1. Настоящее Положение разработано на основании Решения Совета глав правительств Содружества Независимых Государств "О порядке финансирования и разработке предложений по материально-техническому обеспечению, предоставлению таможенных и других льгот в интересах создания и совершенствования объединенной системы противовоздушной обороны государств-участников Содружества Независимых Государств" (ОС ПВО СНГ) от 3 ноября 1995 года. Оно определяет порядок ежегодного финансового планирования, финансирования создания, восстановления и совершенствования объединенной системы противовоздушной обороны государств-участников Соглашения "О создании объединенной системы противовоздушной обороны государств-участников Содружества Независимых Государств" от 10 февраля 1995 года (далее - государства-участники Соглашения) и финансирования деятельности Координационного Комитета по вопросам противовоздушной обороны при Совете министров обороны государств-участников Содружества Независимых Государств (далее - Координационный Комитет по ПВО СНГ).
2. Финансирование из бюджетов государств-частников Соглашения осуществляется выделением прямых ассигнований на общие программы и проекты на основе договоров заинтересованных сторон в реализации соответствующих общих программ или проектов.
Финансирование собственных частей работ по реализации основных направлений совершенствования противовоздушной обороны осуществляется самостоятельно каждым государством.
3. Под общими программами и проектами понимаются совместные мероприятия государств-участников Соглашения по созданию и совершенствованию ОС ПВО СНГ.
4. Под собственной частью работ понимаются мероприятия по реализации планов создания и совершенствования национальных систем ПВО.
5. Основанием для финансирования является ежегодный План выделения ассигнований на создание и развитие ОС ПВО СНГ, утверждаемый Советом глав правительств Содружества Независимых Государств по представлению Совета министров обороны государств-участников Содружества Независимых Государств (Координационного Комитета по ПВО СНГ).
6. Распределение ассигнований по Плану выделения ассигнований на создание и развитие ОС ПВО СНГ осуществляет Координационный Комитет по ПВО СНГ с последующим утверждением Советом глав правительств Содружества Независимых Государств или Межгосударственным экономическим Комитетом Экономического союза. Уполномоченным распорядителем ассигнований является Председатель Координационного Комитета по вопросам противовоздушной обороны при Совете министров обороны государств-участников Содружества Независимых Государств. Поступающие денежные средства находятся на текущем счете, открываемом в установленном порядке в Центральном банке Российской Федерации.

1. Осы Ереже "Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына қатысушы-мемлекеттердiң әуе қорғанысы бiрiккен жүйесiн құру мен жетiлдiру мүддесi үшiн қаржыландыру тәртiбi мен материалдық-техникалық қамтамасыз ету, кедендiк және басқа жеңiлдiктердi беру жөнiндегi ұсыныстарды әзiрлеу туралы" (ТМД ӘҚ БЖ) Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығы үкiмет басшылары Кеңесiнiң 1995 жылғы 3 қарашадағы Шешiмi негiзiнде жасалды. Ол "Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына қатысушы-мемлекеттердiң әуе қорғанысы бiрiккен жүйесiн құру туралы" (бұдан былай - Келiсiмге қатысушы-мемлекеттер) 1995 жылғы 10 ақпандағы Келiсiмге қатысушы-мемлекеттердiң әуе қорғанысы бiрiккен жүйесiн жыл сайын қаржылай жоспарлау, құруды, қалпына келтiру мен жетiлдiрудi қаржыландыру және Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына қатысушы-мемлекеттердiң Қорғаныс министрлерi Кеңесiнiң жанындағы әуе қорғанысы мәселелерi жөнiндегi Үйлестiру Комитетiнiң (бұдан былай - ТМД ӘК, жөнiндегi Үйлестiру Комитетi) қызметiн қаржыландыру тәртiбiн анықтайды.
2. Келiсiмге қатысушы-мемлекеттердiң бюджеттерiнен қаржыландыру тиiстi жалпы бағдарламалар немесе жобаларды iске асырудағы мүдделi тараптардың шарттары негiзiнде жалпы бағдарламалар мен жобаларға тікелей қаражаттың бөлінуімен жүзеге асырылады.
Әуе қорғанысын жетiлдiрудiң негiзгi бағыттарын іске асыру жөнiндегi жұмыстардың өздерiне қатысты бөлiктерiн қаржыландыруды әрбір мемлекет өз күшiмен жүзеге асырады.
3. Жалпы бағдарламалар мен жобалар дегенде ТМД ӘҚ БЖ құру мен жетiлдiру жөнiндегi Келiсiмге қатысушы-мемлекеттердiң бiрлескен шаралары түсiнiледi.
4. Жұмыстардың өздерiне қатысты бөлiгi дегенде ӘҚ ұлттық жүйелерiн құру мен жетiлдiру жоспарларын iске асыру жөнiндегi шаралар түсiнiледi.
5. Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына қатысушы-мемлекеттердiң Қорғаныс министрлерi Кеңесiнiң (ТМД ӘҚ жөнiндегi Комитетiнiң) ұсынысы бойынша Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығы үкiмет басшыларының Кеңесiмен бекiтiлетiн ТМД ӘҚ БЖ құру мен дамытуға қаражат бөлудiң жыл сайынғы Жоспары қаржыландыруға негiз болып табылады.
6. ТМД ӘҚ БЖ құру мен дамытуға қаражат бөлу Жоспары бойынша ақшаны бөлудi Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығы үкiмет басшыларының Кеңесi немесе Экономикалық одақтың Мемлекетаралық экономикалық Комитетiнiң кезектi бекiтуiмен ТМД ӘҚ БЖ жөнiндегi Үйлестiру Комитетi жүзеге асырады. Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына қатысушы-мемлекеттердiң Қорғаныс министрлерi Кеңесi жанындағы әуе қорғанысы мәселелерi жөнiндегi Үйлестiру Комитетiнiң төрағасы қаражаттың уәкiлеттi реттеушiсi болып табылады. Түсiп тұратын ақшалай қаражат Ресей Федерациясының Орталық банкiсiнде белгiленген тәртiппен ашылатын ағымдағы есепте болады.

7. Вывоз и ввоз вооружения и военной техники (В и ВТ), работы и услуги военного назначения в интересах создания и развития ОС ПВО СНГ государства-участники Соглашения осуществляют без применения мер нетарифных ограничений (регулирования), таможенных сборов и платежей, с соблюдением принципа свободы транзита на таможенных границах и территориях государств-участников Соглашения.
8. Поставки, ремонт вооружения, военной техники и других материальных средств, техническое сопровождение, производство работ и предоставление услуг военного назначения для ОС ПВО СНГ осуществляется государствами-участниками Соглашения по согласованным ценам и тарифам, в том числе и по внутригосударственным.
9. Степень секретности работ, связанных с выполнением общих программ и проектов по созданию и развитию ОС ПВО СНГ, определяется решением Координационного Комитета по ПВО СНГ и является обязательной для субъектов финансово-производственных отношений.
10. Заказчиком общих программ и проектов для ОС ПВО СНГ является Координационный Комитет по ПВО СНГ, который представляет его Председатель.
Заказ вооружения, военной техники и других материальных средств для ОС ПВО СНГ в части собственных работ осуществляется заказчиками министерств обороны государств-участников Соглашения.
Финансовое планирование
11. Порядок планирования расходов на ремонт вооружения и военной техники, не предусмотренный общими программами и проектами по созданию и совершенствованию ОС ПВО СНГ, осуществляется в соответствии с Решением Совета глав правительств Содружества Независимых Государств "О ремонте вооружения и военной техники государств-участников Содружества Независимых Государств" от 9 сентября 1994 года с учетом предоставления таможенных и иных льгот налогового характера.
12. План проведения совместных мероприятий ОС ПВО СНГ и смета расходов к нему разрабатываются Координационным Комитетом по ПВО СНГ и представляются на утверждение Совету министров обороны государств- участников Содружества. В указанном Плане предусматриваются мероприятия по обеспечению деятельности Координационного Комитета по ПВО СНГ.
13. Государства-участники Соглашения, принимающие участие в общих программах и проектах, согласованных с Межгосударственной комиссией по военно-экономическому сотрудничеству государств-участников Содружества Независимых Государств через соответствующих заказчиков, заключают с Межгосударственной финансово-промышленной группой "Гранит" (МФПГ "Гранит") договоры (контракты) на реализацию соответствующих программ и проектов, которые представляются в Координационный Комитет по ПВО СНГ.
Финансирование

7. Келiсiмге қатысушы-мемлекеттер ТМД ӘҚ БЖ құру мен дамыту мүддесі үшін қару жарақ пен әскери техниканы (Қ және ӘТ) шығару мен алып келуді Әскери мақсаттағы атқарылатын жұмыстар мен қызмет көрсетулердi тарифтiк емес шектеулердiң (реттеулердiң), шараларын қолданусыз, кедендiк алымдар мен төлемдерсiз, кедендiк шекаралар мен Келiсiмге қатысушы-мемлекеттердiң аумағында транзит бостандығы қағидасын сақтай отырып жүзеге асырады.
8. ТМД ӘҚ БЖ үшiн қару-жарақты, әскери техниканы және басқа материалдық құралдарды жеткiзiп тұру, жөндеу, техникалық алып жүру жұмыстар өндiрiсi және әскери мақсаттағы қызмет көрсетулердi ұсынуды Келiсiмге қатысушы-мемлекеттер келiсiлген, оның iшiнде ішкі мемлекеттiк бағалар мен тарифтер бойынша жүзеге асырады.
9. ТМД ӘҚ БЖ-ны құру және дамыту жөнiндегi жалпы бағдарламалар мен жобаларды орындауға байланысты жұмыстардың құпиялық дәрежесi ТМД ӘҚ жөнiндегi үйлестiру комитетiнiң шешiмiмен айқындалады және қаржы-өндiрiстiк қарым-қатынастардағы субъектiлер үшiн мiндеттi болып табылады.
10. ТМД ӘҚ жөнiндегi Үйлестiру Комитетi ТМД ӘҚ БЖ үшiн жалпы бағдарламалар мен жобалардың тапсырушысы болып табылады.
ТМД ӘҚ БЖ үшiн жеке жұмыстар бөлiгiндегi қару-жарақ, әскери техника мен басқа да материалдық құралдар тапсырысын Келiсiмге қатысушы-мемлекеттерi қорғаныс министрлiктерiнiң тапсырыс берушiлерi жүзеге асырады.
Қаржылай жоспарлау
11. ТМД ӘҚ БЖ-ны құру және жетiлдiру жөнiндегi жалпы бағдарламалармен және жобалармен көзделмеген қару-жарақ пен әскери техниканы жөндеу шығыстарын жоспарлау тәртiбi Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығы үкiмет басшылары Кеңесiнiң 1994 жылғы 9 қыркүйектегi "Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына қатысушы-мемлекеттердiң қару-жарағы мен әскери техникасын жөндеу туралы Шешiмiмен сәйкес кедендiк және басқа салық түрiндегi жеңiлдiктердi берудi ескере отырып жүзеге асырылады.
12. ТМД ӘҚ БЖ-ның бiрлескен шараларын өткiзу жоспары мен оның шығыс сметасын ТМД ӘҚ жөнiндегi Үйлестiру комитетi әзiрлейдi және Достастыққа қатысушы-мемлекеттердiң Қорғаныс министрлерi Кеңесiнiң бекiтуiне ұсынылады. Аталған жоспарда ТМД ӘҚ жөнiндегi Үйлестiру комитетiнiң қызметiн қамтамасыз ету жөнiндегi шаралар көзделген.
13. Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына қатысушы-мемлекеттердiң әскери-экономикалық ынтымақтастығы жөнiндегi Мемлекетаралық комиссиясымен келiсiлген жалпы бағдарламалар мен жобаларға қатысатын Келiсiмге қатысушы-мемлекеттер тиiстi тапсырушылар арқылы "Граниттің Мемлекетаралық қаржы-өнеркәсiптiк тобымен ("Граниттің" МҚӨТ) ТМД ӘҚ жөнiндегi Үйлестіру комитетiне ұсынылатын тиістi бағдарламалар мен жобаларды iске асыру үшiн шарттар (келiсiмдер) жасасады.
Қаржыландыру

14. Финансирование общих программ и проектов производится государствами-участниками Соглашения, заинтересованными в их реализации. Размеры взносов определяются непосредственно для каждой программы и проекта.
15. Взносы на общие программы и проекты перечисляются заинтересованными государствами-участниками Соглашения на счет распорядителя средств ОС ПВО СНГ в сроки, определенные в решениях по реализации этих программ.
16. Финансовый отчет об использовании ассигнований на общие программы и проекты по созданию и развитию ОС ПВО СНГ, а также на обеспечение деятельности Координационного Комитета по ПВО СНГ представляется его Председателем на утверждение Совета глав правительств Содружества Независимых Государств.
17. Ответственность за нарушение договорных обязательств по реализации утвержденных Планов по созданию и развитию ОС ПВО СНГ определяется в договорах (контрактах) между субъектами финансово-производственных отношений. Споры в связи с неисполнением либо ненадлежащим исполнением обязательств сторонами разрешаются в Экономическом Суде Содружества Независимых Государств (для государств, подписавших Соглашение о его статусе).
18. Финансирование ремонта, модернизации вооружения и военной техники, а также работ, связанных с оказанием помощи в восстановлении, поддержании боевой готовности, эксплуатации и техническом обслуживании вооружения и военной техники ОС ПВО СНГ (включая перевозки специалистов и техники) осуществляется государствами-участниками Соглашения на основе заключенных договоров (контрактов) с МФПГ "Гранит".
Финансирование работ по восстановлению боевой готовности вооружения и военной техники ОС ПВО СНГ, не предусмотренных ежегодными планами выделения ассигнований на создание и развитие ОС ПВО СНГ, осуществляется за счет бюджетных средств государств-участников Соглашения в порядке, определяемом договорами МФПГ "Гранит" с заказчиками министерств обороны государств-участников Соглашения.
19. Финансирование научно-исследовательских и опытно- конструкторских работ (НИР и ОКР) по разработке нового вооружения и военной техники для ОС ПВО СНГ осуществляется заинтересованными государствами-участниками Содружества Независимых Государств в соответствии с принятыми решениями Совета глав правительств Содружества Независимых Государств. Выделение ассигнований на конкретные программы осуществляется перечислением средств государству-разработчику в соответствии с пунктом 15 настоящего Положения.
20. Финансирование совместных оперативных учений (тренировок), учебно-методических сборов производится заинтересованными государствами-участниками Соглашения, исходя из Плана проведения совместных мероприятий ОС ПВО СНГ и степени участия каждого из государств-участников Соглашения.

14. Жалпы бағдарламалар мен жобаларды қаржыландыруды оны iске асыруға мүдделi Келiсiмге қатысушы-мемлекеттер жүргiзедi.
Әрбiр бағдарлама мен жоба үшiн тiкелей төлем мөлшерi белгiленедi.
15. Жалпы бағдарламалар мен жобаларға арналған төлемдердi мүдделі Келiсiмге қатысушы мемлекеттер осы бағдарламаларды iске асыру жөнiндегi шешiмдерде белгiленген мерзiмдерде ТМД ӘҚ БЖ-ның қаржы реттеушiсi есебiне аударады.
16. ТМД ӘҚ БЖ-ны құру және дамыту жөнiндегi жалпы бағдарламалар мен жобаларға, сондай-ақ ТМД ӘҚ жөнiндегi Үйлестiру комитетiнiң жұмысын қамтамасыз етуге арналған қаражатты пайдалану туралы қаржылық есептi оның төрағасы Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығы үкiмет басшыларының Кеңесiне бекiтуге ұсынады.
17. ТМД ӘҚ БЖ-ны құру және дамыту жөнiнде бекiтiлген Жоспарларды iске асыру шарттық мiндеттемелерiн бұзу жөнiндегi жауапкершiлiк қаржы-өндiрiстiк қатынастардың субъектiлерi арасындағы шарттарда (келiсiмдерде) белгiленедi. Тараптардың мiндеттемелердi орындамауына немесе тиiстi түрде орындамауына байланысты даулар Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығының Экономикалық Сотында шешiледi (оның мәртебесi туралы Келiсiмге қол қойған мемлекеттер үшiн).
18. Қару-жарақ пен әскери техниканы жөндеу, жаңғырту, сондай-ақ ТМД ӘҚ БЖ-ның әскери техникасы мен қару-жарағын қалпына келтiруге көмек көрсету жауынгерлiк даярлықта ұстау пайдалану және техникалық қызмет көрсетуге байланысты жұмыстарды қаржыландыруды (мамандар мен техниканы тасымалдауды қоса) "Граниттің" МҚӨТ-мен жасасқан шарттар (келiсiмдер) негiзiнде Келiсiмге қатысушы-мемлекеттер жүзеге асырады.
ТМД ӘҚ БЖ-ны құру мен дамытуға қаражат бөлудiң жыл сайынғы жоспарында көзделмеген ТМД ӘҚ БЖ-ның әскери техникасы мен қару-жарағының жауынгерлiк даярлығын қалпына келтiру жөнiндегi жұмыстарды қаржыландыру "Граниттің" МҚӨТ-нiң Келiсiмге қатысушы-мемлекеттер қорғаныс министрлiктерiнiң тапсырыс берушілерімен жасалған шарттарда белгіленетiн тәртiп бойынша Келiсiмге қатысушы-мемлекеттердiң бюджеттiк қаржысы есебiнен жүзеге асырылады.
19. ТМД ӘҚ БЖ үшiн жаңа қару-жарақ пен әскери техниканы әзiрлеу жөнiндегi ғылыми-зерттеу және тәжiрибе-конструкторлық жұмыстарды (ҒЗЖ және ТКЖ) қаржыландыруды Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығы үкiмет басшыларының Кеңесi қабылдаған шешiмдерге сәйкес Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мүдделi мемлекеттер жүзеге асырады. Нақты бағдарламаларға қаражат бөлу осы Ереженiң 15-тармағына сәйкес әзiрлеушi-мемлекетке қаржы аудару арқылы жүзеге асырылады.
20. Бiрлескен жедел оқу-жаттығуларын, оқу-әдiстемелiк жиындарды қаржыландыруды ТМД ӘҚ БЖ-ның бiрлескен шараларын өткiзу Жоспарын және Келiсiмге қатысушы-мемлекеттердiң әрқайсысының қатысу дәрежесiн ескере отырып, Келiсiмге қатысушы мүдделi мемлекеттер жүзеге асырады.

21. Финансирование расходов по обучению военных специалистов в военно-учебных заведениях и учебных центрах ПВО, обучению боевых расчетов ОС ПВО СНГ на полигонах ПВО государств-участников Соглашения осуществляется каждым государством самостоятельно на договорной основе.
22. Финансирование расходов на содержание войск, выделенных в состав ОС ПВО СНГ, государствами-участниками Соглашения производится самостоятельно.
23. Финансирование расходов, связанных с обеспечением деятельности Координационного Комитета по ПВО СНГ, в рамках общих программ для ОС ПВО СНГ осуществляется заинтересованными государствами-участниками Соглашения.
24. Финансовый контроль за поступлением и расходованием выделенных государствами-участниками Соглашения ассигнований осуществляется субъектами финансовых отношений.
Приложение 2
Утверждено Решением Совета Глав
правительств Содружества Независимых
Государств о нормативных документах по
созданию и совершенствованию объединенной
системы противовоздушной обороны
государств-участников Содружества
Независимых Государств
от 12 апреля 1996 года
Положение
о порядке размещения и исполнения заказов вооружения,
военной техники и других материальных средств для создания
и совершенствования объединенной системы противовоздушной
обороны государств-участников Содружества
Независимых Государств
1. Настоящее Положение разработано в соответствии с Решением Совета глав правительств Содружества Независимых Государств "О порядке финансирования и разработке предложений по материально-техническому обеспечению, предоставлению таможенных и других льгот в интересах создания и совершенствования объединенной системы противовоздушной обороны государств-участников Содружества Независимых Государств" от 3 ноября 1995 года.
2. Источником финансирования являются ассигнования, выделяемые за счет бюджетных средств государств-участников Соглашения "О создании объединенной системы противовоздушной обороны государств-участников Содружества Независимых Государств" от 10 февраля 1995 года (далее - государства-участники Соглашения). Финансирование заказов вооружения, военной техники и других материальных средств для создания объединенной системы противовоздушной обороны государств-участников Содружества Независимых Государств (далее - ОС ПВО СНГ) осуществляется в соответствии с Положением о ежегодном финансовом планировании, финансировании создания, восстановления и совершенствования объединенной системы противовоздушной обороны государств-участников Содружества Независимых Государств, а также Координационного Комитета по вопросам противовоздушной обороны при Совете министров обороны государств-участников Содружества Независимых Государств (далее - Координационный Комитет по ПВО СНГ).

21. Әскери-оқу орындарында және ӘҚ оқу орталықтарында әскери
мамандарды оқыту Келiсiмге қатысушы-мемлекеттердiң ӘҚ полигондарында ТМД
ӘҚ БЖ-ның жауынгерлiк топтарын оқыту жөнiндегi шығыстарды қаржыландыруды
әрбiр мемлекет шарттық негiзде өз күшiмен жүзеге асырады.
22. ТМД ӘҚ БЖ-ның құрамына бөлiнген әскерлердi ұстау жөнiндегi
шығыстарды қаржыландыру Келiсiмге қатысушы-мемлекеттердiң өз күшiмен
жүзеге асырылады.
23. ТМД ӘҚ БЖ үшiн жалпы бағдарламалар шеңберiнде ТМД ӘҚ жөнiндегi
Yйлестiру комитетiнiң жұмысын қамтамасыз етуге байланысты шығыстарды
қаржыландыруды Келісімге қатысушы мүдделi мемлекеттер жүзеге асырады.
24. Келiсiмге қатысушы-мемлекеттер бөлген қаражаттың келiп түсуi мен
жұмсалуына қаржылай бақылау жасауды қаржы қатынастарының субъектiлерi
жүзеге асырады.
2 Қосымша
1996 жылғы 12 сәуiрдегi
Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына
қатысушы-мемлекеттердiң әуе
қорғанысы бiрiккен жүйесiн құру
мен жетiлдiру жөнiндегi нормативтiк
құжаттар туралы Тәуелсiз
Мемлекеттер Достастығы үкiмет
басшылары Кеңесiнiң Шешiмiмен
бекiтiлген
Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына қатысушы-мемлекеттердiң әуе
қорғанысы бiрiккен жүйесiн құру мен жетілдiру үшін қару-жарақ,
әскери техника мен басқа да материалдық құралдар тапсырыстарын
орналастыру және орындау тәртiбi туралы
Ереже
1. Осы Ереже 1995 жылғы 3 қарашадағы "Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына қатысушы-мемлекеттердiң әуе қорғанысы бiрiккен жүйесiн құру мен жетiлдiру мүддесi үшiн материалдық-техникалық қамтамасыз ету, кедендiк және басқа да жеңiлдiктердi беру жөнiндегi ұсыныстарды қаржыландыру тәртiбi мен әзiрлеу туралы Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығы үкiмет басшылары Кеңесiнiң Шешiмiне сәйкес әзiрлендi.
2. 1995 жылғы 10 ақпандағы "Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына қатысушы-мемлекеттердiң әуе қорғанысы бiрiккен жүйесiн құру туралы Келiсiмге қатысушы-мемлекеттердiң (бұдан былай - Келiсiмге қатысушы-мемлекеттер) бюджеттiк қаржысы есебiнен бөлiнетiн қаржы қаржыландыру көзi болып табылады.
Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына қатысушы-мемлекеттердiң әуе қорғанысы бiрiккен жүйесiн (бұдан былай - ТМД ӘҚ БЖ) құру үшiн қару-жарақ, әскери техника мен басқа да материалдық құралдар тапсырыстарын қаржыландыру Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына қатысушы-мемлекеттердiң әуе қорғанысы бiрiккен жүйесiн, сондай-ақ Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына қатысушы-мемлекеттердiң Қорғаныс министрлерi Кеңесi жанындағы әуе қорғанысы мәселелерi жөнiндегi Үйлестiру комитетiн (бұдан былай - ТМД ӘҚ БЖ ҮК) жыл сайын қаржылай жоспарлау, құруды, қалпына келтiру мен жетілдіруді қаржыландыру туралы Ережеге сәйкес жүзеге асырылады.

3. Заказ вооружения, военной техники и других материальных средств производится на основании утвержденного Советом глав правительств Содружества Независимых Государств Плана выделения ассигнований на создание и развитие ОС ПВО СНГ.
Заказчиком общих программ и проектов для ОС ПВО СНГ является Координационный Комитет по ПВО СНГ, который представляет его Председатель.
Формирование государственных оборонных заказов государств-участников Соглашения для ОС ПВО СНГ по вооружению и военной технике, изготавливаемых на предприятиях государств-участников Соглашения, осуществляется в установленном порядке.
Заказ вооружения, военной техники и других материальных средств для ОС ПВО СНГ в части собственных работ осуществляется заказчиками министерств обороны государств-участников Соглашения.
4. Координационный Комитет по ПВО СНГ направляет Начальнику Вооружения Вооруженных Сил Российской Федерации до 1 марта года, предшествующего планируемому, утвержденный Советом глав правительств Содружества План выделения ассигнований на создание и развитие ОС ПВО СНГ, а выписки из него по номенклатуре вооружения и военной техники, изготавливаемой на предприятиях государств-участников Соглашения, - в министерства обороны этих государств для последующего включения в государственные оборонные заказы и бюджетные заявки.
5. Министерства обороны государств-участников Соглашения направляют выписки из государственных оборонных заказов по номенклатуре вооружения, военной техники и других материальных средств для ОС ПВО СНГ в Координационный Комитет по ПВО СНГ, который доводит их до Межгосударственной финансово-промышленной группы "Гранит" (далее - МФПГ "Гранит").
6. Государства-участники Соглашения, принимающие участие в общих программах и проектах, согласованных с Межгосударственной комиссией по военно-экономическому сотрудничеству государств-участников Содружества Независимых Государств, заключают с МФПГ "Гранит" договоры (контракты) на реализацию соответствующих программ и проектов, которые представляются в Координационный Комитет по ПВО СНГ.
7. Заказывающие управления министерств обороны государств-участников Соглашения на основании Плана выделения ассигнований на создание и развитие ОС ПВО СНГ и государственных оборонных заказов государств-участников Соглашения заключают договоры на изготовление и поставку вооружения, военной техники и других материальных средств для ОС ПВО СНГ с МФПГ "Гранит".

3. Қару-жарақ, әскери техника мен басқа да материалдық құралдар тапсырысы Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығы үкiмет басшыларының Кеңесi бекiткен ТМД ӘҚ БЖ-ны құру және дамытуға қаражат бөлу Жоспарының негiзiнде жүргiзіледi.
Өз атынан оның төрағасы өкiлеттiк ететiн ТМД ӘҚ жөнiндегi Yйлестiру комитетi ТМД ӘҚ БЖ үшiн жалпы бағдарламалар мен жобалардың тапсырыс берушiсi болып табылады.
ТМД ӘҚ БЖ үшiн Келiсiмге қатысушы-мемлекеттердiң кәсiпорындарында жасалатын қару-жарақ пен әскери техника жөнiндегi Келiсiмге қатысушы-мемлекеттердiң мемлекеттiк қорғаныс тапсырыстарын қалыптастыру белгiленген тәртiппен жүзеге асырылады.
ТМД ӘҚ БЖ үшiн жеке жұмыстар бөлiгiндегi қару-жарақ, әскери техника мен басқа да материалдық құралдар тапсырысын Келiсiмге қатысушы-мемлекеттердiң қорғаныс министрлiктерiнiң тапсырыс берушiлерi жүзеге асырады.
4. ТМД ӘҚ БЖ жөнiндегi Үйлестiру комитетi жоспарланатын жылдың алдындағы жылдың 1 наурызына дейiн Ресей Федерациясы Қарулы Күштерiнiң Қару-жарақ бастығына Достастықтың үкiмет басшылары Кеңесi бекiткен ТМД ӘҚ БЖ-ны құру және дамытуға қаражат бөлу Жоспарын жiбередi, ал Келiсiмге қатысушы-мемлекеттердiң кәсiпорындарында жасалатын қару-жарақ пен әскери техника тiзбесi жөнiндегi оның көшiрмесi мемлекеттiк қорғаныс тапсырыстары мен бюджеттiк тапсырысқа оларды кейiннен енгiзу үшiн осы мемлекеттердiң қорғаныс министрлiктерiне жiберіледi.
5. Келiсiмге қатысушы-мемлекеттердiң қорғаныс министрлiктерi ТМД ӘҚ БЖ үшiн қару-жарақ, әскери техника мен басқа да материалдық құралдардың тiзбесi жөнiндегi мемлекеттiк қорғаныс тапсырыстарының көшiрмесiн оларды "Граниттің Мемлекетаралық қаржы-өнеркәсiптік тобына жеткiзетiн (бұдан былай - "Граниттің" МҚӨТ) ТМД ӘҚ жөнiндегi Үйлестiру комитетiне жiбередi.
6. Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына қатысушы-мемлекеттердiң әскери-экономикалық ынтымақтастығы жөнiндегi мемлекетаралық комиссиясымен келiсiлген жалпы бағдарламалар мен жобаларға қатысатын Келiсiмге қатысушы-мемлекеттер "Граниттің Мемлекетаралық қаржы-өнеркәсiптiк тобымен ("Граниттің" МҚӨТ) ТМД ӘҚ жөнiндегi Үйлестiру комитетiне ұсынылатын тиiстi бағдарламалар мен жобаларды іске асыру үшін шарттар (келiсiмдер) жасасады.
7. Келiсiмге қатысушы-мемлекеттер қорғаныс министрлiктерiнiң тапсырыс берушi басқармалары ТМД ӘҚ БЖ-ны құру мен дамытуға қаражат бөлу Жоспары және Келiсiмге қатысушы-мемлекеттердiң мемлекеттiк қорғаныс тапсырыстары негiзiнде "Граниттің" МҚӨТ-мен бiрлесе отырып ТМД ӘҚ БЖ үшiн қару-жарақ, әскери техника мен басқа да материалдық құралдарды әзiрлеу мен жеткізіп тұру жөнінде шарттар жасасады.

8. Взаимоотношения между заказчиками и поставщиками вооружения, военной техники и других материальных средств регулируются действующими документами о поставках продукции для военных организаций, а также правовыми и нормативными документами, принимаемыми государствами-участниками Соглашения.
Заказчики обязаны контролировать своевременность и правильность заключения и исполнения договоров, а также своевременность осуществления платежей по ним.
9. Изготовление вооружения и военной техники для ОС ПВО СНГ производится в соответствии с техническими условиями, утвержденными в установленном порядке и по действующим стандартам. Приемка вооружения и военной техники для ОС ПВО СНГ, изготавливаемой на предприятиях государств-участников Соглашения, производится военными представительствами министерств обороны этих государств.
На вооружение, военную технику и комплектующие изделия, поставляемые государствами-участниками Соглашения для ОС ПВО СНГ, устанавливается гарантийный срок в соответствии с техническими условиями.
10. Расчеты за готовую продукцию для ОС ПВО СНГ заказчики вооружения и военной техники производят путем оплаты счетов поставщиков согласно заключенным договорам.
11. Координационный Комитет по ПВО СНГ в целях обеспечения реализации Плана выделения ассигнований на создание и развитие ОС ПВО СНГ и безусловного выполнения заключаемых договоров определяет объемы авансирования предприятий-изготовителей вооружения и военной техники для ОС ПВО СНГ.
12. Взаимные поставки специальных комплектующих изделий для обеспечения производства вооружения и военной техники для ОС ПВО СНГ производятся предприятиями государств-участников Соглашения:
по договорам с головными предприятиями-изготовителями;
по прямым договорам, заключаемым МФПГ "Гранит" с предприятиями-изготовителями специальных комплектующих изделий и согласованным с заказчиками.
13. Статус предназначения изделия "Для ОС ПВО СНГ" устанавливает Совет министров обороны государств-участников Содружества Независимых Государств совместно с Межгосударственным экономическим Комитетом Экономического союза. Порядок таможенного оформления и провоза вооружения, военной техники и других материальных средств для ОС ПВО СНГ через границы государств-участников Соглашения определяется Положением о предоставлении таможенных и других льгот и освобождении от нетарифных ограничений вооружения, военной техники и других материальных средств при создании и совершенствовании объединенной системы противовоздушной обороны государств-участников Содружества Независимых Государств.

8. Қару-жарақ, әскери техника мен басқа да материалдық құралдарға тапсырыс берушiлер мен жеткiзiп тұрушылар арасындағы өзара қарым-қатынастар әскери ұйымдар үшiн өнiмдердi жеткізіп тұру жөнiндегi қолданылып жүрген құжаттар, сондай-ақ Келiсiмге қатысушы-мемлекеттер қабылдаған құқықтық және нормативтiк құжаттар негiзiнде реттеледi.
Тапсырыс берушiлер шарттардың дер кезiнде және дұрыс жасалуы мен орындалуына, сондай-ақ олар бойынша төлемдердiң уақытылы жүргiзілуіне бақылау жасауға мiндеттi.
9. ТМД ӘҚ БЖ үшiн қару-жарақ пен әскери техниканы әзiрлеу белгiленген тәртiппен бекiтiлген техникалық шарттарға сәйкес және қолданылып жүрген стандарттар бойынша жүргiзiледi. ТМД ӘҚ БЖ үшiн Келiсiмге қатысушы-мемлекеттердiң кәсiпорындарында жасалатын қару-жарақ пен әскери техниканы қабылдауды осы мемлекеттердiң қорғаныс министрлiктерiнiң әскери өкiлдiктерi жүргiзедi.
ТМД ӘҚ БЖ үшiн Келiсiмге қатысушы-мемлекеттер жеткiзiп тұратын қару-жараққа, әскери техника мен жинақтаушы бұйымдарға техникалық шарттарға сәйкес кепiлдiк мерзiмi белгіленедi.
10. Қару-жарақ пен әскери техникаға тапсырыс берушiлер ТМД ӘҚ БЖ үшiн дайын өнiмдер бойынша есеп айырысуды жасалған шарттарға сәйкес жеткiзiп тұрушылардың есептерiн төлеу жолымен жүргiзедi.
11. ТМД ӘҚ жөнiндегi Үйлестiру комитетi ТМД ӘҚ БЖ-ны құру және дамытуға қаражат бөлу Жоспарын iске асыруды қамтамасыз ету және жасалатын шарттарды сөзсiз орындау мақсатында ТМД ӘҚ БЖ үшiн қару-жарақ пен әскери техниканың әзірлеушi-кәсiпорындарға алдын ала төлем беру көлемiн анықтайды.
12. Келiсiмге қатысушы-мемлекеттердiң кәсiпорындары ТМД ӘҚ БЖ үшiн қару-жарақ пен әскери техника өндiрiсiн қамтамасыз етуге арнайы жинақтаушы бұйымдарды өзара жеткiзiп тұруды:
бас әзiрлеушi-кәсiпорындармен шарттар жасасу;
"Граниттің" МҚӨТ-нiң арнайы жинақтаушы бұйымдарды әзiрлеушi-кәсiпорындармен жасасқан және тапсырыс берушiлермен келісілген тікелей шарттар жасасу жолымен жүргізеді.
13. "ТМД ӘҚ БЖ үшiн" деген бұйымның арналу мәртебесiн Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына қатысушы-мемлекеттердiң қорғаныс министрлерi Кеңесi Экономикалық одақтың Мемлекетаралық экономикалық комитетiмен бiрлесе отырып белгiлейдi. Келiсiмге қатысушы-мемлекеттердiң шекаралары арқылы ТМД ӘҚ БЖ үшiн қару-жарақ, әскери техника мен басқа да материалдық құралдарды кедендiк ресiмдеу мен тасу тәртiбi Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына қатысушы-мемлекеттердiң әуе қорғанысы бiрiккен жүйесiн құру және жетiлдiру кезiнде кедендiк әрi басқа да жеңілдiктердi беру және қару-жарақты, әскери техника мен басқа да материалдық құралдарды тарифтiк емес шектеулерден босату туралы Ережемен белгiленедi.

14. Государства-участники Соглашения не имеют права реэкспортировать вооружение и военную технику, поставляемую для ОС ПВО СНГ, а также сообщать техническую информацию о ней государствам, не являющимся участниками данного Соглашения, без письменного согласования с Координационным Комитетом по ПВО СНГ.
15. Государства-участники, выходящие из Соглашения, компенсируют затраты государств-участников Соглашения по оказанию помощи в восстановлении и совершенствовании ОС ПВО СНГ в порядке, устанавливаемом отдельным Соглашением.
Приложение 3
Утверждено Решением Совета Глав
правительств Содружества Независимых
Государств о нормативных документах по
созданию и совершенствованию объединенной
системы противовоздушной обороны
государств-участников Содружества
Независимых Государств
от 12 апреля 1996 года
Положение
о предоставлении таможенных и других льгот
и освобождении от нетарифных ограничений вооружений, военной
техники и других материальных средств при создании и
совершенствовании объединенной системы противовоздушной
обороны государств-участников Содружества
Независимых Государств
1. Государства-участники Соглашения "О создании объединенной системы противовоздушной обороны государств-участников Содружества Независимых Государств" от 10 февраля 1995 года (далее - государства-участники Соглашения) гарантируют предоставление льгот на поставки вооружения, военной техники, материально-технических и транспортных средств, работы и услуги военного назначения в соответствии с Перечнем продукции, работ и услуг военного назначения, применяемых (выполняемых) в интересах объединенной системы противовоздушной обороны государств-участников Содружества Независимых Государств (ОС ПВО СНГ), далее - Перечень (приложение к настоящему Положению).
2. Вывоз и ввоз продукции, работ и услуги военного назначения в соответствии с Перечнем государства-участники Соглашения осуществляют без применения мер нетарифных ограничений (регулирования), таможенных сборов и платежей, с соблюдением принципа свободы транзита на таможенных границах и территориях государств-участников Соглашения.
Государства-участники Соглашения освобождают произведенную на предприятиях продукцию, работы и услуги военного назначения в интересах ОС ПВО СНГ от налога на добавленную стоимость, специального налога и налога на прибыль.
4. Поставки вооружения, военной техники, материально-технических и транспортных средств, работы и услуги военного назначения для ОС ПВО СНГ в соответствии с Перечнем осуществляются на основе Решения Совета глав правительств Содружества Независимых Государств "Об оказании помощи в создании и совершенствовании объединенной системы противовоздушной обороны государств-участников Содружества Независимых Государств" от 3 ноября 1995 года.
Основанием для соответствующих государственных органов государств-участников Соглашения к предоставлению таможенных и других льгот и освобождению от нетарифных ограничений вооружения, военной техники и других материальных средств, поставляемых для создания и совершенствования ОС ПВО СНГ, являются нормативные документы государств-участников Соглашения, разработанные на основании данного Положения, а также договоры между субъектами финансово-производственных отношений, согласованные с Координационным Комитетом по вопросам ПВО при Совете министров обороны государств-участников Содружества Независимых Государств.
Приложение
к Положению о предоставлении таможенных и
других льгот и освобождении от нетарифных
ограничений вооружения, военной техники и
других материальных средств при создании и
совершенствовании объединенной системы
противовоздушной обороны государств-участников
Содружества Независимых Государств
Перечень
продукции, работ и услуг военного назначения,
применяемых (выполняемых) в интересах объединенной
системы противовоздушной обороны государств-участников
Содружества Независимых Государств
___________________________________________________________________
Категория|                 Продукция, работы, услуги
__________|________________________________________________________

14. Келiсiмге қатысушы-мемлекеттер ТМД ӘҚ БЖ үшiн жеткiзілiп тұратын қару-жарақ пен әскери техниканы қайта экспорттауға, сондай-ақ ол туралы ТМД ӘҚ жөнiндегi Үйлестiру комитетiнiң жазбаша келiсiмiнсiз осы Келiсiмге қатыспайтын мемлекеттерге техникалық ақпаратты хабарлауға құқы жоқ.
15. Келiсiмнен шығатын қатысушы-мемлекеттер жекелеген Келiсiммен белгiленген тәртiп бойынша ТМД ӘҚ БЖ-ны қалпына келтiру мен жетiлдiруге көмек көрсету жөнiндегi Келiсiмге қатысушы-мемлекеттердiң шығындарының орнын толтырады.
3 Қосымша
1996 жылғы 12 сәуiрдегi Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына қатысушы-мемлекеттердiң әуе қорғанысы бiрiккен жүйесiн құру және жетiлдiру жөнiндегi нормативтiк құжаттар туралы Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығы үкiмет басшылары Кеңесiнiң Шешiмiмен бекiтiлген
Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына қатысушы-мемлекеттердiң
әуе қорғанысы бiрiккен жүйесiн құру және жетiлдiру кезінде
кедендiк және басқа жеңілдiктердi беру және қару-жарақ, әскери
техника мен басқа да материалдық құралдарды тарифтік емес
шектеулерден босату туралы
Ереже
1. 1995 жылғы 10 ақпандағы "Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына қатысушы-мемлекеттердiң әуе қорғанысы бiрiккен жүйесiн құру туралы" Келiсiмге қатысушы-мемлекеттер (бұдан әрi қарай - Келiсiмге қатысушы-мемлекеттер) Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына қатысушы-мемлекеттердiң әуе қорғанысы бiрiккен жүйесi (ТМД ӘҚ БЖ) мүддесiнде қолданылатын (орындалатын) әскери мақсаттағы өнiмдер, атқарылатын жұмыстар мен көрсетiлетiн қызметтер Тiзбесiне сәйкес (бұдан әрi қарай - Тiзбе, осы Ережеге қосымша) әскери мақсаттағы қару-жарақты, әскери техниканы, материалдық-техникалық және көлiк құралдарын, атқарылатын жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді жеткізіп тұруға жеңiлдiктер беруге кепiлдiк бередi.
2. Келiсiмге қатысушы-мемлекеттер Тiзбеге сәйкес әскери мақсаттағы өнiмдердi, атқарылатын жұмыстар мен көрсетiлетiн қызметтердi алып келу мен шығаруды Келiсiмге қатысушы-мемлекеттердiң кеден шекаралары мен аумақтарында транзит бостандығы қағидасын сақтай отырып, тарифтiк емес шектеулер (реттеу), кеден алымдары мен төлемдері шараларын қолданбай-ақ жүзеге асырады.
3. Келісімге қатысушы-мемлекеттер ТМД ӘҚ БЖ-ның мүддесі үшін кәсіпорындарда өндірілген әскери мақсаттағы өнімдерді, атқарылатын жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді қосылған құнға салынатын салықтан, арнайы салықтан және түскен пайдаға салынатын салықтан босатады.
4. Тізбеге сәйкес ТМД ӘҚ БЖ үшін әскери мақсаттағы қару-жарақты, әскери техниканы, материалдық-техникалық және көлік құралдарын, атқарылатын жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді жеткізіп тұру 1995 жылғы 3 қарашадағы "Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы-мемлекеттердің әуе қорғанысы біріккен жүйесін құру және жетілдіруде көмек көрсету туралы" Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы үкімет басшылары Кеңесінің Шешімі негізінде жүзеге асырылады.
Келісімге қатысушы-мемлекеттердің тиісті мемлекеттік органдары үшін кедендік және басқа да жеңілдіктерді беру, ТМД ӘҚ БЖ-ны құру мен жетілдіру үшін жеткізіліп тұратын қару-жарақты, әскери техника мен басқа да материалдық құралдарды тарифтік емес шектеулерден босатуға осы Ереженің
негізінде жасалған Келісімге қатысушы-мемлекеттердің нормативтік
құжаттары, сондай-ақ Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына
қатысушы-мемлекеттердің қорғаныс министрлері Кеңесі жанындағы Әуе
қорғанысы мәселелері жөніндегі Үйлестіру комитетімен келісілген
қаржы-өндірістік қатынастар субъектілері арасындағы шарттар негіз болып
табылады.
Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына
қатысушы-мемлекеттердің әуе қорғанысы
біріккен жүйесін құру мен жетілдіру
кезінде кедендік және басқа да жеңілдіктерді
беру және қару-жарақты, әскери техника мен
басқа да материалдық құралдарды тарифтік
емес шектеулерден босату туралы
Ережеге қосымша
Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы-мемлекеттердің
әуе қорғанысы біріккен жүйесі мүддесінде қолданылатын (орындалатын)
әскери мақсаттағы өнімдердің, атқарылған жұмыстар мен көрсетілген
қызметтердің
Тізбесі
_____________________________________________________________________
Санаты    ! Өнімдер, атқарылатын жұмыстар, көрсетілетін қызметтер
_____________________________________________________________________

1.        |Зенитные ракетные системы и комплексы, зенитные
управляемые ракеты и аналогичные средства для введения
боевых действий
1.1       |Групповые и ремонтные комплекты ЗИП к товарам категории 2.
1.2       |Вспомагательное и тыловое специальное имущество, запасные
|части и комплектующие изделия к товарам категории 2.
1.3       |Техническая документация (нормативно-техническая,
|конструкторская, технологическая, программная) к товарам            |категории 2, 2.1, 2.2.
1.4       |Работы и услуги военного назначения, выполненные в
интересах Заказчика в отношении товаров категории 2,
2.1, 2.2, 2.3.
1.5       |Ремонт и изготовление вооружения и военной техники на
|военно-ремонтных предприятиях.
______________________________________________________________
2.        |Автоматизированные системы управления (комплексы средств
|автоматизации), аппаратура радиолокационная,
|радионавигационная, радиоаппаратура дистанционного
управления военного назначения и средства
радиолокационного контроля за воздушной обстановкой
(радиолокационные станции обнаружения)
2.1       |Групповые и ремонтные комплекты ЗИП к товарам категории 3.
2.2       |Вспомагательное и тыловое специальное имущество,
запасные части и комплектующие изделия к товарам
категории 3.
2.3       |Техническая документация (нормативно-техническая,
|конструкторская, технологическая, программная) к товарам
|категории 3, 3.1, 3.2.
2.4       |Работы и услуги военного назначения, выполняемые в
интересах Заказчика в отношении товаров категории 3,
3.1, 3.2, 3.3.
2.5       |Ремонт и изготовление вооружения и военной техники на
военно-ремонтных предприятиях.
____________________________________________________________
Особое мнение
Грузии к проекту "О нормативных документах
по созданию и совершенствованию объединенной системы
противовоздушной обороны государств-участников
Содружества Независимых Государств"
Решение подписано Грузией с примечанием:
"С учетом национального законодательства Грузии".
Отдельные вопросы по совершенствованию системы ПВО Грузии решаются на двусторонней основе с Российской Федерацией.
Государственный министр Грузии
Оговорки Украины к Решению
о нормативных документах по созданию и совершенствованию
объединенной системы противовоздушной обороны
государств-участников Содружества Независимых Государств
"1. За исключением пунктов 2 и 3 Решения, а также слов "объединенная(ой)" по всему тексту Решения и Положений.
2. Для Украины Решение вступает в силу после ратификации парламентом Украины.
3. Украина будет участвовать в финансировании только конкретных программ при условии использования ее потенциала в реализации планов с учетом национального законодательства."
Настоящим удостоверяю, что прилагаемый текст является аутентичной копией Решения о нормативных документах по созданию и совершенствованию объединенной системы противовоздушной обороны государств-участников Содружества Независимых Государств, принятого на заседании Совета глав правительств Содружества Независимых Государств, которое состоялось 12 апреля 1996 года в городе Москве. Подлинный экземпляр вышеупомянутого Решения хранится в Исполнительном Секретариате Содружества Независимых Государств.
Первый заместитель Исполнительного секретаря
Содружества Независимых Государств

1.      Зениттік ракеталық жүйелер мен кешендер, зениттік
басқарылатын ракеталар мен ұрыс іс-қимылдарын жүргізуге
арналған осындай құралдар
1.1      2 санаттағы тауарларға ҚЖКЖ топтық және жөндеу жиынтықтары
1.2      2 санаттағы тауарларға қосымша және тыл арнайы мүліктері,
қосалқы бөлшектер мен жинақтаушы бұйымдар
1.3      2, 2.1, 2.2 санаттағы тауарларға техникалық (нормативтік-
техникалық, конструкторлық, технологиялық, бағдарламалық)
құжаттама.
1.4      2, 2.1, 2.2, 2.3 санаттағы тауарларға қатысты Тапсырыс
берушінің мүддесі үшін орындалған әскери мақсаттағы атқарылатын
жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер.
1.5      Әскери-жөндеу кәсіпорындарында қару-жарақ пен әскери
техниканы жөндеу және жасау
_______________________________________________________________________
2      Әскери мақсаттағы басқарудың автоматтандырылған жүйелері
(автоматтандыру құралдарының кешендері), радиолокациялық,
радионавигациялық аппараттар, дистанциялық басқару радио.
аппаратурасы және әуе жағдайына радиолокациялық бақылау жасау
құралдары (табу радиолокациялық станциялары)
2.1     3 санаттағы тауарларға ҚЖКЖ топтық және жөндеу жиынтықтары
2.2     3 санаттағы тауарларға қосымша және тыл арнайы мүліктері,
қосалқы бөлшектер мен жинақтаушы бұйымдар
2.3     3, 3.1, 3.2 санаттағы тауарларға техникалық (нормативтік-
техникалық, конструкторлық, технологиялық, бағдарламалық)
құжаттама.
2.4     3, 3.1, 3.2, 3.3 санаттағы тауарларға қатысты Тапсырыс
берушінің мүддесі үшін орындалатын әскери мақсаттағы
атқарылатын жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер.
2.5     Әскери-жөндеу кәсіпорындарында қару-жарақ пен әскери
техниканы жөндеу және жасау.
_________________________________________________________________________
"Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы-мемлекеттердің
әуе қорғанысы біріккен жүйесін құру мен жетілдіру жөніндегі
нормативтік құжаттар туралы" жобаға Грузияның
Ерекше пікірі
Грузия Шешімге ескертумен қол қойды:
"Грузияның ұлттық заңдарын ескере отырып"
Грузияның ӘҚ жүйесін жетілдіру жөніндегі жекелеген мәселелер Ресей
Федерациясымен екі жақты негізде шешіледі.
Грузияның Мемлекеттік
министрі
Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы-
мемлекеттердің әуе қорғанысы біріккен жүйесін құру мен
жетілдіру жөніндегі нормативтік құжаттар туралы Шешімге
Украинаның ескертпелері
"1. Шешімнің 2 және 3 тармақтарын, сондай-ақ "біріккен" сөзін Шешім
мен Ереженің бүкіл мәтіні бойынша алып тастау.
2. Шешім Украина үшін оны Украина Парламенті бекіткеннен кейін күшіне
енеді.
3. Украина ұлттық заңдарын ескере отырып оның әлеуетін жоспарларды
іске асыруда пайдаланған жағдайда тек нақты бағдарламаларды қаржыландыруға
қатысатын болады".
12 сәуір 1996 жыл.
Ұсынылған мәтін 1996 жылғы 12 сәуірде Мәскеу қаласында болып өткен
Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы үкімет басшылары Кеңесінің отырысында
қабылданған Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы-мемлекеттердің әуе
қорғанысы біріккен жүйесін құру және жетілдіру жөніндегі нормативтік
құжаттар туралы Шешімнің түпнұсқасының көшірмесі болып табылатынын
куәландырамын. Жоғарыда аталған Шешімнің түпнұсқа данасы Тәуеліз
Мемлекеттер Достастығының Атқарушы Хатшылығында сақталады.
Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы
Атқарушы хатшысының
бірінші орынбасары
Оқығандар:
Қасымбеков Б.А.
Икебаева Ә.Ж.