2021 - 2022 жылдарға арналған Екібастұз қаласы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарды бекіту туралы
Павлодар облысы Екібастұз қалалық мәслихатының 2021 жылғы 20 тамыздағы № 50/7 шешімі
Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабы 1-тармағының 15) тармақшасына, Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабы 1) тармақшасына, 13-бабына сәйкес, Екібастұз қалалық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Қоса беріліп отырған 2021 - 2022 жылдарға арналған Екібастұз қаласы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Екібастұз қалалық мәслихатының хатшысы Б. Кұспеков
Екібастұз қалалық
мәслихатының
2021 жылғы 20 тамыздағы
№ 50/7 шешімімен
бекітілген
Екібастұз қаласы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2021 - 2022 жылдарға арналған жоспар
1. Екібастұз қаласы бойынша 2020 - 2021 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі осы жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" № 173 бұйрығына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" № 3-3/332 бұйрығына сәйкес әзірленді.
2. Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по городу Экибастуз на 2021 - 2022 годы
Решение Экибастузского городского маслихата Павлодарской области от 20 августа 2021 года № 50/7
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 1) статьи 8, статьей 13 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", Экибастузский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию по городу Экибастуз на 2021 - 2022 годы.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Секретарь Экибастузского городского маслихата Б. Куспеков
Утвержден
решением Экибастузского
городского маслихата
от 20 августа 2021 года
№ 50/7
План по управлению пастбищами и их использованию по городу Экибастуз на 2021 - 2022 годы
1. Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по городу Экибастуз на 2020 - 2021 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ", приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ".
2. План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбище пользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.

3. Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды.
4. Жоспардың мазмұны:
1) осы Жоспардың 1-қосымшасына сәйкес құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Екібастұз қаласының аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) осы Жоспардың 2-қосымшасына сәйкес жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) осы Жоспардың 3-қосымшасына сәйкес жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) осы Жоспардың 4-қосымшасына сәйкес жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) осы Жоспардың 5-қосымшасына сәйкес жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) осы Жоспардың 6-қосымшасына сәйкес ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) осы Жоспардың 7-қосымшасына сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік график.
5. Топырақ типі бойынша көделі-бетегелі-ксерофитті-түрлі шөптесінді, көделі-бетегелі-жусанды жамылғысы бар орташа құрғақ далаға жатады, құрылымы әлсіз және қарашірік заттары нашар. Өңірде аридтік жайылымдар жоқ.
Жайылым алқаптарының орташа өнімділігі 3,6 центнерді құрайды. Жайылымдардың жемшөп қоры жайылымдық кезеңде ұзақтығы 170 – 180 күн пайдаланылады.
Солнечный және Шідерті кенттерінде ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер жоқ.
Гидрографиялық қатынаста аудан тиімді жағдайға ие, өйткені қала аумағы арқылы Шідерті, Өлеңті өзендері, Қ. Сәтбаев атындағы канал өтеді. Сонымен қатар: Әулиекөл, Бәсентин, Елемес, Майсор, Қарасор көлдері де бар.
6. Екібастұз қаласы 1957 жылы құрылды. 1997 жылы оның құрамына бұрынғы Екібастұз ауданы қосылды. Облыс орталығынан 120 километр жерде орналасқан.
Солтүстікте Ақтоғай ауданымен, оңтүстікте – Баянауыл ауданы және Қарағанды облысымен, шығыста – Ақсу қаласымен, батыста – Ақмола облысымен шектеседі.

3. План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
4. План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории города Экибастуз в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбище оборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 7 к настоящему Плану.
5. По типу почв относится к умеренно-сухой степи с ковыльно-типчаково-ксерафитно-разнотравным, ковыльно-типчаково-полынным покровом, имеет слабо выраженную структуру и беден перегнойными веществами. Аридных пастбищ в регионе не имеется.
Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 3,6 центнеров. Фонд кормов пастбищ используется в пастбищный период продолжительностью 170 – 180 дней.
В поселках Солнечный и Шидерты земель сельскохозяйственного назначения не имеется.
В гидрографическом отношении район имеет выгодное положение, так как через территорию города протекают реки Шидерты, Оленты, канал имени К. Сатпаева. Имеются также озҰра: Аулиеколь, Басентиин, Елемес, Майсор, Карасор.
6. Город Экибастуз образован в 1957 году. В 1997 году в его состав включен бывший Экибастузский район. Расположен в 120 километрах от областного центра.
С севера граничит с Актогайским районом, с юга – с Баянаульским районом и Карагандинской областью, с восточной стороны – с городом Аксу, с западной стороны – с Акмолинской областью.

Климаты шұғыл континентті, қаңтардағы орташа температура -18 градус Цельсийден -19 градус Цельсийге дейін, шілдедегі орташа температура +21 градус Цельсийден +25 градус Цельсийге дейін. Атмосфералық жауын-шашынның жылдық мөлшері 272 миллиметрді құрайды. Оңтүстік-батыс және солтүстік жел басым, шығыс құрғақ желдер басым.
7. Қала жерлерінің жалпы алаңы 1 887 602,16 гектар, соның ішінде жайылымдық алқаптар – 1 672 700,0 гектар.
Жерлер санатына қарай келесідей болып бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 690 459,4 гектар;
елдi мекендердiң жерлері – 215 329,8 гектар;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер – 65 836,7 гектар;
орман қорының жерлері – 1 333,0 гектар;
су қорының жерлері – 17 832,0 гектар;
босалқы жерлер – 896 811,26 гектар.
Екібастұз қаласында жер балансының мәліметтері бойынша жалпы алаңы 688 511,8 гектар болатын 335 ауыл шаруашылығы құрылымдары бар, соның ішінде 637 756,22 гектар жайылымдар.
Ауыл шаруашылығы құралымдарының жалпы санынан жайылымдар:
- алаңы 1 115 гектарда 11 учаске жеке меншікте;
- алаңы 687 396,8 гектарда 324 учаске жер пайдалануда орналасқан.
8. Қала аумағындағы жайылымдардың негізгі пайдаланушылары ауыл шаруашылығы құралымдары болып табылады. Елді мекендердегі тұрғындардың малдары белгіленген жерлерде жайылады.
9. Қала аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарларының саны: 31 054 бас ірі қара мал, 23 370 бас ұсақ мал, 19 473 жылқы құрайды.
Өңір бойынша барлығы 33 отар ұсақ мал, 58 үйір ірі қара мал, 59 табын жылқы, 21 аралас үйір бар.
Шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басы қалыптастырылмаған.
10. Қалада 43 ветеринариялық-санитарлық объектілер жұмыс істейді, соның ішінде: 16 мал қорымы, 13 мал дәрігерлік пункт, 5 мал сою алаңы, 7 сібір жарасы көмінділері, 2 ет комбинаты бар.
11. Екібастұз қаласында мал жаюға арналған сервитуттар белгіленбеген.
Екібастұз қаласы бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2021 - 2022 жылдарға
арналған жоспарға
1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Екібастұз қаласының аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шартты белгілер:
Екібастұз қаласы бойынша
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі 2021 - 2022 жылдарға
арналған жоспарға
2-қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Шартты белгілер:
Екібастұз қаласы бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2021 - 2022 жылдарға
арналған жоспарға
3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Шартты белгілер:
Екібастұз қаласы бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2021 - 2022 жылдарға
арналған жоспарға
4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Шартты белгілер:
Екібастұз қаласы бойынша
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі 2021 - 2022 жылдарға
арналған жоспарға
5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Шартты белгілер:
Екібастұз қаласы бойынша
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі 2021 - 2022 жылдарға
арналған жоспарға
6-қосымша
Ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Шартты белгілер:
Екібастұз қаласы бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2021 - 2022 жылдарға
арналған жоспарға
7-қосымша
2021 - 2022 жылға ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округ, ауыл атауы
Жайылымдарға малдарды айдап шығару мерзімі
Жайылымдардан малдарды қайтару мерзімі
1
Ақкөл ауылдық округі
Мамырдың бірінші он күндігі
Қазанның үшінші он күндігі
2
Бәйет ауылдық округі
Мамырдың бірінші он күндігі
Қазанның үшінші он күндігі
3
Теміржол ауылдық округі
Мамырдың бірінші он күндігі
Қазанның үшінші он күндігі
4
Қоянды ауылдық округі
Мамырдың бірінші он күндігі
Қазанның үшінші он күндігі
5
Сарықамыс ауылдық округі
Мамырдың бірінші он күндігі
Қазанның үшінші он күндігі
6
Төрт-Құдық ауылдық округі
Мамырдың бірінші он күндігі
Қазанның үшінші он күндігі
7
Екібастұз ауылдық округі
Мамырдың бірінші он күндігі
Қазанның үшінші он күндігі
8
Академик Әлкей Марғұлан атындағы ауыл
Мамырдың бірінші он күндігі
Қазанның үшінші он күндігі
9
Шиқылдақ ауылы
Мамырдың бірінші он күндігі
Қазанның үшінші он күндігі

Климат резко континентальный, средняя температура января от -18 градусов Цельсия до -19 градусов Цельсия, средняя температура июля от +21 градусов Цельсия до +25 градусов Цельсия. Годовое количество атмосферных осадков составляет 272 миллиметров. Правят юго-западные и северные ветры, часты восточные суховеи.
7. Общая площадь земель города 1 887 602,16 гектаров, из них пастбищные земли – 1 672 700,0 гектаров.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 690 459,4 гектаров;
земли населенных пунктов – 215 329,8 гектаров;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения - 65 836,7 гектаров;
земли лесного фонда – 1 333,0 гектаров;
земли водного фонда – 17 832,0 гектаров;
земли запаса – 896 811,26 гектаров.
В городе Экибастуз всего по данным земельного баланса числится 335 сельскохозяйственных формирований на общей площади 688 511,8 гектаров, в том числе пастбищ 637 756, 22 гектаров.
Из общего количества сельскохозяйственных формирований пастбища находятся:
- в частной собственности 11 участков на площади 1 115 гектаров;
- в землепользовании 324 участка на площади 687 396,8 гектаров.
8. Основными пользователями пастбищ на территории города являются сельскохозяйственные формирования. Скот населения в населенных пунктах пасется на отведенных землях.
9. Количество поголовья сельскохозяйственных животных на территории города составляет: 31 054 голов крупного рогатого скота, 23 370 голов мелкого рогатого скота, 19 473 лошадей.
Всего по региону числится 33 отары мелкого рогатого скота, 58 гуртов крупного рогатого скота, 59 табунов лошадей, 21 смешанных гуртов.
Поголовье сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах не сформировано.
10. В городе действуют 43 ветеринарно-санитарных объектов, из них: 16 скотомогильников, 13 ветеринарных пунктов, 5 убойных площадок, 7 сибиреязвенных захоронений, 2 мясокомбината.
11. В городе Экибастуз сервитуты для прогона скота не установлены.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по городу Экибастуз
на 2021 - 2022 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории города Экибастуз в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Условные обозначения:
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по городу Экибастуз
на 2021 - 2022 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Условные обозначения:
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по городу Экибастуз
на 2021 - 2022 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Условные обозначения:
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по городу Экибастуз на
2021 - 2022 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Условные обозначения:
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по городу Экибастуз на
2021 - 2022 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Условные обозначения:
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по городу Экибастуз
на 2021 - 2022 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при селе, сельском округе
Условные обозначения:
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по городу Экибастуз
на 2021 - 2022 годы
Календарный график по использованию пастбищ на 2021 - 2022 годы, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельского округа, села
Период отгона животных на пастбища
Период отгона животных с пастбищ
1
Аккольский сельский округ
Первая декада мая
Третья декада октября
2
Байетский сельский округ
Первая декада мая
Третья декада октября
3
Железнодорожный сельский округ
Первая декада мая
Третья декада октября
4
Қояндинский сельский округ
Первая декада мая
Третья декада октября
5
Сарыкамысский сельский округ
Первая декада мая
Третья декада октября
6
Торт-Кудукский сельский округ
Первая декада мая
Третья декада октября
7
Экибастузский сельский округ
Первая декада мая
Третья декада октября
8
Село имени академика Алькея Маргулана
Первая декада мая
Третья декада октября
9
Село Шикылдак
Первая декада мая
Третья декада октября