О ратификации Договора между Республикой Казахстан и Российской Федерацией о совместных усилиях в охране внешних границ
Закон Республики Казахстан от 30 декабря 1999 года № 2-II
Ратифицировать Договор между Республикой Казахстан и Российской
Федерацией о совместных усилиях в охране внешних границ, совершенный в
Алматы 30 июня 1995 года.
Президент
Республики Казахстан
Договор
между Республикой Казахстан и Российской
Федерацией о совместных усилиях в охране
внешних границ
Республика Казахстан и Российская Федерация, именуемые в дальнейшем
Сторонами,
в целях реализации Меморандума о сотрудничестве по охране внешних
границ от 24 декабря 1993 г.,
основываясь на Договоре между Республикой Казахстан и Российской Федерацией о сотрудничестве в охране внешних границ от 21 октября 1994 г. и Декларации о расширении и углублении казахстанско-российского сотрудничества от 20 января 1995 г.,
договорились о нижеследующем:
Статья 1
Для целей настоящего Договора термин "внешние границы" означает участки государственных границ Республики Казахстан и Российской Федерации с государствами, не входящими в Содружество Независимых Государств.
Статья 2
Охрана внешних границ осуществляется Пограничными войсками Республики Казахстан и Пограничными войсками Российской Федерации в сотрудничестве.
Статья 3
Стороны примут меры к гармонизации своих законодательных и иных нормативных актов, регулирующих охрану внешних границ и порядок их пересечения.
Стороны в 2-месячный срок со дня подписания настоящего Договора обменяются законодательными и иными нормативными актами, касающимися пограничных вопросов.
Последующий обмен законодательными и иными нормативными актами по указанным выше вопросам будет осуществляться после вступления их в силу.
Статья 4
Для координации совместных усилий Пограничных войск Республики Казахстан и Пограничных войск Российской Федерации в охране внешних границ и реализации согласованной пограничной политики Стороны создают Координационный совет.
Координационный совет осуществляет свою деятельность на основе Положения о нем (приложение N 1).
Статья 5
В целях реализации согласованных решений, обеспечения практического взаимодействия пограничных войск Сторон в охране внешних границ создаются Оперативная группа Пограничных войск Республики Казахстан в Российской Федерации и Оперативная группа Пограничных войск Российской Федерации в Республике Казахстан численностью до 120 военнослужащих каждая, включая взаимодействие пограничных служб на Каспийском море. Структура и порядок комплектования оперативных групп уточняются руководителями пограничных ведомств Сторон, о чем составляется отдельный протокол.
По вопросам специального информационного взаимодействия пограничных войск Сторон составляется отдельный протокол.

Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы Сыртқы шекараны күзетудегі бірлескен күш-жігер туралы шартты бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 1999 жылғы 30 желтоқсан N 2-II
Алматыда 1995 жылғы 30 маусымда жасалған Қазақстан Республикасы мен
Ресей Федерациясы арасындағы Сыртқы шекараны күзетудегі бірлескен
күш-жігер туралы шарт бекітілсін.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы
арасындағы Сыртқы шекараны күзетудегі бірлескен
күш-жігер туралы
Шарт
Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы, бұдан әрi Тараптар
делiнедi,
сыртқы шекараны күзету жөнiндегi ынтымақтастық туралы 1993 жылғы
24 желтоқсандағы меморандумды iске асыру мақсатында,
Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы Сыртқы
шекараны күзетудегi ынтымақтастық туралы 1994 жылғы 21 қазандағы Шартты
және Қазақстан - Ресей ынтымақтастығын кеңейту мен тереңдету туралы
1995 жылғы 20 қаңтардағы Декларацияны негiзге ала отырып,
мына төмендегiлер жөнiнде уағдаласты:
1 бап
Осы Шарттың мақсаты үшiн "Сыртқы шекара" терминi Қазақстан
Республикасы мен Ресей Федерациясының Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына
кiрмейтiн мемлекеттермен арадағы мемлекеттiк шекараларының учаскелерiн
бiлдiредi.
2 бап
Сыртқы шекараны күзетудi Қазақстан Республикасының Шекара әскерлерi
және Ресей Федерациясының Шекара әскерлерi ынтымақтаса отырып, жүзеге
асырады.
3 бап
Тараптар сыртқы шекараны күзету мен сол арқылы өтудi реттейтiн
өздерiнiң заңдық және өзге нормативтiк актiлерiн үйлестiру шараларын
қолданады.
Тараптар осы Шартқа қол қойылған күннен бастап 2 ай мерзiм iшiнде
шекара мәселелерiне қатысты заңдық және өзге нормативтiк актiлерiмен
алмасады.
Жоғарыда аталған мәселелер бойынша заңдық және өзге нормативтiк
актiлер, бұдан кейiнгi алмасу бұлар күшiне енгеннен кейiн жүзеге
асырылатын болады.
4 бап
Тараптар Қазақстан Республикасы Шекара әскерлерi мен Ресей Федерациясы Шекара әскерлерiнiң сыртқы шекараны күзетудегi бiрлескен күш-жiгерiн үйлестiру үшiн Yйлестiру кеңесiн құрады.
Үйлестiру кеңесi қызметiн өзi туралы Ережеге сүйенiп жүзеге асырады (N 1 қосымша).
5-бап
Сыртқы шекараны күзетудегi келiсiлген шешiмдердi iске асыру, шекара әскерлерiнiң бiрлескен нақтылы iс-қимылын қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасы Шекара әскерлерiнiң Ресей Федерациясы Оперативтiк тобы, және Қазақстан Республикасы Шекара әскерлерiнiң Ресей Федерациясында Оперативтiк тобы құрылып, олардың әрқайсысының саны 126 әскери қызметшiлерге дейiн болады, бұған Каспий теңiзiндегi шекара қызметтерiнiң бiрлескен iс-қимылы қосылады. Оперативтiк топтардың құрылымы мен оларды жасақтау тәртiбiн Тараптардың шекара ведомстволарының басшылары нақтылайтын болады, бұл жайында бөлек хаттама жасалады.
Тараптардың Шекара әскерлерiнiң арнаулы ақпараттық бiрлескен iс-қимылының мәселелерi бойынша жеке хаттама жасалады.

Оперативные группы осуществляют свою деятельность в соответствии с положениями о них (приложения N 2, N 3).
Порядок финансирования оперативных групп определяется протоколами (приложения N 4, N 5).
Статья 6
Военнослужащие Оперативной группы Пограничных войск Республики Казахстан и Оперативной группы Пограничных войск Российской Федерации не привлекаются для выполнения задач, не оговоренных положениями об оперативных группах, за исключением ликвидации последствий стихийных бедствий и катастроф.
Статья 7
На военнослужащих Оперативной группы Пограничных войск Республики Казахстан и Оперативной группы Пограничных войск Российской Федерации, а также на членов их семей в полном объеме распространяются законы и нормативные акты соответственно Республики Казахстан и Российской Федерации, определяющие статус военнослужащих. За ними сохраняются льготы и преимущества, установленные для военнослужащих соответственно Республики Казахстан и Российской Федерации.
Статья 8
Военнослужащие Оперативной группы Пограничных войск Республики Казахстан и Оперативной группы Пограничных войск Российской Федерации, а также члены их семей соблюдают Конституцию государства пребывания, его законодательство, уважают национальные традиции и обычаи народов Казахстана и России.
Военнослужащим Оперативной группы Пограничных войск Республики Казахстан и Оперативной группы Пограничных войск Российской Федерации, а также членам их семей гарантируются безопасность, правовая и социальная защищенность.
Статья 9
Казахстанская Сторона предоставляет в пользование Оперативной группе Пограничных войск Российской Федерации служебные и жилые помещения, средства почтовой, телеграфно-телефонной и радиосвязи.
Российская Сторона предоставляет в пользование Оперативной группе Пограничных войск Республики Казахстан служебные и жилые помещения, средства почтовой, телеграфно-телефонной и радиосвязи.
Жилые помещения предоставляются на основе взаимности.
Статья 10
Стороны осуществляют свою юрисдикцию:
а) в отношении военнослужащих своей оперативной группы и членов их семей, за исключением общеуголовных преступлений, совершенных против граждан Стороны пребывания;
б) в случаях совершения военнослужащими оперативных групп воинских преступлений и правонарушений, совершенных в связи с исполнением обязанностей военной службы.
При рассмотрении дел, подпадающих под юрисдикцию Сторон, применяется законодательство соответствующей Стороны и действуют ее компетентные органы.
В иных случаях осуществляется юрисдикция Стороны пребывания, применяется ее законодательство и действуют ее компетентные органы.
Статья 11
Стороны оказывают друг другу помощь в материально-техническом обеспечении пограничных войск, а также в разработке, размещении заказов, изготовлении, внедрении и ремонте вооружения, техники и оборудования, применяемых в охране внешних границ, на условиях ежегодно определяемых соответствующим протоколом.
Статья 12
Пограничные войска Республики Казахстан и Пограничные войска Российской Федерации в соответствии с отдельным протоколом будут осуществлять своевременный и согласованный обмен информацией об обстановке, складывающейся на государственных границах Сторон, а также по другим вопросам, связанным с охраной государственной границы и представляющим взаимный интерес.
Обмен указанной информацией будет осуществляться на безвозмездной основе.
Порядок пользования архивными материалами пограничных войск Сторон будет определен соответствующим протоколом.
Статья 13
Сотрудничество между Пограничными войсками Республики Казахстан и Пограничными войсками Российской Федерации в оперативно-розыскной деятельности в интересах охраны внешних границ осуществляется в соответствии с отдельным протоколом.
Статья 14
Для обеспечения деятельности авиации Пограничных войск Республики Казахстан и Пограничных войск Российской Федерации Стороны предоставляют воздушным судам право на безвозмездное использование своего воздушного пространства, своих аэропортов, аэродромов (посадочных площадок), получение навигационной, метеорологической и иной информации.
Обеспечение полетов самолетов и вертолетов в воздушном пространстве Республики Казахстан и Российской Федерации осуществляется в соответствии с законодательством Сторон и с соблюдением установленных правил.
Обслуживание воздушных судов и их заправка осуществляются за плату путем взаиморасчетов между пограничными ведомствами Сторон.
Статья 15
Стороны осуществляют подготовку кадров, в том числе младших специалистов, в соответствии с отдельным протоколом.
Статья 16
Стороны сотрудничают в решении вопросов, касающихся перевода военнослужащих для дальнейшего прохождения военной службы из Пограничных войск Республики Казахстан в Пограничные войска Российской Федерации, и наоборот.
Стороны не допускают ограничения прав, свобод и законных интересов своих военнослужащих, заявивших о желании перевестись для дальнейшего прохождения военной службы из Пограничных войск Республики Казахстан в Пограничные войска Российской Федерации, и наоборот, а также членов их семей.
Статья 17
Прилагаемые к настоящему Договору положения и протоколы являются его неотъемлемой частью.
Статья 18
Для реализации мер по выполнению положений настоящего Договора Командующий Пограничными войсками Республики Казахстан и Главнокомандующий Пограничными войсками Российской Федерации подпишут соответствующие протоколы.
Статья 19
Разногласия относительно толкования и применения настоящего Договора решаются путем переговоров и консультаций.
По взаимному согласию Сторон в настоящий Договор могут вноситься изменения и дополнения.
Статья 20
Настоящий Договор вступает в силу с даты обмена уведомлениями о выполнении Сторонами внутригосударственных процедур, обуславливающих вступление его в действие, и будет действовать в течение пяти лет, а затем автоматически продлеваться каждый раз на последующий пятилетний период, если ни одна из Сторон не заявит о своем желании прекратить действие Договора, о чем она должна письменно известить другую Сторону не позднее чем за шесть месяцев до истечения очередного периода.
Настоящий Договор временно применяется со дня его подписания.

Тараптардың Оперативтiк топтары өз қызметiн өздерi туралы Ережеге сәйкес жүзеге асырады (N 2 және N 3 қосымшалар).
Оперативтiк топтарды қаржыландыру тәртiбi Хаттамалармен анықталады (N 4 және N 5 қосымшалар).
6 бап
Қазақстан Республикасының Шекара әскерлерi Оперативтiк тобының және Ресей Федерациясының Шекара әскерлерi Оперативтiк тобының әскери қызметшiлерi табиғи бүлiншiлiк пен апаттардың зардаптарын жоюдан басқа Оперативтiк топтар туралы ережеде айтылмаған мiндеттердi орындауға тартылмайды.
7 бап
Қазақстан Республикасы Шекара әскерлерi Оперативтiк тобының және Ресей Федерациясының Шекара әскерлерi Оперативтiк тобының әскери қызметшiлерiне, сондай-ақ олардың отбасы мүшелерiне тиiсiнше Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы әскери қызметшiлердiң мәртебесiн айқындайтын заңдары мен нормативтiк актiлерi толық ауқымында қолданылады. Оларға тиiсiнше Ресей Федерациясы мен Қазақстан Республикасының әскери қызметшiлерi үшiн белгiленген жеңiлдiктер мен артықшылықтар сақталады.
8 бап
Қазақстан Республикасының Шекара әскерлерi Оперативтiк тобының және Ресей Федерациясының Шекара әскерлерi Оперативтік тобының әскери қызметшiлерi, сондай-ақ олардың отбасы мүшелерi өздерi жүрген мемлекеттiң Конституциясын, оның заңдарын сақтап, Қазақстан - Ресей халықтарының ұлттық дәстүрлерi мен ғұрыптарын құрметтейтiн болады.
Қазақстан Республикасының Шекара әскерлерi Оперативтiк тобының және Ресей Федерациясының Шекара әскерлерi Оперативтiк тобының әскери қызметшiлерiнiң, сондай-ақ олардың отбасы мүшелерiнiң қауiпсiздiгiне, құқықтық және әлеуметтiк қорғалуына кепiлдiк берiледi.
9-бап
Қазақстан Тарабы Ресей Федерациясының Шекара әскерлерi Оперативтiк тобының пайдалануына қызмет және тұрғын жай, почта, телеграф - телефон мен радио байланысы құралдарын бередi.
Ресей Тарабы Қазақстан Республикасының Шекара әскерлерi Оперативтiк тобының пайдалануына қызмет және тұрғын жай, почта, телеграФ - телефон мен радио байланысы құралдарын бередi.
Тұрғын жай өзара негiзiнде берiледi.
10 бап
Тараптар қолданатын заңдылықтар:
а) әскери қызметшiлерi жүрген Тараптың азаматтарына қарсы жасалған жалпылама қылмыстардан басқа кезде өздерiнiң оперативтiк тобының әскери қызметшiлерi мен олардың отбасы мүшелерiне қатысты;
ә) оперативтiк топтардың әскери қызметшiлерi әскери қызметтiң мiндеттерiн атқаруына байланысты жасалған әскери қылмыстар мен құқық бұзушылыққа барған жағдайда.
Тараптардың заңдық қағидасына жататын iстердi қараған кезде тиiстi Тараптың заңдары қолданылады және оның құзырлы органдары iс жүргiзедi.
Басқа жағдайда өздерi жүрген Тараптың заңдық қағидасы жүзеге асырылып, оның заңдары қолданылады және құзырлы органдары iс жүргiзедi.
11 бап
Тараптар жыл сайын тиiстi хаттамамен белгiленген шарттарға сүйенiп, шекара әскерлерiн материалдық-техникалық қамтамасыз етуде, сондай-ақ сыртқы шекара күзетiнде қолданылатын қару-жарақты, техника мен жабдықтарды әзiрлеуде, тапсырыстарды орналастыруда, дайындауда, iске қосуда және жөндеуде бiр-бiрiне көмек көрсетедi.
12 бап
Қазақстан Республикасының Шекара әскерлерi мен Ресей Федерациясының Шекара әскерлерi жеке хаттамаға сәйкес Тараптардың мемлекеттiк шекарасында қалыптасып отырған ахуал туралы, сондай-ақ мемлекеттiк шекараны күзетуге байланысты және өзара мүдделiлiк туғызатын басқа да мәселелер бойынша уақтылы әрi келiсiлген ақпарат алмасуды жүзеге асыратын болады.
Аталған ақпаратпен алмасу қайтарымсыз негiзде жүзеге асырылатын болады.
Тараптардың шекара әскерлерiнiң архив материалдарымен пайдалану тәртiбi тиiстi хаттамамен анықталатын болады.
13 бап
Қазақстан Республикасының Шекара әскерлерi мен Ресей Федерациясының Шекара әскерлерi арасындағы сыртқы шекараны күзету мүддесiндегi оперативтiк-iздестiру қызметiндегi ынтымақтастық жеке хаттамаға сәйкес жүзеге асырылады.
14 бап
Қазақстан Республикасы Шекара әскерлерi мен Ресей Федерациясының Шекара әскерлерi авиациясының қызметiн қамтамасыз ету үшiн Тараптар әуе кемелерiне өздерiнiң әуе кеңiстiгiн, аэропорттарын, аэродромдарын (қону алаңдарын) өтеусiз пайдалану, навигациялық, метеорологиялық және өзге ақпарат алып тұру құқығын бередi.
Қазақстан Республикасының және Ресей Федерациясының әуе кеңiстігiнде
ұшақтар мен тiкұшақтардың ұшуын қамтамасыз ету Тараптардың заңдарына
сәйкес, әрi белгiленген ережелер сақталып қамтамасыз етiледi.
Әуе кемелерiнiң қамту, оларды жанар-жағар маймен қамтамасыз ету
Тараптардың шекара ведомстволары арасындағы өзара есеп айырысу жолы ақылы
түрде жүзеге асырылады.
15 бап
Тараптар кадрлар даярлауды, оның iшiнде кiшi мамандар даярлауды
жеке хаттамаға сәйкес жүзеге асырады.
16 бап
Тараптар әскери қызметiн одан әрi өткеру үшiн әскери қызметшiлердi Қазақстан Республикасының Шекара әскерлерiнен Ресей Федерациясының Шекара әскерлерiне ауыстыруға немесе керiсiнше ауыстыруға қатысты мәселелердi шешуде ынтымақтастық жасайды.
Тараптар әскери қызметiн одан әрi өткеру үшiн Қазақстан
Республикасының Шекара әскерлерiнен Ресей Федерациясының Шекара әскерлерiне
ауысуға тiлек бiлдiрген өздерiнiң әскери қызметшiлерiнiң, сондай-ақ
олардың отбасы мүшелерiнiң құқықтарын, бостандығы мен заңды мүдделерiн
шектеуге жол бермейдi.
17 бап
Осы Шартқа қосылған ережелер мен хаттамалар оның ажыратылмас бөлiгi
болып табылады.
18 бап
Осы Шарттың ережелерiн орындау жөнiндегi шараларды iске асыру үшiн
Қазақстан Республикасы Шекара әскерлерiнiң Қолбасшысы мен Ресей
Федерациясы Шекара әскерлерiнiң Бас қолбасшысы тиiстi хаттамаларға қол
қояды.
19 бап
Осы Шартты пайдалану мен қолдануға қатысты пікір кереғарлығы
келіссөздер мен консультациялар жолымен шешіледі.
Тараптардың өзара келісімі бойынша осы Шартқа өзгерістер мен
толықтырулар енгізілуі мүмкін.
20 бап
Осы Шарт Тараптар оның іске қосылуына алғышарт жасайтын мемлекеттік ішкі процедуралардың орындалғаны туралы хабарлама алмасқан мезгілден күшіне енеді, сөйтіп бес жыл бойы қолданылады, содан кейін егер Тараптардың біреуі Шарттың қолданылуын тоқтатқысы келетіні жөнінде, ниет білдірмесе, әрі бұл жөнінде ол келесі Тарапты кезекті кезең аяқталардан алты ай бұрын жазбаша хабардар етпесе, онда Шарт келесі бесжылдық кезеңге өздігінен ұзартылып отырады.
Осы Шарт қол қойылған күннен бастап уақытша қолданылады.