Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери бөлімдерін, мекемелерін және әскери оқу орындарын орналастырудың заттай нормаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2021 жылғы 30 қарашадағы № 833 бұйрығы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2025 жылғы 21 сәуірдегі № 442 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Қорғаныс министрінің 21.04.2025 № 442 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі 69-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери бөлімдерін, мекемелерін және әскери оқу орындарын орналастырудың заттай нормалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Әскери инфрақұрылым бас басқармасы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
2) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрық алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлігінде жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелікон күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі генерал-лейтенант М. Бектанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
20____ жылғы "____"_________
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2021 жылғы 30 қарашадағы
№ 833 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери бөлімдерін, мекемелерін және әскери оқу орындарын орналастырудың заттай нормалары
Р/с №
Үй-жайлардың атауы
Өлшем бірлігі
Алаңы м2
Ескертпе
1
2
3
4
5

Об утверждении натуральных норм расквартирования воинских частей, учреждений и военных учебных заведений Вооруженных Сил Республики Казахстан
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 30 ноября 2021 года № 833. Отменен приказом Министра обороны Республики Казахстан от 21 апреля 2025 года № 442.
Сноска. Отменен приказом Министра обороны РК от 21.04.2025 № 442 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2 статьи 69 Бюджетного кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые натуральные нормы расквартирования воинских частей, учреждений и военных учебных заведений Вооруженных Сил Республики Казахстан.
2. Главному управлению военной инфраструктуры Вооруженных Сил Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) направление настоящего приказа на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после его первого официального опубликования;
3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта в течение десяти календарных дней после дня первого официального опубликования настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра обороны Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
генерал-лейтенант
М. Бектанов
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
"____"___________20___года
Утверждены
приказом Министра обороны
Республики Казахстан
от 30 ноября 2021 года № 833
Натуральные нормы расквартирования воинских частей, учреждений и военных учебных заведений Вооруженных Сил Республики Казахстан
п/п
Наименование помещений Единица исчисления Площадь в м2 Примечание
1 2 3 4 5

1. Казармалар
1
Жатын үй-жайлар:
мерзімді қызмет әскери қызметшілері және оқу құрамалары мен бөлімдерінің курсанттары үшін:
ғимарат қабатының биіктігі 2,8 метр болған кезде
1 адамға
4,8
Жатын үй-жайдағы бір адамға арналған ауа көлемі кемінде 12 текше метр. Мерзімді қызмет жеке құрамын ғимарат қабатының биіктігі кемінде 3,3 метр болған кезде жатын үй-жайда екі қабатты кереуетке орналастыруға рұқсат етіледі
ғимарат қабатының биіктігі 3,3 метр болған кезде
1 адамға
4,0

1. Казармы
1
Спальные помещения для:
военнослужащих срочной службы и курсантов учебных соединений и частей:
при высоте этажа здания 2,8 метра
на 1 человека
4,8
Объем воздуха на одного человека в спальном помещении должен быть не менее 12 кубических метра.
Размещение личного состава срочной службы на двух ярусных кроватях допускается в спальных помещениях при высоте этажа здания не менее 3,3 метра
при высоте этажа здания 3,3 метра
на 1 человека
4,0

ғимарат қабатының биіктігі 3,6 метр болған кезде
1 адамға
3,6
офицер атақтары жоқ тыңдаушылар, әскери оқу орындарының және оқу-жаттығу орталықтарының курсанттары:
ғимарат қабатының биіктігі 2,8 метр болған кезде
1 адамға
4,8
Офицер атақтары жоқ тыңдаушылар, әскери оқу орындарының 1, 2-курс курсанттары (тыңдаушылар) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының ішкі қызмет жарғысында белгіленген тәртіппен казармалық жағдайда ұсталады және үй-жайдың биіктігіне қарамастан, бір қабатты кереуеттерде жатын үй-жайларда орналастырылады

при высоте этажа здания 3,6 метра
на 1 человека
3,6
слушателей, не имеющих офицерских званий, курсантов военных учебных заведений и учебных центров:
при высоте этажа здания 2,8 метра
на 1 человека
4,8
Слушатели, не имеющие офицерских званий, курсанты (слушатели) 1, 2, курсов военных учебных заведений, содержатся на казарменном положении в порядке, установленном Уставом внутренней службы Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, и размещаются в спальных помещениях на одноярусных кроватях независимо от высоты помещения

45,0
Сарбаздар дүкеніндегі сауда орнының саны казармалық аймақ жеке құрамының 1000 адамына екі орын есебінен қабылданады
4. Жоғары әскери оқу орындарының ғимараттары
1
Оқу ғимараттары мен құрылыстарының оқу-зертхана алаңы (жалпы), ауыспалы құрамның есептік саны:
2000 адамға дейін
1 адамға
12,0
Ауыспалы құрамның есептік санымен қабылданады:
біржолғы қабылдау санын есепке алмай күндізгі оқу бөлімшесінің курсанттары (тыңдаушылары) – 100%

45,0
Количество торговых мест в солдатском магазине принимается из расчета два места на 1000 человек личного состава казарменной зоны
4. Здания высших военных учебных заведений
1
Учебно-лабораторная площадь (общая) учебных зданий и сооружений при расчетной численности переменного состава:
до 2000 человек
на 1 человека
12,0
За расчетную численность переменного состава принимаются:
курсанты (слушатели) очного отделения без учета численности разовых наборов-100%

2000-нан 4000 адамға дейін
1 адамға
11,6
Күндізгі оқу бөлімшесінің адъюнктері – 100%
4000-нан 6000 адамға дейін
1 адамға
11,2
Күндізгі оқу бөлімшесіндегі шетел армиясының әскери қызметшілері – 100%
Жалпы санынан:
500 орындық дәрісхана
1 орынға
0,90
Қайта даярлау және біліктілігін арттыру курстарының тыңдаушылары – 100%
Сырттай оқитын курсанттар, тыңдаушылар және адъюнктер – 30%
400 орындық дәрісхана
1 орынға
1,0
300-200 орындық дәрісхана
1 орынға
1,1
150 орындық дәрісхана
1 орынға
1,2
100 орындық дәрісхана
1 орынға
1,3

от 2000 до 4000 человек
на 1 человека
11,6
Адъюнкты очного отделения – 100%
от 4000 до 6000 человек
на 1 человека
11,2
Военнослужащие иностранных армий: очного отделения – 100 %
Из общего количества:
аудитория на 500 мест
на 1 место
0,90
Слушатели курсов переподготовки и повышения квалификации – 100%
Курсанты, слушатели и адъюнкты заочного обучения – 30%
аудитория на 400 мест
на 1 место
1,0
аудитория на 300-200 мест
на 1 место
1,1
аудитория на 150 мест
на 1 место
1,2
аудитория на 100 мест
на 1 место
1,3

75-50 орындық дәрісхана
1 орынға
1,5
25 орындық дәрісхана
1 орынға
2,2
Кері байланысы бар 50-100 орындық дәрісхана (2 орындық үстелдері бар)
1 орынға
1,8
Оқытатын және бақылаушы машиналары бар 12-25 орындық дәрісхана
1 орынға
3,0
Дәрісханалар жанындағы препараторлықтар:
физикалық дәрісхана жанында
500-400 орынға
300-200 орынға
1 орынға
1 орынға
144,0
108,0
химиялық дәрісхана жанында 300-200 орынға
кабинет
72,0
жоғары математика, сызба геометриясы, материалдар кедергісі және басқа да пәндер бойынша сабақтарға арналған дәрісханалар жанында орындар саны:

аудитория на 75-50 мест
на 1 место
1,5
аудитория на 25 мест
на 1 место
2,2
Аудитория с обратной связью на 50-100 мест (с 2-местными столами)
на 1 место
1,8
Аудитория на 12-25 мест с
обучающими и
контролирующими
машинами
на 1 место
3,0
Препараторские при лекционных аудиториях:
при физической аудитории
на 500-400 мест
на 300-200 мест
на 1 место
на 1 место
144,0
108,0
при химической аудитории на 300-200 мест
кабинет
72,0
при аудиториях для занятий по высшей математике, начертательной геометрии, сопротивлению материалов и другим дисциплинам с количеством мест:

300 – 200 орын
150 – 100 орын
кабинет
кабинет
72,0
36,0
Құрал-жабдықтың орналасуына және арналуына қарай оқу кабинеттері
1 орынға
2,2
Технологиялық және оқу құрал-жабдығын орнатуға қажетті алаң оны орнатуға, көрсетуге және қызмет көрсетуге қажетті алаңды ескере отырып анықталады
25 орынға курстық, дипломдық жобалау залдары, сызу залдары
1 орынға
3,6
Курстық және дипломдық жобалаудың сызу залдары жанындағы мұрағаттар
1 залға
9,0
Сызу залдары жанындағы модель бөлмелері
1 залға

300-200 мест
150-100 мест
кабинет
кабинет
72,0
36,0
Учебные кабинеты в зависимости от размещаемого оборудования и назначения
на 1 место
2,2
Площадь, необходимая для установки технологического и учебного оборудования, определяется с учетом площади, потребной для его установки, демонстрации и обслуживания
Залы для курсового, дипломного проектирования, чертежные залы на 25 мест
на 1 место
3,6
Архивы при чертежных залах курсового и дипломного проектирования
на 1 зал
9,0
Модельные при чертежных залах
на 1 зал

18,0
Бағдарламаланған оқытудың техникалық құралдары бар мамандандырылған оқу кабинеттері:
оқыту және бақылау машиналары сыныбы
1 орынға
2,2
кері байланыс құрылғысы бар оқыту және бақылау машиналары сыныбы
1 орынға
3,0
Есептеу техникасы кабинеттері:
үстелдегі есептеу машиналары кабинеттері
1 орынға
3,0
есептеу машиналарына арналған зал (машиналардың типіне қарай)
1 орынға
7,5
Орындар саны оқу жоспарларына және жоғары оқу орындары курсанттарының (тыңдаушыларының) санына сәйкес есептеледі
деректерді дайындау кабинеті
кабинет

18,0
Специализированные учебные кабинеты с техническими средствами программированного обучения:
класс обучающих и контролирующих машин
на 1 место
2,2
класс обучающих и контролирующих машин с обратной связью
на 1 место
3,0
Кабинеты вычислительной техники:
кабинеты настольных вычислительных машин
на 1 место
3,0
зал для вычислительных машин
(в зависимости от типа машин)
на 1 место
7,5
Количество мест рассчитывается согласно учебным планам и количества курсантов (слушателей) высших военных учебных заведений
кабинет подготовки данных
кабинет

12,0
Тұрақты парктің аккумуляторлықтары учаскелерге бөлінеді:
құрғақ зарядталған аккумулятор батареяларын сақтау және жұмыс күйіне келтіру учаскесі аккумулятор батареяларын қабылдау және беру учаскесі
9
Автоброньды танк мүлкі қоймасы
үй-жай
20,0
Ғимаратта қоймалар ағымдағы үлесті сақтауға, ерекше кезеңге арналған мүлікті (жөндеу жинақтары) сақтауға арналған үй-жайлар, мүлікті өңдеуге және қайта консервациялауға арналған, сығылған және сұйытылған газы бар баллондарды сақтауға арналған үй-жайлар жабдықталады және бір-бірінен өртке қарсы қабырғалармен бөлінеді
10
Лак-бояу химиялық материалдар қоймасы
1 бірлік техникаға
0,3
Лак-бояу материалдарына арналған қойма әдетте, негізгі қоймалардан бөлек тұрақты парктің басқа ғимараттарынан кемінде 10 м қашықтықта жартылай тереңдетілген ғимаратта жабдықталады
11
Бақылау-техникалық пункті:
Парк бастығының бөлмесі
бөлме
16,0
Әскери бөлім паркіне бір ғимарат. Бақылау-техникалық пункт парктен шығатын негізгі (басты) есіктің жанында орналасады және өткелмен біріктірілген ғимараттан, шығу және кіру қақпасынан тұрады. БТП бір немесе екі қабатты ғимарат болып табылады. Бақылау-техникалық пункт бастығының үй-жайы бірінші қабатта орналасады және бөлім командирінің қару-жарақ жөніндегі орынбасарымен және парк бойынша кезекшімен телефон және екі жақты тікелей дауыс зорайтқыш байланысымен жабдықталады
Парк бойынша кезекшінің бөлмесі
бөлме
12,0
Нарядтың демалуына арналған үй-жай бақылау-техникалық пункт ғимаратында басқа үй-жайлардан оқшаулануы және саны екі-үш адам болатын тәуліктік наряд адамдарының демалу мүмкіндігін қамтамасыз етеді
парк бойынша кезекшінің үй-жайы
бөлме
16,0
Парк бойынша кезекшінің үй-жайы бақылау-техникалық пунктінің бірінші қабатында орналасады және парк аумағын шолуды, парктен машиналардың шығуын және кіруін бақылауды қамтамасыз етеді
Кезекші жүргізушілердің демалуына арналған бөлме
1 адамға
3,0
Кезекші құралдар жүргізушілерінің үй-жайы бір уақытта үш адамның демалу мүмкіндігін қамтамасыз ететін есептен бақылау-техникалық пункт ғимаратының бірінші қабатында орналасады. Үй-жайда парк бойынша кезекшімен екі жақты селекторлық байланыс орнатылады. Кезекші құралдар жүргізушілерінің үй-жайында құжаттамалар тақтасы жабдықталады
Жүргізушілерге нұсқау беру сыныбы
1 адамға
4,0
Алаңы кемінде 40 м2 бөлме. Сыныптың алаңы біруақытта саны 20-30 адам болатын жеке құраммен сабақ өткізу мүмкіндігін қамтамасыз етеді
12
Санитариялық торап
1 адамға
3,0
Санитариялық торап бақылау-техникалық пункт ғимаратының бірінші қабатында жабдықталады. Ол басқа үй-жайлардан оқшауланады. Дәретханамен және қолжуғышпен жабдықталады. Дәретханаға кіру өздігімен жабылатын есігі бар тамбур арқылы жасалады. Дәретханада бақылау-техникалық пункті болатын әскери қызметшілердің (тәуліктік жасақша, кезекші құралдардың жүргізушілері) барынша көп санына арналған норма есебінен генуялық тостақ пен писсуарлар орнатылады
13
Медициналық тексеру бөлмесі
бөлме
9,0
Жүргізушілерді (жүргізуші-механиктерді) медициналық тексеруге және парктен шығар алдында және паркке келген соң жол құжаттамаларын ресімдеуге арналған
14
Қызметтік үй-жай
бөлме

12,0
Аккумуляторные постоянного парка делятся на участки:
участок хранения и приведение в рабочее состояние сухозаряженных аккумуляторных батарей;
участок приема и выдачи аккумуляторных батарей
9
Склад автобронетанкового имущества
помещение
20,0
В здании склады оборудуются и отделяются друг от друга противопожарными стенами помещения для хранения имущества текущего довольствия, для хранения имущества на особый период (ремонтные комплекты), помещения для обработки и переконсервации имущества, для хранения баллонов со сжатыми и сжиженными газами
10
Склад лакокрасочных химических материалов
на 1 единица техники
0,3
Склады для лакокрасочных материалов оборудуются, в полузаглубленном здании отдельно от основных складов на удалении не менее 10 м от других зданий постоянного парка
11
Контрольно-технический пункт:
Комната начальника парка
комната
16,0
Одно здание на парк воинской части. Контрольно-технический пункт размещается у основного (главного) выезда из парка и включает: здание, совмещенное с проходной; выездные и въездные ворота. Контрольно-технический пункт является одноэтажным зданием или двухэтажным. Помещение начальника контрольно-технического пункта размещается на первом этаже и оборудуется телефонной и прямой громкоговорящей двусторонней связью с заместителем командира части по вооружению и с дежурным по парку
Помещение для отдыха суточного наряда по парку
комната
12,0
Помещение для отдыха наряда по парку в здании контрольно-технического пункта изолировано от других помещений и обеспечивает возможность отдыха лиц суточного наряда в количестве двух-трех человек
Помещение дежурного по парку
комната
16,0
Помещение дежурного по парку размещается на первом этаже здания контрольно-технического пункта и обеспечивает обзор территории парка, наблюдение за выходом из парка и возвращением машин в парк
помещение для отдыха дежурных водителей
на 1 человека
3,0
Помещение водителей дежурных средств располагается на первом этаже здания контрольно-технического пункта из расчета обеспечения возможности одновременного отдыха трех человек. В помещении устанавливается двусторонняя селекторная связь с дежурным по парку. В помещении водителей дежурных средств оборудуется доска документации
Класс инструктажа водителей
на 1 человека
4,0
Комната не менее 40 м2. Площадь класса обеспечивает возможность проведения занятий одновременно с личным составом в количестве 20-30 человек
12
Санитарный узел
на 1 человека
3,0
Санитарный узел оборудуется на первом этаже здания контрольнл-технического пункта. Он изолируются от остальных помещений. Оборудуется умывальником и туалетом. Вход в туалет устраивается через тамбур с самозакрывающейся дверью. В туалете устанавливаются чаши генуи и писсуары из расчета норм для максимально возможного количества одновременно находящихся на контрольно-техническом пункте военнослужащих (суточный наряд, водители дежурных средств)
13
Комната медицинского осмотра
комната
9,0
Для медицинского осмотра водителей (механиков-водителей) и оформления ими путевой документации перед выездом из парка и по возвращении в парк
14
Служебные помещения
комната

18,0
Қызмет бастықтары мен бөлімшелер команирлерінің техникалық бөлік және қару-жарақ жөніндегі орынбасарлары жұмыс істеуге арналған үй-жай
Техникаға жанар-жағармай материалдарын құю пункті және жанар-жағармай материалдарының шығыс қоймалары: Тарату колонкалары болжамды есеппен отын түрі бойынша штаттық техниканың 30-40 бірлігіне бір колонка, бірақ отынның әрбір түріне кемінде бір колонка ретінде қабылданады. Резервуарлардың саны және сыйымдылығы машиналардың кезекшіліктен кезең-кезеңмен келуін ескере отырып, қару-жарақ пен әскери техниканың 10 тәулікке қажеттілігін сақтауды қамтамасыз етуге тиіс. Бұл ретте жанармайдың әрбір маркасына кемінде бір резервуар бөлінуге тиіс.
Техника және қару-жарақ паркі аймағы тұрмыстық үй-жайларының алаңы (дәретханалар, душ бөлмелері, гардероб және т.б.) әскери ғимараттардың ұқсас үй-жайларына арналған алаң нормаларына қатысты есептеледі.

18,0
Помещение для работы начальников служб и заместителей командиров подразделений по технической части и вооружению
Пункт заправки техники горюче-смазочными материалами и расходные склады горюче-смазочных материалов: Раздаточные колонки принимаются из ориентировочного расчета одна колонка на 30-40 единиц штатной техники по виду топлива, но не менее одной колонки для каждого вида топлива; Количество и емкость резервуаров должны обеспечивать хранение 10-суточной потребности вооружения и военной техники с учетом периодического возвращения машин с дежурств. При этом под каждую марку горючего должно быть выделено не менее одного резервуара
Площадь бытовых помещений (туалеты, душевые, гардеробные и т.д.) зоны парка техники и вооружения исчисляются применительно к нормам площадей для аналогичных помещений воинских зданий.

23,0
15. Монша және кір жуу орындары
1
Монша
Негізгі үй-жайлар:
гардеробы бар вестибюль
1 орынға
17,0
Моншаның сыйымдылығы әскери қалашықтың тұрғын және казармалық аймақ көлеміне байланысты. 1000 адамдық моншадағы орынның есептік саны:
күту-салқындау бөлмесі
(шешіну жәнекиіну)
1 орынға
0,17
казармалық аймақ – 16-18 орын
жуыну бөлімі
1 орынға
жалпы алаңнан 80 %
аралас типті моншалардағы душ бөлмелері
1 орынға
3,5
тұрғын аймақ – 5 орын
бу бөлмесі
1 орынға
8,0
кір және таза киімге арналған қойма
1 орынға
0,16
дәретхана
үй-жай
жалпы алаңнан 20 %
Киінетін және шешінетін үй-жайларда шлюзде қолжуғышы бар 1 унитазға дәретхана жабдықталады
Қосалқы үй-жайлар:
шаштараз
1 креслоға
4,5
жуу және дезинфекциялау заттарының, сондай-ақ тазалау мүлкінің қоймасы
1 орынға
0,08
қызмет көрсету персоналының бөлмесі
1 адамға
1,0
қосалқы үй-жай
1 адамға
2,0
2
Механикаландырылған кір жуу орны
негізгі цехтар мен өндірістік бөлімшелер:
кір жуу орнының жұмыс өнімділігі
0,5-2,0 т/ауысым болған кезде ауысымға 100 кг құрғақ киім
1000 адамның киімін жуу нормасы:
казармалық аймақ
- 500 кг/тәулік
тұрғын аймақ
- 90 кг/тәулік
Кір киімді қабылдау, іріктеу, белгілеу және сақтау цехы
ауысымға 100 кг құрғақ киім
6,0
Кір киімді тапсырушыларға арналған күту бөлмесі
ауысымға 100 кг құрғақ киім
3,5
Кір жуу цехы
ауысымға 100 кг құрғақ киім

23,0
15. Бани и прачечные
1
Бани
Основные помещения:
вестибюль с гардеробом
на 1 место
17,0
Вместимость бани зависит от размера жилой и казарменной зон военного городка.
Расчетное количество мест в бане на 1000 человек принимается:
ожидальные остывочные (одевальные и раздевальные)
на 1 место
0,17
казарменная зона
– 16-18 мест
моечное отделение
помещение
80 % от общей площади
душевые в банях
комбинированного типа
на 1 место
3,5
жилая зона – 5 мест
парильные
на 1 место
8,0
кладовые для грязного и
чистого белья
на 1 место
0,16
туалет
помещение
20% от общей площади
В одевальных и раздевальных помещениях оборудуется туалет на 1 унитаз с умывальником в шлюзе
Вспомогательные помещения:
парикмахерские
на 1 кресло
4,5
кладовые моющих и
дезинфицирующих
средств, а также
уборочного инвентаря
на 1 место
0,08
комната обслуживающего
персонала
на 1 человека
1,0
подсобное помещение
на 1 человека
2,0
2
Механизированная прачечная:
Основные цехи и производственные подразделения:
на 100 кг сухого белья в смену при производительности прачечной
0,5-2,0 т/смену
Норма стирки белья на 1000 человек:
казарменная зона
– 500 кг/сутки
жилая зона
– 90 кг/сутки
Цех приемки, сортировки, метки и хранения грязного белья
на 100 кг сухого белья в смену
6,0
Ожидальная для сдающих грязное белье
на 100 кг сухого белья в смену
3,5
Стиральный цех
на 100 кг сухого белья в смену