Шалқар ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы
Ақтөбе облысы Шалқар аудандық мәслихатының 2021 жылғы 15 қыркүйектегі № 105 шешімі. Мерзімі өткендіктен қолданыс тоқтатылды
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 20 маусымдағы "Қазақстан Республикасының Жер кодексінің" 15 бабының 1 тармағының 2-1) тармақшасына және Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару" Заңының 6 бабына сәйкес, Шалқар аудандық мәслихаты ШЕШІМ ЕТТІ:
1. Осы шешімнің қосымшаларына сәйкес, Шалқар ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспары бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Шалқар аудандық мәслихат
хатшысының міндетін атқарушы
С. Жоламанов
Шалқар аудандық мәслихатының 2021 жылғы 15 қыркүйектегі № 105 шешіміне 1 қосымша
Айшуақ ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспар
Осы Шалқар ауданында жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі №173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 15090 тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 11064 тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде Айшуақ ауылдық округ аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша);

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Шалкарскому району на 2021-2022 годы
Решение Шалкарского районного маслихата Актюбинской области от 15 сентября 2021 года № 105. Прекращено действие в связи с истечением срока
В соответствии подпунктом 2-1) пункта 1 статьи 15 Земельного Кодекса Республики Казахстан от 20 июня 2003 года и статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Шалкарский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Шалкарскому району на 2021-2022 годы согласно приложениям к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности секретаря
Шалкарского районного маслихата
С. Жоламанов
Приложение 1 к решению Шалкарского районного маслихата от 15 сентября 2021 года № 105
План по управлению пастбищами и их использованию в Айшуакском сельском округе на 2021-2022 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Шалкарскому району на 2021-2022 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированный в реестре государствен-ной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Айшуакского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);

4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4 қосымша);
5) жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (5 қосымша);
6) ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасы (6 қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі (7 қосымша);
8) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптарды қамтиды.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Айшуақ ауылдық округінде 2 ауылдық елді мекендер бар.
Айшуақ ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 947088 гектар, оның ішінде жайылым жерлері – 928913 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 470440 гектар;
елді мекендердің жері – 129098гектар;
қордағы жерлер – 347550 гектар.
Табиғи жағдайлар бойынша Айшуақ ауылдық округінің аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады. Топырағы қызыл қоңыр, ашық қызыл қоңыр, аз гумусты.
2021 жылдың 1 қаңтарына Айшуақ ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара мал 2137 бас, оның ішінде аналық мал басы 1410 бас, 13753 бас ұсақ мал, 567 бас жылқы, 756 бас түйе бар. Оның ішінде:
Бегімбет ауылында:

4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе (приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7);
8) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Айшуакском сельском округе имеются 2 сельских населенных пунктов.
Общая площадь территории Айшуакского сельского округа 947088 гектар, из них пастбищные земли – 928913 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 470440 гектар;
земли населенных пунктов – 129098 гектар;
земли запаса – 347550 гектар.
По природным условиям территория Айшуакского сельского округа по агроклиматическим показателям относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительной зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой. Почвы в основном каштановые и светлокаштановые, малогумусные.
На 1 января 2021 года в Айшуакском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) крупного рогатого скота 2137 голов, из них маточное поголовье 1410 голов, мелкого рогатого скота 13753 голов, 567 голов лошади, 756 голов верблюд. Из них:
в селе Бегимбет:

ірі қара мал 1009 бас, оның ішінде аналық мал 570 бас, ұсақ мал 10115 бас, жылқы 368 бас, 526 бас түйе.
Жайылым көлемі 93352 гектарды құрайды.
Есет ата ауылында:
ірі қара мал 401 бас, оның ішінде аналық мал 210 бас, ұсақ мал 3638 бас, жылқы 199 бас , 230 бас түйе.
Жайылым көлемі 26081 гектарды құрайды.
Айшуақ ауылдық округінің шаруа қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 2183 бас, ұсақ мал 5007 бас, жылқы 1540 бас, түйе 630 басты құрайды.
Шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 220892 гектарды құрайды.Жайылым қажет етпейді.
Айшуақ ауылдық округі бойынша ауылшаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 928913 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 119433 гектар жайылым бар.
Айшуақ ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.

крупного рогатого скота 1009 головы, из них маточное поголовье 570 голова, мелкого рогатого скота 10115 голов, 368 голов лошади, 526 голов верблюд.
Площадь пастбищ составляет 93352 гектар.
в селе Есет ата:
крупного рогатого скота 401 головы, из них маточное поголовье 210 голов, мелкого рогатого скота 3638 головы, 199 головы лошадей, 230 голов верблюд.
Площадь пастбищ составляет 26081 гектар.
Поголовье крестьянских хозяйствах Айшуакского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 2183 головы, мелкого рогатого скота 5007 головы, 1540 голов лошади, 630 голов верблюд.
Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 220892 гектар. Не имеется потребности пастбищ.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Айшуакскому сельскому округу имеются всего 928913 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 119433 гектар пастбищ.
В Айшуакском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.

Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Бегімбет ауылы, Есет ата ауылы) ауылшаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 119433 га көлемінде, жүктеме нормасы 10 гектар/бас болғанда қажеттілік туындап отырған жоқ.
Жүктеме нормасы ірі қара мал басына 15 гектар/бас, ұсақ мал – 3 гектар/бас, жылқы – 18 гектар/бас, түйе – 23 гектар/бас болғанда жергілікті халықтың басқа ауылшаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі жоқ.
Қажеттілік:

На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (село Бегимбет, село Есет ата.) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 119433 га, при норме нагрузки 10 гектар/гол потребность не возникает.
Не имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения при норме нагрузки на голову крупного рогатого скота – 15 гектар/голов, овец и коз – 3 гектар/голов, лошадей – 18 гектар/голов, верблюда – 23 гектар/голов.
Потребность:

Ақтоғай ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 149798 гектар, жайылым жерлері – 140795 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 31804 гектар;
елді мекендердің жері – 39173 гектар;
қордағы жерлер – 78821 гектар
Табиғи жағдайлар бойынша Ақтоғай ауылдық округінің аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады. Топырағы қызыл қоңыр, ашық қызыл қоңыр, аз гумусты.
2021 жылдың 1 қаңтарына Ақтоғай ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара мал 1260 бас, оның ішінде аналық мал басы 854 бас, 3440 ұсақ мал бас, 541 бас жылқы , 8 бас түйе бар. Оның ішінде:
Қотыртас ауылында:
ірі қара мал 913 бас, оның ішінде аналық мал 768 бас, ұсақ мал 1997 бас, жылқы 509 бас, 3 бас түйе.
Жайылым көлемі 20983 гектарды құрайды.
Актанбатыр ауылында:
ірі қара мал 223 бас, оның ішінде аналық мал 58 бас, ұсақ мал 738 бас, жылқы 22 бас.
Жайылым көлемі 13459 гектарды құрайды.
Қорғанжар ауылында:
ірі қара мал 124 бас, оның ішінде аналық мал 28 бас, ұсақ мал 453 бас, жылқы 10 бас, 3 бас түйе.
Жайылым көлемі 4309 гектарды құрайды.
Ақтоғай ауылдық округінің шаруа қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 275 бас, ұсақ мал 335 бас, жылқы 300 бас, түйе 10 басты құрайды.
Шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 31705 гектарды құрайды.Жайылым қажеттілігі жоқ.

Общая площадь территории Актогайского сельского округа 149798 гектар, из них пастбищные земли – 140795 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 31804 гектар;
земли населенных пунктов – 39173 гектар;
земли запаса – 78821 гектар.
По природным условиям территория Актогайского сельского округа по агроклиматическим показателям относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительной зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой. Почвы в основном каштановые и светлокаштановые, малогумусные.
На 1 января 2021 года в Актогайском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) крупного рогатого скота 1260 голов, из них маточное поголовье 854 голов, мелкого рогатого скота 3440 голов, 541 голов лошади, 8 голов верблюд. Из них:
в селе Котыртас:
крупного рогатого скота 913 головы, из них маточное поголовье 768 голова, мелкого рогатого скота 1997 голов, 509 голов лошади, 3 голов верблюд.
Площадь пастбищ составляет 20983 гектар.
в селе Актанбатыр:
крупного рогатого скота 223 головы, из них маточное поголовье 58 голов, мелкого рогатого скота 738 головы, 22 головы лошадей.
Площадь пастбищ составляет 13459 гектар.
в селе Корганжар:
крупного рогатого скота 124 головы, из них маточное поголовье 28 голов, мелкого рогатого скота 453 головы, 10 головы лошадей , 3 голов верблюд
Площадь пастбищ составляет 4309 гектар.
Поголовье крестьянских хозяйствах Актогайского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 275 головы, мелкого рогатого скота 335 головы, 300 голов лошади, 10 голов верблюд.
Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 31705 гектар. Не имеется потребности пастбищ.

Ақтоғай ауылдық округі бойынша ауылшаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 140795 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 38748 гектар жайылым бар.
Ақтоғай ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Қотыртас ауылы, Ақтанбатыр ауылы, Қорғанжар ауылы,) ауылшаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 38748 га көлемінде, жүктеме нормасы 10 гектар/бас болғанда қажеттілік туындамайды.

Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Актогайскому сельскому округу имеются всего 140795 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 38748 гектар пастбищ.
В Актогайском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (село Котыртас, село Актанбатыр, село Корганжар.) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 38748 га, при норме нагрузки 10 гектар/гол потребность не возникает.

Жүктеме нормасы ірі қара мал басына 15 гектар/бас, ұсақ мал – 3 гектар/бас, жылқы – 18 гектар/бас, түйе – 23 гектар/бас болғанда жергілікті халықтың басқа ауылшаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің қажеттілігі жоқ.
Қажеттілік:
МІҚ үшін – 1260 бас х 15 гектар/бас = 18900 гектар;
ұсақ мал үшін – 3440 бас х 3 гектар/бас = 10320 гектар;
жылқы үшін – 541 бас х 18 гектар/бас = 9738 гектар;
түйе үшін – 8 бас х 23 гектар/бас = 184 гектар.

Не имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения при норме нагрузки на голову крупного рогатого скота – 15 гектар/голов, овец и коз – 3 гектар/голов, лошадей – 18 гектар/голов, верблюда – 23 гектар/голов.
Потребность:
для КРС – 1260 голов х 15 гектар/голов = 18900 гектар;
для мелкого рогатого скота – 3440 голов. х 3 гектар/голов. = 10320 гектар;
для лошадей - 541 голов х 18 гектар/голов = 9738 гектар;
для верблюд – 8 голов х 23 гектар/голов = 184 гектар.

Ақтоғай ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспарға 3 қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген картасы
Ақтоғай ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспарға 4 қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы

Приложение 3 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Актогайском сельском округе на 2021-2022 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Актогайском сельском округе на 2021-2022 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды

Ақтоғай ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспарға 5 қосымша
Жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Ақтоғай ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспарға 6 қосымша
Ауылда, ауылдық округте орналасқан жеке және (немесе) заңды тұлғалардың жайылымдармен қамтамасыз етілмеген ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы

Приложение 5 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Актогайском сельском округе на 2021-2022 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Актогайском сельском округе на 2021-2022 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных, не обеспеченных пастбищами, на отгонных пастбищах физическими и (или) юридическими лицами, расположенными в селе, сельском округе

Бершүгір ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 153308 гектар, жайылым жерлері – 141905 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 30839 гектар;
елді мекендердің жері – 20790 гектар;
қордағы жерлер – 101679 гектар болып бөлінеді.
Табиғи жағдайлар бойынша Бершүгір ауылдық округінің аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады. Топырағы қызыл қоңыр, ашық қызыл қоңыр, аз гумусты.
2021 жылдың 1 қаңтарына Бершүгір ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара мал 1770 бас, оның ішінде аналық мал басы 170 бас, 3915 ұсақ мал, 166 бас жылқы, 8 бас түйе бар. Оның ішінде:
Бершүгір ауылында:
ірі қара мал 593 бас, оның ішінде аналық мал 52 бас, ұсақ мал 2866 бас, жылқы 101 бас.
Жайылым көлемі 10947 гектарды құрайды.
Алабас ауылында:
ірі қара мал 316 бас, оның ішінде аналық мал 30 бас, ұсақ мал 495 бас, жылқы 13 бас.
Жайылым көлемі 6259 гектарды құрайды.
Сарысай ауылында:
ірі қара мал 861 бас, оның ішінде аналық мал 88 бас, ұсақ мал 554 бас, жылқы 52 бас,8 бас түйе.
Жайылым көлемі 2940 гектарды құрайды.
Бершүгір ауылдық округінің шаруа қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 299 бас, ұсақ мал 403 бас, жылқы 301 басты құрайды.
Шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 30525 гектарды құрайды.Жайылым қажеттілігі жоқ.
Бершүгір ауылдық округі бойынша ауылшаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 141905 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 20146 гектар жайылым бар.
Бершүгір ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.

Общая площадь территории Бершугирского сельского округа 153308 гектар, из них пастбищные земли – 141905 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 30839 гектар;
земли населенных пунктов – 20790 гектар;
земли запаса – 101679 гектар.
По природным условиям территория Бершугирского сельского округа по агроклиматическим показателям относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительной зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой. Почвы в основном каштановые и светлокаштановые, малогумусные.
На 1 января 2021 года в Бершугирском сельском округе насчитывается (личное подворье населения ) крупного рогатого скота 1770 голов, из них маточное поголовье
170 голов, мелкого рогатого скота 3915 голов, 166 голов лошади, 8 голов верблюд. Из них:
в селе Бершугир:
крупного рогатого скота 593 головы, из них маточное поголовье 52 голова, мелкого рогатого скота 2866 голов, 101 голов лошадей.
Площадь пастбищ составляет 10947 гектар.
в селе Алабас:
крупного рогатого скота 316 головы, из них маточное поголовье 30 голов, мелкого рогатого скота 495 головы, 13 головы лошадей.
Площадь пастбищ составляет 6259 гектар.
в селе Сарысай:
крупного рогатого скота 861 головы, из них маточное поголовье 88 голов, мелкого рогатого скота 554 головы, 52 головы лошадей, 8 голов верблюд.
Площадь пастбищ составляет 2940 гектар.
Поголовье крестьянских хозяйствах Бершугирского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 299 головы, мелкого рогатого скота 403 головы, 301 голов лошадей.
Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 30525 гектар. Не имеется потребности пастбищ.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Бершугирскому сельскому округу имеются всего 141905 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 20146 гектар пастбищ.
В Бершугирском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.

Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Бершүгір ауылы, Алабас ауылы, Сарысай ауылы,) ауылшаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша елді мекеннің 20146 гектар бар жайылымдық алқаптарында, жүктеме нормасы 10 гектар/бас болғанда қажеттілік туындамайды.
Жүктеме нормасы ірі қара мал басына 15 гектар/бас, ұсақ мал – 3 гектар/бас, жылқы – 18 гектар/бас, түйе – 23 гектар/бас болғанда жергілікті халықтың халықтың басқа ауылшаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің 21321 гектар көлемінде қажеттілік бар.
Қажеттілік:

На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (село Бершугир, село Алабас, село Сарысай.) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 20146 гектар, при норме нагрузки 10 гектар/голов потребность не возникает.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 21321 гектар, при норме нагрузки на голову крупного рогатого скота – 15 гектар/голов, овец и коз – 3 гектар/голов, лошадей – 18 гектар/голов, верблюда – 23 гектар/голов.
Потребность:

МІҚ үшін – 1770 бас х 15 гектар/бас = 26550 гектар;
ұсақ мал үшін – 3915 бас х 3 гектар/бас = 11745 гектар;
жылқы үшін – 166 бас х 18 гектар/бас = 2988 гектар;
түйе үшін – 8 бас х 23 гектар/бас = 184 гектар.
26550+11745+2988+184 = 41467 гектар.
Жайылым алқаптарының қалыптасқан 21321 гектар көлемінде қажеттілігін ауданның босалқы жер қоры есебінен толықтыру қажет.
Бершүгір ауылдық округі аумағындағы жер учаскелерінің меншік иелері тізімі
№ 1 кесте
Жер учаскелерін жер пайдаланушылардың атауы
Жайылым алаңы, (га)
Түрлері бойынша малдың болуы, (бас)
ІҚМ
ҰМҚ
жылқы
түйе
1
"Болашақ" Ш/Қ

для КРС – 1770 голов х 15 гектар/голов = 26550 гектар;
для мелкого рогатого скота – 3915 голов. х 3 гектар/голов. = 11745 гектар;
для лошадей - 166 голов х 18 гектар/голов = 2988 гектар;
для верблюд – 8 голов х 23 гектар/голов = 184 гектар.
26550+11745+2988+184 = 41467 гектар.
Сложившуюся потребность пастбищных угодий в размере 21321 гектар необходимо восполнить за счет районного земельного запаса.
Список землевладельцев на территории Бершугирского сельского окуруга
№ 1 таблица
Имена землепользователей земелных участков
Площадь пастбищ (га)
Наличие скота по видам, (голова)
КРС
МРС
Лошади
верблюды
1
к/х "Болашак"

Бершүгір ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспарға 4 қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы
Бершүгір ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспарға 5 қосымша
Жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы

Приложение 4 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Бершугирском сельском округе на 2021-2022 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Приложение 5 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в Бершугирском сельском округе на 2021-2022 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища

Шалқар аудандық мәслихатының 2021 жылғы 15 қыркүйектегі № 105 шешіміне 4 қосымша
Бозой ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспар
Осы Шалқар ауданында жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының
2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі №173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 15090 тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына ( нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 11064 тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) Құқық белгілейтін құжаттар негізінде Бозой ауылдық округ аумағында жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) (1 қосымша);
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (2-қосымша);
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген карта (3-қосымша);
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы (4 қосымша);
5) жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (5 қосымша);
6) ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарда орналастыру схемасы (6 қосымша);
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі (7 қосымша);
8) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптарды қамтиды.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-анитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Бозой ауылдық округінде 3 ауылдық елді мекендер бар.

Приложение 4 к решению Шалкарского районного маслихата от 15 сентября 2021 года № 105
План по управлению пастбищами и их использованию в Бозойском сельском округе на 2021-2022 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Шалкарскому району на 2021-2022 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированный в реестре государствен-ной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Бозойского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1);
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2);
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3);
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4);
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5);
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе (приложение 6);
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7);
8) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Бозойском сельском округе имеются 3 сельских населенных пунктов.

Бозой ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 1076858 гектар, жайылым жерлері – 816796 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 229331 гектар;
елді мекендердің жері – 102103 гектар;
қордағы жерлер – 974755 гектар болып бөлінеді.
Табиғи жағдайлар бойынша Бозой ауылдық округінің аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады. Топырағы қызыл қоңыр, ашық қызыл қоңыр, аз гумусты.
2021 жылдың 1 қаңтарына Бозой ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара мал 6993 бас, оның ішінде аналық мал басы 659 бас, 7556 ұсақ мал, 8930 бас жылқы , 3330 бас түйе бар. Оның ішінде:
Бозой ауылында:
ірі қара мал 4044 бас, оның ішінде аналық мал 412 бас, ұсақ мал 3583 бас, жылқы 5710 бас, 1959 бас түйе.
Жайылым көлемі 53142 гектарды құрайды.
Қаңбақты ауылында:
ірі қара мал 2349 бас, оның ішінде аналық мал 212 бас, ұсақ мал 3583 бас, жылқы 2784 бас, түйе 1174 басты құрайды .
Жайылым көлемі 16524 гектарды құрайды.
Қоянқұлақ ауылында:
ірі қара мал 600 бас, оның ішінде аналық мал 35 бас, ұсақ мал 390 бас, жылқы 436 бас, 197 бас түйе.
Жайылым көлемі 17639 гектарды құрайды.
Бозой ауылдық округінің шаруа қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 4145 бас, ұсақ мал 4695 бас, жылқы 7940 бас, түйе 2550 басты құрайды.
Шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 225436 гектарды құрайды. Жайылым қажеттілігі жоқ.
Бозой ауылдық округі бойынша ауылшаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 816796 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 87305 гектар жайылым бар.
Бозой ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Бозой ауылы, Қанбақты ауылы, Қоянқұлақ ауылы,) ауылшаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 87305 гектар көлемінде, жүктеме нормасы 10 гектар/бас болғанда қажеттілік туындап отырған жоқ.

Общая площадь территории Бозойского сельского округа 1076858 гектар, из них пастбищные земли – 816796 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 229331 гектар;
земли населенных пунктов – 102103 гектар;
земли запаса – 974755 гектар.
По природным условиям территория Бозойского сельского округа по агроклиматическим показателям относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительной зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой. Почвы в основном каштановые и светлокаштановые, малогумусные.
На 1 января 2021 года в Бозойском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) крупного рогатого скота 6993 голов, из них маточное поголовье 659 голов, мелкого рогатого скота 7556 голов, 8930 голов лошади, 3330 голов верблюд. Из них:
в селе Бозой крупного рогатого скота 4044 головы, из них маточное поголовье 412 голова, мелкого рогатого скота 3583 голов, 5710 голов лошадей , 1959 голов верблюдов.
Площадь пастбищ составляет 53142 гектар.
в селе Канбакты:
крупного рогатого скота 2349 головы, из них маточное поголовье 212 голов, мелкого рогатого скота 3583 головы, 2784 головы лошадей , 1174 голов верблюдов.
Площадь пастбищ составляет 16524 гектар в селе Коянкулак:
крупного рогатого скота 600 головы, из них маточное поголовье 35 голов, мелкого рогатого скота 390 головы, 436 головы лошадей, 197 голов верблюд.
Площадь пастбищ составляет 17639 гектар.
Поголовье крестьянских хозяйствах Бозойского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 4145 головы, мелкого рогатого скота 4695 головы, 7940 голов лошадей, 2550 голов верблюдов.
Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 225436 гектар. Не имеется потребности пастбищ.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Бозойскому сельскому округу имеются всего 816796 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 87305 гектар пастбищ.
В Бозойском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан
"О пастбищах" для нужд местного населения (село Бозой, село Канбакты, село Коянкулак.) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 87305 гектар, при норме нагрузки 10 гектар/голов потребность не возникает.

Жаңақоныс ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 546336 гектар, оның ішінде жайылым жерлері – 487374 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 180349 гектар;
елді мекендердің жері – 61889 гектар;
қордағы жерлер – 304098 гектар болып бөлінеді.
Табиғи жағдайлар бойынша Жаңақоныс ауылдық округінің аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады. Топырағы қызыл қоңыр, ашық қызыл қоңыр, аз гумусты.
2021 жылдың 1 қаңтарына Жаңақоныс ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара мал 880 бас, оның ішінде аналық мал басы 48 бас, 3586 ұсақ мал, 335 бас жылқы , 280 бас түйе бар. Оның ішінде:
Аққайттым ауылында:
ірі қара мал 608 бас, оның ішінде аналық мал 32 бас, ұсақ мал 2496 бас, жылқы 205 бас, 200 бас түйе.
Жайылым көлемі 39625 гектарды құрайды.
Қопасор ауылында:
ірі қара мал 272 бас, оның ішінде аналық мал 16 бас, ұсақ мал 1090 бас, жылқы 130 бас, түйе 80 басты құрайды .
Жайылым көлемі 15073 гектарды құрайды.
Жаңақоныс ауылдық округінің шаруа қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 2177 бас, ұсақ мал 6674 бас, жылқы 1511 бас, түйе 402 басты құрайды.
Шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 178502 гектарды құрайды. Жайылым қажеттілігі жоқ.

Общая площадь территории Жанаконысского сельского округа 546336 гектар, из них пастбищные земли – 487374 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 180349 гектар;
земли населенных пунктов – 61889 гектар;
земли запаса – 304098 гектар.
По природным условиям территория Жанаконысского сельского округа по агроклиматическим показателям относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительной зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой. Почвы в основном каштановые и светлокаштановые, малогумусные.
На 1 января 2021 года в Жанаконысском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) крупного рогатого скота 880 голов, из них маточное поголовье 48 голов, мелкого рогатого скота 3586 голов, 335 голов лошади, 280 голов верблюд. Из них:
в селе Аккайтым:
крупного рогатого скота 608 головы, из них маточное поголовье 32 голова, мелкого рогатого скота 2496 голов, 205 голов лошадей , 200 голов верблюдов.
Площадь пастбищ составляет 39625 гектар.
в селе Копасор:
крупного рогатого скота 272 головы, из них маточное поголовье 16 голов, мелкого рогатого скота 1090 головы, 130 головы лошадей , 80 голов верблюдов.
Площадь пастбищ составляет 15073 гектар.
Поголовье крестьянских хозяйствах Жанаконысского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 2177 головы, мелкого рогатого скота 6674 головы, 1511 голов лошадей, 402 голов верблюдов.
Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 178502 гектар. Не имеется потребности пастбищ.

Жаңақоныс ауылдық округі бойынша ауылшаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 487374 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 54698 гектар жайылым бар.
Жаңақоныс ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Аққайттым ауылы, Қопасор ауылы) ауылшаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 54698 гектар көлемінде, жүктеме нормасы 10 гектар/бас болғанда қажеттілік туындап отырған жоқ.

Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Жанаконысскому сельскому округу имеются всего 487374 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 54698 гектар пастбищ.
В Жанаконысском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (село Аккайтым, село Копасор.) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 54698 гектар, при норме нагрузки 10 гектар/бас потребность не возникает.

Е.Көтібарұлы ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 532847 гектар, оның ішінде жайылым жерлері – 474082 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 258647 гектар;
елді мекендердің жері – 70582 гектар;
қордағы жерлер – 203618 гектар болып бөлінеді.
Табиғи жағдайлар бойынша Есет Көтібарұлы ауылдық округінің аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады. Топырағы қызыл қоңыр, ашық қызыл қоңыр, аз гумусты.
2021 жылдың 1 қаңтарына Е.Көтібарұлы ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара мал 600 бас, оның ішінде аналық мал басы 48 бас, 4377 ұсақ мал, 240 бас жылқы , 297 бас түйе бар. Оның ішінде:
Байқадам ауылында:
ірі қара мал 545 бас, оның ішінде аналық мал 38 бас, ұсақ мал 4082 бас, жылқы 208 бас , 285 бас түйе.
Жайылым көлемі 50106 гектарды құрайды.
Алақозы ауылында:
ірі қара мал 55 бас, оның ішінде аналық мал 10 бас, ұсақ мал 295 бас, жылқы 32 бас , түйе 12 басты құрайды .
Жайылым көлемі 16435 гектарды құрайды.
Е.Көтібарұлы ауылдық округінің шаруа қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 2470 бас, ұсақ мал 8200 бас, жылқы 1885 бас, түйе 741 басты құрайды.
Шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 256767 гектарды құрайды. Жайылым қажеттілігі жоқ.

Общая площадь территории Е.Котибарулы сельского округа 532847 гектар, из них пастбищные земли – 474082 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 258647 гектар;
земли населенных пунктов – 70582 гектар;
земли запаса – 203618 гектар.
По природным условиям территория Е.Котибарулы сельского округа по агроклиматическим показателям относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительной зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой. Почвы в основном каштановые и светлокаштановые, малогумусные.
На 1 января 2021 года в Е.Котибарулы сельском округе насчитывается (личное подворье населения) крупного рогатого скота 600 голов, из них маточное поголовье 48 голов, мелкого рогатого скота 4377 голов, 240 голов лошади, 297 голов верблюд. Из них:
в селе Байкадам:
крупного рогатого скота 545 головы, из них маточное поголовье 58 голова, мелкого рогатого скота 4082 голов, 258 голов лошадей , 285 голов верблюдов.
Площадь пастбищ составляет 50106 гектар.
в селе Алакозы:
крупного рогатого скота 55 головы, из них маточное поголовье 10 голов, мелкого рогатого скота 295 головы, 32 головы лошадей , 12 голов верблюдов.
Площадь пастбищ составляет 16435 гектар.
Поголовье крестьянских хозяйствах Е.Котибарулы сельского округа составляет: крупного рогатого скота 2470 головы, мелкого рогатого скота 8200 головы, 1885 голов лошадей, 741 голов верблюдов.
Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 256767 гектар. Не имеется потребности пастбищ.

Е.Көтібарұлы ауылдық округі бойынша ауылшаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 474082 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 66541 гектар жайылым бар.
Жаңақоныс ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Байкадам ауылы, Алақозы ауылы) ауылшаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 66541 га көлемінде, жүктеме нормасы 10 гектар/бас болғанда қажеттілік туындап отырған жоқ.

Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Е.Котибарулы сельскому округу имеются всего 474082 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 66541 гектар пастбищ.
В Е.Котибарулы сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (село Байкадам, село Алакозы.) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 66541 га, при норме нагрузки 10 гектар/гол потребность не возникает.

Қауылжыр ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 126588 гектар, оның ішінде жайылым жерлері – 125262гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 59741 гектар;
елді мекендердің жері – 27790 гектар;
қордағы жерлер – 39057 гектар болып бөлінеді.
Табиғи жағдайлар бойынша Қауылжыр ауылдық округінің аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады. Топырағы қызыл қоңыр, ашық қызыл қоңыр, аз гумусты.
2021 жылдың 1 қаңтарына Қауылжыр ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара мал 2315 бас, оның ішінде аналық мал басы 143 бас, 4908 ұсақ мал, 575 бас жылқы , 337 бас түйе бар. Оның ішінде:
Қайдауыл ауылында:
ірі қара мал 467 бас, оның ішінде аналық мал 12 бас, ұсақ мал 1240 бас, жылқы 122 бас, 7 бас түйе.
Жайылым көлемі 10000 гектарды құрайды.
Ұлпан ауылында:
ірі қара мал 151 бас, оның ішінде аналық мал 6 бас, ұсақ мал 243 бас, жылқы 37 бас , түйе 111 басты құрайды .
Жайылым көлемі 5388 гектарды құрайды.
Қауылжыр ауылында:
ірі қара мал 1697 бас, оның ішінде аналық мал 125 бас, ұсақ мал 3425 бас, жылқы 416 бас , 219 бас түйе.
Жайылым көлемі 10236 гектарды құрайды.
Қауылжыр ауылдық округінің шаруа қожалықтарындағы мал басы:
ірі қара мал 1033 бас, ұсақ мал 1865 бас, жылқы 339 бас, түйе 106 басты құрайды.
Шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 59330 гектарды құрайды. Жайылым қажеттілігі жоқ.
Қауылжыр ауылдық округі бойынша ауылшаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 125262 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 27507 гектар жайылым бар.
Қауылжыр ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Қауылжыр ауылы, Ұлпан ауылы, Қайдауыл) ауылшаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 27507 га көлемінде, жүктеме нормасы 10 гектар/бас болғанда қажеттілік туындап отырған жоқ.

Общая площадь территории Кауылжырского сельского округа 126588 гектар, из них пастбищные земли – 125262 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 59741 гектар;
земли населенных пунктов – 27790 гектар;
земли запаса – 39057гектар.
По природным условиям территория Кауылжырском сельского округа по агроклиматическим показателям относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительной зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой.Почвы в основном каштановые и светлокаштановые, малогумусные.
На 1 января 2021 года в Кауылжырском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) крупного рогатого скота 2315 голов, из них маточное поголовье 143 голов, мелкого рогатого скота 4908 голов, 575 голов лошади, 337 голов верблюд. Из них:
в селе Кайдауыл:
крупного рогатого скота 467 головы, из них маточное поголовье 12 голова, мелкого рогатого скота 1240 голов, 122 голов лошадей, 7 голов верблюд.
Площадь пастбищ составляет 10000 гектар.
в селе Улпан:
крупного рогатого скота 151 головы, из них маточное поголовье 6 голов, мелкого рогатого скота 243 головы, 37 головы лошадей, 111 голов верблюд.
Площадь пастбищ составляет 5388 гектар.
в селе Кауылжыр:
крупного рогатого скота 1697 головы, из них маточное поголовье 125 голов, мелкого рогатого скота 3425 головы, 416 головы лошадей, 219 голов верблюд.
Площадь пастбищ составляет 10236 гектар.
Поголовье скота в крестьянских хозяйствах Кауылжырского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 1033 головы, мелкого рогатого скота 1865 головы, 339 голов лошадей, 106 голов верблюд.
Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 59330 гектар.Не имеется потребности пастбищ
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Кауылжырском сельскому округу имеются всего 125262 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 27507 гектар пастбищ.
В Кауылжырском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан
"О пастбищах" для нужд местного населения (село Кауылжыр, село Улпан, село Кайдауыл)по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 27507 га, при норме нагрузки 10 гектар/гол потребность не возникает.

7488
5037
48255
34725
11370
10350
7751
64196
Қауылжыр ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспарға 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Қауылжыр ауылдық округі аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Қауылжыр ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспарға 2 қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Қауылжыр ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспарға 3 қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық, жайылымдық инфрақұрылым объектілерінің сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары белгіленген картасы
Қауылжыр ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2021-2022 жылдарға арналған жоспарға
4 қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру арналарына, құбырлы немесе шахта құдықтарына) қол жеткізу схемасы
Қауылжыр ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2021-2022 жылдарға арналған жоспарға
5 қосымша
Жайылымдары жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Қауылжыр ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2021-2022 жылдарға арналған жоспарға
6 қосымша
Ауылда, ауылдық округте орналасқан жеке және (немесе) заңды тұлғалардың жайылымдармен қамтамасыз етілмеген ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Қауылжыр ауылдық округінде жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі
2021-2022 жылдарға арналған жоспарға
7 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Ауылдық округ атауы
2021 жылғы қоршаулар саны
2022 жылғы қоршаулар саны
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Қауылжыр
КЖМ
ЖМ
ДҚ
ЖКМ
КЖМ
ЖМ
ЖКМ
ДҚ
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
КЖМ –көктемгі-жазғы маусым;
ЖКМ – жазғы-күзгі маусым;
ЖМ – жазғы маусым;
ДҚ – демалушы қоршау
Шалқар аудандық мәслихатының 2021 жылғы 15 қыркүйектегі № 105 шешіміне 8 қосымша
Кішіқұм ауылдық округінде жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспар
Осы Шалқар ауданында жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары-Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылдың 24 сәуірдегі №173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 15090 тіркелген), Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрінің 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына жүктеменің рұқсат етілген шекті нормасын бекіту туралы" бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 11064 тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, азыққа қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозуын болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:

7488
5037
48255
34725
11370
10350
7751
64196
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Кауылжырском
сельском округе на 2021-2022 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Кауылжырского сельского округа в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Кауылжырском сельском округе на 2021-2022 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Кауылжырском сельском округе на 2021-2022 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Кауылжырском сельском округе на 2021-2022 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Приложение 5
к Плану по управлению пастбищами
и их использованию
в Кауылжырском сельском округе на 2021-2022 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6 к Плану по управлению пастбищами и их использованию
в Кауылжырском сельском округе на 2021-2022 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных, не обеспеченных пастбищами, на отгонных пастбищах физическими и (или) юридическими лицами, расположенными в селе, сельском округе
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
в Кауылжырском сельском округе
на 2021-2022 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и прогона сельскохозяйственных животных
Наименование сельских округов
Количество загонов в 2021 году
Количество загонов в 2022 году
1
2
3
4
1
2
3
4
1
Кауылжырский
ВЛС
ЛС
ОЗ
ЛОС
ВЛС
ЛС
ЛОС
ОЗ
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ВЛС – весенне-летний сезон;
ЛОС – летне-осенний сезон;
ЛС – летний сезон;
ОЗ – отдыхающий загон.
Приложение 8 к решению Шалкарского районного маслихата от 15 сентября 2021 года № 105
План по управлению пастбищами и их использованию в Кишикумском сельском округе на 2021-2022 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Шалкарскому району на 2021-2022 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированный в реестре государствен-ной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

2021 жылдың 1 қаңтарына Кішіқұм ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара мал 1615 бас, оның ішінде аналық мал басы 1304 бас, 3990 ұсақ мал, 560 бас жылқы және 675 бас түйе бар. Оның ішінде:
Ақеспе ауылында:
ірі қара мал 27 бас,оның ішінде аналық мал 13 бас, ұсақ мал 104 бас, жылқы 61 бас ,14 бас түйе.
Жайылым көлемі 8200 гектарды құрайды.
Қарашоқат ауылында:
ірі қара мал 337 бас, оның ішінде аналық мал 305 бас, ұсақ мал 622 бас, жылқы 111 бас , түйе 146 басты құрайды .
Жайылым көлемі 16616 гектарды құрайды.
Шоқысу ауылында:
ірі қара мал 198 бас, оның ішінде аналық мал 145 бас, ұсақ мал 602 бас, жылқы 39 бас, түйе 149 басты құрайды .
Жайылым көлемі 13536 гектарды құрайды.
Шілікті ауылында:
ірі қара мал 1053 бас, оның ішінде аналық мал 841 бас, ұсақ мал 2662 бас, жылқы 349 бас , түйе 366 басты құрайды .
Жайылым көлемі 37539 гектарды құрайды.
Кішіқұм ауылдық округінің шаруа қожалықтарындағы мал басы:
ірі қара мал 2855 бас, ұсақ мал 2379 бас, жылқы 1434 бас, түйе 875 басты құрайды.
Шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 121277 гектарды құрайды. Жайылым қажеттілігі жоқ.

На 1 января 2021 года в Кишикумском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) крупного рогатого скота 1615 голов, из них маточное поголовье 1304 голов, мелкого рогатого скота 3990 голов, 560 голов лошади, 675 голов верблюд. Из них:
в селе Акеспе:
крупного рогатого скота 27 головы, из них маточное поголовье 13 голова, мелкого рогатого скота 104 голов, 61 голов лошади, 14 голов верблюд.
Площадь пастбищ составляет 8200 гектар.
в селе Карашокат:
крупного рогатого скота 337 головы, из них маточное поголовье 305 голов, мелкого рогатого скота 622 головы, 111 головы лошадей, 146 голов верблюд.
Площадь пастбищ составляет 16616 гектар.
в селе Шокысу:
крупного рогатого скота 198 головы, из них маточное поголовье 145 голова, мелкого рогатого скота 602 голов, 39 голов лошади, 149 голов верблюд.
Площадь пастбищ составляет 13536 гектар.
в селе Шиликти:
крупного рогатого скота 1053 головы, из них маточное поголовье 841 голов, мелкого рогатого скота 2662 головы, 349 головы лошадей, 366 голов верблюд.
Площадь пастбищ составляет 37539 гектар.
Поголовье крестьянских хозяйствах Кишикумского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 2855 головы, мелкого рогатого скота 2379 головы, 1434 голов лошади, 875 голов верблюд.
Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 121277 гектар. Не имеется потребности пастбищ.

Кішіқұм ауылдық округі бойынша ауылшаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 807535 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 75891 гектар жайылым бар.
Кішіқұм ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Ақеспе ауылы, Шоқысу ауылы, Қарашоқат ауылы, Шілікті ауылы) ауылшаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 75891 га көлемінде, жүктеме нормасы 10 гектар/бас болғанда қажеттілік туындап отырған жоқ.

Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Кишикумскому сельскому округу имеются всего 807535 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 75891 гектар пастбищ.
В Кишикумском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан
"О пастбищах" для нужд местного населения (село Акеспе, село Карашокат, село Шокысу, село Шиликти.) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 75891 га, при норме нагрузки 10 гектар/гол потребность не возникает.

2021 жылдың 1 қаңтарына Мөңке би ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара мал 902 бас, оның ішінде аналық мал басы 805 бас, 2487 ұсақ мал, 48 бас жылқы және 25 бас түйе бар. Оның ішінде:
Мөңке би ауылында:
ірі қара мал 902 бас, оның ішінде аналық мал 805 бас, ұсақ мал 2487 бас, жылқы 48 бас , 25 бас түйе.
Жайылым көлемі 33504 гектарды құрайды.
Мөңке би ауылдық округінің шаруа қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 1477 бас, ұсақ мал 3168 бас, жылқы 722 бас, түйе 61 басты құрайды.
Шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 256767 гектарды құрайды. Жайылым қажеттілігі жоқ.

На 1 января 2021 года в Монкебийском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) крупного рогатого скота 902 голов, из них маточное поголовье 805 голов, мелкого рогатого скота 2487 голов, 48 голов лошади, 25 голов верблюд. Из них:
в селе Монке би:
крупного рогатого скота 902 голов, из них маточное поголовье 805 голов, мелкого рогатого скота 2487 голов, 48 голов лошади, 25 голов верблюд.
Площадь пастбищ составляет 33504 гектар.
Поголовье скота в крестьянских хозяйствах Монкебийского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 1477 головы, мелкого рогатого скота 3168 головы, 722 голов лошадей, 61 голов верблюд.
Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 256767 гектар. Не имеется потребности пастбищ.

Мөңке би ауылдық округі бойынша ауылшаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 306839 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 33504 гектар жайылым бар.
Мөңке би ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Мөңке би ауылы) ауылшаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 33504 га көлемінде, жүктеме нормасы 10 гектар/бас болғанда қажеттілік туындап отырған жоқ.

Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Монкебийскому сельскому округу имеются всего 306839 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 33504 гектар пастбищ.
В Монкебийском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (село Монке би)по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 33504 га, при норме нагрузки 10 гектар/гол потребность не возникает.

Айшуақ ауылдық округі аумағының жалпы көлемі 372419 гектар, оның ішінде жайылым жерлері – 366796 гектар.
Жер санаттары бойынша:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 45690 гектар;
елді мекендердің жері – 50256 гектар;
қордағы жерлер – 276473 гектар болып бөлінеді.
Табиғи жағдайлар бойынша Тоғыз ауылдық округінің аумағы агроклиматтық көрсеткіш бойынша құрғақ далалық зонаға жатады, қатал ұзақ қыста, қысқа қалыпты ыстық жазда, қыстың және жаз температураларының күрт қарама-қайшылықтарымен, жылдық жауын-шашынның аз мөлшерімен, құрғақшылықпен сипатталады. Топырағы қызыл қоңыр, ашық қызыл қоңыр, аз гумусты.
2021 жылдың 1 қаңтарына Тоғыз ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара мал 2025 бас, оның ішінде аналық мал басы 1735 бас, 4127 ұсақ мал, 598 бас жылқы және 442 бас түйе бар. Оның ішінде:
Тоғыз ауылында:
ірі қара мал 612 бас, оның ішінде аналық мал 570 бас, ұсақ мал 4127 бас, жылқы 598 бас, 442 бас түйе.
Жайылым көлемі 22065 гектарды құрайды.
Жылан ауылында:
ірі қара мал 466 бас, оның ішінде аналық мал 412 бас, ұсақ мал 2623 бас, жылқы 168 бас, 184 бас түйе.
Жайылым көлемі 8637 гектарды құрайды.
Көпмола ауылында:
ірі қара мал 596 бас, оның ішінде аналық мал 480 бас, ұсақ мал 1884 бас, жылқы 365 бас, 168 бас түйе.
Жайылым көлемі 7215 гектарды құрайды.
Кендала ауылында:
ірі қара мал 200 бас, оның ішінде аналық мал 160 бас, ұсақ мал р 551 бас, жылқы 95 бас , 11 бас түйе.
Жайылым көлемі 6177 гектарды құрайды.
Төсбұлақ ауылында:
ірі қара мал 151 бас, оның ішінде аналық мал 113 бас, ұсақ мал 275 бас, жылқы 4 бас , 25 бас түйе.
Жайылым көлемі 6162 гектарды құрайды.
Тоғыз ауылдық округінің шаруа қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 301 бас, ұсақ мал 311 бас, жылқы 201 бас, түйе 38 басты құрайды.
Шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 45690 гектарды құрайды. Жайылым қажеттілігі жоқ.
Тоғыз ауылдық округі бойынша ауылшаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 366796 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 45690 гектар жайылым бар.
Тоғыз ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.

Общая площадь территории Тогызского сельского округа 372419 гектар, из них пастбищные земли – 366796 гектар.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 45690 гектар;
земли населенных пунктов – 50256 гектар;
земли запаса – 276473 гектар.
По природным условиям территория Тогызского сельского округа по агроклиматическим показателям относится к сухостепной зоне, характеризуется суровой длительной зимой, кратковременным жарким летом, резкими противоречиями температур зимы и лета, малым количеством годовых осадков, засухой.Почвы в основном каштановые и светлокаштановые, малогумусные.
На 1 января 2021 года в Тогизском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) крупного рогатого скота 2025 голов, из них маточное поголовье 1735 голов, мелкого рогатого скота 4127 голов, 598 голов лошади, 442 голов верблюд. Из них:
в селе Тогыз:
крупного рогатого скота 612 головы, из них маточное поголовье 570 голова, мелкого рогатого скота 4127 голов, 598 голов лошадей , 442 голов верблюдов.
Площадь пастбищ составляет 22065 гектар.
в селе Жылан:
крупного рогатого скота 466 головы, из них маточное поголовье 412 голова, мелкого рогатого скота 2623 голов, 168 голов лошадей , 184 голов верблюдов.
Площадь пастбищ составляет 8637 гектар.
в селе Копмола:
крупного рогатого скота 596 головы, из них маточное поголовье 480 голова, мелкого рогатого скота 1884 голов, 365 голов лошадей , 168 голов верблюдов.
Площадь пастбищ составляет 7215 гектар.
в селе Кендала:
крупного рогатого скота 200 головы, из них маточное поголовье 160 голова, мелкого рогатого скота 551 голов, 95 голов лошадей ,11 голов верблюдов.
Площадь пастбищ составляет 6177 гектар.
в селе Тосбулак:
крупного рогатого скота 151 головы, из них маточное поголовье 113 голова, мелкого рогатого скота 275 голов, 4 голов лошадей , 25 голов верблюдов.
Площадь пастбищ составляет 6162 гектар.
Поголовье скота в крестьянских хозяйствах Тогызского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 301 головы, мелкого рогатого скота 311 головы, 201 голов лошадей, 38 голов верблюдов.
Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 45690 гектар. Не имеется потребности пастбищ.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Тогызском сельскому округу имеются всего 366796 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 45690 гектар пастбищ.
В Тогызском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.

Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Тоғыз ауылы, Жылан ауылы, Кендала ауылы, Көпмола ауылы, Төсбұлақ ауылы) ауылшаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 45690 га көлемінде, жүктеме нормасы 10 гектар/бас болғанда қажеттілік туындап отырған жоқ.
Жүктеме нормасы ірі қара мал басына 15 гектар/бас, ұсақ мал – 3 гектар/бас, жылқы – 18 гектар/бас, түйе – 23 гектар/бас болғанда жергілікті халықтың басқа ауылшаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің 54295 гектар көлемінде қажеттілік бар.
Қажеттілік:

На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан "О пастбищах" для нужд местного населения (село Тогыз, село Жылан, село Копмола, село Кендала, село Тосбулак)по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 45690 га, при норме нагрузки 10 гектар/гол потребность не возникает.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 54295 гектар, при норме нагрузки на голову крупного рогатого скота – 15 гектар/голов, овец и коз – 3 гектар/голов, лошадей – 18 гектар/голов, верблюда – 23 гектар/голов.
Потребность:

2021 жылдың 1 қаңтарына Шетырғыз ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара мал 287 бас, оның ішінде аналық мал басы 235 бас, 1487 ұсақ мал, 246 бас жылқы, 39 бас түйе бар. Оның ішінде:
Қаратоғай ауылында:
ірі қара мал 192 бас, оның ішінде аналық мал 162 бас, ұсақ мал 1038 бас, жылқы 165 бас , 30 бас түйе.
Жайылым көлемі 79106 гектарды құрайды.
Тұмалыкөл ауылында:
ірі қара мал 95 бас, оның ішінде аналық мал 73 бас, ұсақ мал 449 бас, жылқы 81 бас, түйе 9 басты құрайды.
Жайылым көлемі 9389 гектарды құрайды.
Шетырғыз ауылдық округінің шаруа қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 2618 бас, ұсақ мал 6812 бас, жылқы 2389 бас, түйе 167 басты құрайды.
Шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 193195 гектарды құрайды.Жайылым қажеттілігі жоқ.

На 1 января 2021 года в Шетиргизском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) крупного рогатого скота 287 голов, из них маточное поголовье 235 голов, мелкого рогатого скота 1487 голов, 246 голов лошади, 39 голов верблюд. Из них:
в селе Каратогай:
крупного рогатого скота 192 головы, из них маточное поголовье 162 голова, мелкого рогатого скота 1038 голов, 165 голов лошадей, 30 голов верблюдов.
Площадь пастбищ составляет 79106 гектар.
в селе Тумалыкол:
крупного рогатого скота 95 головы, из них маточное поголовье 73 голов, мелкого рогатого скота 449 головы, 81 головы лошадей , 9 голов верблюдов.
Площадь пастбищ составляет 9389 гектар.
Поголовье крестьянских хозяйствах Шетиргизского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 2618 головы, мелкого рогатого скота 6812 головы, 2389 голов лошадей , 167 верблюдов.
Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 193195 гектар. Не имеется потребности пастбищ.

Шетырғыз ауылдық округі бойынша ауылшаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 355546 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 88495 гектар жайылым бар.
Шетырғыз ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Қаратоғай ауылы, Тұмалыкөл ауылы) ауылшаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша елді мекеннің гектар бар жайылымдық алқаптарында, жүктеме нормасы 10 гектар/бас болғанда қажеттілік туындамайды. ауылшаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 88495 га көлемінде, жүктеме нормасы 10 гектар/бас болғанда қажеттілік туындап отырған жоқ.

Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Шетиргизскому сельскому округу имеются всего 355546 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 88495 гектар пастбищ.
Шетиргизском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан
"О пастбищах" для нужд местного населения (село Каратогай, село Тумалыкол.) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 88495 га, при норме нагрузки 10 гектар/гол потребность не возникает.

2021 жылдың 1 қаңтарына Шалқар ауылдық округінде (халықтың жеке ауласы) ірі қара мал 781 бас, оның ішінде аналық мал басы 710 бас, 1613 ұсақ мал, 90 бас жылқы , 73 бас түйе бар. Оның ішінде:
Жылтыр ауылында:
ірі қара мал 630 бас, оның ішінде аналық мал 597 бас, ұсақ мал 1224 бас, жылқы 90 бас, 73 бас түйе.
Жайылым көлемі 29577 гектарды құрайды.
Талдықұм ауылында:
ірі қара мал 151 бас, оның ішінде аналық мал 113 бас, ұсақ мал 389 басты құрайды .
Жайылым көлемі 15325 гектарды құрайды.
Шалқар ауылдық округінің шаруа қожалықтарындағы мал басы: ірі қара мал 4164 бас, ұсақ мал 10452 бас, жылқы 3340 бас, түйе 822 басты құрайды.
Шаруа қожалықтарының жайылым алаңы 203100 гектарды құрайды. Жайылым қажеттілігі жоқ.

На 1 января 2021 года в Шалкарском сельском округе насчитывается (личное подворье населения) крупного рогатого скота 781 голов, из них маточное поголовье 710 голов, мелкого рогатого скота 1613 голов, 90 голов лошади, 73 голов верблюд. Из них:
в селе Жылтыр:
крупного рогатого скота 630 головы, из них маточное поголовье 597 голова, мелкого рогатого скота 1224 голов, 90 голов лошадей ,73 голов верблюдов.
Площадь пастбищ составляет 29577 гектар.
в селе Талдыкум:
крупного рогатого скота 151 головы, из них маточное поголовье 113 голов, мелкого рогатого скота 389 голов..
Площадь пастбищ составляет 15325 гектар.
Поголовье крестьянских хозяйствах Шалкарского сельского округа составляет: крупного рогатого скота 4164 головы, мелкого рогатого скота 10452 головы, 3340 голов лошадей, 822 верблюдов.
Площадь пастбищ крестьянских хозяйств составляет 203100 гектар. Не имеется потребности пастбищ.

Шалқар ауылдық округі бойынша ауылшаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 379813 гектар жайылымдық жерлер бар. Елді мекен шегінде 44902 гектар жайылым бар.
Шалқар ауылдық округінде мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін (Жылтыр ауылы, Талдықұм ауылы) ауылшаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша 44902 га көлемінде, жүктеме нормасы 10 гектар/бас болғанда қажеттілік туындап отырған жоқ.

Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Шалкарскому сельскому округу имеются всего 379813 гектар пастбищных угодий. В черте населенных пунктов числится 44902 гектар пастбищ.
В Шалкарском сельском округе сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан
"О пастбищах" для нужд местного населения (село Жылтыр, село Талдыкум.) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 44902 га, при норме нагрузки 10 гектар/гол потребность не возникает.

2021 жылдың 1 қаңтарына Шалқар қаласында (халықтың жеке ауласы) ірі қара мал 4487 бас, оның ішінде аналық мал басы 4095 бас, 5856 ұсақ мал, 1112 бас жылқы, 677 бас түйе бар.
Жайылым көлемі 53408 гектарды құрайды.
Шалқар қаласы бойынша ауылшаруашылығы малдарын қамтамасыз ету үшін барлығы 53408 гектар жайылым бар.
Шалқар қаласында мал айдауға арналған сервитуттар орнатылмаған.
Жоғарыда баяндалғанның негізінде, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 15 бабына сәйкес жергілікті халықтың мұқтаждығы үшін ауылшаруашылығы жануарларының аналық (сауын) мал басын ұстау бойынша елді мекеннің 53408 гектар бар жайылымдық алқаптарында, жүктеме нормасы 10 гектар/бас болғанда қажеттілік туындамайды.
Жүктеме нормасы ірі қара мал басына 15 гектар/бас, ұсақ мал – 3 гектар/бас, жылқы – 18 гектар/бас, түйе – 23 гектар/бас болғанда жергілікті халықтың басқа ауылшаруашылығы малдарын жаю бойынша жайылымдық жерлердің 67052 гектар көлемінде қажеттілік бар.
Қажеттілік:
МІҚ үшін – 4487 бас х 15 гектар/бас = 67305 гектар;
ұсақ мал үшін – 5856 бас х 3 гектар/бас = 17568 гектар;

На 1 января 2021 года в городе Шалкар насчитывается (личное подворье населения) крупного рогатого скота 4487 голов, из них маточное поголовье 4095 голов, мелкого рогатого скота 5856 голов, 1112 голов лошади, 677 голов верблюд.
Площадь пастбищ составляет 53408 гектар.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по городу Шалкар имеются всего 53408 гектар пастбищных угодий.
В городе Шалкар сервитуты для прогона скота не установлены.
На основании вышеизложенного, согласно статьи 15 Закона Республики Казахстан
"О пастбищах" для нужд местного населения (г.Шалкар) по содержанию маточного (дойного) поголовья сельскохозяйственных животных при имеющихся пастбищных угодьях населенных пунктов в размере 53408 га, при норме нагрузки 10 гектар/гол потребность не возникает.
Имеется потребность пастбищных угодий по выпасу других сельскохозяйственных животных местного населения в размере 67052 гектар, при норме нагрузки на голову крупного рогатого скота – 15 гектар/голов, овец и коз – 3 гектар/голов, лошадей – 18 гектар/голов, верблюда – 23 гектар/голов.
Потребность:
для КРС – 4487 голов х 15 гектар/голов = 67302 гектар;
для мелкого рогатого скота – 5856 голов. х 3 гектар/голов. = 17568 гектар;

жылқы үшін – 1112 бас х 18 гектар/бас = 20016 гектар;
түйе үшін – 677 бас х 23 гектар/бас = 15571 гектар.
67305+17568+20016+15571 = 120460 гектар.
Жайылым алқаптарының қалыптасқан 67052 гектар көлемінде қажеттілігін ауданның босалқы жер қоры есебінен толықтыру қажет.
Шалқар қаласында жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021-2022 жылдарға арналған жоспарға 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Шалқар қаласы аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)

для лошадей - 1112 голов х 18 гектар/голов = 20016 гектар;
для верблюд – 677 голов х 23 гектар/голов = 15571 гектар.
67305+17568+20016+15571= 120460 га.
Сложившуюся потребность пастбищных угодий в размере 67052 гектар необходимо восполнить за счет районного земельного запаса.
Приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию в городе Шалкар на 2021-2022 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории города Шалкар в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов