Кербұлақ ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Алматы облысы Кербұлақ аудандық мәслихатының 2021 жылғы 6 қыркүйектегі № 11-55 шешімі
"Жайылымдар туралы" 2017 жылғы 20 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 1) тармақшасына сәйкес, Кербұлақ аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Кербұлақ ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау Кербұлақ ауданы әкімінің орынбасары Н. Кененбаевқа жүктелсін.
3. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Кербұлақ аудандық мәслихатының хатшысы Қ.Бекиев
Кербұлақ аудандық мәслихатының 2021 жылғы "6" қыркүйектегі "Кербұлақ ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы" № 11-55 шешіміне қосымша
Кербұлақ ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Осы Кербұлақ ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі -Жоспар) Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы", Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі №173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №15090 тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі №3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №11064 тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды.
Жоспар:
1) осы жоспардың 1-қосымшасына сәйкес құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын);
2) осы жоспардың 2-қосымшасына сәйкес жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын;
3) осы жоспардың 3-қосымшасына сәйкес жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым обьектілері белгіленген картасын;

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Кербулакскому району на 2021-2022 годы
Решение Кербулакского районного маслихата Алматинской области от 6 сентября 2021 года № 11-55
В соответствии с подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах" Кербулакский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить план по управлению пастбищами и их использованию по Кербулакскому району на 2021-2022 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Контроль за исполнением настоящего решения возложить заместителю акима Кербулакского района Н. Кенебаеву.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Секретарь Кербулакского районного маслихата К.Бекиев
Приложение к решению Кербулакского районного маслихата от "6" сентября 2021 года № 11-55 "Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Кербулакскому району на 2021-2022 годы"
План по управлению пастбищами и их использованию по Кербулакскому району на 2021-2022 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Кербулакскому району на 2021-2022 годы (далее- План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан, Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использование пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года №3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категории земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно прложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешных и внутренных границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему Плану;

4) осы жоспардың 4-қосымшасына сәйкес жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне
(көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлар немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын;
5) осы жоспардың 5-қосымшасына сәйкес жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын;
6) осы жоспардың 6-қосымшасына сәйкес ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын;
7) осы жоспардың 7-қосымшасына сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигін қамтиды.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринарлық-санитарлық объектілер туралы мәліметтер иелерін, жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданады.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Кербұлақ ауданында 15 ауылдық округ, 63 елді мекен бар.
Кербұлақ ауданының жалпы көлемі 1149301 гектар, оның ішінде жайылымдық жерлер-778419 гектар, суармалы жерлер- 6421 гектар.
Аудан климаты облыстың қар аз түсетін, қысы қатты, ылғал жеткіліксіз түсетін климаттық өңірі шегінде орналасқан. Ауаның жылдық орташа температурасы қаңтар айында -14,9 С, шілде айында +22,5 С. Жауынның орташа түсімі 40 миллиметр, ал жылдық 300 миллиметр.
Ауданның өсімдік жамылғысы әртүрлі, шамамен қоса алғанда 120 түрлі. Олардың ішінде ең көп тараған түрі жантақ және жусан шөптері.
Топырақтың жоғарғы қабатының қалыптасуы әртүрлі климаттық тереңдегі ызасулардың жатуы, рельеф топырақтың түрлері себеп болады. Ауданның оңтүстік бетінде рельефтің биік элементтерінде Матай тауы жотасында дала бұтасының өсімдіктерінен таудың қара қоңыр топырағы құралды. Бұл топырақтың сапасы жақсы, құрамында гумус 4,2%. Топырақты егіншілікте пайдалану үшін агротехниканы ғана қажет етеді.

4) схему доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаниям, орасительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам) составленную согласно норме потребления воды, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижение сельскохозяйственных животных, согласно приложению 7 к настоящему Плану.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных в численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев, пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количество гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений формировании поголовья сельскохозяйственных животных, для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных, на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных , предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Кербулакском районе имеются 15 сельских округов, 63 населенных пунктов.
Общая площадь территории Кербулакского района 1149301 гектаров, из них пастбищные земли 778419 гектаров, обводненные земли 6421 гектаров.
Район расположен в зоне недостаточного выпадения осадков, малоснежном и недастаточно влажном регионе области. Среднегодовая температура воздуха в январе -14,9С, в июле +22,5С. Средний размер осадков составляет 40 миллиметров, а годовой 300 миллиметров.
Растительный покров района разнообразный, включает примерно 120 видов. Самые распростаненные из них верблюжья колючка и полынь горькая.
Образование верхнего слоя почвы обусловлено климатическими залежами глубинных вод и рельефными типами почв. На хребтах горы Матай, расположенной на юге, образован чернозем, основу которого составляют остатки горных трав. Эта почва хорошего качества, плодородная, содержащая 4,2% гумуса. Для использования почвы в зерноводстве необходима агротехника возделывания.

Ауданда 15 мал дәрігерлік пункті, 16 мал қорымдары, 1 мал сою орны және 27 сібір жарасының көміндісі жұмыс істейді.
Кербұлақ ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Кербұлақ ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 2 қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемасы
Кербұлақ ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 3 қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым нысандар белгіленген картасы
Кербұлақ ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 4 қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, суғару немесе суландыру каналдарына, құбырлы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Кербұлақ ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 5 қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Кербұлақ ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 6 қосымша
Ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдар мен қамтамасыз етілмеген және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Кербұлақ ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 7 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Жылдар
Жайылымға малдарды айдап шығару және жайылымнан қайтару мерзімі
Көктем
Жаз
Күз
Қыс
2021
Наурыздың ІІ он күндігінен Мамырдың ІІ он күндігіне дейін
Мамырдың ІІ он күндігінен Қазанның ІІ он күндігіне дейін
Қазанның ІІ он күндігінен Қарашаның ІІ он күндігіне дейін
Қарашаның ІІ он күндігінен Наурыздың ІІ он күндігіне дейін
2022
Наурыздың ІІ он күндігінен Мамырдың ІІ он күндігіне дейін
Мамырдың ІІ он күндігінен Қазанның ІІ он күндігіне дейін
Қазанның ІІ он күндігінен Қарашаның ІІ он күндігіне дейін
Қарашаның ІІ он күндігінен Наурыздың ІІ он күндігіне дейін

В районе действуют 15 ветеринарных пунктов, 16 скотомогильников, 1 скотобойня и 27 сибирских захоронений.
Приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Кербулакскому району на 2021-2022 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Кербулакского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Кербулакскому району на 2021-2022 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Приложение 3 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Кербулакскому району на 2021-2022 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Кербулакскому району на 2021-2022 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаниям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды
Приложение 5 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Кербулакскому району на 2021-2022 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Кербулакскому району на 2021-2022 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе
Приложение 7 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Кербулакскому району на 2021-2022 годы
Календарный график по использованию пастбищ, установливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Годы
Сроки перегона скота на пастбища и возврата скота от пастбища
Весна
Лето
Осень
Зима
2021
от ІІ декады марта до ІІ декады мая
от ІІ декады мая до ІІ декады октября
от ІІ декады октября до ІІ декады ноября
от ІІ декады ноября до ІІ декады марта
2022
от ІІ декады марта до ІІ декады мая
от ІІ декады мая до ІІ декады октября
от ІІ декады октября до ІІ декады ноября
от ІІ декады ноября до ІІ декады марта