Автомобиль жолдарын салу, реконструкциялау, жөндеу және күтіп-ұстауда экономикалық тиімділігін макро және микро экономикалық деңгейде есептеу бойынша ҰСЫНЫМДАР
ҚР Ұ 218 -139-2017. ҚР ИДМ автомобиль жолдары Комитетінің 2017 жылғы 26 желтоқсандағы № 179 бұйрығымен бекітіліп қолданысқа енгізілді.
1
"Қазақстан жол ғылыми-зерттеу институты" акционерлік қоғамы ("ҚазжолҒЗИ" АҚ) ДАЙЫНДАП ЕНГІЗДІ
2
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Автомобиль жолдары комитеті Төрағасының "26" желтоқсан 2017 ж.
№ 179 бұйрығымен БЕКІТІЛІП, ҚОЛДАНЫСҚА ЕНГІЗІЛДІ
3
"ҚазАвтоЖол" ҰК" Акционерлік қоғамымен 2017 жылғы
"04" қараша дағы № 03/13-2-3042-И хатымен КЕЛІСІЛДІ
4
БІРІНШІ ТЕКСЕРУ МЕРЗІМІ
2022 жыл
ТЕКСЕРУ КЕЗЕҢДІЛІГІ
5 жыл
5
АЛҒАШ РЕТ ЕНГІЗІЛДІ
Құжат Қазақстан Республикасы нормативтік-құқықтық актілерінің "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде және "InfoZhol" – http://infozhol.kad.org.kz электронды мәліметтер базасында қол жетімді
Осы Нұсқаулықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Автомобиль жолдары комитетінің рұқсатынсыз толықтай немесе ішінара қайта басып шығаруға, көбейтуге және таратуға болмайды
Мазмұны
Кіріспе
5
1 Қолдану саласы
6
2 Нормативтік сілтемелер
6
3 Терминдер, анықтамалар және қысқартылған сөздер
7
4 Жалпы ережелер
8
5 Экономикалық тиімділікті есептеу әдістемесі
10
5.1 Инфрақұрылымға инвестициялар жұмсау бойынша жалпы ережелер
10
5.2 Жобаның экономикалық тиімділігін бағалау
12
5.3 Автомобиль жолдарын жақсартуға жұмсалатын инвестициялар мен шығындар
13
5.4 Жол жобаларының қоғамдық тиімділігі
14
6 Жол жобаларының тікелей тиімділігін есептеу
15
6.1 Тікелей инвестициялық тиімділікті есептеу
15
6.2 Жұмыс орындарын құрудың әлеуметтік тиімділігін есептеу
16
7 Жол жобаларын жүзеге асырудың көліктік тиімділігін есептеу
17
7.1 Жүру қарқындылығының өсуін есептеудің жалпы ережелері
18
7.2 Көлікті пайдалану құнындағы экономикалық тиімділікті есептеу
21
7.3 Жолдағы уақытты қысқартудың экономикалық тиімділігі
22
7.4. Жол-көлік оқиғаларының ауыртпалығы мен салдарын қысқартудың экономикалық тиімділігі
26
8. Жол құрылыстарын қалпына келтіру стратегияларының тиімділігін бағалау әдістері
31
8.1 Стратегияларды топтастыру
31
8.2 Жол құрылыстарын қалпына келтіру стратегияларын қалыптастыру
33
8.3 Жол құрылыстарын қалпына келтіру стратегияларын оңтайландыру
35
8.4 Жол құрылыстарын қалпына келтіру стратегиялары шеңберінде жол жамылғысы тегістігінің өзгеруін болжау
37
9. Жол жобаларының тиімділігін бағалауда тәуекелдер мен белгісіздік факторларын есепке алу
42

РЕКОМЕНДАЦИИ по расчету экономических эффектов от строительства, реконструкции, ремонта и содержания автомобильных дорог на макро и микро экономическом уровне
Р РК 218-139-2017. Утвержден и введен в действие приказом Комитета автомобильных дорог Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года № 179.
Предисловие
1
РАЗРАБОТАНЫ И
ВНЕСЕНЫ
Акционерным обществом
"Казахстанский дорожный
научно-исследовательский
институт" (АО "КаздорНИИ")
2
УТВЕРЖДЕНЫ И
ВВЕДЕНЫ В ДЕЙСТВИЕ
Приказом Председателя Комитета автомобильных дорог
Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан от "26" декабря 2017 г. № 179
3
СОГЛАСОВАНЫ
Акционерным обществом "НК "ҚазАвтоЖол"
от "04" декабря 2017 г.
№03/13-2-3042-И
4
СРОК ПЕРВОЙ ПРОВЕРКИ
2022 год
ПЕРИОДИЧНОСТЬ ПРОВЕРКИ
5 лет
5
ВВЕДЕН ВПЕРВЫЕ
Документ доступен к просмотру в информационно-правовой системе нормативно-правовых актов Республики Казахстан "Әділет" и электронной базе данных "InfoZhol" http://infozhol.kad.org.kz
Настоящие рекомендации не могут быть полностью или частично воспроизведены, тиражированы и распространены без разрешения Комитета автомобильных дорог Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан
Содержание
Введение
1 Область применения
2 Нормативные ссылки
3 Термины, определения и сокращения
4 Общие положения
5 Методология расчета экономических эффектов
5.1 Общие положения по инвестициям в инфраструктуру
5.2 Оценка экономической эффективности проекта
5.3 Инвестиции и затраты на улучшения автомобильной дороги
5.4 Общественные эффекты дорожных проектов
6 Расчет прямых эффектов дорожных проектов
6.1 Расчет прямого инвестиционного эффекта
6.2 Расчет социального эффекта создания рабочих мест
7 Расчет транспортных эффектов от реализации дорожных проектов
7.1 Общие положения расчета роста интенсивности движения
7.2 Расчет экономического эффекта на стоимости эксплуатации транспорта
7.3 Экономический эффект от сокращения времени в пути
7.4. Экономический эффект от сокращения тяжести и последствий дорожно-транспортных происшествий
8 Методы оценки эффективности стратегий воспроизводства дорожных сооружений
8.1 Классификация стратегий
8.2 Формирование стратегий воспроизводства дорожных сооружений
8.3 Оптимизация стратегий воспроизводства дорожных сооружений
8.4 Прогнозирование изменения ровности дорожного покрытия в рамках стратегий воспроизводства дорожных сооружений
9 Учет факторов риска и неопределенности при оценке эффективности дорожных проектов

9.1 Бастапқы ережелер
42
9.2 Жол жобаларының тәуекел факторларының топтастырылуы
43
9.3 Тәуекел факторларын сандық бағалау және оларды маңыздылық дәрежесі бойынша саралау
44
9.4 Жол жобаларының тиімділігін бағалауда тәуекелдер мен белгісіздік факторларын есепке алу әдістері
45
9.5 Жол жобаларының тәуекел факторларына ықпал ету шаралары
47
10 Жаңа материалдарды, технологияларды, мәшінелерді және механизмдерді енгізудің экономикалық тиімділігін бағалау әдістемесі
48
А қосымшасы (ақпараттық) Қоғамдық тиімділікті бағалау үлгісі
52
Библиография
53
Кіріспе
Жол инфрақұрылымына қаржы жұмсау әрқашанда іс жүзінде экономикалық өсуді, өңірлердің, қала мен елді мекенді ауылдардың тұрақты дамуын жүзеге асыру үшін ішкі сұраныстың ынталандыруы ретінде қабылданады. Көлік инфрақұрылымына қаржы жұмсау алыстағы мекеме мен орталық арасында ауыстырылатын, шығарылған өнімнің соңғы бағасы көлік құрамының төмендеуіне әкеледі. Сондықтан, олар аймақаралық экономикалық тепе теңсіздіктің дәрежесін төмендетуде маңызды рөл атқарады, жаңа нарықтарға өтуге, халықтың көші-қонуы мен басқа да ұқсас құбылыстарда бәсекелесу қабілетін арттырады.
Көлікт инфрақұрылымын сондай саясатты көзқарас жағынан да ескерген маңызды, себебі көліктік қамтамасыз ету кірісті бөлуге әсер етеді, сондай-ақ мемлекеттің қоғамы өміріне қатысуының деңгейінің төмендігінен сонда орналасқан жағымсыз жағдайлардағы топтардың, қоғамдық оқшаулаудың сұрақтарын шешудің жолы болуы мүмкін.
Осы ұсынымдар Қазақстан Республикасының жалпы қолданыстағы автомобиль жолдарын салудың, қайта салудың, жөндеу мен күтіп ұстаудан экономикалық (қоғамдық) тиімділігін есептеу әдістемесін анықтайды және жол шығындарының тиімділігін мемлекеттік жоспарлау жүйелерінің шектерінде пайдалану үшін тағайындалған.
Бұл ретте Ұсынымдардың әдістемесі жол құрылысының инвестициялық жобалары, автомобиль жолдарын қайта салудың тікелей екі экономикалық тиімділігінде топталды: тікелей инвестициялық тиімділік және бастапқы көліктік тиімділік, себебі олар оның негізгі тұтынылу ерекшеліктерін сипаттайды.
Сондай-ақ бұл ұсынымдар:
- жол құрылыстарының ұдайы өндіріс стратегияларын, оның автомобиль жолының тіршілік кезеңін есептеу кезінде қарапайым және кең ұдайы өндіріс нұсқаларының ішінен салыстырмалы талдауының құралы ретінде қарастырады;
- автожол саласында жаңа материалдарды, технологияларды, мәшинелер мен механизмдерді енгізу, ғылыми-зерттеулерді жүргізу қажеттілігінің, салалық нормативтік-техникалық базаны жетілдіру шеңберінде нормативтік техникалық құжатты әзірлеу жұмыстарының құның анықтау бойынша ережелердің бағасын, сондай-ақ жаңа материалдар, технологиялар, мәшинелер мен механизмдерді енгізуде экономикалық тиімділігін бағалау тәсілдерін қарастырады.
1 Қолдану саласы
Бұл Ұсынымдар Қазақстан Республикасының жалпы қолданыстағы автомобиль жолдарын салудың, қайта салудың, жөндеу мен күтіп ұстаудан экономикалық (қоғамдық) тиімділігін есептеу әдістемесін анықтайды және жол шығындарының тиімділігін мемлекеттік жоспарлау жүйелерінің шеңберінде пайдалану үшін тағайындалған.
2 Нормативтік сілтемелер
Осы ұсынымдарды қолдану үшін келесі нормативтік және нормативтік-құқықтық құжаттарға сілтемелер қажет:

9.1 Исходные положения
9.2 Классификация факторов риска дорожных проектов
9.3 Количественная оценка факторов риска и их ранжирование по степени значимости
9.4 Методы учета факторов риска и неопределенности при оценке эффективности дорожных проектов
9.5 Меры воздействия на факторы риска дорожных проектов
10. Методология оценки экономического эффекта от внедрения новых материалов, технологий, машин и механизмов
Приложение А (информационное) Пример оценки общественной эффективности
Библиография
Введение
Инвестиции в дорожную инфраструктуру практически всегда воспринимаются в качестве стимула внутреннего спроса для осуществления экономического роста, стабильного развития регионов, городских и сельских населенных пунктов. Инвестиции в транспортную инфраструктуру приводят к снижению транспортной составляющей в конечной цене произведенной продукции, перемещающейся между периферией и центром. Поэтому они играют важную роль в снижении степени экономических межрегиональных диспропорций, увеличивают конкурентоспособность в части доступа к новым рынкам, миграции населения и других аналогичных явлений.
Транспортную инфраструктуру также важно учитывать и с политической точки зрения, поскольку транспортное обеспечение имеет влияние на распределение дохода, а также может быть ключом решения вопросов социальной изоляции, групп находящихся в неблагоприятном положении из-за низкого уровня участия в жизни общества государства.
Настоящие рекомендации определяют методологию расчета экономических (общественных) эффектов от строительства, реконструкции, ремонта и содержания автомобильных дорог общего пользования в Республике Казахстан и предназначены для использования в рамках системы государственного планирования эффективности дорожных расходов.
При этом методология Рекомендации сконцентрирована на двух прямых экономических эффектов инвестиционных проектов дорожного строительства, реконструкции автомобильных дорог: прямого инвестиционного эффекта и первичных транспортных эффектов, так как они характеризуют его основные потребительские свойства.
Также настоящие рекомендации рассматривают:
- стратегии воспроизводства дорожных сооружений как инструмент сравнительного анализа один из возможных вариантов его простого и расширенного воспроизводства в течение расчетного периода времени жизненного цикла автомобильной дороги.
- определение ключевых направлений внедрения новых материалов, технологий, машин и механизмов в автодорожной отрасли, оценку необходимости проведения научных исследований, положений по определению стоимости работ по разработке нормативно-технических документов в рамках совершенствования отраслевой нормативно-технической базы, а также подходов к оценке экономического эффекта от внедрения новых материалов, технологий, машин и механизмов.
1 Область применения
Настоящие Рекомендации определяют методологию расчета экономических (общественных) эффектов от строительства, реконструкции, ремонта и содержания автомобильных дорог общего пользования в Республике Казахстан и предназначены для использования в рамках системы государственного планирования эффективности дорожных расходов.
2 Нормативные ссылки
Для применения настоящей Рекомендации необходимы следующие ссылочные нормативные и нормативно-правовые документы:

ҚР ҚНжЕР 3.03.09-2006* Автомобиль жолдары.
ҚР ЕР 218-03-02. Жол жамылғысының тегістігін дүмпу өлшеуішпен бағалау бойынша нұсқаулық.
ҚР ЕР 218-03-2016 Жол жамылғысы тегістігін бағалау бойынша нұсқаулық.
ҚР ЕР 218-04-2014 Автомобиль жолдарындағы көлік ағынының жүру қарқындылығын болжамдау және есептеу бойынша нұсқаулық.
ҚР ЕР 218-05.1-05 Қатқыл жол төсемелері мен жамылғыларының жөндеуаралық қызмет мерзімдерін тағайындау бойынша нұсқаулық.
ҚР ЕР 218-05.1-2016 Қатқыл жол төсемелері мен жамылғыларының жөндеуаралық қызмет мерзімдерін тағайындау бойынша нұсқаулық.
ҚР ЕР 218-19-01 Көктемгі және күзгі тексерулер кезінде жалпы қолданыстағы автомобиль жолдарын күтіп ұстау сапасын бағалау бойынша нұсқаулық.
ҚР Ұ 218-71-2007 Автомобиль жолдарының құрылысына (қайта құру) инвестиция жұмсаудың экономикалық тиімділігінің көрсеткіштерін анықтау бойынша ұсынымдар.
ҚР ЕР 218-115-2015 Автомобиль жолдарының көліктік-пайдалану жағдайларын диагностикалау және бағалау бойынша нұсқаулық.
ҚР ҚБҚ 8.02-00-2007 Мемлекеттік нормативтерді әзірлеу мен қайта өндеу құның анықтау ережелері.
Ескерту Нақты ұсыныстарды пайдалану кезінде, ағымдағы жылдың
1 қаңтары бойынша және ағымдағы жылда жарияланған тиісті ақпараттық көрсеткіштермен құрылған "Стандарттау бойынша нормативтік құжаттар" көрсеткіші бойынша, сілтемелік стандарттардың әрекетін тексеру мақсатты. Егер де сілтемелік құжат ауыстырылған (өзгертілген) болса, онда нақты ұсыныстарды қолдану кезінде ауыстырылған (өзгертілген) стардартын басшылыққа алу қажет. Егер де сілтемелік құжат ауысымсыз рұқсат етілмеген болса, онда оған берілген сілтемедегі ереже осы сілтемені тимейтін бөлігінде пайдаланылады.
3 Терминдер, анықтамалар және қысқартылған сөздер
Осы Ұсынымдарда тиісті анықтамалары бар келесі терминдер қолданылады:
3.1 Автомобиль жолы: Автомобильдердің және басқа да көлік құралдарының белгіленген жылдамдықпен, жүктемелермен, көлемдермен үздіксіз, қауіпсіздік жүрісін қамтамасыз ететін, автомобильдер жүрісіне арналған инженерлік құрылыстар кешені, сондай-ақ осы кешенді орналастыру үшін берілген жер телімдері (көлік ерлері) және олардың үстіндегі белгіленген көлем шегіндегі әуе кеңістігі [1].
3.2 Жол қауіпсіздігінің аудиті: Автомобиль жолдарын жобалауда, салуда және пайдалануда жол қозғалысын ұйымдастыру және қаупсіздік бойынша ұйымдар қызметтерінің қолданыстағы нормативтік-техникалық құжаттар талаптарына сәйкес келуін тексеру [4].
3.3 Жол құрылысын қалпына келтіру түрі: Күту, жөндеу, күрделі жөндеу, қайта салу және салу жұмыстарына бөлуді қарастыратын жол құрылысын қалыптастыру немесе алдағы уақытта пайдалану бойынша орындалатын шаралар түрі.

СНиП РК 3.03.09-2006* Автомобильные дороги.
ПР РК 218-03-02 Инструкция по оценке ровности дорожных покрытий толчкомером.
ПР РК 218-03-2016 Инструкция по оценке ровности дорожных покрытий.
ПР РК 218-04-2014 Инструкция по учету и прогнозированию интенсивности движения транспортного потока на автомобильных дорогах.
ПР РК 218-05.1-05 Инструкция по назначению межремонтных сроков службы нежестких дорожных одежд и покрытий.
ПР РК 218-05.1-2016 Инструкция по назначению межремонтных сроков службы нежестких дорожных одежд и покрытий.
ПР РК 218-19-01 Инструкция по оценке качества содержания автомобильных дорог общего пользования при весеннем и осеннем обследовании.
ПР РК 218-115-2015 Инструкция по диагностике и оценке транспортно - эксплуатационного состояния автомобильных дорог.
Р РК 218-71-2007 Рекомендации по определению показателей экономической эффективности инвестиций в строительство (реконструкцию) автомобильных дорог.
РДС РК 8.02-00-2007 Правила определения стоимости разработки и переработки государственных нормативов.
Примечание - При пользовании настоящими рекомендациями целесообразно проверить действие ссылочных стандартов по указателю "Нормативные документы по стандартизации", составленному по состоянию на 1 января текущего года, и по соответствующим информационным указателям, опубликованным в текущем году. Если ссылочный документ заменен (изменен), то при пользовании настоящими рекомендациями следует руководствоваться замененным (измененным) стандартом. Если ссылочный документ отменен без замены, то положение, в котором дана ссылка на него, применяется в части, не затрагивающей эту ссылку.
3 Термины, определения и сокращения
В настоящих Рекомендациях применяют следующие термины с соответствующими определениями:
3.1 Автомобильная дорога: Комплекс конструктивных элементов, предназначенных для движения с установленными скоростями, нагрузками и габаритами автомобилей и иных наземных транспортных средств, осуществляющих перевозки пассажиров и (или) грузов, а также участки земель, предоставленные для их размещения [1].
3.2 Аудит безопасности дорог: Проверка результатов деятельности организаций при проектировании, строительстве и эксплуатации автомобильных дорог на соответствие действующим требованиям нормативно-технических документов по организации и безопасности дорожного движения [4].
3.3 Вид воспроизводства дорожного сооружения: Вид выполняемых мероприятий при создании или последующей эксплуатации дорожного сооружения, предусматривающих их деление на работы по содержанию, ремонту, капитальному ремонту, реконструкции и строительству.

3.4 Жоспарлау шегі: Жобаның техникалық, экономикалық және қаржылық көрсеткіштері анықталатын уақытша кезең. Есептік кезең ішінде жобаның экономикалық бағасы (негізделген) жүзеге асырылады.
3.5 Жол-көлік оқиғасы; ЖКО: Жол бойында көлік құралының жүрісі үрдісінде туындаған және оның қатысуымен денсаулыққа зиян келтіру, адам өліміне, көлік құралдарының, құрылыстардың, жүктердің бүлінуі, не өзге де материалдық залалға әкеп соққан оқиға [2].
3.6 Өтелудің дисконтталған мерзімі (DPP): Мерзімі өте ағымдағы таза дисконтталған табыс қалатын және алдағы уақытта ол теріс болып қалмайтын ең кіші кезеңнің ұзақтығы.
3.7 Құнды дисконттау: Ақшаның болашақ құның олардың ағымдағы құнына келтіру үдерісі.
3.8 Автомобиль жолының өмірлік кезеңі: Жолдың жобалау кезінен оның қайта салуға дейінгі құру және жұмыс істеу кезеңі.
3.9 Жол жобасының қоғамдық тиімділігі: Ортақ қоғам үшін оның әлеуметтік-экономикалық салдарына ықпалы жағынан бағаланатын, жобаны жүзеге асырудың мақсаттылығы.
3.10 Дисконттау мөлшерлемесі: Болашақ шығындарды ағымдағы құнының бірыңғай көлеміне есептеу үшін пайыз мөлшерлемесі. Дисконттау мөлшерлемесі болашақ NPV қаражат ағындарының дисконтталған құның есептеу кезінде қолданылады.
3.11 Шығындарды инфляцияға индекстеу: Шығындарды инфляцияға индекстеу айлық есептік көрсеткіштің (АЕК) жылдық жоспарлық өзгерісіне тиісті болады.
3.12 Жиынтықты ақша ағыны: Өмірлік кезең айналымындағы таза ақша ағыны.
3.13 Күрделі жұмсалымдар (алғашқы): Негізгі капиталға (негізгі құралдар) инвестициялар соның ішінде жаңа құрылысқа, кеңейту, қайта құру мен істеп тұрған кәсіпорындардың техникалық қаруландырылуы, мәшинелерді, жабдықтар, құрал-саймандар сатып алу, жобалық-ізденіс жұмыстарына жұмсалатын шығын және басқа шығындар. Бастапқы инвестициялар Нысаналарды пайдалануға енгізу сәтіне дейінгі күрделі қаржы жұмсауды көздейді.
3.14 Оңтайлылық өлшемі: Қойылған мақсатқа жету дәрежесін сипаттайтын белгісі немесе көрсеткіші.
3.15 Экономикалық таза дисконтталған құн; ENPV: Экономикалық таза дисконтталған құн деп жобаны жүзеге асырудан құрылған экономикалық тиімділік саналады (NPV).
3.16 Табыстылықтың экономикалық ішкі нормасы (EIRR):Таза келтірілген табыстың оң (немесе тым болмағанда нөлдік) маңызын алуды қамтамасыз ететін дисконттаудың пайыздық мөлшерлемесі.

3.4 Горизонт планирования: Временной период, в течение которого определяются технические, экономические и финансовые показатели проекта. В течение расчетного периода осуществляется экономическая оценка (обоснование) проекта.
3.5 Дорожно-транспортное происшествие; ДТП: Событие, возникшее в процессе движения по дороге транспортного средства и с его участием, повлекшее причинение вреда здоровью, смерть человека, повреждение транспортных средств, сооружений, грузов либо иной материальный ущерб [2].
3.6 Дисконтированный срок окупаемости (DPP): Продолжительность наименьшего периода, по истечении которого текущий чистый дисконтированный доход становится и в дальнейшем остается неотрицательным.
3.7 Дисконтирование стоимости: Процесс приведения будущей стоимости денег к текущей их стоимости.
3.8 Жизненный цикл автомобильной дороги: Период времени, за который выполняются совокупность процессов от момента проектирования автомобильной дороги, включая строительство (возведение) и содержание, до ее утилизации (ликвидации).
3.9 Общественная эффективность дорожного проекта: Целесообразность реализации проекта, оцениваемая с точки зрения ее влияния на социально-экономические последствия для общества в целом.
3.10 Ставка дисконтирования: Процентная ставка, используемая для пересчета будущих потоков доходов в единую величину текущей стоимости. Ставка дисконтирования применяется при расчете дисконтированной стоимости будущих денежных потоков NPV.
3.11 Индексация расходов на инфляцию: Индексация расходов на инфляцию, соответствует плановому ежегодному изменению месячного расчетного показателя (МРП).
3.12 Кумулятивный денежный поток: Чистый денежный поток на протяжении продолжительного цикла.
3.13 Капитальные вложения (первоначальные): Инвестиции в основной капитал (основные средства), в т.ч. затраты на новое строительство, расширение, реконструкцию и техническое перевооружение действующих предприятий, приобретение машин, оборудования, инструмента, инвентаря, проектно-изыскательские работы и другие затраты. Под первоначальными инвестициями подразумевается вложение капитала до момента введения Объектов в эксплуатацию.
3.14 Критерий оптимальности: Признак или показатель, характеризующий степень достижения поставленной цели.
3.15 Экономическая чистая дисконтированная стоимость; ENPV: Экономической чистой дисконтированной стоимостью признается (NPV) с учетом созданного экономического эффекта от реализации проекта.
3.16 Экономическая внутренняя норма доходности (EIRR): Процентная ставка дисконтирования, которая обеспечит получение положительного (или, по крайней мере, нулевого) значения чистого приведенного дохода.

3.17 Өтелу мерзімі (BP): Инвестициялық шығындар жабылатын жобаны жүзеге асыру басталған уақыттан кейінгі минималды уақыт аралығы.
4 Жалпы ережелер
4.1 "Әдістемелік ұсынымдарды" әзірлеу негізіне келесі қағидаттар қарастырылған:
- оның барлық негізгі әдістемелік ережелерінің жол жобаларының тиімділігін бағалау бойынша, ресми салаарлық Әдістемелік ұсынымдарға қатаң сәйкес келуі;
- жол шаруашылығында инвестициялық жобалар тиімділігін бағалаудың айрықша ерекшеліктерінің жан-жақты есебі;
- автомобиль жолдарын салу, қайта салу, күрделі жөндеу, жөндеу және күтіп ұстаудан барлық көліктік және көліктіктен тыс әсерлердің есептеу әдістеріне көрсететін талаптар жүйелілігі;
- жол жобаларының қоғамдық тиімділігінің есептерін егжей-тегжейлеу қажетті дәрежесін бағалау кезінде, жобалаушылардың шығармашылық ынтасы үшін шарттар құру.
4.2 Кез келген ұйымдық-құқықтық формасының, өндеуде, сараптау мен жүзеге асыруда қатысушы кәсіпорын және ұйымдастыруы үшін тағайындалған әдістемелік ұсыныстар.
4.3 Әдістемелік ұсыныстар қолданылуы мүмкін:
- жол бағдарламалары мен жобалардың қоғамдық тиімділіктерінің есептері кезінде;
- құрылыс, қайта құру, күрделі жөндеу мен автомобиль жолдарын жөндеу мен жол құрылыстары облыстарында жобалық шешімдер нұсқаларын салыстыру кезінде;
- жол бағдарламаларының және жобаларының орындалуы немесе орындалмауынан әлеуметтік-экономикалық салдарын талдау кезінде;
- сараптамалық келісімдердің сараптамалары мен дайындауларын жүргізу кезінде.
4.4 Жол жобасының тиімділігін бағалау жалпы жағдайда келесі тапсырмаларды шешуді болжамдайды:
1) нақты жағдайларда, яғни ол үшін қажетті шығындарымен, жобадан алынған әсерлерді салыстыру жолымен таңдалған нұсқаның жүзеге асыру нәтижелігінің дәрежесі ретінде орнатылған жобаның абсолюттік тиімділігін анықтау;
2) автомобиль жолын қалпына келтіру стратегиясын оңтайландыру, яғни ойластырылған өлшемі бойынша, оның тіршілік кезеңі ағымында дамуының әлеуетті мүмкін нұсқалардың ішінен таңдау.
4.5 Жобалардың тиімділігін бағалау үшін, оларды жүзеге асыру мен жүзеге асыруынан шыққан нәтижелері мен шығындарын салыстырып көруіне базаланатын келесі негізгі көрсеткіштер қолданылады: интегралды әсер немесе таза дисконтталатын кіріс, инвестиция кірісінің индексі, кірістің ішкі нормасы мен өтелімділік мерзімі.
4.6 Жол нысандарын инвестициялық жобалауға қолданылатын есептелу кезеңі, олардың қалыптасуларының барлық тіршілік кезеңдері, жобасын әзірлеу сәтінен бастап, оларды жою немесе толық қайта құруына дейін қамтиды. Жол нысандарының жоғарғы нормативтік қызмет мерзімдері мен олардың 40 жыл және одан астам негізгі құрылымдық элементтерін назарға қабылдай отырып, олардың құрылысының тиімділігін бағалау кезінде есептік кезеңінің ұзақтығын осындай тәсілмен, оның бітуі кезінде таза дисконтталған кірістің болмашы (10% кем емес) өзгерісінің болуы орынды болатындай етіп тағайындаған жөн. Бұл ретте қабылданатын есептелу кезеңнің минималды ұзақтығы мынадай болу керек:
- құрылыстарды салу және қайта салудың тиімділігін есептеуде –
20 жылдан кем емес;
- күрделі жөндеу мен жөндеудің тиімділігін бағалау кезінде - оларды жүргізуде тиісті жөндеуаралық мерзімдерге тең.

3.17 Срок окупаемости (BP): Минимальный временной интервал от начала осуществления проекта (начала инвестиционной стадии), за который покрываются инвестиционные затраты.
4 Общие положения
4.1 В основу разработки рекомендаций положены следующие принципы:
- строгого соответствия всех его основных методических положений официальным межотраслевым Методическим рекомендациям по оценке эффективности дорожных проектов;
- всестороннего учета специфических особенностей оценки эффективности инвестиционных проектов в дорожном хозяйстве;
- систематизации требований, предъявляемых к методам расчета всех видов транспортного и внетранспортного эффектов от строительства, реконструкции, капитального ремонта, ремонта и содержания автомобильных дорог;
- создание условий для творческой инициативы проектировщиков при оценке требуемой степени детализации расчетов общественной эффективности дорожных проектов.
4.2 Методические рекомендации предназначены для предприятий и организаций любой организационно-правовой формы, участвующих в разработке, экспертизе и реализации дорожных проектов.
4.3 Методические рекомендации могут быть использованы:
- при расчетах общественной эффективности дорожных программ и проектов;
- при сравнении вариантов проектных решений в области строительства, реконструкции, капитального ремонта и ремонта автомобильных дорог и дорожных сооружений;
- при анализе социально-экономических последствий от выполнения или невыполнения дорожных программ и проектов;
- при проведении экспертиз и подготовке экспертных заключений.
4.4 Оценка эффективности дорожного проекта в общем случае предполагает решение следующих задач:
1) определение абсолютной эффективности проекта, которая устанавливается как степень результативности реализации его выбранного варианта в конкретных условиях, т.е. путем сравнения получаемых от проекта эффектов, с требуемыми для этого затратами;
3) оптимизацию стратегии воспроизводства автомобильной дороги, т.е. выбор из потенциально возможных вариантов ее развития в течение жизненного цикла наиболее целесообразного по заданному критерию.
4.5 Для оценки эффективности проектов используются следующие основные показатели, базирующиеся на соизмерении затрат на их осуществление и результатов от реализации: интегральный эффект или чистый дисконтируемый доход, индекс доходности инвестиций, внутренняя норма доходности и срок окупаемости.
4.6 Расчетный период применительно к инвестиционному проектированию дорожных объектов охватывает весь жизненный цикл их функционирования, начиная с момента разработки проекта и заканчивая их ликвидацией или полной реконструкцией. Принимая во внимание высокие нормативные сроки службы дорожных объектов и их основных конструктивных элементов 40 лет и более, продолжительность расчетного периода при оценке эффективности их строительства, реконструкции и капитального ремонта рекомендуется назначать таким образом, чтобы по его истечении имело место незначительное (менее 10%) изменение чистого дисконтируемого дохода. При этом минимальная продолжительность принимаемого расчетного периода должна быть:
- при оценке эффективности строительства и реконструкции сооружения - не менее 20 лет;
- при оценке эффективности капитального ремонта и ремонта – равной соответствующим межремонтным срокам их проведения.

4.7 Есептелу кезеңі қадамдарға бөлінеді - уақытша кесінділер, олардың шектерінде жобаның қаржылық көрсеткіштерін бағалау үшін қолданылатын деректердің анықталуы орындалады. Есептелудің қадамы ретінде жыл қабылданған.
4.8 Қаржы ағындары қандай бағалармен көрсетіледі және олардың кіруі мен жылыстауы қандай қадамға байланысты болғандығына қарай, ағымдағы, болжамды және азған бағаларда көрсетіле алады.
4.9 Ағымдағылар деп, оны өндеу сәтінде жобаға салынған инфляцияны есепке алмағандағы бағаларды айтамыз; болжамды – есептелудің болашақ қадамдарында күтілетін инфляцияны есепке алғандағы бағалар; азған – бағалар деңгейінің белгіленген уақытын инфляцияның базистік индексіне бөлу жолымен көрсетілген болжамды бағалар.
4.10 Жобаның тиімділігінің көрсеткіштерін бағалау азған бағаларда қаржы сомалық ағынының негізінде жүргізіледі.
4.11 Жол жобасының қоғамдық тиімділігін анықтау, оның жүзеге асырылуын (базалық нұсқа) болдырмаған кезде орын алатын шығындар мен нәтижелердің көмегімен осы жобаны (жобалық нұсқа) жүзеге асырылуы кезінде көлікте және көліктік салаларда орны бар қоғамдық шығындар мен нәтижелерді салыстыру жолымен жүргізіледі.
Сондықтан тартылыс ауданында жобаланатын орнатуға көліктік хабарламалардың дамуының осындай базалық нұсқалары, жалпы жағдайда бірнешеу болуы мүмкін, олардың ішінен берілген өлшемі бойынша салыстыру үшін неғұрлым ықтимал немесе нашар нұсқасын (қарастырылып отырған жол жобасының көзқарасы жағынан) таңдау ұсынылады.
Жол нысаналарының әр түрлі қызмет мерзімдері бар нұсқаларын салыстыру кезінде, есептелу кезеңі нұсқасының неғұрлым ұзақ қызмет мерзімімен шектеледі. Бұл ретте аздаған ұзақ нұсқаларда олардың күшеюі немесе ауыстырылуына қосымша шығындар есептелінуі қажет.
5 Экономикалық тиімділікті есептеу әдістемесі
5.1 Инфрақұрылымға инвестициялар жұмсау бойынша жалпы ережелер
5.1.1 Макродеңгейдегі көліктің экономикадағы рөлі туралы еңбегінде, әдетте, келесі сәттерді қарастырады. Біріншіден, көліктік жүйенің дамуы микрожүйенің әр түрлі өңірлерінде, оның ресурстарының, өндірістік күштерінің аумақтық қолжетімділігі туралы пікір түюге мүмкіндік береді. Екіншіден, көліктік жүйенің дамуы географиялық орналасу шегінде мемлекеттің кеңістіктік дамуы туралы, жұмысшы күші қайда тұрады, жұмыс орындары, әлеуметтік және экономикалық инфрақұрылымы қайда орналасқаны туралы шешімдер жасауға мүмкіндік береді. Үшіншіден, мемлекетке инқұрылымдық шығындарды азайту үшін, инфрақұрылымға, қоғамдық көліктің дамуына, трафик басқару және т.б. инвестициялар жасау қажет [11].

4.7 Расчетный период разбивается на шаги – временные отрезки, в пределах которых производится определение данных, используемых для оценки финансовых показателей проекта. В качестве шага расчета принят год.
4.8 Денежные потоки могут выражаться в текущих, прогнозных и дефлированных ценах в зависимости от того, в каких ценах выражаются на каждом шаге их притоки и оттоки.
4.9 Текущими называются цены без учета инфляции, заложенные в проект на момент его разработки; прогнозными – цены с учетом инфляции, ожидаемые на будущих шагах расчета; дефлированными – прогнозные цены, приведенные к уровню цен фиксированного момента времени путем деления на базисный индекс инфляции.
4.10 Оценка показателей эффективности проекта должна производиться на основе суммарного денежного потока в дефлированных ценах.
4.11 Определение общественной эффективности дорожного проекта производится путем сравнения общественных затрат и результатов, которые будут иметь место на транспорте и в нетранспортных отраслях в случае осуществления этого проекта (проектный вариант), с теми затратами и результатами, которые будут иметь место при отказе от его реализации (базовый вариант).
Поскольку в общем случае таких базовых вариантов развития транспортных сообщений в районе тяготения к проектируемому сооружению может быть несколько, рекомендуется отобрать из них для сравнения наиболее вероятный или наихудший вариант (с точки зрения осуществления рассматриваемого дорожного проекта) по заданному критерию.
При сравнении вариантов проектов с различными сроками службы дорожных объектов расчетный период ограничивается сроком службы наиболее долговечного варианта. При этом в менее долговечных вариантах должны быть учтены дополнительные затраты на их усиление или замену.
5 Методология расчета экономических эффектов
5.1 Общие положения по инвестициям в инфраструктуру
5.1.1 В трудах о роли транспорта в экономике на макроуровне обычно рассматривают следующие моменты. Первое, развитие транспортной системы позволяет судить о территориальной доступности различных регионов макросистемы, ее ресурсов, производственных мощностей. Во-вторых, развитие транспортной системы позволяет делать выводы о пространственном развитии государство в пределах географического расположения, о том, где проживает рабочая сила, где расположены места работы, социальная и экономическая инфраструктура. В-третьих, государству, для снижения инфраструктурных издержек необходимо осуществлять инвестиций в инфраструктуру, развитие общественного транспорта, управления трафиком и т.п. [11].

5.1.2 1-суретте экономикалық өсудің өзара байланысы мен инвестицияның инфрақұрылымға ықпалы, сондай-ақ өндірістің нақты шығындарының төмендеуіне ықпал ететін элементтері көрсетілген. Кешенде берілген буындар инвестициялардың өсуіне әкеледі, бұл қоғамның көліктік жұмылғыштығының жетілуіне ықпал етеді, және осыған байланысты ұлттық кіріске оң әсері бар.
Көлік инфрақұрылымына инвестициялар жұмсау әрқашан да өңірлер, қала және ауылды аймақтарда экономикалық өсуді, тұрақты дамуды жүзеге асыру үшін, ішкі сұраныстың ынталандырылуы ретінде қабылданады. Көлік инфрақұрылымына инвестициялар жұмсау алыстағы мекемелер мен орталықтар арасында алмасатын шығарылған өнімнің соңғы бағасында көліктік құрамдас бөлігінің төмендеуіне әкеледі. Сондықтан олар аймақаралық экономикалық тепе теңсіздігінің дәрежесін төмендетуде маңызды рөл атқарады, жаңа нарыққа, халықтың көші-қонуы мен басқа да ұқсас құбылыстарға өтуде бәсекелесу қабілетін арттырады.
1-суретКөлік инфрақұрылымын жақсарту және экономикалық өсу
Көлік инфрақұрылымын сондай саясатты көзқарас жағынан да ескерген маңызды, себебі көліктік қамтамасыз ету кірісті бөлуге әсер етеді, сондай-ақ мемлекеттің қоғамы өміріне қатысуының деңгейінің төмендігінен сонда орналасқан жағымсыз жағдайлардағы топтардың, қоғамдық оқшаулаудың сұрақтарын шешудің жолы болуы мүмкін.
5.1.3 Бұл ретте Ұсынымдардың әдістемесі жол құрылысының инвестициялық жобалары, автокөлік жолдарын қайта құрудың тура екі экономикалық әсерлерінде топталды: тура инвестициялық әсер және бастапқы көліктік әсерлер, себебі олар оның негізгі тұтынылу ерекшеліктерін сипаттайды.
5.2 Жобаның экономикалық тиімділігін бағалау
5.2.1 Автомобиль жолын жақсарту жобасында экономикалық тиімділікті бағалау үшін таза дисконтталған кіріс (NPV), кірістің ішкі нормасы (IRR) мен жобаның ықпалының дәрежесіне байланысты өтелімділік мерзімі (T0) қолданылады:
-I топ – салу және қайта салу жобалары;
-II топ – күрделі және орташа жөндеу;
-III топ – жол қозғалысын ұйымдастырудың техникалық құралдарын ағымдағы жөндеу.
5.2.2 Экономикалық таза дисконтталған табыс (ENPV) – жобаның жүзеге асыруымен негізделген, интегралды дисконтталған ақшалай төлеулері үстінен интегралды (уақыттың есептелу кезеңіне) дисконтталған ақшалай түсімдердің жоғарлауы.
Экономикалық интегралданған әсерді анықтау әдістемесі, дисконтталған сальдо ақшалай ағындарын есептелу кезеңі уақытында қосындылаумен бекітілген (1):
,                        (1)
мұндағы – есептеудің t-уақыттық қадамында жүзеге асырылған іс-шаралардан әсерлері;
– сол қадамдғы іс-шараларды жүзеге асыруға кететін шығындар;
– дисконт нормасы, бірлік үлесінде;
i – шығындардың инфляцияға индекстелуі, бірлік үлесінде;
– экономикалық әсердің ұзақтығын бағалаудың уақытша кезеңі,

5.1.2 На рисунке 1 показана взаимосвязь экономического роста и влияния инвестиций в инфраструктуру на него, а также элементы, способствующие снижению реальной издержек производства. В комплексе данные звенья приводят к росту инвестиций, что способствует улучшению транспортной мобильности общества и, следовательно, имеет положительное влияние на национальный доход.
Инвестиции в транспортную инфраструктуру практически всегда воспринимаются в качестве стимула внутреннего спроса для осуществления экономического роста, стабильного развития регионов, городских и сельских населенных пунктов. Инвестиции в транспортную инфраструктуру приводят к снижению транспортной составляющей в конечной цене произведенной продукции, перемещающейся между периферией и центром. Поэтому они играют важную роль в снижении степени экономических межрегиональных диспропорций, увеличивают конкурентоспособность в части доступа к новым рынкам, миграции населения и других аналогичных явлений.
Рисунок 1 – Улучшение транспортной инфраструктуры и экономический рост
Транспортную инфраструктуру также важно учитывать и с политической точки зрения, поскольку транспортное обеспечение имеет влияние на распределение дохода, а также может быть ключом решения вопросов социальной изоляции, групп находящихся в неблагоприятном положении из-за низкого уровня участия в жизни общества государства.
5.1.3 В рамках настоящей методологии мы сконцентрируемся на двух прямых экономических эффектов инвестиционных проектов дорожного строительства, реконструкции автомобильных дорог: прямого инвестиционного эффекта и первичных транспортных эффектов, так как они характеризуют его основные потребительские свойства.
5.2 Оценка экономической эффективности проекта
5.2.1 Для оценки экономической эффективности проекта улучшения автомобильной дороги используется чистый дисконтируемый доход (NPV), внутренняя норма доходности (IRR) и срок окупаемости (T0) в зависимости от степени влияния проекта:
- группа I - проекты строительства и реконструкция;
- группа II – капитальный и средний ремонт;
- группа III – текущий ремонт технических средств организации дорожного движения.
5.2.2 Экономический чистый дисконтированный доход (ENPV) – превышение интегральных (за расчетный период времени) дисконтированных денежных поступлений над интегральными дисконтированными денежными выплатами, обусловленными реализацией проекта.
Методика определения интегрального экономического эффекта заключается в суммировании дисконтированных сальдо денежных потоков в течение расчетного периода времени (1):
где – эффекты от осуществленных мероприятий на t-м шаге расчета;
– затраты на осуществление мероприятия на том же шаге;
– норма дисконта, в долях единицы;
i - индексация расходов на инфляцию, в долях единицы;

I топтың іс-шаралары үшін – 8-20 жыл (цементбетон жамылғысы үшін – 30 жыл); II топ үшін 3-5 жыл; және III топ үшін 1-3 жыл;
– есептеу қадамы;
– дисконттау коэффициенті.
5.2.3 Табыстылықтың ішкі экономикалық нормасы , ол дисконттау нормасы сияқты таза дисконтталған табысының нөлдік мөлшеріне айналумен анықталады. Ол табыс өлшемін жобаны жүзеге асыруға жұмсалған инвестициялардың бірлік есептелуімен көрсетеді (2):
(2)
мұндағы r1 – NPVi > 0 (NPVi < 0) болғандағы таңдалынған дисконттау мөлшерлемесінің мәні;
r2 – NPV2 < 0 (NPV2 > 0) болғандағы таңдалынған дисконттау мөлшерлемесінің мәні.
5.2.4 Инвестициялардың өтелімділік мерзімі (T0) – бұл минималды уақытша интервал (іс-шараларды жүзеге асырудың басында) NPV болады және ол алдағы уақытта (3):
,            (3)
Егер NPV > 0 болса, онда іс-шара экономикалық тиімді болып саналады, ал өтелімділік мерзімі берілген мерзімнен кіші болады. Егер NPV теріс болса, онда жобаның табыстылығы дисконттың берілген нормасынан кіші және одан бас тарту қажет.
5.3 Автомобиль жолдарын жақсартуға жұмсалатын инвестициялар мен шығындар
5.3.1 Автомобиль жолын жақсартуда күрделі қаржы жұмсалымы әлеуетті әсердің дәрежесі бойынша іс-шаралардың
III тобына бөлінген:
а) I топ – салу, қайта салу және пайдалу мен болжамды кезеңде жүзеге асырудың ерекшеліктерімен байланысты, басқа да шығындарды есепке алғандағы күрделі жөндеу, жобалық-сметалық құжаттамасымен анықталатын шығындар көлемі (4):
(4)
мұндағы – салуға немесе автомобиль жолын қайта салуға инвестициялық күрделі қаржы жұмсалымы, млн.тг. Инвестициялық күрделі қаржы жұмсалымы құрылыстың жыл бойынша сметалық құны мен жоспарына сәйкес таратылады;
– автомобиль жолдарын күрделі жөндеуге күрделі қаржы жұмсалымы 10-кестеге сәйкес анықталады және ҚР ЕР 218-05.1-2016 бойынша жөндеу аралық мерзімдерге сәйкес таратылады және (48) формуласымен есептелінеді;
– автомобиль жолдарын орташа жөндеуге күрделі қаржы жұмсалымы 10-кестеге сәйкес анықталады және ҚР ЕР 218-05.1-2016 бойынша жөндеу аралық мерзімдерге сәйкес таратылады және (50) формуласы бойынша есептелінеді (50);
– жолдың созылып жатқан облысын және жол санатына реттеуіш коэффициенттері мен базалық бағалардан болжамдыға ауысуын есепке алғандағы, шығындардың тиісті нормативтеріне сәйкес анықталатын, ағымдағы жөндеуге шығындардың құны;
– жолдың созылып жатқан облысын және жол санатына реттеуіш коэффициенттері мен базалық бағалардан болжамдыға ауысуын есепке алғандағы, шығындардың тиісті нормативтеріне сәйкес анықталатын, күтіп ұстауға кететін шығындардың құны;
б)  II топ – жол жамылғысының техникалық күйін жақсартуды және жолдың инженерлік жайластыруын, сонымен қатар жүру ұйымдастырудың техникалық құралдарының орнатулары мен жаңартылуын қарастыратын, орташа жөндеу үшін техникалық құжаттамамен анықталатын шығындар көлемі;
в) III топ – жолды күтіп ұстау кезінде, жолдың созылып жатқан облысын және жол санатына реттеуіш коэффициенттері мен базалық бағалардан болжамдыға ауысуын есепке алғандағы, сәйкес [9] нормативімен анықталатын шығындар көлемі. Берілген шығындар тобы келесі элементтерді ескереді: жол жамылғысының техникалық күйінің шекті жаңартылуы және жолдың инженерлік жайластырылуы, сонымен қатар жүру ұйымдастырудың техникалық құралдарының жаңартылуы.

– временной период оценки длительности экономического эффекта, лет для мероприятий I группы – 8-20 лет (для цементобетонного покрытия – 30 лет); для II группы 3-5 лет; и III группы 1-3 года;
– шаг расчета;
- коэффициент дисконтирования.
5.2.3 Экономическая внутренняя норма доходности , которая определяется, как норма дисконтирования, обращающая в нуль величину чистого дисконтированного дохода. Она отражает размер дохода в расчете на единицу инвестиций, вложенных в реализацию проекта (2):
где r1 - значение выбранной ставки дисконтирования, при которой NPVi > 0 (NPVi < 0);
r2 - значение выбранной ставки дисконтирования, при которой NPV2 < 0 (NPV2 > 0).
5.2.4 Срок окупаемости инвестиций (T0 bP) - это минимальный временной интервал (от начала осуществления мероприятия) после которого NPV становится и в дальнейшем остается неотрицательным (3):
Мероприятие считается экономически эффективным, если NPV > 0, а срок окупаемости меньше заданного срока. Если NPV отрицательный, то доходность проекта ниже заданной нормы дисконта и от него следует отказаться.
5.3 Инвестиции и затраты на улучшения автомобильной дороги
5.3.1 Капиталовложения и затраты на улучшения автомобильной дороги разделены на III группы мероприятий по степени потенциального эффекта:
а) группа I – объем расходов определяется проектно-сметной документацией на строительство, реконструкцию и капитальный ремонт с учетом расходов на эксплуатацию и других расходов связанных с особенностями реализации проекта в прогнозном периоде (4):
Где
– инвестиционные капиталовложения на строительство или реконструкцию автомобильной дороги, млн. тг. Инвестиционные капиталовложения распределяются согласно сметной стоимости и плану строительства по годам;
- капиталовложения на капитальный
ремонт автомобильной дороги определяются согласно таблице 10 и распределяются согласно межремонтных сроков по ПР РК 218-05.1-2016 и рассчитываются по формуле (48);
- капиталовложения на средний
ремонт автомобильной дороги, определяются согласно таблице 10 и распределяются согласно межремонтных сроков по ПР РК 218-05.1-2016 и рассчитываются по формуле (50);
– стоимость затрат на текущий ремонт, которые определяются согласно соответствующего норматива расходов с учетом области пролегания дороги и корректировочных коэффициентов на категорию дороги и перехода от базовых цен к прогнозным;
– стоимость затрат на содержание, которые определяются согласно соответствующего норматива расходов с учетом области пролегания дороги и корректировочных коэффициентов на категорию дороги и перехода от базовых цен к прогнозным;
б) группа II - объем расходов определяется технической документацией на средний ремонт
, предусматривающей улучшение технического состояния дорожного покрытия и инженерное обустройство дороги, а также устройство и обновление технических средств организации движения;
в) группа III - объем расходов определяется при содержании дороги определяется соответствующим нормативом [9] с учетом области пролегания дороги и корректировочных коэффициентов на категорию дороги и перехода от базовых цен к прогнозным. Данная группа расходов учитывает следующие элементы: ограниченное улучшение технического состояния дорожного покрытия и инженерное обустройство дороги, а также устройство и обновление технических средств организации движения.

5.4 Жол жобаларының қоғамдық тиімділігі
5.4.1 Жол инфрақұрылымына инвестициялаудың экономикалық салдарын бағалаудың шетелдік тәжірибесін назарға алумен, жол жобасын жүзеге асырудан қоғамдық әсерлер, сондай-ақ III топқа бөлінген:
а) I топ – ұзақ тиімділік , 8 жылдан 20 жылға дейін (цементбетон жамылғысы үшін – 30 жыл) және (5) формуласы бойынша есептелінеді:
(5)
мұндағы – тікелей инвестициялық тиімділік;
– көлікті пайдалану құнындағы тиімділік;
– жол уақытын қысқартудағы тиімділік;
– ауырлықты және ЖКО салдарын қысқарту үнемділігі.
Күрделі жөндеу 12 жылға немесе ҚР ЕР 218.05.1-2016 сәйкес жөндеу аралық мерзімге есептелінеді.
б) II топ – ортамерзімді тиімділік, 3 жылдан 5 жылға дейін;
в) III топ – қысқа мерзімді тиімділік, 1 жылдан 3 жылға дейін.
Тиімділіктің II тобы үшін келесі тиіміділіктер бағаланады (6):
(6)
6 Жол жобаларының тікелей тиімділігін есептеу
6.1 Тікелей инвестициялық тиімділікті есептеу
6.1.1 Жалпы қолданыстағы автомобиль жолдарын салу мен қайта салудың инвестициялық жобасының тура экономикалық тиімділігі ) негізге бес бағыттар бойынша, өнеркәсіптің (жол құрылысының мультипликаторы) сметалық салаларын ынталандырумен бекітіледі: өндірістің тура факторы ретінде, өндірістің басқа факторларының өзара ауыстырылатын элементі ретінде, өндіріс факторларының шоғырландырудың ынталандыруы ретінде, сұраныс жиынтығының ынталандырмасы ретінде, және соныңда өнеркәсіпті саясаттың құралы ретінде.
Тура экономикалық тиімділік формула бойынша есептелінеді (7):
(7)
мұндағы – жылғы жобалар шығындары, млн. теңге;
– автомобиль жолы (%) жобасының сметалық құнына және техникалық санатына байланысты өнеркәсіпті өнімдер көлемін ескеретін коэффициенті, I-техникалық санаттағы жолдар үшін, коэффициентінің мәні: 52,8%; II мен III: 53,6%;
– жоба (%) құнының құрылымында қазақстандық құрамын ескеретін коэффициенті және негізгі материалдар, бұйымдар, құрылымдар мен жабдықтардың қажеттілігінің жиынтық тізімдемесіне сәйкес қабылданады немесе автокөлік жолдарының құрылысы мен қайта құру нысаналары бойынша, материалдардың салалық байқаулары бойынша осы деректердің жоқтығынан, 2016 жылдың нәтижелері бойынша 95,3% құрады:
– құрылыс кезеңі, жыл;
– құрылыс жылы (есептелу қадамы): 1-жыл, 2-жыл, … n-жыл.
6.1.2 Қабылданған әдістемеге сәйкес экономикалық әсер өмірлік айналымы кезінде уақытпен таратылады, 10 жылдан 20 жылға дейін. Сондықтан қабылданған әдістемеге сәйкес, 20 жыл, ал экономикалық тиімділіктің жыл сайынғы ықпалы (8) формуласы бойынша есептелінеді:
(8)

5.4 Общественные эффекты дорожных проектов
5.4.1 Принимая во внимание зарубежный опыт оценки экономических последствий от инвестиций в дорожную инфраструктуру общественные эффекты от осуществления дорожного проекта
также разделены на III группы:
а) группа I – длительные эффекты
, от 8 до 20 лет (для цементобетонного покрытия – 30 лет) и рассчитываются по формуле (5):
где
- прямой инвестиционный эффект.
экономия на стоимости эксплуатации транспорта;
- экономия на сокращении времени в пути;
- экономия от сокращения тяжести и последствий ДТП.
Капитальный ремонт рассчитывается на 12 лет или на межремонтный срок согласно ПР РК 218-05.1-2016.
б) группа II – среднесрочные эффекты, от 3 до 5 лет;
в) группа III – краткосрочные эффекты, от 1 до 3 лет.
Для II группы эффектов
,оцениваются следующие эффекты (6):
6 Расчет прямых эффектов дорожных проектов
6.1 Расчет прямого инвестиционного эффекта
6.1.1 Прямой экономический эффект
инвестиционного проекта строительства и реконструкции автомобильных дорог общего пользования заключается стимулировании смежных отраслей промышленности (мультипликатор дорожного строительства) в долговременной перспективе по пяти основным направлениям: в качестве прямого фактора производства, в качестве взаимозаменяемого элемента других факторов производства, в качестве стимула аккумуляции факторов производства, в качестве стимула совокупного спроса и, наконец, в качестве инструмента промышленной политики.
Расчет прямого экономического эффекта
производится по следующей формуле (7):
где
– затраты проекта в
ом году, млн. тенге;
– коэффициент, учитывающий объем промышленных продуктов в зависимости от сметной стоимости проекта и технической категории автомобильной дороги (%), значение коэффициента
для дорог I технической категории:
– коэффициент, учитывающий казахстанское содержание в структуре стоимости проекта (%) и принимается согласно сводной ведомости потребности основных материалов, изделий, конструкций и оборудования или при отсутствии этих данных по отраслевым наблюдениям казахстанского содержания материалов по объектам строительства и реконструкции автомобильных дорог республиканского значения, по итогам 2016 года составил 95,3% ;
– период строительства, лет;
– год строительства (расчетный шаг): 1-й год, 2-ой год, … n-ый год.
6.1.2 Согласно принятой методологии экономический эффект
распределяется во времени в течение жизненного цикла от 10 до 20 лет. Поэтому согласно принятому горизонту планирования 20 лет, а ежегодное влияние экономического эффекта
рассчитывается по формуле (8)
Где

207
241
6.1.4 Жалпы 1 шқ жол асфальтбетон жамылғысын салуға 1500 т-дан 2000 т-ға дейін асфальтбетон қопасы (7 м жамылғы еніне және жамылғы қабаттарының қалыңдыға 10 см деп есептегенде) қажет. Бұл ретте 700 т-дан 1200 т-ға дейін шағыл тас, 600 т-дан 800 т-ға дейін құм, 75 т-дан 120 т-ға дейін минералды ұнтақ және 80 т-дан 100 т-ға дейін мұнай битумы қажет.
Бұдан басқа қолданылатын материалдарды шығару, тасымалдау және қайта өндеу үлкен энергетикалық шығындармен байланысты. Энергетикалық шығындар құрылымының талдау нәтижелеріне сәйкес, орнатылды:

207
241
6.1.4 В целом на устройство 1 км дорожного асфальтобетонного покрытия требуется от 1500 до 2000 т асфальтобетонной смеси (при расчетной ширине покрытия 7 м и толщине слоев покрытия 10 см). При этом необходимо от 700 до 1200 т высокопрочного щебня, от 600 до 800 т песка, от 75 до 120 т минерального порошка и от 80 до 100 т нефтяного битума.
Кроме того, производство, транспортирование и переработка применяемых материалов связаны со значительными энергетическими затратами. Согласно результатам анализа структуры энергозатрат, установлено, что:

- жол-құрылыстық материалдардың өндірісіне асфальтбетон орнатуларының жалпы энергетикалық шығыны көлемінен 15-20% жуық шығындалады (орташа 1 шқ-ға 130-195 ГДж);
- материалдарды тасымалдауға, оған қоса тиеу-түсіру жұмысы —жалпы қуат шығыны көлемінен шамамен 12-25% (орташа 1 шқ-ға 120-300 ГДж);
- асфальтбетон қоспасын дайындауға — жалпы қуат шығыны көлемінен шамамен 40-50% (орташа 1 шқ-ға 425- 530 ГДж);

- на производство дорожно-строительных материалов расходуется от 15% до 20% от общего объема энергозатрат на устройство асфальтобетонного покрытия (в среднем от 130 до 195 ГДж на 1 км);
- на транспортирование материалов, включая погрузочно-разгрузочные работы – от 12% до 25 % от общего объема энергозатрат (в среднем от 120 до 300 ГДж на 1 км);
- на приготовление асфальтобетонных смесей – от 40% до 50% от общего объема энергозатрат (в среднем от 425 до 530 ГДж на 1 км);

- төсеу, тығыздау жұмыстары жүргізілетін жерлерге қоспаны тасымалдауға — жалпы қуат шығыны көлемінен шамамен 15-20% (орташа 1 шқ-ға 145-195 ГДж).
6.2 Жұмыс орындарын құрудың әлеуметтік тиімділігін есептеу
6.2.1 Жұмыс орындарын (SE) құрудың әлеуметтік тиіміділігі екі фазамен көрсетіледі: құрылыс фазасы өнеркәсіптің сметалық салаларында тура және жанама жұмыс орындары мен пайдалану фазасындағы тұрақты тура жұмыс орындары. Адам-жыл жұмыс орындарын (SE) құру әсері (9) формуласымен есептелінеді:
,            (9)
мұндағы – автомобиль жолын қайта салу құрылысы телімінің есептелу ұзындығы, шқ-мен;
– инвестициялық және пайдаланушылық фазаларында құрылатын жұмыс орындарының саны (жұмыс орындарында) және ол
2-кесте бойынша қабылданады.

на транспортирование смеси к месту проведения работ, укладку и уплотнение – от 15% до 20% от общего объема энергозатрат (в среднем от 145 до 195 ГДж на 1 км.
6.2 Расчет социального эффекта создания рабочих мест
6.2.1 Социальный эффект создания рабочих мест
выражается в двух фазах: фаза строительства прямые рабочие места и косвенные в смежных отраслях промышленности и в фазе эксплуатации постоянные рабочие места. Эффект создания рабочих мест
рассчитывается по формуле (9), человеко-лет:
где:
– расчетная протяженность участка строительства реконструкции автомобильной дороги, в км.
– количество создаваемых рабочих мест в период инвестиционной и эксплуатационной фазах (в рабочих местах) и принимается по таблице 2.
– период инвестиционной и эксплуатационной фазы (в годах), где
- принимается равным сроку строительства, а

0,35
0,23
пайдаланушы ұйымдар (жолды күту)
0,29
0,13
0,09
қызмет көрсету және сауда жасау саласында
0,24
0,22
0,14
7 Жол жобаларын жүзеге асырудың көліктік тиімділігін есептеу
7.1 Жүру қарқындылығының өсуін есептеудің жалпы ережелері
7.1.1 Көлік қызметтерін пайдаланудың қарқындылығы көліктің экономикада маңызды жиынтықты көрсеткіші болып табылады. 2-суретте трафиктің түрлі көлемдерінің шекті пайдасын сипаттайтын көлбеу сызығы (МВ) көрсетілген. Қоғам ұсталымының көліктік инфрақұрылымының (LRMC) қанағаттанарлықсыз күйінен маржиналдық құны, ластанудан, кептелуден және т.б. (MEC1) ішкі ұсталымымен сәйкестеніп, немесе (LRMC+MEC1) көлікті қызметке (Q*) оңтайлы сұранысты анықтайды. Жолдың күйінің жақсаруынан жол уақытын, Q ** жоғары трафиктің оңтайлы көлемі АТС кететін пайдалану шығындарын қысқартуға мүмкіндік беретін, қоғамның шекті ұсталымдары болғанда LRMC + МЕС2 негізінде анықтайды.
2-сурет – Жолды жақсартудың қоғамның көліктік мобильділікке арналған шекті
шығындарына ықпалы
Жол жүруге шартты шығындарды жоғарлату, шекті ұсталымдарының Pt орташа деңгейлерінен жоғары деңгейде, жеке адамнан қызметті қолдануға қызығуды төмендетеді. Тиісінше жолдың Q* қанағаттанарлықсық жағдайында оңтайлы болып табылады. Бірінші жағдайда жол күйінің сапасына инвестициялар көлемін жоғарлату немесе басқа да штрихталған ABC үшбұрышта бейнеленген қоғамның Р* шығындарына өтемақы үшін, трафиктің сұранысын қысқарту бойынша шаралар қабылдау мақсатты болушы еді. Екінші үшбұрыш та жолдың жақсартылуымен шекті шығындары, көліктік қызметтерге сұраныстың артуын ынталандыратын қоғамның шығындарына қарағанда көп. Ұқсас өзгерістер қоғамның көліктік шығындарының ортақ деңгейіне қатты ықпал етеді, ақыр соңында макродеңгейде экономикалық өсуге оң әсер береді.

0,35
0,23
эксплуатационные организации (содержание дороги)
0,29
0,13
0,09
в сфере обслуживания и торговли
0,24
0,22
0,14
7 Расчет транспортных эффектов от реализации дорожных проектов
7.1 Общие положения расчета роста интенсивности движения
7.1.1 Интенсивность использования транспортных услуг является совокупным показателем важности транспорта в экономике. На рисунке 2 показана наклонная линия (МВ) характеризующая предельную выгоду для различных объемов трафика. Маржинальная стоимость издержек общества от неудовлетворительного состояния транспортной инфраструктуры (LRMC) в сочетании с внешними издержками от загрязнения, заторов и т.п. (MEC1) или (LRMC+MEC1) определяют оптимальный спрос на транспортные услуги (Q*). В случае, когда предельные издержки общества от улучшения состояния дорог, позволяющих сократить время в пути, эксплуатационные расходы на АТС, определяется на основе LRMC + МЕС2, оптимальный объем трафика будет выше на Q **.
Рисунок 2 – Влияние улучшения дорог на предельные издержки общества на транспортную мобильность
Повышение условных затрат пользователя на поездку снижает у индивидуума интерес к пользованию услугой выше уровня среднего уровня предельных издержек Pt. Соответственно при не удовлетворительном состоянии дороги Q* является оптимальным. В первом случае было бы целесообразно увеличить объем инвестиций на повышение качества состояния дороги или принять иные меры по сокращению спроса трафика для компенсации сверх издержек общества Р* изображенных на заштрихованном треугольнике ABC. Второй же треугольник CDE показывает, что предельные выгоды, с улучшением дорог, больше чем издержки общества, которые стимулируют повышение спроса на транспортные услуги. Подобные изменения серьезно влияют на общий уровень транспортных издержек общества, что, в конечном итоге, положительно сказывается на экономическом росте на макроуровне.

7.1.2 Автокөліктік ағындар жүрісінің қарқындылық және құрамының көрсеткіштері, арнайы есеппен нұсқаларын салыстырудың қабылданған кезеңінің әр уақыттық қадамы үшін, жобаның кез келген нұсқасын жүзеге асыру ақпараты мен шарттарына байланысты бірнеше әдістермен орындалуы мүмкін: бір динамикалық қатары (экстраполяция әдісі) бойынша болжамдау; көпфакторлы болжамдау; гравитациялық үлгілер негізінде болжамдау; сарапшылардың бағалары негізінде болжамдау.
Экстраполяция әдісі болашақ кезеңге орнатылған ретроспективте, үрдістердің кейінгі экстраполяциясымен, жүру қарқындылығының көпжылдық есебінің заңды өсу қозғалысы мен анықтауларының деректерін пайдалануға негізделген. Бұл әдісті пайдалану кезінде алынған динамика қатарларының апроксимациясы, әдетте, сызықтық немесе тасымалдау (жүру қарқындылығы) көлемінің өсу шапшандығын анықтаумен экспоненциалды тәуелділігі бойынша жүзеге асырылады.
Көпфакторлық болжамдау жүру қарқындылығының көрсеткіштері және барлығының немесе олардың көлемін анықтайтын неғұрлым маңызды факторлары арасындағы тәуелділіктердің экономикалық-статистикалық үлгілеуінде негізденеді. Көпфакторлық болжамдаудың қарапайым алгоритмі қамтиды:
- зерттелетін көрсеткіштің көлемін анықтайтын, сандық өлшенетін және атқарымды тәуелсіз факторлар-дәлелдері;
- үлгіленетін үдеріске аса дәрежеде барабар факторлар-дәлелдер мен зерттелінетін көрсеткіштер арасындағы байланыс нысанын таңдау;
- көпфакторлы регрессиондық теңдеулердің параметрлерін (регрессия коэффициенттері) есептеу және олардың сенімділіктерін (нақтылығы) тексеру;
Сарапшылар бағаларының негізінде болжамдау жол құрылыстарын пайдалану кезінде болжамды жүру қарқындылығының динамикалық өсуін, жобаның жүзеге асырылуына дейін және кейін анықтауға жоғарғы тәжірибесі бар мамандар топтарын, олардың пікірлерінің келісімі дәрежесінің кейінгі бағалауымен өзіне қаратуды ұйғарады.
7.1.3 Пайдалануға енгізгеннен кейінгі бірінші жылда жеңіл, жүк көліктерінің және автобустардың жүру қарқындылығының орташатәуліктік мәндері, нақты мәндері бойынша құрылыстың жергілікті телімдерінде немесе жобалық үлгі бойынша өндірілген ағынның жаңа құрылысы кезінде беріледі
7.1.4 Жол жүру қанқындылығының болжамы көпфакторлы әдісте негізделген нақты әдістемесінде ҚР ЕР 218-04-2014 сәйкес жүргізіледі және жыл сайынғы өсу немесе нұсқалар бойынша түсу шарттары кезінде экстраполяция әдісінде жедел бағалау үшін, (10) формуласы бойынша есептелінеді:
,                   (10)
мұндағы – t-уақыттық жылға болжамданған жүру қарқындылығы, авт./тәулік;
– жүрудің алғашқы қарқындылығы, авт./тәулік;
– жүру қарқындылығының орташа жылдық өсімі, бірлік үлесінде;
t – болжамның келешекті кезеңі, жыл.
5.1.4 Жүру қарқындылығының орташа жылдық өсімін 3 жыл ішінде жүру қарқындылығының өзгерісін талдау негізінде қабылдаған жөн.
Жүру қарқындылығының өзгерістері туралы мәліметтер болмаған жағдайда орташа жылдық өсімінің болжамы, жалпы өңірлік өнімнің және жоба ықпалының аймағындағы халықтың өсімі туралы деректерге сәйкес қабылданады:
а) жеңіл көліктері үшін (11) формуласы бойынша:
(11)
мұндағы – өңірлік өнімнің жалпы өсімі, бірлік үлесінде;
– халықтың өсімі, бірлік үлесінде;
б) автомобиль автобустары үшін ) (12) формуласы бойынша:
(12)
в) жүк автомобильдері үшін , (13) формуласы бойынша:
(13)
Қолданыстағы жолдың техникалық санатын арттыру кезінде I және II техникалық санаттағы жолдарды бірінші 6 жыл пайдалануда, жүру қарқындылығы өсуінің аса жоғары шапшаңдығын ескеру қажет. Осы жағдайларда жүру қарқындылығын алдағы 6 жылға болжамдау кезінде көлемін 0,03-ке көбейту қажет;
Жүру қарқындылығын алдағы 3 жылға болжамдау кезінде қолданыстағы жолдың техникалық санаты мен күрделі жөндеуін өзгертпей қайта құру қажет болған жағдайда, көлемін 0,02-ге көбейту қажет;
Жүру қарқындылығын алдағы 3 жылға болжамдау кезінде қолданыстағы жолдың орташа жөндеуі қажет болған жағдайда, көлемін 0,01-ге көбейту қажет;

7.1.2 Показатели интенсивности и состава движения автотранспортных потоков устанавливаются для каждого временного шага принятого периода сравнения вариантов специальным расчетом, который в зависимости от имеющейся информации и условий реализации каждого варианта проекта может выполняться несколькими методами: прогнозирование по одному динамическому ряду (метод экстраполяции); многофакторное прогнозирование; прогнозирование на основе гравитационных моделей; прогнозирование на базе экспертных оценок.
Метод экстраполяции основан на использовании данных многолетнего учета движения и выявлении закономерностей роста интенсивности движения в ретроспективе с последующей экстраполяцией установленных тенденций на будущий период. При использовании этого метода аппроксимация полученных рядов динамики осуществляется, как правило, по линейной или экспоненциальной зависимости с определением среднего темпа роста объема перевозок (интенсивности движения).
Многофакторное прогнозирование базируется на экономико-статистическом моделировании зависимостей между показателями интенсивности движения и всеми или наиболее значимыми факторами, определяющими их величину. Обычный алгоритм многофакторного прогнозирования включает в себя:
- отбор количественно измеримых и функционально независимых факторов-аргументов, определяющих величину исследуемого показателя;
- выбор формы связи между изучаемым показателем и факторами- аргументами в наибольшей степени адекватной моделируемому процессу;
- расчет параметров (коэффициентов регрессии) многофакторных регрессионных уравнений и оценка их надежности (достоверности);
- подстановку в регрессионную модель прогнозных значений факторов-аргументов и расчет ожидаемых в перспективном периоде показателей интенсивности движения.
Прогнозирование на базе экспертных оценок предполагает привлечение эксперта (ов) с опытом работы по оценке маршрутов движения транспортных средств, динамики роста интенсивности движения до и после реализации проекта.
7.1.3 В первый год после ввода в эксплуатацию
значения среднесуточной интенсивности движения легкового транспорта
, грузового
и автобусов
задается по фактическим значениям среднесуточная интенсивность движения на локальном участке строительства или в случае нового строительства сгенерированного потока по проектной модели.
7.1.4 В настоящей методике прогнозирование интенсивности дорожного движения производится согласно ПР РК 218-04-2014 основанное на многофакторном методе и для экспресс оценки на методе экстраполяции при условии ежегодного прироста
или снижения согласно вариантам по формуле (10):
где
– прогнозируемая интенсивность движения на t-й год, авт/сут;
– исходная интенсивность движения, авт./сут;
– среднегодовой прирост интенсивности движения, в долях единицы;
t – перспективный период прогноза, лет.
5.1.4 Среднегодовой прирост интенсивности движения
следует принимать на основе анализа изменения интенсивности движения за последние 3 года.
В случае отсутствия данных об изменении интенсивности движения, прогнозирование среднегодового прироста
принимается согласно данных о приросте валового регионального продукта и населения в зоне влияния проекта:
а) для легковых автомобилей
по формуле (11):
где
– прирост валового регионального продукта, в долях единицы;
- прирост населения, в долях единицы;
б) для автобусов автомобилей
по формуле (12):
в) для грузовых автомобилей
по формуле (13):
При повышении технической категории существующей дороги необходимо учитывать более высокий темп роста интенсивности движения впервые 6 лет эксплуатации дорог I и II технических категорий. В этих случаях при прогнозировании интенсивности движения на первые 6 лет величину
увеличить на 0,03;
В случае реконструкции без изменения технической категории и капитального ремонта существующей дороги при прогнозировании интенсивности движения на первые 3 года величину
увеличить на 0,02;
В случае среднего ремонта существующей дороги при прогнозировании интенсивности движения в первый год величину
увеличить на 0,01.
В период производства дорожных работ при прогнозировании интенсивности движения величину

Жүру қарқындылығын болжамдау кезінде, жол жұмыстарының өндірісі кезеңінде көлемін 0,07-ге азайтады.
Реттегіш коэффициенті ықпалының кезеңі аяқталғаннан кейін
0-ге тең болады.
7.2 Көлікті пайдалану құнындағы экономикалық тиімділікті есептеу
7.2.1 Көлікті пайдалану құнын үнемдеу (VOCэ), жол жамылғысы тегістігінің өзгерістері салдарынан, көліктік пайдаланушылық шығындарын қысқарту есебінен қалыптасады және ол (14) формуласы бойынша есептелінеді:
(14)
мұндағы VOC1,2 - (15) формуласы бойынша есептелінетін жобамен бірге және жобасыз көлікті пайдалану құны:
(15)
мұндағы – жеңіл автомобильдерді пайдалану құны (16);
- жүк автомобильдерін пайдалану құны (17);
– автобустарды пайдалану құны (18);
(16)
(17)
(18)
мұндағы – жол жамылғысының бойлық тегістігін есептеу қадамындағы болжамды мән (жылға), мм/м;
- Қазақстан Республикасы Ұлттық банкінің 2017 жылғы қыркүйек айының деректері бойынша, теңгеге 1 АҚШ долларының орташа жылдық ресми (нарықтық) бағамына сәйкес 340 теңгеге тең сандық шамасы, тг.;
сандық шамасын үлгілеу үдерісінде жылдық жоспарлық айлық есептік көрсеткішті (АЕК) өзгертуге сәйкес инфляция деңгейіне индесктеу қажет; – жол жамылғысы тегістігін жақсарту бойынша іс-шаралар жүргізілген, жергілікті телімінің немесе жолдың ұзындығы, шақырым;
365 – бір жылдағы күндер саны, күндер
– - уақыттық қадамымен (жылына) жергілікті телімде, жеңіл , жүкавтокөлігінің және автобустардың орташа тәуліктік жүру қарқындылығы, авт./тәулік.
7.3 Жолдағы уақытты қысқартудың экономикалық тиімділігі
7.3.1 Жеңіл автомобильдер мен автобустар жолаушыларының жолдағы уақытын қысқартудан экономикалық әсері, жұмыс уақыты құнының әлеуетті үнемделген эквиваленті ретінде анықталады және (19) формуласы бойынша есептелінеді:
(19)
мұндағы – уақыттық есептелу қадамының (жылына) жобамен бірге және жобасыз, жергілікті телімінде жеңіл көлігі жүруінің орташа тәуліктік қарқындылығы, авт./тәулік;
– уақыттық есептелу қадамының (жылына) жобамен бірге және жобасыз, жергілікті телімінде автобустардың жүруінің орташа тәуліктік қарқындылығы, авт./тәулік;
– жеңіл автомобильдегі немесе микроавтобустағы жолаушылардың орташа саны, адам. (мәліметтердің болмағаны кезінде 3 адам қабылданады);
- автобустарда жолаушылардың орташа саны, адам. (мәліметтердің болмағаны кезінде 20 адам қабылданады);
– жұмыс уақытының 1 сағат құнының сандық эквиваленті, тг. және ол (20) формуласымен есептелінеді;
– жобамен бірге және жобасыз, жолдың жеңіл автокөліктерімен және автобустарымен жергілікті телімі өтуінің орташа уақыты (21) формуласымен анықталады, сағаттар;
(20)
мұндағы – есептелудің (жылға) - уақыттық қадамында (22) формуласымен есептелінетін, жол жамылғысының бойлық тегістігінің болжамды мәніне байланысты базалық және жобалық шарттарда анықталатын, көліктік ағынының орташа жылдамдығы, шақырым/сағат;
– жол жамылғысы тегістігін жақсарту бойынша немесе қолданыстағы және жобалық жол бойынша трасса жоспарының өзгеруіне байланысты іс-шаралар жүргізілген, жергілікті телімінің немесе жолдың ұзындығы, шақырым;

уменьшается на 0,07.
После окончания периода влияния корректировочного коэффициента
равняется 0.
7.2 Расчет экономического эффекта на стоимости эксплуатации транспорта
7.2.1 Экономия на стоимости эксплуатации транспорта
формируется за счет сокращения транспортных эксплуатационных расходов вследствие изменения ровности дорожного покрытия и рассчитывается по формуле (14):
где VOC1,2 - стоимость эксплуатации транспортных средств с и без проекта, которая определяется по формуле (15)
Где
- стоимость эксплуатации легковых автомобилей (16);
- стоимость эксплуатации грузовых автомобилей (17);
- стоимость эксплуатации автобусов (18);
где:
– прогнозное значение продольной ровности дорожного покрытия в
– шаге расчета (году), мм/м.
- численное значение равное, 340 тенге, согласно официального среднегодового курса 1 доллара США к тенге по данным Национального банка Республики Казахстан по состоянию на сентябрь 2017 года, тг.
Численное значение
в процессе моделирования необходимо проиндексировать на уровень инфляций соответствующий плановому ежегодному изменению месячного расчетного показателя (МРП);
– длина локального участка или дороги, на котором проведены мероприятия по улучшению ровности дорожного покрытия, км;
365 – число дней в году, дней
– среднесуточная интенсивность движения легкового транспорта
, грузового
и автобусов
на локальном участке в
– шаге расчета (году), авт./сут.
7.3 Экономический эффект от сокращения времени в пути
7.3.1 Экономический эффект от сокращения времени в пути пассажиров легковых автомобилей и автобусов
рассчитывается как потенциальный сэкономленного эквивалента стоимости рабочего времени и рассчитывается по формуле (19):
где
– среднесуточная интенсивность движения легкового транспорта на локальном участке в – шаге расчета (году) с и без проекта, авт/сут;
– среднесуточная интенсивность движения автобусовна локальном участке в
– шаге расчета (году) с и без проекта, авт/сут;
- среднее количество пассажиров в легковом автомобиле или в микроавтобусе, чел. (при отсутствии данных принимается 3 человека);
- среднее количество пассажиров в автобусах, чел. (при отсутствии данных принимается 20 человек);
– численный эквивалент стоимости 1 часа рабочего времени, тг. и рассчитывается по формуле (20);
– среднее время прохождения локального участка легковыми автомобилями и автобусами дороги с и без проекта определяются по формуле (21), часы;
где
– средняя скорость транспортного потока, км/ч, которая определяется в базовых и проектных условиях в зависимости от прогнозного значения продольной ровности дорожного покрытия в – шаге расчета (году) по формуле (22);
– длина локального участка или дороги, на котором проведены мероприятия по улучшению ровности дорожного покрытия или в случае изменения плана трассы по существующей и проектной дороге, км;

7.3.2 Жұмыс уақытының 1 сағаты құнының сандық эквиваленті:
(21)
мұндағы – ҚР Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің деректеріне сәйкес, автомобиль жолының созылып жатқан өңірі бойынша орташа айлық номиналды жалақысы, тг.;
20 – бір айдағы жұмыс күндерінің саны;
8 – бір жұмыс күніндегі жұмыс сағаты.
Үлгілеу үдерісінде жұмыс уақытының 1 сағаты құнының сандық эквивалентің инфляция деңгейіне индекстеу қажет — инфляцияға шығындардың индексациясы айлық есептік көрсеткіштің (АЕК) жоспарлы жылдық өзгерісіне сәйкес келетін жылдық 7% мөлшерінде қабылданады.
7.3.3 Көлік ағынының орташа жылдамдығын есептеу :
(22)
мұндағы – жөндеу стратегисы мен күтіп ұстауына байланысты жобамен бірге және жобасыз, уақыттық есептелу қадамында (жылына) жол жамылғысы бойлық тегістігінің болжамды мәні, м/шқ;
7.3.4 Жылына t жүктердің жолда болу уақытын төмендету нәтижесінде, айналымды құралдарда қажеттілігін қысқартудан шыққан әсері (23) формуласы бойынша анықталады:
(23)
мұндағы – үнемі көліктік үдерісте болатын, тиісінше базалық және жобалық шарттарда, айналымды қорлардың орташа жылдық құны;
– жылына t тасымалданатын жыл бойғы өндіріс пен тұтынудың жүктер мөлшері, т;
– жүк айналымының құрылымымен анықталатын 1 т тасымалдау жүктерінің орташа бағасы, теңге/тн.
Ішкі нарықта жүзеге асырылған өндірістік өнімнің жекелеген түрлеріне өнеркәсіп-өндірушілердің хабарламалары мен бағалар үзіндісінде автомобильдік көлікпен жүктерді тасымалдау (түрлері) бойынша, деректердің жоқтығынан ресми статистикасының деректерін салыстыру негізінде, 2015 жылдың бағаларында 1 т тасымалданған жүктерінің орташа бағасы 25255 теңгені құрды.
Үлгілеу үдерісінде 1 т тасымалданатын жүктердің орташа бағасын жылдық 7% мөлшерінде инфляция деңгейіне индекстеу қажет;
– жобамен бірге және жобасыз жүктердің жолда болу уақыты, сағаттары (25) формула бойынша есептелінеді, сағаттар;
7.3.4 Жүк айналымы туралы деректердің болмауынан, тасымалданатын жүктердің саны (24) формула бойынша есептелінуі мүмкін:
(24)
мұндағы – r типті жүк автомобильдерінің жүру қарқындылығы, авт/тәулік;
R – жүк автомобильдерінің типтерінің саны;
qr – автомобильдің орташа жүк көтергіштігі, тонна;
gr – автомобильдің жүк көтергіштігін пайдаланудың коэффициенті;
– жүрісін пайдаланудың коэффициенті.
Деректері болмаған жағдайда, r типті жүк автокөлігінің жүру қарқындылығы бөлінбейді және уақыттық есептелу қадамының (жылына) жергілікті телімінде жүк көлігі қозғалысының орташа тәулікті қарқындылығына сәйкес келеді: , авт/тәулік; автокөліктердің орташа жүк көтергіштігі: qr = 7 тонна; автокөліктің жүк көтергішін пайдаланудың коэффициенті: gr=0,6 және жүрісті пайдалану коэффициенті: =0,5.
(25)
мұндағы – уақыттық есептелу қадамында (жылына), жол жамылғысының бойлық тегістігінің болжамды мәніне байланысты базалық және жобалық шарттарда анықталатын, көліктік ағынның орташа жылдамдығы (22) формуласымен есептелінеді, шақырым/сағат;
– жол жамылғысы тегістігін жақсарту бойынша немесе қолданыстағы және жобалық жол бойынша трасса жоспарының өзгеруіне байланысты іс-шаралар жүргізілген, жергілікті телімінің немесе жолдың ұзындығы, шақырым;

7.3.2 Численный эквивалент стоимости 1 часа рабочего времени:
где
– среднемесячная номинальная заработная плата по региону пролегания автомобильной дороги согласно данных Комитета по статистики Министерства национальной экономики РК, тг.;
20 – количество рабочих дней в месяц;
8 – количество рабочих часов в рабочий день.
Численный эквивалент стоимости 1 часа рабочего времени в процессе моделирования необходимо проиндексировать на уровень инфляция - индексация расходов на инфляцию принята в размере 7% годовых, что соответствует плановому ежегодному изменению месячного расчетного показателя (МРП).
7.3.3 Расчет средней скорости транспортного потока
:
где
– прогнозное значение продольной ровности дорожного покрытия в
– шаге расчета (году) соответственно с и без проекта в зависимости от стратегии ремонта и содержания, м/км;
7.3.4 Эффект от сокращения потребности в оборотных средствах в результате уменьшения времени пребывания грузов в пути в году t определяется по формуле (23):
где
– среднегодовая стоимость оборотных фондов, постоянно находящихся в транспортном процессе соответственно в базовых и проектных условиях;
– количество грузов круглогодичного производства и потребления, перевозимых в год t, т;
– средняя цена 1 т перевозимых грузов, определяемая структурой грузооборота, тенге/тн.
В случае отсутствия данных на основе сопоставления данных официальной статистики по перевозке (виды) грузов автомобильным транспортом в разрезе сообщений и цен предприятий-производителей на отдельные виды промышленной продукции, реализованные на внутреннем рынке средняя цена 1 т перевозимых грузов составила 25255 тенге в ценах 2015 года.
В процессе моделирования среднюю цену 1 т перевозимых грузов необходимо проиндексировать на уровень инфляций в размере 7% годовых;
– время пребывания грузов в пути с и без проекта, часы и определяются по формуле (25), часы;
7.3.4 Количество перевозимых грузов при отсутствии данных о грузообороте может быть рассчитано по формуле (24):
где
- интенсивность движения грузовых автомобилей r–го типа, авт/сут;
R – количество типов грузовых автомобилей;
qr – средняя грузоподъемность автомобилей, тонн;
gr - коэффициент использования грузоподъемности автомобиля;
- коэффициент использования пробега.
В случае отсутствия данных интенсивность движения грузовых автомобилей r–го типа не делится и соответствует среднесуточной интенсивности движения грузового транспорта
на локальном участке в
– шаге расчета (году): , авт/сут.; средняя грузоподъемность автомобилей: qr = 7 тонн; коэффициент использования грузоподъемности автомобиля: gr=0,6 и коэффициент использования пробега:
где
– средняя скорость транспортного потока, км/ч, которая определяется в базовых и проектных условиях в зависимости от прогнозного значения продольной ровности дорожного покрытия в
– шаге расчета (году) по формуле (22);
– длина локального участка или дороги, на котором проведены мероприятия по улучшению ровности дорожного покрытия или в случае изменения плана трассы по существующей и проектной дороге, км;

0,9 – көліктік ағынның орташа жылдамдығын жүк автокөліктерінің жүру жылдамдықтарына жіберу коэффициенті.
7.3.5 Дәлізді бағалау кезінде, яғни базалық жағдайда және көліктік құралдармен жергілікті телімді өту уақытын бағалау үшін, мәні бойынша құрылысқа немесе қайта құруға жататын біртекті емес жолдардың желілері, келесі әдісті қолдана алуы мүмкін:
Көлік құралдарының жүруінің орташа жылдамдығын анықтау үшін жүргізіледі:
1) жолдардың әр кесіндісі бойынша елді мекенді тармақтар арасында жолдардың бар аралықтарын өлшеу және жолдардың құрылысы немесе қайта құрулары жоспарланған шегінде барлық дәлізге өлшеу жасау;
2) берілген дәліз (телімдер бойынша және жалпы барлық дәліз бойына) бойынша көліктік құралдардың жүруіне шығындалатын уақытын есептеу;
3) жолдардың әр кесіндісі мен жалпы барлық дәліз бойынша, елді мекенді тармақтар арасында көліктік құралдар жүруінің орташа жылдамдықтарын өлшеу;
4) көлік құралдарының жүруінің орташа жылдамдықтары негізінде IRI-де бойлық тегістіктің бағдарлы мәні тағайындалады, м/шақырым.
Бойлық тегістік жол жамылғысының сапасы көрсеткіштерінің бірі ретінде қарастырылады, көліктік құралдар мен жол төсемі жамылғысының өзара әрекетін және де көліктік құралдар мен жол төсемінің динамикалық жүктелгенділігінің тік ауытқуларының өзгерісіне ықпал ететіндігін сипаттайды.
Жол жамылғысы бетіндегі ақауларынан амплитудасының жоғарлауымен көлік құралдарының жайлы жылдамдығы төмендейді (3-суретті қараңыз).
3-сурет – IRI тәуелділігі және көлік құралының қозғалысының жылдамдықтары
Ары қарай алынған мәліметтер 3-кестеге енгізіледі.
3-кесте – Негізгі шарттарда көлік құралдарымен жергілікті телімден өту уақытын
бағалау
Жөнелту орны (шығу)
Белгіленген орын (келу)
Жолдардың техникалық санаты
Жолдың ұзындығы (шқ)
Жолда болған уақыт
Жүрудің орташа жылдам-дығы (шқ/сағ.)
Тегістіктің мәні, м/шқ
7.4 Жол-көлік оқиғаларының ауыртпалығы мен салдарын қысқартудың экономикалық тиімділігі
7.4.1 Жол-көлік оқиғалардың ауырлығы мен салдарын қысқартудың экономикалық тиімділігі үш негізгі кезеңдерден тұрады:
1-кезең – Жүру қауіпсіздігінің қамтамасыз етудің талаптарына автомобиль жолдарының техникалық деңгейінің көрсеткіштерінің сәйкестік дәрежесін бағалау;
2-кезең – Жол жүру қауіпсіздігінің тәуекел дәрежесі бойынша жергілікті телімді, жолды немесе желіні саралау;
3-кезең – Ауырлық пен салдарын қысқартудың экономикалық тиімділігін есептеу.
7.4.2 Жүру қауіпсіздігінің қамтамасыз етудің талаптарына автокөлік жолдарының техникалық деңгей көрсеткіштерінің сәйкестік дәрежесін бағалау, дербес коэффициенттердің көбейтіндісі ретінде есептелінетін апаттықтың нәтижелік коэффициентін анықтауға негізделген (Кi) [3].
Берілген әдіске сәйкес дербес коэффициенттер жүру қауіпсіздігінің көзқарасы жағынан жолдардың "эталонды" телімдерімен салыстыру бойынша, жоспардың, бойлық және көлденең пішінді жол трассасының, жүру қарқындылығының, жол бойғы жолағы мен өзгеде факторлар қатарының жекелеген элементтер ықпалымен шақырылатын, жүру қауіпсіздігінің көрсеткіштері бойынша жүру шарттарының өзгерісін сипаттайды.

0,9 – коэффициент перевода средней скорости транспортного потока к скорости движения грузовых автомобилей.
7.3.5 В случае оценки коридора, т.е. сети не однородных дорог по значению подлежащие строительству или реконструкции для оценки времени прохождения локального участка транспортными средствами дороги в базовых условиях
может применяться следующий метод.
Для определения средней скорости движения транспортных средств производится:
1) замер существующего расстояния дорог между населенными пунктами по каждому отрезку дорог и в целом за весь коридор в рамках планируемого строительства или реконструкции дорог;
2) учет времени затрачиваемого на проезд транспортных средств по данному коридору (по участкам и в целом за весь коридор);
3) замер средней скорости движения транспортных средств между указанными населенными пунктами по каждому отрезку дорог и в целом за весь коридор;
4) на основании средней скорости движения транспортных средств назначается ориентировочное значение продольной ровности в IRI, м/км.
Продольной ровность рассматривается как один из показателей качества дорожного покрытия, характеризует взаимное воздействие транспортных средств и покрытия дорожной одежды и влияющий на изменение вертикальных колебаний транспортного средства и динамической нагруженности дорожной одежды.
С увеличением амплитуды из-за дефектов поверхности дорожного покрытия комфортная скорость транспортного средства уменьшатся (см. рисунок 3).
Рисунок 3 – Зависимость IRI и скорости движения транспортного средства
Далее полученные данные заносятся в таблицу 3.
Таблица 3 - Оценка времени прохождения локального участка транспортными средствами дороги в базовых условиях
Пункт отправки (выбытия)
Пункт назначения (прибытия)
Техническая категория дорог
Протяженность дороги (км)
Время в дороге
Средняя скорость движения (км/час)
Значение ровности, м/км
7.4. Экономический эффект от сокращения тяжести и последствий дорожно-транспортных происшествий
7.4.1 Экономический эффект от сокращения тяжести и последствий дорожно-транспортных происшествий состоит из трех основных этапов:
Этап 1 - оценка степени соответствия показателей технического уровня автомобильных дорог требованиям обеспечения безопасности движения;
Этап 2 - ранжирование локального участка, дороги или сети по степени риска безопасности дорожного движения;
Этап 3 – расчет экономического эффекта от сокращения тяжести и последствий;
7.4.2 Оценка степени соответствия показателей технического уровня автомобильных дорог требованиям обеспечения безопасности движения основана на определении итогового коэффициента аварийности
, вычисляемого как произведение частных коэффициентов (Кi) [3].
Частные коэффициенты, согласно данному методу, характеризуют изменение условий движения по показателям безопасности движения, вызываемое влиянием отдельных элементов плана, продольного и поперечного профилей трассы дороги, интенсивности движения, придорожной полосы и ряда других факторов, по сравнению с "эталонными" участками дорог, с точки зрения безопасности движения.

7.4.3 Әр түрлі санаттағы автокөлік жолдары үшін, апаттылық коэффициенттерінің дербес мәндері, автокөлік жолының кез келген сипатты элементі бойынша жалпыға ортақ пайдаланудың автокөлік жолдары бойынша жол жүру қауіпсіздігінің аудиті бойынша, Әдістемелік ұсыныстардың бақылау қағаздарында көрсетілген.
.4.4 Апаттықтың нәтижелік коэффициенттерін дербес коэффициенттерін көбейту жолымен орнатады (26):
,             (26)
мұндағы – ұзындығы 0,5 шқ-нан 1 шқ-ға дейінгі жергілікті телімдегі апаттық коэффициентінің нәтижелік мәндері;
– автомобиль жолының, жол бойғы жолағының бойлық және көлденең пішінінің, жүру мен план элементтері қарқындылығының ықпалын есепке алатын апаттықтың дербес коэффициенттері.
7.4.5 Зақымданғандармен ЖКО тәуекел көрсеткішінің анықталуын жоғарғы сенімділігін қамтамасыз ететін автокөлік жолдары телімдерінің минималды есептік ұзындығы ретінде, осындай телімдердің
1 шқ-ға тең, бірақ 0,5 шқ-ға дейін төмендемейтін ұзындықты қарастыру қажет.
7.4.6 [4] статистикалық есептеулерінің нәтижесінде ЖКО тәуекел көрсеткіштерімен ара қатынастылық коэффициентінің ең жоғарғы мәндерінде, (27) формуласы бойынша анықталатын жол телімінің есептік ұзындығындағы апаттықтықтың нәтижелік коэффициентінің орташа есептелген мәні бар екені орнатылды:
,             (27)
мұндағы – жол телімінің есептік ұзындығы шегіндегі жергілікті телімінде (апаттықтың дербес коэффициенттерінің өлшеу телімдерінде) апаттықтың нәтижелік коэффициенттерінің мәндері;
– жол телімінің есептік ұзындығы шегіндегі жергілікті телімдердің (апаттықтың дербес коэффициенттерінің өлшеу телімдерінде) ұзындығы, м;
L – жол телімінің есептік ұзындығы, м.

7.4.3 Значения частных коэффициентов аварийности для автомобильных дорог разных категорий приведены в проверочных листах к Методическим рекомендациям по аудиту безопасности дорожного движения по автомобильным дорогам общего пользования по каждому характерному элементу автомобильной дороги.
7.4.4 Итоговые коэффициенты аварийности устанавливают путем перемножения частных коэффициентов (26):
где
- значения итогового коэффициента аварийности на локальном участке, протяженностью от 0,5 до 1 км;
- частные коэффициенты аварийности, учитывающие влияние интенсивности движения и элементов плана, продольного и поперечного профилей автомобильной дороги, придорожной полосы;
7.4.5 В качестве минимальной расчетной длины участков автомобильных дорог, обеспечивающей наиболее высокую надежность определения показателя риска ДТП с пострадавшими, следует рассматривать протяженность таких участков, равную 1 км, но может быть уменьшена до 0,5 км.
7.4.6 В результате статистических расчетов [4] установлено, что наиболее высокие значения коэффициента корреляции с показателем риска ДТП имеет средневзвешенное значение итогового коэффициента аварийности на участке дороги расчетной длины, определяемое по формуле (27):
где
– значения итоговых коэффициентов аварийности на локальных участках (участках измерения частных коэффициентов аварийности) в пределах участка дороги расчетной длины;
– протяженность локальных участков (участках измерения частных коэффициентов аварийности) в пределах участка дороги расчетной длины, м;
L – расчетная длина участка дороги, м.

– 2015 жылдың бағаларында ЖКО 1 қайтыс болған адамға экономикалық ысыраптарының эквиваленті – 113 968 мың тг.;
– (38) формуласы бойынша есептелінетін ЖКО-да зақымданған адамдардың қатысты саны, адам.;
– 2015 жылдың бағаларында ЖКО 1 жарақаттанған адамға экономикалық ысыраптарының эквиваленті – 1259 мың тг.;
– (39) формуласы бойынша есептелінетін ЖКО-да зақымданған автокөлік құралдарының қатысы, бірлік;
– 2015 жылдың бағаларында ЖКО-ның 1 АКҚ орташа зақымы – 174 мың тг.
Үлгілеу үдерісінде экономикалық ысыраптардың эквивалентін инфляция деңгейіне индекстеу қажет – инфляцияға шығындарды индекстеу үшін жылдық 7% мөлшерінде қабылданады, бұл айлық есептік көрсеткіштің (АЕК) жылдық жоспарлы өзгерісіне сәйкес келеді.
7.4.13 Жергілікті телім қауіпсіздігінің аудит нәтижелері бойынша, апаттылықтың яғни жүру қауіпсіздігін арттыру бойынша жоспарланған іс-шараларға дейін және кейін ) нақты нәтижелік коэффициентінің есебі жүргізіледі.
Содан апаттылық коэффициентінің нәтижелік мәндеріне және техникалық санатынан жобаға дейін және кейінгіге байланысты, (29), (30) немесе (31) формулаларының бірі бойынша сәйкес жобаға дейін және кейін ЖКО ) тәуекел көрсеткіштері есептелінеді.
Бірінші жылда ЖКО тәуекел көрсеткішінің мәні алдыңғы азат жолға сәйкес алынған еептік көрсеткіштер бойынша беріледі.
Келесі жылдары жобамен және жабасыз ЖКО тәуекел көрсеткішін болжамдау (35) формуласы бойынша көрсеткіштің 10% жылдық өсімінің нашарлануынан қабылданады:
(35)
Ары қарай ЖКО қатысты саны (36) формуласы бойынша жобамен және онсыз есептелінеді:
,            (36)
ЖКО ресми статистикалық бақылаулардан, ЖКО салдарының шыққан құраушыларын есептеу келесі қадамы болып табылады.
ЖКО () нәтижесінде қайтыс болған адамдардың қатысты саны (37) формуласы бойынша есептелінеді, жауап дөңгелектеусіз және үтірден кейін 2 белгімен қабылданады:
* 0,13,             (37)
мұндағы – ЖКО қатысты саны, бірлік;
0,13 – 1 ЖКО-ға өліммен аяқталғандардың саның cj есептеудің реттеуіш коэффициенті.
ЖКО-да () жарақаттанған адамдардың қатысты саны (38) формуласымен есептеледі, жауап дөңгелектеусіз және үтірден кейін 2 белгімен қабылданады:
= * 1,27,             (38)
мұндағы – ЖКО қатысты саны, бірлік;
1,27 – 1 ЖКО-ға жарақаттанумен аяқталғандардың саның есептеудің реттеуіш коэффициенті.
ЖКО-да () зақымданған автокөлік құралдарының қатысты саны (39) формуласымен есептеледі, жауап дөңгелектеусіз және үтірге дейін дөңгелектеумен қабылданады:
= * 1,35            (39)
мұндағы – ЖКО қатысты саны, бірлік;
1,35 ЖКО-да зақымданған автокөлік құралдары санының реттеуіш коэффициенті.
8 Жол құрылыстарының қалпына келтіру стратегияларының тиімділігін бағалау әдістері

- эквивалент экономических потерь на 1 погибшего в ДТП в ценах 2015 года – 113 968 тыс. тг.;
- относительное количество человек раненных в ДТП, которое рассчитывается по формуле (38), чел.;
- эквивалент экономических потерь на 1 раненного в ДТП в ценах 2015 года – 1259 тыс. тг.;
– относительное автотранспортных средств пострадавших в ДТП, которое рассчитывается по формуле (39), ед.;
- средний ущерб на 1 АТС ДТП в ценах 2015 года – 174 тыс. тг.
Эквивалент экономических потерь в процессе моделирования необходимо проиндексировать на уровень инфляция - индексация расходов на инфляцию принята в размере 7% годовых, что соответствует плановому ежегодному изменению месячного расчетного показателя (МРП).
7.4.13 По результатам аудита безопасности локального участка производится расчет фактического итогового коэффициента аварийности
, т.е. до запланированных мероприятий по повышению безопасности движения и после
.
Затем в зависимости от технической категории и значения итогового коэффициента аварийности до проекта
и после рассчитываются показатели риска ДТП
) соответственно до проекта и после по одной из формул (29), (30) или (31).
В первый год
значение показателя риска ДТП
задается по полученным расчетным показателям, согласно предыдущего абзаца.
В последующие годы прогнозирование показателя риска ДТП
с и без проекта принимается исходя из условия ежегодного прироста ухудшения показателя на 10%
по формуле (35):
Далее рассчитывается относительное количество ДТП
по формуле (36), с и без проекта:
Следующим шагом является расчет производных компонентов последствий ДТП исходя из официальных статистических наблюдений ДТП.
Относительное количество человек погибших в результате ДТП
рассчитывается по формуле (37), ответ принимается без округления и 2 знаков после запятой:
где
– относительное количество ДТП, ед.;
0,13 - корректирующий коэффициент учета количества сj смертельных исходов на 1 ДТП.
Относительное количество человек раненных в ДТП
рассчитывается по формуле (38), ответ принимается без округления и 2 знаков после запятой:
где
– относительное количество ДТП, ед.;
1,27 - корректирующий коэффициент учета количества раненых исходов на 1 ДТП.
Относительное количество автотранспортных средств пострадавших в ДТП
рассчитывается следующим образом по формуле (39), ответ принимается с округлением до запятой:
где
- относительное количество ДТП, ед.;
1,35 - корректирующий коэффициент количества автотранспортных средств пострадавших в ДТП.
8 Методы оценки эффективности стратегий воспроизводства дорожных сооружений

8.1 Стратегияларды топтастыру
8.1.1 Жол құрылысын ұдайы өндіріс стратегиясы есептік жолмен орнатылған неғұрлым оңтайлы көлемдері, оның құрылысы, күрделі, орташа және ағымдағы жөндеуі бойынша жұмыстардың жекелеген түрлерін орындаудың мерзімділігі және кезектілігі, сондай-ақ берілген кезеңге дейін күтіп ұстаумен түсіндіріледі [7].
8.1.2 Ұдайы өндірістік іс-шараларының қарастырылып отырған түрлеріне байланысты, жол құрылыстарын ұдайы өндіріс стратегияларын жүзеге асыру мақсаттары мен мерзімдері бірнеше топтарға бөлінуі мүмкін.
Ұдайы өндірістік іс-шараларының түрі бойынша автокөлік жолдарының жөндеу стратегиялары мен дамуы берілген пайдалану кезеңінде қалыптасуы мүмкін.
Жол құрылысын жөндеу стратегиясы – бұл негізгі экономикалық сипаттамасы болып табылатын, ол үшін қажетті шығындар шамасы оның жүзеге асыру (құрамының деңгейі берілгенде) нұсқаларының бірі.
Құрылыстың жөндеу нұсқаларын салыстырудың есептелу мерзімі, оны келесі ұдайы өндіріс әрекетін — күрделі жөндеу орындауға қажет еткеніне дейін пайдаланудың максималды ұзындығы болып табылады.
Жол құрылысын дамыту стратегиясы — бұл есептелу кезеңінің уақытында оның қарапайым және кеңейтілген іске қосудың мүмкін нұсқаларының бірі.
8.1.3 Құрылыстың жұмыс істеу тіршілік мерзімінде жол құрылысын дамыту стратегиясы, физикалық немесе моральдық тозуының шарттары бойынша, оның құрылысын қайта құру кезіне дейінгі қарапайым және кеңейтілген іске қосудың мүмкін нұсқасы.
Бұл ретте жол құрылыстарының ұдайы өндірісі өндірілетін стратегияларын жүзеге асыру мақсатына байланысты, олар үш топқа бөлінуі мүмкін: 1) нысанның көліктік-пайдалану жағдайын берілген деңгейге дейін арттыру; 2) жол жүру қауіпсіздігін арттыру; 3) құрылыс қуаттылығын арттыру.
Нысанның көліктік-пайдалану жағдайының стратегиясын берілген деңгейге дейін арттыру, сол қанағаттанарлықсыз техникалық күйде, немесе өту мүмкіндігі бойынша, тар орындар болып табылады немесе барлық жол бойынша жүрудің әдеттегі жағдайларын жүзеге асыру үшін, құрылымының беріктігі телімдерде жолдың тұтынушы сапаларын жақсартуға бағытталған ұдайы өндірістік іс-шараларының кешенің қарастырады. Бұл стратегия жолдың барлық элементтерінің көліктік-пайдаланушы жағдайына, жалпы оның жұмыс істеуіне реттеуші деңгейінің техникалық нормаларымен және стандарттарымен жеткізуге бағытталған.
Жол жүру қауіпсіздігінің арттыру стратегиясын, қалаған техникалық-экономикалық нәтижеге жету мақсатымен қарастырылып отырған кезеңнің уақытында, жол-көліктік оқиғаларының (ЖКО) барлық шоғырлану телімінде апаттықты азайту бойынша, ұдайы өндірістік іс-шаралардың жүзеге асыруын болжамдайды. Осындай нәтиже ретінде ЖКО жалпы санының төмендеуі, қаза болған және жарақаттанғандар санының төмендеуі, құрылыста апаттылық қозғалысы деңгейінің төмендеуі қарастырылуы мүмкін.
Құрылыс қуаттылығын жоғарлату стратегиясы оның тұтынушы сапаларын арттыру бойынша, әдетте, оның жолаушы немесе жүк тасымалдарының көлемдері өсуінің болжамды көрсеткіштерімен сәйкес, өту мүмкіндігінің және/немесе жүк көтергіштігінің жоғарлауымен байланысты қарастырады.

8.1 Классификация стратегий
8.1.1 Под стратегией воспроизводства дорожного сооружения понимается установленные расчетным путем наиболее рациональные объемы, периодичность и последовательность выполнения отдельных видов работ по его строительству (реконструкции), капитальному, среднему и текущему ремонтам, а также содержание в течение заданного периода [7].
8.1.2 В зависимости от рассматриваемых видов воспроизводственных мероприятий, цели и срока реализации стратегии воспроизводства дорожных сооружений могут подразделяться на несколько групп.
По виду воспроизводственных мероприятий могут формироваться стратегии ремонта и развития автомобильной дороги в течение заданного периода эксплуатации.
Стратегия ремонта дорожного сооружения – это один из возможных вариантов его осуществления (при заданном уровне содержания), главной экономической характеристикой которого является требуемая для этого величина затрат. Расчетным сроком сравнения вариантов ремонта сооружения является максимальная продолжительность его эксплуатации до необходимости выполнения следующего воспроизводственного воздействия – капитального ремонта.
Стратегия развития дорожного сооружения – это один из возможных вариантов его простого и расширенного воспроизводства в течение расчетного периода времени.
8.1.3 Под стратегией развития дорожного сооружения в течение жизненного срока функционирования сооружения понимается возможный вариант его простого и расширенного воспроизводства до момента реконструкции сооружения по условиям физического или морального износа.
При этом в зависимости от цели реализации разрабатываемых стратегий воспроизводства дорожных сооружений они могут подразделяться на три группы: 1) повышения транспортно-эксплуатационного состояния объекта до заданного уровня; 2) повышения безопасности дорожного движения и 3) повышения мощности сооружения.
Стратегия повышения транспортно-эксплуатационного состояния объекта до заданного уровня предусматривает комплекс воспроизводственных мероприятий, направленных на улучшение потребительских качеств дороги на тех участках, которые находятся либо в неудовлетворительном техническом состоянии, либо являются узкими местами по пропускной способности или прочности конструкций для осуществления нормальных условий движения по всей дороге. Данная стратегия направлена на доведение транспортно-эксплуатационного состояния всех элементов дороги в целом до некоторого регламентируемого техническими нормами и стандартами уровня ее функционирования.
Стратегия повышения безопасности дорожного движения предполагает осуществление воспроизводственных мероприятий по снижению аварийности на всех участках концентрации дорожно-транспортных происшествий (ДТП) автомобильной дороги в течение рассматриваемого периода с целью достижения желаемого технико-экономического результата. В качестве такого результата может рассматриваться снижение общего количества ДТП, снижение количества погибших и раненых, снижение уровня аварийности движения на сооружении.
Стратегия повышения мощности (пропускной способности и/или прочности) сооружения предусматривает осуществление воспроизводственных мероприятий по повышению его потребительских качеств, как правило, связанных с увеличением его пропускной способности и/или грузоподъемности, в соответствии с прогнозируемыми показателями роста объемов пассажирских или грузовых перевозок.

8.1.4 "Қалпына келтіру стратегиясы" түсінігі автомобиль жолының барлығына жалпы, сонымен қатар оның жүру (көліктік ағын өлшемдерімен, құрамы және құрылымымен) шарттарымен және негізгі параметрлерінің (жүру бөлігінің ені, жамылғы типі мен т.б.) жалпылығымен сипатталатын жекелеген телімдеріне қабылдануы мүмкін.
8.2 Жол құрылыстарын қалпына келтіру стратегияларын қалыптастыру
8.2.1 Автомобиль жолын қалпына келтіру стратегиясын таңдау күрделі техникалық-экономикалық міндеті болып табылады, сондықтан оның шешімі көптеген факторларға, кеңістіктегі уақыттың айнымалыларына байланысты болады. Олардың ішіндегі негізгілерге жатқызу қажет: құрылыстың көліктік-пайдаланушы күйі; оның тартылу өңірінде табиғатты-климаттық шарттары; автокөлік жүрісінің қарқындылығы, құрамы мен жылдамдығы.
Әдетте, автомобиль жолын пайдалану шартына көрсетілген факторларының әрқайсысының әсерін тура әдіспен бағалау мүмкін емес, осыған байланысты оны пайдалану стратегияларының мүмкін нұсқаларын қалыптастыру кезінде эвристикалық әдістерді (бұрыңғы тәжірибе негізінде ережелерді, тәсілдерді, жеңілдетулер мен жалпылауды қолдану үшін құрылған) қолдануға тура келеді.
8.2.2 Қазіргі жағдайда автомобиль жолдарын пайдаланудың стратегиясын орнату үшін екі негізгі әдістемелік тәсілі бар: нормативтік және оңтайландырылған, әрқайсысының өзінің адамгершіктері мен кемшіліктері бар.
Нормативтік тәсіл құрылыстың жоспарлық-ескертуші жөндеу (ЖЕЖ) жүйесін құруды болжамдайды, оның үнемі жоспарлы тәртіпте жүргізілетін және жүрудің реттеуші техникалық нормалары мен ережелеріне, талаптарына сәйкес көліктік құралдарының тұрақты және қауіпсіз өтуін қамтамасыз ететін жолдың жағдайында ұстап тұруға бағытталған, ұйымдастырушы-техникалық іс-шаралардың жиынтығымен түсіндіріледі.
Бұл жүйенің мағынасы автомобиль жолының кез келген түріне қызметтің нормативтік мерзімін, жөндеу түрін, олардың кезектілігі мен мерзімділігін орнатады; сол немесе басқа да қызмет көрсету немесе жөндеу жүргізудің мерзімі, жолдың техникалық жағдайына ғана емес, оның пайдалану уақытына да байланысты болады.
Жөндеулерді жүргізу, бұзылуларды немесе ақауларды жою үшін емес, олардың пайда болуларынан ескерту және алдын алу үшін тағайындалуы, нормативтік тәсілдің құндылығы болып табылады. Бұдан басқа автокөлік жолдарының ЖЕЖ жүйесі жол жүру органдарымен құрылыстардың жөндеу уақытын алдын ала нақтылау және келісуге, уақытында жөндеуге қажетті материалдарды дайындауға, сондай-ақ елдің кез келген өңірінде оларды орындаудың өндірістік бағдарламасын және жөндеу жұмыстарының көлемдерін жеткілікті тура анықтауға мүмкіндік береді.
Құрылыстардың ұдайы өндірісі бойынша, сәйкес олардың қаржылау өлшемдері ағымдағы автомобиль жолының көліктік-пайдалану күйімен үйлестірілмеуі, жұмыстардың жоспарлы көлемдері осы тәсілдің кемшілігі болып табылады. Бұл жол құрылыстарын пайдалануға орташаланған нормативтері негізінде бөлінетін құралдары жоғары болғандай, олардың тұтынуының нақтыдан төмен болуы мүмкін. Нәтижесінде жол нысандары бойынша олардың көліктік-пайдаланушы күйіне нақты деңгейімен сәйкес оларды орналастыру қажет болады.
Оны жүзеге асыру үшін қаржылық ресурстарының жеткіліктігі, автокөлік жолдарының ұдайы өндіріс стратегияларын анықтау үшін, нормативтік тәсілді қолданудың маңызды шарты болып табылады. Қазіргі уақытта нормативтік тәсілді қолдану тек жөндеу мен жолдарды күтіп ұстаудың қаржылық жоспарлауына ғана қолданылады.
Оңтайландырылған тәсіл автомобиль жолдарын пайдаланудың стратегияларын қалыптасуына техникалық-экономикалық талдауға және жекеше әр жол құрылысының көліктік-пайдалану жағдайын болжамдауға негізделген. Бұл тәсілдің нормативтікпен салыстырғандағы ерекшелігі, автокөлік жолдарының олардың пайдалану үдерісінде жалпы жағдайда жұмыстардың түрлері сияқты көлемдерімен, сондай-ақ оларды орындауда мерзімдері және кезектілігімен ажыратылатын біреу емес, бірнеше мүмкін стратегияларды қарастырудың қажеттілігі болып табылады.
Автомобиль жолдарын пайдалану стратегияларын жобалауға, олардың көліктік-пайдалану күйлерін ғылыми-негіздеп болжамдау, оңтайландырылған тәсілдің жүзеге асыруының негізгі шарты болып табылады, және ол келесі талаптарға жауап беру қажет:
- олардың барлық негізгі құрылымдық элементтерін мұқият диагностикалау негізінде, сондай-ақ осы элементтердің табиғи-климаттық факторларының және пайдаланушылық жүктемелердің әсерінен жұмыс істеу шарттарына, құрылыстардың техникалық күйлерінің объективті бағасына;
- тартылыс өңірлерінің жол құрылыстарына экономикалық дамудың болжамды динамикасымен негізделген, көліктік ағындардың көлемдерінде, құрамында және құрылымында мүмкін өзгерістерді есептеу;
- құрылыстардың жұмыс істеуіне сенімділік пен төзімділіктің нормативтік деңгейін, сондай-ақ олар бойынша жол жүру қауіпсіздігінің қажет деңгейін қамтамасыз ету.

8.1.4 Понятие "стратегия воспроизводства" может приниматься как ко всей автомобильной дороге в целом, так и к ее отдельным участкам, характеризующимся общностью основных параметров (шириной проезжей части, типом покрытия и т.п.) и условий движения (размерами, составом и структурой транспортных потоков).
8.2 Формирование стратегий воспроизводства дорожных сооружений
8.2.1 Выбор стратегии воспроизводства автомобильной дороги является сложной технико-экономической задачей, поскольку ее решение зависит от многих факторов, переменных во времени и пространстве. К основным из них следует отнести: транспортно-эксплуатационное состояние сооружения; природно-климатические условия в районе его тяготения; интенсивность, состав и скорость движения автомобилей.
Как правило, оценить прямым способом влияние каждого из перечисленных факторов на условия эксплуатации автомобильной дороги не представляется возможным, в связи с чем при формировании возможных вариантов стратегий ее эксплуатации приходится использовать эвристические методы (построенные на использовании правил, приемов, упрощений и обобщений на основе прошлого опыта).
8.2.2 В настоящее время существует два основных методических подхода к установлению стратегии эксплуатации автомобильной дороги: нормативный и оптимизационный, каждый из которых имеет свои достоинства и недостатки.
Нормативный подход предполагает создание системы планово-предупредительного ремонта (ППР) сооружения, под которой понимается совокупность организационно-технических мероприятий, проводимых периодически в плановом порядке и направленных на поддержание дороги в состоянии, обеспечивающем постоянный и безопасный пропуск транспортных средств в соответствии с регламентируемыми техническими нормами и правилами, требованиями движения.
Суть этой системы состоит в том, что для каждого вида автомобильных дорог устанавливается нормативный срок службы, виды ремонта, их последовательность и периодичность; причем срок проведения того или иного вида обслуживания или ремонта зависит не от технического состояния дороги, а от времени ее эксплуатации.
Достоинством нормативного подхода является то, что проведение ремонтов назначается не для устранения отказов или дефектов, а для предупреждения и во избежание их появления. Кроме того, система ППР автомобильных дорог позволяет заранее уточнить и согласовать с органами дорожного движения время ремонта сооружений, заблаговременно подготовить необходимые для ремонта материалы, машины и оборудование, а также достаточно точно определить объемы ремонтных работ и производственную программу их выполнения в любом регионе страны.
Недостатком этого подхода является то, что плановые объемы работ по воспроизводству сооружений и, следовательно, размеры их финансирования не увязываются с текущим транспортно-эксплуатационным состоянием автомобильных дорог. Это приводит к тому, что выделяемые на основе усредненных нормативов средства на эксплуатацию дорожных сооружений могут быть как выше, так и ниже фактической их потребности. В результате возникает необходимость их перераспределения по дорожным объектам в соответствии с фактическим уровнем их транспортно-эксплуатационного состояния.
Кроме того, обязательным условием применения нормативного подхода к определению стратегий воспроизводства автомобильных дорог является достаточность финансовых ресурсов для его реализации. В настоящее время нормативный подход используется только для бюджетного планирования ремонта и содержания дорог.
Оптимизационный подход к формированию стратегий эксплуатации автомобильных дорог основан на технико-экономическом анализе и прогнозировании транспортно-эксплуатационного состояния каждого дорожного сооружения в отдельности. Особенностью этого подхода по сравнению с нормативным является необходимость рассмотрения не одной, а множества возможных стратегий воспроизводства автомобильных дорог в процессе их эксплуатации, в общем случае различающихся как видами и объемами работ, так и сроками и последовательностью их выполнения.
Основным условием реализации оптимизационного подхода к проектированию стратегий эксплуатации автомобильных дорог является научно-обоснованное прогнозирование их транспортно-эксплуатационного состояния, которое должно отвечать следующим требованиям:
- объективной оценке технического состояния сооружений на основе тщательной диагностики всех их основных конструктивных элементов, а также условий функционирования этих элементов под воздействием природно-климатических факторов и эксплуатационных нагрузок;
- учета возможных изменений в размерах, составе и структуре транспортных потоков, обусловленных прогнозируемой динамикой экономического развития районов тяготения к дорожным сооружениям;
- обеспечения нормативного уровня надежности и долговечности функционирования сооружений, а также требуемого уровня безопасности дорожного движения по ним.

8.2.3 Жекелеген жол құрылыстарының ұдайы өндіріс стратегияларының жобалау тәртібі жол құрылысы бүтін немесе оның оның жеке телімі (мысалы, жеткіліксіз өту қабілеті бар немесе титулдық емес төсемелі құрылысы бар автокөлік жолының бөлігі) қарастырылады ма, жоқ па, соған қарамастан біртұтас болып табылады. Сондықтан автомобиль жолының стратегияларын қалыптастыру бір-бірімен техникалық параметрлері (жүру бөлігінің енімен, жол төсемінің құрылымымен), пайдалану шарттарымен (қарқындылығы мен қозғалыс құрамы) және әдетте, берілген жол санаты үшін, оның нормативтік маңызымен салыстыру бойынша, көліктік ағын қозғалысының есептік жылдамдығының төмендету дәрежесімен сипатталатын көліктік-пайдалану жағдайы бойынша ажыратылатын, оның телімдерінің саны мен ұзындығын анықтаудан басталады.
Содан кейін әр сипатты телім үшін ұдайы өндірістік іс-шараларының баламалы нұсқасы орнатылады, олардың ішінде бәсекелесуге қабілетті болып табылатын, яғни жекелеген қасиеттері сияқты жүзеге асыру тиімділігі жағынан кемшіліктері бар.
8.3 Жол құрылыстарын қалпына келтіру стратегияларын оңтайландыру
8.3.1 Оның сақтығынан қамтамасыз етудің әсерді максималдау белгісі бойынша, нақты жол құрылысының ұдайы өндірістік оңтайлы стратегиясын анықтаудың міндеті келесі түрде қалыптасқан болуы мүмкін.
Белгілі: қолданыстағы жол құрылысы бойынша құрамның және жүру қарқындылығының келешекті динамикасы, сондай-ақ оның негізгі құрылымдық элементтері қызметінің әр түрлі мерзімдері кезінде, оның ұдайы өндірісінің жекелеген түрлеріне қажетті шығындар.
Сонымен қатар олардың орындалмағанынан әлеуметтік-экономикалық жоғалтулардың көлемі немесе ұдайы өндірістік іс-шаралардың кейбір түрінен қоғамдық әсердің өлшемдері белгілі.
Қабылданған жоспарлау жиегінің осындай жол құрылысының ұдайы өндірістік стратегиясын орнату қажет, яғни интегралды қоғамдық әсері оның ұдайы өндірісі мен жұмыс істеуі максималды болса, осындай түрлері, көлемдері мен оларда ұдайы өндірістік іс-шараларының (күтіп ұстау, жөндеу, күрделі жөндеу мен қайта құру бойынша) жекелеген түрлерінің орындау мерзімдері.
8.3.2 Берілген тапсырманың экономикалық-математикалық үлгісі келесі (40) көрініспен көрсетілуі мүмкін:
,            (40)
мұндағы v — қарастырылып отырған автокөлік құрылысын іске қосу стратегиясының реттік нөмірі (v = 1,2,…, V);
V - іске қосу стратегияларының мүмкін болатын әлеуетті саны;
- t жылына автокөлік жолының құрылысына немесе қайта құруына инвестициялық күрделі қаржы жұмсау;
- i-күрделі жөндеуін жүзеге асыруға кететін шығындар;
- j-орташа жөндеуін жүзеге асыруға кететін шығындар;
- жылына t жол құрылысының ағымдағы жөндеуіне кететін шығындар;
- жылына t жол құрылысын күтіп ұстауға кететін шығындар;
Т- есептелу кезеңінің ұзақтығы (нұсқаларды салыстыру мерзімі);
t - есептелу кезеңі жылының реттік нөмірі (t =0,…,T);
i - күрделі жөндеудің реттік нөмірі (i =1,…,n);
j - орташа жөндеудің реттік нөмірі (j =1,…,m);
r - ағымдағы жөндеудің реттік нөмірі (r =1,…,m);
n - есептелу кезеңі уақытында құрылыстың күрделі жөндеулер саны;
m - есептелу кезеңі уақытында құрылыстың орташа жөндеулер саны;
w - есептелу кезеңі уақытында құрылыстың ағымдағы жөндеулер саны;
ti - i-күрделі жөндеуінің жүргізу жылыс;
tj - j-орташа жөндеуінің жүргізу жылы;
tr - ағымдағы жөндеу жүргізудің мерзімділігі;
- t жылына жол құрылысының ұдайы өндірістік үдерісін жүзеге асырудан, жиынтықты әлеуметтік-экономикалық әсері;
Е - қатысты өлшеу бірлігіндегі дисконттың нормасы;
- салдарының әсері (жол құрылысының қалдық құны) жылына Т.
Егер жол құрылысын жөндеу немесе қайта құру, оның одан әрі ұдайы өндірістік іс-шарасын жүргізуге дейінгі жұмыс істеу мерзімі, нұсқалардың салыстыру кезеңінде қарастырылатын шектерінен шыққанда салдарының әсері анықталады. Оның көлемі (41) формуламен анықталады:
(41)
мұндағы – жол құрылысының баланстық құнына тең, автокөлік жолының құрылысына немесе қайта құруға жұмсалатын күрделі инвестициялық жұмсалымы;
tсл – жол құрылысының (құрылымдары) нормативтік қызмет мерзімі,
6-кесте бойынша анықталатын жылдары;
f – іске қосу стратегияларын салыстырудың қабылданған мерзімі, жылдар.
6-кесте – Жол жамылғылары құрылымдарының қызмет етуінің есептік мерзімдері
Жолдың санаты
Жол жамылғысының типі
Қызмет етуінің есептік мерзімінің мәндері (tсл), ЖЫЛДАР
I
күрделі

8.2.3 Порядок проектирования стратегий воспроизводства отдельных дорожных сооружений является единым независимо от того, рассматривается ли дорожное сооружение в целом или его отдельный участок (например, часть автомобильной дороги, имеющей недостаточную пропускную способность или не титульное мостовое сооружение). Поэтому формирование стратегий воспроизводства автомобильной дороги начинается с определения количества и протяженности ее характерных участков, различающихся между собой основными техническими параметрами (шириной проезжей части, конструкцией дорожной одежды), условиями эксплуатации (интенсивность и состав движения) и транспортно-эксплуатационным состоянием, характеризуемым, как правило, степенью снижения расчетной скорости движения транспортного потока по сравнению с ее нормативным значением для данной категории дороги.
Затем для каждого характерного участка устанавливаются альтернативные варианты воспроизводственных мероприятий, каждый из которых является конкурентоспособным, т.е. имеет как определенные преимущества, так и недостатки с точки зрения эффективности осуществления.
8.3 Оптимизация стратегий воспроизводства дорожных сооружений
8.3.1 Задача определения оптимальной стратегии воспроизводства конкретного дорожного сооружения по критерию максимизации эффекта от обеспечения его сохранности может быть сформулирована следующим образом.
Известны: перспективная динамика состава и интенсивности движения по существующему дорожному сооружению, а также требуемые затраты на отдельные виды его воспроизводства при разных сроках службы его основных конструктивных элементов. Также известны размеры общественного эффекта от каждого вида воспроизводственных мероприятий или величина социально-экономических потерь от их невыполнения.
Требуется установить такую стратегию воспроизводства данного дорожного сооружения в течение принятого горизонта планирования, т.е. такие виды, объемы и сроки выполнения на нем отдельных видов воспроизводственных мероприятий (по содержанию, ремонту, капитальному ремонту и реконструкции), при которой интегральный общественный эффект от его воспроизводства и функционирования был бы максимальным.
8.3.2 Экономико-математическая модель данной задачи может быть представлена следующим выражением (40):
где v - порядковый номер рассматриваемой стратегии воспроизводства дорожного сооружения (v = 1,2,…, V);
V - количество потенциально возможных стратегий воспроизводства;
– инвестиционные капиталовложения на строительство или реконструкцию автомобильной дороги в году t;
- затраты на осуществление i–го капитального ремонта;
- затраты на осуществление j–го среднего ремонта;
затраты на текущий ремонт дорожного сооружения в году t;
– затраты на содержание дорожного сооружения в году t;
Т – продолжительность расчетного периода (срок сравнения вариантов);
t - порядковый номер года расчетного периода (t =0,…,T);
i – порядковый номер капитального ремонта (i =1,…,n);
j - порядковый номер среднего ремонта (j =1,…,m);
r - порядковый номер текущего ремонта (r =1,…,m);
n - количество капитальных ремонтов сооружения за расчетный период;
m - количество средних ремонтов сооружения за расчетный период;
w - количество текущих ремонтов сооружения за расчетный период;
ti - год проведения i–го капитального ремонта;
tj - год проведения j–го среднего ремонта;
tr - периодичность проведения текущего ремонта;
- совокупный социально-экономический эффект от осуществления процесса воспроизводства дорожного сооружения в году t;
Е –норма дисконта в относительных единицах измерения;
– эффект последействия (остаточная стоимость дорожного сооружения) на год Т.
Эффект последействия определяется в том случае, если в результате ремонта или реконструкции дорожного сооружения, срок его последующего функционирования до проведения очередного воспроизводственного мероприятия выходит за пределы рассматриваемого периода сравнения вариантов. Его величина устанавливается по следующей формуле (41):
где
– балансовая стоимость дорожного сооружения равная инвестиционные капиталовложения на строительство или реконструкцию автомобильной дороги ;
t сл - нормативный срок службы дорожного сооружения (конструкции), годы, определяемый по таблице 6;
- принятый срок сравнения стратегий воспроизводства, годы.
Таблица 6 - Расчетные сроки службы конструкций дорожных одежд
Категория дороги
Тип дорожной одежды
Значения расчетного срока службы (tсл), ГОДЫ
I
капитальный

20 (цементбетон жамылғысы үшін – 30 жыл)
II
күрделі
20
III
күрделі
20
жеңілдетілген
16
IV
жеңілдетілген
14
өтпелі
10
Ескерту - ҚР ҚН 3.03-19-2006
8.4 Жол құрылыстарын қалпына келтіру стратегиялары шектерінде жол жамылғысы тегістігінің өзгеруін болжау
8.4.1 Бойлық тегістіктің өзгеруі туралы жалпы ережелер
IRI-де көрсетілген жол жамылғысының бойлық тегістігінің көрсеткіші, көліктік құралдың жүру жылдамдығы мен ақаулылығы арасындағы тәуелділігімен сипатталатын жол жамылғысы микропішінінің сипаттамасы үшін, әлемдік тәжірибеде аса кең таралған көрсеткіші болып табылады.
Механика көзқарасы жағынан кедір-бұдырлылық біркелкі орналастырылған, қайтымсыз өзгерген түрлерінің қорлануымен негізделген. Қорлану үдерісі жамылғы материалының неғұрлым әлсізденген нүктелерінде және бүкіл қызмет мерзімінің ағымында көліктік жүктеменің күшейтілген динамикалық әсерінің орындарында аса қарқынды жүреді. Бұл ретте аса үлкен санаттағы телімдердің жамылғы тегістігінің нашарлауы онша қарқынды емес және жалпы желі бойынша жамылғының орташа тегістігінің өзгерісіне болмашы әсер етеді, алайда жол пішінің қалпына келтіру үшін осы телімдерде жүргізілетін жөндеу іс-шаралары, сондай-ақ төмен санаттағы жолдарға қарағанда, қопсытумен күшейту қабаттарының құрылғысы қымбат тұрады.
Қызметтің бірінші жылында жамылғы қабаттарының қосымша нығыздалуы жүреді, автожолдың пішіні қалыптасқан және жамылғы тегістігінің өзгеруі нормативтік мәндердің шегінде "ағымдағы" фазада орналасқан, бұл осы сатыда тегістіктің жақсаруын анықтайды. Бұл ретте жолдағы көліктік құралдардың ықпалынан пайда болған микро шөгулердің саны болмашы. Бұл жыл сайынғы өлшеулер кезінде тегістіктің қатысты тұрақты мәнің қамтамасыз ететін, қысқа толқындардың айтарлықтай санының жоқтығымен расталады [8]. Ары қарай 12%-дан 15 %-ға дейін көлемінде жамылғы тегістігінің тұрақты жыл сайынға нашарлауы байқалады.
Жалпы жол жамылғылары тегістігінің дамуы, автокөлік жолын пайдалану кезеңіне байланысты 4 кезеңде өтеді [9]:
1-кезең – жолды құрылыстан, қайта құрудан немесе күрделі жөндеуден кейін пайдалануға енгізу;
2-кезең – кепілді міндеттемелердің кезеңі;
3-кезең – жол жамылғысының жөндеу аралық қызмет мерзімінің аяқталуы (тегістікті жақсарту бойынша жөндеуді орындау қажеттілігі);
4-кезең – ЖКО ықтималдығы тез өсетін күйге дейінгі жол жамылғысы тегістігінің нашарлау кезеңі.
8.4.2 Тегістіктің бастапқы мәнің анықтау
8.4.2.1 Жобасыз тегістіктің бастапқы мәні тексеру нәтижелері бойынша, қайта құру мен жөндеу іс-шараларына жататын телімде тегістіктің нақты мәндері бойынша беріледі (42):
(42)
мұндағы – зерттеу нәтижелері бойынша тегістіктің нақты мәні, м/шқ.

20 (для цементобетонного покрытия – 30 лет)
II
капитальный
20
III
капитальный
20
облегченный
16
IV
облегченный
14
переходный
10
Примечание - СН РК 3.03-19-2006
8.4 Прогнозирование изменения ровности дорожного покрытия в рамках стратегий воспроизводства дорожных сооружений
8.4.1 Общие положения об изменении продольной ровности
Показатель продольной ровности дорожного покрытия выраженное в IRI является весьма распространенным показателем в мировой практике для характеристики микропрофиля дорожного покрытия, характеризуемый зависимостью между дефектностью и скорости движения транспортного средства.
С точки зрения механики неровность обусловлена накоплением неравномерно распределенных необратимых (пластических) деформаций. Процесс накопления происходит более интенсивно в наиболее ослабленных точках материала покрытия и в местах возникновения усиленного динамического воздействия транспортной нагрузки в течение всего срока службы. При этом ровность покрытия на участках более высоких категорий ухудшается не так интенсивно и незначительно влияет на изменение средней ровности покрытия в целом по сети, однако ремонтные мероприятия, проводимые на этих участках для восстановления профиля дороги, а также устройство слоев усиления с фрезерованием более дорогостоящие, чем на дорогах низких категорий.
В первый год службы проходит доуплотнение слоев покрытия, профиль автодороги уже сформирован и изменение ровности покрытия находится в "текучей" фазе в пределах нормативных значений, что возможно определяет улучшение ровности на этом этапе. При этом количество микро просадок, образованных под воздействием транспортных средств на дороге, незначительно. Это подтверждается отсутствием значительного количества коротких волн, обеспечивающих относительно стабильное значение ровности при ежегодных измерения [8]. В дальнейшем наблюдается устойчивое ежегодное ухудшение ровности покрытия в объемах от 12% до 15 %.
В целом развитие ровности дорожных покрытий проходит в 4 этапа в зависимости от стадии эксплуатации автомобильной дороги [9]:
1 этап – ввод дороги в эксплуатацию после строительства, реконструкции или капитального ремонта;
2 этап – период гарантийных обязательств;
3 этап – период окончания межремонтного срока службы дорожного покрытия (необходимость выполнения ремонта по улучшению ровности);
4 этап – период ухудшения ровности дорожного покрытия до состояния, при котором резко возрастает вероятность ДТП.
8.4.2 Определение начального значения ровности
8.4.2.1 Начальное значение ровности без проекта
задается по фактическим значениям ровности
на участке подлежащему реконструкции и ремонтным мероприятиям по результатам обследования (42):
где
- фактическое значение ровности по результатам обследования, м/км.

8.4.2.2 Мәліметтердің болмағандығынан жолдың техникалық санатына байланысты және құрылыс немесе күрделі жөндеуден кейін автокөлік жолын пайдалануға енгізуден кейінгі кезеңнің уақытында есептелінеді:
I техникалық санат үшін (43):
(43)
мұндағы – құрылыстан немесе күрделі жөндеуден кейінгі автокөлік жолдарын пайдалануға енгізгеннен кейінгі уақыт кезеңі, жыл.
II техникалық санат үшін (44):
(44)
III техникалық санат үшін (45):
(45)
Жобамен бірге тегістіктің бастапқы мәні 7-кестеге сәйкес құрылыстан және күрделі жөндеуден кейінгі нормативтік талаптарға сәйкес беріледі.
7-кесте – Салу және күрделі жөндеуден кейінгі тегістік нормалары (IRI), м/шқ
Жолдың санаты
Өте жақсы
Жақсы
Қанағаттанарлық
Қанағаттанарлықсыз
I

8.4.2.2 В случае же отсутствия данных
рассчитывается в зависимости от технической категории дороги и период времени после ввода в эксплуатацию автомобильной дороги после строительства или капитального ремонта:
для I технической категории (43):
где
– период времени после ввода в эксплуатацию автомобильной дороги после строительства или капитального ремонта, лет.
для II технической категории (44):
для III технической категории (45):
Начальное значение ровности с проектом
задается согласно нормативным требованиям после строительства и капитального ремонта согласно таблицы 7.
Таблица 7 - Нормы ровности после строительства и капитального ремонта (IRI), м/км
Категория дороги
Отлично
Хорошо
Удовлетворительно
Неудовлетворительно
I

4,00
4,00+0,18=4,18
4,18+0,18=4,36
4,36+0,18=4,54
жобамен
2,00
2,00+0,18=2,18
2,18+0,18=2,36
2,36+0,18=2,54
8.4.3.2 Автомобиль жолының жөндеу стратегиясына байланысты бойлық тегістікті жақсартуға.
Бойлық тегістікті жақсартуға ықпал етеді:
- жол төсемесінің күрделі жөндеуі, әрбір 12-20 жыл (ҚР ЕР 218-05.1-2016) тегістікті 7-кестеге сәйкес нормативтік мәндерге дейін жеткізу.
Ескерту – Полимер-битумді тұтқыр негізіндегі А типті асфальтбетондардан жол төсемелерімен автокөлік жолдары үшін, күрделі жөндеу жұмыстарын жүргізу мерзімі 8-10% бүтінге дейін жыл санына жуықтаумен арттырады.
Жол төсемесінің күрделі жөндеуінің құны 10-кесте бойынша анықталады және (47) формуласы бойынша есептелінеді:
(47)
– инфляцияға кететін шығындардың индекстелуі (7%);
– жол құрылыстарының ұдайы өндірістік стратегияларының жол жамылғысы тегістігінің арасындағы айырымын сипаттайтын коэффициенті (48):
,                        (48)
– 8.4.4-тарауға сәйкес оңтайлы стратегиясымен ұдайы өндірістік стратегиясы бойынша жөндеудің -жылына, жол жамылғысының бойлық тегістігінің мәні, м/шақырым;
– 8.4.4-тарауға сәйкес қарапайым торыққан стратегиясымен, ұдайы өндірістік стратегиясы бойынша жөндеудің –жылына жол жамылғысының бойлық тегістігінің мәні.
- автомобиль жолының техникалық санатына байланысты, "жақсыға" тиісті 11-кестеге сәйкес тегістікті нормативтік мәндерге дейін жеткізумен жол жамылғысын 4-5 жыл сайын орташа жөндеу. Жол төсемесінің орташа жөндеуінің құны 10-кесте бойынша анықталады және (49) формуласы бойынша есептелінеді.
(49
10-кесте – Автомобиль жолдарын күрделі және орташа жөндеуге жұмсалатын
шығындардың есептік көрсеткіштері [6]
Жолдың санаты
Жолдың жамылғысы
Бір рет жөндеудің құны, жолды салу, қайта салу құны %
күрделі
орташа
I
Цементбетон

4,00
4,00+0,18=4,18
4,18+0,18=4,36
4,36+0,18=4,54
с проектом
2,00
2,00+0,18=2,18
2,18+0,18=2,36
2,36+0,18=2,54
8.4.3.2 На улучшение продольной ровности
в зависимости от ремонтной стратегии автомобильной дороги.
На улучшение продольной ровности
имеет влияние:
- капитальный ремонт дорожной одежды каждые 12-20 лет (ПР РК 218-05.1-2016) с доведением ровности до нормативных значений согласно таблице 7.
Примечание - для автомобильных дорог с дорожными одеждами из асфальтобетонов типа А на основе полимерно-битумного вяжущего срок проведения работ по капитальному ремонту увеличивают от 8% до 10% с округлением до целого количества лет.
Стоимость капитального ремонта дорожной одежды
определяется таблице 10 и рассчитывается по формуле (47)
- индексация расходов на инфляцию (7%);
– коэффициент, характеризующий разницу между ровностью дорожного покрытия стратегий воспроизводства дорожных сооружений (48):
– значение продольной ровности дорожного покрытия на
– году ремонта по стратегий воспроизводства с оптимистичной стратегии, м/км согласно раздела 8.4.4;
- значение продольной ровности дорожного покрытия на
– году ремонта по стратегий воспроизводства по простой пессимистичной стратегии, м/км согласно раздела 8.4.4.
- средний ремонт дорожного покрытия каждые 4-5 лет с доведением ровности до нормативных значений согласно таблице 11 соответствующих "хорошо" в зависимости от технической категории автомобильной дороги. Стоимость среднего ремонта дорожной одежды
определяется таблице 10 и рассчитывается по формуле (49)
Таблица 10 - Расчетные показатели затрат на капитальный и средний ремонт автомобильных дорог [6]
Категория дороги
Покрытие дороги
Стоимость одного ремонта, % к стоимости строительства, реконструкции дороги
капитального
среднего
I
Цементобетонное

2,6 дейін
2,6 – 3,1
3,1 – 3,4
3,4-тен жоғары
II
3,1 дейін
3,1 – 3,6
3,6 – 3,9
3,9-дан жоғары
III
3,3 дейін
3,3 – 3,8
3,8 – 4,2
4,2-ден жоғары
Ескерту
1 ҚР ЕР 218-03-2016
2 А типті асфальтбетоннан, шағыл тасты-мастикалық асфальтбетоннан (ШМА), полимер қоспалары бар асфальтбетоннан жасалған жол жамылғысының жоғарғы қабаттары үшін тозған қабаттарын салу кезінде автомобиль жолдарын жөндеу жұмыстарын жүргізу мерзімінің жыл санын бүтінге дейін жуықтатумен 40-45% арттырады.
- қолданыстағы жолдардың күтімі жүйесіне негізделген ағымдағы жөндеуі мен күтіп ұстау, яғни нәтижеге бағдарланған тегістігінің нашарлау динамикасының өзгеруіне әсері жоқ, күтіп ұстау бойынша келісімшарт негіздерін қарастырмайды.

До 2,6
2,6 – 3,1
3,1 – 3,4
Св. 3,4
II
До 3,1
3,1 – 3,6
3,6 – 3,9
Св. 3,9
III
До 3,3
3,3 – 3,8
3,8 – 4,2
Св. 4,2
Примечания
1 ПР РК 218-03-2016
2 Для верхних слоев дорожного покрытия из асфальтобетона типа А, из щебеночно-мастичного асфальтобетона (ЩМА), асфальтобетона с полимерными добавками, при устройстве слоев износа, срок проведения работ по ремонту автомобильных дорог увеличивают на 40-45% с округлением до целого количества лет.
- текущий ремонт и содержание, основанные на действующей системе содержания дорог, т.е. не предусматривают основы контрактов по содержанию, ориентированные на результат не имеют влияния на изменение динамики ухудшения ровности.

8.4.4 Ұдайы өндірістік стратегиялары бойынша жол жамылғысының жөндеу жылының бойлық тегістігінің мәні келесі шарттар бойынша болжамданады:
8.4.4.1 Көліктік-пайдаланушы жағдайын арттырудың оңтайлы стратегиясы:
- күрделі жөндеу пайдалануға енгізгеннен кейін, тиісті "өте жақсыға" тегістікті 7-кестеге сәйкес нормативтік мәндерге дейін және
4-кестеге сәйкес "ұйғарынды" тиісті нормативтік мәндерге дейін қатысты апаттылық коэффициентің жеткізіп, 12-16 жылдан кейін жүргізіледі;
- орташа жөндеу тегістікті 11-кестеге сәйкес 4-5 жыл сайын, төмен шегі бойынша "жақсы" мәніне дейін жеткізумен жүргізіледі. Орташа жөндеудің қатысты апаттылығының коэффициентіне әсері (Кlср) – 0,85;
- ағымдағы жөндеу 2-3 жыл сайын жүргізіледі, жол жүру ұйымдастырудың техникалық құралдарының жақсаруын қарастырады, автокөлік жолдарын жөндеу және күтіп ұстауға қаржылаудың нормативтеріне сәйкес анықталады [5]. Ағымдағы жөндеу 3 жыл сайын жүргізіледі. Қатысты апаттылықтың коэффициентіне әсері (Кlср) – 0,95, тегістігінің нашарлауын баяулату ( IRIкс ) - 0,96, жіберіп алған кезде тегістігінің нашарлауы ( IRIкб ) (1,01);
- күтіп-ұстау жыл сайын жүргізіледі және автокөлік жолдарын жөндеу мен күтіп ұстауға қаржылаудың нормативтеріне сәйкес анықталады [5]. Жолдың құрамы IRI бойлық тегістігінің өзгерісіне және қатысты апаттылық коэффициентіне де ықпал етпейді.
8.4.4.2 Жол құрылысы жөндеуінің қарапайым торыққан стратегиясы:
- күрделі жөндеу пайдалануға енгізгеннен кейін 16 жылдан соң жүргізіледі, әсері 8.4.4.1-тармағына ұқсас;
- орташа жөндеу 4-6 жыл сайын жүргізіледі, ал әсері 8.4.4.1 тармағына ұқсас;
- ағымдағы жөндеу 2-3 жыл сайын жүргізіледі, ал әсері 8.4.4.1 тармағына ұқсас;
- күтіп ұстау жыл сайын жүргізіледі және автокөлік жолдарының күтіп ұстау мен жөндеуіне нормативтік қаржылауға сәйкес анықталады. Жолды күтіп ұстау бойлық тегістіктің өзгеруіне ықпал етпейді.
9 Жол жобаларының тиімділігін бағалауда тәуекелдер мен белгісіздік факторларын есепке алу
9.1 Бастапқы ережелер
9.1.1 Жол жобаларының тиімділігін бағалауда тәуекелдер мен белгісіздік факторларын есепке алу олардың нақты жүзеге асырылуының маңызды шарты болып табылады. Белгісіздік деп жобаны жүзеге асыру шарттары туралы ақпараттың толық болмауы немесе дәл болмауы, ал тәуеуел деп – инвестициялық жобаның балдық немесе жеке қатысушыларына жағымсыз әсер туғызатын түрлі жағымсыз жағдайлар түсіндіріледі.
Жол жобаларының тиімділігін бағалауда тәуекелдер мен белгісіздік факторларын есепке алу келесі үш кезеңнен тұрады: сапалы талдау, сандық талдау, тәекел мен тәуекелді оңтайландыру факторлары ықпал ететін шараларды әзірлеу.
Бірінші кезеңде сәйкестендіру мақсатында тәуекелдерді басқару дәрежесін анықтау үші қажетті алғышарттарды, сондай-ақ есепке алу тәсілімен реттеуді қалыптастыратын тәеуелдерді анықтау, сипаттау және топтастыру жүзеге асырылады.
Екінші кезеңде белгісіздіктердің сипаттамасын қалыптастыру (егер қандайда бір бөлу заңының нысанында жобаны жүзеге асыру шарттары туралы ақпарат бар болса), сондай-ақ тәуекелдерді өлшегіштерді таңдау және оларды есептеу.
9.12 Егер жобаны жүзеге асыру асырудың түрлі шарттары белгілі болса, болжалды интегралды тиімділік математикалық болжауа (50) формула бойынша есептелінеді:
(50)
мұнда – жүзеге асырудың v тәртібіндегі интегралды қоғамдық тиімділік;
v – жол құрылысын қалпына келтірудің қарастырылп жатқан стратегиясының реттік нөмірі (v = 1,2,…, V);
–осы тәртіптемені жүзеге асыру ықтималы.

8.4.4 Значение продольной ровности дорожного покрытия на
– году ремонта по стратегиям воспроизводства прогнозируется исходя из следующих условий:
8.4.4.1 Оптимистичная стратегия повышения транспортно-эксплуатационного состояния:
- капитальный ремонт производится через 12-16 лет после ввода в эксплуатацию, с доведением ровности до нормативных значений согласно таблице 7 соответствующих "отлично" и коэффициента относительной аварийности до нормативных значений согласно таблице 4 соответствующих "допустимый";
- средний ремонт производится с доведением ровности до значения "хорошо" по нижней границе согласно таблице 11 через каждые 4-5 лет. Влияние на коэффициента относительной аварийности среднего ремонта (Кlср) – 0,85;
- текущий ремонт производится каждые 2-3 года предусматривает улучшение технических средств организации дорожного движения определяется согласно нормативов финансирования на ремонт и содержание автомобильных дорог [5]. Текущий ремонт производится каждые 3 года. Влияние на коэффициента относительной аварийности среднего ремонта (Кlср) – 0,95, на замедление ухудшения ровности ( IRIкс ) - 0,96, ухудшение ровности ( IRIкб ) (1,01) в случае пропуска;
- содержание производится ежегодно и определяется согласно нормативов финансирования на ремонт и содержание автомобильных дорог [5]. Содержание дороги не имеет влияние на изменение продольной ровности IRI и на коэффициент относительной аварийности.
8.4.4.2 Простая пессимистичная стратегия ремонта дорожного сооружения:
- капитальный ремонт производится через 16 лет после ввода в эксплуатацию, влияние аналогично пункта 8.4.4.1;
- средний ремонт производится каждые 4-6 лет, а влияние аналогично пункта 8.4.4.1;
- текущий ремонт производится каждые 2-3 года, а влияние аналогично пункта 8.4.4.1;
- содержание производится ежегодно и определяется согласно нормативов финансирования на ремонт и содержание автомобильных дорог. Содержание дороги не имеет влияние на изменение продольной ровности.
9 Учет факторов риска и неопределенности при оценке эффективности дорожных проектов
9.1 Исходные положения
9.1.1 Учет факторов неопределенности и риска дорожных проектов является одним из важных условий обеспечения их фактической реализуемости. Под неопределенностью понимают неполноту или неточность информации об условиях реализации проекта, а под риском – возможность наступления некоторого неблагоприятного события, влекущего за собой различного рода негативные последствия для всех или отдельных участников инвестиционного проекта.
Учет неопределенности и риска при оценке эффективности дорожных проектов рекомендуется осуществлять в следующие три этапа: качественный анализ, количественный анализ, разработка мер воздействия на факторы риска и оптимизация риска.
На первом этапе с целью идентификации рисков производится их выявление, описание и классификация, создающая необходимые предпосылки для определения степени их управляемости, а также упорядочения по способам учета.
На втором этапе производится формализованное описание неопределенности (если имеется информация об условиях реализации проекта в форме каких-либо вероятностных законов распределения), а также выбор измерителей рисков и их расчет.
9.1.2 Если вероятности различных условий реализации инвестиционного проекта точно известны, ожидаемый интегральный эффект рассчитывается по формуле математического ожидания (50):
где
- интегральный общественный эффект при v сценарии реализации;
- порядковый номер рассматриваемой стратегии воспроизводства дорожного сооружения
;
- вероятность реализации этого сценария.

9.1.2 Жалып жағдайларда, егер инвестициялық жобаны жүзеге асырудың ықтимал жағдайлары туралы ақпарат жоқ болса, болжалды интегралды тиімділікті есептеу Гурвиц формуласы бойынша есептеу ұсынылады (51):
,            (51)
мұндағы , - немесе инвестициялық жобаның тәртібін параметрлерін өзгердудің қарастырылып жатқан шектеріндегі ең үлкен және ең кіші тиімділік;
l - белгісіздік жағдайларында қажетті шаруашылық субъектін жүйесін көрсететін тиімділіктің белгісіздігін есепке алуға арналған арнайы норматив. Жобалардың қоғамдық тиімділігін есептеуде l 0,3-ке тең деп қабылданады яғни оларды жүзеге асыру шарттарын ұйғарынды пессимистік бағалаудан келіп шығады.
9.13 Үшінші кезеңде тәуекелді оңтайландыру мақсатында инвестициялық жобаны жүзеге асырудың түрлі стратегиялары , сондай-ақ инвестициялық жобаның нәтижелік көрсеткіштеріне ықпал ететін бағалаудың түрлі дәлдіктерін сипаттайтын тәуекелдерді есептеу әдістері қарастырылады. Бұл жобада тәуекелді төмендететін кез келген механизмді қолдану қатысушалардан қосымша шығынды талап етеді деп түсіндіріледі, оландың шамасы жобаны жүзеге асырудың таңдап алынған стратегиясына және теуеуелді есептеудің қолданылатын әдісіне байланысты.
9.2 Жол жобаларының тәуекел факторларының топтастырылуы
9.2.1 Қазіргі уақытта жол жобаларын жүзеге асыруда пайда болатын барлық тәуекелдерді бағытталуына байланысты келесі бес топқа бөлуге болады: қызмет субъектілерінің түрлері бойынша; тәуекелдер түрлері бойынша; шығындар түрлері бойынша; пайда болу көздері бойынша, болжамдылығы бойынша; жобаға қатынасы бойынша.
Қызмет субъектісінің түрлері бойынша жол саласының толығымен, жол ұйымдарының және жобаны басқару механизмінің тәуекелдері ажыратып тұрады.
Тәуекелдер түрлері бойынша политикалық, әлеуметтік, экономикалық, экологиялық және техногендік деп бөлінеді.
Шығындар түрлері бойынша материалдық, кадрлық және қаражат, сондай-ақ уақыт шығындар тәуекелі ажыратылады.
Тәеуелдердің пайда болы көздері бойынша тәуекелдер жүелік және жүйелік емес деп бөлінеді.
Жобаға қатынасы бойынша тәуекелдер сыртқы және ішкі деп бөлінеді.

9.1.2 В общем случае, когда информация о вероятностях условий реализации инвестиционного проекта отсутствует, расчет ожидаемого интегрального эффекта рекомендуется производить по формуле Гурвица (51):
где
- соответственно наибольший и наименьший эффект в рассматриваемых границах изменения параметров или сценариев инвестиционного проекта;
- специальный норматив для учета неопределенности эффекта, отражающий систему предпочтений соответствующего хозяйствующего субъекта в условиях неопределенности. При расчете общественной эффективности проектов,
принимается 0,3, т.е. исходить из умеренной пессимистической оценки условий их реализации.
9.1.3 На третьем этапе в целях оптимизации риска рассматриваются различные стратегии реализации инвестиционного проекта, а также методы учета риска, характеризуемые различной точностью оценки его влияния на результирующие показатели инвестиционного проекта. Это обусловлено тем, что использование в проекте практически любых механизмов снижения риска требует от участников проекта дополнительных затрат, величина которых зависит как от выбранной стратегии реализации проекта, так и от применяемого метода учета риска.
9.2 Классификация факторов риска дорожных проектов
9.2.1 В настоящее время все риски, возникающие при реализации дорожных проектов, в зависимости от их направленности можно подразделить на пять следующих групп: по видам субъектов деятельности; по видам рисков, по видам потерь, по источникам возникновения, по степени предсказуемости, по отношению к проекту.
По видам субъектов деятельности различают риски по дорожной отрасли в целом, дорожной организации и механизму управления проектом.
По видам рисков их деление производится на политические, социальные, экономические, экологические и техногенные.
По видам ущерба различают риски, обусловливающие материальные, кадровые и финансовые потери, а также потери времени.
По источникам возникновения риски подразделяют на систематические и несистематические.
По отношению к проекту риски делятся на внешние и внутренние.

9.2.2 Осы топтастыруға сәйкес жол жобаларының барлық тәуекел факторлары үш топқа бөлінеді: құрылысты жобалауда, салуда және пайдалануда.
Жобалау кезіндегі тәуекелдер факторлар тобына жатады: қозғалыс параметрлері (көлік құралдарының қарқындылыға, құрамы және жылдамдығы), құндқ көрсеткіштері, жұмыстарды орындау шарттары, әлеуметтік-экономикалық тиімділігі және қызмет ету тәртібі.
Құрылыстарды салу кезіндегі тәуекелдер факторларының тобына салу мерзімінің артуынан, құрылыс бағасының өсуінен, салу технологиясының бұзылуынан және уақытылы қаржыландырылмағандықтан туындаған тәуекелдер жатады.
Құрылысты пайдалану кезіндегі теуекелдер факторларының тобына жатады: жол құрылыстарының физикалық және моралдық тозуын бағалау, пайдалану шығындарын анықтау, көлік қозғалысының шарттарын бағалау және төтенше жағдайлардың пайда болу ықтималын бағалау.

9.2.2 В соответствии с этой классификацией все факторы риска осуществления дорожных проектов делятся на три группы: при проектировании, строительстве и эксплуатации сооружений.
В группу факторов риска при проектировании входят факторы риска в оценке: параметров движения (интенсивности, состава и скорости транспортных потоков), стоимостных показателей, условий выполнения работ, социально-экономических эффектов и режима функционирования.
В группу факторов риска при строительстве сооружений входят факторы риска: от увеличения сроков строительства, завышения стоимости строительства, нарушения технологии строительства и несвоевременного финансирования.
В группу факторов риска при эксплуатации сооружений входят факторы риска: в оценке физического и морального износа дорожных сооружений, определении затрат на эксплуатацию, оценке условий движения транспорта и оценке вероятности возникновения чрезвычайных ситуаций.

9.3 Тәуекел факторларын сандық бағалау және оларды маңыздылық дәрежесі бойынша саралау
9.3.1 Тәуекел факторларын сандық бағалау жол жобасының параметрлерін анықтау немесе алдағы уақытта жобаны жүзеге асыру шарттарының белгісіз болуымен байланысты оларды ң ықтимал өзгеруін анықтаудың негізінде жүзеге асырылады.
9.3.2 Осы тапсырманы шешу үшін жобаны жүзеге асыру шарттарының аралық белгісіздік жағдайында сараптау тәсілі қолданылады, оның барысында жол жобасының базистік тәртібінде әзірленген пессимистік бағалау параметрлерінің шектік ауытқулары (пессимистік және оптимистік) анықталуы қажет: ұйғарынды пессимистік (ҰП) шеттік бағалау: оптимистік (О) және 12-кестеге енгізу арқылы пессимистік (П).
12-кесте – Жол жобасының тәуекел факторларының шектік мәнін сараптап бағалау
р/н
Тәуекел факторларының атауы
Белгілер
Өлшеу бірлігі
Көрсеткіш мәні
О
ҰП
П
1
Автомобиль жолын жақсартуға капитал жұмсаудың және шығындардың артуы
бірлік үлесінде

9.3 Количественная оценка факторов риска и их ранжирование по степени значимости
9.3.1 Количественная оценка факторов риска осуществляется на основе определения потенциально возможных изменений параметров дорожного проекта, связанных с погрешностью их определения или с неопределенностью условий реализации проекта в перспективе.
9.3.2 Для решения данной задачи в условиях интервальной неопределенности условий реализации проекта используется экспертный подход, в процессе которого должны быть установлены предельные отклонения (пессимистическое и оптимистическое) параметров дорожного проекта от умеренно пессимистической их оценки в разработанном базисном сценарии осуществления дорожного проекта: умеренно пессимистические (УП) предельные оценки: оптимистические (О) и пессимистические (П) с занесением в таблицу 12.
Таблица 12 - Экспертные оценки предельных значений факторов риска дорожного проекта
п/п
Наименование факторов
риска
Обозначение
Единица
измерения
Значение показателя
О
УП
П
1
Увеличение капиталовложений и затрат на улучшения автомобильной дороги
в долях
единицы

9.4 Жол жобаларының тиімділігін бағалауда тәуекелдер мен белгісіздік факторларын есепке алу әдістері
9.4.1 Белгісіздік және тәуекел жағдайларында жобаның беріктігі мен тиімділігін бағалау мақсатында келесі әдістер қолданылады.
Тәуекелді есепке ала отырып дисконт нормасын түзету әдісі, ең қарапайым әдіс болып табылады және ол жол құрылыстарын жобалауда кеңінен қолданылады. Ол осы инвестициялық жобада тәуекелсіз және аз қолданылатын дисконттың базалық нормасын түзетуден тұрады. Түзету дисконттық базистік нормасына инвестициялық жобаны жүзеге асыру түріне және шартына байланысты бір тәуекелге (жоба қатысушыларының сенімсіздік дәрежесін сипаттайтын және қарастырылған табыстарды толығымен алмайтын) екі түзетудің жиынтық мәнін қосу арқылы жүзеге асырылады.
Сезімталдықты талдау әдісі белгіленген       орташа) мәндердегі жобаның талданатын параметрлерін ің ықтимал мәндерінің шеңберінде барлық қалған параметрлерін интегралды тиміділік мәніне қатынасын есептей отырып кезекпен өзгертуді қарастырады.
Сараптамалық бағалау әдісі мамандардың тәеуелді шектік бағалау немесе оның мәні туралы айтылатын жеке және ұйымдық талқылауларынан тұрады. Оларды бірінші кезекте көлік үдесірісінде пайда болатын субъективті болжамдарды орнатуда қолдану орынды.
Сараптамалық бағалау әдісін тәуекел факторларын есепке алудың басқа әдістерімен, мысалы сезімталдықты талдау немесе тәртіптеме әдістерімен қолдану тиімді.
Тәртіптеме әдісі бір уақытта кез келген тәуекелдер факторлар жиынтығын өзгертуден тұрады, осылайша инвестициялық жобалардың нәтижелік көрсеткіштеріне ықпал етулерді кешенді талдайды. Әр тәртіпте негізге алныған тәуекел факторларының санын таңдау, тәуекелдер санын сияқты жобаның ерекшелігіне, есепке алуды талдап тексеру дәрежесіне немесе тәуекелдің басқа да факторларына байланысты. Тәртіптеме көп болған сайын күтілетін интегралды тиімділікті бағалаудың дұрыстығы сонша артық болады. Жол жобаларының тиімділігін бағалаудың тәртіптік әдісінде оларды жүзеге асырудың негізгі үш тәртіптемесін қарастыру қажет: пессимистік, оптимистік және көбірек ықтимал (шынайы).
Шектік параметрлерін есептеу әдісі интегралды тиімділіктің мәні онтайлы мәндер шегінен шықпайтындай етіп анықтауды қарастырады. Әжетте жоба параметрлерінің шектік мәндері жобаны жүзеге асыру барысында маңызды рөл атқаратын тәуекелдер факторларының кішігірім тобымен салыстыра отырып анықталады; сонымен бірге қарастыруда олардың қолайсыз үйлесімділігі қабылданады.
Имитациялық үлгілеу әдісі жобаның негізгі ауыспалы параметрлерінің мәнін анықтайтын интегралы тиімділіктің ықтимал үлгілерін қалыптастыруды қарастырады. Үлгі әрбір жаңа имитациялық тәжірибеде кездейсоқ сандарды жасау негізінде көрсетілген параметрлер мәнін кездейсоқ талдау арқылы қайта есептелінеді. Барлық имитациялық тәжірибелер нәтижелері іріктемесеге жиналады және жобаның негізгі тәуекелдерін өлшеуді есептеу және нәтижелік көрсеткіштерін бөлу ықтималын алу мақсатында талданады.

9.4 Методы учета факторов риска и неопределенности при оценке эффективности дорожных проектов
9.4.1 В целях оценки устойчивости и эффективности проекта в условиях неопределенности и риска рекомендуется использовать следующие методы.
Метод корректировки нормы дисконта с учетом риска является наиболее простым и вследствие этого наиболее применяемым при проектировании дорожных сооружений. Суть его заключается в корректировке некоторой базовой нормы дисконта, которая считается безрисковой и минимально приемлемой для данного инвестиционного проекта. Корректировка осуществляется путем прибавления к базисной норме дисконта суммарной величины двух поправок на риск (характеризующих степень ненадежности участников проекта и недополучения предусмотренных им доходов), которая определяется в зависимости от вида и условий реализации инвестиционных проектов.
Метод анализа чувствительности предполагает поочередное изменение в рамках возможных значений каждого из анализируемых параметров проекта при фиксированных (средних) значениях всех остальных параметров с последующей оценкой эластичности каждого из них по отношению к величине интегрального эффекта.
Методы экспертных оценок рисков дорожных проектов базируются на суждениях специалистов о предельной оценке или значимости того или иного риска, высказываемых индивидуально или коллективно. Их также целесообразно использовать для установления субъективных вероятностей возникновения тех или иных рисковых ситуаций, и в первую очередь при прогнозировании условий осуществления транспортного процесса, поскольку достаточных статистических данных о вероятности их возникновения до настоящего времени не накоплено.
Наибольший эффект от применения методов экспертных оценок достигается при их совместном использовании с другими методами учета факторов риска, например, анализом чувствительности или методом сценариев.
Метод сценариев предполагает одновременное изменение любой совокупности факторов риска и, таким образом, представляет собой комплексный анализ их влияния на результирующие показатели инвестиционных проектов. Выбор количества факторов риска, принимаемых во внимание в каждом сценарии, так же как и количество самих сценариев, зависит от особенностей проекта и степени детализации учета тех или иных факторов риска. При этом, чем больше сценариев, тем больше и вероятность получения достоверной оценки ожидаемого интегрального эффекта от реализации проекта. При сценарном подходе к оценке эффективности дорожных проектов, как правило, целесообразно рассматривать три основных сценария их осуществления: пессимистический, оптимистический и наиболее вероятный (реальный).
Метод расчета предельных параметров предполагает определение таких их величин, при которых величина интегрального эффекта не выходит из зоны положительных значений. Обычно, предельные значения параметров проекта устанавливаются по сравнительно небольшой группе факторов риска (двум, трем), представляющим особую важность в тот или иной момент реализации проекта; при этом в рассмотрение принимаются наиболее неблагоприятные их сочетания.
Метод имитационного моделирования предусматривает построение вероятностной модели интегрального эффекта от определяющих его величину основных переменных параметров проекта. Модель пересчитывается при каждом новом имитационном эксперименте, в течение которого значения указанных параметров выбираются случайным образом на основе генерирования случайных чисел. Результаты всех имитационных экспериментов объединяются в выборку и анализируются с помощью статистических методов с целью получения распределения вероятностей результирующего показателя и расчета основных измерителей риска проекта.

9.5 Жол жобаларының тәуекел факторларына ықпал ету шаралары
9.5.1 Тәуекел факторларына ықпал етудің барлық әдістерін оларды төмендететін, сақтайтын және беретін үш топқа бөлу ұсынылады.
9.5.2 Тәуекелді төмендетуге қосымша шығындарды талап ететін қосымш жобалық-іздестіру немесе ұйымдастыру-техникалық шараларды жүзеге асыру жолымен қол жеткізуге болады. Сондықтан тәуекел факторларын жоюға немесе төмендетуге арналған шараларды анықтаудың мәндетті элементі болып олардың экономикалық тиімділігін есептеу негіздемесі болып табылады.
Ұсынылатын есептеу алгоритмі негізгі үш кезеңнен тұрады.
Бірінші кезеңде жобаның тиімділігінің нәтижелік көрсеткіштері, соның ішінде тәуекелдер факторларының максималды мәнісіндегі интегралды тиімділіктің көрсеткіші анықталынады.
Екінші кезеңде тәуекел факторын жоюдың немесе төмендетудің ықтимал нұсқалары қалыптастырылады, әрбір нұсқада тәуекелдерді жоюды немесе төмендетуді , оларды жүзеге асыру мерзімдерін қамтамасыз ететін қосымша шығындар мәні көрсетіледі.
Үшінші кезеңде "ұтылу" жолымен компьтерлік үлгідегі таза дисконтталатын табыстың максимум өлшемдері бойынша бекітілген тәуекел факторларын жоюдың немесе төмендетудің нұсқалары арасында ең жақсысы таңдалады. Егер қарастырылып жатқан нұсқалар арасында тәуекел факторларын жою немес төмендету шаралары интегралды тиміділіктің өсуін қамтамасыз етпесе, онда оларды тиімсіз деп қарастыру қажет және осы тәуекел факторына ықпал ететін басқа әдістерді талдауға көшу қажет.
9.5.3 Тәуекел факторларына ықпал ететін екінші топ оларды қолдантағы деңгейінде сақтап қалу ықтималын қарастырады, ол шығынның орнын толтыруға бағытталған сол және басқа да әрекеттермен байланысты.
9.5.4 Тәуекел факторларына ықпал ететін үшінші топ тәуекелдің қолданстағы деңгейін сақтап қалуда жауапкершілікті үшінші тұлғаларға беруді қарастырады. Оларға бірінші кезекте жобаның қатысушылары арасында теуекелді бөлу немесе қайта бөлу шаралары жатады, оның негізінде қатысушылардың кез келгенінің тәуекелін арттыру жоба табысын адекватты бөлу қағидасын қарастыруы қажет. Ол қағидаттарды сақтау келіссөздерді жүргізудің төмендегі үдерісінде жүзеге асырылады:
- жоба қатысушалыраның тәуекел жағдайлардың туындау салдарын бейтараптандыру немесе жою мүмкіндіктерін анқтау;
- жобаның әр қатысушысы өзіне қабылдайтын тәуекел дәрежесі аықталады;
- тәуекел жағдайлардың туындауынан болған әлеуетті шығындардың орнын толтырудың мөлшері және тәсілдері айтлады;
- барлық жоба қасысушыларыдың болжалды тәуекелдері мен әлеуетті табыстары арасындағы тепе-теңдікті қамтамасыз ету қағидаттары әзірделенеді.
10 Жаңа материалдарды, технологияларды, мәшинелер мен механизмдерді енгізудің экономикалық тиімділігін бағалау әдістемесі

9.5 Меры воздействия на факторы риска дорожных проектов
9.5.1 Все методы воздействия на факторы риска рекомендуется подразделять на три группы, предусматривающие их снижение, сохранение и передачу.
9.5.2 Снижение риска достигается путем осуществления дополнительных проектно-изыскательских или организационно-технических мероприятий, что как правило, требует дополнительных затрат. Поэтому обязательным элементом определения мероприятий по исключению или снижению факторов риска является расчетное обоснование их экономической целесообразности.
Рекомендуемый при этом алгоритм расчета включает в себя три основных этапа.
На первом этапе определяются результирующие показатели эффективности проекта и, в частности, показатель интегрального эффекта при максимальном значении фактора риска.
На втором этапе формируются возможные варианты исключения или снижения фактора риска с указанием по каждому варианту величины дополнительных затрат, обеспечивающих его исключение или снижение, и сроков их осуществления.
На третьем этапе путем "проигрывания" установленных вариантов исключения или снижения фактора риска на компьютерной модели по критерию максимума чистого дисконтируемого дохода выбирается наилучший. В том случае, если ни по одному из рассматриваемых вариантов предлагаемые меры по снижению фактора риска не обеспечивают увеличения значения интегрального эффекта, их следует рассматривать как неэффективные и, следовательно, перейти к анализу других методов воздействия на данный фактор риска.
9.5.3 Вторая группа методов воздействия на факторы риска предусматривает возможность их сохранения на существующем уровне, что, как правило, связано с осуществлением тех или иных действий, направленных на компенсацию ущерба.
9.5.4 Третья группа методов воздействия на факторы риска предусматривает передачу ответственности за них третьим лицам при сохранении существующего уровня риска. К ним в первую очередь относятся мероприятия по распределению и перераспределению риска между участниками проекта, в основе которого лежит следующий принцип - повышение риска у любого из участников должно сопровождаться адекватным изменением в распределении доходов от проекта. Соблюдение этого принципа достигается путем переговоров, в процессе которых:
- определяются возможности участников проекта по нейтрализации или устранению последствий наступления рисковых ситуаций;
- устанавливается степень риска, которую принимает на себя каждый участник проекта;
- оговариваются размеры и способы компенсации потенциальных потерь от возникновения рисковых ситуаций;
- вырабатываются принципы обеспечения паритета между ожидаемыми рисками и потенциальными доходами всех участников проекта.
10 Методология оценки экономического эффекта от внедрения новых материалов, технологий, машин и механизмов

10.1 Жаңа материалдар, технологиялар, мәшинелер мен механизмдерді автомобиль жолдарын салу, қайта салу, жөндеу және күтіп ұстау салаларына енгізу бойынша түйінді бағыттары болып табылады [10]:
а) жол-құрылыс материалдардың оңтайлы және үнемді пайдаланудың нақты техникалық сұрақтарын шешу, оларды өндіру мен қолдануда энергетикалық ресурстарды үнемдеу кезіндегі ресурсты үнемдеу;
б) оларды пайдаланудың үдерісінде мерзімді жөндеу жұмыстарын жүргізуге кететін материалдық және қаржылық шығындарды қысқарту есебінен жол асфальтбетон жамылғыларының қызмет мерзімдерін ұзарту келесі жолмен мүмкін болады:
- жол төсемелерінің құрылымдарын жетілдіру;
- асфальтбетон сапасын жоғарлату;
- асфальтбетон қоспаларын өндіру технологиясын жетілдіру;
в) жол қозғалысын ұйымдастырудың келешекте техникалық құралдарын, талдау саймандарын, автомобиль жолдарының жалпыға ортақ көліктік-пайдаланудың күйін және жол жүру қауіпсіздігін бағалауды енгізу есебінен жол-көлік инфрақұрылымын пайдалану және қауіпсіздігі;
г) Индустрия 4.0 тұжырымдамасының шегінде автокөлік жолдарының құрылысын, жөндеуі мен пайдалануын жоспарлау, жобалау үдерістерінің өндірістілерін арттыруға ықпал ететін автоматтандырылған үдерістерді есебінен ақпараттық-телекоммуникациялық технологиялары;
д) Жолдық жолдардың сапаларын арттыруға ықпал ететін жол қызметі субъектілерін басқару және өзара әрекеттің, үлесімділіктің тиімділігін арттыратын саймандарды енгізу есебінен салалық менеджмент.
10.2 Жаңа материалдарды, технологияларды, мәшенелер мен механиздерді енгізу кезінде қажетті ғылыми зерттеулер жүргізудің бағасы сұрақтардан құралған сауалнаманы (14-кесте) толтыру жолымен жүргізіледі.
14-кесте - Жаңа технологияның тиімділігін бағалауға арналған сауалнама
Бағалауға арналған сұрақтар
Балдарды анықтау әдістемесі
Балл
1 Жаңа технологияның мақсаты мемлекеттік бағдар-ламаларға, стратегиялық жоспар саласындағы страте-гиялық бағдарламалық құжаттарға, сондай-ақ ҚР Үкіметінің мәмілелеріне сәйкес келеді ме (бұдан әрі - Стратегиялар)?
"Иә" жауабы – сәйкесінше - 25;
"Жоқ" жауабы – сәйкес келмегенде - 0.
2 Жаңа технологияның қорытынды нәтижелері Стратегияның мақсатты индикаторларының мәндеріне сәйкес келеді ме?
Жаңа технологияның мақсатты индикаторлары мен көрсеткіштерін стратегиялармен салыстыру.
"Иә" – бар - 15;
"Жоқ" – жоқ - 0.
3 Жариялаулар жаңа технологияны енгізуді ұйғарады ма?
Нөлдік емес импакт-факторы бар басылымдарда Томсон Рейтер ақпараттық компаниясының дерекқорына немесе Scopus дерекқорына кіретін:
"Иә" жауабы – 15;
"Жоқ" жауабы – 0.
ҚР ҒБМ БО бекітілген, ғылыми қызметтің негізгі нәтижелерін жариялау үшін ұсынылған Ғылыми басылымдардың тізіміне қосылған басылымдарда:
"Иә" жауабы – 5;
"Жоқ" жауабы – 0.
4 Мемлекеттік есеп статистикасының дерекқо-рында жаңа технологияның немесе оған байланысты зерттеулердің сайтта болуы: http://www.nauka.kz
тіркеу бөлімдері бойынша:
"Иә" жауабы – дерекқорында бар - 0;
"Жоқ" жауабы – дерекқорында жоқ - 5.
- ғылыми-техникалық бағдарламаларының;
- ҒЗТҚЖ;
- ҒЗТҚЖ есептері;
- ылыми-техникалық қызметтің.
5 Мемлекеттік ойлап табу тізілімінде, пайдалы модель-дер, өнеркәсіптік үлгілер, тауар белгілері, тауарлың шығу орындарының атау-лары, ҚР селекциялық жетістік-терінің сайтта болуы:https://gosreestr.kazpatent.kz/
"Иә" жауабы – тізілімде болуы - 0;
"Жоқ" жауабы – тізілімде жоқтығы - 5.
6 ҚР ИДМ автомобиль жолдары Комитетінің алдыңғы ғылыми-
"Иә" жауабы – келісім шарттарда болуы - 0;
"Жоқ" жауабы – келісім шарттарда болмауы - 15.
техникалық бағдарламаларында
жаңа технологияның болуы.
7 Осы технологияны енгізумен байланысты нормативтік-техникалық құжат жаңалығының дәрежесі
Жаңа НТҚ әзірлеу – 15;
Халықаралық немесе мемлекетаралық үйлестіруімен жаңа НТҚ әзірлеу – 10;
Қолданыстағы НТҚ пайдаланумен қайта өндеу НТҚ - 5;
НТҚ енгізуді қажет етпейді–0.
БАРЛЫҒЫ:
Автожол саласының нормативтік-техникалық қорын жетілдіру бойынша ғылыми зерттеулерді жоспарға қосу мүмкіндігінің негізі жаңа технология тиімділігінің бағалау нәтижелері болып табылады (15-кестені қараңыз).
15-кесте – Сапалы бағалауға балдардың сәйкес келуі
Ұпайлар көлемі
Жаңа технологияның нәтижелік бағасы
Шешімі

10.1 Ключевыми направлениями по внедрению новых материалов, технологий, машин и механизмов в области строительства, реконструкции, ремонта и содержания автомобильных дорог являются [10]:
а) ресурсосбережение при решении конкретных технических вопросов рационального и экономичного использования дорожно-строительных материалов, экономии энергетических ресурсов при их производстве и применении;
б) продление сроков службы дорожных асфальтобетонных покрытий за счет сокращения материальных и финансовых затрат на проведение периодических ремонтных работ в процессе их эксплуатации и может быть достигнуто путем:
- совершенствования конструкций дорожных одежд;
- повышения качества асфальтобетона;
- совершенствования технологии производства асфальтобетонных смесей.
в) эксплуатация и безопасность дорожно-транспортной инфраструктуры за счет внедрения перспективных технических средств организации дорожного движения, инструментов анализа, оценки безопасности дорожного движения и транспортно-эксплуатационного состояния автомобильных дорог общего пользования;
г) информационно-телекоммуникационные технологии за счет автоматизации процессов способствующих повышению производительности процессов планирования, проектирования, строительства, ремонта и эксплуатации автомобильных дорог в рамках концепции Индустрия 4.0;
д) отраслевой менеджмент за счет внедрения инструментов повышающих эффективность взаимодействия, координации и управления субъектов дорожной деятельности способствующих повышению качества дорожных дорог.
10.2. Оценка необходимости проведения научных исследований при внедрении новых материалов, технологий, машин и механизмов производится путем заполнения анкеты (таблица 14), состоящей из вопросов.
Таблица 14 - Анкета для оценки эффективности новой технологии
Вопросы для оценки
Методика определения балла
Балл
1 Соответствует ли цель новой технологии государственным программам, стратегическим программным документам,
отраслевом стратегическом плане, а также поручениями Правительства РК (далее – Стратегии)?
- ответ "Да" – при соответствии - 25;
- ответ "Нет" – при не соответствии - 0.
2 Соответствуют ли конечные результаты новой технологии значениям целевых индикаторов Стратегии?
Сравнение целевых индикаторов и показателей новой технологии со стратегиями:
- ответ "Да" – имеются - 15;
- ответ "Нет" – отсутствуют - 0.
3 Внедрение новой технологии предполагает публикаций?
В изданиях, имеющих ненулевой импакт-фактор в базе данных информационной компании Томсон Рейтер или входящих в базу данных Scopus:
- ответ "Да" – 15;
- ответ "Нет" – 0.
В изданиях, включенных в Перечень научных изданий, рекомендуемых для публикации основных результатов научной деятельности, утверждаемый ВАК МОН РК:
- ответ "Да" – 5;
- ответ "Нет" – 0.
4 Наличие новой технологии или исследований связанных с ней в базе данных статистики государственного учета на сайте: http://www.nauka.kz
по разделам регистрации:
- научно-технических программ;
- НИОКР;
- отчетов НИОКР;
- научно-технической деятельности.
- ответ "Да" – наличие в базе данных - 0;
- ответ "Нет" – отсутствие в базе данных - 5.
5 Наличие новой технологии в государственном реестре изобретений, полезных моделей, промышленных образцов, товарных знаков,
- ответ "Да" – наличии в реестре - 0;
- ответ "Нет" – при отсутствии в реестре - 5.
Продолжение таблицы 14
наименований мест происхождения товаров, селекционных достижений РК на сайте: https://gosreestr.kazpatent.kz/
6 Наличие новой технологии в предыдущих научно-технических программах Комитета автомобильных дорог МИР РК.
- ответ "Да" – наличии в договорах - 0;
- ответ "Нет" – при отсутствии в договорах - 15.
7 Степень новизны нормативно-технического документа связанного с внедрением данной технологии
- разработка нового НТД–15;
- разработка нового с гармонизацией с международными или межгосударственными НТД–10;
- переработка с использованием существующего
НТД-5;
- не предполагает внесение изменений в НТД–0.
ИТОГО:
Результаты оценки эффективности новой технологии являются основанием возможности включения в план научных исследований по совершенствованию нормативно-технической базы автодорожной отрасли (таблица 15).
Таблица 15 - Соответствие баллов качественной оценке
Диапазон баллов
Итоговая оценка новой технологии
Вывод

81-100
Тиімді
Бірінші кезектегі сияқты, автожол саласының нормативтік-техникалық қорын жетілдіру бойынша ғылыми зерттеулерін жоспарға қосу ұсынылады
60-80
Орташа тиімді
Бірінші кезектегілерді қалыптастырғаннан кейін, автожол саласының нормативтік-техникалық қорын жетілдіру бойынша ғылыми зерттеулерін планға қосу ұсынылады
60-тан аз
Барабар немесе тиімді емес
Автожол саласының нормативтік-техникалық қорын жетілдіру бойынша ғылыми зерттеулерін жоспарға қосу ұсынылмайды немесе түзетулерді қажет етеді
10.3 Бюджетті қалыптастыру үшін автожол саласының нормативтік-техникалық базасын жетілдіру шеңберінде нормативтік-техникалық құжаттарды әзірлеу жұмыстарының құнын анықтау ҚР ҚБҚ 8.02-00-2007 Қазақстан Республикасының мемлекеттік нормативтерін әзірлеудің және қайта әзірлеудің құнын анықтау ережелері құжатымен регламенттеледі
Бұл ретте тізімдемелік нормативтік-техникалық құжаттар: ҚР ЕР-Қазақстан Республикасының ұсынымдары мен Ережелері және ҚР Ұ-Қазақстан Республикасының Ұсынымдары, есептегенде ҚР ҚБҚ 8.02-00-2007 мемлекеттік стандарттарының санаттарына келесі тәртіппен теңестіріледі:
Нұсқаулар – Құрылыстағы мемлекеттік стандарттар мен техникалық шарттар;
Ережелер – Жобалау мен құрылыстық нормалар, ережелердің жинағы, технологиялық жобалаудың нормалары;
Ұсынымдар – Құрылыстағы республикалық бақылаушы құжаттары, мемлекеттік сәулетті бақылаудың нормативтері.
Әзірлеудің құның анықтау үшін, олардың әзірлеу күрделілігі бойынша мемлекеттік нормативтер күрделіліктің үш тобына бөлінеді және қатысты ведомстволыққа бөлінеді (16-кестені қараңыз):
I күрделілік тобы – нақты өнімнің түріне немесе қызметтің тар бағына талаптарын орнататын мемлекеттік нормативтер;
II күрделілік тобы – бірнеше мамандандырылған бағыттарды қамтитын өнімнің топтық түріне немесе қызметтің кең бағытына талаптарын реттемелейтін нормативтік құжаттар;
III күрделілік тобы – нақты нормативтік ИСО, СЕН құжаттарымен, экономикалық жағынан дамыған елдердегі ұлттық стандарттармен үйлестірілген өнімнің нақты немесе топтық түріне, немесе қызмет бағытына қойылған талаптарды реттемелейтін мемлекеттік нормативтер.
16-кесте – Ведомстволық нормативтік-техникалық құжаттардың күрделілік топтары
Күрделілік тобы
Нормативтік-техникалық құжат әзірлеуінің жұмыс сипаты
I топ
II және III күрделілік топтарының жұмыстарымен байланысты емес
II топ
Технологиялық үдерістердің мониторингісімен және болмыстық зерттеулерімен, жол жағдайларын бағалау, жол материалдарын байқау, немесе ЕЭО елдері мен халықаралық қаржылық институтының нақты құжаттарының үйлесімімен байланысты.
III топ
Тәжірибелік телімдердің құрылғысымен немесе мониторингісімен, сапаны бақылаудың бар әдістерін жетілдіру мен жаңаларын енгізу, сондай-ақ ХСҰ, СЕН, ЭБДҰ елдерінің ұлттық стандарттарымен байланысты.
10.4 Жаңа материалдарды, технологияларды, мәшінелерді және механизмдерді, сондай-ақ инновациялық техникалық және жобалық шешімдерді техникалық-экономикалық негіздемелерді және жобалық-сметалық құжаттарды әзірлеу сатысында енгізудің экономикалық тиміділігін есептеу әдістемесі ҚР Ұлттық экономика министрлігінің ҚІК, ТКШ және ЖРБ 29.12.2017 жылғы №156-НК бұйрығымен бекітілген "Құрылыста инновациялық техникалық шешімдерді қолданудың экономикалық тиімділігін анықтау бойынша ұсынымдарға" сәйкес реттеледі және анықталады.
А қосымшасы
(ақпараттық)
Жол жобаларының қоғамдық тиімділігінің бағалау мысалы
Автомобиль жолдарын салу және реконструкциялау жобалары

81-100
Эффективна
Рекомендуется внесение в план научных исследований по совершенствованию нормативно-технической базы автодорожной отрасли, как первоочередные
60-80
Умеренно эффективна
Рекомендуется внесение в план научных исследований по совершенствованию нормативно-технической базы автодорожной отрасли, после формирования первоочередных
менее 60
Адекватна или не неэффективна
Не рекомендуется внесение в план научных исследований по совершенствованию нормативно-технической базы автодорожной отрасли или требует доработки
10.3 Определение стоимости работ по разработке нормативно-технических документов в рамках совершенствования нормативно-технической базы автодорожной отрасли регламентируется РДС РК 8.02-00-2007 Правила определения стоимости разработки и переработки государственных нормативов Республики Казахстан для формирования бюджета.
При этом ведомственные нормативно-технические документы: ПР РК - Правила и рекомендации Республики Казахстан и Р РК – Рекомендации Республики Казахстан, при расчете приравниваются категории государственных стандартов согласно РДС РК 8.02-00-2007 в следующем порядке:
Инструкции – Государственные стандарты и технические условия в строительстве;
Правила - Строительные нормы, своды правил по проектированию и строительству, нормы технологического проектирования;
Рекомендации – республиканские руководящие документы в строительстве, нормативы государственного архитектурного контроля.
Для определения стоимости разработки (переработки) государственные нормативы по сложности их разработки (переработки) подразделяются на три группы сложности и применительно ведомственным подразделяются (таблица 16):
I группа сложности – государственные нормативы, устанавливающие требования к конкретному виду продукции или узкому направлению деятельности.
II группа сложности - нормативные документы, регламентирующие требования к групповому виду продукции или широкому направлению деятельности, охватывающему несколько специализированных направлений;
III группа сложности – государственные нормативы, регламентирующие требования к конкретному или групповому виду продукции или направлению деятельности, гармонизированные с конкретными нормативными документами ИСО, СЕН, национальными стандартами экономически развитых стран.
Таблица 16 – Группы сложности ведомственных нормативно-технических документов
Группа сложности
Характер работ разработки нормативно-технического документа
I группа
не связана с работами II и III групп сложности
II группа
связана с мониторингом и натурными обследованиями технологических процессов, оценка состояния дорог, испытания дорожных материалов, или гармонизация с конкретными документами стран ЕАЭС и международных финансовых институтов.
III группа
связана с устройством или мониторингом опытных участков, внедрение новых и совершенствование существующих методов контроля качества, а также гармонизацией с конкретными нормативными документами ИСО, СЕН, национальными стандартами стран ОЭСР.
10.4 Методология оценки экономического эффекта от внедрения новых материалов, технологий, машин и механизмов, а также инновационных технических и проектных решений на этапе разработки технико-экономического обоснования и проектно-сметной документации регламентировано и определяются согласно "Рекомендаций по определению экономической эффективности использования в строительстве инновационных технических решений", утвержденных Приказом КДС, ЖКХ и УЗР Министерства национальной экономики РК от 29.12.2014 г. №156-НК.
Приложение А
(информационное)
Примеры расчета
общественной эффективности дорожных проектов
Проекты строительства и реконструкции автомобильных дорог

https://drive.google.com/file/d/0B_18D4O87_toazJyMUdhV0pGYXM/view?usp=sharing
Автомобиль жолдарын күрделі жөндеу жобалары
https://drive.google.com/file/d/0B_18D4O87_toZEdYR1JDN1pWVzQ/view?usp=sharing
Автомобиль жолдарын орташа жөндеу
https://drive.google.com/file/d/0B_18D4O87_toUTUyNFZ3VnZJU2s/view?usp=sharing
Автомобиль жолдарын ағымдағы жөндеу
https://drive.google.com/file/d/0B_18D4O87_toYnN3bF9sOFI2NHM/view?usp=sharing
Ескерту – Қазақстан Республикасының автомобиль жолдарын салу, қайта салу, жөндеу және күтіп ұстаудың экономикалық әсерінің нақты алгоритмі Microsoft Excel электрондық кестелерімен жұмыс істеу үшін арналған бағдарламасында жүргізіледі.
Библиография
[1] Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 17 шілдедегі № 245 "Автомобиль жолдары туралы" Заңы.
[2] Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 17 сәуірдегі № 194-V ЗРК "Жол қозғалысы туралы" Заңы.
[3] Бабков В.Ф. Жол жағдайы және қозғалыс қауіпсіздігі. ЖОО арнадған оқулық – М.: Транспорт, 1993. – 271 б.
[4] Чванов В.В., Живописцев. И.Ф. Заманауи жағдайларда апаттылықтың қорытынды нәтижесін қолданып, қозғалыс қауіпсіздігін бағалау әдісін қолданудың ерекшеліктері. Жол саласындағы ғылым және техника №3, М.: 2009, 12a-16 б.
[5] Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму Министрінің м.а. 2015 жылғы 17 маусымдағы № 705 "Халықаралық және республикалық маңызы бар жалпы қолданстағы автомобиль жолдарын жөндеу және күтуді қаржыландыру нормативтерін бекіту туралы" бұйрығы.
[6]  ВҚН 21-83 Автомобиль жолдарын салуға және қайта салуға күрделі жұмсалымдың экономикалық тиімділігін анықтау бойынша нұсқаулар.
[7] СЖӘ 218.4.023-2015 Автомобиль жолдарын салудың, қайта салудың, күрделі жөндеудің және жөндеудің тиімділігін бағалау бойынша әдістемелк ұсынымдар.
[8] Буртыль Ю.В. Республикалық автомобиль жолдарындағы жөндеу шараларының жүйелерінжетілдіру // Автомобиль жолдары және көпірлер, №2(6) 2010 – 12 б. (138-148).
[9] Могильный К.В.. Пайдалану кезіндегі жол жамылғыларының тегістігіне қойылатын талаптар туралы / Лушников Н.А., Красиков О.А.// ЖОЛДАР және КӨПІРЛЕР. 1-том. 2014. №31 – 15 б. (122-138).
[10] Руденский А.В. Жол асфальтбетон жамылғыларын салу кезінде қорды үнемдеудің өзекті мәселелері.
[11] Sayers M.V., Karamihas S.M. The little book of profiling. Basic information about Measuring and Interpreting road Profiles. University of Michigan. USA. – 1998. – 102 p.
ОӘК 692:625.7/.8                                    МСЖ 93.080
Түйінді сөздер: жол қозғалысының аудиті, жол-көлік оқиғасы, жол қауіпсіздігінің әрекетін бағалау, күрделі қаржы бөлу, жоспарлау шегі, экономикалық таза дисконтталған құн, жол құрылысын қалпына келтірудің түрі, автомобиль жолының өмірлік кезеңі, оңтайлылық өлшемі, жол жобасының қоғамдық тиімділігі
Орындаушылар:
Әзірлеме жетекшісі
"ҚазжолҒЗИ" АҚ вице-президенті,
т.ғ.к.
Д.Қ. Сақанов
Жауапты орындаушылар:
Экономика бойынша PhD
Доктор
Д.А. Аспанбетов
т.ғ.к.
Е.К. Айдарбеков
т.ғ.к.
Г.Б. Умарова
А.М. Габдуллина

https://drive.google.com/file/d/0B_18D4O87_toazJyMUdhV0pGYXM/view?usp=sharing
Проекты капитального ремонта автомобильных дорог
https://drive.google.com/file/d/0B_18D4O87_toZEdYR1JDN1pWVzQ/view?usp=sharing
Средний ремонт автомобильных дорог
https://drive.google.com/file/d/0B_18D4O87_toUTUyNFZ3VnZJU2s/view?usp=sharing
Текущий ремонт автомобильных дорог
https://drive.google.com/file/d/0B_18D4O87_toYnN3bF9sOFI2NHM/view?usp=sharing
Примечание - Настоящий алгоритм экономических эффектов от строительства, реконструкции, ремонта и содержания автомобильных дорог Республике Казахстан производится в программе для работы с электронными таблицами Microsoft Excel.
Библиография
[1] Закон Республики Казахстан: "Об автомобильных дорогах" от 17 июля 2001 года № 245.
[2] Закон Республики Казахстан "О дорожном движении" от 17 апреля 2014 года № 194-V ЗРК.
[3] Бабков В.Ф. Дорожные условия и безопасность движения: Учебник для ВУЗов. – М.: Транспорт, 1993. – 271 с.
[4] Чванов В.В., Живописцев. И.Ф. Особенности применения метода оценки безопасности движения с использованием итогового коэффициента аварийности в современных условиях. Наука и техника в дорожной отрасли №3, М.: 2009, 12a-16 с.
[5] Приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 17 июня 2015 года № 705 "Об утверждении нормативов финансирования на ремонт и содержание автомобильных дорог общего пользования международного и республиканского значения".
[6] ВСН 21-83 Указания по определению экономической эффективности капитальных вложений в строительство и реконструкцию автомобильных дорог.
[7] ОДМ 218.4.023-2015 Методические рекомендации по оценке эффективности строительства, реконструкции, капитального ремонта и ремонта автомобильных дорог.
[8] Буртыль Ю.В. Совершенствование системы ремонтных мероприятий на республиканских автомобильных дорогах // Автомобильные дороги и мосты, №2(6) 2010 – 12 с. (138-148).
[9] Могильный К.В.. О требованиях к ровности дорожных покрытий в период эксплуатации / Лушников Н.А., Красиков О.А.// ДОРОГИ И МОСТЫ. Том 1. 2014. №31 – 15 с. (122-138).
[10] Руденский А.В. Актуальные проблемы ресурсосбережения при строительстве и ремонте дорожных асфальтобетонных покрытий
[11] Sayers M.V., Karamihas S.M. The little book of profiling. Basic information about Measuring and Interpreting road Profiles. University of Michigan. USA. – 1998. – 102 p.
УДК 692:625.7/.8             МКС 93.080
Ключевые слова: аудит безопасности дорожного движения, дорожно-транспортное происшествие, оценка воздействия безопасности дорог, капитальные вложения, горизонт планирования, экономическая чистая дисконтированная стоимость, вид воспроизводства дорожного сооружения, жизненный цикл автомобильной дороги, критерий оптимальности, общественная эффективность дорожного проекта
Исполнители:
Руководитель разработки:
Вице-президент АО "КаздорНИИ",
к.т.н.                                                             Д.К. Саканов
Ответственные исполнители:
PhD доктор по экономике                                           Д.А. Аспанбетов
к.т.н.                                                            Е.К. Айдарбеков
к.т.н.                                                             Г.Б. Умарова
А.М. Габдуллина