"Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің және оның аумақтық бөлімшелерінің ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің міндетін атқарушының 2019 жылғы 25 шілдедегі № 7 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы"
Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің м.а. 2020 жылғы 30 қазандағы № 244-НҚ бұйрығы
"Құқықтық актілер туралы" 2016 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 50-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің және оның аумақтық бөлімшелерінің ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің міндетін атқарушының 2019 жылғы 25 шілдедегі № 7 бұйрығына (2019 жылғы 30 шілдеде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Осы бұйрық "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне тұтынушылардың құқықтарын қорғау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2020 жылғы 25 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес 2021 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін осы бұйрықтың 1-тармағының оныншы, он бірінші және жиырма үшінші абзацтарын қоспағанда, қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесінің ережесінде:
14-тармақ:
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) тұтынушылардың құқықтарын қорғау жөніндегі ведомствоаралық кеңестің қызметін қамтамасыз ету;";
мынадай мазмұндағы 6-1), 6-2) және 6-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"6-1) тұтыну дауларын сотқа дейін реттеу субъектілерінің тізбесін әзірлеу;
6-2) тұтынушылардың, оның ішінде тұтынушылардың құқықтарын қорғаудың бірыңғай ақпараттық жүйесі арқылы келіп түсетін шағымдарына, тұтынушылардың құқықтарын қорғау мәселелері бойынша Мемлекеттік органдардың және тұтыну дауларын сотқа дейін реттеу субъектілерінің қызметіне талдау жүргізу;
6-3) тұтынушылардың құқықтарын қорғаудың бірыңғай ақпараттық жүйесін қалыптастыру, жүргізу және пайдалану жөніндегі қағидаларды әзірлеу;";
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) өз құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау мәселелерінде тұтынушыларды хабардар етуді, оларға консультация беруді, құқықтық сауаттылығын арттыруды жүзеге асыру;";
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінде белгіленген тәртіппен хаттамалар толтыру, әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарау және әкімшілік жазалар қолдану;";
10) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"10) тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласында халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асыру;";
11) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"11) зерттеулер, ақпараттық-ағарту жұмыстарын жүргізу, тұтынушылардың құқықтарын қорғау және тұтынушыларға өкілдік ету қызметтері мәселелері бойынша халыққа консультациялық көмек көрсету бойынша Мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты қалыптастыруды, іске асыруды, іске асыру мониторингін және оның нәтижелерін бағалауды жүзеге асыру;";

О внесении изменений и дополнений в приказ исполняющего обязанности Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 25 июля 2019 года № 7 "Об утверждении положения Республиканского государственного учреждения "Комитет по защите прав потребителей Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан" и его территориальных подразделений"
Приказ и.о. Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № 244-НҚ
В соответствии с пунктом 2 статьи 50 Закона Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О правовых актах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 25 июля 2019 года № 7 "Об утверждении положения Республиканского государственного учреждения "Комитет по защите прав потребителей Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан" и его территориальных подразделений" (опубликован 30 июля 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения и дополнения:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его подписания, за исключением абзацев десятого, одиннадцатого и двадцать третьего пункта 1 настоящего приказа, которые вводятся в действие с 1 января 2021 года в соответствии с Законом Республики Казахстан от 25 июня 2020 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам защиты прав потребителей".
в Положении Республиканского государственного учреждения "Комитет по защите прав потребителей Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан", утвержденном указанным приказом:
в пункте 14:
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) обеспечение деятельности Межведомственного совета по защите прав потребителей;";
дополнить подпунктами 6-1), 6-2) и 6-3) следующего содержания:
"6-1) разработка перечня субъектов досудебного урегулирования потребительских споров;
6-2) проведение анализа жалоб потребителей, в том числе поступающих посредством Единой информационной системы защиты прав потребителей, деятельности государственных органов по вопросам защиты прав потребителей и субъектов досудебного урегулирования потребительских споров;
6-3) разработка правил по формированию, ведению и использованию Единой информационной системы защиты прав потребителей;";
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) осуществление информирования, консультирования, просвещения, повышения правовой грамотности потребителей в вопросах защиты своих прав и законных интересов;";
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) составление протоколов, рассмотрение дел об административных правонарушениях и наложение административных взысканий в порядке, установленном Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях;";
подпункт 10) изложить в следующей редакции:
"10) осуществление международного сотрудничества в сфере защиты прав потребителей;";
подпункт 11) изложить в следующей редакции:
"11) осуществление формирования, реализации, мониторинга реализации и оценки результатов государственного социального заказа по проведению исследований, информационно-просветительской работы, оказанию консультационной помощи населению по вопросам защиты прав потребителей и представительских услуг потребителям в восстановлении их нарушенных прав и законных интересов;";

мынадай мазмұндағы 12-1), 12-2) және 12-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"12-1) "тұтынушылардың құқықтарын қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес жоспардан тыс тексеру және бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нысанында Қазақстан Республикасының тұтынушылардың құқықтарын қорғау туралы заңнамасының сақталуына мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
12-2) Қазақстан Республикасының тұтынушылардың құқықтарын қорғау туралы заңнамасын бұзу фактілері бойынша мемлекеттік органдардан, тұтынушылық дауларды сотқа дейін реттеу субъектілерінен, тұтынушылардың заңды мүдделерінің өкілдерінен, оның ішінде тұтынушылардың құқықтарын қорғаудың бірыңғай ақпараттық жүйесі арқылы, сондай-ақ бұқаралық ақпарат құралдары арқылы алынған ақпарат пен есептілік негізінде бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау жүргізу;
12-3) тұтынушылардың құқықтарын қорғаудың бірыңғай ақпараттық жүйесін және оның мобильдік нұсқасын қалыптастыруды және жүргізуді қамтамасыз ету;";
15) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"15) тұтынушылардың құқықтарын қорғау жөніндегі ведомствоаралық кеңесте талқыланған тұтынушылардың құқықтарын қорғау мәселелері бойынша жүргізіліп жатқан жұмыстың нәтижелері туралы бұқаралық ақпарат құралдарында орналастырылатын баяндаманы Қазақстан Республикасының Үкіметіне жыл сайын ұсынуды қамтиды";
16-тармақ мынадай мазмұндағы 8-1) тармақшамен толықтырылсын:
"8-1) Департаменттің аумақтық органдарынан Министрліктің және Комитеттің бұйрықтары мен тапсырмаларының уақтылы және дәл орындалуын талап етуге құқығы бар.";
21 - тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) еңбек қатынастары мәселелері жоғары тұрған мемлекеттік органдар мен лауазымды адамдардың құзыретіне жатқызылған жұмыскерлерді қоспағанда, заңнамада белгіленген тәртіппен Комитет қызметкерлерін қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;";
3) және 4) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"3) еңбек қатынастары мәселелері жоғары тұрған мемлекеттік органдар мен лауазымды адамдардың құзыретіне жатқызылған жұмыскерлерді қоспағанда, комитет жұмыскерлерін заңнамада белгіленген тәртіппен іссапарға жіберу, демалыс беру, материалдық көмек көрсету, даярлау (қайта даярлау), біліктілігін арттыру, көтермелеу, үстемеақылар төлеу және сыйлықақы беру мәселелерін шешеді;
4) еңбек қатынастары мәселелері жоғары тұрған мемлекеттік органдар мен лауазымды адамдардың құзыретіне жатқызылған жұмыскерлерді қоспағанда, заңнамада белгіленген тәртіппен Комитет қызметкерлеріне тәртіптік жаза қолданады;";
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) Комитет жұмыскерлерінің және аумақтық бөлімшелер басшыларының, өзінің орынбасарларының өкілеттілігін және міндеттерін айқындайды;";
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"9) Комитетте сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимылға бағытталған шараларды қабылдайды және сыбайлас жемқорлыққа қарсы шаралардың қабылдануына дербес жауапты болады;";
11) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"11) Комитет қызметкерлерінің мемлекеттік қызметшілердің қызметтік әдеп нормаларын сақтауын қамтамасыз етеді;";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігі Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитетінің Ақмола облысы тұтынушылардың құқықтарын қорғау департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі туралы ережеде:
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

дополнить подпунктами 12-1), 12-2) и 12-3) следующего содержания:
"12-1) осуществление государственного контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан о защите прав потребителей в форме внеплановой проверки в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан и профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля в соответствии с Законом Республики Казахстан "О защите прав потребителей;
12-2) проведение профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля на основании информации и отчетности, полученных от государственных органов, субъектов досудебного урегулирования потребительских споров, представителей законных интересов потребителей, в том числе через Единую информационную систему защиты прав потребителей, а также через средства массовой информации, по фактам нарушений законодательства Республики Казахстан о защите прав потребителей;
12-3) обеспечение формирования и ведения Единой информационной системы защиты прав потребителей и ее мобильной версии;";
подпункт 15) изложить в следующей редакции:
"15) ежегодное представление доклада Правительству Республики Казахстан о результатах проводимой работы по вопросам защиты прав потребителей, обсужденных на Межведомственном совете по защите прав потребителей, который размещается в средствах массовой информации";
пункт 16 дополнить подпунктом 8-1) следующего содержания:
"8-1) требовать от территориальных подразделений Департамента своевременного и точного исполнения приказов и поручений Министерства и Комитета.";
в пункте 21:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) в установленном законодательством порядке назначает на должности и освобождает от должностей работников Комитета, за исключением работников, вопросы трудовых отношений которых отнесены к компетенции вышестоящих государственных органов и должностных лиц;";
подпункты 3) и 4) изложить в следующей редакции:
"3) в установленном законодательством порядке решает вопросы командирования, предоставления отпусков, оказания материальной помощи, подготовки (переподготовки), повышения квалификации, поощрения, выплаты надбавок и премирования работников Комитета, за исключением работников, вопросы трудовых отношений которых отнесены к компетенции вышестоящих государственных органов и должностных лиц;
4) в установленном законодательством порядке налагает дисциплинарные взыскания на сотрудников Комитета, за исключением работников, вопросы трудовых отношений которых отнесены к компетенции вышестоящих государственных органов и должностных лиц;";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) определяет полномочия и обязанности своих заместителей, руководителей территориальных подразделений и работников Комитета;";
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
"9) принимает меры, направленные на противодействие коррупции в Комитете, и несет персональную ответственность за принятие антикоррупционных мер;";
подпункт 11) изложить в следующей редакции:
"11) обеспечивает соблюдение сотрудниками Комитета норм служебной этики государственных служащих;".
в Положении о республиканском государственном учреждении "Департамент по защите прав потребителей Акмолинской области Комитета по защите прав потребителей Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан", утвержденном указанным приказом:
пункт 8 изложить в следующей редакции:

"8. Департаменттің заңды мекенжайы: 020000, Қазақстан Республикасы, Ақмола облысы, Көкшетау қаласы, Еркін Әуелбеков көшесі, 117, 6-кабинет";
14-тармақта:
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"9) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес Қазақстан Республикасының тұтынушылардың құқықтарын қорғау туралы заңнамасының сақталуын жоспардан тыс тексеру және "Тұтынушылардың құқықтарын қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нысанында мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;";
мынадай мазмұндағы 9-1) және 9-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"9-1) Қазақстан Республикасының тұтынушылардың құқықтарын қорғау туралы заңнамасын бұзу фактілері бойынша мемлекеттік органдардан, тұтыну дауларын сотқа дейін реттеу субъектілерінен, тұтынушылардың заңды мүдделерінің өкілдерінен, оның ішінде тұтынушылардың құқықтарын қорғаудың бірыңғай ақпараттық жүйесі арқылы, сондай-ақ бұқаралық ақпарат құралдары арқылы алынған ақпарат пен есептілік негізінде бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау жүргізу;
9-2) Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінде белгіленген тәртіппен хаттамалар толтыру, әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарау және әкімшілік жазалар қолдану;";
15-тармақ мынадай мазмұндағы 9-1) тармақшамен толықтырылсын:
"9-1) Комитет басшылығының нұсқаулары мен тапсырмаларын орындауға міндетті;";
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Департамент басшысының өкілеттіктері:
1) Департамент қызметкерлерінің міндеттері мен жауапкершілігін айқындайды;
2) Департамент қызметкерлерін қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
3) заңнамада белгіленген тәртіппен Департамент қызметкерлерін іссапарға жіберу, демалыс беру, материалдық көмек көрсету, даярлау (қайта даярлау), біліктілігін арттыру, көтермелеу, үстемеақылар төлеу және сыйлықақы беру, сондай-ақ тәртіптік жауапкершілікке тарту мәселелерін шешеді;
4) басқа мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда департаменттің мүдделерін білдіреді;
5) Департаменттің бұйрықтарына қол қояды;
6) Департаменттің жұмыс жоспарын бекітеді;
7) сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жөніндегі заңнама талаптарының сақталуына дербес жауапты болады.
8) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігі Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитетінің Ақтөбе облысы тұтынушылардың құқықтарын қорғау департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі туралы ережеде:
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"8. Юридический адрес Департамента: 020000, Республика Казахстан, Акмолинская область, город Кокшетау, улица Еркина Ауельбекова, 117, кабинет 6";
в пункте 14:
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
"9) осуществление государственного контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан о защите прав потребителей в форме внеплановой проверки в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан и профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля в соответствии с Законом Республики Казахстан "О защите прав потребителей;";
дополнить подпунктами 9-1) и 9-2) следующего содержания:
"9-1) проведение профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля на основании информации и отчетности, полученных от государственных органов, субъектов досудебного урегулирования потребительских споров, представителей законных интересов потребителей, в том числе через Единую информационную систему защиты прав потребителей, а также через средства массовой информации, по фактам нарушений законодательства Республики Казахстан о защите прав потребителей;
9-2) составление протоколов, рассмотрение дел об административных правонарушениях и наложение административных взысканий в порядке, установленном Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях;";
пункт 15 дополнить подпунктом 9-1) следующего содержания:
"9-1) исполнять указания и поручения руководства Комитета;";
пункт 18 изложить в следующей редакции:
"18. Полномочия руководителя Департамента:
1) определяет обязанности и ответственность работников Департамента;
2) назначает и освобождает от должности работников Департамента;
3) в установленном законодательством порядке решает вопросы командирования, предоставления отпусков, оказания материальной помощи, подготовки (переподготовки), повышения квалификации, поощрения, выплаты надбавок и премирования, а также привлечения к дисциплинарной ответственности работников Департамента;
4) представляет интересы Департамента в других государственных органах и иных организациях;
5) подписывает приказы Департамента;
6) утверждает план работы Департамента;
7) несет персональную ответственность за соблюдение требований законодательства по противодействию коррупции.
8) осуществляет иные полномочия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.".
в Положении о республиканском государственном учреждении "Департамент по защите прав потребителей Актюбинской области Комитета по защите прав потребителей Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан", утвержденном указанным приказом:
пункт 8 изложить в следующей редакции:

2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Cауда және интеграция вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Сауда және интеграция министрінің м.а.
Қ. Төребаев

2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра торговли и интеграции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра торговли и
интеграции Республики Казахстан
К. Торебаев