Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің Регламентіне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің 2020 жылғы 23 желтоқсандағы № 1413-VI ПМ қаулысы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы Қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т.қараңыз.
Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісі Регламентінің 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Парламентінің Мәжілісі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің 1996 жылғы 8 ақпандағы Қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің Регламентіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., № 3, 213, 216-құжаттар; 2005 ж., № 16, 71-құжат; 2007 ж., № 22, 171-құжат; 2011 ж., № 19, 149-құжат) осы Қаулыға қосымшаға сәйкес өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін.
2. Осы Қаулы 2021 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикас
Парламенті Мәжілісінің Төрағасы
Н. НЫҒМАТУЛИН
Қазақстан Республикасы
Парламенті Мәжілісінің
2020 жылғы 23 желтоқсандағы
№1413-VI ПМ Қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің Регламентіне өзгерістер мен толықтырулар
1) 2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Парламент Мәжілісінің жалпы отырыстары ашық болып табылады және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес интернет-ресурста онлайн режимде трансляциялануы мүмкін.
Осы Регламентте көзделген жағдайларда Палата жабық отырыстар өткізуге құқылы.";
2) 5-тармақта:
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Мәжіліс немесе Мәжілістің Бюросы жалпы отырысты өткізудің өзге уақыты туралы шешім қабылдай алады.";
жетінші бөлік мынадай мазмұндағы екінші сөйлеммен толықтырылсын:
"Мәжіліс немесе Мәжілістің Бюросы өңірлерге шығудың өзге мерзімдері мен мерзімділігі туралы шешім қабылдай алады.";
3) 6-4-тармақ алып тасталсын;
4) 7-тармақтың 2) тармақшасы алып тасталсын;
5) 9-тармақта:
бірінші бөліктегі "отыз минутқа дейін, қосымша баяндамалар үшін –жиырма минутқа дейін, жарыссөзде сөз сөйлеу үшін – он минутқа дейін" деген сөздер "он бес минутқа дейін, қосымша баяндамалар үшін – он минутқа дейін, жарыссөзде сөз сөйлеу үшін – жеті минутқа дейін" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктегі "минут шегінде" деген сөздер "минутқа дейін" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) 25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"25. Заң шығару бастамасы құқығы Қазақстан Республикасы заңнамалық актілерінің жобаларын енгізу нысанында жүзеге асырылады.";
7) 26-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Заң жобасы бойынша материалдар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес интернет-ресурста орналастырылады.";

О внесении изменений и дополнений в Регламент Мажилиса Парламента Республики Казахстан
Постановление Мажилиса Парламента Республики Казахстан от 23 декабря 2020 года № 1413-VI МП
В соответствии с пунктом 1 Регламента Мажилиса Парламента Республики Казахстан Мажилис Парламента Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести изменения и дополнения в Регламент Мажилиса Парламента Республики Казахстан, утвержденный Постановлением Мажилиса Парламента Республики Казахстан от 8 февраля 1996 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 3, ст.213, 216; 2005 г., № 16, ст.71; 2007 г., № 22, ст.171; 2011 г., № 19, ст.149) согласно приложению к настоящему Постановлению.
2. Настоящее Постановление вводится в действие с 1 января 2021 года.
Председатель Мажилиса Парламента
Республики Казахстан
Н. НИГМАТУЛИН
Приложение
к Постановлению
Мажилиса Парламента
Республики Казахстан
от "23" декабря 2020 года
№1413-VI МП
Изменения и дополнения в
Регламент Мажилиса Парламента Республики Казахстан
1) пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Пленарные заседания Мажилиса Парламента являются открытыми и могут транслироваться в режиме онлайн на интернет – ресурсе в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
В случаях, предусмотренных настоящим Регламентом, Палата вправе проводить закрытые заседания.";
2) в пункте 5:
часть третью изложить в следующей редакции:
"Мажилис или Бюро Мажилиса может принимать решение об ином времени проведения пленарного заседания.";
часть седьмую дополнить предложением вторым следующего содержания:
"Мажилис или Бюро Мажилиса могут принимать решение об иных сроках и периодичности выезда в регионы.";
3) пункт 6-4 исключить;
4) подпункт 2) пункта 7 исключить;
5) в пункте 9:
в части первой слова "до тридцати минут, для содокладов – до двадцати минут, для выступления в прениях – до десяти минут" заменить словами "до пятнадцати минут, для содокладов – до десяти минут, для выступления в прениях – до семи минут"";
в части второй слова "в пределах" заменить словом "до";
6) пункт 25 изложить в следующей редакции:
"25. Право законодательной инициативы осуществляется в форме внесения проектов законодательных актов Республики Казахстан.";
7) пункт 26 дополнить частью второй следующего содержания:
"Материалы по законопроекту размещаются на интернет-ресурсе в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";

8) 27-тармақта:
бірінші бөліктің 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) ғылыми сараптаманың қорытындылары және өзге де сараптамалық қорытындылар;";
жетінші бөліктегі "бес күн" деген сөздер "бес жұмыс күні" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 28-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Республика Президенті заң жобасын қарауды басым деп айқындаған жағдайда, Палатаның бас комитетінің қорытынды әзірлеуіне қажетті мерзім күнтізбелік отыз күннен аспайды.";
10) 30-1-тармақтың төртінші бөлігіндегі "түзетулер бас комитеттің салыстырма кестесіне енгізілмейді" деген сөздер "түзетулер, сондай-ақ заң жобасы нормаларының құқықтық мазмұнын өзгертпейтін редакциялық сипаттағы ескертпелер бас комитеттің салыстырма кестесіне енгізілмеуі мүмкін" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) 35-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Заң жобасы белгіленген тәртіппен басым деп айқындалған жағдайда, сондай-ақ заң жобасының ережелерін қолданысқа енгізу мерзімдеріне байланысты өзге де айрықша жағдайларда Палата Бюросы заң жобасы мен оның материалдарын депутаттарға ұсынудың өзге мерзімдерін белгілей алады.";
12) 77-1-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Президенттің жазбаша ұсынуы негізінде Мәжілістің Төрағасы Палатаның жалпы отырысын шақырады.";
13) мынадай мазмұндағы 77-4-тармақпен толықтырылсын:
"77-4. Үкімет мүшелерін қызметке тағайындау үшін Республика Президентіне ұсынылатын кандидатуралар бойынша Парламент Мәжілісімен оның тиісті бейінді тұрақты комитеттерінде консультациялар өткізіледі.
Тиісті комитеттің отырысында консультациялар өткізу кезінде қызметке кандидатураларды Республиканың Премьер-Министрі немесе ол уәкілеттік берген лауазымды адам ұсынады.
Консультациялардың қорытындысы бойынша тиісті комитет талқыланатын әрбір кандидатура бойынша консультативтік (ұсынымдық) сипатта болатын қорытынды шығарады.";
14) 89-тармақтың 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) Палата депутаттары жалпы санының кемінде үштен бірінің бастамасы бойынша Республика Үкіметі мүшелерінің өз қызметі мәселелері жөніндегі есептерін тыңдауға құқылы. Есепті тыңдау қорытындысы бойынша Үкімет мүшесі Республика заңдарын орындамаған жағдайда Палата депутаттары жалпы санының кемінде үштен екісінің көпшілік даусымен оны қызметінен босату туралы Республика Президентіне өтініш қабылдауға құқылы. Бұл жағдайда Республика Президенті Үкімет мүшесін қызметінен босатады;";
15) 89-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"89-1. 89-тармақтың 1) тармақшасында аталған адамдарды лауазымдарға тағайындау Палатаның жалпы отырысында Мәжіліс Төрағасының ұсынуы бойынша жүзеге асырылады.
Ұсынылған кандидатуралар мәселе Мәжілістің жалпы отырысында қаралғанға дейін Мәжіліс Бюросының шешімімен айқындалатын Палатаның тиісті комитетінің отырысында талқылануға тиіс. Комитет кандидатураларды қарау қорытындысы бойынша талқыланатын әрбір кандидатура бойынша қорытынды шығарады.";

8) в пункте 27:
подпункт 7) части первой изложить в следующей редакции:
"7) заключения научной экспертизы и иные экспертные заключения;";
в части седьмой слова "пяти дней" заменить словами "пяти рабочих дней";
9) часть третью пункта 28 изложить в следующей редакции:
"В случае, если Президент Республики определил рассмотрение проекта закона приоритетным, срок, необходимый для подготовки заключения головным комитетом Палаты, не может быть более тридцати календарных дней.";
10) в части четвертой пункта 30-1 слова "не включаются" заменить словами "а также замечания редакционного характера, не меняющие правового содержания норм законопроекта могут не включаться";
11) часть вторую пункта 35 изложить в следующей редакции:
"В случае определения проекта закона в установленном порядке приоритетным, а также в иных исключительных случаях, связанных со сроками введения в действие положений законопроекта, Бюро Палаты может установить иные сроки представления депутатам законопроекта и материалов к нему.";
12) часть вторую пункта 77-1 изложить в следующей редакции:
"На основании письменного представления Президента, Председатель Мажилиса созывает пленарное заседание Палаты.";
13) дополнить пунктом 77-4 следующего содержания:
"77-4. По кандидатурам, представляемым Президенту Республики для назначения на должности членов Правительства, проводятся консультации с Мажилисом Парламента в его соответствующих профильных постоянных комитетах.
При проведении консультаций на заседании соответствующего комитета кандидатуры на должности представляет Премьер-Министр Республики или уполномоченное им должностное лицо.
По итогам консультаций соответствующий комитет выносит заключение по каждой обсуждаемой кандидатуре, носящее консультативный (рекомендательный) характер.";
14) подпункт 6) пункта 89 изложить в следующей редакции:
"6) вправе по инициативе не менее одной трети от общего числа депутатов Палаты заслушивать отчеты членов Правительства Республики по вопросам их деятельности. По итогам заслушивания отчета большинством не менее чем двумя третями голосов от общего числа депутатов Палаты вправе принимать обращение к Президенту Республики об освобождении от должности члена Правительства в случае неисполнения им законов Республики. В этом случае Президент Республики освобождает от должности члена Правительства;";
15) пункт 89-1 изложить в следующей редакции:
"89-1. Назначение на должности лиц, указанных в подпункте 1) пункта 89, осуществляется на пленарном заседании Палаты по представлению Председателя Мажилиса.
Предложенные кандидатуры до рассмотрения вопроса на пленарном заседании Мажилиса подлежат обсуждению на заседании соответствующего комитета Палаты, определяемого решением Бюро Мажилиса. По итогам рассмотрения кандидатур комитет выносит заключение по каждой обсуждаемой кандидатуре.";

16) 89-3-тармақта:
төртінші бөліктің үшінші сөйлемі мынадай редакцияда жазылсын:
"Парламент Мәжілісі жоғарыда аталған лауазымдарға кандидатураларды сайлау туралы қаулы қабылдайды.";
бесінші бөлік алып тасталсын;
17) 96-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"96-1. Парламент Мәжілісі жұмыс жоспарына сәйкес өз құзыретіндегі мәселелер бойынша "үкімет сағатын" өткізе алады.
Парламенттік оппозиция осы Регламентте көзделген тәртіппен бір сессия ішінде кемінде екі рет "үкімет сағатының" күн тәртібін айқындауға құқылы.
"Үкімет сағатының" күн тәртібіне енгізілетін тақырып бойынша ұсыныстарды бастапқы кезде депутаттар ұсынады және олар парламенттік оппозиция болып табылатын саяси партиялар фракцияларының әрқайсысында бөлек қаралады.
Талқылау қорытындысы бойынша бұл ұсыныстар парламенттік оппозиция болып табылатын саяси партиялар фракцияларының бірлескен отырысының қарауына шығарылады, содан кейін "үкімет сағатының" келісілген тақырыбы "үкімет сағатын" өткізуді дайындап жатқан тұрақты комитеттің қарауына жіберіледі.
Парламенттік оппозицияның өкілдері тұрақты комитеттің "үкімет сағатын" өткізу жөніндегі дайындық жұмысына қатысады.";
18) 96-2-тармақта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"96-2. Депутаттар "үкімет сағаты" барысында Үкімет өкілінің баяндамасын және қажет болған кезде тиісті тұрақты комитеттің қосымша баяндамасын тыңдайды, содан кейін депутаттар Үкіметтің өкіліне сұрақтар қоюға құқылы. Талқыланып отырған мәселе бойынша баяндамаға – жиырма минуттан аспайтын, қосымша баяндамаға – он минуттан аспайтын, сұрақтар мен жауаптарға – бір жарым сағаттан аспайтын, ал талқылауға бір сағаттан аспайтын уақыт беріледі.";
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Үкімет сағаты" Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес интернет-ресурста онлайн режимде трансляциялануы мүмкін.";
19) 97-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Парламенттік оппозиция осы Регламентте көзделген тәртіппен бір сессия ішінде кемінде бір рет парламенттік тыңдау өткізуге бастамашылық жасауға құқылы.
Парламенттік тыңдау тақырыбының жобасын депутаттар ұсынады және ол парламенттік оппозиция болып табылатын саяси партиялар фракцияларының әрқайсысында бөлек қаралады.
Парламенттік тыңдау тақырыбының жобасын депутаттық фракциялардың талқылау қорытындысы бойынша тақырыптың жобасы парламенттік оппозиция болып табылатын саяси партиялар фракцияларының бірлескен отырысының қарауына шығарылады, содан кейін парламенттік тыңдаудың келісілген тақырыбы Мәжіліс Бюросының қарауына жіберіледі.
Парламенттік оппозицияның өкілдері парламенттік тыңдауды өткізу жөніндегі арнайы уақытша комиссияның дайындық жұмысына қатысады.";

16) в пункте 89-3:
предложение третье части четвертой изложить в следующей редакции:
"Мажилисом Парламента принимается постановление об избрании кандидатур на вышеназванные должности.";
часть пятую исключить;
17) пункт 96-1 изложить в следующей редакции:
"96-1. Мажилис Парламента в соответствии с планом работы по вопросам своей компетенции может проводить "правительственный час".
Парламентская оппозиция вправе определять повестку дня "правительственного часа" не менее двух раз в течение одной сессии в порядке, предусмотренном настоящим Регламентом.
Предложения по теме, включаемой в повестку дня "правительственного часа", первоначально выдвигаются депутатами и рассматриваются отдельно в каждой из фракций политических партий, являющихся парламентской оппозицией.
По итогам обсуждения данные предложения выносятся на рассмотрение совместного заседания фракций политических партий, являющихся парламентской оппозицией, после чего согласованная тема "правительственного часа" направляется на рассмотрение постоянного комитета, готовящего проведение "правительственного часа".
Представители парламентской оппозиции участвуют в подготовительной работе постоянного комитета по проведению "правительственного часа".";
18) в пункте 96-2:
часть первую изложить в следующей редакции:
"96-2. В ходе "правительственного часа" депутаты заслушивают доклад представителя Правительства и, при необходимости, содоклад соответствующего постоянного комитета, после чего депутаты вправе задавать вопросы представителю Правительства. Для доклада по обсуждаемому вопросу отводится не более двадцати минут, для содоклада - не более десяти минут, для вопросов и ответов - не более полутора часов, а для обсуждения - не более одного часа.";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Правительственный час" может транслироваться в режиме онлайн на интернет-ресурсе в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
19) пункт 97 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Парламентская оппозиция вправе инициировать проведение парламентских слушаний не менее одного раза в течение одной сессии в порядке, предусмотренном настоящим Регламентом.
Проект темы парламентских слушаний выдвигается депутатами и рассматривается отдельно в каждой из фракций политических партий, являющихся парламентской оппозицией.
По итогам обсуждения проекта темы парламентских слушаний депутатскими фракциями, проект темы выносится на рассмотрение совместного заседания фракций политических партий, являющихся парламентской оппозицией, после чего согласованная тема парламентских слушаний направляется на рассмотрение Бюро Мажилиса.
Представители парламентской оппозиции принимают участие в подготовительной работе специальной временной комиссии по проведению парламентских слушаний.";

20) 100-тармақ мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"Ашық парламенттік тыңдау Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес интернет-ресурста онлайн режимде трансляциялануы мүмкін.";
21) 102-тармақ мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"Саяси партия фракциясының, депутаттық топтың атынан сөз сөйлеу үшін міндетті түрде сөз беріледі.";
22) 106-тармақ "көпшілік даусымен" деген сөздердің алдынан "кемінде үштен екісінің" деген сөздермен толықтырылсын;
23) 108-тармақ мынадай мазмұндағы бесінші бөлікпен толықтырылсын:
"Саяси партия фракциясының, депутаттық топтың атынан сөз сөйлеу үшін міндетті түрде сөз беріледі.";
24) 110-тармақтағы "көпшілік даусымен" деген сөздер "кемінде үштен екісінің көпшілік даусымен" деген сөздермен ауыстырылсын;
25) 112-тармақ мынадай мазмұндағы 3-1) және 11-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"3-1) жалпы отырысты өткізудің өзге уақыты туралы шешім қабылдауға құқылы;";
"11-1) депутаттардың сайлаушылармен кездесу үшін өңірлерге шығуының мерзімдері мен мерзімділігі туралы шешім қабылдауға құқылы;";
26) 116-тармақтың бесінші бөлігі "жұмыс органдары" деген сөздерден кейін "ашық" деген сөзбен толықтырылсын;
27) мынадай мазмұндағы 128-1, 128-2, 128-3 және 128-4-тармақтармен толықтырылсын:
"128-1. Төрағасы мен хатшылары "Қазақстан Республикасы Парламентінің комитеттері мен комиссиялары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының үшінші бөлігіне және 19-бабының үшінші бөлігіне сәйкес сайланатын Мәжілістің тұрақты комитеттері парламенттік көпшілікке және парламенттік оппозицияға кіретін саяси партиялар фракциялары басшыларының консультацияларынан кейін айқындалады және олардың бірлескен шешімімен ресімделіп, Мәжіліс Төрағасына беріледі.
Мұндай шешімге қол жеткізілмеген жағдайда, Парламент Мәжілісі Палатаның жалпы отырысында депутаттардың ұсыныстары бойынша Мәжіліс депутаттары жалпы санының көпшілік даусымен төрағалары мен хатшылары парламенттік көпшіліктің және парламенттік оппозицияның партияларынан сайланатын тұрақты комитеттерді айқындайды.
128-2. Парламенттік оппозиция депутаттарының арасынан төраға мен хатшылар Мәжілістің әртүрлі тұрақты комитеттеріне сайланады.
128-3. Парламенттік оппозиция болып табылатын саяси партиялардың фракциялары Мәжілістің тұрақты комитеттерінің бірінің төрағасы лауазымына бірыңғай кандидатура ұсынады.
Парламенттік оппозициядан тұрақты комитеттердің бірінің төрағасы лауазымына бірыңғай кандидатура парламенттік оппозиция болып табылатын саяси партиялардың фракциялары басшыларының консультацияларынан кейін айқындалады және олардың бірлескен шешімімен ресімделіп, Мәжіліс Төрағасына беріледі.
Парламенттік оппозиция тұрақты комитеттердің бірінің төрағасы лауазымына бірыңғай кандидатураны айқындамаған жағдайда, онда Парламент Мәжілісі Палатаның жалпы отырысында парламенттік оппозиция болып табылатын саяси партиялар фракцияларының ұсыныстары бойынша Палата депутаттары жалпы санының көпшілік даусымен парламенттік оппозицияның депутаттары арасынан тұрақты комитеттердің бірінің төрағасын сайлайды.

20) пункт 100 дополнить частью четвертой следующего содержания:
"Открытые парламентские слушания могут транслироваться в режиме онлайн на интернет-ресурсе в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
21) пункт 102 дополнить частью четвертой следующего содержания:
"Слово для выступления от имени фракции политической партии, депутатской группы предоставляется в обязательном порядке.";
22) пункт 106 после слов "вправе большинством" дополнить словами "не менее чем двумя третями";
23) пункт 108 дополнить частью пятой следующего содержания:
"Слово для выступления от имени фракции политической партии, депутатской группы предоставляется в обязательном порядке.";
24) в пункте 110 слова "большинством голосов" заменить словами "большинством не менее чем двумя третями голосов";
25) пункт 112 дополнить подпунктами 3-1) и 11-1) следующего содержания:
"3-1) вправе принимать решение об ином времени проведения пленарного заседания;";
"11-1) вправе принимать решение о сроках и периодичности выезда депутатов в регионы для встречи с избирателями;";
26) часть пятую пункта 116 после слов "Стенограммы и протоколы" дополнить словом "открытых";
27) дополнить пунктами 128-1, 128-2, 128-3 и 128-4 следующего содержания:
"128-1. Постоянные комитеты Мажилиса, в которые председатель и секретари избираются в соответствии с частью третьей статьи 7 и частью третьей статьи 19 Закона Республики Казахстан "О комитетах и комиссиях Парламента Республики Казахстан", определяются после консультаций руководителей фракций политических партий, входящих в парламентское большинство и парламентскую оппозицию, и оформляется их совместным решением, которое передается Председателю Мажилиса.
В случае, если такое решение не будет достигнуто, Мажилис Парламента на пленарном заседании Палаты по предложениям депутатов большинством голосов от общего числа депутатов Мажилиса определяет постоянные комитеты, председатели и секретари которых будут избираться от партий парламентского большинства и парламентской оппозиции.
128-2. Председатель и секретари из числа депутатов парламентской оппозиции избираются в разные постоянные комитеты Мажилиса.
128-3. Фракции политических партий, являющиеся парламентской оппозицией, на должность председателя одного из постоянных комитетов Мажилиса выдвигают единую кандидатуру.
Единая кандидатура на должность председателя одного из постоянных комитетов от парламентской оппозиции определяется после консультаций руководителей фракций политических партий, являющихся парламентской оппозицией, и оформляется их совместным решением, которое передается Председателю Мажилиса.
В случае, если парламентская оппозиция не определит единую кандидатуру на должность председателя одного из постоянных комитетов, то тогда Мажилис Парламента на пленарном заседании Палаты по предложениям фракций политических партий, являющихся парламентской оппозицией, большинством голосов от общего числа депутатов Палаты избирает председателя одного из постоянных комитетов из числа депутатов парламентской оппозиции.

128-4. Парламенттік оппозиция болып табылатын саяси партиялардың фракциялары Мәжілістің екі тұрақты комитетінің хатшысы лауазымдарына бірыңғай кандидатуралар ұсынады.
Парламенттік оппозициядан екі тұрақты комитеттің хатшысы лауазымдарына бірыңғай кандидатуралар парламенттік оппозиция болып табылатын саяси партиялар фракциялары басшыларының консультацияларынан кейін айқындалады және олардың бірлескен шешімімен ресімделіп, хатшылары парламенттік оппозициядан сайланатын тұрақты комитеттерге жіберіледі.
Парламенттік оппозиция екі тұрақты комитеттің хатшысы лауазымдарына бірыңғай кандидатураларды айқындамаған жағдайда, онда тұрақты комитеттер өз отырыстарында парламенттік оппозиция болып табылатын саяси партиялар фракцияларының жазбаша ұсыныстары бойынша комитеттер мүшелерінің жалпы санының көпшілік даусымен парламенттік оппозиция депутаттарының арасынан екі тұрақты комитеттің хатшыларын сайлайды.
Бұл ретте дауысқа алдымен парламенттік оппозиция болып табылатын саяси партиялардың басқа фракцияларымен салыстырғанда сайлаушылар дауыстарының неғұрлым көп санына ие парламенттік оппозиция болып табылатын саяси партия фракциясының кандидатурасы қойылады.";
28) 150-тармақтың үшінші абзацындағы "минут шегінде" деген сөздер "минутқа дейін" деген сөздермен ауыстырылсын;
29) 157-тармақтың екінші бөлігі "Депутаттың" деген сөзден кейін "өзі Парламент Мәжілісінің құрамына сайланған" деген сөздермен толықтырылсын;
30) 158-тармақтың бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы үшінші сөйлеммен толықтырылсын:
"Саяси партиялардың фракциялары өздерінің жазбаша хабарламасында парламенттік оппозицияға жататынын көрсетеді.";
31) 160-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Депутаттық бірлестіктердің (саяси партиялардың фракциялары мен депутаттық топтардың) құрамдарын уақтылы есепке алу мақсатында олар өздеріндегі адам саны өзгерген кезден бастап жеті жұмыс күні ішінде Мәжіліс Бюросына өздерінің депутаттық бірлестіктері мүшелерінің өзгертілген тізімін ұсынады.";
32) мынадай мазмұндағы 161-1-тармақпен толықтырылсын:
"161-1. Саяси партиялар фракцияларының жетекшілеріне, ал олар болмаған жағдайда не олардың уәкілеттік беруі бойынша саяси партиялар фракцияларының өкілдеріне Парламент Мәжілісінің жалпы отырыстарында, тұрақты комитеттердің, жұмыс топтарының отырыстарында, парламенттік тыңдауда және өзге де іс-шараларда сөз сөйлеу құқығына кепілдік беріледі.";
33) 4-1-бөлім мынадай мазмұндағы 12-1-тараумен толықтырылсын:
"12-1-тарау. Парламенттік көпшілік және парламенттік оппозиция
162-8. Парламенттік көпшілік – Парламент Мәжілісінде депутаттық мандаттардың ең көп санын алған саяси партия.

128-4. Фракции политических партий, являющиеся парламентской оппозицией, на должности секретарей двух постоянных комитетов Мажилиса выдвигают единые кандидатуры.
Единые кандидатуры на должности секретарей двух постоянных комитетов от парламентской оппозиции определяются после консультаций руководителей фракций политических партий, являющихся парламентской оппозицией, и оформляется их совместным решением, которое направляется в постоянные комитеты, секретари которых будут избираться от парламентской оппозиции.
В случае, если парламентская оппозиция не определит единые кандидатуры на должности секретарей двух постоянных комитетов, то тогда постоянные комитеты на своих заседаниях по письменным предложениям фракций политических партий, являющихся парламентской оппозицией, большинством голосов от общего числа членов комитетов избирают секретарей двух постоянных комитетов из числа депутатов парламентской оппозиции.
При этом, на голосование сначала ставится кандидатура фракции политической партии, являющейся парламентской оппозицией с наибольшим числом голосов избирателей по сравнению с другими фракциями политических партий, являющиеся парламентской оппозицией.";
28) в абзаце третьем пункта 150 слова "в пределах" заменить словом "до";
29) часть вторую пункта 157 дополнить словами ", от которой он избран в состав Мажилиса Парламента";
30) часть первую пункта 158 дополнить предложением третьим следующего содержания:
"Фракции политических партий в своем письменном уведомлении указывают принадлежность к парламентской оппозиции.";
31) часть вторую пункта 160 изложить в следующей редакции:
"В целях своевременного учета составов депутатских объединений (фракций политических партий и депутатских групп) в течение семи рабочих дней с момента изменения своей численности они представляют в Бюро Мажилиса измененный список членов своих депутатских объединений.";
32) дополнить пунктом 161-1 следующего содержания:
"161-1. Руководителям фракций политических партий, а в случае их отсутствия либо по их уполномочию, представителям фракций политических партий гарантируется право выступления на пленарных заседаниях Мажилиса Парламента, заседаниях постоянных комитетов, рабочих групп, парламентских слушаниях и иных мероприятиях.";
33) раздел 4-1 дополнить главой 12-1 следующего содержания:
"Глава 12-1. Парламентское большинство и парламентская оппозиция.
162-8. Парламентское большинство – политическая партия, получившая наибольшее число депутатских мандатов в Мажилисе Парламента.

162-9. Парламенттік оппозиция – Парламент Мәжілісінде өкілдік ететін және парламенттік көпшілікке кірмейтін, әдетте, әлеуметтік-экономикалық және (немесе) қоғамдық-саяси мәселелер бойынша парламенттік көпшілікке қарағанда өзге позиция ұстанатын саяси партия немесе саяси партиялар.
Парламенттік оппозиция жекелеген мәселелер бойынша парламенттік көпшілік партиясын қолдауы мүмкін.";
34) 192-тармақтағы "Парламенттің Шаруашылық басқармасы" деген сөздер "Материалдық-техникалық қамтамасыз ету басқармасы" деген сөздермен ауыстырылсын.

162-9. Парламентская оппозиция – политическая партия или политические партии, представленные в Мажилисе Парламента и не входящие в парламентское большинство, выступающие, как правило, с иной, чем парламентское большинство, позицией по социально-экономическим и (или) общественно-политическим вопросам.
Парламентская оппозиция по отдельным вопросам может поддерживать партию парламентского большинства.";
34) в пункте 192 слова "Хозяйственным управлением Парламента" заменить словами "Управлением материально-технического обеспечения".