О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственных юридических лиц
Закон Республики Казахстан от 16 декабря 1998 года N 320
Статья 1.  Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Гражданский кодекс  Республики Казахстан (общая часть), принятый Верховным Советом Республики Казахстан 27 декабря 1994 г.  (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1994г., N 23-24 (приложение); 1995г. , N 15-16, ст.109; N 20, ст.121; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996г., N 2, ст.187; N 14, ст.274; N 19, ст.370; 1997г., N 1-2, ст.8; N 5, ст.55; N 12, ст.183, 184; N 13-14, ст.195, 205; Закон  Республики Казахстан от 2 марта 1998 года "О внесении изменений и дополнений в Гражданский кодекс Республики Казахстан (общая часть) и в Постановление Верховного Совета Республики Казахстан "О введении в действие Гражданского кодекса Республики Казахстан (общая часть)", опубликованный в газетах "Егемен Казакстан" и "Казахстанская правда" 11 апреля 1998 года; Закон  Республики Казахстан от 22 апреля 1998 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан", опубликованный в газетах "Егемен Казакстан" и "Казахстанская правда" 30 апреля 1998 года; Закон  Республики Казахстан от 29 июня 1998 года "О внесении изменений в Гражданский кодекс Республики Казахстан (общая часть)", опубликованный в газетах "Егемен Казакстан" и "Казахстанская правда" 1 июля 1998 года; Закон  Республики Казахстан от 10 июля 1998 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам акционерных обществ", опубликованный в газетах "Егемен Казакстан" и "Казахстанская правда" 28 июля 1998 года; Закон  Республики Казахстан от 10 июля 1998 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан", опубликованный в газетах "Егемен Казакстан" 29 июля 1998 года и "Казахстанская правда" 28 июля 1998 года):
1) статью 34 дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Юридическое лицо, являющееся некоммерческой организацией и содержащееся только за счет государственного бюджета, может быть создано исключительно в форме государственного учреждения.";
2) статью 35 дополнить пунктом 3 следующего содержания:

Қазақстан Республикасының мемлекеттік заңды тұлғалар мәселелері бойынша кейбір заң актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 16 желтоқсандағы N 320 Заңы
1-бап.  Қазақстан Республикасының мынадай заң актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. Қазақстан Республикасының Жоғарғы Кеңесі 1994 жылғы 27 желтоқсанда  K941000_  қабылдаған Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне (жалпы бөлім) (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1994 ж., N 23-24 (қосымша); 1995 ж., N 15-16, 109-құжат; N 20, 121-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., N 2, 187-құжат; N 14, 274құжат; N 19, 370-құжат; 1997 ж., N 1-2, 8-құжат; N 5, 55-құжат; N 12, 183, 184-құжаттар; N 13-14, 195, 205-құжаттар; 1998 жылғы 11 сәуірде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне (жалпы бөлім) және "Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексін (жалпы бөлім) күшіне енгізу" Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 1998 жылғы 2 наурыздағы  Z980211_  Қазақстан Республикасының Заңы; 1998 жылғы 30 сәуірде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заң актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 1998 жылғы 22 сәуірдегі  Z980221_  Қазақстан Республикасының Заңы; 1998 жылғы 1 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне (жалпы бөлім) өзгерістер енгізу туралы" 1998 жылғы 29 маусымдағы  Z980238_  Қазақстан Республикасының Заңы; 1998 жылғы 28 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Акционерлік қоғамдардың мәселелері бойынша Қазақстан Республикасының кейбір заң актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 1998 жылғы 10 шілдедегі  Z980282_  Қазақстан Республикасының Заңы; 1998 жылғы 29 шілдеде "Егемен Қазақстан" газетінде, 1998 жылғы 28 шілдеде "Казахстанская правда" газетінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заң актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 1998 жылғы 10 шілдедегі  Z980283_  Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 34-бап мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Коммерциялық емес ұйым болып табылатын және мемлекеттік бюджеттің есебінен ғана ұсталатын заңды тұлға тек қана мемлекеттік мекеме нысанында құрылуы мүмкін.";
2) 35-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:

"3. Правоспособность юридического лица, являющегося некоммерческой организацией и содержащегося только за счет государственного бюджета (государственное учреждение), определяется настоящим Кодексом и иными законодательными актами Республики Казахстан.";
3) пункт 1 статьи 44 изложить в следующей редакции:
"1. Юридические лица, кроме финансируемых учредителем учреждений, государственных учреждений и казенных предприятий, отвечают по своим обязательствам всем принадлежащим им имуществом.
Учреждение отвечает по обязательствам находящимися в его распоряжении деньгами. При их недостаточности ответственность по обязательствам учреждения несет его учредитель.
Государственное учреждение отвечает по своим обязательствам находящимися в его распоряжении деньгами.
При недостаточности у государственного учреждения денег ответственность по его обязательствам несет Правительство Республики Казахстан или соответствующий местный исполнительный орган. По договорным обязательствам ответственность наступает в пределах утвержденной сметы на содержание государственного учреждения в соответствии с законодательством.
Гражданско-правовые сделки, заключаемые государственными учреждениями, подлежат регистрации в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.
Казенное предприятие отвечает по своим обязательствам находящимися в его распоряжении деньгами.
При недостаточности у казенного предприятия денег субсидиарную ответственность по его обязательствам несет Правительство Республики Казахстан или соответствующая административно-территориальная единица. По договорным обязательствам ответственность наступает в порядке, установленном законодательными актами о государственном предприятии.";
4) в пункте 5 статьи 50 слова "(кроме учреждения)" заменить словами "(кроме государственных учреждений)";
5) пункт 6 статьи 104 дополнить предложением следующего содержания:
"По договорным обязательствам ответственность наступает в порядке, установленном законодательными актами о государственном предприятии.";
6) статью 105 изложить в следующей редакции:
"Статья 105. Учреждение
1. Учреждением признается организация, созданная и финансируемая его учредителем для осуществления управленческих, социально-культурных или иных функций некоммерческого характера.
2. Государственным учреждением признается учреждение, создаваемое государством в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан или по решениям Президента Республики Казахстан, Правительства Республики Казахстан и акимов столицы, областей, города республиканского значения и содержащееся только за счет государственного бюджета, если иное не установлено законодательными актами.

"3. Коммерциялық емес ұйым болып табылатын және мемлекеттік бюджеттің есебінен ғана ұсталатын заңды тұлғаның (мемлекеттік мекеме) құқық қабілеттілігі осы Кодекспен және Қазақстан Республикасының өзге де заң актілерімен белгіленеді.";
3) 44-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Құрылтайшы қаржыландыратын мекемелерден, мемлекеттік мекемелерден және қазыналық кәсіпорындардан басқа заңды тұлғалар өз міндеттемелері бойынша өздеріне тиесілі барлық мүлікпен жауап береді.
Мекеме міндеттемелер бойынша өз билігіндегі ақшамен жауап береді. Олар жеткіліксіз болған жағдайда мекеменің міндеттемелері бойынша оның құрылтайшысы жауапты болады.
Мемлекеттік мекеме өзінің міндеттемелері бойынша өз билігіндегі ақшамен жауап береді.
Мемлекеттік мекемеде ақша жеткіліксіз болған жағдайда оның міндеттемелері бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметі немесе тиісті жергілікті атқарушы орган жауапты болады. Шарттық міндеттемелер бойынша жауапкершілік заңдарға сәйкес мемлекеттік мекемені ұстауға арналып бекітілген сметаның шегінде туындайды.
Мемлекеттік мекемелер жасасатын азаматтық-құқықтық мәмілелер Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейтін тәртіппен тіркелуге тиіс.
Қазыналық кәсіпорын өзінің міндеттемелері бойынша өз билігіндегі ақшамен жауап береді.
Қазыналық кәсіпорында ақша жеткіліксіз болған жағдайда оның міндеттемелері бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметі немесе тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік субсидиарлық жауаптылықта болады. Шарттық міндеттемелер бойынша жауапкершілік мемлекеттік кәсіпорын туралы заң актілерінде белгіленген тәртіппен туындайды.";
4) 50-баптың 5-тармағындағы "(мекемеден басқасы)" деген сөздер "(мемлекеттік мекемелерден басқа)" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 104-баптың 6-тармағы мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Шарттық міндеттемелер бойынша жауапкершілік мемлекеттік кәсіпорын туралы заң актілерінде белгіленген тәртіппен туындайды.";
6) 105-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"105-бап. Мекеме
1. Басқару, әлеуметтік-мәдени немесе өзге де коммерциялық емес сипаттағы қызметтерді жүзеге асыру құрылтайшы құрған және қаржыландыратын ұйым мекеме деп танылады.
2. Қазақстан Республикасының Конституциясының және заңдарына сәйкес немесе Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Үкіметінің және астана, облыстар, республикалық маңызы бар қала әкімдерінің шешімдері бойынша мемлекеттік құрған және егер заң актілерінде өзгеше көзделмесе, тек мемлекеттік бюджеттің есебінен ғана ұсталатын мекеме мемлекеттік мекеме деп танылады.

3. Государственное учреждение не может создавать, а также выступать учредителем (участником) другого юридического лица, за исключением тех учреждений, которым в установленном порядке передано право владения, пользования, распоряжения государственной собственностью.
4. Права учреждения и государственного учреждения на закрепленное за ними имущество определяются в соответствии со статьями 202-208 настоящего Кодекса.";
7) в статьях 202, 204-206 после слов "учреждения", "учреждением", "Учреждение" дополнить соответственно словами ", государственного учреждения", ", государственным учреждением", ", государственное учреждение";
8) абзац второй пункта 1 статьи 206 исключить;
9) статью 207 изложить в следующей редакции:
"Статья 207. Ответственность учредителя по долгам казенного предприятия,
учреждения и государственного учреждения
1. Казенное предприятие отвечает по своим обязательствам находящимися в его распоряжении деньгами.
При недостаточности у казенного предприятия денег субсидиарную ответственность по его обязательствам несет Правительство Республики Казахстан или соответствующий местный исполнительный орган.
По договорным обязательствам ответственность наступает в порядке, установленном законодательными актами о государственном предприятии.
2. Ответственность учреждения и государственного учреждения наступает в порядке, предусмотренном пунктом 1 статьи 44 настоящего Кодекса.".
2. В Указ  Президента Республики Казахстан, имеющий силу закона, от 19 июля 1995 г. N 2335 "О государственном предприятии" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995г., N 9-10, ст.66; N 24, ст. 164; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 12, ст. 183; N 13-14, ст.205):
в статье 44:
в пункте 3 слова "за счет средств соответственно республиканской или местной казны" заменить словами "за исключением договорных обязательств казенного предприятия.";
дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. По обязательствам Государственного центра по выплате пенсий ответственность несет Правительство Республики Казахстан в полном объеме.".
Статья 2.  Настоящий Закон вводится в действие с 1 января 1999 года.
Президент
Республики Казахстан

3. Мемлекеттік меншікті иелену, пайдалану, билік ету құқығы белгіленген тәртіппен берілген мекемелерді қоспағанда, мемлекеттік мекеме басқа заңды тұлғаны құра алмайды, сондай-ақ оның құрылтайшысы (қатысушысы) бола алмайды.
4. Мекемелердің және мемлекеттік мекемелердің оларға бекітіліп берілген мүлікке құқықтары осы Кодекстің 202-208-баптарына сәйкес белгіленеді.";
7) 202, 204-206-баптарда "мекеменің", "мекеме", "мекемені", "мекемеге" деген сөздерден кейін тиісінше ", мемлекеттік мекеменің", ", мемлекеттік мекеме", ", мемлекеттік мекемені", ", мемлекеттік мекемеге" деген сөздермен толықтырылсын;
8) 206-баптың 1-тармағының екінші азатжолы алып тасталсын;
9) 207-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"207-бап. Қазыналық кәсіпорынның, мекеменің және
мемлекеттік мекеменің борыштары бойынша
құрылтайшының жауаптылығы
1. Қазыналық кәсіпорын өзінің міндеттемелері бойынша өз билігіндегі ақшамен жауап береді.
Қазыналық кәсіпорынның ақшалай қаражаты жеткіліксіз болған жағдайда, оның міндеттемелері бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметі немесе тиісті жергілікті атқарушы орган субсидиарлық жауаптылықта болады.
Шарттық міндеттемелері бойынша жауапкершілік мемлекеттік кәсіпорын туралы заң актілерінде белгіленген тәртіппен туындайды.
2. Мекеме мен мемлекеттік мекеменің жауапкершілігі осы Кодекстің 44-бабының 1-тармағында көзделген тәртіппен туындайды.".
2. Қазақстан Республикасы Президентінің "Мемлекеттік кәсіпорын туралы" 1995 жылғы 19 маусымдағы N 2335 заң күші бар  Жарлығына  (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., N 9-10, 66-құжат; N 24, 164-құжат, Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 12, 183-құжат; N 13-14, 205-құжат):
44-бапта:
3-тармақтағы "тиісті республикалық немесе жергілікті жердегі қазына қаражаты есебінен" деген сөздер алып тасталып, "субсидиялық жауапкершілікті" деген сөздерден кейін "қазыналық кәсіпорынның шарттық міндеттемелерін қоспағанда" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Зейнетақылар төлеу жөніндегі мемлекеттік орталықтың міндеттемелері бойынша жауапкершілікті толық көлемде Қазақстан Республикасының Үкіметі көтереді.".
2-бап.  Осы Заң 1999 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Президенті