О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам ответственности военнослужащих
Закон Республики Казахстан от 10 июля 2009 года № 177-IV
Статья 1 . Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Уголовный кодекс Республики Казахстан от 16 июля 1997 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 15-16, ст. 211; 1998 г., № 16, ст. 219; № 17-18, ст. 225; 1999 г., № 20, ст. 721; № 21, ст. 774; 2000 г., № 6, ст. 141; 2001 г., № 8, ст. 53, 54; 2002 г., № 4, ст. 32, 33; № 10, ст. 106; № 17, ст. 155; № 23-24, ст. 192; 2003 г., № 15, ст. 137; № 18, ст. 142; 2004 г., № 5, ст. 22; № 17, ст. 97; № 23, ст. 139; 2005 г., № 13, ст. 53; № 14, ст. 58; № 21-22, ст. 87; 2006 г., № 2, ст. 19; № 3, ст. 22; № 5-6, ст. 31; № 8, ст. 45; № 12, ст. 72; № 15, ст. 92; 2007 г., № 1, ст. 2; № 4, ст. 33; № 5-6, ст. 40; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 17, ст. 140; 2008 г., № 12, ст. 48; № 13-14, ст. 58; № 17-18, ст. 72; № 23, ст.14; № 24 , ст. 126; 2009 г., № 6-7, ст. 32):
1) пункт з) части первой статьи 39 исключить;
2) в части четвертой статьи 41 слова ", содержанию в дисциплинарной воинской части" исключить;
3) статью 47 исключить;
4) в статье 61 :
пункт а) части первой изложить в следующей редакции:
"а) один день ареста;";
в части второй слова "содержанием в дисциплинарной воинской части," исключить;
5) в частях первой и третьей статьи 62 слова ", содержания в дисциплинарной воинской части" исключить;
6) в части первой статьи 63 слова "или содержания в дисциплинарной воинской части" исключить;
7) в части первой статьи 70 слова ", содержание в дисциплинарной воинской части" исключить;
8) в части четвертой статьи 73 слова "либо содержанию в дисциплинарной воинской части" исключить;
9) в пункте б) части третьей статьи 77 слова "содержания в дисциплинарной воинской части," исключить;
10) в статье 367 :
в абзаце втором части первой слова "содержанием в дисциплинарной воинской части" заменить словами "лишением свободы";
в абзаце втором части четвертой слова "содержанием в дисциплинарной воинской части" заменить словами "лишением свободы";
11) в абзаце втором части первой статьи 368 слова "либо содержанием в дисциплинарной воинской части на срок до двух лет," исключить;

Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне әскери қызметшілердің жауапкершілігі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 10 шілдедегі N 177-IV Заңы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 1997 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 15-16, 211-құжат; 1998 ж., N 16, 219-құжат; N 17-18, 225-құжат; 1999 ж., N 20, 721-құжат; N 21, 774-құжат; 2000 ж., N 6, 141-құжат; 2001 ж., N 8, 53, 54-құжаттар; 2002 ж., N 4, 32, 33-құжаттар; N 10, 106-құжат; N 17, 155-құжат; N 23-24, 192-құжат; 2003 ж., N 15, 137-құжат; N 18, 142-құжат; 2004 ж., N 5, 22-құжат; N 17, 97-құжат; N 23, 139-құжат; 2005 ж., N 13, 53-құжат; N 14, 58-құжат; N 21-22, 87-құжат; 2006 ж., N 2, 19-құжат; N 3, 22-құжат; N 5-6, 31-құжат; N 8, 45-құжат; N 12, 72-құжат; N 15, 92-құжат; 2007 ж., N 1, 2-құжат; N 4, 33-құжат; N 5-6, 40-құжат; N 9, 67-құжат; N 10, 69-құжат; N 17, 140-құжат; 2008 ж., N 12, 48-құжат; N 13-14, 58-құжат; N 17-18, 72-құжат; N 23, 14-құжат; N 24, 126-құжат; 2009 ж., N 6-7, 32-құжат):
1) 39-баптың бірінші бөлігінің з) тармағы алып тасталсын;
2) 41-баптың төртінші бөлігіндегі ", тәртіптік әскери бөлімде ұстауға" деген сөздер алып тасталсын;
3) 47-бап алып тасталсын;
4) 61-бапта :
бірінші бөліктің а) тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"а) қамаудың бір күні;";
екінші бөлігіндегі "тәртіптік әскери бөлімде ұстаумен," деген сөздер алып тасталсын;
5) 62-баптың бірінші және үшінші бөліктеріндегі ", тәртіптік әскери бөлімде ұстаудың", ", тәртіптік әскери бөлімде ұстау" деген сөздер алып тасталсын;
6) 63-баптың бірінші бөлігіндегі "немесе тәртіптік әскери бөлімде ұстау" деген сөздер алып тасталсын;
7) 70-баптың бірінші бөлігіндегі ", тәртіптік әскери бөлімде ұстау" деген сөздер алып тасталсын;
8) 73-баптың төртінші бөлігіндегі "не тәртіптік әскери бөлімде ұстауға" деген сөздер алып тасталсын;
9) 77-баптың үшінші бөлігінің б) тармағындағы "тәртіптік әскери бөлімде ұсталу," деген сөздер алып тасталсын;
10) 367-бапта :
бірінші бөлігінің екінші абзацындағы "тәртіптік әскери бөлімде ұстауға" деген сөздер "бас бостандығынан айыруға" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртінші бөлігінің екінші абзацындағы "тәртіптік әскери бөлімде ұстауға" деген сөздер "бас бостандығынан айыруға" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) 368-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы "не екі жылға дейінгі мерзімге тәртіптік әскери бөлімде ұстауға," деген сөздер алып тасталсын;

12) в абзаце втором части первой статьи 369 слова "либо содержанием в дисциплинарной воинской части на срок до двух лет" заменить словами "либо арестом на срок до шести месяцев";
13) в абзаце втором части первой статьи 370 слова ", либо содержанием в дисциплинарной воинской части на срок до двух лет" исключить;
14) в статье 371 :
часть первую исключить;
в абзаце втором части второй слова "содержанием в дисциплинарной воинской части" заменить словами "лишением свободы";
15) статью 372 изложить в следующей редакции:
"Статья 372. Самовольное оставление части или места службы
1. Самовольное оставление части или места службы, а равно неявка в срок без уважительных причин на службу, совершенные в мирное время, если самовольное отсутствие продолжалось свыше одного месяца, -
наказываются лишением свободы на срок до трех лет.
2. Деяния, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные в военное время, если самовольное отсутствие продолжалось свыше одних суток,
наказываются лишением свободы на срок от пяти до десяти лет.
3. Самовольное оставление части или места службы в боевой обстановке независимо от продолжительности -
наказывается лишением свободы на срок от трех до пятнадцати лет.";
16) абзац второй части первой статьи 374 изложить в следующей редакции:
"наказывается штрафом от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей или ограничением по воинской службе на срок до одного года, либо арестом на срок от трех до шести месяцев, либо лишением свободы на срок до двух лет.";
17) в абзаце втором части первой статей 375 , 376 , 377 , 378 слова ", либо содержанием в дисциплинарной воинской части на срок до двух лет" исключить;
18) статью 379 изложить в следующей редакции:
"Статья 379. Нарушение правил несения службы по охране
общественного порядка и обеспечению общественной
безопасности
Нарушение лицом, входящим в состав войскового наряда по охране общественного порядка и обеспечению общественной безопасности, правил несения службы, если это деяние повлекло тяжкие последствия, -
наказывается лишением свободы на срок до пяти лет.";
19) в абзаце втором части первой статьи 382 слова "либо содержанием в дисциплинарной воинской части на срок до двух лет" заменить словами "либо арестом на срок до шести месяцев";
20) в абзаце втором части первой статьи 387 слова ", либо содержанием в дисциплинарной воинской части на срок до двух лет" исключить;

12) 369-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы "не екі жылға дейінгі мерзімге әскери тәртіптік бөлімде ұстауға" деген сөздер "не алты айға дейінгі мерзімге қамауға алуға" деген сөздермен ауыстырылсын;
13) 370-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы ", не екі жылға дейінгі мерзімге тәртіптік әскери бөлімде ұстауға" деген сөздер алып тасталсын;
14) 371-бапта :
бірінші бөлік алып тасталсын;
екінші бөлігінің екінші абзацындағы "не бес жылға дейінгі мерзімге тәртіптік әскери бөлімде ұстауға" деген сөздер "не бір жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға" деген сөздермен ауыстырылсын;
15) 372-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"372-бап. Бөлімді немесе қызмет орнын өз бетімен тастап кету
1. Бейбіт уақытта жасалған, бөлімді немесе қызмет орнын өз бетімен тастап кету, сол сияқты қызметке дәлелсіз себептермен мерзімінде келмеу, егер өз бетімен тастап кетушілік бір айдан ұзаққа созылса, -
үш жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, соғыс уақытында жасалған әрекеттер, егер өз бетімен тастап кетушілік бір тәуліктен ұзаққа созылса, -
бес жылдан он жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
3. Ұзақтығына қарамастан, ұрыс жағдайында бөлімді немесе қызмет орнын өз бетімен тастап кету, -
үш жылдан он бес жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.";
16) 374-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"айлық есептік көрсеткіштің елуден жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға немесе бір жылға дейінгі мерзімге әскери қызметі бойынша шектеуге не үш айдан алты айға дейінгі мерзімге қамауға алуға не екі жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.";
17) 375 , 376 , 377 , 378-баптардың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы ", не екі жылға дейінгі мерзімге тәртіптік әскери бөлімде ұстауға" деген сөздер алып тасталсын;
18) 379-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"379-бап. Қоғамдық тәртіпті қорғау және қоғамдық қауіпсіздікті
қамтамасыз ету бойынша қызмет атқарудың ережелерін
бұзу
Қоғамдық тәртіпті қорғау және қоғамдық қауіпсіздікті қамтамасыз ету бойынша әскери нарядтың құрамына кіретін адамның қызмет атқарудың ережелерін бұзуы, егер бұл әрекет ауыр зардаптарға әкеп соқса, -
бес жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.";
19) 382-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы "не екі жылға дейінгі мерзімге тәртіптік әскери бөлімде ұстауға" деген сөздер "не алты айға дейінгі мерзімге қамауға алуға" деген сөздермен ауыстырылсын;
20) 387-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы ", не екі жылға дейінгі мерзімге тәртіптік әскери бөлімде ұстауға" деген сөздер алып тасталсын;

21) в абзаце втором статьи 388 слова ", либо содержанием в дисциплинарной воинской части на срок до одного года" исключить;
22) в абзаце втором статьи 389 слова "либо содержанием в дисциплинарной воинской части на срок до двух лет," исключить;
23) в абзаце втором части первой статей 390 и 391 слова "либо содержанием в дисциплинарной воинской части на срок до двух лет," исключить.
2. В Уголовно-процессуальный кодекс Республики Казахстан от 13 декабря 1997 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 23, ст. 335; 1998 г., № 23, ст. 416; 2000 г., № 3-4, ст. 66; № 6, ст. 141; 2001 г., № 8, ст. 53; № 15-16, ст. 239; № 17-18, ст. 245; № 21-22, ст. 281; 2002 г., № 4, ст. 32, 33; № 17, ст. 155; № 23-24, ст. 192; 2003 г., № 18, ст. 142; 2004 г., № 5, ст. 22; № 23, ст. 139; № 24, ст. 153, 154, 156; 2005 г., № 13, ст. 53; № 21-22, ст. 87; № 24, ст. 123; 2006 г., № 2, ст. 19; № 5-6, ст. 31; № 12, ст. 72; 2007 г., № 1, ст. 2; № 5-6, ст. 40; № 10, ст. 69; № 13, ст. 99; 2008 г., № 12, ст. 48; № 15-16, ст. 62, 63; № 23, ст. 114; 2009 г., № 6-7, ст. 32):
1) в части первой статьи 192 слова "372 (частями пятой и шестой)" заменить словами "372 (частями второй и третьей)";
2) в части пятой статьи 285 :
слова "372 (частями первой, второй, третьей и четвертой)" заменить словами "372 (частью первой)";
слова "379 (частями первой и второй)" заменить цифрами "379".
3. В Уголовно-исполнительный кодекс Республики Казахстан от 13 декабря 1997 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 24, ст. 337; 2000 г., № 6, ст. 141; № 8, ст. 189; № 18, ст. 339; 2001 г., № 8, ст. 53; № 17-18, ст. 245; № 24, ст. 338; 2002 г., № 23-24, ст. 192; 2004 г., № 5, ст. 22; № 23, ст. 139, 142; № 24, ст. 154; 2005 г., № 13, ст. 53; 2006 г., № 11, ст. 55; 2007 г., № 2, ст. 18; № 5-6, ст. 40; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 17, ст. 140; № 20, ст. 152; 2008 г., № 23, ст. 114):
1) в пунктах 2 и 3 статьи 13 слова "содержанию в дисциплинарной воинской части," исключить;
2) в статье 14 :
в пункте 2 слова "или дисциплинарной воинской частью" исключить;
в пункте 7 слова "содержание в дисциплинарной воинской части - специально предназначенными для этого дисциплинарными воинскими частями;" исключить;
3) в пункте 3 статьи 18 слова "содержания в дисциплинарной воинской части," исключить;

21) 388-баптың екінші абзацындағы ", не бір жылға дейінгі мерзімге тәртіптік әскери бөлімде ұстауға" деген сөздер алып тасталсын;
22) 389-баптың екінші абзацындағы "не екі жылға дейінгі мерзімге тәртіптік әскери бөлімде ұстауға," деген сөздер алып тасталсын;
23) 390 және 391-баптардың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы "не екі жылға дейінгі мерзімге тәртіптік әскери бөлімде ұстауға," деген сөздер алып тасталсын.
2. 1997 жылғы 13 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Қылмыстық іс жүргізу кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 23, 335-құжат; 1998 ж., N 23, 416-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; N 6, 141-құжат; 2001 ж., N 8, 53-құжат; N 15-16, 239-құжат; N 17-18, 245-құжат; N 21-22, 281-құжат; 2002 ж., N 4, 32, 33-құжаттар; N 17, 155-құжат; N 23-24, 192-құжат; 2003 ж., N 18, 142-құжат; 2004 ж., N 5, 22-құжат; N 23, 139-құжат; N 24, 153, 154, 156-құжаттар; 2005 ж., N 13, 53-құжат; N 21-22, 87-құжат; N 24, 123-құжат; 2006 ж., N 2, 19-құжат; N 5-6, 31-құжат; N 12, 72-құжат; 2007 ж., N 1, 2-құжат; N 5-6, 40-құжат; N 10, 69-құжат; N 13, 99-құжат; 2008 ж., N 12, 48-құжат; N 15-16, 62, 63-құжаттар; N 23, 114-құжат; 2009 ж., N 6-7, 32-құжат):
1) 192-баптың бірінші бөлігіндегі "372-бабында (бесінші және алтыншы бөліктерінде)," деген сөздер "372-бабында (екінші және үшінші бөліктерінде)," деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 285-баптың бесінші бөлігінде:
"372 (бірінші, екінші, үшінші және төртінші бөліктерінде)," деген сөздер "372 (бірінші бөлігінде)," деген сөздермен ауыстырылсын;
"379 (бірінші және екінші бөліктерінде)" деген сөздер "379" деген цифрлармен ауыстырылсын.
3. 1997 жылғы 13 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Қылмыстық-атқару кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 24, 337-құжат; 2000 ж., N 6, 141-құжат; N 8, 189-құжат; N 18, 339-құжат; 2001 ж., N 8, 53-құжат; N 17-18, 245-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 23-24, 192-құжат; 2004 ж., N 5, 22-құжат; N 23, 139, 142-құжаттар; N 24, 154-құжат; 2005 ж., N 13, 53-құжат; 2006 ж., N 11, 55-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат; N 5-6, 40-құжат; N 9, 67-құжат; N 10, 69-құжат; N 17, 140-құжат; N 20, 152-құжат; 2008 ж., N 23, 114-құжат):
1) 13-баптың 2 және 3-тармақтарындағы "тәртіптік әскери бөлімде ұстауға," деген сөздер алып тасталсын;
2) 14-бапта :
2-тармағындағы "немесе тәртіптік әскери бөлім" деген сөздер алып тасталсын;
7-тармағындағы "тәртіптік әскери бөлімде ұстауды - осы үшін арнайы арналған тәртіптік әскери бөлімдер;" деген сөздер алып тасталсын;
3) 18-баптың 3-тармағындағы "тәртіптік әскери бөлімде ұстауды," деген сөздер алып тасталсын;

4) в пункте 2 статьи 24 слова "или содержания в дисциплинарной воинской части" исключить;
5) в пункте 2 статьи 27 слова "или содержанию в дисциплинарной воинской части" исключить;
6) в заголовке раздела 5 слова "и содержания в дисциплинарной воинской части" исключить;
7) главу 20 исключить;
8) в пункте 1 статьи 173 слова "и содержания в дисциплинарной воинской части" исключить;
9) в пункте 1 статьи 174 слова "либо содержание в дисциплинарной воинской части" исключить.
4. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 5-6, ст. 24; № 17-18, ст. 241; № 21-22, ст. 281; 2002 г., № 4, ст. 33; № 17, ст. 155; 2003 г., № 1-2, ст. 3; № 4, ст. 25; № 5, ст. 30; № 11, ст. 56, 64, 68; № 14, ст. 109; № 15, ст. 122, 139; № 18, ст. 142; № 21-22, ст. 160; № 23, ст. 171; 2004 г., № 6, ст. 42; № 10, ст. 55; № 15, ст. 86; № 17, ст. 97; № 23, ст. 139, 140; № 24, ст. 153; 2005 г., № 5, ст. 5; № 7-8, ст. 19; № 9, ст. 26; № 13, ст. 53; № 14, ст. 58; № 17-18, ст. 72; № 21-22, ст. 86, 87; № 23, ст. 104; 2006 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 19, 20; № 3, ст. 22; № 5-6, ст. 31; № 8, ст. 45; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; № 12, ст. 72, 77; № 13, ст. 85, 86; № 15, ст. 92, 95; № 16, ст. 98, 102; № 23, ст. 141; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 16, 18; № 3, ст. 20, 23; № 4, ст. 28, 33; № 5-6, ст. 40; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 12, ст. 88; № 13, ст. 99; № 15, ст. 106; № 16, ст. 131; № 17, ст. 136, 139, 140; № 18, ст. 143, 144; № 19, ст. 146, 147; № 20, ст. 152; № 24, ст. 180; 2008 г., № 6-7, ст. 27; № 12, ст. 48, 51; № 13-14, ст. 54, 57, 58; № 15-16, ст. 62; № 20, ст. 88; № 21, ст. 97; № 23, ст. 114; № 24, ст. 126, 128, 129; 2009 г., № 2-3, ст. 7, 21; Закон Республики Казахстан от 4 мая 2009 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам товарных бирж", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 8 мая 2009 г. и "Казахстанская правда" 9 мая 2009 г.; Закон Республики Казахстан от 4 мая 2009 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам игорного бизнеса", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 8 мая 2009 г. и "Казахстанская правда" 9 мая 2009 г.):

4) 24-баптың 2-тармағындағы "немесе тәртіптік әскери бөлімде ұстау" деген сөздер алып тасталсын;
5) 27-баптың 2-тармағындағы "немесе тәртіптік әскери бөлімде ұстауға" деген сөздер алып тасталсын;
6) 5-бөлімнің тақырыбындағы "және тәртіптік әскери бөлімде ұстау" деген сөздер алып тасталсын;
7) 20-тарау алып тасталсын;
8) 173-баптың 1-тармағындағы "және тәртіптік әскери бөлімде ұстау" деген сөздер алып тасталсын;
9) 174-баптың 1-тармағындағы "не тәртіптік әскери бөлімде ұстауды" деген сөздер алып тасталсын.
4. 2001 жылғы 30 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., N 5-6, 24-құжат; N 17-18, 241-құжат; N 21-22, 281-құжат; 2002 ж., N 4, 33-құжат; N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 1-2, 3-құжат; N 4, 25-құжат; N 5, 30-құжат; N 11, 56, 64, 68-құжаттар; N 14, 109-құжат; N 15, 122, 139-құжаттар; N 18, 142-құжат; N 21-22, 160-құжат; N 23, 171-құжат; 2004 ж., N 6, 42-құжат; N 10, 55-құжат; N 15, 86-құжат; N 17, 97-құжат; N 23, 139, 140-құжаттар; N 24, 153-құжат; 2005 ж., N 5, 5-құжат; N 7-8, 19-құжат; N 9, 26-құжат; N 13, 53-құжат; N 14, 58-құжат; N 17-18, 72-құжат; N 21-22, 86, 87-құжаттар; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 2, 19, 20-құжаттар; N 3, 22-құжат; N 5-6, 31-құжат; N 8, 45-құжат; N 10, 52-құжат; N 11, 55-құжат; N 12, 72, 77-құжаттар; N 13, 85, 86-құжаттар; N 15, 92, 95-құжаттар; N 16, 98, 102-құжаттар; N 23, 141-құжат; 2007 ж., N 1, 4-құжат; N 2, 16, 18-құжаттар; N 3, 20, 23-құжаттар; N 4, 28, 33-құжаттар; N 5-6, 40-құжат; N 9, 67-құжат; N 10, 69-құжат; N 12, 88-құжат; N 13, 99-құжат; N 15, 106-құжат; N 16, 131-құжат; N 17, 136, 139, 140-құжаттар; N 18, 143, 144-құжаттар; N 19, 146, 147-құжаттар; N 20, 152-құжат; N 24, 180-құжат; 2008 ж., N 6-7, 27-құжат; N 12, 48, 51-құжаттар; N 13-14, 54, 57, 58-құжаттар; N 15-16, 62-құжат; N 20, 88-құжат; N 21, 97-құжат; N 23, 114-құжат; N 24, 126, 128, 129-құжаттар; 2009 ж., N 2-3, 7, 21-құжаттар; 2009 жылғы 8 мамырда "Егемен Қазақстан" және 2009 жылғы 9 мамырда "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне тауар биржалары мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2009 жылғы 4 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы ; 2009 жылғы 8 мамырда "Егемен Қазақстан" және 2009 жылғы 9 мамырда "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ойын бизнесі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2009 жылғы 4 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы ):

1) в статье 35 :
в предложении первом части первой:
слова "на военных сборах граждане" заменить словами "на воинских сборах военнообязанные";
дополнить словами ", за исключением случаев, предусмотренных статьями 512-1 - 512-4 настоящего Кодекса";
в части второй:
предложение первое после слов "вне места службы," дополнить словами "законодательства о бухгалтерском учете и финансовой отчетности, бюджетного и";
в предложении втором слова ", а к военнослужащим, проходящим воинскую службу по призыву, курсантам (слушателям) военных и специальных учебных заведений - также и в виде штрафа" исключить;
дополнить частью 2-1 следующего содержания:
"2-1. К военнослужащим, проходящим срочную воинскую службу, и курсантам военных и специальных учебных заведений не может быть применено административное взыскание в виде административного штрафа.";
2) в части второй статьи 509 слово "военных" заменить словом "воинских";
3) дополнить статьями 512-1, 512-2, 512-3, 512-4 следующего содержания:
"Статья 512-1. Оскорбление военнослужащего
1. Оскорбление одним военнослужащим другого при отсутствии между ними отношений подчиненности во время исполнения или в связи с исполнением обязанностей воинской службы -
влечет штраф в размере от десяти до двадцати пяти месячных расчетных показателей или административный арест до десяти суток.
2. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф в размере от двадцати пяти до пятидесяти месячных расчетных показателей либо административный арест до пятнадцати суток.
Статья 512-2. Самовольное оставление части или места службы
1. Самовольное оставление части или места службы, а равно неявка в срок без уважительных причин на службу при увольнении из части, назначении, переводе, из командировки, отпуска или лечебного учреждения продолжительностью свыше пяти суток, но не более десяти суток, совершенные военнослужащим, проходящим воинскую службу по призыву или по контракту, в мирное время, -
влекут штраф в размере от десяти до двадцати пяти месячных расчетных показателей или административный арест на срок до десяти суток.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, продолжительностью свыше десяти суток, но не более одного месяца, -
влекут штраф в размере от двадцати пяти до пятидесяти месячных расчетных показателей или административный арест на срок до пятнадцати суток.

1) 35-бапта :
бірінші бөліктің бірінші сөйлемінде:
"әскери жиында жүрген азаматтар" деген сөздер "әскери жиында жүрген әскери міндеттілер, осы Кодекстің 512-1 - 512-4-баптарында көзделген жағдайларды қоспағанда," деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөлігінде:
бірінші сөйлеміндегі "санитариялық заңдарды" деген сөздер "санитариялық заңнаманы" деген сөздермен ауыстырылып, осы сөйлем "қызмет орындарынан тыс кеден ережелерін," деген сөздерден кейін "бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнаманы, бюджет және салық заңнамасын," деген сөздермен толықтырылсын;
екінші сөйлеміндегі ", ал шақыру бойынша әскери қызметін өтеп жүрген әскери қызметшілерге, әскери және арнаулы оқу орындарының курсанттарына (тыңдаушыларына) айыппұл түрінде де" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 2-1-бөлікпен толықтырылсын:
"2-1. Мерзімді әскери қызметін өткеріп жүрген әскери қызметшілерге, әскери және арнаулы оқу орындарының курсанттарына әкімшілік айыппұл түріндегі әкімшілік жаза қолдануға болмайды.";
2) Мемлекеттік тілде мәтіні өзгермейді.
3) мынадай мазмұндағы 512-1, 512-2, 512-3, 512-4-баптармен толықтырылсын:
"512-1-бап. Әскери қызметшіні қорлау
1. Әскери қызмет міндеттерін орындау уақытында немесе орындауға байланысты олардың арасында бағыныстылық қатынастар болмаған кезде бір әскери қызметшінің екінші әскери қызметшіні қорлауы, -
айлық есептік көрсеткіштің оннан жиырма беске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға немесе он тәулікке дейін әкімшілік қамауға алуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекет, -
айлық есептік көрсеткіштің жиырма бестен елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға не он бес тәулікке дейін әкімшілік қамауға алуға әкеп соғады.
512-2-бап. Бөлімді немесе қызмет орнын өз бетімен тастап кету
1. Бейбіт уақытта, әскерге шақыру немесе келісімшарт бойынша әскери қызметін өткеріп жүрген әскери қызметші жасаған, бес тәуліктен артық, бірақ он тәуліктен аспайтын уақытқа бөлімді немесе қызмет орнын өз бетімен тастап кету, сол сияқты бөлімнен босатылу, тағайындау, ауыстыру кезінде, іссапардан, демалыстан немесе емдеу мекемелерінен қызметке дәлелсіз себептермен мерзімінде келмеу, -
айлық есептік көрсеткіштің оннан жиырма беске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға немесе он тәулікке дейінгі мерзімге әкімшілік қамауға алуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, он тәуліктен артық, бірақ бір айдан аспайтын уақыттағы әрекеттер, -
айлық есептік көрсеткіштің жиырма бестен елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға немесе он бес тәулікке дейінгі мерзімге әкімшілік қамауға алуға әкеп соғады.

Статья 512-3. Нарушение правил несения службы по охране
общественного порядка и обеспечению общественной
безопасности
Нарушение лицом, входящим в состав войскового наряда по охране общественного порядка и обеспечению общественной безопасности, правил несения службы, если это действие не содержит признаков уголовно наказуемого деяния, -
влечет штраф в размере от пяти до десяти месячных расчетных показателей либо административный арест до пяти суток.
Статья 512-4. Неповиновение или иное неисполнение приказа
Неповиновение, то есть открытый отказ от исполнения приказа начальника, а равно иное умышленное неисполнение подчиненным приказа начальника, отданного в установленном порядке, не причинившее существенный вред интересам службы, -
влекут административный арест на срок до пятнадцати суток.";
4) часть первую статьи 541 после цифр "501," дополнить цифрами "512-1 - 512-4,";
5) подпункт 1) части первой статьи 636 дополнить абзацем шестым следующего содержания:
"органов военной полиции (статьи 512-1 - 512-4);";
6) в статье 727 :
часть первую после слов "органами внутренних дел" дополнить словами "и органами военной полиции";
часть вторую дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"Военнослужащие отбывают административный арест на гауптвахтах.".
5. В Закон Республики Казахстан от 5 июля 2000 года "О государственной защите лиц, участвующих в уголовном процессе" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2000 г., № 10, ст. 241; 2004 г., № 23, ст. 142; 2009 г., № 6-7, ст. 32):
в статье 21-2 слова ", лишения свободы либо содержания в дисциплинарной воинской части" заменить словами "либо лишения свободы".
6. В Закон Республики Казахстан от 21 февраля 2005 года "Об органах военной полиции" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2005 г., № 5, ст. 4; 2007 г., № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; 2008 г., № 6-7, ст. 27):
1) подпункт 7) статьи 5 после слов "на гауптвахте" дополнить словами ", а также исполнение административного взыскания в виде административного ареста";
2) в подпункте 20) статьи 8 слова "дисциплинарного взыскания в виде ареста с содержанием на гауптвахте" заменить словами "административного ареста".
Статья 2 . Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан                       Н. Назарбаев

512-3-бап. Қоғамдық тәртіпті қорғау және қоғамдық қауіпсіздікті
қамтамасыз ету бойынша қызмет атқару ережелерін бұзу
Қоғамдық тәртіпті қорғау және қоғамдық қауіпсіздікті қамтамасыз ету бойынша әскери нарядтың құрамына кіретін адамның қызмет атқару ережелерін бұзуы, егер бұл іс-әрекетте қылмыстық жазаланатын әрекет белгілері болмаса, -
айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға не бес тәулікке дейін әкімшілік қамауға алуға әкеп соғады.
512-4-бап. Бағынбау немесе бұйрықты өзгедей орындамау
Бағынбау, яғни бастықтың бұйрығын орындаудан ашықтан-ашық бас тарту, сол сияқты қызмет мүддесіне елеулі зиян келтірмеген, бастықтың белгіленген тәртіппен берген бұйрығын бағыныштының өзгедей қасақана орындамауы, -
он бес тәулікке дейінгі мерзімге әкімшілік қамауға алуға әкеп соғады.";
4) 541-баптың бірінші бөлігі "501," деген цифрлардан кейін "512-1 - 512-4," деген цифрлармен толықтырылсын;
5) 636-баптың бірінші бөлігінің 1) тармақшасында:
мынадай мазмұндағы алтыншы абзацпен толықтырылсын:
"әскери полиция органдарының (512-1 - 512-4-баптар);
елу үшінші абзацындағы "(147-бап)" деген сөздерден кейін "уәкілетті лауазымды адамдарының құқығы бар" деген сөздермен толықтырылсын;";
6) 727-бапта :
бірінші бөлік "ішкі істер органдары" деген сөздерден кейін "және әскери полиция органдары" деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөлік мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"Әскери қызметшілер әкімшілік қамауды гауптвахталарда өтейді.".
5. "Қылмыстық процеске қатысушы адамдарды мемлекеттік қорғау
туралы" 2000 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2000 ж., N 10, 241-құжат; 2004 ж., N 23, 142-құжат; 2009 ж., N 6-7, 32-құжат):
21-2-баптағы ", бас бостандығынан айыру не тәртіптік әскери бөлімде ұстау" деген сөздер "не бас бостандығынан айыру" деген сөздермен ауыстырылсын.
6. "Әскери полиция органдары туралы" 2005 жылғы 21 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2005 ж., N 5, 4-құжат; 2007 ж., N 9, 67-құжат; N 10, 69-құжат; 2008 ж., N 6-7, 27-құжат):
1) 5-баптың 7) тармақшасы "гауптвахтаға жабу арқылы ұстауды орындау" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ әкімшілік қамауға алу түріндегі әкімшілік жазаны орындау" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 8-баптың 20) тармақшасындағы "гауптвахтада ұстау арқылы қамау түріндегі тәртіптік жаза" деген сөздер "әкімшілік қамауға алуды" деген сөздермен ауыстырылсын.
2-бап. Осы Заң алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті                                        Н. Назарбаев