О ратификации Соглашения о порядке перемещения физическими лицами товаров для личного пользования через таможенную границу таможенного союза и совершения таможенных операций, связанных с их выпуском
Закон Республики Казахстан от 30 июня 2010 года № 314-IV.
Ратифицировать Соглашение о порядке перемещения физическими лицами товаров для личного пользования через таможенную границу таможенного союза и совершения таможенных операций, связанных с их выпуском, совершенное в Санкт-Петербурге 18 июня 2010 года.
Президент
Республики Казахстан
Н. Назарбаев
Примечание РЦПИ!
Соглашение прекращает действие с даты вступления в силу соответствующего решения Евразийской экономической комиссии согласно статье 444 и пункту 2 статьи 448 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза, ратифицированного Законом РК от 13.12.2017 № 115-VI (порядок введения в действие см. ст. 2).
СОГЛАШЕНИЕ
о порядке перемещения физическими лицами товаров для личного
пользования через таможенную границу таможенного союза и
совершения таможенных операций, связанных с их выпуском (Вступило в силу 3 июня 2011 года - Бюллетень международных договоров 2012 г., № 4, ст. 48)
Республика Беларусь, Республика Казахстан и Российская Федерация, именуемые в дальнейшем Сторонами,
основываясь на положениях Договора о создании единой таможенной территории и формировании таможенного союза от 6 октября 2007 года и Договора о Таможенном кодексе таможенного союза от 27 ноября 2009 года,
руководствуясь общепризнанными принципами и нормами международного права,
согласились о нижеследующем:
I. Общие положения
Статья 1 Порядок перемещения физическими лицами товаров для личного пользования
1. Настоящим Соглашением определяется порядок перемещения физическими лицами через таможенную границу таможенного союза (далее - таможенная граница) товаров для личного пользования, в том числе транспортных средств, и совершения таможенных операций, связанных с их выпуском.
Порядок перемещения физическими лицами товаров для личного пользования через таможенную границу определяет:
критерии отнесения товаров к товарам для личного пользования;
стоимостные, количественные и весовые нормы перемещения товаров для личного пользования с освобождением от уплаты таможенных платежей;
случаи освобождения от уплаты таможенных платежей отдельных категорий товаров для личного пользования;
порядок применения таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования.
2. Правоотношения, возникающие в связи с перемещением физическими лицами товаров для личного пользования через таможенную границу, не урегулированные настоящим Соглашением, определяются таможенным законодательством таможенного союза и (или) законодательством государства-члена таможенного союза.

Жеке тұлғалардың жеке пайдалануға арналған тауарларды кеден одағының кедендік шекарасы арқылы өткізу және оларды шығаруға байланысты кедендік операцияларды жасау тәртібі туралы келісімді ратификациялау туралы
Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 30 маусымдағы № 314-IV Заңы.
2010 жылғы 18 маусымда Санкт-Петербургте жасалған Жеке тұлғалардың жеке пайдалануға арналған тауарларды кеден одағының кедендік шекарасы арқылы өткізу және оларды шығаруға байланысты кедендік операцияларды жасау тәртібі туралы келісім ратификациялансын.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Н. Назарбаев
РҚАО-ның ескертпесі!
Бұл Келісім Еуразиялық экономикалық Одақтың Кедендік кодексінің 444-бабына және 448-бабының 2-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссиясының тиісті шешімі күшіне енген күннен бастап қолданысын тоқтатады - ҚР 13.12.2017 № 115-VI Заңымен (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-баптан қараңыз).
Жеке тұлғалардың жеке пайдалануға арналған тауарларды кеден
одағының кедендік шекарасы арқылы өткізу және оларды шығаруға
байланысты кедендік операцияларды жасау тәртібі туралы
КЕЛІСІМ
Бұдан әрі Тараптар деп аталатын Беларусь Республикасы, Қазақстан Республикасы және Ресей Федерациясы,
2007 жылғы 6 қазандағы Бірыңғай кеден аумағын құру және кеден одағын қалыптастыру туралы шарттың және 2009 жылғы 27 қарашадағы Кеден одағының Кеден кодексі туралы шарттың ережелеріне негізге ала отырып,
халықаралық құқықтың жалпы жұрт таныған қағидаттары мен нормаларын басшылыққа ала отырып,
төмендегілер туралы келісті:
1. Жалпы ережелер
1-бап Жеке тұлғалардың жеке пайдалануға арналған тауарларды өткізу тәртібі
1. Осы Келісімде жеке тұлғалардың жеке пайдалануға арналған тауарларды, оның ішінде көлік құралдарын кеден одағының кедендік шекарасы (бұдан әрі - кедендік шекара) арқылы өткізу және оларды шығаруға байланысты кедендік операцияларды жасау тәртібі айқындалады.
Жеке тұлғалардың жеке пайдалануға арналған тауарларды кедендік шекарадан өткізу тәртібі:
тауарларды жеке пайдалануға арналған тауарларға жатқызу критерийлерін;
кедендік төлемдер төлеуден босатыла отырып, жеке пайдалануға арналған тауарларды өткізудің құндық, сандық және салмақтық нормаларын;
жеке пайдалануға арналған тауарлардың жекелеген санаттарын кедендік төлемдер төлеуден босату жағдайларын;
жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждарды, салықтарды қолдану тәртібін айқындайды.
2. Жеке тұлғалардың жеке пайдалануға арналған тауарларды кедендік шекара арқылы өткізуіне байланысты туындайтын, осы Келісімде реттелмеген құқықтық қатынастар кеден одағының кеден заңнамасында және (немесе) кеден одағына мүше мемлекеттің заңнамасында айқындалады.

3. Таможенным законодательством таможенного союза определяются:
порядок перемещения физическими лицами наличных денежных средств (денег) и (или) денежных инструментов через таможенную границу;
особенности перемещения через таможенную границу товаров для личного пользования, вывозимых с территории Калининградской области Российской Федерации и ввозимых на остальную часть таможенной территории таможенного союза, в том числе через территорию государства, не являющегося членом таможенного союза, а также вывозимых с остальной части таможенной территории таможенного союза и ввозимых на территорию Калининградской области Российской Федерации.
Статья 2 Термины, используемые в настоящем Соглашении
1. Для целей настоящего Соглашения используются следующие термины и их определения:
1) авто-, мототранспортные средства:
автомобили легковые и прочие моторные транспортные средства, предназначенные, главным образом, для перевозки людей, классифицируемые в товарной позиции 8703 единой Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности таможенного союза (далее - ТН ВЭД ТС), за исключением указанных в абзаце третьем настоящего подпункта, (далее - автомобили);
квадроциклы, снегоходы и иные легковые транспортные средства, классифицируемые в товарной позиции 8703 ТН ВЭД ТС, не предназначенные для движения по дорогам общего пользования;
мотоциклы, мопеды, мотороллеры, классифицируемые в товарной позиции 8711 ТН ВЭД ТС;
моторные транспортные средства для перевозки не более 12 человек, включая водителя, классифицируемые в товарной позиции 8702 ТН ВЭД ТС, моторные транспортные средства для перевозки грузов с полной массой до 5 тонн, классифицируемые в товарных позициях 8704 21 и 8704 31 ТН ВЭД ТС;
2) дата прибытия (переселения) физического лица на постоянное место жительства в государство-член таможенного союза - дата выдачи документа, подтверждающего получение статуса беженца, вынужденного переселенца, либо признание лица прибывшим (переселившимся) на постоянное место жительства в государство-член таможенного союза в соответствии с законодательством этого государства;
3) морепродукты - ракообразные, классифицируемые в товарной позиции 0306 ТН ВЭД ТС, за исключением лангустов, классифицируемых в товарной позиции 0306 21 000 0 ТН ВЭД ТС, омаров, классифицируемых в товарной позиции 0306 22 ТН ВЭД ТС, креветок, классифицируемых в товарной позиции 0306 23 ТН ВЭД ТС;
4) неделимый товар для личного пользования - товар для личного пользования, весом более 35 килограммов, состоящий из одной единицы или одного комплекта товара, в том числе перемещаемый в разобранном, несобранном, некомплектном или незавершенном виде, при условии, что товар обладает основным свойством собранного, комплектного или завершенного товара. Комплектность может определяться на основании сведений, представленных изготовителем, продавцом или отправителем товара на ярлыках, в паспортах изделий, гарантийных талонах, упаковочных листах, иных документах, а также исходя из общепринятого (традиционного) применения такого товара или комплекта, отвечающего их функциональному предназначению;

3. Кеден одағының кеден заңнамасында:
жеке тұлғалардың қолма-қол ақша қаражатын (ақшаны) және (немесе) ақша құралдарын кедендік шекара арқылы өткізу тәртібі;
Ресей Федерациясы Калининград облысының аумағынан әкетілетін және кеден одағының кедендік аумағының қалған бөлігіне, оның ішінде кеден одағының мүшесі болып табылмайтын мемлекеттің аумағы арқылы әкелінетін, сондай-ақ кеден одағының кедендік аумағының қалған бөлігінен әкетілетін және Ресей Федерациясы Калининград облысының аумағына әкелінетін жеке пайдалануға арналған тауарларды кедендік шекара арқылы өткізу ерекшеліктері айқындалады.
2-бап Осы Келісімде пайдаланылатын терминдер
1. Осы Келісімнің мақсаттары үшін мынадай терминдер мен олардың анықтамалары пайдаланылады:
1) авто-, мотокөлік құралдары:
Осы тармақшаның үшінші абзацында көрсетілгендерді қоспағанда, кеден одағының Сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай тауар номенклатурасының (бұдан әрі - КО СЭҚ ТН) 8703 тауар позициясында жіктелетін, негізінен адамдарды тасымалдауға арналған жеңіл автомобильдер және өзге де моторлы көлік құралдары (бұдан әрі - автомобильдер);
КО СЭҚ ТН 8703 тауар позициясында жіктелетін, ортақ пайдаланылатын жолдардағы қозғалысқа арналмаған квадроциклдер, қарда жүретін техникалар және өзге де жеңіл көлік құралдары;
КО СЭҚ ТН 8711 тауар позициясында жіктелетін мотоциклдер, мопедтер, мотороллерлер;
КО СЭҚ ТН 8702 тауар позициясында жіктелетін, жүргізушіні қоса алғанда, 12-ден аспайтын адамды тасымалдауға арналған моторлы көлік құралдары, КО СЭҚ ТН 8704 21 және 870431 тауар позицияларында жіктелетін, толық массасы 5 тоннаға дейінгі жүктерді тасымалдауға арналған моторлы көлік құралдары;
2) жеке тұлғаның кеден одағына мүше мемлекетке тұрақты тұруға келу (қоныс аудару) күні - осы мемлекеттің заңнамасына сәйкес босқын, мәжбүрлі қоныс аударушы мәртебесін алуды не кеден одағына мүше мемлекетке тұрақты тұруға келуші (қоныс аударушы) деп тануды растайтын құжаттарды беру күні;
3) теңіз өнімдері - КО СЭҚ ТН 0306 21 000 0 тауар позициясында жіктелетін қысқышсыз шаяндарды, КО СЭҚ ТН 0306 22 тауар позициясында жіктелетін омарларды, КО СЭҚ ТН 0306 23 тауар позициясында жіктелетін ас шаяндарды қоспағанда, КО СЭҚ ТН 0306 тауар позициясында жіктелетін шаян тектестер;
4) жеке пайдалануға арналған бөлінбейтін тауар - салмағы 35 килограмнан артық, тауардың бір бірлігінен немесе бір жинағынан тұратын, оның ішінде тауар жиналған, жинақталған немесе аяқталған тауардың негізгі қасиеті бар деген шартпен бөлшектелген, жиналмаған, жинақталмаған немесе аяқталмаған түрде өткізілетін жеке пайдалануға арналған тауар. Жинақталым тауарды дайындаушы, сатушы немесе жөнелтуші жапсырмаларда, бұйымдардың паспорттарында, кепілдік талондарында, орам қағаздарында, өзге де құжаттарда ұсынған мәліметтер негізінде, сондай-ақ осындай тауардың немесе өзінің функционалдық мақсатына сай келетін жинақталымның жалпыға бірдей (дәстүрлі) қолданылуын негізге ала отырып айқындалады.

5) система двойного коридора - упрощенная система таможенного контроля, позволяющая физическим лицам, следующим через таможенную границу, осуществлять самостоятельный выбор между "красным" коридором (с таможенным декларированием товаров для личного пользования в письменной форме) и "зеленым" коридором;
6) таможенные пошлины, налоги, взимаемые по единой ставке - общая сумма таможенных пошлин, налогов, исчисленная в отношении перемещаемых физическим лицом товаров для личного пользования, без разделения на составляющие таможенные пошлины, налоги;
7) товары, бывшие в употреблении - товары, имеющие видимые признаки носки, стирки, эксплуатации;
8) члены семьи - супруга и супруг, состоящие в зарегистрированном браке, родители, дети, усыновители, усыновленные, родные братья и сестры, дедушка (дед), бабушка (бабка), внуки и нетрудоспособные иждивенцы.
2. Иные термины, используемые в настоящем Соглашении, применяются в значениях, установленных таможенным законодательством таможенного союза и (или) законодательством государств-членов таможенного союза.
Статья 3 Критерии отнесения товаров, перемещаемых через таможенную границу, к товарам для личного пользования
1. Отнесение товаров, перемещаемых физическими лицами через таможенную границу, к товарам для личного пользования осуществляется таможенным органом с применением системы управления рисками исходя из:
заявления физического лица о перемещаемых товарах (в устной или письменной форме с использованием пассажирской таможенной декларации) в случаях, установленных настоящим Соглашением;
характера и количества товаров;
частоты пересечения физического лица и (или) перемещения им товаров через таможенную границу.
2. Товары, указанные в приложении 1 к настоящему Соглашению, независимо от критериев, указанных в пункте 1 настоящей статьи, не относятся к товарам для личного пользования.
3. К товарам, не отнесенным в соответствии с пунктами 1 и 2 настоящей статьи к товарам для личного пользования, не применяются положения настоящего Соглашения.
4. Если под видом товаров для личного пользования заявлены и выпущены товары, ввезенные с целью их использования в предпринимательской деятельности, то такие товары считаются незаконно перемещенными через таможенную границу, и к таким товарам после их выпуска применяются нормы Таможенного кодекса таможенного союза (далее - Кодекс) без учета особенностей, установленных главой 49 Кодекса, и положений настоящего Соглашения.
Статья 4 Применение запретов и ограничений в отношении товаров для личного пользования

5) қос дәліз жүйесі - жеке тұлғаларға кедендік шекара арқылы өту кезінде "қызыл" (жеке пайдалануға арналған тауарларды жазбаша нысанда кедендік декларациялай отырып) және "жасыл" дәліз арасын дербес таңдауды жүзеге асыруға мүмкіндік беретін кедендік бақылаудың оңайлатылған жүйесі;
6) бірыңғай ставка бойынша өндіріп алынатын кедендік баждар, салықтар - кедендік баждарды, салықтарды құрайтындарға бөлмей, жеке тұлға өткізетін жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты есептелген кедендік баждардың, салықтардың жалпы сомасы;
7) тұтынуда болған тауарлар - киюдің, жуудың, пайдаланудың көзге көрінетін белгілері бар тауарлар;
8) отбасы мүшелері - тіркелген некеде тұрған ерлі-зайыптылар, ата-ана, балалар, асырап алушылар, асырап алынғандар, туған аға-інілер мен апа-сіңлілер, ата, әже, немерелер және еңбекке жарамсыз асыраудағы адамдар.
2. Осы Келісімде пайдаланылатын өзге де терминдер кеден одағының кеден заңнамасында және (немесе) кеден одағына мүше мемлекеттердің заңнамасында белгіленген мағыналарда қолданылады.
3-бап Кедендік шекара арқылы өткізілетін тауарларды жеке пайдалануға арналған тауарларға жатқызу критерийлері
1. Жеке тұлғалар кедендік шекара арқылы өткізетін тауарларды жеке пайдалануға арналған тауарларға жатқызуды кеден органы:
осы Келісімде белгіленген жағдайларда жеке тұлғаның өткізілетін тауарлар туралы өтінішін (ауызша немесе жолаушының кедендік декларациясын пайдалана отырып жазбаша нысанда);
тауарлардың сипаты мен санын;
жеке тұлғаның кедендік шекара арқылы өту және (немесе) оның тауарларды өткізу жиілігін негізге ала отырып, тәуекелдерді басқару жүйесін қолдана отырып жүзеге асырады.
2. Осы Келісімге 1-қосымшада көрсетілген тауарлар осы баптың 1-тармағында көрсетілген критерийлерге қарамастан, жеке пайдалануға арналған тауарларға жатпайды.
3. Осы баптың 1 және 2-тармақтарына сәйкес жеке пайдалануға арналған тауарларға жатқызылмаған тауарларға осы Келісімнің ережелері қолданылмайды.
4. Егер жеке пайдалануға арналған тауарлардың түрі ретінде оларды кәсіпкерлік қызметте пайдалану мақсатында әкелінген тауарларға өтініш берілсе және шығарылған болса, онда мұндай тауарлар кедендік шекара арқылы заңсыз өткізілген деп есептеледі және мұндай тауарларға олар шығарылғаннан кейін Кеден одағы Кеден кодексінің (бұдан әрі - Кодекс) 49-тарауында белгіленген ерекшеліктер есепке алынбай, осы Кодекстің нормалары және осы Келісімнің ережелері қолданылады.
4-бап Жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты тыйымдар мен шектеулерді қолдану

1. При ввозе товаров для личного пользования на таможенную территорию таможенного союза и (или) вывозе с этой территории применяются запреты и ограничения, указанные в приложении 2 к настоящему Соглашению.
Международными договорами государств-членов таможенного союза, решениями Комиссии таможенного союза и (или) нормативными правовыми актами государств-членов таможенного союза, изданными в соответствии с международными договорами государств-членов таможенного союза, могут устанавливаться иные запреты и ограничения в отношении товаров для личного пользования.
2. Перемещение через таможенную границу товаров для личного пользования, ограниченных к ввозу и (или) вывозу, за исключением указанных в пункте 3 настоящей статьи, допускается при представлении таможенному органу документов, подтверждающих соблюдение ограничений, выдаваемых уполномоченными органами государства-члена таможенного союза в соответствии с таможенным законодательством таможенного союза.
3. К товарам для личного пользования, перемещаемым через таможенную границу, не применяются меры нетарифного и технического регулирования.
4. Выпуск товаров для личного пользования, подлежащих фитосанитарному, ветеринарному и другим видам государственного контроля в соответствии с международными договорами государств-членов таможенного союза, осуществляется после проведения соответствующих видов контроля.
Статья 5 Товары для личного пользования, находящиеся под таможенным контролем
1. Товары для личного пользования, ввезенные на таможенную территорию таможенного союза и подлежащие таможенному декларированию (далее - декларирование) в соответствии с Кодексом и настоящим Соглашением, находятся под таможенным контролем с момента пересечения таможенной границы и до:
1) их выпуска с целью обращения на таможенной территории таможенного союза без ограничений по пользованию и распоряжению (далее - свободное обращение);
2) уплаты причитающихся сумм таможенных пошлин, налогов в отношении товаров, выпуск которых для личного пользования на таможенной территории таможенного союза был осуществлен при наличии ограничений по пользованию и (или) распоряжению товарами для личного пользования, установленных в связи с использованием в их отношении льгот по уплате таможенных пошлин, налогов;
3) помещения под таможенные процедуры отказа в пользу государства или уничтожения в соответствии с Кодексом;
4) фактического вывоза с таможенной территории таможенного союза;
5) обращения в собственность государства-члена таможенного союза в соответствии с законодательством этого государства;

1. Жеке пайдалануға арналған тауарларды кеден одағының кедендік аумағына әкелу және (немесе) осы аумақтан әкету кезінде осы Келісімге 2-қосымшада көрсетілген тыйымдар мен шектеулер қолданылады.
Кеден одағына мүше мемлекеттердің халықаралық шарттарында, Кеден одағы комиссиясының шешімдерінде және (немесе) кеден одағына мүше мемлекеттердің халықаралық шарттарына сәйкес шығарылған кеден одағына мүше мемлекеттердің нормативтік құқықтық актілерінде жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты өзге де тыйымдар мен шектеулер белгіленуі мүмкін.
2. Осы баптың 3-тармағында көрсетілгендерді қоспағанда, әкелуге және (немесе) әкетуге шектеу қойылған жеке пайдалануға арналған тауарларды кедендік шекара арқылы өткізуге кеден одағының кеден заңнамасына сәйкес кеден одағына мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары беретін, шектеулердің сақталғанын растайтын құжаттарды кеден органына ұсынғанда жол беріледі.
3. Кедендік шекара арқылы өткізілетін жеке пайдалануға арналған тауарларға тарифтік емес және техникалық реттеу шаралары қолданылмайды.
4. Кеден одағына мүше мемлекеттердің халықаралық шарттарына сәйкес фитосанитариялық, ветеринариялық және мемлекеттік бақылаудың басқа да түрлеріне жататын жеке пайдалануға арналған тауарларды шығару бақылаудың тиісті түрлері жүргізілгеннен кейін жүзеге асырылады.
5-бап Кедендік бақылаудағы жеке пайдалануға арналған тауарлар
1. Кеден одағының кедендік аумағына әкелінген және кедендік декларациялауға (бұдан әрі - декларациялау) жататын жеке пайдалануға арналған тауарлар Кодекске және осы Келісімге сәйкес кедендік шекарадан өткізілген кезден бастап және:
1) пайдалану және иелік ету бойынша шектеусіз кеден одағының кедендік аумағында айналысқа жіберу мақсатында оларды шығаруға дейін (бұдан әрі - еркін айналым);
2) жеке пайдалану үшін шығару кеден одағының кеден аумағында оларға қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу бойынша жеңілдіктерді пайдалануға байланысты белгіленген жеке пайдалануға арналған тауарларды пайдалану және (немесе) билік ету бойынша шектеулер болған кезде жүзеге асырылған тауарларға қатысты кедендік баждардың, салықтардың тиісті сомаларын төлегенге дейін;
3) Кодекске сәйкес мемлекет пайдасына бас тартудың кедендік рәсіміне орналастырғанға дейін немесе жойғанға дейін;
4) кеден одағының кедендік аумағынан іс жүзінде әкеткенге дейін;
5) кеден одағына мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес осы мемлекеттің меншігіне айналғанға дейін;

6) уничтожения (безвозвратной утраты) вследствие аварии или действия непреодолимой силы, либо в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и хранения.
2. Товары для личного пользования, вывозимые с таможенной территории таможенного союза и подлежащие таможенному декларированию в соответствии с Кодексом и настоящим Соглашением, находятся под таможенным контролем с момента регистрации пассажирской таможенной декларации и до пересечения ими таможенной границы.
Товары для личного пользования, вывозимые с таможенной территории таможенного союза и не подлежащие таможенному декларированию в соответствии с настоящим Соглашением, находятся под таможенным контролем с момента совершения действий, непосредственно направленных на осуществление вывоза товаров для личного пользования, и до пересечения ими таможенной границы.
3. Товары для личного пользования, указанные в пункте 2 настоящей статьи, приобретают статус не находящихся под таможенным контролем до пересечения ими таможенной границы в случаях:
обращения в собственность государства-члена таможенного союза в соответствии с законодательством этого государства;
уничтожения (безвозвратной утраты) вследствие аварии или действия непреодолимой силы, либо в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и хранения.
4. Товары для личного пользования, в отношении которых в соответствии с настоящим Соглашением декларирование может не производиться, не освобождаются от таможенного контроля, если иное не установлено таможенным законодательством таможенного союза и (или) законодательством государств-членов таможенного союза.
Статья 6 Перемещение товаров для личного пользования с использованием системы двойного коридора
1. В местах прибытия на таможенную территорию таможенного союза или убытия с этой территории (далее - места прибытия или убытия) может применяться система двойного коридора.
"Зеленый" коридор является специально обозначенным в местах прибытия или убытия местом, предназначенным для перемещения физическими лицами через таможенную границу в сопровождаемом багаже товаров для личного пользования, не подлежащих таможенному декларированию, при одновременном отсутствии у таких лиц несопровождаемого багажа.
"Красный" коридор является специально обозначенным в местах прибытия или убытия местом, предназначенным для перемещения физическими лицами через таможенную границу в сопровождаемом багаже товаров, подлежащих таможенному декларированию, а также товаров, в отношении которых осуществляется декларирование по желанию физического лица.

6) авария немесе еңсерілмейтін күш әсері салдарынан не тасымалдаудың (тасымалдың) және сақтаудың қалыпты жағдайлары кезіндегі табиғи кему нәтижесінде жойылғанға (біржола жоғалғанға) дейін кедендік бақылауда болады.
2. Кодекске және осы Келісімге сәйкес кеден одағының кедендік аумағынан әкетілетін және кедендік декларациялауға жататын жеке пайдалануға арналған тауарлар жолаушының кедендік декларациясы тіркелген кезден бастап олар кедендік шекарадан өткізілгенге дейін кедендік бақылауда болады.
Осы Келісімге сәйкес кеден одағының кедендік аумағынан әкетілетін және кедендік декларациялауға жататын жеке пайдалануға арналған тауарлар жеке пайдалануға арналған тауарларды әкетуді жүзеге асыруға тікелей бағытталған іс-әрекеттерді жасаған кезден бастап олар кедендік шекарадан өткізілгенге дейін кедендік бақылауда болады.
3. Осы баптың 2-тармағында көрсетілген жеке пайдалануға арналған тауарлар:
кеден одағына мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес осы мемлекеттің меншігіне айналған;
авария салдарынан немесе еңсерілмеймін күш әсері салдарынан не тасымалдаудың (тасымалдың) және сақтаудың қалыпты жағдайлары кезіндегі табиғи кему нәтижесінде жойылған (біржола жойылған) жағдайларда, олар кедендік шекарадан өткізілгенге дейін кедендік бақылауға жатпайтын тауар мәртебесін алады.
4. Осы Келісімге сәйкес декларациялау жүргізілмеуі мүмкін жеке пайдалануға арналған тауарлар, егер кеден одағының кеден заңнамасында және (немесе) кеден одағына мүше мемлекеттердің заңнамасында өзгеше белгіленбесе, кедендік бақылаудан босатылмайды.
6-бап Жеке пайдалануға арналған тауарларды қос дәліз жүйесін пайдалана отырып өткізу
1. Кеден одағының кедендік аумағына келу немесе осы аумақтан кету орындарында (бұдан әрі - келу немесе кету орындары) қос дәліз жүйесі қолданылуы мүмкін.
"Жасыл" дәліз келу немесе кету орындарында арнайы белгіленген, жеке тұлғалардың бір мерзімде алып жүрмейтін багажы болмаған кезде, мұндай тұлғалардың кедендік шекара арқылы жүретін багажда кедендік декларациялауға жатпайтын жеке пайдалануға арналған тауарларды өткізуіне арналған орын болып табылады.
"Қызыл" дәліз келу немесе кету орындарында арнайы белгіленген, жеке тұлғалардың кедендік шекара арқылы алып жүретін багажда кедендік декларациялауға жататын тауарларды, сондай-ақ жеке тұлғаның қалауы бойынша декларациялау жүзеге асырылатын тауарларды өткізуіне арналған орын болып табылады.

2. Перечень мест прибытия или убытия, в которых применяется система двойного коридора, а также порядок формирования такого перечня определяется уполномоченным органом государства-члена таможенного союза, а именно: Министерство финансов Республики Армения – с армянской Стороны, Государственным таможенным комитетом Республики Беларусь - с белорусской Стороны, Министерством финансов Республики Казахстан - с казахстанской Стороны, Государственной таможенной службой при Правительстве Кыргызской Республики – с кыргызской Стороны, Федеральной таможенной службой - с российской Стороны.
3. Система двойного коридора может не применяться в залах официальных лиц и делегаций, организованных в местах прибытия или убытия.
4. Неприменение отдельных форм таможенного контроля в "зеленом" коридоре не означает, что физические лица освобождаются от обязанности соблюдать требования таможенного законодательства таможенного союза и (или) законодательства государства-члена таможенного союза.
5. С учетом оперативной обстановки, сложившейся в местах прибытия или убытия, в исключительных случаях по решению таможенного органа "зеленый" коридор может быть временно закрыт для следования физических лиц, перемещающих товары для личного пользования через таможенную границу.
Сноска. Статья 6 с изменениями, внесенными законами РК от 24.12.2014 № 265-V; от 02.08.2015 № 346-V.
II. Таможенные операции, совершаемые с товарами
для личного пользования
Статья 7 Совершение таможенных операций в отношении товаров для личного пользования
1. Таможенные операции в отношении товаров для личного пользования совершаются в зависимости от способов перемещения в местах прибытия или убытия либо в таможенном органе государства-члена таможенного союза, на территории которого постоянно (или временно) проживает физическое лицо, имеющее право выступать в качестве декларанта таких товаров.
2. В местах прибытия или убытия, а также в таможенном органе государства-члена таможенного союза, на территории которого постоянно (или временно) проживает физическое лицо, имеющее право выступать в качестве декларанта таких товаров, в отношении товаров для личного пользования могут совершаться таможенные операции, связанные с декларированием, выпуском для личного пользования без помещения под таможенные процедуры (за исключением таможенной процедуры таможенного транзита) в порядке, установленном настоящим Соглашением.
3. По желанию лица, перемещающего товары для личного пользования, в отношении таких товаров могут быть совершены таможенные операции, связанные с их:
размещением на временное хранение;
помещением под таможенные процедуры в соответствии с Кодексом;
вывозом с таможенной территории таможенного союза, если они не покидали места прибытия.

2. Қос дәліз жүйесі қолданылатын келу немесе кету орындарының тізбесін, сондай-ақ мұндай тізбені қалыптастыру тәртібін кеден одағына мүше мемлекеттің уәкілетті органы, атап айтқанда, Армения тарапынан - Армения Республикасының Қаржы министрлігі, Беларусь тарапынан - Беларусь Республикасының Мемлекеттік кеден комитеті, Қазақстан тарапынан - Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі, Қырғыз тарапынан – Қырғыз Республикасы Үкіметінің жанындағы Мемлекеттік кеден қызметі, Ресей тарапынан - Федералдық кеден қызметі айқындайды.
3. Қос дәліз жүйесі келу немесе кету орындарында ұйымдастырылған ресми тұлғалар мен делегациялар залында қолданылмауы мүмкін.
4. Кедендік бақылаудың жекелеген нысандарын "жасыл" дәлізде қолданбау жеке тұлғалар кеден одағының кеден заңнамасының және (немесе) кеден одағына мүше мемлекет заңнамасының талаптарын сақтау міндетінен босатылады дегенді білдірмейді.
5. Келу немесе кету орындарында қалыптасқан жедел жағдай ескеріле отырып, ерекше жағдайларда кеден органының шешімі бойынша "жасыл" дәліз кедендік шекара арқылы жеке пайдалануға арналған тауарларды өткізетін жеке тұлғалардың жүруі үшін уақытша жабық болуы мүмкін.
Ескерту. 6-бапқа өзгерістер енгізілді - ҚР 24.12.2014 № 265-V; 02.08.2015 № 346-V Заңдарымен.
II. Жеке пайдалануға арналған тауарлармен жасалатын
кедендік операциялар
7-бап Жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік операциялар жасау
1. Жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік операциялар келу немесе кету орындарында немесе аумағында мұндай тауарлардың декларанты ретінде әрекет етуге құқығы бар жеке тұлға тұрақты (немесе уақытша) тұратын кеден одағына мүше мемлекеттің кеден органындағы өту тәсілдеріне қарай жасалады.
2. Келу немесе кету орындарында, сондай-ақ аумағында мұндай тауарлардың декларанты ретінде әрекет етуге құқығы бар жеке тұлға тұрақты (немесе уақытша) тұратын кеден одағына мүше мемлекеттің кеден органында жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты декларациялаумен, осы Келісімде белгіленген тәртіппен кедендік рәсімдермен (кедендік транзиттің кедендік рәсімін қоспағанда) орналастырылмастан жеке пайдалану үшін шығарылумен байланысты кедендік операциялар жасалуы мүмкін.
3. Жеке пайдалануға арналған тауарларды өткізетін тұлғаның қалауы бойынша мұндай тауарларға қатысты оларды:
уақытша сақтауға орналастырумен; Кодекске сәйкес кедендік рәсімдермен орналастырумен; егер олар келу орнын тастап кетпесе, кеден одағының кедендік аумағынан әкетілумен байланысты кедендік операциялар жасалуы мүмкін.

4. В местах прибытия товары для личного пользования, ввозимые в сопровождаемом багаже, могут быть помещены под таможенную процедуру таможенного транзита в порядке и на условиях, установленных статьей 9 настоящего Соглашения.
5. При перемещении физическими лицами товаров для личного пользования таможенные органы предоставляют этим лицам возможность совершать таможенные операции, не покидая транспортные средства, за исключением случаев, когда это необходимо для соблюдения таможенного законодательства таможенного союза.
6. В случае несовершения физическими лицами таможенных операций в отношении товаров для личного пользования, предусмотренных настоящей статьей, либо невозможности их выпуска, указанные товары подлежат задержанию в соответствии с главой 21 Кодекса.
7. Порядок совершения таможенных операций в отношении товаров для личного пользования, перемещаемых физическими лицами через таможенную границу, и отражения факта признания таких товаров не находящимися под таможенным контролем определяется решением Комиссии таможенного союза.
8. Таможенный контроль в отношении товаров для личного пользования, перемещаемых через таможенную границу, производится в соответствии с Кодексом.
9. Особенности совершения таможенных операций в отношении товаров для личного пользования физического лица, прибывающего (переселяющегося) на постоянное место жительства в государство-член таможенного союза, беженца, вынужденного переселенца определяются решением Комиссии таможенного союза.
10. Особенности совершения таможенных операций в отношении товаров для личного пользования, пересылаемых в международных почтовых отправлениях, определяются таможенным законодательством таможенного союза.
Статья 8 Декларирование товаров для личного пользования
1. Декларирование товаров для личного пользования осуществляется физическими лицами при их следовании через таможенную границу одновременно с представлением товаров таможенному органу.
Декларирование товаров для личного пользования, за исключением пересылаемых в международных почтовых отправлениях и помещаемых под таможенную процедуру таможенного транзита, производится в письменной форме с применением пассажирской таможенной декларации.
Форма пассажирской таможенной декларации, порядок ее заполнения, подачи и регистрации определяются решениями Комиссии таможенного союза.
Физическое лицо вправе по своему желанию произвести декларирование товаров для личного пользования, не подлежащих таможенному декларированию в письменной форме, с использованием пассажирской таможенной декларации.

4. Келу орындарына алып жүретін багажда әкелінетін жеке пайдалануға арналған тауарлар осы Келісімнің 9-бабында белгіленген тәртіппен және шарттарда кедендік транзиттің кедендік рәсіміне орналастырылуы мүмкін.
5. Жеке тұлғалар жеке пайдалануға арналған тауарларды өткізу кезінде кеден одағының кеден заңнамасын сақтау үшін қажет болған жағдайларды қоспағанда, кеден органдары осы тұлғаларға көлік құралдарынан шықпай кедендік операцияларды жасауға мүмкіндік береді.
6. Жеке тұлғалар жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты осы бапта көзделген кедендік операцияларды жасамаған не оларды шығару мүмкін болмаған жағдайда Кодекстің 21-тарауына сәйкес тауарлар ұстауға жатады.
7. Жеке тұлғалар кедендік шекара арқылы өткізетін жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік операцияларды жасау тәртібі және мұндай тауарларды кедендік бақылаудағы емес деп тану фактісін көрсету Кеден одағы комиссиясының шешімімен айқындалады.
8. Кедендік шекара арқылы өткізілетін жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік бақылау Кодекске сәйкес жүргізіледі.
9. Кеден одағына мүше мемлекетке тұрақты тұруға келетін (қоныс аударатын) жеке тұлғаның, босқынның, мәжбүрлі қоныс аударушының жеке пайдалануға арналған тауарларына қатысты кедендік операцияларды жасау ерекшеліктері Кеден одағы комиссиясының шешімімен айқындалады.
10. Халықаралық почта жөнелтімдерімен жіберілетін жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік операцияларды жасау ерекшеліктері кеден одағының кеден заңнамасында айқындалады.
8-бап Жеке пайдалануға арналған тауарларды декларациялау
1. Жеке пайдалануға арналған тауарларды кедендік декларациялауды жеке тұлғалар өздері кедендік шекара арқылы жүруі кезінде кеден органына тауарларды бір мезгілде көрсете отырып, жүзеге асырады.
Халықаралық почта жөнелтімдерімен жіберілетіндерді және кедендік транзиттің кедендік рәсімімен орналастырылатындарды қоспағанда, жеке пайдалануға арналған тауарларды декларациялау жолаушы кедендік декларациясын қолдана отырып, жазбаша нысанда жүргізіледі.
Жолаушы кедендік декларациясының нысаны, оны толтыру, беру және тіркеу тәртібі Кеден одағы комиссиясының шешімімен айқындалады.
Жеке тұлға өз қалауы бойынша кедендік декларациялауға жатпайтын жеке пайдалануға арналған тауарларға жолаушы кедендік декларациясын пайдалана отырып, жазбаша нысанда декларациялау жүргізуге құқылы.

2. Таможенному декларированию в письменной форме подлежат:
1) товары для личного пользования, перемещаемые в несопровождаемом багаже или доставляемые перевозчиком в адрес физического лица;
2) товары для личного пользования, перемещаемые любым способом, в отношении которых применяются запреты и ограничения, кроме мер нетарифного и технического регулирования;
3) товары для личного пользования, перемещаемые любым способом, в том числе временно ввозимые, стоимость и (или) количество которых превышает нормы перемещения таких товаров с освобождением от уплаты таможенных платежей;
4) транспортные средства для личного пользования, перемещаемые любым способом, за исключением транспортных средств для личного пользования, зарегистрированных на территории государств-членов таможенного союза, временно вывозимых с таможенной территории таможенного союза и обратно ввозимых на такую территорию;
5) наличные денежные средства и (или) денежные инструменты, перемещаемые физическими лицами через таможенную границу, в случаях, установленных таможенным законодательством таможенного союза;
6) культурные ценности;
7) товары для личного пользования, ввозимые в сопровождаемом багаже, если перемещающее их физическое лицо имеет несопровождаемый багаж;
8) товары для личного пользования, указанные в пунктах 3 - 10 раздела I приложения 3 к настоящему Соглашению.
3. Декларирование товаров для личного пользования производится декларантом или таможенным представителем, действующим от имени и по поручению декларанта.
Декларирование товаров для личного пользования физического лица, не достигшего шестнадцатилетнего возраста, производится лицом, его сопровождающим (одним из родителей, усыновителем, опекуном или попечителем этого лица, иным сопровождающим его лицом либо представителем перевозчика при отсутствии сопровождающих лиц, а при организованном выезде (въезде) группы несовершеннолетних лиц без сопровождения родителей, усыновителей, опекунов или попечителей, иных лиц - руководителем группы либо представителем перевозчика).
Декларантом может быть физическое лицо государства-члена таможенного союза или иностранное физическое лицо:
имеющее на момент пересечения таможенной границы право владения, пользования и (или) распоряжения в отношении товаров для личного пользования, перемещаемых в сопровождаемом багаже;
передавшее (передающее) товары для личного пользования, в том числе транспортные средства, перемещаемые в несопровождаемом багаже, перевозчику для их фактического перемещения через таможенную границу;
выступающее отправителем товаров для личного пользования, пересылаемых в международных почтовых отправлениях;
в адрес которого в качестве товаров, доставляемых перевозчиком, поступили товары для личного пользования, в том числе транспортные средства, либо который отправляет за пределы таможенной территории таможенного союза такие товары;
следующее на транспортном средстве для личного пользования, перемещаемом через таможенную границу, принадлежащем ему на праве владения, пользования и (или) распоряжения;
приобретшее право владения, пользования и (или) распоряжения на транспортное средство для личного пользования, находящееся на таможенной территории таможенного союза под таможенным контролем, по решению суда либо праву наследования;
обладающее правом владения, пользования и (или) распоряжения в отношении транспортного средства для личного пользования, находящегося на таможенной территории таможенного союза под таможенным контролем;
обладающее правом перемещать товары для личного пользования с освобождением от уплаты таможенных платежей в случаях, предусмотренных в приложении 3 к настоящему Соглашению.

2. Жазбаша нысанда кедендік декларациялауға:
1) алып жүрмейтін багажда өткізілетін немесе тасымалдаушы жеке тұлғаның мекенжайына жеткізетін жеке пайдалануға арналған тауарлар;
2) тарифтік емес және техникалық реттеу шараларынан басқа, оларға қатысты тыйымдар мен шектеулер қолданылатын кез келген тәсілмен өткізілетін жеке пайдалануға арналған тауарлар;
3) кез келген тәсілмен өткізілетін, оның ішінде құны және (немесе) саны мұндай тауарларды кедендік төлемдерді төлеуден босата отырып өткізудің нормаларынан асатын уақытша әкелінетін жеке пайдалануға арналған тауарлар;
4) кеден одағына қатысушы мемлекеттердің аумағында тіркелген, кеден одағының кедендік аумағынан уақытша әкетілетін және мұндай аумаққа кері әкелінетін жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын қоспағанда, кез келген тәсілмен өткізілетін жеке пайдалануға арналған көлік құралдары;
5) кеден одағының кеден заңнамасында белгіленген жағдайларда жеке тұлғалардың кеден шекарасы арқылы өткізетін қолма-қол ақша қаражаты және (немесе) ақша құралдары;
6) мәдени құндылықтар;
7) егер оларды өткізетін жеке тұлғаның алып жүрмейтін багажы болса, алып жүретін багажда әкелінетін жеке пайдалануға арналған тауарлар;
8) осы Келісімге 3-қосымшаның I бөлімінің 3 - 10-тармақтарында көрсетілген жеке пайдалануға арналған тауарлар жатады.
3. Жеке пайдалануға арналған тауарларды декларациялауды декларант немесе декларанттың атынан әрекет ететін және оның тапсырмасы бойынша кеден өкілі жүргізеді.
Он алты жасқа толмаған жеке адамның жеке пайдалануға арналған тауарларын декларациялауды оны алып жүретін адам (ата-анасының бірі, осы адамның асырап алушысы, қамқоршысы немесе қорғаншысы, оны алып жүретін өзге де адам не алып жүретін адамдар болмаған кезде тасымалдаушының өкілі, ал ата-анасының, асырап алушылардың, қамқоршылардың немесе қорғаншылардың алып жүруінсіз кәмелеттік жасқа толмаған адамдар тобының ұйымдасып шығуы (кіруі) кезінде - топ жетекшісі не тасымалдаушының өкілі) жүргізеді.
Кеден одағына мүше мемлекеттің жеке тұлғасы немесе:
кедендік шекарадан өту кезінде алып жүретін багажда өткізілетін жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты иелік ету, пайдалану және (немесе) билік ету құқығы бар;
жеке пайдалануға арналған тауарларды, оның ішінде алып жүрмейтін багажда өткізілетін көлік құралдарын оларды кедендік шекара арқылы іс жүзінде өткізу үшін тасымалдаушыға берген (беретін);
халықаралық почта жөнелтімдерімен жіберілетін жеке пайдалануға арналған тауарлардың жөнелтушісі болатын;
өз атына тасымалдаушы жеткізетін тауар ретінде жеке пайдалануға арналған тауарлар, оның ішінде көлік құралдары түскен немесе осындай тауарларды кеден одағының кедендік аумағынан тыс жерлерге жіберетін;
өзіне иелену, пайдалану және (немесе) билік ету құқығы тиесілі, кедендік шекара арқылы өтетін, жеке пайдалануға арналған көлік құралында жүрген;
сот шешімімен немесе мұрагерлік құқығы бойынша кеден одағының кедендік аумағында кедендік бақылаудағы жеке пайдалануға арналған көлік құралын иелену, пайдалану және (немесе) билік ету құқығын иеленген;
кеден одағының кедендік аумағында кедендік бақылаудағы жеке пайдалануға арналған көлік құралына қатысты иелену, пайдалану және (немесе) билік ету құқығын иеленген;
осы Келісімге 3-қосымшада көзделген жағдайларда кедендік төлемдерді төлеуден босатыла отырып, жеке пайдалануға арналған тауарларды өткізу құқығын иеленген шетелдік жеке тұлға декларант бола алады.

4. При таможенном декларировании перемещаемых товаров для личного пользования в письменной форме декларант обязан:
1) представить таможенному органу документы, на основании которых заполнена таможенная декларация, в том числе подтверждающие уплату таможенных платежей либо обеспечение уплаты таможенных пошлин, налогов;
2) предъявить декларируемые товары по требованию должностного лица таможенного органа;
3) уплатить причитающиеся таможенные платежи или обеспечить уплату таможенных пошлин, налогов в случаях, установленных Кодексом и (или) настоящим Соглашением;
4) выполнять иные требования, предусмотренные таможенным законодательством таможенного союза.
5. При перемещении через таможенную границу гробов с телами (останками) и урн с прахом (пеплом) умерших декларирование осуществляется путем подачи заявления в произвольной форме лицом, сопровождающим гроб с телом (останками) или урну с прахом (пеплом) умершего, с представлением документов, указанных в частях второй и третьей настоящего пункта.
При вывозе с таможенной территории таможенного союза гробов с телами (останками) умерших и урн с прахом (пеплом) представляются следующие документы:
1) свидетельство о смерти, выдаваемое отделами записи актов гражданского состояния в порядке, установленном для регистрации актов гражданского состояния в государствах-членах таможенного союза, либо медицинское свидетельство о смерти, либо нотариально заверенные копии указанных документов;
2) заключение произвольной формы местных органов государственного санитарного надзора о возможности эксгумации в случае перезахоронения;
3) акт (справка) произвольной формы специализированной организации, осуществлявшей ритуальные услуги по запайке цинковых гробов, с указанием, что в них отсутствуют посторонние вложения, с приложением описи вещей и ценностей умершего в случае их отправки вместе с телом (останками) умершего.
При ввозе на таможенную территорию таможенного союза урн с прахом (пеплом) и гробов с телами (останками) умерших представляются следующие документы:
1) свидетельство о смерти, выданное уполномоченным учреждением страны отправления, либо медицинское свидетельство о смерти или копии данных документов;
2) акт (справка) произвольной формы организации, осуществлявшей ритуальные услуги по запайке цинковых гробов, с указанием, что в них отсутствуют посторонние вложения, с приложением описи вещей и ценностей умершего в случае их отправки вместе с телом (останками) умершего.

4. Жеке пайдалануға арналған өткізілетін тауарларды кедендік декларациялау кезінде декларант жазбаша нысанда:
1) кеден органына негізге алып кедендік декларация толтырылған, оның ішінде кедендік төлемдердің төленгенін немесе кедендік баждар, салықтар төлеуді қамтамасыз етуді растайтын құжаттарды тапсыруға;
2) кеден органының лауазымды адамының талап етуі бойынша декларацияланатын тауарларды көрсетуге;
3) Кодексте және (немесе) осы Келісімде белгіленген жағдайларда тиісті кедендік төлемдерді төлеуге немесе кедендік баждарды, салықтарды төлеуді қамтамасыз етуге;
4) кеден одағының кеден заңнамасында көзделген өзге де талаптарды орындауға міндетті.
5. Қайтыс болғандардың денесі (сүйектері) салынған табыттарды және мәйіті (күлі) салынған сауыттарды кедендік шекара арқылы өткізу кезінде декларациялауды қайтыс болғанның денесі (сүйектері) салынған табытты немесе мәйіті (күлі) салынған сауытты алып жүретін адам осы тармақтың екінші және үшінші бөліктерінде көрсетілген құжаттарды ұсына отырып, еркін нысанда өтініш беру жолымен жүзеге асырады.
Қайтыс болғандардың денесі (сүйектері) салынған табыттарды және мәйіті (күлі) салынған сауыттарды кеден одағының кедендік шекарасынан әкету кезінде мынадай құжаттар ұсынылады:
1) кеден одағына мүше мемлекеттерде азаматтық хал актілерін тіркеу үшін белгіленген тәртіппен азаматтық хал актілерінің жазба бөлімдері беретін қайтыс болу туралы куәлік не қайтыс болу туралы медициналық куәлік, не көрсетілген құжаттардың нотариат куәландырған көшірмелері;
2) қайта жерлеген жағдайда эксгумация мүмкіндігі туралы жергілікті мемлекеттік санитариялық қадағалау органдарының еркін нысандағы қорытындысы;
3) қайтыс болғанның денесімен (сүйектерімен) бірге жөнелтілетін жағдайда, қайтыс болғанның заттары мен құндылықтарының тізімдемесі қоса беріле отырып, бөгде салымдардың жоқ екендігін көрсетіле отырып, мырыш табыттарды дәнекерлеу бойынша жерлеу қызметін көрсетуді жүзеге асыратын мамандандырылған ұйымның еркін нысандағы актісі (анықтамасы).
Қайтыс болғандардың мәйіті (күлі) салынған сауыттарды және денелері (сүйектері) салынған табыттарды кеден одағының кедендік аумағына әкелу кезінде мынадай құжаттар ұсынылады:
1) жөнелтуші елдің уәкілетті мекемесі берген қайтыс болу туралы куәлік не қайтыс болу туралы медициналық куәлік немесе осы құжаттардың көшірмелері;
2) қайтыс болғанның денесімен (сүйектерімен) бірге жөнелтілетін жағдайда, қайтыс болғанның заттары мен құндылықтарының тізімдемесі қоса беріле отырып, бөгде салымдардың жоқ екендігін көрсетіле отырып, мырыш табыттарды дәнекерлеу бойынша жерлеу қызметін көрсетуді жүзеге асыратын ұйымның еркін нысандағы актісі (анықтамасы).

Статья 9 Помещение товаров для личного пользования под таможенную процедуру таможенного транзита
1. Под таможенную процедуру таможенного транзита могут помещаться следующие товары для личного пользования, перемещаемые в сопровождаемом багаже:
транспортные средства для личного пользования, не зарегистрированные на таможенной территории таможенного союза и территории иностранного государства;
товары для личного пользования, в отношении которых предоставляется освобождение от уплаты таможенных платежей в соответствии с пунктами 3 - 10 раздела I приложения 3 к настоящему Соглашению при их перемещении от места прибытия до таможенного органа, в регионе деятельности которого постоянно или временно проживает физическое лицо.
Порядок и условия помещения товаров для личного пользования под таможенную процедуру таможенного транзита определяются таможенным законодательством таможенного союза и настоящим Соглашением.
2. При помещении товаров для личного пользования под таможенную процедуру таможенного транзита физическое лицо представляет таможенному органу транзитную декларацию и вносит обеспечение уплаты таможенных пошлин, налогов, если иное не определено настоящим Соглашением.
3. При перевозке товаров для личного пользования в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита физическое лицо, выступающее в качестве декларанта, несет те же обязанности, что и перевозчик, в соответствии с таможенным законодательством таможенного союза.
Статья 10 Выпуск товаров для личного пользования
1. Таможенные операции, связанные с выпуском товаров для личного пользования, совершаются в отношении:
товаров для личного пользования (за исключением транспортных средств), перемещаемых физическими лицами в сопровождаемом багаже, - в местах прибытия или убытия либо в таможенном органе, в регионе деятельности которого постоянно или временно проживает физическое лицо;
товаров для личного пользования (за исключением транспортных средств), перемещаемых физическими лицами в несопровождаемом багаже или в качестве товаров, доставляемых перевозчиком, - в местах прибытия или убытия, являющихся международными морскими (речными) портами, аэропортами или приравненными к ним в соответствии с законодательством государств-членов таможенного союза, или в таможенном органе назначения (месте доставки), находящемся на территории государства-члена таможенного союза, где постоянно или временно проживает физическое лицо, или в таможенном органе отправления;
транспортных средств для личного пользования, зарегистрированных на территории иностранного государства, перемещаемых следующими на них физическими лицами, - в местах прибытия или убытия либо в таможенном органе, в регионе деятельности которого постоянно или временно проживает физическое лицо;
транспортных средств для личного пользования, зарегистрированных на территории иностранного государства, перемещаемых физическими лицами в несопровождаемом багаже или в качестве товаров, доставляемых перевозчиком, - в местах прибытия или убытия, являющихся международными морскими (речными) портами, аэропортами или приравненными к ним в соответствии с законодательством государств-членов таможенного союза, или в таможенном органе назначения (месте доставки), или таможенном органе отправления;
транспортных средств для личного пользования, не зарегистрированных на территории иностранного государства и таможенной территории таможенного союза, перемещаемых следующими на них физическими лицами, - в местах прибытия на территории государства-члена которого постоянно или временно проживает физическое лицо, либо в таможенном органе, в регионе деятельности которого постоянно или временно проживает физическое лицо, или в местах убытия;
транспортных средств для личного пользования, не зарегистрированных на территории иностранного государства и таможенной территории таможенного союза, перемещаемых физическими лицами в несопровождаемом багаже или в качестве товаров, доставляемых перевозчиком, - в местах прибытия или убытия, являющихся международными морскими (речными) портами, аэропортами или приравненными к ним в соответствии с законодательством государств-членов таможенного союза, или в таможенном органе назначения (месте доставки), находящемся на территории государства-члена таможенного союза, где постоянно или временно проживает физическое лицо, или в таможенном органе отправления;

9-бап Жеке пайдалануға арналған тауарларды кедендік транзиттің кедендік рәсімімен орналастыру
1. Кедендік транзиттің кедендік рәсімімен алып жүретін багажда өткізілетін жеке пайдалануға арналған мынадай тауарлар орналастырылуы мүмкін:
кеден одағының кедендік аумағында және шет мемлекеттің аумағында тіркелмеген жеке пайдалануға арналған көлік құралдары;
келу орнынан қызметі жеке тұлға тұрақты немесе уақытша тұратын өңірдегі кеден органына дейін өткізілетін кезде осы Келісімге 3-қосымшаның I бөлімінің 3 - 10-тармақтарына сәйкес кедендік төлемдерден босатылатын жеке пайдалануға арналған тауарлар.
Жеке пайдалануға арналған тауарларды кедендік транзиттің кедендік рәсімімен орналастырудың тәртібі мен шарттары кеден одағының кеден заңнамасында және осы Келісімде айқындалады.
2. Жеке пайдалануға арналған тауарларды кедендік транзиттің кедендік рәсімімен орналастырған кезде жеке тұлға кеден органына транзиттік декларацияны ұсынады және егер осы Келісімде өзгеше белгіленбесе, кедендік баждар, салықтар төлеуді қамтамасыз етуді енгізеді.
3. Жеке пайдалануға арналған тауарларды тасымалдаған кезде кедендік транзиттің кедендік рәсіміне сәйкес декларант ретінде әрекет ететін жеке тұлға кеден одағының кеден заңнамасына сәйкес тасымалдаушы атқаратын міндеттерді атқарады.
10-бап Жеке пайдалануға арналған тауарларды шығару
1. Жеке пайдалануға арналған тауарларды шығарумен байланысты кедендік операциялар:
алып жүретін багажда жеке тұлғалар өткізетін жеке пайдалануға арналған тауарларға (көлік құралдарын қоспағанда) қатысты - келу немесе кету орындарында немесе қызметі жеке тұлға тұрақты немесе уақытша тұратын өңірдегі кеден органында;
алып жүрмейтін багажда жеке тұлғалар өткізетін немесе тасымалдаушы жеткізетін тауарлар ретінде жеке пайдалануға арналған тауарларға (көлік құралдарын қоспағанда) қатысты - халықаралық теңіз (өзен) порттары, әуежайлар немесе кеден одағына мүше мемлекеттердің заңнамаларына сәйкес оларға теңестірілгендер болып табылатын келу немесе кету орындарында немесе жеке тұлға тұрақты немесе уақытша тұратын кеден одағына мүше мемлекеттің аумағындағы тағайындау кеден органында (жеткізілетін жерде) немесе жіберу кеден органында;
шет мемлекеттің аумағында тіркелген, жеке тұлғалар жүріп алып өткізетін жеке пайдалануға арналған көлік құралдарына қатысты - келу немесе кету орындарында не қызметі жеке тұлға тұрақты немесе уақытша тұратын өңірдегі кеден органында;
шет мемлекеттің аумағында тіркелген, алып жүрмейтін багажда жеке тұлғалар немесе тасымалдаушы жеткізетін тауарлар ретінде алып өтетін жеке пайдалануға арналған көлік құралдарына қатысты - халықаралық теңіз (өзен) порттары, әуежайлар немесе кеден одағына мүше мемлекеттердің заңнамаларына сәйкес оларға теңестірілгендер болып табылатын келу және кету орындарында не тағайындау кеден органында (жеткізілетін жерде) немесе жіберу кеден органында;
шет мемлекеттің аумағында және кеден одағының кедендік аумағында тіркелмеген, жеке тұлғалар алып жүріп өткізетін жеке пайдалануға арналған көлік қүралдарына қатысты - жеке тұлға тұрақты немесе уақытша тұратын мүше мемлекеттің аумағына келу орындарында не қызметі жеке тұлға тұрақты немесе уақытша тұратын өңірдегі кеден органында немесе кету орындарында;
шет мемлекеттің аумағында және кеден одағының кедендік аумағында тіркелмеген, жеке тұлғалар алып жүрмейтін багажда немесе тасымалдаушы жеткізетін тауарлар ретінде алып өтетін жеке пайдалануға арналған көлік құралдарына қатысты - халықаралық теңіз (өзен) порттары, әуежайлар немесе кеден одағына мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес оларға теңестірілгендер болып табылатын келу немесе кету орындарында не жеке тұлға тұрақты немесе уақытша тұратын кеден одағына мүше мемлекеттің аумағындағы тағайындау кеден органында (жеткізілетін жерде) немесе жіберу кеден органында;

товаров для личного пользования (за исключением транспортных средств), перемещаемых в сопровождаемом багаже, которые освобождаются от уплаты таможенных платежей в порядке и на условиях, установленных пунктами 3 - 10 раздела I приложения 3 к настоящему Соглашению:
1) в таможенном органе, в регионе деятельности которого постоянно или временно проживает физическое лицо, перемещающее товары;
2) в местах прибытия или убытия - при условии, что таможенный орган одного государства-члена таможенного союза подтверждает таможенному органу другого государства-члена таможенного союза о выполнении физическим лицом условий освобождения от уплаты таможенных платежей.
2. Выпуск товаров для личного пользования либо отказ в таком выпуске осуществляются в следующие сроки:
незамедлительно после проведения таможенного контроля при перемещении товаров для личного пользования в сопровождаемом багаже, за исключением случаев, когда выпуск указанных товаров невозможен по причинам, не зависящим от таможенного органа в местах прибытия или убытия;
не позднее одного рабочего дня, следующего за днем регистрации пассажирской таможенной декларации в таможенном органе, в регионе деятельности которого постоянно или временно проживает физическое лицо, или ином таможенном органе в соответствии с положениями настоящего Соглашения.
Продление срока выпуска товаров для личного пользования осуществляется в порядке, предусмотренном Кодексом.
Статья 11 Ограничения по использованию товаров для личного пользования после их выпуска
1. Транспортные средства для личного пользования, указанные в пунктах 22 и 23 раздела V приложения 3 к настоящему Соглашению, могут использоваться на таможенной территории таможенного союза физическими лицами, осуществившими их ввоз.
2. Передача права пользования и (или) распоряжения такими транспортными средствами для личного пользования иным лицам допускается только:
при условии их таможенного декларирования и уплаты таможенных пошлин, налогов по ставкам, предусмотренным пунктами 10 - 12 раздела IV приложения 5 к настоящему Соглашению для выпуска товаров для личного пользования в свободное обращение, если иные единые ставки не установлены в соответствии с международным договором государств-членов таможенного союза. Выпуск таких транспортных средств в свободное обращение осуществляется в том таможенном органе, в регионе деятельности которого постоянно или временно проживает физическое лицо, которому передаются права пользования и (или) распоряжения;
для вывоза транспортных средств за пределы указанной территории с разрешения таможенного органа в соответствии с законодательством государства-члена таможенного союза, если такой вывоз не может быть осуществлен декларантом по причине смерти, тяжелой болезни физического лица, осуществившего ввоз, или иной объективной причине.

осы Келісімге 3-қосымшаның I бөлімінің 3 - 10-тармақтарында белгіленген тәртіппен және шарттарда кедендік төлемдерді төлеуден босатылатын алып жүріп багажда өткізілетін жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты (көлік құралдарын қоспағанда):
1) қызметі тауарларды алып өтетін жеке тұлға тұрақты немесе уақытша тұратын өңірдегі кеден органында;
2) кеден одағына мүше бір мемлекеттің кеден органы кеден одағына мүше басқа мемлекеттің кеден органына жеке түлғаның кедендік төлемдерді төлеуден босатылу шарттарын орындағаны туралы растаған кезде келу немесе кету орындарда жасалады.
2. Жеке пайдалануға арналған тауарларды шығаруды немесе шығарудан бас тарту мынадай мерзімдерде:
көрсетілген тауарларды шығару келу немесе кету орындарында кеден органынан тәуелсіз себептермен мүмкін емес жағдайларды қоспағанда, алып жүретін багажда жеке пайдалануға арналған тауарларды өткізу кезінде кедендік бақылау жүргізілгеннен кейін дереу;
қызметі жеке тұлға тұрақты немесе уақытша тұратын өңірдегі кеден органында немесе осы Келісімнің ережелеріне сәйкес өзге де кеден органында жолаушы кедендік декларациясы тіркелген күннен кейінгі бір жұмыс күнінен кешіктірілмей жүзеге асырылады.
Жеке пайдалануға арналған тауарларды шығару мерзімін ұзарту Кодексте көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.
11-бап Жеке пайдалануға арналған тауарларды оларды шығарылғаннан кейін пайдалану жөніндегі шектеулер
1. Осы Келісімге 3-қосымшаның V бөлімінің 22 және 23-тармақтарында көрсетілген жеке пайдалануға арналған көлік құралдары оларды әкелуді жүзеге асырған жеке тұлғалар кеден одағының кеден аумағында пайдалана алады.
2. Осындай жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын пайдалану және (немесе) билік ету құқығын өзге тұлғаларға беруге мынадай жағдайларда ғана:
егер кеден одағына мүше мемлекеттердің халықаралық шартына сәйкес өзге бірыңғай ставкалар белгіленбесе, оларды кедендік декларациялаған және жеке пайдалануға арналған тауарларды еркін айналымға шығару үшін осы Келісімге 5-қосымшаның IV бөлімінің 10 - 12-тармақтарында көзделген ставкалар бойынша кедендік баждарды, салықтарды төлеген кезде. Мұндай көлік құралдарын еркін айналымға шығару қызмет өңірінде пайдалану және (немесе) билік ету құқығы берілетін жеке тұлға тұрақты немесе уақытша тұратын кеден органында жүзеге асырады;
егер декларант әкелуді жүзеге асырған жеке тұлғаның қайтыс болу, ауыр сырқаты себебінен немесе өзге де объективті себептерге байланысты мұндай әкетуді жүзеге асыра алмаса, кеден одағына мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес кеден органының рұқсатымен көлік құралдарын көрсетілген аумақтан тысқары әкету үшін жол беріледі.

3. До истечения срока временного ввоза транспортные средства, указанные в пункте 1 настоящей статьи, подлежат таможенному декларированию таможенному органу с целью выпуска в свободное обращение, с целью обратного вывоза или помещения под таможенные процедуры, установленные Кодексом.
Физическое лицо освобождается от обязанности декларирования транспортных средств, предусмотренной частью первой настоящего пункта, если в отношении указанных транспортных средств наступили обстоятельства, предусмотренные подпунктами 5) и 6) пункта 1 статьи 5 настоящего Соглашения, до истечения срока временного ввоза таких транспортных средств, и таможенному органу предоставлены доказательства наступления таких обстоятельств.
III. Таможенные платежи
Статья 12 Уплата таможенных платежей в отношении товаров для личного пользования
1. Таможенные платежи не уплачиваются в отношении товаров для личного пользования, перемещаемых через таможенную границу, указанных в приложениях 3 и 4 к настоящему Соглашению.
2. Таможенные пошлины, налоги уплачиваются в отношении товаров для личного пользования, перемещаемых через таможенную границу, указанных в приложении 5 к настоящему Соглашению в размерах, предусмотренных данным приложением, за исключением случая, когда иным международным договором государств-членов таможенного союза этим государствам предоставлено право устанавливать иные единые ставки таможенных пошлин, налогов.
3. Для целей исчисления таможенных пошлин, налогов момент выпуска и объем двигателя авто-, мототранспортных средств определяется в порядке, установленном приложением 6 к настоящему Соглашению.
Статья 13 Возникновение, прекращение обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования, за исключением транспортных средств
1. Обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов, исчисленных в соответствии с настоящим Соглашением в отношении товаров для личного пользования, подлежащих таможенному декларированию в письменной форме, перемещаемых через таможенную границу в сопровождаемом и несопровождаемом багаже, а также в качестве товаров, доставляемых перевозчиком, возникает у декларанта при регистрации таможенным органом пассажирской таможенной декларации.
2. Обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования, подлежащих таможенному декларированию в письменной форме, перемещаемых через таможенную границу в сопровождаемом и несопровождаемом багаже, а также в качестве товаров, доставляемых перевозчиком, прекращается у декларанта:

3. Уақытша әкелу мерзімі аяқталғанға дейін осы баптың 1-тармағында көрсетілген көлік құралдары кері әкету немесе Кодексте белгіленген кедендік рәсімдерге орналастыру үшін еркін айналымға шығару мақсатында кеден органында кедендік декларациялауға жатады.
Егер осындай көлік құралдарын уақытша әкелу мерзімі аяқталғанға дейін көрсетілген көлік құралдарына қатысты осы Келісімнің 5-бабының 1-тармағының 5) және 6) тармақшаларында көзделген жағдайлар басталса және кеден органына осындай міндеттемелердің басталғанын дәлелдеу ұсынылса жеке тұлға осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген көлік құралдарын декларациялау міндетінен босатылады.
III. Кедендік төлемдер
12-бап Жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік төлемдерді төлеу
1. Кедендік шекара арқылы өткізілетін, осы Келісімнің 3 және 4-қосымшаларында көрсетілген жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік төлемдер төленбейді.
2. Осы Келісімнің 5-қосымшасында көрсетілген, кедендік шекара арқылы өткізілетін жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік төлемдер, салықтар кеден одағына мүше мемлекеттердің өзге халықаралық шартында осы мемлекеттерге кедендік баждардың, салықтардың өзге бірыңғай ставкаларын белгілеу құқығы берілген жағдайларды қоспағанда, осы қосымшада көзделген мөлшерлерде төленеді.
3. Кедендік баждарды, салықтарды есептеу мақсаттары үшін авто-, мотокөлік құралдарын шығару сәті мен қозғалтқышының көлемі осы Келісімге 6-қосымшада белгіленген тәртіппен айқындалады.
13-бап Көлік құралдарын қоспағанда, жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттердің туындауы, тоқтатылуы
1. Осы Келісімге сәйкес есептелген, жазбаша нысанда кедендік декларациялауға жататын, алып жүретін және алып жүрмейтін багажда кедендік шекара арқылы, сондай-ақ тасымалдаушы жеткізетін тауарлар ретінде өткізілетін жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндет декларантта кеден органы жолаушы кедендік декларациясын тіркеу кезінде туындайды.
2. Жазбаша нысанда кедендік декларациялауға жататын, алып жүретін және алып жүрмейтін багажда кедендік шекара арқылы, сондай-ақ тасымалдаушы жеткізетін тауарлар ретінде өткізілетін жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндет декларантта:

1) при отказе таможенного органа в выпуске товаров для личного пользования - в отношении обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов, возникшей при регистрации таможенным органом таможенной декларации;
2) при уплате или взыскании в полном объеме таможенных пошлин, налогов, исчисленных по ставкам, установленным настоящим Соглашением для выпуска товаров для личного пользования в свободное обращение;
3) при обращении товаров для личного пользования в собственность государства-члена таможенного союза в соответствии с законодательством этого государства;
4) при помещении товаров для личного пользования в установленном порядке под таможенные процедуры уничтожения или отказа в пользу государства;
5) при уничтожении (безвозвратной утрате) товаров для личного пользования вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения;
6) при обращении взыскания на товары для личного пользования, в том числе за счет стоимости товаров для личного пользования, в соответствии с законодательством государства-члена таможенного союза;
7) при выпуске товаров для личного пользования в свободное обращение с освобождением от уплаты таможенных платежей в соответствии с настоящим Соглашением;
8) если размер неуплаченной суммы таможенных пошлин, налогов не превышает сумму, эквивалентную двум евро по курсу валют, устанавливаемому в соответствии с законодательством государства-члена таможенного союза, на территории которого возникла обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов, действующему на момент возникновения обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов;
9) при признании сумм таможенных пошлин, налогов безнадежными к взысканию и списании их в порядке и по основаниям, предусмотренным законодательством государства-члена таможенного союза, таможенный орган которого осуществлял взыскание этих сумм;
10) в связи со смертью декларанта или объявлением его умершим в соответствии с законодательством государства-члена таможенного союза.
3. Таможенные пошлины, налоги подлежат уплате до выпуска товаров для личного пользования в свободное обращение.
4. Таможенные пошлины, налоги в отношении товаров для личного пользования исчисляются по ставкам, установленным разделами I - III приложения 5 к настоящему Соглашению.
5. Выпуск товаров для личного пользования, перемещаемых в сопровождаемом багаже, осуществляется таможенными органами до зачисления сумм таможенных пошлин, налогов, уплаченных в отношении товаров для личного пользования, на соответствующие счета.

1) кеден органы кедендік декларацияны тіркеген кезде туындаған кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттемелерге қатысты кеден органы жеке пайдалануға арналған тауарларды шығарудан бас тартқан кезде;
2) жеке пайдалануға арналған тауарларды еркін айналымға шығару үшін осы Келісімде белгіленген ставкалар бойынша есептелген кедендік баждарды, салықтарды толық көлемде төлеген немесе өндіріп алған кезде;
3) жеке пайдалануға арналған тауарларды кеден одағына мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес осы мемлекеттің меншігіне айналдыру кезінде;
4) жеке пайдалануға арналған тауарларды белгіленген тәртіппен жоюдың не мемлекет пайдасы үшін бас тартудың кедендік рәсімдеріне орналастырған кезде;
5) авария салдарынан немесе еңсерілмейтін күштің әрекеті салдарынан не тасудың (тасымалдаудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайы кезіндегі табиғи шығып қалуы салдарынан жеке пайдалануға арналған тауарлар жойылған (өтеусіз жоғалтылған) кезде;
6) кеден одағына мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес жеке пайдалануға арналған тауарларды өндіріп алу, оның ішінде жеке пайдалануға арналған тауарлардың құны есебінен өндіріп алған кезде;
7) осы Келісімге сәйкес кедендік төлемдерді төлеуден босата отырып жеке пайдалануға арналған тауарларды еркін айналымға шығарған кезде;
8) егер кедендік баждардың, салықтардың төленбеген сомасының мөлшері аумағында кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттердің туындау сәтіне қолданылатын кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттер туындаған кеден одағына мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес белгіленетін валюта бағамы бойынша екі евроға барабар сомадан аспаса;
9) кедендік баждардың, салықтардың сомаларын осы сомаларды өндіріп алуды жүзеге асырған кеден органы кеден одағына мүше мемлекеттің заңнамасында көзделген тәртіппен және негіздер бойынша өндіріп алуға үмітсіз деп тану және есептен шығару кезінде;
10) декларанттың өлуіне немесе кеден одағына мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес оны қайтыс болды деп жариялауға байланысты тоқтатылады.
3. Кедендік баждар, салықтар жеке пайдалануға арналған тауарлар еркін айналымға шығарылғанға дейін төлеуге жатады.
4. Жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждар, салықтар осы Келісімге 5-қосымшаның I - III бөлімдерінде белгіленген ставкалар бойынша есептеледі.
5. Алып жүретін багажда өткізілетін жеке пайдалануға арналған тауарларды шығаруды кеден органдары жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты төленген кедендік баждардың, салықтардың сомаларын тиісті шоттарға есептегенге дейін жүзеге асырады.

6. Уплата таможенных платежей в отношении товаров для личного пользования может осуществляться в безналичном порядке либо наличными денежными средствами (деньгами) в соответствии с законодательством государства-члена таможенного союза.
Статья 14 Возникновение, прекращение обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении транспортных средств для личного пользования
1. Обязанность по уплате таможенных платежей в отношении транспортных средств для личного пользования:
1) возникает у декларанта с момента регистрации таможенным органом пассажирской таможенной декларации, представленной для выпуска в свободное обращение;
2) прекращается у декларанта в случаях, установленных пунктом 2 статьи 13 настоящего Соглашения.
2. Ввозные таможенные пошлины, налоги подлежат уплате до выпуска транспортных средств для личного пользования в свободное обращение.
3. Ввозные таможенные пошлины, налоги исчисляются по ставкам, установленным разделом IV приложения 5 к настоящему Соглашению.
4. Обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении транспортных средств для личного пользования, зарегистрированных на территории иностранного государства, перемещенных через таможенную границу физическими лицами, возникает у:
декларанта - с момента регистрации таможенным органом пассажирской таможенной декларации, представленной для выпуска с целью временного нахождения;
лица, которому транспортное средство передано для осуществления его вывоза в порядке, установленном пунктом 2 статьи 11 настоящего Соглашения, - со дня выдачи таможенным органом разрешения на такую передачу.
5. Обязанность по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении транспортных средств для личного пользования, зарегистрированных на территории иностранного государства, перемещенных через таможенную границу физическими лицами прекращается у:
1) декларанта:
с момента вывоза транспортных средств, временно ввезенных на таможенную территорию таможенного союза и вывозимых до истечения установленного таможенным органом срока временного ввоза, за исключением случаев, когда до завершения сроков временного ввоза наступил срок уплаты таможенных пошлин, налогов;
если транспортное средство передано декларантом лицу для осуществления вывоза транспортного средства в порядке, установленном пунктом 2 статьи 11 настоящего Соглашения, - со дня выдачи таможенным органом разрешения на такую передачу, за исключением случаев, когда до выдачи такого разрешения наступил срок уплаты таможенных пошлин, налогов;
2) лица, которому транспортное средство передано для осуществления его вывоза в порядке, установленном пунктом 2 статьи 11 настоящего Соглашения, - с момента вывоза транспортных средств, временно ввезенных на таможенную территорию таможенного союза и вывозимых до истечения установленного таможенным органом срока временного ввоза, за исключением случаев, когда до завершения сроков временного ввоза наступил срок уплаты таможенных пошлин, налогов;

6. Жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік төлемдерді төлеу кеден одағына мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес ақша қаражатын (ақшаны) қолма-қол емес тәртіппен не қолма-қол беру арқылы жүзеге асырылуы мүмкін.
14-бап Жеке пайдалануға арналған көлік құралдарына қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттердің туындауы, тоқтатылуы
1. Жеке пайдалануға арналған көлік құралдарына қатысты кедендік төлемдерді төлеу жөніндегі міндет:
1) декларантта еркін айналымға шығару үшін берілген жолаушы кедендік декларациясын кеден органы тіркеген сәттен бастап туындайды;
2) декларантта осы Келісімнің 13-бабының 2-тармағында белгіленген жағдайларда тоқтатылады.
2. Кедендік әкелу баждары, салықтар жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын еркін айналымға шығарғанға дейін төлеуге жатады.
3. Кедендік әкелу баждары, салықтар осы Келісімге 5-қосымшаның IV бөлімінде белгіленген ставкалар бойынша есептеледі.
4. Шет мемлекеттің аумағында тіркелген, кеден шекарасы арқылы жеке тұлғалар өткізген жеке пайдалануға арналған көлік құралдарына қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндет:
декларантта - кеден органы уақытша болу мақсатында шығару үшін тапсырылған жолаушы кедендік декларациясын тіркеген сәттен бастап;
осы Келісімнің 11-бабының 2-тармағында белгіленген тәртіппен әкетуді жүзеге асыру үшін көлік құралы берілген тұлғада кеден органы осындай беруге рұқсат берген күннен бастап туындайды.
5. Шет мемлекеттің аумағында тіркелген, кеден шекарасы арқылы жеке тұлғалар өткізген жеке пайдалануға арналған көлік құралдарына қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндет:
1) декларантта:
кеден одағының кеден аумағына уақытша әкелінген және уақытша әкелу мерзімі аяқталғанға дейін кедендік баждарды, салықтарды төлеу мерзімі басталған жағдайларды қоспағанда, кеден органы белгілеген уақытша әкелу мерзімі өткенге дейін әкетілген көлік құралдарын әкеткен сәттен бастап;
егер декларант тұлғаға осы Келісімнің 11-бабының 2-тармағында белгіленген тәртіппен әкетуді жүзеге асыру үшін көлік құралын берсе, осындай рұқсатты бергенге дейін кедендік баждарды, салықтарды төлеу мерзімі басталған жағдайларды қоспағанда, кеден органы осындай беруге рұқсат берген күннен бастап;
2) осы Келісімнің 11-бабының 2-тармағында белгіленген тәртіппен әкетуді жүзеге асыру үшін көлік құралы берілген тұлғада кеден одағының кеден аумағына уақытша әкелінген және уақытша әкелу мерзімі аяқталғанға дейін кедендік баждарды, салықтарды төлеу мерзімі басталған жағдайларды қоспағанда, кеден органы белгілеген уақытша әкелу мерзімі өткенге дейін әкетілетін көлік құралдарын әкеткен сәттен бастап;

3) лиц, указанных в настоящем пункте, - в случаях, установленных в пункте 2 статьи 13 настоящего Соглашения.
6. Сроком уплаты таможенных пошлин, налогов в отношении временно ввезенных транспортных средств, считается:
1) при передаче временно ввезенных транспортных средств другим лицам без разрешения таможенного органа - день передачи, а если этот день не установлен - день регистрации таможенным органом пассажирской таможенной декларации, поданной для выпуска для личного пользования с целью временного нахождения;
2) при утрате временно ввезенных транспортных средств в период срока их временного ввоза, установленного таможенным органом, за исключением уничтожения (безвозвратной утраты) вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и хранения - день утраты товаров, а если этот день не установлен - день регистрации таможенным органом пассажирской таможенной декларации, поданной для выпуска для личного пользования с целью временного нахождения;
3) при невывозе транспортных средств, временно ввезенных на таможенную территорию таможенного союза, до истечения установленного таможенным органом срока временного ввоза - день истечения срока их временного ввоза.
7. Ввозные таможенные пошлины, налоги, в случаях, установленных пунктом 6 настоящей статьи, подлежат уплате в размерах, соответствующих суммам таможенных пошлин, налогов, которые подлежали бы уплате при выпуске товаров для личного пользования в свободное обращение, исчисленным на день регистрации таможенным органом пассажирской таможенной декларации, в соответствии с которой транспортные средства были выпущены для личного пользования с целью временного нахождения на таможенной территории таможенного союза.
8. До истечения установленного таможенным органом срока временного ввоза транспортные средства для личного пользования могут быть заявлены для выпуска в свободное обращение.
Таможенные пошлины, налоги в случае, установленном частью первой настоящего пункта, подлежат уплате в размерах, соответствующих суммам таможенных пошлин, налогов, которые подлежали бы уплате при выпуске транспортных средств для личного пользования в свободное обращение, исчисленным на день регистрации таможенным органом пассажирской таможенной декларации, в соответствии с которой транспортные средства были выпущены для личного пользования с целью временного нахождения на таможенной территории таможенного союза.
В случае выпуска транспортных средств для личного пользования в свободное обращение по истечении установленного таможенным органом срока временного ввоза, такой выпуск осуществляется таможенным органом после уплаты (взыскания) таможенных пошлин, налогов, исчисленных в соответствии с частью второй настоящего пункта.
В случае уплаты таможенных пошлин, налогов в отношении временно ввезенных транспортных средств для личного пользования для признания их не находящимися под таможенным контролем в соответствии с абзацем третьим подпункта 2 пункта 1 статьи 5 настоящего Соглашения таможенные пошлины, налоги исчисляются в соответствии с частью второй настоящего пункта.
Общая сумма таможенных пошлин, налогов, подлежащих уплате в отношении транспортного средства для личного пользования, заявляемого в свободное обращение до истечения установленного таможенным органом срока временного ввоза, если такое транспортное средство было признано не находящимся под таможенным контролем в соответствии с абзацем третьим подпункта 2 пункта 1 статьи 5 настоящего Соглашения, не должна превышать сумму таможенных пошлин, налогов, которая подлежала бы уплате в соответствии с частью второй настоящего пункта.
Общая сумма таможенных пошлин, налогов, подлежащих уплате в отношении транспортного средства для личного пользования, заявляемого в свободное обращение по истечении установленного таможенным органом срока временного ввоза, не должна превышать сумму таможенных пошлин, налогов, которая подлежала бы уплате в соответствии с частью второй настоящего пункта.

3) осы тармақта көрсетілген тұлғаларда осы Келісімнің 13-бабының 2-тармағында белгіленген жағдайларда тоқтатылады.
6. Уақытша әкелінген көлік құралдарына қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу мерзімі деп:
1) уақытша әкелінген көлік құралдарын басқа тұлғаларға кеден органының рұқсатынсыз берген кезде - берген күні, ал осы күн белгіленбеген болса, уақытша болу мақсатымен жеке пайдалануға шығару үшін берілген кеден органының жолаушы кедендік декларациясын тіркеген күні;
2) уақытша әкелінген көлік құралдары оларды кеден органы белгілеген уақытша әкелу мерзімі кезеңінде авариялардың немесе еңсерілмес күштің әрекеті салдарынан не тасудың (тасымалдаудың) және сақтаудың қалыпты жағдайы кезінде табиғи шығып қалуы салдарынан жойылуын (өтеусіз жоғалту) қоспағанда, жоғалған кезде - тауарлардың жоғалған күні, ал осы күн белгіленбеген болса - уақытша болу мақсатымен жеке пайдалануға шығару үшін берілген кеден органының жолаушы кедендік декларациясын тіркеген күні;
3) кеден одағының кеден аумағына уақытша әкелінген көлік құралдары кеден органы белгілеген уақытша әкелу мерзімі аяқталғанға дейін әкетілмеген кезде - оларды уақытша әкелу мерзімінің аяқталған күні саналады.
7. Осы баптың 6-тармағында белгіленген жағдайда кедендік әкелу баждары, салықтар көлік құралдарын жеке пайдалану үшін еркін айналымға шығарған кезде төленуге тиіс болатын, көлік құралдары кеден одағының кеден аумағында уақытша болу мақсатында жеке пайдалану үшін шығарылған жолаушы кедендік декларациясын кеден органы тіркеген күні есептелген кедендік баждардың, салықтардың тиісті сомаларына сәйкес келетін мөлшерде төлеуге жатады.
8. Кеден органы белгілеген уақытша әкелу мерзімі аяқталғанға дейін жеке пайдалануға арналған көлік құралдары еркін айналымға шығару үшін мәлімделуі мүмкін.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде белгіленген жағдайларда кедендік баждар, салықтар жеке пайдалануға арналған көлік құралдарын еркін айналымға шығарған кезде төленуге тиіс болатын, көлік құралдары кеден одағының кедендік аумағында уақытша болу мақсатында жеке пайдалану үшін шығарылған жолаушы кедендік декларациясын кеден органы тіркеген күні есептелген кедендік баждардың, салықтардың тиісті сомаларына сәйкес келетін мөлшерде төленуге жатады.
Жеке пайдалануға арналған көлік құралдары еркін айналымға кеден органы белгілеген уақытша әкелу мерзімі өткеннен кейін шығарылған жағдайда осындай шығаруды кеден органы осы тармақтың екінші бөлігіне сәйкес есептелген кедендік баждарды, салықтарды төлегеннен (өндіріп алғаннан) кейін жүзеге асырады.
Жеке пайдалануға арналған уақытша әкелінген көлік құралдарына қатысты кедендік баждар, салықтар төленген жағдайда осы Келісімнің 5-бабының 1-тармағы 2) тармақшасының үшінші абзацына сәйкес оларды кедендік бақылауда емес деп тану үшін кедендік баждар, салықтар осы тармақтың екінші бөлігіне сәйкес есептеледі.
Кеден органы белгілеген уақытша әкелу мерзімі өткенге дейін еркін айналымға мәлімделген жеке пайдалануға арналған көлік құралына қатысты төленуге тиіс кедендік баждардың, салықтардың жалпы сомасы, егер осындай көлік құралы осы Келісімнің 5-бабының 1-тармағының 2) тармақшасының үшінші абзацына сәйкес кедендік бақылауда емес деп танылған жағдайда, осы баптың екінші бөлігіне сәйкес төленуге тиіс болатындай кедендік баждардың, салықтардың сомасынан аспауы тиіс.
Кеден органы белгілеген уақытша әкелу мерзімі өткеннен кейін еркін айналымға мәлімделетін жеке пайдалануға арналған көлік құралына қатысты төленуге жататын кедендік баждардың, салықтардың жалпы сомасы осы баптың екінші бөлігіне сәйкес төленуге тиіс болатындай кедендік баждардың, салықтардың сомасынан аспауы тиіс.

9. Уплата таможенных платежей в отношении транспортных средств для личного пользования может осуществляться в безналичном порядке либо наличными денежными средствами (деньгами) в соответствии с законодательством государства-члена таможенного союза.
Статья 15 Возникновение, прекращение обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования, помещаемых под таможенную процедуру таможенного транзита
1. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования, помещаемых под таможенную процедуру таможенного транзита, возникает у декларанта с момента регистрации таможенным органом транзитной декларации.
2. Обязанность по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру таможенного транзита, прекращается у декларанта:
1) при завершении таможенной процедуры таможенного транзита в соответствии с пунктом 6 статьи 225 Кодекса, за исключением случая, когда во время действия этой процедуры наступил срок уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов;
2) в случаях, установленных пунктом 2 статьи 13 настоящего Соглашения.
3. При недоставке иностранных товаров в установленное таможенным органом место доставки сроком уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов считается:
1) если недоставка иностранных товаров произошла по причине передачи товаров перевозчиком получателю или иному лицу без разрешения таможенного органа - день такой передачи, а если этот день не установлен - день регистрации таможенным органом транзитной декларации;
2) если недоставка товаров для личного пользования произошла по причине утраты товаров, за исключением уничтожения (безвозвратной утраты) вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и хранения, - день такой утраты, а если этот день не установлен - день регистрации таможенным органом транзитной декларации;
3) если недоставка товаров для личного пользования произошла по иным причинам - день регистрации таможенным органом транзитной декларации.
4. Ввозные таможенные пошлины, налоги подлежат уплате в размерах, соответствующих суммам ввозных таможенных пошлин, налогов, которые подлежали бы уплате при выпуске товаров для личного пользования в свободное обращение в соответствии с настоящим Соглашением, исчисленным на день регистрации таможенным органом транзитной декларации.
5. При прекращении в соответствии с подпунктом 1) пункта 2 настоящей статьи обязанности по уплате ввозных таможенных пошлин, налогов уплаченные или взысканные в соответствии с пунктами 3 и 4 настоящей статьи ввозные таможенные пошлины, налоги подлежат возврату (зачету) в порядке, установленном Кодексом.

9. Жеке пайдалануға арналған көлік құралдарына қатысты кедендік төлемдерді төлеу кеден одағына мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес қолма қол ақшасыз тәртіппен не қолма қол ақша қаражатымен (ақшамен) жүзеге асырылуы мүмкін.
15-бап Кедендік транзиттің кедендік рәсіміне орналастырылатын жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу жөніндегі міндеттің туындауы, тоқтатылуы
1. Кедендік транзиттің кедендік рәсіміне орналастырылатын жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі міндет декларантта кеден органы транзиттік декларацияны тіркеген сәттен бастап туындайды.
2. Кедендік транзиттің кедендік рәсіміне орналастырылатын (орналастырылған) жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі міндет декларантта мынадай жағдайларда:
1) осы рәсімнің қолданылуы кезінде кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу мерзімі басталған жағдайды қоспағанда, Кодекстің 225-бабының 6-тармағына сәйкес кедендік транзиттің кедендік рәсімі аяқталған кезде;
2) осы Келісімнің 13-бабының 2-тармағында белгіленген жағдайларда тоқтатылады.
3. Шетелдік тауарлар кеден органы белгілеген жеткізілетін орынға жеткізілмеген жағдайда мыналар кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу мерзімі болып саналады:
1) егер шетелдік тауарларды жеткізбеу тасымалдаушының тауарларды алушыға немесе өзге тұлғаға кеден органының рұқсатынсыз беру себебінен болса - осындай беру күні, ал егер осы күн белгіленбеген болса кеден органының транзиттік декларацияны тіркеген күні;
2) егер жеке пайдалануға арналған тауарларды жеткізбеу аварияның немесе еңсерілмес күштің әрекеті салдарынан не тасудың (тасымалдаудың) және сақтаудың қалыпты жағдайы кезінде табиғи шығып қалу салдарынан жойылуын (өтеусіз жоғалуын) қоспағанда, тауарлардың жоғалу себебінен болса - осындай жоғалған күні, ал егер осы күн белгіленбеген болса - кеден органының транзиттік декларацияны тіркеген күні;
3) егер жеке пайдалануға арналған тауарларды жеткізбеу өзге де себептерден болса - кеден органының транзиттік декларацияны тіркеген күні.
4. Кедендік әкелу баждары, салықтар осы Келісімге сәйкес кеден органының транзиттік декларацияны тіркеу күніне есептелген, жеке пайдалануға арналған тауарлар еркін айналымға шығарылған кезде төленуге тиіс болатын кедендік баждардың, салықтардың тиісті сомалары мөлшерінде төлеуге жатады.
5. Кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу жөніндегі міндет осы баптың 2-тармағының 1) тармақшасына сәйкес тоқтатылған кезде осы баптың 3 және 4-тармақтарына сәйкес төленген немесе өндіріп алынған кедендік әкелу баждары, салықтар Кодексте белгіленген тәртіппен қайтаруға (есепке алуға) жатады.

Статья 16 Обеспечение уплаты таможенных пошлин, налогов
1. Обеспечение уплаты таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования предоставляется в таможенный орган при:
помещении под таможенную процедуру таможенного транзита товаров, а также транспортных средств для личного пользования, не зарегистрированных на таможенной территории таможенного союза и территории иностранного государства, если иное не определено настоящим Соглашением;
временном ввозе физическими лицами государств-членов таможенного союза на таможенную территорию таможенного союза транспортных средств, зарегистрированных на территории иностранных государств;
в иных случаях, установленных таможенным законодательством таможенного союза.
2. Уплата ввозных таможенных пошлин, налогов в отношении товаров для личного пользования обеспечивается способами, установленными Кодексом и (или) законодательством государства-члена таможенного союза, в следующих размерах:
1) в отношении автомобилей - в размере, соответствующем сумме таможенных пошлин, налогов, которая подлежала бы уплате при выпуске автомобилей в свободное обращение, если иные размеры не установлены в соответствии с таможенным законодательством таможенного союза или международными договорами государств-членов таможенного союза;
2) в отношении товаров для личного пользования, в том числе транспортных средств, за исключением автомобилей, - в размере, соответствующем сумме таможенных пошлин, налогов, которая подлежала бы уплате при выпуске товаров в свободное обращение.
3. Обеспечение уплаты таможенных пошлин, налогов не предоставляется в случаях, установленных Кодексом.
4. При перевозке товаров для личного пользования в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита, таможенный орган, которому предоставляется обеспечение уплаты таможенных пошлин, налогов, а также порядок взаимного признания обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов определяются в соответствии с Кодексом.
5. В случае когда уплата таможенных пошлин, налогов в отношении транспортных средств для личного пользования обеспечивается денежными средствами (деньгами), обеспечение уплаты таможенных пошлин, налогов может быть предоставлено в безналичном порядке либо наличными денежными средствами (деньгами) в соответствии с законодательством государства-члена таможенного союза.
Статья 17 Переходные положения
1. Автомобили, ввезенные после 1 января 2010 года на территорию Республики Беларусь или Республики Казахстан из третьих стран, в отношении которых таможенные пошлины, налоги уплачены по ставкам, отличающимся от установленных приложением 5 к настоящему Соглашению, в Российской Федерации признаются иностранными товарами:
до уплаты таможенных пошлин, налогов в размере разницы уплаченных сумм таможенных пошлин, налогов и сумм таможенных пошлин, налогов, подлежащих уплате по ставкам, указанным в приложении 5 к настоящему Соглашению, или до 1 января 2013 года.

16-бап Кедендік баждарды, салықтарды төлеуді қамтамасыз ету
1. Жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеуді қамтамасыз ету кеден органына:
егер осы Келісімде өзгеше айқындалмаса, жеке пайдалануға арналған тауарларды, сондай-ақ кеден одағының кеден аумағында және шет мемлекеттің аумағында тіркелмеген көлік құралдарын кедендік транзиттің кедендік рәсіміне орналастыру;
кеден одағына мүше мемлекеттердің жеке тұлғалары шет мемлекеттің аумағында тіркелген көлік құралдарын кеден одағының кеден аумағына уақытша әкелген кезде;
кеден одағының кеден заңнамасында белгіленген өзге де жағдайларда ұсынылады.
2. Жеке пайдалануға арналған тауарларға қатысты кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеу мынадай мөлшерде Кодексте және (немесе) кеден одағына мүше мемлекеттің заңнамасында белгіленген тәсілдермен қамтамасыз етіледі:
1) автомобильдерге қатысты - егер кеден одағының кеден заңнамасына немесе кеден одағына мүше мемлекеттердің халықаралық шарттарына сәйкес өзге мөлшерлер белгіленбесе, автомобильдерді еркін айналымға шығарған кезде төленуге тиіс кедендік баждардың, салықтардың сомасына сәйкес мөлшерде;
2) жеке пайдалануға арналған тауарларға, оның ішінде автомобильдерді қоспағанда, көлік құралдарына қатысты, - тауарларды еркін айналымға шығарған кезде төленуге тиіс болатындай кедендік баждардың, салықтардың сомасына сәйкес мөлшерде.
3. Кодексте белгіленген жағдайларда кедендік баждарды, салықтарды төлеуді қамтамасыз ету ұсынылмайды.
4. Жеке пайдалануға арналған тауарларды кедендік транзиттің кедендік рәсіміне сәйкес тасымалдау кезінде кедендік баждарды, салықтарды қамтамасыз ету ұсынылатын кеден органы, сондай-ақ кедендік баждарды, салықтарды төлеуді қамтамасыз етуді өзара тану тәртібі Кодекске сәйкес айқындалады.
5. Жеке пайдалануға арналған көлік құралдарына қатысты кедендік баждарды, салықтарды төлеу ақша қаражатымен (ақшамен) қамтамасыз етілген жағдайда, кедендік баждарды, салықтарды төлеуді қамтамасыз ету кеден одағына мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес қолма-қол ақшасыз тәртіппен не қолма қол ақша қаражатымен (ақшамен) ұсынылуы мүмкін.
17-бап Өтпелі ережелер
1. Кедендік баждар, салықтар осы Келісімге 5-қосымшада белгіленгеннен ерекшеленетін ставкалар бойынша төленген үшінші елдерден 2010 жылғы 1 қаңтардан кейін Беларусь Республикасының немесе Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген автомобильдер:
кедендік баждардың, салықтардың төленген сомалары мен осы Келісімге 5-қосымшада көрсетілген ставкалар бойынша төлеуге жататын кедендік баждар, салықтар сомаларының айырмасы мөлшерінде кедендік баждар, салықтар төленгенге дейін немесе
2013 жылғы 1 қаңтарға дейін Ресей Федерациясында шетелдік тауарлар болып танылады.

Действие части первой настоящего пункта не распространяется на автомобили, ввезенные после 1 января 2010 года, в отношении которых таможенные пошлины уплачены по ставкам, установленным Единым таможенным тарифом таможенного союза.
2. Разница между уплаченными суммами таможенных пошлин, налогов в отношении ввозимых на территорию Российской Федерации автомобилей, ввезенных на территорию Республики Беларусь или Республики Казахстан после 1 января 2010 года, и суммами таможенных пошлин, налогов, подлежащих уплате по ставкам, указанным в приложении 5 к настоящему Соглашению, может быть уплачена соответственно в бюджет Республики Беларусь или Республики Казахстан до ввоза на территорию Российской Федерации.
3. В отношении автомобилей, указанных в пункте 1 настоящей статьи, при их ввозе на территорию Российской Федерации производится таможенный контроль, а при необходимости уплаты таможенных платежей - совершаются таможенные операции в порядке, установленном законодательством Российской Федерации, с учетом пунктов 3 - 5 настоящей статьи.
4. В случае если таможенные пошлины, налоги в отношении автомобилей, указанных в пункте 1 настоящей статьи, не уплачены в бюджет Республики Беларусь или Республики Казахстан в размере, указанном в абзаце втором части первой пункта 1 настоящей статьи, до ввоза на территорию Российской Федерации, такие таможенные пошлины, налоги уплачиваются в федеральный бюджет Российской Федерации при их таможенном декларировании таможенному органу Российской Федерации, в регионе деятельности которого находятся пункты пропуска и (или) места пересечения на российско-казахстанском или российско-белорусском участках государственной границы Российской Федерации.
5. Автомобили, указанные в пункте 1 настоящей статьи, зарегистрированные на территории Республики Беларусь или Республики Казахстан, могут временно ввозиться на территорию Российской Федерации только лицами, постоянно проживающими в Республике Беларусь или Республике Казахстан, без уплаты таможенных пошлин, налогов и без внесения обеспечения уплаты таможенных пошлин, налогов. Ввоз и использование на территории Российской Федерации таких автомобилей иными лицами, а также их отчуждение, передача в пользование, распоряжение на территории Российской Федерации допускаются только при условии их таможенного декларирования в таможенных органах Российской Федерации и уплаты таможенных пошлин, налогов в соответствии с пунктом 1 настоящей статьи.
6. Дополнительные условия пользования и (или) распоряжения, а также регистрации на территории Российской Федерации автомобилей, указанных в пункте 1 настоящей статьи, до приобретения ими статуса товаров таможенного союза, а также порядок такого пользования и (или) распоряжения, осуществления их регистрации определяются в соответствии с законодательством Российской Федерации.

Осы тармақтың бірінші бөлігінің қолданылуы кедендік баждары Кеден одағының бірыңғай кедендік тарифінде белгіленген ставкалар бойынша төленген 2010 жылғы 1 қаңтардан кейін әкелінген автомобильдерге қолданылмайды.
2. Ресей Федерациясының аумағына әкелінетін, Беларусь Республикасының немесе Қазақстан Республикасының аумағына 2010 жылғы қаңтардан кейін әкелінген автомобильдерге қатысты кедендік баждардың, салықтардың төленген сомалары мен осы Келісімге 5-қосымшада көрсетілген ставкалар бойынша төленуге жатқызылатын кедендік баждардың, салықтардың сомалары арасындағы айырма Ресей Федерациясының аумағына әкелгенге дейін тиісінше Беларусь Республикасының немесе Қазақстан Республикасының бюджетіне төленуі мүмкін.
3. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген автомобильдерге қатысты оларды Ресей Федерациясының аумағына әкелген кезде кедендік бақылау жүргізіледі, ал кедендік төлемдерді төлеу қажет болған кезде осы баптың 3 - 5-тармақтарын ескере отырып, Ресей Федерациясының заңнамасында белгіленген тәртіппен кедендік операциялар жасалады.
4. Егер осы баптың 1-тармағында көрсетілген автомобильдерге қатысты кедендік баждар, салықтар Беларусь Республикасының немесе Қазақстан Республикасының бюджетіне осы баптың 1-тармағы бірінші бөлігінің екінші абзацында көрсетілген мөлшерде Ресей Федерациясының аумағына әкелінгенге дейін төленбеген жағдайда, осындай кедендік баждар, салықтар Ресей Федерациясының федералдық бюджетіне олардың қызмет өңірінде өткізу пункттері және (немесе) Ресей Федерациясының мемлекеттік шекарасының ресей-қазақстан немесе ресей-беларусь қиылысу учаскелерінің орындары орналасқан Ресей Федерациясының кеден органына кедендік декларациялау кезінде төленеді.
5. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген, Беларусь Республикасының немесе Қазақстан Республикасының аумағында тіркелген автомобильдерді Ресей Федерациясының аумағына Беларусь Республикасында немесе Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын адамдар ғана кедендік баждарды, салықтарды төлемей және кедендік баждарды, салықтарды төлеуді қамтамасыз етуді енгізбей уақытша әкелуі мүмкін. Осындай автомобильдерді Ресей Федерациясының аумағына өзге адамдардың әкелуіне және пайдалануына, сондай-ақ оларды иеліктен шығаруға, Ресей Федерациясының аумағында пайдалануға беруге билік етуге олар Ресей Федерациясының кеден органдарында кедендік декларацияланған және осы баптың 1 -тармағына сәйкес кедендік баждар, салықтар төленген жағдайда ғана жол беріледі.
6. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген автомобильдерді пайдаланудың және (немесе) билік етудің қосымша шарттары, сондай-ақ Ресей Федерациясының аумағында оларды кеден одағының тауарлары мәртебесін алғанға дейін тіркеу, сондай-ақ осындай пайдалану және (немесе) билік ету тәртібі, оларды тіркеуді жүзеге асыру Ресей Федерациясының заңнамасына сәйкес айқындалады.

7. Таможенные органы Республики Беларусь, Республики Казахстан и Российской Федерации обмениваются информацией об автомобилях, ввезенных и выпущенных в свободное обращение на территории Республики Беларусь или Республики Казахстан после 1 января 2010 года, и размере уплаченных сумм таможенных пошлин, налогов в отношении таких автомобилей.
8. Товары для личного пользования, за исключением автомобилей, указанных в пункте 1 настоящей статьи, ввезенные физическими лицами на территорию государства-члена таможенного союза до вступления в силу Кодекса, со дня вступления в силу Кодекса считаются товарами таможенного союза.
Автомобили, указанные в пункте 1 настоящей статьи, после 1 января 2013 года признаются в Российской Федерации товарами таможенного союза независимо от факта уплаты в федеральный бюджет Российской Федерации таможенных пошлин, налогов в размере разницы уплаченных сумм таможенных пошлин, налогов и сумм таможенных пошлин, налогов, подлежащих уплате по ставкам, указанным в приложении 5 к настоящему Соглашению.
Статья 18 Статус приложений и порядок внесения изменений
Приложения к настоящему Соглашению являются его неотъемлемой частью.
По договоренности Сторон в настоящее Соглашение и приложения к нему могут быть внесены изменения, которые оформляются отдельными протоколами, являющимися неотъемлемой частью настоящего Соглашения.
Статья 19 Урегулирование споров
Споры между Сторонами, связанные с толкованием и (или) применением положений настоящего Соглашения, разрешаются, в первую очередь, путем консультаций и переговоров.
Если спор не будет урегулирован сторонами спора путем переговоров и консультаций в течение шести месяцев с даты официальной письменной просьбы об их проведении, направленной одной из сторон спора другой стороне спора, то, при отсутствии иной договоренности между сторонами спора относительно способа его разрешения, любая из сторон спора может передать этот спор для рассмотрения в Суд Евразийского экономического сообщества.
Комиссия таможенного союза оказывает содействие Сторонам в урегулировании спора до его передачи для рассмотрения в Суд Евразийского экономического сообщества.
Статья 20 Порядок вступления Соглашения в силу
Настоящее Соглашение подлежит ратификации и временно применяется с даты вступления в силу Договора о Таможенном кодексе таможенного союза от 27 ноября 2009 года.
Настоящее Соглашение вступает в силу со дня получения депозитарием последнего письменного уведомления по дипломатическим каналам о выполнении Сторонами внутригосударственных процедур, необходимых для вступления настоящего Соглашения в силу.

7. Беларусь Республикасының, Қазақстан Республикасының және Ресей Федерациясының кеден органдары Беларусь Республикасының немесе Қазақстан Республикасының аумағына 2010 жылғы 1 қаңтардан кейін әкелінген және еркін айналымға шығарылған автомобильдер және осындай автомобильдерге қатысты кедендік баждардың, салықтардың төленген сомаларының мөлшері туралы ақпарат алмасады.
8. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген автомобильдерді қоспағанда, жеке пайдалану үшін жеке тұлғалар кеден одағына мүше мемлекеттің аумағына Кодекс күшіне енгенге дейін әкелген тауарлар Кодекс күшіне енген күннен бастап кеден одағының тауарлары болып саналады.
Осы баптың 1-тармағында көрсетілген автомобильдер кедендік баждардың, салықтардың төленген сомасы мен осы Келісімге 5-қосымшада көрсетілген ставкалар бойынша төлеуге жататын кедендік баждардың, салықтардың сомасының айырмасы мөлшерінде кедендік баждардың, салықтардың Ресей Федерациясының федералдық бюджетіне төлену фактісіне қарамастан, 2013 жылғы 1 қаңтардан кейін Ресей Федерациясында кеден одағының тауарлары болып танылады.
18-бап Қосымшалардың мәртебесі және өзгерістер енгізу тәртібі
Осы Келісімге қосымшалар оның ажырамас бөлігі болып табылады.
Тараптардың уағдаластығы бойынша осы Келісімге және қосымшаларға осы Келісімнің ажырамас бөлігі болып табылатын жекелеген хаттамалармен ресімделетін өзгерістер енгізілуі мүмкін.
19-бап Дауларды реттеу
Тараптар арасындағы осы Келісімнің ережелерін түсіндіруге және (немесе) қолдануға байланысты даулар бірінші кезекте консультациялар жүргізу мен келіссөздер жолымен шешіледі.
Егер дауды даудың тараптары даудың бір тарапынан даудың басқа тарапына жіберілген оларды жүргізу туралы ресми жазбаша өтініш түскен күннен бастап алты ай ішінде келіссөздер мен консультациялар жүргізу жолымен реттемесе, онда дау тараптарының арасында оны шешу тәсіліне қатысты өзге уағдаластық болмаған кезде дау тараптарының кез келгені осы дауды қарау үшін Еуразиялық экономикалық қоғамдастықтың Сотына жібере алады.
Кеден одағының комиссиясы қарау үшін оны Еуразиялық экономикалық қоғамдастықтың Сотына дау берілгенге дейін оны реттеуге Тараптарға жәрдем көрсетеді.
20-бап Келісімнің күшіне ену тәртібі
Осы Келісім ратификациялауға жатады және 2009 жылғы 27 қарашадағы Кеден одағының кеден кодексі туралы шарт күшіне енген күнінен бастап уақытша қолданылады.
Осы Келісім депозитарий дипломатиялық арналар арқылы Тараптардың осы Келісімнің күшіне енуі үшін қажетті мемлекетішілік рәсімдерді орындағаны туралы соңғы жазбаша хабарламаны алған күнінен бастап күшіне енеді.

Совершено в городе Санкт-Петербурге 18 июня 2010 года в одном подлинном экземпляре на русском языке.
Подлинный экземпляр настоящего Соглашения хранится в Комиссии таможенного союза, которая направит каждой Стороне заверенную копию настоящего Соглашения.
За
За
За
Республику Беларусь
Республику Казахстан
Российскую Федерацию
Приложение 1
к Соглашению о порядке перемещения
физическими лицами товаров для личного
пользования через таможенную границу
таможенного союза и совершения
таможенных операций, связанных с их выпуском
Перечень товаров, не относящихся к товарам
для личного пользования
№ п/п
Наименование товаров*
Код ТН ВЭД ТС
1.
Природные алмазы
7102
2.
Вывозимые товары, в отношении которых
законодательством государств-членов таможенного
союза установлены вывозные таможенные пошлины,
за исключением следующих товаров:
рыба, морепродукты (кроме икры осетровых видов
рыб) в количестве не более 5 кг; **
икра осетровых видов рыб весом не более 250
граммов;
топливо, находящееся в обычных баках
транспортного средства для личного пользования,
а также в количестве не более 10 литров,
находящееся в отдельной емкости;
вывозимые драгоценные металлы и драгоценные
камни таможенной стоимостью более 25000
долларов США в эквиваленте (в таможенную
стоимость вывозимых драгоценных металлов и
драгоценных камней не включается стоимость
ранее ввезенных физическими лицами в таможенный
союз, а также временно вывозимых из таможенного
союза драгоценных металлов и драгоценных
камней)**
из 0301-0304,
0306

Санкт-Петербург қаласында 2010 жылғы "18" маусымда бір түпнұсқа данада орыс тілінде жасалды.
Осы Келісімнің түпнұсқа данасы Кеден одағының комиссиясында сақталады, ол әрбір Тарапқа оның куәландырылған көшірмесін жолдайды.
Беларусь
Қазақстан
Ресей
Республикасы
Республикасы
Федерациясы
үшін
үшін
үшін
Жеке тұлғалардың жеке пайдалануға арналған
тауарларды кеден одағының кедендік
шекарасы арқылы өткізу және оларды
шығаруға байланысты кедендік
операцияларды жасау тәртібі туралы
келісімге
1-қосымша
Жеке пайдалануға арналған тауарларға жатпайтын тауарлардың
тізбесі
Р/с
Тауарлардың атауы *
КО СЭҚ ТН коды
1.
Табиғи алмастар
7102
2.
Мынадай тауарларды қоспағанда, оларға қатысты кеден одағына мүше мемлекеттердің заңнамасында кедендік әкету баждары белгіленген әкетілетін тауарлар:
- саны 5 кг аспайтын балық, теңіз өнімдері (бекіре тұқымдас балық түрлерінің уылдырығынан басқа);**
- салмағы 250 грамнан аспайтын бекіре тұқымдас балық түрлерінің уылдырығы;
- жеке пайдалануға арналған көлік құралдарының кәдімгі бактарындағы, сондай-ақ мөлшері 10 литрден аспайтын жеке ыдыстардағы отын;
- кедендік құны болатын 25000 АҚШ доллары балама сомадан асатын астам әкетілетін бағалы металдар және асыл тастар (әкетілетін бағалы металдардың және асыл тастардың кедендік құнына заңды тұлғалар бұған дейін кеден одағына әкелген, сондай-ақ кеден одағынан уақытша әкетілетін бағалы металдар және асыл тастардың құны енгізілмейді)**
0301-0304,
0306 ішінен

9010
13.
Приборы, аппаратура и модели, предназначенные
для демонстрационных целей
9023 00
14.
Мебель медицинская, хирургическая,
стоматологическая или ветеринарная;
парикмахерские кресла и аналогичные кресла; их
части
9402
15.
Игры, приводимые в действие монетами,
банкнотами, банковскими карточками, жетонами
или аналогичными средствами оплаты
9504 30
16.
Товары, подлежащие экспортному контролю в
соответствии с законодательством
государства-члена таможенного союза
* товары определяются исключительно их кодом в соответствии с ТН ВЭД ТС, за исключением товаров, отмеченных символом "**";
** товары определяются как их кодом, так и наименованием
Приложение 2
к Соглашению о порядке перемещения
физическими лицами товаров для личного
пользования через таможенную границу
таможенного союза и совершения
таможенных операций, связанных с их выпуском
Перечень товаров для личного пользования, запрещенных или
ограниченных к ввозу на таможенную территорию таможенного
союза и (или) вывозу с этой территории
Сноска. Приложение 2 с изменениями, внесенными законами РК от 24.12.2014 № 265-V; от 02.08.2015 № 346-V.
I Перечень товаров для личного пользования, запрещенных к
ввозу на таможенную территорию таможенного союза и (или)
вывозу с этой территории
1.
При перемещении через таможенную границу любым способом:
1.1
информация на печатных, аудиовизуальных и иных носителях
информации, запрещенная для ввоза на таможенную территорию
таможенного союза, вывоза с таможенной территории таможенного
союза и транзита по таможенной территории таможенного союза
1.2
служебное и гражданское оружие, его основные части, и патроны к
нему, запрещенные для ввоза на таможенную территорию таможенного
союза, вывоза с таможенной территории таможенного союза и
транзита по таможенной территории таможенного союза
1.3
опасные отходы, запрещенные при ввозе, и (или) ограниченные к
перемещению через таможенную границу при ввозе и (или) вывозе
1.4
специальные технические средства, предназначенные для негласного
получения информации, ввоз которых на таможенную территорию
таможенного союза и вывоз с таможенной территории таможенного
союза ограничен
1.5
ядовитые вещества, не являющиеся прекурсорами наркотических
средств и психотропных веществ, ограниченные к перемещению через
таможенную границу
1.6
наркотические средства, психотропные вещества и их прекурсоры,
за исключением ограниченных количеств наркотических средств и
психотропных веществ в виде лекарственных средств для личного
применения по медицинским показаниям при наличии соответствующих
документов, а также прекурсоров в объемах, определенных
законодательством государства-члена таможенного союза
1.7
органы и (или) ткани человека, кровь и ее компоненты,
ограниченные к перемещению через таможенную границу при ввозе и
(или) вывозе
2.
При вывозе любым способом:
2.1
отходы и лом черных и цветных металлов, включенных в перечень
товаров, при экспорте и (или) импорте которых установлены
количественные ограничения
2.2
необработанные драгоценные металлы, лом и отходы драгоценных
металлов, руды и концентраты драгоценных металлов и сырьевых
товаров, содержащих драгоценные металлы, экспорт которых с
таможенной территории таможенного союза ограничен
2.3
минеральное сырье (природные необработанные камни), ограниченное
к перемещению через таможенную границу при вывозе
2.4
информация о недрах, ограниченная к перемещению через таможенную
границу при вывозе
2.5
дикорастущее лекарственное сырье (растения, части растений,
семена, плоды), ограниченное к перемещению через таможенную
границу при экспорте в количестве, превышающем три экземпляра
одного вида этих товаров
2.6
дикие живые животные и отдельные дикорастущие растения,
ограниченные к перемещению через таможенную границу при экспорте
(за исключением охотничьих и рыболовных трофеев), в количестве,
превышающим три экземпляра одного вида этих товаров
3.
При ввозе любым способом:
3.1
озоноразрушающие вещества, запрещенные к ввозу на
таможенную территорию таможенного союза
3.2
средства защиты растений, запрещенные к ввозу на таможенную
территорию таможенного союза, подпадающие под действие
приложений А и В Стокгольмской конвенции

9010
13.
Көрсету мақсаттары үшін арналған аспаптар, аппаратура және модельдер
9023 00
14.
Медициналық, хирургиялық, стоматологиялық немесе ветеринариялық жиһаз; шаштараз креслосы және ұқсас креслолар, олардың бөлшектері
9402
15.
Монеталармен, банкноттармен, банк карточкаларымен, жетондармен немесе төлемнің ұқсас құралдарымен іске қосылатын ойындар
9504 30
16.
Кеден одағына мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес сараптамалық бақылауға жататын тауарлар
"**" символымен белгіленген тауарларды қоспағанда, * тауарлар КО СЭҚ ТН сәйкес олардың кодтарымен ғана айқындалады;
** тауарлар олардың кодтарымен де, сондай-ақ атауларымен де айқындалады
Жеке тұлғалардың жеке пайдалануға арналған
тауарларды кеден одағының кедендік
шекарасы арқылы өткізу және оларды
шығаруға байланысты кедендік
операцияларды жасау тәртібі туралы
келісімге
2-қосымша
Кеден одағының кеден аумағына әкелуге және (немесе)
осы аумақтан әкетуге тыйым салынған немесе шектелген
жеке пайдалануға арналған тауарлардың тізбесі
Ескерту. 2-қосымшаға өзгерістер енгізілді - ҚР 24.12.2014 № 265-V; 02.08.2015 № 346-V Заңдарымен.
I. Кеден одағының кеден аумағына әкелуге және (немесе)
осы аумақтан әкетуге тыйым салынған жеке пайдалануға арналған
тауарлардың тізбесі
1.
Кеден шекарасы арқылы кез келген тәсілмен өткізу кезінде:
1.1
кеден одағының кеден аумағына әкелуге, кеден одағының кеден аумағынан әкетуге және кеден одағының кеден аумағы арқылы транзитіне тыйым салынған баспа, аудиовизуалды және басқа да ақпарат тасығыштардағы ақпарат;
1.2
кеден одағының кеден аумағына әкелуге, кеден одағының кеден аумағынан әкетуге және кеден одағының кеден аумағы арқылы транзитіне тыйым салынған қызметтік және азаматтық қару оның негізгі бөлшектері, олардың патрондары;
1.3
әкелу кезінде тыйым салынған және (немесе) әкелу кезінде және (немесе) әкету кезінде кеден шекарасы арқылы өткізу шектелген қауіпті қалдықтар;
1.4
кеден одағының кеден шекарасына әкелу және кеден одағының кеден шекарасынан әкету шектелген ақпаратты құпия алуға арналған арнайы техникалық құралдар;
1.5
кеден шекарасы арқылы өткізу шектелген есірткі заттарының және психотропты заттардың прекурсорлары болып табылмайтын улы заттар;
1.6
тиісті құжаттары болған кезде медициналық көрсеткіштер бойынша жеке қолдану үшін дәрілік заттар түріндегі есірткі заттарының және психотропты заттардың, сондай-ақ кеден одағына мүше мемлекеттердің заңнамасында айқындалған көлемдегі прекурсорлардың шектелген санын қоспағанда, есірткі заттары
1.7
әкелген және (немесе) әкеткен кезде кеден шекарасы арқылы өткізу шектелген адамның органы және (немесе) тіні, қан және оның компоненттері;
2.
Кез келген тәсілмен әкету кезінде:
2.1
экспорты және (немесе) импорты кезінде сандық шектеу белгіленген тауарлар тізбесіне енгізілген қара және түсті металдардың қалдықтары және сынықтары;
2.2
кеден одағының кеден аумағынан экспорты шектелген өңделмеген бағалы металдар, бағалы металдардың сынықтары және қалдықтары, құрамында бағалы металдар бар кен және бағалы металдардың және шикізат тауарларының концентраттары;
2.3
әкету кезінде кеден шекарасы арқылы өткізу шектелген минералды шикізат (табиғи өңделмеген тастар);
2.4
әкету кезінде кеден шекарасы арқылы өткізу шектелген жер қойнауы туралы ақпарат;
2.5
экспорты кезінде осы тауарлардың бір түрінің үш данасынан асатын саны кеден шекарасы арқылы өткізу шектелген жабайы өсетін дәрілік шикізаттар (өсімдіктер, өсімдіктердің бөліктері, тұқымдары, жемісі);
2.6
экспорты кезінде осы тауарлардың бір түрінің (аң аулаудан және балық аулаудан түскен олжаларды қоспағанда) үш данасынан асатын саны кеден шекарасы арқылы өткізу шектелген тірі тағы аңдар және жабайы өсетін жекелеген өсімдіктер;
3.
Кез келген тәсілмен әкелу кезінде:
3.1
кеден одағының кеден шекарасына әкелу тыйым салынған озонды бұзатын заттар
3.2

о стойких органических загрязнителях от 22 мая 2001 года
3.3
орудия добычи (вылова) водных биологических ресурсов,
запрещенные к ввозу на таможенную территорию таможенного союза
3.4
этиловый спирт и алкогольная продукция общим объемом более 5
литров на одно лицо, достигшее 18-летнего возраста
3.5
более 200 сигарет или 50 сигар или 250 граммов табака, либо
указанные изделия в наборе общим весом более 250 граммов на одно
лицо, достигшее 18-летнего возраста
4.
В международных почтовых отправлениях (в дополнение к
пунктам 1-3 настоящего раздела):
4.1
алкогольная продукция, этиловый спирт, пиво
4.2
любые виды табачных изделий и курительных смесей
4.3
любые виды оружия (их части), патроны к ним (их части),
конструктивно сходные с гражданским и служебным оружием изделия
4.4
радиоактивные материалы
4.5
культурные ценности
4.6
товары, подвергающиеся быстрой порче
4.7
живые животные, за исключением пчел, пиявок, шелковичных червей
4.8
растения в любом виде и состоянии, семена растений
4.9
драгоценные камни в любом виде и состоянии, природные алмазы, за
исключением ювелирных изделий

2001 жылы 22 мамырда Стокгольмде қол қойылған Орнықты органикалық ластағыштар туралы Стокгольм конвенциясының А және В қосымшаларының әсеріне жатқызылатын кеден одағының кеден аумағына әкелуге тыйым салынған өсімдіктерді қорғау заттары;
3.3
кеден одағының кеден аумағына әкелуге тыйым салынған биологиялық су ресурстарын өндіру (аулау) жабдықтары;
3.4
18 жасқа толған бір адамға арналған жалпы көлемі 5 литрден астам этил спирті және алкоголь өнімі;
3.5
18 жасқа толған бір адамға арналған 200-ден астам сигарет немесе 50 сигар немесе 250 грамм темекі немесе жалпы салмағы 250 грамнан астам көрсетілген бұйымдардың жиыны.
4.
Халықаралық почта жөнелтілімдерінде (осы бөлімнің 1-3-тармақтарына толықтыру):
4.1
алкоголь өнімі, этил спирті, сыра;
4.2
темекі бұйымдарының және шегу қоспаларының кез келген түрі;
4.3
азаматтық және қызметтік қару бұйымдарымен құрылымдық ұқсас қарудың (оның бөлшектерінің) кез келген түрі, оған патрондар (оның бөлшектері);
4.4
радиоактивті материалдар;
4.5
мәдени құндылықтар;
4.6
тез бұзылуға бейім тауарлар;
4.7
араларды, сүліктерді, жібек құртын қоспағанда тірі жануарлар;
4.8
кез келген түрдегі және жай-күйдегі өсімдіктер, өсімдіктің тұқымдары;
4.9
зергерлік бұйымдарды қоспағанда, кез келген түрдегі және жай-күйдегі асыл тастар, табиғи алмастар;

4.10
наркотические средства, психотропные вещества и их прекурсоры, в
том числе в виде лекарственных средств
4.11
озоноразрушающие вещества
4.12
иные товары, запрещенные к пересылке в соответствии с актами
Всемирного почтового союза и таможенным законодательством
таможенного союза
II. Перечень товаров для личного пользования, ограниченных к
ввозу на таможенную территорию таможенного союза
и (или) вывозу с этой территории
1.
При перемещении через таможенную границу любым способом:
шифровальные (криптографические) средства, ввоз которых на
таможенную территорию таможенного союза и вывоз с таможенной
территории таможенного союза ограничен
2.
При перемещении через таможенную границу любым способом,
кроме международных почтовых отправлений:
2.1
озоноразрушающие вещества, ограниченные к перемещению через
таможенную границу при ввозе и вывозе
2.2
ограниченные количества наркотических средств и психотропных
веществ в виде лекарственных средств для личного применения по
медицинским показаниям при наличии соответствующих документов, а
также прекурсоры в объемах, определенных законодательством
государства-члена таможенного союза
2.3
служебное и гражданское оружие, его основные части и патроны к
нему, ограниченные для ввоза на таможенную территорию
таможенного союза, вывоза с таможенной территории таможенного
союза и транзита по таможенной территории таможенного союза
3.
При ввозе любым способом:
радиоэлектронные средства и (или) высокочастотные устройства
гражданского назначения, в том числе встроенные либо входящие в
состав других товаров, ограниченные к ввозу на таможенную
территорию таможенного союза
4.
При вывозе любым способом:
4.1
коллекции и предметы коллекционирования по минералогии и
палеонтологии, ограниченные к перемещению через таможенную
границу при вывозе
4.2
виды дикой фауны и флоры, подпадающие под действие Конвенции о
международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися
под угрозой исчезновения от 3 марта 1973 года,
ограниченные к перемещению через таможенную границу при вывозе
4.3
редкие и находящиеся под угрозой исчезновения виды диких
животных и дикорастущих растений, их части и (или) дериваты,
включенные в красные книги Республики Армения, Республики
Беларусь, Республики Казахстан, Кыргызской Республики и Российской Федерации, ограниченные к перемещению через таможенную границу при вывозе
4.4.
документы национальных архивных фондов, оригиналы архивных
документов, ограниченные к перемещению через таможенную границу
при вывозе
5.
При вывозе любым способом, кроме международных почтовых
отправлений:
культурные ценности
Приложение 3
к Соглашению о порядке перемещения
физическими лицами товаров для личного
пользования через таможенную границу
таможенного союза и совершения
таможенных операций, связанных с их выпуском
Товары для личного пользования, перемещаемые через
таможенную границу, с освобождением от уплаты
таможенных платежей
п/п
Категория товаров
Нормы ввоза
I. Товары для личного пользования, за исключением
транспортных средств, ввозимые на таможенную территорию
таможенного союза в сопровождаемом и несопровождаемом багаже
1.
Товары для личного пользования (за
исключением этилового спирта)
включая:
алкогольные напитки и пиво
табак и табачные изделия
таможенная стоимость
которых не превышает
сумму, эквивалентную
1500 евро, и общий
вес которых не
превышает 50
килограммов
не более 3 литров в
расчете на одно
физическое лицо,
достигшее 18-летнего
возраста
200 сигарет или 50
сигар (сигарилл) или
250 граммов табака,
либо указанные изделия
в ассортименте общим
весом не более 250
граммов, в расчете на
одно физическое лицо,
достигшее 18-летнего
возраста
2.
Бывшие в употреблении товары для
личного пользования согласно
приложению 4 к настоящему
Соглашению, временно ввозимые
иностранными физическими лицами на
таможенную территорию таможенного
союза
независимо от их
таможенной стоимости
и веса
3.
Товары для личного пользования, за
исключением кузовов, ввозимые
дипломатическими работниками и
работниками административно-
технического персонала, направленными
на работу в дипломатические
представительства или консульские
учреждения государства-члена
таможенного союза, а также совместно
проживающими с ними членами их семей:
- не чаще одного раза в календарный
год в период пребывания за границей,
при условии документального
подтверждения соответствующим
дипломатическим представительством,
консульским учреждением государства-
члена таможенного союза цели
пребывания в иностранном государстве
в порядке, предусмотренном
законодательством государства-члена
таможенного союза;
- в случае отзыва в установленном
порядке и (или) возвращения в
государство-член таможенного союза в
связи с досрочным расторжением
трудового договора (контракта), при
условии документального подтверждения
факта такого отзыва и (или)
возвращения в порядке,
предусмотренном законодательством
государства-члена таможенного союза,
либо ввозимые иными лицами от имени и
по поручению указанных работников
независимо от
таможенной стоимости
и веса
4.
Товары для личного пользования, за
исключением кузовов, ввозимые
физическими лицами, направленными на
работу в иностранное государство
государственными органами
(федеральными органами
государственной власти), срок
пребывания которых за пределами
таможенной территории таможенного
союза составлял не менее 11 месяцев,
не чаще одного раза в календарный
год в период пребывания за границей
при условии документального
подтверждения соответствующим
государственным органом (федеральным
органом государственной власти)
периода и цели пребывания в
иностранном государстве в порядке,
предусмотренном законодательством
государства-члена таможенного союза,
либо ввозимые иными лицами от имени и
по поручению таких лиц в
государство-член таможенного союза
независимо от
таможенной стоимости
и веса
5.
Товары для личного пользования, за
исключением кузовов, ввозимые
физическими лицами государства-члена
таможенного союза, временно
проживавшими за границей, в случае их
нахождения на консульском учете в
загранучреждении государства-члена
таможенного союза не менее 1 года при
их возвращении в государство-член
таможенного союза, при условии
представления документов, выданных
дипломатическими представительствами
или консульскими учреждениями
государства-члена таможенного союза
за границей, подтверждающих факт
нахождения на таком учете и
возвращения в государство-член
таможенного союза, в порядке,
предусмотренном законодательством
государства-члена таможенного союза
таможенная стоимость
которых не превышает
сумму, эквивалентную
5000 евро
6.
Товары для личного пользования,
полученные физическим лицом
государства-члена таможенного союза в
наследство за пределами таможенной
территории таможенного союза
(признанные наследуемым имуществом),
при условии документального
подтверждения факта получения таких
товаров в наследство (признания
наследуемым имуществом) в порядке,
предусмотренном законодательством
государства-члена таможенного союза
независимо от
таможенной стоимости
и веса
7.
Товары для личного пользования,
ввозимые обратно в неизменном
состоянии, кроме изменений вследствие
естественного износа или естественной
убыли при нормальных условиях
перевозки (транспортировки), хранения
и (или) использования (эксплуатации),
после их вывоза за пределы таможенной
территории таможенного союза, при
условии подтверждения их вывоза.
Законодательством государства-члена
таможенного союза может
устанавливаться порядок подтверждения
такого вывоза.
В случае если лицо не может
подтвердить вывоз таких товаров, для
целей применения настоящего подпункта
такие товары освобождаются от уплаты
таможенных платежей при условии, что
таможенная стоимость и общий вес
ввозимых товаров не превышают
стоимостные и весовые
(количественные) нормы, установленные
пунктом 1 настоящего раздела
независимо от
таможенной стоимости
и веса
8.
Бывшие в употреблении товары для
личного пользования, ввозимые
физическими лицами, признанными в
соответствии с законодательством
государства-члена таможенного союза
беженцами, вынужденными
переселенцами, а также прибывающими
(переселяющимися) в государство-член
таможенного союза на постоянное место
жительства, при одновременном
выполнении следующих условий:
ввоз товаров для личного пользования
на таможенную территорию таможенного
союза из страны предыдущего
проживания осуществляется не позднее
18 месяцев с даты прибытия указанного
лица на постоянное место жительства в
государство-член таможенного союза;
такие товары приобретены до даты
признания физических лиц в
соответствии с законодательством
государства-члена таможенного союза
беженцами, вынужденными переселенцами
либо до даты прибытия (переселения)
на постоянное место жительства в
государство-член таможенного союза
независимо от
таможенной стоимости
и веса
9.
Культурные ценности, при условии их
отнесения к таковым в соответствии с
законодательством государства-члена
таможенного союза
независимо от
таможенной стоимости
и веса
10.
Урны с прахом (пеплом), гробы с
телами (останками) умерших
II. Товары для личного пользования, за исключением
транспортных средств, доставляемые перевозчиком в адрес
физического лица
11.
Товары для личного пользования (за
исключением этилового спирта,
алкогольных напитков, пива и неделимых
товаров), ввозимые в течение
календарного месяца в адрес одного
получателя
таможенная стоимость
которых не превышает
сумму, эквивалентную
1000 евро, и вес не
превышает 31 килограмма *
12.
Бывшие в употреблении товары для
личного пользования, ввозимые
физическими лицами, признанными в
соответствии с законодательством
государства-члена таможенного союза
беженцами, вынужденными переселенцами,
а также прибывающими (переселяющимися)
в государство-член таможенного союза
на постоянное место жительства, при
одновременном выполнении следующих
условий:
ввоз товаров для личного пользования на
таможенную территорию таможенного союза
из страны предыдущего проживания
осуществляется не позднее 18 месяцев с
даты прибытия указанного лица на
постоянное место жительства в
государство-член таможенного
союза;
такие товары приобретены до даты
признания физических лиц в соответствии
с законодательством государства-члена
таможенного союза беженцами,
вынужденными переселенцами либо до даты
прибытия (переселения) на постоянное
место жительства в государство-член
таможенного союза
независимо от таможенной
стоимости и веса
13.
Культурные ценности, при условии их
отнесения к таковым в соответствии с
законодательством государства-члена
таможенного союза
независимо от таможенной
стоимости и веса
14.
Товары для личного пользования,
полученные физическим лицом
государства-члена таможенного союза в
наследство за пределами таможенной
территории таможенного союза
(признанные наследуемым имуществом),
при условии документального
подтверждения факта получения таких
товаров в наследство (признания
наследуемым имуществом) в порядке,
предусмотренном законодательством
государства-члена таможенного союза
независимо от таможенной
стоимости и веса
15.
Урны с прахом (пеплом), гробы с телами
(останками) умерших
III. Товары для личного пользования, за исключением
транспортных средств, пересылаемые в международных почтовых
отправлениях на таможенную территорию таможенного союза
16.
Товары для личного пользования (за
исключением неделимых товаров),
пересылаемые в течение календарного
месяца в адрес одного получателя,
являющегося физическим лицом,
находящимся на таможенной
территории таможенного союза
таможенная стоимость
которых не превышает
сумму, эквивалентную
1000 евро, и общий вес
которых не превышает 31
килограмма *
17.
Урны с прахом (пеплом), гробы с телами
(останками) умерших
IV. Товары для личного пользования, за исключением
транспортных средств, вывозимые любым способом
18.
Драгоценные металлы и драгоценные
камни, ранее ввезенные на таможенную
территорию таможенного союза как
физическими лицами государств-членов
таможенного союза, так и иностранными
физическими лицами, с представлением
оформленных таможенными органами
документов, подтверждающих факт их
ввоза
независимо от таможенной
стоимости и веса
19.
Драгоценные металлы и драгоценные камни
таможенной стоимостью не
более 25000 долларов США
в эквиваленте. В
таможенную стоимость
вывозимых драгоценных
металлов и драгоценных
камней не включается
стоимость ранее
ввезенных физическими
лицами в таможенный
союз, а также временно
вывозимых из таможенного
союза драгоценных
металлов и драгоценных
камней
20.
Иные товары для личного пользования, за
исключением товаров, указанных в

4.10
есірткі заттары, психотропты заттар және олардың прекурсорлары, оның ішінде дәрілік заттар түріндегі;
4.11
озонды бұзатын заттар;
4.12
Дүниежүзілік почта одағының актілеріне және кеден одағының кеден заңнамасына сәйкес жөнелтуге тыйым салынған өзге де тауарлар
II. Кеден одағының кеден аумағына әкелуге және (немесе)
осы аумақтан әкетуге шектелген жеке пайдалануға арналған
тауарлардың тізбесі
1.
Кеден шекарасы арқылы кез келген тәсілмен өткізу кезінде:
кеден одағының кеден шекарасына әкелу және кеден одағының кеден шекарасынан әкету шектелген шифрлау (криптография) құралдары;
2.
Кеден шекарасы арқылы, халықаралық почта жөнелтілімдерінен басқа кез келген тәсілмен өткізу кезінде:
2.1
әкелу және әкету кезінде кеден шекарасы арқылы өткізу шектелген озонды бұзатын заттар;
2.2
тиісті құжаттары болған кезде медициналық көрсеткіштер бойынша жеке қолдану үшін дәрілік заттар түріндегі есірткі заттарының және психотропты заттардың, сондай-ақ кеден одағына мүше мемлекеттердің заңнамасында айқындалған көлемдегі прекурсорлардың шектелген санын қоспағанда, есірткі заттары;
2.3
кеден одағының кеден аумағына әкелуге, кеден одағының кеден аумағынан әкетуге және кеден одағының кеден аумағы арқылы транзитіне тыйым салынған қызметтік және азаматтық қару оның негізгі бөлшектері, олардың патрондары;
3.
Кез келген тәсілмен әкелу кезінде:
кеден одағының кеден аумағына әкелу шектелген радиоэлектронды құралдар және (немесе) азаматтық мақсаттағы жоғары жиіліктегі құрылғылар, оның ішінде қоса жасалған немесе басқа да тауарлардың құрамындағылар;
4.
Кез келген тәсілмен әкету кезінде:
4.1
әкету кезінде кеден шекарасы арқылы өткізу шектелген минералогия және палеонтология бойынша жинақтамалар және жинақтау заттары;
4.2
әкету кезінде кеден шекарасы арқылы өткізу шектелген жойылып кету қаупі бар жабайы фауна және флора түрлерімен халықаралық сауда туралы Конвенцияның қолдану аясына кіретін жабайы фауна және флора түрлері;
4.3
әкету кезінде кеден шекарасы арқылы өткізу шектелген, Армения Республикасының, Беларусь Республикасының, Қазақстан Республикасының, Қырғыз Республикасының және Ресей Федерациясының қызыл кітаптарына енгізілген, сирек кездесетін және жойылып кету қаупі бар тағы аңдар мен жабайы өсімдіктердің түрлері, олардың бөліктері және (немесе) дериваттар;
4.4
әкету кезінде кеден шекарасы арқылы өткізу шектелген ұлттық мұрағат қорларының құжаттары, мұрағат құжаттарының түпнұсқалары.
5.
Кеден шекарасы арқылы, халықаралық почта жөнелтілімдерінен басқа кез келген тәсілмен өткізу кезінде:
мәдени құндылықтар
Жеке тұлғалардың жеке пайдалануға арналған
тауарларды кеден одағының кедендік
шекарасы арқылы өткізу және оларды
шығаруға байланысты кедендік
операцияларды жасау тәртібі туралы
келісімге
3-қосымша
Кеден төлемдерінен босатыла отырып кеден шекарасы арқылы
өткізілетін жеке пайдалануға арналған тауарлар
Р/с
Тауарлардың санаты
Әкелу нормасы
I. Алып жүретін және алып жүрмейтін багажда кеден одағының кеден аумағына әкелінетін көлік құралдарын қоспағанда, жеке пайдалануға арналған тауарлар
1.
Жеке пайдалануға арналған тауарлар (этил спиртін қоспағанда)
кедендік құны 1500 евроға балама сомадан аспайтын және жалпы салмағы 50 килограмнан аспайтын
оның ішінде:
алкогольді ішімдіктер және сыра
18 жасқа толған бір жеке тұлғаға есептегенде 3 литрден көп емес
Темекі және темекі бұйымдары
18 жасқа толған бір жеке тұлғаға есептегенде 200 сигарет немесе 50 сигар (сигарилл) немесе 250 грамм темекі не жалпы салмағы 250 грамнан аспайтын көрсетілген бұйымдардың ассортименті
2.
Кеден одағының кеден аумағына шетелдік жеке тұлғалар уақытша,әкелетін осы Келісімнің 4-қосымшасына сәйкес бұрын пайдалануда болған жеке пайдалануға арналған тауарлар
кедендік құны мен салмағына байланысты емес
3.
Кеден одағына мүше мемлекеттің дипломатиялық өкілдіктеріне немесе консулдық мекемелеріне жұмысқа жіберілген дипломатия қызметкерлерінің және әкімшілік-техникалық персонал қызметкерлері, сондай-ақ олармен бірге тұратын олардың отбасы мүшелері әкелетін шанақтарды қоспағанда, жеке пайдалануға арналған тауарлар:
- кеден одағына мүше мемлекеттің заңнамасында көзделген тәртіппен тиісті дипломатиялық өкілдік, кеден одағына мүше мемлекеттің консулдық мекемесі шет мемлекетте болу мақсатын құжатпен растаған жағдайда шетелде болу кезеңінде күнтізбелік жылда бір реттен жиі емес;
- кеден одағына мүше мемлекеттің заңнамасында көзделген, не өзге де тұлғалар көрсетілген қызметкерлердің атынан және тапсырмасы бойынша әкелетін белгіленген тәртіппен қайта шақыртып алған жағдайда және (немесе) еңбек шартының (келісімшарттың) мерзімінен бұрын бұзылуына байланысты осындай шақыртып алудың және (немесе) оралу фактісін құжатпен растаған жағдайда
кедендік құны мен салмағына байланысты емес
4.
Кеден одағына мүше мемлекеттің заңнамасында көзделген немесе осындай тұлғалардың атына және тапсырмасы бойынша өзге де тұлғалар кеден одағына мүше мемлекетке әкелген тиісті мемлекеттік органның (мемлекеттік биліктің федералдық органдары) құжатпен растаған жағдайда шет елде болған кезеңде күнтізбелік жылда бір реттен жиі емес кеден одағының кеден аумағынан тыс болу мерзімі кемінде 11 айды құраған мемлекеттік органдар (мемлекеттік биліктің федералдық органдары) шет мемлекетке жұмысқа жіберген жеке тұлғалар әкелетін, шанақтарды қоспағанда, жеке пайдалануға арналған тауарлар
кедендік құны мен салмағына байланысты емес
5.
Кеден одағына мүше мемлекеттің заңнамасында көзделген тәртіппен осындай есепте болу фактісін кеден одағына мүше мемлекетке оралуын растайтын шет елдегі дипломатиялық өкілдік немесе кеден одағына мүше мемлекеттің консулдық мекемесі берген құжаттар ұсынылған жағдайда, кеден одағына мүше мемлекеттің шет ел мекемесінде кемінде 1 жыл уақытша болып, олар кеден одағына мүше мемлекетке қайтып оралған жағдайда кеден одағына мүше мемлекеттің жеке тұлғасы әкелетін шанақтарды қоспағанда, жеке пайдалануға арналған тауарлар;
кедендік құны 5000 евроға балама сомадан аспайды
6.
Кеден одағына мүше мемлекеттің заңнамасында көзделген тәртіппен осындай тауарларды мұраға алу фактісі (мұра мүлкі деп тану) құжатпен расталған жағдайда кеден одағына мүше мемлекеттің жеке тұлғасы кеден аумағынан тыс мұраға алған (мұра мүлкі деп танылған) жеке пайдалануға арналған тауарлар
кедендік құны мен салмағына байланысты емес
7.
Олардың әкетілуі расталған жағдайда олар кеден одағының кеден аумағынан тыс әкетілгеннен кейін тасымалдаудың (көлікпен тасудың) сақтаудың және (немесе) (пайдаланудың) қалыпты жағдайларында табиғи тозу немесе табиғи кему салдарынан өзгеруін қоспағанда, өзгеріссіз кейін әкелінетін жеке пайдалануға арналған тауарлар. Кеден одағына мүше мемлекеттің заңнамасында осындай әкетуді растау тәртібі белгіленуі мүмкін.
Егер тұлға осындай тауарлардың әкетілуін растай алмаған жағдайда, осы тармақшаны қолдану мақсатында әкелінетін тауарлардың кедендік құны және жалпы салмағы осы тараудың 1-тармағында белгіленген құндық және салмақ (сан) нормаларынан аспаған жағдайда, осындай тауарлар кеден төлемдерінен босатылады.
кедендік құны мен салмағына байланысты емес
8.
Кеден одағына мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес босқындар, мәжбүрлеп қоныс аударушылар, сондай-ақ кеден одағына мүше мемлекетке тұрақты тұруға келуші (көшіп келуші) болып танылған жағдайда, мына талаптарды бір мезгілде орындаумен бірге заңды тұлғалар жеке пайдалану үшін әкелетін бұрын пайдалануда болған тауарлар: -көрсетілген тұлғаның кеден одағына мүше мемлекетке тұрақты тұруға келген күнінен бастап 18 айдан кешіктірмей бұған дейін тұрған елден кеден одағының кеден аумағына жеке пайдалануға арналған тауарларды әкелу; заңды тұлғалардың осындай тауарларды кеден одағына мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес босқындар, мәжбүрлеп қоныс аударушылар деп таныған күнге дейін немесе кеден одағына мүше мемлекетке тұрақты тұруға келген (көшіп келген) күнге дейін сатып алуы.
кедендік құны мен салмағына байланысты емес
9.
Кеден одағына мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес оларды мәдени құндылықтарға жатқызған жағдайда
кедендік құны мен салмағына байланысты емес
10.
Өлгендердің мәйіті (күлі) салынған урналар, денелері (сүйектері) салынған табыттар
II. Көлік құралдарын қоспағанда, тасымалдаушы жеке тұлғаның мекен жайына жеткізетін жеке пайдалануға арналған тауарлар
11.
Бір алушының мекенжайына күнтізбелік бір ай ішінде әкелінетін (этил спиртін, алкоголь ішімдіктерін, сыраны және бөлінбейтін тауарларды қоспағанда) жеке пайдалануға арналған тауарлар
кедендік құны 1000 евроға балама сомадан аспайтын және салмағы 31 килограмнан аспайтын *
12.
Кеден одағына мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес босқындар, мәжбүрлеп қоныс аударушылар, сондай-ақ кеден одағына мүше мемлекетке тұрақты тұруға келуші (көшіп келуші) болып танылған жағдайда мына талаптарды бір мезгілде орындаумен бірге заңды тұлғалар жеке пайдалану үшін әкелетін бұрын пайдалануда болған тауарлар: көрсетілген тұлғаның кеден одағына мүше мемлекетке тұрақты тұруға келген күнінен бастап 18 айдан кешіктірмей бұған дейін тұрған елден кеден одағының кеден аумағына жеке пайдалануға арналған тауарларын әкелу;
жеке тұлғалардың осындай тауарларды кеден одағына мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес босқындар, мәжбүрлеп қоныс аударушылар деп таныған күнге дейін немесе кеден одағына мүше мемлекетке тұрақты тұруға келген (көшіп келген) күнге дейін сатып алуы.
кедендік құны мен салмағына байланысты емес
13.
Кеден одағына мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес оларды мәдени құндылықтарға жатқызған жағдайда
кедендік құны мен салмағына байланысты емес
14.
Кеден одағына мүше мемлекеттің заңнамасында көзделген тәртіппен осындай тауарларды мұраға алу фактісі (мұра мүлкі деп тану) құжатпен расталған жағдайда кеден одағына мүше мемлекеттің жеке тұлғасы кеден аумағынан тыс мұраға алған (мұра мүлкі деп танылған) жеке пайдалануға арналған тауарлар
кедендік құны мен салмағына байланысты емес
15.
Өлгендердің мәйіті (күлі) салынған урналар, денелері (сүйектері) салынған табыттар
III. Көлік құралдарын қоспағанда, жеке пайдалануға арналған кеден одағының кеден аумағына халықаралық почта жөнелтілімдерімен жіберілетін тауарлар
16.
Кеден одағының кеден аумағындағы заңды тұлға болып табылатын бір алушының мекенжайына күнтізбелік ай ішінде жіберілетін жеке пайдалануға арналған тауарлар (бөлінбейтін тауарларды қоспағанда)
кедендік құны 1000 евроға балама сомадан аспайтын және салмағы 31 килограмнан аспайтын *
17.
Өлгендердің мәйіті (күлі) салынған урналар, денелері (сүйектері) салынған табыттар
IV. Көлік құралдарын қоспағанда, кез келген тәсілмен әкетілетін жеке пайдалануға арналған тауарлар
18.
Кеден органының ресімделген құжаттарын ұсына отырып әкелу фактісін растайтын кеден одағына мүше мемлекеттің жеке тұлғалары, сондай-ақ шетелдік заңды тұлғалар кеден одағының кеден аумағына бұған дейін әкелген бағалы металдар және асыл тастар
кедендік құны мен салмағына байланысты емес
19.
Бағалы металдар және асыл тастар
Кедендік құны 25000 АҚШ долларына балама сомадан аспайтын. Әкетілетін бағалы металдар мен асыл тастардың кедендік құнына жеке тұлғалардың бұған дейін кеден одағына әкелген, сондай-ақ кеден одағынан уақытша әкелінетін бағалы металдар мен асыл тастардың құны енгізілмейді
20.

пунктах 18 и 19 раздела IV настоящего
Приложения
независимо от таможенной
стоимости и веса
V. Транспортные средства для личного пользования, перемещаемые
через таможенную границу любым способом
21.
Транспортные средства для личного
пользования, зарегистрированные на
территории государства-члена
таможенного союза, временно вывозимые
за пределы таможенной территории
таможенного союза и обратно ввозимые на
таможенную территорию таможенного союза
любым способом
22.
Транспортные средства для личного
пользования, зарегистрированные на
территории иностранного государства,
временно ввозимые на таможенную
территорию таможенного союза
иностранными физическими лицами любым
способом, - на срок своего временного
пребывания на этой территории, но не
более, чем на один год
23.
Транспортные средства для личного
пользования, зарегистрированные на
территории иностранного государства,
временно ввозимые физическими лицами
государств-членов таможенного союза
любым способом, на срок, не превышающий
шести месяцев. Временный ввоз таких
транспортных средств допускается при
условии обеспечения уплаты таможенных
пошлин, налогов в соответствии с
таможенным законодательством
таможенного союза
24.
Автомобиль и прицеп, находящиеся в
собственности физических лиц,
признанных в соответствии с
законодательством государства-члена
таможенного союза беженцами,
вынужденными переселенцами, а также
прибывающих (переселяющихся) в
государство-член таможенного союза на
постоянное место жительства, - при
одновременном выполнении следующих
условий:
их ввоз на таможенную территорию
таможенного союза из страны предыдущего
проживания осуществляется не позднее 18
месяцев с даты прибытия указанного лица
на постоянное место жительства в
государство-член таможенного союза;
такие автомобиль и прицеп должны
находиться в собственности у указанных
лиц и быть зарегистрированы на таких
лиц в стране предыдущего проживания в
течение не менее 6 месяцев до даты их
прибытия (переселения) на постоянное
место жительства
в количестве не более
одного автомобиля и
одного прицепа
25.
Автомобиль, прицеп, полученные
физическим лицом государства-члена
таможенного союза в наследство за
пределами таможенной территории
таможенного союза (признанные
наследуемым имуществом), при условии
документального подтверждения факта
получения таких автомобиля и прицепа в
наследство (признания наследуемым
имуществом) в порядке, предусмотренном
законодательством государства-члена
таможенного союза, (признанный
наследуемым имуществом)
в количестве не более
одного автомобиля и
одного прицепа
26.
Транспортные средства для личного
пользования, вывозимые за пределы
таможенной территории таможенного
союза любым способом.
* законодательством государства-члена таможенного союза могут устанавливаться более жесткие нормы ввоза товаров для личного пользования с освобождением от уплаты таможенных платежей
Приложение 4
к Соглашению о порядке перемещения
физическими лицами товаров для личного
пользования через таможенную границу
таможенного союза и совершения
таможенных операций, связанных с их выпуском
Перечень
бывших в употреблении товаров для личного пользования,
временно ввозимых на таможенную территорию таможенного
союза иностранными физическими лицами, с освобождением
от уплаты таможенных платежей
№ п/п
Наименование товаров для
личного пользования
Количество
1.
Ювелирные изделия
в количестве, необходимом для
использования в период
временного пребывания на
таможенной территории
таможенного союза
2.
Предметы личной гигиены
в количестве, необходимом для
использования в период
временного пребывания на
таможенной территории
таможенного союза
3.
Фотокамеры;
видеокамеры;
кинокамеры;
в количестве не более 1
единицы
в количестве не более 1
единицы
в количестве не более 1
единицы
принадлежности к ним
в количестве, необходимом для
использования в период
временного пребывания на
таможенной территории
таможенного союза
4.
Портативные видеомагнитофоны,
цифровые и аналоговые
в количестве не более 1
единицы
5.
Переносные кинопроекторы;
проекторы для просмотра слайдов
с принадлежностями к ним и с
кинофильмами и слайдами
в количестве не более 1
единицы
в количестве не более 1
единицы
в количестве, необходимом для
использования в период
временного пребывания на
таможенной территории
таможенного союза
6.
Портативная звукозаписывающая и
воспроизводящая аппаратура
(включая диктофоны);
DVD-плееры;
принадлежности к ним
в количестве не более 1
единицы
в количестве не более 1
единицы
в количестве, необходимом для
использования в период
временного пребывания на
таможенной территории
таможенного союза
7.
Переносные проигрыватели
грампластинок
и грампластинки
в количестве не более 1
единицы
в количестве, необходимом
для использования в период
временного пребывания на
таможенной территории
таможенного союза
8.
Носители записи звука, без
записи и с записью
в количестве, необходимом для
использования в период
временного пребывания на
таможенной территории
таможенного союза
9.
Портативные радиоприемники;
флэш-плееры;
принадлежности к ним
в количестве не более 1
единицы
в количестве не более 1
единицы
в количестве, необходимом для
использования в период
временного пребывания на
таможенной территории
таможенного союза
10.
Телевизоры с размером диагонали
экрана не более 42 см
в количестве не более 1
единицы
11.
Портативные пишущие машинки
в количестве не более 1
единицы
12.
Бинокли
в количестве не более 1
единицы
13.
Мобильные телефоны
в количестве не более 2
единиц
14.
Портативные персональные
компьютеры (ноутбуки)
принадлежности к ним
в количестве не более 1
единицы
в количестве, необходимом для
использования в период
временного пребывания на
таможенной территории
таможенного союза
15.
Переносные музыкальные
инструменты
в количестве, необходимом для
использования в период
временного пребывания на
таможенной территории
таможенного союза
16.
Детские коляски
в количестве, необходимом для
использования в период
временного пребывания на
таможенной территории
таможенного союза
17.
Коляски для инвалидов
в количестве, необходимом для
использования в период
временного пребывания на
таможенной территории
таможенного союза
18.
Детские сиденья, закрепленные на
сиденьях автомобилей
в количестве, необходимом для
использования в период
временного пребывания на
таможенной территории
таможенного союза
19.
Инвентарь и принадлежности для
спорта, туризма и охоты,
воздушные шары
в количестве, необходимом для
использования в период
временного пребывания на
таможенной территории
таможенного союза
20.
Портативные диализаторы и
аналогичные медицинские приборы,
а также расходуемые материалы к
ним
в количестве, необходимом для
использования в период
временного пребывания на
таможенной территории
таможенного союза
21.
Домашние животные, в том числе,
предназначенные для охоты,
спорта, туризма
в количестве, необходимом для
использования в период
временного пребывания на
таможенной территории
таможенного союза
Приложение 5
к Соглашению о порядке перемещения
физическими лицами товаров для личного
пользования через таможенную границу
таможенного союза и совершения
таможенных операций, связанных с их выпуском
Товары для личного пользования, перемещаемые через
таможенную границу, с уплатой таможенных пошлин, налогов
№п/п
Категория
товаров
Нормы ввоза
Ставки
таможенных
пошлин, налогов
I. Товары для личного пользования, за исключением
транспортных средств, ввозимые на таможенную территорию
таможенного союза в сопровождаемом и несопровождаемом багаже
1.
Товары для личного
пользования (за
исключением этилового
спирта и неделимых
товаров)
таможенная стоимость
которых превышает
сумму, эквивалентную
1500 евро, и (или)
общий вес которых
свыше 50 килограммов
по единой ставке 30
процентов от их
таможенной стоимости,
но не менее 4 евро за 1
килограмм веса в части
превышения весовой
нормы 50 килограммов и
(или) стоимостной нормы
1500 евро в эквиваленте
2.
Неделимые товары
для личного
пользования
независимо от
таможенной стоимости
и веса
в виде совокупного
таможенного платежа
3.
Этиловый спирт
товарных позиций

Осы Қосымшаның IV бөлімінің 18 және 19-тармақтарында көрсетілген тауарларды қоспағанда, жеке пайдалануға арналған өзге де тауарлар
кедендік құны мен салмағына байланысты емес
V. Кеден шекарасы арқылы кез келген тәсілмен өткізілетін жеке пайдалануға арналған көлік құралдары
21.
Кеден одағына мүше мемлекеттің аумағында тіркелген, кеден одағының кеден аумағынан әкетілетін және кеден одағының кеден аумағына кез келген тәсілмен қайта әкелінетін жеке пайдалануға арналған көлік құралдары
22.
Шет мемлекеттің аумағында тіркелген, кеден одағының кеден аумағына шет елдің жеке тұлғалары кеден одағының кеден аумағына -осы аумақта өзінің болу мерзіміне, алайда бір жылдан аспайтын, кез келген тәсілмен әкелетін жеке пайдалануға арналған көлік құралдары
23.
Шет мемлекеттің аумағында тіркелген, кеден одағының кеден аумағына кеден одағына мүше мемлекеттердің жеке тұлғалары кез келген тәсілмен алты айдан аспайтын мерзімге әкелетін жеке пайдалануға арналған көлік құралдары. Осындай көлік құралдарын уақытша әкелуге кеден одағының кеден заңдарына сәйкес кеден баждарын салықтарын төлеу қамтамасыз етілген жағдайда жол беріледі
24.
Кеден одағына мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес босқындар, мәжбүрлеп қоныс аударушылар, сондай-ақ кеден одағын мүше мемлекетке тұрақты тұруға келуші (көшіп келуші) болып танылған жағдайда мына талаптарды бір мезгілде орындаумен бірге заңды тұлғалар әкелетін жеке пайдалануға арналған бұрын пайдалануда болған автомобиль және тіркеме:
көрсетілген тұлғаның кеден одағына мүше мемлекетке тұрақты тұруға келген күнінен бастап 18 айдан кешіктірмей бұған дейін тұрған елден кеден одағының кеден аумағына жеке пайдалану үшін әкелуі;
заңды тұлғалардың осындай автомобиль және тіркеме кеден одағына мүше мемлекеттің заңдарына сәйкес босқындар, мәжбүрлеп қоныс аударушылар деп таныған күнге дейін немесе кеден одағына мүше мемлекетке тұрақты тұруға келген күнге (көшіп келуге дейін) кемінде 6 ай бұрын сатып алуы.
саны бір автомобильден және бір тіркемеден аспайды
25.
Кеден одағына мүше мемлекеттің заңнамасында көзделген тәртіппен осындай тауарларды мұраға алу фактісі (мұра мүлкі деп тану) құжатпен расталған жағдайда кеден одағына мүше мемлекеттің жеке тұлғасы кеден аумағынан тыс мұраға алған (мұра мүлкі деп танылған) жеке пайдалануға арналған автомобиль, тіркеме
Саны бір автомобильден және бір тіркемеден аспайды
26.
Кеден аумағынан тыс жерге кез келген тәсілмен әкетілетін жеке пайдалануға арналған көлік құралдары
*Мүше мемлекеттің заңнамасында кеден төлемдерінен босата отырып жеке пайдалануға арналған тауарларды әкелуге барынша қатаң нормалар белгіленуі мүмкін.
Жеке тұлғалардың жеке пайдалануға арналған
тауарларды кеден одағының кедендік
шекарасы арқылы өткізу және оларды
шығаруға байланысты кедендік
операцияларды жасау тәртібі туралы
келісімге
4-қосымша
Шетелдік жеке тұлғалар кедендік төлемдерді төлеуден босатыла
отырып кеден одағының кедендік аумағына уақытша әкелетін, жеке
пайдалануға арналған, бұрын пайдалануда болған тауарлардың
тізбесі
Р/с
Жеке пайдалануға арналған тауарлардың атауы
Саны
1.
Зергерлік бұйымдар
кеден одағының кедендік аумағында уақытша болу кезеңінде пайдалануға арналған қажетті санда
2.
Жеке гигиена заттары
кеден одағының кедендік аумағында уақытша болу кезеңінде пайдалануға арналған қажетті санда
3.
Фотокамералар;
бейнекамералар;
кинокамералар;
олардың керек-жарақтары
саны 1 бірліктен көп емес
саны 1 бірліктен көп емес
саны 1 бірліктен көп емес
кеден одағының кедендік аумағында уақытша болу кезеңінде пайдалануға арналған үшін қажетті санда
4.
Портативті бейнемагнитофондар, цифрлық және аналогтық
саны 1 бірліктен көп емес
5.
Тасымалданатын кинопроекторлар;
слайд көруге арналған проекторлар
олардың керек-жарақтары және кинофильмдер мен слайдтар
саны 1 бірліктен көп емес саны 1 бірліктен көп емес кеден одағының кедендік аумағында уақытша болу кезеңінде пайдалануға арналған қажетті санда
6.
Портативті дыбыс жазатын және дыбыс жаңғыртатын аппаратура (диктофондарды қоса алғанда); DVD-плеерлер;
олардың керек-жарақтары
саны 1 бірліктен көп емес
саны 1 бірліктен көп емес кеден одағының кедендік аумағында уақытша болу кезеңінде пайдалануға арналған қажетті санда
7.
Грампластинкалардың тасымалданатын ойнатқыштары және грампластинкалар
саны 1 бірліктен көп емес кеден одағының кедендік аумағында уақытша болу кезеңінде пайдалануға арналған қажетті санда
8.
Жазып алуы бар және жазып алуы жоқ дыбыс жазбаларын жеткізгіштер
кеден одағының кедендік аумағында уақытша болу кезеңінде пайдалануға арналған қажетті санда
9.
Портативті радиоқабылдағыштар;
саны 1 бірліктен көп
флэш-плеерлер;
емес саны 1 бірліктен көп емес
олардың керек-жарақтары
кеден одағының кедендік аумағында уақытша болу кезеңінде пайдалануға арналған қажетті санда
10.
Экранының диагоналы 42 сантиметрден аспайтын теледидарлар
саны 1 бірліктен көп емес
11.
Портативті жазу машинкалары
саны 1 бірліктен көп емес
12.
Дүрбілер
саны 1 бірліктен көп емес
13.
Ұялы телефондар
саны 2 бірліктен көп емес
14.
Тасымалданатын жеке компьютерлер (ноутбуктер)
саны 1 бірліктен көп емес
олардың керек-жарақтары
кеден одағының кедендік аумағында уақытша болу кезеңінде пайдалануға арналған қажетті санда
15.
Тасымалданатын музыка аспаптары
кеден одағының кедендік аумағында уақытша болу кезеңінде пайдалануға арналған қажетті санда
16.
Балалар арбалары
кеден одағының кедендік аумағында уақытша болу кезеңінде пайдалануға арналған қажетті санда
17.
Мүгедектердің арбалары
кеден одағының кедендік аумағында уақытша болу кезеңінде пайдалануға арналған қажетті санда
18.
Автомобиль орындықтарына бекітілген балалар орындықтары
кеден одағының кедендік аумағында уақытша болу кезеңінде пайдалануға арналған қажетті санда
19.
Спорт, туризм және аңшылыққа арналған құрал-сайман мен керек-жарақтар, әуе шарлары
кеден одағының кедендік аумағында уақытша болу кезеңінде пайдалануға арналған қажетті санда
20.
Портативті диализаторлар және ұқсас медициналық аспаптар, сондай-ақ оларға жұмсалатын материалдар
кеден одағының кедендік аумағында уақытша болу кезеңінде пайдалануға арналған қажетті санда
21.
Үй жануарлары, оның ішінде аңшылыққа, спортқа, туризмге арналған
кеден одағының кедендік аумағында уақытша болу кезеңінде пайдалануға арналған қажетті санда
Жеке тұлғалардың жеке пайдалануға арналған
тауарларды кеден одағының кедендік
шекарасы арқылы өткізу және оларды
шығаруға байланысты кедендік
операцияларды жасау тәртібі туралы
келісімге
5-қосымша
Кедендік баждарды, салықтарды төлей отырып, кедендік шекара
арқылы өткізілетін жеке пайдалануға арналған тауарлар
Р/с
Тауарлардың санаты
Әкелу нормалары
Кедендік баждардың, салықтардың ставкалары
I. Алып жүретін және алып жүрмейтін багажда кеден одағының кедендік аумағына әкелінетін көлік құралдарын қоспағанда, жеке пайдалануға арналған тауарлар
1.
Жеке пайдалануға арналған тауарлар (этил спиртін және бөлінбейтін тауарларды қоспағанда)
кедендік құны 1500 евроға баламалы сомадан асатын және орташа салмағы 50 килограмнан асатын
кедендік құнынан 30 пайыздық бірыңғай ставкамен, алайда 50 килограмдық салмақ нормасынан асып кету бөлігінде салмақтың 1 килограмы үшін кемінде 4 еуро және (немесе) құн нормасы 1500 евроға баламалы
2.
Жеке пайдалануға арналған бөлінбейтін тауарлар
кедендік құны мен салмағына қарамастан
жиынтық кедендік төлем түрінде
3.

2207 и 2208 90 ТН
ВЭД ТС
в количестве до 5
литров
по единой ставке 22
евро за 1 литр
4.
Алкогольные
напитки и пиво
в количестве от 3
до 5 литров
включительно
по единой ставке 10 евро за 1 литр в части
превышения
количественной
нормы 3 литра
5.
Товары для личного
пользования,
указанные в пункте
5 раздела I
приложения 3 к
настоящему
Соглашению
таможенная стоимость
которых превышает
сумму, эквивалентную
5000 евро
по единой ставке 30
процентов от их
таможенной стоимости, но не менее 4 евро за 1
килограмм веса в части
превышения стоимостной
нормы 5000 евро в
эквиваленте
II. Товары для личного пользования, за исключением
транспортных средств, доставляемые перевозчиком в адрес
физического лица
6.
Товары для личного
пользования (за
исключением этилового
спирта, алкогольных
напитков, пива и
неделимых товаров),
ввозимые в течение
календарного месяца в
адрес одного
получателя
таможенная стоимость
которых превышает
сумму, эквивалентную
1000 евро, и (или)
вес которых превышает
31 килограмм*
по единой ставке 30
процентов от их
таможенной стоимости, но
не менее 4 евро за 1
килограмм веса в части
превышения, стоимостной
нормы 1000 евро в
эквиваленте и (или)
весовой 31 килограмм*
7.
Неделимые товары
независимо от
таможенной стоимости и веса
в виде совокупного
таможенного платежа
III. Товары для личного пользования, за исключением
транспортных средств, пересылаемые в международных почтовых
отправлениях на таможенную территорию таможенного союза
8.
Товары для личного
пользования (за
исключением неделимых
товаров), пересылаемые
в течение одного
месяца в адрес одного
получателя, являющегося
физическим лицом,
находящимся на
таможенной территории
таможенного союза
таможенная стоимость
которых превышает
сумму, эквивалентную
1000 евро, и (или)
вес которых превышает
31 килограмм*
по единой ставке 30
процентов от их
таможенной стоимости, но
не менее 4 евро за 1
килограмм веса в части
превышения стоимостной
нормы 1000 евро в
эквиваленте и (или)
весовой 31 килограмм*
9.
Неделимые товары
независимо от
таможенной стоимости и веса
в виде совокупного
таможенного платежа
IV. Транспортные средства для личного пользования,
перемещаемые через таможенную границу любым способом
10.
Квадроциклы, снегоходы,
иные легковые
транспортные средства,
классифицируемые в
товарной позиции 8703
ТН ВЭД ТС, не
предназначенные
для движения по
дорогам общего
пользования, прицепы,
мотоциклы, мопеды,
мотороллеры, моторные
транспортные средства
для перевозки не
более 12 человек,
включая водителя,
классифицируемые
в товарной позиции
8702 ТН ВЭД ТС,
моторные транспорт-
ные средства для
перевозки грузов с
полной массой до 5
тонн, классифицируемые
в товарной позиции
8704 21 и 8704 31 ТН
ВЭД ТС, водные и
воздушные суда, не
зарегистрированные на
таможенной территории
и территории иностран-
ного государства
в виде совокупного
таможенного платежа
11.
Транспортные средства
для личного пользования,
зарегистрированные на
территории иностранных
государств, и временно
ввезенные иностранными
физическими лицами,
срок нахождения которых на территории
таможенного союза
превысил 1 год со дня
их ввоза
по единым ставкам,
установленным в пунктах

2207 және 2208 90 КО СЭҚ ТН тауар позициясындағы этил спирті
саны 5 литрге дейін
1 литр үшін 22 евро бірыңғай ставкасы бойынша
4.
Алкогольді ішімдіктер және сыра
саны 3-тен 5 литрге дейінгіні қоса алғанда
сандық норманың 3 литрден асып түсетін бөлігінде 1 литр үшін бірыңғай ставка бойынша 10 евро
5.
Осы Келісімге 3-қосымшаның 1-бөлімінің 5-тармағында көрсетілген жеке пайдалануға арналған тауарлар
5000 евроға баламалы сомадан асатын кедендік құны
кедендік құнынан 30 пайыздық бірыңғай ставкамен, алайда 50 килограмдық салмақ нормасынан асып кету бөлігінде салмақтың 1 килограмы үшін кемінде 4 евро және (немесе) құн нормасы 5000 евроға баламалы
II. Тасымалдаушы жеке тұлғалардың мекенжайына жеткізетін көлік құралдарын қоспағанда, жеке пайдалануға арналған тауарлар
6.
Күнтізбелік бір ай ішінде бір алушының мекенжайына әкелінетін жеке пайдалануға арналған тауарлар (этил спиртін, алкоголь ішімдіктерін, сыраны және бөлінбейтін тауарларды қоспағанда)
кедендік құны 1000 евроға баламалы сомадан асатын және (немесе) салмағы 31 килограмнан астам*
кедендік құнынан 30 пайыздық бірыңғай ставкамен, алайда салмақ нормасынан асып кету бөлігінде салмақтың 1 килограмы үшін кемінде 4 еуро және құн нормасы 1000 евроға баламалы және (немесе) салмағы 31 килограмм *
7.
бөлінбейтін тауарлар
кедендік құны мен салмағына қарамастан
жиынтық кедендік төлем түрінде
III. Кеден одағының кедендік аумағына халықаралық жөнелтілімдерімен жіберілетін көлік құралдарын почта пайдалануға арналған тауарлар қоспағанда, жеке
8.
Кеден одағының кедендік аумағында тұрған жеке тұлға болып табылатын бір алушының атына бір ай ішінде жіберілетін жеке пайдалануға арналған тауарлар (бөлінбейтін тауарларды қоспағанда)
кедендік құны 1000 евроға баламалы сомадан асатын және (немесе) салмағы 31 килограмнан астам*
кедендік құнынан 30 пайыздық бірыңғай ставкамен, алайда салмақ нормасынан баламалы 1000 евродан асып кету бөлігінде салмақтың 1 килограмы үшін кемінде 4 евро және (немесе) салмағы 31 килограмм *
9.
Бөлінбейтін тауарлар
кедендік құны мен салмағына қарамастан
жиынтық кедендік төлем түрінде
IV. Кеден шекарасы арқылы кез келген тәсілмен өткізілетін жеке пайдалануға арналған көлік құралдары
10.
Квадроциклдер, қарда жүргіштер, 8703 КО СЭҚ ТН тауар позициясында жіктелетін жалпыға бірдей пайдалану жолдары бойынша қозғалысқа арналмаған өзге де жеңіл көлік құралдары, тіркемелер, мотоциклдер, мопедтер, мотороллерлер, жүргізушіні қоса алғанда, 12 адамнан аспайтын адамды тасымалдауға арналған моторлық көлік құралдары, 8702 КО СЭҚ ТН тауар позициясында жіктелетін толық массасы 5 тоннаға дейін жүк тасымалдауға арналған моторлы көлік құралдары, 870421 және 870431 КО СЭҚ ТН тауар позициясында жіктелетін кеден аумағында және шетел мемлекетінің аумағында тіркелмеген су және әуе кемелері
жиынтық кедендік төлем түрінде
11.
Шет мемлекеттердің аумағында тіркелген және шетелдің жеке тұлғалары уақытша әкелген, кеден одағының аумағында болу мерзімі оларды әкелген күнінен бастап 1 жылдан асқан жеке пайдалануға арналған көлік құралдары

10 и 12 раздела IV
настоящего приложения
12.**
Автомобили, ввозимые
самими собственниками
либо иными физическими
лицами по поручению
собственника, не
выезжавшего для
приобретения автомобиля
за пределы таможенной
территории таможенного
союза, вне зависимости
от места совершения
такой сделки по
приобретению;
с момента выпуска
которых прошло не
более 3 лет:
стоимость
которых не
превышает 8500
евро в эквиваленте,
стоимость
которых составляет
более 8500 евро в
эквиваленте, но не
превышает 16700
евро в эквиваленте,
стоимость
которых составляет
более 16700 евро в
эквиваленте, но не
превышает 42300
евро в эквиваленте,
стоимость
которых составляет
более 42300 евро в
эквиваленте, но не
превышает 84500
евро в эквиваленте,
стоимость которых
составляет более
84500 евро в
эквиваленте, но не
превышает 169000
евро в эквиваленте,
стоимость которых
составляет более
169000 евро в
эквиваленте,
в отношении
автомобилей, с
момента выпуска
которых прошло
более 3, но не
более 5 лет:
рабочий объем
двигателя которых
не превышает 1000
куб. сантиметров,
рабочий объем
двигателя которых
составляет более
1000 куб. сантиметров,
но не превышает
1500 куб.
сантиметров,
рабочий объем
двигателя которых
составляет более
1500 куб.
сантиметров, но не
превышает 1800 куб.
сантиметров,
рабочий объем
двигателя которых
составляет более
1800 куб. сантиметров,
но не превышает
2300 куб. сантиметров,
рабочий объем
двигателя которых
составляет более
2300 куб.
сантиметров, но не
превышает 3000 куб.
сантиметров,
рабочий объем
двигателя которых
составляет более
3000 куб.
сантиметров,
в отношении
автомобилей, с
момента выпуска
которых прошло
более 5 лет:
рабочий объем
двигателя которых
не превышает 1000
куб. сантиметров,
рабочий объем
двигателя которых
составляет более
1000 куб. сантиметров,
но не превышает
1500 куб. сантиметров,
рабочий объем
двигателя которых
составляет более
1500 куб.
сантиметров, но не
превышает 1800 куб.
сантиметров,
объем двигателя
которых составляет
более 1800 куб.
сантиметров, но не
превышает 2300 куб.
сантиметров,
рабочий объем
двигателя которых
составляет более
2300 куб.
сантиметров, но не
превышает 3000 куб.
сантиметров,
рабочий объем
двигателя которых
составляет более
3000 куб.
сантиметров
54 процента таможенной
стоимости, но не менее
2,5 евро за 1 куб.
сантиметр рабочего
объема двигателя;
48 процентов таможенной
стоимости, но не менее
3,5 евро за 1 куб.
сантиметр рабочего
объема двигателя;
48 процентов таможенной
стоимости, но не менее
5,5 евро за 1 куб.
сантиметр рабочего
объема двигателя;
48 процентов таможенной
стоимости, но не менее
7,5 евро за 1 куб.
сантиметр рабочего
объема двигателя;
48 процентов таможенной
стоимости, но не менее
15 евро за 1 куб.
сантиметр рабочего
объема двигателя;
48 процентов таможенной
стоимости, но не менее
20 евро за 1 куб.
сантиметр рабочего
объема двигателя;
в размере 1,5 евро за
1 куб. сантиметр
рабочего объема
двигателя
в размере 1,7 евро за
1 куб. сантиметр
рабочего объема
двигателя;
в размере 2,5 евро за
1 куб. сантиметр
рабочего объема
двигателя;

осы қосымшаның IV бөлімінің 10 және 12-тармақтарында белгіленген бірыңғай ставкалар бойынша
12**
Меншік иесінің өзі әкелетін не сатып алу бойынша осындай мәміленің жасалған орнына қарамастан, автомобиль сатып алу үшін кеден одағының кедендік аумағынан тыс жерге шықпаған меншік иесінің тапсырмасы бойынша өзге де жеке тұлғалар әкелген автомобильдер;
шығарылған сәтінен бастап 3 жылдан аспаған:
құны баламалы 8500 евродан аспайтын
кедендік құнының 54 пайызы, алайда қозғалтқышының жұмыс көлемінің 1 текше сантиметрі үшін 2,5 евродан кем емес;
құны баламалы 8500-ден астам евроны құрайтын, алайда баламалы 16700 евродан аспайтын
кедендік құнының 48 пайызы, алайда қозғалтқышының жұмыс көлемінің 1 сантиметрі үшін 3,5 евродан кем емес;
құны баламалы 16700-ден астам евроны құрайтын, алайда баламалы 42300 евродан аспайтын
кедендік құнының 48 пайызы, алайда қозғалтқышының жұмыс көлемінің 1 текше сантиметрі үшін 5,5 евродан кем емес;
құны баламалы 42300-ден астам евроны құрайтын, алайда баламалы 84500 евродан аспайтын
кедендік құнының 48 пайызы, алайда қозғалтқышының жұмыс көлемінің 1 текше сантиметрі үшін 7,5 евродан кем емес;
құны баламалы 84500-ден астам евроны құрайтын, алайда баламалы 169000 евродан аспайтын
кедендік құнының 48 пайызы, алайда қозғалтқышының жұмыс көлемінің 1 текше сантиметрі үшін 15 евродан кем емес;
құны баламалы 169000-нан астам евроны құрайтын
кедендік құнының 48 пайызы, алайда қозғалтқышының жұмыс көлемінің 1 текше сантиметрі үшін 20 евродан кем емес;
шығарылған сәтінен бастап 3 жылдан асқан, алайда 5 жылдан аспаған автомобильдерге қатысты:
қозғалтқышының жұмыс көлемі 1000 текше сантиметрден аспайтын,
қозғалтқышының жұмыс көлемінің 1 текше сантиметрі
үшін 1,5 евро мөлшерінде;
қозғалтқышының жұмыс көлемі 1000 текше сантиметрден астамды құрайтын, алайда 1500 текше сантиметрден аспайтын,
қозғалтқышының жұмыс көлемінің 1 текше сантиметрі үшін 1,7 евро мөлшерінде;
қозғалтқышының жұмыс көлемі 1500 текше сантиметрден астамды құрайтын, алайда 1800 текше сантиметрден аспайтын,
қозғалтқышының жұмыс көлемінің 1 текше сантиметрі үшін 2,5 евро мөлшерінде;
қозғалтқышының жұмыс көлемі 1800 текше сантиметрден астамды құрайтын, алайда 2300 текше сантиметрден аспайтын,

в размере 2,7 евро за 1
куб. сантиметр рабочего
объема двигателя;
в размере 3 евро за 1
куб. сантиметр
рабочего объема
двигателя;
в размере 3,6 евро за
1 куб. сантиметр
рабочего объема
двигателя;
в размере 3 евро за 1
куб. сантиметр рабочего
объема двигателя;
в размере 3,2 евро за
1 куб. сантиметр
рабочего объема
двигателя;
в размере 3,5 евро за 1
куб. сантиметр рабочего
объема двигателя;
в размере 4,8 евро за 1
куб. сантиметр рабочего
объема двигателя;
в размере 5 евро за 1
куб. сантиметр рабочего
объема двигателя;
в размере 5,7 евро за 1
куб. сантиметр рабочего
объема двигателя.
* законодательством государства-члена таможенного союза могут устанавливаться более жесткие нормы ввоза товаров для личного пользования, в части превышения которых уплачиваются таможенные пошлины, налоги
** в соответствии с иным международным договором государств-членов таможенного союза эти государства могут устанавливать иные единые ставки таможенных пошлин, налогов
Приложение 6
к Соглашению о порядке перемещения
физическими лицами товаров для личного
пользования через таможенную границу
таможенного союза и совершения
таможенных операций, связанных с их выпуском
Порядок определения момента выпуска и объема двигателя авто-,
мототранспортного средства
1. Момент выпуска, то есть дата изготовления, рабочий объем
двигателя авто-, мототранспортного средства определяются декларантом на основании:
1) сведений, содержащихся в документах, подтверждающих их регистрацию в государстве предыдущей регистрации;
2) информации производителя или генерального импортера, дилера, дистрибьютора или иного представителя интересов производителя в государстве-члене таможенного союза, в том числе, содержащейся на идентификационных наклейках или табличках либо закодированной в номере кузова авто-, мототранспортного средства;
3) иных вспомогательных источников информации.
2. При этом вспомогательные источники информации используются только при отсутствии сведений или документов, указанных в подпунктах 1) или 2) пункта 1 настоящего приложения.
В качестве вспомогательных источников информации могут применяться экспертные заключения Торгово-промышленной палаты государства-члена таможенного союза и ее структурных подразделений, а также иные информационные и справочные источники, доступные для декларанта.
Заключение представителя интересов производителя авто-, мототранспортного средства в государстве-члене таможенного союза может быть запрошено таможенным органом после завершения таможенных операций, связанных с выпуском авто-, мототранспортного средства, в целях контроля сведений о моменте выпуска и (или) рабочем объеме цилиндров двигателя авто-, мототранспортного средства.

қозғалтқышының жұмыс көлемінің 1 текше сантиметрі үшін 2,7 евро мөлшерінде;
қозғалтқышының жұмыс көлемі 2300 текше сантиметрден астамды құрайтын, алайда 3000 текше сантиметрден аспайтын,
қозғалтқышының жұмыс көлемінің 1 текше сантиметрі үшін 3 евро мөлшерінде;
қозғалтқышының жұмыс көлемі 3000 текше сантиметрден астамды құрайтын
қозғалтқышының жұмыс көлемінің 1 текше сантиметрі үшін 3,6 евро мөлшерінде;
шығарылған сәтінен бастап 5 жыл өткен автомобильдерге қатысты:
қозғалтқышының жұмыс көлемі 1000 текше сантиметрден аспайтын,
қозғалтқышының жұмыс көлемінің 1 текше сантиметрі үшін 3 евро мөлшерінде;
қозғалтқышының жұмыс көлемі 1000 текше сантиметрден астамды құрайтын, алайда 1500 текше сантиметрден аспайтын,
қозғалтқышының жұмыс көлемінің 1 текше сантиметрі үшін 3,2 евро мөлшерінде;
қозғалтқышының жұмыс көлемі 1500 текше сантиметрден астамды құрайтын, алайда 1800 текше сантиметрден аспайтын,
қозғалтқышының жұмыс көлемінің 1 текше сантиметрі үшін 3,5 евро мөлшерінде;
қозғалтқышының жұмыс көлемі 1800 текше сантиметрден астамды құрайтын, алайда 2300 текше сантиметрден аспайтын,
қозғалтқышының жұмыс көлемінің 1 текше сантиметрі үшін 4,8 евро мөлшерінде;
қозғалтқышының жұмыс көлемі 2300 текше сантиметрден астамды құрайтын, алайда 3000 текше сантиметрден аспайтын,
қозғалтқышының жұмыс көлемінің 1 текше сантиметрі үшін 5 евро мөлшерінде;
қозғалтқышының жұмыс көлемі 3000 текше сантиметрден астамды құрайтын
қозғалтқышының жұмыс көлемінің 1 текше сантиметрі үшін 5,7 евро мөлшерінде;
* * кеден одағына мүше мемлекеттің заңнамасында кедендік баждар, салықтар төленетін асып түсу бөлігінде, жеке пайдалануға арналған тауарларды әкелуге барынша қатаң нормалар белгіленуі мүмкін
** кеден одағына мүше мемлекеттердің өзге де халықаралық шартына сәйкес осы мемлекеттер кедендік баждардың, салықтардың өзге де бірыңғай ставкаларын белгілеуі мүмкін
Жеке тұлғалардың жеке пайдалануға арналған
тауарларды кеден одағының кедендік
шекарасы арқылы өткізу және оларды
шығаруға байланысты кедендік
операцияларды жасау тәртібі туралы
келісімге
6-қосымша
Авто-, мотокөлік құралдарының шығарылу сәтін және
қозғалтқышының көлемін айқындау тәртібі
1. Авто-, мотокөлік құралдарының шығарылу сәтін, яғни жасалған күнін, қозғалтқышының жұмыс көлемін декларант:
1) алдыңғы тіркелген мемлекетте олардың тіркелгенін растайтын құжаттарда қамтылған мәліметтер;
2) өндірушінің немесе бас импорттаушының, дилердің, дистрибьютордың немесе кеден одағына мүше мемлекеттегі өндірушінің мүддесін өзге де білдірушінің, оның ішінде сәйкестендіру жапсырмаларында немесе кестелерде не авто-, мотокөлік құралдары қорабының нөмірінде кодталған ақпарат;
3) ақпараттың өзге де қосалқы көздері негіздерінде айқындайды.
2. Бұл ретте ақпараттың қосалқы көздері осы қосымшаның 1-тармағының 1) немесе 2) тармақшаларында көрсетілген мәліметтер немесе құжаттар болмаған кезде ғана пайдаланылады.
Ақпараттың қосалқы көздері ретінде кеден одағына мүше мемлекеттің Сауда-өнеркәсіп палатасының және оның құрылымдық бөлімшелерінің сараптамалық қорытындылары, сондай-ақ декларант үшін қолжетімді өзге де ақпараттық және анықтамалық көздер пайдаланылуы мүмкін.
Кеден одағына мүше мемлекеттегі авто-, мотокөлік құралдарын өндірушінің мүддесін білдірушінің қорытындысын кеден органы авто-, мотокөлік құралдарының шығарылу сәті және (немесе) қозғалтқышы цилиндрінің жұмыс көлемі туралы мәліметтерді бақылау мақсатында авто-, мотокөлік құралдарын шығаруға байланысты кеден операциялары аяқталғаннан кейін сұратуы мүмкін.

При наличии в указанных в пунктах 1 и 2 настоящего приложения документах и сведениях противоречивой информации момент выпуска и (или) рабочий объем цилиндров двигателя авто-, мототранспортного средства определяются на основании заключения представителя интересов производителя авто-, мототранспортного средства в государстве-члене таможенного союза, заключений таможенной или судебной экспертиз.
3. В случае если точная дата изготовления не определена, но имеется информация о годе либо годе и месяце изготовления авто-, мототранспортного средства, датой изготовления считается 1 июля года изготовления либо 15-е число месяца изготовления соответственно.
4. При отсутствии документов и информации о сведениях, указанных в пункте 1 настоящего приложения, год выпуска авто-, мототранспортного средства определяется по коду изготовления, указанному в идентификационном номере авто-, мототранспортного средства. При этом полный год исчисляется с 1 июля года выпуска.
Настоящим удостоверяю, что данный текст является полной и аутентичной копией Соглашения о порядке перемещения физическими лицами товаров для личного пользования через таможенную границу таможенного союза и совершения таможенных операций, связанных с их выпуском, подписанного 18 июня 2010 года в г. Санкт-Петербурге:
за Республику Беларусь - Заместителем Премьер-министра Республики Беларусь - А.В. Кобяковым,
за Республику Казахстан Заместителем Премьер-министра Республики Казахстан - У.Е. Шукеевым,
за Российскую Федерацию Заместителем Председателя Правительства Российской Федерации - И.И. Шуваловым.
Подлинный экземпляр хранится в Комиссии таможенного союза.
Директор Правового департамента
Секретариата Комиссии
таможенного союза
Н. Б. Слюсарь

Осы қосымшаның 1 және 2-тармақтарында көрсетілген құжаттарда және мәліметтерде қарама-қайшы ақпарат болған кезде авто-, мотокөлік құралдарының шығарылу сәті және (немесе) қозғалтқышы цилиндрінің жұмыс көлемі кеден одағына мүше мемлекеттегі авто-, мотокөлік құралдарын өндірушінің мүддесін білдірушінің қорытындысы негізінде кеден немесе сот сараптамасы қорытындыларымен айқындалады.
3. Егер жасалған нақты күні айқындалмаған жағдайда, бірақ авто-, мотокөлік құралының шығарылған жылы не жылы мен айы туралы ақпарат бар болса, тиісінше жасалған күні жасалған жылдың 1 шілдесі не жасалған айының 15 күні деп есептеледі.
4. Осы қосымшаның 1-тармағында көрсетілген мәліметтер туралы құжаттар мен ақпараттар болмаған кезде авто-, мотокөлік құралының шығарылған жылы авто-, мотокөлік құралдарының сәйкестендіру нөмірінде көрсетілген дайындау коды бойынша айқындалады. Бұл ретте толық жыл шығарылған жылының 1 шілдесінен болып есептеледі.
Жеке тұлғалардың жеке пайдалану үшін тауарларды кеден одағының кедендік шекарасы арқылы өткізу және оларды шығаруға байланысты кедендік операцияларды жасау тәртібі туралы келісімді ратификациялау туралы келісімнің қазақ тіліндегі мәтіні орыс тіліндегі мәтініне сәйкес келеді.
Экономикалық даму және
сауда министрі
Ж. Айтжанова