Солтүстік Қазақстан облысы Ғабит Мүсірепов атындағы ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану Жоспарын бекіту туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Ғабит Мүсірепов атындағы ауданы мәслихатының 2021 жылғы 1 қыркүйектегі № 8-1 шешімі
Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабы 1) тармақшасына сәйкес, Солтүстік Қазақстан облысы Ғабит Мүсірепов атындағы ауданының мәслихаты ШЕШТІ:
1. Осы шешімнің қосымшасына сәйкес, Солтүстік Қазақстан облысы Ғабит Мүсірепов атындағы ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспары бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Солтүстік Қазақстан облысы
Ғабит Мүсірепов атындағы аудан
мәслихатының хатшысы
Е. Әділбеков
Солтүстік Қазақстан облысы
Ғабит Мүсірепов атындағы
ауданы мәслихатының
2021 жылғы 1 қыркүйектегі
№ 8-1 шешіміне
қосымша
Солтүстік Қазақстан облысы Ғабит Мүсірепов атындағы ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспар
Осы Солтүстік Қазақстан облысы Ғабит Мүсірепов атындағы ауданы бойынша 2021-2022 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы", "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" № 173 бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде № 15090 болып тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде № 11064 тіркелген) сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар мазмұны:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) Жоспардың 1-қосымшасына сәйкес;
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары Жоспардың 2-қосымшасына сәйкес;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картаны Жоспардың 3-қосымшасына сәйкес;

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по району имени Габита Мусрепова Северо-Казахстанской области на 2021-2022 годы
Решение маслихата района имени Габита Мусрепова Северо-Казахстанской области от 1 сентября 2021 года № 8-1
В соответствии с подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О пастбищах", маслихат района имени Габита Мусрепова Северо-Казахстанской области РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по району имени Габита Мусрепова Северо-Казахстанской области на 2021-2022 годы, согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Секретарь маслихата района имени Габита Мусрепова Северо-Казахстанской области Е. Адильбеков
Приложение
решению маслихата
района имени Габита Мусрепова
Северо-Казахстанской области
от 1 сентября 2021 года № 8-1
План по управлению пастбищами и их использованию по району имени Габита Мусрепова Северо-Казахстанской области на 2021-2022 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по району имени Габита Мусрепова Северо-Казахстанской области на 2021-2022 годы (далее - План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан "О пастбищах", "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан под № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан под № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1)схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2)приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3)карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему Плану;

4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы Жоспардың 4-қосымшасына сәйкес;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы Жоспардың 5-қосымшасына сәйкес;
6) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі Жоспардың 6-қосымшасына сәйкес.
7) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптарды қамтиды.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін – жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Ғабит Мүсірепов атындағы ауданында 17 ауылдық округ, аудан орталығы Новоишим ауылы және 64 ауылдық елді мекен орналасқан.
Ғабит Мүсірепов атындағы ауданның жалпы көлемі – 1 108 678 га, оның ішінде жайылымдық жерлер – 256 886 га.
Санаттар бойынша жерлер бөлінісі:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 975 371 га;
елді мекен жерлері – 92 286 га;
өнеркәсiп, көлiк, байланыс және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер – 5 367 га;
қордағы жерлер – 12 730 га.
Ауданның климаттық зонасы күрт континенталды әдетте жылдық және тәуліктік температураның жоғары ауытқуымен білінеді. Бұл ауданның ерекше жағымсыз ауа райы көктемгі және күзгі қатқағы болып табылады.
Жылдық орташа жауыны ауытқымалы 282-тен 431 мм және орташа түсімі 378 мм.
Аудан аумағы құрғақ далалы аймақта орналасқан, онда шымдық топырақ түзілу тарамын, ал аймақтық топырақ күрең-қызғылт болып келеді. Аймақтық топырақтан басқа интрааймақты топырақ кеңінен таралған: шалғындау-қызғылт, шалғын-қызғылт, шалғынды-қызғылт. Топырақтың құнарлы қабатының қалыңдығы 47-59 см.
Ауданда 17 ветеринарлық пункттер, 64 мал көмінділері, 9 сібір-жарасын көму, 14 қолдан ұрықтандыру пункттері бар.

4)схему доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5)схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6)календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7)иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных на пастбищах.
По административно-территориальному делению в районе имени Габита Мусрепова имеются 17 сельских округов, районный центр село Новоишимское и 64 сельских населенных пунктов.
Общая площадь территории района имени Габита Мусрепова 1 108 678 га, из них пастбищные земли 256 886 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения - 975 371 га;
земли населенных пунктов – 92 286 га;
земли промышленности, транспорта, связи и иного несельскохозяйственного назначения – 5 367 га;
земли запаса – 12 730.
Климат района резко континентальный, часто выражается, прежде всего, большими колебаниями годовых и суточных температур. Неблагоприятной особенностью климата данного района является наличие весенних и осенних заморозков.
Среднегодовое количество осадков колеблется от 282 до 431 мм и в среднем составляет 378 мм.
Территория района расположена в зоне сухих степей, где получил распространение дерновый тип почвообразования, а зональными почвами являются темно-каштановые. Кроме зональных почв получили широкое распространение интразональные почвы: луговато-каштановые, лугово-каштановые, луговые каштановые. Толщина плодородной почвы 47-59 см.
В районе действует 17 ветеринарных пункта, 64 скотомогильников, 9 сибирско-язвенных захоронений, 14 пунктов искусственного осеменения.

Қазіргі уақытта Ғабит Мүсірепов атындағы ауданда ірі қара мал 35 777 бас, ұсақ қара мал 33 462 бас, 12 271 бас жылқы саналады.
Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Ғабит Мүсірепов атындағы ауданы бойынша барлығы 177 395 га жайылымдық алқаптары бар. Елдімекен шегіндегі жайылымдары 74 499 га жайылым саналады, қордағы жерлерде 5 826 га жайылымдық алқаптар бар.
Суару құрылғысы. Көктемде, шырынды шөп болған кезде жануарларды 3-4 рет, ал жаздың ыстық күндері 7-8 реттен суару қажет. ІҚМ бір басының бір тәулікте су ішу нормасы 100 литрді құрайды. Ең жақсы суаратын жерлер – таса өзендер, бұлақтар, ағынды суы бар тоғандар. Ластанған, тұрып қалан сулары бар суарғыштар малдарға жарамсыз, себебі жануарлардың аурулына әкеледі, әсіресе ішек құрт аураларын тудыруы мүмкін. Қоражайлар су айдындарын ластамау үшін, суаратын жерден кемінде 300-500 м қашықтықта орналасуы қажет.
Құдықтардан суат ұйымдастырған кезде олардың айналасындағы алаңдар таспен төселген немесе ірі құм себілген, лас су мен жауын-шашын құдыққа ағып кетпеуі үшін беткейлер жасалған болуы қажет. Құдықтар науалармен, беті тегіс, іштен суаратын астаулармен жабдықталған.

В настоящее время в районе имени Габита Мусрепова насчитывается крупного рогатого скота 35 777 голова, мелкого рогатого скота 33 462 головы, 12 271 головы лошадей.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по району Габита Мусрепова имеются всего 177 395 га пастбищных угодий. В черте населенного пункта числится 74 499 га пастбищ, в землях запаса имеются 5 826 га пастбищных угодий.
Устройство водопоев. Весной при сочной траве животных необходимо поить до 3-4 раз, а летом в жару – до 7-8 раз. Норма потребления воды на одну голову КРС в сутки составляет 100 литров. Лучшие водопои - чистые реки, ручьи, пруды с проточной свежей водой. Водопои с загрязненной, застойной водой для скота непригодны, так как могут вызвать заболевания животных, особенно глистные. Стойбища устроены на расстоянии не менее 300-500 м от водопоя, чтобы не загрязнять водоемов.
При организации водопоя из колодцев площадки вокруг них выложены камнем или посыпаны крупным песком, созданы уклоны, чтобы грязная вода и осадки не затекали в колодец. Колодцы оборудованы лотками, водопойными корытами с гладкой поверхностью изнутри.

Жүгіру (прогон) құрылғысы. Жүгіру орындары айтарлықтай кеңдікте малдардың бір жерге үйілмеуі әрі тар болмауы қажет. Ірі қара мал үшін 100 басқа айдау ені 20-25 м, бір жасқа дейінгі төлдер 10-15 м, жылқы табыны үшін 15-20 м, қой отарының 500-600 басы үшін 30-35 м.
Мал айдайтын орындар табиғи шөптер мен ауыл шаруашылығы дақылдарының егістігін таптаудың алдын алу үшін көзделген.
Функционалдық рөлі бойынша мал айдаушылар магистралдық (кешендерден, кенттерден жайылымдарға дейін және жайылымдардың ішінде (жазғы лагерьлерден егістіктерге, жайылым айналым учаскелеріне, мал суару пункттеріне дейін) болып бөлінеді.Мал айдайтын орынның ені мал санына байланысты және мынадай мөлшерде белгіленеді: а) магистральдық 20-40 метр, б) жайылым ішінде 10-20 метр.
Ғабит Мүсірепов атындағы ауданы жайылымдарының көлемі ауылшаруашылық жануарларының мал басын толық қамтамасыз етеді. Шалғайдағы мал шаруашылығын жүргізу үшін қолданылатын шалғайдағы жайылымдардың қажеті жоқ.
Солтүстік Қазақстан облысы
Ғабит Мүсірепов атындағы ауданы

Устройство прогонов. Прогоны устроены достаточной ширины, чтобы скот не теснился и не скучивался. Ширина прогонов на 100 голов для крупного рогатого скота 20-25 м, молодняка до одного года 10-15 м, табуна лошадей 15-20 м, для отары овец 500-600 голов 30-35 м.
Скотопрогоны предусмотрены для предупреждения вытаптывания травостоя естественных трав и посевов сельскохозяйственных культур.
По функциональной роли скотопрогоны разделены на магистральные (от комплексов, поселков до пастбищ и внутри пастбищные (от летних лагерей до полей, участков пастбище оборотов, пунктов водопоя скота).Ширина скотопрогонов зависит от количества скота и устанавливается в следующих размерах: а) магистральные 20-40 метров, б) внутри пастбищные 10-20 метров
Площадь пастбищ района имени Габита Мусрепова полностью обеспечивает поголовье сельскохозяйственных животных. Отгонных пастбищ, которые используются для ведения отгонного животноводства, нет.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по району имени Габита Мусрепова
Северо-Казахстанской области

бойынша 2021-2022 жылдарға
арналған жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарға 1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Ғабит Мүсірепов атындағы аудан жайылымдарының орналасу схемасына (картасына) қоса беріліп отырған жер пайдаланушылардың жер учаскелері тізімі
Жер пайдаланушының атауы, тегі, аты,
әкесінің аты
Жайылымдардың ауданы, га
1
"Агро-Альянс" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі

на 2021-2022 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно – территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Список землепользователей земельных участков, прилагаемый к схеме (карте) расположения пастбищ района имени Габита Мусрепова
Наименование, фамилия, имя, отчество землепользователя
Площадь пастбищ, га
1
Товарищество с ограниченной ответственностью "Агро-Альянс"

172
Шаяхметов Серикжан Рахимжанович
1761
173
Шегебаева Сауле Амангельдиновна
98
174
Яресько Владимир Николаевич
235
175
Ясечко Николай Эдуардович
137
Солтүстік Қазақстан облысы
Ғабит Мүсірепов атындағы ауданы
бойынша 2021-2022 жылдарға
арналған жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарға 2-қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Солтүстік Қазақстан облысы
Ғабит Мүсірепов атындағы ауданы
бойынша 2021-2022 жылдарға
арналған жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарға 3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Солтүстік Қазақстан облысы
Ғабит Мүсірепов атындағы ауданы
бойынша 2021-2022 жылдарға
арналған жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарға 4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Солтүстік Қазақстан облысы
Ғабит Мүсірепов атындағы ауданы
бойынша 2021-2022 жылдарға
арналған жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарға 5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Солтүстік Қазақстан облысы
Ғабит Мүсірепов атындағы ауданы
бойынша 2021-2022 жылдарға
арналған жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану жөніндегі
Жоспарға 6-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі
Ауылдық округ атауы
Алқаптардың нөмірлері
1
2
3
4
1
Андреев
25 сәуірден бастап 24 маусым ды қоса бір рет мал жаю
25 маусым нан бастап 24 тамызды қоса бір рет мал жаю
25 тамыздан бастап 22 қазанды қоса бір рет мал жаю
демалатын танап
2
Бірлік
демалатын танап
25 сәуірден бастап 24 маусым ды қоса бір рет мал жаю
25 маусым нан бастап 24 тамызды қоса бір рет мал жаю
25 тамыз дан бастап 22 қазанды қоса бір рет мал жаю
3
Возвышен
25 тамыз дан бастап 22 қазанды қоса бір рет мал жаю
демалатын танап
25 сәуірден бастап 24 маусымды қоса бір рет мал жаю
25 маусым нан бастап 24 тамызды қоса бір рет мал жаю
4
Дружба
25 маусым нан бастап 24 тамызды қоса бір рет мал жаю
25 тамыз дан бастап 22 қазанды қоса бір рет мал жаю
демалатын танап
25 сәуірден бастап 24 маусым ды қоса бір рет мал жаю
5
Көкалажар
25 сәуірден бастап 24 маусым ды қоса бір рет мал жаю
25 маусым нан бастап 24 тамызды қоса бір рет мал жаю
25 тамыздан бастап 22 қазанды қоса бір рет мал жаю
демалатын танап
6
Қырымбет
демалатын танап
25 сәуірден бастап 24 маусым ды қоса бір рет мал жаю
25 маусым нан бастап 24 тамызды қоса бір рет мал жаю
25 тамыз дан бастап 22 қазанды қоса бір рет мал жаю
7
Ломоносов
25 тамыз дан бастап 22 қазанды қоса бір рет мал жаю
демалатын танап
25 сәуірден бастап 24 маусымды қоса бір рет мал жаю
25 маусым нан бастап 24 тамызды қоса бір рет мал жаю
8
Нежинка
25 маусым нан бастап 24 тамызды қоса бір рет мал жаю
25 тамыз дан бастап 22 қазанды қоса бір рет мал жаю
демалатын танап
25 сәуірден бастап 24 маусымды қоса бір рет мал жаю
9
Новоишим
25 сәуірден бастап 24 маусымды қоса бір рет мал жаю
25 маусым нан бастап 24 тамызды қоса бір рет мал жаю
25 тамыздан бастап 22 қазанды қоса бір рет мал жаю
демалатын танап
10
Новоселов
демалатын танап
25 сәуірден бастап 24 маусым ды қоса бір рет мал жаю
25 маусым нан бастап 24 тамызды қоса бір рет мал жаю
25 тамыз дан бастап 22 қазанды қоса бір рет мал жаю
11
Рузаев
25 тамыз дан бастап 22 қазанды қоса бір рет мал жаю
демалатын танап
25 сәуірден бастап 24 маусымды қоса бір рет мал жаю
25 маусым нан бастап 24 тамызды қоса бір рет мал жаю
12
Салқынкөл
25 маусым нан бастап 24 тамызды қоса бір рет мал жаю
25 тамыз дан бастап 22 қазанды қоса бір рет мал жаю
демалатын танап
25 сәуірден бастап 24 маусымды қоса бір рет мал жаю
13
Тахтаброд
25 сәуірден бастап 24 маусым ды қоса бір рет мал жаю
25 маусым нан бастап 24 тамызды қоса бір рет мал жаю
25 тамыздан бастап 22 қазанды қоса бір рет мал жаю
демалатын танап
14
Червонный
демалатын танап
25 сәуірден бастап 24 маусым ды қоса бір рет мал жаю
25 маусым нан бастап 24 тамызды қоса бір рет мал жаю
25 тамыз дан бастап 22 қазанды қоса бір рет мал жаю
15
Чистопол
25 тамыз дан бастап 22 қазанды қоса бір рет мал жаю
демалатын танап
25 сәуірден бастап 24 маусымды қоса бір рет мал жаю
25 маусым нан бастап 24 тамызды қоса бір рет мал жаю
16
Шөптікөл
25 маусым нан бастап 24 тамызды қоса бір рет мал жаю
25 тамыз дан бастап 22 қазанды қоса бір рет мал жаю
демалатын танап
25 сәуірден бастап 24 маусым ды қоса бір рет мал жаю
17
Шұқыркөл
25 сәуірден бастап 24 маусым ды қоса бір рет мал жаю
25 маусым нан бастап 24 тамызды қоса бір рет мал жаю
25 тамыздан бастап 22 қазанды қоса бір рет мал жаю
демалатын танап

172
Шаяхметов Серикжан Рахимжанович
1761
173
Шегебаева Сауле Амангельдиновна
98
174
Яресько Владимир Николаевич
235
175
Ясечко Николай Эдуардович
137
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по району имени Габита Мусрепова
Северо-Казахстанской области
на 2021-2022 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по району имени Габита Мусрепова
Северо-Казахстанской области
на 2021-2022 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по району имени Габита Мусрепова
Северо-Казахстанской области
на 2021-2022 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам(озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по району имени Габита Мусрепова
Северо-Казахстанской области
на 2021-2022 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по району имени Габита Мусрепова
Северо-Казахстанской области
на 2021-2022 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельского округа
номера полей
1
2
3
4
1
Андреевский
однократное стравливание 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
2
Бирликский
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
3
Возвышенский
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
4
Дружбинский
однократноестравливаниес 25 июня по 24 августа
однократноестравливаниес 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
5
Кокалажарский
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
6
Кырымбетский
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
7
Ломоносовский
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
8
Нежинский
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
9
Новоишимский
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
10
Новосельский
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
11
Рузаевский
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
12
Салкынкольский
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
13
Тахтабродский
однократноестравливаниес 25 апреля по 24 июня
однократноестравливаниес 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
14
Червонный
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
15
Чистопольский
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
однократное стравливание
с 25 июня по 24 августа
16
Шоптыкольский
однократноестравливаниес 25 июня по 24 августа
однократноестравливаниес 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле
однократное стравливание
с 25 апреля по 24 июня
17
Шукыркольский
однократноестравливаниес 25 апреля по 24 июня
однократноестравливаниес 25 июня по 24 августа
однократное стравливание
с 25 августа по 22 октября
отдыхающее поле

Сонымен қатар жайылым кезеңінің ұзақтығы топырақтық-климаттық аймақ зонасына байланысты, ауыл шаруашылығы жануарлар түріне, сондай-ақ жайылым өнімділігіне байланысты біркелкі құрғақ-селеулі-бетегелі-жусанды далада 180-200 күнді құрайды.
Бұл жағдайда жайылымның ұзақтығы мүйізді ірі қара, ұсақ мүйізді малдар, жылқы және түйелер үшін максималды қар жамылғысының қалыңдығымен тереңдігіне және басқада факторларға байланысты.
Ескерту.
Аббревиатураның шешуі:
га - гектар;
мм - миллиметр;
см - сантиметр;
а/о - ауылдық округ.

В связи с почвенно-климатической зоной, видами сельскохозяйственных животных, а также урожайностью пастбищных угодий, длительность пастбищного периода составляет 180-200 дней.
В данном случае продолжительность выпаса для крупного рогатого скота, мелкого рогатого скота, лошадей связана с максимальной глубиной снежного покрова с плотностью снега и другими факторами.
Примечание.
Расшифровка аббревиатуры:
га - гектар; мм - миллиметр;
см – сантиметр;
с.о. - сельский округ.