"Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Геология және жер комитеті" мемлекеттік мекемесінің және оның аумақтық бөлімшелерінің ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2014 жылғы 15 қазандағы № 67 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 17 мамырдағы № 275 бұйрығы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 6 мамырдағы № 286 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 06.05.2019 № 286 бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 қыркүйектегі № 995 қаулысына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Геология және жер қойнауын пайдалану комитеті" мемлекеттік мекемесінің және оның аумақтық бөлімшелерінің ережелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2014 жылғы 15 қазандағы № 67 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9806 болып тіркелген, 2014 жылы 27 қазанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
бұйрықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Геология және жер қойнауын пайдалану комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің және оның аумақтық бөлімшелерінің ережелерін бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Геология және жер қойнауын пайдалану комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес "Өскемен қаласындағы Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Шығысқазжерқойнауы" Шығыс Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес "Ақтөбе қаласындағы Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Батысқазжерқойнауы" Батыс Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес "Көкшетау қаласындағы Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Солтүстікқазжерқойнауы" Солтүстік Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі;

О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 15 октября 2014 года № 67 "Об утверждении положений государственного учреждения "Комитет геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан" и его территориальных подразделений"
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 17 мая 2017 года № 275. Утратил силу приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 6 мая 2019 года № 286.
Сноска. Утратил силу приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 06.05.2019 № 286.
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2014 года № 995 "Некоторые вопросы Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 15 октября 2014 года № 67 "Об утверждении положений государственного учреждения "Комитет геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан" и его территориальных подразделений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9806, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" 27 октября 2014 года) следующие изменения:
заголовок приказа изложить в следующей редакции:
"Об утверждении положений Республиканского государственного учреждения "Комитет геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан" и его территориальных подразделений";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить:
1) Положение республиканского государственного учреждения "Комитет геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан" согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Положение республиканского государственного учреждения "Восточно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан "Востказнедра" в городе Усть-Каменогорске" согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) Положение республиканского государственного учреждения "Западно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан "Запказнедра" в городе Актобе" согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) Положение республиканского государственного учреждения "Северо-Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан "Севказнедра" в городе Кокшетау" согласно приложению 4 к настоящему приказу;

5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес "Қарағанды қаласындағы Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Орталыққазжерқойнауы" Орталық Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі;
6) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес "Алматы қаласындағы Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Оңтүстікқазжерқойнауы" Оңтүстік Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесі бекітілсін.".
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Геология және жер қойнауын пайдалану комитеті заңнамамен белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықтың көшірмесін бес жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне жіберуді;
2) осы бұйрық бекітілгеннен кейін бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз тасығыштағы және электрондық нысандағы көшірмелерін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрық бекітілгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберуді;
4) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
5) осы бұйрық тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларына сәйкес іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
Ж. Қасымбек
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2017 жылғы 17 мамырдағы
№ 17 бұйрығына
1-қосымша
"Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму
министрлігінің Геология және жер қойнауын пайдалану комитеті"
республикалық мемлекеттік мекемесінің
ЕРЕЖЕСІ
1. Жалпы ережелер
1. "Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Геология және жер қойнауын пайдалану комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Комитет) реттеу, іске асыру және бақылау функцияларын жүзеге асыратын, сондай-ақ мемлекеттік геологиялық зерделеу, минералдық-шикізат базасын өндіру, жер қойнауын ұтымды және кешенді пайдалану, жер қойнауын мемлекеттік басқару салаларындағы Министрліктің стратегиялық функцияларын орындауға қатысатын Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің (бұдан әрі - Министрлік) ведомствосы болып табылады.

5) Положение республиканского государственного учреждения "Центрально-Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан "Центрказнедра" в городе Караганде" согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) Положение республиканского государственного учреждения "Южно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан "Южказнедра" в городе Алматы" согласно приложению 6 к настоящему приказу.".
2. Комитету геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан установленном законодательством порядке обеспечить:
1) направление в течение пяти рабочих дней копии настоящего приказа в Министерство юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня утверждения настоящего приказа направление его копии на бумажном носителе и в электронном форме на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней со дня утверждения настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан;
5) в течение десяти рабочих дней после утверждения настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, согласно подпунктам 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его подписания.
Министр
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
Ж. Қасымбек
Приложение 1
к приказу Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 17 мая 2017 года
№ 275
ПОЛОЖЕНИЕ
республиканского государственного учреждения "Комитет геологии и
недропользования Министерства по инвестициям и развитию
Республики Казахстан"
1. Общие положения
1. Республиканское государственное учреждение "Комитет геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан" (далее - Комитет) является ведомством Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (далее - Министерство), осуществляющим регулятивные, реализационные и контрольные функции, а также участвующим в выполнении стратегических функций Министерства в сферах государственного геологического изучения, воспроизводства минерально-сырьевой базы, рационального и комплексного использования недр, государственного управления недропользованием.

2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Геология және жер қойнауын пайдалану комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесіне (бұдан әрі - Ереже) қосымшаға сәйкес Комитеттің аумақтық бөлімшелері және оның қарамағындағы ұйымдары бар.
3. Комитет өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Комитет республикалық мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. Комитет өз атынан азаматтық-құқықтық қатынастарға түседі.
6. Комитет егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7. Комитет өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Комитет төрағасының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. Комитеттің құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрінің келісімі бойынша Министрліктің жауапты хатшысы бекітеді.
9. Комитеттің орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, 010000, Астана қаласы, Есіл ауданы, Мәңгілік ел даңғылы, № 8 үй, "Министрліктер үйі" ғимараты, 7-кіреберіс.
10. Комитеттің толық атауы - "Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Геология және жер қойнауын пайдалану комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
11. Осы Ереже Комитеттің құрылтай құжаты болып табылады.
12. Комитет қызметін қаржыландыру республикалық бюджеттен жүзеге асырылады.
13. Комитетке кәсіпкерлік субъектілерімен Комитеттің функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Комитетке Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерімен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілген жағдайда, онда осындай қызметтен алынған кірістер республикалық бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2. Негізгі функциялары, құқықтары мен міндеттері
14. Миссиясы: еліміздің барлық өндірістік салаларын белсенді дамыту үшін минералдық-шикізат базасын толықтыру мақсатында Қазақстан аумағының геологиялық зерделенуін арттыру.
15. Міндеттері: мемлекеттік геологиялық зерделеу, минералдық-шикізат базасын өндіру, жер қойнауын ұтымды және кешенді пайдалану, жер қойнауын пайдалануды мемлекеттік басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру.

2. Комитет имеет территориальные подразделения и организации, находящиеся в его ведении, согласно приложению к Положению республиканского государственного учреждения "Комитет геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (далее - Положение).
3. Комитет осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Комитет является юридическим лицом в организационно-правовой форме республиканского государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, а также в соответствии с законодательством счета в органах казначейства.
5. Комитет вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Комитет имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
7. Комитет по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами Председателя Комитета и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности Комитета утверждается Ответственным секретарем Министерства по согласованию с Министром по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
9. Местонахождение Комитета: Республика Казахстан 010000, город Астана, район Есиль, проспект Мәңгілік ел, дом № 8, здание "Дом Министерств", 7 подъезд.
10. Полное наименование Комитета - республиканское государственное учреждение "Комитет геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан".
11. Настоящее Положение является учредительным документом Комитета.
12. Финансирование деятельности Комитета осуществляется из республиканского бюджета.
13. Комитет не вступает в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Комитета.
В случае предоставления законодательными актами Республики Казахстан Комитету прав по осуществлению деятельности, приносящей доходы, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход республиканского бюджета.
2. Основные задачи, функции, права и обязанности
14. Миссия: повышение геологической изученности территории Казахстана с целью восполнения минерально-сырьевой базы для активного развития всех отраслей промышленности страны.
15. Задачи: реализация государственной политики в сфере государственного геологического изучения, воспроизводства минерально-сырьевой базы, рационального и комплексного использования недр, государственного управления недропользованием.

16. Функциялары:
1) геологиялық ақпаратты есепке алу, сақтау, жүйелеу және жинақтау;
2) 2005 жылғы 5 қазандағы Қазақстан Республикасындағы өндіру салалары қызметінің ашықтығы бастамасын іске асыруға қатысты өзара түсіністік туралы меморандумда белгіленген талаптарына сәйкес кең таралған пайдалы қазбалар және жерасты суларын қоспағанда, өндiрушi салалар қызметiнiң ашықтығы бастамасын iске асыруды жүзеге асыру және дамыту;
3) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 35-бабының 6-тармағында көзделген жағдайларда тәулiгiне екi мың және одан да көп текше метр көлемiнде жерасты өндiрiстiк-техникалық суларын барлауға және өндiруге рұқсат беру және керi қайтару;
4) ілеспе газды өңдеу тиімсіз жекелеген кен орындарында ілеспе және (немесе) табиғи газды технологиялық мұқтаждықтарға пайдалану, қат ішінің қысымын сақтау, арттыру мақсатында қатқа айдау жолымен өңдемей кәдеге жаратуға келісу;
5) жер қойнауын пайдаланушылар кен орнында бірыңғай объект ретінде бірлескен барлау немесе өндіру туралы шарт жасасу кезінде кен орны үшін бірыңғай жұмыс бағдарламасын келісу;
6) жер қойнауын мемлекеттік геологиялық зерделеу жөніндегі жұмыстарды жүргізуге арналған жобалау құжаттарын бекіту;
7) тиісті облыстардың жергілікті атқарушы органдары бекітетін теңізде мұнайдың төгілуінің алдын алу және оны жою жөніндегі өңірлік жоспарларын келісу;
8) жер қойнауының мемлекеттiк сараптамасын ұйымдастыру және жүргiзу, пайдалы қазбалар қорларын бекiту;
9) пайдалы қазбалар қорларының мемлекеттiк теңгерімін, пайдалы қазбалардың кен орындары мен көрініс-белгілерінің, қауiптi геологиялық процестердiң мемлекеттiк кадастрларын жасауды ұйымдастыру және жүргiзу;
10) тарихи шығындардың мөлшерiн, геологиялық ақпараттың құнын және алу шартын айқындау;
11) геологиялық ақпараттың республикалық және аумақтық қорларын ұйымдастыру және олардың жұмыс iстеуiн қамтамасыз ету;
12) жер қойнауын пайдаланушылардың Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасын және кең таралған пайдалы қазбаларға қатысты бөлiгiнде жер қойнауын пайдаланудың белгiленген тәртiбiн сақтауын бақылауды жүзеге асыру;
13) өз құзыретi шегiнде жер қойнауын пайдаланушылардың келiсiмшарттар талаптарын орындауына, оның ішінде жер қойнауын мемлекеттік геологиялық зерделеуге арналған келісімшарттар (шарттар) талаптарын орындауына мониторингтi және бақылауды жүзеге асыру;
14) жер қойнауын зерделеу мен пайдалану саласындағы нормативтiк техникалық құжаттарды әзiрлеудi жүзеге асыру;

16. Функции:
1) учет, хранение, систематизация и обобщение геологической информации;
2) осуществление реализации и развития инициативы прозрачности деятельности добывающих отраслей, за исключением общераспространенных полезных ископаемых и подземных вод, в соответствии с требованиями, установленными Меморандумом о взаимопонимании в отношении реализации Инициативы прозрачности деятельности добывающих отраслей в Республике Казахстан от 5 октября 2005 года;
3) выдача и отзыв разрешения на разведку и добычу подземных производственно-технических вод в объемах от двух тысяч и более кубических метров в сутки в случаях, предусмотренных пунктом 6 статьи 35 Закона Республики Казахстан "О недрах и недропользовании";
4) согласование утилизации попутного и (или) природного газа без переработки путем использования на технологические нужды, закачки в пласт с целью хранения, повышения внутрипластового давления на отдельных месторождениях, где переработка попутного газа нецелесообразна;
5) согласование единой рабочей программы для месторождения при заключении недропользователями договора о совместной разведке или добыче на месторождении в качестве единого объекта;
6) утверждение проектных документов на проведение работ по государственному геологическому изучению недр;
7) согласование региональных планов по предупреждению и ликвидации разливов нефти на море, утверждаемых местными исполнительными органами соответствующих областей;
8) организация и проведение государственной экспертизы недр, утверждение запасов полезных ископаемых;
9) организация составления и ведение государственного баланса запасов полезных ископаемых, государственных кадастров месторождений и проявлений полезных ископаемых, опасных геологических процессов;
10) определение размера исторических затрат, стоимости и условий получения геологической информации;
11) организация и обеспечение функционирования республиканского и территориальных фондов геологической информации;
12) осуществление контроля за соблюдением недропользователями законодательства Республики Казахстан о недрах и недропользовании и установленного порядка пользования недрами в части, касающейся общераспространенных полезных ископаемых;
13) осуществление в пределах своей компетенции мониторинга и контроля за выполнением недропользователями условий контрактов, в том числе за выполнением условий контрактов (договоров) на государственное геологическое изучение недр;
14) осуществление разработки нормативных технических документов в области изучения и использования недр;

15) конкурсқа шығаруға жататын, сондай-ақ барлау үшін оңайлатылған тәртіппен берілетін жер қойнауы учаскелерi тiзбелерiнiң жобаларын қалыптастыру үшін ұсыныстарды құзыретті органға енгiзу;
16) минералдық шикiзатты бастапқы өңдеудi (байытуды) қоса алғанда, жер қойнауының ұтымды және кешендi пайдаланылуына бақылауды жүзеге асыру;
17) геологиялық және тау-кен бөлiнiсiн беру;
18) техногендiк минералдық түзiлiмдердiң мемлекеттiк кадастрын ұйымдастыру және жүргiзу;
19) келiсiмшарттардың жобалары мен жұмыс бағдарламаларын келiсу;
20) жер қойнауын пайдаланушылардың жобалау құжаттарының негізінде барлау мен өндіруге арналған келісімшарттардың жұмыс бағдарламаларын келісу;
21) суды пайдаланушылар мен гидрометеорологиялық қызмет ұсынатын жерасты суларын пайдалануды есепке алу деректерiнiң негiзiнде жерасты суларын мемлекеттiк есепке алуды жүзеге асыру;
22) жерасты сулары бөлiгiнде мемлекеттiк су кадастрын жүргiзу;
23) жерүсті су объектілері жоқ, бірақ ауызсу сапасындағы жерасты суларының жеткілікті қорлары бар аумақтарда облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органдарымен ауызсумен қамтамазсыз етуге байланысты емес мақсаттар үшін ауызсу сапасындағы жерасты суларын пайдалануға рұқсаттарды келісу;
24) пайдалы қазбаларды барлау мен игеру жөнiндегi орталық комиссияның ұсынымдары негiзiнде жобалау құжаттарын бекiту;
25) кен орындары қорларын сынамалы пайдалануды жүргiзу талаптары мен мерзiмдерiн айқындау;
26) қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкiлеттi органмен бiрлесіп, жер қойнауын қорғау саласындағы талаптарды бұзу және жер қойнауына мемлекеттік меншік құқығын бұзу салдарынан келтiрiлген залалдың мөлшерiн айқындау;
27) келiсiмшарт (шарт) негiзiнде жер қойнауын пайдаланушыға берiлген жер қойнауын мемлекеттiк геологиялық зерттеуге жер қойнауын пайдалану құқығын берудi алдын ала келiсу;
28) конкурс туралы хабарлама берiлгенге дейiн шығарылатын жер қойнауы учаскелері бойынша геологиялық ақпарат топтамаларын дайындау және оның құнын айқындау;
29) конкурсқа шығарылатын жер қойнауы учаскелері бойынша геологиялық ақпарат топтамасын ақыға беру;
30) барлау үшін оңайлатылған тәртіппен берілетін жер қойнауы учаскелері бойынша геологиялық ақпаратты өтініш берушіге пайдалануға беру;
31) барлауға немесе өндiруге байланысты емес жерасты құрылыстарын салуға және (немесе) пайдалануға келiсiмшарт жасасу жөнiндегi тiкелей келiссөздерге қатысуға арналған өтiнiмге қорытынды беру;
32) кен орнын табуды растау және оны бағалау мерзімдерін айқындау бойынша қорытындылар беру;

15) внесение предложений в компетентный орган для формирования проектов перечней участков недр, подлежащих выставлению на конкурс, а также предоставляемых в упрощенном порядке для разведки;
16) осуществление контроля за рациональным и комплексным использованием недр, включая первичную переработку (обогащение) минерального сырья;
17) выдача геологических и горных отводов;
18) организация и ведение государственного кадастра техногенных минеральных образований;
19) согласование проектов контрактов и рабочих программ;
20) согласование рабочих программ недропользователей к контрактам на разведку и добычу на основании проектных документов;
21) осуществление государственного учета подземных вод на основе данных учета использования подземных вод, представляемых водопользователями и гидрометеорологической службой;
22) ведение государственного водного кадастра в части подземных вод;
23) согласование с местным исполнительным органом области (города республиканского значения, столицы) разрешения на использование подземных вод питьевого качества для целей, не связанных с питьевым водоснабжением, на территориях, где отсутствуют поверхностные водные объекты, но имеются достаточные запасы подземных вод питьевого качества;
24) утверждение проектных документов на основании рекомендаций центральной комиссии по разведке и разработке полезных ископаемых;
25) определение условий и сроков проведения пробной эксплуатации запасов месторождений;
26) определение совместно с уполномоченным органом в области охраны окружающей среды размера ущерба, причиненного вследствие нарушения требований в области охраны недр и нарушения права государственной собственности на недра;
27) предварительное согласование передачи права недропользования на государственное геологическое изучение недр, предоставленного недропользователю на основе контракта (договора);
28) подготовка пакетов геологической информации по выставляемым участкам недр и определение их стоимости до извещения о конкурсе;
29) предоставление за плату пакета геологической информации по выставляемым на конкурс участкам недр;
30) передача заявителю в пользование геологической информации по участкам недр, предоставляемым в упрощенном порядке для разведки;
31) выдача заключения к заявке на участие в прямых переговорах по заключению контракта на строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой или добычей;
32) выдача заключения по подтверждению обнаружения месторождения и определению сроков его оценки;

33) жерасты суларын тәулiгiне екi мың текше метрден астам көлемде өндiру кезiнде, сондай-ақ пайдалы қазбаны өндiрудiң технологиялық схемасына сәйкес оларды қаттарға айдау үшiн жерасты суларының кен орындарын игеру жобасын пайдалы қазбалы көмірлерді барлау мен игеру жөнiндегi орталық комиссияның ұсыныстары негiзiнде бекiту;
34) тәжірибелік-өнеркәсіптік игеруді өткізу мерзімдері мен көлемін келісу;
35) пайдалы қазбаларды барлау мен игеру жөніндегі орталық комиссия қарағаннан кейін қатты пайдалы қазбалардың кен орындарын игеру жобасын бекіту;
36) көмірсутекті шикізатты әзірлеудің технологиялық схемасы мен тәжірибелік-өнеркәсіптік және өнеркәсіптік игеру жобаларын оларды пайдалы қазбаларды барлау және әзірлеу жөніндегі орталық комиссия қарағаннан кейін бекіту;
37) уран мен көмірді қоспағанда, жерасты суларын, емдік балшықты және қатты пайдалы қазбаларды бағалау жұмыстарының жобасын және тәжірибелік-өнеркәсіптік өндіру жобасын бекіту;
38) барлаумен немесе өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салуды және (немесе) пайдалануды жүзеге асырудың ерекшеліктерін, сондай-ақ барлаумен немесе өндірумен байланысты емес жерасты құрылыстарын салуға және (немесе) пайдалануға жер қойнауын пайдалану құқығын беру тәртібінің ерекшеліктерін айқындау;
39) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 70-бабының 2-тармағына сәйкес айқындалған бiр келiсiмшарттық аумақ шегiнде жер қойнауын пайдалану бойынша операцияларды жүргiзу тәртiбiн келiсу;
40) iлеспе газды қайта өңдеудi дамыту бағдарламаларын келiсу;
41) кен орнында бiрлескен барлау немесе өндiруді бiрыңғай жүргізу туралы шартты алдын ала келісу;
42) Министрдің бұйрығымен бекітілген Жер қойнауын пайдалану объектілерін жою мен консервациялау қағидалары негізінде қоршаған ортаны қорғау саласындағы жұмыстарды орындауға және қызметтер көрсетуге тиісті лицензиясы бар жобалау ұйымы әзірлеген, жер қойнауы объектілерін жою немесе консервациялау жобаларын келісу;
43) кен орындары игеру салдарын жою бағдарламаларын бекiту;
44) пайдалы қазбалар қабаттары жатқан алаңдарда құрылыс салуға, сондай-ақ олар жатқан орындарда жерасты құрылыстарын орналастыруға, пайдалы қазбаларды алу мүмкіндігі қамтамасыз етілген немесе құрылыс салудың экономикалық тиімділігі дәлелденген жағдайда жергілікті атқарушы органмен бірлесіп рұқсат беру;
45) жер қойнауын зерделеу мен пайдалануды мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыру;
46) пайдалы қазбалар қорларының мемлекеттік теңгерімі бойынша ақпаратты мемлекеттік органдарға беру тәртібін бекіту;

33) утверждение проекта разработки месторождений подземных вод при объеме добычи более двух тысяч кубических метров в сутки, а также для их закачки в пласт в соответствии с технологической схемой добычи полезного ископаемого на основе предложений центральной комиссии по разведке и разработке полезных ископаемых;
34) согласование сроков и объемов проведения опытно-промышленной разработки;
35) утверждение проекта разработки месторождений твердых полезных ископаемых после его рассмотрения центральной комиссией по разведке и разработке полезных ископаемых;
36) утверждение технологической схемы разработки и проектов опытно-промышленной и промышленной разработки углеводородного сырья после ее рассмотрения центральной комиссией по разведке и разработке полезных ископаемых;
37) утверждение проекта оценочных работ и проекта опытно-промышленной добычи подземных вод, лечебных грязей и твердых полезных ископаемых, за исключением урана и угля;
38) определение особенностей осуществления строительства и (или) эксплуатации подземных сооружений, не связанных с разведкой или добычей, а также особенностей порядка предоставления права недропользования на строительство и (или) эксплуатацию подземных сооружений, не связанных с разведкой или добычей;
39) согласование порядка проведения в пределах одной контрактной территории операций по недропользованию, определенного в соответствии с пунктом 2 статьи 70 Закона Республики Казахстан "О недрах и недропользовании";
40) согласование программы развития переработки попутного газа;
41) предварительное согласование договора о проведении совместной разведки и добычи месторождения как единого целого;
42) согласование проектов ликвидации или консервации объектов недропользования, разработанных проектной организацией, имеющей соответствующую лицензию на выполнение работ и оказание услуг в области охраны окружающей среды на основании Правил ликвидации и консервации объектов недропользования, утвержденных приказом Министра;
43) утверждение программы ликвидации последствий разработки месторождений;
44) выдача разрешения на застройку площадей залегания полезных ископаемых, а также размещение в местах их залегания подземных сооружений при условии обеспечения возможности извлечения полезных ископаемых или доказанности экономической целесообразности застройки совместно с местным исполнительным органом;
45) осуществление государственного контроля за изучением и использованием недр;
46) утверждение порядка предоставления информации по государственному балансу запасов полезных ископаемых государственным органам;

47) жер қойнауын ұтымды пайдалану саласындағы талаптарды бұзу салдарынан келтірілген залал мөлшерін айқындау;
48) елді мекендерді шаруашылық-ауызсумен жабдықтауға арналған жерасты суларын қоспағанда, жер қойнауын мемлекеттік геологиялық зерттеу саласындағы жұмыстарды жүргізуге арналған жобалау-сметалық құжаттаманың экономикалық сараптамасын ұйымдастыру және жүргізу;
49) жер қойнауын мемлекеттiк геологиялық зерделеуге жер қойнауын пайдалану құқығын ұсыну, жер қойнауын мемлекеттiк геологиялық зерделеуге келiсiмшарттар (шарттар) жасасу, олардың мемлекеттік тіркелуін, сақталуын және орындалу мониторингін жүзеге асыру;
50) өз құзыретi шегiнде халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асыру;
51) Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша мемлекеттік акциялар пакетіне (жарғылық капиталдағы қатысу үлесі) иелік ету және пайдалану құқығын, сондай-ақ республикалық мемлекеттік кәсіпорындар мен мемлекеттік мекемелерге қатысты мемлекеттік басқарудың тиісті саласына (аясына) басшылық ету жөніндегі уәкілетті органның функцияларын жүзеге асыру;
52) өз құзыреті шегінде нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу, келісу және бекіту;
53) мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарттары мен регламенттерін әзірлеу;
54) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 132-бабының 2-тармағына сәйкес тексерілетін субъектілер қызметінің Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкестігін бақылауды және тексеруді жүзеге асыру;
55) тиісті салада мемлекеттік бақылау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;
56) өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 141-бабының 2 және 3-тармақтарында, 143-бабының 1-тармағында көзделген нормативтік құқықтық актілерді, сондай-ақ тексерулер жүргізудің жартыжылдық кестелерін әзірлеу;
57) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мемлекеттік бақылауды жүргізу;
58) мемлекеттік бақылау тиімділігінің мониторингін жүргізу;
59) мемлекеттік бақылау жүргізуді жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізу;
60) бекітілген тексеру парақтарының нысандарын, тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын, ведомстволық есептіліктің жиынтық деректерін Министрліктің интернет-ресурсында орналастыру;
61) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес тексеру парақтарын, тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын, тексеру жүргізудің жартыжылдық кестелерін әзірлеу;
62) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өзге де өкiлеттiктердi жүзеге асырады.
17. Комитеттің құқықтары мен міндеттері:
Комитеттің құқықтары:

47) определение размера ущерба, причиненного вследствие нарушения требований в области рационального использования недр;
48) организация и проведение экономической экспертизы проектно-сметной документации на проведение работ в области государственного геологического изучения недр, за исключением подземных вод для хозяйственно-питьевого водоснабжения населенных пунктов;
49) предоставление права недропользования на государственное геологическое изучение недр, заключение контрактов (договоров) на государственное геологическое изучение недр, осуществление их государственной регистрации, хранение и мониторинг исполнения;
50) осуществление международного сотрудничества в пределах своей компетенции;
51) осуществление по решению Правительства Республики Казахстан права владения и пользования государственным пакетом акций (долями участия в уставном капитале), а также функции уполномоченного органа по руководству соответствующей отраслью (сферой) государственного управления в отношении республиканских государственных предприятий и государственных учреждений;
52) разработка, согласование и утверждение в пределах своей компетенции нормативных правовых актов;
53) разработка стандартов и регламентов государственных услуг;
54) осуществление наблюдения и проверки на предмет соответствия деятельности проверяемых субъектов требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан, в соответствии с пунктом 2 статьи 132 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан;
55) реализация государственной политики в области государственного контроля в соответствующей сфере;
56) разработка в пределах своей компетенции нормативных правовых актов, предусмотренных пунктами 2 и 3 статьи 141, пунктом 1 статьи 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан, а также полугодовых графиков проведения проверок;
57) проведение государственного контроля в соответствии с законами Республики Казахстан;
58) проведение мониторинга эффективности государственного контроля;
59) внесение предложений по совершенствованию проведения государственного контроля;
60) размещение на официальном интернет-ресурсе Министерства утвержденных форм проверочных листов, критериев оценки степени риска, сводных данных ведомственной отчетности;
61) разработка проверочных листов, критериев оценки степени риска, полугодовых графиков проведения проверок в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан;
62) осуществляет иные полномочия в соответствии с законами Республики Казахстан.
17. Права и обязанности Комитета:
Комитет имеет право:

1) өз құзыреті шегінде бұйрықтарды шығарады;
2) Министрліктің құрылымдық бөлімшелерінен, мемлекеттік органдардан, ұйымдардан, олардың лауазымды тұлғаларынан қажетті ақпарат пен материалдарды сұратады және алады;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасын жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізеді;
4) Комитеттің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша кеңестер, семинарлар, конференциялар, дөңгелек үстелдер, конкурстар және өзге шараларды өткізеді;
5) қызметінің басшылық ететін бағыттары бойынша кеңес беру-кеңесу органдарын (жұмыс топтарын, комиссияларды, кеңестерді) құру жөнінде ұсыныстар енгізеді;
6) өз құзыретіне жатқызылған мәселелер бойынша сараптамаларға қатысу үшін тиісті мамандарды тартуға;
7) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген өзге құқықтарды жүзеге асырады.
Комитеттің міндеттеріне кіреді:
1) Комитетке жүктелген міндеттер мен қызметтерді іске асыруды қамтамасыз ету;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасын, жеке және заңды тұлғалардың құқықтары мен заңмен қорғалатын мүдделерін сақтауға;
3) Комитеттің құзыретіне кіретін мәселелер бойынша түсініктемелер дайындау;
4) Комитет теңгеріміндегі мемлекеттік меншіктің сақталуын қамтамасыз ету;
5) бухгалтерлік есепті жүргізу;
6) бухгалтерлік және қаржылық есептілікті жасау және Министрлікке беру;
7) Комитетке бөлінген бюджеттік қаражатты толық, уақтылы және тиімді пайдалануды қамтамасыз ету;
8) мемлекеттік сатып алу рәсімдерін "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүргізу кіреді.
3. Комитеттің қызметін ұйымдастыру
18. Комитет басшылығын төраға жүзеге асырады, Комитетке жүктелген міндеттердің орындалуына және өз функцияларын оның жүзеге асыруына жауапты болады.
19. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрімен қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын Төраға басқарады.
20. Төрағаның Министрліктің жауапты хатшысымен қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын орынбасарлары бар.
21. Комитет төрағасы Министрліктің басшылығына Комитеттің құрылымы мен штат кестесі бойынша ұсыныстар береді.
22. Комитет төрағасы комитет қызметіне жалпы басшылықты жүзеге асырады және Комитетке жүктелген міндеттердің орындалуына және өз функцияларын оның жүзеге асыруына жауапты болады.
23. Комитет төрағасының өкілеттіктері:
1) өз орынбасарларының, Комитеттің құрылымдық бөлімшелері басшыларының және қызметкерлерінің міндеттері мен өкілеттіктерін айқындайды;
2) өз құзыреті шегінде бұйрықтар шығарады;
3) мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда Комитет атынан өкілдік етеді;

1) издавать приказы в пределах своей компетенции;
2) запрашивать и получать от структурных подразделений Министерства, государственных органов, организаций, их должностных лиц необходимую информацию и материалы;
3) вносить предложения по совершенствованию законодательства Республики Казахстан;
4) проводить совещания, семинары, конференции, круглые столы, конкурсы и иные мероприятия по вопросам, входящим в компетенцию Комитета;
5) вносить предложения по созданию консультативно-совещательных органов (рабочих групп, комиссий, советов) по курируемым направлениям деятельности Комитета;
6) привлекать соответствующих специалистов для участия в экспертизах по вопросам, отнесенным к своей компетенции;
7) осуществлять иные права, предусмотренные действующим законодательством Республики Казахстан.
В обязанности Комитета входит:
1) обеспечивать реализацию возложенных на Комитет задач и функций;
2) соблюдать законодательство Республики Казахстан, права и охраняемые законом интересы физических и юридических лиц;
3) готовить разъяснения по вопросам, входящим в компетенцию Комитета;
4) обеспечивать сохранность государственной собственности, находящейся на балансе Комитета;
5) вести бухгалтерский учет;
6) составлять и предоставлять бухгалтерскую и финансовую отчетность в Министерства;
7) обеспечивать полное, своевременное и эффективное использование бюджетных средств, выделенных Комитету;
8) проводить процедуры государственных закупок в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных закупках".
3. Организация деятельности Комитета
18. Руководство Комитета осуществляется Председателем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Комитет задач и осуществление им своих функций.
19. Председатель назначается на должность и освобождается от должности Министром по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
20. Председатель имеет заместителей, назначаемых на должности и освобождаемых от должностей приказом Ответственного секретаря Министерства.
21. Председатель Комитета представляет руководству Министерства предложения по структуре и штатному расписанию Комитета.
22. Председатель Комитета осуществляет общее руководство деятельностью Комитета и несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Комитет задач и осуществление им своих функций.
23. Полномочия Председателя Комитета:
1) определяет обязанности и полномочия своих заместителей, руководителей структурных подразделений и работников Комитета;
2) в пределах своей компетенции издает приказы;
3) представляет интересы Комитета в государственных органах и иных организациях;

4) оның құзыретіне жатқызылған мәселелер бойынша шешімдер қабылдайды.
Төраға болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін Министрліктің жауапты хатшысының бұйрығына сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
24. Комитет төрағасы өз орынбасарларының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес белгілейді.
25. Комитет төрағасының орынбасарлары:
1) өз өкілеттіктері шегінде Комитеттің құрылымдық бөлімшелерінің қызметін үйлестіреді;
2) Комитет төрағасымен оған жүктелген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
4. Комитеттің мүлкі
26. Комитеттің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Комитеттің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді коса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.
27. Комитетке бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
28. Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, Комитет өзіне бекітілген мүлікті дербес иеліктен шығаруға немесе өзге тәсілмен иелік етуге құқығы жоқ.
5. Комитетті қайта ұйымдастыру және тарату
29. Комитетті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
"Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрлігінің Геология және
жер қойнауын пайдалану
комитеті" республикалық
мемлекеттік мекемесінің
ережесіне
қосымша
Комитеттің аумақтық бөлімшелері және оның қарамағындағы ұйымдар
Комитеттің аумақтық бөлімшелері
1) "Өскемен қаласындағы Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Шығысқазжерқойнауы" Шығыс Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
2) "Ақтөбе қаласындағы Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Батысқазжерқойнауы" Батыс Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
3) "Көкшетау қаласындағы Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Солтүстікқазжерқойнауы" Солтүстік Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
4) "Қарағанды қаласындағы Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Орталыққазжерқойнауы" Орталық Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.

4) принимает решения по вопросам, отнесенным к его компетенции.
Исполнение полномочий Председателя Комитета в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с приказом Ответственного секретаря Министерства.
24. Председатель Комитета определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
25. Заместитель Председателя Комитета:
1) координирует деятельность структурных подразделений Комитета в пределах своих полномочий;
2) осуществляет иные функции, возложенные на него Председателем Комитета.
4. Имущество Комитета
26. Комитет может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Комитета формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
27. Имущество, закрепленное за Комитетом, относится к республиканской собственности.
28. Комитет самостоятельно не отчуждает или иным способом не распоряжается закрепленным за ним имуществом, если иное не установлено законами Республики Казахстан.
5. Реорганизация и упразднение Комитета
29. Реорганизация и ликвидация Комитета осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение
к Положению республиканского
государственного учреждения
"Комитет геологии и недропользования Министерства
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан"
Территориальные подразделения Комитета и организации, находящиеся в его ведении
Территориальные подразделения Комитета:
1) Республиканское государственное учреждение "Восточно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан "Востказнедра" в городе Усть-Каменогорске";
2) Республиканское государственное учреждение "Западно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан "Запказнедра" в городе Актобе";
3) Республиканское государственное учреждение "Северо-Казахстанский межрегиональный департамент геологии недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан "Севказнедра" в городе Кокшетау";
4) Республиканское государственное учреждение "Центрально-Казахстанский межрегиональный департамент геологии недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан "Центрказнедра" в городе Караганде";

5) "Алматы қаласындағы Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Оңтүстікқазжерқойнауы" Оңтүстік Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
Республикалық мемлекеттік кәсіпорын
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Қазақстан Республикасы геология және минералдық ресурстар ақпараттық-талдау орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны;
Республикалық мемлекеттік мекеме
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Қазгеоақпарат" республикалық геологиялық ақпарат орталығы" республикалық мемлекеттік мекемесі.
Ақционерлік қоғам
"Қазгеология" ұлттық геологиялық барлау компаниясы" акционерлік қоғамы.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2017 жылғы 17 мамырдағы
№ 17 бұйрығына
2-қосымша
"Өскемен қаласындағы Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму
министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану
комитетінің "Шығысқазжерқойнауы" Шығыс Қазақстан өңіраралық
геология және жер қойнауын пайдалану департаменті"
республикалық мемлекеттік мекемесінің
ЕРЕЖЕСІ
1. Жалпы ережелер
1. "Өскемен қаласындағы Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Шығысқазжерқойнауы" Шығыс Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - "Шығысқазжерқойнауы" ӨД) Шығыс Қазақстан облысының аумағында мемлекеттік геологиялық зерделеу, минералдық-шикізат базасын өндіру, жер қойнауын ұтымды және кешенді пайдалану, жер қойнауын пайдалануды мемлекеттік басқару салаларында қызметтерді жүзеге асыратын "Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің (бұдан әрі - Комитет) аумақтық бөлімшесі болып табылады.
2. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД-нің құрылымында:
1) Өскемен өңірлік инспекциясы;
2) Семей өңірлік инспекциясы бар.
3. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына, заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілеріне, Комитеттің бұйрықтары мен өкімдеріне, сондай-ақ "Өскемен қаласындағы Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Шығысқазжерқойнауы" Шығыс Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесіне (бұдан әрі - Ереже) сәйкес жүзеге асырады.

5) Республиканское государственное учреждение "Южно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан "Южказнедра" в городе Алматы".
Республиканские государственные предприятия
Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Информационно-аналитический центр геологии и минеральных ресурсов Республики Казахстан" Комитета геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
Республиканское государственное учреждение
Республиканское государственное учреждение "Республиканский центр геологической информации "Казгеоинформ" Комитета геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
Акционерное общество
Акционерное общество "Национальная геологоразведочная компания "Казгеология".
Приложение 2
к приказу Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 17 мая 2017 года
№ 275
ПОЛОЖЕНИЕ
республиканского государственного учреждения "Восточно-Казахстанский
межрегиональный департамент геологии и недропользования
Комитета геологии и недропользования Министерства по
инвестициям и развитию Республики Казахстан "Востказнедра"
в городе Усть-Каменогорске"
1. Общие положения
1. Республиканское государственное учреждение "Восточно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан "Востказнедра" в городе Усть-Каменогорске" (далее - МД "Востказнедра") является территориальным подразделением республиканского государственного учреждения "Комитет геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан" (далее - Комитет), осуществляющим функции в сферах государственного геологического изучения, воспроизводства минерально-сырьевой базы, рационального и комплексного использования недр, государственного управления недропользованием на территории Восточно-Казахстанской области.
2. МД "Востказнедра" имеет в своей структуре:
1) Усть-Каменогорскую региональную инспекцию;
2) Семейскую региональную инспекцию.
3. МД "Востказнедра" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, законодательными и иными нормативными правовыми актами, приказами Комитета, и настоящим Положением республиканского государственного учреждения "Восточно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан "Востказнедра" в городе Усть-Каменогорске" (далее - Положение).

4. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД республикалық мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ заңнамаға сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД егер осыған уәкілеттік берілген болса, өз атынан азаматтық-құқықтық қатынастарға түседі.
6. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамамен белгіленген тәртіппен бұйрықтар түрінде актілер шығарады.
8. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД құрылымы мен штат саны Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрінің келісімі бойынша Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің (бұдан – әрі министрлік) жауапты хатшысымен бекітіледі.
9. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, 070004, Өскемен қаласы, Тоқтаров көшесі, 35.
10. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД толық атауы:
мемлекеттік тілде - "Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Шығысқазжерқойнауы" Шығыс Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі;
орыс тілінде - республиканское государственное учреждение "Восточно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан "Востказнедра".
11. Осы Ереже "Шығысқазжерқойнауы" ӨД құрылтай құжаттары болып табылады.
12. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД қызметтерін қаржыландыру республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
13. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД кәсіпкерлік субъектілерімен "Шығысқазжерқойнауы" ӨД функциялары болып табылатын міндеттерді орындау мәніне шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
"Шығысқазжерқойнауы" ӨД Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерімен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілген жағдайда, онда осындай қызметтен алынған кірістер республикалық бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД негізгі міндеттері, функциялары, құқықтары мен
міндеттері
14. Миссиясы: елдің барлық өндірістік саласын белсенді дамыту үшін минералдық-шикізат базасын толықтыру мақсатында Қазақстан аумағының геологиялық зерделеуін артыру.

4. МД "Востказнедра является юридическим лицом в организационно-правовой форме республиканского государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, а также в соответствии с законодательством счета в органах казначейства.
5. МД "Востказнедра" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени и от имени Комитета, если он уполномочен на это.
6. МД "Востказнедра" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
7. МД "Востказнедра" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке издает акты в виде приказов.
8. Структура и штатная численность МД "Востказнедра" утверждается Ответственным секретарем Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (далее - Министерство) по согласованию с Министром по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
9. Местонахождение МД "Востказнедра": Республика Казахстан, 070004, город Усть-Каменогорск, улица Тохтарова, 35.
10. Полное наименование МД "Востказнедра":
на государственном языке - "Өскемен қаласындағы Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Шығысқазжерқойнауы" Шығыс Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі;
на русском языке - республиканское государственное учреждение "Восточно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан "Востказнедра" в городе Усть-Каменогорске".
11. Настоящее Положение является учредительным документом МД "Востказнедра".
12. Финансирование деятельности МД "Востказнедра" осуществляется за счет средств республиканского бюджета.
13. МД "Востказнедра" не вступает в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями МД "Востказнедра"
В случае предоставления законодательными актами Республики Казахстан МД "Востказнедра" прав по осуществлению деятельности, приносящей доходы, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход республиканского бюджета.
2.      Основные задачи, функции, права и обязанности МД "Востказнедра"
14. Миссия: повышение геологической изученности территории Казахстана с целью восполнения минерально-сырьевой базы для активного развития всех отраслей промышленности страны.

15. Міндеттері: мемлекеттік геологиялық зерделеу, минералдық-шикізат базасын өндіру, жер қойнауын ұтымды және кешенді пайдалану, жер қойнауын пайдалануды мемлекеттік басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру.
16. Функциялары:
1) геологиялық ақпаратты есепке алу, сақтау, жүйелеу және жинақтау;
2) жер қойнауының мемлекеттiк сараптамасын ұйымдастыру және жүргiзу, пайдалы қазбалар қорларын бекiту;
3) пайдалы қазбалар қорларының мемлекеттiк теңгерімін, пайдалы қазбалардың кен орындары мен көрініс-белгілерінің, қауiптi геологиялық процестердiң мемлекеттiк кадастрларын жасауды ұйымдастыру және жүргiзу;
4) тарихи шығындардың мөлшерiн, геологиялық ақпараттың құнын және алу шартын айқындау;
5) геологиялық ақпараттың аумақтық қорларын ұйымдастыру және олардың жұмыс iстеуiн қамтамасыз ету;
6) жер қойнауын пайдаланушылардың Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңнамасын және кең таралған пайдалы қазбаларға қатысты бөлiгiнде жер қойнауын пайдаланудың белгiленген тәртiбiн сақтауын бақылауды жүзеге асыру;
7) өз құзыретi шегiнде жер қойнауын пайдаланушылардың келiсiмшарттар талаптарын орындауына, оның ішінде жер қойнауын мемлекеттік геологиялық зерттеуге арналған келісімшарттар (шарттар) талаптарын орындауына мониторингтi және бақылауды жүзеге асыру;
8) конкурсқа шығаруға жататын, сондай-ақ барлау үшін оңайлатылған тәртіппен берілетін жер қойнауы учаскелерi тiзбелерiнiң жобаларын қалыптастыру жөнінде ұсыныстар енгiзу;
9) минералдық шикiзатты бастапқы өңдеудi (байытуды) қоса алғанда, жер қойнауының ұтымды және кешендi пайдаланылуына бақылауды жүзеге асыру;
10) техногендiк минералдық түзiлiмдердiң мемлекеттiк кадастрын ұйымдастыру және жүргiзу;
11) суды пайдаланушылар мен гидрометеорологиялық қызмет ұсынатын жерасты суларын пайдалануды есепке алу деректерiнiң негiзiнде жерасты суларын мемлекеттiк есепке алуды жүзеге асыру;
12) жерасты сулары бөлiгiнде мемлекеттiк су кадастрын жүргiзу;
13) жеке және заңды тұлғалар жүргiзетiн жерасты су объектiлерiнiң сарқылуын болғызбауға бағытталған су қорғау iс-шараларын келісу;
14) бұрғылау және басқа тау-кен жұмыстарын жүргізуге арналған жобалық құжаттаманы келісу;
15) су объектiлерiнiң жай-күйiне әсер ететiн объектілерді салуға, реконструкциялауға, (кеңейту, жаңғырту, техникалық қайта жарақтандыру, қайта бейіндеу) пайдалануға, консервациялауға, жоюға (кейіннен кәдеге жарату) қорытындылар беру;
16) пайдалы қазбаларды барлау мен игеру жөнiндегi өніраралық комиссияның ұсынымдары негiзiнде жобалау құжаттарын бекiту;

15. Задачи: реализация государственной политики в сфере государственного геологического изучения, воспроизводства минерально-сырьевой базы, рационального и комплексного использования недр, государственного управления недропользованием.
16. Функции:
1) учет, хранение, систематизация и обобщение геологической информации;
2) организация и проведение государственной экспертизы недр, утверждение запасов полезных ископаемых;
3) организация составления и ведение государственного баланса запасов полезных ископаемых, государственных кадастров месторождений и проявлений полезных ископаемых, опасных геологических процессов;
4) определение размера исторических затрат, стоимости и условий получения геологической информации;
5) организация и обеспечение функционирования территориальных фондов геологической информации;
6) осуществление контроля за соблюдением недропользователями законодательства Республики Казахстан о недрах и недропользовании и установленного порядка пользования недрами в части, касающейся общераспространенных полезных ископаемых;
7) осуществление в пределах своей компетенции мониторинга и контроля за выполнением недропользователями условий контрактов, в том числе за выполнением условий контрактов (договоров) на государственное геологическое изучение недр;
8) внесение предложений в компетентный орган для формирования проектов перечней участков недр, подлежащих выставлению на конкурс, а также предоставляемых в упрощенном порядке для разведки;
9) осуществление контроля за рациональным и комплексным использованием недр, включая первичную переработку (обогащение) минерального сырья;
10) организация и ведение государственного кадастра техногенных минеральных образований;
11) осуществление государственного учета подземных вод на основе данных учета использования подземных вод, представляемых водопользователями и гидрометеорологической службой;
12) ведение государственного водного кадастра в части подземных вод;
13) согласование водоохранных мероприятий, проводимых физическими и юридическими лицами, направленных на предотвращение водных объектов от истощения;
14) согласование проектной документации на проведение буровых и других горных работ;
15) выдача заключения на строительство, реконструкцию (расширение, модернизацию, техническое перевооружение, перепрофилирование), эксплуатацию, консервацию, ликвидацию (постутилизацию) объектов, влияющих на состояние водных объектов;
16) утверждение проектных документов на основании рекомендаций межрегиональной комиссии по разведке и разработке полезных ископаемых;

17) жер қойнауын пайдаланушылардың жобалау құжаттарының негізінде барлау мен өндіруге арналған келісімшарттардың жұмыс бағдарламаларын келісу;
18) қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкiлеттi органмен бiрлесіп, жер қойнауын қорғау саласындағы талаптарды бұзу және жер қойнауына мемлекеттік меншік құқығын бұзу салдарынан келтiрiлген залалдың мөлшерiн айқындау;
19) конкурс туралы хабарлама берiлгенге дейiн шығарылатын жер қойнауы учаскелері бойынша геологиялық ақпарат топтамаларын дайындау және оның құнын айқындау;
20) конкурсқа шығарылатын жер қойнауы учаскелері бойынша геологиялық ақпарат топтамасын ақыға беру;
21) барлау үшін оңайлатылған тәртіппен берілетін жер қойнауы учаскелері бойынша геологиялық ақпаратты өтініш берушіге пайдалануға беру;
22) жер қойнауын зерделеу мен пайдалануды мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыру;
23) жер қойнауын ұтымды пайдалану саласындағы талаптарды бұзу салдарынан келтірілген залал мөлшерін айқындау;
24) геологиялық және тау-кен бөлiнiсiн беру;
25) Министрдің бұйрығымен бекітілген Жер қойнауын пайдалану объектілерін жою мен консервациялау қағидалары негізінде қоршаған ортаны қорғау саласындағы жұмыстарды орындауға және қызметтер көрсетуге тиісті лицензиясы бар жобалау ұйымы әзірлеген, жер қойнауы объектілерін жою немесе консервациялау жобаларын келісу;
26) тиісті салада мемлекеттік бақылау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;
27) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мемлекеттік бақылауды жүргізу;
28) мемлекеттік бақылау жүргізуді жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізу;
29) тексеру жүргiзудiң мерзiмдерi мен нысанасын көрсете отырып, тәуекел дәрежесін бағалау негізінде тексерулер жүргізудің ерекше тәртібі бойынша тексеру, ішінара тексеру жүргiзудiң басталатыны туралы тексерудің өзі басталғанға дейiн кемiнде күнтiзбелiк отыз күн бұрын тексерiлетiн субъектiге жазбаша түрде хабарлау;
30) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 144-бабы 3-тармағының 2), 7), 9) және 10) тармақшаларында, 6 және 7-тармақтарында көзделген жағдайларды қоспағанда, тексеру жүргiзу нысанасын көрсете отырып, тексерiлетiн субъектiге жоспардан тыс тексеру жүргiзудiң басталатыны туралы тексерудің өзі басталғанға дейiн кемiнде бiр тәулiк бұрын хабарлау;
31) тексеруді тағайындау туралы актіні ресімдеу және оны құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі уәкілетті органда тіркеу;
32) тексеру мерзiмдерi ұзартылған жағдайда, құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөнiндегi уәкiлеттi органда тiркей отырып, тексерудi ұзарту туралы қосымша актіні ресiмдеу;
33) жерүсті су объектілері жоқ, бірақ ауызсу сапасындағы жерасты суларының жеткілікті қорлары бар аумақтарда облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органдарымен ауызсумен қамтамасыз етуге байланысты емес мақсаттар үшін ауызсу сапасындағы жерасты пайдалануға рұқсаттарды келісу;

17) согласование рабочих программ недропользователей к контрактам на разведку и добычу на основании проектных документов;
18) определение совместно с уполномоченным органом в области охраны окружающей среды размера ущерба, причиненного вследствие нарушения требований в области охраны недр и нарушения права государственной собственности на недра;
19) подготовка пакетов геологической информации по выставляемым участкам недр и определение их стоимости до извещения о конкурсе;
20) предоставление за плату пакета геологической информации по выставляемым на конкурс участкам;
21) передача заявителю в пользование геологической информации по участкам недр, предоставляемым в упрощенном порядке для разведки;
22) осуществление государственного контроля за изучением и использованием недр;
23) определение размера ущерба, причиненного вследствие нарушения требований в области рационального использования недр;
24) выдача геологических и горных отводов;
25) согласование проектов ликвидации или консервации объектов недропользования, разработанных проектной организацией, имеющей соответствующую лицензию на выполнение работ и оказание услуг в области охраны окружающей среды на основании Правил ликвидации и консервации объектов недропользования, утвержденных приказом Министра;
26) реализация государственной политики в области государственного контроля в соответствующей сфере;
27) проведение государственного контроля в соответствии с законами Республики Казахстан;
28) внесение предложений по совершенствованию проведения государственного контроля;
29) извещение в письменном виде проверяемого субъекта о начале проведения проверки по особому порядку проведения проверок на основе оценки степени риска, выборочной проверки, не менее чем за тридцать календарных дней до начала самой проверки с указанием сроков и предмета проведения проверки;
30) извещение проверяемого субъекта о начале проведения внеплановой проверки, за исключением случаев, предусмотренных подпунктами 2), 7), 9) и 10) пункта 3, пунктами 6 и 7 статьи 144 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан, не менее чем за сутки до начала самой проверки с указанием предмета проведения проверки;
31) оформление акта о назначении проверки и регистрация его в уполномоченном органе по правовой статистике и специальным учетам;
32) оформление дополнительного акта о продлении проверки с регистрацией его в уполномоченном органе по правовой статистике и специальным учетам в случае продления сроков проверки;
33) согласование с местным исполнительным органом области (города республиканского значения, столицы) разрешения на использование подземных вод питьевого качества для целей, не связанных с питьевым водоснабжением, на территориях, где отсутствуют поверхностные водные объекты, но имеются достаточные запасы подземных вод питьевого качества;

34) уран мен көмірді қоспағанда, жерасты суларын, емдік балшықтарды және қатты пайдалы қазбаларды барлауға, өндiруге арналған келiсiмшарттық құжаттардың жобаларын қоспағанда, барлауға, өндiруге, бiрлесiп барлау мен өндiруге арналған жобалау құжаттарына сараптама жүргiзудi ұйымдастыру;
35) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өзге де өкiлеттiктердi жүзеге асырады.
17. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД құқықтары мен міндеттері:
"Шығысқазжерқойнауы" ӨД құқықтары:
1) өз құзыреті шегінде бұйрықтар шығарады;
2) мемлекеттік органдардан, ұйымдардан, олардың лауазымды тұлғаларынан қажетті ақпарат пен материалдарды сұратады және алады;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасын жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізеді;
4) кеңестер, семинарлар, конференциялар, дөңгелек үстелдер, конкурстар және оның құзыретіне кіретін мәселелер бойынша өзгеде іс-шараларды өткізеді;
5) "Шығысқазжерқойнауы" ӨД қызметінің басшылық ететін бағыттары бойынша кеңес беру-кеңесу органдарын (жұмыс топтарын, комиссияларды, кеңестерді) құру жөнінде ұсыныстар енгізеді;
6) өз құзыретіне жатқызылған мәселелер бойынша сараптамаларға қатысу үшін тиісті мамандарды тартады;
7) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген өзге құқықтарды жүзеге асырады
"Шығысқазжерқойнауы" ӨД міндеттеріне:
1) "Шығысқазжерқойнауы" ӨД-ге жүктелген міндеттер мен қызметтерді іске асыруды қамтамасыз ету;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасын, жеке және заңды тұлғалардың құқықтары мен заңмен қорғалатын мүдделерін сақтауға;
3) "Шығысқазжерқойнауы" ӨД теңгеріміндегі мемлекеттік меншіктің сақталуын қамтамасыз ету;
4) бухгалтерлік есепті жүргізу;
5) бухгалтерлік және қаржылық есептілікті жасау және Комитет пен Министрлікке беру;
6) "Шығысқазжерқойнауы" ӨД-ге бөлінген бюджеттік қаражатты толық, уақтылы және тиімді пайдалануды қамтамасыз ету;
7) мемлекеттік сатып алу рәсімдерін "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүргізу кіреді.
3. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД қызметін ұйымдастыру
18. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД басшылықты басшы жүзеге асырады, "Шығысқазжерқойнауы" ӨД жүктелген міндеттердің орындалуына және өзінің функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болады.
19. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД Министрліктің жауапты хатшысымен қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын басшы басқарады.
20. Басшының Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің жауапты хатшысымен қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын орынбасарлары бар.
21. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД басшысы "Шығысқазжерқойнауы" ӨД қызметіне жалпы басшылықты жүзеге асырады және "Шығысқазжерқойнауы" ӨД жүктелген міндеттердің орындалуына және өз функцияларын оның жүзеге асыруына жауапты болады.

34) организация проведения экспертизы проектных документов на разведку, добычу, совмещенную разведку и добычу, за исключением проектов контрактных документов на разведку, добычу подземных вод, лечебных грязей и твердых полезных ископаемых, за исключением урана и угля;
35) осуществляет иные полномочия в соответствии с законами Республики Казахстан.
17. Права и обязанности МД "Востказнедра":
МД "Востказнедра" имеет право:
1) издавать приказы в пределах своей компетенции;
2) запрашивать и получать от государственных органов, организаций, их должностных лиц необходимую информацию и материалы;
3) вносить предложения по совершенствованию законодательства Республики Казахстан;
4) проводить совещания, семинары, конференции, круглые столы, конкурсы и иные мероприятия по вопросам, входящим в его компетенцию;
5) вносить предложения по созданию консультативно-совещательных органов (рабочих групп, комиссий, советов) по курируемым направлениям деятельности МД "Востказнедра";
6) привлекать соответствующих специалистов для участия в экспертизах по вопросам, отнесенным к своей компетенции;
7) осуществлять иные права, предусмотренные действующим законодательством Республики Казахстан.
В обязанности "Востказнедра" входит:
1) обеспечивать реализацию возложенных на МД "Востказнедра" задач и функций;
2) соблюдать законодательство Республики Казахстан, права и охраняемые законом интересы физических и юридических лиц;
3) обеспечивать сохранность государственной собственности, находящейся на балансе МД "Востказнедра";
4) вести бухгалтерский учет;
5) составлять и предоставлять бухгалтерскую и финансовую отчетность в Комитет и Министерство;
6) обеспечивать полное, своевременное и эффективное использование бюджетных средств, выделенных МД "Востказнедра";
7) проводить процедуры государственных закупок в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных закупках".
3. Организация деятельности МД "Востказнедра"
18. Руководство МД "Востказнедра" осуществляется руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на МД "Востказнедра" задач и осуществление им своих функций.
19. МД "Востказнедра" возглавляет руководитель, назначаемый на должность и освобождаемый от должности Ответственным секретарем Министерства.
20. Руководитель имеет заместителей, назначаемых на должность и освобождаемых от должности Ответственным секретарем Министерства.
21. Руководитель МД "Востказнедра" осуществляет общее руководство деятельностью МД "Востказнедра" и несет персональную ответственность за выполнение возложенных на МД "Востказнедра" задач и осуществление им своих функций.

22. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД басшысының өкілеттіктері:
1) өз орынбасарларының және "Шығысқазжерқойнауы" ӨД құрылымдық бөлімшелерінің міндеттері мен жауапкершілігін айқындайды;
2) "Шығысқазжерқойнауы" ӨД қызметкерлерін өз орынбасарларын қоспағанда, лауазымға тағайындайды және босатады;
3) "Шығысқазжерқойнауы" ӨД қызметкерлеріне өз орынбасарларын тәртіптік жаза мен көтермелеу шараларын қолданады;
4) "Шығысқазжерқойнауы" ӨД мүддесін басқа мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдарда білдіреді;
5) "Шығысқазжерқойнауы" ӨД бұйрықтарына қол қояды;
6) "Шығысқазжерқойнауы" ӨД жұмыс жоспарын бекітеді;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
"Шығысқазжерқойнауы" ӨД басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін Министрліктің жауапты хатшысының бұйрығына сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
23. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД басшысы өз орынбасарларының, құрылымдық бөлімшілердің басшылары мен "Шығысқазжерқойнауы" ӨД қызметкерлерінің міндеттерін айқындайды.
24. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД басшысының орынбасарлары:
1) өз өкілеттіктері шегінде "Шығысқазжерқойнауы" ӨД-нің құрылымдық бөлімшелерінің қызметін үйлестіреді;
2) Комитет төрағасымен оған жүктелген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
4. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД мүлкі
25. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД шұғыл басқару құқығында оқшауланған мүлкі бар. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД мүлкі оған мемлекетпен тапсырылған мүлік есебінен қалыптасады және "Шығысқазжерқойнауы" ӨД теңгерімінде олардың құны көрсетілетін негізгі қор мен айналым қаражатынан, сондай-ақ өзге де мүліктен тұрады.
26. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
27. Егер заңда өзгеше көзделмесе, "Шығысқазжерқойнауы" ӨД өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті дербес иеліктен шығаруға немесе өзге тәсілмен иелік етуге құқығы жоқ.
5. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД қайта ұйымдастыру және тарату
28. "Шығысқазжерқойнауы" ӨД қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2017 жылғы 17 мамырдағы
№ 17 бұйрығына
3-қосымша
"Ақтөбе қаласындағы Қазақстан Республикасы Инвестициялар және
даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің
"Батысқазжерқойнауы" Батыс Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын
пайдалану департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің
ЕРЕЖЕСІ
1. Жалпы ережелер
1. "Ақтөбе қаласындағы Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Батысқазжерқойнауы" Батыс Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - "Батысқазжерқойнауы" ӨД) Атырау, Маңғыстау, Ақтөбе және Батыс Қазақстан облыстарының аумақтарында мемлекеттік геологиялық зерделеу, минералдық-шикізат базасын өндіру, жер қойнауын ұтымды және кешенді пайдалану, жер қойнауын пайдалануды мемлекеттік басқару салаларында қызметтерді жүзеге асыратын "Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің (бұдан әрі - Комитет) аумақтық бөлімшесі болып табылады.

22. Полномочия руководителя МД "Востказнедра":
1) определяет обязанности и ответственность своих заместителей и структурных подразделений МД "Востказнедра";
2) назначает и освобождает от должности работников МД "Востказнедра", за исключением своих заместителей;
3) налагает дисциплинарные взыскания и применяет меры поощрения на работников МД "Востказнедра", за исключением своих заместителей;
4) представляет интересы МД "Востказнедра" в других государственных органах и иных организациях;
5) подписывает приказы МД "Востказнедра";
6) утверждает план работы МД "Востказнедра";
7) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочия руководителя МД "Востказнедра" в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с приказом Ответственного секретаря Министерства.
23. Руководитель МД "Востказнедра" определяет обязанности и полномочия своих заместителей, руководителей структурных подразделений и работников МД "Востказнедра".
24. Заместители руководителя МД "Востказнедра":
1) координируют деятельность структурных подразделений МД "Востказнедра" в пределах своих полномочий;
2) осуществляет иные функции, возложенные них Председателем Комитета.
4. Имущество МД "Востказнедра"
25. МД "Востказнедра" имеет на праве оперативного управления обособленное имущество. Имущество МД "Востказнедра" формируется за счет имущества, переданного ему государством, и состоит из основных фондов и оборотных средств, а также иного имущества, стоимость которых отражается в балансе МД "Востказнедра".
26. Имущество, закрепленное за МД "Востказнедра", относится к республиканской собственности.
27. МД "Востказнедра" самостоятельно не отчуждает или иным способом не распоряжается закрепленным за ним имуществом, приобретенных за счет средств, выделенных ему по плану финансирования, если иное не установлено законом.
5.      Реорганизация и ликвидация МД "Востказнедра"
28. Реорганизация и ликвидация МД "Востказнедра" осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 3
к приказу Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 17 мая 2017 года
№ 275
ПОЛОЖЕНИЕ
республиканского государственного учреждения "Западно-Казахстанский
межрегиональный департамент геологии и недропользования
Комитета геологии и недропользования Министерства по
инвестициям и развитию Республики Казахстан "Запказнедра"
в городе Актобе"
1. Общие положения
1. Республиканское государственное учреждение "Западно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан "Запказнедра" в городе Актобе" (далее - МД "Запказнедра") является территориальным подразделением республиканского государственного учреждения "Комитет геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан" (далее - Комитет), осуществляющим функции в сферах государственного геологического изучения, воспроизводства минерально-сырьевой базы, рационального и комплексного использования недр, государственного управления недропользованием на территориях Атырауской, Мангистауской, Актюбинской и Западно-Казахстанской областей.

2. "Батысқазжерқойнауы" ӨД-нің құрамында:
1) Ақтөбе өңірлік инспекциясы;
2) Атырау өңірлік инспекциясы;
3) Батыс Қазақстан өңірлік инспекциясы;
4) Маңғыстау өңірлік инспекциясы бар.
3. "Батысқазжерқойнауы" ӨД өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына, заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілеріне, Комитеттің бұйрықтары мен өкімдеріне, сондай-ақ Ақтөбе қаласындағы Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Батысқазжерқойнауы" Батыс Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесіне (бұдан әрі - Ереже) сәйкес жүзеге асырады.
4. "Батысқазжерқойнауы" ӨД республикалық мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ заңнамаға сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. "Батысқазжерқойнауы" ӨД егер осыған уәкілеттік берілген болса, өз атынан азаматтық-құқықтық қатынастарға түседі.
6. "Батысқазжерқойнауы" ӨД егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7. "Батысқазжерқойнауы" ӨД өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамамен белгіленген тәртіппен бұйрықтар түрінде актілер шығарады.
8. "Батысқазжерқойнауы" ӨД құрылымы мен штат саны Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрінің келісімі бойынша Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің (бұдан – әрі министрлік) жауапты хатшысымен бекітіледі.
9. "Батысқазжерқойнауы" ӨД орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, 030020, Ақтөбе қаласы, Ш. Қалдаяқов көшесі, 5 "б".
10. "Батысқазжерқойнауы" ӨД толық атауы:
мемлекеттік тілде - "Ақтөбе қаласындағы Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Батысқазжерқойнауы" Батыс Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі;
орыс тілінде - республиканское государственное учреждение "Западно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан "Запказнедра" в городе Актобе".
11. Осы Ереже "Батысқазжерқойнауы" ӨД құрылтай құжаттары болып табылады.
12. "Батысқазжерқойнауы" ӨД қызметтерін қаржыландыру республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.

2. МД "Запказнедра" имеет в своей структуре:
1) Актюбинскую региональную инспекцию;
2) Атыраускую региональную инспекцию;
3) Западно-Казахстанскую региональную инспекцию;
4) Мангистаускую региональную инспекцию.
3. МД "Запказнедра" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, законодательными и иными нормативными правовыми актами, приказами Комитета, и настоящим Положением республиканского государственного учреждения "Западно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан "Запказнедра" в городе Актобе" (далее – Положение).
4. МД "Запказнедра" является юридическим лицом в организационно-правовой форме республиканского государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, а также в соответствии с законодательством счета в органах казначейства.
5. МД "Запказнедра" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени и от имени Комитета, если он уполномочен на это.
6. МД "Запказнедра" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
7. МД "Запказнедра" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке издает акты в виде приказов.
8. Структура и штатная численность МД "Запказнедра" утверждается Ответственным секретарем Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (далее - Министерство) по согласованию с Министром по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
9. Местонахождение МД "Запказнедра": Республика Казахстан, 030020, город Актобе, ул. Ш. Калдаякова, 5 "б".
10. Полное наименование МД "Запказнедра":
на государственном языке - "Ақтөбе қаласындағы Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Батысқазжерқойнауы" Батыс Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі;
на русском языке - республиканское государственное учреждение "Западно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан "Запказнедра" в городе Актобе".
11. Настоящее Положение является учредительным документом МД "Запказнедра".
12. Финансирование деятельности МД "Запказнедра" осуществляется за счет средств республиканского бюджета.

3. "Батысқазжерқойнауы" ӨД қызметін ұйымдастыру
18. "Батысқазжерқойнауы" ӨД басшылықты басшы жүзеге асырады, "Батысқазжерқойнауы" ӨД жүктелген міндеттердің орындалуына және өзінің функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болады.
19. "Батысқазжерқойнауы" ӨД Министрліктің жауапты хатшысымен қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын басшы басқарады.
20. Басшының Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің жауапты хатшысымен қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын орынбасарлары бар.
21. "Батысқазжерқойнауы" ӨД басшысы "Батысқазжерқойнауы" ӨД қызметіне жалпы басшылықты жүзеге асырады және "Шығысқазжерқойнауы" ӨД жүктелген міндеттердің орындалуына және өз функцияларын оның жүзеге асыруына жауапты болады.
22. "Батысқазжерқойнауы" ӨД басшысының өкілеттіктері:
1) өз орынбасарларының және "Батысқазжерқойнауы" ӨД құрылымдық бөлімшелерінің міндеттері мен жауапкершілігін айқындайды;
2) "Батысқазжерқойнауы" ӨД қызметкерлерін өз орынбасарларын қоспағанда, лауазымға тағайындайды және босатады;
3) "Батысқазжерқойнауы" ӨД қызметкерлеріне өз орынбасарларын тәртіптік жаза мен көтермелеу шараларын қолданады;
4) "Батысқазжерқойнауы" ӨД мүддесін басқа мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдарда білдіреді;
5) "Батысқазжерқойнауы" ӨД бұйрықтарына қол қояды;
6) "Батысқазжерқойнауы" ӨД жұмыс жоспарын бекітеді;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
"Батысқазжерқойнауы" ӨД басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін Министрліктің жауапты хатшысының бұйрығына сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
23. "Батысқазжерқойнауы" ӨД басшысы өз орынбасарларының, құрылымдық бөлімшілердің басшылары мен "Батысқазжерқойнауы" ӨД қызметкерлерінің міндеттерін айқындайды.
24. "Батысқазжерқойнауы" ӨД басшысы орынбасарлары:
1) өз өкілеттіктері шегінде "Батысқазжерқойнауы" ӨД-нің құрылымдық бөлімшелерінің қызметін үйлестіреді;
2) Комитет төрағасымен оған жүктелген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
4. "Батысқазжерқойнауы" ӨД мүлкі
25. "Батысқазжерқойнауы" ӨД шұғыл басқару құқығында оқшауланған мүлкі бар. "Батысқазжерқойнауы" ӨД мүлкі оған мемлекетпен тапсырылған мүлік есебінен қалыптасады және "Батысқазжерқойнауы" ӨД балансында олардың құны көрсетілетін негізгі қор мен айналым қаражатынан, сондай-ақ өзге де мүліктен тұрады.
26. "Батысқазжерқойнауы" ӨД бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
27. Егер заңда өзгеше көзделмесе, "Батысқазжерқойнауы" ӨД өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті дербес иеліктен шығаруға немесе өзге тәсілмен иелік етуге құқығы жоқ.

3. Организация деятельности МД "Запказнедра"
18. Руководство МД "Запказнедра" осуществляется руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на МД "Запказнедра" задач и осуществление им своих функций.
19. МД "Запказнедра" возглавляет руководитель, назначаемый на должность и освобождаемый от должности Ответственным секретарем Министерства.
20. Руководитель имеет заместителей, назначаемых на должность и освобождаемых от должности Ответственным секретарем Министерства.
21. Руководитель МД "Запказнедра" осуществляет общее руководство деятельностью МД "Запказнедра" и несет персональную ответственность за выполнение возложенных на МД "Запказнедра" задач и осуществление им своих функций.
22. Полномочия руководителя МД "Запказнедра":
1) определяет обязанности и ответственность своих заместителей и структурных подразделений МД "Запказнедра";
2) назначает и освобождает от должности работников МД "Запказнедра", за исключением своих заместителей;
3) налагает дисциплинарные взыскания и применяет меры поощрения на работников МД "Запказнедра", за исключением своих заместителей;
4) представляет интересы МД "Запказнедра" в других государственных органах и иных организациях;
5) подписывает приказы МД "Запказнедра";
6) утверждает план работы МД "Запказнедра";
7) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочия руководителя МД "Запказнедра" в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с приказом Ответственного секретаря Министерства.
23. Руководитель МД "Запказнедра" определяет обязанности и полномочия своих заместителей, руководителей структурных подразделений и работников МД "Запказнедра".
24. Заместители руководителя МД "Запказнедра":
1) координируют деятельность структурных подразделений МД "Запказнедра" в пределах своих полномочий;
2) осуществляет иные функции, возложенные на них Председателем Комитета.
4. Имущество МД "Запказнедра"
25. МД "Запказнедра" имеет на праве оперативного управления обособленное имущество. Имущество МД "Запказнедра" формируется за счет имущества, переданного ему государством, и состоит из основных фондов и оборотных средств, а также иного имущества, стоимость которых отражается в балансе МД "Запказнедра".
26. Имущество, закрепленное за МД "Запказнедра", относится к республиканской собственности.
27. МД "Запказнедра" самостоятельно не отчуждает или иным способом не распоряжается закрепленным за ним имуществом, приобретенных за счет средств, выделенных ему по плану финансирования, если иное не установлено законом.

5. "Батысқазжерқойнауы" ӨД қайта ұйымдастыру және тарату
28. "Батысқазжерқойнауы" ӨД қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2017 жылғы 17 мамырдағы
№ 17 бұйрығына
4-қосымша
"Көкшетау қаласындағы Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму
министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің
"Солтүстікқазжерқойнауы" Солтүстік Қазақстан өңіраралық геология және жер
қойнауын пайдалану департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің
ЕРЕЖЕСІ
1. Жалпы ережелер
1. "Көкшетау қаласындағы Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Солтүстікқазжерқойнауы" Солтүстік Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД) Қостанай, Ақмола және Солтүстік Қазақстан облыстарының аумақтарында мемлекеттік геологиялық зерделеу, минералдық-шикізат базасын өндіру, жер қойнауын ұтымды және кешенді пайдалану, жер қойнауын пайдалануды мемлекеттік басқару салаларында қызметтерді жүзеге асыратын "Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің (бұдан әрі - Комитет) аумақтық бөлімшесі болып табылады.
2. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД-нің құрамында:
1) Қостанай өңірлік инспекциясы;
2) Солтүстік Қазақстан өңірлік инспекциясы;
3) Ақмола өңірлік инспекциясы бар.
3. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына, заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілеріне, Комитеттің бұйрықтары мен өкімдеріне, және осы "Көкшетау қаласындағы Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Солтүстікқазжерқойнауы" Солтүстік Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесіне (бұдан әрі - Ереже) сәйкес жүзеге асырады.
4. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД республикалық мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ заңнамаға сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД егер осыған уәкілеттік берілген болса, өз атынан азаматтық-құқықтық қатынастарға түседі.
6. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.

5. Реорганизация и ликвидация МД "Запказнедра"
28. Реорганизация и ликвидация МД "Запказнедра" осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 4
к приказу Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 17 мая 2017 года
№ 275
ПОЛОЖЕНИЕ
республиканского государственного учреждения "Северо-Казахстанский
межрегиональный департамент геологии и недропользования
Комитета геологии и недропользования Министерства по
инвестициям и развитию Республики Казахстан "Севказнедра"
в городе Кокшетау"
1. Общие положения
1. Республиканское государственное учреждение "Северо-Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан "Севказнедра" в городе Кокшетау" (далее - МД "Севказнедра") является территориальным подразделением республиканского государственного учреждения "Комитет геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан" (далее - Комитет), осуществляющим функции в сферах государственного геологического изучения, воспроизводства минерально-сырьевой базы, рационального и комплексного использования недр, государственного управления недропользованием на территориях Костанайской, Акмолинской и Северо-Казахстанской областей".
2. МД "Севказнедра" имеет в своей структуре:
1) Костанайскую региональную инспекцию;
2) Северо-Казахстанскую региональную инспекцию;
3) Акмолинскую региональную инспекцию.
3. МД "Севказнедра" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, законодательными и иными нормативными правовыми актами, приказами Комитета, и настоящим Положением республиканского государственного учреждения "Северо-Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан "Севказнедра" в городе Кокшетау" (далее – Положение).
4. МД "Севказнедра" является юридическим лицом в организационно-правовой форме республиканского государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, а также в соответствии с законодательством счета в органах казначейства.
5. МД "Севказнедра" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени и от имени Комитета, если он уполномочен на это.
6. МД "Севказнедра" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.

7. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамамен белгіленген тәртіппен бұйрықтар түрінде актілер шығарады.
8. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД құрылымы мен штат саны Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрінің келісімі бойынша Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің (бұдан-әрі министрлік) жауапты хатшысымен бекітіледі.
9. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, 020000, Көкшетау қаласы, Сәтпаев көшесі, 1.
10. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД толық атауы:
мемлекеттік тілде - "Көкшетау қаласындағы Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Солтүстікқазжерқойнауы" Солтүстік Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі;
орыс тілінде - республиканское государственное учреждение "Северно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан "Севказнедра" в городе Кокшетау".
11. Осы Ереже "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД құрылтай құжаттары болып табылады.
12. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД қызметтерін қаржыландыру республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
13. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД кәсіпкерлік субъектілерімен "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД функциялары болып табылатын міндеттерді орындау мәніне шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
"Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерімен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілген жағдайда, онда осындай қызметтен алынған кірістер республикалық бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД негізгі міндеттері, функциялары, құқықтары мен міндеттері
14. Миссиясы: елдің барлық өндірістік саласын белсенді дамыту үшін минералдық-шикізат базасын толықтыру мақсатында Қазақстан аумағының геологиялық зерделеуін артыру.
15. Міндеттері: мемлекеттік геологиялық зерделеу, минералдық-шикізат базасын өндіру, жер қойнауын ұтымды және кешенді пайдалану, жер қойнауын пайдалануды мемлекеттік басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру.
16. Функциялары:
1) геологиялық ақпаратты есепке алу, сақтау, жүйелеу және жинақтау;
2) жер қойнауының мемлекеттiк сараптамасын ұйымдастыру және жүргiзу, пайдалы қазбалар қорларын бекiту;
3) пайдалы қазбалар қорларының мемлекеттiк теңгерімін, пайдалы қазбалардың кен орындары мен көрініс-белгілерінің, қауiптi геологиялық процестердiң мемлекеттiк кадастрларын жасауды ұйымдастыру және жүргiзу;

7. МД "Севказнедра" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке издает акты в виде приказов.
8. Структура и штатная численность МД "Севказнедра" утверждается Ответственным секретарем Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (далее - Министерство) по согласованию с Министром по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
9. Местонахождение МД "Севказнедра": Республика Казахстан, 020000, город Кокшетау, улица Сатпаева, 1.
10. Полное наименование МД "Севказнедра":
на государственном языке - "Көкшетау қаласындағы Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Солтүстікқазжерқойнауы" Солтүстік Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі;
на русском языке - республиканское государственное учреждение "Северо-Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан "Севказнедра" в городе Кокшетау".
11. Настоящее Положение является учредительным документом МД "Севказнедра".
12. Финансирование деятельности МД "Севказнедра" осуществляется за счет средств республиканского бюджета.
13. МД "Севказнедра" не вступает в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями МД "Севказнедра".
В случае предоставления законодательными актами Республики Казахстан МД "Севказнедра" прав по осуществлению деятельности, приносящей доходы, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход республиканского бюджета.
2. Основные задачи, функции, права и обязанности МД "Севказнедра"
14. Миссия: повышение геологической изученности территории Казахстана с целью восполнения минерально-сырьевой базы для активного развития всех отраслей промышленности страны.
15. Задачи: реализация государственной политики в сфере государственного геологического изучения, воспроизводства минерально-сырьевой базы, рационального и комплексного использования недр, государственного управления недропользованием.
16. Функции:
1) учет, хранение, систематизация и обобщение геологической информации;
2) организация и проведение государственной экспертизы недр, утверждение запасов полезных ископаемых;
3) организация составления и ведение государственного баланса запасов полезных ископаемых, государственных кадастров месторождений и проявлений полезных ископаемых, опасных геологических процессов;

17. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД құқықтары мен міндеттері:
"Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД құқықтары:
1) өз құзыреті шегінде бұйрықтар шығарады;
2) мемлекеттік органдардан, ұйымдардан, олардың лауазымды тұлғаларынан қажетті ақпарат пен материалдарды сұратады және алады;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасын жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізеді;
4) кеңестер, семинарлар, конференциялар, дөңгелек үстелдер, конкурстар және оның құзыретіне кіретін мәселелер бойынша өзгеде іс-шараларды өткізеді;
5) "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД қызметінің басшылық ететін бағыттары бойынша кеңес беру-кеңесу органдарын (жұмыс топтарын, комиссияларды, кеңестерді) құру жөнінде ұсыныстар енгізеді;
6) өз құзыретіне жатқызылған мәселелер бойынша сараптамаларға қатысу үшін тиісті мамандарды тартады;
7) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген өзге құқықтарды жүзеге асырады.
"Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД міндеттеріне:
1) "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД-ге жүктелген міндеттер мен қызметтерді іске асыруды қамтамасыз ету;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасын, жеке және заңды тұлғалардың құқықтары мен заңмен қорғалатын мүдделерін сақтауға;
3) "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД теңгеріміндегі мемлекеттік меншіктің сақталуын қамтамасыз ету;
4) бухгалтерлік есепті жүргізу;
5) бухгалтерлік және қаржылық есептілікті жасау және Комитет пен Министрлікке беру;
6) "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД-ге бөлінген бюджеттік қаражатты толық, уақтылы және тиімді пайдалануды қамтамасыз ету;
7) мемлекеттік сатып алу рәсімдерін "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүргізу кіреді.
3. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД қызметін ұйымдастыру
18. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД басшылықты "басшылықты басшы жүзеге асырады, "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД жүктелген міндеттердің орындалуына және өзінің функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болады.
19. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД Министрліктің жауапты хатшысымен қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын басшы басқарады.
20. Басшының Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің жауапты хатшысымен қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын орынбасарлары бар.
21. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД басшысы "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД қызметіне жалпы басшылықты жүзеге асырады және "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД жүктелген міндеттердің орындалуына және өз функцияларын оның жүзеге асыруына жауапты болады.
22. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД басшысының мақсаттары:
1) өз орынбасарларының және "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД құрылымдық бөлімшелерінің міндеттері мен жауапкершілігін айқындайды;

17. Права и обязанности МД "Севказнедра":
МД "Севказнедра" имеет право:
1) издавать приказы в пределах своей компетенции;
2) запрашивать и получать от государственных органов, организаций, их должностных лиц необходимую информацию и материалы;
3) вносить предложения по совершенствованию законодательства Республики Казахстан;
4) проводить совещания, семинары, конференции, круглые столы, конкурсы и иные мероприятия по вопросам, входящим в его компетенцию;
5) вносить предложения по созданию консультативно-совещательных органов (рабочих групп, комиссий, советов) по курируемым направлениям деятельности МД "Севказнедра";
6) привлекать соответствующих специалистов для участия в экспертизах по вопросам, отнесенным к своей компетенции;
7) осуществлять иные права, предусмотренные действующим законодательством Республики Казахстан.
В обязанности МД "Севказнедра" входит:
1) обеспечивать реализацию возложенных на МД "Севказнедра" задач и функций;
2) соблюдать законодательство Республики Казахстан, права и охраняемые законом интересы физических и юридических лиц;
3) обеспечивать сохранность государственной собственности, находящейся на балансе МД "Севказнедра";
4) вести бухгалтерский учет;
5) составлять и предоставлять бухгалтерскую и финансовую отчетность в Комитет и Министерство;
6) обеспечивать полное, своевременное и эффективное использование бюджетных средств, выделенных МД "Севказнедра"
7) проводить процедуры государственных закупок в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных закупках".
3. Организация деятельности МД "Севказнедра"
18. Руководство МД "Севказнедра" осуществляется руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на МД "Севказнедра" задач и осуществление им своих функций.
19. МД "Севказнедра" возглавляет руководитель, назначаемый на должность и освобождаемый от должности Ответственным секретарем Министерства.
20. Руководитель имеет заместителей, назначаемых на должность и освобождаемых от должности Ответственным секретарем Министерства.
21. Руководитель МД "Севказнедра" осуществляет общее руководство деятельностью МД "Севказнедра" и несет персональную ответственность за выполнение возложенных на МД "Севказнедра" задач и осуществление им своих функций.
22. Полномочия руководителя МД "Севказнедра"":
1) определяет обязанности и ответственность своих заместителей и структурных подразделений МД "Севказнедра";

2) "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД қызметкерлерін өз орынбасарларын қоспағанда, лауазымға тағайындайды және босатады;
3) "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД қызметкерлеріне өз орынбасарларын тәртіптік жаза мен көтермелеу шараларын қолданады;
4) "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД мүддесін басқа мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдарда білдіреді;
5) "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД бұйрықтарына қол қояды;
6) "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД жұмыс жоспарын бекітеді;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін Министрліктің жауапты хатшысының бұйрығына сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
23. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД басшысы өз орынбасарларының, құрылымдық бөлімшілердің басшылары мен "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД қызметкерлерінің міндеттерін айқындайды.
24. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД басшысы орынбасарлары:
1) өз өкілеттіктері шегінде "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД-нің құрылымдық бөлімшелерінің қызметін үйлестіреді;
2) Комитет төрағасымен оған жүктелген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
4. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД мүлкі
25. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД шұғыл басқару құқығында оқшауланған мүлкі бар. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД мүлкі оған мемлекетпен тапсырылған мүлік есебінен қалыптасады және "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД балансында олардың құны көрсетілетін негізгі қор мен айналым қаражатынан, сондай-ақ өзге де мүліктен тұрады.
26. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
27. Егер заңда өзгеше көзделмесе, "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті дербес иеліктен шығаруға немесе өзге тәсілмен иелік етуге құқығы жоқ.
5. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД қайта ұйымдастыру және тарату
28. "Солтүстікқазжерқойнауы" ӨД қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2017 жылғы 17 мамырдағы
№ 17 бұйрығына
5-қосымша
"Қарағанды қаласындағы Қазақстан Республикасы Инвестициялар
және даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану
комитетінің "Орталыққазжерқойнауы" Орталық Қазақстан өңіраралық
геология және жер қойнауын пайдалану департаменті"
республикалық мемлекеттік мекемесінің
ЕРЕЖЕСІ
1. Жалпы ережелер
1. "Қарағанды қаласындағы Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Орталыққазжерқойнауы" Орталық Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - "Орталыққазжерқойнауы" ӨД) Павлодар және Қарағанды облыстарының аумақтарында мемлекеттік геологиялық зерделеу, минералдық-шикізат базасын өндіру, жер қойнауын ұтымды және кешенді пайдалану, жер қойнауын пайдалануды мемлекеттік басқару салаларында қызметтерді жүзеге асыратын "Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің (бұдан әрі - Комитет) аумақтық бөлімшесі болып табылады.

2) назначает и освобождает от должности работников МД "Севказнедра", за исключением своих заместителей;
3) налагает дисциплинарные взыскания и применяет меры поощрения на работников МД "Севказнедра", за исключением своих заместителей;
4) представляет интересы МД "Севказнедра" в других государственных органах и иных организациях;
5) подписывает приказы МД "Севказнедра";
6) утверждает план работы МД "Севказнедра";
7) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочия руководителя МД "Севказнедра" в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с приказом Ответственного секретаря Министерства.
23. Руководитель МД "Севказнедра" определяет обязанности и полномочия своих заместителей, руководителей структурных подразделений и работников МД "Севказнедра".
24. Заместители руководителя МД "Севказнедра":
1) координируют деятельность структурных подразделений МД "Севказнедра" в пределах своих полномочий;
2) осуществляет иные функции, возложенные на них Председателем Комитета.
4. Имущество МД "Севказнедра"
25. МД "Севказнедра" имеет на праве оперативного управления обособленное имущество. Имущество МД "Севказнедра" формируется за счет имущества, переданного ему государством, и состоит из основных фондов и оборотных средств, а также иного имущества, стоимость которых отражается в балансе МД "Севказнедра".
26. Имущество, закрепленное за МД "Севказнедра", относится к республиканской собственности.
27. МД "Севказнедра" самостоятельно не отчуждает или иным способом не распоряжается закрепленным за ним имуществом, приобретенных за счет средств, выделенных ему по плану финансирования, если иное не установлено законом.
5. Реорганизация и ликвидация МД "Севказнедра"
28. Реорганизация и ликвидация МД "Севказнедра" осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 5
к приказу Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 17 мая 2017 года
№ 275
ПОЛОЖЕНИЕ
республиканского государственного учреждения "Центрально-Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан "Центрказнедра" в городе Караганде"
1. Общие положения
1. Республиканское государственное учреждение Центрально-Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан "Центрказнедра" в городе Караганде" (далее - МД "Центрказнедра") является территориальным подразделением республиканского государственного учреждения "Комитет геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (далее - Комитет), осуществляющим функции в сферах государственного геологического изучения, воспроизводства минерально-сырьевой базы, рационального и комплексного использования недр, государственного управления недропользованием на территориях Павлодарской и Карагандинской областей.

2. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД-нің құрамында:
1) Қарағанды өңірлік инспекциясы;
2) Павлодар өңірлік инспекциясы бар.
3. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына, заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілеріне, Комитеттің бұйрықтары мен өкімдеріне, және осы "Қарағанды қаласындағы Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Орталыққазжерқойнауы" Орталық Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесіне (бұдан әрі - Ереже) сәйкес жүзеге асырады.
4. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД республикалық мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ заңнамаға сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД егер осыған уәкілеттік берілген болса, өз атынан азаматтық-құқықтық қатынастарға түседі.
6. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамамен белгіленген тәртіппен бұйрықтар түрінде актілер шығарады.
8. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД құрылымы мен штат саны Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрінің келісімі бойынша Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің (бұдан-әрі министрлік) жауапты хатшысымен бекітіледі.
9. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, 100012, Қарағанды қаласы, Бұхар Жырау даңғылы, 47.
10. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД толық атауы:
мемлекеттік тілде - "Қарағанды қаласындағы Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Орталыққазжерқойнауы" Орталық Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі;
орыс тілінде - республиканское государственное учреждение "Центрально-Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан "Центрказнедра" в городе Караганде".
11. Осы Ереже "Орталыққазжерқойнауы" ӨД құрылтай құжаттары болып табылады.
12. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД қызметтерін қаржыландыру республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
13. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД кәсіпкерлік субъектілерімен Орталыққазжерқойнауы" ӨД функциялары болып табылатын міндеттерді орындау мәніне шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
"Орталыққазжерқойнауы" ӨД Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерімен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілген жағдайда, онда осындай қызметтен алынған кірістер республикалық бюджеттің кірісіне жіберіледі.

2. МД "Центрказнедра" имеет в своей структуре:
1) Карагандинскую региональную инспекцию;
2) Павлодарскую региональную инспекцию.
3. МД "Центрказнедра" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, законодательными и иными нормативными правовыми актами, приказами Комитета, и настоящим Положением республиканского государственного учреждения "Центрально-Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан "Центрказнедра" в городе Караганде" (далее - Положение).
4. МД "Центрказнедра" является юридическим лицом в организационно-правовой форме республиканского государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, а также в соответствии с законодательством счета в органах казначейства.
5. МД "Центрказнедра" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени и от имени Комитета, если он уполномочен на это.
6. МД "Центрказнедра" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
7. МД "Центрказнедра" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке издает акты в виде приказов.
8. Структура и штатная численность МД "Центрказнедра" утверждается Ответственным секретарем Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (далее - Министерство) по согласованию с Министром по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
9. Местонахождение МД "Центрказнедра": Республика Казахстан, 100012, город Караганда, проспект Бухар Жырау, 47.
10. Полное наименование МД "Центрказнедра":
на государственном языке - "Қарағанды қаласындағы Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Орталыққазжерқойнауы" Орталық Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі;
на русском языке - республиканское государственное учреждение "Центрально-Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан "Центрказнедра" в городе Караганде".
11. Настоящее Положение является учредительным документом МД "Центрказнедра".
12. Финансирование деятельности МД "Центрказнедра" осуществляется за счет средств республиканского бюджета.
13. МД "Центрказнедра" не вступает в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями МД "Центрказнедра".
В случае предоставления законодательными актами Республики Казахстан МД "Центрказнедра" прав по осуществлению деятельности, приносящей доходы, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход республиканского бюджета.

33) жерүсті су объектілері жоқ, бірақ ауызсу сапасындағы жерасты суларының жеткілікті қорлары бар аумақтарда облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органдарымен ауызсумен қамтамасыз етуге байланысты емес мақсаттар үшін ауызсу сапасындағы жерасты пайдалануға рұқсаттарды келісу;
34) уран мен көмірді қоспағанда, жерасты суларын, емдік балшықтарды және қатты пайдалы қазбаларды барлауға, өндiруге арналған келiсiмшарттық құжаттардың жобаларын қоспағанда, барлауға, өндiруге, бiрлесiп барлау мен өндiруге арналған жобалау құжаттарына сараптама жүргiзудi ұйымдастыру;
35) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өзге де өкiлеттiктердi жүзеге асырады.
17. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД құқықтары мен міндеттері:
"Орталыққазжерқойнауы" ӨД құқықтары:
1) өз құзыреті шегінде бұйрықтар шығарады;
2) мемлекеттік органдардан, ұйымдардан, олардың лауазымды тұлғаларынан қажетті ақпарат пен материалдарды сұратады және алады;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасын жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізеді;
4) кеңестер, семинарлар, конференциялар, дөңгелек үстелдер, конкурстар және оның құзыретіне кіретін мәселелер бойынша өзгеде іс-шараларды өткізеді;
5) "Орталыққазжерқойнауы" ӨД қызметінің басшылық ететін бағыттары бойынша кеңес беру-кеңесу органдарын (жұмыс топтарын, комиссияларды, кеңестерді) құру жөнінде ұсыныстар енгізеді;
6) өз құзыретіне жатқызылған мәселелер бойынша сараптамаларға қатысу үшін тиісті мамандарды тартады;
7) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген өзге құқықтарды жүзеге асырады.
"Орталыққазжерқойнауы" ӨД міндеттеріне кіреді:
1) "Орталыққазжерқойнауы" ӨД-ге жүктелген міндеттер мен қызметтерді іске асыруды қамтамасыз ету;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасын, жеке және заңды тұлғалардың құқықтары мен заңмен қорғалатын мүдделерін сақтауға;
3) "Орталыққазжерқойнауы" ӨД теңгеріміндегі мемлекеттік меншіктің сақталуын қамтамасыз ету;
4) бухгалтерлік есепті жүргізу;
5) бухгалтерлік және қаржылық есептілікті жасау және Комитет пен Министрлікке беру;
6) "Орталыққазжерқойнауы" ӨД-ге бөлінген бюджеттік қаражатты толық, уақтылы және тиімді пайдалануды қамтамасыз ету;
7) мемлекеттік сатып алу рәсімдерін "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүргізу кіреді.
3. Орталыққазжерқойнауы" ӨД қызметін ұйымдастыру
18. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД басшылықты "Орталыққазжерқойнауы" ӨД жүктелген міндеттердің орындалуына және өзінің функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болады.
19. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД Министрліктің жауапты хатшысымен қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын басшы басқарады.

33) согласование с местным исполнительным органом области (города республиканского значения, столицы) разрешения на использование подземных вод питьевого качества для целей, не связанных с питьевым водоснабжением, на территориях, где отсутствуют поверхностные водные объекты, но имеются достаточные запасы подземных вод питьевого качества;
34) организация проведения экспертизы проектных документов на разведку, добычу, совмещенную разведку и добычу, за исключением проектов контрактных документов на разведку, добычу подземных вод, лечебных грязей и твердых полезных ископаемых, за исключением урана и угля;
35) осуществляет иные полномочия в соответствии с законами Республики Казахстан.
17. Права и обязанности МД "Центрказнедра":
МД "Центрказнедра" имеет право:
1) издавать приказы в пределах своей компетенции;
2) запрашивать и получать от государственных органов, организаций, их должностных лиц необходимую информацию и материалы;
3) вносить предложения по совершенствованию законодательства Республики Казахстан;
4) проводить совещания, семинары, конференции, круглые столы, конкурсы и иные мероприятия по вопросам, входящим в его компетенцию;
5) вносить предложения по созданию консультативно-совещательных органов (рабочих групп, комиссий, советов) по курируемым направлениям деятельности МД "Центрказнедра";
6) привлекать соответствующих специалистов для участия в экспертизах по вопросам, отнесенным к своей компетенции;
7) осуществлять иные права, предусмотренные действующим законодательством Республики Казахстан.
В обязанности МД "Центрказнедра" входит:
1) обеспечивать реализацию возложенных на МД "Центрказнедра" задач и функций;
2) соблюдать законодательство Республики Казахстан, права и охраняемые законом интересы физических и юридических лиц;
3) обеспечивать сохранность государственной собственности, находящейся на балансе МД "Центрказнедра";
4) вести бухгалтерский учет;
5) составлять и предоставлять бухгалтерскую и финансовую отчетность в Комитет и Министерство;
6) обеспечивать полное, своевременное и эффективное использование бюджетных средств, выделенных МД "Центрказнедра";
7) проводить процедуры государственных закупок в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных закупках".
3. Организация деятельности МД "Центрказнедра"
18. Руководство МД "Центрказнедра" осуществляется руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на МД "Центрказнедра" задач и осуществление им своих функций.
19. МД "Центрказнедра" возглавляет руководитель, назначаемый на должность и освобождаемый от должности Ответственным секретарем Министерства.

20. Басшының Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің жауапты хатшысымен қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын орынбасарлары бар.
21. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД басшысы "Орталыққазжерқойнауы" ӨД қызметіне жалпы басшылықты жүзеге асырады және Орталыққазжерқойнауы" ӨД жүктелген міндеттердің орындалуына және өз функцияларын оның жүзеге асыруына жауапты болады.
22. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД басшысының өкілеттіктері:
1) өз орынбасарларының және "Орталыққазжерқойнауы" ӨД құрылымдық бөлімшелерінің міндеттері мен жауапкершілігін айқындайды;
2) "Орталыққазжерқойнауы" ӨД қызметкерлерін өз орынбасарларын қоспағанда, лауазымға тағайындайды және босатады;
3) "Орталыққазжерқойнауы" ӨД қызметкерлеріне өз орынбасарларын тәртіптік жаза мен көтермелеу шараларын қолданады;
4) "Орталыққазжерқойнауы" ӨД мүддесін басқа мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдарда білдіреді;
5) "Орталыққазжерқойнауы" ӨД бұйрықтарына қол қояды;
6) "Орталыққазжерқойнауы" ӨД жұмыс жоспарын бекітеді;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
"Орталыққазжерқойнауы" ӨД басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін Министрліктің жауапты хатшысының бұйрығына сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
23. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД басшысы өз орынбасарларының, құрылымдық бөлімшілердің басшылары мен "Орталыққазжерқойнауы" ӨД қызметкерлерінің міндеттерін айқындайды.
24. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД басшысы орынбасарлары:
1) өз өкілеттіктері шегінде "Орталыққазжерқойнауы" ӨД-нің құрылымдық бөлімшелерінің қызметін үйлестіреді;
2) Комитет төрағасымен оған жүктелген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
4. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД мүлкі
25. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД шұғыл басқару құқығында оқшауланған мүлкі бар. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД мүлкі оған мемлекетпен тапсырылған мүлік есебінен қалыптасады және "Орталыққазжерқойнауы" ӨД балансында олардың құны көрсетілетін негізгі қор мен айналым қаражатынан, сондай-ақ өзге де мүліктен тұрады.
26. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
27. Егер заңда өзгеше көзделмесе, "Орталыққазжерқойнауы" ӨД өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті дербес иеліктен шығаруға немесе өзге тәсілмен иелік етуге құқығы жоқ.
5. Орталыққазжерқойнауы" ӨД қайта ұйымдастыру және тарату
28. "Орталыққазжерқойнауы" ӨД қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің

20. Руководитель имеет заместителей, назначаемых на должность и освобождаемых от должности Ответственным секретарем Министерства.
21. Руководитель МД "Центрказнедра" осуществляет общее руководство деятельностью МД "Центрказнедра" и несет персональную ответственность за выполнение возложенных на МД "Центрказнедра" задач и осуществление им своих функций.
22. Полномочия руководителя МД "Центрказнедра":
1) определяет обязанности и ответственность своих заместителей и структурных подразделений МД "Центрказнедра";
2) назначает и освобождает от должности работников МД "Центрказнедра", за исключением своих заместителей;
3) налагает дисциплинарные взыскания и применяет меры поощрения на работников МД "Центрказнедра" за исключением своих заместителей;
4) представляет интересы МД "Центрказнедра" в других государственных органах и иных организациях;
5) подписывает приказы МД "Центрказнедра";
6) утверждает план работы МД "Центрказнедра";
7) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочия руководителя МД "Центрказнедра" в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с приказом Ответственного секретаря Министерства.
23. Руководитель МД "Центрказнедра" определяет обязанности и полномочия своих заместителей, руководителей структурных подразделений и работников МД "Центрказнедра".
24. Заместители руководителя МД "Центрказнедра":
1) координируют деятельность структурных подразделений МД "Центрказнедра" в пределах своих полномочий;
2) осуществляет иные функции, возложенные на него на них Председателем Комитета.
4. Имущество МД "Центрказнедра"
25. МД "Центрказнедра" имеет на праве оперативного управления обособленное имущество. Имущество МД "Центрказнедра" формируется за счет имущества, переданного ему государством, и состоит из основных фондов и оборотных средств, а также иного имущества, стоимость которых отражается в балансе МД "Центрказнедра"
26. Имущество, закрепленное за МД "Центрказнедра", относится к республиканской собственности.
27. МД "Центрказнедра" самостоятельно не отчуждает или иным способом не распоряжается закрепленным за ним имуществом, приобретенных за счет средств, выделенных ему по плану финансирования, если иное не установлено законом.
5. Реорганизация и ликвидация МД "Центрказнедра"
28. Реорганизация и ликвидация МД "Центрказнедра" осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 6
к приказу Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан

2017 жылғы 17 мамырдағы
№ 17 бұйрығына
6-қосымша
"Алматы қаласындағы Қазақстан Республикасы Инвестициялар және
даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану
комитетінің "Оңтүстікқазжерқойнауы" Оңтүстік Қазақстан
өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті"
республикалық мемлекеттік мекемесінің
ЕРЕЖЕСІ
1. Жалпы ережелер
1. "Алматы қаласындағы Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Оңтүстікқазжерқойнауы" Оңтүстік Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі - "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД) Алматы, Жамбыл, Қызылорда және Оңтүстік Қазақстан облыстарының аумақтарында мемлекеттік геологиялық зерделеу, минералдық-шикізат базасын өндіру, жер қойнауын ұтымды және кешенді пайдалану, жер қойнауын пайдалануды мемлекеттік басқару салаларында қызметтерді жүзеге асыратын "Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің (бұдан әрі - Комитет) аумақтық бөлімшесі болып табылады.
2. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД-нің құрамында:
1) Алматы өңірлік инспекциясы;
2) Жамбыл өңірлік инспекциясы;
3) Оңтүстік Қазақстан өңірлік инспекциясы;
4) Қызылорда өңірлік инспекциясы;
5) Талдықорған өңірлік инспекциясы бар.
3. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына, заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілеріне, Комитеттің бұйрықтары мен өкімдеріне, және осы "Алматы қаласындағы Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Оңтүстікқазжерқойнауы" Оңтүстік Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесіне (бұдан әрі - Ереже) сәйкес жүзеге асырады.
4. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД республикалық мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы бар мөрі мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ заңнамаға сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД егер осыған уәкілеттік берілген болса, өз атынан азаматтық-құқықтық қатынастарға түседі.
6. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД егер заңнамаға сәйкес осыған уәкілеттік берілген болса, мемлекеттің атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамамен белгіленген тәртіппен бұйрықтар түрінде актілер шығарады.

от 17 мая 2017 года
№ 275
ПОЛОЖЕНИЕ
республиканского государственного учреждения "Южно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию
Республики Казахстан "Южказнедра" в городе Алматы"
1. Общие положения
1. Республиканское государственного учреждение Южно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан "Южказнедра" в городе Алматы" (далее - МД "Южказнедра") является территориальным подразделением республиканского государственного учреждения "Комитет геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан" (далее - Комитет), осуществляющим функции в сферах государственного геологического изучения, воспроизводства минерально-сырьевой базы, рационального и комплексного использования недр, государственного управления недропользованием на территориях Алматинской, Жамбылской, Кызылординской и Южно-Казахстанской областей.
2. МД "Южказнедра" имеет в своей структуре:
1) Алматинскую региональную инспекцию;
2) Жамбылскую региональную инспекцию;
3) Южно-Казахстанскую региональную инспекцию;
4) Кызылординскую региональную инспекцию;
5) Талдыкурганскую региональную инспекцию.
3. МД "Южказнедра" осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, законодательными и иными нормативными правовыми актами, приказами Комитета, и настоящим Положением республиканского государственного учреждения "Южно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан "Южказнедра" в городе Алматы" (далее - Положение).
4. МД "Южказнедра" является юридическим лицом в организационно-правовой форме республиканского государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, а также в соответствии с законодательством счета в органах казначейства.
5. МД "Южказнедра" вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени и от имени Комитета, если он уполномочен на это.
6. МД "Южказнедра" имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством.
7. МД "Южказнедра" по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке издает акты в виде приказов.

8. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД құрылымы мен штат саны Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрінің келісімі бойынша Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің (бұдан-әрі министрлік) жауапты хатшысымен бекітіледі.
9. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, 050046, Алматы қаласы, Абай даңғылы,191, 8-қабат.
10. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД толық атауы:
мемлекеттік тілде - "Алматы қаласындағы Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Геология және жер қойнауын пайдалану комитетінің "Оңтүстікқазжерқойнауы" Оңтүстік Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі;
орыс тілінде - республиканское государственное учреждение "Южно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан "Южказнедра" в городе Алматы".
11. Осы Ереже "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД құрылтай құжаттары болып табылады.
12. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД қызметтерін қаржыландыру республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
13. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД кәсіпкерлік субъектілерімен "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД функциялары болып табылатын міндеттерді орындау мәніне шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
"Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерімен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілген жағдайда, онда осындай қызметтен алынған кірістер республикалық бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД негізгі міндеттері, функциялары, құқықтары мен
міндеттері
14. Миссиясы: елдің барлық өндірістік саласын белсенді дамыту үшін минералдық-шикізат базасын толықтыру мақсатында Қазақстан аумағының геологиялық зерделеуін артыру.
15. Міндеттері: мемлекеттік геологиялық зерделеу, минералдық-шикізат базасын өндіру, жер қойнауын ұтымды және кешенді пайдалану, жер қойнауын пайдалануды мемлекеттік басқару саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру.
16. Функциялары:
1) геологиялық ақпаратты есепке алу, сақтау, жүйелеу және жинақтау;
2) жер қойнауының мемлекеттiк сараптамасын ұйымдастыру және жүргiзу, пайдалы қазбалар қорларын бекiту;
3) пайдалы қазбалар қорларының мемлекеттiк теңгерімін, пайдалы қазбалардың кен орындары мен көрініс-белгілерінің, қауiптi геологиялық процестердiң мемлекеттiк кадастрларын жасауды ұйымдастыру және жүргiзу;
4) тарихи шығындардың мөлшерiн, геологиялық ақпараттың құнын және алу шартын айқындау;
5) геологиялық ақпараттың аумақтық қорларын ұйымдастыру және олардың жұмыс iстеуiн қамтамасыз ету;

8. Структура и штатная численность МД "Южказнедра" утверждается Ответственным секретарем Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан (далее - Министерство) по согласованию с Министром по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
9. Местонахождение МД "Южказнедра": Республика Казахстан, 050046, город Алматы, проспект Абая, 191, 8 этаж.
10. Полное наименование МД "Южказнедра":
на государственном языке - "Алматы қаласындағы Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігі Геология және жер қойнауынпайдаланукомитетінің "Оңтүстікқазжерқойнауы" Оңтүстік Қазақстан өңіраралық геология және жер қойнауын пайдалану департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі;
на русском языке - республиканское государственное учреждение "Южно-Казахстанский межрегиональный департамент геологии и недропользования Комитета геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан "Южказнедра" в городе Алматы".
11. Настоящее Положение является учредительным документом МД "Южказнедра".
12. Финансирование деятельности МД "Южказнедра" осуществляется за счет средств республиканского бюджета.
13. МД "Южказнедра" не вступает в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями МД "Южказнедра".
В случае предоставления законодательными актами Республики Казахстан МД "Южказнедра" прав по осуществлению деятельности, приносящей доходы, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход республиканского бюджета.
2. Основные задачи, функции, права и обязанности МД "Южказнедра"
14. Миссия: повышение геологической изученности территории Казахстана с целью восполнения минерально-сырьевой базы для активного развития всех отраслей промышленности страны.
15. Задачи: реализация государственной политики в сфере государственного геологического изучения, воспроизводства минерально-сырьевой базы, рационального и комплексного использования недр, государственного управления недропользованием.
16. Функции:
1) учет, хранение, систематизация и обобщение геологической информации;
2) организация и проведение государственной экспертизы недр, утверждение запасов полезных ископаемых;
3) организация составления и ведение государственного баланса запасов полезных ископаемых, государственных кадастров месторождений и проявлений полезных ископаемых, опасных геологических процессов;
4) определение размера исторических затрат, стоимости и условий получения геологической информации;
5) организация и обеспечение функционирования территориальных фондов геологической информации;

3) Қазақстан Республикасының заңнамасын жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізеді;
4) кеңестер, семинарлар, конференциялар, дөңгелек үстелдер, конкурстар және оның құзыретіне кіретін мәселелер бойынша өзгеде іс-шараларды өткізеді;
5) "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД қызметінің басшылық ететін бағыттары бойынша кеңес беру-кеңесу органдарын (жұмыс топтарын, комиссияларды, кеңестерді) құру жөнінде ұсыныстар енгізеді;
6) өз құзыретіне жатқызылған мәселелер бойынша сараптамаларға қатысу үшін тиісті мамандарды тартады;
7) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген өзге құқықтарды жүзеге асырады.
"Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД міндеттеріне:
1) "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД-ге жүктелген міндеттер мен қызметтерді іске асыруды қамтамасыз ету;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасын, жеке және заңды тұлғалардың құқықтары мен заңмен қорғалатын мүдделерін сақтауға;
3) "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД теңгеріміндегі мемлекеттік меншіктің сақталуын қамтамасыз ету;
4) бухгалтерлік есепті жүргізу;
5) бухгалтерлік және қаржылық есептілікті жасау және Комитет пен Министрлікке беру;
6) "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД-ге бөлінген бюджеттік қаражатты толық, уақтылы және тиімді пайдалануды қамтамасыз ету;
7) мемлекеттік сатып алу рәсімдерін "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүргізу кіреді.
3. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД қызметін ұйымдастыру
18. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД басшылықты "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД жүктелген міндеттердің орындалуына және өзінің функцияларын жүзеге асыруға дербес жауапты болады.
19. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД Министрліктің жауапты хатшысымен қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын басшы басқарады.
20. Басшының Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің жауапты хатшысымен қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын орынбасарлары бар.
21. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД басшысы "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД қызметіне жалпы басшылықты жүзеге асырады және "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД жүктелген міндеттердің орындалуына және өз функцияларын оның жүзеге асыруына жауапты болады.
22. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД басшысының өкілеттіктері:
1) өз орынбасарларының және "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД құрылымдық бөлімшелерінің міндеттері мен жауапкершілігін айқындайды;
2) "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД қызметкерлерін өз орынбасарларын қоспағанда, лауазымға тағайындайды және босатады;
3) "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД қызметкерлеріне өз орынбасарларын тәртіптік жаза мен көтермелеу шараларын қолданады;
4) "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД мүддесін басқа мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдарда білдіреді;

3) вносить предложения по совершенствованию законодательства Республики Казахстан;
4) проводить совещания, семинары, конференции, круглые столы, конкурсы и иные мероприятия по вопросам, входящим в его компетенцию;
5) вносить предложения по созданию консультативно-совещательных органов (рабочих групп, комиссий, советов) по курируемым направлениям деятельности МД "Южказнедра";
6) привлекать соответствующих специалистов для участия в экспертизах по вопросам, отнесенным к своей компетенции;
7) осуществлять иные права, предусмотренные действующим законодательством Республики Казахстан.
В обязанности МД "Южказнедра" входит:
1) обеспечивать реализацию возложенных на МД "Южказнедра" задач и функций;
2) соблюдать законодательство Республики Казахстан, права и охраняемые законом интересы физических и юридических лиц;
3) обеспечивать сохранность государственной собственности, находящейся на балансе МД "Южказнедра";
4) вести бухгалтерский учет;
5) составлять и предоставлять бухгалтерскую и финансовую отчетность в Комитет и Министерство;
6) обеспечивать полное, своевременное и эффективное использование бюджетных средств, выделенных МД "Южказнедра";
7) проводить процедуры государственных закупок в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных закупках".
3. Организация деятельности МД "Южказнедра"
18. Руководство МД "Южказнедра" осуществляется руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на МД "Южказнедра" задач и осуществление им своих функций.
19. МД "Южказнедра" возглавляет руководитель, назначаемый на должность и освобождаемый от должности Ответственным секретарем Министерства.
20. Руководитель имеет заместителей, назначаемых на должность и освобождаемых от должности Ответственным секретарем Министерства.
21. Руководитель МД "Южказнедра" осуществляет общее руководство деятельностью МД "Южказнедра" и несет персональную ответственность за выполнение возложенных на МД "Южказнедра" задач и осуществление им своих функций.
22. Полномочия руководителя МД "Южказнедра":
1) определяет обязанности и ответственность своих заместителей и структурных подразделений МД "Южказнедра";
2) назначает и освобождает от должности работников МД "Южказнедра", за исключением своих заместителей;
3) налагает дисциплинарные взыскания и применяет меры поощрения на работников МД "Южказнедра" за исключением своих заместителей;
4) представляет интересы МД "Южказнедра" в других государственных органах и иных организациях;

5) "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД бұйрықтарына қол қояды;
6) "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД жұмыс жоспарын бекітеді;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
"Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін Министрліктің жауапты хатшысының бұйрығына сәйкес оны алмастыратын тұлға жүзеге асырады.
23. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД басшысы өз орынбасарларының, құрылымдық бөлімшілердің басшылары мен "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД қызметкерлерінің міндеттерін айқындайды.
24. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД басшысы орынбасарлары:
1) өз өкілеттіктері шегінде "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД-нің құрылымдық бөлімшелерінің қызметін үйлестіреді;
2) Комитет төрағасымен оған жүктелген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
4. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД мүлкі
25. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД шұғыл басқару құқығында оқшауланған мүлкі бар. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД мүлкі оған мемлекетпен тапсырылған мүлік есебінен қалыптасады және "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД балансында олардың құны көрсетілетін негізгі қор мен айналым қаражатынан, сондай-ақ өзге де мүліктен тұрады.
26. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
27. Егер заңда өзгеше көзделмесе, "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті дербес иеліктен шығаруға немесе өзге тәсілмен иелік етуге құқығы жоқ.
5. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД қайта ұйымдастыру және тарату
28. "Оңтүстікқазжерқойнауы" ӨД қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.

5) подписывает приказы МД "Южказнедра";
6) утверждает план работы МД "Южказнедра";
7) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Исполнение полномочия руководителя МД "Южказнедра" в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим в соответствии с приказом Ответственного секретаря Министерства.
23. Руководитель МД "Южказнедра" определяет обязанности и полномочия своих заместителей, руководителей структурных подразделений и работников МД "Южказнедра".
24. Заместители руководителя МД "Южказнедра":
1) координируют деятельность структурных подразделений МД "Южказнедра" в пределах своих полномочий;
2) осуществляет иные функции, возложенные на них Председателем Комитета.
4. Имущество МД "Южказнедра"
25. МД "Южказнедра" имеет на праве оперативного управления обособленное имущество. Имущество МД "Южказнедра" формируется за счет имущества, переданного ему государством, и состоит из основных фондов и оборотных средств, а также иного имущества, стоимость которых отражается в балансе МД "Южказнедра".
26. Имущество, закрепленное за МД "Южказнедра", относится к республиканской собственности.
27. МД "Южказнедра" самостоятельно не отчуждает или иным способом не распоряжается закрепленным за ним имуществом, приобретенных за счет средств, выделенных ему по плану финансирования, если иное не установлено законом.
5. Реорганизация и ликвидация МД "Южказнедра"
28. Реорганизация и ликвидация МД "Южказнедра" осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.