Ерейментау ауданы Ақсуат ауылы, Сілеті ауылы, Бестоғай ауылдық округінің, Ақмырза ауылдық округінің, Күншалған ауылдық округінің, Олжабай батыр атындағы ауылдық округінің, Өлеңті ауылдық округінің 2021 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарларын бекіту туралы
Ақмола облысы Ерейментау аудандық мәслихатының 2021 жылғы 27 желтоқсандағы № 7С-21/2-21 шешімі
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабына сәйкес, Ерейментау аудандық маслихаты ШЕШТІ:
1. "Ерейментау ауданы Ақсуат ауылы, Сілеті ауылы, Бестоғай ауылдық округінің, Ақмырза ауылдық округінің, Күншалған ауылдық округінің, Олжабай батыр атындағы ауылдық округінің, Өлеңті ауылдық округінің 2021 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарлары осы шешімнің 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 қосымшаларына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күннен соң қолданысқа енгізіледі.
Ерейментау аудандық
мәслихатының хатшысы
М.Әбжіков
Ерейментау аудандық мәслихатының
2021 жылғы "27" желтоқсандағы
№ 7С-21/2-21 шешіміне
1-қосымша
Бекітілді
Ақсуат ауылы бойынша 2021 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Ақсуат ауылының 2021 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі осы жоспар (бұдан әрі - жоспар) "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына, "жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер - Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті жол берілетін нормасын бекіту туралы "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 қаулысына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) және басқа да нормативтік-құқықтық актілерге сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Ақсуат ауылының аумағында жайылымдардың орналасу картасы;

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию села Аксуат, села Селеты, Бестогайского сельского округа, Акмырзинского сельского округа, Куншалганского сельского округа, сельского округа имени Олжабай батыра, Улентинского сельского округа Ерейментауского района на 2021 год
Решение Ерейментауского районного маслихата Акмолинской области от 27 декабря 2021 года № 7С-21/2-21
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", статьей 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", Ерейментауский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию села Аксуат, села Селеты, Бестогайского сельского округа, Акмырзинского сельского округа, Куншалганского сельского округа, сельского округа имени Олжабай батыра, Улентинского сельского округа Ерейментауского района на 2021 год согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Секретарь Ерейментауского
районного маслихата
М.Абжиков
Утвержден
Приложение 1 к решению
Ерейментауского районного
маслихата от "27" декабря
2021 года № 7С-21/2-21
План по управлению пастбищами и их использованию в селе Аксуат на 2021 год
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в селе Аксуат на 2021 год (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064) и иными нормативными правовыми актами.
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) карту расположения пастбищ на территории села Аксуат в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;

2)жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3)жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, копандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға)қол жеткізу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе)заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) Ақсуат ауылының жанында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе)заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жылжытудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі сызба(күнтізбелік кесте);
8) мал айдау сызбасы;
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтерді;
ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді;
ауыл шаруашылығы жануарлары бастарының саны туралы деректерді ескере отырып, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды - түрлері мен жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді;
шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді;
ауыл шаруашылығы жануарларын мәдени және аридтік жайылымдарда жаю ерекшеліктерін;
мал айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректерді қамтитын болады.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі бойынша Ақсуат ауылының 1 ауыл мекен бар.
Ақсуат ауылы аумағының жалпы ауданы 12920 гектар, оның ішінде егістік – 63.0 га, жайылымдық жер – 12258 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер-12321 гектар;
елді мекендердің жерлері-12920 гектар;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жер - 599 гектар;
Табиғи жағдайлары бойынша Ақсуат ауылының аумағы құрғақ дала аймағында орналасқан, онда аймақтық топырақтар қара қоңыр қоңыр орташа қуатты және қуаты аз, аймақтық топырақтардан басқа төрттік шөгінділер кең таралған. Төрттік орташа және жеңіл саздар, ауыр, орташа және жеңіл саздақтар. Ақсуат ауылы аумағындағы топырақ орташа қуатты және қуаты аз қара-сарғылт, қара-сарғылт карбонатты, қара-сарғылт сортаң, қара-сарғылт толық дамымаған, шалғынды-сарғылт карбонатты, шалғынды сортаңды.
Агроклиматтық көрсеткіштер бойынша күрт континентальды, бұл жылдық және тәуліктік температураның үлкен ауытқуларымен, буланудың жауын-шашын мөлшерінен едәуір артуымен көрінеді.

2) приемлемые схемы пастбищеоборотов;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаньям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в селе Аксуат;
7) схему (календарный график) по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных;
8) схема скотопрогона;
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ;
сведений о ветеринарно-санитарных объектах;
данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц;
данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных;
сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах;
особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах;
сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в селе Аксуат имеется 1 населенный пункт.
Общая площадь территории села Аксуат 12920 гектар, из них пашни – 63.0га, пастбищные земли – 12258 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 12321 гектар;
земли населенных пунктов – 12920 гектар;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 599 гектар;
По природным условиям территория села Аксуат расположена в зоне сухих степей, где получил распространение в пределах мелкосопочника, где зональными почвами являются темно-каштановые среднемощные и маломощные. Кроме зональных почв получили широкое распространение четвертичные отложениями. Четвертичные средние и легкие глины, тяжелые, средние и легкие суглинки. Почвы на территории села Аксуат темно-каштановые среднемощные и маломощные, темно-каштановые карбонатные, темно-каштановые солончаковатые, темно-каштановые неполноразвитые, луговато-каштановые карбонатные, солончаки луговые.
По агроклиматическим показателям резко континентальный, это выражается большими колебаниями годовых и суточных температур, значительным превышением испаряемости над количеством выпадающих осадков.

Табиғи жағдайлары бойынша Ақсуат ауылының аумағы қуаң аймақ шегінде орналасқан . Климаты тым континенттік . Ауаның орташа жылдық температурасы оң және 1,4 градусқа тең . Көпжылдық бақылауларға сәйкес, ең суық ай-ақпан, орташа айлық температурасы -18,5 градус. Ерекше қатал жылдардағы абсолютті минемальды температура 44,3 градусқа жетеді.
Климаттың қолайсыз ерекшелігі-кеш көктемгі және ерте күзгі аяздардың болуы.
Топырақ негізінен сары-қоңыр және ашық-қоңыр түсті, жоғары карбонатты және гипс.
2021 жылғы 1 тамыздағы Ақсуат ауылында үй-үйді аралау деректері бойынша (халықтың жеке ауласы және ЖШС , ЖК және ШҚ мал басы) ірі қара мал 4043 бас, оның ішінде аналық мал басы 2424 бас, ұсақ мал 2966 бас, жылқы 440 бас.
Жайылым алаңы 27971,8 гектарды құрайды.
Ақсуат ауылындағы ЖШС, ШФҚ мал басын құрайды: ірі қара мал 3324 бас, ұсақ мал 2368 бас, жылқы 230 бас.
ЖШС, ШФҚ жайылым ауданы 27971,8гектарды құрайды.
Ақсуат ауылы бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін барлығы 6285,6 гектар жайылымдық жер бар. Елді мекендер шегінде 12920 гектар жайылым бар.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес елді мекендердің жайылымдық алқаптары кезінде ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын ) басын күтіп-ұстау бойынша жергілікті халықтың (Ақсуат ауылы) мұқтажы үшін 6285,6 мөлшерінде
га, қажеттілік жоқ, жүктеме нормасында ІҚМ бір басына 9 га, ҰҚМ бір басына 1,8 га және жылқының бір басына 10,8 га.
- Жайылымдық алқаптарға ішінара қалыптасқан қажеттілік;
шаруа және фермер қожалықтары(бұдан әрі ШҚ, ШҚ, ЖШС, ӘКК) ,
Идрисов Е. С. "Ерсімай" ШҚ 416 га, "Камышев" ШҚ Камышев Ғалым Конаевич 229 га, Садыров Рахат "Рахат" ШҚ -274 га. Кудасова Рымтай "Үміт" ШҚ-1313 га. , "Боронбай" ШҚ Камалиев Н-241, ОДЗ 9 адам / Силам Г / -378 га, "Елімай" ШҚ Нурмуханов М -550 га ,
Қажет болған жағдайда жайылымдардың қосымша учаскелерінде жер пайдаланушылармен және Ақсуат ауылының шекаралас әкімдіктерімен, атап айтқанда Олжабай батыр атындағы ауылдық округтің, Еркіншілік ауылдық округінің, Бозтал ауылдық округінің, Михайлов ауылдық округінің және Сарыоба ауылдық округінің әкімдіктерімен шарттар жасалатын болады.
Жалпы округ бойынша жайылым тапшылығы бар . -16224 га
Жоғарыда көрсетілген жер учаскелерінің шекаралары мен орналасқан жерін айқындау үшін мемлекеттік жер кадастрының автоматтандырылған ақпараттық жүйесі (МЖК ААЖ) пайдаланылады. Кадастрлық нөмірлер бойынша жер учаскелерінің географиялық координаттары, ішкі және сыртқы шекаралары мен алаңдары айқындалады.
Жер пайдаланушының мал басы үшін патбишалары жетіспейтін жер пайдаланушы тиелмеген жерлерімен жерлерін пайдаланған кезде жер пайдаланушылар арасында шарт жасалады. Сондай-ақ, Ерейментау ауданының жер қатынастары бөліміне хабарлай отырып, пайдалану үшін жер шекаралары анықталады.
Ақсуат ауылының жер пайдаланушылары мен ауыл тұрғындары Қарасу өзенін, Қуаныш өзенін және Қаракөл көлін пайдаланады .
Жайылым пайдаланушылардың су көздеріне қол жеткізу схемалары айқындалған.

По природным условиям территория села Аксуат находится в пределах засушливой зоне. Климат резко континентальный. Среднегодовая температура воздуха положительная и равняется 1,4 градусам. По многолетним наблюдениям наиболее холодным месяцем является февраль со среднемесячной температурой - 18,5 градуса. Абсолютная минимальная температура в особо суровые годы доходитд 44,3 градуса.
Неблагоприятной особенностью климата является наличие поздневесенних и ранне-осенних заморозков.
Почвы в основном желто-бурым и светло-бурым цветом, высокой карбонатностью и гипсоносностью.
На 1 августа 2021 года по данным подворного обхода вселе Аксуат насчитывается (личное подворье населения и поголовье ТОО, ИПи КХ) крупного рогатого скота 4043 голов, из них маточное поголовье 2424 голов, мелкого рогатого скота 2966 голов, 440 головы лошадей.
Площадь пастбищ составляет 27971,8гектар.
Поголовье в ТОО, КФХ села Аксуат составляет: крупного рогатого скота 3324 головы, мелкого рогатого скота 2368 головы, 230 голов лошадей.
Площадь пастбищ ТОО, КФХ составляет 27971,8 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по селу Аксуат имеются всего 6285,6 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 12920 гектар пастбищ.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (с.Аксуат) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 6285,6га, потребности нет, при норме нагрузки 9 га на одну голову КРС, 1,8 га на одну голову МРС и 10,8 га на одну голову лошади.
Частично сложившуюся потребность пастбищных угодий в товариществах крестьянских и фермерских хозяйствах(далее КХ, КФХ, ТОО, СПК) необходимо восполнить за счет выпаса сельскохозяйственных животных населения на землях вблизлежащих незагруженных землях КХ, принадлежащих Нурмуханов М.Ш. КХ" Елімай" 550 га,Камалиев Н.Б. КХ "Боронбай" 2718 га, Идрисов Е.С. КХ "Ерсімай" 416 га, КХ " Камышев" Камышев Галым Конаевич 229 га, на Садыров Рахат КХ "Рахат" -274 га. КХ "Уміт" Кудасова Рымтай-699 га., ОДЗ 9 чел Силам Г-378 га.
При необходимости в дополнительныхучастках пастбищбудут заключены договора с землепользователями и акиматами граничащими села Аксуат, а именно,с акиматами сельский округ имени Олжабай батыра, Еркиншиликского сельского округа.
В общем по округу нехватка пастбищ составляет -16224 га
Для определения границ и местонахождения вышеуказанных земельных участков используетсяАвтоматизированная информационная система государственного земельного кадастра(АИС ГЗК). По кадастровым номерам определяются географические координаты, внутренние и внешние границы земельных участков и площади.
При использовании земель землепользователя с незагруженными землями землепользователем имеющего нехватки патбищ для поголовья скота, заключается договор между землепользователями. Так же, определяются границы земель для использования с уведомлением отдела земельных отношений Ерейментауского района.
Землепользователи села Аксуат и жители селадля водопоя используют реку Карасу, реку Куаныш и озеро Караколь .
Определены схемы доступа пастбищепользователей к водоисточникам.

ІКМ 466гол.*9га/гол.=4194 га
ҰММ 568гол.*1,8га/гол.=1022,4 га
Жылқы 99гол.*10,8га/гол.=1069,2 га
4194+1022,4+1069,2 =6285,6
6285,6 га
Идрисов Е. С. "Ерсімай" ШҚ -1879 га, "Камышев" ШҚ Камышев Ғалым Конаевич -325,4 га,
Садыров Рахат "Рахат" ШҚ -1025,6 га.
Кудасова Рымтай "Үміт" ШҚ-1765 га. "Боронбай" ШҚ Камалиев Н-569, ОДЗ 9 адам / Силам Г / -3687,8 га, "Елімай" ШҚ Нурмуханов М -686,6 га
-99384,4-6285,6= -16224
99384,4

КРС 466гол.*9га/гол.=4194 га
МРС 568гол.*1,8га/гол.=1022,4 га
Лошади 99гол.*10,8га/гол.=1069,2 га
4194+1022,4+1069,2 =6285,6
6285,6 га
Нурмуханов М.Ш. КХ" Елімай" -686,6 га,
Камалиев Н.Б. КХ "Боронбай" -569 га ,
Идрисов Е.С. КХ "Ерсімай" -1879 га,
КХ " Камышев" Камышев Галым Конаевич -325,4га,
Садыров Рахат КХ "Рахат" -1025,6 га.
КХ "Уміт" Кудасова Рымтай-1765 га.,
ОДЗ 9 чел Силам Г-3687,8 га
-9938,4- 6285, = -16224
-9938,4

-16224
Ақсуат ауылындағы жайылым айналымының схемасы
Ақсуат ауылындағы кезеңдер көрсетілген халықтың жайылым айналымының схемасы
Ақсуат ауылының су көздеріне жайылым пайдаланушылардың қол жеткізу схемасы
Ақсуат ауылында жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Ақсуат ауылында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Ақсуат ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жылжытудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауыл атауы
2021 жылғы қаламдар саны
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
1
Ақсуат
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
ЖМ
ЖМ
КЖМ
КЖМ
ЖҚМ
ЖКМ
ДҚ
ДҚ
Ақсуат ауылдық округіндегі мал айдау сызбасы
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ШҚ –шаруа қожалығы;
ШФҚ – шаруа фермер қожалығы;
ЖШС – жауапкершілігі шектеулі серіктестік;
АШӨК – ауыл шаруашылығы өндірістік кооперативі;
ЖЖП – жалпы жер пайдаланушылар;
ІҚМ – ірі қара мал;
ҰММ – ұсақ мүйізді мал;
Ақсуат а. –Ақсуат ауылы;
га – гектар.
КЖМ – көктем-жаз маусымы;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қалам.
Ерейментау аудандық мәслихатының
2021 жылғы "27" желтоқсандағы
№ 7С-21/2-21 шешіміне
2-қосымша
Бекітілді
Сілеті ауылы бойынша 2021 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Сілеті ауылында 2021 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі осы жоспар (бұдан әрі - жоспар) "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына, "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер - Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті жол берілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 қаулысына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) және басқа да нормативтік-құқықтық актілерге сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Сілеті ауылы аумағында жайылымдардың орналасу картасы;

-16224
Схема пастбищеоборота в селе Аксуат
Схема пастбищеоборота населения с обозначением внешних и внутренних границ и с указанием периодов в селе Аксуат
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам села Аксуат
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища в селе Аксуат
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенные в селе Аксуат
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование села
Количество загонов в 2021 году
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
1
Аксуат
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
ЛС
ЛС
ВЛС
ВЛС
ЛОС
ЛОС
ОЗ
ОЗ
Схема скотопрогона в селе Аксуат
Расшифровка аббревиатур:
КХ – крестьянское хозяйство;
КХФ – крестьянское фермерское хозяйство;
ТОО – товарищество с ограниченной ответственностью;
СПК – селькохозяйственный производственный кооператив;
ОДЗ – общедолевыеземлепользователи;
КРС – крупный рогатый скот;
МРС – мелкий рогатый скот;
с.Аксуат – село Аксуат;
га – гектар;
гол. – головы.
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон
Утвержден
Приложение 2 к решению
Ерейментауского районного
маслихата от "27" декабря
2021 года № 7С-21/2-21
План по управлению пастбищами и их использованию в селе Селетинское на 2021 год
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в селе Селетинском на 2021 год (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064) и иными нормативными правовыми актами.
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) карту расположения пастбищ на территории села Селетинское в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;

2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, копандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға)қол жеткізу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) Сілеті ауылы жанында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе)заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жылжытудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі сызба (күнтізбелік кесте);
8) мал айдау схемасы;
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтерді;
ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді;
жер иелері - жайылым пайдаланушылар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар көрсетілген ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы деректер;
ауыл шаруашылығы жануарлары бастарының саны туралы деректерді ескере отырып, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды - түрлері мен жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді;
шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді;
ауыл шаруашылығы жануарларын мәдени және аридтік жайылымдарда жаю ерекшеліктерін;
мал айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректерді қамтитын болады.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі бойынша Сілеті ауылында 1 ауылдық елді мекен бар.
Сілеті ауылының жалпы ауданы 249615,1 гектар, оның ішінде егістік жер - 23587 га, шабындық жер - 482 га , жайылымдық жер – 225546,1 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер-63836,1 гектар;
елді мекендердің жерлері-– 447 гектар;
қордағы жерлер-3731,1 гектар.
Табиғи жағдайлары бойынша Сілеті ауылы құрғақ дала аймағында орналасқан, онда аймақтық топырақтары қара қоңыр топырақ болып табылатын топырақ түзудің шым түрі таралған. Аймақтық топырақтардан басқа интразональды топырақтар кең таралды: сортаң, шалғынды-каштан шалғынды-каштан, шалғынды, шалғынды-батпақты топырақтар және сортаң топырақтар. Агроклиматтық көрсеткіштер бойынша күрт континентальды, бұл жылдық және тәуліктік температураның үлкен ауытқуларымен, буланудың жауын-шашын мөлшерінен едәуір артуымен көрінеді.
Бір кездері биік таулы ел денудация процесінің нәтижесінде жойылып, заманауи көрініске ие болды.
Өсімдіктердің өсуіне және дамуына әсер ететін маңызды факторлардың бірі-климат. Аудан шұғыл континенталдылықпен және құрғақшылықпен сипатталатын аймақта орналасқан, бұл ыстық жазда қатал қыстың күрт өзгеруімен көрінеді. Климаттың мұндай күрт континенталдылығы аумақтың айтарлықтай су бассейндерінен алыстығына және шөлейт аудандардың жақындығына байланысты.
Бұл аймақтың климаты қатты жел мен аяздармен, салыстырмалы түрде қысқа жазмен, жоғары күндізгі және төмен түнгі температурамен, қысқа, бірақ өте мейірімді көктеммен, кеш аяздармен және қысқа күзгі кезеңмен сипатталады.
Топырақ түзетін тау жыныстарының айқын өзгеруі топырақ жамылғысының гетерогенділігіне әкелді, ол механикалық құрамның, физикалық және физика-химиялық қасиеттердің сипатында көрінеді.
Мұнда ең көп таралған тау жыныстары, климаттық, гидрогеологиялық жағдайлар, аумақтың ағымсыздығы және т. б. сипатына байланысты сортаң және тұзды топырақтар көбінесе тау аралық жазықтарда, тау бөктері мен өзен аңғарларында кездеседі.
Сонымен қатар, рельефтің әртүрлі төмен элементтерімен шектелген гидроморфты және жартылай гидроморфты топырақтар округ аумағында жиі кездеседі.
Табиғи жағдайлары бойынша Сілеті ауылының аумағы дала аймағы шегінде және агроклиматтық көрсеткіштері бойынша екі агроклиматтық ауданда орналасқан: шамалы қуаң қоңыржай жылумен (орталық және оңтүстік бөлігі) және қуаң қоңыржай жылумен (солтүстік бөлігі), олар континенттіліктің барлық белгілерімен сипатталады: қатты ұзақ қыс, қысқа қоңыржай ыстық жаз, қыс және жаз температурасының күрт қарама-қайшылығы, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен.
Топырақ негізінен қара каштан төмен гумусты ауыр сазды және сортаң.
Сілеті ауылының аумағында ветеринариялық пункт бар, басқа да ветеринариялық объектілер жоқ.
2021 жылдың 1 тамызда өткізген аула бойынша аралау мәліметтеріне сай, Сілеті ауылында (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ мал басы) 3088 бас ірі қара мал, ұсақ мал 2881 бас, жылқы 5277 бас.

2) приемлемые схемы пастбищеоборотов;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схему доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе Селетинское;
7) схему (календарный график) по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных ;
8) схема скотопрогона ;
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ;
сведений о ветеринарно-санитарных объектах;
данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбище пользователей, физических и (или) юридических лиц;
данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных;
сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах;
особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах;
сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Общая площадь территории села Селетинское 249615,1 гектар, из них пашни –23587 га,сенокосы – 482 га, пастбищные земли – 225546,1 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 63836,1 гектар;
земли населенных пунктов – 447 гектар;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 1097 гектар;
земли запаса – 3731,1 гектар.
По природным условиям территория села Селетинское расположена в зоне сухих степей, где получил распространение дерновый тип почвообразования, где зональными почвами являются темно-каштановые. Кроме зональных почв получили широкое распространение интразональные почвы: солонцы, луговато-каштановые лугово-каштановые, луговые,
Лугово-болотные почвы и солончаки. По агроклиматическим показателям резко континентальный, это выражается большими колебаниями годовых и суточных температур, значительным превышением испаряемости над количеством выпадающих осадков.
По природным условиям территория села Селетинское находится в пределах степной зоны и по агроклиматическим показателям в двух агроклиматических районах: незначительно засушливом умеренно теплом (центральная и южная часть) и засушливом умеренно теплом (северная часть), которые характеризуются всеми чертами континентальности: суровой продолжительной зимой, коротким умеренно жарким летом, резкими контрастами температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков.
Почвы в основном темно-каштановые малогумусные тяжелосуглинистые.
На территории села Селетинское имеется ветеринарный пункт, другие ветеринарные объекты отсутствуют.
На 1 августа 2021 года по данным подворного обхода в селе Селетинское насчитывается (личное подворье населения и поголовье ТОО и КХ) крупного рогатого скота 3088 голов, из них маточное поголовье 1607 голов, мелкого рогатого скота 2881 голов, 5277 головы лошадей.
Площадь пастбищ ТОО, КФХ составляет 197512,1 гектар.

Сілеті ауылы бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін барлығы 55951,1 гектар жайылымдық жер бар. Елді мекендер шегінде 28034 гектар жайылым бар.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес елді мекендердің жайылымдық жерлеріндегі ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) басын күтіп-ұстау бойынша жергілікті халықтың мұқтажы үшін 28034 га мөлшерінде қажеттілік жоқ, жүктеме нормасы бір ІҚМ басына 9 га, бір ҰММ басына 1,8 га және бір жылқы басына 10,8 га.
Жалпы округ бойынша жайылым жерлерінің жетіспеушілігі жоқ.
Жоғарыда көрсетілген жер учаскелерінің шекаралары мен орналасқан жерін айқындау үшін мемлекеттік жер кадастрының автоматтандырылған ақпараттық жүйесі (МЖК ААЖ) пайдаланылады. Кадастрлық нөмірлер бойынша жер учаскелерінің географиялық координаттары, ішкі және сыртқы шекаралары мен алаңдары айқындалады.
Жер пайдаланушының мал басы үшін патбишалары жетіспейтін жер пайдаланушы тиелмеген жерлерімен жерлерін пайдаланған кезде жер пайдаланушылар арасында шарт жасалады. Сондай-ақ, Ерейментау ауданының жер қатынастары бөліміне хабарлай отырып, пайдалану үшін жер шекаралары анықталады.
Сілеті ауылының жер пайдаланушылары және ауыл тұрғындары суару үшін Сілеті су қоймасын, Сілеті өзенін пайдаланады. Жайылым пайдаланушылардың су көздеріне қол жеткізу схемалары айқындалған.

Для обеспечения сельскохозяйственных животных по селу Селетинское имеются всего 55951,1 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 28034 гектар пастбищ.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 28034 га, потребности нет, при норме нагрузки 9 га на одну голову КРС, 1,8 га на одну голову МРС и 10,8 га на одну голову лошади.
В общем по округу нехватка пастбищ не имеется.
Для определения границ и местонахождения вышеуказанных земельных участков используется Автоматизированная информационная система государственного земельного кадастра (АИС ГЗК). По кадастровым номерам определяются географические координаты, внутренние и внешние границы земельных участков и площади.
При использовании земель землепользователя с незагруженными землями землепользователем имеющего нехватки патбищ для поголовья скота, заключается договор между землепользователями. Так же, определяются границы земель для использования с уведомлением отдела земельных отношений Ерейментауского района.
Землепользователи села Селетинское и жители села для водопоя используют Селетинское водохранилище, реку Селеты. Определены схемы доступа пастбищепользователей к водоисточникам.

196145,9
Сілеті ауылы әкімдігі бойынша мал және жайылымдық жерлердің бары туралы мәліметтер
2 Кесте
Елді мекен
Жайылым алаңы, га
Малдың болуы
Жайылымдардың қажеттілігі
Жайылымдардың жетіспеуі / артық болуы
1
Сілеті ауылы
28034
КРС- 3088 головы,
(Из них маточное поголовье -1067 голов),
МРС –2881 головы,
Лошади – 5277 головы
КРС 3088 гол.*9га/гол.=27792 га
(КРС (мат.) 1067гол.*9га/гол.= 9603 га)
МРС 2881гол.*1,8га/гол.=5185,8 га
Лошади 5277гол.*10,8га/гол.=56991,6 га
27792 га+5185,8 га+56991,6 га=
89969,4 га на отгонно-пастбищное содержание животных
9603га маточное поголовье
28034-9603 га= 18431 га
Сілеті ауылындағы жайылым айналымының сызбасы
Сілеті ауылында сыртқы және ішкі шекаралары белгіленген және кезеңдері көрсетілген халықтың жайылым айналымының сызбасы
Жайылым пайдаланушылардың Сілеті ауылының су көздеріне қол жеткізу сызбасы
Сілеті ауылында жайылымы жоқ ауыл шаруашылығы жануарларының және (немесе) заңды тұлғалардың мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру сызбасы
Сілеті ауылында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру сызбасы
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жылжытудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдың атауы
2021 жылдағы қаламдардың саны
1
2
1
Сілеті
ҚЖМ
ЖМ
Сілеті ауылындағы мал айдау сызбасы
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ШҚ –шаруа қожалығы;
ШФҚ – шаруа фермер қожалығы;
ЖШС – жауапкершілігі шектеулі серіктестік;
АШӨК – ауыл шаруашылығы өндірістік кооперативі;
ЖЖП – жалпы жер пайдаланушылар;
ІҚМ – ірі қара мал;
ҰММ – ұсақ мүйізді мал;
Бозтал а. –Бозтал ауылы;
га – гектар.
КЖМ – көктем-жаз маусымы;
ЖМ – жазғы маусым;
КМ – күзгі маусым;
ДҚ – демалушы қалам.
Ерейментау аудандық мәслихатының
2021 жылғы "27" желтоқсандағы
№ 7С-21/2-21 шешіміне
3-қосымша
Бекітілді
Бестоғай ауылдық округі бойынша 2021 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Бестоғай ауылдық округінде 2021 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі осы жоспар (бұдан әрі - жоспар) "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына, "жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті жол берілетін нормасын бекіту туралы "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 қаулысына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) және басқа да нормативтік-құқықтық актілерге сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:

196145,9
Сведения о наличие скота и пастбищных угодий по селу Селетинское в разрезе по населенным пунктам
Таблица 2
Населенный пункт
Площадь пастбищь, га
Наличие скота
Потребность пастбищ,га
Нехватка/излишки пастищ, га
1
Село Селетинское населения
28034
КРС- 3088 головы,
(Из них маточное поголовье -1067 голов),
МРС –2881 головы,
Лошади – 5277 головы
КРС 3088 гол.*9га/гол.=27792 га
(КРС (мат.) 1067гол.*9га/гол.= 9603 га)
МРС 2881гол.*1,8га/гол.=5185,8 га
Лошади 5277гол.*10,8га/гол.=56991,6 га
27792 га+5185,8 га+56991,6 га=
89969,4 га на отгонно-пастбищное содержание животных
9603га маточное поголовье
28034-9603 га= 18431 га
Схема пастбищеоборота в селе Селетинское
Схема пастбищеоборота населения с обозначением внешних и внутренних границ и с указанием периодов в селе Селетинское
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам села Селетинское
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища и перемещение его на предоставляемые пастбища в селе Селетинское
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенные в селе Селетинское
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование села
Количество загонов в 2021 году
1
2
1
Селетинское
ВЛС
ЛС
Схема скотопрогона
Расшифровка аббревиатур :
КХ – крестьянское хозяйство;
КФХ – крестьянское фермерское хозяйство;
ТОО – товарищество с ограниченной ответственностью;
СПК – селькохозяйственный производственный кооператив;
КРС – крупный рогатый скот;
МРС – мелкий рогатый скот;
с.Селетинское – село Селетинское;
га – гектар;
гол. – головы.
ВЛС – весенне-летний сезон
ЛС – летний сезон
Утвержден
Приложение 3 к решению
Ерейментауского районного
маслихата от "27" декабря
2021 года № 7С-21/2-21
План по управлению пастбищами и их использованию в Бестогайском сельском округе на 2021 год
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Бестогайском сельском округе на 2021 год (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064) и иными нормативными правовыми актами.
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Бестоғай ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу картасы;
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, копандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға)қол жеткізу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе)заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) Бестоғай ауылдық округінің жанында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе)заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалтудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі сызба (күнтізбелік кесте);
8) мал айдау схемасы.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтерді;
ветеринариялық-санитариялықобъектілертуралымәліметтерді;
ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы деректерді ескере отырып, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды – түрлері мен жас жастоптарыбойыншақалыптастырылғанүйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралыдеректерді;
шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді;
ауыл шаруашылығы жануарларын мәдени және аридтік жайылымдарда жаю ерекшеліктерін;
мал айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтер және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректерді қамтитын болады.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі бойынша Бестоғай ауылдық округінде 3 ауылдық елді мекен бар.
Бестоғай ауылдық округі аумағының жалпы ауданы 226879 гектар, оның ішінде егістік – 1298 гектар, жайылымдық жер – 23798 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер-222999 гектар;
елді мекендердің жерлері-23880 гектар;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жер-815гектар;
Табиғи жағдайлары бойынша Бестоғай ауылдық округінің аумағы бетеге-сұлыбас-бетегелі-селеулі далалар аймағында орналасқан. Ұсақ шоқылар шегінде ауыл шаруашылығы үшін төмен төмпешік аралық кеңістіктер маңызды мәнге ие. Шығыс бөлігінде негізінен дамымаған топырақ пайда болды, аз қуатты. Зоналық топырақтардың жалпы фонында интрозональды топырақ көбінесе кішкентай дақтармен немесе бөлінген массивтермен кездеседі. Сортаңдар мен сортаңдар, басқа топырақтармен барлық комбинациялар мен кешендерді құрайды. Ауданның табиғи-климаттық ерекшелігіне байланысты жайылымдар табиғи жайылымдарға жатады. Округ аумағында мәдени және құрғақ жайылымдар жоқ. Округ аумағындағы жайылымдардың негізгі пайдаланушылары ауыл шаруашылық құрылымдары болып табылады. Халықтың малы бөлінген жерлерде жайылып жүр.
Агроклиматтық көрсеткіштер бойынша климат күрт континенталды, бұл жылдық және тәуліктік температураның үлкен ауытқуларымен, буланудың жауын -шашын мөлшері бойынша аумақ құрғақ зонаға жатады.

1) карту расположения пастбищ на территории Бестогайского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Бестогайском сельском округе;
7) схему (календарный график) по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных;
8) схема скотопрогона;
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ;
сведений о ветеринарно-санитарных объектах;
данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц;
данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных;
сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах;
особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах;
сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Бестогайском сельском округе имеются 3 сельских населенных пункта.
Общая площадь территории Бестогайского сельского округа 226879 гектар, из них пашни – 1298 га, пастбищные земли – 23798 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 222999 гектар;
земли населенных пунктов – 23880 гектар;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 815гектар;
По природным условиям территория Бестогайского сельского округа расположена в зоне типчаково-овсецево-ковыльных степей на темнокаштановых почвах.В пределах мелкосопочника важное значение для сельского хозяйства имеют пониженные межсопочные пространства.В восточной части сформировались в основном малоразвитые почвы, реже-маломощные. На общем фоне зональных почв часто небольшими пятнами или отднльными массивами встречются интрозональные почвы. Солонцы и солончаки, образуя всевозможные сочетания и комплексы с другими почвами. Пастбища,в связи с природно-климатической особенностью района относятся к природным пастбищам. Культурных и аридных пастбищ на территории округа нет. Основными пользователями пастбищ на территории округа являются сельскохозяйственные формирования. Скот населения пасется на отведенных землях.
По агроклиматическим показателям климат резко континентальный, это характеризуется большими колебаниями годовых и суточных температур. Основной особенностью климата является продолжительная и суровая зима, короткое и жаркое лето. По количеству осадков территория относится к засушливой зоне.

1080
ІҚМ -151
ҰММ -59
ІҚМ -151*9=1359
ҰММ 59*1,8=106,2
-385,2
16
ШҚ "Еркебулан"
1052
жылқы -100
жылқы 100*10,8=1080
-32
Бестоғай ауылдық округі бойынша елді мекендер бөлінісінде мал мен жайылымдық жерлердің болуы туралы мәліметтер
2 кесте
Елді мекен
Жайылымалаңы, га
Малдың саны
Жайылымдардың қажеттілігі, га
Жайылымдардың жетіспеуі / артық болуы, га
1
Бестоғай ауылы
8990
ІҚМ - 352 бас,
ҰММ – 109 бас,
жылқы – 191 бас
ІҚМ 352 бас*9га/бас.=3168 га
ҰММ 109 бас*1,8га/бас196,2 га
жылқы 191бас*10,8га/бас=2062,8 га
3168га+196,2га+2062,8га=5427 га
8990-5427га= 3563 га жануарларды алыстағы жайылымда ұстау үшін
2
Байсары ауылы
92571
ІҚМ – 2260 бас
ҰММ – 726 бас
жылқы -2237 бас
ІҚМ 2260 бас*9га/бас= 20340 га
ҰММ 726 бас1,8га/бас=1306,8га
жылқы 2237бас*10,8га/бас=24159,6 га
2260 га+1306,8 га+24159 га=277258 га жануарларды алыстағы жайылымда ұстау үшін
92571га-277258га=51884,8га
Халықтың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу туралы мәліметтер.
3 кесте
Малдың болуы
Жайылымдардың қажеттілігі, га
Жер учаскелерінің жер пайдаланушыларының атауы
Ауданы, га
Жайылымдардың жетіспеуі / артық болуы, га
1
ІҚМ -352 бас (а.Бестоғай)
Жылқы 191 бас (а.Бестоғай)
ҰММ-109 бас (а. Бестоғай)
ІҚМ -352 бас*9га/бас=3168 га,
жылқы 191бас*10,8=2062,8 га.
ҰММ 109*1,8=196,2
3168+2062,8+196,2=5427га
5427 га
ЖШС "MeatTrade" – 2270 гa
ЖШС "Таң Мырза"-400га
ШҚ "Мадина"-370га
ШҚ "Калибек"-200 га
ЖШС "Бестогай ПСЖ"-5040 га
ШҚ "Арка"-1080 га
жалпы 9360га
9360 га
9360 га-5427 га= 3933 га
2
жылқы 2260 бас (а.Байсары)
ІҚМ 726 бас
ҰММ 726 бас
Жылқы 2260 бас10,8=
24159 га.
ҰММ -726*1,8 га/ бас=
1306,8 га
ІҚМ 2260*9 га/бас=20340 га
45805,8
ЖШС "Adal Agro"-4650 га,
ЖШС "Birlik Agro"-9132га
ЖШС "KZ Horse Mygalzhar"-32500 га,
ЖШС "KZ BEEF"-1627 га,
ЖШС "ZHALTAP"-15000 га,
ЖШС "Seleta Agroinvest"-15640 га,
ЖШС "Өнім-Табыс"-4000 га,
ЖШС "Шиелі"-7900 га,
ШҚ "Сұлтан"-1000 га,
ШҚ "Еркебұлан"-1052 га.
92501га
92501-45805,8=
46695,2 га
Бестоғай ауылындағы жайылым айналымының схемасы
Қызылту ауылындағы жайылым айналымының схемасы
Байсары ауылындағы жайылым айналымының схемасы
Бестоғай ауылында жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта
Байсары ауылында жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта
Қызылту ауылында жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта
Байсары ауылындағы жайылым пайдаланушылардың су көздеріне қол жеткізу схемасы
Бестоғай ауылының су көздеріне жайылым пайдаланушылардың қол жеткізу схемасы
Бестоғай ауылында жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Байсары ауылында жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Бестоғай ауылында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Байсары ауылында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Қызылту ауылында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жылжытудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауыл атауы
2021 жылғықаламдар саны
1
2
3
4
1
Бестоғай
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
2
Байсары
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
3
Кызылту
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
Бестоғай ауылдық округіндегі мал айдау сызбасы
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ШҚ –шаруа қожалығы;
ШФҚ – шаруа фермер қожалығы;
ЖШС – жауапкершілігі шектеулі серіктестік;
АШӨК – ауыл шаруашылығы өндірістік кооперативі;
ЖЖП – жалпы жер пайдаланушылар;
ІҚМ – ірі қара мал;
ҰММ – ұсақ мүйізді мал;
Бестоғай а. –Бестоғай ауылы;
Байсары а. – Байсары ауылы
га – гектар.
КЖМ – көктем-жаз маусымы;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қалам.
Ерейментау аудандық мәслихатының
2021 жылғы "27" желтоқсандағы
№ 7С-21/2-21 шешіміне
4-қосымша
Бекітілді
Ақмырза ауылдық округі бойынша 2021 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар

1080
КРС -151 МРС-59
КРС -151*9=1359 МРС-59*1,8=106,2
-385,2
16
КХ "Еркебулан"
1052
Лош-100
100*10,8=1080
-32
Сведения о наличие скота и пастбищных угодий по Бестогайскому сельскому округу в разрезе по населенным пунктам
Таблица 2.
Населенный пункт
Площадь пастбищь, га
Наличие скота
Потребность пастбищ,га
Нехватка/излишки пастищ, га
1
Село Бестогай
8990
КРС- 352 голов,
МРС – 109 головы,
Лошади – 191 головы
КРС 352гол.*9га/гол.=3168 га
МРС 109гол.*1,8га/гол.=196,2 га
Лошади 191гол.*10,8га/гол.=2062,8 га
3168га+196,2га+2062,8га=5427
га на отгонно-пастбищное содержание животных
8990-5427га= 3563га
2
Село Байсары
92571
КРС- 2260головы
МРС – 726голов
Лощади -2237 голов
КРС 2260 гол.*9га/гол.= 20340 га
МРС 726гол.*1,8га/гол.=1306,8га
Лошади 2237гол.*10,8га/гол=24159,6га
2260га+1306,8га+24159га=277258га на отгонно-пастбищное содержание животны
92571га-277258га=51884,8га
Сведения о перераспределение пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных населения.
Таблица 3.
Наличие скота
Потребность пастбищ, га
Наименование землепользователей земельных участков
Площадь, га
Нехватка/излишки пастбищ, га
1
КРС 352 гол. (с.Бестогай)
Лошади 191 гол. (с.Бестогай) МРС 109гол.( с. Бестогай)
КРС352 гол.*9га/гол.=3168га, Лошади 191гол.*10,8=2062,8 га. МРС 109*1,8=196,2
3168+2062,8+196,2=5427га
5427 га
ТОО" Meat Trade" – 2270гa
TOO "Тан Мырза"-400га
КХ"Мадина"-370га
КХ "Калибек"-200га
ТОО"Бестогай ПСЖ"-5040га
КХ "Арка"-1080га
Итого 9360 га
9360га
9360га-5427га= 3933га
2
Лошади 2260 гол. (с.Байсары) КРС726гол.МРС 726гол.
Лошади 2260гол.*10,8= 24159га.МРС-726*1,8га/гол.=1306,8 КРС 2260*9га/гол.=20340
45805,8
ТОО"Adal Agro"-4650га,ТОО Birlik Agro-9132.TOO KZ Horse Mygalzhar-32500га,ТОО KZ BEEF-1627га,TOO ZHALTAP-15000га,TOO Seleta Agroinvest-15640га,TOO Өнім-Табыс-4000га,ТОО Шиелі-7900га,КХ Султан-1000га,КХ Еркебулан-1052.га.
92501га
92501-45805,8=46695,2 га
Схема пастбищеоборота в селе Бестогай.
Схема пастбищеоборота в селе Кызылту.
Схема пастбищеоборота в селе Байсары.
Схема пастбищеоборота населения с обозначением внешних и внутренних границ и с указанием периодов в селе Бестогай
Схема пастбищеоборота населения с обозначением внешних и внутренних границ и с указанием периодов в селе Байсары
Схема пастбищеоборота населения с обозначением внешних и внутренних границ и с указанием периодов в селе Кызылту.
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам села Байсары.
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам села Бестогай
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища в селе Бестогай
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища в селе Байсары
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенные в селе Бестогай.
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенные в селе Байсары
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенные в селе Кызылту.
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование села
Количество загонов в 2021 году
1
2
3
4
1
Бестогай
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
2
Байсары
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
3
Кызылту
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
Схема скотопрогона в Бестогайском сельском округе
Расшифровка аббревиатур:
КХ – крестьянское хозяйство;
КХФ – крестьянское фермерское хозяйство;
ТОО – товарищество с ограниченной ответственностью;
СПК – селькохозяйственный производственный кооператив;
ОДЗ – общедолевые землепользователи;
КРС – крупный рогатый скот;
МРС – мелкий рогатый скот;
с.Бестогай– село Бестогай;
га – гектар;
гол. – головы.
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
Утвержден
Приложение 4 к решению
Ерейментауского районного
маслихата от "27" декабря
2021 года № 7С-21/2-21
План по управлению пастбищами и их использованию в Акмырзинском сельском округе на 2021 год

Ақмырза ауылдық округінде 2021 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі осы жоспар (бұдан әрі - жоспар) "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына, "жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер - Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті жол берілетін нормасын бекіту туралы "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 қаулысына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) және басқа да нормативтік-құқықтық актілерге сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Ақмырза ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу картасы;
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, копандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға)қол жеткізу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе)заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) Ақмырза ауылдық округ жанында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе)заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жылжытудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі сызба (күнтізбелік кесте);
8) мал айдау сызбасы;
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтерді;
ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді;
ауыл шаруашылығы жануарлары бастарының саны туралы деректерді ескере отырып, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды - түрлері мен жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді;
шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді;
ауыл шаруашылығы жануарларын мәдени және аридтік жайылымдарда жаю ерекшеліктерін;
мал айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректерді қамтитын болады.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі бойынша Ақмырза ауылдық округінде 2 ауылдық елді мекен бар.

Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Акмырзинском сельском округе на 2021 год (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064) и иными нормативными правовыми актами.
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
1) карту расположения пастбищ на территории Акмырзинского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Акмырзинском сельском округе;
7) схему (календарный график) по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных;
8) схема скотопрогона;
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ;
сведений о ветеринарно-санитарных объектах;
данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц;
данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных;
сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах;
особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах;
сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Акмырзинском сельском округе имеются 2 сельских населенных пункта.

Ақмырза ауылдық округі аумағының жалпы ауданы 82216 гектар, оның ішінде егістік – 6201 га, жайылымдық жер – 52905 га.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер-41325 гектар;
елді мекендердің жерлері-3943 гектар;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жер-3000гектар;
қордағы жерлер-1534 гектар
Табиғи аудандастыруға сәйкес Ақмырза ауылдық округінің аумағы Орталық Қазақстандық ұсақ шоқылық шегінде орналасқан. Бұл ауданның климаты күрт континентальды, бұл жылдық және күнделікті температураның үлкен ауытқуларымен, буланудың жауын-шашын мөлшерінен едәуір асып кетуімен көрінеді.
Ақмырза ауылдық округінің аумағы құрғақ дала аймағында орналасқан, онда топырақ түзудің шымды түрі таралған, ал аймақтық топырақтары қара қоңыр топырақ болып табылады. Аймақтық топырақтардан басқа интразональды топырақтар кең таралды: шалғынды-каштан, шалғынды-каштан, шалғынды-каштан шалғынды-батпақты топырақтар, каштан сортаңдары және сортаң топырақтар.
2021 жылдың 1 тамызына Ақмырза ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ЖШС және ШҚ мал басы) 3322 ірі қара мал, оның ішінде 1537 бас аналық мал, 4229 бас ұсақ мал, 2207 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Ақмырза ауылында:
ірі қара мал 800 бас, оның ішінде аналық мал басы 510 бас, ұсақ мал 1252 бас, жылқы 427 бас.
Ақмырза ауылы жайылымдарының ауданы 5187 гектарды құрайды. Есеп нәтижелері бойынша халықтың мал жаю қажеттілігі 14064 га құрайды, жайылым тапшылығы 8877 га құрайды.
Жолбасшы ауылы жайылымдарының ауданы 1909 гектарды құрайды. Есеп нәтижелері бойынша халықтың мал жаю қажеттілігі 4696 га құрайды, жайылым тапшылығы 2787 га құрайды
Ақмырза ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 1614 бас, ұсақ мал 2700 бас, жылқы 1773 бас. ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарына берілген жайылымдық жерлердің ауданы 57100 гектарды құрайды. "Серноводск" ЖШС-дағы жайылымдардың артығы 18250 га құрайды.
Пайда болған жайылымдардың артықтығы Ақмырза және Жолбасшы ауылдары халқының жайылым тапшылығының орнын толтыру және ауыл шаруашылығы малдарының мал басын жаю үшін пайдаланылатын болады.
ШҚ және ЖШС жануарларына ауылдық округ жерінен малды өтеусіз айдап өту туралы әкімнің өкімі бар:
С.М. Ескендіров ("Серноводск"ЖШС жеке меншік секторындағы ІҚМ, "Оңғаров" ЖК "Виктор" ШҚ, "Әділ"ШҚ, "Мәди"ШҚ, "Темірбек"ШҚ.

Общая площадь территории Акмырзинского сельского округа 82216гектар, из них пашни – 6201га, пастбищные земли – 52905 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 41325 гектар;
земли населенных пунктов – 3943 гектар;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 3000гектар;
земли запаса – 1534 гектар.
Согласно природному районированию, территория Акмырзинского сельского округа расположена в пределах Центрального Казахстанского мелкосопочника. Климат данного округа резко континентальный, это выражается большими колебаниями годовых и суточных температур, значительным превышением испаряемости над количеством выпадающих осадков.
Территория Акмырзинского сельского округа расположена в зоне сухих степей, где получил распространение дерновый тип почвообразования, а зональными почвами являются темно-каштановые. Кроме зональных почв получили широкое распространение интразональные почвы: луговато-каштановые, лугово-каштановые, луговые каштановые лугово-болотные почвы, солонцы каштановые, и солончаки.
На 1 августа 2021 года по данным подворного обхода в Акмырзинском сельском округе насчитывается (личное подворье населения и поголовье ТОО и КХ) крупного рогатого скота 3322 голов, из них маточное поголовье 1537голов, мелкого рогатого скота 4229 голов, 2207 головы лошадей. Из них:
в селе Акмырза:
крупного рогатого скота 800 головы, из них маточное поголовье 510 голова, мелкого рогатого скота 1252 голов, 427 голов лошадей.
Площадь пастбищ села Акмырза составляет 5187 гектар. По результатам расчетов установлено, что потребность в выпасе скота населения составляет 14064 га. Дефицит пастбищ составляет 8877 га.
в селе Жолбасшы:
крупного рогатого скота 187 головы, из них маточное поголовье 95 голова, мелкого рогатого скота 170 голов, 109 голов лошадей
Площадь пастбищ села Жолбасшы составляет 1909 гектар. По результатам расчетов установлено, что потребность в выпасе скота населения составляет 4696 га. Дефицит пастбищ составляет 2787га.
Площадь пастбищ составляет 1909 га гектар.
Поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Акмырзинского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 1614головы, мелкого рогатого скота 2700 головы, 1773 голов лошадей. Площадь пастбищных земель, предоставленных ТОО, крестьянским и фермерским хозяйствам составляет 57100 гектар. Излишек пастбищ в ТОО "Серноводск" составляет 18250га.
Возникшие излишки пастбищ будут использованы для восполнения дефицита пастбищ и выпаса поголовья сельскохозяйственных животных населения села Акмырза и Жолбасшы.
Имеется распоряжение акима о безвозмездном прогоне скота через земли сельского округа животным КХ и ТОО:
Ескендыров С.М ( КРС частного сектора ТОО "Серноводск",ИП "Онгаров" КХ "Виктор", КХ "Адил",КХ "Мади",КХ "Темирбек".

Жылқы 9*10,8га/бас=98га
108га+ 98га=206га
594га
Ақмырза ауылдық округі бойынша елді мекендер бөлінісінде мал мен жайылымдық жерлердің болуы туралы мәліметтер
2 кесте
Елді мекен
Жайылымдар алаңы
Малдардың болуы
Жайылымдардың қажеттілігі
Жайылымдардың артығы
1
Акмырза аулы
5187
ІҚМ- 800 бас,
( Оның ішінде аналық мал басы -510 бас),
ҰММ – 1252 бас,
Лошади – 427 бас
ІҚМ 800бас.*9га/бас.=7200га
(КРС (аналық.) 510бас*9га/бас= 4590га)
ҰММ 1252бас.*1,8га/бас.=2253 га
Лошади 427бас*10,8/бас.=4611 га
7200га+4590га+2253га=
8856 артығы
7200га+4590га+2253га=
14043 отгон-жайылымдық жануарларды күтуі
4590га аналық мал басы
2
с.Жолбасшы
1909 га
ІҚМ- 187бас
( Оның ішінде аналық мал басы 95 бас)
ҰММ – 170 бас
Жылқы-109бас
ІҚМ 187гол.*9га/бас.=1683 га
(КРС (аналық) 95бас.* 9 га/бас.=855 га
ҰММ 170 бас.*10,8га/бас.=1836 га
Жылқы 109бас.*10,8га/бас=1177га
1683га+855га+1836га=4374га отгон-жайылымдық жануарларды күтуі
855га аналық мал басы
1909а-855га=1054га
2465 артығы
1683га+855га+1836га=4374га отгон-жайылымдық жануарларды күтуі
855га аналық мал басы
1909а-855га=1054га
Халықтың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу туралы мәліметтер.
3 кесте.
Малдың болуы
Жайылымдардың қажеттілігі, га
Жер учаскелерінің жер пайдаланушыларының атауы
Ауданы, га
Жайылымдардың жетіспеуі / артық болуы, га
1
ІҚМ 800бас. (Акмырза аулы)
ІҚМ 800бас.*9га/бас.=7200 га
(ІҚМ (мат.) 510бас.*9га/бас.= 4590га)
ҰММ 1252бас.*1,8га/бас.=2253га
Жылқы 427бас.*10,8га/бас.=4611 га
8877 га
ЖШС "Серноводск"-18250 га
18250га11664=6586га
18250га
6586га
2
ІҚМ187г. (Жолбасшы аулы)

Лошади 9*10,8га/гол=98га
108га+ 98га=206га
594га
Сведения о наличие скота и пастбищных угодий по Акмырзинскому сельскому округу в разрезе по населенным пунктам
Таблица 2
Населенный пункт
Площадь пастбищь, га
Наличие скота
Потребность пастбищ,га
Нехватка/излишки пастищ, га
1
с.Акмырза
5187
КРС- 800 головы,
(Из них маточное поголовье -510 голов),
МРС – 1252 головы,
Лошади – 427 головы
КРС 800гол.*9га/гол.=7200га
(КРС (мат.) 510гол.*9га/гол.= 4590га)
МРС 1252гол.*1,8га/гол.=2253 га
Лошади 427гол.*10,8/гол.=4611 га
2610га+2253га+4611га=
9474 на отгонно-пастбищное содержание животных
4590га маточное поголовье
7200га-2610га=4590га
2
с.Жолбасшы
1909 га
КРС- 187головы
(из них маточное поголовье 95 голова)
МРС – 170 голов
Лощади -109голов
КРС 187гол.*9га/гол.=1683 га
(КРС (мат.) 95гол.* 9 га/гол.=855 га
МРС 170 гол.*10,8га/гол.=1836 га
Лошади 109гол.*10,8га/гол=1177га
828г+1836га+1177га=3841га
на отгонно-пастбищное содержание животных
855га маточное поголовье
1683га-828га=855га
Сведения о перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных населения.
Таблица 3.
Наличие скота
Потребность пастбищ, га
Наименование землепользователей земельных участков
Площадь, га
излишки пастищ, га
1
КРС 800гол. (с.Акмырза)
КРС 800гол.*9га/гол.=7200 га
(КРС (мат.) 510гол.*9га/гол.= 4590га)
МРС 1252гол.*1,8га/гол.=2253га
Лошади 427гол.*10,8га/гол.=4611 га
8877га
ТОО "Серноводск"-18250 га
18250га га-11664га=6586га
18250
6586га
2
КРС187г. (с.Жолбасшы)

ІҚМ187бас.*9га/бас.=1683 га
(ІҚМ (мат.) 95бас.* 9 га/гол.=855 га
ҰММ 170 бас.*1,8га/бас.=306 га
Жылқы 109 бас.*10,8га/бас=1177га
2787га
1683га+855га+306га=2844га табын-жайылымдық күтіп-жануарларды ұстауға
950га аналық бас
1909
Ақмырза ауылындағы жайылым айналымының сызбасы
Жолбасшы ауылындағы жайылым айналымының сызбасы
Ақмырза ауылында сыртқы және ішкі шекаралары белгіленген және кезеңдері көрсетілген халықтың жайылым айналымының схемасы
Жолбасшы ауылында сыртқы және ішкі шекаралары белгіленген және кезеңдері көрсетілген халықтың жайылым айналымының схемасы
Ақмырза ауылының су көздеріне жайылым пайдаланушылардың қол жеткізу схемасы
Жолбасшы ауылының су көздеріне жайылым пайдаланушылардың қол жеткізу схемасы
Жолбасшы ауылында жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища в селе Жолбасшы
Ақмырза ауылында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Жолбасшы ауылында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жылжытудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Атауы
ауылдық округтері
Қаламдар саны 2021 жылда
1
2
3
4
5
6
7
1
Ақмырза а.
КЖМ
ЖМ
ҚМ
ҚЖМ
ҚМ
ҚМ
ЖМ
2
Жолбасшы а.
КЖМ
ЖМ
ҚМ
ЖМ
Ақмырза аулында мал айдау сызбасы
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ШҚ –шаруа қожалығы;
ШФҚ – шаруа фермер қожалығы;
ЖШС – жауапкершілігі шектеулі серіктестік;
АШӨК – ауыл шаруашылығы өндірістік кооперативі;
ЖЖП – жалпы жер пайдаланушылар;
ІҚМ – ірі қара мал;
ҰММ – ұсақ мүйізді мал;
Ақмырза а. –Ақмырза ауылы;
га – гектар.
КЖМ – көктем-жаз маусымы
ЖМ – жазғы маусым;
ҚМ-күзгі маусым;.
Ерейментау аудандық мәслихатының
2021 жылғы "27" желтоқсандағы
№ 7С-21/2-21 шешіміне
5-қосымша
Бекітілді
Күншалған ауылдық округі бойынша 2021 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Күншалған ауылдық округінде 2021 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі осы жоспар (бұдан әрі - жоспар) "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына, "жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер - Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті жол берілетін нормасын бекіту туралы "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 қаулысына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) және басқа да нормативтік-құқықтық актілерге сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:

КРС 187гол.*9га/гол.=1683 га
(КРС (мат.) 95гол.* 9 га/гол.=855 га
МРС 170 гол.*1,8га/гол.=306 га
Лошади 109 гол.*10,8га/гол=1177га
2787га
1683га+855га+306га=2844га на отгонно-пастбищное содержание животных
950га маточное поголовье
1909
Схема пастбищеоборота в селе Акмырза
Схема пастбищеоборота в селе Жолбасшы
Схема пастбищеоборота населения с обозначением внешних и внутренних границ и с указанием периодов в селе Акмырза
Схема пастбищеоборота населения с обозначением внешних и внутренних границ и с указанием периодов в селе Жолбасшы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам села Акмырза
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам села Жолбасшы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища в селе Акмырза
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища в селе Жолбасшы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенные в селе Акмырза
Cхема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища в селе Жолбасшы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование
сельских округов
Количество загонов
в 2021 году
1
2
3
4
5
6
7
1
с.Акмырза
ВЛС
ЛС
ОС
ЛС
ВЛ
ОС
ЛС
2
с.Жолбасшы
ВЛС
ЛС
ОС
ЛС
Схема скотопрогона в Акмырзинском сельском округе
Расшифровка аббревиатур:
КХ – крестьянское хозяйство;
КХФ – крестьянское фермерское хозяйство;
ТОО – товарищество с ограниченной ответственностью;
ОДЗ – общедолевые землепользователи;
КРС – крупный рогатый скот;
МРС – мелкий рогатый скот;
с.Акмырза– село Акмырза;
га-гектар; гол-головы
ВЛС – весенне-летний сезон
ЛС – летний сезон
ОС – осенний сезон
Утвержден
Приложение 5 к решению
Ерейментауского районного
маслихата от "27" декабря
2021 года № 7С-21/2-21
План по управлению пастбищами и их использованию в Куншалганском сельском округе на 2021 год
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Куншалганском сельском округе на 2021 год (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064) и иными нормативными правовыми актами.
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Күншалған ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу картасы;
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, копандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға)қол жеткізу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе)заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) Күншалған ауылдық округ жанында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе)заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жылжытудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі сызба (күнтізбелік кесте);
8) мал айдау сызбасы;
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтерді;
ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді;
ауыл шаруашылығы жануарлары бастарының саны туралы деректерді ескере отырып, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды - түрлері мен жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді;
шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді;
ауыл шаруашылығы жануарларын мәдени және аридтік жайылымдарда жаю ерекшеліктерін;
мал айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректерді қамтитын болады.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі бойынша Күншалған ауылдық округінде 3 ауылдық елді мекен бар.
Күншалған ауылдық округі аумағының жалпы ауданы 65362 гектар, оның ішінде егістік – 19876 га, жайылымдық жер – 30155 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер-50031 гектар;
елді мекендердің жерлері-60 гектар;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жер – 0 гектар;
қордағы жерлер-5709,5 гектар.
Табиғи жағдайлары бойынша Күншадлған ауылдық округінің аумағы құрғақ дала аймағында орналасқан, онда аймақтық топырақтары қара қоңыр топырақ болып табылатын топырақ түзудің шым түрі таралған. Аймақтық топырақтардан басқа интразональды топырақтар кең таралды: сортаң, шалғынды-каштан шалғынды-каштан, шалғынды, шалғынды-батпақты топырақтар және сортаң топырақтар. Агроклиматтық көрсеткіштер бойынша күрт континентальды, бұл жылдық және тәуліктік температураның үлкен ауытқуларымен, буланудың жауын-шашын мөлшерінен едәуір артуымен көрінеді.
Табиғи жағдайлары бойынша Күншалған ауылдық округінің аумағы дала аймағының шегінде және агроклиматтық көрсеткіштері бойынша екі агроклиматтық ауданда орналасқан: шамалы қуаң қоңыржай жылумен (орталық және оңтүстік бөлігі) және қуаң қоңыржай жылумен (солтүстік бөлігі), олар континенттіліктің барлық белгілерімен сипатталады: қатты ұзақ қыс, қысқа қоңыржай ыстық жаз, қыс және жаз температурасының күрт қарама-қайшылығы, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен.
Топырақ негізінен қара каштан төмен гумусты ауыр сазды.

1) карту расположения пастбищ на территории Куншалганского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Куншалганском сельском округе;
7) схему (календарный график) по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных;
8) схема скотопрогона;
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ;
сведений о ветеринарно-санитарных объектах;
данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц;
данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных;
сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах;
особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах;
сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Куншалганском сельском округе имеются 3 сельских населенных пункта.
Общая площадь территории Куншалганского сельского округа 65362 гектар, из них пашни – 19876га, пастбищные земли – 30155 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 50031 гектар;
земли населенных пунктов –60 гектар;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 0 гектар;
земли запаса – 5709,5 гектар.
По природным условиям территория Куншалганского сельского округа расположена в зоне сухих степей, где получил распространение дерновый тип почвообразования, где зональными почвами являются темно-каштановые. Кроме зональных почв получили широкое распространение интразональные почвы: солонцы, луговато-каштановые лугово-каштановые, луговые,
Лугово-болотные почвы и солончаки. По агроклиматическим показателям резко континентальный, это выражается большими колебаниями годовых и суточных температур, значительным превышением испаряемости над количеством выпадающих осадков.
По природным условиям территория Куншалганского сельского округа находится в пределах степной зоны и по агроклиматическим показателям в двух агроклиматических районах: незначительно засушливом умеренно теплом (центральная и южная часть) и засушливом умеренно теплом (северная часть), которые характеризуются всеми чертами континентальности: суровой продолжительной зимой, коротким умеренно жарким летом, резкими контрастами температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков.
Почвы в основном темно-каштановые малогумусные тяжелосуглинистые.

2021 жылдың 1 тамызында өткізген аула бойынша аралау мәліметтеріне сай, Күншалған ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ мал басы) 2051 бас ірі қара мал, оның ішінде аналық мал басы 940 бас, ұсақ мал 1986 бас, жылқы 804 бас. Оның ішінде:
Күншалған ауылында:
ірі қара мал 735 Бас, оның ішінде аналық мал басы 364 бас, ұсақ мал 676 бас, жылқы 347 бас.
Жайылым алаңы 4696 гектарды құрайды.
Шакей ауылында:
ірі қара мал 376 бас, оның ішінде аналық мал басы 152 бас, ұсақ мал 347 бас, жылқы 85 бас.
Жайылым алаңы 2472 гектарды құрайды.
Каратал ауылында:
ірі қара мал- 307бас, оның ішінде аналық мал-142 бас, ұсақ мал-20 бас, жылқы-266 бас.
Жайылым алаңы 1261 гектарды құрайды.
Күншаған ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 1404 басты, ұсақ мал 1297 басты, жылқы 374 басты құрайды.
ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жайылым ауданы 27161,6 гектарды құрайды.
Күншалған ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін барлығы 35590,6 гектар жайылымдық жер бар. Елді мекендер шегінде 8429гектар жайылым бар.
Күншалған ауылдық округінде шаруа қожалықтарымен және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктерімен малдарын округ жерлерімен айдап өтуге, жайылымдарды өтеусіз пайдалану бойынша ауылдық округінің әкімінің өкімі бар:
ШҚ "Жастемир" Абильдинов Марат Жетписович, ЖШС "Акдым-1", ЖШС "Нұр-Аli-2011".
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес елді мекендердің жайылымдық алқаптары кезінде ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) басын күтіп-ұстау бойынша жергілікті халықтың мұқтажы үшін (Күншалған а., Қаратал а., Шәкей а.,) 8800 га мөлшерінде қажеттілік жоқ, жүктеме нормасы ІҚМ бір басына 7 га, ҰММ бір басына 1,4 га және жылқының бір басына 8,4 га.
Шаруа және фермер қожалықтары қоғамдарында(бұдан әрі – ШҚ, ШФҚ, ЖШС, АШӨК) жайылымдық мәмілелердің ішінара қалыптасқан қажеттілігін "Акдым-1" ЖШС – 13834 га.
Қажет болған жағдайда қосымша жайылымдарда Күншалған ауылдық округтерімен шектесетін жер пайдаланушылармен және әкімдікпен шарттар жасалатын болады. Атап айтқанда, Олжабай батыр атындағы ауылдық округі.
Жалпы округ бойынша жайылым тапшылық жоқ.
Жоғарыда көрсетілген жер учаскелерінің шекаралары мен орналасқан жерін айқындау үшін мемлекеттік жер кадастрының автоматтандырылған ақпараттық жүйесі (МЖК ААЖ) пайдаланылады. Кадастрлық нөмірлер бойынша жер учаскелерінің географиялық координаттары, ішкі және сыртқы шекаралары мен алаңдары айқындалады.
Жер пайдаланушының мал басы үшін жайылымдары жетіспейтін жер пайдаланушы тиелмеген жерлерімен жерлерін пайдаланған кезде жер пайдаланушылар арасында уақытша жер пайдалану туралы шарт жасалады. Сондай-ақ, пайдалану үшін жердің шекаралары анықталады.
Күншалған ауылының жер пайдаланушылары мен ауыл тұрғындары Күншалған ауылының жанындағы атаусыз бөгеттерді суару үшін пайдаланады. Жайылым пайдаланушылардың су көздеріне қол жеткізу схемалары айқындалған.
Шакей ауылының жер пайдаланушылары мен ауыл тұрғындары Шакей ауылының жанындағы атаусыз бөгеттерді суару үшін пайдаланады жанындағы атаусыз бөгеттерді суару үшін пайдаланады . Жайылым пайдаланушылардың су көздеріне қол жеткізу схемалары.
Каратал ауылының жер пайдаланушылары мен ауыл тұрғындары Каратал ауылының жанындағы атаусыз бөгеттерді суару үшін пайдаланады. Жайылым пайдаланушылардың су көздеріне қол жеткізу схемалары айқындалған.

На 1 августа 2021 года по данным подворного обхода в Куншалганском сельском округе насчитывается (личное подворье населения и поголовье ТОО и КХ) крупного рогатого скота 2051 голов, из них маточное поголовье 940 голов, мелкого рогатого скота 1986 голов, 804 головы лошадей. Из них:
в селе Куншалган:
крупного рогатого скота 735 головы, из них маточное поголовье 364 голова, мелкого рогатого скота 676 голов, 347 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 4696 гектар.
в селе Шакей:
крупного рогатого скота 376 головы, из них маточное поголовье 152 голов, мелкого рогатого скота 347 головы, 85головы лошадей.
Площадь пастбищ составляет 2472 гектар.
в селе Каратал:
крупного рогатого скота 307 головы, из них маточное поголовье 142 голов, мелкого рогатого скота 20 голов, 266 головы лошадей.
Площадь пастбищ составляет 1261 гектар
Поголовье в ТОО, КФХ Куншалганского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 1404 головы, мелкого рогатого скота 1297 головы, 374 голов лошадей.
Площадь пастбищ ТОО, КФХ составляет 27161,6 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Куншалганскому сельскому округу имеются всего 35590,6 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 8429 гектар пастбищ.
Имеется распоряжение акима о безвозмездном прогоне скота через земли сельского округа животным КХ и ТОО:
КХ "Жастемир"Абильдинов Марат Жетписович, ТОО "Акдым-1, ТОО "НұрAli-2011.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (с.Куншалган, с.Каратал, с.Шакей)по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 8429 га, потребности нет, при норме нагрузки 7 га на одну голову КРС, 1,4 га на одну голову МРС и 8,4 га на одну голову лошади.
Частично сложившуюся потребность пастбищных угодий в товариществах крестьянских и фермерских хозяйствах(далее КХ, КФХ, ТОО, СПК) необходимо восполнить за счет выпаса сельскохозяйственных животных населения на землях в близлежащих незагруженных землях принадлежащих, ТОО "Акдым-1-13834га.
При необходимости в дополнительных участках пастбищ будут заключены договора с землепользователями и акиматами граничащими с Куншалганским сельским округом, а именно, с акиматами сельский округ имени Олжабай батыра. В общем по округу нет проблем с пастбищем
Для определения границ и местонахождения вышеуказанных земельных участков используется Автоматизированная информационная система государственного земельного кадастра (АИС ГЗК). По кадастровым номерам определяются географические координаты, внутренние и внешние границы земельных участков и площади.
При использовании земель землепользователя с незагруженными землями землепользователем имеющего нехватки патбищ для поголовья скота, заключается договор между землепользователями. Так же, определяются границы земель для использования с уведомлением отдела земельных отношений Ерейментауского района.
Землепользователи села Куншалган и жители села для водопоя используют безымянные плотины вблизи сел. Определены схемы доступа пастбищепользователей к водоисточникам.
Землепользователи села Карата и жители села для водопоя используют безымянные плотины вблизи сел. Схемы доступа пастбищепользователей к водоисточникам.
Землепользователи села Шакей и жители села для водопоя используют безымянные плотины в близи села Шакей. Определены схемы доступа пастбищепользователей к водоисточникам.

ІҚМ – 30 бас, ҰММ – 12 бас
30іқм*7=210, 12ұмм*1,4=16,8
210+16,8=226,8
-123,8
Итого
27161,6
ІҚМ -1404, ҰММ -1297, Жылқы -374 бас
14785,4
+12376,2
Күншалған ауылдық округі бойынша елді мекендер бөлінісінде мал мен жайылымдық жерлердің болуы туралы мәліметтер
2 кесте.
Елді мекен
Жайылым алаңы, га
Малдың саны
Жайылымдардың қажеттілігі, га
Жайылымдардың жетіспеуі / артық болуы, га
1
Күншалған ауылы
4696
ІҚМ-735 бас, (Оның ішінде аналық мал басы -364 бас), Ұсақ мал-676 бас, Жылқы-347 бас
ІҚМ 371 бас.х7га / гол.=2597 га (ІҚМ (мат.) 364гол.х7га / гол.= 2548га) Ұсақ мал 676гол.х1,4 га/бас.=946,4 га Жылқы 347гол.х 8,4 га/бас.=2914,8 га
2597+2914,8=5511,8га малды жайылымдық ұстауға
2548га аналық мал басы және ұсақ мал
4696-2548га-946,4=1201,6га
2
Шәкей ауылы
2472
ІҚМ-376 бас (оның ішінде аналық бас -152 бас) Ұсақ мал-247 бас Жылқы -85 бас
ІҚМ 224 бас.х7га / гол.= 1568га (ІҚМ (мат.) 152бас х 7 га/бас.=1064га)
Ұсақ мал 247 бас.* 1,4 га/бас.=345,8 га Жылқы 85бас.х 8,4 га/бас=714
1568га+714 =2282га малды жайылымдық ұстауға
1064 га аналық мал басы және ұсақ мал 2472га-1064га-345,8=1062,2га
3
Қаратал ауылы
1261
ІҚМ-307 бас (оның ішінде аналық бас -142 бас) Ұсақ мал-20 бас Жылқы – 266 бас
ІҚМ 165 бас.х 7га /бас.= 1155 га (ІҚМ (мат.) 142 бас.х7 га/бас.=994га)
Ұсақ мал 20 бас.х 1,4 га/бас.=28,0 га Жылқы 266 бас.х 8,4га/бас=2234,4 га
1155га+2234,4га=3389,4 малды жайылымдық ұстауға
994га аналық мал басы және ұсақ мал 28,0га
1261га-994га-28,0=239 га
Халықтың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу туралы мәліметтер.
3 кесте.
Малдың болуы
Жайылымдардың қажеттілігі, га
Жер учаскелерінің жер пайдаланушыларының атауы
Ауданы, га
Жайылымдардың жетіспеуі / артық болуы, га
1
ІҚМ 371 бас. (Күншалған) Жылқылар 347 бас. (Күншалған)
ІҚМ 224 бас (Шәкей)
Жылқылар Шакей 85 ба
ІҚМ 371 бас.*7га / бас.=2597га, жылқылар 347бас.*8,4га/бас=
2914,8 га.
Шакей
ІҚМ 224бас.*7га/бас.=
1568 га (Шәкей)
Жылқылар85 басх8,4га=714га
7793,8 га-1201,6-1062,2 =5530га
ЖШС "Акдым-1" - 5530га
Барлығы 5530га
5530га
5530-5530=0
2
ІҚМ 165 бас.=1155 га (Қаратал) Жылқылар 266 бас. (Қаратал)
ІҚМ 165 бас.*7га/бас.=1155 га (Қаратал),
жылқылар
266бас.*8,4га/бас=
234,4 га. (Қаратал)
3150,4
ЖШС "Акдым-1" - 3150,4
барлығы 3150,4 га
3150,4га

КРС30гол,МРС 12 гол
КРС 30*7=210,МРС 12*1,4=16,8
210+16,8=226,8
-123,8
Итого
27161,6
КРС 1404,МРС 1297, лошади 374 гол
14785,4
+12376,2
Сведения о наличие скота и пастбищных угодий по Куншалганском округу в разрезе по населенным пунктам
Таблица № 2.
Населенный пункт
Площадь пастбищь, га
Наличие скота
Потребность пастбищ,га
Нехватка/излишки пастищ, га
1
Село Куншалган
4696
КРС- 735 головы,
(Из них маточное поголовье -364 голов),
МРС – 676 головы,
Лошади –347 головы
КРС 371гол.*7га/гол.= 2597га
(КРС (мат.) 364гол.*7га/гол.= 2548 га)
МРС 676гол.*1,4га/гол.=946,4 га
Лошади 347гол.*8,4га/гол.=2914,8 га
2597+2914,8=5511,8
5511,8 га на отгонно-пастбищное содержание животных
2548га маточное поголовье и МРС946,4 га
4696-2548га-946,4= 1201,6га
2
Село Шакей
2472
КРС- 376головы
(из них маточное поголовье -152 голова)
МРС – 247 голов
Лощади -85 голов
КРС 224 гол.*7га/гол.= 1568 га
(КРС (мат.) 152гол.* 7га/гол.=1064га)
МРС 247 гол.*1,4га/гол.=345,8,га
Лошади 85гол.*8,4а/гол=714
1568га+714га
=2282га на отгонно-пастбищное содержание животных
1064 га маточное поголовье
2472га-1064га-345,8=1062,2га
3
Село Каратал
1261
КРС- 307 головы
(из них маточное поголовье -142 голова)
МРС – 20 голов
Лощади -266 голов
КРС 165 гол.*7га/гол.= 1155 га
(КРС (мат.) 142гол.* 7 га/гол.=994га)
МРС20 гол.*1,4га/гол.=28,0 га
Лошади 266гол.*8,4га/гол=2234,4га
1155га+2234,4га=3389,4га на отгонно-пастбищное содержание животных
994га маточное поголовье
1261га-994га-28,0=239га
Сведения о перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных населения.
Таблица № 3.
Наличие скота
Потребность пастбищ, га
Наименование землепользователей земельных участков
Площадь, га
Нехватка/излишки пастбищ, га
1
КРС Куншалган 371гол.
Лошади Куншалган 347гол.
КРС Шакей 224 гол.,Шакей лошади 85 гол
КРС 371гол.*7га/гол.= 2597г
Лошади Куншалган
347гол.*8,4га/гол.=
2914,8 га
КРС Шакей
224 гол.*7га/гол.= 1568 га
Лошади Шакей 85х8,4га=714га
7793,8 га 1201,6-1062,2=5530га
ТОО"Акдым-1"-5530га Итого 5530га
5530га
5530га-5530=0
2
КРС 165 гол.= 1155 га(каратал),
Лошади 266гол.(Каратал)
КРС 165 гол.*7га/гол.= 1155 га(каратал),
Лошади 266гол.*8,4га/гол=2234,4га(Каратал)
3150,4
ТОО"Акдым-1"-3150,4 Итого 3150,4га
3150,4

3150,4-3150,4га=0
Күншалған ауылындағы жайылым айналымының схемасы
Шакей ауылындағы жайылым айналымының схемасы
Қаратал ауылындағы жайылым айналымының схемасы
Күншалған ауылындағы кезеңдер көрсетілген халықтың жайылым айналымының схемасы
Шакей ауылындағы кезеңдер көрсетілген халықтың жайылым айналымының схемасы
Қаратал ауылындағы кезеңдер көрсетілген халықтың жайылым айналымының схемасы
Күншалған және Шакей ауылының су көздеріне жайылым пайдаланушылардың қол жеткізу схемасы
Қаратал ауылының су көздеріне жайылым пайдаланушылардың қол жеткізу схемасы
Күншалған және Шакей ауылында жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Қаратал ауылында жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Күншалған ауылдық округінде орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жылжытудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауыл атауы
2021 жылғы қаламдар саны
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1
Күншалған
ДҚ
ДҚ
ДҚ
ЖМ
ЖМ
КЖМ
КЖМ
ЖКМ
ЖКМ
ДҚ
2
Шакей
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ДҚ
ЖМ
ДҚ
КЖМ
ЖМ
-
-
3
Қаратал
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
-
-
-
-
-
-
Күншалған ауылдық округіндегі мал айдау сызбасы
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ШҚ –шаруа қожалығы;
ШФҚ – шаруа фермер қожалығы;
ЖШС – жауапкершілігі шектеулі серіктестік;
АШӨК – ауыл шаруашылығы өндірістік кооперативі;
ЖЖП – жалпы жер пайдаланушылар;
ІҚМ – ірі қара мал;
ҰММ – ұсақ мүйізді мал;
Күншалған а. –Күншалған ауылы;
га – гектар.
КЖМ – көктем-жаз маусымы;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қалам.
Ерейментау аудандық мәслихатының
2021 жылғы "27" желтоқсандағы
№ 7С-21/2-21 шешіміне
6-қосымша
Бекітілді
Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар Олжабай батыр атындағы ауылдық округінде 2021 жылға
Олжабай батыр атындағы ауылдық округінде 2021 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Осы жоспар (бұдан әрі - жоспар) "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі орынбасарының бұйрығына сәйкес әзірленді - Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген)," Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті жол берілетін нормасын бекіту туралы "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) және өзге де нормативтік құқықтық.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:

3150,4-3150,4=0
Схема пастбищеоборота в селе Куншалган
Схема пастбище оборотасела Шакей
Схема пастбищеооборота села Каратал
Схема пастбищеоборота населения с обозначением внешних и внутренних границ и с указанием периодов в селе Куншалган
Схема пастбищеоборота населения с обозначением внешних и внутренних границ и с указанием периодов в селе Шакей
Схема пастбищеоборота населения с обозначением внешних и внутренних границ и с указанием периодов в селе Каратал
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам села Куншалган и Шакей
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам села Каратал
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища в селе Куншалган и Шакей
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища в селе Каратал
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенные в Куншалганском сельском округе
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование села
Количество загонов в 2021 году
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1
Куншалган
ОЗ
ОЗ
ОЗ
ЛС
ЛС
ВЛС
ВЛС
ЛОС
ЛОС
ОЗ
2
Шакей
ВЛС
ЛС
ОЗ
ОЗ
ЛС
ОС
ВЛС
ЛС
-
-
3
Каратал
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
-
-
-
-
-
-
Схема скотопрогона в Куншалганском сельском округе
Расшифровка аббревиатур:
КХ – крестьянское хозяйство;
КХФ – крестьянское фермерское хозяйство;
ТОО – товарищество с ограниченной ответственностью;
СПК – селькохозяйственный производственный кооператив;
ОДЗ – общедолевые землепользователи;
КРС – крупный рогатый скот;
МРС – мелкий рогатый скот;
с.Куншалган – село Куншалган;
га – гектар;
гол. – головы.
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
Утвержден
Приложение 6 к решению
Ерейментауского районного
маслихата от "27" декабря
2021 года № 7С-21/2-21
План по управлению пастбищами и их использованию в сельском округе имени Олжабай батыра на 2021 год
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в сельском округе имени Олжабай батыра на 2021 год (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064) и иными нормативными правовыми актами.
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Олжабай батыр атындағы ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу картасы;
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, копандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға)қол жеткізу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе)заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын Олжабай батыр атындағы ауылдық округінің жанында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың шалғайдағы жайылымдарында;
7) Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалтудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі схеманы (күнтізбелік кестені) қамтиды;
8) мал айдау схемасы;
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтерді ескере отырып қабылданды;
ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер;
иелері – жайылым пайдаланушылар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар көрсетілген ауылшаруашылығы жануарлары басының саны туралы деректер;
ауылшаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралыдеректер;
шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауылшаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер;
ауылшаруашылығы жануарларын мәдени және аридтік жайылымдарда жаю ерекшеліктері;
мемлекеттік органдар, жекежәне (немесе) заңды тұлғалар ұсынған мал айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтер және өзге де деректер.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі бойынша Олжабай батыр атындағы ауылдық округінде 3 ауылдық елді мекен бар.
Олжабай батыр атындағыауылдық округі аумағының жалпы ауданы 81145 гектар, оның ішінде егістік – 5430 га, жайылымдық жер – 46088 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер- 39374 гектар;
елді мекендердің жерлері-18220 гектар;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жер – 424 гектар;
қордағы жерлер- 8428 гектар.
Олжабай батыр атындағы ауылдық округінің аумағы табиғи жағдайлары бойынша ұсақ шоқылы. Облыстың Сілеті құрғақ далалы жазығында орналасқан. Жер бедері өте күрделі. Оны үш негізгі бөлікке бөлуге болады;

1) карту расположения пастбищ на территории сельского округа имени Олжабай батыра в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при сельском округе имени Олжабай батыра;
7) схему (календарный график) по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных;
8) схема скотопрогона;
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ;
сведений о ветеринарно-санитарных объектах;
данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц;
данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных;
сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах;
особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах;
сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в сельском округе имени Олжабай батыра имеются 3 сельских населенных пункта.
Общая площадь территории сельского округа имени Олжабай батыра 81145 гектар, из них пашни – 5430га, пастбищные земли – 46088 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 39374 гектар;
земли населенных пунктов – 18220 гектар;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 424 гектар;
земли запаса – 8428 гектар.
По природным условиям территория сельского округа имени Олжабай батыра расположена в Селетинской сухостепной равниной мелкосопочной области. Рельеф довольно сложный. Его можно разделить на три основные части;

1. Ерейментау тауларының оңтүстік сілемдері болып табылатын биік шоқылары бар солтүстік-шығыс бөлігі.
2. Шағын төбешіктері бар Орталық жазық бөлігі.
3. Жартас өзенінің алқабы.
Ұсақ шоқылы ауданда жер бедері таулы-жартасты ұсақ шоқылы және Арал тауларының көптеген массивтері бар төбелі-толқынды денудациялық жазық болып табылады. Рельефтің абсолютті биіктігі 100-ден 464 м-ге дейін, қайың-көктерек ормандары талдың қоспасымен егістік беткейлері мен сайларға таралған.
Екінші аудан - шағын төбешіктері бар орталық бөлік. Оне-бұл тегіс төбешіктердің жоталары бар равендік учаскелерді ауыстыратын вачолмленнуб жазығы. Бұл округтің көп бөлігін алып жатқан кең аудан.
Үшінші аудан- Жартас алқабы жақсы анықталған. Ені 1-ден 3 км-ге дейін кең. Жартас өзенінің жағалауы жайпа.
Олжабай батыр атындағы ауылдық округі топырақ жамылғысы құрғақ далалы топырақ түзілу типіне тән ерекшеліктерге ие болған қара қоңыр кіші аймақта орналасқан. Округ аумағында ең көп таралған топырақ-қара каштан. Олардың тән ерекшелігі - топырақ жамылғысының өзгеруі.
Елді мекендердің жайылымдарында ең көп таралғаны:қуаты аз қара қоңыр-олар әлсіз толқынды, толқынды жазықтарда және төбеаралық прастранстарда пайда болды. Топырақ құру тұқымдары болып табылады орта және ауыр. Олардың тән ерекшелігі - топырақ жамылғысының өзгеруі.
Қара-қызғылт дамымаған және толық дамымаған топырақ-сонымен қатар елді мекендердің жайылымдарында, әсіресе Алғабас және Ынтымақ кенттерінің айналасында кең таралған. Аталған топырақтардан басқа жайылымдарда дала сортаңдары жиі кездеседі. Өзен арнасында және төменгі ойпаттарда шалғынды және шалғынды-сазды топырақтар бар.
2021 жылдың 1 тамызында өткізген аула бойынша аралау мәліметтеріне сай, Олжабай батыр атындағы ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ мал басы) 4789 бас ірі қара мал, оның ішінде аналық мал басы 2890 бас, ұсақ мал 7085 бас, жылқы 995 бас. Оның ішінде:
Ынтымақ ауылында:
ірі қара мал 414 Бас, оның ішінде аналық мал басы 230 бас, ұсақ мал 509 бас, жылқы 6 бас.
Жайылым алаңы 4306 гектарды құрайды.
Баймен учаскесі:
ірі қара мал 253 бас, оның ішінде аналық мал басы 150 бас, ұсақ мал 365 бас, жылқы 31 бас.
Жайылым алаңы 4253 гектарды құрайды.
Алгабас ауылында:
ірі қара мал-205 бас, оның ішінде аналық мал-70 бас, ұсақ мал-416 бас, жылқы-91 бас.
Жайылым алаңы 2827 гектарды құрайды.
Олжабай батыр ауылында:

1. Северо-восточная часть с высокими сопками, которые являются южными отрогами Ерейментауских гор.
2. Центральная равнинная часть с небольшими сопками.
3. Долина р.Жартас.
В районе мелкосопочника рельеф представляет собой холмистоволнистую денудационную равнину с многочисленными массивами холмисто-скалистого мелкосопочника и островных гор. Абсолютные высоты рельефа колеблются от 100 до 464 м. Посеверным склонам и по логам распространены березово-осиновые леса с примесью ивы.
Второй район –центральная часть с небольшими сопками. Она представляет собой всхолмленную равнину, чередующими равнинные участки с грядами сглаженных сопок. Это обширный район занимающий более половитны территории округа.
Третий район- долина р. Жартас долина хорошо выражена. Широкая раскинулась от 1 до 3 км в ширину. Берега р. Жартас пологие.
Сельский округ имени Олжабай батыра расположен в темно-каштановой подзоне, где почвенный покров приобрел черты присущие сухостепного типу почвообразования. Наиболее распространенными почвами на территории округа являются темно-каштановые. Характерной особенностью их является пестрота почвенного покрова.
На пастбищах земель населенных пунктов наибольшего распространения получили: темно-каштановые маломощные- сформировались они на слабоволнистых, волнистых равнинах и межсопочных пространствах. Почвообразующими породами являются средние и тяжелые суглики. Характерной особенностью их является укороченность гумусового горизонта.
Темно-каштановые малоразвитые и неполноразвитые почвы- также широко распространены на пастбищах населенных пунктов, особенно вокруг поселков Алгабас и Ынтымак. Кроме перечисленных почв на пастбищах часто встречаются солонцы степные. По руслу речек и низменным понижениям луговые и лугово-каштановые почвы.
На 1 августа 2021 года в сельском округе имени Олжабай батыра насчитывается (личное подворье населения и поголовье ТОО, КХ) крупного рогатого скота 4789 голов, из них маточное поголовье 2890 голов, мелкого рогатого скота 7085 голов, 995 головы лошадей. Из них:
в селе Ынтымак:
крупного рогатого скота 414 головы, из них маточное поголовье 230 голова, мелкого рогатого скота 509 голов, 6 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 4306 гектар.
в отг.Баймен:
крупного рогатого скота 253 головы, из них маточное поголовье 150 голова, мелкого рогатого скота 365 голов, 31 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 4253 гектар.
в селе Алгабас:
крупного рогатого скота 205 головы, из них маточное поголовье 70 голов, мелкого рогатого скота 416 головы, 91 головы лошадей.
Площадь пастбищ составляет 2827 гектар.
в селе Олжабай батыра:

ірі қара мал 2606 бас, оның ішінде аналық мал 1383 бас, ұсақ мал 5172 бас, жылқы 599 бас.
Жайылым ауданы 5744 гектарды құрайды.
Олжабай батыр атындағы ауылдық округінің ЖШС, ШҚ, АШӨК, ЖҰЖП мал басы: ірі қара мал 2521 басты, ұсақ мал 814 басты, жылқы 237 басты құрайды.
ЖШС, ШҚ, АШӨК, ЖҰЖП жайылымдарының ауданы 23144 га құрайды, есептеу нәтижелері бойынша қажеттілік 27029 га құрайды, Олжабай батыр атындағы ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарында жайылымдардың жетіспеушілігі 3885 га құрайды.
Олжабай батыр атындағы ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін барлығы 46088 гектар жайылымдық жер бар. Елді мекендер шегінде 17130 гектар жайылым бар.
Олжабай батыр атындағы ауылдық округінде шаруа қожалықтарымен және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктерімен малдарын округ жерлерімен айдап өтуге, жайылымдарды өтеусіз пайдалану бойынша сервитут келісім-шарты бар:
"Жалыкбас" ЖШС, "Оразов" ШҚ , "Береке" ШҚ, "Ырыс-2016” АШӨК, “Гея” ШҚ, “Торе” ШҚ, “Алмат” ШҚ, ЖҮЖП Хибай Б., ЖҮЖП Канафин С.,
ЖҮЖП Мадениет С., ЖҮЖП Аскер Х., "Береке-2017” АШӨК,"Agjol-2019” АШӨК,"Atagonys-2018” АШӨК, "Yntymag-2018” АШӨК.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтажы үшін (Алғабас ауылы, Ынтымақ ауылы, отг.Ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) басын күтіп-ұстау бойынша елді мекендердің жайылымдық жерлерінде 17130 га мөлшерінде қажеттілік 26785 га құрайды , жүктеме нормасы бір ірі қара мал басына 9 га, бір ұсақ мал басына 1,8 га және бір жылқы басына 10,8 га.
Шаруа және фермер қожалықтары серіктестіктерінде(ШҚ, ЖҰЖП, ЖШС, АШӨК) жайылымдық алқаптардың ішінара қалыптасқан қажеттілігін ШҚ тиесілі жақын маңдағы жүктелмеген жерлерде халықтың ауыл шаруашылығы жануарларын жаю есебінен толтыру қажетШҚ "Азат" Жаманбалин Каиркен (3 члена КХ)-156 га, ШҚ "Идрисов К.К".-129 га, ШҚ "Куланбаев Б.С".-117 га, ШҚ "Шакшабай"-195 га, ШҚ "Махорин П.Е".-263,4 га, ШҚ "Рустем"-142 га, ШҚ "Сарсенов Ж"-727 га, ШҚ "Тас-С"-161 га, ШҚ "Талгат"-21 га, ШҚ "А-Шаттык"-151 га, ШҚ "Кусаинов С".-100 га, ШҚ "Олжатаев К"-1024 га, ШҚ "Аскаров"-193 га, ШҚ "ERASYL"-293 га, ШҚ "Жанбек"-151,2 га, ШҚ "Байгабыл М"-460 га, ШҚ "Жиенгалиева М".-272,3 га, Боранбаев К"-100,2 га, ЖҮЖП "Аскер Х".-94,2 га, "Шиптенко С".-44 га, ЖҮЖП Ташимова Б".-150 га, Тлепов Т.-195 га, Ашимов Е.457 га, ЖҮЖП Головко-144 га, ЖҮЖП Жагипаров Т.-85 га, ЖҮЖП Ерсак-113 га, ЖҮЖП Аскаров К.-25 га, Алдасугурова Б-41 га, Дуйсенбаев А.-247 га, ЖҮЖП Мурзалиновы-142 га, Тлеуов Т-242 га, Уналов Р-338 га, ЖШС "Благодатное-2000"-240 га, ЖШС "Жалыкпас и К"-987 га, ЖШС "Бегей"-320,8 га, ЖШС "Олжабай жана жол"-29 га, ЖШС "Еркиншилик"-101 га, ЖШС "Ак жар 2016"-172 га, ЖШС "Олжабай Агро-2016"-1241 га, АШӨК "Береке-2017"-133,7 га, АШӨК "Agjol-2019"-223,2 га.
Қажет болған жағдайда қосымша жайылымдарда Олжабай батыр атындағы ауылдық округтерімен шектесетін жер пайдаланушылармен және әкімдікпен шарттар жасалатын болады. Атап айтқанда, Олжабай батыр атындағы ауылдық округі, Күншалған ауылдық округі, Еркіншілік ауылдық округі және Ақсуат ауылдық округі.
Жалпы округ бойынша жайылым тапшылығы 6703 га құрайды.
Жоғарыда көрсетілген жер учаскелерінің шекаралары мен орналасқан жерін айқындау үшін мемлекеттік жер кадастрының автоматтандырылған ақпараттық жүйесі (МЖК ААЖ) пайдаланылады. Кадастрлық нөмірлер бойынша жер учаскелерінің географиялық координаттары, ішкі және сыртқы шекаралары мен алаңдары айқындалады.
Жер пайдаланушының мал басы үшін патбишалары жетіспейтін жер пайдаланушы тиелмеген жерлерімен жерлерін пайдаланған кезде жер пайдаланушылар арасында уақытша жер пайдалану туралы шарт жасалады. Сондай-ақ, пайдалану үшін жердің шекаралары анықталады.
Олжабай батыр атындағы ауылының жер пайдаланушылары мен ауыл тұрғындары Жартас өзенін, Карасу өзенін, Караколь өзінін және Мантин көлін ауылының жанындағы атаусыз бөгеттерді суару үшін пайдаланады. Жайылым пайдаланушылардың су көздеріне қол жеткізу схемалары айқындалған.
Ынтымақ ауылының жер пайдаланушылары мен ауыл тұрғындары Ынтымак ауылының маңындағы Карасай (Шайтанды) өзені мен бөгетті суғару үшін пайдаланады. Жайылым пайдаланушылардың су көздеріне қол жеткізу схемалары.
Алгабас ауылының жер пайдаланушылары мен ауыл тұрғындары суат үшін Жарық ауылының маңындағы Кедей өзені мен атауы жоқ бөгеттерді пайдаланады. Жайылым пайдаланушылардың су көздеріне қол жеткізу схемалары айқындалған.
Баймен ауылының жер пайдаланушылары мен ауыл тұрғындары Алгабас ауылының маңында Жартас көлінпайдаланады. Жайылым пайдаланушылардың су көздеріне қол жеткізу схемалары айқындалған.

крупного рогатого скота 2606 головы, из них маточное поголовье 1383голов, мелкого рогатого скота 5172 голов, 599 головы лошадей.
Площадь пастбищ составляет 5744 гектар.
Поголовье в ТОО, КХ, СПК, ОДЗ, крестьянских и фермерских хозяйствах сельского округа в сельском округе: КРС – 2521 гол. МРС – 814 гол. Лошади-237 гол.
Площадь пастбищ ТОО, КХ, СПК, ОДЗ составляет 23144 га., по результатам расчетов установлено, что потребность составляет 27029га. Нехватка пастбищ в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах сельского округа имени Олжабай батыра составляет 3885 га.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по сельскому округу имени Олжабай батыра имеются всего 46088 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 17130 гектар пастбищ.
В селе Олжабай батыра сервитуты для прогона скота установлены со следующими землепользователями. ТОО "Жалыкбас", КХ "Оразов", КХ "Береке", СПК "Ырыс-2016", КХ "Гея", КХ "Торе", КХ "Алмат", ОДЗ Хибай Б., ОДЗ Канафин С., ОДЗ Мадениет С., ОДЗ Аскер Х., СПК "Береке-2017", СПК "Agjol-2019", СПК "Atagonys-2018", СПК "Yntymag-2018".
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (с.Алгабас, с.Ынтымак, отг.Баймен, с. Олжабай батыра) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 17130 га потребность составляет 26785, при норме нагрузки 9 га на одну голову КРС, 1,8 га на одну голову МРС и 10,8 га на одну голову лошади.
Частично сложившуюся потребность пастбищных угодий в товариществах крестьянских и фермерских хозяйствах(далее КХ, ОДЗ, ТОО, СПК) необходимо восполнить за счет выпаса сельскохозяйственных животных населения на землях в близлежащих незагруженных землях КХ, принадлежащих КХ "Азат" Жаманбалин Каиркен (3 члена КХ)-156 га, КХ "Идрисов К.К".-129 га, КХ "Куланбаев Б.С".-117 га, КХ "Шакшабай"-195 га, КХ "Махорин П.Е".-263,4 га, КХ "Рустем"-142 га, КХ "Сарсенов Ж"-727 га, КХ "Тас-С"-161 га, КХ "Талгат"-21 га, КХ "А-Шаттык"-151 га, КХ "Кусаинов С".-100 га, КХ "Олжатаев К"-1024 га, КХ "Аскаров"-193 га, КХ "ERASYL"-293 га, КХ "Жанбек"-151,2 га, КХ "Байгабыл М"-460 га, КХ "Жиенгалиева М".-272,3 га, Боранбаев К"-100,2 га, ОДЗ Аскер Х".-94,2 га, Шиптенко С".-44 га, ОДЗ Ташимова Б".-150 га, Тлепов Т.-195 га, Ашимов Е.457 га, ОДЗ Головко-144 га, ОДЗ Жагипаров Т.-85 га, ОДЗ Ерсак-113 га, ОДЗ Аскаров К.-25 га, Алдасугурова Б-41 га, Дуйсенбаев А.-247 га, ОДЗ Мурзалиновы-142 га, Тлеуов Т-242 га, Уналов Р-338 га, ТОО "Благодатное-2000"-240 га, ТОО "Жалыкпас и К"-987 га, ТОО "бегей"-320,8 га, ТОО "Олжабай жана жол"-29 га, ТОО "Еркиншилик"-101 га, ТОО "Ак жар 2016"-172 га, ТОО "Олжабай Агро-2016"-1241 га, СПК "Береке-2017"-133,7 га, СПК "Agjol-2019"-223,2 га.
При необходимости в дополнительных пастбищ будут заключены договора с землепользователями и акиматами граничащими с сельским округом имени Олжабай батыра, а именно с акиматами Куншалганского сельского округа, Еркиншиликского сельского округа, Аксуатского сельского округа.
В общем по округу нехватка пастбищ составляет 6703 га.
Для определения границ и местонахождения вышеуказанных земельных участков используется Автоматизированная информационная система государственного земельного кадастра (АИС ГЗК). По кадастровым номерам определяются географические координаты, внутренние и внешние границы земельных участков и площади.
При использовании земель землепользователя с незагруженными землями землепользователем имеющего нехватки патбищ для поголовья скота, заключается договор о временном землепользовании между землепользователями. Так же, определяются границы земель для использования с уведомлением отдела земельных отношений Ерейментауского района.
Землепользователи села Олжабай батыра и жители села для водопоя используют река Жартас, реку Карасу, реку Караколь, озеро Мантин и безымянные плотины в близи села.
Олжабай батыра. Определены схемы доступа пастбищепользователей к водоисточникам.
Землепользователи села Ынтымақ и жители села для водопоя используют реку Карасай (Шайтанды) и плотины в близи села Ынтымак. Схемы доступа пастбищепользователей к водоисточникам.
Землепользователи села Алгабас и жители села для водопоя используют реку Жартас и безымянные плотины в близи села Алгабас. Определены схемы доступа пастбищепользователей к водоисточникам.
Землепользователи отг.участка Баймен и жители села для водопоя используют озероБаймен. Определены схемы доступа пастбищепользователей к водоисточникам.

106іқм*9=954 га
-548
Итого
23144
іқм-2521 бас
ұм – 814 бас.
жылқы-237 бас
27029,4
-3885,4
Олжабай батыр атындағы ауылдық округі бойынша елді мекендер бөлінісінде мал мен жайылымдық жерлердің болуы туралы мәліметтер
2 кесте.
Елді мекен
Жайылымалаңы, га
Малдың саны
Жайылымдардың қажеттілігі, га
Жайылымдардың жетіспеуі / артық болуы, га
1
Олжабай батырауылы
5744
ІҚМ-2606 бас, (Оның ішінде аналық мал басы -1383 бас), Ұсақ мал-5172 бас, Жылқы-599 бас
ІҚМ 2606 бас.*9га / гол.=23454 га (ІҚМ (мат.) 1383гол.*9га / гол.= 12447 га)
Ұсақ мал 5172.* 1,8 га/бас.=9309,6 га Жылқы599гол.* 10,8 га/бас.=6469,2 га
11007га+9309,6га+6469,2 га= Малды жайылымдық ұстауға 26786 га
12447 га аналық мал басы
5744 га-12447га= -6703га
2
Ынтымақ ауылы
4306
ІҚМ-161 Бас (оның ішінде аналық бас -80 бас)
Ұсақ мал-144 бас
Жылқы -6 бас
ІҚМ 414Бас.*9га / гол.= 3726 га (ІҚМ (мат.) 230гол.* 9 га/бас.=2070га)
Ұсақ мал 509 бас.* 1,8 га/бас.=916,2 га Жылқы 6гол.* 10,8 га/бас=64,8
1656га+916,2 га+64,8 га=2637 га малды жайылымдық ұстауға
2070га аналық мал басы
4306га-2070га=2236га
3
Баймен учаскесі
4253
ІҚМ-253 бас (оның ішінде аналық бас -150 бас)
Ұсақ мал-365 Бас
Жылқы - 31 бас
ІҚМ 253бас.*9га / гол.= 2277 га
(ІҚМ (мат.) 150гол.* 9 га/бас.=1350га) Ұсақ мал 365Бас.* 1,8 га/бас.=657 га Жылқы31гол.* 10,8 га/бас=334,8 га
612га+91,8 га + 745,2 га=1449га малды жайылымдық ұстауға
1215га аналық мал басы
5601га-1215га=4386га
4
Алгабас ауылы
2837
ІҚМ-205 бас, (оның ішінде аналық бас -70бас)
Ұсақ мал-416 бас Жылқы-91 бас
ІҚМ 205 бас.*9га / гол.=1845га
(ІҚМ (мат.) 70бас.*9га / гол.=630га) Ұсақ мал 416 бас.* 1,8 га/бас.=748,8га Жылқы 91бас.* 10,8 га/гол=982,8га
1215га + 748,8га + 982,8га= 2946,6 га малды жайылымдық ұстауға
630га аналық мал басы
2827га-630га= 2197га
Халықтың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу туралы мәліметтер.
3 кесте
Малдың болуы
Жайылымдардың қажеттілігі, га
Жер учаскелерінің жер пайдаланушыларының атауы
Ауданы, га
Жайылымдардың жетіспеуі / артық болуы, га
1
Олжабай батыр ауылы
ІҚМ-2606 бас, (Оның ішінде аналық мал басы -1383 бас), Ұсақ мал-5172 бас,
Жылқы-599 бас
Малды жайылымдық ұстауға 26786 га
12447 га аналық мал басы
5744 га-12447га= -6703га
ШҚ "Азат" ЖаманбалинКаиркен (3 члена КХ)-156 га
ШҚ "Идрисов К.К".-129 га
ШҚ "Куланбаев Б.С".-117 га
ШҚ "Шакшабай"-195 га
ШҚ "Махорин П.Е".-263,4 га
ШҚ "Рустем"-142 га
ШҚ "Сарсенов Ж"-727 га
ШҚ "Тас-С"-161 га
ШҚ "Талгат"-21 га
ШҚ "А-Шаттык"-151 га
ШҚ "Кусаинов С".-100 га
ШҚ "Олжатаев К"-1024 га
ШҚ "Аскаров"-193 га
ШҚ "ERASYL"-293 га

106крс*9=954 га
-548
Итого
23144
КРС-2521 гол
МРС – 814 гол.
Лошади-237 гол
27029,4
-3885,4
Сведения о наличии скота и пастбищных угодий по сельскому округу имени Олжабай батыра в разрезе по населенным пунктам
Таблица 2
Населенный пункт
Площадь пастбищь, га
Наличие скота у населения по состоянию на 01.01.2021
Потребность пастбищ,га
Нехватка/излишки пастищ, га
1
Село Олжабай батыра
5744
КРС- 2606 голов,
(Из них маточное поголовье -1383 голов),
МРС – 5172 голов,
Лошади – 599 голов
КРС 2606гол.*9га/гол.=23454 га
(КРС (мат.) 1383гол.*9га/гол.= 12447га)
МРС 5172гол.*1,8га/гол.=9309,6 га
Лошади 599гол.*10,8га/гол.=6469,2 га
11007га+9309,6га+6469,2га=
26786 гана отгонно-пастбищное содержание животных
12447 га маточное поголовье
5744 -12447га=--6703 га
2
Село Ынтымақ
4306
КРС- 161 голов
(из них маточное поголовье -80 голов)
МРС – 144 голов
Лошади -6 голов
КРС 414 гол.*9га/гол.= 3726 га
(КРС (мат.) 230 гол.* 9 га/гол.=2070 га)
МРС 509 гол.*1,8га/гол.=916,2 га
Лошади 6гол.*10,8га/гол=64,8 га
1656 га+916,2га+64,8га=2637га на отгонно-пастбищное содержание животных
2070 га маточное поголовье
4306га-2070га=2236га
3
Отг.Баймен
4253
КРС- 253 головы
(из них маточное поголовье -150 голова)
МРС – 365 голов
Лошади -31 голов
КРС 253 гол.*9га/гол.= 2277 га
(КРС (мат.) 150 гол.* 9 га/гол.=1350га)
МРС 365 гол.*1,8га/гол.=657 га
Лошади 31 гол.*10,8га/гол=334,8 га
927га+657га+334,8га=1918,8га на отгонно-пастбищное содержание животных
1350 га маточное поголовье
4253га-1350га= 2903га
3
Село Алгабас
2827
КРС- 205 голов
(из них маточное поголовье – 70 голов)
МРС – 416 голов
Лошади - 91 голов
КРС 205 гол.*9га/гол.= 1845 га
(КРС (мат.) 70гол.* 9 га/гол.=630га)
МРС 416 гол.*1,8га/гол.=748,8 га
Лошади 91гол.*10,8га/гол=982,8га
1215га+748,8га+982,8га=2946,6га на отгонно-пастбищное содержание животных
630га маточное поголовье
2827га-630га= 2197 га
Сведения о перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных населения.
Таблица № 3.
Наличие скота
Потребность пастбищ, га
Наименование землепользователей земельных участков
Площадь, га
Нехватка/излишки пастбищ, га
1
Село Олжабай батыра
КРС- 2606 голов,
(Из них маточное поголовье -1383 голов),
МРС – 5172 голов,
Лошади – 599 голов
26786 гана отгонно-пастбищное содержание животных
12447 гаматочное поголовье
5744-12447= -6703 га
КХ "Азат" Жаманбалин Каиркен (3 члена КХ)-156 га
КХ "Идрисов К.К".-129 га
КХ "Куланбаев Б.С".-117 га
КХ "Шакшабай"-195 га
КХ "Махорин П.Е".-263,4 га
КХ "Рустем"-142 га
КХ "Сарсенов Ж"-727 га
КХ "Тас-С"-161 га
КХ "Талгат"-21 га
КХ "А-Шаттык"-151 га
КХ "Кусаинов С".-100 га
КХ "Олжатаев К"-1024 га
КХ "Аскаров"-193 га
КХ "ERASYL"-293 га

ШҚ "Жанбек"-151,2 га
ШҚ "Байгабыл М"-460 га
ШҚ "Жиенгалиева М".-272,3 га
Боранбаев К"-100,2 га
ЖҮЖП"Аскер Х".-94,2 га
Шиптенко С".-44 га
ЖҮЖПТашимова Б".-150 га
Тлепов Т.-195 га
Ашимов Е.457 га
ЖҮЖП Головко-144 га
ЖҮЖПЖагипаров Т.-85 га
ЖҮЖП Ерсак-113 га
ЖҮЖП Аскаров К.-25 га
Алдасугурова Б-41 га
Дуйсенбаев А.-247 га
ЖҮЖПМурзалиновы-142 га
Тлеуов Т-242 га
Уналов Р-338 га
ЖҮЖП "Благодатное-2000"-240 га
ЖҮЖП "Жалыкпас и К"-987 га
ЖҮЖП "Бегей"-320,8 га
ЖҮЖП "Олжабайжана жол"-29 га7
ЖҮЖП "Еркиншилик"-101 га
ЖҮЖП "Ак жар 2016"-172 га
ЖҮЖП "Олжабай Агро-2016"-1241 га
ЖҮЖП "Береке-2017"-133,7 га
АШӨК "Agjol-2019"-223,2 га
5744
11007га+9309,6га+6469,2 га= Малды жайылымдық ұстауға 26786 га
12447 га аналық мал басы
5744 га-12447га= -6703га
Олжабай батыр ауылындағы жайылым схемасы
Ынтымақ ауылындағы жайылым схемасы
Алгабас ауылындағы жайылым схемасы
Баймен учаскесінің жайылым схемасы
Олжабай батыр ауылының сыртқы және ішкі шекаралары белгіленген және кезеңдері көрсетілген халықтың жайылым айналымының схемасы
Ынтымақ ауылының сыртқы және ішкі шекаралары белгіленген және кезеңдері көрсетілген халықтың жайылым айналымының схемасы
Алғабас ауылының сыртқы және ішкі шекаралары белгіленген және кезеңдері көрсетілген халықтың жайылым айналымының схемасы
Баймен ауылының сыртқы және ішкі шекаралары белгіленген және кезеңдері көрсетілген халықтың жайылым айналымының схемасы
Олжабай батыр атындағы ауылының су көздеріне жайылым пайдаланушылардың қол жеткізу схемасы
Ынтымақ атындағы ауылының су көздеріне жайылым пайдаланушылардың қол жеткізу схемасы
Алгабас атындағы ауылының су көздеріне жайылым пайдаланушылардың қол жеткізу схемасы
Баймен учаскесінің су көздеріне жайылым пайдаланушылардың қол жеткізу схемасы
Олжабай батыр ауылында жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Ынтымақ ауылында жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Алгабас ауылында жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Баймен учаскесінің ауылында жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Олжабай батыр ауылында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Ынтымақ ауылында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Алгабас ауылында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Баймен учаскесінің ауылында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жылжытудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауыл атауы
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Олжабай батыр
КЖМ
ЖМ
КМ
ДҚ
КЖМ
ЖМ
КМ
ДҚ
2
Ынтымақ
ЖМ
КМ
КЖМ
ДҚ
-
-
-
-
3
Алгабас
ЖМ
КМ
КЖМ
ДҚ
4
Баймен
ЖМ
КМ
КЖМ
ДҚ
Олжабай батыр атындағы ауылдық округіндегі мал айдау сызбасы
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ШҚ- Шаруа қожалығы;
ШФФ-Шаруа қожалығы;
ЖШС-Жауапкершілігі шектеулі серіктестік;
ӘКК-Ауыл шаруашылығы өндірістік кооперативі;
ЖҚЗ-Жалпы жер пайдаланушылар;
ІҚМ-Ірі қара мал;
ҰҚМ-Ұсақ қара мал;
Олжабай батыр а.-Олжабай батыр ауылы;
га-гектар;
гол. - бас.
га – гектар;
гол. – головы.
КЖМ – көктем-жаз маусымы;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қалам.
Ерейментау аудандық мәслихатының
2021 жылғы "27" желтоқсандағы
№ 7С-21/2-21 шешіміне
7-қосымша
Бекітілді
Өлеңті ауылдық округі бойынша 2021 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар

КХ "Жанбек"-151,2 га
КХ "Байгабыл М"-460 га
КХ "Жиенгалиева М".-272,3 га
Боранбаев К"-100,2 га
ОДЗ Аскер Х".-94,2 га
Шиптенко С".-44 га
ОДЗ Ташимова Б".-150 га
Тлепов Т.-195 га
Ашимов Е.457 га
ОДЗ Головко-144 га
ОДЗ Жагипаров Т.-85 га
ОДЗ Ерсак-113 га
ОДЗ Аскаров К.-25 га
Алдасугурова Б-41 га
Дуйсенбаев А.-247 га
ОДЗ Мурзалиновы-142 га
Тлеуов Т-242 га
Уналов Р-338 га
ТОО "Благодатное-2000"-240 га
ТОО "Жалыкпас и К"-987 га
ТОО "Бегей"-320,8 га
ТОО "Олжабай жана жол"-29 га7
ТОО "Еркиншилик"-101 га
ТОО "Ак жар 2016"-172га
ТОО "Олжабай Агро-2016"-1241 га
СПК "Береке-2017"-133,7 га
СПК "Agjol-2019"-223,2 га
5744
11007га+9309,6га+6469,2га=26786 га на отгонно-пастбищное содержание животных
12447 га маточное поголовье
5744га -12447га=--6703 га
Схема пастбищеоборота в селе Олжабай батыра
Схема пастбищеоборота в селе Ынтымак
Схема пастбищеоборота в селе Алгабас
Схема пастбищеоборота в отг.участке Баймен
Схема пастбищеоборота населения с обозначением внешних и внутренних границ и с указанием периодов в селе Олжабай батыра
Схема пастбищеоборота населения с обозначением внешних и внутренних границ и с указанием периодов в селе Ынтымак
Схема пастбищеоборота населения с обозначением внешних и внутренних границ и с указанием периодов в селе Алгабас
Схема пастбищеоборота населения с обозначением внешних и внутренних границ и с указанием периодов в отг.участке Баймен
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам села Олжабай батыра
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам села Ынтымак
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам села Алгабас
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам отг.участ.Баймен
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища села Олжабай батыра
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища селе Ынтымак
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища селе Алгабас
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища отг.участ.Баймен
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенные села Олжабай батыра
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенные села Ынтымак
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенные села Алгабас
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенные отг.участ.Баймен
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование села
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Олжабай батыра
ВЛС
ЛС
ОС
ОЗ
ВЛС
ЛС
ОС
ОЗ
2
Ынтымак
ЛС
ОС
ВЛС
ОЗ
-
-
-
-
Алгабас
ЛС
ОС
ВЛС
ОЗ
-
-
-
-
Баймен
ЛС
ОС
ВЛС
ОЗ
-
-
-
-
Схема скотопрогона в сельском округе имени Олжабай батыра
Расшифровка аббревиатур:
КХ – крестьянское хозяйство;
КФХ – крестьянское фермерское хозяйство;
ТОО – товарищество с ограниченной ответственностью;
СПК – селькохозяйственный производственный кооператив;
КРС – крупный рогатый скот;
МРС – мелкий рогатый скот;
с.Олжабай батыра – село Олжабай батыра;
га – гектар;
гол. – головы.
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОС – осенний сезон
ОЗ – отдыхающий загон.
Утвержден
Приложение 7 к решению
Ерейментауского районного
маслихата от "27" декабря
2021 года № 7С-21/2-21
План по управлению пастбищами и их использованию в Улентинском сельском округе на 2021 год

Өлеңті ауылдық округінде 2021 жылға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі осы жоспар (бұдан әрі - жоспар) "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына, "жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер - Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті жол берілетін нормасын бекіту туралы "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 қаулысына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) және басқа да нормативтік-құқықтық актілерге сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Өлеңті ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу картасы;
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, копандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға)қол жеткізу схемасы;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе)заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) Өлеңті ауылдық округ жанында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе)заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жылжытудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі сызба (күнтізбелік кесте);
8) мал айдау сызбасы;
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтерді;
ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді;
ауыл шаруашылығы жануарлары бастарының саны туралы деректерді ескере отырып, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды - түрлері мен жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді;
шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді;
ауыл шаруашылығы жануарларын мәдени және аридтік жайылымдарда жаю ерекшеліктерін;
мал айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректерді қамтитын болады.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі бойынша Өлеңті ауылдық округінде 3 елді мекен бар.

Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Улентинском сельском округе на 2021 год (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064) и иными нормативными правовыми актами.
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) карту расположения пастбищ на территории Улентинского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Улентинском сельском округе;
7) схему (календарный график) по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных;
8) схема скотопрогона;
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ;
сведений о ветеринарно-санитарных объектах;
данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц;
данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных;
сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах;
особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах;
сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Улентинском сельском округе имеются 3 населенных пункта.

Өлеңті ауылдық округі аумағының жалпы ауданы 132 029 гектар, оның ішінде егістік – 20876 га, жайылымдық жер – 89144,1 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер-51549,9 гектар;
елді мекендердің жерлері-21440,1 гектар;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жер – 1000 гектар;
қордағы жерлер-9170,9 гектар.
Табиғи жағдайлары бойынша Өлеңті ауылдық округінің аумағы құрғақ дала аймағында орналасқан, онда аймақтық топырақтары қара қоңыр топырақ болып табылатын топырақ түзудің шым түрі таралған. Аймақтық топырақтардан басқа интразональды топырақтар кең таралды: сортаң, шалғынды-каштан, шалғынды-каштан толық дамымаған және аз дамыған, шалғынды-батпақты топырақтар және сортаң топырақтар. Агроклиматтық көрсеткіштер бойынша күрт континентальды, бұл жылдық және тәуліктік температураның үлкен ауытқуларымен, буланудың жауын-шашын мөлшерінен едәуір артуымен көрінеді.
Табиғи жағдайлары бойынша Өлеңті ауылдық округінің аумағы дала аймағының шегінде және агроклиматтық көрсеткіштері бойынша екі агроклиматтық ауданда орналасқан: шамалы қуаң қоңыржай жылумен (орталық және оңтүстік бөлігі) және қуаң қоңыржай жылумен (солтүстік бөлігі), олар континенттіліктің барлық белгілерімен сипатталады: қатты ұзақ қыс, қысқа қоңыржай ыстық жаз, қыс және жаз температурасының күрт қарама-қайшылығы, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен.
Топырақ негізінен қара каштан төмен гумусты ауыр сазды.
2021 жылдың 1 тамызында өткізген аула бойынша аралау мәліметтеріне сай, Өлеңті ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы және ЖШС, ШҚ мал басы) 3964 бас ірі қара мал, оның ішінде аналық мал басы 2180 бас, ұсақ мал 4426 бас, жылқы 2967 бас. Оның ішінде:
Өлеңті ауылында:
ірі қара мал 1528 Бас, оның ішінде аналық мал басы 805 бас, ұсақ мал 1497 бас, жылқы 540 бас.
Жайылым алаңы 15995 гектарды құрайды.
Өлеңті станциясында:
ірі қара мал 75 бас, оның ішінде аналық мал басы 33 бас, ұсақ мал 86 бас, жылқы 33 бас.
Жайылым алаңы 963 гектарды құрайды.
Қоржынкөл станциясы:
ірі қара мал-49 бас, оның ішінде аналық мал-21 бас, ұсақ мал-132 бас, жылқы-10 бас.
Жайылым алаңы 3918 гектарды құрайды.
Өлеңті ауылдық округінің ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 2312 басты, ұсақ мал 3003 басты, жылқы 2380 басты құрайды.

Общая площадь территории Улентинского сельского округа 132 029 гектар, из них пашни –20876 га, пастбищные земли – 89144,1 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 51549,9 гектар;
земли населенных пунктов – 21440,1 гектар;
земли запаса – 9170,9 гектар.
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 1000 гектар;
По природным условиям территория Улентинского сельского округа расположена в зоне сухих степей, где получил распространение дерновый тип почвообразования, где зональными почвами являются темно-каштановые. Кроме зональных почв получили широкое распространение интразональные почвы: солонцы, засоленные почвы, темно- каштановые, темно-каштановые неполноразвитые и малоразвитые почвы. Лугово-болотные почвы и солончаки. По агроклиматическим показателям резко континентальный, это выражается большими колебаниями годовых и суточных температур, значительным превышением испаряемости над количеством выпадающих осадков.
По природным условиям территория Улентинского сельского округа находится в пределах степной зоны и по агроклиматическим показателям в двух агроклиматических районах: незначительно засушливом умеренно теплом (центральная и южная часть) и засушливом умеренно теплом (северная часть), которые характеризуются всеми чертами континентальности: суровой продолжительной зимой, коротким умеренно жарким летом, резкими контрастами температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков.
Почвы в основном темно-каштановые малогумусные тяжелосуглинистые.
На 1 августа 2021 года в Улентинском сельском округе насчитывается (личное подворье населения и поголовье ТОО, КХ) крупного рогатого скота 3964 голов, из них маточное поголовье 2180 голов, мелкого рогатого скота 4426 голов, 2967 головы лошадей. Из них:
в селе Уленты:
крупного рогатого скота 1528 головы, из них маточное поголовье 805 голова, мелкого рогатого скота 1497 голов, 540 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 15995 гектар.
в станции Уленты:
крупного рогатого скота 75 головы, из них маточное поголовье 33 голов, мелкого рогатого скота 86 головы, 33 головы лошадей.
Площадь пастбищ составляет 963 гектар.
в станции Коржынколь:
крупного рогатого скота 49 головы, из них маточное поголовье 21 голов, мелкого рогатого скота 132 голов, 10 головы лошадей.
Площадь пастбищ составляет 3918 гектар.
Поголовье в ТОО, крестьянских и фермерских хозяйствах Улентинского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 2312 головы, мелкого рогатого скота 3003 головы, 2380 голов лошадей.

ЖШС, шаруа және фермер қожалықтарының жайылым ауданы 76709,9 гектарды құрайды.
Өлеңті ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін барлығы 97585,9 гектар жайылымдық жер бар..
Өлеңті ауылдық округінде шаруа қожалықтарымен және жауапкершілігі шектеулі серіктестіктерімен малдарын округ жерлерімен айдап өтуге, жайылымдарды өтеусіз пайдалану бойынша сервитут келісім-шарты жасалғанжоқ
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес елді мекендердің жайылымдық алқаптары кезінде ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) басын күтіп-ұстау бойынша жергілікті халықтың мұқтажы үшін (Өлеңті ауылы, Өлеңті станциясы, Қоржынкөл станциясы) 33625,4 га мөлшерінде қажеттілік жоқ, жүктеме нормасы ІҚМ бір басына 10 га, ҰММ бір басына 2 га және жылқының бір басына 12 га.
Шаруа және фермер қожалықтары қоғамдарында(бұдан әрі – ШҚ, ШФҚ, ЖШС, АШӨК) жайылымдық мәмілелердің ішінара қалыптасқан қажеттілігін жақын жатқан ШҚ – на тиесілі жерлерінде ауыл шаруашылық малды бағу арқылы толықтыру керек, олар - КХ "Аубакиров" Аубакиров Гибадолла Хасенович –5942га, КХ "Зейнел" Зейнел 1000га, КХ "Заман" Батенов Кошербай - 799,3 га, КХ "Салкынбек" Салкынбек Шырын Салқынбекқызы – 300 га, КХ "Кусаинов" Кусаинов Муслим Зейнелгабиденович – 370 га, КХ "Пан" Кусаинов Кайрулла Кушенович – 200 га, КХ "ҚАЙРҚОЖА", глава Калдарбеков Айдар Маратбекович – 420 га, КХ Аубакиров Меирхан Амантаевич – 70 га, КХ Темирбаев Абай Сулейменович – 346 га, КХ Төкен Ерболат Қабдылғаниұлы-730,2 га, КХ "Аргынбай", глава Апенов Бапаш Серикович-415 га, Магрупова Ляля-1242 га, ТОО "ЦентрСпецСтрой-Астана 1"-2134,2 га, ТОО "Alim Astana Group"-1860 га, ТОО "Агрофирма Сарыадыр"-7922 га, ТОО "Мейрман"-2872 га, ТОО "Баеке" – 200га, ТОО "Коржинколь" – 1054га, ТОО "Ботан-А" – 196га, ТОО "Даниал-А" – 1000га, ТОО "Корпорация ОН-Олжа" – 7922га, ТОО "Титау-Ферм" – 3085 га, ТОО "Зимовка 109" – 1600 га.
Қажет болған жағдайда қосымша жайылымдарда Өлеңті ауылдық округтерімен шектесетін жер пайдаланушылармен және әкімдікпен шарттар жасалатын болады. Атап айтқанда, Қойтас ауылдық округі және Бозтал ауылы.
Жалпы округ бойынша жайылым тапшылығы 7300 га құрайды.
Жоғарыда көрсетілген жер учаскелерінің шекаралары мен орналасқан жерін айқындау үшін мемлекеттік жер кадастрының автоматтандырылған ақпараттық жүйесі (МЖК ААЖ) пайдаланылады. Кадастрлық нөмірлер бойынша жер учаскелерінің географиялық координаттары, ішкі және сыртқы шекаралары мен алаңдары айқындалады.
Жер пайдаланушының мал басы үшін патбишалары жетіспейтін жер пайдаланушы тиелмеген жерлерімен жерлерін пайдаланған кезде жер пайдаланушылар арасында уақытша жер пайдалану туралы шарт жасалады. Сондай-ақ, пайдалану үшін жердің шекаралары анықталады.
Өлеңті ауылының жер пайдаланушылары мен ауыл тұрғындары Өлеңті өзенің, және Өлеңті ауылының жанындағы атаусыз бөгеттерді суару үшін пайдаланады. Жайылым пайдаланушылардың су көздеріне қол жеткізу схемалары айқындалған.
Өлеңті станциячының жер пайдаланушылары мен станция тұрғындары Өлеңті ауылының маңындағы Өлеңті өзені мен бөгетті суғару үшін пайдаланады. Жайылым пайдаланушылардың су көздеріне қол жеткізу схемалары.
Қоржынкөл станциясының жер пайдаланушылары мен станция тұрғындары суат үшін Қоржынкөл, Майкөл және Теңіз көлдерін пайдаланады. Жайылым пайдаланушылардың су көздеріне қол жеткізу схемалары айқындалған.

Площадь пастбищ ТОО, крестьянских и фермерских хозяйств составляет 76709,9 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Улентинскому сельскому округу имеются всего 97585,9 гектар пастбищных угодий.
По Улентинскому сельскому округу договоров сервитутов на земельные участки не заключались.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (с.Уленты, ст.Уленты, ст.Коржынколь) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 33 625,4 га, неимеется потребность, при норме нагрузки 10 га на одну голову КРС, 2 га на одну голову МРС и 12 га на одну голову лошади. Сложившуюся потребность распределили отдельно по селам и их пастбищным угодиям а так же на землях близлежащих землях крестиянских хозяйств.
Частично сложившуюся потребность пастбищных угодий в товариществах крестьянских и фермерских хозяйствах (далее КХ, КФХ) необходимо восполнить за счет выпаса сельскохозяйственных животных населения на землях в близ лежащих незагруженных землях КХ и СПК, принадлежащих КХ "Аубакиров" Аубакиров Гибадолла Хасенович –5942га, КХ "Зейнел" Зейнел 1000га, КХ "Заман" Батенов Кошербай - 799,3 га, КХ "Салкынбек" Салкынбек Шырын Салқынбекқызы – 300 га, КХ "Кусаинов" Кусаинов Муслим Зейнелгабиденович – 370 га, КХ "Пан" Кусаинов Кайрулла Кушенович – 200 га, КХ "ҚАЙРҚОЖА", глава Калдарбеков Айдар Маратбекович – 420 га, КХ Аубакиров Меирхан Амантаевич – 70 га, КХ Темирбаев Абай Сулейменович – 346 га, КХ Төкен Ерболат Қабдылғаниұлы-730,2 га, КХ "Аргынбай", глава Апенов Бапаш Серикович-415 га, Магрупова Ляля-1242 га, ТОО "ЦентрСпецСтрой-Астана 1"-2134,2 га, ТОО "Alim Astana Group"-1860 га, ТОО "Агрофирма Сарыадыр"-7922 га, ТОО "Мейрман"-2872 га, ТОО "Баеке" – 200га, ТОО "Коржинколь" – 1054га, ТОО "Ботан-А" – 196га, ТОО "Даниал-А" – 1000га, ТОО "Корпорация ОН-Олжа" – 7922га, ТОО "Титау-Ферм" – 3085 га, ТОО "Зимовка 109" – 1600 га.
Для определения границ и местонахождения вышеуказанных земельных участков используется Автоматизированная информационная система государственного земельного кадастра (АИС ГЗК). По кадастровым номерам определяются географические координаты, внутренние и внешние границы земельных участков и площади.
При использовании земель землепользователя с незагруженными землями землепользователем имеющего нехватки патбищ для поголовья скота, заключается договор между землепользователями. Так же, определяются границы земель для использования с уведомлением отдела земельных отношений Ерейментауского района.
Землепользователи села Уленты и жители села для водопоя используют реку Уленты, и безымянные плотины вблизи села Уленты. Определены схемы доступа пастбищепользователей к водоисточникам.
Землепользователи станци Уленты и жители станции для водопоя используют реку Уленты и плотины вблизи села Уленты. Схемы доступа пастбищепользователей к водоисточникам.
Землепользователи станции Коржынколь и жители села для водопоя используют озера озеро Коржынколь, Майколь и Тениз. Расположенных в близи станции Коржынколь. Определены схемы доступа пастбищепользователей к водоисточникам.

( ІҚМ (аналық ) 805 бас .*10га/ бас.= 8050 га)
ҰМ 1497 бас .*2га/ бас .=2994 га
Жылқы 540 бас .*12га/ бас .=6480 га
15280га+2994га+6480га=
24754 га жануарларды жайылымда асырау үшін
8050 га аналық ІҚМ
15995-8050га= 7945га
2
Станция Өлеңті станциясы
963
ІҚМ - 75 бас
( аналық -53 бас )
Ұм – 86 бас
Жылқы -33 бас
ІҚМ 198 бас.*8га/гол.= 1980 га
( ІҚМ ( аналық .) 33бас.* 10 га/бас.=330га)
ҰМ86 бас.*2га/бас.=172га
Жылқы 33 бас.*12га/бас=396
1980га+172га+396га=2548га жануарларды жайылымда асырау үшін
330 га аналық ІҚМ
963га-330га=633га
3
Қоржынкол станциясы
3918
ІҚМ - 49 бас
(аналық -21 бас)
ҰМ – 132 бас
Жылқы -10 бас
ІҚМ 49бас.*10га/бас.= 490 га
( ІҚМ ( аналық .) 21бас.* 10 га/бас.=210га)
ҰМ 132 бас.*2га/бас.=264 га
Жылқы 10бас.*12га/бас=120га
490га+264га+120га=874га жануарларды жайылымда асырау үшін
210га Аналық ІҚМ
3918га-210га=3708га
Халықтың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу туралы мәліметтер.
3 кесте.
Мал саны
Малдың болуы
Жайылымдардың қажеттілігі, га
Жер учаскелерінің жер пайдаланушыларының атауы
Ауданы, га
Жайылымдардың жетіспеуі / артық болуы, га
1
ІҚМ- 1528 бас,
(аналық -805 бас),
ҰМ –1497 бас,
Жылқы – 540 бас
(Өлеңті ауылы)
ІҚМ1528бас.*10га/бас.=15280 га
(ІҚМ (аналық.) 805бас.*10га/бас.= 8050 га)
ҰМ 1497бас.*2га/бас.=2994 га
Жылқы 540бас.*12га/бас.=6480 га
24754 га
ТОО "Титау-Ферм" – 3085 га,
КХ "Зейнел" - 1000га,
КХ "Заман" - 799,3 га,
КХ "Салкынбек"– 300 га,
КХ "Кусаинов" – 370 га,
КХ "Пан"– 200 га,
КХ "ҚАЙРҚОЖА", – 420 га,
КХ Аубакиров Меирхан Амантаевич – 70 га, КХ Темирбаев Абай Сулейменович – 346 га, КХ Төкен Ерболат Қабдылғаниұлы-730,2 га, КХ "Аргынбай -415 га,
Магрупова Ляля-1242 га,
ТОО "ЦентрСпецСтрой-Астана 1"-2134,2га,
ТОО "Alim Astana Group"-1860 га,
ТОО "Агрофирма Сарыадыр"-7922 га,
Жалпы: 26835,4 га
26835,4 га
24754га-26835га= 2081,4га
2
ІҚМ- 75 бас
(аналық -53 бас)
ҰМ – 86 бас
Жылқы -33 бас (Өлеңті ст)
ІҚМ 198 бас.*8га/бас.= 1980 га
(ІҚМ (аналық.) 33бас.* 10 га/бас.=330га)
ҚМ 86 бас.*2га/бас.=172га
жылқы 33бас.*12га/бас=396
2548га
ТОО "Мейрман"-2872 га,
Жалпы 2872 га.
2872 га
2548-2872=324га
ІҚМ- 49 бас
(аналық -21 бас)
ҰМ – 132бас
Жылқы -10 бас
(Қоржынкөл ст.)
ІҚМ 49 бас.*10га/бас.= 490 га
(КІҚМ (бас.) 21юас.* 10 га/бас.=210га)
ҰМ 132 бас.*2га/бас.=264 га
Жылқы10бас.*12га/бас=120га
874га
Қоржынкөл ст. - 3918га
Жалпы: 3918га
3918 га
874-3918=3044га
Өлеңті ауылындағы жайылым айналымының схемасы
Өлеңті станциясының жайылым айналымының схемасы
Қоржынкөл станциясының жайылым айналымының схемасы
Өлеңті ауылындағы кезеңдер көрсетілген халықтың жайылым айналымының схемасы
Өлеңті станциясындағы кезеңдер көрсетілген халықтың жайылым айналымының схемасы
Қоржынкөл станциясындағы кезеңдер көрсетілген халықтың жайылым айналымының схемасы
Өлеңті ауылының су көздеріне жайылым пайдаланушылардың қол жеткізу схемасы
Өлеңті станциясының су көздеріне жайылым пайдаланушылардың қол жеткізу схемасы
Қоржынкол станциясының су көздеріне жайылым пайдаланушылардың қол жеткізу схемасы
Өлеңті ауылында жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Өлеңті станциясында жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Қоржынкөл станциясында жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Өлеңті ауылында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Өлеңті станциясында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Қоржынкөл станциясының орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жылжытудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауыл атауы
2021 жылғы қаламдар саны
1
2
3
4
1
Өлеңті ауылы
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
2
Өлеңті ст.
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
3
Қоржынкөл ст.
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
Өлеңті ауылдық округіндегі мал айдау сызбасы
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ШҚ –шаруа қожалығы;
ШФҚ – шаруа фермер қожалығы;
ЖШС – жауапкершілігі шектеулі серіктестік;
АШӨК – ауыл шаруашылығы өндірістік кооперативі;
ЖЖП – жалпы жер пайдаланушылар;
ІҚМ – ірі қара мал;
ҰММ – ұсақ мүйізді мал;
с.Уленты – Өлеңті ауылы;
Өленті ст. – Өлеңті станциясы
Қоржынкөл ст. – Қоржынкөл станциясы
га – гектар;
гол. – бас.
КЖМ – көктем-жаз маусымы;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қалам.

(КРС (мат.) 805гол.*10га/гол.= 8050 га)
МРС 1497гол.*2га/гол.=2994 га
Лошади 540гол.*12га/гол.=6480 га
15280га+2994га+6480га=
24754 га на отгонно-пастбищное содержание животных
8050 га маточное поголовье
15995-8050га= 7945га
2
Станция Уленты
963
КРС- 75 головы
(из них маточное поголовье -53 голов)
МРС – 86 голов
Лощади -33 голов
КРС 198 гол.*8га/гол.= 1980 га
(КРС (мат.) 33гол.* 10 га/гол.=330га)
МРС 86 гол.*2га/гол.=172га
Лошади 33гол.*12га/гол=396
1980га+172га+396га=2548га на отгонно-пастбищное содержание животных
330 га маточное поголовье
963га-330га=633га
3
Станция Коржынколь
3918
КРС- 49 головы
(из них маточное поголовье -21 голова)
МРС – 132 голов
Лощади -10 голов
КРС 49 гол.*10га/гол.= 490 га
(КРС (мат.) 21гол.* 10 га/гол.=210га)
МРС 132 гол.*2га/гол.=264 га
Лошади 10гол.*12га/гол=120га
490га+264га+120га=874га на отгонно-пастбищное содержание животных
210га маточное поголовье
3918га-210га=3708га
Сведения о перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных населения.
Таблица № 3.
Наличие скота
Расчет
Потребность пастбищ, га
Наименование землепользователей земельных участков
Площадь, га
Нехватка/излишки пастбищ, га
1
КРС- 1528 головы,
(Из них маточное поголовье -805 голов),
МРС –1497 головы,
Лошади – 540 головы
(с.Уленты)
КРС 1528гол.*10га/гол.=15280 га
(КРС (мат.) 805гол.*10га/гол.= 8050 га)
МРС 1497гол.*2га/гол.=2994 га
Лошади 540гол.*12га/гол.=6480 га
24754 га
ТОО "Титау-Ферм" – 3085 га,
КХ "Зейнел" - 1000га,
КХ "Заман" - 799,3 га,
КХ "Салкынбек"– 300 га,
КХ "Кусаинов" – 370 га,
КХ "Пан"– 200 га,
КХ "ҚАЙРҚОЖА", – 420 га,
КХ Аубакиров Меирхан Амантаевич – 70 га, КХ Темирбаев Абай Сулейменович – 346 га, КХ Төкен Ерболат Қабдылғаниұлы-730,2 га, КХ "Аргынбай -415 га,
Магрупова Ляля-1242 га,
ТОО "ЦентрСпецСтрой-Астана 1"-2134,2га,
ТОО "Alim Astana Group"-1860 га,
ТОО "Агрофирма Сарыадыр"-7922 га,
Итого 26835,4 га
26835,4 га
24754га-26835га= 2081,4га
2
КРС- 75 головы
(из них маточное поголовье -53 голов)
МРС – 86 голов
Лощади -33 голов (ст.Уленты)
КРС 198 гол.*8га/гол.= 1980 га
(КРС (мат.) 33гол.* 10 га/гол.=330га)
МРС 86 гол.*2га/гол.=172га
Лошади 33гол.*12га/гол=396
2548га
ТОО "Мейрман"-2872 га,
Итого 2872 га.
2872 га
2548-2872=324га
КРС- 49 головы
(из них маточное поголовье -21 голова)
МРС – 132 голов
Лощади -10 голов
(ст.Коржынколь)
КРС 49 гол.*10га/гол.= 490 га
(КРС (мат.) 21гол.* 10 га/гол.=210га)
МРС 132 гол.*2га/гол.=264 га
Лошади 10гол.*12га/гол=120га
874га
Ст.Коржынколь - 3918га
Итого: 3918га
3918 га
874-3918=3044га
Схема пастбищеоборота в селе Уленты
Схема пастбищеоборота в станции Уленты
Схема пастбищеоборота в станции Коржынколь
Схема пастбищеоборота населения с обозначением внешних и внутренних границ и с указанием периодов в селе Уленты
Схема пастбищеоборота населения с обозначением внешних и внутренних границ и с указанием периодов в станции Уленты
Схема пастбищеоборота населения с обозначением внешних и внутренних границ и с указанием периодов в станции Коржынколь
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам села Уленты
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам станция Уленты
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам станции Коржынколь
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища в селе Уленты
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища в станции Уленты
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища в станции Коржынколь
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенные в селе Уленты
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенные в станции Уленты
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенные в станции Коржынколь
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование населенного пункта
Количество загонов в 2021 году
1
2
3
4
1
Село Уленты
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
2
Ст. Уленты
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
3
Ст. Коржынколь
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
Схема скотопрогона в Улентинском сельском округе
Расшифровка аббревиатур:
КХ – крестьянское хозяйство;
КХФ – крестьянское фермерское хозяйство;
ТОО – товарищество с ограниченной ответственностью;
СПК – селькохозяйственный производственный кооператив;
ОДЗ – общедолевые землепользователи;
КРС – крупный рогатый скот;
МРС – мелкий рогатый скот;
с.Уленты – село Улентый;
ст.Уленты – станция Уленты
ст.Коржынколь – станция Коржынколь
га – гектар;
гол. – головы.
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.