2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және олардың пайдалану бойынша Зеренді ауданының Қанай би атындағы, Сәкен Сейфуллин атындағы ауылдық округтері, Мәлік Ғабдуллин ауылдық округі, Бұлақ, Бәйтерек, Викторовка, Исаковка, Қызылегіс, Қызылсая, Қонысбай, Приречное, Садовый, Сарыөзек, Симферополь, Троицкое ауылдық округтерінде жоспарды бекіту туралы
Ақмола облысы Зеренді аудандық мәслихатының 2021 жылғы 17 қарашадағы № 12-73 шешімі.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 1-тармағының 15) тармақшасына, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес, Зеренді аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және олардың пайдалану бойынша Зеренді ауданының Қанай би атындағы, Сәкен Сейфуллин атындағы ауылдық округтері, Мәлік Ғабдуллин ауылдық округі, Бұлақ, Бәйтерек, Викторовка, Исаковка, Қызылегіс, Қызылсая, Қонысбай, Приречное, Садовый, Сарыөзек, Симферополь, Троицкое ауылдық округтерінде жоспары бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихаттың хатшысы Қ.Ауғалиев
Аудандық мәслихаттың
2021 жылғы 17 қарашадағы
№ 12-73 шешіміне
қосымша
2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және олардың пайдалану бойынша Зеренді ауданының Қанай би атындағы, Сәкен Сейфуллин атындағы ауылдық округтері, Мәлік Ғабдуллин ауылдық округі, Бұлақ, Бәйтерек, Викторовка, Исаковка, Қызылегіс, Қызылсая, Конысбай, Приречное, Садовый, Сарыөзек, Симферополь, Троицкое ауылдық округтерінде жоспары
Зеренді ауданы бойынша Қанай би атындағы, Сәкен Сейфуллин атындағы ауылдық округтердің, Мәлік Ғабдуллин ауылдық округінің, Бұлақ, Бәйтерек, Викторовка, Исаковка, Қызылегіс, Қызылсая, Қонысбай, Приречное, Садовый, Сарыөзек, Симферополь, Троицкое ауылдық округтерінің 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарын басқару және оларды пайдалану жөніндегі Осы жоспар (бұдан әрі-жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 27 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңына, "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №15090 болып тіркелген), "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті жол берілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию сельских округов имени Канай би, имени Сакена Сейфуллина, сельского округа Малика Габдуллина, Булакского, Байтерекского, Викторовского, Исаковского, Кызылегисского, Кызылсаянского, Конысбайского, Приреченского, Садового, Сарыозекского, Симферопольского, Троицкого сельских округов Зерендинского района на 2021-2022 годы
Решение Зерендинского районного маслихата Акмолинской области от 17 ноября 2021 года № 12-73.
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", статьи 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", Зерендинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию сельских округов имени Канай би, имени Сакена Сейфуллина, сельского округа Малика Габдуллина, Булакского, Байтерекского, Викторовского, Исаковского, Кызылегисского, Кызылсаянского, Конысбайского, Приреченского, Садового, Сарыозекского, Симферопольского, Троицкого сельских округов Зерендинского района на 2021-2022 годы.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Секретарь районного маслихата К.Аугалиев
Приложение
к решению районного
маслихата от 17 ноября
2021 года № 12-73
План по управлению пастбищами и их использованию сельских округов имени Канай би, имени Сакена Сейфуллина, сельского округа Малика Габдуллина, Булакского, Байтерекского, Викторовского, Исаковского, Кызылегисского, Кызылсаянского, Конысбайского, Приреченского, Садовского, Сарыозекского, Симферопольского, Троицкого сельских округов по Зерендинскому району на 2021-2022 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию сельских округов имени Канай би, имени Сакена Сейфуллина, сельского округа Малика Габдуллина, Булакского, Байтерекского, Викторовского, Исаковского, Кызылегисского, Кызылсаянского, Конысбайского, Приреченского, Садовского, Сарыозекского, Симферопольского, Троицкого сельских округов по Зерендинскому району на 2021-2022 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан "О пастбищах" от 27 февраля 2017 года, приказом заместителя Премьер министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

1) Осы жоспарға 1-15-қосымшаларға сәйкес құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Зеренді ауданы аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын);
2) 16-30-қосымшаға сәйкес жайылым айналымдарының қолайлы схемалары);
3) 31-45-қосымшаға сәйкес жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта;
4) 46-60-қосымшаға сәйкес суды тұтыну нормасына сәйкес жасалған жайылым пайдаланушылардың су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, компанияларға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы бекітілсін;
5) 61-қосымшаға сәйкес жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) 62-қосымшаға сәйкес ауыл, кент, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) 63-қосымшаға сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жылжытудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте;
8) 64-қосымшаға сәйкес Зеренді ауданының аумағында жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптар.
Жоспар жайылымдарға геоботаникалық қызмет көрсетудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық - санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарлары басының саны туралы деректерді ескере отырып, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды – түрлері мен жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларын мәдени және аридтік жайылымдарда жаю ерекшеліктерін, мал айдауға арналған сервитуралар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынатын өзге де деректерді қамтитын жеке және (немесе) заңды тұлғалар ағымдағы нысаналы трансферттер болып табылады.
Зеренді ауданы аумағының жалпы ауданы 780 809,99 гектар, оның ішінде егістік 313 283,41 гектар, көп жылдық екпелер 614,00 гектар, тыңайған жерлер 47 859,59 гектар, шабындық 12 510,00 гектар, жайылымдық жерлер 266 237,43 гектар, оның ішінде жақсартылған 72 786,70 гектар.
Жер санаттары бойынша: ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер - 494 556,96 гектар ауыл шаруашылығы алқаптары, оның ішінде егістік - 321 072,50 гектар, тыңайған жерлер - 21 330,20 гектар, шабындықтар - 670,40 гектар, жайылымдар – 150 964,82 гектар, оның ішінде жақсартылғаны - 49 437,30 гектар;

1) Схему (карту) расположения пастбищ на территории Зерендинского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов согласно приложениям 1-15 к настоящему Плану;
2) Приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 16-30);
3) Карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры согласно приложению 31-45;
4) Схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаниям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, согласно приложению 46-60;
5) Схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно приложению 61;
6) Схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при поселке, селе, сельском округе, согласно приложению 62;
7) Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 63;
8) Иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на территории Зерендинского района, согласно приложению 64.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставляемых государственными органами, органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Общая площадь территории Зерендинского района 780 809,99 гектар, в том числе: пашни - 313 283,41 гектар, многолетние насаждения - 614,00 гектар, залежи - 47 859,59 гектар, сенокосов - 12 510,00 гектар, пастбищные земли - 266 237,43 гектар, их них улучшенных - 72 786,70 гектар.
По категориям земли подразделяются на: земли сельскохозяйственного назначения – 494 556,96 гектар сельхозугодий, в том числе пашни - 321 072,50 гектар, залежи – 21 330,20 гектар, сенокосов – 670,40 гектар, пастбищ 150 964,82 гектар, из них улучшенных – 49 437,30 гектар;

Ескерту. 61-қосымша жаңа редакцияда - Ақмола облысы Зеренді аудандық мәслихатының 27.05.2022 № 20-131 (қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Қанай би атындағы ауылдық округі
Сәкен Сейфуллин атындағы ауылдық округі
Мәлік Ғабдуллин ауылдық округі
Бұлақ ауылдық округі
Бәйтерек ауылдық округі
Викторовка ауылдық округі
Исаковка ауылдық округі
Қызылегіс ауылдық округі
Қызылсая ауылдық округі
Қонысбай ауылдық округі
Приречное ауылдық округі
Садовый ауылдық округі
Сарыөзек ауылдық округі
Симферополь ауылдық округі
Троицкое ауылдық округі
2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға сәйкес ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілетін жеке және (немесе) заңды тұлғалардың тізімі
№ 1 кесте
р/с №
атауы
1
"Жылымды 2016" ауыл шаруашылығы өндірістік кооперативі
2
"Қарауыл" ауыл шаруашылығы өндірістік кооперативі
3
"Ақылбай" ауыл шаруашылығы өндірістік кооперативі
4
"Қарсақ" ауыл шаруашылығы өндірістік кооперативі
5
"Баратай 2016" ауыл шаруашылығы өндірістік кооперативі
6
"Бірлік 2017" ауыл шаруашылығы өндірістік кооперативі
7
"Қызылтан 2017" ауыл шаруашылығы өндірістік кооперативі
8
"Зеренді" ауыл шаруашылығы өндірістік кооперативі
9
"Райымбек" ауыл шаруашылығы өндірістік кооперативі
10
"Айдабол" ауыл шаруашылығы өндірістік кооперативі
11
"Қамшы" ауыл шаруашылығы өндірістік кооперативі
12
"Амандық" жеке толға
13
"Али" жеке толға
14
"Ақытқан Дүйсен" жеке толға
2021-2022 жылдарға арналған
Зеренді ауданында
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі
жоспарына 62-қосымша
Ауыл, кент, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы Ауыл, кент, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
2021-2022 жылдарға арналған
Зеренді ауданында
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі
жоспарына 63-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жылжытудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауыл және ауылдық округ атауы
2021 жылғы қаламдар саны
1
2
3
4
1
Канай би атындағы
демалыс
сәуір-мамыр
маусым-тамыз
қыркүйек-қараша
2
Сәкен Сейфуллин атындағы
қыркүйек-қараша
Демалыс
сәуір-мамыр
маусым-тамыз
3
Мәліка Ғабдуллин
маусым-тамыз
қыркүйек-қараша
демалыс
сәуір-мамыр
4
Бұлак
сәуір-мамыр
маусым-тамыз
қыркүйек-қараша
демалыс
5
Бәйтерек
демалыс
сәуір-мамыр
маусым-тамыз
қыркүйек-қараша
6
Викторовка
қыркүйек-қараша
Демалыс
сәуір-мамыр
маусым-тамыз
7
Исаковка
маусым-тамыз
қыркүйек-қараша
демалыс
сәуір-мамыр
8
Қызылегіс
сәуір-мамыр
маусым-тамыз
қыркүйек-қараша
демалыс
9
Қызылсая
демалыс
сәуір-мамыр
маусым-тамыз
қыркүйек-қараша
10
Қонысбай
қыркүйек-қараша
Демалыс
сәуір-мамыр
маусым-тамыз
11
Приречное
маусым-тамыз
қыркүйек-қараша
демалыс
сәуір-мамыр
12
Садовый
сәуір-мамыр
маусым-тамыз
қыркүйек-қараша
демалыс
13
Сарыөзек
демалыс
сәуір-мамыр
маусым-тамыз
қыркүйек-қараша
14
Симферополь
қыркүйек-қараша
Демалыс
сәуір-мамыр
маусым-тамыз
15
Троицкое
маусым-тамыз
қыркүйек-қараша
демалыс
сәуір-мамыр
Кестенің жалғасы
2022 жылғы қаламдар саны
1
2
3
4
сәуір-мамыр
маусым-тамыз
қыркүйек-қараша
демалыс
демалыс
сәуір-мамыр
маусым-тамыз
қыркүйек-қараша
қыркүйек-қараша
демалыс
сәуір-мамыр
маусым-тамыз
маусым-тамыз
қыркүйек-қараша
демалыс
сәуір-мамыр
сәуір-мамыр
маусым-тамыз
қыркүйек-қараша
демалыс
демалыс
сәуір-мамыр
маусым-тамыз
қыркүйек-қараша
қыркүйек-қараша
демалыс
сәуір-мамыр
маусым-тамыз
маусым-тамыз
қыркүйек-қараша
демалыс
сәуір-мамыр
сәуір-мамыр
маусым-тамыз
қыркүйек-қараша
демалыс
демалыс
сәуір-мамыр
маусым-тамыз
қыркүйек-қараша
қыркүйек-қараша
демалыс
сәуір-мамыр
маусым-тамыз
маусым-тамыз
қыркүйек-қараша
демалыс
сәуір-мамыр
сәуір-мамыр
маусым-тамыз
қыркүйек-қараша
демалыс
демалыс
сәуір-мамыр
маусым-тамыз
қыркүйек-қараша
қыркүйек-қараша
демалыс
сәуір-мамыр
маусым-тамыз
2021-2022 жылдарға арналған
Зеренді ауданында
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 64-қосымша
Зеренді ауданының аумағында жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптар 1. Жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау жағдайы туралы мәліметтер
Жайылымдардың өнімділігін анықтау үшін 2017-2019 жылдары "МемлЖерҒӨО" республикалық мемлекеттік кәсіпорнымен жүргізілген жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қарау жағдайы туралы мәліметтер алынды. Жайылым танаптарының құрғақ салмағының орташа шығымдылығы гектарынан 3,33 центнер малазық бірлігіне шаққанда гектардан 1,52 центнерді құрады. Осы көрсеткіштерді ескеріп, аудан жерлерінде малазық бірлігінде жем қорының баршылық және ол 1,52*1477053 га=2245120,65 центнер мал азық бірлігін құрайды.

Сноска. Приложение 61 - в редакции решения Зерендинского районного маслихата Акмолинской области от 27.05.2022 № 20-131 (вводится в действие со дня подписания).
сельский округ имени Канай би
сельский округ имени Сакена Сейфуллина
сельский округ Малика Габдуллина
Булакский сельский округ
Байтерекский сельский округ
Викторовский сельский округ
Исаковский сельский округ
Кызылегисский сельский округ
Кызылсаянский сельский округ
Конысбайский сельский округ
Приреченский сельский округ
Садовый сельский округ
Сарыозекский сельский округ
Симферопольский сельский округ
Троицкий сельский округ
Список физических и (или) юридических лиц, которые обеспечиваются пастбищами, расположенными при селе, сельском округе в соответствии с Планом по управлению пастбищами и их использованием на 2021-2022 годы
Таблица № 1
№ п/п
наименование
1
Сельскохозяйственный производственный кооператив "Жылымды 2016"
2
Сельскохозяйственный производственный кооператив "Қарауыл"
3
Сельскохозяйственный производственный кооператив "Ақылбай"
4
Сельскохозяйственный производственный кооператив "Қарсақ"
5
Сельскохозяйственный производственный кооператив "Баратай 2016"
6
Сельскохозяйственный производственный кооператив "Бірлік 2017"
7
Сельскохозяйственный производственный кооператив "Қызылтан 2017"
8
Сельскохозяйственный производственный кооператив "Зеренді"
9
Сельскохозяйственный производственный кооператив "Райымбек"
10
Сельскохозяйственный производственный кооператив "Айдабол"
11
Сельскохозяйственный производственный кооператив "Қамшы"
12
Индивидуальное предприятие "Амандық"
13
Индивидуальное предприятие "Али"
14
Индивидуальное предприятие "Ақытқан Дүйсен"
Приложение 62
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Зерендинскому району
на 2021-2022 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при поселке, селе, сельском округе
Приложение 63
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Зерендинскому району
на 2021-2022 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сел и сельского округа
Количество загонов в 2021 году
1
2
3
4
1
Имени Канай би
отдых
апрель-май
июнь-август
сентябрь-ноябрь
2
Имени Сакена Сейфуллина
сентябрь-ноябрь
отдых
апрель-май
июнь-август
3
Малика Габдуллина
июнь-август
сентябрь-ноябрь
отдых
апрель-май
4
Булакского
апрель-май
июнь-август
сентябрь-ноябрь
отдых
5
Байтерекского
отдых
Апрель-Май
Июнь-август
Сентябрь-ноябрь
6
Викторовского
сентябрь-ноябрь
отдых
апрель-май
июнь-август
7
Исаковского
июнь-август
сентябрь-ноябрь
отдых
апрель-май
8
Кызылегисского
апрель-май
июнь-август
сентябрь-ноябрь
отдых
9
Кызылсаянского
отдых
апрель-май
июнь-август
сентябрь-ноябрь
10
Конысбайского
сентябрь-ноябрь
отдых
апрель-май
июнь-август
11
Приреченского
июнь-август
сентябрь-ноябрь
отдых
апрель-май
12
Садового
апрель-май
июнь-август
сентябрь-ноябрь
отдых
13
Сарыозекского
отдых
апрель-май
июнь-август
сентябрь-ноябрь
14
Симферопольского
сентябрь-ноябрь
отдых
апрель-май
июнь-август
15
Троицкого
июнь-август
сентябрь-ноябрь
отдых
апрель-май
Продолжение таблицы
Количество загонов в 2022 году
1
2
3
4
апрель-май
июнь-август
сентябрь-ноябрь
отдых
отдых
апрель-май
июнь-август
сентябрь-ноябрь
сентябрь-ноябрь
отдых
апрель-май
июнь-август
июнь-август
сентябрь-ноябрь
отдых
апрель-май
апрель-май
июнь-август
сентябрь-ноябрь
отдых
отдых
апрель-май
июнь-август
сентябрь-ноябрь
сентябрь-ноябрь
отдых
апрель-май
июнь-август
июнь-август
сентябрь-ноябрь
отдых
апрель-май
апрель-май
июнь-август
сентябрь-ноябрь
отдых
отдых
апрель-май
июнь-август
сентябрь-ноябрь
сентябрь-ноябрь
отдых
апрель-май
июнь-август
июнь-август
сентябрь-ноябрь
отдых
апрель-май
апрель-май
июнь-август
сентябрь-ноябрь
отдых
отдых
апрель-май
июнь-август
сентябрь-ноябрь
сентябрь-ноябрь
отдых
апрель-май
июнь-август
Приложение 64
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Зерендинскому району
на 2021-2022 годы
Иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на территории Зерендинского района 1. Сведения о состоянии геоботанического обследования пастбищ
Для определения урожайности пастбищ были взяты данные геоботанического обследования, проведенным специалистами Республиканского государственного предприятия "ГосНПЦзем" в 2017-2019 годах. Средняя урожайность сухой массы пастбищных угодий 3,33 ц/га, в перерасчете на кормовые единицы 1,52 ц/га. Исходя из этого можно рассчитать запас кормов в кормовых единицах на землях района, который составит:
1,52*1477053 га=2245120,65 центнеров кормовых единиц.

Жайылымдардағы жем қорының ұзақтығы 135-200 күнге созылған жайылымдық кезеңде пайдаланылады. Шабындықтарда және жасанды шабындықтардағы мал азығы қысқы кезеңде пайдаланылады.
Бір бас малға ("Экономика және ауыл шаруашылық өнімнің нормативтік анықтамасына" сәйкес, 1957 ж.) мал азық көлемін ескеріп, әр кезеңде жайылымдық кезеңде күтілетін табындағы мал санын есептеп шығаруға болады. Бұл есептер бір жолғы мал жаюды есепке алып және балғыншөпті есепке алмағанда жүргізіледі.
ЖАЙЫЛЫМ СЫЙЫМДЫЛЫҒЫ

Запас кормов с пастбищ используется в пастбищный период, продолжительность которого 135-200 дней. Запас кормов с сенокосов и искусственных сенокосов используется в стойловый период.
Зная количество кормов на одну условную голову (согласно "Нормативному справочнику по экономике и организации сельскохозяйственного производства", 1957 г.) в каждый период можно рассчитать количество стада, которое возможно содержать на пастбищный период. Данные расчеты проводятся при учете лишь однократного стравливания и без учета давности.
ЕМКОСТЬ ПАСТБИЩ

Жайылымдық кезеңдегі жайылым сыйымдылығын анықтау жайылым өнімділігі туралы деректер негізінде жүргізілді. Шамамен көк азықтың келесі нормалары алынды (орташа бір басқа): сиырларға сауылатын сүт мөлшеріне қарай 40-75 кг, 1 жастан үлкен ірі қара төлдеріне 30-40 кг, 1 жасқа дейінгі төлдерге 15-25 кг, қойларға 6-8 кг, қозыларға 2-3 кг, жылқыларға 30-40 кг. Жайылымдық кезеңнің әртүрлі аймақтағы ұзақтығын орташа алғанда келесідей: орманды далада 150-200 күн, далада 180-200 күн. Сөйтіп жайылымның өнімділігін, малдың көк азықтағы тәуліктік қажеттілігі мен жайылым кезеңінің ұзақтығын біліп, жайылым сыйымдылығын анықтауға болады.

Определение емкости пастбищ в пастбищный период проведены на основе имеющихся данных о продуктивности пастбищ. Ориентировочно взяты следующие нормы зеленого корма (в среднем на одну голову): коровам в зависимости от удоя 40-75 кг, молодняку крупного рогатого скота старше 1 года 30-40 кг, молодняку до 1 года 15-25 кг, овцам 6-8 кг, ягнятам 2-3 кг, лошадям 30-40 кг. Продолжительность пастбищного периода в различных зонах в среднем следующая: в лесостепи 150-200 дней, в степи 180-200 дней. Таким образом, зная урожаи пастбища, суточную потребность животного в зеленом корме и продолжительность пастбищного периода, можно определить емкость пастбища.

Жайылымның құрғақ салмағының гектардан 3,33 центнер орташа шығымдылығы кезінде, жайылымдық кезеңінің ұзақтығы 180 күн, бір сиырға тәулігіне 50 кг көк азық жұмсалса, сәйкесінше барлық жайылым кезеңіне 50*180=9000 кг немесе 90 ц қажет.
Осы есептерге сүйеніп мал басы санын және геоботаникалық жайылымдарды ескеріп әр округ бойынша жайылым қажеттілігіне есеп жүргізілді.
ҚОРЫТЫНДЫ
Аудан бойынша жайылым жер 154 482 гектар жерді алып жатыр, сондықтан Зеренді ауданының аумағында жайылымдарды басқару және пайдалану бойынша Жоспарды жүзеге асыру мәселесі мал басын көбейтуге және мал өнімдерін арттыруға малдарды жем-шөппен қамтамасыз ету үшін жайылым жер танаптарын тиімді әрі дұрыс пайдалануға мүмкіндік береді.
Жалпы жайылым тапшылығы байқалмайды, алайда кейбір ауылдық округтерде мал басының барлық түрлерінің көбеюіне байланысты жайылым жерлер жетіспеушілігі болуы мүмкін, сондықтан жазғы уақытта малдарды 20 км қашықтықта орналасқан жайылымдарға жаюға тура келеді.

При среднем урожае пастбищ 3,33 центнеров сухой массы с гектара, продолжительности пастбищного периода 180 дней, одной корове требуется в сутки 50 кг зеленого корма, следовательно, на весь пастбищный период потребуется 50*180=9000 кг или 90 ц.
ВЫВОДЫ
В районе имеется 154 482 га пастбищ, именно поэтому вопрос реализации Плана по управлению пастбищами и их использованию на территории земель Зерендинского района даст возможность более эффективно и рационально использовать земли, чтобы создать условия для получения высокой продуктивности пастбищ, сохранить ценный состав травостоя в течение длительного времени, обеспечить пастбищными кормами наибольшее количество животных, получить высокий выход животноводческой продукции и увеличить поголовье скота.
В целом дефицит пастбищ в районе есть, но в некоторых округах с учетом повышения поголовья скота всех видов может образоваться нехватка пастбищ в следствии чего может возникнуть необходимость выгонять скот на летние отгоны отдаленностью более 20 км.