Бiрлескен кәсiпорындардың, халықаралық бiрлестiктер мен ұйымдардың, шетелдiк заңды ұйымдар мен азаматтардың пайдалануына жол беру туралы ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң ҚАУЛЫСЫ 1992 жылғы 3 шiлде N 1516-ХII. Күшi жойылды - Қазақстан Республикасының 1997.07.14. N 158 Заңымен. ~Z970158
Қазақстан Республикасының Жоғарғы Кеңесi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Бiрлескен кәсiпорындардың, халықаралық бiрлестiктер мен ұйымдардың, шетелдiк заңды ұйымдар мен азаматтардың пайдалануына жер беру тәртiбi туралы ереже бекiтiлсiн (қоса тiркелiп отыр).
2. Қажет болған жағдайда бұл Ережеге Министрлер Кабинетiнiң
ұсынуы бойынша аталған мақсаттар үшiн жер беру практикасын ескере
отырып өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу Қазақстан Республикасы
Жоғарғы Кеңесiнiң Төралқасына тапсырылсын.
Қазақстан Республикасы
Жоғарғы Кеңесiнiң Төрағасы
Қазақстан Республикасы
Жоғарғы Кеңесiнiң
1992 жылғы 3 шiлдедегi
қаулысымен
БЕКIТIЛГЕН
Қазақстан Республикасы аумағында қызметiн жүзеге
асыру үшiн бiрлескен кәсiпорындардың, халықаралық
бiрлестiктер мен ұйымдардың, шетелдiк заңды ұйымдар
мен азаматтардың пайдалануына жер беру тәртiбi туралы
ЕРЕЖЕ
1. Жер учаскелерi Қазақстан Республикасы заңдарында рұқсат етiлген қызметтi жүзеге асыру үшiн Қазақстан Республикасы Жер кодексiне сәйкес бiрлескен кәсiпорындарға, халықаралық бiрлестiктер мен ұйымдарға, шетелдiк заңды ұйымдар мен азаматтарға берiледi.
2. Аренда жағдайында уақытша пайдалану үшiн жер бiрлескен кәсiпорындарға, халықаралық бiрлестiктер мен ұйымдарға, шетелдiк заңды ұйымдар мен азаматтарға берiледi.
Халық депутаттарының жергiлiктi Кеңестерi не жергiлiктi әкiмдер жердi арендаға берушiлер болып табылады.
Жердi арендалау қысқа мерзiмдi және ұзақ мерзiмдi болуы мүмкiн. Жердi пайдалану мерзiмдерi мен жағдайлары тараптардың келiсiмi бойынша белгiленiп, шартта бекiтiледi.
3. Жер учаскесiн алуға мүдделi бiрлескен кәсiпорындар, халықаралық бiрлестiктер мен ұйымдар, шетелдiк заңды ұйымдар мен азаматтар халық депутаттары ауылдық, селолық, қоныстық, (поселкелiк) Кеңесiне не жергiлiктi әкiмге өтiнiш жасайды, онда жер учаскесiн сұрап отырғандағы мақсаты, оның шамамен алғандағы көлемi мен жердi пайдалану мерзiмi көрсетiлiп, бұл кәсiпорындардың, бiрлестiктер мен ұйымдардың тиiстi органдарға тiркелгенi туралы куәлiктерiнiң, олардың құрылтай құжаттарының, сондай-ақ пайдалы қазбалар шығарылған жағдайда кен бөлу актiсiнiң көшiрмелерi немесе актiден жазып алынған қосымша тiркеледi.
Өтiнiштер:
жер учаскесi ауылдың, селоның, жұмысшы қонысының (поселкесiнiң) шекарасы шегiнде орналасқан жағдайда тиiсiнше халық депутаттары ауылдық, селолық, қоныстық (поселкелiк) Кеңеске;
жер учаскесi аудан аумағында (елдi мекендердiң жерiнен басқа) орналасқан жағдайда аудан әкiмiне;
жер учаскесi қала шекарасы шегiнде орналасқан жағдайда қала әкiмiне берiледi.

Об утверждении Положения о порядке предоставления земель в пользование совместным предприятиям, международным объединениям и организациям, иностранным юридическим лицам и гражданам
Постановление Верховного Совета Республики Казахстан от 3 июля 1992 г. N 1516-XII. Утратило силу - Законом РК от 14 июля 1997 г. N 158 ~Z970158.
Верховный Совет Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемое Положение о порядке предоставления
земель в пользование совместным предприятиям, международным
объединениям и организациям, иностранным юридическим лицам и
гражданам.
2. Поручить Президиуму Верховного Совета Республики Казахстан
при необходимости вносить в это Положение по представлению Кабинета
Министров изменения и дополнения с учетом практики предоставления
земель для указанных целей.
Председатель
Верховного Совета Республики
Казахстан
Утверждено
постановлением Верховного
Совета Республики Казахстан
от 3 июля 1992 г.
ПОЛОЖЕНИЕ
о порядке предоставления земель в пользование
совместным предприятиям, международным объединениям
и организациям, иностранным юридическим лицам
и гражданам для осуществления деятельности
на территории Республики Казахстан
1. В соответствии с Земельным кодексом Республики Казахстан совместным предприятиям, международным объединениям и организациям, иностранным юридическим лицам и гражданам предоставляются земельные участки для осуществления деятельности, разрешенной законодательством Республики Казахстан.
2. Предоставление земель совместным предприятиям, международным объединениям и организациям, иностранным юридическим лицам и гражданам осуществляется во временное пользование на условиях аренды.
Арендодателями земли являются местные Советы народных депутатов либо главы местной администрации.
Аренда земли может быть краткосрочной и долгосрочной. Сроки и условия пользования землей определяются по соглашению сторон и закрепляются в договоре.
3. Совместные предприятия, международные объединения и организации, иностранные юридические лица и граждане, заинтересованные в получении земельных участков обращаются в аульный, сельский, поселковый Совет народных депутатов либо к главе местной администрации с заявлением, в котором указываются цель, для которой испрашивается земельный участок, примерные его размеры и сроки пользования землей с приложением копий свидетельств о регистрации в соответствующих органах этих предприятий, объединений и организаций, их учредительных документов, а также горноотводного акта или выписки из него в случае разработки полезных ископаемых.
Заявления подаются:
в аульный, сельский, поселковый Совет народных депутатов в случае расположения земельного участка в пределах черты соответственного аула, села, рабочего поселка;
главе районной администрации в случае расположения земельного участка на территории района (за исключением земель населенных пунктов);
главе городской администрации в случае расположения земельного участка в пределах городской черты.

4. Қалалардағы, жұмысшы қоныстарындағы (поселкелерiндегi) және селолық елдi мекендердегi жер учаскелерiн пайдалануға беру туралы шешiмдi сәулет, жерге орналастыру және басқа қызметтер органдарын тарта отырып, қалаларда және басқа елдi мекендерде жер беру туралы қолданылып жүрген ережеде белгiленген тәртiппен қала әкiмi не халық депутаттарының жергiлiкті Кеңесi қабылдайды.
5. Ауыл шаруашылығын жүргiзу үшiн бiрлескен кәсiпорындардың, халықаралық бiрлестiктер мен ұйымдардың, шетелдiк заңды ұйымдар мен азаматтардың пайдалануына жер беру жергiлiктi әкiмнiң не халық депутаттары ауылдық, селолық, қоныстық (поселкелiк) Кеңестiң (жер учаскесiнiң орналасқан жерi бойынша) тапсыруы бойынша жерге орналастыру қызметi әзiрлейтiн шаруашылықаралық жерге орналастыру жобасына сәйкес жүзеге асырылады.
6. Ауыл шаруашылығына жатпайтын мұқтаждар үшiн өздерiнiң пайдалануына елдi мекендердiң шекара шегiнен тыс жерден жер учаскесiн беру туралы бiрлескен кәсiпорындардың, халықаралық бiрлестiктер мен ұйымдардың, шетелдiк заңды ұйымдар мен азаматтардың өтiнiштерiн аудан әкiмi жерге орналастыру қызметi органдарының қатысуымен 10 күн мерзiмде қарап, жер учаскесiн таңдау туралы шешiм қабылдайды.
7. Жер учаскесiн таңдауды комиссия жүзеге асырады, оның құрамына Қазақстан Республикасы Жер қатынастары мен жерге орналастыру жөнiндегi мемлекеттiк комитетi, Қазақстан Республикасы Экология және биоресурстар министрлiгi, сәулет органдарының өкiлдерi, учаскесi қайтарып алынатын жер иеленушiлер мен жер пайдаланушылар, жер бөлуде мүдделi бiрлескен кәсiпорындардың, халықаралық бiрлестiктер мен ұйымдардың, шетелдiк заңды ұйымдар мен азаматтардың өкiлдерi, сондай-ақ аудан әкiмiнiң қалауынша басқа қызметтердiң өкiлдерi енгiзiледi.
8. Объект орналасатын жердi қолда бар агрошаруашылық, топырақ және геоботаникалық зерттеу материалдарын, жердi перспективалы пайдалану схемасын ескере отырып белгiлеу жөнiндегi комиссия оны бiрiншi кезекте ауыл шаруашылығына жарамсыз қордағы және ауыл шаруашылығына жатпайтын мақсаттағы жерге, не сапасы нашар ауыл шаруашылық алаптарына, сондай-ақ бұталар мен құнсыз ағаштар егiлген ормансыз алқаптарға орналастыру мүмкiндiктерiн зерттейдi.
Ауыл шаруашылық мақсатындағы жерге объект орналастыру жер иеленушiлер мен жер пайдаланушылардың өздерiне қалған жердi пайдалануы үшiн қолайсыздық тудырмайтындай етiп жүргiзiледi.
9. Объект орналастыруға белгiленген жер учаскесi нақты (сол жерде) жердi алдағы уақытта қайтарып алудың экологиялық және басқа зардаптары, сол аумақ пен оның жер қойнауын пайдалану перспективасы ескерiле отырып зерттеледi.

4. Решение о предоставлении в пользование земельных участков в городах, рабочих поселках и сельских населенных пунктах принимает глава городской администрации либо местный Совет народных депутатов с привлечением органов архитектуры, землеустроительной и других служб в порядке, определенном действующим положением о предоставлении земель в городах и других населенных пунктах.
5. Предоставление земель в пользование совместным предприятиям, международным объединениям и организациям, иностранным юридическим лицам и гражданам для ведения сельского хозяйства осуществляется в соответствии с проектом межхозяйственного землеустройства, разрабатываемым землеустроительной службой по поручению главы местной администрации либо аульного, сельского поселкового Совета народных депутатов (по месту расположения земельного участка).
6. Заявления совместных предприятий, международных объединений и организаций иностранных юридических лиц и граждан о предоставлении им в пользование земельных участков для несельскохозяйственных нужд за пределами черты населенных пунктов рассматривает глава районной администрации с участием органов землеустроительной службы в 10-дневный срок и принимает решение о выборе земельного участка.
7. Выбор земельного участка осуществляется комиссией, с включением в ее состав представителей органов Государственного комитета Республики Казахстан по земельным отношениям и землеустройству, Министерства экологии и биоресурсов Республики Казахстан, архитектуры, земледельцев и землепользователей, из земель которых производится изъятие участка, представителей совместных предприятий, международных объединений и организаций, иностранных юридических лиц и граждан, заинтересованных в отводе, а также представителей других служб по усмотрению главы районной администрации.
8. Комиссия по определению места расположения объекта с учетом имеющихся материалов агрохозяйственного, почвенного и геоботанического обследований, схемы перспективного использования земель изучает возможности его размещения в первую очередь на землях запаса и несельскохозяйственного назначения, не пригодных для сельского хозяйства, либо сельскохозяйственных угодьях худшего качества, а также на непокрытых лесом площадях, занятых кустарником и малоценными насаждениями.
Размещение объекта на землях сельскохозяйственного назначения производиться так, чтобы не создавались неудобства для использования землевладельцами и землепользователями остающихся у них земель.
9. Намеченный к занятию под объект земельный участок обследуется в натуре (на местности) с учетом экологических и других последствий предполагаемого изъятия земель и перспектив использования данной территории и ее недр.

10. Жер учаскесiн таңдау актiмен ресiмделедi, оған ауыл шаруашылық, орман шаруашылық өндiрiсiнiң залалдары мен шығындарының есебi, мүдделi тараптармен келiсiм хаттамалары, жердi иелену немесе жердi пайдалану жобасының сұралып отырған жер учаскесiнiң шекарасы түсiрiлген көшiрмесi, сондай-ақ таңдалған учаскеде пайдалы қазбалардың жоқ екендiгi туралы тиiстi құрылымдылық геологиялық бөлiмшенiң анықтамасы, ал олар бар болса - қадағалауды жүзеге асыратын органдардың осы учаскенi игеруге рұқсаты қоса тiркеледi.
11. Жер учаскесiн таңдау материалдарын жерге орналастыру қызметi әзiрлеп, объект орналасатын жердi келiсу туралы шешiм қабылдау үшiн аудан әкiмiне табыс етедi.
12. Объект қайтарып алуы атқарушы өкiметтiң облыстық органының құзыретiне енетiн жерге орналасқан жағдайда аудан әкiмi бұл материалдарды өз шешiмiмен облыс әкiмiнiң қарауына жiбередi.
13. Объект орналасатын жердi және қайтарып алуға белгiленiп отырған алаңның шамамен алғандағы көлемiн келiсу туралы (тиiсiнше) аудан, облыс әкiмiнiң шешiмi жобалау-iздестiру жұмыстарын жүргiзу үшiн негiз болып табылады.
Объект орналасатын жердi келiсу үш жыл бойына күшiн сақтайды. Аталған мерзiмдi объект орналасатын жердi келiсу туралы шешiм қабылдаған орган ұзартуы мүмкiн.
Жерiн бөлiп алу белгiленiп отырған жер иеленушiлер мен жер пайдаланушыларға бөлiп алуға алдын ала белгiленген жер учаскелерiне күрделi қаржы бөлуге рұқсат етiлмейдi.
14. Құрылыс жобасын белгiленген тәртiппен әзiрлеп, бекiткеннен кейiн бiрлескен кәсiпорындар, халықаралық бiрлестiктер мен ұйымдар, шетелдiк заңды ұйымдар мен азаматтар келiсiлген жер учаскесiн қайтарып алу туралы және оны сұралып отырған мақсат үшiн аренда жағдайында уақытша пайдалануға беру туралы жергiлiктi әкiмге (оның құзыретiне сәйкес) өтiнiш жасайды.
Өтiнiшке:
а) жер учаскесiн таңдауды келiсу материалдары;
б) сұралып отырған учаскеге барлық құрылыс объектiлерiн орналастыру жоспарының көшiрмесi;
в) жердi рекультивациялаудың (техникалық және биологиялық кезеңдердегi) жобасы немесе құрылыс кезiнде топырақ қабаты бұзылатын жер учаскелерiнен топырақтың құнарлы қабатын сыдырып алудың, сақтаудың және пайдаланудың жобасы;
г) техникалық зерттеу актiсi (орман шаруашылығы кәсiпорындарының қорытындысымен) және егер учаскелер мемлекеттiк орман қорының жерiнен, оның iшiнде жер иеленушiлер мен жер пайдаланушылардың ормандарынан бөлiнiп берiлген жағдайда ағаш топтарының шекаралары көрсетiлген орман учаскелерiнiң жоспары (сызбасы) қоса тiркеледi.

10. Выбор земельного участка оформляется актом, к которому прилагаются расчеты убытков и потерь сельскохозяйственного и лесохозяйственного производства, протоколы согласования с заинтересованными сторонами, копия плана землевладения или землепользования с нанесенными на него границами испрашиваемого земельного участка, а также справка соответствующего структурного геологического подразделения об отсутствии на выбранном участке полезных ископаемых, а при их наличии - разрешение органов, осуществляющих надзор, на застройку этого участка.
11. Материалы выбора земельного участка готовятся землеустроительной службой и представляются главе районной администрации для принятия решения о согласовании места расположения объекта.
12. В случае размещения объекта на землях, изъятие которых входит в компетенцию областного органа исполнительной власти, глава районной администрации направляет эти материалы со своим решением на рассмотрение главы областной администрации.
13. Решение (соответственно) главы районной, областной администрации о согласовании места расположения объекта и примерных размеров намечаемой к изъятию площади является основанием для проведения проектно-изыскательских работ.
Согласование места расположения объекта действительно в течение трех лет. Указанный срок может быть продлен органом, принявшим окончательное решение о согласовании места расположения объекта.
Землевладельцам или землепользователям, от которых намечается отвод земель, не разрешается производить капитальные вложения на предназначенных к отводу земельных участках.
14. После разработки и утверждения в установленном порядке проекта строительства совместные предприятия, международные объединения и организации, иностранные юридические лица и граждане обращаются к главе местной администрации (в соответствии с его компетенцией) с ходатайством об изъятии согласованного земельного участка и предоставлении его во временное пользование на условиях аренды для испрашиваемых целей.
К ходатайству прилагаются:
а) материалы согласования выбора земельного участка;
б) копия плана размещения всех объектов строительства на испрашиваемом участке;
в) проект рекультивации земель (технического и биологического этапов) или проект снятия, хранения и использования плодородного слоя почвы с участков земель,почвенный покров которых будет при строительстве нарушаться;
г) акт технического обследования (с заключением лесохозяйственных предприятий) и план (чертеж) лесных участков с указанием границ групп лесов в случае, если отвод участков производится из земель государственного лесного фонда, в том числе из лесов землевладельцев и землепользователей.

15. Жер учаскесiн беру туралы материалдарды әзiрлеп, оларды жергiлiктi әкiмнiң қарауына енгiзудi Қазақстан Республикасы Жер қатынастары мен жерге орналастыру жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң бөлiмшелерi жүзеге асырады.
Жер учаскелерiн беру туралы өтiнiштердi қарап, олар бойынша шешiмдер қабылдау өтiнiш берген кезден бастап үш ай мерзiмде жүзеге асырылады.
16. Иелiгiнде немесе пайдалануында жер учаскелерi бар құрылтайшылар құратын бiрлескен кәсiпорындар бұл жердi аренда жағдайында пайдалану құқығын қайта ресiмдеуге мiндеттi.
17. Пайдалануға Қазақстан Республикасы қатысушы болып табылатын халықаралық шартқа сәйкес жер берiлген жағдайда халықаралық шарттың ережелерi қолданылады.
18. Шаруашылық қызметтi жүзеге асыру үшiн бiрлескен кәсiпорындарға, халықаралық бiрлестiктер мен ұйымдарға шетелдiк заңды ұйымдар мен азаматтарға жер учаскесiн нақты (сол жерде) бөлiп беру және оларға жердi аренда жағдайында уақытша пайдалану
құқығын беретiн құжаттар беру жер учаскесi орналасқан жер бойынша
белгiленген тәртiппен жүргiзiледi.
19. Жердi аренда жағдайында уақытша пайдалану құқығын
беретiн шарт жердi уақытша пайдалану құқығын куәландыратын құжат
болып табылады.
20. Бiрлескен кәсiпорындар, халықаралық бiрлестiктер мен
ұйымдар, шетелдiк ұйымдар мен азаматтар Қазақстан Республикасы
Жер кодексiнiң нормалары мен талаптарын қастерлеуге мiндеттi.
Ескерту: Бiрлескен кәсiпорындар дегенiмiз -
шетелдiк кәсiпорын қатысатын
бiрлескен кәсiпорындар.

15. Подготовка материалов о предоставлении земельного участка и внесение их на рассмотрение главы местной администрации осуществляются подразделениями Государственного комитета Республики Казахстан по земельным отношениям и землеустройству.
Рассмотрение ходатайств о предоставлении земельных участков и принятие по ним решений осуществляются в трехмесячный срок с момента подачи ходатайств.
16. Совместные предприятия, создаваемые учредителями, имеющими во владении или пользовании земельные участки, обязаны переоформить право пользования этими землями на условиях аренды.
17. В случае предоставления земель в пользование в соответствии с международным договором, участником которого является Республика Казахстан, применяются правила международного договора.
18. Отвод земельного участка в натуре (на местности) совместным предприятиям, международным объединениям и организациям, иностранным юридическим лицам и гражданам для осуществления хозяйственной деятельности и выдача им документов на право временного пользования землей на условиях аренды производятся в установленном порядке по месту нахождения земельного участка.
19. Документом, удостоверяющим право временного пользования землей, является Договор на право временного пользования землей на условиях аренды.
20. Совместные предприятия, международные объединения и организации, иностранные юридические лица и граждане обязаны соблюдать нормы и требования Земельного кодекса Республики Казахстан.
Примечание: Под совместными предприятиями понимаются
совместные предприятия с иностранным участием.