О внесении изменений и дополнений и признании утратившими силу некоторых законодательных актов Республики Казахстан по регулированию земельных отношений
Закон Республики Казахстан от 14 июля 1997 г. N 158-I
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан по регулированию земельных отношений:
1. В Закон Республики Казахстан от 3 ноября 1994 г. Z941100_ "Об индивидуальном жилищном строительстве" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1994 г., N 20, ст.248):
1) в статье 1:
в части второй слова ", которым выделены земельные участки"
заменить словами "на закрепленном за ними в установленном порядке
земельном участке;
в части четвертой слово "выделенный" заменить словом
"предоставленный";
2) в части второй статьи 2 слово "выделении" заменить словом
"предоставлении";
3) в части второй статьи 3 слово "выделенном" заменить словами
"закрепленном в установленном порядке", слова "смежных
землепользователей" заменить словами "на смежных земельных участках";
4) в статье 4:
в части третьей слова "представительными органами власти"
заменить словами "в порядке, определяемом Правительством Республики
Казахстан.";
в части четвертой слова "Кабинетом Министров" заменить словом
"Правительством";
в части седьмой слово "выделении" заменить словом
"предоставлении";
5) часть вторую статьи 6 исключить;
6) в статье 7:
в части второй слова "Земельным и Жилищным кодексами" заменить
словами "земельным и жилищным законодательством";
в части третьей слова "во владение" заменить словами "в
собственность";
части четвертую и пятую исключить;
7) в абзаце четвертом статьи 8 слово "выделению" заменить словом
"предоставлению".
2. В Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу Закона, от 22 декабря 1995 г. N 2717 U952717_ "О земле" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 24, ст.159):
1) в статье 1:
подпункт 3) после слова "земельная" дополнить словами "(условная земельная)";
дополнить подпунктом 16) следующего содержания:
"16) базовая ставка платы - норматив платы за землю,
передаваемую в частную собственность или предоставляемую в
землепользование государством.";
2) в статье 8:
в абзаце первом пункта 3 слова "за плату" заменить словами "на
основании договора аренды земельного участка.";
в пункте 6 слово "размер" заменить словами "базовая ставка";

Қазақстан Республикасының жер қатынастарын реттеу жөнiндегi кейбiр заң актiлерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу және кейбiр заң актiлерiнiң күшi жойылды деп тану туралы
Қазақстан Республикасының заңы 1997 жылғы 14 шiлдедегi N 158
1-бап. Қазақстан Республикасының жер қатынастарын реттеу жөнiндегi мынадай заң актiлерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1. "Жеке тұрғын үй құрылысы туралы" 1994 жылғы 3 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңына Z941100_ (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1994 ж., N 20, 248-құжат):
1) 1-бапта:
екiншi бөлiгiндегi "жер учаскелерi бөлiнген" деген сөздер "белгiленген тәртiппен бекiтiлiп берiлген жер учаскелерiнде" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртiншi бөлiгiндегi "бөлiнген" деген сөз "берiлген" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) 2-баптың екiншi бөлiгiндегi "бөлуден" деген сөз "беруден" деген сөзбен ауыстырылсын;
3) 3-баптың екiншi бөлiгiндегi "бөлiнген" деген сөз "белгiленген тәртiппен бекiтiлiп берiлген" деген сөздермен, "жердi шектес пайдаланушылардың құрылыстары арасындағы" деген сөздер "шектес жер учаскелерiндегi" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 4-бапта
үшiншi бөлiгiндегi "көлемiн өкiлдi өкiмет органдары белгiлейдi" деген сөздер "көлемi Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген тәртiппен белгiленедi" сөздермен ауыстырылсын;
төртiншi бөлiгiндегi "Министрлер Кабинетi" деген сөздер "Үкiметi" деген сөзбен ауыстырылсын;
жетiншi бөлiгiндегi "бөлуден" деген сөз "беруден" деген сөзбен ауыстырылсын;
5) 6-баптың екiншi бөлiгi алып тасталсын;
6) 7-бапта:
екiншi бөлiгiндегi "Жер және Тұрғын үй кодекстерiмен" деген сөздер "жер және тұрғын үй заңдарымен" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшiншi бөлiгiндегi "иелiгiне" деген сөз "меншiгiне" деген сөзбен ауыстырылсын;
төртiншi және бесiншi бөлiктер алып тасталсын;
7) 8-баптың төртiншi азатжолындағы "бөлу" деген сөз "беру" деген сөзбен ауыстырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Жер туралы" 1995 жылғы 22 желтоқсандағы N 2717 U952717_ заң күшi бар Жарлығына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 24, 159-құжат):
1) 1-бапта:
3) тармақшада "Жер үлесi" деген сөздерден кейiн "(шартты жер үлесi)" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 16) тармақшамен толықтырылсын:
"16) төлемнiң базалық ставкасы - жеке меншiкке берiлетiн немесе мемлекет жерді пайдаланушыға беретiн жер үшiн төлемақы нормативi.";
2) 8-бапта:
3-тармақтың бiрiншi азатжолындағы "ақы төлеу арқылы" деген сөздер "жер учаскесiн жалға беру шарты негiзiнде" деген сөздермен ауыстырылсын;
6-тармақтағы "төлем мөлшерiн" деген сөздер "базалық төлем ставкаларын" деген сөздермен ауыстырылсын;

3) подпункт 6) статьи 10 после слова "установление" дополнить
словом "базовых";
4) подпункт 7) статьи 12 дополнить словами "за исключением
земель лесного фонда в лесах первой группы;";
5) пункт 2 статьи 27 после слова "постоянного" дополнить словами
"и долгосрочного временного";
6) в статье 56:
пункт 1 дополнить словами ", а также право на земельную
(условную земельную) долю.";
пункт 2 после слова "землепользования" дополнить словами ", а также права на земельную (условную земельную) долю,";
7) статью 59 после слова "землепользования" дополнить словами ", права на земельную (условную земельную) долю";
8) пункт 1 статьи 77 после слова "постоянного" дополнить словами "или временного", после слова "землепользования" - словами "в случаях и порядке, предусмотренных законодательством.";
9) в пункте 2 статьи 79:
в абзаце первом слова "условных земельных" заменить словами "земельных (условных земельных)";
дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) сдавать в аренду и залог право на земельную (условную земельную) долю.";
10) абзац второй пункта 2 статьи 122 изложить в следующей редакции:
"Гражданами и негосударственными юридическими лицами, которыми не выкуплено право постоянного пользования, земельные участки выкупаются в собственность или переоформляются во временное краткосрочное или долгосрочное землепользование на условиях аренды до их выкупа в собственность.".
Статья 2. Признать утратившими силу следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. Закон Республики Казахстан от 28 июня 1991 г. "О земельной реформе" (Ведомости Верховного Совета Казахской ССР, 1991 г., N 28, ст. 384; Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1992г., N 13-14, ст.309; N 16, ст.411).
2. Постановление Верховного Совета Казахской ССР от 28 июня 1991 г. "О порядке введения в действие Закона Казахской ССР "О земельной реформе в Казахской ССР" (Ведомости Верховного Совета Казахской ССР, 1991 г., N 28, ст. 385).
3. Постановление Верховного Совета Республики Казахстан от 3 июля 1992 г. "О перечне особо ценных земель, а также земель, занятых особо охраняемыми природными и историко-культурными объектами, не подлежащих изъятию для государственных или общественных нужд" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1992 г., N 16, ст.395).
4. Постановление Верховного Совета Республики Казахстан от 3 июля 1992 г. "Об утверждении Положения о порядке предоставления земель в пользование совместным предприятиям, международным объединениям и организациям, иностранным юридическим лицам и гражданам" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1992 г., N 16, ст.396).

3) 10-баптың 6) тармақшасы "жер үшiн" деген сөздерден кейiн "базалық" деген сөзбен толықтырылсын;
4) 12-баптың 7) тармақшасы "көзделген жағдайларда" деген сөздерден кейiн "бiрiншi топқа жататын ормандардағы орман қоры жерлерiнен басқа" деген сөздермен толықтырылсын;
5) 27-баптың 2-тармағы "тұрақты" деген сөзден кейiн "және ұзақ мерзiмге уақытша" деген сөздермен толықтырылсын;
6) 56-бапта:
1-тармақ "жер пайдалану құқығы" деген сөздерден кейiн "сондай-ақ жер (шартты жер) үлесiне құқық" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақ "жер пайдалану құқығының" деген сөздерден кейiн "сондай-ақ жер (шартты жер) үлесiне құқығының" деген сөздермен толықтырылсын;
7) 59-бап "жер пайдалану құқығын" деген сөздерден кейiн "жер (шартты жер) үлесiне құқығын" деген сөздермен толықтырылсын;
8) 77-баптың 1-тармағы "тұрақты" деген сөзден кейiн "немесе уақытша" деген сөздермен, ал "құқығымен" деген сөзден кейiн "заңдарда көзделген жағдайларда және тәртiппен" деген сөздермен толықтырылсын;
9) 79-баптың 2-тармағында:
бiрiншi азатжолындағы "шартты жер" деген сөздер "жер (шартты жер)" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) жер (шартты жер) үлесiне деген құқықты жалға немесе кепiлге беру.";
10) 122-баптың 2-тармағының екiншi азатжолы мынадай редакцияда жазылсын:
"Тұрақты пайдалану құқығын сатып алмаған азаматтар мен мемлекеттiк емес заңды тұлғалар жер учаскелерiн меншiкке сатып алады немесе оларды меншiкке сатып алғанға дейiн жалға беру шартымен қысқа мерзiмге немесе ұзақ мерзiмге жердi уақытша пайдалануға қайта ресiмдейдi.".
2-бап. Қазақстан Республикасының мынадай заң актiлерiнiң күшi жойылды деп танылсын:
1. "Жер реформасы туралы" 1991 жылғы 28 маусымдағы Қазақ КСР Заңы (Қазақ КСР Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1991 ж., N 28, 384-құжат; Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1992 ж., N 13-14 309-құжат; N 16, 411-құжат).
2. "Қазақ КСР-iндегi Жер реформасы туралы" Қазақ КСР Заңын күшiне енгiзу тәртiбi туралы" 1991 жылғы 28 маусымдағы Қазақ КСР Жоғарғы Кеңесiнiң Қаулысы (Қазақ КСР Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1991 ж., N 28, 385-құжат).
3. "Ерекше бағалы жерлердiң, сондай-ақ ерекше қорғалатын табиғи және тарихи-мәдени объектiлер тұрған, мемлекеттiк немесе қоғамдық қажеттер үшiн алып қоюға жатпайтын жерлердiң тiзбесi туралы" 1992 жылғы 3 шiлдедегi Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Қаулысы (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1992 ж., N 16, 395-құжат).
4. "Бiрлескен кәсiпорындардың, халықаралық бiрлестiктер мен ұйымдардың, шетелдiк заңды ұйымдар мен азаматтардың пайдалануына жер беру тәртiбi туралы ереженi бекiту туралы" 1992 жылғы 3 шiлдедегi Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Қаулысы (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1992 ж., N 16, 396-құжат).

5. Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу Закона, от 24 января 1994 г. N 1516 U941516_ "О некоторых вопросах регулирования земельных отношений" (САПП Республики Казахстан, 1994 г., N 4 ст.33; Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 8,
ст.54).
6. Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу Закона, от
5 апреля 1994 г. N 1639
U941639_
"О дальнейшем совершенствовании
земельных отношений" (САПП Республики Казахстан, 1994 г., N 17,
ст.165; Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N
8, ст.54).
Президент
Республики Казахстан

5. Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Жер қатынастарын
реттеудiң кейбiр мәселелерi туралы" 1994 жылғы 24 қаңтардағы N 1516
заң күшi бар Жарлығы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1994 ж., N 4,
33-құжат; Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N
8, 54-құжат).
6. Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Жер қатынастарын одан
әрi жетiлдiру туралы" 1994 жылғы 5 сәуiрдегi N 1639 заң күшi бар
Жарлығы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1994 ж., N 17,
165-құжат; Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж.,
N 8, 54-құжат).
Қазақстан Республикасының
Президентi