О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций
Закон Республики Казахстан от 26 мая 2008 года N 34-IV
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В  Кодекс  Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 5-6, ст. 24; N 17-18, ст. 241; N 21-22, ст. 281; 2002 г., N 4, ст. 33; N 17, ст. 155; 2003 г., N 1-2, ст. 3; N 4, ст. 25; N 5, ст. 30; N 11, ст. 56, 64, 68; N 14, ст. 109; N 15, ст. 122, 139; N 18, ст. 142; N 21-22, ст. 160; N 23, ст. 171; 2004 г., N 6, ст. 42; N 10, ст. 55; N 15, ст. 86; N 17, ст. 97; N 23, ст. 139, 140; N 24, ст. 153; 2005 г., N 5, ст. 5; N 7-8, ст. 19; N 9, ст. 26; N 13, ст. 53; N 14, ст. 58; N 17-18, ст. 72; N 21-22, ст. 86, 87; N 23, ст. 104; 2006 г., N 1, ст. 5; N 2, ст. 19, 20; N 3, ст. 22; N 5-6, ст. 31; N 8, ст. 45; N 10, ст. 52; N 11, ст. 55; N 12, ст. 72, 77; N 13, ст. 85, 86; N 15, ст. 92, 95; N 16, ст. 98, 102; N 23, ст. 141; 2007 г., N 1, ст. 4; N 2, ст. 16, 18; N 3, ст. 20, 23; N 4, ст. 28, 33; N 5-6, ст. 40; N 9, ст. 67; N 10, ст. 69; N 12, ст. 88; N 13, ст. 99; N 15, ст. 106; N 16, ст. 131; N 17, ст. 136, 139, 140; N 18, ст. 143, 144; N 19, ст. 146, 147; N 20, ст. 152; N 24, ст. 180):
1) в абзаце первом  статьи 313  слова "государственного пожарного надзора" заменить словами "государственной противопожарной службы";
2) абзац первый части первой  статьи 334  после слова "вызов" дополнить словом "органов";
3) в заголовке и тексте  статьи 355  слова "уполномоченного в области чрезвычайных ситуаций" заменить словами "органов государственной противопожарной службы и уполномоченного органа в области промышленной безопасности";
4) в  статье 544 :
заголовок после слова "Органы" дополнить словом "государственной";
часть первую:
после слова "Органы" дополнить словом "государственной";
после слова "статьями" дополнить словами "231 (частью первой), 235 (частью первой),";
в части второй:
после слов "органов", "органа" дополнить соответственно словом "государственной";
в абзаце четвертом слова "уполномоченного органа в области пожарной безопасности" заменить словами "органа государственной противопожарной службы";

Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 26 мамырдағы N 34-IV Заңы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2001 жылғы 30 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., N 5-6, 24-құжат; N 17-18, 241-құжат; N 21-22, 281-құжат; 2002 ж., N 4, 33-құжат; N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 1-2, 3-құжат; N 4, 25-құжат; N 5, 30-құжат; N 11, 56, 64, 68-құжаттар; N 14, 109-құжат; N 15, 122, 139-құжаттар; N 18, 142-құжат; N 21-22, 160-құжат; N 23, 171-құжат; 2004 ж., N 6, 42-құжат; N 10, 55-құжат; N 15, 86-құжат; N 17, 97-құжат; N 23, 139, 140-құжаттар; N 24, 153-құжат; 2005 ж., N 5, 5-құжат; N 7-8, 19-құжат; N 9, 26-құжат; N 13, 53-құжат; N 14, 58-құжат; N 17-18, 72-құжат; N 21-22, 86, 87-құжаттар; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 2, 19, 20-құжаттар; N 3, 22-құжат; N 5-6, 31-құжат; N 8, 45-құжат; N 10, 52-құжат; N 11, 55-құжат; N 12, 72, 77-құжаттар; N 13, 85, 86-құжаттар; N 15, 92, 95-құжаттар; N 16, 98, 102-құжаттар; N 23, 141-құжат; 2007 ж., N 1, 4-құжат; N 2, 16, 18-құжаттар; N 3, 20, 23-құжаттар; N 4, 28, 33-құжаттар; N 5-6, 40-құжат; N 9, 67-құжат; N 10, 69-құжат; N 12, 88-құжат; N 13, 99-құжат; N 15, 106-құжат; N 16, 131-құжат; N 17, 136, 139, 140-құжаттар; N 18, 143, 144-құжаттар; N 19, 146, 147-құжаттар; N 20, 152-құжат; N 24, 180-құжат):
1) 313-баптың бірінші абзацындағы "мемлекеттік өрт қадағалау" деген сөздер "мемлекеттік өртке қарсы қызмет" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 334-баптың бірінші бөлігінің бірінші абзацындағы "қызметті" деген сөз "қызмет органдарын" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 355-баптың тақырыбы мен мәтініндегі "төтенше жағдайлар саласындағы уәкілетті" деген сөздер ", мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары мен өнеркәсіп қауіпсіздігі саласындағы уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 544-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын: "Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары";
бірінші бөлікте:
"Өртке қарсы күрес қызметі" деген сөздер "Мемлекеттік өртке қарсы қызмет" деген сөздермен ауыстырылсын;
"осы Кодекстің" деген сөздерден кейін "231 (бірінші бөлігінде), 235 (бірінші бөлігінде)," деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөлікте:
"Өртке қарсы күрес қызметі", "өртке қарсы қызметтің", "облыстық (республикалық маңызы бар қала, астана) өртке қарсы қызметтің" деген сөздер тиісінше "Мемлекеттік өртке қарсы қызмет", "мемлекеттік өртке қарсы қызметтің", "облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) мемлекеттік өртке қарсы қызметі" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші абзацтағы "өрт қауіпсіздігі саласындағы уәкілетті органның" деген сөздер "мемлекеттік өртке қарсы қызмет органының" деген сөздермен ауыстырылсын;

5) в подпункте 1) части первой статьи  636 :
в абзаце третьем слова "органов центрального исполнительного органа по чрезвычайным ситуациям (статьи" заменить словами "уполномоченного органа в области промышленной безопасности (статьи 229,";
абзац девятнадцатый изложить в следующей редакции:
"органов государственной противопожарной службы (статьи 231 (часть вторая), 233, 235 (часть вторая), 356);";
абзац тридцать седьмой после цифр "223-225" дополнить цифрами ", 225-1".
2. В  Кодекс  Республики Казахстан от 12 июня 2001 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 11-12, ст. 168; 2002 г., N 6, ст. 73, 75; N 19-20, ст. 171; 2003 г., N 1-2, ст. 6; N 4, ст. 25; N 11, ст. 56; N 15, ст. 133, 139; N 21-22, ст. 160; N 24, ст. 178; 2004 г., N 5, ст. 30; N 14, ст. 82; N 20, ст. 116; N 23, ст. 140, 142; N 24, ст. 153; 2005 г., N 7-8, ст. 23; N 21-22, ст. 86, 87; N 23, ст. 104; 2006 г., N 1, ст. 4, 5; N 3, ст. 22; N 4, ст. 24; N 8, ст. 45, 46; N 10, ст. 52; N 11, ст. 55; N 12, ст. 77, 79; N 13, ст. 85; N 16, ст. 97, 98, 103; N 23, ст. 141; 2007 г., N 1, ст. 4; N 2, ст. 16, 18; N 3, ст. 20; N 4, ст. 33; N 5-6, ст. 37, 40; N 9, ст. 67; N 10, ст. 69; N 12, ст. 88; N 14, ст. 102, 105; N 15, ст. 106; N 18, ст. 144; N 20, ст. 152; N 24, ст. 178):
подпункт 6)  статьи 144  после слов "системы и" дополнить словом "органов".
3. В  Земельный кодекс  Республики Казахстан от 20 июня 2003 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 13, ст. 99; 2005 г., N 9, ст. 26; 2006 г., N 1, ст. 5; N 3, ст. 22; N 11, ст. 55; N 12, ст. 79, 83; N 16, ст. 97; 2007 г., N 1, ст. 4; N 2, ст. 18; N 14, ст. 105; N 15, ст. 106, 109; N 16, ст. 129; N 17, ст. 139; N 18, ст. 143; N 20, ст. 152; N 24, ст. 180):
в подпункте 13) пункта 1  статьи 14  слова "по чрезвычайным ситуациям" заменить словами "чрезвычайных ситуаций".
4. В  Водный кодекс  Республики Казахстан от 9 июля 2003 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 17, ст. 141; 2004 г., N 23, ст. 142; 2006 г., N 1, ст. 5; N 3, ст. 22; N 15, ст. 95; 2007 г., N 1, ст. 4; N 2, ст. 18; N 19, ст. 147; N 24, ст. 180):
1) в пункте 2  статьи 32  слова "по чрезвычайным ситуациям" заменить словами "чрезвычайных ситуаций";

5) 636-баптың бірінші бөлігінің 1) тармақшасында:
үшінші абзацтағы "төтенше жағдайлар жөніндегі орталық атқарушы орган органдарының (314" деген сөздер "өнеркәсіп қауіпсіздігі саласындағы уәкілетті органның (229, 314" деген сөздермен ауыстырылсын;
он тоғызыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының (231 (екінші бөлігі), 233, 235 (екінші бөлігі), 356-баптар);";
отыз жетінші абзац "223-225" деген цифрлардан кейін ", 225-1" деген цифрлармен толықтырылсын.
2. 2001 жылғы 12 маусымдағы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексіне) (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., N 11-12, 168-құжат; 2002 ж., N 6, 73, 75-құжаттар; N 19-20, 171-құжат; 2003 ж., N 1-2, 6-құжат; N 4, 25-құжат; N 11, 56-құжат; N 15, 133, 139-құжаттар; N 21-22, 160-құжат; N 24, 178-құжат; 2004 ж., N 5, 30-құжат; N 14, 82-құжат; N 20, 116-құжат; N 23, 140, 142-құжаттар; N 24, 153-құжат; 2005 ж., N 7-8, 23-құжат; N 21-22, 86, 87-құжаттар; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 1, 4, 5-құжаттар; N 3, 22-құжат; N 4, 24-құжат; N 8, 45, 46-құжаттар; N 10, 52-құжат; N 11, 55-құжат; N 12, 77, 79-құжаттар; N 13, 85-құжат; N 16, 97, 98, 103-құжаттар; N 23, 141-құжат; 2007 ж., N 1, 4-құжат; N 2, 16, 18-құжаттар; N 3, 20-құжат; N 4, 33-құжат; N 5-6, 37, 40-құжаттар; N 9, 67-құжат; N 10, 69-құжат; N 12, 88-құжат; N 14, 102, 105-құжаттар; N 15, 106-құжат; N 18, 144-құжат; N 20, 152-құжат; N 24, 178-құжат):
144-баптың 6) тармақшасындағы "қызметтің" деген сөз "қызмет органдарының" деген сөздермен ауыстырылсын.
3. 2003 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының Жер кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., N 13, 99-құжат; 2005 ж., N 9, 26-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 3, 22-құжат; N 11, 55-құжат; N 12, 79, 83-құжаттар; N 16, 97-құжат; 2007 ж., N 1, 4-құжат; N 2, 18-құжат; N 14, 105-құжат; N 15, 106, 109-құжаттар; N 16, 129-құжат; N 17, 139-құжат; N 18, 143-құжат; N 20, 152-құжат; N 24, 180-құжат):
14-баптың 1-тармағының 13) тармақшасындағы "төтенше жағдайлар жөніндегі" деген сөздер "төтенше жағдайлар" деген сөздермен ауыстырылсын.
4. 2003 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Су кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., N 17, 141-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 3, 22-құжат; N 15, 95-құжат; 2007 ж., N 1, 4-құжат; N 2, 18-құжат; N 19, 147-құжат; N 24, 180-құжат):
1) 32-баптың 2-тармағындағы "саласындағы, төтенше жағдайлар және өнеркәсіп қауіпсіздігі жөніндегі" деген сөздер ", төтенше жағдайлар және өнеркәсіп қауіпсіздігі саласындағы" деген сөздермен ауыстырылсын;

2) в пункте 5  статьи 54  слова "уполномоченным государственным органом в области промышленной безопасности и центральным исполнительным органом Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям" заменить словами "уполномоченным органом в области чрезвычайных ситуаций и уполномоченным органом в области промышленной безопасности";
3) в подпункте 16)  статьи 72  слова "центрального исполнительного органа Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям" заменить словами "уполномоченного органа в области чрезвычайных ситуаций";
4) в пункте 1  статьи 104  слова "центральным исполнительным органом Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям и уполномоченным государственным органом в области промышленной безопасности" заменить словами "уполномоченным органом в области чрезвычайных ситуаций и уполномоченным органом в области промышленной безопасности";
5) в пункте 2  статьи 116 , пункте 1  статьи 122  и пункте 1  статьи 125  слова "центральным исполнительным органом Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям" заменить словами "уполномоченным органом в области чрезвычайных ситуаций".
5. В  Бюджетный кодекс  Республики Казахстан от 24 апреля 2004 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., N 8-9, ст. 53; N 20, ст. 116; N 23, ст. 140, 142; 2005 г., N 14, ст. 55; N 21-22, ст. 87; 2006 г., N 1, ст. 5; N 3, ст. 22; N 8, ст. 45; N 12, ст. 77, 79; N 13, ст. 86; N 16, ст. 97; N 23, ст. 141; 2007 г., N 1, ст. 4; N 2, ст. 16; N 4, ст. 28; N 13, ст. 98; N 16, ст. 129; N 20, ст. 152; N 23, ст. 176):
в пункте 1  статьи 50 :
абзац тринадцатый  подпункта 2)  после слова "деятельности" дополнить словом "органов";
абзац десятый  подпункта 6)  после слов "органов и" дополнить словом "органов".
6. В  Закон  Республики Казахстан от 5 июля 1996 года "О чрезвычайных ситуациях природного и техногенного характера" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 11-12, ст. 263; 1998 г., N 23, ст. 416; 1999 г., N 4, ст. 101; 2000 г., N 6, ст. 145; 2003 г., N 14, ст. 112; 2004 г., N 11-12, ст. 67; N 23, ст. 142; 2006 г., N 1, ст. 5; N 24, ст. 148; 2007 г., N 2, ст. 18; N 8, ст. 52; N 20, ст. 152):
1) по всему тексту:
слова ", независимо от форм собственности и ведомственной принадлежности,", "независимо от форм собственности и ведомственной принадлежности", "независимо от формы собственности," исключить;
слова "центральным исполнительным органом Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям", "о центральном исполнительном органе Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям", "центрального исполнительного органа Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям", "Центральный исполнительный орган Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям", "центральный исполнительный орган Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям" заменить соответственно словами "уполномоченным органом", "об уполномоченном органе", "уполномоченного органа", "Уполномоченный орган", "уполномоченный орган";
слово "Полномочия" заменить словом "Компетенция";
слова "и надзор", "и надзора" исключить;

2) 54-баптың 5-тармағындағы "өнеркәсіп қауіпсіздігі саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган және Қазақстан Республикасының төтенше жағдайлар жөніндегі орталық атқарушы органы" деген сөздер "төтенше жағдайлар саласындағы уәкілетті орган және өнеркәсіп қауіпсіздігі саласындағы уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 72-баптың 16) тармақшасындағы "Қазақстан Республикасының төтенше жағдайлар жөніндегі орталық атқарушы органының" деген сөздер "төтенше жағдайлар саласындағы уәкілетті органның" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 104-баптың 1-тармағындағы "Қазақстан Республикасының төтенше жағдайлар жөніндегі орталық атқарушы органымен және өнеркәсіп қауіпсіздігі саласындағы уәкілетті мемлекеттік органмен" деген сөздер "төтенше жағдайлар саласындағы уәкілетті органмен және өнеркәсіп қауіпсіздігі саласындағы уәкілетті органмен" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 116-баптың 2-тармағындағы, 122-баптың 1-тармағындағы және 125-баптың 1-тармағындағы "Қазақстан Республикасының төтенше жағдайлар жөніндегі орталық атқарушы органымен" деген сөздер "төтенше жағдайлар саласындағы уәкілетті органмен" деген сөздермен ауыстырылсын.
5. 2004 жылғы 24 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., N 8-9, 53-құжат; N 20, 116-құжат; N 23, 140, 142-құжаттар; 2005 ж., N 14, 55-құжат; N 21-22, 87-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 3, 22-құжат; N 8, 45-құжат; N 12, 77, 79-құжаттар; N 13, 86-құжат; N 16, 97-құжат; N 23, 141-құжат; 2007 ж., N 1, 4-құжат; N 2, 16-құжат, N 4, 28-құжат; N 13, 98-құжат; N 16, 129-құжат; N 20, 152-құжат; N 23, 176-құжат):
50-баптың 1-тармағында:
2) тармақшаның он үшінші абзацындағы "күрес қызметінің" деген сөздер "қызмет органдарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) тармақшаның оныншы абзацы "қорғау," деген сөз "қорғау органдарының және" деген сөздермен ауыстырылсын.
6. "Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар туралы" 1996 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., N 11-12, 263-құжат; 1998 ж., N 23, 416-құжат; 1999 ж., N 4, 101-құжат; 2000 ж., N 6, 145-құжат; 2003 ж., N 14, 112-құжат; 2004 ж., N 11-12, 67-құжат; N 23, 142-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 24, 148-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат; N 8, 52-құжат; N 20, 152-құжат):
1) бүкіл мәтін бойынша:
"Меншік нысандарына және ведомстволық бағыныстылығына қарамастан, ұйымдар", "Меншік нысандары мен ведомстволық бағыныстылығына қарамастан ұйымдар" деген сөздер тиісінше "Ұйымдар" деген сөзбен ауыстырылсын; ", меншік нысандарына және ведомстволық бағыныстылығына қарамастан,", "меншік нысандары мен ведомстволық бағыныстылығына қарамастан", "меншік нысанына қарамастан" деген сөздер алып тасталсын;
"Қазақстан Республикасының төтенше жағдайлар жөніндегі орталық атқарушы органы", "Қазақстан Республикасының төтенше жағдайлар жөніндегі атқарушы органының", "Қазақстан Республикасының төтенше жағдайлар жөніндегі орталық атқарушы органына" деген сөздер тиісінше "уәкілетті орган", "Уәкілетті органның", "уәкілетті органға" деген сөздермен ауыстырылсын;
"өкілеттігі" деген сөз "құзыреті" деген сөзбен ауыстырылсын;
"бақылау мен қадағалауды", "бақылау мен қадағалау", "бақылау мен қадағалаудың", "Бақылау мен қадағалаудың" деген сөздер "бақылауды", "бақылау", "бақылаудың", "Бақылаудың" деген сөздермен ауыстырылсын;

2)  статью 1  дополнить абзацем седьмым следующего содержания:
"уполномоченный орган в области чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера (далее - уполномоченный орган) - государственный орган, осуществляющий государственное регулирование и контроль в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера;";
3) часть третью  статьи 5  изложить в следующей редакции:
"Организации представляют в уполномоченный орган декларации безопасности промышленных объектов в порядке, установленном законами Республики Казахстан.";
4) в  статье 11 :
часть первую исключить;
в абзаце пятом части второй слова "государственной противопожарной службой" заменить словами "органами государственной противопожарной службы";
5) в  статье 30  слова "имеют своими задачами" заменить словами "имеет своей задачей";
6)  статью 31  изложить в следующей редакции:
"Статья 31. Государственный контроль в области предупреждения
и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и
техногенного характера
Государственный контроль в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера осуществляется уполномоченным органом.".
7. В  Закон  Республики Казахстан от 22 ноября 1996 года "О пожарной безопасности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 18, ст. 368; 1998 г., N 23, ст. 416; 1999 г., N 20, ст. 728; N 23, ст. 931; 2000 г., N 6, ст. 142; 2002 г., N 17, ст. 155; 2003 г., N 14, ст. 112; N 24, ст. 177; 2004 г., N 23, ст. 142; 2006 г., N 3, ст. 22; N 24, ст. 148; 2007 г., N 2, ст. 18; N 9, ст. 67; N 10, ст. 69; N 20, ст. 152):
1) по всему тексту:
слова ", независимо от форм собственности,", "независимо от форм собственности", "независимо от их форм собственности", "независимо от формы их собственности", ", независимо от форм собственности и ведомственной принадлежности," исключить;
слова "органы противопожарной службы", "органов противопожарной службы", "Органы противопожарной службы", "органами противопожарной службы", "органа противопожарной службы", "органом противопожарной службы", "органах противопожарной службы", "органам противопожарной службы" заменить соответственно словами "органы государственной противопожарной службы", "органов государственной противопожарной службы", "Органы государственной противопожарной службы", "органами государственной противопожарной службы", "органа государственной противопожарной службы", "органом государственной противопожарной службы", "органах государственной противопожарной службы", "органам государственной противопожарной службы";
слова "Уполномоченный орган в области пожарной безопасности", "уполномоченный орган в области пожарной безопасности", "уполномоченного органа в области пожарной безопасности", "уполномоченным органом в области пожарной безопасности" заменить соответственно словами "Уполномоченный орган", "уполномоченный орган", "уполномоченного органа", "уполномоченным органом";
2) в  статье 1 :
абзац четвертый изложить в следующей редакции:
"государственный контроль в области пожарной безопасности - вид деятельности, осуществляемый должностными лицами органов государственной противопожарной службы в целях контроля за соблюдением требований пожарной безопасности;";
в абзаце седьмом:
слова "органа пожаротушения и его филиалов" заменить словами "органов государственной противопожарной службы";
после слов "(городе республиканского значения, столице)," дополнить словами "городах областного значения, районах,";
слова "противопожарных формирований" заменить словами "негосударственных противопожарных служб";
слова "связанных с ними" исключить;
абзац пятнадцатый изложить в следующей редакции:
"уполномоченный орган в области пожарной безопасности (далее - уполномоченный орган) - государственный орган, осуществляющий государственное регулирование и контроль в области пожарной безопасности.";

2) 1-бап мынадай мазмұндағы жетінші абзацпен толықтырылсын:
"табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) - табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою саласындағы мемлекеттік реттеу мен бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттік орган;";
3) 5-баптың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Ұйымдар уәкілетті органға Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен өнеркәсіп объектілерінің қауіпсіздігі декларациясын табыс етеді.";
4) 11-бапта:
бірінші бөлік алып тасталсын;
екінші бөліктің алтыншы абзацы бесінші абзац болып ауыстырылып, осы абзацтағы "қызметке" деген сөз "қызмет органдарына" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 30-бапта ресми тілдегі мәтінге түзету енгізілді, мемлекеттік тілдегі мәтіні өзгермейді;
6) 31-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"31-бап. Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше
жағдайлардың алдын алу және оларды жою саласындағы
мемлекеттік бақылау
Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою саласындағы мемлекеттік бақылауды уәкілетті орган жүзеге асырады.".
7. "Өрт қауіпсіздігі туралы" 1996 жылғы 22 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., N 18, 368-құжат; 1998 ж., N 23, 416-құжат; 1999 ж., N 20, 728-құжат; N 23, 931-құжат; 2000 ж., N 6, 142-құжат; 2002 ж., N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 14, 112-құжат; N 24, 177-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат, 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 24, 148-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат; N 9, 67-құжат; N 10, 69-құжат; N 20, 152-құжат):
1) бүкіл мәтін бойынша:
"меншік нысанына қарамастан", "меншік нысандарына қарамастан," ,"меншік нысандарына қарамастан", "Меншік нысанына қарамастан", "меншік нысанына қарамастан,", "Меншік нысандарына және қай ведомствоға байланыстылығына қарамастан" деген сөздер алып тасталсын;
"өртке қарсы қызмет органдарының", "өртке қарсы қызметтің органдарын", "Өртке қарсы қызмет органдарының", "өртке қарсы қызмет органдары", "Өртке қарсы қызмет органдары", "өртке қарсы қызмет органының", "өртке қарсы қызмет органы" және "өртке қарсы орган", "өртке қарсы қызмет органдарында", "өртке қарсы қызмет органдарындағы", "Өртке қарсы қызмет органына", "өртке қарсы қызмет органдарына", "өртке қарсы қызмет объектілері", "Өртке қарсы қызмет органдарындағы", "Өртке қарсы қызмет органдарын", "Өртке қарсы қызмет органдарында", "өртке қарсы қызмет органдарымен" деген сөздер тиісінше "мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының", "мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарын", "Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының", "мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары", "Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары", "мемлекеттік өртке қарсы қызмет органының", "мемлекеттік өртке қарсы қызмет органы", "мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарында", "мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарындағы", "Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органына", "мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарына", "Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарындағы", "Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарын", "мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарында", "мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарымен" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Өрт қауіпсіздігі саласындағы уәкілетті орган", "өрт қауіпсіздігі саласындағы уәкілетті органға", "өрт қауіпсіздігі саласындағы уәкілетті органына", "өрт қауіпсіздігі саласындағы уәкілетті орган", "өрт қауіпсіздігі саласындағы уәкілетті органның", "өрт қауіпсіздігі саласындағы уәкілетті органының", "өрт қауіпсіздігі саласындағы уәкілетті органы", "Өрт қауіпсіздігі саласындағы уәкілетті органның", "өрт қауіпсіздігі жөніндегі орталық атқарушы орган", "өрт қауіпсіздігі саласындағы уәкілетті органымен", "Қазақстан Республикасының Өрт қауіпсіздігі жөніндегі орталық атқарушы органмен" деген сөздер тиісінше "Уәкілетті орган", "уәкілетті органға", "уәкілетті орган", "уәкілетті органның", "уәкілетті орган", "уәкілетті органмен", "уәкілетті органға" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 1-бапта:
төртінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"өрт қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік бақылау - мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының лауазымды адамдары өрт қауіпсіздігі талаптарының сақталуын бақылау мақсатында жүзеге асыратын қызмет түрі;";
жетінші абзацта:
"өрт сөндіру органының және оның облыстардағы (республикалық маңызы бар қаладағы, астанадағы) филиалдарының" деген сөздер "мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының облыстардағы (республикалық маңызы бар қаладағы, астанадағы), облыстық маңызы бар қалалардағы, аудандардағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
"олармен байланысты" деген сөздер алып тасталсын;
"өртке қарсы құрылымдардың" деген сөздер "мемлекеттік емес өртке қарсы қызметтердің" деген сөздермен ауыстырылсын;
он бесінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"өрт қауіпсіздігі саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) - өрт қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік реттеу мен бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттік орган.";

3) в части второй  статьи 4  слова "отраслевой противопожарной службы" заменить словами "негосударственные противопожарные службы";
4) в  статье 5 :
абзац седьмой изложить в следующей редакции:
"- устанавливает лимит штатной численности органов государственной противопожарной службы;";
в абзаце тринадцатом слова "государственные учреждения пожаротушения" заменить словами "органы государственной противопожарной службы";
дополнить абзацами пятнадцатым, шестнадцатым и семнадцатым следующего содержания:
"- определяет порядок возмещения затрат, производимых в случае привлечения органов государственной противопожарной службы к тушению пожаров в организациях и на объектах, на которых в обязательном порядке должна быть создана противопожарная служба;
- утверждает порядок осуществления деятельности негосударственных противопожарных служб;
- устанавливает образцы и нормы положенности форменного и специального обмундирования для сотрудников органов государственной противопожарной службы.";
5) в  статье 6 :
в подпункте 1) слова "и государственный контроль" заменить словами "в области пожарной безопасности";
в подпункте 2) слова ", ведет государственный учет" исключить;
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) осуществляет государственный контроль в области пожарной безопасности;";
дополнить подпунктами 6-1), 9-1), 14) и 15) следующего содержания:
"6-1) утверждает программу, курсы обучения и квалификационные требования по специальной подготовке специалистов в области пожарной безопасности противопожарных служб;";
"9-1) определяет порядок возмещения средств сотрудниками органов государственной противопожарной службы в случае, предусмотренном частью четвертой статьи 10-6 настоящего Закона;";
"14) утверждает правила пожарной безопасности;
15) ведет государственный учет в области пожарной безопасности.";
6)  статью 8  дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) тушение степных пожаров, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы.";
7) заголовок  главы 3  изложить в следующей редакции:
"Глава 3 Статус и компетенция органов государственной противопожарной службы";
8) в  статье 9 :
в заголовке слова "и их задачи" исключить;
в части первой слова "за состоянием" заменить словами "в области";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Органы государственной противопожарной службы состоят из уполномоченного органа, ведомства уполномоченного органа, его территориальных подразделений и государственных учреждений, в том числе пожарно-технических учебных заведений.";

3) 4-баптың екінші бөлігіндегі "салалық өртке қарсы қызметтің" деген сөздер "мемлекеттік емес өртке қарсы қызметтің" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 5-бапта:
жетінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"- мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары штат санының лимитін белгілейді;";
он үшінші абзацтағы "мемлекеттік өрт сөндіру мекемелері" деген сөздер "мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы он бесінші, он алтыншы және он жетінші абзацтармен толықтырылсын:
"- міндетті түрде өртке қарсы қызмет құрылуға тиіс ұйымдар мен объектілерде өрт сөндіруге мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары тартылған жағдайда шығатын шығындарды өтеу тәртібін айқындайды;
- мемлекеттік емес өртке қарсы қызметтердің жұмысын жүзеге асыру тәртібін бекітеді;
- мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының қызметкерлері үшін нысанды және арнаулы киім-кешектің үлгілері мен тиесілілік нормаларын белгілейді.";
5) 6-бапта:
1) тармақшадағы "салааралық үйлестіру мен мемлекеттік бақылауды" деген сөздер "өрт қауіпсіздігі саласындағы салааралық үйлестіруді" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақшадағы ", өрт қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік есепке алуды жүргізеді" деген сөздер алып тасталып, "нормативтерді" деген сөздің алдынан "өрт қауіпсіздігі саласындағы" деген сөздермен толықтырылсын;
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) өрт қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;";
мынадай мазмұндағы 6-1), 9-1), 14) және 15) тармақшалармен толықтырылсын:
"6-1) өртке қарсы қызметтердің өрт қауіпсіздігі саласындағы мамандарын арнайы даярлау бойынша бағдарламаны, оқу курстарын және біліктілік талаптарын бекітеді;";
"9-1) осы Заңның 10-6-бабының төртінші бөлігінде көзделген жағдайда, мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары қызметкерлерінің қаражаттың орнын толтыруы тәртібін айқындайды;";
"14) өрт қауіпсіздігі ережелерін бекітеді;
15) өрт қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік есепке алуды жүргізеді.";
6) 8-бап мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) дала өрттерін, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елді мекендердегі өрттерді сөндіру.";
7) 3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының мәртебесі мен құзыреті";
8) 9-бапта:
тақырыптағы "және олардың міндеттері" деген сөздер алып тасталсын;
бірінші бөліктегі "жағдайын" деген сөз "саласындағы" деген сөзбен ауыстырылсын;
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары уәкілетті органнан, уәкілетті органның ведомствосынан, оның аумақтық бөлімшелерінен және мемлекеттік мекемелерден, оның ішінде өрт-техникалық оқу орындарынан тұрады.";

9) в  статье 9-1 :
в части первой:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) осуществляют контроль в области пожарной безопасности;";
подпункты 2) и 7) исключить;
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
"9) обеспечивают охрану от пожаров селитебных территорий и особо важных объектов государственной собственности.";
часть вторую и третью после слов "(городе республиканского значения, столице)" дополнить словами ", городах областного значения, районах";
часть четвертую исключить;
10) в  статье 9-4 :
в части первой слово "работников" заменить словом "сотрудников";
в подпункте 1) части второй слова "совершенствования работников" заменить словами "повышения квалификации сотрудников";
11) в  статье 9-5 :
в части первой:
слова "уполномоченным органом" заменить словами "органами государственной противопожарной службы";
слова "субъектами предпринимательства" заменить словами "индивидуальными предпринимателями и юридическими лицами";
в части второй:
в абзацах втором и третьем слова "уполномоченного органа" заменить словами "органов государственной противопожарной службы";
в абзаце четвертом слова "всех категорий уполномоченного органа" заменить словами "по государственному контролю органов государственной противопожарной службы";
в абзацах пятом и шестом слова "уполномоченного органа" заменить словами "государственной противопожарной службы";
в абзаце седьмом:
после слов "(города республиканского значения, столицы)" дополнить словами ", городов областного значения, районов";
слова "всех категорий" заменить словами "по государственному контролю";
слова "уполномоченного органа" заменить словами "государственной противопожарной службы";
в части третьей слова "государственных учреждений и других субъектов предпринимательства, является предписание" заменить словами "индивидуального предпринимателя или юридического лица, является акт";
дополнить частями пятой, шестой и седьмой следующего содержания:
"По результатам проведенного государственного контроля в зависимости от установленных нарушений требований законодательства Республики Казахстан в области пожарной безопасности государственными инспекторами выносятся следующие акты:
1) акт по результатам проведения проверки;
2) протокол об административном правонарушении;
3) предписание об устранении нарушений требований законодательства Республики Казахстан в области пожарной безопасности;

9) 9-1-бапта:
бірінші бөлікте:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) өрт қауіпсіздігі саласындағы бақылауды жүзеге асырады;";
2) және 7) тармақшалар алып тасталсын;
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"9) қоныстану аумақтарын және мемлекеттік меншіктегі ерекше маңызды объектілерді өрттен қорғауды қамтамасыз етеді.";
екінші және үшінші бөліктер "(республикалық маңызы бар қаладағы, астанадағы)" деген сөздерден кейін ", облыстық маңызы бар қалалардағы, аудандардағы" деген сөздермен толықтырылсын;
төртінші бөлік алып тасталсын;
10) 9-4-бапта:
бірінші бөлігінде ресми тілдегі мәтінге түзету енгізілді, мемлекеттік тілдегі мәтіні өзгермейді;
екінші бөліктің 1) тармақшасындағы "жетілуіне" деген сөз "біліктілігін арттыруға" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) 9-5-бапта:
бірінші бөлікте:
"Уәкілетті орган" деген сөздер "Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
"кәсіпкерлік субъектілерінің" деген сөздер "дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөлікте:
екінші және үшінші абзацтардағы "уәкілетті органның", "уәкілетті орган" деген сөздер тиісінше "мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының", "мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші абзацтағы "уәкілетті органның барлық санаттағы" деген сөздер "мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының мемлекеттік бақылау жөніндегі" деген сөздермен ауыстырылсын;
бесінші және алтыншы абзацтардағы "уәкілетті органның" деген сөздер "мемлекеттік өртке қарсы қызметтің" деген сөздермен ауыстырылсын;
жетінші абзацта:
"(республикалық маңызы бар қаланың, астананың)" деген сөздерден кейін ", облыстық маңызы бар қалалардың, аудандардың" деген сөздермен толықтырылсын;
"барлық санаттағы" деген сөздер "мемлекеттік бақылау жөніндегі" деген сөздермен ауыстырылсын;
"уәкілетті органның" деген сөздер "мемлекеттік өртке қарсы қызметтің" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөліктегі "Мемлекеттік мекемелердің және басқа да кәсіпкерлік субъектілерінің" деген сөздер "Дара кәсіпкердің немесе заңды тұлғаның" деген сөздермен, "нұсқама" деген сөз "акт" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы бесінші, алтыншы және жетінші бөліктермен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының өрт қауіпсіздігі саласындағы заңнамасы талаптарының анықталған бұзушылықтарына байланысты жүргізілген мемлекеттік бақылаудың нәтижелері бойынша мемлекеттік инспекторлар мынадай актілер:
1) тексеру жүргізу нәтижелері бойынша акт;
2) әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама;
3) Қазақстан Республикасының өрт қауіпсіздігі саласындағы заңнамасының талаптарын бұзушылықты жою туралы нұсқама;

4) постановление о привлечении виновных лиц к административной ответственности в случае нарушения законодательства Республики Казахстан в области пожарной безопасности.
Контроль в области пожарной безопасности на объектах органов национальной безопасности, обороны, уголовно-исполнительной системы, в подземных сооружениях шахт, рудников, копей, на открытых угольных разрезах, на территории лесов и тугайных массивов, а также на воздушном, железнодорожном, морском и внутреннем водном транспорте осуществляется соответствующими уполномоченными органами Республики Казахстан.
Контроль за обеспечением пожарной безопасности дипломатических учреждений Республики Казахстан, а также представительств Республики Казахстан за рубежом осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан, если иное не предусмотрено международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.";
12) в  статье 9-6 :
в заголовке слова "за исполнением нормативных правовых актов" исключить;
в тексте слова "комплексно", "комплексных проверок" заменить соответственно словами "планово", "плановой проверки";
пункт 1 после слова "правил" дополнить словами ", технических регламентов";
пункт 2 исключить;
в пункте 3:
в части первой слова "При проведении внеплановых, встречных, рейдовых" заменить словами "До начала проведения";
дополнить частями второй и третьей следующего содержания:
"Продолжительность проверки субъектов предпринимательства не должна превышать тридцать календарных дней, в исключительных случаях при необходимости проведения специальных исследований, испытаний, экспертиз, а также в связи со значительным объемом проверки руководителем органа государственной противопожарной службы (либо лицом, его замещающим) срок проведения проверки может быть продлен, но не более чем на тридцать календарных дней.
В случае продления сроков проверки в обязательном порядке оформляется дополнительный акт о продлении проверки с регистрацией в органе по правовой статистике, в котором указываются номер и дата регистрации предыдущего акта о назначении проверки и причина продления.";
в части второй пункта 5 слова "и стандартов" исключить;
в пункте 7:
в части первой слова "; жилые дома с предусмотренной системой дымоудаления" исключить;
в части второй слова "один раз" заменить словами "не чаще одного раза";
в пункте 8:
в части первой слова "жилые дома: отдельно стоящие, одиночные и сблокированные;" исключить;
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Объекты этой группы проверяются органами государственной противопожарной службы по мере необходимости, но не чаще одного раза в три года, а также по обращению физических и юридических лиц.";
в пункте 9 слово "реже" заменить словом "чаще";

4) Қазақстан Республикасының өрт қауіпсіздігі саласындағы заңнамасын бұзған жағдайда кінәлі тұлғаларды әкімшілік жауаптылыққа тарту туралы қаулы шығарады.
Ұлттық қауіпсіздік органдары, қорғаныс, қылмыстық-атқару жүйесі объектілерінде, шахталардың, кеніштердің, кен қазбаларының, ашық көмір разрездерінің жерасты құрылыстарында, орман және тоғай алқаптарының аумақтарында, сондай-ақ әуе, теміржол, теңіз және ішкі су көлігінде өрт қауіпсіздігі саласындағы бақылауды Қазақстан Республикасының тиісті уәкілетті органдары жүзеге асырады.
Егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда өзгеше көзделмесе, Қазақстан Республикасының дипломатиялық мекемелерінің, сондай-ақ Қазақстан Республикасының шет елдердегі өкілдіктерінің өрт қауіпсіздігі қамтамасыз етілуін бақылау Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.";
12) 9-6-бапта:
тақырыптағы "нормативтік құқықтық актілердің орындалуын" деген сөздер алып тасталсын;
мәтіндегі "кешенді" деген сөз "жоспарлы" деген сөзбен ауыстырылсын;
1-тармақтағы "ережелер мен" деген сөздер "ережелерді," деген сөзбен ауыстырылып, "стандарттарды" деген сөздің алдынан "техникалық регламенттерді және" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақ алып тасталсын;
3-тармақта:
бірінші бөліктегі "Жоспардан тыс, қарсы, рейдтік тексерулер жүргізу кезінде" деген сөздер "Тексерулер жүргізу басталғанға дейін" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші және үшінші бөліктермен толықтырылсын:
"Кәсіпкерлік субъектілерін тексеру ұзақтығы күнтізбелік отыз күннен аспауға тиіс, арнайы зерттеулер, сынақтар, сараптамалар жүргізу қажет болған ерекше жағдайларда, сондай-ақ тексерудің елеулі көлеміне байланысты мемлекеттік өртке қарсы қызмет органының басшысы (не оның орнын ауыстыратын адам) тексеру жүргізу мерзімін ұзартуы мүмкін, бірақ ол күнтізбелік отыз күннен аспауға тиіс.
Тексеру мерзімдері ұзартылған жағдайда тексеруді ұзарту туралы қосымша акт ресімделеді, ол міндетті түрде құқықтық статистика жөніндегі органда тіркеліп, онда тексеру тағайындау туралы бұған дейінгі актінің тіркеу нөмірі мен күні және ұзарту себебі көрсетіледі.";
5-тармақтың екінші бөлігіндегі "ережелер мен стандарттарды" деген сөздер "ережелерді" деген сөзбен ауыстырылсын;
7-тармақта:
бірінші бөліктегі "; түтін тарту жүйесі көзделген тұрғын үйлер" деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктегі "бір рет тексереді" деген сөздер "бір реттен жиі тексермейді" деген сөздермен ауыстырылсын;
8-тармақта:
бірінші бөліктегі "оқшау тұрған, дара және топтастырылған үйлер;" деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары осы топтағы объектілерді қажеттілігіне қарай, бірақ үш жылда бір реттен асырмай, сондай-ақ жеке және заңды тұлғалардың өтініші бойынша тексереді.";
9-тармақтағы "кем" деген сөз "жиі" деген сөзбен ауыстырылсын;

дополнить пунктами 10 и 11 следующего содержания:
"10. Проверки субъектов предпринимательства проводятся органами государственной противопожарной службы с периодичностью в зависимости от группы объектов.
11. Органами государственной противопожарной службы осуществляется проверка с периодичностью не чаще одного раза в год, а также по обращению физических и юридических лиц:
на селитебной территории - наличия и состояния противопожарных разрывов, подъездов, проездов, проходов и противопожарного водоснабжения;
в многоквартирных жилых домах - состояния пожарной безопасности, систем дымоудаления, обнаружения и тушения пожара, противопожарных проездов к зданиям и сооружениям, а также противопожарного состояния помещений общего пользования;
в индивидуальных жилых и нежилых строениях - соблюдения норм и правил пожарной безопасности только по обращению физических и юридических лиц.";
13) после  статьи 9-6  дополнить словами "Глава 3-1 Правовое положение сотрудников органов государственной противопожарной службы и прохождение ими службы";
14)  статью 9-7  исключить;
15) в части третьей  статьи 10-1 :
после слов "трудовым законодательством" дополнить словами "и законодательством о государственной службе";
слова "внутренних дел" заменить словами "государственной противопожарной службы";
16) в  статье 10-2 :
в части второй:
слово "сроки" заменить словом "порядок";
дополнить предложением третьим следующего содержания:
"Курсанты пожарно-технических учебных заведений, находящиеся на казарменном положении, обеспечиваются питанием по нормам, определяемым Правительством Республики Казахстан.";
в части четвертой:
слово "сорока" заменить словами "тридцати пяти";
дополнить предложением третьим следующего содержания:
"На должности младшего и среднего начальствующего состава могут быть назначены лица, имеющие среднее профессиональное или высшее профессиональное образование по роду деятельности, на должности старшего начальствующего состава - лица, имеющие высшее профессиональное образование по роду деятельности.";
часть десятую изложить в следующей редакции:
"Сотрудники органов государственной противопожарной службы, окончившие очные отделения пожарно-технических учебных заведений, обязаны проработать в органах государственной противопожарной службы не менее пяти лет.";
дополнить частями одиннадцатой и двенадцатой следующего содержания:
"В случае отказа сотрудника органа государственной противопожарной службы от дальнейшего прохождения службы в течение пяти лет после окончания им пожарно-технического учебного заведения либо увольнения по основаниям, предусмотренным подпунктами 5), 7), 9), 10) части второй статьи 10-4 настоящего Закона, он обязан возместить государству бюджетные средства, затраченные на выплату стипендии, питание, вещевое довольствие в период его обучения. Сумма, подлежащая удержанию, рассчитывается пропорционально за каждый полный недослуженный месяц до окончания срока контракта.
Курсанты очного отделения пожарно-технического учебного заведения, достигшие призывного возраста и отчисленные по неуспеваемости, недисциплинированности, а также по собственному желанию, если они до поступления в учебное заведение не выслужили установленный срок срочной воинской службы, направляются в местные органы военного управления по месту жительства для снятия со специального учета.";

мынадай мазмұндағы 10 және 11-тармақтармен толықтырылсын:
"10. Кәсіпкерлік субъектілерін тексеруді объектілер тобына қарай кезеңділікпен мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары жүргізеді.
11. Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары кезеңділігін жылына бір реттен асырмай, сондай-ақ жеке және заңды тұлғалардың өтініші бойынша:
қоныстану аумағында - өртке қарсы өтетін аралықтардың, кіреберістердің, өтпе жолдардың, өткелектердің және өртке қарсы сумен жабдықтаудың болуын және олардың жай-күйін;
көп пәтерлі тұрғын үйлерде - өрт қауіпсіздігінің, түтінді жою жүйесінің, өртті анықтау және сөндіру, ғимараттар мен құрылыстарға өтетін өртке қарсы өтпе жолдардың жай-күйін, сондай-ақ жалпыға ортақ пайдаланылатын үй-жайлардың өртке қарсы жай-күйін;
жеке және заңды тұлғалардың өтініші бойынша ғана жеке тұрғын үйлер мен тұрғын үй емес құрылыстарда - өрт қауіпсіздігінің нормалары мен ережелерінің сақталуын тексеруді жүзеге асырады.";
13) 9-6-баптан кейін "3-1-тарау. Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары қызметкерлерінің құқықтық жағдайы және олардың қызмет өткеруі" деген сөздермен толықтырылсын;
14) 9-7-бап алып тасталсын;
15) 10-1-баптың үшінші бөлігінде:
"еңбек заңнамасымен" деген сөздерден кейін "және мемлекеттік қызмет туралы заңнамасымен" деген сөздермен толықтырылсын;
"ішкі істер" деген сөздер "мемлекеттік өртке қарсы қызмет" деген сөздермен ауыстырылсын;
16) 10-2-бапта:
екінші бөлікте:
"мерзімдері" деген сөз "тәртібі" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы үшінші сөйлеммен толықтырылсын:
"Казарма жағдайындағы өрт-техникалық оқу орындарының курсанттары Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын нормалар бойынша тамақпен қамтамасыз етіледі.";
төртінші бөлікте:
"қырық" деген сөз "отыз бес" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы үшінші сөйлеммен толықтырылсын:
"Кіші және орта басшы құрам лауазымына - қызмет түрі бойынша орта кәсіптік немесе жоғары кәсіптік білімі бар адамдар, аға басшы құрам лауазымына қызмет түрі бойынша жоғары кәсіптік білімі бар адамдар тағайындалады.";
оныншы бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Өрт-техникалық оқу орындарының күндізгі бөлімін бітірген мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының қызметкерлері мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарында кемінде бес жыл жұмыс істеуге міндетті.";
мынадай мазмұндағы он бірінші және он екінші бөліктермен толықтырылсын:
"Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органының қызметкері өрт-техникалық оқу орнын бітіргеннен кейін одан әрі бес жыл бойы қызметін өткеруден бас тартқан не осы Заңның 10-4-бабы екінші бөлігінің 5), 7), 9), 10) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша жұмыстан босатылған жағдайда, ол өзінің оқу кезеңіндегі стипендия төленуіне, тамағына, заттай жабдықталымға жұмсалған бюджет қаражатын мемлекетке өтеуге міндетті. Ұстап қалуға жататын сома келісім-шарт мерзімі аяқталғанға дейінгі қызмет өткермеген әрбір толық ай үшін барабар есептеледі.
Өрт-техникалық оқу орны күндізгі бөлімінің әскерге шақырылу жасына жеткен және сабақ үлгермегені, тәртіп сақтамағаны үшін, сондай-ақ өз еркімен оқудан шығарылған курсанттары, егер олар оқу орнына түскенге дейін мерзімді әскери қызметтің белгіленген мерзімін өткермесе, арнайы есептен шығу үшін тұратын жері бойынша әскери басқарманың жергілікті органдарына жіберіледі.";

17) в  статье 10-3 :
в части первой:
в подпункте 2) слова "пятьдесят лет" заменить словами "пятьдесят три года";
в подпункте 3) слова "пятьдесят пять" заменить словами "пятьдесят восемь";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"При достижении предельного возраста пребывания на службе срок службы сотрудников органов государственной противопожарной службы может быть продлен решением руководителя органа государственной противопожарной службы на период не более пяти лет.";
18) в  статье 10-5 :
слово "внутренней" заменить словом "противопожарной";
часть третью после слова "присвоения" дополнить словом ", снижения";
19) после  статьи 10-5  дополнить словами "Глава 3-2 Социальная защита сотрудников и финансирование органов государственной противопожарной службы";
20)  статью 10-6  дополнить частью четвертой следующего содержания:
"В случае увольнения сотрудника органа государственной противопожарной службы по служебному несоответствию, установленному в аттестационном порядке, за совершение дискредитирующего проступка или за систематическое нарушение служебной дисциплины, он обязан возместить стоимость выданного ему и не использованного по срокам положенности форменного обмундирования с учетом его износа в порядке, определенном уполномоченным органом.";
21) в  статье 10-8 :
абзац первый части второй после слова "сотрудникам" дополнить словами "органов государственной";
дополнить частями третьей и четвертой следующего содержания:
"Курсантам, обучающимся в пожарно-техническом учебном заведении по очной форме обучения, предоставляются следующие отпуска:
1) зимний каникулярный отпуск - продолжительностью четырнадцать календарных дней;
2) летний каникулярный отпуск - продолжительностью тридцать календарных дней;
3) в связи с окончанием учебного заведения - продолжительностью тридцать календарных дней.
Курсантам, имеющим учебную задолженность, каникулярный отпуск предоставляется после ее погашения.";
22) в части первой  статьи 10-9  слова ", в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан" исключить;
23)  статью 10-10  изложить в следующей редакции:
"Статья 10-10. Финансирование органов государственной
противопожарной службы
Финансирование органов государственной противопожарной службы осуществляется за счет бюджетных средств.";
24)  статью 10-11  исключить;
25) после  статьи 11  дополнить словами "Глава 3-3 Участие негосударственных противопожарных служб в области обеспечения пожарной безопасности";
26)  статью 12  изложить в следующей редакции:
"Статья 12. Негосударственная противопожарная служба

17) 10-3-бапта:
бірінші бөлікте:
2) тармақшадағы "елу жас" деген сөздер "елу үш жас" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақшадағы "елу бес" деген сөздер "елу сегіз" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Қызметте болудың шекті жасына жеткен кезде мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары қызметкерлерінің қызмет ету мерзімі мемлекеттік өртке қарсы қызмет органы басшысының шешімімен бес жылдан аспайтын мерзімге ұзартылуы мүмкін.";
18) 10-5-бапта:
"ішкі" деген сөз "өртке қарсы" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөліктегі "беру" деген сөзден кейін ", төмендету" деген сөзбен толықтырылсын;
19) 10-5-баптан кейін "3-2-тарау. Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары қызметкерлерін әлеуметтік қорғау және осы органдарды қаржыландыру" деген сөздермен толықтырылсын;
20) 10-6-бап мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органының қызметкері аттестаттау тәртібімен анықталып, қызметіне сай келмеуі бойынша, беделін түсіретін теріс қылық жасағаны үшін немесе қызметтік тәртіпті ұдайы бұзғаны үшін жұмыстан шығарылған жағдайда, ол өзіне берілген және тиесілі мерзім бойынша пайдаланылмаған нысанды киім-кешектің құнын уәкілетті орган белгілеген тәртіппен оның тозуын есепке ала отырып өтеуге міндетті.";
21) 10-8-бапта:
екінші бөліктің бірінші абзацындағы "Өртке" деген сөз "Мемлекеттік өртке" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы үшінші және төртінші бөліктермен толықтырылсын:
"Өрт-техникалық оқу орнында оқудың күндізгі нысаны бойынша білім алатын курсанттарға:
1) қысқы каникулдық демалыс - ұзақтығы күнтізбелік он төрт күн;
2) жазғы каникулдық демалыс - ұзақтығы күнтізбелік отыз күн;
3) оқу орнын аяқтауына байланысты - ұзақтығы күнтізбелік отыз күн демалыс беріледі.
Оқуда қарызы бар курсанттарға каникулдық демалыс оны өтегеннен кейін беріледі.";
22) 10-9-баптың бірінші бөлігіндегі "Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен" деген сөздер алып тасталсын;
23) 10-10-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"10-10-бап. Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарын
қаржыландыру
Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарын қаржыландыру бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.";
24) 10-11-бап алып тасталсын;
25) 11-баптан кейін "3-3-тарау. Мемлекеттік емес өртке қарсы қызметтердің өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласына қатысуы" деген сөздермен толықтырылсын;
26) 12-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"12-бап. Мемлекеттік емес өртке қарсы қызмет

1. Негосударственная противопожарная служба - деятельность физических или юридических лиц по предупреждению и тушению пожаров, обеспечению пожарной безопасности и проведению первоочередных аварийно-спасательных работ, связанных с пожарами в организациях и на объектах, на которых отсутствуют подразделения государственной противопожарной службы.
Перечень организаций и объектов, на которых в обязательном порядке создается негосударственная противопожарная служба, утверждается Правительством Республики Казахстан.
2. К основным задачам негосударственной противопожарной службы относятся:
1) предупреждение и тушение пожаров на соответствующих объектах;
2) проведение первоочередных аварийно-спасательных работ, связанных с тушением пожаров на соответствующих объектах.
3. Пожарная безопасность организаций и объектов, на которых в обязательном порядке создается противопожарная служба, может быть обеспечена путем заключения договоров с негосударственной противопожарной службой.
4. Негосударственная противопожарная служба осуществляет свою деятельность в соответствии с настоящим Законом и иными нормативными правовыми актами, регулирующими деятельность противопожарной службы.
Субъекты негосударственной противопожарной службы обязаны оказывать содействие в выполнении задач в области пожарной безопасности органам государственной противопожарной службы.
Негосударственная противопожарная служба обязана выполнять все законные требования сотрудников органов государственной противопожарной службы, предусмотренные настоящим Законом.
5. На работу в негосударственную противопожарную службу могут быть приняты граждане Республики Казахстан, достигшие совершеннолетия и прошедшие специальную подготовку и курсы обучения.
Не могут быть приняты на работу в негосударственную противопожарную службу лица, состоящие на учете в органах здравоохранения по поводу психического заболевания, ограниченного состояния здоровья, алкоголизма или наркомании, а также имеющие судимость, которая ко времени поступления на работу в негосударственную противопожарную службу не погашена или не снята в порядке, установленном законами Республики Казахстан.
Негосударственная противопожарная служба обязана обеспечивать своих работников специальным обмундированием и противопожарным снаряжением по нормам, установленным для органов государственной противопожарной службы.
6. Негосударственная противопожарная служба должна соответствовать нормам положенности по пожарной технике, пожарно-техническому вооружению и оборудованию, установленным для органов государственной противопожарной службы.";

1. Мемлекеттік емес өртке қарсы қызмет - жеке немесе заңды тұлғалардың өрттердің алдын алу және сөндіру, өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету және мемлекеттік өртке қарсы қызмет бөлімшелері жоқ ұйымдар мен объектілерде өртпен байланысты бірінші кезектегі авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізу жөніндегі қызметі.
Мемлекеттік емес өртке қарсы қызмет міндетті түрде құрылатын ұйымдар мен объектілердің тізбесін Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.
2. Мемлекеттік емес өртке қарсы қызметтің негізгі міндеттеріне:
1) тиісті объектілерде өрттің алдын алу және оны сөндіру;
2) тиісті объектілерде өрт сөндіруге байланысты бірінші кезектегі авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізу жатады.
3. Өртке қарсы қызмет міндетті түрде құрылатын ұйымдар мен объектілердің өрт қауіпсіздігі мемлекеттік емес өртке қарсы қызметпен шарттар жасасу арқылы қамтамасыз етілуі мүмкін.
4. Мемлекеттік емес өртке қарсы қызмет осы Заңға және өртке қарсы қызметтің жұмысын реттейтін өзге де нормативтік құқықтық актілерге сәйкес өз қызметін жүзеге асырады.
Мемлекеттік емес өртке қарсы қызмет субъектілері өрт қауіпсіздігі саласындағы міндеттерді орындауда мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарына жәрдемдесуге міндетті.
Мемлекеттік емес өртке қарсы қызмет мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары қызметкерлерінің осы Заңда көзделген барлық заңды талаптарын орындауға міндетті.
5. Мемлекеттік емес өртке қарсы қызметке жұмысқа кәмелеттік жасқа толған және арнайы дайындық пен оқу курсынан өткен Қазақстан Республикасының азаматтары қабылдана алады.
Мемлекеттік емес өртке қарсы қызметке жұмысқа психикалық ауруы, денсаулық жай-күйінің шектеулі болуы себепті, маскүнемдігі немесе нашақорлығы бойынша денсаулық сақтау органдарында есепте тұратын, сондай-ақ мемлекеттік емес өртке қарсы қызметке жұмысқа кіру уақытында Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен өтелмеген немесе алынбаған соттылығы бар адамдар қабылдана алмайды.
Мемлекеттік емес өртке қарсы қызмет өз қызметкерлерін мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары үшін белгіленген нормалар бойынша арнайы киім-кешекпен және өртке қарсы жарақтармен қамтамасыз етуге міндетті.
6. Мемлекеттік емес өртке қарсы қызмет мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары үшін белгіленген өрт сөндіру техникасы, өрт-техникалық жарақтары мен жабдықтары бойынша тиісті нормаларға сәйкес келуге тиіс.";

27) часть шестую  статьи 15  исключить;
28) в  статье 16 :
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Тушение пожаров на селитебных территориях, стратегических, особо важных государственных объектах и объектах жизнеобеспечения государственной собственности осуществляется органами государственной противопожарной службы.";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Тушение степных пожаров, а также пожаров в населенных пунктах, в которых не созданы органы государственной противопожарной службы, осуществляется местными исполнительными органами на соответствующей территории.";
часть третью изложить в следующей редакции:
"Тушение пожаров на других объектах осуществляется негосударственными противопожарными службами.";
дополнить частью четвертой следующего содержания:
"В случае привлечения органов государственной противопожарной службы к тушению пожаров в организациях и на объектах, на которых в обязательном порядке создается противопожарная служба, возмещение затрат производится в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан. Сумма затрат зачисляется в республиканский бюджет.";
в части четвертой:
слово "подразделений" заменить словом "негосударственных";
слова ", независимо от их отраслевого подчинения," исключить;
часть восьмую после слов "должностных лиц" дополнить словами "органов государственной";
в части девятой слова "руководителей органов противопожарной службы" заменить словами "всех противопожарных служб";
часть десятую изложить в следующей редакции:
"Руководители территориальных органов государственной противопожарной службы являются старшими оперативными начальниками в отношении всех противопожарных служб, расположенных на территории соответствующей области (города республиканского значения, столицы), города областного значения, района.";
в части двенадцатой:
слово "авиационного" заменить словом "воздушного";
слово "речного" заменить словами "внутреннего водного";
абзац первый части четырнадцатой после слова "сотрудники" дополнить словами "органов государственной";
29) абзац второй  статьи 18  исключить;
30) в абзаце седьмом части второй  статьи 24  слова "за соблюдением требований пожарной безопасности и пресечения их нарушений" заменить словами "в области пожарной безопасности";
31) в  статье 25 :
в части второй:
абзац второй изложить в следующей редакции:
"- создавать, реорганизовывать и ликвидировать в порядке, установленном настоящим Законом, негосударственную противопожарную службу, которую они содержат за счет собственных средств, а также привлекать негосударственную противопожарную службу на основе договоров;";
в абзаце шестом слова "управления и подразделений" заменить словом "государственной";
абзац пятый части третьей изложить в следующей редакции:
"- создавать или содержать негосударственную противопожарную службу в организациях и на объектах, на которых в обязательном порядке создается противопожарная служба, в том числе на основании договоров с негосударственной противопожарной службой;";

27) 15-баптың алтыншы бөлігі алып тасталсын;
28) 16-бапта:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Қоныстану аумақтарында, стратегиялық, ерекше маңызды мемлекеттік объектілерде және мемлекет меншігіндегі тіршілікті қамтамасыз ету объектілерінде өрт сөндіруді мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары жүзеге асырады.";
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Дала өрттерін, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары құрылмаған елді мекендердегі өрттерді сөндіруді тиісті аумақтағы жергілікті атқарушы органдар жүзеге асырады.";
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Басқа объектілердегі өрттерді сөндіруді мемлекеттік емес өртке қарсы қызметтер жүзеге асырады.";
мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"Міндетті түрде өртке қарсы қызмет құрылатын ұйымдар мен объектілерде өрт сөндіруге мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарын тартқан жағдайда шығындарды өтеу Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған тәртіппен жүргізіледі. Шығындар сомасы республикалық бюджетке есептеледі.";
төртінші бөлікте:
"өртке қарсы қызметтер бөлімшелерін" деген сөздер "мемлекеттік емес өртке қарсы қызметті" деген сөздермен ауыстырылсын;
", олардың салалық бағыныстылығына қарамастан," деген сөздер алып тасталсын;
сегізінші бөліктегі "өртке қарсы қызметтің" деген сөздер "мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының" деген сөздермен ауыстырылсын;
тоғызыншы бөліктегі "өртке қарсы қызмет органдарының басшыларына" деген сөздер "өртке қарсы барлық қызметтерге" деген сөздермен ауыстырылсын;
оныншы бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік өртке қарсы қызметтің аумақтық органдарының басшылары тиісті облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), облыстық маңызы бар қаланың, ауданның аумағында орналасқан өртке қарсы барлық қызметтерге қатысты аға жедел бастық болып табылады.";
он екінші бөлікте:
"авиация" деген сөз "әуе" деген сөзбен ауыстырылсын;
"өзен" деген сөз "ішкі су" деген сөздермен ауыстырылсын;
он төртінші бөліктің бірінші абзацындағы "өртке қарсы қызмет" деген сөздер "мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
29) 18-баптың екінші абзацы алып тасталсын;
30) 24-баптың екінші бөлігінің жетінші абзацындағы "өрт қауіпсіздігі талаптарының сақталуын бақылау және олардың бұзылуына жол бермеу" деген сөздер "өрт қауіпсіздігі саласындағы бақылау" деген сөздермен ауыстырылсын;
31) 25-бапта:
екінші бөлікте:
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"- өз қаражаты есебінен ұстайтын мемлекеттік емес өртке қарсы қызметті осы Заңда белгіленген тәртіппен құруға, қайта ұйымдастыруға және таратуға, сондай-ақ шарттар негізінде мемлекеттік емес өртке қарсы қызметті тартуға;";
алтыншы абзацтағы "өртке қарсы қызметтің басқару органдары мен бөлімшелерінен" деген сөздер "мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарынан" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөліктің бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"- міндетті түрде өртке қарсы қызмет құрылатын ұйымдар мен объектілерде, соның ішінде мемлекеттік емес өртке қарсы қызметпен шарт жасасу негізінде мемлекеттік емес өртке қарсы қызметті құруға немесе ұстауға;";

32) в  статье 27  слово "законодательством" заменить словом "законами";
33) дополнить статьей 28-1 следующего содержания:
"Статья 28-1. Ответственность сотрудников органов
государственной противопожарной службы
и право обжалования их действий
(бездействия)
За невыполнение или ненадлежащее выполнение своих служебных обязанностей сотрудники органов государственной противопожарной службы несут ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.
Действия (бездействие) сотрудников органов государственной противопожарной службы могут быть обжалованы в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.";
34) заголовок  главы 7  изложить в следующей редакции:
"Глава 7 Заключительные и переходные положения";
35) дополнить статьей 32 следующего содержания:
"Статья 32. Переходные положения
Сотрудники органов государственной противопожарной службы, которым до 1 января 2009 года присвоены специальные звания полковник внутренней службы (противопожарной службы) или генерал-майор внутренней службы (противопожарной службы), вправе уволиться по достижении следующих предельных возрастов:
1) полковник внутренней службы (противопожарной службы) - пятидесяти лет;
2) генерал-майор внутренней службы (противопожарной службы) - пятидесяти пяти лет.".
8. В  Закон  Республики Казахстан от 27 марта 1997 года "Об аварийно-спасательных службах и статусе спасателей" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 6, ст. 69; 1998 г., N 24, ст. 436; 2000 г., N 8, ст. 187; 2004 г., N 11-12, ст. 67; N 23, ст. 142; 2006 г., N 1, ст. 5; 2007 г., N 2, ст. 18; N 8, ст. 52; N 9, ст. 67; N 20, ст. 152):
1) по всему тексту слова "центральный исполнительный орган по чрезвычайным ситуациям", "центральным исполнительным органом по чрезвычайным ситуациям", "центрального исполнительного органа по чрезвычайным ситуациям" заменить соответственно словами "уполномоченный орган", "уполномоченным органом", "уполномоченного органа";
2)  статью 1  изложить в следующей редакции:
"Статья 1. Основные понятия, используемые в настоящем Законе
В настоящем Законе используются следующие основные понятия:
аварийно-спасательные средства - техническая, научно-техническая и интеллектуальная продукция, в том числе специализированные средства связи и управления, техника, оборудование, снаряжение, имущество и материалы, методические, видео-, кино-, фотоматериалы по технологии спасательных и неотложных работ, а также программные базы данных для электронных вычислительных машин и иные средства, предназначенные для проведения спасательных и неотложных работ;
аварийно-спасательное формирование - самостоятельная или входящая в состав аварийно-спасательной службы структура, предназначенная для проведения спасательных и неотложных работ, основу которой составляют подразделения спасателей, оснащенные специальной техникой, оборудованием, снаряжением, инструментами, материалами и обеспеченные кинологической службой;
аварийно-спасательная служба - совокупность органов управления, сил и средств, предназначенных для решения задач по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций, функционально объединенных в единую систему, основу которой составляют аварийно-спасательные формирования, в том числе аэромобильные отряды, структурно включающие в себя спасателей-исполнителей, выполняющих аварийно-спасательные и неотложные работы, спасателей-руководителей этих работ младшего, среднего и высшего состава, и вспомогательные службы технического обеспечения этих работ;
военизированная аварийно-спасательная часть - специализированная организация, предназначенная для круглосуточного обслуживания опасных производственных объектов, действующая и руководствующаяся принципами единоначалия и выполняющая аварийно-спасательные работы в условиях повышенной опасности, с допустимым риском для здоровья и жизни спасателей;
спасательные работы - действия в зоне чрезвычайных ситуаций по спасению людей, материальных и культурных ценностей, защите окружающей среды, ее локализации и подавлению или доведению до минимально возможного уровня воздействия характерных для нее опасных факторов;
спасатель - гражданин, прошедший специальную подготовку и аттестацию (переаттестацию) на проведение спасательных и неотложных работ;
статус спасателей - совокупность прав и обязанностей спасателей, установленных законодательством Республики Казахстан;
уполномоченный орган в области чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера (далее - уполномоченный орган) - государственный орган, осуществляющий государственное регулирование и контроль в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера;
руководитель ликвидации чрезвычайной ситуации - главное распорядительное и ответственное лицо, руководящее ведением работ при ликвидации чрезвычайной ситуации или назначенное центральным или местным исполнительным органом, к полномочиям которого отнесена ликвидация чрезвычайных ситуаций;
неотложные работы при ликвидации чрезвычайных ситуаций - деятельность по всестороннему обеспечению спасательных работ, оказанию населению, пострадавшему в чрезвычайных ситуациях, медицинской и других видов помощи, созданию условий, необходимых для сохранения жизни и здоровья людей, поддержания их работоспособности.";

32) 27-бапта ресми тілдегі мәтінге өзгеріс енгізілді, мемлекеттік тілдегі мәтіні өзгермейді;
33) мынадай мазмұндағы 28-1-баппен толықтырылсын:
"28-1-бап. Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары
қызметкерлерінің жауапкершілігі және олардың
іс-әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану құқығы
Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының қызметкерлері өздерінің қызметтік міндеттерін орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауаптылықта болады.
Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдары қызметкерлерінің іс-әрекетіне (әрекетсіздігіне) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен шағымдануға болады.";
34) 7-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"7-тарау. Қорытынды және өтпелі ережелер";
35) мынадай мазмұндағы 32-баппен толықтырылсын:
"32-бап. Өтпелі ережелер
2009 жылғы 1 қаңтарға дейін ішкі қызметтің (өртке қарсы қызметтің) полковнигі немесе ішкі қызметтің (өртке қарсы қызметтің) генерал-майоры арнайы атақтары берілген мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының қызметкерлері мынадай шекті жасқа:
1) ішкі қызметтің (өртке қарсы қызметтің) полковнигі - елу жасқа;
2) ішкі қызметтің (өртке қарсы қызметтің) генерал-майоры елу бес жасқа жеткенде қызметтен босатылуға құқылы.".
8. "Авариялық-құтқару қызметі және құтқарушылардың мәртебесі туралы" 1997 жылғы 27 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 6, 69-құжат; 1998 ж., N 24, 436-құжат; 2000 ж., N 8, 187-құжат; 2004 ж., N 11-12, 67-құжат; N 23, 142-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат; N 8, 52-құжат; N 9, 67-құжат; N 20, 152-құжат):
1) бүкіл мәтін бойынша "төтенше жағдайлар жөніндегі орталық атқарушы орган", "төтенше жағдайлар жөніндегі орталық атқарушы органның", "төтенше жағдайлар жөніндегі орталық атқарушы органға" деген сөздер тиісінше "уәкілетті орган", "уәкілетті органның", "уәкілетті органға" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"1-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негізгі ұғымдар
Осы Заңда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
авариялық-құтқару құралдары - техникалық, ғылыми-техникалық және зияткерлік өнім, оның ішінде байланыс пен басқарудың арнайы құралдары, құтқару жұмыстары мен шұғыл жұмыстар технологиясы бойынша техника, жабдықтар, жарақтар, мүлік пен материалдар, әдістемелік, бейне-кино-фотоматериалдар, сондай-ақ электронды есептеу машиналарына арналған бағдарламалық деректер базасы және құтқару жұмыстары мен шұғыл жұмыстарды жүргізуге арналған өзге де құралдар;
авариялық-құтқару құрамасы - негізін арнаулы техникамен, жабдықтармен, жарақтармен, аспаптармен, материалдармен жарақтандырылған және кинологиялық қызметпен қамтамасыз етілген құтқарушылар бөлімшелері құрайтын, құтқару жұмыстары мен шұғыл жұмыстарды жүргізуге арналған дербес немесе авариялық-құтқару қызметінің құрамына енетін құрылым;
авариялық-құтқару қызметі - негізін өзіне құрылымдық жағынан авариялық-құтқару жұмыстары мен шұғыл жұмыстарды орындайтын атқарушы-құтқарушыларды, кіші, орта және жоғары құрамдағы осы жұмысты басқарушы-құтқарушыларды және осы жұмысты техникалық жағынан қамтамасыз ететін көмекші қызметтерді қамтитын авариялық-құтқару құрамалары, оның ішінде аэромобильді отрядтар құрайтын, қызмет міндеттері жағынан біртұтас жүйеге біріктірілген, төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою жөніндегі міндеттерді шешуге арналған басқару органдарының, күштер мен құралдардың жиынтығы;
әскерилендірілген авариялық-құтқару бөлімі - қауіпті өндірістік объектілерге тәулік бойы қызмет көрсетуге арналған, дара басшылық принциптерімен әрекет етіп, соны басшылыққа алатын және қауіптілігі жоғары жағдайда, құтқарушылардың денсаулығы мен өмірі үшін жол беруге болатын шектегі тәуекелмен авариялық-құтқару жұмыстарын атқаратын мамандандырылған ұйым;
құтқару жұмыстары - төтенше жағдайлар аймағында адамдарды, материалдық және мәдени құндылықтарды құтқару, қоршаған ортаны қорғау, төтенше жағдайларды оқшаулау және соларға тән қауіпті факторлардың ықпалын жою немесе мүмкін болатын ең төменгі деңгейге дейін жеткізу жөніндегі іс-әрекеттер;
құтқарушы - құтқару жұмыстары мен шұғыл жұмыстарды жүргізуге арнайы даярлық пен аттестаттаудан (қайта аттестаттаудан) өткен азамат;
құтқарушылардың мәртебесі - құтқарушылардың Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген құқықтары мен міндеттерінің жиынтығы;
табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) - табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою саласындағы мемлекеттік реттеу мен бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
төтенше жағдайды жою басшысы - төтенше жағдайды жою кезінде жұмыстар жүргізуді басқаратын немесе өкілеттігіне төтенше жағдайларды жою жатқызылып, орталық немесе жергілікті атқарушы орган тағайындаған басты өкімші және жауапты адам;
төтенше жағдайларды жою кезіндегі шұғыл жұмыстар - құтқару жұмыстарын жан-жақты қамтамасыз ету, төтенше жағдайларда зардап шеккен халыққа медициналық және басқа да көмек түрлерін көрсету, адамдардың өмірі мен денсаулығын сақтау, олардың жұмыс қабілетін қолдау үшін қажетті жағдайлар жасау жөніндегі қызмет.";

3) абзац пятый  статьи 5  после слов "и формированиям" дополнить словами "(в том числе военизированным, горноспасательным, газоспасательным, противофонтанным)";
4) в  статье 6  слова "и другие специальные работы, проводимые в чрезвычайных и аварийных ситуациях, перечень которых может быть дополнен постановлением Правительства Республики Казахстан" заменить словами "и другие неотложные работы при ликвидации чрезвычайных ситуаций";
5) в  статье 9 :
в пункте 2 слова "совершеннолетние", "а также требованиям, предъявляемым к их" исключить;
в пункте 3:
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Средний, старший и высший руководящий состав аварийно-спасательных служб и формирований комплектуется из лиц, имеющих высшее профессиональное образование и прошедших специальную подготовку.";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"К самостоятельной работе данные лица допускаются после прохождения стажировки в профессиональных аварийно-спасательных службах и формированиях в течение трех месяцев и получения квалификации спасателя.";
6) пункт 2  статьи 12  изложить в следующей редакции:
"2. Аварийно-спасательным службам и формированиям, прошедшим аттестацию, на основании решения соответствующих аттестационных комиссий выдаются свидетельства установленного образца на право ведения определенных видов аварийно-спасательных работ, а спасателям - удостоверение спасателя.";
7) в пункте 1  статьи 16 :
в абзаце пятом части первой слова "уполномоченных на то" исключить;
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Привлечение водно-спасательных служб к ликвидации чрезвычайных ситуаций осуществляется руководителем ликвидации чрезвычайных ситуаций.";
8) в  статье 18  слова ", независимо от форм собственности,", ", независимо от форм собственности" исключить;
9) в  статье 25 :
в пункте 4 слова "могут быть изменены; они" исключить;
пункт 5 дополнить предложением вторым следующего содержания:
"За каждые три года стажа предоставляется дополнительный оплачиваемый отпуск продолжительностью один день, но не более пятнадцати календарных дней.";
10) в  статье 26 :
пункт 2 исключить;
дополнить пунктами 3 и 4 следующего содержания:
"3. Спасателям профессиональных аварийно-спасательных служб и формирований ежемесячно выплачивается надбавка за выслугу лет в процентах к должностному окладу в зависимости от стажа работы в следующих размерах при выслуге свыше:
трех лет - пятнадцать процентов;
пяти лет - двадцать процентов;
десяти лет - тридцать процентов;
пятнадцати лет - сорок процентов;
двадцати лет - пятьдесят процентов.
Стаж спасателям профессиональных аварийно-спасательных служб и формирований для выплат процентных надбавок за выслугу лет исчисляется в порядке, определенном Правительством Республики Казахстан.

3) 5-баптың бесінші абзацы "құрамаларына" деген сөзден кейін "(оның ішінде әскерилендірілген, тау-кен құтқару, газдан құтқару, атқыламаға қарсы қызметтеріне)" деген сөздермен толықтырылсын;
4) 6-баптағы "тізбесі Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен толықтырылуы мүмкін төтенше және авариялық жағдайларда жүргізілетін басқа да арнайы жұмыстар" деген сөздер "төтенше жағдайларды жою кезіндегі басқа да шұғыл жұмыстар" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 9-бапта:
2-тармақтағы "кәмелетке толған," деген сөздер алып тасталып, "шымырлығына белгіленген талаптарға, сондай-ақ" деген сөздер "шымырлығына," деген сөзбен ауыстырылсын;
3-тармақта:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Авариялық-құтқару қызметтері мен құрамаларының орта, аға және жоғары басшы құрамы жоғары кәсіби білімі бар және арнайы даярлықтан өткен адамдардан жинақталады.";
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Аталған адамдар кәсіби авариялық-құтқару қызметтерінде және құрамаларында үш ай ішінде тағылымдамадан өткен соң және құтқарушы біліктілігін алғаннан кейін дербес жұмысқа жіберіледі.";
6) 12-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Аттестаттаудан өткен авариялық-құтқару қызметтері мен құрамаларына - тиісті аттестаттау комиссияларының шешімі негізінде авариялық-құтқару жұмыстарының белгілі бір түрлерін жүргізу құқығына белгіленген үлгідегі куәлік, ал құтқарушыларға құтқарушының куәлігі беріледі.";
7) 16-баптың 1-тармағында:
бірінші бөліктің бесінші абзацындағы "соған уәкілетті" деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Суда құтқару қызметтерін төтенше жағдайларды жоюға тартуды төтенше жағдайларды жою басшысы жүзеге асырады.";
8) 18-баптағы "меншік нысандарына қарамастан", ", меншік нысандарына қарамастан" деген сөздер алып тасталсын;
9) 25-бапта:
4-тармақтағы "ұзақтығы өзгеруі мүмкін; оларды" деген сөздер "ұзақтығын" деген сөзбен ауыстырылсын;
5-тармақ мынадай мазмұндағы екінші сөйлеммен толықтырылсын:
"Әрбір үш жыл стаж үшін ақысы төленетін қосымша, ұзақтығы бір күн, бірақ күнтізбелік он бес күннен аспайтын демалыс беріледі.";
10) 26-бапта:
2-тармақ алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 3 және 4-тармақтармен толықтырылсын:
"3. Кәсіби авариялық-құтқару қызметтері мен құрамаларының құтқарушыларына еңбек сіңірген жылдары үшін жұмыс стажына қарай ай сайын лауазымдық айлықақысына процент есебімен еңбек сіңірген жылдары:
үш жылдан асқанда - он бес процент;
бес жылдан асқанда - жиырма процент;
он жылдан асқанда - отыз процент;
он бес жылдан асқанда - қырық процент;
жиырма жылдан асқанда елу процент мөлшерінде үстемеақы төленеді.
Кәсіби авариялық-құтқару қызметтері мен құрамаларының құтқарушыларына еңбек сіңірген жылдары үшін проценттік үстемеақы төлеу үшін стаж Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған тәртіппен есептеледі.

4. Размер заработной платы спасателей профессиональных аварийно-спасательных служб и формирований не может быть ниже размера заработной платы соответствующих категорий работников обслуживаемых ими организаций.".
9. В  Закон  Республики Казахстан от 7 мая 1997 года "О Гражданской обороне" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 9, ст. 93; 1998 г., N 23, ст. 416; 1999 г., N 4, ст. 101; 2000 г., N 6, ст. 142; 2004 г., N 23, ст. 142; 2006 г., N 1, ст. 5; N 16, ст. 104; 2007 г., N 10, ст. 69):
1) по всему тексту:
слова "Центральный исполнительный орган Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям", "центрального исполнительного органа Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям", "центральный исполнительный орган Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям", "центральным исполнительным органом Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям" заменить соответственно словами "Уполномоченный орган", "уполномоченного органа", "уполномоченный орган", "уполномоченным органом";
слово "Полномочия" заменить словом "Компетенция";
2) в абзаце втором преамбулы:
слово "полномочия" заменить словом "компетенцию";
слова "иностранных граждан" заменить словом "иностранцев";
3)  статью 1  изложить в следующей редакции:
"Статья 1. Основные понятия, используемые в настоящем Законе
В настоящем Законе используются следующие основные понятия:
Гражданская оборона - это государственная система органов управления и совокупность общегосударственных мероприятий, проводимых в мирное и военное время в целях защиты населения, объектов хозяйствования и территории страны от воздействия поражающих (разрушающих) факторов современных средств поражения, чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера;
части Гражданской обороны - воинские части Гражданской обороны, создаваемые Правительством Республики Казахстан;
службы Гражданской обороны и чрезвычайных ситуаций - республиканские, областные, районные, городские службы Гражданской обороны и чрезвычайных ситуаций, создаваемые решением Правительства Республики Казахстан, акимами, руководителями центральных и местных исполнительных органов, организаций;
силы Гражданской обороны - воинские части Гражданской обороны, территориальные, объектовые формирования, формирования служб Гражданской обороны и чрезвычайных ситуаций, оперативно-спасательные отряды подразделения государственной противопожарной службы;
формирования Гражданской обороны - территориальные и объектовые формирования, формирования служб Гражданской обороны и чрезвычайных ситуаций, создаваемые в областях, городах, районах, центральных и местных исполнительных органах, организациях;
уполномоченный орган в области Гражданской обороны (далее - уполномоченный орган) - государственный орган, осуществляющий государственное регулирование и контроль в области Гражданской обороны;
органы управления Гражданской обороны - центральные и местные исполнительные органы Республики Казахстан, организации, осуществляющие руководство и обеспечивающие выполнение мероприятий Гражданской обороны в мирное и военное время;
сигнал "Внимание всем!" - единый сигнал Гражданской обороны, который передается сиренами и другими сигнальными средствами. По этому сигналу население обязано включить телевизоры, радио и другие средства приема информации, внимательно прослушать передаваемую информацию и выполнить требования по порядку действий и правилам поведения;
оперативно-спасательные отряды - республиканские, областные, городские, районные организации, предназначенные для ведения поисково-спасательных работ в труднодоступных районах и на объектах повышенной сложности;
фонд защитных сооружений - совокупность всех имеющихся инженерных сооружений, специально предназначенных для защиты производственного персонала и населения от современных средств поражения, а также при чрезвычайных ситуациях природного и техногенного характера;
объекты хозяйствования - здания, сооружения и другие строения, используемые в интересах промышленного, сельскохозяйственного производства и других сфер деятельности общества;
эвакуационные органы - эвакуационные и эвакоприемные комиссии, создаваемые центральными и местными исполнительными органами, организациями для осуществления эвакуации населения, материальных ценностей в безопасную зону, организации их размещения, производственной деятельности и жизнеобеспечения.";

4. Кәсіби авариялық-құтқару қызметтері мен құрамаларының құтқарушылары жалақысының мөлшері олар қызмет көрсететін ұйымдардың тиісті санаттардағы қызметкерлерінің жалақысы мөлшерінен төмен болмайды.".
9. "Азаматтық қорғаныс туралы" 1997 жылғы 7 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 9, 93-құжат; 1998 ж., N 23, 416-құжат; 1999 ж., N 4, 101-құжат; 2000 ж., N 6, 142-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 16, 104-құжат; 2007 ж., N 10, 69-құжат):
1) бүкіл мәтін бойынша:
"Қазақстан Республикасының төтенше жағдайлар жөніндегі орталық атқарушы органы", "Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөніндегі орталық атқарушы органы", "Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар жөніндегі орталық атқарушы органының", "Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөніндегі орталық атқарушы органын", "Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөніндегі орталық атқарушы органымен" деген сөздер тиісінше "Уәкілетті орган", "уәкілетті органның", "уәкілетті органды", "уәкілетті органмен" деген сөздермен ауыстырылсын;
"өкілеттігі" деген сөз "құзыреті" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) кіріспенің екінші абзацында:
"өкілеттігін" деген сөз "құзыретін" деген сөзбен ауыстырылсын;
"шетелдік азаматтардың" деген сөздер "шетелдіктердің" деген сөзбен ауыстырылсын;
3) 1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"1-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негізгі ұғымдар
Осы Заңда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
Азаматтық қорғаныс - басқару органдарының мемлекеттік жүйесі мен бейбіт уақытта және соғыс уақытында халықты, шаруашылық жүргізу объектілері мен ел аумағын осы заманғы зақымдау құралдарының зақымдау (қирату) факторларының әсерінен, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардан қорғау мақсатында жүргізілетін жалпы мемлекеттік шаралардың жиынтығы;
Азаматтық қорғаныс бөлімдері - Қазақстан Республикасының Үкіметі құратын Азаматтық қорғаныстың әскер бөлімдері;
Азаматтық қорғаныс және төтенше жағдайлар қызметтері - Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімімен құрылатын, әкімдер, орталық және жергілікті атқарушы органдар, ұйымдар құратын республикалық, облыстық, аудандық, қалалық Азаматтық қорғаныс пен төтенше жағдайлар қызметтері;
Азаматтық қорғаныс күштері - Азаматтық қорғаныстың әскери бөлімдері, аумақтық, объектілік құрамалар, Азаматтық қорғаныс пен төтенше жағдайлар қызметтерінің құрамалары, мемлекеттік өртке қарсы қызмет бөлімшелерінің жедел-құтқару отрядтары;
Азаматтық қорғаныс құрамалары - облыстарда, қалаларда, аудандарда, орталық және жергілікті атқарушы органдарда, ұйымдарда құрылатын аумақтық және объектілік құрамалар, Азаматтық қорғаныс пен төтенше жағдайлар қызметтерінің құрамалары;
Азаматтық қорғаныс саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) - Азаматтық қорғаныс саласындағы мемлекеттік реттеу мен бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
Азаматтық қорғаныстың басқару органдары - бейбіт уақытта және соғыс уақытында Азаматтық қорғаныс іс-шараларына басшылық жасайтын және олардың орындалуын қамтамасыз ететін Қазақстан Республикасының орталық және жергілікті атқарушы органдары, ұйымдар;
"Баршаңыздың назарыңызға!" дабылы - Азаматтық қорғаныстың дабылдамалармен және басқа да дабыл беру құралдарымен берілетін бірыңғай дабылы. Осы дабыл бойынша халық теледидарларды, радионы және басқа да ақпарат қабылдау құралдарын іске қосып қоюға, беріліп жатқан ақпаратты мұқият тыңдап, іс-әрекет тәртібі мен жүріс-тұрыс ережелері жөніндегі талаптарды орындауға міндетті;
жедел-құтқару отрядтары - жол қатынасы қиын аудандарда және аса күрделі объектілерде іздеу-құтқару жұмыстарын жүргізуге арналған республикалық, облыстық, қалалық, аудандық ұйымдар;
қорғану құрылыстарының қоры - өндірістік персонал мен халықты осы заманғы зақымдау құралдарынан, сондай-ақ табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар кезінде арнайы қорғауға арналған қолда бар барлық инженерлік құрылыстардың жиынтығы;
шаруашылық жүргізу объектілері - өнеркәсіп, ауыл шаруашылығы өндірісінің және қоғам қызметінің басқа да салаларының мүдделері үшін пайдаланылатын үйлер, ғимараттар және басқа да құрылыстар;
эвакуациялық органдар - халықты, материалдық құндылықтарды қауіпсіз аймаққа эвакуациялау, оларды орналастыруды, өндірістік қызметті және тыныс-тіршілікті қамтамасыз етуді ұйымдастыру үшін орталық және жергілікті атқарушы органдар, ұйымдар құратын эвакуациялық және эвакуациялық-қабылдау комиссиялары.";

4) в части второй пункта 1  статьи 13  слова "в составе центрального исполнительного органа Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям" заменить словами ", подведомственных уполномоченному органу,";
5) заголовок  главы 4  изложить в следующей редакции:
"Глава 4. Органы управления и службы Гражданской обороны, государственный контроль в области Гражданской обороны";
6) часть вторую пункта 1  статьи 16  изложить в следующей редакции:
"Часть должностей в уполномоченном органе, его территориальных органах и подведомственных государственных учреждениях комплектуется военнослужащими, в том числе переведенными (прикомандированными) из Министерства обороны, Комитета национальной безопасности, Министерства внутренних дел Республики Казахстан, других войск и воинских формирований.";
7) дополнить статьей 17-1 следующего содержания:
"Статья 17-1. Государственный контроль в области
Гражданской обороны
Государственный контроль за выполнением мероприятий Гражданской обороны осуществляется уполномоченным органом в области промышленной безопасности.";
8) абзац двенадцатый  статьи 19  исключить;
9) в абзаце втором  статьи 20  слова "областные, городские управления по чрезвычайным ситуациям" заменить словами "территориальные органы уполномоченного органа";
10) в  статье 23 :
в абзаце шестом слова "рабочих и служащих" заменить словом "работников";
в абзаце девятом слова "рабочим и служащим" заменить словом "работникам";
11) в абзаце первом пунктов 1 и 2  статьи 24  слова "иностранные граждане" заменить словом "иностранцы";
12) в  статье 29-1 :
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Лица, проходящие воинскую службу в уполномоченном органе, его территориальных органах, подведомственных государственных учреждениях и воинских частях гражданской обороны, обладают статусом и пользуются правами и льготами, установленными законодательством Республики Казахстан для военнослужащих Вооруженных Сил Республики Казахстан.";
часть первую пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2. Военнослужащие уполномоченного органа Республики Казахстан, его территориальных органов, подведомственных государственных учреждений и воинских частей гражданской обороны носят военную форму одежды (обмундирование) со знаками различия в соответствии с воинскими званиями.";
13) в  статье 31  слова "иностранные граждане" заменить словом "иностранцы".
10. В  Закон  Республики Казахстан от 3 апреля 2002 года "О промышленной безопасности на опасных производственных объектах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., N 7-8, ст. 77; 2004 г., N 23, ст. 142; 2006 г., N 3, ст. 22; N 24, ст. 148; 2007 г., N 20, ст. 152):

4) 13-баптың 1-тармағының екінші бөлігіндегі "Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөніндегі орталық атқарушы органының құрамында" деген сөздер "Уәкілетті органға ведомстволық бағынысты" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 4-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-тарау. Азаматтық қорғаныстың басқару органдары мен қызметтері, Азаматтық қорғаныс саласындағы мемлекеттік бақылау";
6) 16-баптың 1-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Уәкілетті орган, оның аумақтық органдары мен ведомстволық бағынысты мемлекеттік мекемелері лауазымдарының бір бөлігі әскери қызметшілерден, оның ішінде Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінен, ұлттық қауіпсіздік комитетінен, Ішкі істер министрлігінен, басқа да әскерлер мен әскери құрамалардан ауыстырылған (іссапарға жіберілген) әскери қызметшілерден жасақталады.";
7) мынадай мазмұндағы 17-1-баппен толықтырылсын:
"17-1-бап. Азаматтық қорғаныс саласындағы мемлекеттік бақылау
Азаматтық қорғаныс іс-шараларының атқарылуын мемлекеттік бақылауды өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган жүзеге асырады.";
8) 19-баптың он екінші абзацы алып тасталсын;
9) 20-баптың екінші абзацындағы "төтенше жағдайлар жөніндегі облыстық, қалалық басқармаларды" деген сөздер "уәкілетті органның аумақтық органдарын" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 23-бапта:
алтыншы абзацтағы "жұмысшылар мен қызметшілерді" деген сөздер "қызметкерлерді" деген сөзбен ауыстырылсын;
тоғызыншы абзацтағы "жұмысшылар мен қызметшілердің" деген сөздер "қызметкерлердің" деген сөзбен ауыстырылсын;
11) 24-баптың 1 және 2-тармақтарының бірінші абзацындағы "шетел азаматтары" деген сөздер "шетелдіктер" деген сөзбен ауыстырылсын;
12) 29-1-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Уәкілетті органда, оның аумақтық органдарында, ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен азаматтық қорғаныстың әскери бөлімдерінде әскери қызмет өткеріп жүрген адамдар Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери қызметшілері үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мәртебені иеленеді және құқықтар мен жеңілдіктерді пайдаланады.".
2-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан Республикасы уәкілетті органының, оның аумақтық органдарының, ведомстволық бағыныстағы мемлекеттік мекемелер мен азаматтық қорғаныстың әскери бөлімдерінің әскери қызметшілері әскери атақтарына сәйкес айырым белгілері бар әскери нысанды киім (киім-кешек) киіп жүреді.";
13) 31-баптағы "шетелдік азаматтар" деген сөздер "шетелдіктер" деген сөзбен ауыстырылсын.
10. "Қауіпті өндірістік объектілердегі өнеркәсіптік қауіпсіздік туралы" 2002 жылғы 3 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2002 ж., N 7-8, 77-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 24, 148-құжат; 2007 ж., N 20, 152-құжат):

1) по всему тексту слова "надзора", "надзор" заменить соответственно словами "контроля", "контроль";
2) в  статье 1 :
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) государственный инспектор - должностное лицо, осуществляющее государственный контроль за соблюдением требований законодательства Республики Казахстан в области промышленной безопасности;";
подпункт 4)  изложить в следующей редакции:
"4) уполномоченный орган в области промышленной безопасности (далее - уполномоченный орган) - государственный орган, осуществляющий государственное регулирование и контроль в области промышленной безопасности.";
3) в подпункте 4)  пункта 1  статьи 4 слова "за соблюдением требований" заменить словами "в области";
4)  в статье 7 :
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 7. Компетенция уполномоченного органа";
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) осуществляет государственный контроль в области промышленной безопасности;";
подпункт 5) исключить;
подпункт 8) исключить;
в подпункте 13) слово "граждан" заменить словом "иностранцев";
в подпункте 14) слова "на период до устранения этой опасности" заменить словами "в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях";
дополнить подпунктами 16-1), 16-2), 16-3), 17-1) и 17-2) следующего содержания:
"16-1) определяет порядок выдачи государственному инспектору удостоверения единого образца, номерного штампа и пломбира;
16-2) устанавливает образец служебного удостоверения, номерного штампа и пломбира;
16-3) утверждает формы актов государственных инспекторов;";
"17-1) утверждает нормативные акты, устанавливающие требования в области промышленной безопасности;
17-2) согласовывает методические рекомендации по обеспечению промышленной безопасности;";
подпункты 21), 24) и 26) исключить;
5) в  статье 11-1 :
в части второй  пункта 6  слово "законодательством" заменить словом "законами";
в части первой  пункта 7  слова "в территориальном подразделении уполномоченного органа" исключить;
6) в заголовке  главы 4  слова "и расследование причин" исключить;
7) дополнить статьями 13-1 и 13-2 следующего содержания:
"Статья 13-1. План ликвидации аварий
На опасном производственном объекте разрабатывается план ликвидации аварий.
В плане ликвидации аварий предусматриваются мероприятия по спасению людей, действия персонала и аварийных спасательных служб.
План ликвидации аварий содержит:
1) оперативную часть;
2) распределение обязанностей между персоналом, участвующим в ликвидации аварий, последовательность их действий;

1) бүкіл мәтін бойынша "қадағалау", "қадағалауды" деген сөздер тиісінше "бақылау", "бақылауды" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 1-бапта:
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) мемлекеттік инспектор - Қазақстан Республикасының өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы заңнамасы талаптарының сақталуына мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын лауазымды адам;";
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) - өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік реттеу мен бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттік орган.";
3) 4-баптың 1-тармағының 4) тармақшасындағы "талаптарының сақталуын" деген сөздер "саласындағы" деген сөзбен ауыстырылсын;
4) 7-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"7-бап. Уәкілетті органның құзыреті";
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік бақылауды жүзеге асырады;";
5) тармақша алып тасталсын;
8) тармақша алып тасталсын;
13) тармақшадағы "азаматтардың" деген сөз "шетелдіктердің" деген сөзбен ауыстырылсын;
14) тармақшадағы "осы қауіп жойылғанға дейінгі кезеңге" деген сөздер "Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасында көзделген тәртіппен" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 16-1), 16-2), 16-3), 17-1) және 17-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"16-1) мемлекеттік инспекторға бірыңғай үлгідегі куәлік, нөмірлі мөртабан және пломбир беру тәртібін айқындайды;
16-2) қызметтік куәлік, нөмірлі мөртабан және пломбир үлгісін белгілейді;
16-3) мемлекеттік инспекторлар актілерінің нысандарын бекітеді;";
"17-1) өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы талаптарды белгілейтін нормативтік актілерді бекітеді;
17-2) өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі әдістемелік ұсынымдарды келіседі;";
21), 24) және 26) тармақшалар алып тасталсын;
5) 11-1-бапта:
6-тармақтың екінші бөлігіндегі "заңнамасына" деген сөз "заңдарына" деген сөзбен ауыстырылсын;
7-тармақтың бірінші бөлігіндегі "уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінде" деген сөздер алып тасталсын;
6) 4-тараудың тақырыбындағы "және олардың себептерін тексеру" деген сөздер алып тасталсын;
7) мынадай мазмұндағы 13-1 және 13-2-баптармен толықтырылсын:
"13-1-бап. Аварияларды жою жоспары
Қауіпті өндірістік объектіде аварияларды жою жоспары әзірленеді.
Аварияларды жою жоспарында адамдарды құтқару бойынша іс-шаралар, персонал мен авариялық-құтқару қызметтерінің іс-қимылдары көзделеді.
Аварияларды жою жоспарында:
1) жедел бөлім;
2) аварияларды жоюға қатысатын персонал арасында міндеттерді бөлу, олардың іс-қимылдарының дәйектілігі;

3) список должностных лиц и учреждений, оповещаемых в случае аварии и участвующих в ее ликвидации.
План ликвидации аварий утверждается руководителем организации и согласовывается с аварийно-спасательными службами и формированиями.
Статья 13-2. Учебные тревоги и противоаварийные тренировки
На опасном производственном объекте проводятся учебные тревоги и противоаварийные тренировки по плану, утвержденному руководителем организации и согласованному с территориальным подразделением уполномоченного органа.
Учебная тревога проводится руководителем организации совместно с представителями территориального подразделения уполномоченного органа и аварийно-спасательной службы.
Итоги учебной тревоги оформляются актом. Контроль за исполнением изложенных в акте предложений возлагается на руководителя организации.";
8)  статью 14  исключить;
9)  пункт 6  статьи 14-10 дополнить словами "или размещается на сайте уполномоченного органа";
10) в  статье 14-13 :
в подпункте 4)  пункта 2  слова "пояснительную записку" заменить словами "экспертное заключение";
в части второй  пункта 7 :
слова "своим решением" заменить словами "в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях,";
слова "в соответствии с законами Республики Казахстан" исключить;
11) в  статье 15 :
в части второй пункта 1:
в абзаце четвертом слова "всех категорий" заменить словами "по государственному контролю";
абзац седьмой после слова "специалисты" дополнить словами "по государственному контролю";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Государственному инспектору выдаются удостоверение единого образца, номерной штамп и пломбир в порядке, установленном уполномоченным органом.";
12) дополнить статьями 15-1, 15.-2, 15-3, 15-4 и 15-5 следующего содержания:
"Статья 15-1. Права государственного инспектора
Государственный инспектор имеет право:
1) с соблюдением установленного порядка посещать опасные производственные объекты в целях проведения проверок состояния промышленной безопасности;
2) знакомиться с документами, необходимыми для проверки исполнения требований нормативных правовых актов в области промышленной безопасности;
3) в случае выявления нарушений законодательства Республики Казахстан в области промышленной безопасности вносить акт - предписание об устранении нарушений, привлекать к административной ответственности лиц, виновных в нарушениях, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях;
4) запрещать эксплуатацию неисправных технических устройств, представляющих угрозу жизни и здоровью людей, на период до устранения неисправностей технического устройства, за исключением случаев, когда это связано с приостановкой, остановкой производства.

3) авария туындаған жағдайда хабарланатын және оны жоюға қатысатын лауазымды адамдар мен мекемелердің тізімдері болады.
Аварияларды жою жоспарын ұйым басшысы бекітеді және авариялық-құтқару қызметтерімен және құрамаларымен келісіледі.
13-2-бап. Оқу дабылдары және аварияларға қарсы жаттығулар
Қауіпті өндірістік объектілерде оқу дабылдары мен аварияларға қарсы жаттығулар ұйым басшысы бекіткен және уәкілетті органның аумақтық бөлімшесімен келісілген жоспар бойынша жүргізіледі.
Оқу дабылын ұйым басшысы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің және авариялық-құтқару қызметінің өкілдерімен бірлесе отырып жүргізеді.
Оқу дабылының қорытындылары актімен ресімделеді. Актіде жазылған ұсыныстардың орындалуын бақылау ұйым басшысына жүктеледі.";
8) 14-бап алып тасталсын;
9) 14-10-баптың 6-тармағы "жариялайды" деген сөзден кейін "немесе уәкілетті органның сайтында орналастырылады" деген сөздермен толықтырылсын;
10) 14-13-бапта:
2-тармақтың 4) тармақшасындағы "түсіндірме жазбаны" деген сөздер "сараптама қорытындысын" деген сөздермен ауыстырылсын;
7-тармақтың екінші бөлігінде:
"өз шешімімен" деген сөздер "Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық заңнамасында көзделген тәртіппен" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес" деген сөздер алып тасталсын;
11) 15-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігінде:
төртінші абзацтағы "барлық санаттағы" деген сөздер "мемлекеттік бақылау жөніндегі" деген сөздермен ауыстырылсын;
жетінші абзац "бөлімшелерінің" деген сөзден кейін "мемлекеттік бақылау жөніндегі" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Мемлекеттік инспекторға бірыңғай үлгідегі куәлік, нөмірлі мөртабан және пломбир уәкілетті орган белгілеген тәртіппен беріледі.";
12) мынадай мазмұндағы 15-1, 15-2, 15-3, 15-4 және 15-5-баптармен толықтырылсын:
"15-1-бап. Мемлекеттік инспектордың құқықтары
Мемлекеттік инспектордың:
1) өнеркәсіптік қауіпсіздіктің жай-күйіне тексеру жүргізу мақсатында қауіпті өнеркәсіптік объектілерге белгіленген тәртіпті сақтай отырып кіруге;
2) өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы нормативтік құқықтық актілер талаптарының орындалуын тексеру үшін қажетті құжаттармен танысуға;
3) Қазақстан Республикасының өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы заңнамасын бұзушылықтар анықталған жағдайда бұзушылықтарды жою туралы акт - нұсқама енгізуге, бұзушылықтарға кінәлі тұлғаларды Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасында белгіленген әкімшілік жауаптылыққа тартуға;
4) адамдардың өмірі мен денсаулығына қатер төндіретін ақауы бар техникалық құрылғыларды олардың ақауын жойғанға дейінгі кезеңде, өндірісті тоқтата тұруға, тоқтауға байланысты жағдайларды қоспағанда, техникалық ақауы бар құрылғыларды пайдалануға тыйым салуға құқығы бар.

Статья 15-2. Обязанности государственного инспектора
Государственный инспектор обязан:
1) осуществлять контроль в области промышленной безопасности;
2) проводить сбор, обобщение, систематизацию и анализ показателей, характеризующих состояние соблюдения организациями законодательства Республики Казахстан в области промышленной безопасности;
3) проводить информационно-разъяснительную работу по вопросам законодательства Республики Казахстан в области промышленной безопасности.
Статья 15-3. Акты государственного инспектора
1. По результатам проведенного государственного контроля в зависимости от установленных нарушений требований законодательства Республики Казахстан в области промышленной безопасности государственными инспекторами выносятся следующие акты:
1) акт по результатам проведения проверки;
2) протокол об административных правонарушениях;
3) предписание об устранении нарушений требований законодательства Республики Казахстан в области промышленной безопасности;
4) постановление о привлечении виновных лиц к административной ответственности в случае нарушения законодательства Республики Казахстан в области промышленной безопасности.
2. Формы актов утверждаются уполномоченным органом.
3. Акты государственных инспекторов обязательны для исполнения физическими и юридическими лицами.
Статья 15-4. Социальное обеспечение государственного инспектора
Страхование жизни и здоровья государственных инспекторов осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности.
Социальное обеспечение членов семей государственных инспекторов по случаю потери кормильца осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных социальных пособиях.
Статья 15-5. Воспрепятствование выполнению служебных
обязанностей государственным инспектором
Воспрепятствование государственному инспектору при выполнении им своих служебных обязанностей влечет ответственность, установленную законами Республики Казахстан.";
13)  статью 16  дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Во всех организациях, эксплуатирующих опасные производственные объекты, разрабатывается положение о производственном контроле.
Положение должно включать полномочия лиц, осуществляющих контроль за реализацией требований норм промышленной безопасности.
Закрепление функций и полномочий лиц, осуществляющих контроль, оформляется приказом по организации.";
14) в  статье 17  слова "законодательными актами" заменить словом "законами".
11. В  Закон  Республики Казахстан от 8 февраля 2003 года "О чрезвычайном положении" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 3, ст. 18; 2006 г., N 2, ст. 14; 2007 г., N 9, ст. 67):

15-2-бап. Мемлекеттік инспектордың міндеттері
Мемлекеттік инспектор:
1) өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы бақылауды жүзеге асыруға;
2) ұйымдардың Қазақстан Республикасының өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы заңнамасын сақтауының жай-күйін сипаттайтын көрсеткіштерді жинауға, қорытындылауға, жүйелеуге және оларға талдау жүргізуге;
3) Қазақстан Республикасының өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы заңнамасы мәселелері бойынша ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын жүргізуге міндетті.
15-3-бап. Мемлекеттік инспектордың актілері
1. Қазақстан Республикасының өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы заңнамасы талаптарының анықталған бұзушылықтарына байланысты жүргізілген мемлекеттік бақылау нәтижелері бойынша мемлекеттік инспекторлар мынадай актілер шығарады:
1) тексеру жүргізу нәтижелері жөніндегі акт;
2) әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы хаттама;
3) Қазақстан Республикасының өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы заңнамасының талаптарын бұзушылықтарды жою туралы нұсқама;
4) Қазақстан Республикасының өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы заңнамасы бұзылған жағдайда кінәлі тұлғаларды әкімшілік жауаптылыққа тарту туралы қаулы.
2. Акт нысандарын уәкілетті орган бекітеді.
3. Мемлекеттік инспекторлардың актілерін жеке және заңды тұлғалар орындауға міндетті.
15-4-бап. Мемлекеттік инспектордың әлеуметтік қамсыздандырылуы
Мемлекеттік инспекторлардың өмірі мен денсаулығының сақтандырылуы Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметі туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Мемлекеттік инспекторлар отбасы мүшелерінің асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша әлеуметтік қамсыздандырылуы Қазақстан Республикасының мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақылар туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
15-5-бап. Мемлекеттік инспектордың қызметтік
міндеттерін орындауына кедергі жасау
Мемлекеттік инспектордың өз қызметтік міндеттерін орындауы кезінде оған кедергі жасау Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген жауаптылыққа әкеп соғады.";
13) 16-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Қауіпті өндірістік объектілерді пайдаланатын барлық ұйымдарда өндірістік бақылау туралы ереже әзірленеді.
Ережеде өнеркәсіптік қауіпсіздік нормалары талаптарының іске асырылуын бақылайтын тұлғалардың өкілеттігі қамтылуға тиіс.
Бақылауды жүзеге асыратын тұлғалардың функциялары мен өкілеттігін бекіту ұйым бойынша бұйрықпен ресімделеді.";
14) 17-бапта "заң актілеріне" деген сөздер "заңдарына" деген сөзбен ауыстырылсын.
11. "Төтенше жағдай туралы" 2003 жылғы 8 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., N 3, 18-құжат; 2006 ж., N 2, 14-құжат; 2007 ж., N 9, 67-құжат):

1)  статью 1  изложить в следующей редакции:
"Статья 1. Основные понятия, используемые в настоящем Законе
В настоящем Законе используются следующие основные понятия:
1) комендант местности - должностное лицо, назначаемое Президентом Республики Казахстан, руководящее деятельностью комендатуры местности, где введено чрезвычайное положение, и осуществляющее единое управление силами и средствами, обеспечивающими режим чрезвычайного положения;
2) комендатура местности - временный специальный орган, создаваемый Президентом Республики Казахстан в местности, где введено чрезвычайное положение, для обеспечения режима чрезвычайного положения;
3) комендантский час - время суток, в течение которого устанавливается запрет находиться на улицах и иных общественных местах либо вне жилища без специально выданных пропусков и документов, удостоверяющих личность;
4) чрезвычайное положение - временная мера, применяемая исключительно в интересах обеспечения безопасности граждан и защиты конституционного строя Республики Казахстан и представляющая собой особый правовой режим деятельности государственных органов, организаций, допускающий установление отдельных ограничений прав и свобод граждан, иностранцев и лиц без гражданства, а также прав юридических лиц и возлагающий на них дополнительные обязанности;
5) границы местности, где вводится чрезвычайное положение, - территория одной или нескольких административно-территориальных единиц Республики Казахстан;
6) Государственная комиссия по обеспечению режима чрезвычайного положения - специальный орган государственного управления, создаваемый актом Президента Республики Казахстан на период введения чрезвычайного положения.";
2) в части второй подпункта 2) пункта 2  статьи 4  слова "центрального исполнительного органа Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям" заменить словами "уполномоченного органа в области чрезвычайных ситуаций";
3) в пункте 2  статьи 11  слово "указом" заменить словом "актом";
4) в  статье 13 :
часть третью пункта 1 изложить в следующей редакции:
"Комендант подчиняется Президенту Республики Казахстан, а при создании Государственной комиссии - Президенту Республики Казахстан и председателю Государственной комиссии.";
в подпункте 1) пункта 2 слова "центрального исполнительного органа Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям" заменить словами "уполномоченного органа в области чрезвычайных ситуаций";
5) в пункте 1  статьи 14  слова "центрального исполнительного органа Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям" заменить словами "уполномоченного органа в области чрезвычайных ситуаций";

1) 1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"1-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негізгі ұғымдар
Осы Заңда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) жергілікті жердің коменданты - Қазақстан Республикасының Президенті тағайындайтын, төтенше жағдай енгізілген жердегі комендатураның қызметіне басшылық жасайтын және төтенше жағдай режимін қамтамасыз ететін күштер мен құралдарды бірыңғай басқаруды жүзеге асыратын лауазымды адам;
2) жергілікті жердің комендатурасы - төтенше жағдай енгізілген жерлерде төтенше жағдай режимін қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасының Президенті құратын уақытша арнаулы орган;
3) коменданттық сағат - арнайы берілген рұқсаттамасыз және жеке басын куәландыратын құжаттарсыз көшелерде және өзге де қоғамдық жерлерде не үйлерінен тысқары жерлерде жүруге тыйым салынатын тәулік мезгілі;
4) төтенше жағдай - азаматтардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету және Қазақстан Республикасының конституциялық құрылысын қорғау мүдделерінде ғана қолданылатын және мемлекеттік органдар, ұйымдар қызметіне, азаматтардың, шетелдіктердің және азаматтығы жоқ адамдардың құқықтары мен бостандықтарына, сондай-ақ заңды тұлғалардың құқықтарына жекелеген шектеулер белгілеуге жол беретін және оларға қосымша міндеттер жүктейтін ерекше құқықтық режим болып табылатын уақытша шара;
5) төтенше жағдай енгізілетін жерлердің шекаралары - Қазақстан Республикасының бір немесе бірнеше әкімшілік-аумақтық бірліктерінің аумағы;
6) Төтенше жағдай режимін қамтамасыз ету жөніндегі мемлекеттік комиссия - төтенше жағдай енгізу кезеңіне Қазақстан Республикасы Президентінің актісімен құрылатын арнаулы мемлекеттік басқару органы.";
2) 4-баптың 2-тармағы 2) тармақшасының екінші бөлігіндегі "Қазақстан Республикасының төтенше жағдайлар жөніндегі орталық атқарушы органының" деген сөздер "төтенше жағдайлар саласындағы уәкілетті органның" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 11-баптың 2-тармағындағы "Жарлығымен" деген сөз "актісімен" деген сөзбен ауыстырылсын;
4) 13-бапта:
1-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Комендант - Қазақстан Республикасының Президентіне, ал Мемлекеттік комиссия құрылған кезде Қазақстан Республикасының Президенті мен Мемлекеттік комиссия төрағасына бағынады.";
2-тармақтың 1) тармақшасындағы "Қазақстан Республикасының төтенше жағдайлар жөніндегі орталық атқарушы органының" деген сөздер "төтенше жағдайлар саласындағы уәкілетті органның" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 14-баптың 1-тармағындағы "Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар жөніндегі орталық атқару органының" деген сөздер "төтенше жағдайлар саласындағы уәкілетті органның" деген сөздермен ауыстырылсын;

6) в пункте 1  статьи 18 :
слова "оказывается содействие в трудоустройстве и" исключить;
после слов "в порядке" дополнить словами "и пределах".
12. В  Закон  Республики Казахстан от 1 июля 2003 года "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности перевозчика перед пассажирами" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 14, ст. 102; 2006 г., N 3, ст. 22; N 4, ст. 25; 2007 г., N 8, ст. 52):
в подпункте 5) пункта 2  статьи 13  слово "противопожарной" заменить словами "государственной противопожарной".
13. В  Закон  Республики Казахстан от 1 июля 2003 года "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 14, ст. 104; 2006 г., N 3, ст. 22; N 4, ст. 25; 2007 г., N 8, ст. 52):
в подпункте 6) пункта 2  статьи 16  слово "противопожарной" заменить словами "государственной противопожарной".
14. В  Закон  Республики Казахстан от 7 января 2005 года "Об обороне и Вооруженных Силах Республики Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2005 г., N 1-2, ст. 1; 2007 г., N 9, ст. 67):
1)  статью 1  изложить в следующей редакции:
"Статья 1. Основные понятия, используемые в настоящем Законе
В настоящем Законе используются следующие основные понятия:
1) гражданский персонал - граждане Республики Казахстан, находящиеся на государственной службе или состоящие в трудовых отношениях в Вооруженных Силах;
2) специальные войска - воинские части и подразделения, предназначенные для выполнения специальных задач по обеспечению боевой деятельности Вооруженных Сил (инженерного, химического и технического обеспечения, разведки, связи, радиоэлектронной борьбы);
3) специальные формирования - формирования, создаваемые при объявлении мобилизации для выполнения работ по восстановлению железнодорожных путей и автомобильных дорог, морских и речных портов, аэропортов, аэродромов, линий связи, газо- и нефтепроводов, систем энерго- и водоснабжения, для организации бесперебойной работы промышленности, сельского хозяйства, транспорта и связи и для оказания медицинской помощи, локализации и ликвидации пожаров;
4) оперативное оборудование территории - комплекс мероприятий, направленных на подготовку и поддержание в постоянной готовности транспортных сооружений, дорожных сетей, складского хозяйства, связи, водо-, тепло- и энергоснабжения к эксплуатации для оперативного решения задач в целях обороны;
5) территориальная оборона - совокупность мероприятий, осуществляемых Правительством Республики Казахстан в целях защиты населения, объектов и коммуникаций Республики Казахстан от действий противника, диверсионных или террористических актов, а также введения и обеспечения режимов чрезвычайного или военного положения;

6) 18-баптың 1-тармағында:
"жұмысқа орналасуына көмек көрсетіледі және" деген сөздер алып тасталсын;
"тәртіппен" деген сөзден кейін "және шекте" деген сөздермен толықтырылсын.
12. "Тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы" 2003 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., N 14, 102-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 4, 25-құжат; 2007 ж., N 8, 52-құжат):
13-баптың 2-тармағының 5) тармақшасындағы "өртке қарсы" деген сөздер "мемлекеттік өртке қарсы" деген сөздермен ауыстырылсын.
13. "Көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы" 2003 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., N 14, 104-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 4, 25-құжат; 2007 ж., N 8, 52-құжат):
16-баптың 2-тармағының 6) тармақшасындағы "өртке қарсы" деген сөздер "мемлекеттік өртке қарсы" деген сөздермен ауыстырылсын.
14. "Қазақстан Республикасының қорғанысы және Қарулы Күштері туралы" 2005 жылғы 7 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2005 ж., N 1-2, 1-құжат; 2007 ж., N 9, 67-құжат):
1) 1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"1-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негізгі ұғымдар
Осы Заңда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) азаматтық персонал - Қарулы Күштерде мемлекеттік қызметте болатын немесе еңбек қатынастарында тұратын Қазақстан Республикасының азаматтары;
2) арнаулы әскерлер - Қарулы Күштердің жауынгерлік қызметін (инженерлік, химиялық және техникалық қамтамасыз ету, барлау, байланыс, радиоэлектрондық күрес) қамтамасыз ету жөніндегі арнаулы міндеттерді орындау үшін құрылған әскери бөлімдер мен бөлімшелер;
3) арнаулы құралымдар - жұмылдыру жарияланған кезде темір жолдар мен автомобиль жолдарын, теңіз және өзен порттарын, әуежайларды, аэродромдарды, байланыс желілерін, газ және мұнай құбырларын, энергиямен және сумен жабдықтау жүйелерін қалпына келтіру жөніндегі жұмыстарды орындау үшін, өнеркәсіптің, ауыл шаруашылығының, көлік пен байланыстың кідіріссіз жұмысын ұйымдастыру үшін және медициналық көмек көрсету, өртті оқшаулау және жою үшін құрылатын құралымдар;
4) аумақты жедел жабдықтау - қорғаныс мақсатындағы міндеттерді жедел шешу үшін пайдалануға көлік құрылыстарын, жол желілерін, қойма шаруашылығын, байланысты, сумен, жылумен және энергиямен жабдықтауды даярлауға және ұдайы әзірлікте ұстап тұруға бағытталған іс-шаралар кешені;
5) аумақтық қорғаныс - Қазақстан Республикасының халқын, объектілерін және коммуникацияларын қарсы жақтың іс-қимылынан, диверсиялық немесе террорлық актілерінен қорғау мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі жүзеге асыратын іс-шаралар жиынтығы, сондай-ақ төтенше жағдай немесе соғыс жағдайы режимдерін енгізу және қамтамасыз ету;

6) органы военного управления - стратегические, оперативно-стратегические, оперативно-территориальные, оперативно-тактические, тактические и местные органы военного управления;
7) воинская часть - государственное учреждение, являющееся организационно-самостоятельной единицей Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований;
8) военное имущество - оборонные объекты, все виды вооружения, военной техники, боеприпасы, специальные средства и другое имущество, находящиеся на праве оперативного управления государственных учреждений Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований;
9) военная техника - оружие, боевые машины, приборы и другие технические средства, которыми оснащаются Вооруженные Силы, другие войска и воинские формирования;
10) род войск - самостоятельная либо входящая в состав вида составная часть Вооруженных Сил, имеющая свойственные только ей основное оружие и военную технику, а также способы их боевого применения;
11) другие войска и воинские формирования - органы национальной безопасности, Республиканская гвардия, внутренние войска и военно-следственные органы Министерства внутренних дел, Служба охраны Президента Республики Казахстан, органы управления и части гражданской обороны уполномоченного органа в области чрезвычайных ситуаций, органы военной прокуратуры;
12) нормы снабжения - количество материальных средств, установленных к выдаче в мирное или военное время военнослужащим, подразделениям, воинским частям (кораблям) и соединениям;
13) боевая готовность - состояние, определяющее степень подготовленности Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований к выполнению возложенных на них задач в установленные сроки;
14) боевая задача - задача, поставленная вышестоящим командиром (начальником) для достижения определенной цели в бою (операции) к установленному сроку;
15) высшее командование (высший командный состав) - Министр обороны, его заместители, главнокомандующие видами Вооруженных Сил и иные должностные лица, назначаемые Президентом Республики Казахстан;
16) утилизация - приведение вооружения, военной техники, специальных средств в состояние, исключающее использование их боевых свойств или применение по прямому предназначению, а также разукомплектование в целях последующего использования их компонентов;
17) Вооруженные Силы Республики Казахстан (далее - Вооруженные Силы) - основа военной организации государства, создаваемая и содержащаяся Республикой Казахстан для обеспечения обороны, отражения агрессии или предотвращения непосредственной внешней угрозы, а также выполнения задач, вытекающих из международных обязательств Республики Казахстан;

6) әскери басқару органдары - әскери басқарудың стратегиялық, жедел-стратегиялық, жедел-аумақтық, жедел-тактикалық, тактикалық және жергілікті органдары;
7) әскери бөлім - Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың ұйымдық-дербес бірлігі болып табылатын мемлекеттік мекеме;
8) әскери мүлік - Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың мемлекеттік мекемелерінің жедел басқару құқығындағы қорғаныс объектілері, қару-жарақтың, әскери техниканың барлық түрлері, оқ-дәрі, арнайы құралдар мен басқа да мүлік;
9) әскери техника - Қарулы Күштер, басқа да әскерлер мен әскери құралымдар жарақтандырылатын қарулар, ұрыс машиналары, аспаптар мен басқа да техникалық құралдар;
10) әскер түрі - өзіне ғана тән негізгі қарулары мен әскери техникасы, сондай-ақ оларды ұрысқа қолдану тәсілдері бар, Қарулы Күштердің дербес не құрамдас бөлігінің құрамына кіретін түрі;
11) басқа да әскерлер мен әскери құралымдар - ұлттық қауіпсіздік органдары, Республикалық ұлан, Ішкі істер министрлігінің ішкі әскерлері мен әскери-тергеу органдары, Қазақстан Республикасы Президентінің Күзет қызметі, төтенше жағдайлар саласындағы уәкілетті органның басқару органдары мен азаматтық қорғаныс бөлімдері, әскери прокуратура органдары;
12) жабдықтау нормалары - бейбіт кезде немесе соғыс уақытында әскери қызметшілерге, бөлімшелерге, әскери бөлімдерге (кемелерге) және құрамаларға беруге белгіленген материалдық құралдардың саны;
13) жауынгерлік әзірлік - Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың белгіленген мерзімдерде өздеріне жүктелген міндеттерді орындауға дайындығының дәрежесін айқындайтын жағдай;
14) жауынгерлік міндет - ұрыста (операцияда) белгілі бір мақсатқа белгіленген мерзімде қол жеткізу үшін жоғары тұрған командир (бастық) қойған міндет;
15) жоғары қолбасшылық (жоғары қолбасшылық құрам) - Қорғаныс министрі, оның орынбасарлары, Қарулы Күштер түрлерінің бас қолбасшылары және Қазақстан Республикасының Президенті тағайындайтын өзге де лауазымды адамдар;
16) кәдеге жарату - қару-жарақты, әскери техниканы, арнаулы құралдарды олардың ұрысқа тән қасиеттерін пайдалануды немесе тікелей мақсаты бойынша қолдануды болдырмайтын жағдайға келтіру, сондай-ақ олардың компоненттерін кейіннен пайдалану мақсатында бөлшектеу;
17) Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері (бұдан әрі - Қарулы Күштер) - қорғанысты қамтамасыз ету, агрессияға тойтарыс беру немесе тікелей сыртқы қатерді болдырмау, сондай-ақ Қазақстан Республикасының халықаралық міндеттемелерінен туындайтын міндеттерді орындау үшін Қазақстан Республикасы құрған және ұстайтын мемлекеттің әскери ұйымының негізі;

18) вооружение - комплекс различных видов оружия, боеприпасов, их носители и средства, обеспечивающие их применение;
19) вид Вооруженных Сил - часть Вооруженных Сил государства, предназначенная для ведения военных действий в определенной сфере (на суше, на море, в воздушном пространстве);
20) оборона - система государственных мер политического, военного, экономического, экологического, социально-правового и иного характера по обеспечению военной безопасности, вооруженной защиты суверенитета, территориальной целостности и неприкосновенности границ Республики Казахстан;
21) оборонные объекты - недвижимое имущество, закрепленное на праве оперативного управления за государственными учреждениями Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований;
22) материальные запасы - определенное количество военного имущества, содержащегося в арсеналах, на базах и складах Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований;
23) военная организация государства - совокупность Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, государственных органов и организаций, основная деятельность которых непосредственно направлена на решение задач по обеспечению обороны Республики Казахстан;
24) неиспользуемое военное имущество - имущество, снятое с вооружения, не годное к использованию по прямому назначению, списанное, выслужившее гарантийные сроки хранения в запасах, излишествующее и не находящее применения в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях;
25) состояние войны - отношения государств с момента объявления войны между ними (фактического начала военных действий) до ее окончания (фактического прекращения);
26) военная угроза - реально существующее намерение разрешить имеющиеся противоречия военно-силовыми методами, развязать военный конфликт (войну) против Республики Казахстан;
27) военная опасность - фактор нестабильности, предполагающий возможность применения против Республики Казахстан средств военного насилия для достижения политических и иных целей;
28) военные действия - комплекс действий стратегического масштаба (включая боевые действия) с применением всех видов Вооруженных Сил для выполнения поставленных боевых задач при отражении агрессии;
29) военное время - период с момента объявления состояния войны или фактического начала военных действий до момента объявления о прекращении военных действий, но не ранее их фактического прекращения;
30) техническое обеспечение - комплекс мероприятий, осуществляемых в целях обеспечения Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований вооружением и военной техникой;

18) қару-жарақ - әртүрлі қару, оқ-дәрі түрлерінің кешені, бұларды қолдануды қамтамасыз ететін олардың тасығыштары мен құралдары;
19) Қарулы Күштердің түрі - мемлекеттің белгілі бір салада (құрлықта, теңізде, әуе кеңістігінде) соғыс қимылдарын жүргізуге арналған Қарулы Күштерінің бір бөлігі;
20) қорғаныс - Қазақстан Республикасының әскери қауіпсіздігін қамтамасыз ету, егемендігін, аумақтық тұтастығын және оның шекарасына қол сұғылмаушылықты қару-жарақпен қорғау жөніндегі саяси, әскери, экономикалық, экологиялық, әлеуметтік-құқықтық және өзге де сипаттағы мемлекеттік шаралар жүйесі;
21) қорғаныс объектілері - Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың мемлекеттік мекемелеріне жедел басқару құқығында бекітіліп берілген жылжымайтын мүлік;
22) материалдық запастар - Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың арсеналдарында, базалары мен қоймаларында сақталатын әскери мүліктің белгілі бір саны;
23) мемлекеттің әскери ұйымы - негізгі қызметі Қазақстан Республикасының қорғанысын қамтамасыз ету жөніндегі міндеттерді шешуге тікелей бағытталған Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың, мемлекеттік органдар мен ұйымдардың жиынтығы;
24) пайдаланылмайтын әскери мүлік - қару-жарақтан алынған, тікелей мақсатына орай пайдалануға жарамсыз, есептен шығарылған, запаста сақтаудың кепілді мерзімі өткен, Қарулы Күштердегі, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардағы басы артық және олар қолданбайтын мүлік;
25) соғыс жағдайы - мемлекеттер арасындағы соғыс жарияланған (соғыс қимылдары іс жүзінде басталған) кезден бастап ол аяқталғанға (іс жүзінде тоқтатылғанға) дейінгі қарым-қатынастар;
26) соғыс қатері - туындаған қарама-қайшылықтарды әскери-күш қолдану әдістерімен шешуге, Қазақстан Республикасына қарсы бағытталған соғыс жанжалын (соғысты) тұтандыруға нақты қалыптасқан ниет;
27) соғыс қаупі - саяси және өзге де мақсаттарға қол жеткізу үшін Қазақстан Республикасына қарсы әскери күш көрсету құралдарын қолдану мүмкіндігін көздеген тұрақсыздық факторы;
28) соғыс қимылдары - агрессияға тойтарыс беру кезінде алға қойылған жауынгерлік міндеттерді орындау үшін Қарулы Күштердің барлық түрін қолданатын стратегиялық ауқымдағы (ұрыс қимылдарын қоса алғанда) іс-қимылдар кешені;
29) соғыс уақыты - соғыс кезі жарияланған немесе соғыс қимылдары нақты басталған сәттен бастап, соғыс қимылдарының тоқтатылғаны туралы жарияланғанға дейінгі, бірақ олардың нақты тоқтатылуынан бұрынғы кезең;
30) техникалық қамтамасыз ету - Қарулы Күштерді, басқа да әскерлер мен әскери құралымдарды қару-жарақпен және әскери техникамен қамтамасыз ету мақсатында жүзеге асырылатын іс-шаралар кешені;

31) тыл - воинские части, осуществляющие тыловое и техническое обеспечение Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований;
32) тыловое обеспечение - комплекс мероприятий, направленных на удовлетворение материальных, транспортных, бытовых и иных потребностей Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований в целях поддержания их боевой готовности;
33) боевые действия - организованные действия воинских частей, соединений и подразделений при выполнении боевых задач под управлением соответствующих органов военного управления.";
2) в части второй  статьи 19  и  пункте 2  статьи 29 слова "центрального исполнительного органа Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям" заменить словами "уполномоченного органа в области чрезвычайных ситуаций".
15. В  Закон  Республики Казахстан от 21 февраля 2005 года "Об органах военной полиции" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2005 г., N 5, ст. 4; 2007 г., N 9, ст. 67; N 10, ст. 69):
1) в части первой  статьи 7  слова "центрального исполнительного органа Республики Казахстан в области чрезвычайных ситуаций" заменить словами "уполномоченного органа в области чрезвычайных ситуаций";
2) в  подпунктах 10)  и  11)  статьи 8 слова "независимо от форм собственности" исключить;
3) в  статье 13 :
в пункте 1 слова ", рабочими и служащими" заменить словами "и гражданским персоналом";
в  пункте 4 :
слова "рабочих и служащих" заменить словами "гражданского персонала";
после слов "Республики Казахстан" дополнить словами "и законодательством Республики Казахстан о государственной службе".
16. В  Закон  Республики Казахстан от 8 июля 2005 года "О воинской обязанности и воинской службе" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2005 г., N 14, ст. 60; 2007 г., N 9, ст. 67; N 20, ст. 152):
1) в  пункте 4  статьи 4 слово "противопожарной" заменить словами "государственной противопожарной";
2) в  пункте 4  статьи 11 слова "Центральный исполнительный орган Республики Казахстан по чрезвычайным ситуациям" заменить словами "Уполномоченный орган в области чрезвычайных ситуаций";
3) в  пункте 4  статьи 16 слово "противопожарной" заменить словами "государственной противопожарной".
17. В  Закон  Республики Казахстан от 13 декабря 2005 года "Об обязательном экологическом страховании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2005 г., N 23, ст. 90):
в  подпункте 5)  пункта 2 статьи 11 слово "противопожарной" заменить словами "государственной противопожарной".

31) тыл - Қарулы Күштерді, басқа да әскерлер мен әскери құралымдарды тыл және техникалық жағынан қамтамасыз етуді жүзеге асыратын әскери бөлімдер;
32) тыл жағынан қамтамасыз ету - Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың жауынгерлік әзірлігін қолдау мақсатында олардың материалдық, көлік, тұрмыстық және өзге де қажеттерін қанағаттандыруға бағытталған іс-шаралар кешені;
33) ұрыс қимылдары - әскери бөлімдердің, құрамалар мен бөлімшелердің тиісті әскери басқару органдарының басқаруымен жауынгерлік міндеттерді орындау кезіндегі ұйымдасқан іс-қимылдары.";
2) 19-баптың екінші бөлігіндегі және 29-баптың 2-тармағындағы "Қазақстан Республикасының төтенше жағдайлар жөніндегі орталық атқарушы органының" деген сөздер "төтенше жағдайлар саласындағы уәкілетті органның" деген сөздермен ауыстырылсын.
15. "Әскери полиция органдары туралы" 2005 жылғы 21 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2005 ж., N 5, 4-құжат; 2007 ж., N 9, 67-құжат; N 10, 69-құжат):
1) 7-баптың бірінші бөлігіндегі "Қазақстан Республикасының төтенше жағдайлар саласындағы орталық атқарушы органының" деген сөздер "төтенше жағдайлар саласындағы уәкілетті органның" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 8-баптың 10) тармақшасындағы "меншік нысандарына қарамастан" деген сөздер және 11) тармақшасындағы "меншік нысанына қарамастан" деген сөздер алып тасталсын;
3) 13-бапта:
1-тармақтағы ", жұмысшылармен және қызметшілермен" деген сөздер "және азаматтық персоналмен" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақта:
"жұмысшылары мен қызметшілерін" деген сөздер "азаматтық персоналын" деген сөздермен ауыстырылсын;
"еңбек заңнамасымен" деген сөздерден кейін "және Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет туралы заңнамасымен" деген сөздермен толықтырылсын.
16. "Әскери міндеттілік және әскери қызмет туралы" 2005 жылғы 8 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2005 ж., N 14, 60-құжат; 2007 ж., N 9, 67-құжат; N 20, 152-құжат):
1) 4-баптың 4-тармағындағы "өртке қарсы" деген сөздер "мемлекеттік өртке қарсы" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 11-баптың 4-тармағындағы "Қазақстан Республикасының төтенше жағдайлар жөніндегі орталық атқарушы органы" деген сөздер "Төтенше жағдайлар саласындағы уәкілетті орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 16-баптың 4-тармағындағы "өртке қарсы" деген сөздер "мемлекеттік өртке қарсы" деген сөздермен ауыстырылсын.
17. "Міндетті экологиялық сақтандыру туралы" 2005 жылғы 13 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2005 ж., N 23, 90-құжат):
11-баптың 2-тармағының 5) тармақшасындағы "өртке қарсы" деген сөздер "мемлекеттік өртке қарсы" деген сөздермен ауыстырылсын.

Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан                       Н. Назарбаев

2-бап. Осы Заң алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті                                        Н. Назарбаев