-құжат; N 23, 139, 140-құжаттар; N 24, 153-құжат; 2005 ж., N 5, 5-құжат; N 7-8, 19-құжат; N 9, 26-құжат; N 13, 53-құжат; N 14, 58-құжат; N 17-18, 72-құжат; N 21-22, 86, 87-құжаттар; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 2, 19, 20-құжаттар; N 3, 22-құжат; N 5-6, 31-құжат; N 8, 45-құжат; N 10, 52-құжат; N 11, 55-құжат; N 12, 72, 77-құжаттар; N 13, 85, 86-құжаттар; N 15, 92, 95, 98, 102-құжаттар;№N 23, 141-құжат; 2007 ж., N 1, 4-құжат; N 2, 16, 18-құжаттар; N 3, 20, 23-құжаттар; N 4, 28, 33-құжаттар; N 5-6, 40-құжат; N 9, 67-құжат; N 10, 69-құжат; 2007 жылғы 22 маусымда "Егемен Қазақстан" және 2007 жылғы 21 маусымда "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жарнама мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2007 жылғы 19 маусымдағы Қазақстан Республикасының  Заңы ):
1) 209-бапта:
бірінші бөліктің бірінші абзацында "декларацияда" деген сөзден кейін ", есепте" деген сөзбен толықтырылсын;
ескерту мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Осы баптың бірінші бөлігіндегі мақсаттар үшін салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің үстеп есептелген сомасы да қосылған құн салығының есепке жатқызылған сомасын өсіріп көрсетуді білдіреді.".
2. 2001 жылғы 12 маусымдағы Қазақстан Республикасының "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы"  кодексіне  (Салық кодексі) (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., N 11-12, 168-құжат; 2002 ж., N 6, 73, 75-құжаттар; N 19-20, 171-құжат; 2003 ж., N 1-2, 6-құжат; N 4, 25-құжат; N 11, 56-құжат; N 15, 133, 139-құжаттар; N 21-22, 160-құжат; N 24, 178-құжат; 2004 ж., N 5, 30-құжат; N 14, 82-құжат; N 20, 116-құжат; N 23, 140, 142-құжаттар; N 24, 153-құжат; 2005 ж., N 7-8, 23-құжат; N 21-22, 86, 87-құжаттар; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 1, 4, 5-құжаттар; N 3, 22-құжат; N 4, 24-құжат; N 8, 45, 46-құжаттар; N 10, 52-құжат; N 11, 55-құжат; N 12, 77, 79-құжаттар; N 13, 85-құжат; N 16, 97, 98, 103-құжаттар; N 23, 141-құжат; 2007 ж. N 1, 4-құжат, N 2, 16, 18-құжаттар; N 3, 20-құжат; N 4, 33-құжат; N 5-6, 37, 40-құжаттар; N 9, 67-құжат; N 10, 69-құжат; 2007 жылғы 22 маусымда "Егемен Қазақстан" және 2007 жылғы 21 маусымда "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жарнама мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2007 жылғы 19 маусымдағы Қазақстан Республикасының  Заңы ):

1) по всему тексту слова "уполномоченный государственный орган", "уполномоченным государственным органом", "уполномоченного государственного органа", "Уполномоченный государственный орган" заменить соответственно словами "уполномоченный орган", "уполномоченным органом", "уполномоченного органа", "Уполномоченный орган";
2) подпункт 31) статьи 10 изложить в следующей редакции:
"31) уполномоченный орган - государственный орган, осуществляющий государственное регулирование в сфере обеспечения поступлений налогов и других обязательных платежей в бюджет;";
3)в статье 15:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. К налоговым органам относятся налоговые территориальные подразделения уполномоченного органа по областям, городам Астане и Алматы, по районам, городам и районам в городах, а также межрайонные территориальные подразделения уполномоченного органа. В случае создания специальных экономических зон могут быть образованы налоговые органы на территории этих зон.";
пункты 5 и 6 исключить;
4) дополнить статьей 15-1 следующего содержания:
"Статья 15-1. Функции уполномоченного органа
Уполномоченный орган:
1) осуществляет международное сотрудничество по вопросам налогообложения;
2) разрабатывает и утверждает нормативные правовые акты, предусмотренные настоящим Кодексом;
3) осуществляет руководство налоговыми органами;
4) определяет полномочия ведомства, входящего в его состав;
5) осуществляет налоговый контроль в порядке, установленном настоящим Кодексом;
6) ведет в установленном порядке учет налогоплательщиков, объектов налогообложения и объектов, связанных с налогообложением, учет начисленных и уплаченных налогов и других обязательных платежей в бюджет;
7) осуществляет налоговый контроль за исполнением налогоплательщиком налоговых обязательств, полнотой исчисления и своевременностью уплаты социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования, а также за своевременностью удержания и перечисления обязательных пенсионных взносов в накопительные пенсионные фонды;
8) осуществляет контроль за соблюдением порядка учета, хранения, оценки, дальнейшего использования и реализации имущества, обращенного в собственность государства, за полнотой и своевременностью его передачи соответствующему уполномоченному органу в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также за полнотой и своевременностью поступления в бюджет денег в случае его реализации.";
5) в подпункте 1) пункта 1 статьи 16 слово "разрабатывать" заменить словами "в пределах своей компетенции разрабатывать";

1) бүкіл мәтін бойынша "уәкілетті мемлекеттік орган", "Уәкілетті мемлекеттік орган", "уәкілетті мемлекеттік органмен", "уәкілетті мемлекеттік органның", "уәкілетті мемлекеттік органымен", "уәкілетті мемлекеттік органға", "Уәкілетті мемлекеттік органға", "Уәкілетті мемлекеттік органның" деген сөздер тиісінше "уәкілетті орган", "Уәкілетті орган", "уәкілетті органмен", "уәкілетті органның", "уәкілетті органымен", "уәкілетті органға",
"Уәкілетті органға", "Уәкілетті органның" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 10-баптың 31) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"31) уәкілетті орган - салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің түсуін қамтамасыз ету саласындағы мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган;";
3) 15-бапта:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Салық органдарына уәкілетті органның облыстар, Астана және Алматы қалалары бойынша, аудандар, қалалар және қалалардағы аудандар бойынша аумақтық салық бөлімшелері, сондай-ақ уәкілетті органның ауданаралық аумақтық бөлімшелері жатады. Арнайы экономикалық аймақтар құрылған жағдайда осы аймақтардың аумағында салық органдары құрылуы мүмкін.";
5 және 6-тармақтар алып тасталсын;
4) мынадай мазмұндағы 15-1-баппен толықтырылсын:
"15-1-бап. Уәкілетті органның функциясы
Уәкілетті орган:
1) салық салу мәселелері бойынша халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асырады;
2) осы Кодексте көзделген нормативтік құқықтық актілерді әзірлейді және бекітеді;
3) салық органдарына басшылықты жүзеге асырады;
4) өзінің құрамына кіретін ведомствоның құзыретін айқындайды;
5) осы Кодексте белгіленген тәртіппен салық бақылауын жүзеге асырады;
6) белгіленген тәртіппен салық төлеушілердің, салық салынатын объектілердің және салық салынуға байланысты объектілердің есебін, салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің есептелген және төленген есебін жүргізеді;
7) салық төлеушілердің салық міндеттемелерін орындауына, Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтік аударымдардың толық есептелуіне және уақтылы төленуіне, сондай-ақ міндетті зейнетақы жарналарының уақтылы ұсталуына және жинақтаушы зейнетақы қорларына уақтылы аударылуына салық бақылауын жүзеге асырады;
8) мемлекет меншігіне алынған мүлікті есепке алу, сақтау, бағалау, одан әрі пайдалану және өткізу тәртібін сақтауға, оның Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тиісті уәкілетті органға толық және уақтылы берілуіне, сондай-ақ оны өткізген жағдайда ақшаның бюджетке толық және уақтылы түсуіне бақылауды жүзеге асырады.";
5) 16-баптың 1-тармағының 1) тармақшасындағы "әзірлеуге" деген сөз "өз құзыреті шегінде әзірлеуге" деген сөздермен ауыстырылсын;

6) в абзаце первом статьи 49 слова "вправе применить" заменить словом "применяют";
7) в части первой пункта 1 статьи 50 слова "имеет право взыскивать" заменить словом "взыскивает";
8)в пункте 1 статьи 52:
слово "вправе" исключить;
слово "обращать" заменить словом "обращает";
9) в пункте 1 статьи 53:
слова "имеют право" исключить;
слово "обратить" заменить словом "обращают";
10) в статье 55 слова "вправе обратиться" заменить словом "обращается";
11) в пункте 1 статьи 56 слова "вправе принять" заменить словом "принимает";
12) пункт 10 статьи 339 исключить;
13) в пункте 3 статьи 451 и пункте 7 статьи 466 слова "комитетам" заменить словами "территориальным подразделениям уполномоченного органа";
14) пункт 3 статьи 520-1 исключить;
15) пункт 9 статьи 524 исключить.
3. В  Таможенный кодекс  Республики Казахстан от 5 апреля 2003 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 7-8, ст. 40; N 15, ст. 139; 2004 г., N 18, ст. 106; 2005 г., N 11, ст. 43; N 21-22, ст. 86; 2006 г, N 3, ст. 22; N 11, ст. 55; N 23, ст. 141; 2007 г., N 1, ст. 3; N 2, ст. 14, 18; N 3, ст. 20; N 4, ст. 33; N 9, ст. 67):
1) по всему тексту слова "уполномоченный орган по вопросам таможенного дела", "уполномоченным органом по вопросам таможенного дела", "уполномоченного органа по вопросам таможенного дела", "Уполномоченный орган по вопросам таможенного дела", "уполномоченном органе по вопросам дела" заменить соответственно словами "уполномоченный орган", "уполномоченным органом", "уполномоченного органа", "Уполномоченный орган", "уполномоченном органе";
2) в пункте 1 статьи 7:
подпункт 10) после слова "подтверждающие" дополнить словами "сведения о товарах, в том числе";
в подпункте 14) слово "санитарные" заменить словом "санитарно-эпидемиологические";
подпункт 27) после слов "совокупность мер, осуществляемых таможенными органами Республики Казахстан" дополнить словами ", в том числе с использованием системы управления рисками,";
подпункт 44) изложить в следующей редакции:
"44) уполномоченный орган - государственный орган, осуществляющий государственное регулирование в сфере таможенного дела;";
3) статью 14 исключить:
4) дополнить статьей 17-1 следующего содержания:
"Статья 17-1. Функции уполномоченного органа
Уполномоченный орган:

6) 49-баптың бірінші абзацында "қолдануға құқылы" деген сөздер
"қолданады" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 50-баптың 1-тармағының бірінші бөлігінде "өндіріп алуға құқылы" деген сөздер "өндіріп алады" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 52-баптың 1-тармағында:
"өндіріп алуға құқылы" деген сөздер "өндіріп алады" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 53-баптың 1-тармағында:
"жүргізуге құқылы" деген сөз "жүргізеді" деген сөзбен ауыстырылсын;
10) 55-бапта "жүгінуге құқылы" деген сөздер "жүгінеді" деген сөзбен ауыстырылсын;
11) 56-баптың 1-тармағында "қолдануға құқылы" деген сөздер "қолданады" деген сөзбен ауыстырылсын;
12) 339-баптың 10-тармағы алып тасталсын;
13) 451-баптың 3-тармағындағы және 466-баптың 7-тармағындағы
"облыстар, Астана және Алматы қалалары бойынша салық комитеттеріне"
деген сөздер "уәкілетті органның облыстар, Астана және Алматы қалалары бойынша аумақтық салық бөлімшелеріне" деген сөздермен ауыстырылсын;
14) 520-1-баптың 3-тармағы алып тасталсын;
15) 524-баптың 9-тармағы алып тасталсын.
3. 2003 жылғы 5 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Кеден  кодексіне  (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж.,  N 7-8, 40-құжат; N 15, 139-құжат; 2004 ж., N 18, 106-құжат; 2005 ж., N 11, 43-құжат; N 21-22, 86-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 11, 55-құжат; N 23, 141-құжат; 2007 ж., N 1, 3-құжат; N 2, 14, 18-құжаттар; N 3, 20-құжат; N 4, 33-құжат; N 9, 67-құжат):
1) бүкіл мәтін бойынша "кеден ісі мәселелері жөніндегі уәкілетті орган", "кеден ісі мәселелері жөніндегі уәкілетті органның", "Кеден ісі мәселелері жөніндегі уәкілетті орган", "кеден ісі мәселелері жөніндегі уәкілетті органмен", "кеден ісі мәселелері жөніндегі уәкілетті органға", "кеден ісі мәселелері жөніндегі уәкілетті органды" деген сөздер тиісінше "уәкілетті орган", "уәкілетті органның", "уәкілетті органмен", "уәкілетті органға", "уәкілетті органды" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 7-баптың 1-тармағы:
10) тармақша "сондай-ақ" деген сөзден кейін "тауарлар туралы мәліметтерді, оның ішінде" деген сөздермен толықтырылсын;
14) тармақшада "санитарлық" деген сөз "санитарлық-эпидемиологиялық" деген сөзбен ауыстырылсын;
27) тармақша "сақтау бойынша" деген сөздерден кейін ", оның ішінде тәуекелдерді басқару жүйесін пайдалана отырып," деген сөздермен толықтырылсын;
44) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"44) уәкілетті орган - кеден ісі саласындағы мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган;";
3) 14-бап алып тасталсын;
4) мынадай мазмұндағы 17-1-баппен толықтырылсын:
"17-1-бап. Уәкілетті органның функциялары
Уәкілетті орган:

1) ведет таможенную политику в Республике Казахстан;
2) разрабатывает и утверждает нормативные правовые акты, предусмотренные настоящим Кодексом;
3) осуществляет руководство таможенными органами;
4) определяет полномочия ведомства, входящего в его состав;
5) разрабатывает и создает информационные системы, системы связи и системы передач данных, технических средств таможенного контроля, а также средств защиты информации в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
6) осуществляет лицензирование и контроль за деятельностью лицензиатов по обеспечению ими лицензионных требований в пределах компетенции, установленной настоящим Кодексом и законодательством Республики Казахстан о лицензировании;
7) принимает решение о выдаче решений, разрешений на осуществление деятельности в сфере таможенного дела в сроки, установленные законодательством Республики Казахстан;
8) осуществляет таможенное администрирование в соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан;
9) осуществляет таможенный контроль за перемещением через таможенную границу Республики Казахстан товаров и транспортных средств;
10) обеспечивает на постоянной основе своевременное информирование участников внешнеэкономической и иной деятельности в сфере таможенного дела, в том числе об изменениях и дополнениях в таможенном законодательстве Республики Казахстан, в порядке, установленном настоящим Кодексом.";
5) пункт 2 статьи 26 после слов "охраняемую законом тайну" дополнить словами ", в том числе касающиеся и используемые при оценке и управлении рисками";
6) пункты 3 и 4 статьи 37 после слов "Упаковка", "упаковка", "упаковки" дополнить словами "и (или) тара", "и (или) тары";
7) текст статьи 46 после слов "таможенный орган", "таможенного органа", "таможенных органов", "таможенные органы" дополнить словами ", кроме контрольных пропускных пунктов и специализированных таможенных учреждений";
8) в пункте 1 статьи 47 слова "таможенных постов" заменить словами "специализированных таможенных учреждений";
9) в статье 63:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) наличие в собственности оборудованных транспортных средств в соответствии с требованиями, установленными статьей 81 настоящего Кодекса;";
дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) наличие технического оборудования на каждом транспортном средстве, позволяющее определять местоположение данного транспортного средства путем передачи сигнала.";
10) пункт 2 статьи 64 дополнить частью второй следующего содержания:
"При изменении и (или) дополнении сведений, указанных в заявлении и документах, определенных настоящей статьей, таможенный перевозчик уведомляет уполномоченный орган о соответствующих изменениях не позднее тридцати календарных дней с даты внесения изменений и (или) дополнений.";

1) Қазақстан Республикасындағы кеден саясатын жүргізеді;
2) осы Кодексте көзделген нормативтік құқықтық актілерді әзірлейді және бекітеді;
3) кеден органдарына басшылықты жүзеге асырады;
4) оның құрамына кіретін ведомствоның өкілеттігін айқындайды;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ақпараттық
жүйелерді, байланыс жүйелерін және деректер беру жүйелерін, кедендік
бақылаудың техникалық құралдарын, сондай-ақ ақпаратты қорғау құралдарын әзірлейді және жасайды;
6) осы Кодексте және Қазақстан Республикасының лицензиялау туралы заңнамасында белгіленген құзыреті шегінде лицензиаттардың лицензиялық талаптарды қамтамасыз ету жөніндегі қызметін лицензиялау мен бақылауды жүзеге асырады;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мерзімдерде кеден ісі саласындағы қызметті жүзеге асыруға шешімдер, рұқсаттар беру туралы шешім қабылдайды;
8) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес кедендік әкімшілік жүргізуді жүзеге асырады;
9) Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы тауарлар мен көлік құралдарының өткізілуіне кедендік бақылауды жүзеге асырады;
10) осы Кодексте белгіленген тәртіппен сыртқы экономикалық және өзге де қызметтің қатысушыларын кеден ісі саласындағы, оның ішінде Қазақстан Республикасының кеден заңнамасындағы өзгерістер мен толықтырулар туралы тұрақты негізде уақтылы хабардар етуді қамтамасыз етеді.";
5) 26-баптың 2-тармағында "тұратын" деген сөзден кейін ", оның ішінде тәуекелдерді бағалауға және басқаруға қатысты және сол кезде пайдаланылатын" деген сөздермен толықтырылсын;
6) 37-баптың 3 және 4-тармақтарында "орама", "орамасы" деген сөздерден кейін "және (немесе) ыдыс", "және (немесе) ыдысы" деген сөздермен толықтырылсын;
7) 46-баптың мәтіні "кеден органы", "Кеден органының", "Кеден органдарының", "кеден органдары" деген сөздердің алдынан тиісінше "бақылау өткізу пункттері мен мамандандырылған кеден мекемелерінен басқа," "Бақылау өткізу пункттері мен мамандандырылған кеден мекемелерінен басқа," деген сөздермен толықтырылсын;
8) 47-баптың 1-тармағында "Кеден бекеттері" деген сөздер
"Мамандандырылған кеден мекемелері" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 63-бапта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) меншігінде осы Кодекстің 81-бабында белгіленген талаптарға сәйкес жабдықталған көлік құралдары болуға;";
4) тармақшадағы "етуге тиіс." деген сөздер алып тасталып, мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) әрбір көлік құралында оның орнын сигнал беру арқылы анықтауға мүмкіндік беретін техникалық жабдық болуға тиіс";
10) 64-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен
толықтырылсын:
"Осы бапта белгіленген өтініште және құжаттарда көрсетілген мәліметтер өзгерген және (немесе) толықтырылған жағдайда, кеден тасымалдаушысы өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген күннен бастап күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей тиісті өзгерістер туралы уәкілетті органға хабарлайды.";

11) в статье 76:
пункт 2 исключить;
пункт 3 после слов "указанных лиц" дополнить словами "в месте пересечения таможенной границы Республики Казахстан";
12) второе предложение пункта 2 статьи 82 дополнить словами ", за исключением случаев, когда технологический процесс доставки товаров предусматривает изменение вида транспорта в пути следования без выгрузки товаров.";
13) пункт 3 статьи 84 после слов "утративший товары" дополнить словами ", за исключением пункта 2 настоящей статьи,";
14) в статье 86:
пункт 1 после слов "транспортного средства" дополнить словами "в таможенном органе назначения";
пункт 2 дополнить частью второй следующего содержания:
"Уведомление о доставке товаров и транспортных средств осуществляется путем заверения таможенным органом документов контроля доставки и транспортных, а также коммерческих документов или регистрацией их электронного формата электронной цифровой подписью.";
15) статью 87 дополнить словами ", либо в случае, когда товар и транспортное средство является вещественным доказательством по уголовным делам и делам об административных правонарушениях в сфере таможенного дела";
16) подпункт 3) пункта 2 статьи 88 дополнить словами ", а также помещения, предназначенные для сортировки и обработки экспресс-грузов, перевозимых специализированными транспортно-экспедиционными организациями";
17) в статье 89:
подпункт 2) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"2) должна быть обеспечена, в зависимости от характера товара, необходимой погрузочно-разгрузочной техникой и весовым оборудованием;";
абзац второй части первой пункта 4 изложить в следующей редакции:
"обеспечения уплаты таможенных платежей и налогов;";
18) в пункте 2 статьи 90:
часть первую после слов "в отношении товаров," дополнить словами "или представителем склада временного хранения, принявшего товар на хранение,";
в части второй слово "помещаются" заменить словом "заявляются";
19) в пункте 1 статьи 91 слова "два месяца" заменить словами "шестьдесят календарных дней включительно со дня регистрации краткой декларации";
20) пункт 2 статьи 93 дополнить словами "или на транспортном средстве при условии обеспечения уплаты таможенных платежей и налогов в соответствии с главой 43 настоящего Кодекса";
21) в статье 104:
в подпункте 5) слово "санитарным" заменить словами "санитарно-эпидемиологическим";
дополнить подпунктом 8) следующего содержания:

11) 76-бапта:
2-тармақ алып тасталсын;
3-тармақ "аталған адамдар" деген сөздердің алдынан "Қазақстан Республикасының кеден шекарасынан өтетін жерде" деген сөздермен толықтырылсын;
12) 82-баптың 2-тармағының екінші сөйлемінде "Тауарларды қайта" деген сөздер "Тауарларды жеткізудің технологиялық процесі жүру жолында тауарларды түсірместен көлік түрін өзгертуді көздейтін жағдайларды қоспағанда, тауарларды қайта" деген сөздермен ауыстырылсын;
13) 84-баптың 3-тармағы "төлеу бойынша" деген сөздерден кейін ", осы баптың 2-тармағын қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
14) 86-бапта:
1-тармақта "көлік құралының келгендігі" деген сөздерден кейін "межелі кеден органында" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Тауарлар мен көлік құралдарын жеткізу туралы хабарламаны кеден органы жеткізуді бақылау құжаттары мен көлік, сондай-ақ коммерциялық құжаттарды растау немесе олардың электрондық форматын  электрондық цифрлық қолтаңбамен тіркеу жолымен жүзеге асырады.";
15) 87-бапта "айналдырылғанға дейін" деген сөздерден кейін ", не тауар мен көлік құралы кеден ісі саласындағы қылмыстық істер және әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша заттай дәлелдеме болып табылған жағдайда," деген сөздермен толықтырылсын;
16) 88-баптың 2-тармағының 3) тармақшасында "жайластырылған бөлігі" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ мамандандырылған көлік-экспедиция ұйымдары тасымалдайтын экспресс-жүктерді сұрыптауға және өңдеуге арналған үй-жайлар" деген сөздермен толықтырылсын;
17) 89-бапта:
3-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) тауардың сипатына қарай қажетті тиеу-түсіру техникасымен және таразы жабдығымен қамтамасыз етілуге тиіс;";
4-тармақтың бірінші бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"кеден төлемдері мен салықтардың төленуін қамтамасыз ету;";
18) 90-баптың 2-тармағындағы:
бірінші бөлік "өкілеттіктері бар тұлға" деген сөздерден кейін "немесе тауарды сақтауға қабылдаған уақытша сақтау қоймасының өкілі" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөлікте "орналастырылса" деген сөз "мәлімделсе" деген сөзбен ауыстырылсын;
19) 91-баптың 1-тармағында "екі айдан" деген сөздер "қысқаша
декларация тіркелген күннен бастап қоса алғанда, күнтізбелік алпыс күннен" деген сөздермен ауыстырылсын;
20) 93-баптың 2-тармағы "сақтау қоймаларында" деген сөздерден кейін "немесе осы Кодекстің 43-тарауына сәйкес кедендік төлемдер мен салықтардың төленуі қамтамасыз етілген жағдайда көлік құралында" деген сөздермен толықтырылсын;
21) 104-бапта:
5) тармақшада "санитарлық" деген сөз "санитарлық-эпидемиологиялық" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) тармақшадағы "болуға тиіс." деген сөздер алып тасталып, мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:

"8) иметь в наличии компьютерное оборудование для установки и обязательного использования программного продукта, совместимого с программными продуктами, используемыми таможенными органами в соответствии с пунктом 6 статьи 424 настоящего Кодекса, для ведения автоматизированного учета поступающих, хранящихся, вывозимых товаров.";
22) в пункте 3 статьи 106 слова "могут быть помещены под иные таможенные режимы" заменить словами "должны быть перемещены в иные места временного хранения в зоне деятельности таможенного органа либо помещены под соответствующий таможенный режим";
23) пункт 1 статьи 110 дополнить частью второй следующего содержания:
"В случаях, когда товар и транспортное средство являются вещественными доказательствами по уголовным делам и делам об административных правонарушениях в сфере таможенного дела, договор с владельцем склада заключает орган, осуществивший задержание, постановку, размещение груза на складе временного хранения.";
24) статью 125 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Таможенная стоимость товаров определяется в порядке, установленном главой 39 настоящего Кодекса, для ввозимых товаров.";
25) пункт 1 статьи 128 дополнить частью второй следующего содержания:
"При этом таможенная стоимость товара должна быть не ниже заявленной при помещении под таможенный режим таможенного склада.";
26) пункт 1 статьи 130 дополнить подпунктом 8) следующего содержания:
"8) иметь в наличии компьютерное оборудование для установки и обязательного использования программного продукта, совместимого с программными продуктами, используемыми таможенными органами в соответствии с пунктом 6 статьи 424 настоящего Кодекса, для ведения автоматизированного учета поступающих, хранящихся, вывозимых товаров.";
27) статью 142 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Таможенная стоимость товаров определяется в порядке, установленном главой 39 настоящего Кодекса для ввозимых товаров.";
28) в статье 143:
пункт 1 дополнить словами "в соответствии с требованиями налогового законодательства Республики Казахстан";
пункт 3 дополнить словами ", а также на борту воздушных и морских судов, выполняющих международные перевозки";
29) подпункт 2) части первой статьи 157 изложить в следующей редакции:
"2) даты и номера договоров (контрактов) и других документов, на основании которых производится переработка товара, срок производственного процесса переработки;";

"8) келіп түсетін, сақталатын, әкетілетін тауарлардың автоматтандырылған есепке алынуын жүргізу үшін осы Кодекстің 424-бабының 6-тармағына сәйкес кеден органдары пайдаланатын бағдарламалық өнімдермен үйлесімді бағдарламалық өнімдерді орнату және міндетті түрде пайдалану үшін компьютерлік құрал-жабдық болуға тиіс.";
22) 106-баптың 3-тармағындағы "өзге кедендік режимдермен
орналастырылуы мүмкін" деген сөздер "кеден органының қызмет аймағындағы өзге уақытша сақтау орындарына орналастырылуға не тиісті кедендік режиммен орналастырылуға тиіс." деген сөздермен ауыстырылсын;
23) 110-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен
толықтырылсын:
"Тауар және көлік құралы кеден ісі саласындағы қылмыстық істер және әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша заттай дәлелдемелер болып табылған жағдайда, уақытша сақтау қоймасындағы жүкті ұстауды, есепке қоюды, орналастыруды жүзеге асырған орган қойманың иесімен шарт жасасады.";
24) 125-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Тауарлардың кедендік құны осы Кодекстің 39-тарауында әкелінетін тауарлар үшін белгіленген тәртіппен айқындалады.";
25) 128-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен
толықтырылсын:
"Бұл ретте тауардың кедендік құны кеден қоймасының кедендік режимімен орналастырған кезде мәлімделгеннен төмен болмауы тиіс.";
26) 130-баптың 1-тармағының 7) тармақшадағы "болуға тиіс." деген сөздер алып тасталып, мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:
"8) келіп түсетін, сақталатын, әкетілетін тауарлардың автоматтандырылған есепке алынуын жүргізу үшін осы Кодекстің 424-бабының 6-тармағына сәйкес кеден органдары пайдаланатын бағдарламалық өнімдермен үйлесімді бағдарламалық өнімдерді орнату және міндетті түрде пайдалану үшін компьютерлік құрал-жабдық болуға тиіс.";
27) 142-бап мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Тауарлардың кедендік құны осы Кодекстің 39-тарауында әкелінетін тауарлар үшін белгіленген тәртіппен айқындалады.";
28) 143-бапта:
1-тармақ "дүкенінде сату" деген сөздерден кейін ", Қазақстан Республикасының салық заңнамасының талаптарына сәйкес," деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақ "өткізу пункттерінде" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ халықаралық тасымалдауды орындайтын әуе және теңіз кемелерінің бортында" деген сөздермен толықтырылсын;
29) 157-баптың бірінші бөлігінің 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) шарттардың (келісім шарттардың) және олардың негізінде тауардың өңдеуі жүргізілетін басқа да құжаттардың күні мен нөмірі, өңдеудің өндірістік процесінің мерзімі;";

30) в пункте 1 статьи 160 слова "мотивированному запросу лица с разрешения уполномоченного органа по вопросам таможенного дела" заменить словами "письменному заявлению лица";
31) статью 162 дополнить частью третьей следующего содержания:
"При этом таможенная стоимость продуктов переработки товара определяется как стоимость ввезенного для переработки товара.";
32) статью 172 дополнить частью второй следующего содержания:
"При этом таможенная стоимость продуктов переработки товара определяется как стоимость ввезенного для переработки товара.";
33) подпункт 2) пункта 3 статьи 174 изложить в следующей редакции:
"2) если товары вывозятся по договору купли-продажи;";
34) статью 190 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Передача права пользования и (или) распоряжения либо отчуждение временно ввезенного товара недропользователем другому лицу до завершения таможенного режима временного ввоза товаров и транспортных средств допускается в случае передачи права недропользования и (или) перехода права недропользования в порядке универсального правопреемства, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
35) в статье 192:
в пункте 1:
в части второй слово "мотивированному" заменить словом "письменному";
дополнить частями четвертой и пятой следующего содержания:
"Решение таможенного органа о продлении сроков временного ввоза предоставляется декларанту в письменной форме, второй экземпляр решения хранится в таможенном органе вместе с грузовой таможенной декларацией.
При представлении заявления о продлении сроков временного ввоза товаров декларант обязан представить таможенному органу данные товары для таможенного осмотра, а в случае нахождения товаров вне зоны деятельности таможенного органа, осуществлявшего таможенное оформление, заключение таможенного органа, в зоне деятельности которого они находятся, о наличии и нахождении товаров в неизменном состоянии.";
36) пункт 5 статьи 194 дополнить частью второй следующего содержания:
"При этом для завершения режима таможенного склада и возобновления срока временного ввоза товаров оформляется новая грузовая таможенная декларация на неиспользованный срок.";
37) статью 210 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. При реэкспорте товаров применяется таможенная стоимость на день помещения под предыдущий таможенный режим.";
38) подпункт 1) пункта 1 статьи 211 дополнить словами ", если иной срок не предусмотрен условиями контракта";
39) пункт 3 статьи 223 дополнить частью второй следующего содержания:
"При этом таможенная стоимость товаров устанавливается в соответствии с особенностями определения таможенной стоимости при помещении под соответствующий таможенный режим.";

30) 160-баптың 1-тармағында "дәлелді сұратуы бойынша кеден ісі
мәселелері жөніндегі уәкілетті органның рұқсатымен" деген сөздер "жазбаша өтініші бойынша" деген сөздермен ауыстырылсын;
31) 162-бап мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Бұл ретте тауарды қайта өңдеу өнімдерінің кедендік құны қайта өңдеу үшін әкелінген тауардың құны ретінде айқындалады.";
32) 172-бап мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Бұл ретте тауарды қайта өңдеу өнімдерінің кедендік құны қайта өңдеу үшін әкелінген тауардың құны ретінде айқындалады.";
33) 174-баптың 3-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда
жазылсын:
"2) егер тауарлар сатып алу-сату шарты бойынша әкетілсе;";
34) 190-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Тауарлар мен көлік құралдарын уақытша әкелудің кедендік режимі аяқталғанға дейін жер қойнауын пайдаланушы уақытша әкелінген тауарды басқа тұлғаға пайдалану және (немесе) оған билік ету құқығын беруге не иеліктен шығаруға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жер қойнауын пайдалану құқығы берілген және (немесе) әмбебап құқық мирасқорлығы тәртібімен жер қойнауын пайдалану құқығы ауысқан жағдайда жол беріледі.";
35) 192-бапта:
1-тармақта:
екінші бөлікте "дәлелді" деген сөз "жазбаша" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы төртінші және бесінші бөліктермен толықтырылсын:
"Кеден органының уақытша әкелу мерзімін ұзарту туралы шешімі декларантқа жазбаша нысанда беріледі, шешімнің екінші данасы кедендік жүк декларациясымен бірге кеден органында сақталады.
Тауарларды уақытша әкелу мерзімін ұзарту туралы өтініш берген кезде декларант кедендік тексеріп қарау үшін кеден органына осы тауарларды, ал тауарлар кедендік ресімдеуді жүзеге асырған кеден органының қызмет аймағынан тыс жерде болған жағдайда, өздері тұрған қызмет аймағында тауарлардың бар-жоғы және өзгеріссіз қалыпта тұрғандығы туралы кеден органының қорытындысын ұсынуға міндетті.";
36) 194-баптың 5-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен
толықтырылсын:
"Бұл ретте кеден қоймасы режимін аяқтау және тауарларды уақытша әкелу мерзімін жаңарту үшін пайдаланылмаған мерзімге жаңа кедендік жүк декларациясы ресімделеді.";
37) 210-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Тауарлардың кері экспорты кезінде алдыңғы кедендік режиммен орналастырылған күнгі кедендік құн қолданылады.";
38) 211-баптың 1-тармағының 1) тармақшасы "тауарларды" деген сөздің алдынан "егер келісім шарттың талаптарында басқа мерзім көзделмесе," деген сөздермен толықтырылсын;
39) 223-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен
толықтырылсын:
"Бұл ретте тауарлардың кедендік құны тиісті кедендік режиммен орналастыру кезінде кедендік құнды айқындау ерекшеліктеріне сәйкес белгіленеді.";

40) статью 240 изложить в следующей редакции:
"Статья 240. Операции, производимые с товарами на свободных складах
1. На свободных складах для товаров, предназначенных для переработки, допускается совершение операций по переработке:
изготовление (обработка) другого товара, включая монтаж, сборку и подгонку, при котором сохраняются основные характеристики ввезенных товаров, собственно переработка товара, при которой иностранные товары теряют индивидуальный характер с сохранением в продуктах переработки характеристик, позволяющих идентифицировать ввезенные товары в продуктах переработки, когда идентификация является обязательным условием переработки; ремонт товаров, включая их восстановление, использование некоторых товаров, предназначенных для облегчения производства продуктов переработки, с их полным или частичным потреблением в процессе переработки.
2. Для товаров, с помощью которых осуществляются операции по переработке товаров, допускается использование в качестве технологического оборудования и запасных частей к нему, погрузочно-разгрузочной техники, иных технических средств, эксплуатируемых на свободном складе.
3. Для продуктов переработки допускается совершение операций по подготовке товаров к продаже и транспортировке:
дробление партий, формирование отправок, сортировка, упаковка, переупаковка, маркировка, погрузка, разгрузка, перегрузка, простые операции, связанные с доукомплектованием или приведением в рабочее состояние, перемещение товаров в пределах склада с целью рационального размещения, размещение товаров на демонстрационных стендах, тестирование.
4. Для товаров, предназначенных для переработки, и для продуктов переработки допускается совершение операций по обеспечению сохранности этих товаров:
чистка, проветривание, сушка (в том числе с созданием притока тепла), создание оптимального температурного режима хранения (охлаждение, замораживание, подогрев), помещение в защитную упаковку, нанесение защитной смазки и консервантов, нанесение антикоррозийного покрытия, введение предохранительных присадок;
5. Операции с товарами, помещенными на свободный склад, указанные в пунктах 3 и 4 настоящей статьи, производятся с уведомления таможенного органа и не должны изменять код товаров по Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности.";
41) статью 245 дополнить частью четвертой следующего содержания:
"При этом таможенная стоимость переработанных товаров определяется как стоимость ввезенного для переработки товара.";
42) пункт 1 статьи 246 дополнить подпунктами 6) и 7) следующего содержания:

40) 240-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"240-бап. Еркін қоймалардағы тауарлармен жүргізілетін
операциялар
1. Еркін қоймаларда қайта өңдеуге арналған тауарлар үшін қайта өңдеу жөніндегі:
әкелінген тауарлардың негізгі сипаттамалары сақталатын монтаждауды, жинауды және шақтауды қоса алғанда, басқа тауарды дайындау (өңдеу), бірдейлендіру қайта өңдеудің міндетті шарты болып табылатын жағдайда, әкелінген тауарларды қайта өңдеу өнімдерінде бірдейлендіруге мүмкіндік беретін сипаттамалар сақтала отырып, бұл ретте шетелдік тауарлар жеке сипатын жоғалтатын тауардың өзін қайта өңдеу; оларды қалпына келтіруді қоса алғанда, оларды жөндеу, қайта өңдеу процесінде тауарларды толық немесе ішінара тұтына отырып, қайта өңдеу өнімдері өндірісін жеңілдетуге арналған кейбір тауарларды пайдалану операцияларын жасауға жол беріледі.
2. Олардың көмегімен тауарларды қайта өңдеу жөніндегі операциялар жүзеге асырылатын тауарлар үшін технологиялық жабдық және оған қосалқы бөлшектер ретінде тиеу-түсіру техникасын, еркін қоймада пайдаланылатын өзге де техникалық құралдарды пайдалануға жол беріледі.
3. Қайта өңдеу өнімдері үшін тауарларды сатуға және тасымалдауға дайындау жөніндегі:
тауарлар партияларын бөлшектеу, жөнелтімдерді түзу, сұрыптау, орау, қайта орау, таңбалау, тиеу, түсіру, қайта тиеу, жеткізе жинақтаумен немесе жұмыс жағдайына келтірумен байланысты қарапайым операциялар, тиімді орналастыру мақсатында қойма шегінде тауарлардың орнын ауыстыру, тауарларды көрсету стендтеріне орналастыру, тестілеу операцияларын жасауға жол беріледі.
4. Қайта өңдеуге арналған тауарлар және қайта өңдеу өнімдері үшін бұл тауарлардың сақталуын қамтамасыз ету жөніндегі:
тазалау, желдету, кептіру (оның ішінде жылу ағынын келтірумен), сақтаудың қолайлы температуралық режимін жасау (суыту, мұздату, жылыту), қорғайтын орамаға орналастыру, қорғаныш майын және консерванттар жағу, коррозиядан қорғайтын жабынды жасау, сақтандырғыш заттарды енгізу операцияларын жасауға жол беріледі.
5. Осы баптың 3 және 4-тармақтарында көрсетілген еркін қоймаға
орналастырылған тауарлармен операциялар кеден органына хабарлана отырып жүргізіледі және Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасы бойынша тауарлардың кодын өзгертпеуге тиіс.";
41) 245-бап мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"Бұл ретте қайта өңделген тауарлардың кедендік құны қайта өңдеу үшін әкелінген тауардың құны ретінде айқындалады.";
42) 246-баптың 1-тармағы 5) тармақшадағы "тиіс." деген сөз алып тасталып, мынадай мазмұндағы 6) және 7) тармақшалармен толықтырылсын:

"6) иметь в наличии компьютерное оборудование для установки и обязательного использования программного продукта, совместимого с программными продуктами, используемыми таможенными органами в соответствии с пунктом 6 статьи 424 настоящего Кодекса, для ведения автоматизированного учета поступающих, хранящихся, вывозимых товаров;
7) соответствовать требованиям пожарной безопасности, санитарно-эпидемиологическим и техническим нормам.";
43) пункт 1 статьи 248 дополнить подпунктом 7) следующего содержания:
"7) заключение таможенного органа, в зоне деятельности которого учреждается свободный склад, о соответствии квалификационным требованиям.";
44) пункт 3 статьи 268 после слов "Временно ввезенные" дополнить словами "и временно вывезенные";
45) дополнить статьями 269-1, 269-2, 269-3 следующего содержания:
"Статья 269-1. Общие положения, относящиеся к обустройству пунктов пропуска при конклюдентной форме декларирования
1. Для целей применения конклюдентной формы декларирования в пунктах пропуска обустраиваются места для применения системы "зеленого и красного коридоров".
2. Применение системы "зеленого и красного коридоров" предусматривает самостоятельный выбор физическим лицом, следующим через таможенную границу Республики Казахстан, формы декларирования и соответствующего ей коридора для таможенного оформления и таможенного контроля перемещаемых им товаров.
3. Выбор формы декларирования и соответствующего ей коридора для таможенного оформления и таможенного контроля товаров, перемещаемых несовершеннолетними лицами, производится сопровождающим лицом.
Статья 269-2. Применение в международном пункте пропуска системы "зеленого и красного коридоров"
1. "Зеленый коридор" - льготный порядок перемещения товаров физическими лицами, следующими через международные пункты пропуска на таможенной границе Республики Казахстан и не имеющими в ручной клади и сопровождаемом багаже товаров, подлежащих обязательному письменному декларированию в соответствии со статьей 289 настоящего Кодекса.
Неприменение отдельных форм таможенного контроля в "зеленом коридоре" не означает, что лица освобождаются от обязанностей соблюдать таможенное законодательство Республики Казахстан.
2. "Красный коридор" - порядок таможенного контроля товаров, перемещаемых физическими лицами, следующими через международные пункты пропуска на таможенной границе Республики Казахстан, с использованием форм таможенного контроля достаточных для обеспечения соблюдения таможенного законодательства Республики Казахстан, применяемый к физическим лицам, имеющим в ручной клади и сопровождаемом багаже товары, подлежащие обязательному письменному декларированию в соответствии со статьей 265 настоящего Кодекса.

"6) келіп түсетін, сақталатын, әкетілетін тауарлардың автоматтандырылған есепке алынуын жүргізу үшін осы Кодекстің 424-бабының 6-тармағына сәйкес кеден органдары пайдаланатын бағдарламалық өнімдермен үйлесімді бағдарламалық өнімдерді орнату және міндетті түрде пайдалану үшін компьютерлік құрал-жабдық болуға;";
7) өрт қауіпсіздігі талаптарына, санитарлық-эпидемиологиялық және техникалық нормаларға сәйкес келуге тиіс.";
43) 248-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен
толықтырылсын:
"7) қызмет аймағында еркін қойма құрылатын кеден органының ол қойманың біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы қорытындысы.";
44) 268-баптың 3-тармағы "уақытша әкелінген" деген сөздерден кейін "және уақытша әкетілген" деген сөздермен толықтырылсын;
45) мынадай мазмұндағы 269-1, 269-2, 269-3-баптармен толықтырылсын:
"269-1-бап. Декларациялаудың конклюденттік нысаны кезінде
өткізу пункттерін жайластыруға қатысты жалпы
ережелер
1. Өткізу пункттерінде декларациялаудың конклюденттік нысанын қолдану мақсаты үшін "жасыл және қызыл дәліздер" жүйесін қолдану үшін орындар жайластырылады.
2. "Жасыл және қызыл дәліздер" жүйесін қолдану Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы өтетін жеке тұлғаның декларациялау нысанын және кедендік ресімдеу үшін оған сәйкес дәлізді және өзі өткізетін тауарларды кедендік бақылауды дербес таңдауын көздейді.
3. Кәмелетке толмаған адамдар өткізетін тауарларды кедендік ресімдеу және кедендік бақылау үшін декларациялау нысаны мен оған сәйкес дәлізді таңдауды оларды ертіп жүрген адам жүргізеді.
269-2-бап. Халықаралық өткізу пунктінде "жасыл және
қызыл дәліздер" жүйесін қолдану
1. "Жасыл дәліз" - Қазақстан Республикасының кеден шекарасындағы халықаралық өткізу пункттері арқылы өтетін және қол жүгінде және алып келе жатқан багажында осы Кодекстің 289-бабына сәйкес міндетті түрде жазбаша декларациялануға жататын тауарлары жоқ жеке тұлғалардың тауарларды жеңілдікпен өткізу тәртібі.
"Жасыл дәлізде" кедендік бақылаудың кейбір нысандарының қолданылмауы адамдардың Қазақстан Республикасының кеден заңнамасын сақтау міндетінен босатылуын білдірмейді.
2. "Қызыл дәліз" - қол жүгінде және алып келе жатқан багажында осы Кодекстің 265-бабына сәйкес міндетті жазбаша декларациялануға жататын тауарлары бар жеке тұлғаларға қолданылатын Қазақстан Республикасының кеден заңнамасының сақталуын қамтамасыз ету үшін жеткілікті кедендік бақылау нысандарын пайдалана отырып, Қазақстан Республикасының кеден шекарасындағы халықаралық өткізу пункттері арқылы жеке тұлғалар өткізетін тауарларды кедендік бақылау тәртібі.

3. Начало и окончание "зеленого и красного коридоров" устанавливаются территориальным подразделением уполномоченного органа в пределах зоны таможенного контроля.
Статья 269-3. Требования к пунктам пропуска на границе для применения "зеленого и красного коридоров"
1. Система "зеленого и красного коридоров" применяется при наличии в зоне таможенного контроля пункта пропуска на границе не менее одного коридора, оборудованного в соответствии с требованиями "зеленого коридора", и не менее одного коридора, оборудованного с учетом требований к "красному коридору".
2. Требования, применяемые к обустройству "зеленого и красного коридоров", определяются уполномоченным органом.";
46) в пункте 1 статьи 275 слова ", за исключением случаев, предусмотренных пунктом 2 настоящей статьи" заменить словами "и таможенное оформление в таких случаях производится путем проставления на транспортных и коммерческих документах соответствующих отметок таможенного органа, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 2 настоящей статьи";
47) подпункт 2) пункта 1 статьи 297 исключить;
48) подпункт 5) пункта 2 статьи 306 дополнить словами ", в том числе доход, полученный в государствах с льготным налогообложением, облагаемый в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан";
49) статью 309 дополнить пунктом 11 следующего содержания:
"11. При ввозе на таможенную территорию Республики Казахстан носителей информации (магнитных дисков, магнитных лент, компакт-дисков, флоппи-дисков и других) с записанной на них информацией в таможенную стоимость включается только стоимость носителя этой информации, за исключением случаев, когда предметом сделки является информация, записанная на указанных носителях.";
50) в статье 316:
в пункте 1:
после слов "декларант должен представить "дополнить словами" в письменной и (или) в электронной формах";
в подпункте 7) слова "если декларант может ее представить" заменить словами "за исключением тех стран, законодательство которых не предусматривает оформление таможенной декларации";
в пункте 2 после слов "декларант вправе представить необходимые для этого" дополнить словами "в письменной и (или) в электронной формах";
51) пункт 1 статьи 317 после слов "товаров заявляется" дополнить словами "в письменной и (или) электронной формах";
52) в статье 318:
в подпункте 2) пункта 1:
абзац четвертый после слов "недостоверное декларирование," дополнить словами "в том числе несоответствие кода Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности, страны происхождения декларируемого товара,";
дополнить абзацем шестым следующего содержания:
"если продавцом прямо или косвенно получен доход от последующих перепродаж, в том числе доход, полученный в государствах с льготным налогообложением;";
в пункте 2:
подпункт 1) дополнить словами "Республики Казахстан";
пункт 4 дополнить частями второй и третьей следующего содержания:
"В случае изменения цены сделки в связи с поступившим продавцу прямо или косвенно доходом от последующих перепродаж, в том числе доходом, полученным в государствах с льготным налогообложением, документом, подтверждающим корректировку цены сделки товара, является внешнеторговый договор (контракт) купли-продажи либо мены и (или) счет-фактура (инвойс) нерезидента, в уставном капитале которого резиденту принадлежит прямо или косвенно 5 и более процентов голосующих акций, находящихся в обращении каждого из участников сделки, или вкладов (паев) в уставном капитале юридического лица-нерезидента и третьего лица.
При этом корректировка производится резидентом, по документам представляемым лицом-нерезидентом от собственного имени, со сведениями по конечной перепродаже третьему лицу.";
в пункте 5 слова "в режимах экспорта или выпуска товара для свободного обращения" исключить;
пункт 6 после слов "которых корректируются" дополнить словами ", в том числе в связи с изменением по коду Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности и страны происхождения";

3. "Жасыл және қызыл" дәліздердің басталуы мен аяқталуын кедендік бақылау аймағының шегінде уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі белгілейді.
269-3-бап. "Жасыл және қызыл дәліздерді" қолдану үшін
шекарадағы өткізу пункттеріне қойылатын талаптар
1. "Жасыл және қызыл дәліздер" жүйесі шекарадағы өткізу пунктінің кедендік бақылау аймағында "жасыл дәліз" талаптарына сәйкес жабдықталған кем дегенде бір дәліз және "қызыл дәлізге" қойылатын талаптарды ескеріп жабдықталған кем дегенде бір дәліз болған кезде қолданылады.
2. "Жасыл және қызыл дәліздерді" жайластыруға қолданылатын
талаптарды уәкілетті орган белгілейді.";
46) 275-баптың 1-тармағы "табыс ету талап етілмейді" деген сөздерден кейін "және мұндай жағдайларда кедендік рәсімдеу көлік және коммерциялық құжаттарға кеден органының тиісті белгілерін қою жолымен жүзеге асырылады" деген сөздермен толықтырылсын;
47) 297-баптың 1-тармағының 2) тармақшасы алып тасталып, 1) тармақшадағы "алым" деген сөз "алым жатады" деген сөздермен
ауыстырылсын;
48) 306-баптың 2-тармағының 5) тармақшасы "кірістің бір бөлігі", ", оның ішінде жеңілдікпен салық салынатын мемлекеттерде алынған, Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес салық салынатын кіріс" деген сөздермен толықтырылсын;
49) 309-бап мынадай мазмұндағы 11-тармақпен толықтырылсын:
"11. Қазақстан Республикасының кедендік аумағына өзінде ақпарат жазылған ақпарат тасығыштарды (магнитті дискілер, магнитті таспалар, компакт-дискілер, флоппи-дискілер және басқалар) әкелген кезде кедендік құнға, мәміленің нысанасы көрсетілген тасығыштарда жазылған ақпарат болып табылатын жағдайларды қоспағанда, осы ақпаратты тасығыштың құны ғана қосылады.";
50) 316-бапта:
1-тармақта:
"растау үшін декларант" деген сөздерден кейін "жазбаша және (немесе) электрондық нысанда" деген сөздермен толықтырылсын;
7) тармақшада "егер декларант бере алса, жіберуші" деген сөздер "заңнамасы кедендік декларацияны толтыруды көздемейтін елдерді қоспағанда, жөнелтуші" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта "декларант бұл үшін қажетті" деген сөздерден кейін "жазбаша және (немесе) электрондық нысанда" деген сөздермен толықтырылсын;
51) 317-баптың 1-тармағында:
"кеден органына" деген сөздерден кейін "жазбаша және (немесе) электрондық нысанда" деген сөздермен толықтырылсын;
52) 318-бапта:
1-тармақтың 2) тармақшасында:
төртінші абзацында "дәйектемесіз декларациялау" деген сөздерден кейін ", оның ішінде декларацияланатын тауар шыққан елдің Сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасы кодының сәйкессіздігі" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы алтыншы абзацпен толықтырылсын:
"егер, сатушы кейіннен қайта сатудан тікелей немесе жанама түрде кіріс алса, оның ішінде жеңілдікпен салық салынатын мемлекеттерден алған кірісі болса;";
2-тармақта:
1) тармақша "(қабылдау актісі) және" деген сөздерден кейін "Қазақстан Республикасының" деген сөздермен толықтырылсын;
4-тармақ мынадай мазмұндағы екінші және үшінші бөліктермен толықтырылсын:
"Сатушыға кейіннен қайта сатудан тікелей немесе жанама түрде түскен кіріске, оның ішінде жеңілдікпен салық салынатын мемлекеттерде алынған кіріске байланысты мәміле бағасы өзгерген жағдайда, сатып алу-сатудың не айырбастың сыртқы сауда шарты (келісім шарты) және (немесе) жарғылық капиталында мәміленің әрбір қатысушысының айналысында жүрген дауыс беретін акциялары немесе резидент емес заңды тұлғаның жарғылық капиталындағы салымдардың (пайлардың) 5 немесе одан да көп проценттері тікелей немесе жанама резидентке тиесілі резидент еместің және үшінші тұлғаның шот-фактурасы (инвойсы) тауар мәмілесінің бағасын түзетуді растайтын құжат болып табылады.
Бұл ретте түзетуді резидент емес тұлға өз атынан үшінші тұлғаға түпкілікті қайта сату жөніндегі мәліметтермен ұсынатын құжаттар бойынша резидент жүргізеді.";
5-тармақта "экспорт режимінде" деген сөздер және "немесе тауарды еркін айналым үшін шығарғаннан" деген сөздер алып тасталсын;
6-тармақ "тауарларға ғана" деген сөздердің алдынан ", оның ішінде Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасының коды және шығарылған елі өзгеруіне байланысты" деген сөздермен толықтырылсын;

53) подпункт 2) пункта 1 статьи 320 исключить;
54) в статье 321:
в пункте 1 слова ", если обеспечена уплата таможенных платежей и налогов" заменить словами "при обеспечении уплаты таможенных платежей и налогов в соответствии с главой 43 настоящего Кодекса";
пункт 2 дополнить словами ", а также на основе обмена данных с иностранными государствами и данных, определенных пунктом 2 статьи 314 настоящего Кодекса";
55) дополнить статьей 321-1 следующего содержания:
"Статья 321-1. Дополнительные положения, относящиеся к определению таможенной стоимости товаров
В целях установления ущерба по таможенным платежам и налогам от незаконного перемещения товаров через таможенную границу при рассмотрении уголовных дел и дел об административных правонарушениях в сфере таможенного дела, определение таможенной стоимости товаров осуществляется с привлечением экспертов в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
В отношении товаров, перемещенных через таможенную границу Республики Казахстан с нарушением требований и условий, установленных настоящим Кодексом, и в отношении которых не уплачены таможенные платежи и налоги, суммы подлежащих уплате таможенных платежей и налогов, включая пеню, исчисляются исходя из ставок, действующих на день пересечения границы, а если такой день установить невозможно, - на день обнаружения таможенными органами таких товаров.
При невозможности определения сумм таможенных платежей и налогов в силу непредставления в таможенный орган точных сведений о характере товаров, об их наименовании, о количестве, стране происхождения сумма таможенных платежей и налогов определяется исходя из наибольшей величины ставок таможенных платежей и налогов, количества и страны происхождения товара.";
56) подпункт 2) статьи 322 изложить в следующей редакции:
"2) получающие лицензии.".
57) в статье 325 слова "и квалификационного аттестата специалиста по таможенному оформлению" исключить;
58) статью 327 после слова "платежей" дополнить словами "и налогов";
59) пункт 1 статьи 338 дополнить подпунктом 12) следующего содержания:
"12) при условном выпуске товаров в соответствии со статьей 370 настоящего Кодекса.";
60) пункт 3 статьи 339 исключить;
61) подпункт 2) пункта 7 статьи 346 дополнить словами "в срок не позднее пятнадцати рабочих дней со дня подачи заявления";

53) 320-баптың 1-тармағының 2) тармақшасы алып тасталсын;
54) 321-бапта:
1-тармақта "кедендік төлемдер мен салықтарды төлеу қамтамасыз етілген болса," деген сөздер "осы Кодекстің 43-тарауына сәйкес кедендік төлемдер мен салықтарды төлеу қамтамасыз етілген кезде" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта "мәліметтерін пайдалана отырып" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ шет мемлекеттермен деректер алмасу және Осы Кодекстің 314-бабының 2-тармағында айқындалған деректердің негізінде" деген сөздермен толықтырылсын;
55) мынадай мазмұндағы 321-1-баппен толықтырылсын:
"321-1-бап. Тауарлардың кедендік құнын айқындауға
қатысты қосымша ережелер
Кеден ісі саласындағы қылмыстық істерді және әкімшілік құқық
бұзушылық туралы істерді қарау кезінде кедендік шекара арқылы тауарларды заңсыз өткізуден болатын кедендік төлемдер мен салықтар бойынша залалды белгілеу максатында тауарлардың кедендік құнын айқындау Қазақстан Рсспубликасының заннамасында белгіленген тәртіппен сарапшыларды тарта отырып жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы осы Кодексте белгіленген талаптар мен шарттарды бұза отырып өткізілген тауарларға қатысты және кедендік төлемдер мен салықтар төленбеген тауарларға қатысты өсімпұлды қоса алғанда, төлеуге жататын кедендік төлемдер мен салықтардың сомасы шекарадан өткен күні, ал егер де мұндай күнді анықтау мүмкін болмаса, кеден органдары осындай тауарларды анықтаған күні қолданылатын ставкалар негізге алына отырып есептеледі.
Кеден органына тауарлардың сипаты туралы, олардың атаулары туралы, мөлшері, шығарылған елі туралы нақты мәліметтерді ұсынбауға байланысты кедендік төлемдер мен салықтардың сомаларын анықтау мүмкін болмаған кезде кедендік төлемдер мен салықтардың сомасы кедендік төлемдер мен салықтардың ставкаларының анағұрлым көп шамасының, тауардың мөлшері мен шығарылған елінің негізінде анықталады.";
56) 322-баптың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) лицензия алушы тұлғалар кедендік төлемдерді төлеушілер болып табылады;".
57) 325-баптағы "және кедендік ресімдеу жөніндегі маманның біліктілік аттестатын" деген сөздер алып тасталсын;
58) 327-бап "төлемдердің" деген сөзден кейін "және салықтардың" деген сөздермен толықтырылсын;
59) 338-баптың 1-тармағының 11) тармақшасындағы "қолданылады"
деген сөз алып тасталып, мынадай мазмұндағы 12) тармақшамен
толықтырылсын:
"12) осы Кодекстің 370-бабына сәйкес тауарларды шартты түрде шығару кезінде қолданылады.";
60) 339-баптың 3-тармағы алып тасталсын;
61) 346-баптың 7-тармағының 2) тармақшасы "төлеу есебіне" деген сөздерден кейін ", өтініш берілген күннен бастап он бес жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде," деген сөздермен толықтырылсын;

62) пункт 6 статьи 350 дополнить частями второй и третьей следующего содержания:
"В случае, если уведомление обжаловано, исчисление срока исполнения требований, содержащихся в уведомлении, приостанавливается на период времени, начиная со дня подачи жалобы до дня вступления в законную силу решения вынесенного по жалобе включительно.
При этом обжалование не приостанавливает начисление пени.";
63) пункт 1 статьи 354 дополнить частью второй следующего содержания:
"Положения настоящего пункта не распространяются на суммы денег, являющихся обеспечением по займам, выданным банком, в размере непогашенного основного долга указанного займа, а также на банковские счета, по которым в соответствии с законодательным актом Республики Казахстан о пенсионном обеспечении, секьюритизации наложение взыскания не допускается.";
64) пункт 3 статьи 357 после слов "в соответствии с" дополнить словом "налоговым";
65) в статье 380:
часть первую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"Грузовая таможенная декларация на товары, ввозимые на таможенную территорию Республики Казахстан, подается не позднее тридцати календарных дней включительно со дня регистрации краткой декларации в таможенном органе назначения, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 3 настоящей статьи";
в пункте 3 слова "мотивированному обращению" заменить словами "письменному заявлению";
66) в подпункте 1) пункта 5 статьи 382 слова "и квалификационный аттестат специалиста по таможенному оформлению" исключить;
67) в статье 383:
подпункт 1) дополнить абзацем пятым следующего содержания:
"грузовая таможенная декларация страны отправления, за исключением тех стран, законодательство которых не предусматривает оформление таможенной декларации";
абзац пятый подпункта 17) после слова "подтверждающие" дополнить словами "ввоз и (или)";
68) в статье 385:
в пункте 2 слова "разрешаются таможенными органами" заменить словом "возможно";
в пункте 6 слова "мотивированному обращению" заменить словами "письменному заявлению";
дополнить пунктом 7-1 следующего содержания:
"7-1. Аннулированию подлежат грузовые таможенные декларации, срок оформления которых превышает сроки, установленные статьей 440 настоящего Кодекса.";
в пункте 8 слова "по мотивированной просьбе" заменить словами "по письменному заявлению";
69) пункт 2 статьи 387 дополнить частью четвертой следующего содержания:
"В случае если на момент подачи временной таможенной декларации не определен конкретный покупатель и (или) сторонами контракта являются взаимозависимые лица, то подается одна временная таможенная декларация на поставку товаров в рамках одного внешнеторгового договора (контракта) между взаимозависимыми сторонами, с последующим представлением полных грузовых таможенных деклараций и договоров купли-продажи (контрактов) по количеству несвязанных фактических покупателей.";

62) 350-баптың 6-тармағы мынадай мазмұндағы екінші және үшінші бөліктермен толықтырылсын:
"Егер хабарламаға шағым жасалған жағдайда хабарламадағы талаптарды орындау мерзімін есептеу шағым берілген күннен бастап шағым бойынша шығарылған шешімнің заңды күшіне енген күнін қоса есептегенге дейінгі уақыт кезеңіне тоқтатыла тұрады.
Бұл ретте шағымдану өсімпұл есептеуді тоқтата тұруға негіз болмайды.";
63) 354-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен
толықтырылсын:
"Осы тармақтың ережелері банк берген қарыздар бойынша қамтамасыз ету болып табылатын ақшаның көрсетілген қарыздың өтелмеген негізгі борышы мөлшеріндегі сомасына, сондай-ақ Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру, секьюритилендіру туралы заңнамалық актісіне сәйкес өндіріп алуға жол берілмейтін банк шоттарына қолданылмайды.";
64) 357-баптың 3-тармағында "заңдарына" деген сөз "салық заңнамасына" деген сөздермен ауыстырылсын;
65) 380-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлімі мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы баптың 3-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының кедендік аумағына әкелінетін тауарларға жүктің кедендік декларациясы межелі кеден органында қысқаша декларацияны тіркеген күнді қоса есептегенде күнтізбелік отыз күннен кешіктірілмей беріледі.";
3-тармақтағы "дәлелді өтініші" деген сөздер "жазбаша өтініші" деген сөздермен ауыстырылсын;
66) 382-баптың 5-тармағының 1) тармақшасындағы "және кедендік ресімдеу бойынша маманның біліктілік аттестаты" деген сөздер алып тасталсын;
67) 383-бапта:
1) тармақша мынадай мазмұндағы бесінші абзацпен толықтырылсын:
"заңнамасында кедендік декларацияны ресімдеу көзделмеген елдерден басқа, жөнелтуші елдің кедендік жүк декларациясы;";
17) тармақшаның бесінші абзацы "тауарлардың" деген сөзден кейін "әкелінуін және (немесе)" деген сөздермен толықтырылсын;
68) 385-бапта:
2-тармақта "Кеден органы" деген сөздер алып тасталсын және "өзгертуге және толықтыруға рұқсат етеді" деген сөздер "өзгертуі және толықтыруы мүмкін" деген сөзбен толықтырылсын;
6-тармақтағы "дәлелді өтініші" деген сөздер "жазбаша өтініші" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 7-1-тармақпен толықтырылсын:
"7-1. Ресімдеу мерзімі осы Кодекстің 440-бабында белгіленген мерзімнен асатын кедендік жүк декларациялары жойылуға жатады.";
8-тармақта "дәлелді өтініші" деген сөздер "жазбаша өтініші" деген сөздермен ауыстырылсын;
69) 387-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен
толықтырылсын:
"Уақытша кедендік декларация берілген кезде нақты сатып алушы айқындалмаған жағдайда және (немесе) келісімшарттың тараптары өзара тәуелді тұлғалар болып табылса, өзара тәуелді тараптар арасында бір сыртқы сауда шарты (келісімшарты) шеңберінде тауарларды жеткізуге бір уақытша кедендік декларация беріліп, кейіннен саны бойынша байланысты емес нақты сатып алушылардың бірнеше толық кедендік жүк декларациясы мен сатып алу-сату шарты (келісімшарты) беріледі.";

70) в статье 390:
перед словом "Выпуск" дополнить цифрой "1.";
дополнить пунктом 2 следующего содержания:
"2. При принятии решения о выпуске товаров таможенными органами посредством использования системы управления рисками, декларант несет ответственность, предусмотренную законами Республики Казахстан, за недостоверность предоставленной информации.";
71) дополнить статьей 393-1 следующего содержания:
"393-1. Условный выпуск товаров и транспортных средств
1. Условному выпуску подлежат товары и транспортные средства:
в отношении которых льготы по уплате таможенных платежей и налогов предоставлены при условии соблюдения ограничений;
помещенные под таможенные режимы таможенного склада, магазина беспошлинной торговли, переработки на таможенной территории, переработки для свободного обращения, временного ввоза (вывоза), свободного склада и свободной таможенной зоны;
в отношении которых применяется обеспечение уплаты таможенных платежей и налогов в соответствии с главой 43 настоящего Кодекса.
2. При условном выпуске товары и транспортные средства находятся под таможенным контролем.
3. Условно выпущенные товары, в отношении которых представлены льготы по уплате таможенных платежей и налогов, могут использоваться только в целях, соответствующих условиям представления льгот.
4. Товары, заявленные к выпуску для свободного обращения, считаются условно выпущенными до момента исполнения обязательств по уплате причитающихся сумм таможенных платежей и налогов в бюджет.
5. Условно выпущенные товары имеют статус иностранных товаров.";
72) в статью 394:
часть первую после слов "в соответствии с законодательством Республики Казахстан," дополнить словами "индивидуальный предприниматель, зарегистрированный в Республике Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан,";
73) подпункт 4) пункта 2 статьи 395 дополнить словами ", если это предусмотрено договором между таможенным брокером и представляемым лицом";
74) подпункт 9) пункта 2 статьи 397 дополнить словами ", если это предусмотрено договором между таможенным брокером и представляемым лицом";
75) в пункте 1 статьи 398:
подпункт 6) исключить;
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) представление в таможенный орган сведений о специалистах, состоящих в штате таможенного брокера;";
76) статью 400 изложить в следующей редакции:
"Статья 400. Квалификационные требования к деятельности в качестве таможенного брокера
Для осуществления деятельности в качестве таможенного брокера необходимо отвечать следующим квалификационным требованиям:

70) 390-бапта:
"Кеден органдары" деген сөздердің алдынан "1." деген цифрмен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 2-тармақпен толықтырылсын:
"2. Тәуекелдерді басқару жүйесін пайдалану арқылы кеден органдары тауарларды шығару туралы шешім қабылдаған кезде декларант ұсынылған ақпараттың дұрыс еместігі үшін Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген тәртіппен жауапты болады.";
71) мынадай мазмұндағы 393-1-баппен толықтырылсын:
"393-1-бап. Тауарлар мен көлік құралдарын шартты шығару
1. Шартты шығаруға:
шектеулер сақтала отырып оларға қатысты кедендік төлемдер мен салықтарды төлеу жөнінде жеңілдіктер берілген;
кеден қоймасы, бажсыз сауда дүкені, кедендік аумақта қайта өңдеу, еркін айналыс үшін қайта өңдеу, уақытша әкелу (әкету), еркін қойма және еркін кеден аймағы кедендік режимдеріне орналастырылған;
оларға қатысты осы Кодекстің 43-тарауына сәйкес кедендік төлемдер мен салықтардың төленуін қамтамасыз ету қолданылатын тауарлар мен көлік құралдары жатады.
2. Шартты шығару кезінде тауарлар мен көлік құралдары кедендік бақылауда болады.
3. Оларға қатысты кедендік төлемдер мен салықтарды төлеу жөнінде жеңілдіктер берілген шартты шығарылған тауарлар жеңілдіктер беру шарттарына сәйкес келетін мақсаттарда ғана пайдаланыла алады.
4. Еркін айналыс үшін шығаруға мәлімделген тауарлар бюджетке кедендік төлемдер мен салықтардың тиісті сомасын төлеу жөніндегі міндеттемелердің орындалған сәтіне дейін шартты шығарылған деп саналады.
5. Шартты шығарылған тауарлардың шетелдік тауарлар мәртебесі болады.";
72) 394-бапта:
бірінші бөлікте "заңдарына" деген сөз "заңнамасына" деген сөзбен ауыстырылып, "заңды тұлға" деген сөздерден кейін ", Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасында тіркелген дара кәсіпкер" деген сөздермен толықтырылсын;
73) 395-баптың 2-тармағының 4) тармақшасындағы "салықтардың төленуін" деген сөздерден кейін ", егер бұл кеден брокері мен өкілдік беруші тұлғаның арасындағы шартта көзделсе," деген сөздермен толықтырылсын;
74) 397-баптың 2-тармағының 9) тармақшасы "алдында" деген сөзден кейін ", егер бұл кеден брокері мен өкілдік беруші тұлғаның арасындағы шартта көзделсе," деген сөздермен толықтырылсын;
75) 398-баптың 1-тармағында:
6) тармақша алып тасталсын;
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) кеден органына кеден брокерінің штатындағы мамандар туралы мәліметтерді ұсыну;";
76) 400-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"400-бап. Кеден брокері ретіндегі қызметке қойылатын
біліктілік талаптары
Кеден брокері ретіндегі қызметті жүзеге асыру үшін мынадай біліктілік талаптарына сай болу қажет:

1) иметь в наличии компьютерное оборудование для установки и обязательного использования программного продукта, совместимого с программными продуктами, используемыми таможенными органами в соответствии с пунктом 6 статьи 424 настоящего Кодекса;
2) наличие договора страхования гражданско-правовой ответственности таможенного брокера за причинение вреда имуществу и интересам представляемых лиц в связи с оказанием посреднических услуг по таможенному оформлению товаров и транспортных средств, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан.";
77) в статье 401:
в пункте 1:
слова "Юридическое лицо вправе начать" исключить;
после слова "брокера" дополнить словом "допускается";
в подпункте 1) пункта 2 слово "юридического" заменить словом "заинтересованного";
78) подпункт 3) пункта 1 статьи 403 исключить;
79) статьи 407, 408 исключить;
80) пункт 2 статьи 419 дополнить словами "с оформлением соответствующего приказа";
81) дополнить статьей 420-1 следующего содержания:
"Статья 420-1. Дополнительные положения, относящиеся к защите прав интеллектуальной собственности таможенными органами
Таможенные органы обязаны передать контрафактные товары, подлежащие уничтожению в соответствии с решением суда, соответствующему государственному органу.
В случае вынесения судебного решения по уничтожению контрафактного товара, соответствующий уполномоченный государственный орган обязан принять меры по уничтожению в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
82) в пункте 7 статьи 424 после слова "таможенных" дополнить словами ", фискальных и прогнозных";
83) статью 432 изложить в следующей редакции:
"Статья 432. Таможенный контроль после выпуска товаров и транспортных средств
Таможенные органы осуществляют таможенный контроль после выпуска товаров и транспортных средств в формах, предусмотренных статьей 441 настоящего Кодекса, за исключением личного досмотра.";
84) пункт 2 статьи 433 изложить в следующей редакции:
"2. Порядок проведения радиационного контроля в пунктах пропуска товаров и транспортных средств через государственную (таможенную) границу Республики Казахстан устанавливается уполномоченным органом по согласованию с соответствующими уполномоченными государственными органами.";
85) статью 442 дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Запрос дополнительных документов и сведений в соответствии с пунктом 3 статьи 442 и их проверка не должны препятствовать выпуску товаров, если иное прямо не предусмотрено настоящим Кодексом.";

1) осы Кодекстің 424-бабының 6-тармағына сәйкес кеден органдары пайдаланатын бағдарламалық өнімдермен үйлесімді бағдарламалық өнімдерді орнату және міндетті түрде пайдалану үшін компьютер құрал-жабдығының болуы;
2) Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарлар мен көлік құралдарын кедендік ресімдеу бойынша делдалдық қызмет көрсетуге байланысты өкілдік беруші тұлғалардың мүліктері мен мүдделеріне зиян келтіргені үшін кеден брокерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру шартының болуы.";
77) 401-бапта:
"Заңды тұлға" деген сөздер алып тасталып, 1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Кеден брокері ретіндегі қызметке осындай қызметті жүзеге асыру құқығына кеден ісі мәселелері жөніндегі уәкілетті орган берген лицензияны алғаннан кейін жол беріледі.";
2-тармақтың 1) тармақшасында "заңды" деген сөз "мүдделі" деген сөзбен ауыстырылсын;
78) 403-баптың 1-тармағының 3) тармақшасы алып тасталсын;
79) 407 және 408-баптар алып тасталсын;
80) 419-баптың 2-тармағы "не оны алмастырушы адам" деген сөздерден кейін "тиісті бұйрықты ресімдей отырып" деген сөздермен толықтырылсын;
81) мынадай мазмұндағы 420-1-баппен толықтырылсын:
"420-1-бап.   Кеден органдарының зияткерлік меншік
құқығын қорғауына қатысты қосымша ережелер
Кеден органдары сот шешіміне сәйкес жойылуға жататын контрафактылы тауарларды тиісті мемлекеттік органға беруге міндетті.
Контрафактылы тауарды жою жөніндегі сот шешімі шығарылған жағдайда тиісті уәкілетті мемлекеттік орган Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жою жөніндегі шараларды қабылдауға міндетті.";
82) 424-баптың 7-тармағындағы "кедендік" деген сөзден кейін
", фискалдық және болжамдық" деген сөздермен толықтырылсын;
83) 432-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"432-бап. Тауарлар мен көлік құралдарын шығарғаннан
кейінгі кедендік бақылау
Кеден органдары тауарлар мен көлік құралдарын шығарғаннан кейінгі кедендік бақылауды, жеке тексеріп қарауды қоспағанда, осы Кодекстің 441-бабында көзделген нысандарда жүзеге асырады.";
84) 433-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан Республикасының мемлекеттік (кедендік) шекарасы арқылы тауарларды және көлік құралдарын өткізу пункттерінде радиациялық бақылау жүргізу тәртібін тиісті уәкілетті мемлекеттік органдармен келісім бойынша уәкілетті орган белгілейді.";
85) 442-бап мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. 442-баптың 3-тармағына сәйкес қосымша құжаттар мен мәліметтер сұрату және оларды тексеру, егер осы Кодексте тікелей өзгеше көзделмесе, тауарларды шығаруға кедергі жасамауға тиіс.";

86) в статье 453:
пункт 1 дополнить словами ", а также подлинности документов и средств идентификации";
в пункте 4:
в части первой слово "экспертами" заменить словом "специалистами";
подпункт 2) части второй после слова "постановление" дополнить словами "или определение";
в части третьей слова "либо постановлении" заменить словами ", постановлении либо определении";
в пункте 5 слова "либо постановлением", "либо постановлении" заменить словами ", постановлением либо определением", ", постановлении либо определении";
87) часть третью пункта 1 статьи 468 дополнить словами ", осуществляемая в автоматизированной системе анализа и управления рисками.";
88) дополнить статьей 469-1 следующего содержания;
"Статья 469-1. Предоставление предварительной информации
Участники внешнеэкономической деятельности, перевозчики, лица, имеющие лицензии в сфере таможенного дела, предоставляют в электронном виде таможенным органам предварительную информацию о грузе, пассажирах, транспортных средствах и маршруте следования.
Таможенные органы осуществляют обмен предварительной информации с таможенными органами иностранных государств в соответствии с международными договорами Республики Казахстан.
Порядок предоставления и использования предварительной информацией устанавливается уполномоченным органом.";
89) подпункт 2) статьи 481 изложить в следующей редакции:
"2) информируют Национальный Банк Республики Казахстан о движении товаров и транспортных средств через таможенную границу Республики Казахстан в соответствии с валютным законодательством Республики Казахстан;";
90) в пункте 2 статьи 506:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) наличие медицинского заключения военно-врачебных комиссий органов внутренних дел о пригодности к службе;";
в подпункте 3) слова "уполномоченным органом по вопросам таможенного дела" заменить словами "законодательством Республики Казахстан";
91) в заголовке и тексте статьи 507 слова "молодых специалистов", "Молодые специалисты" заменить словами "вновь принятых лиц", "Вновь принятые лица";
92) статью 508 исключить;
93) статью 515 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Руководители подразделений уполномоченного органа, а также руководители территориальных подразделений уполномоченного органа по областям (городам республиканского значения, столице), таможен, специализированных таможенных учреждений и их заместители могут быть ротированы в том же таможенном органе либо в другой таможенный орган по истечении трех лет непрерывного пребывания в занимаемой руководящей должности;";

86) 453-бапта:
1-тармақ "жіктелуі" деген сөздерден кейін, ", сондай-ақ құжаттардың және бірдейлендіру құралдарының түпнұсқалығын тексеру" деген сөздермен толықтырылсын;
4-тармақта:
бірінші бөлікте "сарапшылары" деген сөз "мамандары" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) тармақша "қаулы" деген сөзден кейін "немесе ұйғарым" деген
сөздермен толықтырылсын;
үшінші бөлікте "не қаулыда" деген сөздер мынадай редакцияда жазылсын ", қаулыда не ұйғарымда" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақта "не қаулымен", "не қаулыға" деген сөздер ", қаулымен не ұйғарыммен", ", қаулыға не ұйғарымға" деген сөздермен ауыстырылсын;
87) 468-баптың 1-тармағының үшінші бөлігінде "мүмкіндік беретін" деген сөздерден кейін ", талдау мен тәуекелді басқарудың автоматтандырылған жүйесінде жүзеге асырылатын" деген сөздермен толықтырылсын;
88) мынадай мазмұндағы 469-1-баппен толықтырылсын:
"469-1-бап. Алдын ала ақпарат беру
Сыртқы экономикалық қызметке қатысушылар, тасымалдаушылар, кеден ісі саласында лицензиясы бар тұлғалар кеден органдарына электрондық түрде жүк, жолаушылар, көлік құралдары және жүру бағыты туралы алдын ала ақпаратты береді.
Кеден органдары Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес шет мемлекеттердің кеден органдарымен алдын ала ақпарат алмасуды жүзеге асырады.
Алдын ала ақпаратты беру және пайдалану тәртібін уәкілетті орган белгілейді.";
89) 481-баптың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Қазақстан Республикасының валюталық заңнамасына сәйкес тауарлардың және көлік құралдарының Қазақстан Республикасының кедендік шекарасы арқылы қозғалысы туралы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкін хабардар етеді;";
90) 506-баптың 2-тармағында:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) қызметке жарамдылығы туралы ішкі істер органдарының әскери-дәрігерлік комиссияларының медициналық қорытындысының болуы;";
3) тармақшасында "кеден ісі мәселелері жөніндегі уәкілетті орган белгілеген" деген сөздер "Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген" деген сөздермен ауыстырылсын;
91) 507-баптың тақырыбы мен мәтініндегі "Жас мамандарды", "жас
мамандар" деген сөздер "Жаңадан қабылданғандарды", ", жаңадан
қабылданғандар" деген сөздермен ауыстырылсын;
92) 508-бап алып тасталсын;
93) 515-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Уәкілетті орган бөлімшелерінің басшылары, сондай-ақ уәкілетті органның облыстар (республикалық маңызы бар қалалар, астана) бойынша аумақтық бөлімшелерінің, кедендердің, мамандандырылған кеден мекемелерінің басшылары және олардың орынбасарлары атқарып отырған басшылық қызметінде үздіксіз болғанына үш жыл өткеннен кейін сол кеден органында не басқа кеден органына ротациялануы мүмкін;";

94) подпункт 5) пункта 1 статьи 516 изложить в следующей редакции:
"5) несоблюдение обязанностей и ограничений, связанных с пребыванием на государственной службе;";
95) в подпункте 2) пункта 2 статьи 518 слово "сотрудникам" заменить словами "должностным лицам".
Статья 2 . Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан

94) 516-баптың 1-тармағының 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) мемлекеттік қызметте болуына байланысты міндеттерді және шектеулерді сақтамауы;";
95) 518-баптың 2-тармағының 2) тармақшасында "қызметкерлеріне"
деген сөздер "лауазымды адамдарына" деген сөздермен ауыстырылсын.
2-бап . Осы Заң ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті