Әйтеке би ауданы бойынша 2021 жылға жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы
Ақтөбе облысы Әйтеке би аудандық мәслихатының 2021 жылғы 19 шілдедегі № 67 шешімі. Мерзімі өткендіктен қолданыс тоқтатылды
ЗҚАИ-ның ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару" Заңының 6 бабына және Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8 бабына сәйкес, Әйтеке би аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Бекітілсін:
1) осы шешімнің 1-қосымшасына сәйкес, Ақкөл ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
2) осы шешімнің 2-қосымшасына сәйкес, Ақтасты ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
3) осы шешімнің 3-қосымшасына сәйкес, Аралтоғай ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
4) осы шешімнің 4-қосымшасына сәйкес, Тұмабұлақ ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
5) осы шешімнің 5-қосымшасына сәйкес, Әйке ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
6) осы шешімнің 6-қосымшасына сәйкес, Жабасақ ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
7) осы шешімнің 7-қосымшасына сәйкес, Жамбыл ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
8) осы шешімнің 8-қосымшасына сәйкес, Темірбек Жүргенов ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
9) осы шешімнің 9-қосымшасына сәйкес, Қайрақты ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
10) осы шешімнің 10-қосымшасына сәйкес, Қарабұтақ ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
11) осы шешімнің 11-қосымшасына сәйкес, Құмқұдық ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
12) осы шешімнің 12-қосымшасына сәйкес, Қызылжұлдыз ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
13) осы шешімнің 13-қосымшасына сәйкес, Сарат ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
14) осы шешімнің 14-қосымшасына сәйкес, Сұлукөл ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;
15) осы шешімнің 15-қосымшасына сәйкес, Үшқатты ауылдық округі бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары;

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Айтекебийскиому району на 2021 год
Решение Айтекебийского районного маслихата Актюбинской области от 19 июля 2021 года № 67. Прекращено действие в связи с истечением срока
Примечание ИЗПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и статьей 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", Айтекебийский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить:
1) план по управлению пастбищами и их использованию по Аккольскому сельскому округу согласно приложению 1 к настоящему решению;
2) план по управлению пастбищами и их использованию по Актастинскому сельскому округу согласно приложению 2 к настоящему решению;
3) план по управлению пастбищами и их использованию по Аралтогайскому сельскому округу согласно приложению 3 к настоящему решению;
4) план по управлению пастбищами и их использованию по Тумабулакскому сельскому округу согласно приложению 4 к настоящему решению;
5) план по управлению пастбищами и их использованию по Айкенскому сельскому округу согласно приложению 5 к настоящему решению;
6) план по управлению пастбищами и их использованию по Жабасакскому сельскому округу согласно приложению 6 к настоящему решению;
7) план по управлению пастбищами и их использованию по Жамбылскому сельскому округу согласно приложению 7 к настоящему решению;
8) план по управлению пастбищами и их использованию по сельскому округу Темирбека Жургенова согласно приложению 8 к настоящему решению;
9) план по управлению пастбищами и их использованию по Кайрактинскому сельскому округу согласно приложению 9 к настоящему решению;
10) план по управлению пастбищами и их использованию по Карабутакскому сельскому округу согласно приложению 10 к настоящему решению;
11) план по управлению пастбищами и их использованию по Кумкудукскому сельскому округу согласно приложению 11 к настоящему решению;
12) план по управлению пастбищами и их использованию по Кызылжулдузскому сельскому округу согласно приложению 12 к настоящему решению;
13) план по управлению пастбищами и их использованию по Саратскому сельскому округу согласно приложению 13 к настоящему решению;
14) план по управлению пастбищами и их использованию по Сулукольскому сельскому округу согласно приложению 14 к настоящему решению;
15) план по управлению пастбищами и их использованию по Ушкатинскому сельскому округу согласно приложению 15 к настоящему решению;

2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Әйтеке би аудандық
мәслихатының хатшысы
Е. Тансыкбаев
Әйтеке би аудандық мәслихаттының 2021 жылғы "19" шілдедегі № 67 шешіміне № 1 қосымша
Ақкөл ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021 жылғы арналған жоспар
Осы Әйтеке би ауданында жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021 жылға арналған жоспар (бұдан әрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде Ақкөлауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жүріп-тұрудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте (5 қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды - және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Ақкөл ауылдық округінде 1 ауылдық елді мекен бар.

2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Секретарь Айтекебийского
районного маслихата
Е. Тансыкбаев
Приложение № 1 к решению Айтекебийского районного маслихата от 19 июля 2021 года № 67
План по управлению пастбищами и их использованию По Аккольскому сельскому округу на 2021 год
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Айтекебийский районе на 2021год (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Аккольского сельского округа разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копанем, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 5).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Аккольском сельском округе имеются 1 сельский населеный пункт.

Ақкөл ауылдық округінің жалпы көлемі 180005 гектар, оның ішінде жайылым жерлері –163311 га, 0 га басқа алқаптар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 38066 гектар;
елді мекендердің жері – 10484 гектар;
өнеркәсіп жерлері –1608 гектар;
қордағы жерлер–129847 гектар.
Табиғи жағдайлар бойынша Ақкөл ауылдық окургі аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады.
Топырағы ашық қызыл қоңыр, аз гумусты.
2021 жылдың 1 қаңтарына Ақкөл ауылында (халықтың жеке ауласы) ірі қара 1485 бас, оның ішінде аналық мал басы 770 бас, 1968 бас ұсақ мал, 50 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Жайылым көлемі 10041 гектар.
Ақкөл ауылдық округінің шаруа қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 886 бас, ұсақ қара 1332 бас, 1159 бас жылқы.
Шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 37633 гектарды құрайды.
Ақкөл ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 163311 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 10041 гектар жайылым бар.
Талдық ауылында мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.

Общая площадь территории Аккольского сельского округа 180005 гектар, из них пастбищные земли –163311 га, прочие угодий –0 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения –38066 гектар;
земли населенных пунктов –10484 гектар;
земли промышленности – 1608 гектар;
земли запаса- 129847гектар.
По природным условиям территория Аккольского сельского округа по агроклиматическим показателям относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительной зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой. Почвы в основном светлокаштановые, малогумусные.
На 1 января 2021 года в Аккольском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) крупного рогатого скота 1485 голов, из них маточное поголовье 770 голов, мелкого рогатого скота 1968 голов, 50 голов лошадей. Площадь пастбищ составляет 10041 гектар.
Поголовье крестьянских хозяйствах Аккольского селького округа составляет: крупного рогатого скота 886 голов, мелкого рогатого скота 1332 голов, 1159 голов лошадей.
Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 37633 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Аккольскому сельскому округу имеются всего 163311 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 10041гектар пастбищ.
В Аккольском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.

Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Ақкөл а.) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 6545 га көлемінде, жүктеме нормасы 8,5 га/бас болғанда қажеттілік туындап отырған жоқ.
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі туындап отырған жоқ, ІҚМ басына жүктеме нормасы 8,5 га/бас болғанда., ұсақ мал – 1,7 га/бас., жылқы –10,2 га/бас.
Қажеттілік:

На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (с.Акколь) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 6545 га, при норме нагрузки 8,5 га/гол потребность не возникает.
Не имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения, при норме нагрузки на голову КРС – 8,5 га/гол., МРС – 1,7 га/гол., лошадей – 10,2 га/гол.
Потребность:

ІҚМ үшін-1485 бас. * 8,5 га/бас=12622,5 га;
ұсақ мал үшін-1968 бас. * 1,7 га/бас=1969,7 га;
жылқыүшін-50 бас. * 10,2 га/бас= 5100 га.
12622,5+1968+5100=19692,2 га.
Ақкөл ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021 жылға арналған жоспарға 1 – қосымша
Ақкөл ауылдық округінің аумағында құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісіндежайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Ақкөл ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері тізімі
№ 1 кесте
Жер учаскелерін жер пайдаланушылардың атауы
Жайылым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
ІҚМ
ҰҚМ
жылқы
түйе
1
"Жайсаң" шқ

для КРС- 1485 гол. * 8,5 га/гол.=12622,5га;
для МРС- 1968гол. * 1,7 га/гол.=1969,7га;
для лошадей- 50 гол. * 10,2 га/гол.=5100 га.
12622,5+1969,7+5100=19692,2 га.
Приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Аккольском сельском округе на 2021 год
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Аккольского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Список собственников земельных участков на территории Аккольского сельского округа
Таблица № 1.
Наименование землепользователей земельных участков
Площадь пастбищ, (га)
Наличие скота по видам, (гол)
КРС
МРС
лошади
верблюд
1
"Жайсаң" шқ

Ақкөл ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021 жылға арналған жоспарға 2 – қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары Ақкөл ауылдық округі үшін қолайлы жайылым айналымдарының схемасы
Жылдар
Қоршау 1
Қоршау 2
Қоршау 3
Қоршау 4
2021
демалушы қоршау
көктемгі-жазғы маусым 1
Жазғы маусым 2
Күзгі маусым 3
Ақкөлауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021жылға арналған жоспарға 3 – қосымша
Жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары көрсетілген карта, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілері
Ақкөл ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021 жылға арналған жоспарға 4 – қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы
Бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығымен бекітілген жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларының 9-тармағына сәйкес айқындалады.
Ақкөл ауылдық округі аумағында суару немесе суландыру каналдары жоқ.
Ақкөл ауылдық округінде 2021жылға арналған жайылымдарды және оларды пайдалану басқару жөніндегі жоспарға 5-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округ атауы
2021 жылғы қоршаулар саны
1
2
3
4
1
Ақкөл
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ –көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қоршау
Әйтеке би аудандық мәслихаттының 2021 жылғы "19" шілдедегі № 67 шешіміне № 2 қосымша
Ақтасты ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021 жылға арналған жоспар
Осы Әйтеке би ауданында жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021 жылға арналған жоспар (бұданәрі - жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативті құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11064 болып тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:

Приложение 2 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Аккольском сельском округе на 2021 год
Приемлемые схемы пастбищеоборотов Схема пастбищеоборотов, приемлемая для Аккольского сельского округа
Годы
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4
2021
отдыхающий загон
весенне-летний сезон 1
летний сезон 2
осенний сезон 3
Примечание: 1, 2, 3, 4 - очередность использования загонов в году.
Приложение 3 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Аккольском сельском округе на 2021 год
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Аккольском сельском округе на 2021 год
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное определяется в соответствии с пунктом 9 Правил рационального использования пастбищ, утвержденных приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090).
Оросительных или обводнительных каналов на территории Аккольского сельского округа не имеется.
Приложение 5 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Аккольском сельском округе на 2021 год
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельских округов
Количество загонов в 2021 году
1
2
3
4
1
Акколь
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
Приложение № 2 к решению Айтекебийского районного маслихата от 19 июля 2021 года № 67
План по управлению пастбищами и их использованию в Актастинском сельском округе на 2021 год
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию в Айтекебийском районе на 2021год (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде Ақтасты ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жүріп-тұрудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте (5 қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды - және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Ақтасты ауылдық округінде 2 ауылдық елді мекен бар.
Ақтасты ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 402162 гектар, оның ішінде жайылым жерлері –314570 га,
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер –103916 гектар;
елді мекендердің жері – 50086 гектар;
өнеркәсіп жерлері – 1472 гектар;
қордағы жерлер- 129472 гектар.
Табиғи жағдайлар бойынша Ақтасты ауылдық округінің аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады.
Топырағы қызыл қоңыр, ашық қызыл қоңыр, аз гумусты.
2021 жылдың 1 қаңтарына Ақтасты ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара 1617 бас, оның ішінде аналық мал басы 997 бас, 3652 бас ұсақ мал, 353 бас жылқыбар. Оның ішінде:
Ақтасты ауылында:

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Актастинского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (Приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копанем, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (Приложение 4);
5) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 5).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Актастинском сельском округе имеются 2 сельских населенных пунктов.
Общая площадь территории Актастинского сельского округа 402162 гектар, из них пастбищные земли – 314570 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения –103916 гектар;
земли населенных пунктов –50086 гектар;
земли промышленности – 1472 гектар;
земли запаса – 129472 гектар.
По природным условиям территория Актстинского сельского округа по агроклиматическим показателям относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительной зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой. Почвы в основном каштановые и светлокаштановые, малогумусные.
На 1 января 2021 года в Актастинском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) крупного рогатого скота1617голов, из них маточное поголовье 997 голов, мелкого рогатого скота 3652 голов, 353 голов лошадей. Из них:
в селе Актасты:

ірі қара мал 433 бас, оның ішінде аналық мал 236 бас, ұсақ мал 1102 бас, жылқы 108 бас.
Жайылым көлемі 23758 гектар.
Толыбай ауылында:
ірі қара мал 618 бас, оның ішінде аналық мал 334 бас, ұсақ мал 1260 бас, жылқы 281 бас.
Жайылымкөлемі 25611 гектар.
Ақтасты ауылдық округінің ЖШС, АҚ, шаруа қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 777 бас, ұсақ қара 226 бас, 764 бас жылқы.
Шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 75158 гектарды құрайды.
Ақтасты ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 314570 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 49369 гектар жайылым бар.
Ақтасты ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.

крупного рогатого скота 433 голов, из них маточное поголовье 236 голов, мелкого рогатого скота 1102 голов, 108 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 23758 гектар.
в селе Толыбай:
крупного рогатого скота 618 головы, из них маточное поголовье 334 голов, мелкого рогатого скота 1260 голов, 281 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 75158 гектар.
Поголовье ТОО, АО и крестьянских хозяйствах Актастинского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 777 голов, мелкого рогатого скота 226 голов, 764 голов лошадей.
Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 75158 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Актастинскому сельскому округу имеются всего 314570 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 49369 гектар пастбищ.
В Баскудукском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.

Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Ақтасты а., Толыбай а.) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша - 4845 га көлемінде, жүктеме нормасы 8,5 га/бас болғанда қажеттілік туындап отырған жоқ.
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі жоқ, ІҚМ басына жүктеме нормасы 8,5 га/бас болғанда., ұсақ мал – 1,7 га/бас., жылқы –10,2 га/бас.
Қажеттілік:

На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (с.Актасты, с.Толыбай) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 4845 га, при норме нагрузки 8,5 га/гол потребность не возникает.
Не имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения, при норме нагрузки на голову КРС – 8,5 га/гол., МРС – 1,7 га/гол., лошадей – 10,2 га/гол.
Потребность:

ІҚМ үшін-1051 бас. * 8,5 га/бас=8933,5 га;
ұсақ мал үшін-2362 бас. * 1,7 га/бас= 4015,4 га;
жылқы үшін-389 бас. * 10,2 га/бас= 3967,8 га.
8933,5+4015,4+3967,8=3967,8 га.
Ақтасты ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021 жылға арналған жоспарға 1 – қосымша
Ақтасты ауылдық округінің аумағында құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Ақтасты ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері тізімі
№ 1 кесте
Жер учаскелерін жер пайдаланушылардың атауы
Жайылым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
ІҚМ
ҰҚМ
жылқы
түйе
1
"Алимхан" Ш/Қ

для КРС- 1051 гол. * 8,5 га/гол.=8933,5га;
для МРС- 2362 гол. * 1,7 га/гол.=4015,4 га;
для лошадей- 389 гол. * 10,2 га/гол.=3967,8 га.
8933,5+4015,4+3967,8=16916,7 га.
Приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Актастинском сельском округе на 2021 год
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Актастинского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Список собственников земельных участков на территории Актастинского сельского округа
Таблица № 1.
Наименование землепользователей земельных участков
Площадь пастбищ, (га)
Наличие скота по видам, (гол)
КРС
МРС
лошади
верблюд
1
"Алимхан" Ш/Қ

1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде Аралтоғай ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жүріп-тұрудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте (5 қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды - және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Аралтоғай ауылдық округінде 4 ауылдық елді мекен бар.
Аралтоғай ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 197410 гектар, оның ішінде жайылым жерлері –120621 га.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 107307 гектар;
елді мекендердің жері – 67954 гектар;
өнеркәсіп жерлері – 1915 гектар;
қордағы жерлер-20234 гектар.
Табиғи жағдайлар бойынша Аралтоғай ауылдық округінің аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады.
Топырағы қызыл қоңыр, ашық қызыл қоңыр, аз гумусты.
2021 жылдың 1 қаңтарына Аралтоғай ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара 3807 бас, оның ішінде аналық мал басы 3041 бас, 4968 бас ұсақ мал, 186 бас жылқыбар. Оның ішінде:
Аралтоғай ауылында:

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Аралтогайского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбище оборотов (Приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (Приложение 4);
5) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 5).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбище пользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Аралтогайском сельском округе имеются 4 сельских населенных пунктов.
Общая площадь территории Аралтогайского сельского округа 197410 гектар, из них пастбищные земли – 120621 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения –107307 гектар;
земли населенных пунктов –67954 гектар;
земли промышленности – 1915 гектар;
земли запаса – 20234 гектар.
По природным условиям территория Аралтогайского сельского округа по агроклиматическим показателям относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительной зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой. Почвы в основном каштановые и светло каштановые, мало гумусные.
На 1 января 2021 года в Аралтогайском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) крупного рогатого скота 3807 голов, из них маточное поголовье 3041 голов, мелкого рогатого скота 4968 голов, 186 головы лошадей. Из них:
в селе Аралтогай:

ірі қара мал 2000 бас, оның ішінде аналық мал 1525 бас, ұсақ мал 3043 бас, жылқы 82 бас.
Жайылым көлемі 32502 гектар.
Қияқты ауылында:
ірі қара мал 667 бас, оның ішінде аналық мал 525 бас, ұсақ мал 1304 бас, жылқы 64 бас.
Жайылым көлемі 9508 гектар.
Ұлғайсын ауылында:
ірі қара мал 625 бас, оның ішінде аналық мал 575 бас, ұсақ мал 305 бас, жылқы 30 бас.
Жайылым көлемі 15281 гектар.
Милы ауылында:
ірі қара мал 515 бас, оның ішінде аналық мал 416 бас, ұсақ мал 316 бас, жылқы 10 бас.
Жайылым көлемі 9089 гектар.
Аралтоғай ауылдық округінің ЖШС, АҚ, шаруа қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 3591 бас, ұсақ қара 10221 бас, 1268 бас жылқы, 35 түйе.
Шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 105499 гектарды құрайды.
Аралтоғай ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 120621 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 66380 гектар жайылым бар.
Аралтоғай ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.

крупного рогатого скота 2000 головы, из них маточное поголовье 1525 голова, мелкого рогатого скота 3043 голов, 82 головы лошадей.
Площадь пастбищ составляет 32502 гектар.
в селе Киякты:
крупного рогатого скота 667 головы, из них маточное поголовье 525 голов, мелкого рогатого скота 1304 головы, 64 головы лошадей.
Площадь пастбищ составляет 9508 гектар.
в селе Улгайсын:
крупного рогатого скота 625 головы, из них маточное поголовье 575 голов, мелкого рогатого скота 305 головы, 30 головы лошадей.
Площадь пастбищ составляет 15281 гектар.
в селе Милы:
крупного рогатого скота 515 головы, из них маточное поголовье 416 голов, мелкого рогатого скота 316 головы, 10 головы лошадей.
Площадь пастбищ составляет 15281 гектар.
Поголовье ТОО, АО и крестьянских хозяйствах Аралтогайского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 3591 головы, мелкого рогатого скота 10221 головы, 1268 голов лошадей, 35 голов верблюд.
Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 105499 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Аралтогайскому сельскому округу имеются всего 120621 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 66380 гектар пастбищ.
В Аралтогайском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.

Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Аралтоғай а., Қияқты а., Ұлғайсын а, Милы а.) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 25848,5 га көлемінде, жүктеме нормасы 8,5 га/бас болғанда қажеттілік туындап отырған жоқ.
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі туындап отырған жоқ, ІҚМ басына жүктеме нормасы 8,5 га/бас болғанда., ұсақ мал – 1,7 га/бас., жылқы –10,2 га/бас.
Қажеттілік:

На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (с.Аралтогай, с.Киякты, с.Улгайсын, с.Милы) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 25848,5 га, при норме нагрузки 8,5 га/гол потребность не возникает.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 478 га, при норме нагрузки на голову КРС – 8,5 га/гол., МРС – 1,7 га/гол., лошадей – 10,2 га/гол.
Потребность:

ІҚМ үшін-3807 бас. * 8,5 га/бас=32359,5 га;
ұсақ мал үшін-4968 бас. * 1,7 га/бас= 8445,6 га;
жылқы үшін-186 бас. * 10,2 га/бас= 1897,2 га.
32359,5+8445,6+1897,2=42702,3 га.
Аралтоғай ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021 жылға арналған жоспарға 1 – қосымша
Аралтоғай ауылдық округінің аумағында құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Аралтоғай ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері тізімі
№ 1 кесте
Жер учаскелерін жер пайдаланушылардың атауы
Жайылым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
ІҚМ
ҰҚМ
Жылқы
түйе
1.
Абылайхан Р.Ж ш/қ

для КРС- 3807 гол. * 8,5 га/гол.=32359,5 га;
для МРС- 4968 гол. * 1,7 га/гол.=8445,6 га;
для лошадей- 186 гол. * 10,2 га/гол.=1897,2 га.
32359,5+8445,6+1897,2=42702,3 га.
Приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Аралтогайском сельском округе на 2021 год
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Аралтогайского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Список собственников земельных участков на территории Аралтогайского сельского округа
Таблица № 1.
Наименование землепользователей земельных участков
Площадь пастбищ, (га)
Наличие скота по видам, (гол)
КРС
МРС
лошади
верблюд
1
Абылайхан Р.Ж ш/қ

1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде Тұмабұлақ ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жүріп-тұрудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте (5 қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды - және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Тұмабұлақ ауылдық округінде 2 ауылдық елді мекен бар.
Тұмабұлақ ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 505144 гектар, оның ішінде жайылым жерлері –386503га,
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер –54837гектар;
елді мекендердің жері – 87895гектар;
өнеркәсіп жерлері – 1442 гектар;
қордағы жерлер-360970 гектар.
Табиғи жағдайлар бойынша Тұмабұлақ ауылдық округінің аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады.
Топырағы қызыл қоңыр, ашық қызыл қоңыр, аз гумусты.
2021 жылдың 1 қаңтарына Тұмабұлақ ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара 1617 бас, оның ішінде аналық мал басы 997 бас, 3652 бас ұсақ мал, 353 бас жылқыбар. Оның ішінде:
Тұмабұлақ ауылында:

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Тумабулакского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (Приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (Приложение 4);
5) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 5).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Тумабулакского сельском округе имеются 2 сельских населенных пунктов.
Общая площадь территории Тумабулакского сельского округа 505144 гектар, из них пастбищные земли – 386503 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения –54837 гектар;
земли населенных пунктов –87895 гектар;
земли промышленности – 1442 гектар;
земли запаса – 360970 гектар.
По природным условиям территория Тумабулакского сельского округа по агроклиматическим показателям относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительной зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой. Почвы в основном каштановые и светлокаштановые, малогумусные.
На 1 января 2021 года в Тумабулакском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) крупного рогатого скота1617голов, из них маточное поголовье 997 голов, мелкого рогатого скота 3652 голов, 353головылошадей. Из них:
в селе Тумабулак:

ірі қара мал 1029бас, оның ішінде аналық мал 651бас, ұсақ мал 2155 бас, жылқы 218 бас.
Жайылым көлемі 50069 гектар.
Сарбұлақ ауылында:
ірі қара мал 588 бас, оның ішінде аналық мал 346 бас, ұсақ мал 1497 бас, жылқы 135бас.
Жайылым көлемі 36140 гектар.
Тұмабұлақ ауылдық округінің ЖШС, АҚ, шаруа қожалықтарындағы мал басы: іріқара 1596 бас, ұсақ қара 2349 бас, 1534 бас жылқы.
Шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 54007 гектарды құрайды.
Тұмабұлақ ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 386503 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 86209 гектар жайылым бар.
Тұмабұлақ ауылдықокругінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.

крупного рогатого скота 1029 головы, из них маточное поголовье 651голова, мелкого рогатого скота 2155 голов, 218 головы лошадей.
Площадь пастбищ составляет 50069 гектар.
в селе Сарбулак:
крупного рогатого скота 588 головы, из них маточное поголовье 346 голов, мелкого рогатого скота 1497 головы, 135 головы лошадей.
Площадь пастбищ составляет 36140 гектар.
Поголовье ТОО, АО и крестьянских хозяйствах Басудукского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 1596 голов, мелкого рогатого скота 2349 голов, 1534 голов лошадей.
Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 54007 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Комсомольскому сельскому округу имеются всего 386503 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 86209 гектар пастбищ.
В Тумабулакском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.

Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Тұмабұлақ а., Сарыбұлақ а.) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша-8474,5 га көлемінде, жүктеме нормасы 8,5 га/бас болғанда қажеттілік туындап отырған жоқ.
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі жоқ, ІҚМ басына жүктеме нормасы 8,5 га/бас болғанда., ұсақ мал – 1,7 га/бас., жылқы –10,2 га/бас.
Қажеттілік:

На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (с. Тумабулак, с.Сарыбулак) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 8474,5 га, при норме нагрузки 8,5 га/гол потребность не возникает.
Не имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения, при норме нагрузки на голову КРС – 8,5 га/гол., МРС – 1,7 га/гол., лошадей – 10,2 га/гол.
Потребность:

ІҚМ үшін-1617 бас. * 8,5 га/бас=13744,5 га;
ұсақ мал үшін-3652 бас. * 1,7 га/бас= 6208,4 га;
жылқыүшін-353 бас. * 10,2 га/бас= 3600,6 га.
13744,5+6208,4+3600,6=23553,5 га.
Тұмабұлақ ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021 жылға арналған жоспарға 1 – қосымша
Тұмабұлақ ауылдық округінің аумағында құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Тұмабұлақ ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері тізімі
№ 1 кесте
Жер учаскелерін жер пайдаланушылардың атауы
Жайылым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
ІҚМ
ҰҚМ
жылқы
түйе
1
к/х Ізен

для КРС- 1617 гол. * 8,5 га/гол.=13744,5га;
для МРС- 3652 гол. * 1,7 га/гол.=6208,4га;
для лошадей- 353 гол. * 10,2 га/гол.=3600,6 га.
13744,5+6208,4+3600,6=23553,5 га.
Приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Тумабулакском сельском округе на 2021 год
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Тумабулакского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Список собственников земельных участков на территории Тумабулакского сельского округа
Таблица № 1.
Наименование землепользователей земельных участков
Площадь пастбищ, (га)
Наличие скота по видам, (гол)
КРС
МРС
лошади
верблюд
1
к/х Ізен

1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде Әйке ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жүріп-тұрудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте (5 қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды - және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Әйке ауылдық округінде 2 ауылдық елді мекен бар.
Әйке ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 255899 гектар, оның ішінде жайылым жерлері –170513га,
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер –93361гектар;
елді мекендердің жері – 41958гектар;
өнеркәсіп жерлері – 2111 гектар;
қордағы жерлер-118469 гектар.
Табиғи жағдайлар бойынша Әйке ауылдық округінің аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады.
Топырағы қызыл қоңыр, ашық қызыл қоңыр, аз гумусты.
2020 жылдың 1 қаңтарынаӘйкеауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара 2261 бас, оның ішінде аналық мал басы 964 бас, 3285 бас ұсақ мал, 138 бас жылқыбар. Оның ішінде:
Әйке ауылында:

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Айкенского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (Приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (Приложение 4);
5) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 5).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Айкенском сельском округе имеются 2 сельских населенных пунктов.
Общая площадь территории Айкенского сельского округа 255899 гектар, из них пастбищные земли – 170513 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения –93361 гектар;
земли населенных пунктов –41958 гектар;
земли промышленности – 2111 гектар;
земли запаса – 118469 гектар.
По природным условиям территория Айкенского сельского округа по агроклиматическим показателям относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительной зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой. Почвы в основном каштановые и светлокаштановые, малогумусные.
На 1 января 2021 года в Айкенском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) крупного рогатого скота 2261 голов, из них маточное поголовье 964 голов, мелкого рогатого скота 3285 голов, 138 голов лошадей. Из них:
в селе Айке:

ірі қара мал 942бас, оның ішінде аналық мал 518бас, ұсақ мал 1566 бас, жылқы 59 бас.
Жайылым көлемі 21235 гектар.
Теренсай ауылында:
ірі қара мал 1319 бас, оның ішінде аналық мал 446 бас, ұсақ мал 1719бас, жылқы 79бас.
Жайылым көлемі 18629 гектар.
Әйке ауылдық округінің ЖШС, АҚ, шаруа қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 1410 бас, ұсақ қара 1299 бас, 692 бас жылқы.
Шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 31939 гектарды құрайды.
Әйке ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 170513 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 39864 гектар жайылым бар.
Әйке ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.

крупного рогатого скота 942 голов, из них маточное поголовье 518 голов, мелкого рогатого скота 1566 голов, 59 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 21235 гектар.
в селе Теренсай:
крупного рогатого скота 1319 голов, из них маточное поголовье 446 голов, мелкого рогатого скота 1719 голов, 79 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 18629 гектар.
Поголовье ТОО, АО и крестьянских хозяйствах Айкенского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 1410 голов, мелкого рогатого скота 1299 голов, 692 голов лошадей.
Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 31939 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Айкенскому сельскому округу имеются всего 170513 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 39864 гектар пастбищ.
В Айкенском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.

Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Әйке а., Тереңсай а.) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша-8194 га көлемінде, жүктеме нормасы 8,5 га/бас болғанда қажеттілік туындап отырған жоқ.
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі жоқ, ІҚМ басына жүктеме нормасы 8,5 га/бас болғанда., ұсақ мал – 1,7 га/бас., жылқы –10,2 га/бас.
Қажеттілік:

На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (с.Айке, с.Теренсай) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 8194 га, при норме нагрузки 8,5 га/гол потребность не возникает.
Не имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения, при норме нагрузки на голову КРС – 8,5 га/гол., МРС – 1,7 га/гол., лошадей – 10,2 га/гол.
Потребность:

ІҚМ үшін-2261 бас. * 8,5 га/бас=19218,5 га;
ұсақ мал үшін-3285 бас. * 1,7 га/бас= 5584,5 га;
жылқыүшін-138 бас. * 10,2 га/бас= 1407,6 га.
19218,5+5584,5+1407,6=26210,6 га.
Әйке ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021 жылға арналған жоспарға 1 – қосымша
Әйке ауылдық округінің аумағында құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісіндежайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Әйке ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері тізімі
№ 1 кесте
Жер учаскелерін жер пайдаланушылардың атауы
Жайы-лым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
ІҚМ
ҰҚМ
жылқы
түйе
1
"Руслан" ш/қ

для КРС- 2261 гол. * 8,5 га/гол.=19218,5га;
для МРС- 3285 гол. * 1,7 га/гол.=55843,5га;
для лошадей- 138 гол. * 10,2 га/гол.=1407,6 га.
19218,5+55843,5+1407,6=26210,6 га.
Приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Айкенском сельском округе на 2021 год
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Айкенского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Список собственников земельных участков на территории Айкенского сельского округа
Таблица № 1.
Наименование землепользователей земельных участков
Площадь пастбищ, (га)
Наличие скота по видам, (гол)
КРС
МРС
лошади
верблюд
1
"Руслан" ш/қ

1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде Жабасақ ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жүріп-тұрудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте (5 қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды - және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Жабасақауылдық округінде 3 ауылдық елді мекен бар.
Жабасақ ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 383416 гектар, оның ішінде жайылым жерлері –297386 га, 6 га бақша, 863 га басқа алаптар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 187715 гектар;
елді мекендердің жері – 64620 гектар;
өнеркәсіп жерлері – 1609 гектар;
қордағы жерлер-129472 гектар.
Табиғи жағдайлар бойынша Жабасақ ауылдық округінің аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады.
Топырағы қызыл қоңыр, ашық қызыл қоңыр, аз гумусты.
2021 жылдың 1 қаңтарына Жабасақ ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара 3373 бас, оның ішінде аналық мал басы 1630 бас, 4846 бас ұсақ мал, 896 бас жылқыбар. Оның ішінде:
Жабасақауылында:

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Жабасакского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (Приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (Приложение 4);
5) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 5).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Жабасакском сельском округе имеются 3 сельских населенных пунктов.
Общая площадь территории Жабасакского сельского округа 383416 гектар, из них пастбищные земли – 297386 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения –187715 гектар;
земли населенных пунктов –64620 гектар;
земли промышленности – 1609 гектар;
земли запаса – 129472 гектар.
По природным условиям территория Жабасакского сельского округа по агроклиматическим показателям относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительной зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой. Почвы в основном каштановые и светлокаштановые, малогумусные.
На 1 января 2021 года в Жабасакском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) крупного рогатого скота 3373 голов, из них маточное поголовье 1630 голов, мелкого рогатого скота 4846 голов, 896 голов лошадей. Из них:
в селе Жабасак:

ірі қара мал 1752 бас, оның ішінде аналық мал 864 бас, ұсақ мал 2230 бас, жылқы 198 бас.
Жайылым көлемі 33557 гектар.
Байжанкөл ауылында:
ірі қара мал 698 бас, оның ішінде аналық мал 345 бас, ұсақ мал 793 бас, жылқы 253 бас.
Жайылым көлемі 10416 гектар.
Аққұм ауылында:
ірі қара мал 923 бас, оның ішінде аналық мал 421 бас, ұсақ мал 1823 бас, жылқы 445бас.
Жайылым көлемі 15624 гектар.
Жабасақ ауылдық округінің ЖШС, АҚ, шаруа қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 1323 бас, ұсақ қара 1099 бас, 565 бас жылқы.
Шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 178386 гектарды құрайды.
Жабасақ ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 297386 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 59597 гектар жайылым бар.
Жабасақ ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Жабасақ а., Байжанкөл а., Аққұм а) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 13855 га көлемінде, жүктеме нормасы 8,5 га/бас болғанда қажеттілік туындап отырған жоқ.
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі туындап отырған жоқ, ІҚМ басына жүктеме нормасы 8,5 га/бас болғанда., ұсақ мал – 1,7 га/бас., жылқы –10,2 га/бас.
Қажеттілік:

крупного рогатого скота 1752 голов, из них маточное поголовье 864 голов, мелкого рогатого скота 2230 голов, 198 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 33557 гектар.
в селе Байжанкол:
крупного рогатого скота 698 голов, из них маточное поголовье 345 голов, мелкого рогатого скота 793 голов, 253 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 10416 гектар.
в селе Аккум:
крупного рогатого скота 923 голов, из них маточное поголовье 421 голов, мелкого рогатого скота 1823 голов, 445 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 15624 гектар.
Поголовье ТОО, АО и крестьянских хозяйствах Жабасакского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 1323 голов, мелкого рогатого скота 1099 голов, 565 голов лошадей.
Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 178386 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Жабасакскому сельскому округу имеются всего 297386 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 59597 гектар пастбищ.
В Жабасакском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (с.Жабасак, с.Байжанкол, с.Аккум) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 13855 га, при норме нагрузки 8,5 га/гол потребность не возникает.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 478га, при норме нагрузки на голову КРС – 15 га/гол., МРС – 3 га/гол., лошадей – 17 га/гол.
Потребность:

1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде Жамбыл ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жүріп-тұрудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте (5 қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды - және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Жамбыл ауылдық округінде 1 ауылдық елді мекен бар.
Жамбыл ауылдық округінің жалпы көлемі 136916 гектар, оның ішінде жайылым жерлері –84584га, 0 га басқа алқаптар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 58146 гектар;
елді мекендердің жері – 12510 гектар;
өнеркәсіп жерлері –1472 гектар;
қордағы жерлер–64788 гектар.
Табиғи жағдайлар бойынша Жамбыл ауылдық округінің аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады.
Топырағы ашық қызыл қоңыр, аз гумусты.
2021 жылдың 1 қаңтарына Жамбыл ауылында (халықтың жеке ауласы) ірі қара 875 бас, оның ішінде аналық мал басы 730 бас, 1484 бас ұсақ мал, 175 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Жайылым көлемі 12151 гектар.

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Жамбылского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 5).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Жамбылском сельском округе имеются 1сельскийнаселенныйпункт.
Общая площадь территории Жамбылского сельского округа 136916 гектар, из них пастбищные земли –84584 га, прочие угодий –0 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения –58146 гектар;
земли населенных пунктов –12510 гектар;
земли промышленности – 1472 гектар;
земли запаса- 64788 гектар.
По природным условиям территория Жамбылском сельском округе по агроклиматическим показателям относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительной зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой. Почвы в основном светлокаштановые, малогумусные.
На 1 января 2021 года в Жамбылском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) крупного рогатого скота 875 голов, из них маточное поголовье 730 голов, мелкого рогатого скота 1484 голов, 175 голов лошадей. Площадь пастбищ составляет 12151 гектар.

Жамбыл ауылдық округінің шаруа қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 258бас, ұсақ қара 89 бас, 30 бас жылқы.
Шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 15016 гектарды құрайды.
Жамбыл ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 84584 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 12151 гектар жайылым бар.
Талдық ауылында мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Жамбыл а.) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 6205 га көлемінде, жүктеме нормасы 8,5 га/бас болғанда қажеттілік туындап отырған жоқ.

Поголовье крестьянских хозяйствах Жамбылском сельском округе составляет: крупного рогатого скота 258 головы, мелкого рогатого скота 89 голов, 30 голов лошадей.
Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 15016 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Жамбылскому сельскому округу имеются всего 84584 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 12151гектар пастбищ.
В Жамбылского сельского округа сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (с.Жамбыл) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 6205 га, при норме нагрузки 8,5 га/гол потребность не возникает.

Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі туындап отырған жоқ, ІҚМ басына жүктеме нормасы 8,5 га/бас болғанда., ұсақ мал – 1,7 га/бас., жылқы –10,2 га/бас.
Қажеттілік:
ІҚМ үшін-875 бас. * 8,5 га/бас=7437,5 га;
ұсақ мал үшін-1484 бас. * 1,7 га/бас=2522,8 га;
жылқыүшін-175 бас. * 10,2 га/бас= 1785га.
7437,5+2522,8+1785=11745,3га.
Жамбыл ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021 жылға арналған жоспарға 1 – қосымша
Жамбыл ауылының аумағында құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Жамбыл ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері тізімі
№ 1 кесте
Жер учаскелерін жер пайдаланушылардың атауы
Жайылым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
ІҚМ
ҰҚМ
жылқы
түйе
1
"Алтынбек" ШҚ

Не имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения, при норме нагрузки на голову КРС – 8,5 га/гол., МРС – 1,7 га/гол., лошадей – 10,2 га/гол.
Потребность:
для КРС- 875 гол. * 8,5 га/гол.=7437,5га;
для МРС- 1484гол. * 1,7 га/гол.=2522,8га;
для лошадей- 175 гол. * 10,2 га/гол.= 1785га.
7437,5+2522,8+1785=11745,3 га.
Приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Жамбылском сельском округе на 2021 год
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Жамбылского сельского округе в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Список собственников земельных участков на территории Жамбылского сельского округе
Таблица № 1.
Наименование землепользователей земельных участков
Площадь пастбищ, (га)
Наличие скота по видам, (гол)
КРС
МРС
лошади
верблюд
1
"Алтынбек" ШҚ

1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде Темірбек Жүргенов ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жүріп-тұрудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте (5 қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды - және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Темірбек Жүргенов ауылдық округінде 2 ауылдық елді мекен бар.
Темірбек Жүргенов ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 228810 гектар, оның ішінде жайылым жерлері –115774га,
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер –153929 гектар;
елді мекендердің жері – 19275 гектар;
өнеркәсіп жерлері – 2029 гектар;
қордағы жерлер-53577 гектар.
Табиғи жағдайлар бойынша Темірбек Жүргенов ауылдық округінің аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады.
Топырағы қызыл қоңыр, ашық қызыл қоңыр, аз гумусты.
2021 жылдың 1 қаңтарына Темірбек Жүргенов ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара 2629 бас, оның ішінде аналық мал басы 1423 бас, 4848 бас ұсақ мал, 83 бас жылқыбар. Оның ішінде:
Темірбек Жүргенов ауылында:

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории сельского округа Темирбека Жургенова в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (Приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (Приложение 4);
5) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 5).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в сельском округе имеются 2 сельских населенных пунктов.
Общая площадь территории сельского округа Темирбека Жургенова 228810 гектар, из них пастбищные земли – 115774 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения –153929 гектар;
земли населенных пунктов –19275 гектар;
земли промышленности – 2029 гектар;
земли запаса – 53577 гектар.
По природным условиям территория сельского округа Темирбека Жургенова по агроклиматическим показателям относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительной зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой. Почвы в основном каштановые и светлокаштановые, малогумусные.
На 1 января 2021 года в сельском округе Темирбека Жургенова насчитывается (личное подворье населения) крупного рогатого скота 2629 голов, из них маточное поголовье 1423 голов, мелкого рогатого скота 4848 голов, 83 голов лошадей. Из них:
в селе Темирбека Жургенова:

ірі қара мал 2623 бас, оның ішінде аналық мал 1919 бас, ұсақ мал 3622 бас, жылқы 36 бас.
Жайылым көлемі 11479 гектар.
Талдысай ауылында:
ірі қара мал 710 бас, оның ішінде аналық мал 413 бас, ұсақ мал 1226 бас, жылқы 47 бас.
Жайылым көлемі 6569 гектар.
Т. Жүргенов ауылдық округінің ЖШС, АҚ, шаруа қожалықтарындағ ымал басы: ірі қара 464 бас, ұсақ қара 3478 бас, 205 бас жылқы.
Шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 70929 гектарды құрайды.
Темірбек Жүргенов ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 115774 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 18048 гектар жайылым бар.
Темірбек Жүргенов ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.

крупного рогатого скота 2623 голов, из них маточное поголовье 1919 голов, мелкого рогатого скота 3622 голов, 36 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 11479 гектар.
в селе Талдысай:
крупного рогатого скота 710 голов, из них маточное поголовье 413 голов, мелкого рогатого скота 1226 голов, 47 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 6569 гектар.
Поголовье ТОО, АО и крестьянских хозяйствах сельского округа Темирбека Жургенова составляет: крупного рогатого скота 464 голов, мелкого рогатого скота 3478 голов, 205 голов лошадей.
Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 70929 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по сельскому округу Темирбека Жургенова имеются всего 115774 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 18048 гектар пастбищ.
В сельском округе Темирбека Жургенова сервитуты для прогона скота не установлены.

Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Т. Жүрегнов а., Талдысай а.) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша-16311,5 га көлемінде, жүктеме нормасы 8,5 га/бас болғанда қажеттілік туындап отырған жоқ.
Жергілікті халықтың басқа ауылшаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі жоқ, ІҚМ басына жүктеме нормасы 8,5 га/бас болғанда., ұсақ мал – 1,7 га/бас., жылқы –10,2 га/бас.
Қажеттілік:

На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (с.Темирбека Жургенова, с.Талдысай) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 16311,5 га, при норме нагрузки 8,5 га/гол потребность не возникает.
Не имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения, при норме нагрузки на голову КРС – 8,5 га/гол., МРС – 1,7 га/гол., лошадей – 10,2 га/гол.
Потребность:

ІҚМ үшін-3333 бас. * 8,5 га/бас=28330,5 га;
ұсақ мал үшін-1226 бас. * 1,7 га/бас= 2084,2 га;
жылқыүшін-47 бас. * 10,2 га/бас= 479,4 га.
28330,5+2084,2+479,4=30894,1 га.
Темірбек Жүргенов ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021 жылға арналған жоспарға 1 – қосымша
Темірбек Жүргенов ауылдық округінің аумағында құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Темірбек Жүргенов ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері тізімі
№ 1 кесте
Жер учаскелерін жер пайдаланушылардың атауы
Жайы-лым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
ІҚМ
ҰҚМ
жылқы
түйе
1
Еңбек-агро ЖШС

для КРС- 3333 гол. * 8,5 га/гол.=28330,5га;
для МРС- 1226 гол. * 1,7 га/гол.=2084,2га;
для лошадей- 47 гол. * 10,2 га/гол.=479,4 га.
28330,5+2084,2+479,4=30894,1 га.
Приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в сельском округе Темирбека Жургенова на 2021 год
Схема (карта) расположения пастбищ на территории сельского округа Темирбека Жургенова в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Список собственников земельных участков на территории сельского округа Темирбека Жургенова
Таблица № 1.
Наименование землепользователей земельных участков
Площадь пастбищ, (га)
Наличие скота по видам, (гол)
КРС
МРС
лошади
верблюд
1
Еңбек-агро ЖШС

1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде Қайрақты ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жүріп-тұрудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте (5 қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды - және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Қайрақты ауылдық округінде 1 ауылдық елді мекен бар.
Талдық ауылының жалпы көлемі 376605 гектар, оның ішінде жайылым жерлері –274288 га, 0 га басқа алқаптар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 92765 гектар;
елді мекендердің жері – 95429 гектар;
өнеркәсіп жерлері –1602 гектар;
қордағы жерлер–186809 гектар.
Табиғи жағдайлар бойынша Қайрақты ауылдық округі аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады.
Топырағы ашық қызыл қоңыр, аз гумусты.
2021 жылдың 1 қаңтарына Талдық ауылында (халықтың жеке ауласы) ірі қара 1133 бас, оның ішінде аналық мал басы 647 бас, 2796 бас ұсақ мал, 414 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Жайылым көлемі 94589 гектар.

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Кайрактинского сельского округа разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 5).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Кайрактинском сельском округе имеются 1 сельский населенный пункт.
Общая площадь территории Кайрактинского сельского округа 376605 гектар, из них пастбищные земли –274288 га, прочие угодий –0 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения –92765 гектар;
земли населенных пунктов –95429 гектар;
земли промышленности – 1602 гектар;
земли запаса- 186809 гектар.
По природным условиям территория Кайрактинского сельского округа по агроклиматическим показателям относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительной зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой. Почвы в основном светлокаштановые, малогумусные.
На 1 января 2021 года в Кайрактинском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) крупного рогатого скота 1133 голов, из них маточное поголовье 647 голов, мелкого рогатого скота 2796 голов, 414 голов лошадей. Площадь пастбищ составляет 94589 гектар.

Қайрақты ауылдық округінің шаруа қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 1971 бас, ұсақ қара 3526 бас, 826 бас жылқы.
Шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 92433 гектарды құрайды.
Қайрақты ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 274288 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 94589 гектар жайылым бар.
Қайрақты ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.

Поголовье крестьянских хозяйствах Кайрактинского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 1971 голов, мелкого рогатого скота 3526 голов, 826 голов лошадей.
Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 92433 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Кайрактинскому сельскому округу имеются всего 274288 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 94589 гектар пастбищ.
В Кайрактинском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.

Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Талдык а.) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 5499,5 га көлемінде, жүктеме нормасы 8,5 га/бас болғанда қажеттілік туындап отырған жоқ.
Жергілікті халықтың басқа ауылшаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі туындап отырған жоқ, ІҚМ басына жүктеме нормасы 8,5 га/бас болғанда., ұсақ мал – 1,7 га/бас., жылқы –10,2 га/бас.
Қажеттілік:

На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (с.Талдык) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 5499,5 га, при норме нагрузки 8,5 га/гол потребность не возникает.
Не имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения, при норме нагрузки на голову КРС – 8,5 га/гол., МРС – 1,7 га/гол., лошадей – 10,2 га/гол.
Потребность:

ІҚМ үшін-1133 бас. * 8,5 га/бас=9630,5 га;
ұсақ мал үшін-2796 бас. * 1,7 га/бас=4753,2 га;
жылқыүшін-414 бас. * 10,2 га/бас= 4222,8га.
9630,5+4753,2+4222,8=18606,5га.
Қайрақты ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021 жылға арналған жоспарға 1 – қосымша
Қайрақты ауылдық округі аумағында құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Қайрақты ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері тізімі
№ 1 кесте
Жер учаскелерін жер пайдаланушылардың атауы
Жайы-лым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
ІҚМ
ҰҚМ
жылқы
түйе
1
"Абжан" ш/қ

для КРС- 1133 гол. * 8,5 га/гол.= 9630,5 га;
для МРС- 2796 гол. * 1,7 га/гол.= 4753,2 га;
для лошадей- 414 гол. * 10,2 га/гол.= 4222,8 га.
9630,5+4753,2+4222,8=18606,5 га.
Приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Кайрактинском сельском округе на 2021 год
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Кайрактинского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Список собственников земельных участков на территории Кайрактинского сельского округа
Таблица № 1.
Наименование землепользователей земельных участков
Площадь пастбищ, (га)
Наличие скота по видам, (гол)
КРС
МРС
лошади
верблюд
1
"Абжан" ш/қ

1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде Жабасақ ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жүріп-тұрудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте (5 қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды - және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Қарабұтақ ауылдық округінде 3 ауылдық елді мекен бар.
Қарабұтақ ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 262794 гектар, оның ішінде жайылым жерлері –186328 га,
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 71595 гектар;
елді мекендердің жері – 53096 гектар;
өнеркәсіп жерлері – 2798 гектар;
қордағы жерлер- 135305 гектар.
Табиғи жағдайлар бойынша Қарабұтақ ауылдық округінің аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады.
Топырағы қызыл қоңыр, ашық қызыл қоңыр, аз гумусты.
2021 жылдың 1 қаңтарына Қарабұтақ ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара 3846 бас, оның ішінде аналық мал басы 1423 бас, 5993 бас ұсақ мал, 279 бас жылқыбар. Оның ішінде:
Қарабұтақ ауылында:

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Карабутакского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (Приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (Приложение 4);
5) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 5).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Карабутакском сельском округе имеются 4 сельских населенных пунктов.
Общая площадь территории Карабутакского сельского округа 262794 гектар, из них пастбищные земли – 186328 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения –71595 гектар;
земли населенных пунктов –53096 гектар;
земли промышленности – 2798 гектар;
земли запаса – 135305 гектар.
По природным условиям территория Карабутакского сельского округа по агроклиматическим показателям относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительной зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой. Почвы в основном каштановые и светлокаштановые, малогумусные.
На 1 января 2021 года в Карабутакском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) крупного рогатого скота 3846 голов, из них маточное поголовье 1423 голов, мелкого рогатого скота 5993 голов, 279 голов лошадей. Из них:
в селе Карабутак:

ірі қара мал 2269 бас, оның ішінде аналық мал 860 бас, ұсақ мал 4044 бас, жылқы 192 бас.
Жайылым көлемі 28795 гектар.
Еңбекту ауылында:
ірі қара мал 380 бас, оның ішінде аналық мал 130 бас, ұсақ мал 629 бас, жылқы 21 бас.
Жайылым көлемі 8287 гектар.
Белқопа ауылында:
ірі қара мал 790 бас, оның ішінде аналық мал 257 бас, ұсақ мал 878 бас, жылқы 279 бас.
Жайылым көлемі 8499 гектар.
Жарөткел ауылында:
ірі қара мал 407 бас, оның ішінде аналық мал 176 бас, ұсақ мал 442 бас, жылқы 2 бас.
Жайылым көлемі 6502 гектар.
Қарабұтақ ауылдық округінің ЖШС, АҚ, шаруа қожалықтарындағы мал басы: іріқара 1302 бас, ұсаққара 3307 бас, 1116 бас жылқы.
Шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 71238 гектарды құрайды.
Қарабұтақ ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 186328 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 52083 гектар жайылым бар.
Қарабұтақ ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.

крупного рогатого скота 2269 голов, из них маточное поголовье 860 голов, мелкого рогатого скота 4044 голов 192 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 28795 гектар.
в селе Енбекту:
крупного рогатого скота 380 голов, из них маточное поголовье 130 голов, мелкого рогатого скота 629 голов, 21 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 8287 гектар.
в селе Белкопа:
крупного рогатого скота 790 голов, из них маточное поголовье 257 голов, мелкого рогатого скота 878 голов, 279 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 8499 гектар.
в селе Жароткел:
крупного рогатого скота 407 голов, из них маточное поголовье 176 голов, мелкого рогатого скота 442 голов, 2 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 6502 гектар.
Поголовье ТОО, АО и крестьянских хозяйствах Карабутакского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 1302 голов, мелкого рогатого скота 3307 голов, 1116 голов лошадей.
Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 71238 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Карабутакскому сельскому округу имеются всего 186328 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 52083 гектар пастбищ.
В Карабутакском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.

Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Қайыңды а., Алтынды а.) ауылшаруашылығыжануарларыныңаналық (сауын) мал басынұстаубойынша 12095,5 га көлемінде, жүктеменормасы 8,5 га/бас болғандақажеттіліктуындап отырған жоқ.
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі жоқ, ІҚМ басына жүктеме нормасы 8,5 га/бас болғанда., ұсақ мал – 1,7 га/бас., жылқы –10,2 га/бас.
Қажеттілік:

На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (с.Карабутак, с.Енбекту, с.Белкопа, с.Жароткел) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 12095,5 га, при норме нагрузки 8,5 га/гол потребность не возникает.
Не имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения, при норме нагрузки на голову КРС – 8,5 га/гол., МРС – 1,7 га/гол., лошадей – 10,2 га/гол.
Потребность:

1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде Құмқұық ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жүріп-тұрудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте (5 қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды - және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Құмқұдық ауылдық округінде 1 ауылдық елді мекен бар.
Құмқұдық ауылының жалпы көлемі 185966 гектар, оның ішінде жайылым жерлері – 111990 га, 0 га басқа алқаптар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 97314 гектар;
елді мекендердің жері – 24656 гектар;
өнеркәсіп жерлері – 803 гектар;
қордағы жерлер– 63193 гектар.
Табиғи жағдайлар бойынша Құмқұдық аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады.
Топырағы ашық қызыл қоңыр, аз гумусты.
2021 жылдың 1 қаңтарына Құмқұдық ауылында (халықтың жеке ауласы) ірі қара 2264 бас, оның ішінде аналық мал басы 849 бас, 4883 бас ұсақ мал, 200 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Жайылым көлемі 24208 гектар.
Құмқұдық ауылдық округінің шаруа қожалықтарындағы мал басы: ірі қара 1357 бас, ұсақ қара 228 бас, 880 бас жылқы.
Шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 55403 гектарды құрайды.
Құмқұдық ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 163311 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 37633 гектар жайылым бар.
Талдық ауылында мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Кумкудукского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 5).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Кумкудукском сельском округе имеются 2 сельских населенных пунктов.
Общая площадь территории Кумкудукского сельского округа 185966 гектар, из них пастбищные земли –111990 га, прочие угодий – 0 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения –97314 гектар;
земли населенных пунктов –24656 гектар;
земли промышленности – 803 гектар;
земли запаса- 63193 гектар.
По природным условиям территория Кумкудукского сельского округа по агроклиматическим показателям относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительной зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой. Почвы в основном светлокаштановые, малогумусные.
На 1 января 2021 года в Кумкудукском сельском округе на считывается (личное подворье населения) крупного рогатого скота 2264 голов, из них маточное поголовье 849 голов, мелкого рогатого скота 4883 голов, 200 голов лошадей. Площадь пастбищ составляет 24208 гектар.
Поголовье крестьянских хозяйствах Кумкудукского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 1207 голов, мелкого рогатого скота 228 голов, 395 голов лошадей.
Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 55403 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Кумкудуксому сельскому округу имеются всего 111990 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 24208 гектар пастбищ.
В Кумкудукском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.

ІҚМ үшін - 2264 бас. * 8,5 га/бас=19244 га;
ұсақ мал үшін - 4883 бас. * 1,7 га/бас=8301,1 га;
жылқы үшін-200 бас. * 10,2 га/бас= 2040 га.
19244+8301,1+2040=29585,1 га.
Құмқұдық ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021 жылға арналған жоспарға 1 – қосымша
Құмқұдық ауылының аумағында құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Құмқұдық ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері тізімі
№ 1 кесте
Жер учаскелерін жер пайдаланушылардың атауы
Жайы-лым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
ІҚМ
ҰҚМ
жылқы
түйе
1
КХ "Бекзат"

для КРС- 2264 гол. * 8,5 га/гол.=19244 га;
для МРС- 4883гол. * 1,7 га/гол.=8301,1 га;
для лошадей- 200 гол. * 10,2 га/гол.=2040 га.
19244+8301,1+2040=29585,5 га.
Приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Кумкудукском сельском округе на 2021 год
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Кумкудукского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Список собственников земельных участков на территории Кумкудукского сельского округа
Таблица № 1.
Наименование землепользователей земельных участков
Площадь пастбищ, (га)
Наличие скота по видам, (гол)
КРС
МРС
лошади
верблюд
1
КХ "Бекзат"

1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде Қызылжұлдыз ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жүріп-тұрудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте (5 қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды - және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Қызылжұлдыз ауылдық округінде 1 ауылдық елді мекен бар.
Қызылжұлдыз ауылдық округінің жалпы көлемі 130864 гектар, оның ішінде жайылым жерлері –102241га, 0 басқа алқаптар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 41261 гектар;
елді мекендердің жері – 19594гектар;
өнеркәсіп жерлері –1609 гектар;
қордағы жерлер–68400 гектар.
Табиғи жағдайлар бойынша Қызылжұлдыз ауылдық округі аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады.
Топырағы ашық қызыл қоңыр, аз гумусты.
2021 жылдың 1 қаңтарына Аралтөбе ауылында (халықтың жеке ауласы) ірі қара 1228 бас, оның ішінде аналық мал басы 847 бас, 1435 бас ұсақ мал, 160 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Жайылым көлемі 19219 гектар.

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Кызылжулдызского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 5).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Кызылжулдызском сельском округе имеются 1 сельский населенный пункт.
Общая площадь территории Кызылжулдызского сельского округа 130864 гектар, из них пастбищные земли –102241 га, прочие угодий – 0 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения –41261 гектар;
земли населенных пунктов –19594 гектар;
земли промышленности – 1609 гектар;
земли запаса- 68400 гектар.
По природным условиям территория Кызылжулдызского сельского округа по агроклиматическим показателям относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительной зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой. Почвы в основном светлокаштановые, малогумусные.
На 1 января 2021 года в Кызылжулдызском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) крупного рогатого скота 1228 голов, из них маточное поголовье 847 голов, мелкого рогатого скота 1435 голов, 160 голов лошадей. Площадь пастбищ составляет 19219 гектар.

Қызылжұлдыз ауылдық округінде шаруа қожалықтарындағы мал басы: іріқара 1038 бас, ұсаққара 709 бас, 291 бас жылқы.
Шаруа қожалықтарының жайылымалаңы 40325 гектарды құрайды.
Қызылжұлдыз ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 102241 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 19219 гектар жайылым бар.
Қызылжұлдыз ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.

Поголовье крестьянских хозяйствах Кызылжулдызского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 1038 голов, мелкого рогатого скота 709 голов, 291 голов лошадей.
Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 40325 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Кызылжулдызском сельском округе имеются всего 102241 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 19219 гектар пастбищ.
В Кызылжулдызском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.

Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Аралтөбе а.) ауылшаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 7199,5 га көлемінде, жүктеме нормасы 8,5 га/бас болғанда қажеттілік туындап отырған жоқ.
Жергілікті халықтың басқа ауылшаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі туындап отырған жоқ, ІҚМ басына жүктеме нормасы 8,5 га/бас болғанда., ұсақ мал – 1,7 га/бас., жылқы –10,2 га/бас.
Қажеттілік:

На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (с.Аралтобе) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 7199,5 га, при норме нагрузки 8,5 га/гол потребность не возникает.
Не имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения, при норме нагрузки на голову КРС – 8,5 га/гол., МРС – 1,7 га/гол., лошадей – 10,2 га/гол.
Потребность:

1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде Сарат ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жүріп-тұрудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте (5 қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды - және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Сарат ауылдық округі аумағында 1 ауылдық елді мекен бар.
Сарат ауылдық округінің жалпы көлемі 243204 гектар, оның ішінде жайылым жерлері –179582га, 0 га басқа алқаптар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 55498 гектар;
елді мекендердің жері – 50153 гектар;
өнеркәсіп жерлері –1603 гектар;
қордағы жерлер– 135950 гектар.
Табиғи жағдайлар бойынша Сарат ауылдық округі аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады.
Топырағы ашық қызыл қоңыр, аз гумусты.
2021 жылдың 1 қаңтарына Сарат ауылында (халықтың жеке ауласы) ірі қара 751 бас, оның ішінде аналық мал басы 401 бас, 1584 бас ұсақ мал, 220 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Жайылым көлемі 49332 гектар.

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Саратского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 5).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Саратском сельском округе имеются 1сельскийнаселенныйпункт.
Общая площадь территории Саратского сельского округа 243204 гектар, из них пастбищные земли –179582 га, прочие угодий –0 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения –55498 гектар;
земли населенных пунктов –50153 гектар;
земли промышленности – 1603 гектар;
земли запаса- 135950 гектар.
По природным условиям территория Саратского сельского округа по агроклиматическим показателям относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительной зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой. Почвы в основном светлокаштановые, малогумусные.
На 1 января 2021 года в Саратском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) крупного рогатого скота751 голов, из них маточное поголовье 401 голов, мелкого рогатого скота1584 голов, 220 голов лошадей. Площадь пастбищ составляет 49332 гектар.

Сарат ауылдық округінде шаруа қожалықтарындағы мал басы: іріқара 1163бас, ұсақ қара 1808 бас, 1049 бас жылқы.
Шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 52163 гектарды құрайды.
Сарат ауылы бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 179582 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 49332 гектар жайылым бар.
Сарат ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Сарат а.) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 3408,5 га көлемінде, жүктеме нормасы 8,5 га/бас болғанда қажеттілік туындап отырған жоқ.

Поголовье крестьянских хозяйствах Саратского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 1163 голов, мелкого рогатого скота 1808 голов, 1049 голов лошадей.
Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 52163 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Саратскому сельскому округу имеются всего 179582 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 49332 гектар пастбищ.
В Саратском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (с.Сарат) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 3408,5 га, при норме нагрузки 8,5 га/гол потребность не возникает.

Жергілікті халықтың басқа ауылшаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі туындап отырған жоқ, ІҚМ басына жүктеме нормасы 8,5 га/бас болғанда., ұсақ мал – 1,7 га/бас., жылқы –10,2 га/бас.
Қажеттілік:
ІҚМ үшін- 751 бас. * 8,5 га/бас=6383,5 га;
ұсақ мал үшін-1584 бас. * 1,7 га/бас=2692,8 га;
жылқыүшін-220 бас. * 10,2 га/бас= 2244га.
6383,5+2692,8+2244=11320,3га.
Сарат ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021 жылға арналған жоспарға 1 – қосымша
Сарат ауылдық округінде аумағында құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Сарат ауылдық округінде аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері тізімі
№ 1 кесте
Жер учаскелерін жер пайдаланушылардың атауы
Жайы-лым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
ІҚМ
ҰҚМ
жылқы
түйе
1
"Әзім-Наз" ш/қ

Не имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения, при норме нагрузки на голову КРС – 8,5 га/гол., МРС – 1,7 га/гол., лошадей – 10,2 га/гол.
Потребность:
для КРС- 847 гол. * 8,5 га/гол.=6383,5 га;
для МРС- 1730гол. * 1,7 га/гол.=2692,8 га;
для лошадей- 92 гол. * 10,2 га/гол.=2244 га.
6383,5+2692,8+2244=11320,3 га.
Приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Саратском сельском округе на 2021 год
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Саратскгог сельсеого округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Список собственников земельных участков на территории Саратского сельского округа
Таблица № 1.
Наименование землепользователей земельных участков
Площадь пастбищ, (га)
Наличие скота по видам, (гол)
КРС
МРС
лошади
верблюд
1
к/х "Асем-Наз"

1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде Сұлукөл ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жүріп-тұрудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте (5 қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды - және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Сұлукөл ауылдық округінде 1 ауылдық елді мекен бар.
Сұлукөл ауылдық округінің жалпы көлемі 96960 гектар, оның ішінде жайылым жерлері – 36 320 га, 0 басқа алқаптар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 44023 гектар;
елді мекендердің жері – 15443 гектар;
өнеркәсіп жерлері –2846 гектар;
қордағы жерлер–34648 гектар.
Табиғи жағдайлар бойынша Сұлукөл ауылдық округі аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады.
Топырағы ашық қызыл қоңыр, аз гумусты.
2021 жылдың 1 қаңтарына Сұлукөл ауылында (халықтың жеке ауласы) ірі қара 847 бас, оның ішінде аналық мал басы 321 бас, 1730 бас ұсақ мал, 92 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Жайылым көлемі 14673 гектар.

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Сулукольского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 5).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Сулукольском сельском округе имеются 1 сельский населенный пункт.
Общая площадь территории Сулукольского сельскога округа 96960 гектар, из них пастбищные земли –36320 га, прочие угодий –0 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения –44023 гектар;
земли населенных пунктов –15443 гектар;
земли промышленности – 2846 гектар;
земли запаса- 34648 гектар.
По природным условиям территория Сулукольского сельскога округа по агроклиматическим показателям относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительной зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой. Почвы в основном светлокаштановые, малогумусные.
На 1 января 2021 года в Сулукольском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) крупного рогатого скота 847 голов, из них маточное поголовье 321 голов, мелкого рогатого скота 1730 голов, 92 голов лошадей. Площадь пастбищ составляет 14673 гектар.

Сұлукөл ауылының шаруа қожалықтарындағы мал басы: іріқара 129 бас, ұсаққара 126 бас, 18 бас жылқы.
Шаруа қожалықтарының жайылымалаңы 8126 гектарды құрайды.
Сұлукөл ауылдық округі бойынша ауылшаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 36320 гектар жайылымдықжерлер бар. Елді мекен шегінде 14673 гектар жайылым бар.
Сұлукөл ауылдық округі мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Сұлукөл а.) ауыл шаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 2632,2 га көлемінде, жүктеме нормасы 8,2 га/бас болғанда қажеттілік туындап отырған жоқ.
Жергілікті халықтың басқа ауыл шаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі туындап отырған жоқ, ІҚМ басына жүктеме нормасы 8,2 га/бас болғанда., ұсақ мал – 1,7 га/бас., жылқы –10,2 га/бас.
Қажеттілік:
ІҚМ үшін-847 бас. * 8,2 га/бас= 6945,4 га;

Поголовье крестьянских хозяйствах Сулукольского сельскога округа составляет: крупного рогатого скота 129 голов, мелкого рогатого скота 126 голов, 18 голов лошадей.
Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 8126 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Сулукольскому сельскому округу имеются всего 36 320 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 14673 гектар пастбищ.
В Сулукольском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (с.Сулуколь) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 2632,2 га, при норме нагрузки 8,2 га/гол потребность не возникает.
Не имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения, при норме нагрузки на голову КРС – 8,5 га/гол., МРС – 1,7 га/гол., лошадей – 10,2 га/гол.
Потребность:
для КРС- 847 гол. * 8,5 га/гол.= 6945,4 га;

ұсақ мал үшін-1730 бас. * 1,7 га/бас=2941 га;
жылқыүшін-92 бас. * 10,2 га/бас= 938,4га.
6945,4+2941+938,4=10824,8га.
Сұлукөл ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021 жылға арналған жоспарға 1 – қосымша
Сұлукөл ауылының аумағында құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісіндежайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Сұлукөл ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері тізімі
№ 1 кесте
Жер учаскелерін жер пайдаланушылардың атауы
Жайы-лым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
ІҚМ
ҰҚМ
жылқы
түйе
1
"Азамат" ш/қ

для МРС- 1730гол. * 1,7 га/гол.= 2941 га;
для лошадей- 92 гол. * 10,2 га/гол.=938,4 га.
6945,4+2941+938,4=10824,8 га.
Приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Сулукольском сельском округе на 2021 год
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Сулукольского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Список собственников земельных участков на территории Сулукольского сельского округа
Таблица № 1.
Наименование землепользователей земельных участков
Площадь пастбищ, (га)
Наличие скота по видам, (гол)
КРС
МРС
лошади
верблюд
1
к/х "Азамат"

1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде Үшқатты ауылдық округі аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4-қосымша);
5) Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен жүріп-тұрудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте (5 қосымша).
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық тексерудің жай-күйі туралы мәліметтерді, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректерді, олардың иелерін көрсете отырып қабылданды - және (немесе) заңды тұлғалар ұсынған өзге де деректер туралы мәліметтерді, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптастырылған табындардың, отарлардың, табындардың саны туралы деректерді, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтерді, мәдени және аридті жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері туралы мәліметтерді, малды айдауға арналған сервитуттар туралы мәліметтерді және мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Үшқатты ауылдық округінде 1 ауылдық елді мекен бар.
Үшқатты ауылдық округінің жалпы көлемі 2713 гектар, оның ішінде жайылым жерлері –0 га, 0 басқа алқаптар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 0 гектар;
елді мекендердің жері – 2710 гектар;
өнеркәсіп жерлері – 3 гектар;
қордағы жерлер – 0 гектар.
Табиғи жағдайлар бойынша Үшқатты аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады.
Топырағы ашық қызыл қоңыр, аз гумусты.
2021 жылдың 1 қаңтарына Үшқатты ауылында (халықтың жеке ауласы) ірі қара 174 бас, оның ішінде аналық мал басы 111 бас, 191 бас ұсақ мал, 8 бас жылқы бар. Оның ішінде:
Жайылым көлемі 2564 гектар.
Үшқатты ауылдық округі бойынша ауыл шаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 0 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 2710 гектар жайылым бар.
Үшқатты ауылдық округі мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Ушкаттинскому сельскому округу в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 5).
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Ушкаттинского сельского округа имеются 1 сельский населенный пункт.
Общая площадь территории село Ушкатты 2713 гектар, из них пастбищные земли –0 га, прочие угодий –0 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения –0 гектар;
земли населенных пунктов –2710 гектар;
земли промышленности – 3 гектар;
земли запаса- 0 гектар.
По природным условиям территория Ушкаттинского сельского округа по агроклиматическим показателям относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительной зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой. Почвы в основном светлокаштановые, малогумусные.
На 1 января 2021 года в селе Ушкатты насчитывается (личное подворье населения) крупного рогатого скота 174 голов, из них маточное поголовье 111 голов, мелкого рогатого скота 191 голов, 8 голов лошадей. Площадь пастбищ составляет 2564 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Ушкаттинского сельского округа имеются всего 0гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 2710 гектар пастбищ.
В селе Ушкатты сервитуты для прогона скота не установлены.

Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Үшқатты а.) ауылшаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 2728,5 га көлемінде, жүктеменормасы 8,5 га/бас болғанда қажеттілік туындап отырған жоқ.
Жергілікті халықтың басқа ауылшаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі туындап отырған жоқ, ІҚМ басына жүктеме нормасы 8,5 га/бас болғанда., ұсақ мал – 1,7 га/бас., жылқы –10,2 га/бас.
Қажеттілік:
ІҚМ үшін-174 бас. * 8,5 га/бас= 1479 га;
ұсақ мал үшін-191 бас. * 1,7 га/бас=324,7 га;
жылқы үшін -8 бас. * 10,2 га/бас= 81,6 га.

На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (с.Ушкатты) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 2728,5 га, при норме нагрузки 8,5 га/гол потребность не возникает.
Не имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения, при норме нагрузки на голову КРС – 8,5 га/гол., МРС – 1,7 га/гол., лошадей – 10,2 га/гол.
Потребность:
для КРС- 847 гол. * 8,5 га/гол.=1479 га;
для МРС- 1730 гол. * 1,7 га/гол.=324,7 га;
для лошадей- 92 гол. * 10,2 га/гол.=81,6 га.

Үшқатты ауылында жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021 жылға арналған жоспарға 2 – қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары Үшқатты ауылы үшін қолайлы жайылым айналымдарының схемасы
Жылдар
Қоршау 1
Қоршау 2
Қоршау 3
Қоршау 4
2021
демалушы қоршау
көктемгі-жазғы маусым1
Жазғы маусым 2
Күзгі маусым 3
Үшқатты ауылында жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021 жылға арналған жоспарға 3 – қосымша
Жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары көрсетілген карта, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілері
Үшқатты ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021 жылға арналған жоспарға 4 – қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы
Бір ауыл шаруашылығы жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығымен бекітілген жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларының 9-тармағына сәйкес айқындалады.
Үшқатты ауылдық округі аумағында суару немесе суландыру каналдары жоқ.
Үшқатты ауылында 2021 жылға арналған жайылымдарды және оларды пайдалану басқару жөніндегі жоспарға 5-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округ атауы
2021 жылғы қоршаулар саны
1
2
3
4
1
Үшқатты
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ –көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қоршау

Приложение 2 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Ушкаттинского сельского округа на 2021 год
Приемлемые схемы пастбищеоборотов Схема пастбищеоборотов, приемлемая для Ушкаттинского сельского округа
Годы
Загон 1
Загон 2
Загон 3
Загон 4
2021
Отдыхающий загон
весенне-летний сезон 1
Летний сезон 2
Осенний сезон 3
Примечание: 1, 2, 3, 4 - очередность использования загонов в году.
Приложение 3 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Ушкаттинского сельского округа на 2021 год
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Ушкаттинского сельского округа на 2021 год
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное определяется в соответствии с пунктом 9 Правил рационального использования пастбищ, утвержденных приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090).
Оросительных или обводнительных каналов на территории Ушкаттинского сельского округа не имеется.
Приложение 5 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Ушкаттинского сельского округа на 2021год
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельских округов
Количество загонов в 2021 году
1
2
3
4
1
Ушкаттинский
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.