Жаңаарқа ауданы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Қарағанды облысы Жаңаарқа аудандық мәслихатының 2021 жылғы 27 желтоқсандағы № 16/103 шешімі. Мерзімі өткендіктен қолданыс тоқтатылды
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңына сәйкес аудандық мәслихат ШЕШІМ ЕТТІ:
1. Жаңаарқа ауданы бойынша 2022-2023 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа еңгізіледі.
Жаңаарқа аудандық маслихат хатшысы К. Имантусупов
Жаңаарқа аудандық
мәслихатының
2021 жылғы 27 желтоқсандағы
№16/103
шешіміне қосымша
Жаңаарқа ауданы бойынша 2022 – 2023 жылдарға арналған Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
1-Тарау. Кіріспе
Осы Жаңаарқа ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2022-2023 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығы, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар құрамында:
1) осы Жоспардың 1-14 қосымшаларына сәйкес құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасын (картасын);
2) осы Жоспардың 15-28 қосымшаларына сәйкес жайылым айналымдарының қолайлы схемаларын;
3) осы Жоспардың 29-42 қосымшаларына сәйкес жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картаны;
4) осы Жоспардың 43-56 қосымшаларына сәйкес жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасын;

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Жанааркинскому району на 2022-2023 годы
Решение Жанааркинского районного маслихата Карагандинской области от 27 декабря 2021 года № 16/103. Прекращено действие в связи с истечением срока
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах" районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Жанааркинскому району на 2022-2023 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Секретарь Жанааркинского районного маслихата К. Имантусупов
Приложение к решению
Жанааркинского районного маслихата
от 27 декабря 2021 года №16/103
План по управлению пастбищами и их использованию по Жанааркинскому району на 2022 - 2023 годы
Глава 1. Введение
1. Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Жанааркинскому району на 2022-2023 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ".
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов согласно приложениям 1-14 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов согласно приложениям 15-28 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры согласно приложениям 29-42 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаниям, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды согласно приложениям 43-56 к настоящему Плану;

5) осы Жоспардың 57-70 қосымшаларына сәйкес жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасын;
6) осы Жоспардың 71-84 қосымшаларына сәйкес кент, ауылдық округтер аумағында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасын;
7) осы Жоспардың 85 қосымшасына сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графикті;
7-1) осы Жоспардың 86-99 қосымшасына сәйкес жергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген картаны;
8) осы Жоспардың 100 қосымшасына сәйкес ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер;
9) осы Жоспардың 101 қосымшасына сәйкес ауылдық округтер бөлінісіндегі ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер;
10) осы Жоспардың 102 қосымшасына сәйкес ауданның ауылдық округтер бөлінісіндегі жер пайдалануы;
11) осы Жоспардың 103 қосымшасына сәйкес санаттар бөлінісіндегі Жаңаарқа ауданының жерлерінің көлемі.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
2-Тарау. Жайылымдарды тиімді пайдалану
Қазіргі уақытта бұрынғы жайылым учаскелерінің едәуір бөлігі әртүрлі себептер бойынша пайдаланылмайды. Жеке меншік иелері, кейбір шаруа қожалықтары малдарын құнарлы шалғай жайылымдарға шығаруға, жайылым ауыстырып отыруға көңіл бөлмейді. Малдың қысы-жазы бір орында болуынан жер тозып, азықтық өсімдіктердің түрлері азайып, жайылымдар шаруашылық айналымынан шығып, эрозияға ұшырауда.

5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища согласно приложениям 57-70 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными на территории поселка, сельских округов согласно приложениям 71-84 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных согласно приложению 85 к настоящему Плану;
7-1) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей согласно приложениям 86-99 к настоящему Плану;
8) сведения о ветеринарно-санитарных объектах согласно приложению 100 к настоящему Плану;
9) данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных в разрезе сельских округов согласно приложению 101 к настоящему Плану;
10) землепользование района в разрезе сельских округов согласно приложению 102 к настоящему Плану;
11) площадь земель Жанааркинского района в разрезе категорий согласно приложению 103 к настоящему Плану.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев - пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
Глава 2. Рациональное использование пастбищ
В настоящее время значительная часть участков бывших пастбищ не используется по различным причинам. Частные владельцы, некоторые крестьянские хозяйства не уделяют внимания на вывоз животных на отгонные плодородные пастбища, на перемену пастбищ. Из-за нахождения скота на одном месте зимой и летом земля изнашивается, уменьшаются виды кормовых растений, пастбища выходят из хозяйственного оборота, подвергаясь эрозии.