Целиноград ауданы Нұресіл ауылдық округі, Қабанбай батыр ауылдық округі, Қараөткел ауылдық округі, Қоянды ауылы, Жарлыкөл ауылдық округі, Тасты ауылдық округі, Арайлы ауылдық округі, Жаңаесіл ауылдық округі, Оразақ ауылдық округі, Родина ауылдық округі, Приречный ауылдық округі, Рахымжан Қошқарбаев ауылдық округі, Софиевка ауылдық округі, Талапкер ауылдық округі, Шалқар ауылдық округі бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану Жоспарын бекіту туралы
Ақмола облысы Целиноград аудандық мәслихатының 2021 жылғы 17 қыркүйектегі № 66/13-7 шешімі
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару және өзін-өзі басқару туралы", "Жайылымдар туралы" Заңдарына сәйкес, Целиноград аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Целиноград ауданы Нұресіл ауылдық округі, Қабанбай батыр ауылдық округі, Қараөткел ауылдық округі, Қоянды ауылы, Жарлыкөл ауылдық округі, Тасты ауылдық округі, Арайлы ауылдық округі, Жаңаесіл ауылдық округі, Оразақ ауылдық округі, Родина ауылдық округі, Приречный ауылдық округі, Рахымжан Қошқарбаев ауылдық округі, Софиевка ауылдық округі, Талапкер ауылдық округі, Шалқар ауылдық округі бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану Жоспары осы шешімнің 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 - қосымшаларына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешiм оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Целиноград аудандық мәслихатының хатшысы Л.Конарбаева
"КЕЛІСІЛДІ"
Целиноград ауданының әкімі Б.Оспанбеков
2021 жыл 17 қыркүйек
"Целиноград ауданының
ауыл шаруашылығы бөлімі"
мемлекеттік мекемесінің
басшысы
Н. Дулатов
2021 жыл 17 қыркүйек
Целиноград аудандық
мәслихатының
2021 жылғы 17 қыркүйектегі
№ 66/13-7 шешіміне 1-қосымша
Нұресіл ауылдық округінің 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары
Осы Нұресіл ауылдық округінің 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес әзірленген.
Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамы:

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию Нуресильского сельского округа, сельского округа Кабанбай батыра, Караоткельского сельского округа, села Коянды, Жарлыкольского сельского округа, сельского округа Тасты, Арайлынского сельского округа, Жанаесильского сельского округа, Оразакского сельского округа, сельского округа Родина, Приреченского сельского округа, сельского округа Рахымжана Кошкарбаева, Софиевского сельского округа, Талапкерского сельского округа, Шалкарского сельского округа Целиноградского района на 2021-2022 годы
Решение Целиноградского районного маслихата Акмолинской области от 17 сентября 2021 года № 66/13-7
В соответствии с Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", "О пастбищах", Целиноградский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию Нуресильского сельского округа, сельского округа Кабанбай батыра, Караоткельского сельского округа, села Коянды, Жарлыкольского сельского округа, сельского округа Тасты, Арайлынского сельского округа, Жанаесильского сельского округа, Оразакского сельского округа, сельского округа Родина, Приреченского сельского округа, сельского округа Рахымжана Кошкарбаева, Софиевского сельского округа, Талапкерского сельского округа, Шалкарского сельского округа Целиноградского района на 2021-2022 годы, согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Секретарь Целиноградского районного маслихата Л.Конарбаева
"СОГЛАСОВАНО"
Аким Целиноградского района Б.Оспанбеков
17 сентября 2021 года
Руководитель государственного
учреждения "Отдел сельского
хозяйства Целиноградского района"
Н.Дулатов
17 сентября 2021 года
Приложение 1 к решению
Целиноградского районного
2021 года № 66/13-7
План по управлению пастбищами и их использованию Нуресильского сельского округа на 2021-2022 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию Нуресильского сельского округа на 2021-2022 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказами Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" и Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ".
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

1) осы жоспарға 1-қосымшаға сәйкес Нұресіл ауылдық округі аумағында құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (карта);
2) осы жоспарға 2-қосымшаға сәйкес жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) осы жоспарға 3-қосымшаға сәйкес Нұресіл ауылдық округі аумағында жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) осы жоспарға 4-қосымшаға сәйкес Нұресіл ауылдық округінің аумағында жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) осы жоспарға 4-қосымшаға сәйкес Нұресіл ауылдық округінің жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) осы жоспарға 5-қосымшаға сәйкес Нұресіл ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) осы жоспарға 6-қосымшаға сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, иелерін көрсете отырып ауыл шаруашылығы жануарларының саны туралы деректерді – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың және олардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді ескере отырып, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, ауыл, ауылдық округ әкімдері және жайылым пайдаланушылардың қатысуымен әзірленді.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Нұресіл ауылдық округінде 3 ауылдық елді мекен бар.

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Нуресильского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов на территории Нуресильского сельского округа, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры на территории Нуресильского сельского округа, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, на территории Нуресильского сельского округа согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища Нуресильского сельского округа, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Нуресильском сельском округе, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 6 к настоящему Плану.
План разработан с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбище пользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами, с участием органов местного самоуправления совместно c акиматами сел, сельского округа и пастбищепользователей.
По административно-территориальному делению в Нуресильском сельском округе имеются 3 сельских населенных пункта.

Нұресіл ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 35 654 гектар, оның ішінде жайылымдық жерлер – 5858 гектар, егістік – 25 593 гектар, шабындық – 676 гектар.
Жер санаттары бойынша бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 32503 гектар;
елді мекендердің жері - 3151 гектар.
Табиғи жағдайлар бойынша Нұресіл ауылдық округінің аумағы дала зонасының шегінде және агроклиматтық көрсеткіштер бойынша екі агроклиматтық ауданда орналасқан: шамалы құрғақшылық қалыпты жылы (орталық және оңтүстік бөлігі) және құрғақ қалыпты жылы (солтүстік бөлігі), олар континенттіліктің барлық ерекшеліктерімен сипатталады: суық созылмалы қыс мезгілімен, қысқа қалыпты ыстық жаз мезгілімен, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен сипатталады. Топырақ негізінен оңтүстік қарашірікті азгумусты ауыр сазды.
2021 жылдың 1 қаңтарында Нұресіл ауылдық округінде (жұртшылық шаруашылықтары және заңды тұлғалар, шаруа қожалықтар) ірі қара мал 1183 бас, оның ішінде 608 аналық бас, 3127 бас ұсақ қара мал, 783 бас жылқы бар.
Нұресіл ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 5858 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 3423 гектар жайылым бар.
Нұресіл ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Нұресіл ауылдық округінде 1 ветеринарлық пункт, 1 мал қорымы, 1 мал сою алаңы бар.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, елді-мекендерде 3423 гектар көлемінде жайылым бар болса, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15-бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін аналық (сауын сиыр) мал басын ұстау бойынша жүктеме нормасы 8,5 гектар/бас есебінде қажеттілік 5168 гектарды құрайды. Жергілікті халықтың басқа да ауыл шаруашылығы малдарын жаюға жайылымдық жерлердің қажеттілігі 24139,5 гектарды ірі қара мал басына жүктеме нормасы 8,5 гектар/бас, ұсақ қара мал – 2 гектар/бас, жылқы – 10 гектар/бас құрайды. Жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігін мемлекет мұқтажы үшін жерлерді сатып алу есебінен толықтыру қажет.
Қажеттілік:
ірі қара мал үшін - 1183 бас *8,5 гектар/бас = 10055,5 гектар;
ұсақ мал үшін - 3127 бас *2 гектар /бас = 6254 гектар;
жылқы үшін – 783 бас *10 гектар/бас= 7830 гектар.

Общая площадь земель сельского округа 35 654 гектар, из них пастбищные земли – 5858 гектар, пашня – 25 593 гектар, сенокос – 676 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 32 503 гектар;
земли населенных пунктов – 3 151 гектар;
По природным условиям территория Нуресильского сельского округа находится в пределах степной зоны и по агроклиматическим показателям в двух агроклиматических районах: незначительно засушливом умеренно теплом (центральная и южная часть) и засушливом умеренно теплом (северная часть), которые характеризуются всеми чертами континентальности: суровой продолжительной зимой, коротким умеренно жарким летом, резкими контрастами температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков.
Почвы в основном черноземы южные малогумусные тяжелосуглинистые.
На 1 января 2021 года в Нуресильском сельском округе у населения насчитывается крупного рогатого скота 1183 голов, из них маточное поголовье 608 голов, мелкого рогатого скота 3127 голов, 783 голов лошадей.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Нуресильскому сельскому округу имеются всего 5858 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 3423 гектар пастбищ.
В Нуресильском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
В Нуресильском сельском округе действуют 1 ветеринарный пункт, 1 скотомогильник, 1 убойная площадка.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья крупного рогатого скота при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 3423 гектар, потребность составляет 5168 гектар, при норме нагрузки 8,5 гектар/голов. Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 24 139,5 гектар, при норме нагрузки на голову крупно рогатого скота – 8,5 гектар/на 1 голов, мелкого рогатого скота – 2 гектар/на 1 голову, лошадей – 10 гектар/ на 1 голову. Сложившуюся потребность пастбищных угодий необходимо восполнить за счет выкупа земель для государственных нужд.
Потребность:
для крупного рогатого скота 1183 голов * 8,5 гектар/на 1 голову = 10055,5 гектар;
для мелкого рогатого скота 3127 голов * 2 гектар/на 1 голову = 6254 гектар;
для лошадей 783 голов * 10 гектар/на 1 голову = 7830 гектар.

10055,5+6254+7830=24139,5 гектар.
Нұресіл ауылдық округінің
2021-2022 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
1-қосымша
Нұресіл ауылдық округі бойынша құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (карта)
1-кесте. Нұресіл ауылдық округі бойынша елді мекендер бөлінісінде ірі қара мал аналық (сауын) мал басын орналастыру үшін жайылымдарды бөлу туралы мәліметтер
Елді мекен атауы
Жайылым алаңы (гектар)
Сауын сиырлар (бас)
Бір мал басына жайылым қажеттілігі, (гектар)
Жайылым қажеттілігі, (гектар)
Жайылыммен қатамасыз етілмеген, (гектар)
Жайылыммен қамтамасыз ету, %
Артық, (гектар)
1
Нұресіл

10055,5+6254+7830=24139,5 гектар.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Нуресильскому сельскому
округу на 2021-2022 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Нуресильского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Таблица-1. Сведения по распределению пастбищ для размещения маточного (дойного) поголовья крупно рогатого скота по Нуресильскому сельскому округу в разрезе населенных пунктов
Населенный пункт
Площадь пастбищ, (гектар)
Наличие дойных коров (голов)
Норма потребности пастбищ на 1 голову, (гектар)
Потребность пастбищ, (гектар)
Не обеспечено пастбищами (гектар)
Обеспеченность потребности, %
Излишки, (гектар)
1
Нуресиль

3127
783
10055,5
6254
7830
24139,5
Нұресіл ауылдық округінің
2021-2022 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
2-қосымша
Нұресіл ауылдық округінің жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Жылдар
1-алқап
2-алқап
3-алқап
4-алқап
2021
Көктемгі-жазғы мезгіл 1
жазғы мезгіл 2
Күзгі мезгіл 3
Демалушы алқап 4
2022
Демалушы алқап 4
Көктемгі - жазғы мезгіл 1
жазғы мезгіл 2
Күзгі мезгіл 3
Ескерту: 1, 2, 3, 4 – алқаптарды жыл ішінде пайдалану реттілігі.
Нұресіл ауылдық округінің
2021-2022 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта
Нұресіл ауылдық округінің
2021-2022 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу және жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Нұресіл ауылдық округінің
2021-2022 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
5-қосымша
Нұресіл ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Нұресіл ауылдық округінің
2021-2022 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
6-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі
Ауылдық округ атауы
2021 жылға алқаптар саны
2022 жылға алқаптар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Нұресіл
КмЖМ
ЖМ
ДА
ЖКз
КмЖМ
ЖМ
ЖКзМ
ДА
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КмЖМ – көктемгі-жазғы мезгіл;
ЖКзМ – жазғы-күзгі мезгіл;
ЖМ – жазғы мезгіл;
ДА – демалудағы алқап.
Целиноград аудандық
мәслихатының
2021 жылғы 17 қыркүйектегі
№ 66/13-7 шешіміне 2-қосымша
Қабанбай батыр ауылдық округінің 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары
Осы Қабанбай батыр ауылдық округінің 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес әзірленген.
Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамы:

3127
783
10055,5
6254
7830
24139,5
Приложение 2
к Плану по управлению
использованию
по Нуресильскому сельскому
округу на 2021-2022 годы
Приемлемая схема пастбищеоборотов для Нуресильского сельского округа
Годы
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4
2021
Весенне-летний сезон 1
Летний сезон 2
Осенний сезон 3
Отдыхающий загон 4
2022
Отдыхающий загон 4
Весенне-летний сезон 1
Летний сезон 2
Осениий сезон 3
Примечание: 1, 2, 3, 4 – очередность использования загонов в году.
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Нуресильскому сельскому
округу на 2021-2022 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их
Использованию
по Нуресильскому сельскому
округу на 2021-2022 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Нуресильскому сельскому
округу на 2021-2022 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Нуресильском сельском округе
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Нуресильскому сельскому
округу на 2021-2022 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование
сельского округа
Количество загонов
в 2021 году
Количество загонов
в 2022 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Нуресиль
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
Приложение 2 к решению
Целиноградского районного
маслихата от 17 сентября
2021 года № 66/13-7
План по управлению пастбищами и их использованию сельского округа Кабанбай батыра на 2021-2022 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию сельского округа Кабанбай батыра на 2021-2022 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказами Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" и Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ".
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

1) осы жоспарға 1-қосымшаға сәйкес Қабанбай батыр ауылдық округі аумағында құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (карта);
2) осы жоспарға 2-қосымшаға сәйкес жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) осы жоспарға 3-қосымшаға сәйкес Қабанбай батыр ауылдық округі аумағында жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) осы жоспарға 4-қосымшаға сәйкес Қабанбай батыр ауылдық округінің аумағында жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) осы жоспарға 4-қосымшаға сәйкес Қабанбай батыр ауылдық округінің жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) осы жоспарға 5-қосымшаға сәйкес Қабанбай батыр ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) осы жоспарға 6-қосымшаға сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, иелерін көрсете отырып ауыл шаруашылығы жануарларының саны туралы деректерді – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың және олардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді ескере отырып, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, ауыл, ауылдық округ әкімдері және жайылым пайдаланушылардың қатысуымен әзірленді.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Қабанбай батыр ауылдық округінде 4 ауылдық елді мекен бар.
Қабанбай батыр ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 38 723 гектар, оның ішінде жайылымдық жерлер – 20808 гектар, егістік – 12 313 гектар.
Жер санаттары бойынша бөлінеді:

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории сельского округа Кабанбай батыра в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов на территории сельского округа Кабанбай батыра, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры на территории сельского округа Кабанбай батыра, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, на территории сельского округа Кабанбай батыра согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища сельского округа Кабанбай батыра, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при сельском округе Кабанбай батыра, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 6 к настоящему Плану.
План разработан с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами,с участием органов местного самоуправления совместно c акиматами сел, сельского округа и пастбищепользователей.
По административно-территориальному делению в сельском округе Кабанбай батыра имеются 4 сельских населенных пункта.
Общая площадь земель сельского округа 38 723 гектар, из них пастбищные земли – 20808 гектар, пашня –12 313 гектар, сенокосы – 23 гектар.
По категориям земли подразделяются на:

ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 33 147 гектар;
елді мекендердің жері - 5576 гектар;
Табиғи жағдайлар бойынша Қабанбай батыр ауылдық округінің аумағы дала зонасының шегінде және агроклиматтық көрсеткіштер бойынша екі агроклиматтық ауданда орналасқан: шамалы құрғақшылық қалыпты жылы (орталық және оңтүстік бөлігі) және құрғақ қалыпты жылы (солтүстік бөлігі), олар континенттіліктің барлық ерекшеліктерімен сипатталады: суық созылмалы қыс мезгілімен, қысқа қалыпты ыстық жаз мезгілімен, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен сипатталады. Топырақ негізінен оңтүстік қарашірікті азгумусты ауыр сазды.
2021 жылдың 1 қаңтарында Қабанбай батыр ауылдық округінде жұртшылық шаруашылықтарында ірі қара мал 1106 бас, оның ішінде 619 аналық бас, 2258 бас ұсақ қара мал, 853 бас жылқы бар.
Қабанбай батыр ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 20 808 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 4438,6 гектар жайылым бар.
Қабанбай батыр ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Қабанбай батыр ауылдық округінде 1 ветеринарлық пункт бар.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, елді-мекендерде 4438,6 гектар көлемінде жайылым бар болса, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін аналық (сауын сиыр) мал басын ұстау бойынша жүктеме нормасы 8,5 гектар/бас есебінде қажеттілік 5261,5 гектарды құрайды. Жергілікті халықтың басқа да ауыл шаруашылығы малдарын жаюға жайылымдық жерлердің қажеттілігі 22447 гектарды (ірі қара мал басына жүктеме нормасы 8,5 гектар/бас, ұсақ қара мал – 2 гектар/бас, жылқы – 10 гектар/бас) құрайды. Жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігін мемлекет мұқтажы үшін жерлерді сатып алу есебінен толықтыру қажет.
Қажеттілік:
ірі қара мал үшін - 1106 бас *8,5 гектар/бас = 9401 гектар;
ұсақ мал үшін - 2258 бас *2 гектар/бас = 4516 гектар;
жылқы үшін – 853 бас *10 гектар/бас = 8530 гектар.

земли сельскохозяйственного назначения – 33 147 гектар;
земли населенных пунктов – 5576 гектар.
По природным условиям территория сельского округа Кабанбай батыра находится в пределах степной зоны и по агроклиматическим показателям в двух агроклиматических районах: незначительно засушливом умеренно теплом (центральная и южная часть) и засушливом умеренно теплом (северная часть), которые характеризуются всеми чертами континентальности: суровой продолжительной зимой, коротким умеренно жарким летом, резкими контрастами температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков. Почвы в основном черноземы южные малогумусные тяжелосуглинистые.
На 1 января 2021 года в сельском округе Кабанбай батыра у населения насчитывается крупного рогатого скота 1106 голов, из них маточное поголовье 619 голов, мелкого рогатого скота 2258 голов, 853 голов лошадей.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по сельскому округу Кабанбай батыра имеются всего 20808 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 4438,6 гектар пастбищ.
В сельском округе Кабанбай батыра сервитуты для прогона скота не установлены.
В сельском округе Кабанбай батыра действуют 1 ветеринарный пункт.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья крупного рогатого скота при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 4438,6 гектар, потребность составляет 5261,5 гектар, при норме нагрузки 8,5 гектар/на 1 голову. Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 22447 гектар, при норме нагрузки на голову крупно рогатого скота – 8,5 гектар/на 1 голову, мелкого рогатого скота – 2 гектар/на 1 голову, лошадей – 10 гектар/на 1 голову. Сложившуюся потребность пастбищных угодий необходимо восполнить за счет выкупа земель для государственных нужд.
Потребность:
для крупно рогатого скота - 1106 голов *8,5 гектар/на 1 голову = 9401 гектар;
для мелкого рогатого скота - 2258 голов *2 гектар/на 1 голову = 4516 гектар;
для лошадей - 853 голов *10 гектар/на 1 голову = 8530 гектар.

9401+4516+8530=22447 гектар.
Қабанбай батыр ауылдық
округінің
2021-2022 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
1-қосымша
Қабанбай батыр ауылдық округі бойынша құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (карта)
1-кесте. Қабанбай батыр ауылдық округі бойынша елді мекендер бөлінісінде ірі қара мал аналық (сауын) мал басын орналастыру үшін жайылымдарды бөлу туралы мәліметтер
Елді мекен атауы
Жайылым алаңы (гектар)
Сауын сиырлар (бас)
Бір мал басына жайылым қажеттілігі, (гектар)
Жайылым қажеттілігі, (гектар)
Жайылыммен қатамасыз етілмеген (гектар)
Қажеттілікпен қамтамасыз ету, %
Артық, (гектар)
1
Қызылжар

9401+4516+8530=22447 гектар.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по сельскому округу Кабанбай
батыра на 2021-2022 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории сельского округа Кабанбай батыра в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Таблица-1. Сведения по распределению пастбищ для размещения маточного (дойного) поголовья крупного рогатого скота по сельскому округу Кабанбай батыра в разрезе населенных пунктов
Населенный пункт
Площадь пастбищ, (гектар)
Наличие дойных коров (голов)
Норма потребности пастбищна 1 голову, (гектар)
Потребность пастбищ, (гектар)
Не обеспечено пастбищами (гектар)
Обеспеченность потребности, %
Излишки, (гектар)
1
Кызылжар

2258
853
9401
4516
8530
22447
Қабанбай батыр ауылдық
округінің
2021-2022 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
2-қосымша
Қабанбай батыр ауылдық округінің жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Жылдар
1-алқап
2-алқап
3-алқап
4-алқап
2021
Көктемгі-жазғы мезгіл 1
жазғы мезгіл 2
Күзгі мезгіл 3
Демалушы алқап 4
2022
Демалушы алқап 4
Көктемгі - жазғы мезгіл 1
жазғы мезгіл 2
Күзгі мезгіл 3
Ескерту: 1, 2, 3, 4 – алқаптарды жыл ішінде пайдалану реттілігі.
Қабанбай батыр ауылдық
округінің
2021-2022 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта
Қабанбай батыр ауылдық
округінің
2021-2022 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу және жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Қабанбай батыр ауылдық
округінің
2021-2022 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
5-қосымша
Қабанбай батыр ауылдық округінің маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Қабанбай батыр ауылдық
округінің
2021-2022 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
6-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі
Ауылдық округ атауы
2021 жылға алқаптар саны
2022 жылға алқаптар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Қабанбай батыр
КмЖМ
ЖМ
ДА
ЖКз
КмЖМ
ЖМ
ЖКзМ
ДА
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КмЖМ – көктемгі-жазғы мезгіл;
ЖКзМ – жазғы-күзгі мезгіл;
ЖМ – жазғы мезгіл;
ДА – демалудағы алқап.
Целиноград аудандық
мәслихатының
2021 жылғы 17 қыркүйектегі
№ 66/13-7 шешіміне 3-қосымша
Қараөткел ауылдық округінің 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары
Осы Қараөткел ауылдық округінің 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес әзірленген.
Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамы:

2258
853
9401
4516
8530
22447
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по сельскому округу Кабанбай
батыра на 2021-2022 годы
Приемлемая схема пастбищеоборотов для сельского округа Кабанбай батыра
Годы
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4
2021
Весенне-летний сезон 1
Летний сезон 2
Осенний сезон 3
Отдыхающий загон 4
2022
Отдыхающий загон 4
Весенне-летний сезон 1
Летний сезон 2
Осениий сезон 3
Примечание: 1, 2, 3, 4 – очередность использования загонов в году.
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по сельскому округу Кабанбай
батыра на 2021-2022 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ,в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по сельскому округу Кабанбай
батыра на 2021-2022 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по сельскому округу Кабанбай
батыра на 2021-2022 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при сельском округе Кабанбай батыра
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по сельскому округу Кабанбай
батыра на 2021-2022 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование
сельского округа
Количество загонов
в 2021 году
Количество загонов
в 2022 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Кабанбай батыра
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
Приложение 3 к решению
Целиноградского районного
маслихата от 17 сентября
2021 года № 66/13-7
План по управлению пастбищами и их использованию Караоткельского сельского округа на 2021-2022 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию Караоткельского сельского округа на 2021-2022 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказами Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" и Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ".
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

1) осы жоспарға 1-қосымшаға сәйкес Қараөткел ауылдық округі аумағында құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (карта);
2) осы жоспарға 2-қосымшаға сәйкес жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) осы жоспарға 3-қосымшаға сәйкес Қараөткел ауылдық округі аумағында жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) осы жоспарға 4-қосымшаға сәйкес Қараөткел ауылдық округінің аумағында жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) осы жоспарға 4-қосымшаға сәйкес Қараөткел ауылдық округінің жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) осы жоспарға 5-қосымшаға сәйкес Қараөткел ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) осы жоспарға 6-қосымшаға сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, иелерін көрсете отырып ауыл шаруашылығы жануарларының саны туралы деректерді – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың және олардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді ескере отырып, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, ауыл, ауылдық округ әкімдері және жайылым пайдаланушылардың қатысуымен әзірленді.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Қараөткел ауылдық округінде 3 ауылдық елді мекен бар.

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории сельского округа Коянды в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов на территории Караоткельского сельского округа, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры на территории Караоткельского сельского округа, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, на территории Караоткельского сельского округа согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища Караоткельского сельского округа, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Караоткельском сельском округе, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 6 к настоящему Плану.
План разработан с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами, с участием органов местного самоуправления совместно c акиматами сел, сельского округа и пастбищепользователей.
По административно-территориальному делению в Караоткельском сельском округе имеются 3 сельских населенных пункта.

Қараөткел ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 20144,43 гектар, оның ішінде жайылымдық жерлер – 5 304,21 гектар.
Жер санаттары бойынша бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 16615,43 гектар;
елді мекендердің жері - 3529 гектар;
Табиғи жағдайлар бойынша Қараөткел ауылдық округінің аумағы дала зонасының шегінде және агроклиматтық көрсеткіштер бойынша екі агроклиматтық ауданда орналасқан: шамалы құрғақшылық қалыпты жылы (орталық және оңтүстік бөлігі) және құрғақ қалыпты жылы (солтүстік бөлігі), олар континенттіліктің барлық ерекшеліктерімен сипатталады: суық созылмалы қыс мезгілімен, қысқа қалыпты ыстық жаз мезгілімен, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен сипатталады. Топырақ негізінен оңтүстік қарашірікті азгумусты ауыр сазды.
2021 жылдың 1 қаңтарында Қараөткел ауылдық округінде жұртшылық шаруашылықтарында ірі қара мал 1715 бас, оның ішінде 797 аналық бас, 2246 бас ұсақ қара мал, 1042 бас жылқы бар.
Қараөткел ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 5304 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 2485 гектар жайылым бар.
Қараөткел ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Қараөткел ауылдық округінде 1 ветеринарлық пункт, 1 мал сою алаңы бар.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, елді-мекендерде 2485 гектар көлемінде жайылым бар болса, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін аналық (сауын сиыр) мал басын ұстау бойынша жүктеме нормасы 8,5 гектар/бас есебінде қажеттілік 6774,5 гектарды құрайды. Жергілікті халықтың басқа да ауыл шаруашылығы малдарын жаюға жайылымдық жерлердің қажеттілігі 29489,5 гектарды, ірі қара мал басына жүктеме нормасы 8,5 гектар/бас, ұсақ қара мал 2 гектар/бас, жылқы 10 гектар/бас құрайды. Жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігін мемлекет мұқтажы үшін жерлерді сатып алу есебінен толықтыру қажет.
Қажеттілік:
ірі қара мал үшін 1715 бас *8,5 гектар/бас = 14577,5 гектар;
ұсақ мал үшін 2246 бас *2 гектар/бас = 4492 гектар;
жылқы үшін 1042 бас *10 гектар/бас = 10420 гектар.

Общая площадь земель сельского округа 20144,43 гектар, из них пастбищные земли – 5 304,21 гектар. По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 16615,43 гектар;
земли населенных пунктов – 3529 гектар;
По природным условиям территория Караоткельского сельского округа находится в пределах степной зоны и по агроклиматическим показателям в двух агроклиматических районах: незначительно засушливом умеренно теплом (центральная и южная часть) и засушливом умеренно теплом (северная часть), которые характеризуются всеми чертами континентальности: суровой продолжительной зимой, коротким умеренно жарким летом, резкими контрастами температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков. Почвы в основном черноземы южные малогумусные тяжелосуглинистые.
На 1 января 2021 года в Караоткельском сельском округе насчитывается у населения крупного рогатого скота 1715 голов, из них маточное поголовье 797 голов, мелкого рогатого скота 2246 голов, 1042 голов лошадей.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Караоткельскому сельскому округу имеются всего 5304 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 2485 гектар пастбищ.
В Караоткельском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
В Караоткельском сельском округе действуют 1 ветеринарный пункт, 1 убойная площадка.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья крупного рогатого скота при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 2485 гектар, потребность составляет 6774,5 гектар, при норме нагрузки 8,5 гектар/на 1 голову. Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 29489,5 гектар, при норме нагрузки на голову крупного рогатого скота 8,5 гектар/на 1 голову, мелкого рогатого скота 2 гектар/на 1 голову, лошадей 10 гектар/на 1 голову. Сложившуюся потребность пастбищных угодий необходимо восполнить за счет выкупа земель для государственных нужд.
Потребность:
для крупного рогатого скота 1715 голов * 8,5 гектар/на 1 голову= 14577,5 гектар;
для мелкого рогатого скота 2246 голов * 2 гектар/на 1 голову = 4492 гектар;
для лошадей 1042 голов * 10 гектар/на 1 голову = 10420 гектар.

14577,5+4492+10420=29489,5 гектар.
Қараөткел ауылдық округінің
2021-2022 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
1-қосымша
Қараөткел ауылдық округі бойынша құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (карта)
1-кесте. Қараөткел ауылдық округі бойынша елді мекендер бөлінісінде ірі қара аналық (сауын) мал басын орналастыру үшін жайылымдарды бөлу туралы мәліметтер
Елді мекен атауы
Жайылым алаңы (гектар)
Сауын сиырлар, (бас)
Бір мал басына жайылым қажеттілігі, (гектар)
Жайылым қажеттілігі, (гектар)
Жайылыммен қатамасыз етілмеген, (гектар)
Қажеттілікпен қамтамасыз ету, %
Артық, (гектар)
1
Қараөткел

14577,5+4492+10420=29489,5 гектар.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Караоткельскому сельскому
округу на 2021-2022 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Караоткельского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Таблица 2. Сведения по распределению пастбищ для размещения маточного (дойного) поголовья крупного рогатого скота по Караоткельскому сельскому округу в разрезе населенных пунктов
Населенныйпункт
Площадь пастбищ, (гектар)
Наличиедойных коров (голов)
Норма потребности пастбищ на 1 голову, (гектар)
Потребность пастбищ, (гектар)
Не обеспечено пастбищами (гектар)
Обеспеченность потребности, %
Излишки, (гектар)
1
Караоткель

2246
1042
14577,5
4492
10420
29489,5
Қараөткел ауылдық округінің
2021-2022 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
2-қосымша
Қараөткел ауылдық округінің жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Жылдар
1-алқап
2-алқап
3-алқап
4-алқап
2021
Көктемгі-жазғы мезгіл 1
жазғы мезгіл 2
Күзгі мезгіл 3
Демалушы алқап 4
2022
Демалушы алқап 4
Көктемгі - жазғы мезгіл 1
жазғы мезгіл 2
Күзгі мезгіл 3
Ескерту: 1, 2, 3, 4 – алқаптарды жыл ішінде пайдалану реттілігі.
Қараөткел ауылдық округінің
2021-2022 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта
Қараөткел ауылдық округінің
2021-2022 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу және жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Қараөткел ауылдық округінің
2021-2022 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
5-қосымша
Қараөткел ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Қараөткел ауылдық округінің
2021-2022 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
6-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі
Ауылдық округ атауы
2021 жылға алқаптар саны
2022 жылға алқаптар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Қараөткел
КмЖМ
ЖМ
ДА
ЖКз
КмЖМ
ЖМ
ЖКзМ
ДА
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КмЖМ – көктемгі-жазғы мезгіл;
ЖКзМ – жазғы-күзгі мезгіл;
ЖМ – жазғы мезгіл;
ДА – демалудағы алқап.
Целиноград аудандық
мәслихатының
2021 жылғы 17 қыркүйектегі
№ 66/13-7 шешіміне 4-қосымша
Қоянды ауылының 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары
Осы Қоянды ауылының 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес әзірленген.
Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамы:

2246
1042
14577,5
4492
10420
29489,5
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Караоткельскому сельскому
округу на 2021-2022 годы
Приемлемая схема пастбищеоборотов для Караоткельского сельского округа
Годы
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4
2021
Весенне-летний сезон 1
Летний сезон 2
Осенний сезон 3
Отдыхающий загон 4
2022
Отдыхающий загон 4
Весенне-летний сезон 1
Летний сезон 2
Осениий сезон 3
Примечание: 1, 2, 3, 4 – очередность использования загонов в году.
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Караоткельскому сельскому
округу на 2021-2022 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ,в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Караоткельскому сельскому
округу на 2021-2022 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Караоткельскому сельскому
округу на 2021-2022 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Караоткельском сельском округе
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Караоткельскому сельскому
округу на 2021-2022 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование
сельского округа
Количество загонов
в 2021 году
Количество загонов
в 2022 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Караоткель
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
Приложение 4 к решению
Целиноградского районного
маслихата от 17 сентября
2021 года № 66/13-7
План по управлению пастбищами и их использованию села Коянды на 2021-2022 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию села Коянды на 2021-2022 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказами Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" и Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ".
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

1) осы жоспарға 1-қосымшаға сәйкес Қоянды ауылы аумағында құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (карта);
2) осы жоспарға 2-қосымшаға сәйкес жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) осы жоспарға 3-қосымшаға сәйкес Қоянды ауылы аумағында жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) осы жоспарға 4-қосымшаға сәйкес Қоянды ауылының аумағында жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) осы жоспарға 4-қосымшаға сәйкес Қоянды ауылының жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) осы жоспарға 5-қосымшаға сәйкес Қоянды ауылы маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) осы жоспарға 6-қосымшаға сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, иелерін көрсете отырып ауыл шаруашылығы жануарларының саны туралы деректерді – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың және олардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді ескере отырып, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, ауыл, ауылдық округ әкімдері және жайылым пайдаланушылардың қатысуымен әзірленді.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Қоянды ауылында 1 ауылдық елді мекен бар.
Қоянды ауылының аумағының жалпы ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер көлемі – 6389 гектар, оның ішінде жайылымдық жерлер – 5534 гектар, егістік – 855 гектар, елді мекендердің жері - 3042 гектар.
Табиғи жағдайлар бойынша Қоянды ауылының аумағы дала зонасының шегінде және агроклиматтық көрсеткіштер бойынша екі агроклиматтық ауданда орналасқан: шамалы құрғақшылық қалыпты жылы (орталық және оңтүстік бөлігі) және құрғақ қалыпты жылы (солтүстік бөлігі), олар континенттіліктің барлық ерекшеліктерімен сипатталады: суық созылмалы қыс мезгілімен, қысқа қалыпты ыстық жаз мезгілімен, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен сипатталады. Топырақ негізінен оңтүстік қарашірікті азгумусты ауыр сазды.

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории села Коянды в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов на территории села Коянды, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры на территории села Коянды, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, на территории села Коянды согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища села Коянды, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе Коянды, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 6 к настоящему Плану.
План разработан с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами, с участием органов местного самоуправления совместно c акиматами сел, сельского округа и пастбищепользователей.
По административно-территориальному делению село Коянды состоит из одного населенного пункта.
Общая площадь земель сельскохозяйственного назначения – 6389 гектар; из них пастбищные земли – 5534 гектар, пашня – 855 гектар. Земли населенных пунктов – 3 042 гектар;
По природным условиям территория села Коянды находится в пределах степной зоны и по агроклиматическим показателям в двух агроклиматических районах: незначительно засушливом умеренно теплом (центральная и южная часть) и засушливом умеренно теплом (северная часть), которые характеризуются всеми чертами континентальности: суровой продолжительной зимой, коротким умеренно жарким летом, резкими контрастами температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков.
Почвы в основном черноземы южные малогумусные тяжелосуглинистые.

2021 жылдың 1 қаңтарында Қоянды ауылында жұртшылық шаруашылықтарында ірі қара мал 485 бас, оның ішінде 227 аналық бас, 967 бас ұсақ қара мал, 546 бас жылқы бар.
Қоянды ауылы бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 5534 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 2263 гектар жайылым бар.
Қоянды ауылында мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Қоянды ауылында 1 ветеринарлық пункт, 3 мал сою алаңы бар.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, елді-мекендерде 2263 гектар көлемінде жайылым бар болса, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін аналық (сауын сиыр) мал басын ұстау бойынша жүктеме нормасы 8,5 гектар/бас есебінде қажеттілік 1929,5 гектарды құрайды. Жергілікті халықтың басқа да ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 11516,5 гектар ірі қара мал басына жүктеме нормасы 8,5 гектар/бас, ұсақ қара мал – 2 гектар/бас, жылқы – 10 гектар/бас құрайды. Жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігін мемлекет мұқтажы үшін жерлерді сатып алу есебінен толықтыру қажет.
Қажеттілік:
ірі қара мал үшін 485 бас *8,5 гектар/бас = 4122,5 гектар;
ұсақ мал үшін 967 бас *2 гектар/бас = 1934 гектар;
жылқы үшін 546 бас *10 гектар/гол = 5460 гектар.

На 1 января 2021 года в селе Коянды у населения насчитывается крупного рогатого скота 485 голов, из них маточное поголовье 227 голов, мелкого рогатого скота 967 голов, 546 голов лошади.
В селе Коянды имеются всего 5534 гектар пастбищных угодий. В черте населенного пункта числится 2263 гектар пастбищ.
В селе Коянды сервитуты для прогона скота не установлены.
В селе Коянды действуют 1 ветеринарный пункт, 3 убойные площадки.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья крупного рогатого скота при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 2263 гектар, потребность составляет 1929,5 гектар, при норме нагрузки 8,5 гектар/на 1 голову.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 11516,5 гектар, при норме нагрузки на голову крупного рогатого скота – 8,5 гектар/на 1 голову, мелкого рогатого скота – 2 гектар/на 1 голову, лошади – 10 гектар/на 1 голову. Сложившуюся потребность пастбищных угодий необходимо восполнить за счет выкупа земель для государственных нужд.
Потребность:
для крупного рогатого скота 485 голов *8,5 гектар/на 1 голову = 4122,5 гектар;
для мелкого рогатого скота 967 голов *2 гектар/на 1 голову = 1934 гектар;
для лошади 546 голов *10 гектар/на 1 голову = 5460 гектар.

2021-2022 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
2-қосымша
Қоянды ауылының жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Жылдар
1-алқап
2-алқап
3-алқап
4-алқап
2021
Көктемгі-жазғы мезгіл 1
жазғы мезгіл 2
Күзгі мезгіл 3
Демалушы алқап 4
2022
Демалушы алқап 4
Көктемгі - жазғы мезгіл 1
жазғы мезгіл 2
Күзгі мезгіл 3
Ескерту: 1, 2, 3, 4 – алқаптарды жыл ішінде пайдалану реттілігі.
Қоянды ауылының
2021-2022 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта
Қоянды ауылының
2021-2022 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу және жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Қоянды ауылының
2021-2022 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
5-қосымша
Қоянды ауылы маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Қоянды ауылының
2021-2022 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
6-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі
Ауылдық округ атауы
2021 жылға алқаптар саны
2022 жылға алқаптар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Қоянды
КмЖМ
ЖМ
ДА
ЖКз
КмЖМ
ЖМ
ЖКзМ
ДА
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КмЖМ – көктемгі-жазғы мезгіл;
ЖКзМ – жазғы-күзгі мезгіл;
ЖМ – жазғы мезгіл;
ДА – демалудағы алқап.
Целиноград аудандық
мәслихатының
2021 жылғы 17 қыркүйектегі
№ 66/13-7 шешіміне 5-қосымша
Жарлыкөл ауылдық округінің 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары
Осы Жарлыкөл ауылдық округінің 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес әзірленген.
Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамы:

села Коянды на 2021-2022 годы
Приемлемая схема пастбищеоборотов для села Коянды
Годы
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4
2021
Весенне-летний сезон 1
Летний сезон 2
Осенний сезон 3
Отдыхающий загон 4
2022
Отдыхающий загон 4
Весенне-летний сезон 1
Летний сезон 2
Осениий сезон 3
Примечание: 1, 2, 3, 4 – очередность использования загонов в году.
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
села Коянды на 2021-2022 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
села Коянды на 2021-2022 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
села Коянды на 2021-2022 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе Коянды
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
села Коянды на 2021-2022 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование
села
Количество загонов
в 2021 году
Количество загонов
в 2022 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Коянды
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
Приложение 5 к решению
Целиноградского районного
маслихата от 17 сентября
2021 года № 66/13-7
План по управлению пастбищами и их использованию Жарлыкольского сельского округа на 2021-2022 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию Жарлыкольского сельского округа на 2021-2022 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказами Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" и Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ".
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

1) осы жоспарға 1-қосымшаға сәйкес Жарлыкөл ауылдық округі аумағында құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (карта);
2) осы жоспарға 2-қосымшаға сәйкес жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) осы жоспарға 3-қосымшаға сәйкес Жарлыкөл ауылдық округі аумағында жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) осы жоспарға 4-қосымшаға сәйкес Жарлыкөл ауылдық округінің аумағында жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) осы жоспарға 4-қосымшаға сәйкес Жарлыкөл ауылдық округінің жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) осы жоспарға 5-қосымшаға сәйкес Жарлыкөл ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) осы жоспарға 6-қосымшаға сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, иелерін көрсете отырып ауыл шаруашылығы жануарларының саны туралы деректерді – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың және олардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді ескере отырып, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, ауыл, ауылдық округ әкімдері және жайылым пайдаланушылардың қатысуымен әзірленді.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Жарлыкөл ауылдық округінде 2 ауылдық елді мекен бар.

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Жарлыкольского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов на территории Жарлыкольского сельского округа, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры на территории Жарлыкольского сельского округа, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, на территории Жарлыкольского сельского округа согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища Жарлыкольского сельского округа, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Жарлыкольском сельском округе, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 6 к настоящему Плану.
План разработан с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами,с участием органов местного самоуправления совместно c акиматами сел, сельского округа и пастбищепользователей.
По административно-территориальному делению в Жарлыкольском сельском округе имеются 2 сельских населенных пункта.

Жарлыкөл ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 40 166 гектар, оның ішінде жайылымдық жерлер – 5044 гектар, егістік – 29 690 гектар, шабындық – 492 гектар.
Жер санаттары бойынша бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 35 276 гектар;
елді мекендердің жері - 4890 гектар;
Табиғи жағдайлар бойынша Жарлыкөл ауылдық округінің аумағы дала зонасының шегінде және агроклиматтық көрсеткіштер бойынша екі агроклиматтық ауданда орналасқан: шамалы құрғақшылық қалыпты жылы (орталық және оңтүстік бөлігі) және құрғақ қалыпты жылы (солтүстік бөлігі), олар континенттіліктің барлық ерекшеліктерімен сипатталады: суық созылмалы қыс мезгілімен, қысқа қалыпты ыстық жаз мезгілімен, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен сипатталады. Топырақ негізінен оңтүстік қарашірікті азгумусты ауыр сазды.
2021 жылдың 1 қаңтарында Жарлыкөл ауылдық округінде жұртшылық шаруашылықтарында ірі қара мал 1150 бас, оның ішінде 749 аналық бас, 1902 бас ұсақ қара мал, 1586 бас жылқы бар.
Жарлыкөл ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 5049 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 3440 гектар жайылым бар.
Жарлыкөл ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жарлыкөл ауылдық округінде 1 ветеринарлық пункт, 1 мал қорымы бар.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, елді-мекендерде 3440 гектар көлемінде жайылым бар болса, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін аналық (сауын сиыр) мал басын ұстау бойынша жүктеме нормасы 8,5 гектар/бас есебінде қажеттілік 6366,5 гектар құрайды. Жергілікті халықтың басқа да ауыл шаруашылығы малдарын жаюға жайылымдық жерлердің қажеттілігі 29439 гектарды ірі қара мал басына жүктеме нормасы 8,5 гектар/бас, ұсақ қара мал – 2 гектар/бас, жылқы – 10 гектар/бас құрайды. Жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігін мемлекет мұқтажы үшін жерлерді сатып алу есебінен толықтыру қажет.
Қажеттілік:
ірі қара мал үшін - 1150 бас *8,5 гектар/бас = 9775 гектар;
ұсақ мал үшін - 1902 бас *2 гектар/бас = 3804 гектар;
жылқы үшін – 1586 бас *10 гектар/бас =15860 гектар.

Общая площадь земель сельского округа 40 166 гектар, из них пастбищные земли – 5044 гектар, пашня – 29 690 гектар, сенокос – 492 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 35 276 гектар;
земли населенных пунктов – 4890 гектар;
По природным условиям территория Жарлыкольского сельского округа находится в пределах степной зоны и по агроклиматическим показателям в двух агроклиматических районах: незначительно засушливом умеренно теплом (центральная и южная часть) и засушливом умеренно теплом (северная часть), которые характеризуются всеми чертами континентальности: суровой продолжительной зимой, коротким умеренно жарким летом, резкими контрастами температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков. Почвы в основном черноземы южные малогумусные тяжелосуглинистые.
На 1 января 2021 года в Жарлыкольском сельском округеу населения насчитывается крупного рогатого скота 1150 голов, из них маточное поголовье 749 голов, мелкого рогатого скота 1902 голов, 1586 головы лошадей.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Жарлыкольскому сельскому округу имеются всего 5049 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 3440 гектар пастбищ.
В Жарлыкольском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
В Жарлыкольском сельском округе действуют 1 ветеринарный пункт, 1 скотомогильник.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 3440 гектар, потребность составляет 6366,5 гектар, при норме нагрузки 8,5 гектар/на 1 голову. Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 29439 гектар, при норме нагрузки на голову крупного рогатого скота – 8,5 гектар/на 1 голову, мелкого рогатого скота – 2 гектар/на 1 голову, лошадей – 10 гектар/на 1 голову.
Потребность:
для крупного рогатого скота - 1150 голов *8,5 гектар/на 1 голову = 9775 гектар;
для мелкого рогатого скота – 1902 голов *2 гектар/на 1 голову = 3804 гектар;
для лошадей – 1586 голов *10 гектар/на 1 голову = 15860 гектар.

9775+3804+15860=29439 гектар.
Жарлыкөл ауылдық округінің
2021-2022 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
1-қосымша
Жарлыкөл ауылдық округі бойынша құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (карта)
1-кесте. Жарлыкөл ауылдық округі бойынша елді мекендер бөлінісінде ірі қара мал аналық (сауын) мал басын орналастыру үшін жайылымдарды бөлу жөніндегі мәліметтер
Елді мекен атауы
Жайылым алаңы (гектар)
Сауын сиырлар (бас)
Бір мал басына жайылым қажеттілігі, (гектар)
Жайылым қажеттілігі, (гектар)
Жайылыммен қатамасыз етілмеген (гектар)
Қажеттілікпен қамтамасыз ету, %
Артық, (гектар)
1
Жалғызқұдық

9775+3804+15860=29439 гектар.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Жарлыкольскому сельскому
округу на 2021-2022 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Жарлыкольского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Таблица-1. Сведения по распределению пастбищ для размещения маточного (дойного) поголовья крупно рогатого скота по Жарлыкольскому сельскому округу в разрезе населенных пунктов
Населенный пункт
Площадь пастбищ, (гектар)
Наличие дойных коров (голов)
Норма потребности пастбищ на 1 голову (гектар)
Потребность пастбищ, (гектар)
Не обеспечено пастбищами (гектар)
Обеспеченность потребности, %
Излишки, (гектар)
1
Жалгызкудук

1902
1586
9775
3804
15860
29439
Жарлыкөл ауылдық округінің
2021-2022 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
2-қосымша
Жарлыкөл ауылдық округінің жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Жылдар
1-алқап
2-алқап
3-алқап
4-алқап
2021
Көктемгі-жазғы мезгіл 1
жазғы мезгіл 2
Күзгі мезгіл 3
Демалушы алқап 4
2022
Демалушы алқап 4
Көктемгі - жазғы мезгіл 1
жазғы мезгіл 2
Күзгі мезгіл 3
Ескерту: 1, 2, 3, 4 – алқаптарды жыл ішінде пайдалану реттілігі.
Жарлыкөл ауылдық округінің
2021-2022 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта
Жарлыкөл ауылдық округінің
2021-2022 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу және жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Жарлыкөл ауылдық округінің
2021-2022 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
5-қосымша
Жарлыкөл ауылдық округінің маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Жарлыкөл ауылдық округінің
2021-2022 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
6-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі
Ауылдық округ атауы
2021 жылға алқаптар саны
2022 жылға алқаптар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Жарлыкөл
КмЖМ
ЖМ
ДА
ЖКз
КмЖМ
ЖМ
ЖКзМ
ДА
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КмЖМ – көктемгі-жазғы мезгіл;
ЖКзМ – жазғы-күзгі мезгіл;
ЖМ – жазғы мезгіл;
ДА – демалудағы алқап.
Целиноград аудандық
мәслихатының
2021 жылғы 17 қыркүйектегі
№ 66/13-7 шешіміне 6-қосымша
Тасты ауылдық округінің 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары
Осы Тасты ауылдық округінің 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес әзірленген.
Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамы:

1902
1586
9775
3804
15860
29439
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Жарлыкольскому сельскому
округу на 2021-2022 годы
Приемлемая схема пастбищеоборотов для Жарлыкольского сельского округа
Годы
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4
2021
Весенне-летний сезон 1
Летний сезон 2
Осенний сезон 3
Отдыхающий загон 4
2022
Отдыхающий загон 4
Весенне-летний сезон 1
Летний сезон 2
Осениий сезон 3
Примечание: 1, 2, 3, 4 – очередность использования загонов в году.
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Жарлыкольскому сельскому
округу на 2021-2022 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ,в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Жарлыкольскому сельскому
округу на 2021-2022 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Жарлыкольскому сельскому
округу на 2021-2022 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Жарлыкольском сельском округе
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Жарлыкольскому сельскому
округу на 2021-2022 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование
сельского округа
Количество загонов
в 2021 году
Количество загонов
в 2022 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Жарлыколь
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
Приложение 6 к решению
Целиноградского районного
маслихата от 17 сентября
2021 года № 66/13-7
План по управлению пастбищами и их использованию сельского округа Тасты на 2021-2022 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию сельского округа Тасты на 2021-2022 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказами Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" и Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ".
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

1) осы жоспарға 1-қосымшаға сәйкес Тасты ауылдық округі аумағында құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (карта);
2) осы жоспарға 2-қосымшаға сәйкес жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) осы жоспарға 3-қосымшаға сәйкес Тасты ауылдық округі аумағында жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) осы жоспарға 4-қосымшаға сәйкес Тасты ауылдық округінің аумағында жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) осы жоспарға 4-қосымшаға сәйкес Тасты ауылдық округінің жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) осы жоспарға 5-қосымшаға сәйкес Тасты ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) осы жоспарға 6-қосымшаға сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, иелерін көрсете отырып ауыл шаруашылығы жануарларының саны туралы деректерді – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың және олардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді ескере отырып, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, ауыл, ауылдық округ әкімдері және жайылым пайдаланушылардың қатысуымен әзірленді.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Тасты ауылдық округінде 3 ауылдық елді мекен бар.
Тасты ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 45 617 гектар, оның ішінде жайылымдық жерлер – 8204 гектар, егістік – 18 945 гектар, шабындық – 619 гектар.
Жер санаттары бойынша бөлінеді:

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории сельского округа Тасты в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов на территории сельского округа Тасты, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры на территории сельского округа Тасты, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, на территории сельского округа Тасты согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища сельского округа Тасты, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при сельском округе Тасты, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 6 к настоящему Плану.
План разработан с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбище пользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами, с участием органов местного самоуправления совместно c акиматами сел, сельского округа и пастбищепользователей .
По административно-территориальному делению в сельском округе Тасты имеются 3 сельских населенных пункта.
Общая площадь земель сельского округа 45 617 гектар (далее – гектар), из них пастбищные земли – 8204 гектар, пашня – 18 945 гектар, сенокосы – 619 гектар.
По категориям земли подразделяются на:

ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 27 768 гектар;
елді мекендердің жері - 3934 гектар;
Табиғи жағдайлар бойынша Тасты ауылдық округінің аумағы дала зонасының шегінде және агроклиматтық көрсеткіштер бойынша екі агроклиматтық ауданда орналасқан: шамалы құрғақшылық қалыпты жылы (орталық және оңтүстік бөлігі) және құрғақ қалыпты жылы (солтүстік бөлігі), олар континенттіліктің барлық ерекшеліктерімен сипатталады: суық созылмалы қыс мезгілімен, қысқа қалыпты ыстық жаз мезгілімен, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен сипатталады. Топырақ негізінен оңтүстік қарашірікті азгумусты ауыр сазды.
2021 жылдың 1 қаңтарында Тасты ауылдық округінде жұртшылық шаруашылықтарында ірі қара мал 518 бас, оның ішінде 303 аналық бас, 1147 бас ұсақ қара мал, 448 бас жылқы бар.
Тасты ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 8204 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 3440 гектар жайылым бар.
Тасты ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Тасты ауылдық округінде 1 ветеринарлық пункт, 1 мал сою алаңы бар.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, елді-мекендерде 3400 гектар көлемінде жайылым бар болса, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін аналық (сауын сиыр) мал басын ұстау бойынша жүктеме нормасы 8,5 гектар/бас есебінде қажеттілік 2575,5 гектарды құрайды. Жергілікті халықтың басқа да ауыл шаруашылығы малдарын жаюға жайылымдық жерлердің қажеттілігі 11177 гектарды ірі қара мал басына жүктеме нормасы 8,5 гектар/бас, ұсақ қара мал – 2 гектар/бас, жылқы – 10 гектар/бас құрайды. Жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігін мемлекет мұқтажы үшін жерлерді сатып алу есебінен толықтыру қажет.
Қажеттілік:

земли сельскохозяйственного назначения – 27 768 гектар;
земли населенных пунктов – 3934 гектар;
По природным условиям территория сельского округа Тасты находится в пределах степной зоны и по агроклиматическим показателям в двух агроклиматических районах: незначительно засушливом умеренно теплом (центральная и южная часть) и засушливом умеренно теплом (северная часть), которые характеризуются всеми чертами континентальности: суровой продолжительной зимой, коротким умеренно жарким летом, резкими контрастами температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков.
Почвы в основном черноземы южные малогумусные тяжелосуглинистые.
На 1 января 2021 года в сельском округе Тасты у населения насчитывается крупного рогатого скота 518 голов, из них маточное поголовье 303 голов, мелкого рогатого скота 1147 голов, 448 голов лошадей.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по сельскому округу Тасты имеются всего 8204 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 3440 гектар пастбищ.
В сельском округе Тасты сервитуты для прогона скота не установлены.
В сельском округе Тасты действуют 1 ветеринарный пункт, 1 убойная площадка.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья крупного рогатого скота при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 3440 гектар, потребность составляет 2575,5 гектар, при норме нагрузки 8,5 гектар/голов. Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 11177 гектар, при норме нагрузки на голову крупного рогатого скота – 8,5 гектар/голов, мелкого рогатого скота – 2 гектар/голов, лошади – 10 гектар/голов. Сложившуюся потребность пастбищных угодий необходимо восполнить за счет выкупа земель для государственных нужд.
Потребность:

ірі қара мал үшін - 518 бас *8,5 гектар/бас = 4403 гектар;
ұсақ мал үшін - 1147 бас *2 гектар/бас = 2294 гектар;
жылқы үшін – 448 бас *10 гектар/бас =4480 гектар.
4403+2294+4480=11177 гектар.
Тасты ауылдық округінің
2021-2022 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
1-қосымша
Тасты ауылдық округі бойынша құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (карта)
1-кесте. Тасты ауылдық округі бойынша елді мекендер бөлінісінде ірі қара мал аналық (сауын) мал басын орналастыру үшін жайылымдарды бөлу жөніндегі мәліметтер
Елді мекен атауы
Жайылым алаңы (гектар)
Сауын сиырлар (бас)
Бір мал басына жайылым қажеттілігі, (гектар)
Жайылым қажеттілігі, (гектар)
Жайылыммен қатамасыз етілмеген (гектар)
Қажеттілікпен қамтамасыз ету, %
Артық, (гектар)
1
Тасты

для крупного рогатого скота 518 голов *8,5 гектар/голов = 4403 гектар;
для мелкого рогатого скота 1147 голов *2 гектар/голов = 2294 гектар;
для лошадей - 448 голов *10 гектар/голов = 4480 гектар.
4403+2294+4480=11177 гектар.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по сельскому округу Тасты
на 2021-2022 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории сельского округа Тасты в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Таблица-1. Сведения по распределению пастбищ для размещения маточного (дойного) поголовья крупного рогатого скота по сельскому округу Тасты в разрезе населенных пунктов
Населенный пункт
Площадь пастбищ, (гектар)
Наличие дойных коров (голов.)
Норма потребности пастбищ
на 1 голову, (гектар)
Потребность пастбищ, (гектар)
Не обеспечено пастбищами (гектар)
Обеспеченность потребности, %
Излишки, (гектар)
1
Тасты

1147
448
4403
2294
4480
11177
Тасты ауылдық округінің
2021-2022 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
2-қосымша
Тасты ауылдық округінің жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Жылдар
1-алқап
2-алқап
3-алқап
4-алқап
2021
Көктемгі-жазғы мезгіл 1
жазғы мезгіл 2
Күзгі мезгіл 3
Демалушы алқап 4
2022
Демалушы алқап 4
Көктемгі - жазғы мезгіл 1
жазғы мезгіл 2
Күзгі мезгіл 3
Ескерту: 1, 2, 3, 4 – алқаптарды жыл ішінде пайдалану реттілігі.
Тасты ауылдық округінің
2021-2022 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта
Тасты ауылдық округінің
2021-2022 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу және жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Тасты ауылдық округінің
2021-2022 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
5-қосымша
Тасты ауылдық округінің маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Тасты ауылдық округінің
2021-2022 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
6-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі
Ауылдық округ атауы
2021 жылға алқаптар саны
2022 жылға алқаптар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Тасты
КмЖМ
ЖМ
ДА
ЖКз
КмЖМ
ЖМ
ЖКзМ
ДА
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КмЖМ – көктемгі-жазғы мезгіл;
ЖКзМ – жазғы-күзгі мезгіл;
ЖМ – жазғы мезгіл;
ДА – демалудағы алқап.
Целиноград аудандық
мәслихатының
2021 жылғы 17 қыркүйектегі
№ 66/13-7 шешіміне 7-қосымша
Арайлы ауылдық округінің 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары
Осы Арайлы ауылдық округінің 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес әзірленген.
Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамы:

1147
448
4403
2294
4480
11177
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по сельскому округу Тасты
на 2021-2022 годы
Приемлемая схема пастбищеоборотов для сельского округа Тасты
Годы
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4
2021
Весенне-летний сезон 1
Летний сезон 2
Осенний сезон 3
Отдыхающий загон 4
2022
Отдыхающий загон 4
Весенне-летний сезон 1
Летний сезон 2
Осениий сезон 3
Примечание: 1, 2, 3, 4 – очередность использования загонов в году.
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по сельскому округу Тасты
на 2021-2022 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по сельскому округу Тасты
на 2021-2022 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по сельскому округу Тасты
на 2021-2022 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при сельском округе Тасты
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по сельскому округу Тасты
на 2021-2022 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование
сельского округа
Количество загонов
в 2021 году
Количество загонов
в 2022 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Тасты
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
Приложение 7 к решению
Целиноградского районного
маслихата от 17 сентября
2021 года № 66/13-7
План по управлению пастбищами и их использованию в Арайлынском сельском округе на 2021-2022 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Арайлынском сельском округе на 2021-2022 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ", приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ".
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

1) осы жоспарға 1-қосымшаға сәйкес Арайлы ауылдық округі аумағында құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (карта);
2) осы жоспарға 2-қосымшаға сәйкес жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) осы жоспарға 3-қосымшаға сәйкес Арайлы ауылдық округі аумағында жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) осы жоспарға 4-қосымшаға сәйкес Арайлы ауылдық округінің аумағында жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) осы жоспарға 4-қосымшаға сәйкес Арайлы ауылдық округінің жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) осы жоспарға 5-қосымшаға сәйкес Арайлы ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) осы жоспарға 6-қосымшаға сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, иелерін көрсете отырып ауыл шаруашылығы жануарларының саны туралы деректерді – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың және олардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді ескере отырып, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, ауыл, ауылдық округ әкімдері және жайылым пайдаланушылардың қатысуымен әзірленді.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Арайлы ауылдық округінде 5 ауылдық елді мекен бар.
Арайлы ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 48 328 гектар, оның ішінде егістік – 14 599 гектар, жайылымдық жерлер – 16531 гектар.
Жер санаттары бойынша бөлінеді:

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Арайлынского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов на территории Арайлынского сельского округа, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры на территории Арайлынского сельского округа, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, на территории Арайлынского сельского округа согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища Арайлынского сельского округа, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Арайлынском сельском округе, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 6 к настоящему Плану.
План разработан с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами, с участием органов местного самоуправления совместно c акиматами сел, сельского округа и пастбищепользователей.
По административно-территориальному делению в Арайлынском сельском округе имеются 5 сельских населенных пункта.
Общая площадь территории Арайлынского сельского округа 48 328 гектар, из них пашни – 14 599 гектар, пастбищные земли – 16 531 гектар.
По категориям земли подразделяются на:

ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 34 581 гектар;
елді мекендердің жері - 5065 гектар;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жер - 4341 гектар;
қордағы жерлер - 1659 гектар.
Табиғи жағдайлар бойынша Арайлы ауылдық округінің аумағы дала зонасының шегінде және агроклиматтық көрсеткіштер бойынша екі агроклиматтық ауданда орналасқан: шамалы құрғақшылық қалыпты жылы (орталық және оңтүстік бөлігі) және құрғақ қалыпты жылы (солтүстік бөлігі), олар континенттіліктің барлық ерекшеліктерімен сипатталады: суық созылмалы қыс мезгілімен, қысқа қалыпты ыстық жаз мезгілімен, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен сипатталады. Топырақ негізінен оңтүстік қарашірікті азгумусты ауыр сазды.
2021 жылдың 1 қаңтарында Арайлы ауылдық округінде жұртшылық шаруашылықтарында ірі қара мал 1159 бас, оның ішінде 701 аналық бас, 3420 бас ұсақ қара мал, 773 бас жылқыны құрайды.
Арайлы ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 5 835,3 гектар жайылымдық жер бар. Елді мекен шегінде 3699 гектар жайылым бар.
Арайлы ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Арайлы ауылдық округінде 1 ветеринарлық пункт, 1 мал сою алаңы бар.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, елді-мекендерде 3699 гектар көлемінде жайылым бар болса, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін аналық (сауын сиыр) мал басын ұстау бойынша жүктеме нормасы 8,5 гектар/бас есебінде қажеттілік 5958,5 гектарды құрайды. Жергілікті халықтың басқа да ауыл шаруашылығы малдарын жаюға жайылымдық жерлердің қажеттілігі 24421,5 гектарды ірі қара мал басына жүктеме нормасы 8,5 гектар/бас болғанда, ұсақ қара мал – 2 гектар/бас, жылқы – 10 гектар/бас құрайды. Жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігін мемлекет мұқтажы үшін жерлерді сатып алу есебінен толықтыру қажет.
Қажеттілік:
ірі қара мал үшін - 1159 бас *8,5 гектар/бас = 9851,5 гектар;
ұсақ мал үшін - 3420 бас. *2 гектар/бас = 6840 гектар;
жылқы үшін – 773 бас. *10 гектар/бас = 7730 гектар.

земли сельскохозяйственного назначения – 34 581 гектар;
земли населенных пунктов – 5065 гектар;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 4 341 гектар;
земли запаса - 1659 гектар.
По природным условиям территория Арайлынского сельского округа находится в пределах степной зоны и по агроклиматическим показателям в двух агроклиматических районах: незначительно засушливом умеренно теплом (центральная и южная часть) и засушливом умеренно теплом (северная часть), которые характеризуются всеми чертами континентальности: суровой продолжительной зимой, коротким умеренно жарким летом, резкими контрастами температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков. Почвы в основном черноземы южные малогумусные тяжелосуглинистые.
На 1 января 2021 года в Арайлынском сельском округе у населения насчитывается крупного рогатого скота 1159 голов, из них маточное поголовье 701 голов, мелкого рогатого скота 3420 голов, 773 голов лошадей.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Арайлынскому сельскому округу имеются всего 5 835,3 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 3699 гектар пастбищ.
В Арайлынском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
В Арайлынском сельском округе действуют 1 ветеринарный пункт, 1 убойная площадка.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья крупного рогатого скота при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 3699 гектар, потребность составляет 5958,5 гектар, при норме нагрузки 8,5 гектар/голов. Потребность составляет 1843 гектар. Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 24421,5 гектар, при норме нагрузки на голову крупного рогатого скота – 8,5 гектар/голов, мелкого рогатого скота – 2 гектар/голов, лошади – 10 гектар/голов. Сложившуюся потребность пастбищных угодий необходимо восполнить за счет выкупа земель для государственных нужд.
Потребность:
для крупного рогатого скота - 1159 голов * 8,5 гектар/голов = 9851,5 гектар;
для мелкого рогатого скота - 3420 голов * 2 гектар/голов = 6840 гектар
для лошадей - 773 голов * 10 гектар/голов = 7730 гектар.

9851,5+6840+7730=24421,5 гектар.
Арайлы ауылдық округінің
2021-2022 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
1-қосымша
Арайлы ауылдық округі бойынша құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (карта)
1-кесте. Арайлы ауылдық округі бойынша елді мекендер бөлінісінде ірі қара мал аналық (сауын) мал басын орналастыру үшін жайылымдарды бөлу жөніндегі мәліметтер
Елді мекен атауы
Жайылым
алаңы, (гектар)
Сауын сиырлар (бас)
Бір мал басына жайылым қажеттілігі, (гектар)
Жайылым қажеттілігі, (гектар)
Жайылыммен қатамасыз
етілмеген
(гектар)
Қажеттілікпен қамтамасыз ету, %
Артық, ( гектар )
1
Арайлы

9851,5+6840+7730=24421,5 гектар.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Арайлынскому сельскому
округу на 2021-2022 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Арайлынского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Таблица-1. Сведения по распределению пастбищ для размещения маточного (дойного) поголовья крупного рогатого скота по Арайлынскому сельскому округу
Населенный пункт
Площадь пастбищ, (гектар)
Наличие дойных коров (голов)
Норма потребности пастбищ на 1 голову (гектар)
Потребность пастбищ, (гектар)
Не обеспечено пастбищами (гектар)
Обеспеченность потребности, %
Излишки, (гектар)
1
Арайлы

3420
773
9851,5
6840
7730
24421,5
Арайлы ауылдық округінің
2021-2022 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
2-қосымша
Арайлы ауылдық округінің жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Жылдар
1-алқап
2-алқап
3-алқап
4-алқап
2021
Көктемгі-жазғы мезгіл 1
жазғы мезгіл 2
Күзгі мезгіл 3
Демалушы алқап 4
2022
Демалушы алқап 4
Көктемгі - жазғы мезгіл 1
жазғы мезгіл 2
Күзгі мезгіл 3
Ескерту: 1, 2, 3, 4 – алқаптарды жыл ішінде пайдалану реттілігі.
Арайлы ауылдық округінің
2021-2022 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта
Арайлы ауылдық округінің
2021-2022 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу және жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Арайлы ауылдық округінің
2021-2022 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
5-қосымша
Арайлы ауылдық округінің маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Арайлы ауылдық округінің
2021-2022 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
6-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі
Ауылдық округ атауы
2021 жылға алқаптар саны
2022 жылға алқаптар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Арайлы
КмЖМ
ЖМ
ДА
ЖКз
КмЖМ
ЖМ
ЖКзМ
ДА
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КмЖМ – көктемгі-жазғы мезгіл;
ЖКзМ – жазғы-күзгі мезгіл;
ЖМ – жазғы мезгіл;
ДА – демалудағы алқап.
Целиноград аудандық
мәслихатының
2021 жылғы 17 қыркүйектегі
№ 66/13-7 шешіміне 8-қосымша
Жаңаесіл ауылдық округінің 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары
Осы Жаңаесіл ауылдық округінің 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес әзірленген.
Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамы:

3420
773
9851,5
6840
7730
24421,5
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Арайлынскому сельскому
округу
на 2021-2022 годы
Приемлемая схема пастбищеоборотов для Арайлынского сельского округа
Годы
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4
2021
Весенне-летний сезон 1
Летний сезон 2
Осенний сезон 3
Отдыхающий загон 4
2022
Отдыхающий загон 4
Весенне-летний сезон 1
Летний сезон 2
Осениий сезон 3
Примечание: 1, 2, 3, 4 – очередность использования загонов в году.
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Арайлынскому сельскому
округу
на 2021-2022 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Арайлынскому сельскому
округу
на 2021-2022 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Арайлынскому сельскому
округу
на 2021-2022 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Арайлынском сельском округе
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Арайлынскому сельскому
округу
на 2021-2022 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование
сельских округов
Количество загонов
в 2021 году
Количество загонов
в 2022 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Арайлы
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
Приложение 8 к решению
Целиноградского районного
маслихата от 17 сентября
2021 года № 66/13-7
План по управлению пастбищами и их использованию Жанасильского сельского округа на 2021-2022 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию Жанаесильского сельского округа на 2021-2022 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказами Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" и Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ".
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

1) осы жоспарға 1-қосымшаға сәйкес Жаңаесіл ауылдық округі аумағында құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (карта);
2) осы жоспарға 2-қосымшаға сәйкес жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) осы жоспарға 3-қосымшаға сәйкес Жаңаесіл ауылдық округі аумағында жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) осы жоспарға 4-қосымшаға сәйкес Жаңаесіл ауылдық округінің аумағында жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) осы жоспарға 4-қосымшаға сәйкес Жаңаесіл ауылдық округінің жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) осы жоспарға 5-қосымшаға сәйкес Жаңаесіл ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) осы жоспарға 6-қосымшаға сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, иелерін көрсете отырып ауыл шаруашылығы жануарларының саны туралы деректерді – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың және олардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді ескере отырып, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, ауыл, ауылдық округ әкімдері және жайылым пайдаланушылардың қатысуымен әзірленді.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Жаңаесіл ауылдық округінде 3 ауылдық елді мекен бар.
Жаңаесіл ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 44 344,8 гектар, оның ішінде жайылымдық жерлер – 9126 гектар, егістік – 30 057 гектар.
Жер санаттары бойынша бөлінеді:

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Жанаесильского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов на территории Жанаесильского сельского округа, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры на территории Жанаесильского сельского округа, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, на территории Жанаесильского сельского округа согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища Жанаесильского сельского округа, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Жанаесильском сельском округе, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 6 к настоящему Плану.
План разработан с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбище пользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами, с участием органов местного самоуправления совместно c акиматами сел, сельского округа и пастбищепользователей.
По административно-территориальному делению в Жанаесильском сельском округе имеются 3 сельских населенных пункта.
Общая площадь земель сельского округа 44 344,8 гектар, из них пастбищные земли – 9 126 гектар, пашня – 30 057 гектар, сенокос – 829 гектар.
По категориям земли подразделяются на:

ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 40 140,8 гектар;
елді мекендердің жері - 4204 гектар;
Табиғи жағдайлар бойынша Жаңаесіл ауылдық округінің аумағы дала зонасының шегінде және агроклиматтық көрсеткіштер бойынша екі агроклиматтық ауданда орналасқан: шамалы құрғақшылық қалыпты жылы (орталық және оңтүстік бөлігі) және құрғақ қалыпты жылы (солтүстік бөлігі), олар континенттіліктің барлық ерекшеліктерімен сипатталады: суық созылмалы қыс мезгілімен, қысқа қалыпты ыстық жаз мезгілімен, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен сипатталады. Топырақ негізінен оңтүстік қарашірікті азгумусты ауыр сазды.
2021 жылдың 1 қаңтарында Жаңаесіл ауылдық округінде жұртшылық шаруашылықтарында ірі қара мал 1214 бас, оның ішінде 756 аналық бас, 1902 бас ұсақ қара мал, 693 бас жылқы бар.
Жаңаесіл ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 9126 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 3424 гектар жайылым бар.
Жаңаесіл ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жаңаесіл ауылдық округінде 1 ветеринарлық пункт, 2 мал қорымы бар.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың аналық (сауын сиырлар) мал басын ұстау мұқтаждығы жүктеме нормасы 8,5 гектар/бас болғанда қажеттілік 6426 гектарды құрайды, ал елді мекендердегі жайылым көлемі 3424 гектар. Жергілікті халықтың басқа да ауыл шаруашылығы малдарын жаюға жайылымдық жерлердің қажеттілігі 21053 гектарды ірі қара мал басына жүктеме нормасы 8,5 гектар/бас, ұсақ қара мал – 2 гектар/бас, жылқы – 10 гектар/бас құрайды. Жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігін мемлекет мұқтажы үшін жерлерді сатып алу есебінен толықтыру қажет.
Қажеттілік:

земли сельскохозяйственного назначения – 40 140,8 гектар;
земли населенных пунктов – 4 204 гектар;
По природным условиям территория Жанаесильского сельского округа находится в пределах степной зоны и по агроклиматическим показателям в двух агроклиматических районах: незначительно засушливом умеренно теплом (центральная и южная часть) и засушливом умеренно теплом (северная часть), которые характеризуются всеми чертами континентальности: суровой продолжительной зимой, коротким умеренно жарким летом, резкими контрастами температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков. Почвы в основном черноземы южные малогумусные тяжелосуглинистые.
На 1 января 2021 года в Жанаесильском сельском округе у населения насчитывается крупного рогатого скота 1214 голов, из них маточное поголовье 756 голов, мелкого рогатого скота 1902 голов, 693 голов лошадей.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Жанаесильскому сельскому округу имеются всего 9126 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 3424 гектар пастбищ.
В Жанаесильском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
В Жанаесильском сельском округе действуют 1 ветеринарный пункт, 2 скотомогильника.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья крупного рогатого скота при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 3424 гектар, потребность составляет 6426 гектар, при норме нагрузки 8,5 гектар/голов. Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 21053 гектар, при норме нагрузки на голову крупно рогатого скота – 8,5 гектар/голов, мелкого рогатого скота – 2 гектар/голов, лошадей – 10 гектар/голов. Сложившуюся потребность пастбищных угодий необходимо восполнить за счет выкупа земель для государственных нужд.
Потребность:

ірі қара мал үшін 1214 бас *8,5 гектар/бас = 10319 гектар;
ұсақ қара мал үшін 1902 гектар/бас *2 гектар/бас = 3804 гектар;
жылқы үшін – 693 бас *10 гектар/бас = 6930 гектар.
10319+3804+6930=21053 гектар.
Жаңаесіл ауылдық округінің
2021-2022 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
1-қосымша
Жаңаесіл ауылдық округі бойынша құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (карта)
1-кесте. Жаңаесіл ауылдық округі бойынша елді мекендер бөлінісінде ірі қара мал аналық (сауын) мал басын орналастыру үшін жайылымдарды бөлу жөніндегі мәліметтер
Елді мекен атауы
Жайылым алаңы (гектар)
Сауын сиырлар (бас)
Бір мал басына жайылым қажеттілігі, (гектар)
Жайылым қажеттілігі, (гектар)
Жайылыммен қатамасыз етілмеген, (гектар)
Қажеттілікпен қамтамасыз ету, %
Артық, (гектар)
1
Жаңаесіл

для крупно рогатого скота 1214 голов * 8,5 гектар/голов = 10319 гектар;
для мелкого рогатого скота 1902 голов * 2 гектар/голов = 3804 гектар
для лошадей 693 голов * 10 гектар/голов = 6930 гектар.
10319+3804+6930=21053 гектар.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Жанаесильскому сельскому
округу на 2021-2022 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Жанаесильского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Таблица-1. Сведения по распределению пастбищ для размещения маточного (дойного) поголовья крупного рогатого скота по Жанаесильскому сельскому округу в разрезе населенных пунктов
Населенный пункт
Площадь пастбищ, (гектар)
Наличие дойных коров (голов)
Норма потребности пастбищ на 1 голову (гектар)
Потребность пастбищ, (гектар)
Не обеспечено пастбищами (гектар)
Обеспеченность потребность, %
Излишки, (гектар)
1
Жанаесиль

1902
693
10319
3804
6930
21053
Жаңаесіл ауылдық округінің
2021-2022 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
2-қосымша
Жаңаесіл ауылдық округінің жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Жылдар
1-алқап
2-алқап
3-алқап
4-алқап
2021
Көктемгі-жазғы мезгіл 1
жазғы мезгіл 2
Күзгі мезгіл 3
Демалушы алқап 4
2022
Демалушы алқап 4
Көктемгі - жазғы мезгіл 1
жазғы мезгіл 2
Күзгі мезгіл 3
Ескерту: 1, 2, 3, 4 – алқаптарды жыл ішінде пайдалану реттілігі.
Жаңаесіл ауылдық округінің
2021-2022 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта
Жаңаесіл ауылдық округінің
2021-2022 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу және жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Жаңаесіл ауылдық округінің
2021-2022 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
5-қосымша
Жаңаесіл ауылдық округінің маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Жаңаесіл ауылдық округінің
2021-2022 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
6-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі
Ауылдық округ атауы
2021 жылға алқаптар саны
2022 жылға алқаптар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Жаңаесіл
КмЖМ
ЖМ
ДА
ЖКз
КмЖМ
ЖМ
ЖКзМ
ДА
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КмЖМ – көктемгі-жазғы мезгіл;
ЖКзМ – жазғы-күзгі мезгіл;
ЖМ – жазғы мезгіл;
ДА – демалудағы алқап.
Целиноград аудандық
мәслихатының
2021 жылғы 17 қыркүйектегі
№ 66/13-7 шешіміне 9-қосымша
Оразақ ауылдық округінің 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары
Осы Оразақ ауылдық округінің 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес әзірленген.
Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамы:

1902
693
10319
3804
6930
21053
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Жанаесильскому сельскому
округу на 2021-2022 годы
Приемлемая схема пастбищеоборотов для Жанаесильского сельского округа
Годы
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4
2021
Весенне-летний сезон 1
Летний сезон 2
Осенний сезон 3
Отдыхающий загон 4
2022
Отдыхающий загон 4
Весенне-летний сезон 1
Летний сезон 2
Осениий сезон 3
Примечание: 1, 2, 3, 4 – очередность использования загонов в году.
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Жанаесильскому сельскому
округу на 2021-2022 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Жанаесильскому сельскому
округу на 2021-2022 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Жанаесильскому сельскому
округу на 2021-2022 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Жанаесильском сельском округе
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Жанаесильскому сельскому
округу на 2021-2022 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование
сельского округа
Количество загонов
в 2021 году
Количество загонов
в 2022 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Жанаесиль
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
Приложение 9 к решению
Целиноградского районного
маслихата от 17 сентября
2021 года № 66/13-7
План по управлению пастбищами и их использованию Оразакского сельского округа на 2021-2022 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию Оразакского сельского округа на 2021-2022 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказами Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" и Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ".
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

1) осы жоспарға 1-қосымшаға сәйкес Оразақ ауылдық округі аумағында құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (карта);
2) осы жоспарға 2-қосымшаға сәйкес жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) осы жоспарға 3-қосымшаға сәйкес Оразақ ауылдық округі аумағында жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) осы жоспарға 4-қосымшаға сәйкес Оразақ ауылдық округінің аумағында жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) осы жоспарға 4-қосымшаға сәйкес Оразақ ауылдық округінің жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) осы жоспарға 5-қосымшаға сәйкес Оразақ ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) осы жоспарға 6-қосымшаға сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, иелерін көрсете отырып ауыл шаруашылығы жануарларының саны туралы деректерді – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың және олардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді ескере отырып, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, ауыл, ауылдық округ әкімдері және жайылым пайдаланушылардың қатысуымен әзірленді.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Оразақ ауылдық округінде 2 ауылдық елді мекен бар.
Оразақ ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 35483 гектар, оның ішінде жайылымдық жерлер – 3548 гектар, егістік – 28683 гектар, шабындық – 101 гектар.
Жер санаттары бойынша бөлінеді:

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Оразакского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов на территории Оразакского сельского округа, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры на территории Оразакского сельского округа, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, на территории Оразакского сельского округа согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища Оразакского сельского округа, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Оразакском сельском округе, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 6 к настоящему Плану.
План разработан с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами, с участием органов местного самоуправления совместно c акиматами сел, сельского округа и пастбищепользователей.
По административно-территориальному делению в Оразакском сельском округе имеются 2 сельских населенных пункта.
Общая площадь земель сельского округа 35 483 гектар, из них пастбищные земли – 3 548 гектар, пашня – 28 683 гектар, сенокос – 101 гектар.
По категориям земли подразделяются на:

ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 32 332 гектар;
елді мекендердің жері - 3151 гектар;
Табиғи жағдайлар бойынша Оразақ ауылдық округінің аумағы дала зонасының шегінде және агроклиматтық көрсеткіштер бойынша екі агроклиматтық ауданда орналасқан: шамалы құрғақшылық қалыпты жылы (орталық және оңтүстік бөлігі) және құрғақ қалыпты жылы (солтүстік бөлігі), олар континенттіліктің барлық ерекшеліктерімен сипатталады: суық созылмалы қыс мезгілімен, қысқа қалыпты ыстық жаз мезгілімен, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен сипатталады. Топырақ негізінен оңтүстік қарашірікті азгумусты ауыр сазды.
2021 жылдың 1 қаңтарында Оразақ ауылдық округінде жұртшылық шаруашылықтарында ірі қара мал 764 бас, оның ішінде 350 аналық бас, 1879 бас ұсақ қара мал, 729 бас жылқы бар.
Оразақ ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 5132 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 2794 гектар жайылым бар.
Оразақ ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Оразақ ауылдық округінде 1 ветеринарлық пункт, 1 мал қорымы бар.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, елді-мекендерде 2794 гектар көлемінде жайылым бар болса, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін аналық (сауын сиыр) мал басын ұстау бойынша жүктеме нормасы 8,5 гектар/бас есебінде қажеттілік 2975 гектарды құрайды. Жергілікті халықтың басқа да ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 17542 гектарды ірі қара мал басына жүктеме нормасы 8,5 гектар/бас, ұсақ қара мал – 2 гектар/бас, жылқы – 10 гектар/бас құрайды. Жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігін мемлекет мұқтажы үшін жерлерді сатып алу есебінен толықтыру қажет.
Қажеттілік:

земли сельскохозяйственного назначения – 32 332 гектар;
земли населенных пунктов – 3 151 гектар;
По природным условиям территория Оразакского сельского округа находится в пределах степной зоны и по агроклиматическим показателям в двух агроклиматических районах: незначительно засушливом умеренно теплом (центральная и южная часть) и засушливом умеренно теплом (северная часть), которые характеризуются всеми чертами континентальности: суровой продолжительной зимой, коротким умеренно жарким летом, резкими контрастами температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков.
Почвы в основном черноземы южные малогумусные тяжелосуглинистые.
На 1 января 2021 года в Оразакском сельском округе у населения насчитывается крупного рогатого скота 764 голов, из них маточное поголовье 350 голов, мелкого рогатого скота 1879 голов, 729 голов лошадей.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Оразакскому сельскому округу имеются всего 5132 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 2794 гектар пастбищ.
В Оразакском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
В Оразакском сельском округе действуют 1 ветеринарный пункт, 1 скотомогильник.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья крупного рогатого скота при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 2794 гектар, потребность составляет 2975 гектар, при норме нагрузки 8,5 гектар/голов.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 17542 гектар, при норме нагрузки на голову крупного рогатого скота 8,5 гектар/голов, мелкого рогатого скота 2 гектар/голов, лошадей 10 гектар/голов. Сложившуюся потребность пастбищных угодий необходимо восполнить за счет выкупа земель для государственных нужд.
Потребность:

ірі қара мал үшін 764 бас *8,5 гектар/бас = 6494 гектар;
ұсақ мал үшін 1879 бас *2 гектар/бас = 3758 гектар;
жылқы үшін 729 бас *10 гектар/бас = 7290 гектар.
6494+3758+7290=17542 гектар.
Оразақ ауылдық округінің
2021-2022 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
1-қосымша
Оразақ ауылдық округі бойынша құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (карта)
1-кесте. Оразақ ауылдық округі бойынша елді мекендер бөлінісінде ірі қара мал аналық (сауын) мал басын орналастыру үшін жайылымдарды бөлу жөніндегі мәліметтер
Елді мекен атауы
Жайылым алаңы, (гектар)
Сауын сиырлар, (бас)
Бір мал басына жайылым қажеттілігі, (гектар)
Жайылым қажеттілігі, (гектар)
Жайылыммен қатамасыз етілмеген, (гектар)
Қажеттілікпен қамтамасыз ету, %
Артық, (гектар)
1
Оразақ

для крупного рогатого скота 764 голов *8,5 гектар/голов = 6494 гектар;
для мелкого рогатого скота 1879 голов * 2 гектар/голов = 3758 гектар;
для лошадей 729 голов * 10 гектар/голов = 7290 гектар.
6494+3758+729=17542 гектар.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Оразакскому сельскому
округу на 2021-2022 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Оразакского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Таблица-1. Сведения по распределению пастбищ для размещения маточного (дойного) поголовья крупного рогатого скота по Оразакскому сельскому округу
Населенный пункт
Площадь пастбищ, (гектар)
Наличие дойных коров (голов)
Норма потребности пастбищ на 1 голову, (гектар)
Потребность пастбищ, (гектар)
Не обеспечено пастбищами (гектар)
Обеспеченность потребности, %
Излишки, (гектар)
1
Оразақ

1879
729
6494
3758
7290
17542
Оразақ ауылдық округінің
2021-2022 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
2-қосымша
Оразақ ауылдық округінің жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Жылдар
1-алқап
2-алқап
3-алқап
4-алқап
2021
Көктемгі-жазғы мезгіл 1
жазғы мезгіл 2
Күзгі мезгіл 3
Демалушы алқап 4
2022
Демалушы алқап 4
Көктемгі - жазғы мезгіл 1
жазғы мезгіл 2
Күзгі мезгіл 3
Ескерту: 1, 2, 3, 4 – алқаптарды жыл ішінде пайдалану реттілігі.
Оразақ ауылдық округінің
2021-2022 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта
Оразақ ауылдық округінің
2021-2022 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу және жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Оразақ ауылдық округінің
2021-2022 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
5-қосымша
Оразақ ауылдық округінің маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Оразақ ауылдық округінің
2021-2022 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
6-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі
Ауылдық округ атауы
2021 жылға алқаптар саны
2022 жылға алқаптар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Оразақ
КмЖМ
ЖМ
ДА
ЖКз
КмЖМ
ЖМ
ЖКзМ
ДА
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КмЖМ – көктемгі-жазғы мезгіл;
ЖКзМ – жазғы-күзгі мезгіл;
ЖМ – жазғы мезгіл;
ДА – демалудағы алқап.
Целиноград аудандық
мәслихатының
2021 жылғы 17 қыркүйектегі
№ 66/13-7 шешіміне
10-қосымша
Родина ауылдық округінің 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары
Осы Родина ауылдық округінің 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес әзірленген.
Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамы:

1879
729
6494
3758
7290
17542
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Оразакскому сельскому
округу на 2021-2022 годы
Приемлемая схема пастбищеоборотов для Оразакского сельского округа
Годы
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4
2021
Весенне-летний сезон 1
Летний сезон 2
Осенний сезон 3
Отдыхающий загон 4
2022
Отдыхающий загон 4
Весенне-летний сезон 1
Летний сезон 2
Осениий сезон 3
Примечание: 1, 2, 3, 4 – очередность использования загонов в году.
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Оразакскому сельскому
округу на 2021-2022 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Оразакскому сельскому
округу на 2021-2022 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Оразакскому сельскому
округу на 2021-2022 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Оразакском сельском округе
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Оразакскому сельскому
округу на 2021-2022 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование
сельского округа
Количество загонов
в 2021 году
Количество загонов
в 2022 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Оразак
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
Приложение 10 к решению
Целиноградского районного
маслихата от 17 сентября
2021 года № 66/13-7
План по управлению пастбищами и их использованию сельского округа Родина на 2021-2022 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию сельского округа Родина на 2021-2022 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказами Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" и Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ".
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

1) осы жоспарға 1-қосымшаға сәйкес Родина ауылдық округі аумағында құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (карта);
2) осы жоспарға 2-қосымшаға сәйкес жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) осы жоспарға 3-қосымшаға сәйкес Родина ауылдық округі аумағында жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) осы жоспарға 4-қосымшаға сәйкес Родина ауылдық округінің аумағында жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) осы жоспарға 4-қосымшаға сәйкес Родина ауылдық округінің жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) осы жоспарға 5-қосымшаға сәйкес Родина ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) осы жоспарға 6-қосымшаға сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, иелерін көрсете отырып ауыл шаруашылығы жануарларының саны туралы деректерді – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың және олардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді ескере отырып, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, ауыл, ауылдық округ әкімдері және жайылым пайдаланушылардың қатысуымен әзірленді.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Родина ауылдық округінде 3 ауылдық елді мекен бар.
Родина ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 45 617 гектар, оның ішінде жайылымдық жерлер – 7129 гектар, егістік – 35 184 гектар.
Жер санаттары бойынша бөлінеді:

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории сельского округа Родина в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов на территории сельского округа Родина, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры на территории сельского округа Родина, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, на территории сельского округа Родина согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища сельского округа Родина, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при сельском округе Родина, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 6 к настоящему Плану.
План разработан с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбище пользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами, с участием органов местного самоуправления совместно c акиматами сел, сельского округа и пастбищепользователей.
По административно-территориальному делению в сельском округе Родина имеются 3 сельских населенных пункта.
Общая площадь земель сельского округа 45 617 гектар (далее – гектар), из них пастбищные земли – 7129 гектар, пашня – 35184 гектар.
По категориям земли подразделяются на:

ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 42 327 гектар;
елді мекендердің жері - 3290 гектар;
Табиғи жағдайлар бойынша Родина ауылдық округінің аумағы дала зонасының шегінде және агроклиматтық көрсеткіштер бойынша екі агроклиматтық ауданда орналасқан: шамалы құрғақшылық қалыпты жылы (орталық және оңтүстік бөлігі) және құрғақ қалыпты жылы (солтүстік бөлігі), олар континенттіліктің барлық ерекшеліктерімен сипатталады: суық созылмалы қыс мезгілімен, қысқа қалыпты ыстық жаз мезгілімен, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен сипатталады. Топырақ негізінен оңтүстік қарашірікті азгумусты ауыр сазды.
2021 жылдың 1 қаңтарында Родина ауылдық округінде жұртшылық шаруашылықтарында ірі қара мал 190 бас, оның ішінде 86 аналық бас, 237 бас ұсақ қара мал, 261 бас жылқы бар.
Родина ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 7159 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 3049 гектар жайылым бар.
Родина ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Родина ауылдық округінде 1 ветеринарлық пункт, 1 мал қорымы, 1 мал сою алаңы бар.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, елді-мекендерде 3049 гектар көлемінде жайылым бар болса, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін аналық (сауын сиыр) мал басын ұстау бойынша жүктеме нормасы 8,5 гектар/бас есебінде қажеттілік 731 гектар құрайды. Жергілікті халықтың басқа да ауыл шаруашылығы малдарын жаюға жайылымдық жерлердің қажеттілігі 4699 гектарды ірі қара мал басына жүктеме нормасы 8,5 гектар/бас болғанда, ұсақ қара мал – 2 гектар/бас, жылқы – 10 гектар/бас құрайды. Жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігін мемлекет мұқтажы үшін жерлерді сатып алу есебінен толықтыру қажет.
Қажеттілік:

земли сельскохозяйственного назначения – 42 327 гектар;
земли населенных пунктов – 3290 гектар;
По природным условиям территория сельского округа Родина находится в пределах степной зоны и по агроклиматическим показателям в двух агроклиматических районах: незначительно засушливом умеренно теплом (центральная и южная часть) и засушливом умеренно теплом (северная часть), которые характеризуются всеми чертами континентальности: суровой продолжительной зимой, коротким умеренно жарким летом, резкими контрастами температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков.
Почвы в основном черноземы южные малогумусные тяжелосуглинистые.
На 1 января 2021 года в сельском округе Родина у населения насчитывается крупного рогатого скота 190 голов, из них маточное поголовье 86 голов, мелкого рогатого скота 237 голов, 261 голов лошадей.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по сельскому округу Родина имеются всего 7159 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 3049 гектар пастбищ.
В сельском округе Родина сервитуты для прогона скота не установлены.
В сельском округе Родина действуют 1 ветеринарный пункт, 1 скотомогильник, 1 убойная площадка.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 3049 гектар, потребность составляет 731 гектар, при норме нагрузки 8,5 гектар/голов. Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 4699 гектар, при норме нагрузки на голову крупного рогатого скота – 8,5 гектар/голов, мелкого рогатого скота – 2 гектар/голов, лошадей – 10 гектар/голов. Сложившуюся потребность пастбищных угодий необходимо восполнить за счет выкупа земель для государственных нужд.
Потребность:

ірі қара мал үшін 190 бас *8,5 гектар/бас = 1615 гектар;
ұсақ мал үшін 237 бас *2 гектар/бас = 474 гектар;
жылқы үшін – 261 бас *10 гектар/бас = 2610 гектар.
1615+474+2610=4699 гектар.
Родина ауылдық округінің
2021-2022 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
1-қосымша
Родина ауылдық округі бойынша құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (карта)
1-кесте. Родина ауылдық округі бойынша елді мекендер бөлінісінде ірі қара мал аналық (сауын) мал басын орналастыру үшін жайылымдарды бөлу жөніндегі мәліметтер
Елді мекен атауы
Жайылым алаңы, (гектар)
Сауын сиырлар, (бас)
Бір мал басына жайылым қажеттілігі, (гектар)
Жайылым қажеттілігі, (гектар)
Жайылыммен қатамасыз етілмеген, (гектар)
Қажеттілікпен қамтамасыз ету, %
Артық, (гектар)
1
Родина

для крупного рогатого скота 190 голов * 8,5 гектар/голов = 1615 гектар;
для мелкого рогатого скота 237 голов * 2 гектар/голов = 474 гектар;
для лошадей 261 голов * 10 гектар/голов = 2610 гектар.
1615+474+2610=4699 гектар.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по сельскому округу Родина
на 2021-2022 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории сельского округа Родина в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Таблица-1. Сведения по распределению пастбищ для размещения маточного (дойного) поголовья крупного скота по сельскому округу Родина в разрезе населенных пунктов
Населенный пункт
Площадь пастбищ, (гектар)
Наличие дойных коров (голов)
Норма потребности пастбищ на 1 голову (гектар)
Потребность пастбищ, (гектар)
Не обеспечено пастбищами (гектар)
Обеспеченность потребности, %
Излишки, (гектар)
1
Родина

237
261
1615
474
2610
4699
Родина ауылдық округінің
2021-2022 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
2-қосымша
Родина ауылдық округінің жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Жылдар
1-алқап
2-алқап
3-алқап
4-алқап
2021
Көктемгі-жазғы мезгіл 1
жазғы мезгіл 2
Күзгі мезгіл 3
Демалушы алқап 4
2022
Демалушы алқап 4
Көктемгі - жазғы мезгіл 1
жазғы мезгіл 2
Күзгі мезгіл 3
Ескерту: 1, 2, 3, 4 – алқаптарды жыл ішінде пайдалану реттілігі.
Родина ауылдық округінің
2021-2022 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта
Родина ауылдық округінің
2021-2022 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу және жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Родина ауылдық округінің
2021-2022 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
5-қосымша
Родина ауылдық округінің маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Родина ауылдық округінің
2021-2022 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
6-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі
Ауылдық округ атауы
2021 жылға алқаптар саны
2022 жылға алқаптар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Родина
КмЖМ
ЖМ
ДА
ЖКз
КмЖМ
ЖМ
ЖКзМ
ДА
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КмЖМ – көктемгі-жазғы мезгіл;
ЖКзМ – жазғы-күзгі мезгіл;
ЖМ – жазғы мезгіл;
ДА – демалудағы алқап.
Целиноград аудандық
мәслихатының
2021 жылғы 17 қыркүйектегі
№ 66/13-7 шешіміне 11 қосымша
Приречный ауылдық округінің 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары
Осы Приречный ауылдық округінің 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес әзірленген.
Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамы:

237
261
1615
474
2610
4699
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по сельскому округу Родина
на 2021-2022 годы
Приемлемая схема пастбищеоборотов для сельского округа Родина
Годы
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4
2021
Весенне-летний сезон 1
Летний сезон 2
Осенний сезон 3
Отдыхающий загон 4
2022
Отдыхающий загон 4
Весенне-летний сезон 1
Летний сезон 2
Осениий сезон 3
Примечание: 1, 2, 3, 4 – очередность использования загонов в году.
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по сельскому округу Родина
на 2021-2022 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по сельскому округу Родина
на 2021-2022 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по сельскому округу Родина
на 2021-2022 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при сельском округе Родина
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по сельскому округу Родина
на 2021-2022 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование
сельского округа
Количество загонов
в 2021 году
Количество загонов
в 2022 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Родина
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
Приложение 11 к решению
Целиноградского районного
маслихата от 17 сентября
2021 года № 66/13-7
План по управлению пастбищами и их использованию Приреченского сельского округа на 2021-2022 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию Приреченского сельского округа на 2021-2022 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказами Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" и Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ".
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

1) осы жоспарға 1-қосымшаға сәйкес Приречный ауылдық округі аумағында құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (карта);
2) осы жоспарға 2-қосымшаға сәйкес жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) осы жоспарға 3-қосымшаға сәйкес Приречный ауылдық округі аумағында жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) осы жоспарға 4-қосымшаға сәйкес Приречный ауылдық округінің аумағында жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) осы жоспарға 4-қосымшаға сәйкес Приречный ауылдық округінің жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) осы жоспарға 5-қосымшаға сәйкес Приречный ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) осы жоспарға 6-қосымшаға сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, иелерін көрсете отырып ауыл шаруашылығы жануарларының саны туралы деректерді – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың және олардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді ескере отырып, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, ауыл, ауылдық округ әкімдері және жайылым пайдаланушылардың қатысуымен әзірленді.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Приречный ауылдық округінде 2 ауылдық елді мекен бар.

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Приреченского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов на территории Приреченского сельского округа, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры на территории Приреченского сельского округа, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбище пользователей к водным источникам (озерам, рекам, прудам, копаниям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, на территории Приреченского сельского округа согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища Приреченского сельского округа, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Приреченском сельском округе, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 6 к настоящему Плану.
План разработан с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбище пользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами, с участием органов местного самоуправления совместно c акиматами сел, сельского округа и пастбищепользователей.
По административно-территориальному делению в Приреченском сельском округе имеются 2 сельских населенных пункта.

Приречный ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 48 571 гектар, оның ішінде жайылымдық жерлер – 30 028 гектар, егістік – 13 620 гектар, шабындық – 57 гектар.
Жер санаттары бойынша бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 43 777 гектар;
елді мекендердің жері - 4794 гектар;
Табиғи жағдайлар бойынша Приречный ауылдық округінің аумағы дала зонасының шегінде және агроклиматтық көрсеткіштер бойынша екі агроклиматтық ауданда орналасқан: шамалы құрғақшылық қалыпты жылы (орталық және оңтүстік бөлігі) және құрғақ қалыпты жылы (солтүстік бөлігі), олар континенттіліктің барлық ерекшеліктерімен сипатталады: суық созылмалы қыс мезгілімен, қысқа қалыпты ыстық жаз мезгілімен, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен сипатталады. Топырақ негізінен оңтүстік қарашірікті азгумусты ауыр сазды.
2021 жылдың 1 қаңтарында Приречный ауылдық округінде жұртшылық шаруашылықтарында ірі қара мал 1419 бас, оның ішінде 683 аналық бас, 1574 бас ұсақ қара мал, 660 бас жылқы бар.
Приречный ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 30 028 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 3993 гектар жайылым бар.
Приречный ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Приречный ауылдық округінде 1 ветеринарлық пункт, 1 мал қорымы бар.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, елді-мекендерде 3993 гектар көлемінде жайылым бар болса, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін аналық (сауын сиыр) мал басын жаюға жүктеме нормасы 8,5 гектар/бас есебінде қажеттілік 5805,5 гектар құрайды. Жергілікті халықтың басқа да ауыл шаруашылығы малдарын жаюға жайылымдық жерлердің қажеттілігі 21809,5 гектарды ірі қара мал басына жүктеме нормасы 8,5 гектар/бас, ұсақ қара мал 2 гектар/бас, жылқы 10 гектар/бас құрайды.
Жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігін мемлекет мұқтажы үшін жерлерді сатып алу есебінен толықтыру қажет.
Қажеттілік:

Общая площадь земель сельского округа 48 571 гектар (далее – гектар), из них пастбищные земли – 30 028 гектар, пашня – 13 620 гектар, сенокос – 57 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 43 777 гектар;
земли населенных пунктов – 4794 гектар;
По природным условиям территория Приреченского сельского округа находится в пределах степной зоны и по агроклиматическим показателям в двух агроклиматических районах: незначительно засушливом умеренно теплом (центральная и южная часть) и засушливом умеренно теплом (северная часть), которые характеризуются всеми чертами континентальности: суровой продолжительной зимой, коротким умеренно жарким летом, резкими контрастами температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков. Почвы в основном черноземы южные малогумусные тяжелосуглинистые.
На 1 января 2021 года в Приреченском сельском округе у населения насчитывается крупного рогатого скота 1419 голов, из них маточное поголовье 683 голов, мелкого рогатого скота 1547 голов, 660 голов лошадей.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Приреченскому сельскому округу имеются всего 30028 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 3993 гектар пастбищ.
В Приреченском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
В Приреченском сельском округе действуют 1 ветеринарный пункт, 1 скотомогильник.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья крупного рогатого скота при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 3993 гектар, потребность составляет гектар, при норме нагрузки 8,5 гектар/голов. Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 21809,5 гектар при норме нагрузки на голову крупного рогатого скота 8,5 гектар/голов, мелкого рогатого скота 2 гектар/голов, лошади 10 гектар/голов. Сложившуюся потребность пастбищных угодий необходимо восполнить за счет выкупа земель для государственных нужд.
Потребность:

іқара мал үшін 1419 бас *8,5 гектар/бас = 12061,5 гектар;
ұсақ мал үшін 1574 бас *2 гектар/бас = 3148 гектар;
жылқы үшін 660 бас *10 гектар/бас = 660 гектар.
12061,5+3148+6600=21809,5 гектар.
Приречный ауылдық округінің
2021-2022 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
1-қосымша
Приречный ауылдық округі бойынша құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (карта)
1-кесте. Приречный ауылдық округі бойынша елді мекендер бөлінісінде ірі қара мал аналық (сауын) мал басын орналастыру үшін жайылымдарды бөлу жөніндегі мәліметтер
Елді мекен атауы
Жайылым алаңы, (гектар)
Сауын сиырлар, (бас)
Бір мал басына жайылым қажеттілігі, (гектар)
Жайылым қажеттілігі, (гектар)
Жайылыммен қатамасыз етілмеген, (гектар)
Қажеттілікпен қамтамасыз ету, %
Артық, (гектар)
1
Приречное

для крупного рогатого скота 1419 голов *8,5 гектар/голов = 12061,5 гектар;
для мелкого рогатого скота 1547 голов *2 гектар/голов = 3148 гектар;
для лошадей 660 голов *10 гектар/голов = 6600 гектар.
12061,5+3148+6600=21809,5 гектар.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Приреченскому сельскому
округу на 2021-2022 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Приреченского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Таблица-1. Сведения по распределению пастбищ для размещения маточного (дойного) поголовья крупного рогатого скота по Приреченскому сельскому округу в разрезе населенных пунктов
Населенный пункт
Площадь пастбищ, (гектар)
Наличие дойных коров (голов)
Норма потребности пастбищ на 1 голову (гектар)
Потребность пастбищ, (гектар)
Не обеспечено пастбищами, (гектар)
Обеспеченность потребности, %
Излишки, (гектар)
1
Приречное

1574
683
12061,5
3148
6600
21809,5
Приречный ауылдық округінің
2021-2022 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
2-қосымша
Приречный ауылдық округінің жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Жылдар
1-алқап
2-алқап
3-алқап
4-алқап
2021
Көктемгі-жазғы мезгіл 1
жазғы мезгіл 2
Күзгі мезгіл 3
Демалушы алқап 4
2022
Демалушы алқап 4
Көктемгі - жазғы мезгіл 1
жазғы мезгіл 2
Күзгі мезгіл 3
Ескерту: 1, 2, 3, 4 – алқаптарды жыл ішінде пайдалану реттілігі.
Приречный ауылдық округінің
2021-2022 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта
Приречный ауылдық округінің
2021-2022 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу және жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Приречный ауылдық округінің
2021-2022 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
5-қосымша
Приречный ауылдық округінің маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Приречный ауылдық округінің
2021-2022 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
6-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі
Ауылдық округ атауы
2021 жылға алқаптар саны
2022 жылға алқаптар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Приречное
КмЖМ
ЖМ
ДА
ЖКз
КмЖМ
ЖМ
ЖКзМ
ДА
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КмЖМ – көктемгі-жазғы мезгіл;
ЖКзМ – жазғы-күзгі мезгіл;
ЖМ – жазғы мезгіл;
ДА – демалудағы алқап.
Целиноград аудандық
мәслихатының
2021 жылғы 17 қыркүйектегі
№ 66/13-7 шешіміне 12қосымша
Рахымжан Қошқарбаев ауылдық округінің 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары
Осы Рахымжан Қошқарбаев ауылдық округінің 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес әзірленген.
Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамы:

1574
683
12061,5
3148
6600
21809,5
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Приреченскому сельскому
округу на 2021-2022 годы
Приемлемая схема пастбищеоборотов для Приреченского сельского округа
Годы
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4
2021
Весенне-летний сезон 1
Летний сезон 2
Осенний сезон 3
Отдыхающий загон 4
2022
Отдыхающий загон 4
Весенне-летний сезон 1
Летний сезон 2
Осениий сезон 3
Примечание: 1, 2, 3, 4 – очередность использования загонов в году.
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Приреченскому сельскому
округу на 2021-2022 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Приреченскому сельскому
округу на 2021-2022 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Приреченскому сельскому
округу на 2021-2022 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Приреченском сельском округе
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Приреченскому сельскому
округу на 2021-2022 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование
сельского округа
Количество загонов
в 2021 году
Количество загонов
в 2022 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Приречное
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
Приложение 12 к решению
Целиноградского районного
маслихата от 17 сентября
2021 года № 66/13-7
План по управлению пастбищами и их использованию сельского округа Рахымжана Кошкарбаева на 2021-2022 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию сельского округа Рахымжана Кошкарбаева на 2021-2022 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказами Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" и Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ".
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

1) осы жоспарға 1-қосымшаға сәйкес Рахымжан Қошқарбаев ауылдық округі аумағында құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (карта);
2) осы жоспарға 2-қосымшаға сәйкес жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) осы жоспарға 3-қосымшаға сәйкес Рахымжан Қошқарбаев ауылдық округі аумағында жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) осы жоспарға 4-қосымшаға сәйкес Рахымжан Қошқарбаев ауылдық округінің аумағында жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) осы жоспарға 4-қосымшаға сәйкес Рахымжан Қошқарбаев ауылдық округінің жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) осы жоспарға 5-қосымшаға сәйкес Рахымжан Қошқарбаев ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) осы жоспарға 6-қосымшаға сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, иелерін көрсете отырып ауыл шаруашылығы жануарларының саны туралы деректерді – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың және олардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді ескере отырып, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, ауыл, ауылдық округ әкімдері және жайылым пайдаланушылардың қатысуымен әзірленді.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Рахымжан Қошқарбаев ауылдық округінде 3 ауылдық елді мекен бар.
Рахымжан Қошқарбаев ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 40727 гектар, оның ішінде жайылымдық жерлер – 6465 гектар, егістік – 26309 гектар, шабындық – 2188 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 34962 гектар;
елді мекендердің жері - 5765 гектар;
Табиғи жағдайлар бойынша Рахымжан Қошқарбаев ауылдық округінің аумағы дала зонасының шегінде және агроклиматтық көрсеткіштер бойынша екі агроклиматтық ауданда орналасқан: шамалы құрғақшылық қалыпты жылы (орталық және оңтүстік бөлігі) және құрғақ қалыпты жылы (солтүстік бөлігі), олар континенттіліктің барлық ерекшеліктерімен сипатталады: суық созылмалы қыс мезгілімен, қысқа қалыпты ыстық жаз мезгілімен, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен сипатталады. Топырақ негізінен оңтүстік қарашірікті азгумусты ауыр сазды.

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории сельского округа Рахымжана Кошкарбаева в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов на территории сельского округа Рахымжана Кошкарбаева, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры на территории сельского округа Рахымжана Кошкарбаева, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, на территории сельского округа Рахымжана Кошкарбаева согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища сельского округа Рахымжана Кошкарбаева, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при сельском округе Рахымжана Кошкарбаева, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 6 к настоящему Плану.
План разработан с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбище пользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами, с участием органов местного самоуправления совместно c акиматами сел, сельского округа и пастбищепользователей.
По административно-территориальному делению в сельском округе Рахымжана Кошкарбаева имеются 3 сельских населенных пункта.
Общая площадь земель сельского округа 40 727 гектар (далее – гектар), из них пастбищные земли – 6465 гектар, пашня – 26 309 гектар, сенокос – 2188 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 34962 гектар;
земли населенных пунктов – 5765 гектар;
По природным условиям территория сельского округа Рахымжана Кошкарбаева находится в пределах степной зоны и по агроклиматическим показателям в двух агроклиматических районах: незначительно засушливом умеренно теплом (центральная и южная часть) и засушливом умеренно теплом (северная часть), которые характеризуются всеми чертами континентальности: суровой продолжительной зимой, коротким умеренно жарким летом, резкими контрастами температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков. Почвы в основном черноземы южные малогумусные тяжелосуглинистые.

2021 жылдың 1 қаңтарында Рахымжан Қошқарбаев ауылдық округінде жұртшылық шаруашылықтарында ірі қара мал 768 бас, оның ішінде 452 аналық бас, 1407 бас ұсақ қара мал, 654 бас жылқы бар.
Рахымжан Қошқарбаев ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 6465 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 4145 гектар жайылым бар.
Рахымжан Қошқарбаев ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Рахымжан Қошқарбаев ауылдық округінде 1 ветеринарлық пункт, 1 мал қорымы, 1 мал сою алаңы бар.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, елді-мекендерде 4145 гектар көлемінде жайылым бар болса, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін аналық (сауын сиыр) мал басын ұстау бойынша жүктеме нормасы 8,5 гектар/бас есебінде қажеттілік 3842 гектарды құрайды. Жергілікті халықтың басқа да ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 15882 гектар ірі қара мал басына жүктеме нормасы 8,5 гектар/бас, ұсақ қара мал – 2 гектар/бас, жылқы – 10 гектар/бас. Жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігін мемлекет мұқтажы үшін жерлерді сатып алу есебінен толықтыру қажет.
Қажеттілік:
ірі қара мал үшін - 768 бас *8,5 гектар/бас = 6528 гектар;

На 1 января 2021 года в сельском округе Рахымжана Кошкарбаева у населения насчитывается крупного рогатого скота 768 голов, из них маточное поголовье 452 голов, мелкого рогатого скота 1407 голов, 654 голов лошадей.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по сельскому округу Рахымжана Кошкарбаева имеются всего 6465 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 4145 гектар пастбищ.
В сельском округе Рахымжана Кошкарбаева сервитуты для прогона скота не установлены.
В сельском округе Рахымжана Кошкарбаева действуют 1 ветеринарный пункт, 1 скотомогильник, 1 убойная площадка.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 4145 гектар, потребность составляет 3842 гектар, при норме нагрузки 8,5 гектар/голов. Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 15882 гектар, при норме нагрузки на голову крупного рогатого скота – 8,5 гектар/голов, мелкого рогатого скота – 2 гектар/голов, лошадей – 10 гектар/голов. Сложившуюся потребность пастбищных угодий необходимо восполнить за счет выкупа земель для государственных нужд.
Потребность:
для крупного рогатого скота - 768 голов * 8,5 гектар/голов = 6528 гектар;

ұсақ мал үшін - 1407 бас *2 гектар/бас = 2814 гектар;
жылқы үшін – 654 бас *10 гектар/бас = 6540 гектар.
6528+2814+6540=15882 гектар.
Рахымжан Қошқарбаев
ауылдық округінің
2021-2022 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
1-қосымша
Рахымжан Қошқарбаев ауылдық округі бойынша құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (карта)
1-кесте. Рахымжан Қошқарбаев ауылдық округі бойынша елді мекендер бөлінісінде ірі қара мал аналық (сауын) мал басын орналастыру үшін жайылымдарды бөлу жөніндегі мәліметтер
Елді мекен атауы
Жайылым алаңы, (гектар)
Сауын сиырлар, (бас)
Бір мал басына жайылым қажеттілігі, (гектар)
Жайылым қажеттілігі, (гектар)
Жайылыммен қатамасыз етілмеген, (гектар)
Қажеттілікпен қамтамасыз ету, %
Артық, (гектар)
1
Рахымжан Қошқарбаев

для мелкого рогатого скота - 1407 голов * 2 гектар/голов = 2814 гектар;
для лошадей - 654 голов * 10 гектар/голов = 6540 гектар.
6528+2814+6540=15882 гектар.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по сельскому округу Рахымжана
Кошкарбаева на 2021-2022 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории сельского округа Рахымжана Кошкарбаева в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Таблица-1. Сведения по распределению пастбищ для размещения маточного (дойного) поголовья крупного рогатого скота по сельскому округу Рахымжана Кошкарбаева в разрезе населенных пунктов
Населенный пункт
Площадь пастбищ, (гектар)
Наличие дойных коров (голов)
Норма потребности пастбищ на 1 голову (гектар)
Потребность пастбищ, (гектар)
Не обеспечено пастбищами, (гектар)
Обеспеченность потребности, %
Излишки, (гектар)
1
Рахымжана Кошкарбаева

1407
654
6528
2814
6540
15882
Рахымжан Қошқарбаев
ауылдық округінің
2021-2022 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
2-қосымша
Рахымжан Қошқарбаев ауылдық округінің жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Жылдар
1-алқап
2-алқап
3-алқап
4-алқап
2021
Көктемгі-жазғы мезгіл 1
жазғы мезгіл 2
Күзгі мезгіл 3
Демалушы алқап 4
2022
Демалушы алқап 4
Көктемгі - жазғы мезгіл 1
жазғы мезгіл 2
Күзгі мезгіл 3
Ескерту: 1, 2, 3, 4 – алқаптарды жыл ішінде пайдалану реттілігі.
Рахымжан Қошқарбаев
ауылдық округінің
2021-2022 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта
Рахымжан Қошқарбаев
ауылдық округінің
2021-2022 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу және жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Рахымжан Қошқарбаев
ауылдық округінің
2021-2022 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
5-қосымша
Рахымжан Қошқарбаев ауылдық округінің маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Рахымжан Қошқарбаев
2021-2022 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
6-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі
Ауылдық округ атауы
2021 жылға алқаптар саны
2022 жылға алқаптар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Рахымжан Қошқарбаев
КмЖМ
ЖМ
ДА
ЖКз
КмЖМ
ЖМ
ЖКзМ
ДА
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КмЖМ – көктемгі-жазғы мезгіл;
ЖКзМ – жазғы-күзгі мезгіл;
ЖМ – жазғы мезгіл;
ДА – демалудағы алқап.
Целиноград аудандық
мәслихатының
2021 жылғы 17 қыркүйектегі
№ 66/13-7 шешіміне
13-қосымша
Софиевка ауылдық округінің 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары
Осы Софиевка ауылдық округінің 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес әзірленген.
Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамы:

1407
654
6528
2814
6540
15882
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по сельскому округу Рахымжана
Кошкарбаева на 2021-2022 годы
Приемлемая схема пастбищеоборотов для сельского округа Рахымжана Кошкарбаева
Годы
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4
2021
Весенне-летний сезон 1
Летний сезон 2
Осенний сезон 3
Отдыхающий загон 4
2022
Отдыхающий загон 4
Весенне-летний сезон 1
Летний сезон 2
Осениий сезон 3
Примечание: 1, 2, 3, 4 – очередность использования загонов в году.
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по сельскому округу Рахымжана
Кошкарбаева на 2021-2022 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и ихиспользованию
по сельскому округу Рахымжана
Кошкарбаева на 2021-2022 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по сельскому округу Рахымжана
Кошкарбаева на 2021-2022 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при сельском округе Рахымжана Кошкарбаева
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по сельскому округу Рахымжана
Кошкарбаева на 2021-2022 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование
сельского округа
Количество загонов
в 2021 году
Количество загонов
в 2022 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Рахымжана Кошкарбаева
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
Приложение 13 к решению
Целиноградского районного
маслихата от 17 сентября
2021 года № 66/13-7
План по управлению пастбищами и их использованию Софиевского сельского округа на 2021-2022 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию Софиевского сельского округа на 2021-2022 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказами Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" и Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ".
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

1) осы жоспарға 1-қосымшаға сәйкес Софиевка ауылдық округі аумағында құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (карта);
2) осы жоспарға 2-қосымшаға сәйкес жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) осы жоспарға 3-қосымшаға сәйкес Софиевка ауылдық округі аумағында жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) осы жоспарға 4-қосымшаға сәйкес Софиевка ауылдық округінің аумағында жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) осы жоспарға 4-қосымшаға сәйкес Софиевка ауылдық округінің жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) осы жоспарға 5-қосымшаға сәйкес Софиевка ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) осы жоспарға 6-қосымшаға сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, иелерін көрсете отырып ауыл шаруашылығы жануарларының саны туралы деректерді – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың және олардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді ескере отырып, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, ауыл, ауылдық округ әкімдері және жайылым пайдаланушылардың қатысуымен әзірленді.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Софиевка ауылдық округінде 2 ауылдық елді мекен бар.

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Софиевского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов на территории Софиевского сельского округа, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры на территории Софиевского сельского округа, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, на территории Софиевского сельского округа согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища Софиевского сельского округа, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Софиевском сельском округе, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 6 к настоящему Плану.
План разработан с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбище пользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами, с участием органов местного самоуправления совместно c акиматами сел, сельского округа и пастбищепользователей.
По административно-территориальному делению в Софиевском сельском округе имеются 2 сельских населенных пункта.

Софиевка ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 48 617 гектар, оның ішінде жайылымдық жерлер – 31 390 гектар, егістік – 13 418 гектар, шабындық – 48 гектар.
Жер санаттары бойынша бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 44 856 гектар;
елді мекендердің жері - 3761 гектар;
Табиғи жағдайлар бойынша Софиевка ауылдық округінің аумағы дала зонасының шегінде және агроклиматтық көрсеткіштер бойынша екі агроклиматтық ауданда орналасқан: шамалы құрғақшылық қалыпты жылы (орталық және оңтүстік бөлігі) және құрғақ қалыпты жылы (солтүстік бөлігі), олар континенттіліктің барлық ерекшеліктерімен сипатталады: суық созылмалы қыс мезгілімен, қысқа қалыпты ыстық жаз мезгілімен, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен сипатталады. Топырақ негізінен оңтүстік қарашірікті азгумусты ауыр сазды.
2021 жылдың 1 қаңтарында Софиевка ауылдық округінде жұртшылық шаруашылықтарында ірі қара мал 786 бас, оның ішінде 413 аналық бас, 1232 бас ұсақ қара мал, 720 бас жылқы бар.
Софиевка ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 31390 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 2802 гектар жайылым бар.
Софиевка ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Софиевка ауылдық округінде 1 ветеринарлық пункт, 1 мал қорымы бар.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, елді-мекендерде 2802 гектар көлемінде жайылым бар болса, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін аналық (сауын сиыр) мал басын ұстау бойынша жүктеме нормасы 8,5 гектар/бас есебінде қажеттілік 3510,5 гектарды құрайды. Жергілікті халықтың басқа да ауыл шаруашылығы малдарын жаюға жайылымдық жерлердің қажеттілігі 16345 гектарды ірі қара мал басына жүктеме нормасы 8,5 гектар/бас, ұсақ қара мал 2 гектар/бас, жылқы 10 гектар/бас құрайды. Жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігін мемлекет мұқтажы үшін жерлерді сатып алу есебінен толықтыру қажет.
Қажеттілік:

Общая площадь земель сельского округа 48 617 гектар, из них пастбищные земли – 31 390 гектар, пашня – 13 418 гектар, сенокос – 48 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 44 856 гектар;
земли населенных пунктов – 3761 гектар;
По природным условиям территория Софиевского сельского округа находится в пределах степной зоны и по агроклиматическим показателям в двух агроклиматических районах: незначительно засушливом умеренно теплом (центральная и южная часть) и засушливом умеренно теплом (северная часть), которые характеризуются всеми чертами континентальности: суровой продолжительной зимой, коротким умеренно жарким летом, резкими контрастами температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков.
Почвы в основном черноземы южные малогумусные тяжелосуглинистые.
На 1 января 2021 года в Софиевском сельском округе у населения насчитывается крупного рогатого скота 786 голов, из них маточное поголовье 413 голов, мелкого рогатого скота 1232 голов, 720 голов лошадей.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Софиевскому сельскому округу имеются всего 31390 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 2802 гектар пастбищ.
В Софиевском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
В Софиевском сельском округе действуют 1 ветеринарный пункт, 1 скотомогильник.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья крупного рогатого скота при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 2802 гектар, потребность составляет 3510,5 гектар, при норме нагрузки 8,5 гектар/голов. Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 16345 гектар, при норме нагрузки на голову крупного рогатого скота 8,5 гектар/голов, мелкого рогатого скота 2 гектар/голов, лошади 10 гектар/голов. Сложившуюся потребность пастбищных угодий необходимо восполнить за счет выкупа земель для государственных нужд.
Потребность:

ірі қара мал үшін 786 бас *8,5 гектар/бас = 6681 гектар;
ұсақ мал үшін 1232 бас *2 гектар/бас = 2464 гектар;
жылқы үшін 720 бас *10 гектар/бас = 7200 гектар.
6681+2464+7200=16345 гектар.
Софиевка ауылдық округінің
2021-2022 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
1-қосымша
Софиевка ауылдық округі бойынша құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (карта)
1-кесте. Софиевка ауылдық округі бойынша елді мекендер бөлінісінде ірі қара мал аналық (сауын) мал басын орналастыру үшін жайылымдарды бөлу жөніндегі мәліметтер
Елді мекен атауы
Жайылым алаңы, (гектар)
Сауын сиырлар, (бас)
Бір мал басына жайылым қажеттілігі, (гектар)
Жайылым қажеттілігі, (гектар)
Жайылыммен қатамасыз етілмеген, (гектар)
Қажеттілікпен қамтамасыз ету, %
Артық, (гектар)
1
Софиевка

для крупного рогатого скота 786 голов * 8,5 гектар/голов = 6681 гектар;
для мелкого рогатого скота 1232 голов * 2 гектар/голов = 2464 гектар;
для лошадей 720 голов * 10 гектар/голов = 7200 гектар.
6681+2464+7200=16345 гектар.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Софиевскому сельскому
округу на 2021-2022 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Софиевского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Таблица-1. Сведения по распределению пастбищ для размещения маточного (дойного) поголовья крупного рогатого скота по Софиевскому сельскому округу в разрезе населенных пунктов
Населенный пункт
Площадь пастбищ, (гектар)
Наличие дойных коров (голов)
Норма потребности пастбище на 1 голову (гектар)
Потребность пастбищ, (гектар)
Не обеспечено пастбищами (гектар)
Обеспеченность потребности, %
Излишки, (гектар)
1
Софиевка

1232
720
6681
2464
7200
16345
Софиевка ауылдық округінің
2021-2022 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
2-қосымша
Софиевка ауылдық округінің жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Жылдар
1-алқап
2-алқап
3-алқап
4-алқап
2021
Көктемгі-жазғы мезгіл 1
жазғы мезгіл 2
Күзгі мезгіл 3
Демалушы алқап 4
2022
Демалушы алқап 4
Көктемгі - жазғы мезгіл 1
жазғы мезгіл 2
Күзгі мезгіл 3
Ескерту: 1, 2, 3, 4 – алқаптарды жыл ішінде пайдалану реттілігі.
Софиевка ауылдық округінің
2021-2022 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта
Софиевка ауылдық округінің
2021-2022 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу және жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Софиевка ауылдық округінің
2021-2022 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
5-қосымша
Софиевка ауылдық округінің маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Софиевка ауылдық округінің
2021-2022 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
6-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі
Ауылдық округ атауы
2021 жылға алқаптар саны
2022 жылға алқаптар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Софиевка
КмЖМ
ЖМ
ДА
ЖКз
КмЖМ
ЖМ
ЖКзМ
ДА
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КмЖМ – көктемгі-жазғы мезгіл;
ЖКзМ – жазғы-күзгі мезгіл;
ЖМ – жазғы мезгіл;
ДА – демалудағы алқап.
Целиноград аудандық
мәслихатының
2021 жылғы 17 қыркүйектегі
№ 66/13-7 шешіміне 14-қосымша
Талапкер ауылдық округінің 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары
Осы Талапкер ауылдық округінің 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес әзірленген.
Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамы:

1232
720
6681
2464
7200
16345
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Софиевскому сельскому
округу на 2021-2022 годы
Приемлемая схема пастбищеоборотов для Софиевского сельского округа
Годы
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4
2021
Весенне-летний сезон 1
Летний сезон 2
Осенний сезон 3
Отдыхающий загон 4
2022
Отдыхающий загон 4
Весенне-летний сезон 1
Летний сезон 2
Осениий сезон 3
Примечание: 1, 2, 3, 4 – очередность использования загонов в году.
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Софиевскому сельскому
округу на 2021-2022 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Софиевскому сельскому
округу на 2021-2022 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Софиевскому сельскому
округу на 2021-2022 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Софиевском сельском округе
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Софиевскому сельскому
округу на 2021-2022 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование
сельского округа
Количество загонов
в 2021 году
Количество загонов
в 2022 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Софиевка
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
Приложение 14 к решению
Целиноградского районного
маслихата от 17 сентября
2021 года № 66/13-7
План по управлению пастбищами и их использованию Талапкерского сельского округа на 2021-2022 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию Талапкерского сельского округа на 2021-2022 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказами Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" и Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ".
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

1) осы жоспарға 1-қосымшаға сәйкес Талапкер ауылдық округі аумағында құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (карта);
2) осы жоспарға 2-қосымшаға сәйкес жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) осы жоспарға 3-қосымшаға сәйкес Талапкер ауылдық округі аумағында жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) осы жоспарға 4-қосымшаға сәйкес Талапкер ауылдық округінің аумағында жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) осы жоспарға 4-қосымшаға сәйкес Талапкер ауылдық округінің жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) осы жоспарға 5-қосымшаға сәйкес Талапкер ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) осы жоспарға 6-қосымшаға сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, иелерін көрсете отырып ауыл шаруашылығы жануарларының саны туралы деректерді – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың және олардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді ескере отырып, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, ауыл, ауылдық округ әкімдері және жайылым пайдаланушылардың қатысуымен әзірленді.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Талапкер ауылдық округінде 3 ауылдық елді мекен бар.

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Талапкерского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов на территории Талапкерского сельского округа, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры на территории Талапкерского сельского округа, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, на территории Талапкерского сельского округа согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища Талапкерского сельского округа, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Талапкерском сельском округе, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 6 к настоящему Плану.
План разработан с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбище пользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами, с участием органов местного самоуправления совместно c акиматами сел, сельского округа и пастбищепользователей .
По административно-территориальному делению в Талапкерском сельском округе имеются 3 сельских населенных пункта.

Талапкер ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 35 776 гектар, оның ішінде жайылымдық жерлер – 22 842 гектар, егістік – 6617 гектар, шабындық – 1138 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 30 736 гектар;
елді мекендердің жері - 5040 гектар;
Табиғи жағдайлар бойынша Талапкер ауылдық округінің аумағы дала зонасының шегінде және агроклиматтық көрсеткіштер бойынша екі агроклиматтық ауданда орналасқан: шамалы құрғақшылық қалыпты жылы (орталық және оңтүстік бөлігі) және құрғақ қалыпты жылы (солтүстік бөлігі), олар континенттіліктің барлық ерекшеліктерімен сипатталады: суық созылмалы қыс мезгілімен, қысқа қалыпты ыстық жаз мезгілімен, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен сипатталады. Топырақ негізінен оңтүстік қарашірікті азгумусты ауыр сазды.
2021 жылдың 1 қаңтарында Талапкер ауылдық округінде жұртшылық шаруашылықтарында ірі қара мал 997 бас, оның ішінде 929 аналық бас, 2478 бас ұсақ қара мал, 323 бас жылқы бар.
Талапкер ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 23 676 гектар жайылымдық жерлер бар, оның ішінде елді мекен шегінде жайылым алаңы 2370 гектарды құрайды.
Талапкер ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Талапкер ауылдық округінде 1 ветеринарлық пункт бар.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, елді-мекендерде жайылым жоқ болса, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес, елді мекен шегінде аумағы 2370 гектар жайылымдық жер болғанда, жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін аналық (сауын сиыр) мал басын ұстауға жүктеме нормасы 8,5 гектар/бас есебінде қажеттілік 7896,5 гектарды құрайды. Жергілікті халықтың басқа да ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі 16660,5 гектарды ірі қара мал басына жүктеме нормасы 8,5 гектар/бас, ұсақ қара мал 2 гектар/бас, жылқы 10 гектар/бас құрайды. Жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігін мемлекет мұқтажы үшін жерлерді сатып алу есебінен толықтыру қажет.
Қажеттілік:

Общая площадь земель сельского округа 35 776 гектар (далее – гектар), из них пастбищные земли – 22 842 гектар, пашня – 6617 гектар, сенокос – 1138 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 30 736 гектар;
земли населенных пунктов – 5040 гектар;
По природным условиям территория Талапкерского сельского округа находится в пределах степной зоны и по агроклиматическим показателям в двух агроклиматических районах: незначительно засушливом умеренно теплом (центральная и южная часть) и засушливом умеренно теплом (северная часть), которые характеризуются всеми чертами континентальности: суровой продолжительной зимой, коротким умеренно жарким летом, резкими контрастами температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков. Почвы в основном черноземы южные малогумусные тяжелосуглинистые.
На 1 января 2021 года в Талапкерском сельском округе у населения насчитывается крупного рогатого скота 997 голов, из них маточное поголовье 929 голов, мелкого рогатого скота 2478 голов, 323 голов лошадей.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Талапкерскому сельскому округу имеются всего 23676,5 гектар пастбищных угодий, из них в черте населенных пунктов 2370 гектар.
В Талапкерском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
В Талапкерском сельском округе действует 1 ветеринарный пункт.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья крупного рогатого скота при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 2370 гектар, потребность составляет 7896,5 гектар, при норме нагрузки 8,5 гектар/голов. Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 16660,5 гектар, при норме нагрузки на голову крупного рогатого скота 8,5 гектар/голов, мелкого рогатого скота 2 гектар/голов, лошадей 10 гектар/голов. Сложившуюся потребность пастбищных угодий необходимо восполнить за счет выкупа земель для государственных нужд.
Потребность:

ірі қара мал үшін 997 бас *8,5 гектар/бас = 8474,5 гектар;
ұсақ мал үшін 2478 бас *2 гектар/бас = 4956 гектар;
жылқы үшін 323 бас *10 гектар/бас = 3230 гектар.
8474,5+4956+3230=16660,5 гектар.
Талапкер ауылдық округінің
2021-2022 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
1-қосымша
Талапкер ауылдық округі бойынша құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (карта)
1-кесте. Талапкер ауылдық округі бойынша елді мекендер бөлінісінде ірі қара мал аналық (сауын) мал басын орналастыру үшін жайылымдарды бөлу жөніндегі мәліметтер
Елді мекен атауы
Жайылым алаңы, (гектар)
Сауын сиырлар, (бас)
Бір мал басына жайылым қажеттілігі, (гектар)
Жайылым қажеттілігі, (гектар)
Жайылыммен қатамасыз етілмеген, (гектар)
Қажеттілікпен қамтамасыз ету, %
Артық, (гектар)
1
Талапкер

для крупного рогатого скота 997 голов *8,5 гектар/голов = 8474,5 гектар;
для мелкого рогатого скота 2478 голов *2 гектар/голов = 4956 гектар;
для лошадей 323 голов *10 гектар/голов = 3230 гектар.
8474,5+4956+3230=16660,5 гектар.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Талапкерскому сельскому
округу на 2021-2022 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Талапкерского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Таблица-1. Сведения по распределению пастбищ для размещения маточного (дойного) поголовья крупного рогатого скота по Талапкерскому сельскому округу в разрезе населенных пунктов
Населенный пункт
Площадь пастбищ, (гектар)
Наличие дойных коров (голов)
Норма потребности пастбищ на 1 голову (гектар)
Потребность пастбищ, (гектар)
Не обеспечено пастбищами (гектар)
Обеспеченность потребности, %
Излишки, (гектар)
1
Талапкер

2478
323
8474,5
4956
3230
16660,5
Талапкер ауылдық округінің
2021-2022 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
2-қосымша
Талапкер ауылдық округінің жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Жылдар
1-алқап
2-алқап
3-алқап
4-алқап
2021
Көктемгі-жазғы мезгіл 1
жазғы мезгіл 2
Күзгі мезгіл 3
Демалушы алқап 4
2022
Демалушы алқап 4
Көктемгі - жазғы мезгіл 1
жазғы мезгіл 2
Күзгі мезгіл 3
Ескерту: 1, 2, 3, 4 – алқаптарды жыл ішінде пайдалану реттілігі.
Талапкер ауылдық округінің
2021-2022 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта
Талапкер ауылдық округінің
2021-2022 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу және жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Талапкер ауылдық округінің
2021-2022 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
5-қосымша
Талапкер ауылдық округінің маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Талапкер ауылдық округінің
2021-2022 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
6-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі
Ауылдық округ атауы
2021 жылға алқаптар саны
2022 жылға алқаптар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Талапкер
КмЖМ
ЖМ
ДА
ЖКз
КмЖМ
ЖМ
ЖКзМ
ДА
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КмЖМ – көктемгі-жазғы мезгіл;
ЖКзМ – жазғы-күзгі мезгіл;
ЖМ – жазғы мезгіл;
ДА – демалудағы алқап.
Целиноград аудандық
мәслихатының
2021 жылғы 17 қыркүйектегі
№ 66/13-7 шешіміне
15 қосымша
Шалқар ауылдық округінің 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары
Осы Шалқар ауылдық округінің 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жоспары (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес әзірленген.
Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамы:

2478
323
8474,5
4956
3230
16660,5
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Талапкерскому сельскому
округу на 2021-2022 годы
Приемлемая схема пастбищеоборотов для Талапкерского сельского округа
Годы
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4
2021
Весенне-летний сезон 1
Летний сезон 2
Осенний сезон 3
Отдыхающий загон 4
2022
Отдыхающий загон 4
Весенне-летний сезон 1
Летний сезон 2
Осениий сезон 3
Примечание: 1, 2, 3, 4 – очередность использования загонов в году.
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Талапкерскому сельскому
округу на 2021-2022 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Талапкерскому сельскому
округу на 2021-2022 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Талапкерскому сельскому
округу на 2021-2022 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Талапкерском сельском округе
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Талапкерскому сельскому
округу на 2021-2022 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование
сельских округов
Количество загонов
в 2021 году
Количество загонов
в 2022 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Талапкер
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
Приложение 15 к решению
Целиноградского районного
маслихата от 17 сентября
2021 года № 66/13-7
План по управлению пастбищами и их использованию Шалкарского сельского округа на 2021-2022 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию Шалкарского сельского округа на 2021-2022 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказами Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" и Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ".
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

1) осы жоспарға 1-қосымшаға сәйкес Шалқар ауылдық округі аумағында құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (карта);
2) осы жоспарға 2-қосымшаға сәйкес жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) осы жоспарға 3-қосымшаға сәйкес Шалқар ауылдық округі аумағында жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) осы жоспарға 4-қосымшаға сәйкес Шалқар ауылдық округінің аумағында жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) осы жоспарға 4-қосымшаға сәйкес Шалқар ауылдық округінің жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) осы жоспарға 5-қосымшаға сәйкес Шалқар ауылдық округі маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) осы жоспарға 6-қосымшаға сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, иелерін көрсете отырып ауыл шаруашылығы жануарларының саны туралы деректерді – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың және олардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді ескере отырып, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, ауыл, ауылдық округ әкімдері және жайылым пайдаланушылардың қатысуымен әзірленді.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Шалқар ауылдық округінде 3 ауылдық елді мекен бар.

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Шалкарского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов на территории Шалкарского сельского округа, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры на территории Шалкарского сельского округа, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбище пользователей к водным источникам (озерам, рекам, прудам, копаниям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, на территории Шалкарского сельского округа согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища Шалкарского сельского округа, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при Шалкарском сельском округе, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 6 к настоящему Плану.
План разработан с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбище пользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами, с участием органов местного самоуправления совместно c акиматами сел, сельского округа и пастбищепользователей.
По административно-территориальному делению в Шалкарском сельском округе имеются 3 сельских населенных пункта.

Шалқар ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 52 332 гектар, оның ішінде жайылымдық жерлер – 17 980 гектар, егістік – 17 332 гектар, шабындық – 8942 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 44 724 гектар;
елді мекендердің жері - 7230 гектар;
Табиғи жағдайлар бойынша Шалқар ауылдық округінің аумағы дала зонасының шегінде және агроклиматтық көрсеткіштер бойынша екі агроклиматтық ауданда орналасқан: шамалы құрғақшылық қалыпты жылы (орталық және оңтүстік бөлігі) және құрғақ қалыпты жылы (солтүстік бөлігі), олар континенттіліктің барлық ерекшеліктерімен сипатталады: суық созылмалы қыс мезгілімен, қысқа қалыпты ыстық жаз мезгілімен, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен сипатталады. Топырақ негізінен оңтүстік қарашірікті азгумусты ауыр сазды.
2021 жылдың 1 қаңтарында Шалқар ауылдық округінде жұртшылық шаруашылықтарында ірі қара мал 1163 бас, оның ішінде 722 аналық бас, 1144 бас ұсақ қара мал, 661 бас жылқы бар.
Шалқар ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 17980 гектар жайылымдық және шабындық жерлер бар. Елді мекен шегінде 5524 гектар жайылым бар.
Шалқар ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Шалқар ауылдық округінде 1 ветеринарлық пункт бар.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, елді-мекендерде 5524 гектар көлемінде жайылым бар болса, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін аналық (сауын сиыр) мал басын ұстау бойынша жүктеме нормасы 8,5 гектар/бас есебінде қажеттілік 6137 гектарды құрайды. Жергілікті халықтың басқа да ауыл шаруашылығы малдарын жаюға жайылымдық жерлердің қажеттілігі 18783,5 гектарды ірі қара мал басына жүктеме нормасы 8,5 гектар/бас, ұсақ қара мал 2 гектар/бас, жылқы 10 гектар/бас құрайды. Жайылымдық жерлердің қалыптасқан қажеттілігін мемлекет мұқтажы үшін жерлерді сатып алу есебінен толықтыру қажет.
Қажеттілік:

Общая площадь земель сельского округа 52 332 гектар (далее – гектар), из них пастбищные земли – 17 980 гектар, пашня – 17 332 гектар, сенокос – 8942 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 44 724 гектар;
земли населенных пунктов – 7230 гектар;
По природным условиям территория Шалкарского сельского округа находится в пределах степной зоны и по агроклиматическим показателям в двух агроклиматических районах: незначительно засушливом умеренно теплом (центральная и южная часть) и засушливом умеренно теплом (северная часть), которые характеризуются всеми чертами континентальности: суровой продолжительной зимой, коротким умеренно жарким летом, резкими контрастами температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков. Почвы в основном черноземы южные малогумусные тяжелосуглинистые.
На 1 января 2021 года в Шалкарском сельском округе у населения насчитывается крупного рогатого скота 1163 голов, из них маточное поголовье 722 голов, мелкого рогатого скота 1144 голов, 661 голов лошадей.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Шалкарскому сельскому округу имеются всего 17980 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 5524 гектар пастбищ.
В Шалкарском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
В Шалкарском сельском округе действует 1 ветеринарный пункт.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения по содержанию маточного (дойного) поголовья крупного рогатого скота при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 5524 гектар, потребность составляет 6137 гектар, при норме нагрузки 8,5 гектар/голов. Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 18783,5 гектар, при норме нагрузки на голову крупного рогатого скота 8,5 гектар/голов, мелкого рогатого скота 2 гектар/голов, лошадей 10 гектар/голов. Сложившуюся потребность пастбищных угодий необходимо восполнить за счет выкупа земель для государственных нужд.
Потребность:

ірі қара мал үшін 1163 бас *8,5 гектар/бас = 9885,5 гектар;
ұсақ мал үшін 1144 бас *2 гектар/бас = 2288 гектар;
жылқы үшін 661 бас *10 гектар/бас = 6610 гектар.
9885,5+2288+6610=18783,5 гектар.
Шалқар ауылдық округінің
2021-2022 жылдарға арналған
Жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жоспарына
1-қосымша
Шалқар ауылдық округі бойынша құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (карта)
1-кесте. Шалқар ауылдық округі бойынша елді мекендер бөлінісінде ірі қара мал аналық (сауын) мал басын орналастыру үшін жайылымдарды бөлу жөніндегі мәліметтер
Елді мекен атауы
Жайылым алаңы, (гектар)
Сауын сиырлар, (бас)
Бір мал басына жайылым қажеттілігі, (гектар)
Жайылым қажеттілігі, (гектар)
Жайылыммен қатамасыз етілмеген, (гектар)
Қажеттілікпен қамтамасыз ету, %
Артық, (гектар)
1
Шалқар

для крупного рогатого скота 1163 голов *8,5 гектар/голов = 9885,5 гектар;
для мелкого рогатого скота 1144 голов *2 гектар/голов = 2288 гектар;
для лошадей 661 голов *10 гектар/голов = 6610 гектар.
9885,5+2288+6610=18783,5 гектар.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию
по Шалкарскому сельскому
округу на 2021-2022 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Шалкарского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Таблица-1. Сведения по распределению пастбищ для размещения маточного (дойного) поголовья крупного рогатого скота по Шалкарскому сельскому округу в разрезе населенных пунктов
Населенный пункт
Площадь пастбищ, (гектар)
Наличие дойных коров (голов)
Норма потребности пастбищ на 1 голову (гектар)
Потребность пастбищ, (гектар)
Не обеспечено пастбищами (гектар)
Обеспеченность потребности, %
Излишки, (гектар)
1
Шалкар